PDA

Επιστροφή στο Forum : φιλέτα εσωτερικού


Snoopy
15-04-07, 12:40
Εδώ και καιρό με έτρωγε να αλλάξω χρώμα στα πλαστικά φιλέτα του εσωτερικού μου.

Διάβασα πολλά πράγματα για το πως βγαίνουν όπως και διάβασα για μερικούς που τα πήγαν για βάψιμο με καλά αποτελέσματα.

Τυχαία εχθές είδα στον μηχανικό μου ένα κομμάτι συνοδηγού πεταμένο κάπου και σκέφτηκα πως μπορώ να δοκιμάσω εκεί.

Αφού το έτριψα καλά με σαπούνι για τα πιάτα, το άφησα να στεγνώσει - προσοχή αν βάλετε σφουγγάρι θέλει απο τη μαλακή πλευρά.

Υστερα πήρα ένα spray της TAMIYA ασημί, αυτό που έχω για να βάφω το καβούκι απο το τηλεκατευθυνόμενο.

Εβαλα κάτω μια έφημερίδα και απο απόσταση 30 εκατοστά ψέκασα κουνώτας πέρα δώθε κατα μήκος του φιλέτου, μια στρώση ίσα να καλύψει το πλαστικό.

Μετά απο μισή ώρα στον ήλιο άλλο ένα χέρι και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.

Ενα ματ ασημί, με λίγη περλίτσα μέσα που πραγματικά με εντυπωσίασε.

Χάρηκα και σκέφτηκα να βγάλω τα δικά μου για να τα φτιάξω.

Θα το κάνω κυρίως γιατι δεν υπάρχει στην BMW το χρώμα που θέλω.

Δεν θέλω ασημί, θέλω ένα άλλο που στην TAMIYA λέγεται ανθρακίτης και είναι ένα γκρί με μαύρο αρκετά γυαλιστερό.

Εκανα κάτι δοκιμές για να δώ αν γρατζουνιέται αυτό που έβαψα και είδα οτι δεν χαλάει εύκολα (χαλάει όμως).


Εχει κάνει κανείς κάτι τέτοιο?

Χρειάζεται κάποια βάση απο κάτω?

Το χρώμα των θερμικών φημίζεται για την αντοχή του και για την ικανότητά του να διαπερνά το πλαστικό και να μένει σχεδόν για πάντα λαμπερό. (αλλιώς με τόσες στούκες που τρώνε τα τηλεκατευθυνόμενα θα έπρεπε να βγαίνει φλούδες).

Εχει κάποιος κάποια άποψη στο θέμα?

Ευχαριστώ.

stauros772000
15-04-07, 13:50
πρωτα κανε πλαστικοποιηση το-τα κοματια που θελεις να βαψεις,για να εχει καλη προσφυση το χρωμα που θα βαψεις,το οποιο πρεπει να το εφαρμοσεις
λιγο πριν ξεραθει εντελως η πλαστικοποιηση(περιπου 5-10 λεπτα σε 25 κελσιου με 50%υγρασια,συνηθης συνθηκες τυπικης ανοιξιατικης ημερας στο ελλαντα.τα 5-10 λεπτα εξαρτωντε και απο την αναλογια πλαστικοποιητη-διαλυτικου.1 διαλ. προς 2 ή 2,5 πλαστ.)τα χρωματα της ταμιγια περιεχουν
ΕΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΤΗ,δια τουτο δεν σπανε και αποκολοντε ευκολα με τσι στουκες.

BILL007
15-04-07, 18:02
Φίλε μου μέσα στο μυαλό μου είσαι!Και εγώ ήθελα να δοκιμάσω ακριβώς το ίδιο!Γιατι τα δικά μου πλαστικά έχουν γίνει σκατά απο τις γρατζουνιές και σκέφτομαι να κάνω και εγώ το ίδιο!Περιμένω νέα σου αν είναι να το επιχειρήσω και εγώ!

volosgt
16-04-07, 12:35
Εγω είχα κανει το ίδιο στο προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα, Ε46 316ci.

Εβγαλα μόνος μου τα φιλέτα απο πόρτες, τιμόνι, ταμπλό (ο τρόπος είναι αρκετά ευκόλος, χωρίς να χρειάζεται να έχεις ιδιαίτερες γνώσεις).

Επειτα τα πήγα σε ένα φίλο βαφεά και μου τα έβαψε σε κάποια απόχρωση του ασημι.

Η δουλεία που έγινε ηταν όντως πολύ καλή και όσοι το είδαν ειπαν καλά λόγια. Είχα ποστάρει και φώτος.

Μερικές ιδιαιτερότητες που θα ήθελα να επισημάνω είναι:
- Στα φιλέτα που είχα, βασικό εξοπλισμό στην coupe (αυτα με βούλες), πρέπει να αφαιρεθεί μια λεπτη στρώση απο αυτοκόλλητο που μάλλον είναι οι βούλες, γιατί στο βάσιμο μετά φούσκωσε.
- Στο δικό μου βάψιμο πριν το χρώμα τα πέρασε και με αστάρι για καλύτερα αποτελέσματα (για να αντέξει στον χρόνο).

Οτι άλλο θελήσετε ευχαρίστως να βοηθήσω εαν μπορώ.

Action Man
16-04-07, 12:55
Μάλλον θα το δοκιμάσω το ΣΚ.
Ελπίζω να μη γίνει πατάτα..
Έχετε καμιά φωτογραφία?

Tasulis
16-04-07, 13:29
Εγώ θελω πολυ να τα κάνω σε carbon look, βρηκα μια εταιρια στην Καλιθεα που με 300 ευρώ τα κάνουν ετσι οπως θελω.
Το θέμα έιναι οτι δεν εχω δει δουλεια τους απο κοντα, μονο σε φωτο εχω δει και δεν μπορώ να κάνω κινηση χωρις να δω χειροπιαστα πραγματα.
Η τιμη ειναι για 8 κομματια οπως με ειπε ο μαστορας.

