PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικρά ή μεγάλα προβλήματα της σειράς 1


Σελίδες : 1 2 [3] 4

rapid_fast
25-09-10, 23:42
rapid...συγνωμη γιατι ισως να μην το καταλαβα αυτο που λες...αλλα λες οτι οταν ειναι εν λειτουργια συμβαινει η δυσλειτουργια αλλα θα μου την βγαλει οταν το σβησω και το ξαναναψω...γιατι ομως οταν ειχα προβλημα με μπεκ μου το εβγαλε σε λειτουργια;
επικοινωνησα με το κινητο σερβις μπε εμ βε γιατι σημερα δουλευουν(χτες βραδυ μου ειπαν οτι σχολασαν...καλα για 24ωρο δεν μας το μοστραρουν;))και μου ειπαν οτι αφου δεν εχω κομπιασμα η μειωμενη αποδοση κατα 90% ειναι η βενζινη(που αλλου θα το εριχναν)και οτι να παω να βαλω και αλλου καλη(ρωτησα ποια ειναι η καλη και μου ειπαν ...εεε τι να σου πουμε στην τυχη βαλε)και οτι ισως σβησει αλλιως την δευτερα σε διαγνωστικο για να κανουν ρεσετ τον λ...θα δειξει την δευτερα λοιπον...παντως η βενζινη που ειχα βαλει ηταν βι παουερ...οχι η ρεισινγκ αλλα ουτε η απλη...αντε τωρα να βρω καλη;;;;

Καλά κατάλαβες..
Οι σποραδικές βλάβες, καταγράφονται, αλλά δεν ανάβουν το λαμπάκι αμέσως..
Πρέπει πρώτα να σβήσεις..
Το μπέκ, προφανώς δεν ήταν σποραδική βλάβη, αλλά είχε περισσότερες απο μία
αναφορές...

rapid_fast
25-09-10, 23:43
ooooooox........αρχισε να ρεταρει στα χαμηλα μεταξυ 1500 και 25000 στροφες...δεν το ξανακουναω ως την δευτερα....:thumbsdow

Πόσες????
Αχ, ρε το μοτέρ σου να είχαμε....

halkida116mpack
26-09-10, 10:40
rapid....εισαι αστεριας μεχρι και τυπογραφικα λαθη πιανεις...:rofl2:....2500 γιατι αν ηταν χαμηλες στροφες το 25000 τοτε τηα ειχα φαντομ οχι μπεμπα...υπαρχει περιπτωση να ειναι απο αισθητηρα εκεντροφορου ή κατι τετοιο?

giannis 116
26-09-10, 23:36
Πριν κανα δυο χρονια ειχε γινει σερβις στη μιζα γιατι αυτη εκανε θορυβο κατα την εκκινηση ειδικα οταν το μοτερ ηταν κρυο, απο τοτε δε μου ειχε παρουσιασει κατι και τελευταια την ακουω παλι να κανει τον ιδιο θορυβο αλλα πλεον οταν το μοτερ ειναι ζεστο! Κανει σα μεταλλικο γρατζουνισμα ισως κατα την αποσυμπλεξη της αφου εχει παρει το μοτερ. Να σημειωσω πως ποτε δεν ειχα προβλημα εκκινησης απο μιζα, μονο μια φορα αλλα απο μπαταρια ομως. Ειμαι παλι για σερβις στη μιζα ή μπορει να γινει κατι χωρις να κατεβει απ το μοτερ, οχι τιποτ'αλλο εκει ειναι τα πολλα εργατικα!

Daemonos
27-09-10, 07:52
Παίδες συγνώμη που ρωτάω αυτό όσο παράξενο και αν σας φαίνεται... έχει ρεζέρβα ζαντολάστιχο ο άσσος? το δικό μου έψαξα στο πορτ μπαγκάζ και δεν βρήκα...

bimmer-corfu
27-09-10, 07:54
Παίδες συγνώμη που ρωτάω αυτό όσο παράξενο και αν σας φαίνεται... έχει ρεζέρβα ζαντολάστιχο ο άσσος? το δικό μου έψαξα στο πορτ μπαγκάζ και δεν βρήκα...

δεν έχει γιατί φοράει runflat ελαστικά που επιτρέπουν να κινηθείς χωρίς αέρα για 100-150 χιλιόμετρα με μέγιστη ταχύτητα 80χλμ/ώρα

Daemonos
27-09-10, 10:08
τα άλλαξα τα run flat! έβαλα άλλα ζαντολάτιχα... τι να κάνω?

thanblan
27-09-10, 10:50
ooooooox........αρχισε να ρεταρει στα χαμηλα μεταξυ 1500 και 25000 στροφες...δεν το ξανακουναω ως την δευτερα....:thumbsdow

βάλε τους να σου μετρήσουν την θερμοκρασία των καυσαερίων σου.
να δω και για αυτό η ποιότητα της βενζίνης θα φταίει....
είναι θέμα που άπτεται του χρόνου ανοίγματος και κλεισίματος των βαλβίδων( μάλλον εξαγωγής). και έτσι δικαιολογούνται και το γεγονός πως ότι έχει να κάνει με αισθητήρα καυσαερίων βγάζει πρόβλημα.
προς τα εκεί, κοντέυω να καταλήξω αρχηγέ μου. δες το.

TAZ118!
27-09-10, 16:11
τα άλλαξα τα run flat! έβαλα άλλα ζαντολάτιχα... τι να κάνω?

Πηγαινε σε ενα λαστιχαδικο και προμηθευσου ενα σετ επισκευης ελαστικων...
Ενα καλο-πχ Continental- κοστιζει περιπου 100 ευρω...

halkida116mpack
27-09-10, 18:23
βάλε τους να σου μετρήσουν την θερμοκρασία των καυσαερίων σου.
να δω και για αυτό η ποιότητα της βενζίνης θα φταίει....
είναι θέμα που άπτεται του χρόνου ανοίγματος και κλεισίματος των βαλβίδων( μάλλον εξαγωγής). και έτσι δικαιολογούνται και το γεγονός πως ότι έχει να κάνει με αισθητήρα καυσαερίων βγάζει πρόβλημα.
προς τα εκεί, κοντέυω να καταλήξω αρχηγέ μου. δες το.

καλα πηγες προς τα εκει γιατι τελικα εχει καει η αντισταση του λ...κοστος 280ε και 90ε εργατικα...αλλα επειδη εχω 1 μηνα που βγηκα απο εγκυηση μου αλλαζουν τον λ δωρεαν και πληρωνω μονο εργατικα...σε ερωτηση μου οτι αν και αυτο θα το ριξουμε στην βενζινη...ο αρχοντας μου απαντησε και μπραβο του...οχι ψεματα δεν σου λεω δεν ηταν απο βενζινη,ο αισθητηρας εφταιξε...και επισης μου ειπε ...ρε παναγιωτη το ατιμο οσο το προσεχεις τοσο σε βασανιζει...επειδη ξερει ποσο ψειρας ειμαι με τα οχηματα μου...επειδη υπαρχει απεργια φορτηγων δεν ειχαν λ και αυριο θα κατεβει αθηνα με αμαξι καποιος τεχνικος απο εκει για να μαζεψει ολες τις παραγγελειες μαζι αρα τεταρτη θα ειμαι οκ....για αλλη μια φορα θαναση(thanblan)παναγιωτη(rapid fast):bowdown:thanks...

thanblan
27-09-10, 19:55
φίλοι παναγιώτηδες,
η θερμοκρασία των καυσαερίων ανεβαίνει πραγματικά και από εκέι ξεκινάει ο χαβαλές.
έτσι ερμηνευεται ότι ότι έχει να κάνει με μέτρηση καυσαερίων βαράει διάλυση.
το ζητούμενο μας είναι τώρα, προκειμένου να βγάλουμε τελικά άκρη, είναι το γιατί η θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη από ότι πρέπει.
και εδω χρειαζόμαστε τις γνώσεις των πιο ειδικών...
μήπως ανοίγει ή κλείνει΄η βαλβίδα πιο νωρίς ή πιο μετά από ότι πρέπει με αποτέλεσμα τα αέρια που προκύπτουν από την ανάφλεξη του μίγματος δεν προλαβαίνουν να κρυώσουν και έτσι φεύγουν από τον κύλινδρο με μεγαλύτερη θερμοκρασία.
σε ποια περίπτωση που σχετίζεται με ανοιγοκλείσιμο βαλβίδων παρατηρείται αυτο?
χμ..
διαγώνισμα θερμοδυναμικής γ λυκείου 1992...
όσοι έχουν άποψη παρακαλώ βοηθήστε...

halkida116mpack
27-09-10, 22:24
σου ειπα την γνωμη μου στα της σειρας 3 ρεταρει και δεν ξερουν να το φτιαξουν...γιατι σε εχω καταλαβει τι κανεις...ποσταρεις τα προβληματα της παλιοτριαρας σου στου ασσου τα μερη για να νομιζει ο κοσμος οτι ο ασσος ,αυτο το ΤΕΡΑΣ αξιοπιστιας,:rofl2: ειναι ζημιαρικος...:rofl2:

halkida116mpack
29-09-10, 17:16
σημερα εγινε αλλαγη του λ...του πρωτου ...οχι μετα τον καταλυτη...το αμαξι ειναι και παλι οκ....δεν ξερω ομως για ποσο ακομα?:smiley_ab

basimert
30-09-10, 01:02
σε ζηλευω παναγιωτη εχω ταξιδι εγω ακομα τεραστιο μπροστα μου και πολλες μαχες να δωσω...

giannis 116
30-09-10, 09:21
Μου εμφανισε παλι το φαινομενο αναμμα check engine και ρεταρισμα. Πανω απο 1500 στροφες δεν ανεβαζε και δεν τραβαγε καθολου, με το που το εσβησα και το ξαναναψα ολα οκ απο πλευρας λειτουργιας και εσβησε το check λιγα μετρα μετα. Ειμαι στο ψαξιμο για καινουριο εγκεφαλο απο Γερμανια..

halkida116mpack
30-09-10, 10:50
μην με πολυζηλευεις γιαννη γιατι για ποσο θα δουλευει ακομα καλα....ααα σε κανα δυο μηνες παλι τσεκ εντζιν θα εχω

highfidelity
12-10-10, 16:58
Είναι το πρώτο μήνυμά μου στο forum και όχι για καλό, καταγράφω την περιπέτειά μου με πολλαπλασιαστές και μπεκ σε μια 120i ... Το πρόβλημά μου δεν είναι μόνον η βλάβη, αλλά ΚΥΡΙΩΣ, η αντιμετώπιση από την BMW Hellas...


Προ ημερών το αυτοκίνητό μου, μια BMW 120i μοντέλο 7/07, έχοντας αλλάξει ΗΔΗ τους πολλαπλασιαστές (εκτός εγγύησης και πληρωμένοι από εμένα...) με άφησε πάλι στο δρόμο και η διάγνωση ήταν μπεκ, από το εξουσιοδοτημένο συνεργείο Κατσιούλης ΑΕ στα Ιωάννινα.
Μετά από παράπονά μου πως είναι δυνατόν ένα καινούριο αυτοκίνητο με λιγότερα από 50000 χιλιόμετρα να βγάζει τέτοια βλάβη και αν έχει παρουσιαστεί τέτοιο πρόβλημα και σε άλλα, μου επιβεβαίωσε πως είναι κοινό πρόβλημα και συνήθως αλλάζεται εντός εγγύησης. Εγώ βέβαια είχα την ατυχία να είμαι εκτός αυτής...
Ζητήθηκε από την BMW Hellas μέσω του συνεργείου να γίνει αντικατάσταση χωρίς χρέωση, αλλά δεν δεχτήκατε ούτε έκπτωση, ούτε τίποτε, με την δικαιολογία πως είναι εκτός εγγύησης...
Το θεωρείτε αυτό σωστή συμπεριφορά απέναντι στους πελάτες σας; Ενώ το πρόβλημα είναι γνωστό και αφορά ΑΡΚΕΤΑ αυτοκίνητα με τα μοτέρ 116 και 120 με άμεσο ψεκασμό, αντί να κάνετε μια ανάκληση ή έστω να κάνετε κάποια έκπτωση ή ΚΑΤΙ, εντούτοις ζητάτε από τους κατόχους να πληρώσουν αυτοί το μάρμαρο.
Θα περίμενα μια ειλικρινή απάντηση από μέρους σας, πριν αρχίσω να δημοσιεύω τα γεγονότα όπου αυτό είναι δυνατόν, ώστε να πληροφορηθούν κάποιοι για την συμπεριφορά που τους επιφυλάσσεται.

