PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι λαδι στα Valvetronic


sephiablau
26-04-07, 08:48
Γεια σας Παιδια, ειναι το πρωτο μου θεμα που γραφω:nod:

Λοιπον, η αιωνια ερωτηση για τα Valvetronic: ΤΙ ΛΑΔΙ ΝΑ ΒΑΛΩ??
Εχω δοκιμασει της BMW 0w-40, 5w-40, 5w-30. Το ιδιο και ενα φιλαρακι μου, Σε ολες της περιπτωσεις, εκαιγε λαδι. Καψιμο, οχι αστεια, στα 10000χλμ. πανω απο 1λιτρο- ΑΝΕΤΑ!!

Εαν βαλω ενα 10w-40, πολυ πιθανων να μην καψει, αλλα παιδια....αφου ρε γ... τα Valvetronic δεν εχουν προδιαγραφες για 10w-40!!!
Τι να κανω δεν ξερω:scratchch Και μην μοθ πει κανεις οτι εχει προβλημα ο κινιτηρας μου διοτι εχουν και αλλοι πολυ την ιδια απορια. Να συμπληρωσω μονο, οτι με αφτα τα λαδια δεν καιει σταγωνα στην Γερμανια. Σιρουρα εδω εχει αλλες καιρικες συνθηκες αλλα.....10w-40?? Ελεος

matrixlord
26-04-07, 14:06
Σε ποιο ακριβώς μέρος της Ελλάδας είσαι?

InsaneDriver
26-04-07, 14:44
Δεν δικαιολογείται να καίει ένα λίτρο λάδι στα 1000 χιλιόμετρα φίλε μου.

Κάτι άλλο παίζει.

Εγώ έχω βάλει 5-40 , 5-30 και 0-30 και δεν έκαψε ποτέ παρόλο που του πίνω το αίμα.

Fanis
26-04-07, 14:55
Στα 10.000 ή 1.000 χλμ σου καίει το 1 λίτρο? Γιατί αν είναι στα 10.000χλμ, τότε είναι μέσα στα αποδεκτά πλαίσια που ορίζει η BMW.

Chalyps
26-04-07, 14:58
:scratchch ουτε οι wankel δεν πίνουν τόσο....

stefos
26-04-07, 15:17
είναι γεγονός ότι καέι τα λάδια αυτά ο vavletronic κινητήρας γιατί είναι αρκετά "ψιλά" σαν λάδια και ειδικά όταν τον ζορίζεις κάίει...και εγώ με 5-30 και λιγότερο με 5-40 έκαιγα λάδια (είχα κάνει και σχε΄τικό θρέντ) αλλά από αλλαγή σε αλλαγή έφτανε μαξιμουμ 500 ml. Τώρα πλέον χρησιμοποιώ 10-40 και δεν καέι σχεδόν τίποτα, το πολύ 50-100 ml. Στην αντιπροσωπία που ρώτησα για τι λάδια χρησιμοποιούν και τι θα πρέπει να βάζω μου είπαν ότι βάζουν 5-30 και ότι δεν πειράζει να το κάιει, άλλά και τα 10-40 που βάζω στον κινητηρα εγώ μου είπαν ότι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα απολύτως. Εγώ αυτό που παρατήρτησα με την αλλαγή από 5-30 σε 10-40 είναι ομοαλότερη λειτουργεία, περιορισμένος θόρυβος από τον κινητήρα, ενώ μετά από 10 λεπτά ζορίσματος το λάδι γίνεται λεπτόρευστο και στροφάρει αρεκτά πιο΄γρήγορα ο κινητήρας. Το 5-30 "κροτάλιζε" πρισσότερο ο κινητήρας, ζαστενόταν ακαριαία (χειμώνα-καλοκαίρι) και στρόφαρε αμέσως. Η άποψη που έχω σχηματίσει είναι ότι κακό δεν κάνουν τα 10-40, ειδικά με τις 40άρες που βαράει εδώ το καλοκαίρι, και παρέχουν καλύτερη προστασία στον κινητήρα με μόνη επιβάρυνση την μειωμένη ευστροφία σε ρυθμούς βόλτας (γιατί μετά από ζόρισμα το λάδι γίνεται νεράκι). Αυτά. Εγώ προσωπικά θα συνεχίσω να βάζω 10-40....

sephiablau
26-04-07, 15:46
Δεν δικαιολογείται να καίει ένα λίτρο λάδι στα 1000 χιλιόμετρα φίλε μου.

Κάτι άλλο παίζει.

Εγώ έχω βάλει 5-40 , 5-30 και 0-30 και δεν έκαψε ποτέ παρόλο που του πίνω το αίμα.

Παιδια, οχι στα 1000 χλμ.!!!! στα 10.000 χλμ. 1λιτρο, μπορει και κατι παραπανω.
Εχω συνηθισει να μην ελεγχω ποτε την σταθμη του λαδιου και τωρα....που υποτηθετε οτι πηρα κατι σωστο.....φοβαμαι πριν καθε μεγαλο ταξιδι να μην μεινο απο λαδια!!
Παντος , stefo, ειμαι παρα πολυ διστακτικος για το 10w-40!!

Dim77
26-04-07, 17:22
είναι γεγονός ότι καέι τα λάδια αυτά ο vavletronic κινητήρας γιατί είναι αρκετά "ψιλά" σαν λάδια και ειδικά όταν τον ζορίζεις κάίει...και εγώ με 5-30 και λιγότερο με 5-40 έκαιγα λάδια (είχα κάνει και σχε΄τικό θρέντ) αλλά από αλλαγή σε αλλαγή έφτανε μαξιμουμ 500 ml. Τώρα πλέον χρησιμοποιώ 10-40 και δεν καέι σχεδόν τίποτα, το πολύ 50-100 ml. Στην αντιπροσωπία που ρώτησα για τι λάδια χρησιμοποιούν και τι θα πρέπει να βάζω μου είπαν ότι βάζουν 5-30 και ότι δεν πειράζει να το κάιει, άλλά και τα 10-40 που βάζω στον κινητηρα εγώ μου είπαν ότι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα απολύτως. Εγώ αυτό που παρατήρτησα με την αλλαγή από 5-30 σε 10-40 είναι ομοαλότερη λειτουργεία, περιορισμένος θόρυβος από τον κινητήρα, ενώ μετά από 10 λεπτά ζορίσματος το λάδι γίνεται λεπτόρευστο και στροφάρει αρεκτά πιο΄γρήγορα ο κινητήρας. Το 5-30 "κροτάλιζε" πρισσότερο ο κινητήρας, ζαστενόταν ακαριαία (χειμώνα-καλοκαίρι) και στρόφαρε αμέσως. Η άποψη που έχω σχηματίσει είναι ότι κακό δεν κάνουν τα 10-40, ειδικά με τις 40άρες που βαράει εδώ το καλοκαίρι, και παρέχουν καλύτερη προστασία στον κινητήρα με μόνη επιβάρυνση την μειωμένη ευστροφία σε ρυθμούς βόλτας (γιατί μετά από ζόρισμα το λάδι γίνεται νεράκι). Αυτά. Εγώ προσωπικά θα συνεχίσω να βάζω 10-40....

:+1: :+1:
Συμφωνώ απολύτως.
Και εγώ 10-40 βάζω στο 2.0 valvetronic και δεν καίει καθόλου. Για την Ελλάδα ειδικά το καλοκαίρι δε νομίζω να αντέχει το 0-30 ή 5-30 και ειδικά σε ζόρισμα!
Εαν βάζεις 0-30 απλά τσέκαρε το να συμπληρώνεις.
Πάντως η ποσότητα που λές ότι σου καίει δεν ειναι φυσιολογική.

matrixlord
26-04-07, 20:08
Εγώ επιμένω! Σε ποιο μέρος της Ελλάδας είσαι? Άλλο χειμώνα κάνει στην Κρήτη που μένω εγώ και άλλο στην Θεσσαλονίκη.

InsaneDriver
26-04-07, 22:43
Yπάρχει ένα πολύ καλό τόπικ από αυτά τα παλιά, τότε που ο Μιχάλης-Μpower είχε την όρεξη να ασχολείται και δεν τον είχαμε απογοητεύσει με όσα κάνουμε στο φόρουμ...

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=79&page=2

-> Σημείωση οτι το ιξώδες που βλέπουμε στα λάδια δεν σημαίνει οτι λάδια με το ίδιο ιξώδες συμπεριφέρονται το ίδιο στις ίδιες συνθήκες. Δηλ. ένα 0-30 longlife-01 FE αντέχει στις ίδιες υψηλές θερμοκρασίες με 10-60 (που δεν είναι longlife)

Εγώ χρησιμοποιώ 0-30 κ 5-30 και δεν καίει ποτέ τίποτα. Κάτι άλλο πιστεύω ότι φταίει. Είναι πολύ το 1 λίτρο στα 10.000 χιλιόμετρα για ένα συμβατικό μη Μ/// μοτέρ.

Υ.Γ: Καλό είναι να υπάρχει ένα κεντρικό τόπικ για τα λιπαντικά το οποίο να είναι sticky ώστε να βρίσκονται όλες οι πληροφορίες μαζεμένες και να μην ανοίγουμε όλοι από ένα τόπικ.

sephiablau
27-04-07, 09:10
Εγώ επιμένω! Σε ποιο μέρος της Ελλάδας είσαι? Άλλο χειμώνα κάνει στην Κρήτη που μένω εγώ και άλλο στην Θεσσαλονίκη.

Απο Γιαννιτσα φιλε

kimiE46coupe
27-04-07, 09:29
οτι λαδι και να βαλεις στο αμαξι οσο λεπτο και να ειναι αποκλειεται να καψει 1λιτρο στα 10000km χωρις να εχει προβλημα το αμαξι.ακομα και αν το δουλευεις κοφτη συνεχεια.ετσι την πατησα και εγω και οταν ειδα τι εφτεγε ηθελα να αυτοκτονεισω η μαλλον να σκοτωσω τον μαστορα.οι μαγκες οταν μου εκαναν το service και αλλαξαν τα λαδια δεν αλλαξαν την φλατζα που ειναι επανω στην βιδουλα που ξεσφηγκεις για να πεσουν τα λαδια.γνωστη τακτικη να κοιτουν εμπειρικα αν εχει φθαρει η φλατσουλα και να μην την αλλαξουν για να κερδισουν τι?0,10ευρο?και λογικο να σταζει απο εκει το λαδακι και να εχει γινει το πισω μερος της ποδιας χαλια απο τα λαδια.ετσι τσιμπαγε λαδακι καθε φορα που κοιτουσα τον δικτη.και το καλητερο οταν του το ειπα μου απαντησε και τι εγινε.οποτε για κοιτα λιγο απο κατω για τυχον διαροη.

bebeto
27-04-07, 11:00
Απο Γιαννιτσα φιλε
Το γραφει στο Profile του!