STAYROS7
16-04-07, 13:41
Kαλυτερα tasulis να τα βαψεις σε καποιον αλλο φανοποιο εμενα μου ειπαν σε carbon look 100ευρω. καλυτερα ψαξτο.

Tasulis
16-04-07, 14:24
Φιλος δεν ειναι φαναποιος η εταιρια που λεω. Κανει μονο την δουλεια αυτη.
Σε μηχανες σε αμαξια και σε οτι την πας.

Snoopy
16-04-07, 14:40
Για Carbon look δεν χρειάζεται να δώσετε 300 ευρώ.
Υπάρχει το ειδικό φιλμ που της 3Μ που κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά με 15 ευρώ το μέτρο (ενα μέτρο βγάζει 2 αμάξια).

Αντίστοιχο είναι και της folliatec αλλά πιό λεπτό -

Θεωρώ οτι 110.000 χιλιάρικα παλιά λεφτά είναι πάρα πολλά για να σου βάψουν 8 κομμάτια.

Βέβαια εγώ είμαι και παλιόγερος και θυμάμαι οτι είχα βάψει τη μηχανή μου με τόσα λεφτά το 1999.

Πάντως ένα σπρέυ της ταμίγια κάνει 10 ευρώ και η βάση πλαστικοποίησης άλλα 3.

Επίσης έχεις και την ικανοποίηση πως έφτιαξες κάτι μόνος σου ακόμα και αν έστω κόλλησες 8 ταινίες στα πλαστικά σου.


@ Παντελής, περίμενε αν είναι καλά τα δικά μου και πάρω την τέχνη θα σου φτιάξω και τα δικά σου.

Tasulis
16-04-07, 15:00
που θα βρώ τις foliatec το carbon φιλος???

Snoopy
16-04-07, 15:10
αυτά υπάρχουν σε όλα τα μαγαζιά με τέτοια πράγματα, αν θές μπορείς να ψάξεις και στο internet υπάρχει και μια εταιρεία η demon-tweeks που έχει χιλιάδες τέτοια πράγματα.

Πάντως θα σου πρότεινα τις 3Μ, είναι παχιές και φυσικά έχουν τρομερή κόλα.

Snoopy
16-04-07, 15:14
Φίλε μου μέσα στο μυαλό μου είσαι!Και εγώ ήθελα να δοκιμάσω ακριβώς το ίδιο!Γιατι τα δικά μου πλαστικά έχουν γίνει σκατά απο τις γρατζουνιές και σκέφτομαι να κάνω και εγώ το ίδιο!Περιμένω νέα σου αν είναι να το επιχειρήσω και εγώ!

Εαν έχουν γρατζουνίες, τότε έχεις πρόβλημα.
Η στρώση είναι πολύ λεπτή και δεν καλύπτει τη γρατζουνιά στο βάθος.
Απλά θα βάψει απο πάνω και το βαθούλωμα θα μείνει.

Ετσι μου είπαν τουλάχιστον.

alexcsl
16-04-07, 15:19
αν είναι καλά τα δικά μου και πάρω την τέχνη θα σου φτιάξω και τα δικά σου.

Καλό θα ήτανε όταν με το καλό τελειώσεις,
να ανοίξεις ένα thread στα Projects
με φωτό και περαιτέρω στοιχεία.

sotiris 328i
16-04-07, 20:13
πρωτα κανε πλαστικοποιηση το-τα κοματια που θελεις να βαψεις,για να εχει καλη προσφυση το χρωμα που θα βαψεις,το οποιο πρεπει να το εφαρμοσεις
λιγο πριν ξεραθει εντελως η πλαστικοποιηση(περιπου 5-10 λεπτα σε 25 κελσιου με 50%υγρασια,συνηθης συνθηκες τυπικης ανοιξιατικης ημερας στο ελλαντα.τα 5-10 λεπτα εξαρτωντε και απο την αναλογια πλαστικοποιητη-διαλυτικου.1 διαλ. προς 2 ή 2,5 πλαστ.)τα χρωματα της ταμιγια περιεχουν
ΕΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΤΗ,δια τουτο δεν σπανε και αποκολοντε ευκολα με τσι στουκες.:+1:Σωστος!γεια σου Σταυρο μαστορα!!!!!

Action Man
16-04-07, 20:33
@ Παντελής, περίμενε αν είναι καλά τα δικά μου και πάρω την τέχνη θα σου φτιάξω και τα δικά σου.
ok φίλος.
Ευχαριστώ!

Tasulis
16-04-07, 20:54
αυτά υπάρχουν σε όλα τα μαγαζιά με τέτοια πράγματα, αν θές μπορείς να ψάξεις και στο internet υπάρχει και μια εταιρεία η demon-tweeks που έχει χιλιάδες τέτοια πράγματα.

Πάντως θα σου πρότεινα τις 3Μ, είναι παχιές και φυσικά έχουν τρομερή κόλα.

Ναι αλλα για να τιε κανεις εφαρμογη στα φιλετα δεν θελει πολυ χοντρες.

BILL007
16-04-07, 20:55
Ωχ...Δηλαδή άμα έχεις χαρακιές και γρατζουνίες τη γαργαλισες που λένε?Δεν μπορώ να κάνω κάτι για να φτιαχτούν?Είναι ανάγκη να τους σκάσω 300-400 euro που ζητάνε οι κλέφτες της ΒΜW,για καινούργια?

Snoopy
16-04-07, 22:04
Ναι αλλα για να τιε κανεις εφαρμογη στα φιλετα δεν θελει πολυ χοντρες.

Τασούλη, χοντρές μη φανταστείς και τσιμεντόλιθους. Ενα ωραίο παχύ πλαστικό σκέψου σαν αυτό που ντύναμε τα τετράδια στο σχολείο (να σημειωθεί οτι στην εποχή μου έτσι γινόταν - και φοράγαμε και ποδια - αγόρια κορίτσια).
Οι άλλες οι φόλιατεκ είναι πολύ λεπτές.

γιατί δεν τις βλέπεις και τις δύο πριν αποφασίσεις?

ψάξε λίγο sto demon-tweeks θα βρείς πολλές απαντήσεις.

