PDA

Επιστροφή στο Forum : ελατηρια HR


BMW_330i
19-04-07, 23:07
ελατηρια HR για χαμηλωμα σε bmw e46 facelift.την γνωμη σας για αυτα.

saikoE39
20-04-07, 02:26
Πολυ καλα......

E46 POWER
23-04-07, 00:03
αν ενδιαφερεσε σημερα μου ειπε ενας φιλος που τα εβαλε πριν μια εβδομαδα σε ε36(δεν ξερω αν ταιριαζουν σε σενα) οτι τα πουλαει για να βαλει τα 6ποντα...αυτα ειναι αν θυμαμαι καλα 4 εμπρος και 1.5 πισω

InsaneDriver
23-04-07, 00:12
H hr είναι κορυφαία εταιρία στα ελατήρια.

Εγώ είμαι κατά των ελατήριων χαμηλώματος σε εργοστασιακές αναρτήσεις τουλάχιστον.

Το καλύτερο πράγμα είναι ένα σετ που θα είναι σχεδιασμένο/υπολογισμένο για να συνεργαστεί με το αντίστοιχο ελατήριο.

sotiris 328i
23-04-07, 00:17
Πολυ καλα ειναι.
Αυτα φοραω και εγω.

xaros
23-04-07, 00:19
για καθημερινη χρηση μου φανηκαν απιστευτα(40-15mm τα μαλακα).αν ομως ψαχνεσαι στο δρομο ισως θελησεις κατι πιο σκληρο

Sp!ros G
23-04-07, 02:29
Σε ποιο μοντελο h n r αναφερεστε?γενικα η για καποιο συγκεκριμενα?
ποιο θεωρειτε το καταληλοτερο για καθημερινη χρηση?
Ευχαριστω

ΦΑΝΗΣ
23-04-07, 06:58
H hr είναι κορυφαία εταιρία στα ελατήρια.

Εγώ είμαι κατά των ελατήριων χαμηλώματος σε εργοστασιακές αναρτήσεις τουλάχιστον.

Το καλύτερο πράγμα είναι ένα σετ που θα είναι σχεδιασμένο/υπολογισμένο για να συνεργαστεί με το αντίστοιχο ελατήριο.

Σίγουρα InsaneDriver η καλύτερη λύση είναι να βάλεις ανάρτηση πλήρης,και εγώ ψαχνόμουν πρόσφατα να βάλω,αλλά από ότι μου είπαν και τα παιδιά από το εξωτερικό (www.E90post.com) τα αμορτισέρ τις Ε90 είναι πάρα πολύ καλά,και προτιμούν να βάζουν ελατήρια χαμηλώματος,συνήθως HR,βέβαια μείωνει την διαδρομή.....,και το χρόνο ζωής τους,αλλά και δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για μια ανάρτηση,ούτως η άλλως στην δικιά μου περίπτωση τα αμορτισέρ είναι καινούργια,και έτσι από βδομάδα περνάμε τα ελατήρια χαμηλώματος HR. (Χρήστο πού είσαι?περιμένω τηλ.μετά τις 13:00)

matrixlord
23-04-07, 11:43
αν ενδιαφερεσε σημερα μου ειπε ενας φιλος που τα εβαλε πριν μια εβδομαδα σε ε36(δεν ξερω αν ταιριαζουν σε σενα) οτι τα πουλαει για να βαλει τα 6ποντα...αυτα ειναι αν θυμαμαι καλα 4 εμπρος και 1.5 πισω

6ποντα θέλω να βάλω και εγώ! Αλλά φοβάμαι τους δρόμους μας! Αν τα έχει βάλει μήπως μπορείς να μου πεις εντυπώσεις?

tsilis
23-04-07, 12:21
Σίγουρα InsaneDriver η καλύτερη λύση είναι να βάλεις ανάρτηση πλήρης,και εγώ ψαχνόμουν πρόσφατα να βάλω,αλλά από ότι μου είπαν και τα παιδιά από το εξωτερικό (www.E90post.com) τα αμορτισέρ τις Ε90 είναι πάρα πολύ καλά,και προτιμούν να βάζουν ελατήρια χαμηλώματος,συνήθως HR,βέβαια μείωνει την διαδρομή.....,και το χρόνο ζωής τους,αλλά και δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για μια ανάρτηση,ούτως η άλλως στην δικιά μου περίπτωση τα αμορτισέρ είναι καινούργια,και έτσι από βδομάδα περνάμε τα ελατήρια χαμηλώματος HR. (Χρήστο πού είσαι?περιμένω τηλ.μετά τις 13:00)

Λάθος σου είπαν,και λάθος νομίζουν φίλε Φάνη,αλλά αφού το αποφάσισες οκ...
Θα βάλεις ελατήρια χαμηλώματος σε αμορτισέρ κανονικού ύψους και αυτό ισχυρίζονται ότι δουλεύει....

