PDA

Επιστροφή στο Forum : Νικέλωμα ζάντας


Snoopy
23-04-07, 19:10
Ψάχνω κάπου να επισκευάσω μια χαρακιά στο χείλος της ζάντας μου και επίσης να τις νικελώσω κιόλας.
Τις είδα σε νίκελ και έχασα το φως μου.
Είναι πραγματικά πολύ καλές.
Αν όχι νίκελ, τότε κάτι σε ασημί γυαλιστερό, όπως της CSL για παράδειγμα.

Υπάρχει κάποιος που να κάνει καλή δουλειά?

(έψαξα στο φόρουμ αλλά βρήκα μόνο γενικές πληροφορίες π.χ. Κάπου στην Πέτρου Ράλλη κτλ).

υπάρχει κάποιος που να έχει βάψει ζάντα με καλά αποτελέσματα?

Ευχαριστώ πολύ.

InsaneDriver
23-04-07, 19:18
Κοίτα...Δεν έχω δει βάψιμο ζάντας στην Αθήνα που να μοιάζει με εργοστασιακό στην ποιότητα. Εξηγούμαι: Αν κοιτάξεις προσεκτικά τη ζάντα κάνει μικρά νερά κτλπ.Φυσικά αν όσο πιο σκούρα είναι η βαφή τόσο πιο δύσκολα φαίνονται τυχόν ατέλειες...

Ο πιο γνωστός Βαφέας στην Αθήνα είναι ο Πέτας. Στην διασταύρωση Λ.Αθηνών με εθνική Αθηνών-Λαμίας. Δίπλα ακριβώς στην αντιπροσωπία της Γιουντάι. Δεν ξέρω αν είναι και ο πιο καλός...Απλά αυτόν έχω υπόψιν μου.

sotiris 328i
23-04-07, 20:48
Αν τις νικελωσεις pandapanta πες μας τις εντυπωσεις σου γιατι θα ψαχτω και εγω σε καποια φαση.

greekart
23-04-07, 21:25
Φιλαρακο ψηφιζω πετας και εγω ειναι ο καλυτερος απο τι μου λενε και πιο παλια που μου εκανε κατι δουλειτσες ηταν αψωγος.

petrand
23-04-07, 22:28
και εδω θεσ/νικη εχει σωτηρη στην γιαννιτσων
και γαμω τιν δουλεια ο τυπος

MSF
23-04-07, 23:01
Εγω παω μονο στον Στεργιο.Ειναι πριν τον Πετα οπως κατεβαινεις την καβαλας,ακριβως πριν την Θηβων.Ο τυπος ειναιι κορυφη.Κατι BBS 13" απο starletακι οι οποιες ητανε χαλια γινανε καινουργιες.Παντως οσον αφορα το χρωμα και τις ατελειες ο φιλος INSANE DRIVER εχει δικιο.

Snoopy
23-04-07, 23:03
τέτοια μου λέτε και με βλέπω μετά απο τη φόρα που πήρα με τα πλαστικά να τις βάφω μόνος μου... και βρήκα και ειδικό σπρέυ για νικελωμα σε ζάντες...

zaharias
23-04-07, 23:42
Kαλα ολα αυτα, αλλα ρε παιδια δεν θελουν περισσοτερη φροντιδα οι νικελ? Ειδικα με ολη αυτη τη μαυριλα που βγαινει πανω στη ζαντα απο τα δισκοφρενα!

Chris316
23-04-07, 23:48
Συμφωνώ ότι θέλουν περισσότερη φροντίδα και θέλω να προσθέσω ότι θέλουν και πολλή προσοχή στο παρκάρισμα. Αν τις ακουμπήσεις πουθενά μπορεί και να έχεις κάποια προβληματάκια του τύπου ξεφλουδίσματος. Be careful my friend. Φιλικά.

oldcarskickass
24-04-07, 00:00
τέτοια μου λέτε και με βλέπω μετά απο τη φόρα που πήρα με τα πλαστικά να τις βάφω μόνος μου... και βρήκα και ειδικό σπρέυ για νικελωμα σε ζάντες...