Ωχ...Δηλαδή άμα έχεις χαρακιές και γρατζουνίες τη γαργαλισες που λένε?Δεν μπορώ να κάνω κάτι για να φτιαχτούν?Είναι ανάγκη να τους σκάσω 300-400 euro που ζητάνε οι κλέφτες της ΒΜW,για καινούργια?

Μπιλ και για όποιον ενδιαφέρεται.

ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ, η βαφή είναι ΜΗ αναστρέψιμη.
Αν γίνει λαλακία πράγματι τη γαργάλισες. μετά ΔΕΝ βγαίνει. θέλει σιγουριά στο τί κάνεις.

αλλά επειδή :useless: αύριο που θα το φτιάξω θα ποστάρω και φωτό.

Tasulis
16-04-07, 22:16
padapanda και εγώ σχολειο με τις ποδιες πηγαινα. Δε ειμαι πιτσιρικακι.
Καταλαβαινω τι λες αλλα ειναι δυσκολο να τις βρω ρε συ.

Snoopy
16-04-07, 22:22
Εύκολο, πολύ έυκολο.

http://www.demon-tweeks.co.uk/resources/images/zoom/R_B4000.42.jpg

The only limit to the use of this sheeting is your imagination!! This carbon fibre sheet is supplied with '3M' self adhesive, and is easy to apply. Can be used on dashboards, consoles, interior or exterior panels - for example, spoilers, air intakes etc. Supplied with super sharp trimming knife. Size: 25 x 38cm.

κλικ ΕΔΩ (http://www.demon-tweeks.co.uk/products/ProductDetail.asp?cls=ROAD&pcode=R/B4000.42)

Tasulis
16-04-07, 22:30
ωραια, ομως πεσ μου με size 25x38 cm τι μπορεις να καλύψεις>>>???
Ποσα τετοια θελει για τα 8 κομματια.

BMW523i
16-04-07, 22:31
Να πω και εγώ ότι ρώτησα σε λαμαρινά και μου είπε 300 € για να τα βάψει τα οποία μου φαίνονται πολλά όπως επίσης και τα λεφτά που ζητά η BMW (700 €), οπότε πείτε μας αποτελεσματικές λύσεις!

Snoopy
16-04-07, 22:48
ωραια, ομως πεσ μου με size 25x38 cm τι μπορεις να καλύψεις>>>???
Ποσα τετοια θελει για τα 8 κομματια.

ολά έτοιμα τα θες...

μέτρα ένα φιλέτο τι διαστάσεις έχει, πολαπλασίασε Χ οσα είναι τα φιλέτα σου.
Δύο φύλλα περισσεύουν νομίζω και φτιάχνεις και το κεντρικό του λεβιέ.

Υπομονή αύριο βάφω, αν γίνει βλακεία ή δεν μου αρέσει θα τα παραγγείλω έτσι και αλλιως.

η μπορεί να τα θέλει και ο Παντελής.

Κάτι θα κάνουμε πάντως.

Tasulis
16-04-07, 22:49
εμενα οπως ειπα δεν ειναι λαμαρινας , καποια εταιρια που κάνει μονο αθτη τη δουλεια στη καλλιθεα.
Να μην γραψω ονομα και με κατηγορειτε μετα.

Tasulis
16-04-07, 22:50
βρε padapanta δεν τα θελω έτοιμα, απλα δεν ξερώ και παλευω να μαθω.
Το να μετρησω δεν το βρισκω καληλυση μιας και ολα ειναι διαφορετικα αυτα του ταμπλο.

Ασε που η αποστολή απο την demon ειναι σκετο φαρμακειο.

Snoopy
16-04-07, 22:54
υπομονή. Αυριο και διαστάσεις και όλα.
θα είμαι ενδελεχώς εμπεριστατωμένος με μια δόση ιδιαζούσης τεχνικής (όπως θα έλεγε και ο FairyTale).

Tasulis
16-04-07, 22:57
καλη τυχη φιλος, ευχομαι να σε κατσει και να ειναι ομορφο.

Action Man
17-04-07, 00:08
Να δω πως θα βαφτεί το πλαίσιο γύρω απο τον λεβιέ ταχυτήτων...
Είναι μεγάλο στην Ε39,και στο ίδιο σημείο υπάρχει και το τασάκι...που ΚΑΙ αυτό έχει επένδυση...(ξύλο τριανταφιλιάς...μπλιαχ)

Snoopy
17-04-07, 16:20
Τα φιλέτα είναι κουμπωτά.
Με ένα κατσαβίδι με πλατύ κεφάλι βγαίνουν σε 2 λεπτά όλα.
Περνάτε το κατσαβίδι απο κάτω και απλά τα σπρώχνετε έξω.

Το κεντρικό του λεβιέ, αφού ταβήξετε τη φούσκα προς τα έξω, αφήνει μια τρύπα και μετά ξεκουμπώνετε απο τα κλιπσάκια τους διακόπτες για τα παράθυρα.
+2 βίδες με σταυροκέφαλο.
Τόσο απλό.

Ολα τα φιλέτα απο κάτω έχουν κάτι βασούλες μυτερές για να μπαίνουν στη θέση τους.
Αυτές τις βασούλες τις καρφώνετε σε κομματάκια φελιζόλ για να στέκονται όρθια στο βάψιμο.
Οπου δεν υπάρχουν βασούλες κανένα πρόβλημα η εφημερίδα που θα βάλετε απο κάτω για το βάψιμο κάνει θαυμάσια τη δουλειά της και δεν κολάει επάνω τους.

Βάφετε με γρήγορες κινήσεις ΠΟΛΥ ΛΙΓΗ ΜΠΟΓΙΑ να μην καλύψει ΟΛΟ το παλιό χρώμα με μιας και αφήνετε να στεγνώσει.

Εγώ το έκανα το πρωί κατα τις 10 και τα άφησα να στεγνωσουν.