Σας ευχαριστώ.

Η απάντηση που έλαβα από την κα. Στρίγκα της BMW Hellas:

Αξιότιμε κε ... HighFidelity http://www.4tforum.gr/phpBB3/images/smilies/lol.gif ,

Ευχαριστούμε πολύ για την επικοινωνία.

Σχετικά με τη βλάβη που μας αναφέρετε στο e-mail σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως δυστυχώς, η επισκευή δεν μπορεί να καλυφθεί στα πλαίσια της εργοστασιακής εγγύησης του οχήματος, εφόσον έχει παρέλθει η περίοδος της διετούς ισχύος της.

Σε κάθε περίπτωση, θα θέλαμε να εκφράσουμε τη λύπη μας για την αναστάτωση και το χρόνο που σπαταλήσατε για το θέμα αυτό. Σας διαβεβαιώνουμε ότι η ικανοποίηση των πελατών από τα προϊόντα και τις υπηρεσίες που προσφέρει η BMW, έχει μεγάλη σημασία για εμάς.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,

Μαριλένα Στρίγκα
Τμήμα Επικοινωνίας Πελατών
BMW Hellas

Και η απάντησή μου προς αυτήν:

Ευχαριστώ για το εξαιρετικά τυπικό σας email.

Με χαρά θα σας πληροφορήσω κι εγώ με την σειρά μου, σαν μέλος αρκετών φορουμ BMW στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, πως το παραπάνω γεγονός θα γίνει ευρέως γνωστό και προσωπικά θα στείλω μερικές δεκάδες κατόχους 116/316 120/320 (κοινώς με τα μοτέρ που ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΜΠΕΚ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΣ ΤΟΥΣ) για προληπτική αντικατάσταση. Αυτοί θα είναι ΕΝΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ, και προφανώς ΔΕΝ θα μπορείτε να τους πείτε τις ηλιθιότητες που είπατε σε εμένα.

Επειδή οι καιροί είναι χαλεποί και δύσκολοι, δεν περισσεύουν σε ΚΑΝΕΝΑΝ τα 1000 € που μου έχει κοστίσει το αυτοκίνητο, που θυμίζω είναι μόλις 3 ετών και με μόλις 50.000 χλμ.

Τα περί εγγύησης κλπ είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Προφανώς γνωρίζετε το πρόβλημα εξαιρετικά καλά, αλλά φαντάζομαι και λόγω θέσης γνωρίζετε πως η αρνητική διαφήμιση δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Περαστικά σε όλους μας λοιπόν. Την επόμενη φορά, θα έχω καλύτερη γνώμη για το τι σημαίνει εξυπηρέτηση πελατών για την BMW Hellas: όσο πληρώνουμε είμαστε καλά κορόιδα φαίνεται. Μετά, καθαρίζετε με ένα email.

Εξαιρετικά.

Φαντάζομαι, μιας και είστε καλυμμένοι πίσω από τα περί εγγύησης, τα ίδια θα απαντήσετε όταν η επιστολή θα δημοσιευτεί. Δεν με πειράζει, στην τελική, κακό δικό σας κάνετε, εγώ τα πλήρωσα αυτή τη φορά, την επόμενη, θα εισπράξει άλλη εταιρεία.

Για να μην ψάχνετε άνευ λόγου, το περιστατικό θα δημοσιευτεί στα παρακάτω (είδατε, είμαι εξαιρετικά ευγενικός και καλός μαζί σας και σας βγάζω κι από τον κόπο να ψάχνετε...):
http://www.4tforum.gr (το μεγαλύτερο ελληνικό φορουμ για αυτοκίνητα και στην πρώτη δεκάδα επισκεψιμότητας για όλες τις ελληνικές σελίδες)

Περιοδικό 4 Τροχοί, Drive, TopGear, Evo

http://www.bmwforum.gr
http://www.bmw-motorsport.gr

Υπάρχουν ακόμη καμιά 10αριά σχεδόν που δεν τα έχω πρόχειρα , καθώς δουλεύω αυτή την στιγμή (για να πληρώνω τα 1000άρικα που μου κοστίζει το αυτοκίνητο...) και δεν τα θυμάμαι... Τα υπόλοιπα θα τα βρείτε μόνη σας, αν θελήσετε ν' απαντήσετε (που αμφιβάλλω, αλλά δεν πειράζει...). Και να μην απαντήσετε, τουλάχιστον θ' απολαύσω το 1000άρικό μου: και ΕΝΑΝ πελάτη να χάσετε, ή 5 να έρθουν για προληπτική αλλαγή, χαμένοι θα είστε.

Την καλησπέρα μου, γεια σας κι αέρα στα πανιά σας. Φαίνεται πως ο Μανιατόπουλος σας έχει αφήσει σημαντική κληρονομιά πάνω στην εξυπηρέτηση.

Μετά τιμής

HighFidelity http://www.4tforum.gr/phpBB3/images/smilies/lol.gif



Το ηθικό δίδαγμα: ΌΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΜΟΤΕΡ ΜΕ ΑΜΕΣΟ ΨΕΚΑΣΜΟ ΚΑΙ ΕΙΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ, ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΖΗΤΗΣΤΕ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Η ΠΑΡΤΕ ΕΓΓΡΑΦΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ Η ΚΑΤΙ ΠΩΣ ΤΑ ****-ΜΠΕΚ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΑΤΟ-ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΣ ΤΟΥΣ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ!

:rtfm:


Εγώ το ...καθήκον μου το έκανα μια φορά...

Περιττό να πω, πως αν ξανακούσω τίποτε για γερμανική αξιοπιστία και τέτοιες @@ριες, θα γελάω μέχρι αύριο. Γι' ακόμη μια φορά επιβεβαιώνεται πως η ΜΟΝΗ διαφορά, είναι στην συναρμολόγηση (που ποτέ δεν θα σου βγαλει πρόβλημα, άντε το πολύ να τρίξει...) και ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού. Τα υπόλοιπα, είναι θέμα after sales... Κοινώς, και τα περισσότερα Toyota σήμερα, είναι εξίσου μπ :lipsealed: υρδέλα με τα υπόλοιπα, αλλά η αντιπροσωπεία θα στο φτιάξει και θα σε εξυπηρετήσει και ΔΕΝ θα σε γράψει στα @@ της...
:roll:

Και όσον αφορά τα ιταλικά: για την Lancia στα 4+ χρόνια που την έχω, έχω πληρώσει πολύ λιγότερα για τις διάφορες βλάβες που έχει βγάλει απ' όσα πλήρωσα στην BMW σε λιγότερο από ένα χρόνο...
:roll:

Είπατε κάτι;

Όσοι πάντως έχετε μοτέρ με σβησίματα , τρέμουλο και περίεργη συμπεριφορά, ετοιμαστείτε... Ειδικά οι....άμεσα ψεκαστοί!
http://www.4tforum.gr/phpBB3/images/smilies/lol.gif





To παραπάνω μήνυμα έχει δημοσιευτεί σχεδόν αυτούσιο και στο 4tforum.gr , ενώ θα προσπαθήσω να το δημοσιεύσω κι αλλού, για να βοηθήσω όσους μπορώ (και να δυσφημίσω όσο μπορώ φυσικά την BMW Hellas και την συμπεριφορά της προς τους πελάτες της...). Θα έπρεπε να έχει γίνει προ πολλού ανάκληση.

Driver M
12-10-10, 17:25
Πολύ καλά έκανες φίλε high fidelity.

Η bmw έχει κάνει τραγικά λάθη με τους e.d. κινητήρες και αρνείται να κάνει το παραμικρό για να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων μιας premium εταιρείας.
Τραγική και η αντιμετώπιση από την bmw hellas που δεν έκανε έστω μια γενναιόδωρη έκπτωση στα ανταλλακτικά.

Εν κατακλείδι, οι e.d. παίζει να είναι οι πλέον προβληματικοί κινητήρες της αγοράς αφού ένα αξιοσέβαστο ποσοστό βγάζει επανειλημμένες βλάβες οι οποίες συχνά είναι τόσο δυσεπίλυτες που φαίνεται πως ούτε η ίδια η εταιρεία δεν ξέρει πως να αντιμετωπίσει μια και καλή.

Πραγματικά ντροπή.

halkida116mpack
12-10-10, 17:37
τα ειπες εσυ???ξερεις ποσες φορες τους εχω κραξει εγω???αλλα οταν τους κραζεις δημοσια βαζουν και κατι πληρωμενους να κραζουν κι εσενα...μεχρι καποιος εγραψε κατω απο το κραξημο μου οτι τα μπε εμ βε εχουν αλεργεια σε ασχετους οδηγους,....και οταν τον ρωτησα αν πρεπει να ειμαι επιστημονας για να οδηγω μπε εμ βε και τι κολπο κανει εκεινος ο σχετικος και δεν καιεει πολλαπλασιαστες και μπεκ και λ και κνοξ και δεν ρεταρει και δεν πεφτουν οιν στροφες του(τα παρασα ολα αυτα)δεν απαντησε...

highfidelity
12-10-10, 18:33
Προφανώς και δεν φταίνε οι οδηγοί, φταίνε τα ανταλλακτικά τους προφανώς που χαλάνε συνέχεια, και θα μπορούσα να το ανεχτώ, ΑΝ αναλάμβαναν το μερίδιο ευθύνης που τους αναλογεί: άμεση και δωρεάν αντικατάσταση σε όσους βγάζει πρόβλημα...:angryfire

Αλλά ΔΕΝ θέλουν να το κάνουν...:nono:

Μ' αρέσει που κάποιοι κράζουν τους άλλους, Ιταλούς, Γάλλους κλπ κλπ, όταν τελικά οι Γερμανοί είναι πολύ χειρότεροι...
:icon02:

basimert
12-10-10, 19:32
ρε παιδια τι ψαχνουμε να βρουμε θα ξεκινησω απο το πιο απλο εχτε δη κανενα εδω μεσα να ανεβασει καποιο post και να γραφει ποσο ικανοποιημενος ειναι; τι λεμε τωρα; οι τυποι ειναι Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Ι! γνωριζουνε για ολα αλλα προτιμανε να τα κανουμε γαργαρα! τουε γραφεις ευγενικα τουσ στελνεις επιστολες και το μονο που κανουνε ειναι να σου αραδιαζουνε ενα σωρο μαλ.....ς! και οταν γυρνας και τους τα χωνεις βαζουνε ανιδεους πληρωμενους να μην πω τι αλλο... που εργαζονται ηδη εκει για να ριξουνε σταχτη στα ματια του κοσμακη! δεν πειραζει ομως γιατι και εμεις μπορουμε να κινηθουμε καταλληλα. Δυσφημιση και οχι βεβαια για να νιωσουμε εμεις καλυτερα αλλα για τον απλουστατο λογο:
να προστατψουμε και τους υπολοιπους απο την ταλαιπωρια την οικονομικη εξαθλιωση και την κοροιδια τους! θα σας παραθεσω την απαντηση της αντιπροσωπειας οσον αφορα την περιπτωσηγ του προβληματος μου:

ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΥΡΙΕ .......... ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΜΑς ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ! ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

και αν δεν ξερετε εσεις κυριοι ποιος πρπει να γνωριζει εγω ο ιδιος;
μια χαρα ειναι εκτος απο οτι δεν παιρνει μπροστα μερικες φορες και βυθιζει στο ρελαντι!
αλλα δεν εχει καμια σημασια...

ΚΡΙΜΑ για τους κυριους αυτους.....που θελουνε να θεωρουνται απο τους πελατες τους σοβαροι και αξιοπιστοι! ΛΥΠΑΜΑΙ αλλα εχετε καταφερει ακριβως το αντιθετο!

Με εκτιμηση Βασιλης

kostastnt
12-10-10, 21:36
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που δεν ξέρει ότι η BMW Hellas παρέχει το χειρότερο service... Οι άνθρωποι είναι αλλού τελείως...

