PDA

Επιστροφή στο Forum : M3 E46 VS M5 E39


EVANGELOS
26-04-07, 12:59
Λοιπόν χθές είχαμε ωραία φουντώματα με το φίλο Νίκο (τέως Μunich M νυν ΝΙΚ Μ5).
Kατόπιν πολλών ΠΑΡΑΚΑΛΙΩΝ του Νίκου πείστηκα να πάμε για ανοιγματάκια (αν και δε μου αρέσουν εμένα αυτά τα πράγματα ....:takecover ).... χεχεχεχε

Αρχικά και για όσους βαριούνται να διαβάσουν το συμπέρασμα είναι ότι μέσες άκρες τα δύο δημοφιλέστερα Μ πάνε ΠΑΡΕΑ ....

Τώρα αναλυτικά τα πατήματα (ναι ήταν πάρα πολλά...) έγιναν από ρολαριστές (ώστε να δούμε μοτέρ όχι οδηγό) έχουν ως εξής:

1) Πατήματα 2ας (χαμηλά - ψηλά)
Σε ορισμένα πήγαμε ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΟΠΙΑ έως και τις 5ες
Σε ορισμένα του άνοιξα εγώ από τα 90km/h έως και ψηλά.
Σε ορισμένα μου άνοιξε αυτός μετά τα 240.

2)Πατήματα 3ης (χαμηλά)
Σε ένα πήγαμε παρέα.
Σε ένα άνοιξε αυτός στο τελέιωμα 4ης με κούμπωμα 5ής

3)Πάτημα από 1η (3500-4000)
Του άνοιξα εγώ , μέχρι και την 4η που το κόψαμε.
Βέβαια ο Νίκος δεν έκανε και τις τέλειες αλλαγές.

4)Πάτημα από 4η και 2000rpm
Mαζί έως τις 4000rpm και μετά του άνοιγα ελαφρώς.

Γενικά παρατηρήθηκε το φαινόμενο όταν πάταγα εγώ κόρνα να φεύγει ο φουντωμένος λίγο πριν την 3η κόρνα , ενώ όταν πάταγε αυτός ΔΕΝ συντόνιζε την κόρνα με την εκκίνηση....αμ είσαι απροπόνητος αγορίνα ... χεχεχε

Το ανοίγει ο ένας ή ο άλλος μη φανταστείτε ΚΟΛΩΝΕΣ και για αυτό λέω ότι στη βάση του ρολαριστού πατήματος ουσιαστικά μιλάμε για αμάξια που πάνε παρέα σε συνθήκες ΒΟΛΤΑΣ... συν πλην κανά κενό τώρα δεν έχει νόημα.

Για παράδειγμα λέω ότι με το άλλο Μ3 σε ρολαριστές 4ες είμουν 2 κενά και βάλε μπροστά ενώ σε πρώτες πάλι 2 κενά έως τα 1300μ... που είναι διαφορά μετρήσιμη.

Από το πάτημα χοντρικά βγήκε το συμπέρασμα ότι σε συνθήκες κόντρας το Μ3 είναι μάλλον μπροστά , ενώ σε συνθήκες βόλτας τα Μ πάνε παρέα με το V8 να μη λαχανιάζει στα πολλά και να προηγείται σε ρεπρίζ μετά τα 200.

Τα τρία πράγματα που μου έκαναν εντύπωση είναι
α)το ότι ακόμα και όταν ο Νίκος έφευγε ένα κλικ πριν την 3η κόρνα το τρόπετ Μ3 έμενε δίπλα και δεν ήταν εύκολο να του ανοίξει το Μ5.
β)η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ άνεση του Μ5 στα πολλά χλμ
γ)το ΓΚΟΛ πάτημα με 4ες από τις 2000 που τελικά ευνόησε το εξακύλινδρο .... ενώ περιμέναμε το v8 να είναι μπροστά τελικά τα φαινόμενα απατούν.

Και τα δύο μοτέρ αδικούνται από το ΒΑΡΟΣ του σασί.

Το Μ3 ευνοείται από την απίστευτη ευστροφία του μοτέρ που καταφέρνει να εξισσοροπεί τα 51 κιλά ροπής του θηρίου...Αλλάζοντας στις 8100+ καταφέρνει να μένει διαρκώς στα 300+ άλογα τροχό και δεν φαίνεται η ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά ροπής.

Περιττό να πώ ότι η φάση ήταν άκρως πορωτική και το χαρήκαμε σα μικρά παιδιά... Ο Νίκος είναι γνήσιος Μ-άκιας παλιάς σχολής +1.