Πετάχτηκα μέχρι το σπίτι ξανά και τα πέρασα ένα ακόμα χέρι. Απόσταση 20 εκατοστά και το χέρι πέρα δώθε πέρα δώθε ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΧΡΩΜΑ, λίγο

και τέλος έκανα άλλο ένα χέρι στις 4 αυτό δεν το βάζω φωτογραφία είναι το ίδιο ακριβώς με αυτό του μεσημεριού.

Είναι έτοιμα και είναι ΤΕΛΕΙΑ...

αυτά....

ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ

Να μην έχει σκόνη
να γίνει μέσα
να έχετε υπομονή
ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΛΑΚΩΣΕΤΕ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ
ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ και ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ

όσοι εχουν βάψει τηλεκατευθυνόμενο είναι ήδη μάστορες...

Κόστος ΣΥΝΟΛΙΚΑ 10 ευρώ.

Snoopy
17-04-07, 16:34
Να δω πως θα βαφτεί το πλαίσιο γύρω απο τον λεβιέ ταχυτήτων...
Είναι μεγάλο στην Ε39,και στο ίδιο σημείο υπάρχει και το τασάκι...που ΚΑΙ αυτό έχει επένδυση...(ξύλο τριανταφιλιάς...μπλιαχ)

Να σου τα κάνω μαόνι ή κερασιά? τι σου αρέσει?:ban:

MSF
17-04-07, 16:42
Υπαρχει και το kit που τα "βαφτιζεις" μεσα σε ενα διαλλυμα απο ανθρακονηματα και στοιχιζει γυρω στα 150ε.Το εχει ο AXION DESIGN και απο οτι μου ειχε πει γινονται πολυ καλα.Προσωπικα δεν εχω δει δουλεια του...

MSF
17-04-07, 16:48
Παντως, οντως πολυ καλη δουλεια!!

BILL007
17-04-07, 19:33
Φίλε padapanta,μπράβο για την καλή δουλειά και για τις φωτο!Πέτυχες ακριβώς το ασημένιο που 8έλω να κάνω και μάλιστα μου φαίνεται οτι το αρχικό σου χρώμα ειναι το ίδιο με αυτό που έχω και εγώ,δηλαδή αυτό το μαύρο αν8ρακί....Το πρόβλημα που έχω είναι ότι έχω αρκετές γρατζουνιές στα φιλέτα και μάλιστα μερικές αρκετά βαθειές....Τι να κάνω με αυτές...????Γίνεται τίποτα?Ξέρει κανείς κάτι που μπορούμε να κάνουμε να τις φτιάξω,έτσι ώστε όταν το βάψω να γίνει σαν καινούργιο???
Thnks για όλα εκ των προτέρων...

Snoopy
17-04-07, 20:40
Μπιλ υπάρχει στα χρωματοπωλεία βάση για βαφή που ψεκάζεται πάνω απο τη γρατζουνιά (μόνο εκεί) και μετά βάφεις απο πάνω.

Για τις γρατζουνιές θα έλεγα να σκεφτείς τη λύση που θέλει και ο τασούλης με το φιλμ

Τασούλη, δυό φύλλα 25Χ50 θέλει για να είσαι άνετος.

ανοίγεις τα φύλα ανάποδα (με την κόλα να κοιτάει επάνω) ακουμπάς τα πλαστικά επάνω τους με την καλή πλευρά κάτω, πιέζεις καλά και μετά κόβεις με κοπίδι.

Οτι περισεύει το γυρίζεις να διπλώσει πίσω απο το πλαστικό.

Για γρατζουνιές είναι πολύ καλό.

Δοκίμασα στο κομμάτι που είχα βάψει με ένα ρετάλι δήθεν κάρμπον που είχα αλλά δεν μου άρεσε γιατι το σαλόνι μου είναι ήδη σκούρο...

Αν θέλετε κάτι άλλο εδώ είμαι - με τα λίγα που ξέρω.

BILL007
17-04-07, 21:32
Να σε καλα φιλε μου...Αν ειναι για κάτι άλλο σχετικά θα σε ειδοποιήσω με pm...Kαι πάλι thnks...

Tasulis
17-04-07, 22:10
φιλος padapanta σε ευχαριστώ πολυ για την πληροφορία.
Θα προσπαθησω να βρώ τωρα φύλλα carbon και θα το παλέψω.

Action Man
18-04-07, 11:02
Σταμάτη έγιναν άψογα!!!
Τί χρώμα ήταν τα φιλέτα πρίν τα βάψεις?

Tasulis
18-04-07, 14:25
φιλος pantapanta ριξε εαν μπορεις ενα ματι στο link.

http://www.cfc.de/eshop/oxid.php/sid/db634f55cd29f019d3fa47773f785d97/cl/details/cnid/10000000/anid/fa8dacca016e20530f4e21acbc456a9e/Race-Design-Folie.-Carbon-schwarz.-50x50cm./

Τι λες???

kostsour
18-04-07, 16:41
Φίλε padapanta ωραία δουλειά. Εγώ επειδή έβαλα τα ορίτζιναλ κάρμπον έχω τα μαμά φιλέτα για πούλημα. Όλα αγρατζούνιστα. Είναι στο χρώμα το ασημένιο που έγιναν τα δικά σου μετά το βάψιμο. Το αναφέρω στην περίπτωση που κάποιος δεν θέλει να μπλέξει με βαψίματα και τέτοια. Όποιος θέλει πμ.
Ευχαριστώ

Snoopy
18-04-07, 20:16
Φίλε padapanta ωραία δουλειά. Εγώ επειδή έβαλα τα ορίτζιναλ κάρμπον έχω τα μαμά φιλέτα για πούλημα. Όλα αγρατζούνιστα. Είναι στο χρώμα το ασημένιο που έγιναν τα δικά σου μετά το βάψιμο. Το αναφέρω στην περίπτωση που κάποιος δεν θέλει να μπλέξει με βαψίματα και τέτοια. Όποιος θέλει πμ.
Ευχαριστώ


Ωραια λέω να τα πάρω εγώ να τα βάψω μαύρα :twak:

@παντέλο μαύρα ήτανε

@τασούλη υπάρχει αντιπροσωπεία φόλιατεκ στην ελλάδα. Σε περιοδικά την έχω δεί. αυτό που λες θα έρθει ακριβά. Πάρε καλύτερα φόλιατεκ η πάρε του κοστσουρ

konas
18-04-07, 20:48
Ωραια λέω να τα πάρω εγώ να τα βάψω μαύρα :twak:

.....