Εγώ άλλαξα αισθητήρα λ, όπως και αρκετές εκατοντάδες, αν όχι χιλιάδες ακόμα άτομα... Δεν είναι τυχαία ζημιά όταν 2-3 γνωστοί-φίλοι ΜΟΥ άσχετοι με φόρουμ κτλ μου έχουν πει ότι άλλαξαν λ... Και όταν σχεδόν όλοι όσοι έχουμε τον άσσο εδώ μέσα έχουμε αλλάξει λ...

Η μόνη αιτία είναι η εξης κατά την γνώμη μου... Όταν εγώ βρίσκω τον λ με 50€ καινούριο από ebay η BMW Hellas λογικά τον παίρνει 20€, 30€ το πολύ... Μετά τον πουλάει 300€, χρεώνει και 100€ εργατικά... Οπότε από κάθε αλλαγή λ βγάζει Minimum 300€ ΚΑΘΑΡΟ ΚΕΡΔΟΣ... Αν υποθέσω ότι 1000 αμάξια έχουν αλλάξει τότε μιλάμε για 300.000€ κέρδος μόνο από αυτή τη *******...

Απλά οι άνθρωποι είναι ελλεινοί και δεν προσέχουν καθόλου το after-sales...

ΥΓ. Προφανώς το ίδιο θα ισχύει και για μπεκ και πολλαπλασιαστές και όλα τα άλλα συχνά προβλήματα, που ευτυχώς δεν μου έτυχαν...

highfidelity
13-10-10, 02:05
Μήπως να αρχίσουμε να...στοκάρουμε ανταλλακτικά από το ebay για μια δύσκολη ώρα; :rofl2:
Για να κάνω μια λίστα μ' αυτά που έχω διαβάσει...
1. Κλειδαριά τιμονιού
2. Αισθητήρας λάμδα
3. Αισθητήρες εκκεντροφόρων
4. Αισθητήρας ΝΟχ
5. Αισθητήρας CO2
6. Πολλαπλασιαστές
7. Μπεκ

και όλο και κάτι θα ξεχνάω.... :angryfire

Και ξαναλέω, θα μπορούσα να δεχτώ την... ατυχία, πως βγήκε ένα αυτοκίνητο προβληματικό, αλλά την αντιμετώπιση -δεν τρέχει τίποτε- δεν την αποδέχομαι! Όταν είναι σαφές πως υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα σοβαρό και αφορά χιλιάδες μάλλον κατόχους , δεν γίνεται η αντιπροσωπεία να κωφεύει...
:bullhorn:

Η Toyota πχ σε αντίστοιχη περίπτωση (MR2 που έκαιγαν μοτέρ για πλάκα...) τα άλλαζε στην εγγύηση και έκανε και επέκταση εγγύησης! :rockon:

Η BMW κάνει σαν να μην τρέχει τίποτε... Και είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ηλίθιοι, δεν βλέπουν πως τα προβλήματα συμβαίνουν ΚΥΡΙΩΣ στα entry level μοντέλα, τα οποία αγοράζει κάποιος σαν πρώτη BMW και ΑΝ μείνει ευχαριστημένος, μένει πελάτης... Τώρα, θα πρέπει να είσαι το λιγότερο μαζοχιστής για να ξαναγοράσεις BMW!


Θεωρώ πως αυτή η συμπεριφορά, θα τους στοιχίσει ΠΟΛΛΑΠΛΑ στο μέλλον!

antonis7_10
13-10-10, 02:36
Ρε παιδιά τι μου λέτε τώρα...εμένα ένα μηνα πριν τιν εγγυηση μου εβγαλε οτι εχει πρόβλημα το τιμονι και το αμαξι δεν επαιρνε μπροστα.επρεπε να βγαλω και βάλω το κλειδι αρκετες φορές για να μην μου βγαλει ενδειξη. το πηγη στο service το βάλανε στο διαγνωστικό και μου ειπανε οτι το φτιάξανε και οτι ητανε προβλημα software. Μετά απο 3 μήνες μου ξανάκανε τα ιδια και το πήγα και μου είπανε φταέι η κολώνα τιμονιου και επειδή ήμουν ΕΚΤΟΣ εγγυησης επρεπε να πληρωσω για να μου την αλλαξουν.......και φυσικα είμαι ακόμα ετσι μέχρι να ερθει η μερά να μην παιρνει με τιποτα μπροστα και να με παρεί η οδικη βοηθεια.

antonis7_10
13-10-10, 02:41
Εννοειτε βεβαια πως συμφωνω με τον φίλο παραπάνω και δεν προκειται να ξαναπάρω BMW

Fairytale
13-10-10, 12:06
Είναι το πρώτο μήνυμά μου στο forum και όχι για καλό
...
Στο www.BMW-Motorsport.gr υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία για ανάρτηση παραπόνων-καταγγελιών εναντίον εταιρειών. Περνά μέσα από τη δημοσιοποίηση των στοιχείων του καταγγέλοντος όπως μπορείς να δεις εδώ (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=18100). Για την παραμονή λοιπόν της ανάρτησης σου στον ιστοχώρο μας, ακολούθησε τη σχετική διαδικασία.
Η ίδια πρακτική ακολουθείται και από τα (έντυπα ειδικά) μέσα. Άρα αν ελπίζεις σε δημοσίευση του σε τέτοιο χώρο θα πρέπει να το έχεις υπόψιν σου.
Αυτό όμως που προσωπικά μου έχει κάνει εντύπωση είναι ότι ακόμα και η επιστολή σου στην ΒΜW-Hellas είναι χωρίς τα στοιχεία σου.

Η γνώμη μου είναι ότι η όποια πίεση έχεις σκοπό να ασκήσεις να γίνει μέχρι το τέλος του χρόνου. Μετά το πουλάκι πέταξε...
C U out there

highfidelity
13-10-10, 13:15
Στο www.BMW-Motorsport.gr υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία για ανάρτηση παραπόνων-καταγγελιών εναντίον εταιρειών. Περνά μέσα από τη δημοσιοποίηση των στοιχείων του καταγγέλοντος όπως μπορείς να δεις εδώ (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=18100). Για την παραμονή λοιπόν της ανάρτησης σου στον ιστοχώρο μας, ακολούθησε τη σχετική διαδικασία.
Η ίδια πρακτική ακολουθείται και από τα (έντυπα ειδικά) μέσα. Άρα αν ελπίζεις σε δημοσίευση του σε τέτοιο χώρο θα πρέπει να το έχεις υπόψιν σου.
Αυτό όμως που προσωπικά μου έχει κάνει εντύπωση είναι ότι ακόμα και η επιστολή σου στην ΒΜW-Hellas είναι χωρίς τα στοιχεία σου.

Η γνώμη μου είναι ότι η όποια πίεση έχεις σκοπό να ασκήσεις να γίνει μέχρι το τέλος του χρόνου. Μετά το πουλάκι πέταξε...
C U out there
H καταγγελία στην BMW έγινε ΠΡΟΦΑΝΩΣ με τα πλήρη στοιχεία μου. Απλώς, δεν θα τα δημοσιοποιήσω φόρα-παρτίδα στο φόρουμ.
Είναι προφανώς στην διάθεση των διαχειριστών εάν μου ζητηθούν, όπως φυσικά ενήμεροι είναι όλοι τους (αφού τους είπα πως οποιαδήποτε έκβαση και να υπάρξει, θετική ή αρνητική, θα γραφεί δημοσίως..).

Από εκεί και έπειτα, δεν μπορώ να κυνηγήσω κάτι, γιατί είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ σε όλους νομίζω, πως ΔΕΝ υπάρχει η διάθεση από την πλευρά της BMW Hellas να βοηθήσει την κατάσταση...

Άρα το μόνο που μπορώ να κάνω, μαζί με τους υπόλοιπους συμφορουμίτες ασφαλώς, είναι να τους κράζουμε μπας και προστατευτούν οι υπόλοιποι, ή (ιδανικά...) αλλάξουν στάση.

Fairytale
13-10-10, 14:29
Το πρόβλημα θεωρώ ότι δημιουργείται άρα και επιλύεται σε 3 επίπεδα.
Σε επίπεδο εξουσιοδοτημένου συνεργείου, Ελληνική αντιπροσωπείας και BMW AG.

Έχεις δοκιμάσει τα 2 πρώτα χωρίς ευτυχή κατάληξη. Προτείνω να ανέβεις και στο 3ο με έκθεση του προβλήματος σε ΒΜW AG με κοινοποίηση στα άλλα 2.

Πρόσεξε ιδιαίτερα το ύφος της νέας επιστολής σου (οι Γερμανοί δεν είναι Έλληνες) και να έχεις στο μυαλό σου ότι η κ. Στρίγκα δεν πήρε η ίδια την απόφαση που σου ανακοίνωσε, η δε απόφαση πατά στο γράμμα (του νόμου) της πολιτικής εγγυήσεων της BMW-Hellas (που υποδεικνύεται από την BMW AG).
Αλλά ένα σωστά παρουσιασμένο παράπονο στον κατάλληλο αποδέκτη θα μπορούσε πιθανώς να τα πάει καλύτερα, από την απειλή δυσφήμισης μιας εταιρείας. Ένας ισορροπημένος συνδυασμός των δύο δε, ακόμα καλύτερα.

Με λίγα λόγια έχεις αποφασίσει να ακολουθήσεις έναν δρόμο όξυνσης της διαμάχης, ενώ δεν έχεις εξαντλήσει τις δυνατότητες της προηγούμενης οδού διευθέτησης του θέματος.
C U out there

halkida116mpack
13-10-10, 14:38
Το πρόβλημα θεωρώ ότι δημιουργείται άρα και επιλύεται σε 3 επίπεδα.
Σε επίπεδο εξουσιοδοτημένου συνεργείου, Ελληνική αντιπροσωπείας και BMW AG.

Έχεις δοκιμάσει τα 2 πρώτα χωρίς ευτυχή κατάληξη. Προτείνω να ανέβεις και στο 3ο με έκθεση του προβλήματος σε ΒΜW AG με κοινοποίηση στα άλλα 2.

Πρόσεξε ιδιαίτερα το ύφος της νέας επιστολής σου (οι Γερμανοί δεν είναι Έλληνες) και να έχεις στο μυαλό σου ότι η κ. Στρίγκα δεν πήρε η ίδια την απόφαση που σου ανακοίνωσε, η δε απόφαση πατά στο γράμμα (του νόμου) της πολιτικής εγγυήσεων της BMW-Hellas (που υποδεικνύεται από την BMW AG).
Αλλά ένα σωστά παρουσιασμένο παράπονο στον κατάλληλο αποδέκτη θα μπορούσε πιθανώς να τα πάει καλύτερα, από την απειλή δυσφήμισης μιας εταιρείας. Ένας ισορροπημένος συνδυασμός των δύο δε, ακόμα καλύτερα.

Με λίγα λόγια έχεις αποφασίσει να ακολουθήσεις έναν δρόμο όξυνσης της διαμάχης, ενώ δεν έχεις εξαντλήσει τις δυνατότητες της προηγούμενης οδού διευθέτησης του θέματος.
C U out there

δηλαδη τι αλλο θα επρεπε να κανει ο ανθρωπος????να τους παρει και φιφα???του και μας πηραν τα 30 η 40 χιλιαρικα και μετα τι???απαντουν με ετοιμα τυποποιημενα email...ρε οπου βρεθεις και οπου σταθεις κραχτους γιατι και οι Γερμανοι θα σου πουν να απευθυνθεις στην bmw hellas...γνωστη η παραμυθα...τι θες να σου πουν ωωωωω συγνωμη αλλα εχουμε βγαλει μπουρδ$λα και σας εξαπατησαμε και σας πηραμε τα χιλιαρικακια σας κυριε....ΑΥΤΟΙ τα σκατωσαν και η bmw hellas τους καλυπτει...