Παιδια, δεν μπορει να ειμαστε (ολοι μας, εμεις τα Μελοι, Οι Μηχανικοι, Οι Μαντραδες) πιο "εξυνοι" απο τους Κατασκευαστες της BMW-του Valvetronic κινητηρα!!!!
Επιτρεπομενα λαδια ειναι τα :0w-40 . 0w-30. και 5w-30 !!! Αυτα και μονο!! Τωρα σιγουρα εχουμε πιο υψηλες θερμοκρασιες απο την Γερμανια, αλλα τοτε θα επρεπε και οι Γερμανοι να εχουνε απωλιες στα καλοκαιρια τους διοτι ως γνωστων, και εκει πιανει τα 30-35 βαθμους. Ασφαλως λογο του καιρου, της αφθωνεις σκονεις και της "πολυ καλης Βενζινης" συνιστατε πιο συχνες αλλαγες απο την Γερμανια, ΟΧΙ ΔΙΑΦΩΡΕΤΙΚΑ ΛΥΠΑΝΤΙΚΑ!! Εαν βαλουμε ενα 10w-40 που δεν ειναι Longlife04 που προβλεπετε, μαλλον δεν θα "τσιμπαει" αλλο τοσο. Αλλα ποιος μου λεει εμενα οτι οταν ζεσταθει ο κινητηρας, και οταν θα πιασω 5-6000 στροφες επι ωρα, το 10W-40 θΑ λυπανει ετσι οπως πρεπει και δεν θα "βουλωσει-κολεισει" διοτι δεν θα περναει οπως πρεπει απο τα μικρα σωληνακια λαδιου που ειναι κατασκευασμενα μονο για λεπτοτερα λαδια????

Εγω δεν θα σας το συνιστουσα. Το να κοβεις το Χερι επιδη ποναει το δαχτυλο το θεωρω πολυ "προσωρινο". Αργοτερα ισως υπαρξουν μεγαλητερα-πολυ μεγαλητερα προβληματα στν κινητηρα.
Ασφαλως ομως και να καιει 1λιτρο λαδι στα 10.000χλμ δεν το θεωρω Normal.Για τσεκαρε.....εχει οντως τα Χλμ. που γραφει??? Η μηπως επεσες στην Παγιδα των περισσοτερων Μαντραδων που πουλανε αυτοκηνητα με 30-40000 Χλμ. ενω στην πραγματικοτητα....ξεπερναει τα εξαψυφια νουμερα.

Αυτη ειναι μια ταπινει γνωμη:)

matrixlord
27-04-07, 11:04
Απο Γιαννιτσα φιλε

Κοίταξε εδώ στο Ηράκλειο είχε αυτό τον Χειμώνα 6-7 βαθμούς χαμηλώτερη θερμοκρασία(Μιλάμε για βαρή χειμώνα!!!). Το θέμα είναι οτι εμένα ερχόταν στην σωστή θερμοκρασία μέσα σε ελάχιστα λεπτά.

Τώρα για το μέρος που είσαι θα σου έλεγα για χειμώνα να βάλεις ένα 0-40, αλλά το έχεις δοκιμάσει και δεν σου έκανε δουλειά. Μήπως να αλλάξεις μάρκα? Εγώ έχω BP πάντως και δεν καίω σταγόνα.

Πάντως δεν κάνει να αλλάζεις συχνά λάδια. Επίσης πρόσεχε με τόσο καμμένο λάδι ο καταλήτης θα τα φτύσει!

optostyle
27-04-07, 11:30
Να ρωτησω κατι........ειναι τυχαιο παραμυθι που η BMW προτεινει λαδια CASTROL???????

matrixlord
27-04-07, 12:00
Να ρωτησω κατι........ειναι τυχαιο παραμυθι που η BMW προτεινει λαδια CASTROL???????

Καθόλου τυχαίο! Απλά έχει κάνει συμφωνία αυτό τον καιρό με την Castrol. Αν αλλάξει η συμφωνία θα αλλάξει και το λάδι που προτείνει!

optostyle
27-04-07, 12:03
παντως πιστευω να συμφωνεις.οτι τετοια μεγαλη αυτοκινητοβιομηχανια δεν θα προτεινε τυχαια τα λαδια της.......εγω οποτε εβαλα castrol, το αμαξι δεν ''γουργουριζε''και πηγαινε πιο ρολαριστα και αθορυβα(μπορει να ειναι και η ιδεα μου) αυτα!!!!

matrixlord
27-04-07, 12:07
παντως πιστευω να συμφωνεις.οτι τετοια μεγαλη αυτοκινητοβιομηχανια δεν θα προτεινε τυχαια τα λαδια της.......εγω οποτε εβαλα castrol, το αμαξι δεν ''γουργουριζε''και πηγαινε πιο ρολαριστα και αθορυβα(μπορει να ειναι και η ιδεα μου) αυτα!!!!

Δεν αντιλέγω καθόλου. Το Castrol είναι απο τα καλύτερα λάδια και για αυτό έκανε μαζί της συμφωνία η BMW. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι τα άλλα λάδια δεν λειτουργούν καλά ή καλύτερα με shell π.χ.

kimiE46coupe
27-04-07, 12:10
παντος η μονη εταιρια που βγαζει λαδια αποκλειστηκα για bmw ειναι η aral με τα super tronic 2 που ειναι ειδικα μελετημενα για το μοτερ της bmw.βγαινει σε 5-30 νομιζω και γραφει επανω bmw.ειναι πολυ καλο αυτο βαζω.

volosgt
27-04-07, 12:14
Εγω στο δικό μου 318ci, βάζω τα Castrol RS 0W-40 2.0L 143HP (τα ίδια έβαζα και στο 316ci 115HP που είχα).

Τα λάδια τα αλλάζω καθε 10.000 χλμ περίπου μπορει 1-2 χιλιάδες πάνω κάτω. Λάδι δεν μου καίει και γενικά δεν έχω πρόβλημα με τον κινήτηρα.

Για το λόγο αυτό δεν έχω δοκιμάσει κατι διαφορετικό.

matrixlord
28-04-07, 10:44
Εγω στο δικό μου 318ci, βάζω τα Castrol RS 0W-40 2.0L 143HP (τα ίδια έβαζα και στο 316ci 115HP που είχα).

Τα λάδια τα αλλάζω καθε 10.000 χλμ περίπου μπορει 1-2 χιλιάδες πάνω κάτω. Λάδι δεν μου καίει και γενικά δεν έχω πρόβλημα με τον κινήτηρα.

Για το λόγο αυτό δεν έχω δοκιμάσει κατι διαφορετικό.

0-40!!! Ωραίο ακούγεται! Πόσο πάει το λίτρο? Πρέπει να τσούζει λίγο....
Σε 5-45 βγαίνει που θέλω να βάλω εγώ?

eddy_e46
28-04-07, 21:26
Κι εγώ Castrol Formula RS 0W-40 βάζω στο δικό μου.
Είναι longlife01 που σημαίνει ότι είναι εγκεκριμένα από τη BMW.
Επίσης είναι 40αρια που σημαίνει ότι στο καλοκαίρι της Ελλάδας αποδίδουν σαφώς καλύτερα από τα 0W-30 που συνήθως βάζει η αντιπροσωπεία, προφανώς για λόγους κόστους.
Και μάλιστα υπάρχει ηλεκτρονικό κατάστημα στο ίντερνετ που τα πουλάει 10€ το λίτρο και στα παραδίδει δωρεάν στο σπίτι.

gothiam
29-04-07, 14:55
eddy για πες...με πμ για να μη διαφημισεις.ευχαριστω

str2004
29-04-07, 15:10
Εγω χρησιμοποιω Shell Helix Ultra 5-40 στο Μ43 16αρι μου και δεν εχω την παραμικρη απωλεια ....... Αλλα δεν ξερω και αν βαζω και σωστα λαδια στην Μπεμπα μου :)

Chalyps
29-04-07, 19:58
Εγω χρησιμοποιω Shell Helix Ultra 5-40 στο Μ43 16αρι μου και δεν εχω την παραμικρη απολεια ....... Αλλα δεν ξερω και αν βαζω και σωστα λαδια στην Μπεμπα μου :)κορυφαία λάδια για οποιδήποτε μοτερ....;) αλλά για να μην βγαίνουμε off topic , οι απώλειες αν τελικά είναι 1 λίτρο / 10.000 χιλιόμετρα δεν είναι να χτυπιέσαι κιόλας.Ελεγξε το πάντως σε κανα συνεργείο εμπιστοσύνης για να σου φύγει η ιδέα!αν με τα 10/40 δεν έχεις απώλειες βάζε 10/40Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!!!:dblthumb2

nassosbmw1
30-04-07, 23:41
παντος η μονη εταιρια που βγαζει λαδια αποκλειστηκα για bmw ειναι η aral με τα super tronic 2 που ειναι ειδικα μελετημενα για το μοτερ της bmw.βγαινει σε 5-30 νομιζω και γραφει επανω bmw.ειναι πολυ καλο αυτο βαζω.

τα ARAL είναι πάρα πολύ καλά λάδια,απλά στη χώρα μας είναι αφανή... τα Castrol επίσης που προτείνει η BMW (και το προτείνει πολλά χρόνια)είναι εγγύηση...από τα πρώτα έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος τόσο απο τη χρήση τους στο παλιό μου αμάξι όσο και από τη χρήση τους σε μοτό...
τώρα μοτέρ που τσιμπάει 1 λίτρο λάδι στα 10κ σημαίνει πως δεν είναι πια νέο....:nod: έχει ακόμα ψωμιά βέβαια,απλά οι φθορές έκαναν την εμφάνισή τους...προς το παρόν τσέκαρε στάθμη-άσε που θεωρείται φυσιολογικό ακόμα και ένα λίτρο στα 5000κμ-και μην ασχολείσαι άλλο!το θέμα θα το δεις μόλις φτασει το τσίμπημα λίτρο και 500-1000 κμ ε,τότε πας γι'άλλα (μοτερ-αμάξι)σιγά-σιγά...

volosgt
03-05-07, 09:18
0-40!!! Ωραίο ακούγεται! Πόσο πάει το λίτρο? Πρέπει να τσούζει λίγο....
Σε 5-45 βγαίνει που θέλω να βάλω εγώ?