Έπιασες δουλειά βλέπω. Όπως έλεγαν οι παλιοί 'Μάθε τεχνη κι αστηνε κι αν πεινασεις πιάστηνε'. :ban:


Εχεις ταλέντο όμως.:cheers: :dblthumb2

Εγω πάλι αν θέλετε να σας τα βάψω χάλια καλέστε με

stauros772000
19-04-07, 00:54
"όσοι εχουν βάψει τηλεκατευθυνόμενο είναι ήδη μάστορες"
αυτο συνεπαγετε οτι οποιος εχει πιασει κατσαβιδι,μπορει να επισκευασει αροπλανο?τουλαχιστον βαλε την λεξη μαστορες σε εισαγωγικα.
βαφω εδω και 15 χρονια,και ακομα κανω στραβες.οσο για την πιοτητα της δουλειας,θα φανει στην διαρκεια η αντοχη της.εμφανισιακα ,δειχνουν πολυ ωραια.πιος ειναι ο κωδικος της βαφης?τι χρωμα ειναι το εσωτερικο του αυτοκινητου?ταιριαζουν?
Υ.Γ¨1 )ειμαι ο πρωτος που θα υποστιρηξει τετοια θεματα ερασιτεχνισμου,και το αυτο κανω και του λογου μου,αλλα παντα αποδυκνειετε οτι δεν μπορω να συγκριθω με τους μαστορες-επαγγελματιες(εστω και ελληνες)του καθε συναφειου.
Υ.Γ 2)σταματη,απο οτι καταλαβα,κατα την εφαρμογη της βαφης,περιμενες να στεγνωσει εντελως το προηγουμενο χερι ή οχι?

Snoopy
19-04-07, 06:46
"όσοι εχουν βάψει τηλεκατευθυνόμενο είναι ήδη μάστορες"
αυτο συνεπαγετε οτι οποιος εχει πιασει κατσαβιδι,μπορει να επισκευασει αροπλανο?τουλαχιστον βαλε την λεξη μαστορες σε εισαγωγικα.
βαφω εδω και 15 χρονια,και ακομα κανω στραβες.οσο για την πιοτητα της δουλειας,θα φανει στην διαρκεια η αντοχη της.εμφανισιακα ,δειχνουν πολυ ωραια.πιος ειναι ο κωδικος της βαφης?τι χρωμα ειναι το εσωτερικο του αυτοκινητου?ταιριαζουν?
Υ.Γ¨1 )ειμαι ο πρωτος που θα υποστιρηξει τετοια θεματα ερασιτεχνισμου,και το αυτο κανω και του λογου μου,αλλα παντα αποδυκνειετε οτι δεν μπορω να συγκριθω με τους μαστορες-επαγγελματιες(εστω και ελληνες)του καθε συναφειου.
Υ.Γ 2)σταματη,απο οτι καταλαβα,κατα την εφαρμογη της βαφης,περιμενες να στεγνωσει εντελως το προηγουμενο χερι ή οχι?

σαφώς και πρέπει να στεγνώσει, σε σκιά αλλά με ζέστη. Τα έβαψα στο γκαράζ μου με κλειστή την πόρτα και στέγνωσαν απο τη ζέστη που βγάζει ο καυστήρας του καλοριφερ.
Το μυστικό είναι πολύ απαλές κινήσεις, απόσταση και να μην περιμένεις να τά βάψεις μεμιάς.
Πολλά χέρια, ίσα να πιάνει το χρώμα.
Την πρώτη φορά που τα πέρασα, ίσα που φαίνονταν η αλλαγή.
Θέλει λίγη μπογιά για να μην τρέξει.

Κωδικό δεν έχει το χρώμα είναι το ασημί της ταμίγια. ενα είναι απο ότι ξέρω.

Πάντως καλό είναι να χαλάσει κάποιος ένα σπρέυ σε δοκιμές παρά να βάψει κατευθείαν και να τα κάνει χάλια.

Αν δοκιμάσετε αμέσως στα πλαστικά οι πιθανότητες αποτυχίας είναι μεγάλες.

ΥΓ δεν λέω οτι όποιος έχει πιάσει κατσαβίδι είναι μηχανικός, αλλά στο βάψιμο το 90% είναι υπομονή και χέρι και το 10% τύχη.

ΥΓ2 τώρα πιά το εσωτερικό είναι μαύρο κατάμαυρο οπότε ταιριάζουν απόλυτα.

BILL007
19-04-07, 16:20
Φίλε kostsour,σου έχω στείλει pm για τα φιλέτα...

gyiama
26-04-07, 00:05
Λοιπόν να πω και γω την άποψή μου περί οτυ θέματος μιας και πριν 1 και κάτι μληνα έβαψα και εγώ τα έσωτερικά φιλέτα.Αυτό που έκανα έγω και μέχρι τώρα δέν έχω κανένα πρόβλημα ε΄΄ιναι τα εξής. στην αρχή έτριψα λίγο τα πλαστικά ωστε να φύγει η γυαλάδα και ευτυχώς που με έκοψε και έριξα πρώτα σε ένα κομάτι να δώ τι θα γίνει.το αποτέλεσμα ήταν τραγικό το χρώμα φούσκωσε και έγινε χάλια οπότε η λύση είναι η παρακάτω:

1) Πολύ καλό τρίψιμο με 320 γυαλόχαρτο νερού μέχρι να φύγει όλο το χρώμα και να βγει το μαύρο του πλαστικού απο κάτω

2)Ξανά τρίψιμο με γυαλόχαρτο 1500-1800 πάλι νερου ωστε να φύγουν ότι χαρακιέσ άφησε το προιγούμενο γυαλόχαρτο.(γυαλόχαρτα πάντα νερού γιατί δεν χαράζουν τόσο βαθιά όσο τα άλλα και δεν στομώνουν μιασ και όποιοσ δοκιμάσει να τρίψει θα διαπιστώσει ότι η μπογιά που τρίβει ΄γινεται σαν τα τρίματα που βγάζει η σβήστρα για το μολύβι <ματζουνιάζει>θέλει αρκετή υπομονή)