Fairytale
13-10-10, 14:51
Kαλά, προσπερνώ το γεγονός ότι η τιμή ενός αυτοκινήτου περιέχει και φόρους (που ως γνωστόν δεν πάνε στα ταμεία της ΒΜW) και ρωτάω απλά... το να τους κράζει όπου βρεθεί και όπου σταθεί σε τι θα τον οφελήσει; Στο να φτιαχτεί πάντως το αυτοκίνητο δύσκολο.
Και αυτό θα έπρεπε να είναι το ζητούμενο μας.
C U out there

highfidelity
13-10-10, 14:53
Δεν θεωρώ πως το να στείλω ένα email και στους Γερμανούς, πως θ' αλλάξει κάτι, αλλά σίγουρα δεν έχω και κάτι να χάσω... Ένα τυπικό email και τίποτε παραπάνω, αλλά σαφώς μάλλον θα με παραπέμψουν στους... εδώ, δηλαδή την BMW Hellas...
:pth:

halkida116mpack
13-10-10, 15:32
Kαλά, προσπερνώ το γεγονός ότι η τιμή ενός αυτοκινήτου περιέχει και φόρους (που ως γνωστόν δεν πάνε στα ταμεία της ΒΜW) και ρωτάω απλά... το να τους κράζει όπου βρεθεί και όπου σταθεί σε τι θα τον οφελήσει; Στο να φτιαχτεί πάντως το αυτοκίνητο δύσκολο.
Και αυτό θα έπρεπε να είναι το ζητούμενο μας.
C U out there

το οτι εχει φορο καποιο προιον τι σημαινει???οτι δεν κερδιζει η εταιρια???αυτο γινεται με ολα τα προιοντα...δηλαδη τι επρεπε να γραψω οτι πληρωσα 30000-φορους....?οκ τωρα ειναι ολα ενταξει...με το να τους κραζεις εχεις ηθικο κερδος και το ευχαριστιεσαι (αφου ετσι κι αλλιως γραμμενο σε εχουν) και υπαρχει η περιπτωση να σωσεις κανα χριστιανο ....εγω φτιαχνομαι οταν τους ειπα οτι ειναι..ακριβοπληρωμμενα μπουρδ$λ@ χειροτερα απο κορεατικα...ααα και τους ειπα οτι αν θελουν μπορουν να κινηθουν νομικα εναντιων μου που βριζω...εγω ΚΑΤΑΦΤΙΑΧΝΟΜΑΙ ειμαι εκδικιτικος και θελω να με βλεπουν σαν το κακο σπιρι τους.....εεεεε δεν θα τρεχω καθε λιγο με τσεκ εντζιν και θα τους λεω και παρακαλω....να σημειωσω οτι στου τεχνικους της εκαστοτε αντιπροσωπειας ειμαι κυριος...δεν φταινε αυτοι...φταινε αυτοι που τα κατασκευαζουν και αυτοι που τους καλυπτουν...αααα μπες λιγο στο τι εχουμε περασει και τι θα περασουμε ακομα ,βαλε τον εαυτο σου στη θεση αυτη και μετα θα δεις ποσο ΣΩΣΤΟΣ θα εισαι...

thanblan
13-10-10, 15:36
Kαλά, προσπερνώ το γεγονός ότι η τιμή ενός αυτοκινήτου περιέχει και φόρους (που ως γνωστόν δεν πάνε στα ταμεία της ΒΜW) και ρωτάω απλά... το να τους κράζει όπου βρεθεί και όπου σταθεί σε τι θα τον οφελήσει; Στο να φτιαχτεί πάντως το αυτοκίνητο δύσκολο.
Και αυτό θα έπρεπε να είναι το ζητούμενο μας.
C U out there

φίλε souper moderator,
η αλήθεια είναι ότι όταν ακούσουν για πρόβλημα στα συγκεκριμένα οχήματα που ξέρουν πολύ καλά τί παλτά είναι κάνουν το παγώνι και ακριβώς επειδή τους καλύπτει και η γερμανική μαμά, ( για την ακρίβεια μάλλον και αυτοί δεν είναι σίγουροι τί συμβαίνει), το αφήνουν το΄πράγμα στον αέρα.
δεν είναι τυχαίο ότι στην ν43 2.0 την δικιά μου, εμφανίστηκα σε εξουσιοδοτημένο και ενημέρωσε την ελλάς για ικανοποίηση πελατών. με πήραν τηλέφωνο απάντησα στα ερωτήματά τους και όταν φτάσαμε στο δια τάυτα μου είπε πως θα με πάρει τεχνικός τον οποίο και ακόμη περιμένω να πάρει....
καμμία ελπίδα.
οι ανθρωποι ακόμη δεν ξέρουν τι φτάιει.
αυτός ο φίλος που επέμενε πως το μοντέλα αυτά είναι οκ την στιγμή που από την ίδια την αντιπροσωπεία σου λένε πως το 80% επιστρέφει με συγκεκριμένα προβληματα δεν μιλάμε για πλέον τραγικά ποσοστά.
εγώ έχω απογοητευτεί. εννοείται πως δεν ξαναπέρνω bmw.
VAGέλης και πάλι βαγγέλης....

Driver M
13-10-10, 16:00
Kαλά, προσπερνώ το γεγονός ότι η τιμή ενός αυτοκινήτου περιέχει και φόρους (που ως γνωστόν δεν πάνε στα ταμεία της ΒΜW) και ρωτάω απλά... το να τους κράζει όπου βρεθεί και όπου σταθεί σε τι θα τον οφελήσει; Στο να φτιαχτεί πάντως το αυτοκίνητο δύσκολο.
Και αυτό θα έπρεπε να είναι το ζητούμενο μας.
C U out there

Το ζητούμενο δεν είναι μόνο να φτιαχτεί το αυτοκίνητο. Είναι και το να έχεις μια επαγγελματική και υπεύθυνη αντιμετώπιση, όμοια με αυτή που συνάδει με τον όρο premium τον οποίο έχουν οι bmw. Κάτι τέτοιο στο εξωτερικό γίνεται, όχι όμως και με τη bmw hellas που εκμεταλλεύεται καταστάσεις και ποτέ δεν στέκεται στο ύψος των περιστάσεων.

Πολύ καλά κάνει λοιπόν ο φίλος που δημοσιεύει σε πλήθος φόρουμς το πρόβλημα του αλλά και την αντιμετώπιση της εταιρείας, ώστε να δουν κάποιοι υποψήφιοι αγοραστές το τι τους περιμένει αν πέσουν σε προβληματική περίπτωση (κάτι αρκετά συχνό απ'ό,τι φαίνεται) και να σκεφτούν πολύ καλύτερα σε ποιούς να ακουμπήσουν τα λεφτά τους σε κάποια μελλοντική αγορά.

thanblan
13-10-10, 16:06
Το ζητούμενο δεν είναι μόνο να φτιαχτεί το αυτοκίνητο. Είναι και το να έχεις μια επαγγελματική και υπεύθυνη αντιμετώπιση, όμοια με αυτή που συνάδει με τον όρο premium τον οποίο έχουν οι bmw. Κάτι τέτοιο στο εξωτερικό γίνεται, όχι όμως και με τη bmw hellas που εκμεταλλεύεται καταστάσεις και ποτέ δεν στέκεται στο ύψος των περιστάσεων.

Πολύ καλά κάνει λοιπόν ο φίλος που δημοσιεύει σε πλήθος φόρουμς το πρόβλημα του αλλά και την αντιμετώπιση της εταιρείας, ώστε να δουν κάποιοι υποψήφιοι αγοραστές το τι τους περιμένει αν πέσουν σε προβληματική περίπτωση (κάτι αρκετά συχνό απ'ό,τι φαίνεται) και να σκεφτούν πολύ καλύτερα σε ποιούς να ακουμπήσουν τα λεφτά τους σε κάποια μελλοντική αγορά.

με λύπη να ενημερώσω πως και στο εξωτερικό δεν την παλέυουν ακόμη. στο άγνωστο παλεύουν ακόμη... ίσως η συμπεριφορά να είναι λιγο διαφορετική..δεν ξέρω. λύση δεν έχουν δώσει ακόμη.
για αυτό και επιμένω να κοινοποιήσουμε στο φόρουμ τις τιμές καυσαερίων διότι εκεί κάτι έχουμε στα χέρια μας. ΠΡΟΣΟΧΗ! αφήστε το αυτοκίνητο να δουλέψει, διότι οι ρύποι ξεκινούν από κανονικά επίπεδα 10ppm στο ρελαντί και σε 2-3 λεπτά φτάνουν στο δικό μου τουλάχιστον τα 200. έγκλημα. αν κάποιος σταματήσει την μέτρηση νωρίς, βγαίνουν τα νούμερα κανονικά.
είναι προφανές ότι φεύγει άκαυστη και δεν θα περάσουμε κτεο σε 4 χρόνια εκτος και αν βρεθέι λύση μέχρι τότε...

Fairytale
13-10-10, 16:13
Αυτό που λέω εγώ είναι ότι έχεις παράπονα από το ένα επίπεδο εξυπηρέτησης, πηγαίνεις στο ανώτερο. Αν δηλ. έχουμε παράπονα με την αντιμετώπιση της BMW Hellas, πηγαίνουμε στη μητρική εταιρεία (που τα κατασκευάζει κιόλας).
Το να περιμένουμε όμως ότι επειδή θα κράζουμε σε φόρα και έντυπα θα αλλάξει κάτι στην αντιμετώπιση μας από την εδω αντιπροσωπεία ενώ αυτή κινείται εντός της πολιτικής εγγυήσεων που της έχει δοθεί δεν βλέπω που θα βγάλει.
Και ο τρόπος και το ύφος που διαλέγετε ορισμένοι δεν βγάζει κάπου (πιστεύω).
C U out there

halkida116mpack
13-10-10, 16:28
Αυτό που λέω εγώ είναι ότι έχεις παράπονα από το ένα επίπεδο εξυπηρέτησης, πηγαίνεις στο ανώτερο. Αν δηλ. έχουμε παράπονα με την αντιμετώπιση της BMW Hellas, πηγαίνουμε στη μητρική εταιρεία (που τα κατασκευάζει κιόλας).
Το να περιμένουμε όμως ότι επειδή θα κράζουμε σε φόρα και έντυπα θα αλλάξει κάτι στην αντιμετώπιση μας από την εδω αντιπροσωπεία ενώ αυτή κινείται εντός της πολιτικής εγγυήσεων που της έχει δοθεί δεν βλέπω που θα βγάλει.
Και ο τρόπος και το ύφος που διαλέγετε ορισμένοι δεν βγάζει κάπου (πιστεύω).
C U out there


λες τυχαια να ειπα οτι η bmw ag σε παραπεμπει στην bmw hellas? το υφος μου δεν περιμενω να με βγαλει καπου...το ξερω ...αλλα το κανω απο αγανακτηση γιατι δεν αλλαζει κατι στην αντιμετωπιση τους....το ειπα και θα το ξαναπω και πιστεψε με ξερω τι λεω....ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΟΙ...ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΣΚΑΤΩΣΑΝ....

εδω μεσα ''φιλε'' μοντ εχουμε ανταλλαξει με πολλους τηλεφωνα επειδη ψαχνουμε μονοι μας να βρουμε λυσεις(αντι να μιλαμε για ομορφες εμπειριες με τα αμαξια μας) και αυτο γινεται επειδη δεν ξερουν να τα φτιαξουν...δεν μιλαμε απλα οτι μας εχουν τιναξει τα μπουρια με τα μπεκ και τους αισθητηρες τους πολλαπλασιαστες και οποιο αλλο εξαρτημα θες...λεμε οτι ρεταρουμε και δεν ξερουν να τα φτιαξουν

πιστεψε με δεν ειμαστε οι βανδαλοι που δεν εχουν τροπους και μια ωραια μερα χωρις να εξαντλησουμε τα ορια της ευγενειας μας αρχισαμε να σηκωνουμε πιεσεις...

alen77
13-10-10, 16:35
Από την θέση του ουδέτερου (τώρα πια) έχω την εντύπωση ότι οι φωνές των παιδιών εδώ δεν αφορούν μόνο στην εξυπηρέτηση (που είναι χάλια όντως) αλλά και στην αγορά ελαττωματικού πράγματος. Είτε μικρό είτε μεγάλο το ελάττωμα είναι δεδομένο από την στιγμή που δεν έχει διορθωθεί οριστικά.