Τα δύο δημοφιλέστερα Μ όλων των εποχών σε πείσμα των τουρμπό-τεράτων πατάγανε πάνω από 40 λεπτά ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ... αυτό είναι το Μ-division κύριοι...

p.s.Nίκο να γίνει το κουπέ ....
p.s.2. Λοιποί Αθήνιανς καλό το ποτάκι .... ????
p.s.3. Mε τον αλιγάτορα ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΜΩΣ ????

alexk
26-04-07, 13:10
Απαιτώ να έρθει τροχαία και εισαγγελέας να σε μαζέψει αλήτη κοντράκια που πας με 240 στην Αττική Οδό. Το όριο είναι 120. :screwy:

Επίσης, δεν σκέφτηκες ότι διαβάζουν νέα και άπειρα παιδιά εδώ μέσα, που θα μιμηθούν το παράδειγμά σου, και θα τρέξουν σε κούρσα θανάτου στην Αττική Οδό ??? ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ

Καλό το αποτέλεσμα για το Μ3 σου. Δεν αναφέρεις όμως ότι εισαι βελτιωμένος και όχι μαμά :jumpgirl:.

Όσο για τους athenians και το ποτάκι. Η δουλειά είναι δουλειά, και ας πίνουμε ποτάκι. Άσε που εγώ ο κακομοίρης έπινα φρεντοτσίνο και η κοπέλα του Νικολάϊ επέμενε να πιω ποτό, γιατί βαριόταν να μου φτιάξει 2ο φρεντοτσίνο.

ΥΓ : Πότε θα σε πάω βόλτα με το γαμήδι μου??? Να πάμε απόψε??? Ή κοτεύεις gay-motorsport-man

Nikos M5
26-04-07, 13:55
:+1:

Ολα οσα εγραψε ο ιδιοκτητης του ΥΠΕΡΝΟΡΜΑΛ Μ3 ειναι αληθεια.

Το ευχαριστηθηκαμε οσο δεν περιγραφεται......πολλα πανω κατω στην Αττικη οδο και μετρηματα με ολες τις ταχυτητες.
Καθοτι απροπονητος, σκουριασμενος πια θα ελεγα, εχασα μια τριτη (οοουυυυυυυυυ....), στην κοντρα απο ρολλαριστες πρωτες αντεδρασα πιο αργα και απο χελωνα και στη λυσσα να βαλω δευτερα και να πιασω το "τροπετο" ξυλωσα το λεβιε των ταχυτητων (οοοουυυυυυυυυυυ ρεεεεεεεε!!!!!).....
Δεν ειμαι πολυ εξεικιωμενος με το 3 horns start και ειδικα απο πρωτη ωπου το τροπετ εφυγε σα διαολος χωρις αυτο να αποτελει καμια δικαιολογια.
Κυριε απο τη στιγμη που τα στηνεις...τα στηνεις.
Το Μ3 ειναι πολυ δυνατο, ειναι απολαυση να εισαι διπλα του και να ακους το στροφαρισμα και τον ηχο που βγαζει στις 8000+ λιγο πριν αλλαξει.
Δεν ξερω τι εχει κανει ο Βαγγελης αλλα μπραβο σε ολα μιας και εκει που ανοιξαμε τεταρτες και λεω τωρα θα κουνησω το μαντηλι, οχι μονο εκατσε διπλα αλλα μετα τις 4,000σαλ αρχισε να ανοιγει.
Παντως σε γενικες γραμμες τα αυτοκινητα κινηθηκαν πολυ πολυ κοντα.

Thanks for the fun ///M :dance: :bananasmi :yippee:

5555
26-04-07, 14:10
:+1:

Ολα οσα εγραψε ο ιδιοκτητης του ΥΠΕΡΝΟΡΜΑΛ Μ3 ειναι αληθεια.

Το ευχαριστηθηκαμε οσο δεν περιγραφεται......πολλα πανω κατω στην Αττικη οδο και μετρηματα με ολες τις ταχυτητες.
Καθοτι απροπονητος, σκουριασμενος πια θα ελεγα, εχασα μια τριτη (οοουυυυυυυυυ....), στην κοντρα απο ρολλαριστες πρωτες αντεδρασα πιο αργα και απο χελωνα και στη λυσσα να βαλω δευτερα και να πιασω το "τροπετο" ξυλωσα το λεβιε των ταχυτητων (οοοουυυυυυυυυυυ ρεεεεεεεε!!!!!).....
Δεν ειμαι πολυ εξεικιωμενος με το 3 horns start και ειδικα απο πρωτη ωπου το τροπετ εφυγε σα διαολος χωρις αυτο να αποτελει καμια δικαιολογια.
Κυριε απο τη στιγμη που τα στηνεις...τα στηνεις.
Το Μ3 ειναι πολυ δυνατο, ειναι απολαυση να εισαι διπλα του και να ακους το στροφαρισμα και τον ηχο που βγαζει στις 8000+ λιγο πριν αλλαξει.
Δεν ξερω τι εχει κανει ο Βαγγελης αλλα μπραβο σε ολα μιας και εκει που ανοιξαμε τεταρτες και λεω τωρα θα κουνησω το μαντηλι, οχι μονο εκατσε διπλα αλλα μετα τις 4,000σαλ αρχισε να ανοιγει.
Παντως σε γενικες γραμμες τα αυτοκινητα κινηθηκαν πολυ πολυ κοντα.