3)Οταν τελειώσουμε το τρίψιμο καθαρίζουμε τα πλαστικά με ένα δυαλυτικό αντισιλικονούχο λέγεται και το προμηθευόμαστε απο μαγαζιά με χρώματα αυτοκινήτου όπωσ και ένα έτοιμο σπρει πλαστικοποιητή με το οποίο περνάμε ένα χέρι όλα τα πλαστικά. αφού τα αφήσουμε να στεγνώσουν ρίχνουμε απο πάνω το χρώμα που΄θέλουμε 2-3 χέρια πολύ ελαφρια το καθένα.Αν θ'ελουμε γυαλιστερό φινίρισμα στο τέλοσ και όχι ματ ρίχνουμε και το βερνίκι. Αφηνουμε να στεγνώσει μια μέρα τουλάχιστο πριν τα τοποθετήσουμε στο αυτοκίνητο.
Πιστέψτε με το αποτέλεσμα θα σασ αναταμείψει
Υ.Γ Όλα αυτά προυποθέτουν μέροσ χωρίς σκόνεσ κλπ και πιστόλι βαψίματος και φυσικά λίγο να πιάνουν τα χέρια μασ και κυρίως καλή διάθεση!
ΥΓ2 Όλο αυτό το τρίψιμο γίνεται (και πιστέψτε με είναι πολύ) επειδή φουσκώνει η εργοστασιακή μπογιά,επειδή χρησημοποιούν χρώματα νερού οικολογικά.
ΥΓ3 Όσο για την τιμή των εσωτερικών καινούρια γνήσια (ασημί χρώμα )κοστίζουν 150ε.τόσο τα βρήκα εγώ χωρίσ τον λεβιε των ταχυτήτων +60ε

αυτά ειχα να πω και ελπίζω να βοήθησα αρκετά και συγνώμη αν σασ κούρασα με το μεγάλο μου post

BILL007
27-04-07, 19:24
Thnks φίλε για το post...Πολύ χρήσιμα αυτά που μας κατέθεσες,από την προσωπική σου εμπειρία...:)

zaharias
07-04-09, 19:53
Με την ευκαιρια του λυσιματος της ταπετσαριας για την τοποθετηση των Μ3 καθρεπτακιων σκεφτομαι να βαψω τις ξυλινες επενδυσεις μου μαυρες, για να σπασει λιγο η μπεζιλα του εσωτερικου μου (μπορειτε να δειτε στο γκαραζ μου το εσωτερικο μου). Τι λετε, να το κανω ή οχι? Το ξυλο μου κανει κυριλε και λεω με το μαυρο να το κανω πιο σπορ..

Επισης με τις πισω ταπετσαριες τι γινεται? Βγαινουν ευκολα, εχει κανεις κανενα καλο DIY?

Μετα το ανοιγμα των ταπετσαριων θελουν αλλαγη τα κουμπωματα ή οχι? (δεν θελω τριξιματα κτλ μετα..)

konas
07-04-09, 20:03
Με την ευκαιρια του λυσιματος της ταπετσαριας για την τοποθετηση των Μ3 καθρεπτακιων σκεφτομαι να βαψω τις ξυλινες επενδυσεις μου μαυρες, για να σπασει λιγο η μπεζιλα του εσωτερικου μου (μπορειτε να δειτε στο γκαραζ μου το εσωτερικο μου). Τι λετε, να το κανω ή οχι? Το ξυλο μου κανει κυριλε και λεω με το μαυρο να το κανω πιο σπορ..

Επισης με τις πισω ταπετσαριες τι γινεται? Βγαινουν ευκολα, εχει κανεις κανενα καλο DIY?

Μετα το ανοιγμα των ταπετσαριων θελουν αλλαγη τα κουμπωματα ή οχι? (δεν θελω τριξιματα κτλ μετα..)

Μην τις πειραξεις καθολου λεμε. Ειναι αλλη κλαση. Θα το μετανοιωσεις μετα

leyteris
07-04-09, 20:14
Υπαρχει και το kit που τα "βαφτιζεις" μεσα σε ενα διαλλυμα απο ανθρακονηματα και στοιχιζει γυρω στα 150ε.Το εχει ο AXION DESIGN και απο οτι μου ειχε πει γινονται πολυ καλα.Προσωπικα δεν εχω δει δουλεια του...

φιλε ειναι δυσκολη η διαδικασια και μπορει να μην πετυχει γιατι τα κανεις μονος σου

zaharias
07-04-09, 20:24
Μην τις πειραξεις καθολου λεμε. Ειναι αλλη κλαση. Θα το μετανοιωσεις μετα

Κοιτα, δεν θα τις πειραζα... Αλλα μου εχει καρφωθει η ιδεα επειδη θα ανοιξω που θα ανοιξω ταπετσαριες και επειδη ετοιμαζεται εξωτερικο μπαξιμο και θα πανε προφυλακτηρες κτλ για βαψιμο, να βαψω και τα φιλετα με την ευκαιρια...

Δεν το εχω αποφασισει ακομη, το σκεφτομαι.. (εχω 1-2 μερες ακομη μεχρι να πανε βαφειο τα πραγματα)

Το μονο που με προβληματιζει ειναι οι πισω ταπετσαριες..

leyteris
07-04-09, 20:37
Εδώ και καιρό με έτρωγε να αλλάξω χρώμα στα πλαστικά φιλέτα του εσωτερικού μου.

Διάβασα πολλά πράγματα για το πως βγαίνουν όπως και διάβασα για μερικούς που τα πήγαν για βάψιμο με καλά αποτελέσματα.

Τυχαία εχθές είδα στον μηχανικό μου ένα κομμάτι συνοδηγού πεταμένο κάπου και σκέφτηκα πως μπορώ να δοκιμάσω εκεί.