Fairytale
13-10-10, 19:18
λες τυχαια να ειπα οτι η bmw ag σε παραπεμπει στην bmw hellas? το υφος μου δεν περιμενω να με βγαλει καπου...το ξερω ...αλλα το κανω απο αγανακτηση γιατι δεν αλλαζει κατι στην αντιμετωπιση τους....το ειπα και θα το ξαναπω και πιστεψε με ξερω τι λεω....ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΟΙ...ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΣΚΑΤΩΣΑΝ....

εδω μεσα ''φιλε'' μοντ εχουμε ανταλλαξει με πολλους τηλεφωνα επειδη ψαχνουμε μονοι μας να βρουμε λυσεις(αντι να μιλαμε για ομορφες εμπειριες με τα αμαξια μας) και αυτο γινεται επειδη δεν ξερουν να τα φτιαξουν...δεν μιλαμε απλα οτι μας εχουν τιναξει τα μπουρια με τα μπεκ και τους αισθητηρες τους πολλαπλασιαστες και οποιο αλλο εξαρτημα θες...λεμε οτι ρεταρουμε και δεν ξερουν να τα φτιαξουν

πιστεψε με δεν ειμαστε οι βανδαλοι που δεν εχουν τροπους και μια ωραια μερα χωρις να εξαντλησουμε τα ορια της ευγενειας μας αρχισαμε να σηκωνουμε πιεσεις...Κρατώ λοιπόν τη συμβολή του forum για τη γνωριμία σας και προτείνω να διεκδικήσετε την προσοχή τους από κοινού.
Γιατί δεν φτιάχνετε μια ομαδική επιστολή αν έχετε τα ίδια προβλήματα όλοι σας και αυτά μένουν άλυτα;
C U out there

halkida116mpack
13-10-10, 19:50
και βεβαια χαρη στο φορουμ εγινε και γι αυτο αλλωστε υπαρχουν τα φορουμ...η ιδεα σου ειναι πολυ καλη και την ειχα προτεινει κι εγω πριν κανα δυο μηνες ....καπου ειναι γραμμενο (εδω νομιζω στο μικρα μεγαλα προβληματα)...αλλα ειμαστε πολλοι αλλα σκορπιοι...

highfidelity
14-10-10, 04:08
Πάντως, μόλις βρω λίγο χρόνο, θα γράψω μια αρκετά "επίσημη" επιστολή και θα την δώσω σε φίλη να την μεταφράσει στα γερμανικά και θα φύγει για BMW AG.

Δεν νομίζω πως θα γίνει τίποτε, αλλά υποθέτω πως αν την δουν στην γλώσσα τους, ΙΣΩΣ το πάρουν διαφορετικά... Από εκεί και μετά, μπορούμε να στείλουμε και μια ομαδική επιστολή με τα στοιχεία μας (VIN και μοντέλο πχ όπως και ονοματεπώνυμο-διεύθυνση) και τα προβλήματα που έχει βγάλει το αυτοκίνητο, για να δούμε πως θα το χειριστούν...

Σαφώς και αν δουν... λαό, μπορεί να μην ξεμπερδέψουν με μια τυπικούρα "πάτε στην BMW Hellas κι άμα βρείτε το δίκιο σας να μου κλ@σετε 3 μάντρες .... στρούντελ"...
:smiley_ab


:chair:

Όσοι συμφωνείτε σε κάτι τέτοιο, στείλτε μου ένα πμ, ν' αρχίσουμε να το οργανώνουμε σιγά σιγά...
:feedback:

thanblan
14-10-10, 12:11
παιδιά το θέμα με μπεκ πολλαπαλασιαστές μπουζι κτλ είναι παραμύθα.
αυτό που αισθανόμαστε ως μπέρδεμα κόμπιασμα κτλ είναι αλλαγή του αβάνς. μικρή ή μεγάλη. απότομη ή σταδιακή και γίνεται αισθητή από εμάς.
με κάθε επιφύλαξη μεταφέρω πως η σημαντική πιθανότητα αποκατάστασης της βλάβης περνάει μέσα από τον χρονισμό των βαλβίδων (βάνος)
Αλλά όπως καταλαβαίνεται διερεύνηση ουσιαστική του πως δουλεύει το σύστημα δεν είναι έτσι απλή υπόθεση να την αναλάβει εργολαβικά για όλους μας...

highfidelity
14-10-10, 12:38
παιδιά το θέμα με μπεκ πολλαπαλασιαστές μπουζι κτλ είναι παραμύθα.
αυτό που αισθανόμαστε ως μπέρδεμα κόμπιασμα κτλ είναι αλλαγή του αβάνς. μικρή ή μεγάλη. απότομη ή σταδιακή και γίνεται αισθητή από εμάς.
με κάθε επιφύλαξη μεταφέρω πως η σημαντική πιθανότητα αποκατάστασης της βλάβης περνάει μέσα από τον χρονισμό των βαλβίδων (βάνος)
Αλλά όπως καταλαβαίνεται διερεύνηση ουσιαστική του πως δουλεύει το σύστημα δεν είναι έτσι απλή υπόθεση να την αναλάβει εργολαβικά για όλους μας...

Εχμ, κι αυτό που ...βλέπουμε με κίτρινο λαμπάκι αναμμένο να γράφει check engine, είναι κι αυτό το αβάνς; :confused:

Δεν νομίζω πως είναι μόνον αυτό , δυστυχώς... :scratchch

thanblan
14-10-10, 13:37
παιδιά για κάποιο λόγο αλλάζει το αβάνς πολύ ή λίγο και δημιουργεί όλα τα μπερδέματα. τώρα αν φταίει το βάνος ή ο ίδιος ο εγκέφαλος που αλλάζει έτσι όπως να ναι το αβάνς είναι προς διερεύνηση.
αν ήταν να βάλω στοίχημα όμως θα μίλαγα για εγκέφαλο και όχι αστοχία του συστήματος βάνος.(που παίζει ρόλο στην ρύθμιση του αβανς)

Driftakos
14-10-10, 13:52
Εχμ, κι αυτό που ...βλέπουμε με κίτρινο λαμπάκι αναμμένο να γράφει check engine, είναι κι αυτό το αβάνς; :confused:

Δεν νομίζω πως είναι μόνον αυτό , δυστυχώς... :scratchch

Απ όσο ξέρω, για να ανάψει οποιαδήποτε ένδειξη θα πρέπει οι τιμές που στέλνει ο εκάστοτε αισθητήρας στον εγκέφαλο να είναι εκτος ενός εύρους τιμών. Το εύρος αυτό των τιμών καθορίζεται από αυτόν που προγραμμάτισε τον εγκέφαλο.

Αν για κάποιο λόγο το vanos ή οποιοδήποτε άλλο σύστημα ελέγχου κινητήρα στέλνει σήματα "περίεργα" στον εγκέφαλο, αυτός λογικά θα ανάψει το check engine.

thanblan
14-10-10, 14:17
Απ όσο ξέρω, για να ανάψει οποιαδήποτε ένδειξη θα πρέπει οι τιμές που στέλνει ο εκάστοτε αισθητήρας στον εγκέφαλο να είναι εκτος ενός εύρους τιμών. Το εύρος αυτό των τιμών καθορίζεται από αυτόν που προγραμμάτισε τον εγκέφαλο.

Αν για κάποιο λόγο το vanos ή οποιοδήποτε άλλο σύστημα ελέγχου κινητήρα στέλνει σήματα "περίεργα" στον εγκέφαλο, αυτός λογικά θα ανάψει το check engine.

ακριβώς, όπως επίσης ακόμη και αν ο ίδιος ο εγκέφαλος κάνει του κεφαλιού του, οπότε βραχυκυκλώνει το όλο σύστημα και βγάζει εκ των υστέρων σφάλμα κάποιου αισθητήρα.
δεν είναι τυχαίο ότι καινούρια αυτοκίνητα βγάζουν τόσα πολλά σφάλματα, σε μπεκ νοξ λ, κτλ.
είναι δυνατόν?
επίσης ο εγκέφάλος όπως έχω ξαναγράψει είναι εγωιστής. δεν παραδέχεται εύκολα τα λάθη του...

basimert
15-10-10, 00:21
παιδες αυτο για την ομαδικη επιστολη το εχω αναφερει και προγενεστερα! θα ειναι πιο επισημο και πιο συγκεντρωτικο. Θελω να κανω και εγω με τη σειρα μου αυτο που ανεφερε ο φιλος παραπανω μια επιστολη μεταφραση στα γερμανικα και γερμανια και εννοειται χωρις καμια κοινοποιηση προς εταιρους! αλλα το ομαδικο ειναι πιστευω καλυτερα πιο πολλα τα ατομα παραθεση προβληματων ισως και κοινων ετσι ωστε να μην μπορουνε να βρουνε οποιαδηποτε δικαιολογια. παντως ειμαι ανοιχτος σε προτασεις οποιος θελει μπορει να μου στειλει πριβε να συννενοηθουμε! Βασιλης

Driver M
15-10-10, 01:48
με λύπη να ενημερώσω πως και στο εξωτερικό δεν την παλέυουν ακόμη. στο άγνωστο παλεύουν ακόμη... ίσως η συμπεριφορά να είναι λιγο διαφορετική..δεν ξέρω. λύση δεν έχουν δώσει ακόμη.
για αυτό και επιμένω να κοινοποιήσουμε στο φόρουμ τις τιμές καυσαερίων διότι εκεί κάτι έχουμε στα χέρια μας. ΠΡΟΣΟΧΗ! αφήστε το αυτοκίνητο να δουλέψει, διότι οι ρύποι ξεκινούν από κανονικά επίπεδα 10ppm στο ρελαντί και σε 2-3 λεπτά φτάνουν στο δικό μου τουλάχιστον τα 200. έγκλημα. αν κάποιος σταματήσει την μέτρηση νωρίς, βγαίνουν τα νούμερα κανονικά.
είναι προφανές ότι φεύγει άκαυστη και δεν θα περάσουμε κτεο σε 4 χρόνια εκτος και αν βρεθέι λύση μέχρι τότε...

Στη συμπεριφορά αναφερόμουν που είναι από λίγο έως πολύ (συνήθως) διαφορετική, γιατί εκεί σέβονται τον καταναλωτή και υπάρχουν και σοβαρά καταναλωτικά ινστιτούτα που με τη βοήθεια του πολίτη κυνηγούν τέτοια θέματα όσο δεν πάει, αναγκάζοντας τις εταιρείες σε μεγάλες αποζημιώσεις κοκ.
Αλλά εδώ δεν γίνονται άλλα κι άλλα, η bmw θα αποτελέσει εξαίρεση?

Όσο για το πρόβλημα, προφανώς και δεν υπάρχει λύση, αλλιώς θα είχε μεταφερθεί (έστω και με μικρή καθυστέρηση) και στη χώρα μας.
Αλλά πόσοι νομίζεις ασχολούνται με τις 4κύλινδρες bmw στο εξωτερικό και στην προκείμενη περίπτωση με τις ed?? Ελάχιστοι, αφού οι περισσότεροι που αγοράζουν bmw έχουν δυνατότητα να πάνε σε 6κύλινδρα μοντέλα.
Άρα, είναι τόσο μικρό το κοινό που απευθύνονται οι 4κύλινδροι που απ'ό,τι φαίνεται, η ίδια η εταιρεία το έχει γραμμένο στα παλιά της τα παππούτσια. Κάτι βέβαια που είναι τεράστιο σφάλμα, αφού σε χώρες όπως η δικιά μας τα μοντέλα αυτά είναι η συντριπτική πλειοψηφία. Αλλά δεν πειράζει, τα λάθη πληρώνονται και η δυσαρέσκεια του πελάτη στο μέλλον θα γυρίσει μπούμερανγκ και για την ίδια την εταιρεία.