To καλύτερο θα κάνεις, γνωστός μου τις πέρασε με απλό γκαρφιτό σπρέυ πριν δυο χρόνια και ότι χρώμα έφυγε, έφυγε λόγω χτυπημάτων δλδ δεν ξέφτισε.

Fairytale
24-04-07, 00:27
Εμένα πάντως οι ζάντες σου μου αρέσουν όπως είναι και ουχί νικελωμένες. Βάφτες μαύρες ή ποντικί να φαίνονται πιο "γουρούνια" και τα νέα φρένα (goal...:greenboun). Μέχρι και το νέο ///Μ3 ασπάζεται αυτό το look πλέον....
Αλλά μια και το αγόρι μου θέλει νίκελ ΚΑΙ ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙ ΤΟ FORUM...
θα ξανα-post-άρω τα ίδια... http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=90603#post90603
Είναι οι 2 καλύτεροι σε τέτοιες "μόντες".
C U out there

zaharias
24-04-07, 00:43
Kατι σε ανθρακι (ποντικι οπως λεει και ο Fairytale, που του παει πολυ) ή ενα bright silver που ειναι καπως πιο συνηθισμενο αλλα του παει πολυ εξισου.

Snoopy
24-04-07, 07:53
Εμένα πάντως οι ζάντες σου μου αρέσουν όπως είναι και ουχί νικελωμένες. Βάφτες μαύρες ή ποντικί να φαίνονται πιο "γουρούνια" και τα νέα φρένα (goal...:greenboun). Μέχρι και το νέο ///Μ3 ασπάζεται αυτό το look πλέον....
Αλλά μια και το αγόρι μου θέλει νίκελ ΚΑΙ ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙ ΤΟ FORUM...
θα ξανα-post-άρω τα ίδια... http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=90603#post90603
Είναι οι 2 καλύτεροι σε τέτοιες "μόντες".
C U out there

ζητώ ταπεινά συγνώμη, τα search που έκανα ήταν χρώμιο, νίκελ, ζάντες, άρα δεν βρέθηκα επάνω στον πακτωλό της γνώσεώς σου και της ευγενικής σου προσφοράς.
Θα αφαιρέσω 5 reputation points απο τον εαυτό μου θα κλειδώσω αυτό το θρεντ και θα μαστιγωθώ μέχρι να φανούν τα κόκαλά μου.


Σοβαρά τώρα, για τον Πέττα σκέφτομαι, αλλά μπλέ αμάξι με νίκελ πλαίσια, νικελένια μάσκα δεν νομίζω να του πηγαίνει και πολύ το ποντικί.

Απο την άλλη βέβαια, τα καθαριστικά που βάζω για να φύγουν οι μπίχλες απο τις ζάντες μάλλον θα τις οδηγήσουν στην ίδια κατάσταση σύντομα.

Προς ενημέρωσιν, τέτοιες ζάντες είχα 8 κομμάτια και έδωσα τις 4 σε έναν φίλο απο το φόρουμ, όπου αφού τους έβγαλε τα λάστιχα τις καθάρισε με ένα υγρό για τα ταψιά (fairy) και έλαμψαν...

Ισως να δοκιμάσω κάτι τέτοιο πρώτα και μετά να μπώ στο έξοδο.

B(3)M(1)W(8)is
24-04-07, 07:56
πετας στην οδο καποδιστριου στο μοσχατο.διπλα στο γηπεδο ποδοσφαιρου.
το τι δουλεια κανει,τα λογια περιττα

matrixlord
25-04-07, 07:49
....Βάφτες μαύρες ή ποντικί να φαίνονται...