Αφού το έτριψα καλά με σαπούνι για τα πιάτα, το άφησα να στεγνώσει - προσοχή αν βάλετε σφουγγάρι θέλει απο τη μαλακή πλευρά.

Υστερα πήρα ένα spray της TAMIYA ασημί, αυτό που έχω για να βάφω το καβούκι απο το τηλεκατευθυνόμενο.

Εβαλα κάτω μια έφημερίδα και απο απόσταση 30 εκατοστά ψέκασα κουνώτας πέρα δώθε κατα μήκος του φιλέτου, μια στρώση ίσα να καλύψει το πλαστικό.

Μετά απο μισή ώρα στον ήλιο άλλο ένα χέρι και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.

Ενα ματ ασημί, με λίγη περλίτσα μέσα που πραγματικά με εντυπωσίασε.

Χάρηκα και σκέφτηκα να βγάλω τα δικά μου για να τα φτιάξω.

Θα το κάνω κυρίως γιατι δεν υπάρχει στην BMW το χρώμα που θέλω.

Δεν θέλω ασημί, θέλω ένα άλλο που στην TAMIYA λέγεται ανθρακίτης και είναι ένα γκρί με μαύρο αρκετά γυαλιστερό.

Εκανα κάτι δοκιμές για να δώ αν γρατζουνιέται αυτό που έβαψα και είδα οτι δεν χαλάει εύκολα (χαλάει όμως).


Εχει κάνει κανείς κάτι τέτοιο?

Χρειάζεται κάποια βάση απο κάτω?

Το χρώμα των θερμικών φημίζεται για την αντοχή του και για την ικανότητά του να διαπερνά το πλαστικό και να μένει σχεδόν για πάντα λαμπερό. (αλλιώς με τόσες στούκες που τρώνε τα τηλεκατευθυνόμενα θα έπρεπε να βγαίνει φλούδες).

Εχει κάποιος κάποια άποψη στο θέμα?

Ευχαριστώ.

φιλε γνωμη μου ειναι να το περασεις μα πλαστοφλεξ δηλ sealer της MOTIP για προεργασια και μετα το σπρευ της ταμιγια το οποιο οντως ειναι ποιοτικο made in japan.Βαφω και γω τηλακατευθυνομενα και ειναι κορυφη.Μπορεις να το βρεις στον καλφακη

konas
07-04-09, 21:29
φιλε γνωμη μου ειναι να το περασεις μα πλαστοφλεξ δηλ sealer της MOTIP για προεργασια και μετα το σπρευ της ταμιγια το οποιο οντως ειναι ποιοτικο made in japan.Βαφω και γω τηλακατευθυνομενα και ειναι κορυφη.Μπορεις να το βρεις στον καλφακη

Λευτερη, ο φιλος το εγραψε αυτο πριν 2 χρονια, και δεν συμμετεχει πια στο φορουμ. δυστυχως....

sm6
07-04-09, 21:32
δυστυχως δεν λες τιποτα...!
και εχει πουλησει και το αυτοκινητο... χεχε.

leyteris
07-04-09, 21:32
Λευτερη, ο φιλος το εγραψε αυτο πριν 2 χρονια, και δεν συμμετεχει πια στο φορουμ. δυστυχως....

sorry δεν το ειδα

harrisdriver
17-04-09, 15:30
Τα δικα μου φιλετακια τα εχω περασει με carbon αυτοκολλητο. Ειναι οντως φοβερα. σας το προτεινω.

zaharias
17-04-09, 17:21
Τα δικα μου φιλετακια τα εχω περασει με carbon αυτοκολλητο. Ειναι οντως φοβερα. σας το προτεινω.

Ανεβασε καμια φωτο να τα δουμε, αν μπορεις..

Zer0cooL
17-04-09, 17:57
Τα δικα μου φιλετακια τα εχω περασει με carbon αυτοκολλητο. Ειναι οντως φοβερα. σας το προτεινω.

Gramiko Design???

Zer0cooL
17-04-09, 18:38
Τα δικα μου φιλετακια τα εχω περασει με carbon αυτοκολλητο. Ειναι οντως φοβερα. σας το προτεινω.

Gramiko Design???

Να μια φωτο για το πως ειναι με αυτοκολλητο

Sp!ros G
17-04-09, 19:20
Φιλε δεν ξερω πως δειχνουνε στην πραγματικοτητα αλλα στη φωτογραφια φαινονται πολυ καλα!!!

Δωσε πληροφοριες απο που το προμηθευτηκες το αυτοκολλητο,γιατι οσα trim εχω δει με αυτοκολλητο

ητανε απλα απαισια.Ισως καποιους Ε46αρηδες να ενδιαφερει!!!

Zer0cooL
17-04-09, 20:12
Gramiko Design λεγεται το μαγαζι (φιλου) στη Ζακυνθο αλλα και ερχεται συχνα Πατρα-Αθηνα αλλα και κανει δουλειες και με αντικαταβολες...Η του ζητας εσυ αυτοκολλητο καρμπον και το εφαρμοζεις μονος σου η ακομα καλυτερα στα φτιαχνει αυτος...Για να μη βαζω τηλ και μειλ εδω απλα κανε ενα ψαξιμο στο γουγλη και ειναι το πρωτο που θα σου βγει. Ειναι υποκατασκευη το σαιτ αλλα θα βρει οποιος ενδιαφερεται τις πληροφοριες που θελει...Πολυ σωστος στη δουλεια του (αυτοκινητα Drift wars , Athens tuning Show αυτος τα χε φτιαξει...). Αυτα...