Thanks for the fun ///M :dance: :bananasmi :yippee:

Νίκο , αυτά τα λένε ενα βράδυ πιο πριν .
Παντως μπράβο !

M3Convertible
26-04-07, 14:14
:+1:

Ολα οσα εγραψε ο ιδιοκτητης του ΥΠΕΡΝΟΡΜΑΛ Μ3 ειναι αληθεια.

Δεν ξερω τι εχει κανει ο Βαγγελης αλλα μπραβο σε ολα μιας και εκει που ανοιξαμε τεταρτες και λεω τωρα θα κουνησω το μαντηλι, οχι μονο εκατσε διπλα αλλα μετα τις 4,000σαλ αρχισε να ανοιγει.
Παντως σε γενικες γραμμες τα αυτοκινητα κινηθηκαν πολυ πολυ κοντα.


Μπράβο στα μικρά παιδιά.
Που να ξέρεις τι έχει κάνει, εδώ δεν ξέρει ούτε αυτός.
:)

Nikos M5
26-04-07, 14:18
5555 , εχεις δικιο......δε θα ξαναγινει.
Και κατι που ξεχασα.........(αν και αναφερθηκε πιο πανω)
Μολις τελειωσαμε τα περιπου 15-20 ανοιγματα με το Βαγγελη, σταματησαμε εξω απο το Πλαζα, σβησαμε τα μοτερ και κατσαμε και τα ειπαμε (χωρις δυσσαρεστες μυρωδιες απο δισκους, σασμαν , βολαν, μοτερ κλπ κλπ.
Κοινως δεν καψαμε ενα ντεποζιτο βενζινη περιμενοντας μιση ωρα να κουλαρει η τουρμπινα, ουτε φορεσαμε τις στολες εξουδετερωσης βομβων μηπως και εκραγουν τα οχηματα μιας και τωρα επιασαν και οι ζεστες.

Dark_Niaou
26-04-07, 14:19
Νίκο , αυτά τα λένε ενα βράδυ πιο πριν!

Αυτό ήθελα να πω....!!!:chair: :chair:

Christos 330i ///M
26-04-07, 14:22
Μπραβο παιδες ισως απο τα ποιο ωραια ανοιγματα που εχουν γινει εδω μεσα . . .

Τα δυο θηρια μαζι . . .

EVANGELE θελω:bullhorn: αποκαλυψεις σχετικα με το Μ3 σου . . .

Niko M5 Να γινει το:smiley_ab ανοιγμα με το ελαφρωμενο μας παιδι . . .

Κριμα πολυ κριμα ηθελα να ημουν εκει και να εβλεπα ενα περασμα σας
μου εφτανε . . .

Nikos M5
26-04-07, 14:31
Μολις γιατρευτουν τα λαβωμενα θα οργανωθει πανηγυρικη μαζωξη στην Α.Ο, με μαζορεττες , αρματα, αρνια ,σουβλες, βαρελοτα, δυναμιτακια, καρουσελ, Νικο Χατζινικολαου, Τερενς Κουικ, Τζουλια (για AlexK), κλπ κλπ

tsouk
26-04-07, 14:34
Μπράβο παίδες απο τα ενδιαφέροντα ανοίγματα!α...Ε39 rulez!!Kαλό και το Μ3 δεν λέω αλλα άλλη αρχοντιά η πεντάρα!Την επόμενη φορά θέλουμε βιντεο!

Nikos M5
26-04-07, 14:34
Ολα τα λευτα ειναι ο ηχος του Μ3 με τη supersprint (τυχαια τη φοραει απο μαμα οπως μου ειπε ο Βαγγελης) στις 8,000σαλ.
Την επομενη φορα θα γινει με 2 ατομα για να γινει και ωραιο βιντεο με ηχο.
Promise

Geo_3D
26-04-07, 14:47
Nικο,να χτυπησω ξυλο κι'ολλας,στο Μ5 δουλευουν ολα ρολοι???
Γιατι αν ναι,τοτε μπραβο στον Ευαγγελο που εχει φτιαξει ενα πολυ δυνατο Μ3!!!