Αυτό το "ποντικί" χρώμα μου έφτιαξε την μέρα! Θα το λέω και εγώ απο εδώ και πέρα....:rofl2:



Φιλικά ε? :cheers:

Fairytale
25-04-07, 10:26
No problem... Είναι κάποιος τόνος μεταξύ γκρί και μαύρου... έτσι το αποκάλεσε ο "ζωγράφος". :nixweiss: Δεν χαλάμε το χούι του καλλιτέχνη, ποντικί..? ποντικί.
C U out there

Snoopy
25-04-07, 10:55
Αν θέλετε το λέτε και γαλλικά Γκρί Σουρί (σουρί = ποντίκι) για να ακούγεται και πιό κυριλέ.

Το ποστ αυτό είναι οφ τοπικ

Christos 330i ///M
25-04-07, 11:40
Σταματη ποια ζαντα θες να βαψεις αυτην που φορας???

Snoopy
25-04-07, 12:16
ναί αυτή γιατί έχεις καμμιά ιδέα?

djkostas20
04-07-11, 10:13
Ρε παιδιά επειδή και εγώ θέλω να βάψω τις ζάντες μου ξέρει κανείς πόσες μέρες χρειάζεται??? Αν παίζει ρόλο το χρώμα με ενδοιαφέρει μαύρο μάτ! Από κόστος? Στην Πάτρα κοντά κανένας καλός?

e60///M
04-07-11, 11:01
Καλημερα Κωστα

Ενδιαφερεσαι για ηλεκτροστατικη η κανονικα χρωματα με βερνικια;

djkostas20
04-07-11, 11:07
Επειδή είμαι και λίγο άσχετος με αυτά.... Τι διαφορές έχουν??? Διότι δεν γνωρίζω τι διαφορά! ήξερα ότι τις ζάντες τις βάφουν με ηλεκτροστατική αλλά αυτο λογικά δεν απαιτεί πάνω από 3 ώρες στο φούρνο αν δεν κάνω λάθος!

e60///M
04-07-11, 11:34
Υποτιθεται οτι η ηλεκτροστατικη εχει μεγαλυτερη αντοχη! Δεν ξερω τι αντοχη εχει αλλα εγω που εβαψα τις δικες μου με βερνικια δεν εχουν παθει τπτ απολυτως ενα χρονο τωρα!

Και αν βαφτουν ετσι εχεις απειρες επιλογες στο χρωμα.Κατι το οποιο δεν ισχυει στην ηλεκτροστατικη.

Κοιταξε να δεις, οπως και να τις βαψεις θα μεινεις χωρις αυτοκινητο για καποιες μερες/μερα.

djkostas20
04-07-11, 11:44
Αυτό είναι το πρόβλημα εκτός και βρώ από τον λαστιχά μου κανένα σετ μεταχειρισμένες με λάστιχα επάνω να βάλω γιατί χρειάζομαι αυτοκίνητο σε καθημερινή βάση!!!!!

gfoto
04-07-11, 15:41
Απλα να σημειωσω οτι ενω και εγω για τον Πετα ακουω μονο τα καλυτερα σε εμενα ειχε κανει απαραδεκτη δουλεια στο φινιρισμα (σχεδον δεν επισκευασε την γρατζουνια και εβαψε απο πανω και το βερνικι θολωνε σε αρκετα σημεια - δεν παρελαβα εγω την ζαντα) ενω σαν να μην εφτανε αυτο η ζαντα ειχε ραγισει στον αφαλο και ουτε που ειπε τιποτα. Το ανακαλυψα μετα οταν την εβγαλα καποια (μετα απο ελαχιστα χιλιομετρα) γιατι εχασε αερα το λαστιχο και εβαλα ρεζερβα για να παω μεχρι το βουλκανιζατερ. Ισως απλα ετυχε να ειμαι η περιπτωση ομως.