Καλύτερα να βάλεις το σετ της HR με αμορτισέρ-ελατήρια (ΗR Cup kit),τα οποία θα συνεργαστούν άψογα μεταξύ τους...
Βρίσκεις εύκολα και σχετικά φθηνά από ιντερνετομάγαζα της Γερμανίας..

Δημήτρης
24-04-07, 18:16
Ta BILSTEIN SPRINT συνεργάζονται καλα και με αιμπαχ, ή όχι?

Christos 330i ///M
24-04-07, 18:25
Πολυ καλα φιλε αυτα φοραω και εγω . . . !

BMW_330i
24-04-07, 19:02
παιδια μολις σημερα εβαλα τα ελατηρια αλλα μολις τα ειδα τρομαξα γιατι η μπεμπα αντι να χαμηλωσει ανεβηκε προς τα επανω.ξερει κανεις να μου πει ποσα χιλιομετρα πρεπει να κανω γιατι ο εξουσιοδοτημενος που τα περασε μου ειπε οτι πρεπει να κανω καμια 1000 χιλιομετρα για να ερθουν στο κανονικο υψος.τα ελατηρια ειναι τα hr για χαμηλωμα 3 ποντων.

vagelisp
24-04-07, 20:33
παιδια μολις σημερα εβαλα τα ελατηρια αλλα μολις τα ειδα τρομαξα γιατι η μπεμπα αντι να χαμηλωσει ανεβηκε προς τα επανω.ξερει κανεις να μου πει ποσα χιλιομετρα πρεπει να κανω γιατι ο εξουσιοδοτημενος που τα περασε μου ειπε οτι πρεπει να κανω καμια 1000 χιλιομετρα για να ερθουν στο κανονικο υψος.τα ελατηρια ειναι τα hr για χαμηλωμα 3 ποντων.

Με τα 3ποντα δεν κάνεις τίποτα αν θες να χαμηλώσει το αυτοκίνητο! Μην περιμένεις να κάτσουν τα ελατήρια. Ελάχιστη διαφορά θα έχουν αργότερα! Sorry που σε στεναχωρώ...

MSF
24-04-07, 21:48
Γιατι ρε φιλε σηκωθηκε η μπεμπα;Tα εβαλα σε Ε36 και εκατσε κατω αμεσως!

Δημήτρης
24-04-07, 22:04
Πολυ καλα φιλε αυτα φοραω και εγω . . . !
Ευχαριστώ, ξέρεις ρώτησα γιατί έχω ακούσει ότι είναι πολύ σκληρός συνδυασμός, γι αυτό.

Δημήτρης
24-04-07, 22:06
Με τα 3ποντα δεν κάνεις τίποτα αν θες να χαμηλώσει το αυτοκίνητο! Μην περιμένεις να κάτσουν τα ελατήρια. Ελάχιστη διαφορά θα έχουν αργότερα! Sorry που σε στεναχωρώ...Και να μη χαμηλώσει τόσο πολύ δε πειράζει, εγώ στη θέση σου θα χαιρόμουνα! Εξάλλου κατά τη γνώμη μου το ελατήριο χαμηλώματος δε θα σε οφελήσει τόσο επειδή θα χαμηλώσει το αμάξι αλλά επειδή είναι πιο σκληρό! Ετσι δεν είναι?

BMW_330i
24-04-07, 22:13
εχω αρχισει να τα περνω με αυτον που μου τα περασε.καλυτερα να φορουσα τα ελατηρια τησ μαμασ.μου ειπαν πως αν τα κοψω τοτε θα κατεβει το αυτοκινητο.ισχυει αυτο κε αν νε μπορω να τα κοψ?.πεστε την γνωμη σας γιατι ειμαι ετοιμος να παω αυριο στο καταστημα του με αγριες διαθεσεις.

God
24-04-07, 23:00
εχω αρχισει να τα περνω με αυτον που μου τα περασε.καλυτερα να φορουσα τα ελατηρια τησ μαμασ.μου ειπαν πως αν τα κοψω τοτε θα κατεβει το αυτοκινητο.ισχυει αυτο κε αν νε μπορω να τα κοψ?.πεστε την γνωμη σας γιατι ειμαι ετοιμος να παω αυριο στο καταστημα του με αγριες διαθεσεις.