ΥΓ - Πολυ διαφημιση του κανα μου φαινεται του κολλητου αλλα τα καλα και φθηνα να λεγονται...

harrisdriver
20-04-09, 13:19
Χρονια πολλα , Χριστος ανεστη. Αργησα λιγακι αλλα ημουν εκτος για της ημερες του πασχα. Λοιπων να και τα δικα μου carbon.
http://img12.imageshack.us/img12/3396/20042009h.th.jpg (http://img12.imageshack.us/my.php?image=20042009h.jpg)
http://img12.imageshack.us/img12/8396/20042009001m.th.jpg (http://img12.imageshack.us/my.php?image=20042009001m.jpg)
http://img22.imageshack.us/img22/4986/20042009002i.th.jpg (http://img22.imageshack.us/my.php?image=20042009002i.jpg)

Zer0cooL
20-04-09, 13:50
Πολυ ωραια...μια διαφορετικη αποψη του αυτοκολλητου καρμπον...Απο που τα βρηκες?

harrisdriver
22-04-09, 17:00
Μου τα εβαλε ενας φιλος φανοποιος. Μου ειχε παρει 130 ευρω αγορα με τοποθετηση. Αν θες στον συστηνω.

BILL007
25-04-09, 19:56
Μου τα εβαλε ενας φιλος φανοποιος. Μου ειχε παρει 130 ευρω αγορα με τοποθετηση. Αν θες στον συστηνω.

Μπορείς φίλε μου να μου στείλεις και εμένα με pm για το θέμα?Ευχαριστώ...:)

Zer0cooL
25-04-09, 20:31
Πες το σε ολους...Δεν ειναι κακοποιος αυτος που του τα βαλε...Επαγγελματιας ειναι

stratos
25-04-09, 21:34
Παιδία δεν ξέρω τι λέει το αυτοκόλητο, αλλά η Carbon βαφή είναι χάλια. Έχω δεί πάνω σε καπό και τουλάχιστον εγώ που έχω ασχοληθεί με αυτό (τηλακατευθυνόμενα αγώνων) το αναγνώρισα οτι ήταν ψεύτικο.
Μάλιστα κακοφτιαγμένο ψευτικο. Οι βαφές δεν δίνουν αυτό το 3-D effect του κανονικού. Για τα αυτοκόλητα δεν ξέρω...

boleneger
25-04-09, 23:25
Μιας και βγηκε το θεμα εγω θελω να κανω αυτο
http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=194662&highlight=DIY-+Trims+wrap+CF+fabric
και την ψαχνω για υφασμα carbon μαλλον απο εδω
http://www.solarcomposites.com/composites/compositecarbon.html αυτο με 12Κ 2Χ2 TWILL.
ψηνομαι εδω και κανα τριμηνο και θελω ενα τσακ να το κανω. Αν ειναι κανεις απο θεσσαλονικη που ενδιαφερεται ας στειλει pm.

harrisdriver
26-04-09, 16:23
Εγω δεν εχω προβλημα να πω το ονομα του φανοποιου. Αν συμφωνησουν και οι moderators το βαζω. Ουτως η αλλος ειναι πολυ καλος ,σαν ανθρωπος πρωτα και μετα στην δουλεια του. Ειμαι σιγουρος οτι θα σας κανει πολυ καλες τιμες.

ΔημητρηςΜ3
26-04-09, 19:32
ΡΕ παιδια με 300 dollars τα αγωραζεις ολα τα φυλετα σε κανονικο
carbon!!!

Zer0cooL
26-04-09, 20:01
Εχει μια διαφορα ομως το 300 απ το 50-70 ευρω ομως.....

Dathanaso
24-06-09, 22:32
Καλησπερα, ρε παιδια μου εσπασαν οι πλαστικες βασεις που κουμπωνουν τα καρφια απο τα φιλετα μηπως ξερει κανεις απο που θα βρω η κανενα τροπο να καθισουν χωρις τα κλιπς?

zaharias
24-06-09, 22:43
Καλησπερα, ρε παιδια μου εσπασαν οι πλαστικες βασεις που κουμπωνουν τα καρφια απο τα φιλετα μηπως ξερει κανεις απο που θα βρω η κανενα τροπο να καθισουν χωρις τα κλιπς?

Αν εννοεις τα πλαστικα που μενουν πανω στο ταμπλο οταν βγαλεις τα τριμακια, μπορεις να αγορασεις και απο αντιπροσωπεια, πολυ φθηνα, αν δεν κανω λαθος..

Dathanaso
25-06-09, 21:22
Αν εννοεις τα πλαστικα που μενουν πανω στο ταμπλο οταν βγαλεις τα τριμακια, μπορεις να αγορασεις και απο αντιπροσωπεια, πολυ φθηνα, αν δεν κανω λαθος..

Ευχαριστώ φιλε θα το κοιταξω.

Dathanaso
29-06-09, 13:37
Zaxaria οντως ειχες δικιο πολυ φθηνα τα αντικατεστησα

johndial
29-06-09, 14:33
Μιας και βγηκε το θεμα εγω θελω να κανω αυτο
http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=194662&highlight=DIY-+Trims+wrap+CF+fabric
και την ψαχνω για υφασμα carbon μαλλον απο εδω
http://www.solarcomposites.com/composites/compositecarbon.html αυτο με 12Κ 2Χ2 TWILL.
ψηνομαι εδω και κανα τριμηνο και θελω ενα τσακ να το κανω. Αν ειναι κανεις απο θεσσαλονικη που ενδιαφερεται ας στειλει pm.


εγώ τα έφτιξα με πανί απο αμερικη.Αυτό που έχεις εδώ
http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=194662&highlight=DIY-+Trims+wrap+CF+fabric

και είναι τέλεια!!!!!

patrinos
29-06-09, 15:50
παιδια ειδα την δουλεια του φιλου γιαννη και ειναι εκπληκτικη.. ειναι σαν εργοστασιακο παντου και δεν εχει κανει ζαρα πουθενα.

m-power_01
29-06-09, 16:11
εγώ τα έφτιξα με πανί απο αμερικη.Αυτό που έχεις εδώ
http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=194662&highlight=DIY-+Trims+wrap+CF+fabric

και είναι τέλεια!!!!!

θα ηταν ωραιο αν μπορουσες να βγαλεις καποιες φωτο αλλα και να περιγραψεις την διαδικασια.Ενδιαφερει αρκετα παιδια

trueno
29-12-09, 22:45
Για βαφες πλαστικων κοιταξτε και εδω

http://www.7764.gr/component/option,com_phocagallery/Itemid,61/id,1/view,category/