Και όλα αυτά τα λέω ως κάτοχος αυτοκινήτου που ο κινητήρας του δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό (κι ας καταριόμουν όταν αγόρασα την Ε90 με τα 150 άλογα, μιας και μετά από λίγους μήνες βγήκε ο e.d. αφού τελικά αισθάνομαι πολύ τυχερός που δεν πήρα το ρίσκο να έχω τα προβλήματα του τελευταίου), αλλά δε μπορώ να ακούω στις μέρες μας να υπάρχουν προβλήματα σε κινητήρες που η ίδια η εταιρεία αδυνατεί να λύσει!
Αυτά δε δικαιολογούνται ούτε στη dacia, όχι στη bmw που έχει και τα πιο ακριβά ατμ 1600-2000άρια της αγοράς!!

halkida116mpack
15-10-10, 01:57
Στη συμπεριφορά αναφερόμουν που είναι από λίγο έως πολύ (συνήθως) διαφορετική, γιατί εκεί σέβονται τον καταναλωτή και υπάρχουν και σοβαρά καταναλωτικά ινστιτούτα που με τη βοήθεια του πολίτη κυνηγούν τέτοια θέματα όσο δεν πάει, αναγκάζοντας τις εταιρείες σε μεγάλες αποζημιώσεις κοκ.
Αλλά εδώ δεν γίνονται άλλα κι άλλα, η bmw θα αποτελέσει εξαίρεση?

Όσο για το πρόβλημα, προφανώς και δεν υπάρχει λύση, αλλιώς θα είχε μεταφερθεί (έστω και με μικρή καθυστέρηση) και στη χώρα μας.
Αλλά πόσοι νομίζεις ασχολούνται με τις 4κύλινδρες bmw στο εξωτερικό και στην προκείμενη περίπτωση με τις ed?? Ελάχιστοι, αφού οι περισσότεροι που αγοράζουν bmw έχουν δυνατότητα να πάνε σε 6κύλινδρα μοντέλα.
Άρα, είναι τόσο μικρό το κοινό που απευθύνονται οι 4κύλινδροι που απ'ό,τι φαίνεται, η ίδια η εταιρεία το έχει γραμμένο στα παλιά της τα παππούτσια. Κάτι βέβαια που είναι τεράστιο σφάλμα, αφού σε χώρες όπως η δικιά μας τα μοντέλα αυτά είναι η συντριπτική πλειοψηφία. Αλλά δεν πειράζει, τα λάθη πληρώνονται και η δυσαρέσκεια του πελάτη στο μέλλον θα γυρίσει μπούμερανγκ και για την ίδια την εταιρεία.

Και όλα αυτά τα λέω ως κάτοχος αυτοκινήτου που ο κινητήρας του δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό (κι ας καταριόμουν όταν αγόρασα την Ε90 με τα 150 άλογα, μιας και μετά από λίγους μήνες βγήκε ο e.d. αφού τελικά αισθάνομαι πολύ τυχερός που δεν πήρα το ρίσκο να έχω τα προβλήματα του τελευταίου), αλλά δε μπορώ να ακούω στις μέρες μας να υπάρχουν προβλήματα σε κινητήρες που η ίδια η εταιρεία αδυνατεί να λύσει!
Αυτά δε δικαιολογούνται ούτε στη dacia, όχι στη bmw που έχει και τα πιο ακριβά ατμ 1600-2000άρια της αγοράς!!

νομιζω κανεις λαθος...ξερεις τι πωλησεις κανουν τα μικρα....με αυτα κρατιεται η εταιρια...αν δεν την ενοιαζαν δεν θα εβγαζε τωρα παλι μικρα και μικροτερα ακομα οπως το μπε εμ βε σιτι η οπως στο διαολο θα το πει...απο εκει ζει...τι νομιζεις απο τα μ3...και δεν ειναι μονο ελλαδα ....επειδη πηγαινω ιταλια και εκει ολα μικρα θα ειναι η ντιζελ...

kostastnt
15-10-10, 12:24
Την bmw πραγματικά την νοιάζουν όλες οι σειρές... Όσο για την ομαδική επιστολή είμαι μέσα αν κανονιστεί κάτι..

Driver M
15-10-10, 15:28
νομιζω κανεις λαθος...ξερεις τι πωλησεις κανουν τα μικρα....με αυτα κρατιεται η εταιρια...αν δεν την ενοιαζαν δεν θα εβγαζε τωρα παλι μικρα και μικροτερα ακομα οπως το μπε εμ βε σιτι η οπως στο διαολο θα το πει...απο εκει ζει...τι νομιζεις απο τα μ3...και δεν ειναι μονο ελλαδα ....επειδη πηγαινω ιταλια και εκει ολα μικρα θα ειναι η ντιζελ...

Μα αυτοκίνητα όπως η 316 κυκλοφορούν μόνο Ελλάδα και Πορτογαλία! Από 320 και πάνω κυκλοφορούν στις περισσότερες χώρες, στην Αμερική μάλιστα ούτε καν (ξεκινά η παραγωγή από 325). Άρα, αποκλείεται να κάνουν υψηλές πωλήσεις τη στιγμή που κυκλοφορούν ελάχιστα. Και όταν οι τιμές των 6κύλινδρων είναι χαμηλότερες από εδώ, οι μισθοί υψηλότεροι και τα τέλη δε βασίζονται στον κυβισμό, είναι προφανές πως δεν υπάρχει λόγο κάποιος (πέρα από την διαφορά κατανάλωσης στην πόλη που δεν είναι και φοβερή πια) να πάει σε 4κύλινδρο.
Υπό αυτές τις συνθήκες κι εγώ 6κύλινδρο θα επέλεγα.
Και το bmw city δεν έχει σχέση με σειρές 1-3. Είναι ένα αυτοκίνητο που θέλει να κοντράρει smart, iq κλπ οπότε εκεί δίνεται προτεραιότητα στην πρακτικότητα και τη μικρή κατανάλωση. Στην υπόλοιπη γκάμα των bmw όμως, δεν είναι αυτό το βασικό ζητούμενο, αλλά ο σπορ χαρακτήρας, οι επιδόσεις κλπ. Γι'αυτό και οι 6+ κύλινδροι έχουν τον πρώτο λόγο.

Όσον αφορά στους βενζινοκινητήρες λοιπόν, τα 4κύλινδρα μοντέλα είναι η μειοψηφία στην Ευρώπη, γι'αυτό και η bmw δεν έχει πασχίσει ιδιαίτερα να λύσει τα προβλήματα που έχουν προκύψει με τους 4κύλινδρους. Γιατί αν το έκανε και δεν κατάφερε να βρει λύση, τότε είναι άξια της τύχης της.

Για τα diesel ίσως αλλάζει το θέμα περί κυλίνδρων, αλλά εκεί δεν υπάρχει το πρόβλημα των e.d. οπότε να΄χαμε να λέγαμε.

kostastnt
15-10-10, 16:02
Τα 316 φυσικά και δεν κυκλοφορούν μόνο εδώ... Έχω γυρίσει πάρα πολλές χώρες της Ευρώπης και υπάρχουν παντού... Σίγουρα δεν είναι πολλά αλλά είναι αρκετά... Ολόκληρη bmw θα τα έβγαζε για ελλάδα και πορτογαλία?

Το θέμα είναι ότι απλά δεν πιέστηκε ποτέ η εταιρεία μιας και ελάχιστοι ενδιαφέρονταν για το τι προβλήματα θα βγάλει... Υπήρχε η λογική ότι έδωσα 20000-30000-40000 ευρώ και τι με νοιάζει που έβγαλε και 300-400 ευρώ ζημιά...

halkida116mpack
15-10-10, 16:04
η 316 νομιζω ειναι 2.0 με 125 αλογα εξω αλλα η 116 ειναι ιδια παντου

JuNiOr_
16-10-10, 15:59
Οσον αφορα το θεμα με τις εγυησεις,πιστευω οτι βρισκεται στο χερι του καθε ντιλερ αν θα καλυφθει ενα γνωστο προβλημα ακομα και μετα το περας της εγγυησης.
Και για να μιλησουμε πρακτικα,προσωπικα ειχα προβλημα καθως οι πολλαπλασιαστες μου καιγοντουσαν σα βεγγαλικα, κατα τη διαρκεια της εγγυησης σε διαστημα 3 με 6 μηνων περιπου ενω ειχα αλλαξει ηδη και το αλλο αμαρτωλο στοιχειο(ΝΟΧ)
Εχοντας περιπου 2 μηνες εκτος εγγυησης εκανε τσαφ και ο 4ος πολλαπλασιαστης,ωστοσο περαστηκε κανονικα στην εγγυηση οπως και η αλλαγη ολων των μπεκ(πρωτη φορα),οπου εκ των πραγματων,φανηκε οτι αυτα ηταν η αιτια του κακου..Καλως η κακως η bmw Hellas,για δικους της λογους, εχει επιλεξει να αφησει το συγκεκριμενο θεμα στους ντιλερς..

υγ.Οι εργασιες στο αυτοκινητο μου εγιναν σε συνεργειο των ν.π.

halkida116mpack
16-10-10, 16:15
φιλε μου και εγω μονο εργασια πληρωνα(ειχαν την καλα θεληση και τα αλλαζαν χωρις κοστος)αλλα το σημαντικοτερο προβλημα δεν νομιζω οτι θα ηταν να πληρωσω 2-3-4 πολλαπλασιαστες...αν ηταν να τα δωσω αλλα να ξεκαθαρισω τη ζημια θα τα εδινα και θα ελεγα και οκ δεν πειραζει...αλλα τις ζημιες τις βγαζουν την μια πισω απο την αλλη ...δηλαδη τι θα γινει θα το πληρωσουμε για 6κυλινδρο απο τη ζημιααα...εκει ειναι εμενα το προβλημα μου

JuNiOr_
16-10-10, 16:23
φιλε εχεις ολο το δικιο με το μερος σου ειδικα με τη ταλαιπωρια που εχεις τραβηξει..
Αυτο που λεω ειναι οτι για τη δικη μου περιπτωση,εντος εγγυησης πηγαινα καθε λιγο και λιγακι για καφε-πολλαπλασιαστη και μολις εληξε η εγγυηση ουσιαστικα αντιμπετωπιστηκε τελειως το προβλημα..(χωρις να επιβαρυνθω φυσικα)

halkida116mpack
16-10-10, 16:33
δηλαδη να ελπιζω οτι δεν θα ξανακαψει πολλαπλασιαστη, νοχ,λ,μπεκ,δεν θα ξαναρεταρει????αν γινει αυτο το θαυμα τοτε τι σοι bmw θα ειναι???θα με ξενερωσει:mad:

pantelis
14-11-10, 02:54
Εγω παντως αλλαξα και τα 4 μπεκ εκτος εγγυησης δωρεάν σε δυο διαφορετικούς ντίλερ μετα απο αρκετη φασαρία και μερικα τηλέφωνα στην bmw hellas που μου είπαν οτι σε καποια 116 με προβληματικά μπεκ ειχε δοθεί εντολή να αλλαχτούν κατι που δεν εγινε ποτέ βεβαια και χρειάστηκε να μείνω στο δρόμο δυο φορες για να αλλάξω και τα 4!!!!!

skin
17-11-10, 14:36
Καλησπέρα σε όλους

Είμαι κάτοχος του 116 από τον Μαρτιο και εδώ και λίγο καιρό τρίζει η πόρτα του οδηγού.

Γενικά ακούω τριξίματα μέσα στην καμπίνα και έχει καταντήσει εκνευριστικό.

Έχω ακούσει και από άλλους για αυτό.

Το συνάντησε κανείς?

dimitros13
01-12-10, 20:58
o θορυβος στο ρεζερβουαρ σε αποτομο φρεναρισμα ειναι συχνο φαινομενο στο μοντελο

4/2010 σε 116 το ιδιο προβλημα
5/2010 σε 120 παλι το ιδιο προβλημα

το θεμα ειναι οτι κακως δεν εχω απευθυνθει ακομα στην αντιπροσωπεια

halkida116mpack
02-12-10, 02:22
με μισω ντεποζιτο...σε αποτομο ακουγεται ανα μικρο κουπ....ναι ειναι γνωστο...εμενα μου ειπαν πρωτη βδομαδα που το ειχα να μου κατεβασουν ρεζερβουαρ και δεν δεχτηκα εγω....

nikosdov116i
02-12-10, 08:17
Παιδιά σε φίλο μου το ανοίξαν και βάλαν κάτι σε μια φούσκα που έχει μέσα και ο θόρυβος σταμάτησε.Εγώ βέβαια δεν άκανα τίποτα.

dimitros13
10-12-10, 12:47
σημερινη απαντηση αντιπροσωπειας : "εχουμε εντολη να μην πειραχτει τιποτα"

Spyros E81
10-12-10, 17:17
με μισω ντεποζιτο...σε αποτομο ακουγεται ανα μικρο κουπ....ναι ειναι γνωστο...εμενα μου ειπαν πρωτη βδομαδα που το ειχα να μου κατεβασουν ρεζερβουαρ και δεν δεχτηκα εγω....