Nikos M5
26-04-07, 15:19
Nικο,να χτυπησω ξυλο κι'ολλας,στο Μ5 δουλευουν ολα ρολοι???
Γιατι αν ναι,τοτε μπραβο στον Ευαγγελο που εχει φτιαξει ενα πολυ δυνατο Μ3!!!

ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΚΑΡΑΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΑ. (χθες εβγαλα το DSC γιατι σπιναρε αλλαγη 3η σε 4η και με εκοψε 2 φορες στην Α.Ο, οποτε μαλλον καλα δουλευει)

Απλα το Μ5 εχει μεχρι και φιλτρα μαμα, ενω οι κανονες του φορουμ δεν επιτρεπουν κειμενα πανω απο 5 megabites που χρειαζεται ο Βαγγελης (οπως και ο αλλος γνωστος χωστης Nick M3) για να απαριθμισει τις βελτιωσεις / μετατροπες που εχει κανει στο ΥΠΕΡΝΟΡΜΑΛ Μ3 του.

greekm3
26-04-07, 16:05
o κυριος ευαγγελος(δεν λεω για τον νικο με το Μ5,μιας που δεν γνωριζομαστε:)
) να συμαζευτει λεω και να παντρευτει κατω απο τις ευλογιες της κας Ελσας και να μην ξεχνα τους φιλους απο μακρια....αλητες και οι 2 σας,τετοια γεγονοτα τα κοινοποιουνε νωριτερα και τα δημοσιευουνε με βιντεο και φωτο...μποοοουυυυ
nice guys,very nice

NICK_M3
26-04-07, 16:47
νομίζω οτι εχετε πάρει αέρα....

υπομονή λοιπόν να βγει και να στρωθεί το πραματάκι μου.....


αντε γιατι το αλεπουδάκι πάει να πειστεί οτι όντως έχει 101 και η αλεπου 100....

μπαααααααααα δεν νομίζω......


νικο αγόρι μου δεν το περίμενα αυτο απο εσένα.....!!!!
καλή αρχή.....

α και για την ιστορία
σε φιλικό πάτημα ΑΟ με Μ5 εγω με συνεπιβάτη στο ρημαδοτροπέτο μου το αγαπητό Μ5 "εφαγε" 2 καροτσάκια.....

αυτά βέβαια οταν δεν είχα τσιπ και ήμουν και ΑΝΤΡΑΣ.....γιατι τώρα.......

Nikos M5
26-04-07, 17:06
νομίζω οτι εχετε πάρει αέρα....

υπομονή λοιπόν να βγει και να στρωθεί το πραματάκι μου.....


αντε γιατι το αλεπουδάκι πάει να πειστεί οτι όντως έχει 101 και η αλεπου 100....

μπαααααααααα δεν νομίζω......


νικο αγόρι μου δεν το περίμενα αυτο απο εσένα.....!!!!
καλή αρχή.....

α και για την ιστορία
σε φιλικό πάτημα ΑΟ με Μ5 εγω με συνεπιβάτη στο ρημαδοτροπέτο μου το αγαπητό Μ5 "εφαγε" 2 καροτσάκια.....

αυτά βέβαια οταν δεν είχα τσιπ και ήμουν και ΑΝΤΡΑΣ.....γιατι τώρα.......

Και εγω αντρας ξεκινησα και τωρα δεν ειμαι σιγουρος για τιποτα πια μετα απο την παρεα μαζι σας.
Οσο για το τροπετο σου, σορρυ αλλα δεν σε εθιξα, διοτι εσυ εχεις τα balls να γραψεις ολα οσα εχεις κρατησει στο αυτοκινητο,( μιας και εχεις αλλαξει τα περισσοτερα) ενω το κολληταρι σου δε λεει τιποτα.
Να φανταστεις οτι εχει πεισει ακομα και τον εαυτο του στο αμαξι του ολα ειναι εργοστασιακα εκτος απο τα πατακια.
(απλα ολο το βραδυ μου ελεγε για το τσαι που θα ριξει σε καποιο "νικολαι" που νομιζει οτι ειναι πολυ γληγορος.Ποιος να ειναι αυτος αραγε ??