Το 4κιλο (γιατι βγαίνει σε συσκευασία των 4 κιλών) το παιρνω κοντά στα 50++ ευρω, εαν θυμάμαι καλά.

Fanis
03-05-07, 10:22
Απλά να πώ ότι Aral και Castrol ανήκουν και οι 2 στην BP...με ότι μπορέι να σημαίνει αυτό.

Όσο για το λάδι, οποιοδήποτε λάδι καλύπτει τις προδιαγραφές BMW LL-01 ή ακόμα καλύτερα LL-04, είναι μια χαρά. Η BMW προτείνει Castrol (προφανώς έχει εμπορική συνεργασία), το λάδι της BMW είναι Castrol, αλλά μέχρι εκεί. Στο φόρουμ υπάρχει η λίστα με τα εγκεκριμένα λάδια για κάθε κινητήρα! ;)

optostyle
03-05-07, 10:29
Εγώ επιμένω! Σε ποιο μέρος της Ελλάδας είσαι? Άλλο χειμώνα κάνει στην Κρήτη που μένω εγώ και άλλο στην Θεσσαλονίκη.
Μαλλον πρεπει να χωρισουμε την Ελλαδα σε γεωγραφικα τμηματα,και να λεμε.....ΑΛΛΟ Λαδι στην Ιεραπετρα,κι ΑΛΛΟ στο Λιτοχωρο,και στην Ορεστιαδα,για να τελειωνει το θεμα..........:screwy:

MZ3
03-05-07, 20:35
Μαλλον πρεπει να χωρισουμε την Ελλαδα σε γεωγραφικα τμηματα,και να λεμε.....ΑΛΛΟ Λαδι στην Ιεραπετρα,κι ΑΛΛΟ στο Λιτοχωρο,και στην Ορεστιαδα,για να τελειωνει το θεμα..........:screwy:


ετσι ετσι χαχαχαχχα

jackdaniels
12-05-07, 18:59
Έχει περάση ένας χρόνος απ'την τελευταία αλλαγή λαδιών άλλα δεν έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα ώστε να θέλουν αλλαγή, ωστόσο άκουσα ότι μετά από ένα χρονο τα λάδια χάνουν τις ιδιότητες τους και πρέπει να αλλάζονται έτσι κι αλλιώς, ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο?
Επέισης τη φίλτρο πέρνουν τα μπεμβε και πως ξεβιδώνει το φίλτρο, θέλει κάποιο ειδικό κλειδί?

matrixlord
14-05-07, 09:16
Θες ένα ειδικό κλειδί, αλλά δεν είναι τίποτα εξειδικευμένο. Ακόμα και στα Καρφουρ το έχει και κάνει 3-4ε.

NUOVO..
22-05-07, 18:21
είναι γεγονός ότι καέι τα λάδια αυτά ο vavletronic κινητήρας γιατί είναι αρκετά "ψιλά" σαν λάδια και ειδικά όταν τον ζορίζεις κάίει...και εγώ με 5-30 και λιγότερο με 5-40 έκαιγα λάδια (είχα κάνει και σχε΄τικό θρέντ) αλλά από αλλαγή σε αλλαγή έφτανε μαξιμουμ 500 ml. Τώρα πλέον χρησιμοποιώ 10-40 και δεν καέι σχεδόν τίποτα, το πολύ 50-100 ml. Στην αντιπροσωπία που ρώτησα για τι λάδια χρησιμοποιούν και τι θα πρέπει να βάζω μου είπαν ότι βάζουν 5-30 και ότι δεν πειράζει να το κάιει, άλλά και τα 10-40 που βάζω στον κινητηρα εγώ μου είπαν ότι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα απολύτως. Εγώ αυτό που παρατήρτησα με την αλλαγή από 5-30 σε 10-40 είναι ομοαλότερη λειτουργεία, περιορισμένος θόρυβος από τον κινητήρα, ενώ μετά από 10 λεπτά ζορίσματος το λάδι γίνεται λεπτόρευστο και στροφάρει αρεκτά πιο΄γρήγορα ο κινητήρας. Το 5-30 "κροτάλιζε" πρισσότερο ο κινητήρας, ζαστενόταν ακαριαία (χειμώνα-καλοκαίρι) και στρόφαρε αμέσως. Η άποψη που έχω σχηματίσει είναι ότι κακό δεν κάνουν τα 10-40, ειδικά με τις 40άρες που βαράει εδώ το καλοκαίρι, και παρέχουν καλύτερη προστασία στον κινητήρα με μόνη επιβάρυνση την μειωμένη ευστροφία σε ρυθμούς βόλτας (γιατί μετά από ζόρισμα το λάδι γίνεται νεράκι). Αυτά. Εγώ προσωπικά θα συνεχίσω να βάζω 10-40....STEFOS τι μαρκα ειναι τα 10/40 που βαζεις?

stefos
22-05-07, 19:50
Castrol...TXT μην τα ψάξεις στους πίνακες της BMW. δεν υπάρχουν...

Fanis
22-05-07, 22:13
@Stefos: Υπάρχει το ΤΧΤ στην λίστα της BMW, απλά υπάρχει το 5W-30 και όχι το 10W-40.

stefos
22-05-07, 22:37
Γράψε λάθος... :)

bardull
01-06-07, 15:53
Τα BMW που βαζω ποιας εταιριας ειναι?Παρεπιπτωντος δεν καιει γραμμαριο και τα αλλαζω καθε 12000.10/40

kostsour
01-06-07, 16:34
Castrol αν δεν κάνω λάθος..

georggge46
02-06-07, 13:03
VALVOLINE ειναι!

Fanis
03-06-07, 19:47
Τα λάδια που έχουν το σήμα της BMW είναι Castrol (Valvoline ήταν παλαιότερα, όταν η BMW είχε συνεργασία με την Valvoline, τώρα έχει με την Castrol).

Valvoline βάζουν σε κάποια συνεργεία (π.χ. Σπανός), φυσικά αυτά που είναι εκγκεκριμένα από την BMW.

zaharias
24-09-07, 00:52
Για να μην ανοιγω αλλο θρεντ...Ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με τα λαδακια του μωρου μου...
Εγινε αλλαγη λαδιων 2-3 μερες αφοτου το πηρα, 8/3/07 και εβαλα castrol magnatec 10/40.
Tα χλμ ηταν 40300 περιπου και τωρα εχω φτασει τα 46000.
Συνηθως δεν τ' αφηνω πανω απο 6 μηνες και ας βαζω συνθετικο.
Να τ'αλλαξω η οχι?

InsaneDriver
24-09-07, 01:46
Τα 5.000 χιλιόμετρα είναι πολύ λίγα για αλλαγή πάντως για συνθετικά λάδια.
Εγώ αλλάζω 10.000-12.000.

Fanis
24-09-07, 10:03
@zaharias: Καταρχήν τα συνθετικά λάδια είναι ΟΚ για 10.000χλμ ή 1 χρόνο. Το θέμα όμως είναι ότι το GTX Magnatec 10-40 δεν είναι προδιαγραφών ούτε LL-01, ούτε LL-04 (μόνο το 5-30 είναι). Θα σου πρότεινα στην επόμενη αλλαγή λαδιών να επιλέξεις ένα λάδι από τα εγκεκριμένα λάδια της BMW (είτε LL-01 είτε LL-04).

Την λίστα με τα λάδια θα την βρείς εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=3726

Chalyps
24-09-07, 10:11
Για να μην ανοιγω αλλο θρεντ...Ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με τα λαδακια του μωρου μου...
Εγινε αλλαγη λαδιων 2-3 μερες αφοτου το πηρα, 8/3/07 και εβαλα castrol magnatec 10/40.
Tα χλμ ηταν 40300 περιπου και τωρα εχω φτασει τα 46000.
Συνηθως δεν τ' αφηνω πανω απο 6 μηνες και ας βαζω συνθετικο.
Να τ'αλλαξω η οχι?οχι αφου βάζεις συνθετικό (και καλά κάνεις) και το πληρώνεις , κάνε του την απόσβεση.....
το πήρες συνθετικό για να αντέχει άστο για άλλα 3-4 χιλιάδες χιλιόμετρα....και μετά κάνε αυτο που σου πρότεινε ο Fanis.

psimos
24-09-07, 12:08
Ελπιζω να με συγχωρεσετε για το :offtopic: πιθανως (να μην ανοιγω καινουργιο thread) αλλα και στο δικο μου ο σφακιανακης (ε36 1.6) εβαλε 10w-40 μηπως εχεις καποιος ιδεα τι μαρκας μπορει να εβαλε. ?? Οταν τον ρωτησα μου ειναι...της BMW

zaharias
24-09-07, 12:37
Καλημερα...
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.
Θα τα αφησω να κανω 3-4000χλμ ακομα τοτε...και μετα βλεπουμε τι θα βαλουμε.

Fanis
24-09-07, 12:45
@psimos: 10W-40 της BMW είναι μόνο το BMW High Power Special το οποίο εμπίπτει στις προδιαγραφές Special Oils της BMW (και όχι στις LL-98, LL-01 & LL-04). Πρέπει να είναι ημισυνθετικό και είναι ΟΚ για τον δικό σου κινητήρα, απλά θα συνιστούσα να το αλλάζεις νωρίτερα από ότι ένα συνθετικό προδιαγραφών LL.

psimos
24-09-07, 12:47
@psimos: 10W-40 της BMW είναι μόνο το BMW High Power Special το οποίο εμπίπτει στις προδιαγραφές Special Oils της BMW (και όχι στις LL-98, LL-01 & LL-04). Πρέπει να είναι ημισυνθετικό και είναι ΟΚ για τον δικό σου κινητήρα, απλά θα συνιστούσα να το αλλάζεις νωρίτερα από ότι ένα συνθετικό προδιαγραφών LL.

Σ' ευχαριστω...

InsaneDriver
26-09-07, 14:41
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι έχω τρία χρόνια το compact και πάντα βάζω castrol SLX 0-30w και δεν καίει σταγόνα.

Πήγα δοκίμασα τα λάδια που δίνει η bmw(συσκευασία bmw 0-30w) σε εξουσιοδοτημένο και μετά από 7.000 χιλιόμετρα το μοτέρ έχει κάψει και είναι εμφανές στην βελόνα μέτρησης...