Δεν είναι απολύτως τιποτα και εμένα το κάνει.Είναι απλά ένα σωληνάκι που βρίσκεται μ'εσα στο ρεζρβουαρ και απλώς ακούγεται ποιο έντονα όταν δεν έχει πολύ βένζίνη στο ρεζερβουαρ.Εχω ρωτησει στην BMW και μου είπαν οτι δεν υπάρχει κάποια λύση.

NICK BMW LOVER
11-12-10, 17:10
Λοιπον χθες το βραδυ καθως γυριζα απο σταθμο Λιοσιων για Μοσχατο,εξω απο την τροχαια Αθηνων συγκεκριμενα,ακουω το μοτερ να βγαζει δυστυχως εναν γνωριμο ηχο...Μετα απο κανα 3λεπτο αναβει κ η ενδειξη βλαβης κινητηρα η οποια συνεχισε να ειναι αναμμενη κ το αμαξι να μη δουλευει σωστα ρεταροντας για κανα 15 λεπτο,στο δρομο εν τω μεταξυ το αμαξι ακουγοταν σαν να ειχα βαλει μοτερ απο evo,subaru κατι τετοιο,κλασσικα...
Σε φαναρι πανω στην Πειραιως χωρις να εχει σβησει το μοτερ,σβηνει η ενδειξη κ το μοτερ δουλευε ξανα κανονικα!!!Σημερα το πρωι το πηγα διαγνωστικο,κ εβγαλε σαν προσωρινες βλαβες,αισθητηρα αζωτου,αισθητηρα λ κ συστημα αναφλεξης 4ου κυλινδρου!!!Οι βλαβες σβηστηκαν κ αποχωρησα,χωρις να πειραξω-αλλαξω κατι,ειχε κανενας σας ταυτοχρονα παρομοια σφαλματα?

Liacoste
13-12-10, 10:24
Καλησπέρα σε όλους

Είμαι κάτοχος του 116 από τον Μαρτιο και εδώ και λίγο καιρό τρίζει η πόρτα του οδηγού.

Γενικά ακούω τριξίματα μέσα στην καμπίνα και έχει καταντήσει εκνευριστικό.

Έχω ακούσει και από άλλους για αυτό.

Το συνάντησε κανείς?


Δοκίμασε να καθαρίσεις το τζάμι εκεί που εφάπτεται με την τσιμούχα με σαπούνι και νερό. Επίσης καθάρισε την τσιμούχα με ένα φρεγμένο πανάκι και θα διορθωθεί κάπως.

kostastnt
14-12-10, 14:02
Ευτυχώς μικρό πρόβλημα μου έτυχε...

Δεν πετάει νερό ο πίσω υαλοκαθαριστήρας... Προσπάθησα με βελόνα να τον καθαρίσω αλλά μάλλον έχει κολλήσει από πιο πίσω.. Έτυχε σε κανέναν τίποτα παρόμοιο να μην βγάζω όλο το πορτμπαγκάζ?

Δεν είναι θέμα πάγου πάντως γιατί 1-2 μήνες είναι έτσι, απλά το ξέχασα...

oldcarskickass
14-12-10, 14:51
Ευτυχώς μικρό πρόβλημα μου έτυχε...

Δεν πετάει νερό ο πίσω υαλοκαθαριστήρας... Προσπάθησα με βελόνα να τον καθαρίσω αλλά μάλλον έχει κολλήσει από πιο πίσω.. Έτυχε σε κανέναν τίποτα παρόμοιο να μην βγάζω όλο το πορτμπαγκάζ?

Δεν είναι θέμα πάγου πάντως γιατί 1-2 μήνες είναι έτσι, απλά το ξέχασα...

Σε εμένα.

Και εγώ με τον ίδιο τρόπο προσπάθησα αλλά μάταια.

Λογικά δεν βουλώνει το ακροφύσιο αλλά κάποιο σωληνάκι μέσα.

Στην αντιπροσωπεία την πρώτη (και μοναδική) φορά που πήγα ζήτησα να μου το κάνουν.

ΥΓ:πλάκα είχε πάντως. Τους έκανα 1140€ λογαριασμό (ΟΥΤΕ που θυμάμαι τι είχα αλλάξει) και στο τέλος μου λέει ο υπεύθυνος το ξεβούλωμα σας το κάνουμε δώρο! Μόλις μου είπε την συνολική τιμή κατάλαβα για ποιο ξεβούλωμα εννοούσε...

kostastnt
14-12-10, 14:57
Επειδή μέχρι το καλοκαίρι δεν προβλέπετε άλλο service ούτε σε αντιπροσωπεία, ούτε αλλού μάλλον θα κάτσω να παιδευτώ λίγο μόνος :)

oldcarskickass
14-12-10, 20:52
Επειδή μέχρι το καλοκαίρι δεν προβλέπετε άλλο service ούτε σε αντιπροσωπεία, ούτε αλλού μάλλον θα κάτσω να παιδευτώ λίγο μόνος :)

Σε αυτό το νήμα έχει ξανα αναφερθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα και νομίζω υπάρχει και η λύση.

giannis 116
23-12-10, 15:25
Χτες μου ξανακανε τα ιδια συμπτωματα που με ταλαιπωρουν κατα καιρους, αναμμα check engine, ρεταρισμα, αδυναμια τηρησης ρελαντι. Με σβησιμο, βγαλσιμο κλειδι και ξαναναμμα ολα καλα. Σημερα εγινε διαγνωση, η τριτη σε 3ο διαφορετικο συνεργειο και συμφωνησε με τις προηγουμενες δυο. Βλαβη εγκεφαλου. Οποτε με τις υγειες μου, παμε για νεο εγκεφαλο οπωσδηποτε. Τουλαχιστον δε μ'αφηνει μ αυτο τον εγκεφαλο...

kostastnt
23-12-10, 21:27
Σε αυτό το νήμα έχει ξανα αναφερθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα και νομίζω υπάρχει και η λύση.

Θα ψάξω καλύτερα τότε :)

Από το καλοκαίρι και μετά έχω χρησιμοποιήσει το αμάξι όλο κι όλο για 3 διήμερα... Προχθές πάω να μπω και βάζω το κλειδί και βγάζει ένα κίτρινο σήμα με κλειδιά και ένα Χ... Τα βγάζω και τα ξαναβάζω και όλα καλά... Ελπίζω να μην το ξανακάνει και έχω τίποτα τρεχάματα... Πάντως μετά δοκίμασα και τα 2 κλειδιά τουλάχιστον 20 φορές το καθένα και δεν το ξανάκανε :)

kostastnt
23-12-10, 21:41
Βρέθηκε και το post με το πιτσιληστήρι...

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=311966&postcount=74

Λοιπον, για το πιτσιλιστηρι πιο λεπτομερειακα...
Υπαρχει κι η εξης περιπτωση που ειχα διαβασει σε ξενο φορουμ. Στη γραμμη του πλυστικου μεσα απ την επενδυση της πορτας του πορτ μπαγκαζ υπαρχει μια ανεπιστροφη βαλβιδα (στο σχεδιο Νο.10) υπαρχει πιθανοτητα να ναι αυτη κολλημενη. Τοτε θα πρεπει να ξηλωθει η επενδυση για να βρεις αυτη τη βαλβιδα να τη βγαλεις και να τη ξεκολλησεις. Βγαλε το πιτσιλιστηρι τραβωντας το με μια πενσα (στο σχεδιο Νο.9) και δες αν σου φερνει νερο οταν πατας το μοχλο για το πισω τζαμι. Αμα σου φερνει τοτε απλα ή ξεβουλωσε το με προσοχη (εξηγω παρακατω) ή αγορασε ενα νεο πιτσιλιστηρι, κοστιζει λιγα cents, αλλιως ψαξου με την ανεπιστροφη βαλβιδα.
Την 1η φορα που πηγα να το ξεβουλωσω εκανα τη βλακεια και το ξεβουλωσα με συρμα με αποτελεσμα να ξεχειλωσει και να ψεκαζει πολυ. Γι αυτο θελει πολυ λεπτο συρμα γιατι η οπη του ειναι πολυ μικρη και χαλαει ευκολα.
Οταν πηρα ομως ενα νεο για να τ αλλαξω διαπιστωσα πως δεν εφαρμοζε σωστα στη θεση του λογω του οτι το νεο εξαρτημα ειχε σαν μια 'πατουρα' απο πλαστικο που το εμποδιζε να κουμπωσει σωστα στη 'φωλια' του. Με ενα μαχαιρακι εκοψα αυτο το περισσευουμενο πλαστικο και μετα κουμπωσε μια χαρα. Αυτο σε περιπτωση που χρειαστει να αλλαξεις πιτσηλιστηρι να το προσεξεις.
Ελπιζω να βοηθησα λιγακι!

Δες και το σχεδιο:

http://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/116i-N45/LHD/N/2004/november/browse/vehicle_electrical_system/single_parts_for_rear_window_wiper/

kostastnt
24-12-10, 14:15
Λοιπόν το έφτιαξα το πιτσιληστήρι! Έφταιγε το κομμάτι 9 στο σχέδιο και η μόνη λύση να καθαρίσει είναι να το βάλετε σε ζεστό νερό... Και μετά όχι φύσημα αλλά ρούφηγμα... Που σημαίνει ότι θα γεμίσει το στόμα σας με λάσπες και ιστορίες αλλά τουλάχιστον θα το φτιάξετε...

kostastnt
26-12-10, 21:18
Το πιτσηλιστήρι μάλλον δεν φτιάχτηκε... Ξεβούλωσε αλλά πλέον δεν πετάει το νερό σαν σπρέυ αλλά σαν μονοκόμματη λωρίδα... Με πολύ λεπτή βελόνα προσπάθησα να το ρυθμίσω αλλά δεν γίνεται με τίποτα... Οπότε αύριο πρωί παραγγέλνω καινούριο.. Τσάμπα έχασα 1 ώρα να το ξηλώσω, να το καθαρίσω και να το ρυθμίσω...