ΜΗΝ κοψεις ελατηρια...ναι κοβονται, αλλα σκοτωνεις τον σχεδιασμο-διαδρομη τους. Και δεν θα παταει σωστα και θα κοπαναει. Μονο ελαχιστα ελατηρια που εχουν γραμμες που να τα κοψεις κοβονται ΛΙΓΟ. Βγαλτα και βαλε 5.5αρια αν δεν σου αρεσουν τα 3ποντα. Αν σου εβαλε και 3ποντα, που απο τα μαμα οπως και να το κανεις επρεπε να παει παρακατω!




Επισης λαθος ειπωθηκε οτι ο σκοπος του ελατηριου ειναι να ειναι σκληροτερα μονο. Ναι, σκληροτερα κρατανε καλυτερα σε καλο δρομο (και οχι στους Ελληνικους που αν φυγεις μαζευεται ακομα δυσκολοτερα) αλλα ο σκοπος τους ειναι να ΚΑΤΕΒΕΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΒΑΡΟΥΣ. Αυτο αλλαζει εντελως την συμπεριφορα του αυτοκινητου. Αλλιως ας βαζαμε κουτσουρα ελατηρια και να ηταν και +5 ποντους να καβαλαμε και κανενα πεζοδρομιο αμα δεν βρισκουμε παρκινγκ.

Δημήτρης
24-04-07, 23:11
God εχεις δίκιο!

InsaneDriver
24-04-07, 23:17
εχω αρχισει να τα περνω με αυτον που μου τα περασε.καλυτερα να φορουσα τα ελατηρια τησ μαμασ.μου ειπαν πως αν τα κοψω τοτε θα κατεβει το αυτοκινητο.ισχυει αυτο κε αν νε μπορω να τα κοψ?.πεστε την γνωμη σας γιατι ειμαι ετοιμος να παω αυριο στο καταστημα του με αγριες διαθεσεις.

Τα ελατήρια τα είδες; Το κουτί τους; Μήπως δεν είναι hr χαμηλώματος και σε κοροϊδεψε;

zaharias
25-04-07, 00:15
Κατι παιζει κουκλε, λογικα το αμαξι δεν επρεπε να ψηλωσει, αλλα αντιθετως να χαμηλωσει αν οντως σου εβαλε 3ποντα Η&R. Μετα την τοποθετηση ελατηριων χαμηλωματος, φαινεται απευθειας η διαφορα με πριν και απλα σε καμια 300αρια χλμ (που θα στρωσουν τα ελατηρια) μπορει να χαμηλωσει λιγο ακομη αλλα θα ειναι πολυ ελαχιστη η διαφορα.

kostas_e46
25-04-07, 01:05
κ γω 6 μπροστα κ 4 πισω φοραω κ ειμαι υπερευχαριστημενος.το αυτοκινητο επρεπε να καθισει απο την αρχη κ λιγο πιο μετα.μηπως τα αμορτισερ σου ειναι σκληρα....

Fairytale
25-04-07, 01:29
παιδια μολις σημερα εβαλα τα ελατηρια αλλα μολις τα ειδα τρομαξα γιατι η μπεμπα αντι να χαμηλωσει ανεβηκε προς τα επανω.ξερει κανεις να μου πει ποσα χιλιομετρα πρεπει να κανω γιατι ο εξουσιοδοτημενος που τα περασε μου ειπε οτι πρεπει να κανω καμια 1000 χιλιομετρα για να ερθουν στο κανονικο υψος.τα ελατηρια ειναι τα hr για χαμηλωμα 3 ποντων.Τα ελατήρια τα είδες μέσα στην συσκευασία τους..?
Να πέσει μετά από 1000χλμ πόντους ολοκληρους, ξέχνα το.
Ας αρχίσουμε από τα βασικά... Γύρνα τέρμα το τιμόνι σου και πες μου τι χρώμα είναι τα ελατήρια σου καθώς και ποιό μοτέρ φοράς (4κύλινδρο ή εξακύλινδρο).
Όταν πας από το μαγαζί ρώτα τον ποιόν κωδικό προιόντος σου έβαλε και πάρε μια διαβεβαίωση ότι σου τοποθέτησε τα H&R 1ου σταδίου...
εχω αρχισει να τα περνω με αυτον που μου τα περασε.καλυτερα να φορουσα τα ελατηρια τησ μαμασ.μου ειπαν πως αν τα κοψω τοτε θα κατεβει το αυτοκινητο.ισχυει αυτο κε αν νε μπορω να τα κοψ?.πεστε την γνωμη σας γιατι ειμαι ετοιμος να παω αυριο στο καταστημα του με αγριες διαθεσεις.Τα "μαμά" ελατήρια είναι ευθύγραμμα. Τα χαμηλώματος που διάλεξες είναι προοδευτικά, δηλ. δεν έχουν το ίδιο σπείρωμα σε όλο το ύψος τους. Και αυτό γίνεται για να σκληραίνουν ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ όσο συμπιέζονται... Αυτό δεν μπορείς να το πετύχεις κόβοντας τα "μαμά" ελατήρια. Εκεί κόβοντας σπείρες απλά μειώνεις την διαδρομή τους αλλά η σκληρότητα παραμένει η ίδια. Και αυτό σημαίνει ότι ΤΕΡΜΑΤΙΖΟΥΝ πολύ πιο εύκολα με ότι αυτό συνεπάγεται για το αμορτισέρ και τον θόλο του αυτοκινήτου σου. ΜΑΚΡΙΑ...
C U out there