Τι να πω...;;;

MPOWER
26-09-07, 15:34
Υπάρχουν ήδη threads που λένε τα πάντα....
Ψάξτε λίγο....
Βοήθα λίγο ρε Χάρη....:friday:

InsaneDriver
26-09-07, 16:08
Ως Υπουργός Μεταφορών παραθέτω τα κάτωθι...

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=79

http://www.bmw-motorsport.gr/forums//showthread.php?t=1440

MPOWER
26-09-07, 16:18
Ως Υπουργός Μεταφορών παραθέτω τα κάτωθι...

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=79

http://www.bmw-motorsport.gr/forums//showthread.php?t=1440

Thanks...:bowdown:

zaharias
22-11-07, 17:04
Πλησιαζει η ωρα για την αλλαγη και θελω βοηθεια...
Ποιο λαδι ειναι καλυτερο για διλιτρο valvetronic?
0/30?
0/40?
5/30?
5/40?

Θελω castrol φουλ συνθετικο.
Απ'οτι ειδα στην τελευταια λιστα με τα λαδια εχει ολα τα παραπανω (και η castrol) αλλα ποιο ειναι το καλυτερο για Ν42?

propeller
22-11-07, 23:20
εγω βαζω castrol edge 0-30 και ειμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημενος
με το που τα εβαλα ειδα καλυτερη ευστροφια, και μαλιστα μου εκανε εντυπωση γιατι τα προηγουμενα ηταν λαδια που τα κρατησα 9000 χλμ απο τον Σπανο (long life εννοειται)

Gary Kokkin
30-11-07, 03:15
Συμπληρώνω,επειδή ανέφερες το Σπανό ,και στην Αthens car,επειδή γνωσρίζω και στους δύο καταστάσεις ,σου λένε ότι αυτά μπαινουν σε 4λινδρα και τα τάδε σε 6κίλυνδρα,όχι ότι νάνε,και εσύ αποφασίζεις...

Καλό το συστημά τους,δείχνουν ότι σε σέβονται ,20+ ευρώ το λίτρο έχουν...

propeller
05-12-07, 18:55
Συμπληρώνω,επειδή ανέφερες το Σπανό ,και στην Αthens car,επειδή γνωσρίζω και στους δύο καταστάσεις ,σου λένε ότι αυτά μπαινουν σε 4λινδρα και τα τάδε σε 6κίλυνδρα,όχι ότι νάνε,και εσύ αποφασίζεις...

Καλό το συστημά τους,δείχνουν ότι σε σέβονται ,20+ ευρώ το λίτρο έχουν...

ναι αμε σε σεβονται....
Γατι δε μας λενε και την μαρκα των λαδιων που βαζουν?
γιατι εμενα το τιμολογιο εγραφε λαδι "SUNPOWER 0W-30"
..........
πληρωσα λαδια-φιλτρο 118 ευρω....
ε με 87 ευρω εβαλα το καλυτερο λαδι της castrol και φιλτρο λαδιου.....
προτιμω να παω εκτος δικτυου λοιπον, και ....ας μη με σεβονται.....

onyx
06-12-07, 07:53
...ε βέβαια με 20+ ευρώ το λίτρο όντως αγοράζεις μεγάλο ποσοστό σεβασμού...!
Εγώ προτιμώ να αγοράζω μόνο το λάδι... με τα μισά... Άλλωστε αυτό που αγοράζεις δεν είναι ακριβώς σεβασμός, μάλλον παρά φύση έρωτας είναι.... και μάλιστα με τη θέλησή σου! ...Γούστα είναι αυτά!!

propeller
09-12-07, 17:11
...ε βέβαια με 20+ ευρώ το λίτρο όντως αγοράζεις μεγάλο ποσοστό σεβασμού...!
Εγώ προτιμώ να αγοράζω μόνο το λάδι... με τα μισά... Άλλωστε αυτό που αγοράζεις δεν είναι ακριβώς σεβασμός, μάλλον παρά φύση έρωτας είναι.... και μάλιστα με τη θέλησή σου! ...Γούστα είναι αυτά!!

ετσι ειναι !!!

Fanis
11-12-07, 14:33
Το λάδι που βάζει ο Σπανός είναι Valvoline Synpower....αν ρωτήσεις στο λέει (ή αν δείς τα δοχεία). Φυσικά και το χρεώνει πολύ ακριβά...για αυτό και εγώ του πάω Castrol και μου βάζει. Στην τελευταία αλλαγή λαδιών πλήρωσα μόνο το φίλτρο....τα λάδια δικά μου και εργατικά δνε με χρέωσαν.

propeller
14-12-07, 01:38
Το λάδι που βάζει ο Σπανός είναι Valvoline Synpower....αν ρωτήσεις στο λέει (ή αν δείς τα δοχεία). Φυσικά και το χρεώνει πολύ ακριβά...για αυτό και εγώ του πάω Castrol και μου βάζει. Στην τελευταία αλλαγή λαδιών πλήρωσα μόνο το φίλτρο....τα λάδια δικά μου και εργατικά δνε με χρέωσαν.

α Οκ!
το σωστο να λεγεται τοτε!:dblthumb2

Dim77
14-12-07, 01:51
Έβαλα στο δικό μου valvetronic (N42B20) Castrol Edge Sport 0W-40.

Πρώτη εντύπωση είναι ότι όντως στροφάρει καλύτερα το μοτέρ και ακούγεται και πιο γλυκά με λίγο πιο ομαλή λειτουργία.

propeller
15-12-07, 02:05
Έβαλα στο δικό μου valvetronic (N42B20) Castrol Edge Sport 0W-40.

Πρώτη εντύπωση είναι ότι όντως στροφάρει καλύτερα το μοτέρ και ακούγεται και πιο γλυκά με λίγο πιο ομαλή λειτουργία.

χαιρομαι που το επιβεβαιωνεις αυτο γιατι νομιζα οτι μπορει να ειναι κ ιδεα μου
το λαδι ειναι κορυφαιο

να πεις οτι τα παλια λαδια ηταν αλλων χαρακτηριστικων....να πω ενταξει.....

τζαμι λοιπον
edge κ τα μυαλα στα καγκελα

NUOVO..
15-12-07, 11:31
Έβαλα στο δικό μου valvetronic (N42B20) Castrol Edge Sport 0W-40.

Πρώτη εντύπωση είναι ότι όντως στροφάρει καλύτερα το μοτέρ και ακούγεται και πιο γλυκά με λίγο πιο ομαλή λειτουργία.

Κι εγω στην τελευταια αλλαγη αυτο το λαδι εβαλα (ν42β20) πολυ καλο φενεται.

optostyle
15-12-07, 11:34
Νομιζω οτι ειναι συνηθεια..Δηλαδη κι εγω νομιζα τον πρωτο καιρο οτι δεν ακουγεται και ρολαρει το αμαξι πιο καλα....αλλα μετα παλι ψιλοαγριεψε(μιλαμε για αμελητεα διαφορα).....βεβαια δεν παυει γενικως να ειναι παρα πολυ καλο λαδι

DaywalkeR
15-12-07, 14:39
Γενικα η νεα σειρα Castrol ειναι πολυ καλη, εγω εβαλα στην γιαγια μου 5-40 magnatec και ειναι λες και του εβαλα σιγαστηρα, βεβαια θα δειξει σε 2-3 χιλιαδεσ χλμ, αλλα προς το παρον τα σπαει

Gary Kokkin
17-12-07, 04:34
-Το καλύτερο λάδι δεν σημαίνει ότι κάνει και για το αμάξι μας,και εκεί είναι το μυστικό καλής λειτουργίας.
-Η χρέωση που μας πονά είναι άλλη ιστορία,αλλά από ότι ξέρω δύσκολα δέχονται τα όποια συνεργεία να βάλουν άλλη μάρκα ή τύπο από ότι συνεργάζονται.

Σε κάθε περίπτωση τα εξουσιοδοτημένα λόγω και μόνο της όποιας "εγγύησης" πρέπει να έχουν το πρωτο λόγο ,αρκεί να μας λένε τι και πώς αλλάζουν και κόστος εκ των προτέρων.Μόνο και μόνο που δεν ανοιγουν το κάρτερ για τα λάδια και τα ρουφάνε,πλένουν με πίεση το τεποζιτο ,όλα για να μην υπάρχουν διαρροές με τις βίδες κλπ,αξίζει.

Chalyps
17-12-07, 09:32
-Το καλύτερο λάδι δεν σημαίνει ότι κάνει και για το αμάξι μας,και εκεί είναι το μυστικό καλής λειτουργίας.
-Η χρέωση που μας πονά είναι άλλη ιστορία,αλλά από ότι ξέρω δύσκολα δέχονται τα όποια συνεργεία να βάλουν άλλη μάρκα ή τύπο από ότι συνεργάζονται.

Σε κάθε περίπτωση τα εξουσιοδοτημένα λόγω και μόνο της όποιας "εγγύησης" πρέπει να έχουν το πρωτο λόγο ,αρκεί να μας λένε τι και πώς αλλάζουν και κόστος εκ των προτέρων.Μόνο και μόνο που δεν ανοιγουν το κάρτερ για τα λάδια και τα ρουφάνε,πλένουν με πίεση το τεποζιτο ,όλα για να μην υπάρχουν διαρροές με τις βίδες κλπ,αξίζει.Aλήθεια??έτσι κάνουν?ΟΛΑ τα εξουσιοδοτημένα?Αν είναι έτσι χαλάλι τους....

Gary Kokkin
17-12-07, 19:13
Συνήθως έτσι κάνουν τα τελευταία έτη κατά 80%.-Είναι μηχάνημα που τα κάνει όλα μόνο του,πολύ σύντομα,αλλά αυτό δεν ισχύει για τα πρώτα λάδια που πρέπει να ανοίξει το καρτερ να βγούν τα ρινίσματα της μηχανής που έχει σαν καινούριο το αμάξι (και σε αυτή την περίπτωση βάζουν νέα τάπα με ασφάλεια)


Στην νέα μέθοδο καλύτερα και να το ζητάς,δεν εχει χρέωση εξάλλου.
Αν υπάρχει φόρτος εργασίας ή το μηχάνημα είναι σε άλλο αμάξι,ίσως να κάνουν ορισμένα service και την παλαιά λύση για να σε ξεπετάξουν πιο γρήγορα ή ακόμα να πέσεις σε μαθητευόμενο τεχνικό για όλες τις δουλειές που δεν ξέρει ή βαριεται.