EVANGELOS
26-04-07, 18:53
Περιμένω Νικολάι .... χεχεχεχεχε.... και ελαφρώνω ....:flipa: χεχεχεχεχε....

p.s. Θα χαλάσουν και το Σάντο με τη νέα μόδα "ποτάκια" και τρέντυ κλπ κλπ ... Δάσκαλε που είσαι ???

p.s.2. O καλλιτέχνης προγενέστερα γνωστός ως Μόναχο ΕΜ είναι παλίος στο κουρμπέτι και κάτι "νεόδμητα" εργολαβάκια τα έχει για πρωινό ....

p.s.3.Άντε ρε μουρλέ φτιάχτο - στρώστο να γίνουν οι παλιές καλές βόλτες ... άντε ρε με το καλό ....γιατί το τροπέτο σου είναι :wub:

p.s.4. Με τον αλιγάτορα ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ????????:scratchch :confused:

alexk
26-04-07, 19:18
p.s.4. Με τον αλιγάτορα ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ????????:scratchch :confused:

Πολιτικέ μηχανικέ, τι είναι ο αλιγάτορας???

Dim77
26-04-07, 19:42
Porsche Cayman φαντάζομαι...Caiman είναι ένα είδος αλιγάτορα από τη Florida!
Αλλά η Porsche το άλλαξε σε Cayman για να φάινεται πιο ωραίο αλλά από αυτό το ζωάκι το διάλεξαν!!

alexcsl
27-04-07, 07:19
Εύγε νεαρέ Λάκωνα! Συνεχίζεις αήττητος την πορεία
προς την καταστροφή. Πραγματικά με παραξένεψε
η περίπτωση που ανοίξατε από 4ες, μιας και ήθελα
να το κάνω και εγώ με τον Νίκο, γιατί πίστευα
ότι το αποτέλεσμα θα είναι οριακό.

Οι υποψήφιες νύφες περιμένουν στην Θεσαλλία.
Αν αργήσεις και άλλο με τις παρέες που κάνεις,
θα κλείσουνε τα Τέμπη.

ΥΓ1 Την διαφορά δεν την έκαναν οι βελτιώσεις
του Πολιτικού Μηχανικού, αλλά οι φοβερές
οδηγικές του ικανότητες...

ΥΓ2 Σπαρτιάτη, το παρκέ το έβγαλες;

Nikos M5
27-04-07, 10:40
Σημασια εχει οτι περασαμε ενα ωραιο 2ωρο .

Θα ξαναγινει συντομα .

Αντε Nick φερε αυτα τα πιστονια επιτελους.....μεχρι να στρωσεις θα εχει καταργηθει πια το Μ3 σα μοντελο.

Οσο για τις νυφες απο τη Θεσσαλια, ο πολ. μηχανικος ξερει τι κανει....χτιζει ονομα στο fast lane και θα τις κανει να κατεβουν απο τον καμπο γονηπετης (οπως οι γιαγιαδες ανεβαινουν απο το λιμανι στην Παναγια της Τηνου με επιγονατιδες) μονο και μονο για μια βολτα με το τροπετ Μ3.

EVANGELOS
27-04-07, 22:09
...... (οπως οι γιαγιαδες ανεβαινουν απο το λιμανι στην Παναγια της Τηνου με επιγονατιδες) μονο και μονο για μια βολτα με το τροπετ Μ3.
316 m3 λούκ παρακάλω


.... να συμαζευτει λεω και να παντρευτει κατω απο τις ευλογιες της κας Ελσας και να μην ξεχνα τους φιλους απο μακρια........nice guys,very nice
Koυβέντα στην κ. Έλσα ... ο Ευάγγελος είναι σοβαρό παιδί θα λές ... έτοιμος για εκκλησία ...

..... Πραγματικά με παραξένεψε
η περίπτωση που ανοίξατε από 4ες, μιας και ήθελα
να το κάνω και εγώ με τον Νίκο, γιατί πίστευα
ότι το αποτέλεσμα θα είναι οριακό.
.....
ΥΓ2 Σπαρτιάτη, το παρκέ το έβγαλες;

Μοντάκο έτσι ανοίγουν τα Σπάρταν Γιουσεράκια ....

Το παρκέ μάλλον θα βγεί και θα μπεί Ιταλικό πλακίδιο κεραμικό 30χ30... να πλένεται εύκολα ... χα χα ... μας τη λέει και το Μοντάκι επειδή έχουμε πολυτελές αμάξι με τα μαόνια του , αυτόνομη θέρμανση (στα καθίσματα) και ηλιακό θερμοσίφωνα (στην οροφή)...
Άντε βάψε την οροφή ρε που κυκλοφορείς με ΔΙΧΡΩΜΟ ΑΜΑΞΙ ...