Driver M
04-07-11, 16:09
Εγώ πάλι για τον Πέτα έχω ακούσει πάρα μα πάρα πολλούς δυσαρεστημένους πελάτες, ιδίως τα τελευταία χρόνια, ενώ για τον Στέργιο σχεδόν κανένα.
Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά επειδή κι εγώ σκέφτομαι να βάψω τις ζάντες κάποια στιγμή (με ηλεκτροστατική σε gunmetal grey) μάλλον στον Στέργιο θα πάω.

djkostas20
04-07-11, 16:18
Από Πάτρα κανένας.... Γιατί και να μείνω χωρίς αυτοκίνητο και να ανέβω Αθήνα πολύ χλωμό το κόβω!!!

e60///M
04-07-11, 17:14
Ο Πετας εχω την εντυπωση την ψωνισε απο καποια δοση και μετα και τα εφραψε στα τετοια του.

Κωστα αποφασισε τι θελεις. Ηλεκτροστατικη η βερνικια;

Προσωπικα θα συστηνα το 2ο ανω πολλοι μα παρα πολλοι θα ελεγαν για ηλεκτροστατικη. Εγω εκανα τις δικες μου λευκο περλε και 1 χρονο τωρα δεν μπορω να καταλαβω πως η ηλεκτροστατικη θα ηταν πιο καλη. Και παλι αν τις εβαφα το βερνικι θα προτιμουσα.
Αν απο φασισεις και συ για βερνικια τοτε μπορω να σου συστησω καποιον.
Για ηλεκτροστατικη ξερω ποιος κανει στη Πατρα αλλα δεν μπορω να συστησω.

AlexVag
04-07-11, 17:38
και εδω θεσ/νικη εχει σωτηρη στην γιαννιτσων
και γαμω τιν δουλεια ο τυπος

Για δωσε πληροφοριες...εχω μια μικρη γρατζουνια στ στεφανι της ζαντας το οποιο ειναι νικελ και θελω να το φτιαξω...μου ειπαν και για εναν απεναντι απο το στρατοπεδο του παυλου μελα

djkostas20
05-07-11, 09:34
Ο Πετας εχω την εντυπωση την ψωνισε απο καποια δοση και μετα και τα εφραψε στα τετοια του.

Κωστα αποφασισε τι θελεις. Ηλεκτροστατικη η βερνικια;

Προσωπικα θα συστηνα το 2ο ανω πολλοι μα παρα πολλοι θα ελεγαν για ηλεκτροστατικη. Εγω εκανα τις δικες μου λευκο περλε και 1 χρονο τωρα δεν μπορω να καταλαβω πως η ηλεκτροστατικη θα ηταν πιο καλη. Και παλι αν τις εβαφα το βερνικι θα προτιμουσα.
Αν απο φασισεις και συ για βερνικια τοτε μπορω να σου συστησω καποιον.
Για ηλεκτροστατικη ξερω ποιος κανει στη Πατρα αλλα δεν μπορω να συστησω.


e60///M δεν ξέρω και το όνομα σου. Στείλε μου αν θές σε pm για να μην θεωρηθεί διαφίμιση και τους δύο για να τους έχω υπόψιν και σίγουρα θα δώσω βάρος σε αυτόν με τα βερνίκα που ξέρεις και καλύτερα!
Αρκεί να βρώ για λίγο μια τετράδα ζαντολάστιχα μέχρι να γίνει η βαφή!

AlexVag
05-07-11, 12:48
Πηγαινετες μια μια και φορα τη ρεζερβα...θ ειναι κουραστικο αλλα αν δεν υπαρχει αλλη λυση...

BMW Power
05-07-11, 13:20
Δεν έχει ρεζέρβα όπως και κάθε "σύγχρονο" BMW άλλωστε

AlexVag
05-07-11, 13:49
Εμεις ειμαστε της παλιας σχολης...χαχα...εχει κιτ επισκευης η runflat; γιατι αυτα τα runflatμου καθονται στ λαιμο...

BMW Power
05-07-11, 13:54
Runflat έχουν όλα πλέον πλην των Μ που έχουν κιτ επισκευής.