DIAMANTOPOULOS
17-12-07, 22:16
εγω που θελω να προσεχω την 5αρα μου τι λαδακια να της βαλω βρε φιλαρακια??αλλαζω καθε 10 000 και εβαζα 10-40.τι μου προτεινετε για το M50 μου ??

Nick_compact
17-12-07, 22:20
-Το καλύτερο λάδι δεν σημαίνει ότι κάνει και για το αμάξι μας,και εκεί είναι το μυστικό καλής λειτουργίας.
-Η χρέωση που μας πονά είναι άλλη ιστορία,αλλά από ότι ξέρω δύσκολα δέχονται τα όποια συνεργεία να βάλουν άλλη μάρκα ή τύπο από ότι συνεργάζονται.

Σε κάθε περίπτωση τα εξουσιοδοτημένα λόγω και μόνο της όποιας "εγγύησης" πρέπει να έχουν το πρωτο λόγο ,αρκεί να μας λένε τι και πώς αλλάζουν και κόστος εκ των προτέρων.Μόνο και μόνο που δεν ανοιγουν το κάρτερ για τα λάδια και τα ρουφάνε,πλένουν με πίεση το τεποζιτο ,όλα για να μην υπάρχουν διαρροές με τις βίδες κλπ,αξίζει.

Φίλε μου έχω κανα 2 απορίες. Τι εννοείς πλένουν με πίεση το ντεπόζιτο; Ποιό ντεπόζιτο; Επίσης τι εννοείς δεν ανοίγουν κάρτερ; Τι διαρροές με βίδες κλπ;

DIAMANTOPOULOS
17-12-07, 22:45
αν καταλαβα καλα εννοει ο φιλος οτι βγαζουν τα λαδια του "ρουφηχτα" οχι απο την ταπα στο καρτερ και οτι πλενουν ολο το αμαξωμα απο κατω για να μην φαινονται οι διαρροες

Gary Kokkin
31-12-07, 19:08
Βγάζουν τα λάδια "ρουφηχτα" ,όχι από την τάπα του κάρτερ,αλλα το ίδιο μηχάνημα καθαρίζει ταυτόχρονα το εσωτερικό του δοχείου λαδιών από τα υπολείμματα.
Από κάτω εκτός από τα πρώτα λάδια να φύγουν τα ρινίσματα,δεν ξανανοίγει πια για αποφυγή των διαρροών (αλλά ετσι και αλλιώς τυχόν διαροή φαίνεται εύκολα στην ποδιά άμα ανοίξεις το εσωτερικό καπώ του αυτοκινήτου ή από τον μετρητή στο ταμπλώ του αυτοκινήτου.):feedback:

zaharias
15-01-08, 11:11
Χθες αλλαξα και γω τα λαδακια της "μικρης" μου...(2λιτρο valvetronic)

Εβαλα τα Castrol Edge Sport και γω (0/40)

Σαν πρωτη εντυπωση και σε μενα φαινεται οτι εχει πιο "γλυκο" δουλεμα.


Θελω να ρωτησω κατι σχετικα με τα λαδια..

Αν παιζει ρολο το ποσο 'φρεσκα' ειναι ας πουμε...??

Και κατα ποσο αλοιωνονται τα χαρακτηριστικα του οσο καθεται στο ραφι..??


Σημ. Αγορασα 5 κουτια του λιτρου..Τα μισα ηταν παραγωγη 7/07 και τα υπολοιπα 12/7 ή

1/08 δεν θυμαμαι..

BMW-Racing
16-01-08, 20:09
οταν το λαδι ειναι στο κουτι κλεισμενο απ το εργοστασιο δεν εχει αναγκη γιατι ειναι σφραγισμενο κ δεν εχει αερα μεσα για να οξυδωνεται.Οταν ομως το ανοιξουμε κ παρει αερα δεν ειναι για να μενει πολυ καιρο...

paris320ci
22-01-08, 12:18
Εγώ εδώ και 2 χρόνια βάζω Mobil 1 0W40, (BMW LL-02), δεν καίει σταγόνα στις 10000χλμ που το αλλάζω, είναι πολύ πιο αθόρυβη η μηχανή παρά το BMW Castrol 0W30. Και με το compressor της ESS αυτό πάλι βάζω και είναι μια χαρα.

Σε σύγκριση, το M1 0W40 ήτανε νερό σε σχέση με το 10W60 που χρειάζεται το compressor που έμοιαζε με γράσο.

zaharias
02-12-08, 00:46
Φεβρουαριο του 2008 ειχε γινει η αλλαγη λαδιων... απο τοτε εκανα γυρω στα 8000χλμ με το 0/40 edge sport, οποτε ειναι καιρος για αλλαγη...

Ερωτηση.. Ειχα παρει 5 μπουκαλια του λιτρου και το αμαξι μου με αλλαγη φιλτρου παιρνει 4 ολοκληρα και 250ml απο το πεμπτο μπουκαλι... (αυτο που εμεινε ανοιχτο τοσο καιρο καλυτερα να μην το χρησιμοποιησω ετσι??)

Επισης, βρηκα καποιο castrol που λεγεται edge RS Formula...http://shop.ebay.de/?_from=R40&_trksid=m38.l1313&_nkw=Castrol+0w40&_sacat=See-All-Categories Τι διαφορα εχει απο το edge sport ξερει κανεις?

zaharias
03-12-08, 20:49
Φεβρουαριο του 2008 ειχε γινει η αλλαγη λαδιων... απο τοτε εκανα γυρω στα 8000χλμ με το 0/40 edge sport, οποτε ειναι καιρος για αλλαγη...

Ερωτηση.. Ειχα παρει 5 μπουκαλια του λιτρου και το αμαξι μου με αλλαγη φιλτρου παιρνει 4 ολοκληρα και 250ml απο το πεμπτο μπουκαλι... (αυτο που εμεινε ανοιχτο τοσο καιρο καλυτερα να μην το χρησιμοποιησω ετσι??)

Επισης, βρηκα καποιο castrol που λεγεται edge RS Formula...http://shop.ebay.de/?_from=R40&_trksid=m38.l1313&_nkw=Castrol+0w40&_sacat=See-All-Categories Τι διαφορα εχει απο το edge sport ξερει κανεις?

????????????

panagakiss
14-01-09, 15:35
είναι γεγονός ότι καέι τα λάδια αυτά ο vavletronic κινητήρας γιατί είναι αρκετά "ψιλά" σαν λάδια και ειδικά όταν τον ζορίζεις κάίει...και εγώ με 5-30 και λιγότερο με 5-40 έκαιγα λάδια (είχα κάνει και σχε΄τικό θρέντ) αλλά από αλλαγή σε αλλαγή έφτανε μαξιμουμ 500 ml. Τώρα πλέον χρησιμοποιώ 10-40 και δεν καέι σχεδόν τίποτα, το πολύ 50-100 ml. Στην αντιπροσωπία που ρώτησα για τι λάδια χρησιμοποιούν και τι θα πρέπει να βάζω μου είπαν ότι βάζουν 5-30 και ότι δεν πειράζει να το κάιει, άλλά και τα 10-40 που βάζω στον κινητηρα εγώ μου είπαν ότι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα απολύτως. Εγώ αυτό που παρατήρτησα με την αλλαγή από 5-30 σε 10-40 είναι ομοαλότερη λειτουργεία, περιορισμένος θόρυβος από τον κινητήρα, ενώ μετά από 10 λεπτά ζορίσματος το λάδι γίνεται λεπτόρευστο και στροφάρει αρεκτά πιο΄γρήγορα ο κινητήρας. Το 5-30 "κροτάλιζε" πρισσότερο ο κινητήρας, ζαστενόταν ακαριαία (χειμώνα-καλοκαίρι) και στρόφαρε αμέσως. Η άποψη που έχω σχηματίσει είναι ότι κακό δεν κάνουν τα 10-40, ειδικά με τις 40άρες που βαράει εδώ το καλοκαίρι, και παρέχουν καλύτερη προστασία στον κινητήρα με μόνη επιβάρυνση την μειωμένη ευστροφία σε ρυθμούς βόλτας (γιατί μετά από ζόρισμα το λάδι γίνεται νεράκι). Αυτά. Εγώ προσωπικά θα συνεχίσω να βάζω 10-40....

Εγω τι να βαλω που εχω ιδιο με του Στεφανου? (2.0 valvetronic e46 compact) Να βαλω 10-40? Εχω 85.000 χλμ.

stefos
14-01-09, 15:47
Θα σου πρότεινα το Castrol Edge 0W40 που είναι και στις προδιαγραφές του κατασκευαστή (LL04). Καλό είναι να μην φεύγουμε από αυτά που ορίζει ο κατασκευαστής. Εγώ πάντως αυτά χρησιμοποιώ και όλα ειναι οκ... Πάντως αυτά που έχω γράψει πρίν από αρκετό καιρό μάλλον λάθος είναι, όπως λάθος είναι και το 10W40 για valvetronic κινητήρα.

sm6
14-01-09, 16:05
Θα σου πρότεινα το Castrol Edge 0W40 που είναι και στις προδιαγραφές του κατασκευαστή (LL04). Καλό είναι να μην φεύγουμε από αυτά που ορίζει ο κατασκευαστής. Εγώ πάντως αυτά χρησιμοποιώ και όλα ειναι οκ... Πάντως αυτά που έχω γράψει πρίν από αρκετό καιρό μάλλον λάθος είναι, όπως λάθος είναι και το 10W40 για valvetronic κινητήρα.

εννοειται οτι πρεπει να ακολουθουμε τις οδηγιες. σε αυτα που ελεγες, αν τα διαβασα ολα, δεν ησουν λαθος.
απλα ειναι πολλα που παιζουν ρολο σε ενα λαδι και σε εναν νορμαλ κινητηρα οπως του Ε46 εχεις πολλες επιλογες.
διαφορες θα δεις σε αλλου ειδους μοτερ.

panagakiss
14-01-09, 16:07
Θα σου πρότεινα το Castrol Edge 0W40 που είναι και στις προδιαγραφές του κατασκευαστή (LL04). Καλό είναι να μην φεύγουμε από αυτά που ορίζει ο κατασκευαστής. Εγώ πάντως αυτά χρησιμοποιώ και όλα ειναι οκ... Πάντως αυτά που έχω γράψει πρίν από αρκετό καιρό μάλλον λάθος είναι, όπως λάθος είναι και το 10W40 για valvetronic κινητήρα.