BMW_330i
25-04-07, 02:59
φιλε μου τα ελατηρια εινε μαυρο χρωμα κε ειναι προοδευτικα.για το μοτερ που λεσ δεν ξερω τι ρολο παιζει αυτο αλλα ειναι 4κυλινδρο βαλβετρονικ 2λιτρο

God
25-04-07, 06:46
φιλε μου τα ελατηρια εινε μαυρο χρωμα κε ειναι προοδευτικα.για το μοτερ που λεσ δεν ξερω τι ρολο παιζει αυτο αλλα ειναι 4κυλινδρο βαλβετρονικ 2λιτρο

Μαυρα ειναι τα 3-ποντα ελατηρια για σενα της H&R...μαυρα ειναι και τα μαμα σου!!!! ΓΡΑΦΟΥΝ H&R πανω?


Για το μοτερ το ειπε το παιδι γιατι απο 4-κυλ σε 6-κυλ αλλαζουν οι σειρες των κατασκευαστων.



Edit : Ωπα, το βρηκα...η H&R δεν βγαζει πακετο για 4-κυλινδρα μοτερ στο Ε46...οποτε με τα 3-ποντα που εβαλες, βρηκαν λιγοτερο βαρος λογω μοτερ και σηκωθηκαν μαλλον! Σε 4-κυλινδρο μαλλον επρεπε να βαλεις το κοκκινο κιτ (6-ποντο) οπως εκανε ο ξαδερφος μου σε 316i...

matrixlord
25-04-07, 07:44
κ γω 6 μπροστα κ 4 πισω φοραω κ ειμαι υπερευχαριστημενος.το αυτοκινητο επρεπε να καθισει απο την αρχη κ λιγο πιο μετα.μηπως τα αμορτισερ σου ειναι σκληρα....

Μπορείς να μου πεις το μπροστινό μέρος του μαρσπιέ πόσο απέχει απο τον δρόμο? Έχεις κανα πρόβλημα με τις απότομες κατηφόρες?

kostas_e46
26-04-07, 15:36
φαινεται απο τη φωτο στο garage ποσο απεχει.κανενα προβλημα απολυτως...

BMW_330i
04-05-07, 14:14
μα φιλε μου η φωτο στο γκαραζ ειναι το αμαξι πριν χαμηλωσει.ειναι με τα ελατηρια τησ μαμας

Tasulis
04-05-07, 16:19
τελικα βγαλαμε ακρη με τα ελατηρια, γιατι και εγω λεω να τα βαλω μετα την τοποθετηση 17 αρας ζαντας.

sakkunen
04-05-07, 19:22
Τα ελατήρια της h&r έχουν κωδικό 29484-1 για coupe-compact κ 29485-1 για sedan κ νεκροφόρ...station wagon ήθελα ν πώ..

E46 POWER
04-05-07, 22:35
6ποντα θέλω να βάλω και εγώ! Αλλά φοβάμαι τους δρόμους μας! Αν τα έχει βάλει μήπως μπορείς να μου πεις εντυπώσεις?

αν πουλησει αυτα θα τα βαλλει...και μετα θα σου πω εντυπωσεις!

ΦΑΝΗΣ
04-05-07, 23:00
Εγώ τελικά έβαλα ελατήρια χαμηλώματος HR τα μαύρα και το αυτοκίνητο έγινε κάτσε καλά,(στα μαμά αμορτισέρ),είναι μεν λίγο σκληρό στους δρόμους που έχουμε, αλλά αρχίζω και το συνηθίζω,άξιζε όμως!!:rolleyes:

thanos_1
08-05-07, 19:34
Τα ελατήρια της h&r έχουν κωδικό 29484-1 για coupe-compact κ 29485-1 για sedan κ νεκροφόρ...station wagon ήθελα ν πώ..

Τα 29485-1 εχουν χαμηλωμα 35-20χιλ και τα 29484-1 εχουν χαμηλωμα 55-35χιλ και κανουν για ολα εκτος απο S/W. Τα s/w εχουν αλλους κωδικους.