Οκ, θα το χω υποψην μου, μη μου βαλουν οτι να 'ναι.. Ευχαριστω!
Επειδη την παρασκευη φευγω ταξιδι και πρεπει να τ' αλλαξω αν οχι σημερα, αυριο οποσδηποτε, καμια προταση για το που να παω? (Ο μαστορας μου δεν ειναι Αθηνα και δεν ξερω καποιον αξιοπιστο να παω. Εχει σε ολες τις BMW service? Ας πουμε μπορω να παω στον Σφακιανακη ή στον Σπανο να τα αλλαξω?)

sm6
14-01-09, 16:10
πηγαινε στο σπανο στη γλυφαδα που δεν εχει πολλη δουλεια.
αν εισαι προς τα πανω, στον καρλο στα βριλησσια,
δυτικα στον κορφιατη (με ραντεβου, γινεται χαμος)

panagakiss
14-01-09, 16:15
πηγαινε στο σπανο στη γλυφαδα που δεν εχει πολλη δουλεια.
αν εισαι προς τα πανω, στον καρλο στα βριλησσια,
δυτικα στον κορφιατη (με ραντεβου, γινεται χαμος)

Ειμαι Γαλατσι αλλα δεν πειραζει οπου και να 'ναι. Μηπως ξερεις το τηλ. να παρω να κανονισω?

sm6
14-01-09, 16:18
Ειμαι Γαλατσι αλλα δεν πειραζει οπου και να 'ναι. Μηπως ξερεις το τηλ. να παρω να κανονισω?

κορφτιατης 5130601
καρλος 8034344

ρωτα και τιμες

panagakiss
14-01-09, 16:20
κορφτιατης 5130601
καρλος 8034344

ρωτα και τιμες

Ωραιος! Ευχαριστω πολυ φιλε!

wind/fire
14-01-09, 21:20
εγω εβαλα στο 2λιτρο μου 5-40 motul8100 ll04 εγκριση bmw.
για τα castrol καποιος λαδας μου ειπε οτι συσκευαζονται ελλαδα εκτος του 10-60 του Μ3.
τα συμπερασματα δικα σας,και οι επιλογη φυσικα!

sm6
14-01-09, 21:27
εγω εβαλα στο 2λιτρο μου 5-40 motul8100 ll04 εγκριση bmw.
για τα castrol καποιος λαδας μου ειπε οτι συσκευαζονται ελλαδα εκτος του 10-60 του Μ3.
τα συμπερασματα δικα σας,και οι επιλογη φυσικα!

πολυ καλη η επιλογη σου.

διαβασε περισσοτερα εδω: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=17013

elvetost
16-01-09, 00:15
Εγω παλι παιδια του εβαλα Aral SuperTronic Longlife III 5W-30 Fully Synthetic και μπορω να πω οτι ενθουσιαστικα απο το αποτελεσμα! Εβαζα Castrol 10-40 και το μοτερ στροφαρει 10 φορες καλυτερα, χτυπαει σαφως λιγοτερο στην λειτουργεια του, ζεσταινετε πιο γρηγορα και νιωθω οτι μου λεει ευχαριστω καθε φορα που το κανω βολτα!
Μαλλον εδω θα μεινω κιολας...

zaharias
22-01-09, 21:04
2-3 σελιδες πισω ειχα ρωτησει αν παιζει ρολο ποσο "φρεσκα" ειναι τα λαδια και μου ειχε απαντησει καποιος οτι αν ειναι σφραγισμενα ειναι μια χαρα...

Δηλαδη και ενα λαδι σφραγισμενο (που καθεται στο ραφι), που εχει ομως παραχθει 1 ή και 2 χρονια πριν, ειναι ΟΚ..???

BMW-Racing
23-01-09, 17:32
2-3 σελιδες πισω ειχα ρωτησει αν παιζει ρολο ποσο "φρεσκα" ειναι τα λαδια και μου ειχε απαντησει καποιος οτι αν ειναι σφραγισμενα ειναι μια χαρα...

Δηλαδη και ενα λαδι σφραγισμενο (που καθεται στο ραφι), που εχει ομως παραχθει 1 ή και 2 χρονια πριν, ειναι ΟΚ..???
Δεν νομιζω πως βρισκεις 2 χρονων λαδι σε μαγαζι.Φυσικα δεν ειναι ενταξει,αλλα αν ηταν ανοιχτο ουτε 6 μηνων δεν κανει....

zaharias
23-01-09, 20:30
Δεν νομιζω πως βρισκεις 2 χρονων λαδι σε μαγαζι.Φυσικα δεν ειναι ενταξει,αλλα αν ηταν ανοιχτο ουτε 6 μηνων δεν κανει....

Ευχαριστω για την απαντηση...

Κι ομως... Αμα του εχουν κατσει... (εχει τυχει σε φιλο, γιαυτο το λεω και του προτεινα το tradewind οπου βρηκε και φθηνοτερα και λαδια παραγωγης λιγοτερο απο χρονο).

Εγω εχω βρει λαδια παραγωγης 12/07 αρκετα φθηνα γιαυτο ρωταω... Αν ειναι οκ το λαδι δηλαδη και δεν εχει αλοιωθει να το παρω... Αλλιως να ψαξω για πιο "φρεσκα"...

tassos
23-01-09, 21:40
Ακουσα για carefour λαδια παμφθηνα, Πχ αυτο που βαζω 11ευρω το κιλο εκει το εχει 6!!

Το εχει δει καποιος?

panos 316ti
01-04-09, 23:04
Σήμερα πέρασα από ένα συνεργείο BMW να ρωτήσω για το service της compact.
Σε ερώτησή μου για λάδια σε valvetronic κινητήρα μου είπε οτι το castrol edge sport 0W-40 είναι πάρα πολύ καλό λάδι όχι όμως για τα valvetronic. Θεωρεί οτι είναι καλύτερο να βάλω 5W-40. Επίσης σε προηγούμενο service σε άλλο συνεργείο είχα πάλι την ίδια απάντηση.
Θέλω να ρωτήσω όσους έχουν χρησιμοποιήσει το edge sport 0W-40 σε valvetronic για αρκετά χιλιόμετρα τι εντυπώσεις έχουν αποκομίσει (ευστροφία κινητήρα, κροτάλισμα, κάψιμο λαδιών κτλ) , όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά.
Ευχαριστώ παίδες προκαταβολικά!

GIANNISKW
01-04-09, 23:14
εχω ενα 120ι με τα 150 αλογα valvetronic και καει το πολυ 0,5 λιτρα σε καθε 10000χλμ

gyiama
01-04-09, 23:15
πηροφοριακα και μονο μιας και μολις χθες αγορασα λαδια της bmw γνησια το τελευταιο λαδι που βγαινει τωρα ειναι 0-40 απο εκει και περα υπαρχει ολοκληρος καταλογοςμε τι λαδια μπορεις να βαλεις αν ψαξεις μεσα στο φορυμ θα το βρεις:search:

ΔημητρηςΜ3
01-04-09, 23:51
0-30 και κανενα προβλημα!!!!!

zaharias
02-04-09, 00:04
Τα valvetronic παιρνουν απο 0-5W 30-40..

Εγω παντως με Castrol Edge Sport και γυρω στις 9000χλμ μεσα σε ενα χρονο, δεν ειχε καψει τιποτα...

zaharias
02-04-09, 11:31
Τα valvetronic παιρνουν απο 0-5W 30-40..

Εγω παντως με Castrol Edge Sport και γυρω στις 9000χλμ μεσα σε ενα χρονο, δεν ειχε καψει τιποτα...

Συγγνωμη, δεν διευκρυνισα τον τυπο του λαδιου... Castrol Edge Sport 0W 40.

panos 316ti
02-04-09, 11:40
Σίγουρα τα 0W-40 είναι μέσα στις προδιαγραφές. Απλά σαν μηχανικός ανάμεσα από αυτές τις δύο επιλογές προτείνει τα 5W-40.

gregE36
09-06-09, 17:17
[QUOTE=BMW-Racing;250358]Δεν νομιζω πως βρισκεις 2 χρονων λαδι σε μαγαζι.Φυσικα δεν ειναι ενταξει,αλλα αν ηταν ανοιχτο ουτε 6 μηνων δεν κανει....[/QUOTE

εχω 2 4λιτρα castrol 5-40 magnatec σφραγισμενα να τα ριξω μεσα? ειναι παραγωγη του 2004

panagakiss
09-06-09, 17:30
Εμενα παλι, μου ειχανε βαλει τα shell ultra 10w 40. Μεσα σε 3500 χλμ μου εκαψε γυρω στα 400 ml και συμπληρωσα. Βεβαια φταιει που το παω και σε ψιλες συνηθως.. (2lt valvetronic)

axmpempis
16-12-09, 17:42
σε λίγες μέρες που θα κάνω σέρβις, θα βάλω τα Aral Super Tronic 0-40. Τα πήρα από Ιωάννινα όπου εδράζει κ ο γενικός αντιπρόσωπος της Aral, για όλη την Ελλάδα. Μου πρότεινε αυτά (δλδ περισσότερο μου τα επέβαλε, παρά πρότεινε), σύμφωνα με κατάλογο που είχε, για όλα τα αυτοκίνητα. Αντιστοιχούν στα Longlife-04.
Μέχρι στιγμής, είχα τα Aral Bluetronic. Χρειάστηκε να συμπληρώσω λίγο λιγότερο από ένα λίτρο.
Ο Aral αντιπρόσωπος, διευκρίνισε, πως κ με τα Super Tronic, επιθυμούμε να έχουμε "εικονική" απώλεια του λαδιού, περίπου 500 με 700 ml. Καταναλώνεται μαζί με την βενζίνη, ως λιπαντικό του κυλίνδρου..

Fairytale
18-12-09, 17:37
Καλό λάδι είναι (από την ακριβή σειρά της ARAL) και όντως είναι BMW Longlife-04, αυτό με την απώλεια δεν κατάλαβα. Σε πόσα χλμ επιθυμούμε να έχουμε αυτήν την απώλεια και το λέει ποιός, η ARAL;
C U out there

NIKOS Z3
18-12-09, 18:07
εγω χρησιμοποιω synpοwer 10_40 valvοline με mοtοrκοte και αδειασα 3 φιαλες nοs οποτε καταλαβαινεις τι σπασιμο εφαγε δν εκαψε στα 10χιλ χιλιομετρα

MAD-13
20-02-12, 19:55
Αναψε το κλασικο κιτρινο λαμπακι και μετα τον ελεγχο οντως πρεπει να βαλω καπου 1 λιτρο λαδακι...
Στο Usermanual του αυτοκινητου (BMW X3 2.0i μοντελο 2004) λέει για Longlife 01

Να ρωτησω αν το Castrol EDGE 0W-40 αξίζει και περιπου σε τι τιμες βρισκει κανεις το μπουκαλι 1λ.??
Αλλες λυσεις για το αμαξι μου??

Dim77
20-02-12, 19:59
Ότι είναι Longlife 01 ή 04.
Αν είναι να συμπληρώσεις καλύτερα δες τι σου έχουν βάλει ήδη, να βάλεις το ίδιο.
Αν τα αλλάξεις, ότι θέλεις, απλά LL-01 ή 04.

Bilakis2.0l
20-02-12, 21:17
φιλε,απο προσωπικη εμπιρεια θα σου πω υο εξης.Του πατερα μ ειναι βαλβετρονικ , και εχει καταντησει φριτεζα..οπου να'ναι θα το παμε να το ανοιξουμε το μοτερ και να επισκευαστει...Αλλα μεχρι να το παμε του δοκιμαζω αρκετα λαδια ,και το μονο λαδι με το οποιο βγαζει τα περισσοτερα χιλιομετρα ειναι το 10-40..ολα τα αλλα καπουτ !αυτο παρατηρησα στο δικο μ.ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο !

Driver M
20-02-12, 22:15
φιλε,απο προσωπικη εμπιρεια θα σου πω υο εξης.Του πατερα μ ειναι βαλβετρονικ , και εχει καταντησει φριτεζα..οπου να'ναι θα το παμε να το ανοιξουμε το μοτερ και να επισκευαστει...Αλλα μεχρι να το παμε του δοκιμαζω αρκετα λαδια ,και το μονο λαδι με το οποιο βγαζει τα περισσοτερα χιλιομετρα ειναι το 10-40..ολα τα αλλα καπουτ !αυτο παρατηρησα στο δικο μ.ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο !
Άμα τα διάκενα του κινητήρα σου έχουν ανοίξει κι έχουν γίνει σαν τη χαράδρα του Βίκου δεν φταίνε τα λάδια που κάιγονται.
Σιγά μη βάλει και 10w60 στο βαλβετρόνικ!
Το ότι δεν καίει το λάδι που βάζεις δεν σημαίνει πως είναι και το κατάλληλο για τον κινητήρα σου. Απλά είναι χοντρόρευστο όμως δεν κάνει τη δουλειά που θα έπρεπε να κάνει αφού το ιξώδες του είναι ακατάλληλο για τον κινητήρα σου, οπότε και πάλι πρόβλημα υπάρχει.


Φίλε, τα 0w40 edge που σκέφτεσαι να βάλεις είναι κορυφαία λάδια, αλλά λίγο ακριβά (14-5/λ ευρώ περίπου)..
Αν δεν σε νοιάζει η τιμή βάλε αυτά, ειδάλλως βάλε τα εξίσου καλά edge 5w30 που είναι και οικονομικότερα (2-3 ευρώ κάτω).

Dim77
20-02-12, 23:38
Άμα τα διάκενα του κινητήρα σου έχουν ανοίξει κι έχουν γίνει σαν τη χαράδρα του Βίκου δεν φταίνε τα λάδια που κάιγονται.
Σιγά μη βάλει και 10w60 στο βαλβετρόνικ!
Το ότι δεν καίει το λάδι που βάζεις δεν σημαίνει πως είναι και το κατάλληλο για τον κινητήρα σου. Απλά είναι χοντρόρευστο όμως δεν κάνει τη δουλειά που θα έπρεπε να κάνει αφού το ιξώδες του είναι ακατάλληλο για τον κινητήρα σου, οπότε και πάλι πρόβλημα υπάρχει.


Φίλε, τα 0w40 edge που σκέφτεσαι να βάλεις είναι κορυφαία λάδια, αλλά λίγο ακριβά (14-5/λ ευρώ περίπου)..
Αν δεν σε νοιάζει η τιμή βάλε αυτά, ειδάλλως βάλε τα εξίσου καλά edge 5w30 που είναι και οικονομικότερα (2-3 ευρώ κάτω).

Σωστότατος ο Driver M και έχει ειπωθεί πολλάκις στο φόρουμ.

Όταν ένα μοτέρ παίρνει 0-30, 0-40, 5-30, 5-40 ΔΕΝ του βάζουμε 10-40, 10-50, ή 20-50 ορυκτέλαιο για να μην χωράει να βγεί από τα κενά...
Δεν λιπαίνει, ταλαιπωρεί την κυλινδροκεφαλή, την αντλία λαδιού...Στέλνεις το μοτέρ πιο γρήγορα στον τάφο ή κάνεις την επισκευή ασύμφορη αφού δημιουργείς και άλλα προβλήματα.

Όταν λέτε φριτέζα...τι εννοείτε? Σε λίτρα ανά χλμ. (0.5 λίτρο στα 2000χλμ, 1 λίτρο στα 5000χλμ κλπ)?

BMWF1POWER
21-02-12, 11:29
Παιδιά καμιά πρόταση για N40 B16A λόγω πολύ μεγάλης κατανάλωσης?

Dim77
21-02-12, 11:32
Παιδιά...αναφέρετε πόσο είναι η μεγάλη κατανάλωση.

Αν είναι μισό λιτρο ή 1 λίτρο κάθε 8-10.000 χλμ, απλά αλλάζεις λάδια στα 8-10.000χλμ.

Αν είναι 1 λίτρο κάθε 1000 χλμ τότε πας για επισκευη κινητήρα...

BMWF1POWER
22-02-12, 13:24
2L 10-40 valvoline max-life/5000km
Με castrol 5-30 και BMW 5-40 εκαψε 3 με 3,5L/5000km

rapid_fast
22-02-12, 20:37
Άμα τα διάκενα του κινητήρα σου έχουν ανοίξει κι έχουν γίνει σαν τη χαράδρα του Βίκου δεν φταίνε τα λάδια που κάιγονται.
Σιγά μη βάλει και 10w60 στο βαλβετρόνικ!

Δεν έχω καταλάβει τι παίζει, αλήθεια..
Εγώ στο δικό μου βαλβτρόνικ, 10-40 βάζω.. Κάνω λάθος στο λάδι??
Αν όχι, όλα καλά..
Αν ναι, πάλι όλα καλά, γιατί δεν καίει πολυ καύσιμο, και έχει
ήδη ξεπεράσει το προσδόκιμο ζωής κινητήρα δίχως πρόβλημα..

Dim77
22-02-12, 21:23
Παναγιώτη, δεν υπάρχει λάδι 10W-40 που να καλύπτει την προδιαγραφή LL-01 (και την 04) το οποίο και ''απαιτεί'' η BMW να χρησιμοποιείται στο Ν40-42-45-46.
Είναι 0-30, 0-40, 5-30, 5-40 (και όχι απαραίτητα επειδή έχουν αυτό το ιξώδες ότι καλύπτουν και την προδιαγραφή LL-01 ή 04).

Απλά για τα παιδιά που τους καίει λάδι το μοτέρ (πολύ), δεν λύνουν κανένα πρόβλημα βάζοντας 10-40, 10-60, 15-50,20-50 (εντάξει υπερβολή)... Έχουν πρόβλημα στο μοτέρ και το κάνουν χειρότερο...

rapid_fast
22-02-12, 21:30
Παναγιώτη, δεν υπάρχει λάδι 10W-40 που να καλύπτει την προδιαγραφή LL-01 (και την 04) το οποίο και ''απαιτεί'' η BMW να χρησιμοποιείται στο Ν40-42-45-46.
Είναι 0-30, 0-40, 5-30, 5-40 (και όχι απαραίτητα επειδή έχουν αυτό το ιξώδες ότι καλύπτουν και την προδιαγραφή LL-01 ή 04).

Απλά για τα παιδιά που τους καίει λάδι το μοτέρ (πολύ), δεν λύνουν κανένα πρόβλημα βάζοντας 10-40, 10-60, 15-50,20-50 (εντάξει υπερβολή)... Έχουν πρόβλημα στο μοτέρ και το κάνουν χειρότερο...

Πω, πω.. Λάθος λάδι βάζω..
Long life δε βάζω ούτε σε 1000 χρόνια.. Κάθε 8000 αλλαγή!!

Dim77
22-02-12, 21:33
Πω, πω.. Λάθος λάδι βάζω..
Long life δε βάζω ούτε σε 1000 χρόνια.. Κάθε 8000 αλλαγή!!

Eγώ τα αλλάζω κάθε 11-12000χλμ περίπου (ενδιάμεσα από τα ''επίσημα'' oil service-inspection που έρχονται κάθε 23-24000χλμ).

Driver M
22-02-12, 21:57
Δεν έχω καταλάβει τι παίζει, αλήθεια..
Εγώ στο δικό μου βαλβτρόνικ, 10-40 βάζω.. Κάνω λάθος στο λάδι??
Αν όχι, όλα καλά..
Αν ναι, πάλι όλα καλά, γιατί δεν καίει πολυ καύσιμο, και έχει
ήδη ξεπεράσει το προσδόκιμο ζωής κινητήρα δίχως πρόβλημα..
Ποιο είναι το προσδόκιμο ζωής του κινητήρα?
Δε γνωρίζω τι ορίζει η bmw, αλλά όταν το φίατ τέμπρα που είχε παλιά ο πατέρας μου έβγαλε 400.000+ χλμ σχεδόν χωρίς σέρβις από τα 300.000 κ μετά (μόνο λάδια άλλαζε και τελικά έκοψε ιμάντα που είχε 150.000χλμ να αλλαχτεί, ειδάλλως ακόμα θα λειτουργούσε), οτιδήποτε κάτω από 300-400.000 μου φαίνεται ανεπαρκές για ένα σωστά συντηρημένο αμάξι.
Και δε νομίζω να έχεις κάνει τόσα.
Ούτε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα τα βγάλεις αν δεν βάζεις τα λάδια που πρέπει.
Ο κινητήρας σου όμως δεν θα έχει την απόδοση ούτε την εύρυθμη λειτουργία που θα έπρεπε να έχει.

Επίσης, εκτός από λάθος ιξώδες, τα 10-40 αν δεν κάνω λάθος δεν είναι ούτε συνθετικά.
Οι κινητήρες είναι αρκετά ευπαθείς στο θέμα λάδι και καλό είναι να βάζουμε το κατάλληλο ιξώδες αλλά και τα προτεινόμενα από κάθε εταιρεία λάδια.
Το να βάζεις σε valvetronic μη συνθετικό λάδι και χωρίς έγκριση LL01-04 το θεωρώ μεγάλο λάθος.
Ίσως το ότι αλλάζεις νωρίς λάδια να σώζει κάπως την κατάσταση, στη θέση σου πάντως θα έβαζα κάποιο προτεινόμενο λάδι κι ας το κρατούσα και 3-4000 χλμ παραπάνω.
Με 11-12000 χλμ τα longlife λάδια δεν παθαίνουν τίποτα, αν μιλάμε για ένα απλό ατμοσφαιρικό μοντέλο σαν το δικό σου και το δικό μου πχ, αρκεί να μην τρώνε τρελό σκίσιμο.

Αυτά φυσικά φίλε Παναγιώτη τα ξέρεις, αφού είσαι από τους πλέον έμπειρους στα μηχανολογικά, δεν θα στα πω εγώ που δεν ξέρω ούτε το 1/3.
Απλά τα γράφω επειδή με ρώτησες.:D

rapid_fast
23-02-12, 06:33
Ποιο είναι το προσδόκιμο ζωής του κινητήρα?
Δε γνωρίζω τι ορίζει η bmw, αλλά όταν το φίατ τέμπρα που είχε παλιά ο πατέρας μου έβγαλε 400.000+ χλμ σχεδόν χωρίς σέρβις από τα 300.000 κ μετά (μόνο λάδια άλλαζε και τελικά έκοψε ιμάντα που είχε 150.000χλμ να αλλαχτεί, ειδάλλως ακόμα θα λειτουργούσε), οτιδήποτε κάτω από 300-400.000 μου φαίνεται ανεπαρκές για ένα σωστά συντηρημένο αμάξι.
Και δε νομίζω να έχεις κάνει τόσα.
Ούτε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα τα βγάλεις αν δεν βάζεις τα λάδια που πρέπει.
Ο κινητήρας σου όμως δεν θα έχει την απόδοση ούτε την εύρυθμη λειτουργία που θα έπρεπε να έχει.

Επίσης, εκτός από λάθος ιξώδες, τα 10-40 αν δεν κάνω λάθος δεν είναι ούτε συνθετικά.
Οι κινητήρες είναι αρκετά ευπαθείς στο θέμα λάδι και καλό είναι να βάζουμε το κατάλληλο ιξώδες αλλά και τα προτεινόμενα από κάθε εταιρεία λάδια.
Το να βάζεις σε valvetronic μη συνθετικό λάδι και χωρίς έγκριση LL01-04 το θεωρώ μεγάλο λάθος.
Ίσως το ότι αλλάζεις νωρίς λάδια να σώζει κάπως την κατάσταση, στη θέση σου πάντως θα έβαζα κάποιο προτεινόμενο λάδι κι ας το κρατούσα και 3-4000 χλμ παραπάνω.
Με 11-12000 χλμ τα longlife λάδια δεν παθαίνουν τίποτα, αν μιλάμε για ένα απλό ατμοσφαιρικό μοντέλο σαν το δικό σου και το δικό μου πχ, αρκεί να μην τρώνε τρελό σκίσιμο.

Αυτά φυσικά φίλε Παναγιώτη τα ξέρεις, αφού είσαι από τους πλέον έμπειρους στα μηχανολογικά, δεν θα στα πω εγώ που δεν ξέρω ούτε το 1/3.
Απλά τα γράφω επειδή με ρώτησες.:D
Θα το πώ ψυχρά..
Ο κόσμος έχει απόλυτη άγνοια για τα λάδια, και τί σημαίνει το ιξώδες τους..
Ένα λάδι συνθετικό, έχει απλά μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. (τίποτε άλλο)
Δηλαδή, έχει την ικανότητα να λιπαίνει σωστά για περισσότερο χρονικό διάστημα.
Δε σημαίνει οτι απο την αρχή θα λιπαίνει καλύτερα..
Για τα νούμερα...
Σε βενζινοκινητήρα το 0 ή 5 w έχει σωστή λίπανση σε κρύα εκκίνηση σε θερμοκρασία
περιβάλλοντος -30..
Το 10w ομοίως σε θερμοκρασία -20..
Αυτή είναι η μόνη διαφορά..
Στη Θεσσαλονίκη, -20 δεν θα κάνει ούτε την εποχή των παγετώνων, πόσο μάλλον -30...
Αρα?? υπάρχει λόγος για 0w ή 5w??
Πρόσεχε τώρα, το 0W και το 10 W στους -20, ή -10 ή 0 ή 10 ή 20 ή 30
ΛΙΠΑΙΝΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ δεν αλλάζει αυτό, δέν είναι δηλαδή το 0W ανώτερο σαν
λιπαντικό σε καμία άλλη συνθήκη πέρα απο το φάσμα -30/-21
Τα Long lige.. Έχουν να κάνουν αποκλειστικά με το χρόνο ζωής του λαδιού..
Βάζουμε ένα ορυκτέλαιο. Κάθε 6 μήνες θέλει αλλαγή, άσχετα με τα χιλιόμετρα.
Τα long life παρατείνουν αυτό το διάστημα..
Τα λέω χοντρικά τώρα...
Το ορυκτέλαιο, έχει διάρκεια ζωής 6.000 χιλιόμετρα.
Αν προσθέσουμε στο ορυκτέλαιο συνθετικό λάδι (ορυκτέλαιο με εστέρες) σε ποσοστό
1-29% έχουμε ημισυνθετικό λάδι.. Αυτό έχει διάρκεια 12.000 χλμ ή 1 έτος..
Αν προσθέσουμε στο ορυκτέλαιο συνθετικό λάδι (ορυκτέλαιο με εστέρες) σε ποσοστό
30% και άνω, έχουμε συνθετικό λάδι.. Αυτό έχει διάρκεια 24.000 χλμ ή 2 έτη..

Το προσδόκιμο του κινητήρα νομίζω 100.000 χλμ το έχει η BMW..
300.000 χιλιόμετρα δηλαδή.. Εκτός αν νομίζει κάποιος ότι κάπου εκεί γύρω δε θα χρειαστεί
εκκεντροφόρους και τρεχαγύρευε.. ή οτι επειδή ανάβει η μηχανή και τσουλάει το αυτοκίνητο
είναι jet και δε θέλει ανακατασκευή..
Έκανα τελευταία αλλαγή λαδιών, στην επόμενη θα το αφήσω για κεφαλάρι..
(Στο προηγούμενο μοτέρ (Μ10) είχα γράψει 371.000 πριν φτιάξω κεφαλάρι προληπτικά,
και είχε κάτι δόντια ο εκκεντροφόρος ίδια με τα δικά μου.. Αργά το είχα πάει..
Το μοτέρ έχει τώρα 500.000+ και εξακολουθεί να μην καίει σταγόνα λάδι..)
Αυτά τα ολίγα απο εμένα..

God
23-02-12, 07:24
Δεν είναι ακριβώς έτσι Παναγιώτη.

Τα συνθετικά λιπαντικά δεν έχουν μόνο μεγαλύτερο χρόνο ζωής. Έχουν γενικώς πολύ καλύτερες ιδιότητες και ειδικά ως βάση για φορείς άλλων ουσιών (π.χ. καθαριστικά, σταθεροποιητές), ενώ έχουν και πολύ υψηλότερη αντοχή (shear loss κτλ). Αυτές οι ιδιότητες είναι που τους δίνουν και μεγαλύτερους χρόνους ζωής, καθώς ένα ορυκτέλαιο δεν πρόκειται να γίνει νερό σε 6 μήνες, αλλά θα γεμίσει κατάλοιπα, θα καταστραφεί από σπηλαιώσεις/υπερπιέσεις, θα χάσει την μοριακή συνοχή του κτλ, στις οποίες συνθήκες ένα καλύτερο λιπαντικό αντιστέκεται.

To ιξώδες μεταξύ της ψυχρής και της θερμής μέτρησης παρουσιάζει ευθεία που κινείται με συγκεκριμένη κλίση, παρόμοια για κάθε τύπο (π.χ. τα 5W40 έχουν παρόμοια συμπεριφορά σε όλο το εύρος θερμοκρασιών) αλλά διαφορετική για κάθε λιπαντικό και εντελώς ανόμοια για τον κάθε τύπο. Αυτό σημαίνει ότι ένα 5W40 και ένα 10W40 έχουν το ίδιο ιξώδες μόνο στους 100 βαθμούς που γίνεται η θερμή μέτρηση, ενώ ένα 10W60 έχει το ίδιο ιξώδες με το 10W40 στους -18 βαθμούς αλλά η διαφορά γίνεται τεράστια μετά τους +30 βαθμούς. Αυτό επίσης σημαίνει ότι από τους 100 βαθμούς και κάτω πάντα το 10W40 θα έχει μεγαλύτερο ιξώδες από το 5W40. Και για την ακρίβεια η διαφορά του ιξώδους στους 40 βαθμούς Κελσίου μεταξύ 5W40 και 10W40 κυμαίνεται περίπου στο 15%, που δεν είναι και λίγο.

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι αν βάλει κανείς λιπαντικό που κοστίζει 50€ το λίτρο θα κερδίσει τίποτα σε κινητήρα που εγκρίνεται χρήση λιπαντικών που κάνουν 4-5€ το λίτρο, αλλά όχι και το ότι μπορούμε να κάνουμε του κεφαλιού μας...

LefterisK
28-02-12, 13:26
φιλικα παντα, θα συμφωνησω με τον god. το ιξωδες ειναι διαφορετικο στους 40ο.
δειτε κ τα συνημμενα που αφορουν στα προιοντα της elf , ημισυνθετικο 10-40 & συνθετικο 5-30, 5-40 (με μια γρηγορη αναζητηση που εκανα, δεν μπορεσα να βρω κατι αντιστοιχο για την castrol)

kostastnt
28-02-12, 15:44
Ορίστε και για castrol στα ελληνικά:

rapid_fast
28-02-12, 19:57
Θα γίνω γραφικός,
αλλά το 5w30 της μίας μάρκας, είναι ταυτόσημο με το 10w40 της
άλλης μάρκας..