giannis 116
18-01-11, 00:19
Εγινε τελικα η μεταμοσχευση εγκεφαλου, το κοστος ανηλθε στα 840€ για μεταχειρισμενο εγκεφαλο με εργατικα και ΦΠΑ.
Ομως, λιγες μερες μετα την 'εγχειριση' το αυτοκινητο δεν παει καθολου καλα, θα λεγα χειροτερα απο πριν! Οταν το πηρα και για λιγες μερες το κινουσα μονο στην Αθηνα και συνηθως σε ηπια ή πιο βαρια κινηση, δηλαδη αντε μεχρι 4η ταχυτητα και με αλλαγες ταχυτητων σε χαμηλες στροφες. Φανηκε μαλιστα να φτιαχνει και η καταναλωση καθως ειχα χρονια να δω κατω απο 10λ/100χμ. Επαιζα μεσα στην πολη περιπου 9.7. Καλα αν αναλογιστειτε πως πριν επαιζα περιπου 11.
Χτες και σημερα το εβγαλα τ αμαξι να το ανοιξω λιγακι σε ανοιχτο αυτοκινητοδρομο με ελαχιστη κινηση. Εκει ηταν που απογοητευτηκα και σαστισα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου. :thumbsdow
Φορτωνοντας ολες τις ταχυτητες απο 2α ακομα και απο 1η, πανω απ τις 5000σαλ το μοτερ ηταν σα να μην ειχε δυναμη, το ενιωθα 'μπουκωμενο', ειχε μια απροθυμια να ανεβασει στροφες, και μαλιστα εκανε χαρακτηριστικα κομπιασματα με πτωση της αποδοσης, σα 'σκαλοπατια' στις 5000σαλ ακριβως και μετα πιο ψηλα περιπου στις 6000σαλ.
Επαναλαμβανοντας καποιες διαδρομες προσπαθησα να πιασω τη μεγιστη ονομαστικη τελικη ανεπιτυχως ακομα και σε κατηφορα!
Ηταν σα να ειχε μετατοπιστει ο κοφτης πιο χαμηλα και δε μπορουσα να φορτωσω την 4η ως τον κοφτη ενω η 2α απο 5000σαλ ως κοφτη ηταν 'κουφια', η 3η εκανε κομπιασματα κι απο κει και πανω ηταν σα να ειχα 200cc λιγοτερα μοτερ!
Ειδα στιγμιαια 180 μετα απο πολυ κοπο σε εντονη κατηφορα οταν αλλες, καλες εποχες εβλεπα ευκολα και 215 κοντερισια και με φορτωμενο αμαξι ενω τωρα ημουν μονος μου και ρεζερβουαρ σχεδον πριν αναψει 'λαμπακι'.
Μετα απο επικοινωνια με το συνεργειο που εγινε η αλλαγη του εγκεφαλου θα το παω απο βδομαδα να ελεγχθει παλι και βλεπουμε.
Ενα πραγμα που σκεφτομουν και που ειπε το ιδιο κι ο μηχανικος ειναι οτι ισως χρειαστει λιγες μερες μεχρι να προσαρμοστει ο νεος εγκεφαλος και το προγραμμα. Βεβαια αυτο δε το γνωριζω αν ισχυει, ισως και να ειναι ετσι. Προγραμμα μπηκε η τελευταια version γι αυτο το αυτοκινητο και οι τελευταιες 'δοκιμες' εγιναν με 100αρα αμολυβδη απο ας πουμε αξιοπιστο βενζιναδικο.
Αναμμα check engine ή αλλα προβληματα, ρεταρισματα κλπ δεν εχω και σε νορμαλ ηπια χρηση φαινεται οκ το αυτοκινητο.
Το φιλτρο του αερα εχει ελεγχθει και ειναι καινουριο, τα μπουζι αλλαχτηκαν το καλοκαιρι κι εχουν γραψει ελαχιστα χιλιομετρα, σερβις λαδιου εγινε κι αυτο προσφατα, μπαταρια εχει καινουρια και καλα φορτισμενη μετα απο τις τοσες διαδρομες που εκανα, μετρηση συμπιεσης ειχα κανει προσφατα στους κυλινδρους και βγηκε πολυ καλη για τα χιλιομετρα που εχει και γενικα το αυτοκινητο ειναι σε αριστη κατασταση και συντηρημενο ευλαβικα.
Πραγματικα εχω απογοητευτει ομως και αν δε βγει ακρη και τωρα σκεφτομαι σοβαρα να το δωσω και να παρω κατι μικρο οικονομικο γιατι μου εχει πιει την τσεπη και αποτελεσμα ακομα δεν εχω ικανοποιητικο να γινει τουλαχιστον οπως ηταν.
Εχετε καμια ιδεα μηπως τι μπορει να φταιει γι αυτα τα χαλια, εχετε ακουσει, δει η αντιμετωπισει τιποτα παρομοιο;
Καθε γνωμη αποψη, σεβαστη και δεκτη.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα και να με συγχωρειτε για το μεγαλο ποστ.

rapid_fast
18-01-11, 07:20
Τα συμπτώματα που περιγράφεις,
παραπέμπουν σε αδυναμιά παροχής καυσίμου ή στραγγαλισμό αέρα ή στραγγαλισμό καυσαερίων.

Απο εκεί και πέρα...
Εάν βάλεις το διαγνωστικό και δείς, υπάρχουν adopted values πχ στο αβάνς, στη θερμοκρασία καυσαερίων, στις τιμές λ/εισερχόμενα maf, φορτίο γκαζιού/αβανς κλπ, κλπ...
Χοντρικά, ανάβεις, ξεπαρκάρεις και είσαι προσαρμοσμένος απο την πρώτη γκαζία..
Απο εκεί και πέρα, τα άνω και κάτω όρια των τιμών προσαρμογής, συνεχώς αδειαλείπτως
και ακαταπαύστως σε όλη τη διάρκεια ζωής του οχήματος, επαληθεύονται και επαναπροσαρμόζονται ως προς το εύρος κάθε φορά που ανάβεις το αυτοκίνητο..
Σκέψου, πως όταν πρωτοαγοράσεις αυτοκίνητο, δεν έχει υποστεί πολλές μερες χρήσης
για να μπορεί να πάρει τα όρια, και όμως, αν το πλακώσεις, τελική θα δείς, μέγιστη επιτάχυνση θα δείς..

b-q
18-01-11, 10:37
Πραγματικα εχω απογοητευτει ομως και αν δε βγει ακρη και τωρα σκεφτομαι σοβαρα να το δωσω και να παρω κατι μικρο οικονομικο γιατι μου εχει πιει την τσεπη και αποτελεσμα ακομα δεν εχω ικανοποιητικο να γινει τουλαχιστον οπως ηταν.


Αν θες την ταπεινή μου γνώμη, εφόσον το πρόβλημα δεν λυθεί αποτελεσματικά και οριστικά μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα, πούλησέ το. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να σκάμε και να τα "σκάμε" συνέχεια στα κ@λάμαξα. Στην τελική το ευχαριστήθηκες μέχρι τώρα. Κράτα τις καλές εμπειρίες και προχώρα σε κάτι άλλο.
Βεβαίως οι καιροί είναι δύσκολοι για αγοραπωλησίες, αλλά λογικά το αυτοκίνητό σου πρέπει να είναι σε καλή κατάσταση, οπότε με λίγη υπομονή, κάτι θα πιάσει.
Και αν, όπως λες, θές κάτι μικρό, πάρε κανένα ΜΙΝΙ και θα το καταευχαριστηθείς (είναι και BMW...). Είναι μεν ακριβό στην αγορά, αλλά από κατανάλωση και κόστος χρήσης σίγουρα είναι φθηνοτερο από την 116i. Εάν ψάξεις για μτχ, στην αγορά υπάρχουν πολλές "ευκαιρίες", αλλά με ψάξιμο και προσοχή, όλο και κάτι καλό θα βρεις.
Είμαι πρώην κάτοχος BMW 116i Ε87 LCI '08 και νυν ΜΙΝΙ COOPER R56 '09, οπότε για όσα σου αναφέρω, έχω προσωπική κατ' ιδίαν άποψη.
Μακάρι να λυθεί το πρόβλημα, αλλά αν δεν... τα είπαμε.
Φιλικά.;)

120ihatch
18-01-11, 11:26
Γιάννη, στεναχωριέμαι πολύ με αυτά που διαβάζω, με την ταλαιπωρία σου και τα έξοδα που έχεις κάνει. Εύχομαι σύντομα να βρεις λύση.

Μήπως πρέπει να κάνεις μια επίσκεψη στο εξουσιοδοτημένο Κεμίδης στη Χαλκίδα?

giannis 116
18-01-11, 15:31
Κατ αρχην να ευχαριστησω ολους τους συμφορουμητες για τις απαντησεις και το ενδιαφερον τους.
Θα ανταπαντησω κι εγω με τη σειρα μου σε αυτα που θεσατε.

@rapid
Ακριβως τα ιδια εχω στο μυαλο μου αυτες τις μερες που οδηγαω το αυτοκινητο και φερεται με αυτον τον τροπο! Οταν το πηρα ειχε μολις 2 ναι ΔΥΟ χιλιομετρα στο κοντερ, το ειχα παραλαβει στο Μοναχο μεσα απ το εργοστασιο! Την πρωτη μερα που το πηρα εκανα 1100 χιλιομετρα και παροτι πιο πολυ εγω ημουν σφιγμενος για το καινουριο και το φοβομουν, δεν το ηξερα κλπ, το ενιωθα πολυ 'ζωντανο' και 'προθυμο'. Οποτε συμφωνω κι εχεις απολυτο δικιο σ αυτα που λες. Εχω μια υπονοια ισως για τα καυσαερια ομως γιατι τελευταια ακουσα ενα βουητο απ την εξατμιση στο ρελαντι που δεν τον ειχα ξανακουσει αυτο τον ηχο. Ελεγχθηκε η εξατμιση και διαπιστωθηκε οτι κατι χτυπαει μεσα στον καταλυτη σα μεταλλικο χτυπημα. Καρτα καυσαεριων βγαζω κανονικα και ποτε δεν ειχα προβλημα με καυσαερια και καταλυτη. Συν οτι τα 174.600χμ που εχει τ αμαξι τα θεωρω λιγα για να χαλασει ο καταλυτης.
Τι γνωμη εχεις γι'αυτο;..

@b-q
Αν αποφασισω να το πουλησω απλα θα σκοτωθει γιατι ειναι αυτοκινητο 6ετιας με παρα πολλα χιλιομετρα. Οσο για την κατασταση του, για τα χιλιομετρα του δε φαινεται καν αφου ειμαι πολυ ψειρας και το εχω σε αριστη κατασταση μηχανικα και οπτικα, συν οτι εχει και αρκετα εξτρα. Αλλα αυτα ξερουμε οτι δε μετρανε οποτε βλεπω να μου το παιρνουνε κοψοχρονια. Για αλλο αυτοκινητο μια χαρα το Μινι αλλα επειδη πλεον μπαινω σε βαθεια νερα δανειου για σπιτι με βλεπω με κανα φτηνιαρικο κουβαδακι Γιαπωνεζοκορεατικο μικρων κυβικων απλα για τις μετακινησεις μου σπιτι δουλεια, μια που και τις εκδρομες εχω κοψει πλεον.

@316Ε36Compact θα μιλησουμε και κατ ιδιαν, η επομενη κινηση ισως και η τελευταια θα ναι το συνεργειο που μου προτεινεις...

PS Σημερα μου εκανε και κατι αλλο κουλο! Παταω με 2α απο χαμηλα και δε τραβαγε καθολου απο τις 3000σαλ, ενω κανονικα με 2α 3000-4500σαλ ηταν η καλυτερη του! Μιλαμε για νευρα εγω, παταω να δω αν θα πιασει κοφτη, το μοτερ να λυσαει αλλα μεχρι τις 6000σαλ με πηγε δεν εδινε παραπανω, αφηνω το γκαζι αποτομα και τοτε δινει μια σπρωξια λες και ξεκολλησε, ξεμπουκωσε, πηγε καποιο σημα να δωσει κατι κι εγω δε ξερω! Τι λετε και για αυτο?!

rapid_fast
18-01-11, 15:55
Γιάννη,
δεν είναι κουλό αυτό που σου έκανε..
Μάλλον έχεις σπασμένα διαφράγματα μέσα στον καταλύτη...
Απο εκεί είναι και το βουητό που σου έκανε...
Μάλλον πρέπει προς τα εκεί να δείς..

giannis 116
18-01-11, 16:16
Γιάννη,
δεν είναι κουλό αυτό που σου έκανε..
Μάλλον έχεις σπασμένα διαφράγματα μέσα στον καταλύτη...Απο εκεί είναι και το βουητό που σου έκανε...
Μάλλον πρέπει προς τα εκεί να δείς..

Το ιδιο μου ειπε και ο μηχανικος. Χτυπωντας τον ελαφρα ακουστηκε κατι σα μεταλλικος θορυβος.
Το βουητο που ακουγα προερχοταν απ το πατωμα κατω απ τα πισω καθισματα περιπου, το αυτοκινητο ηταν ζεστο και με νεκρα στο ρελαντι και με τον παλιο εγκεφαλο. Επισης σε υψηλες στροφες (οταν τις πιασει...) σα να μου φαινεται πως εχει αυξηθει ο θορυβος, σα να λυσαει κανει χωρις να εχω αλλαξει τιποτα σε εξαγωγη και εισαγωγη. Ακομα, εδω και παρα πολυ καιρο ακουγεται ενας χαρακτηριστικος μεταλλικος συντονισμος απο καπου απο κατω απ το αυτοκινητο οταν ειμαι με 2α και 1800-2000σαλ και εκει μονο! Σαν ενα μεταλλικο 'θροισμα', ή 'κελαηδημα'. Η εξατμιση ελεγχθηκε μηπως και ειχε καποιο προβλημα με καποιο στηριγμα, καποια κολληση, τρυπα ή ενωση αλλα ο μηχανικος ειπε οτι μονο αυτο στον καταλυτη βρηκε και ολα τ αλλα ειναι καλα.
Ομως δεν ειναι λιγα χιλιομετρα για καταλυτη; Απο τι μπορει να προηλθε αυτη η βλαβη; Τοσο γκαντεμια να εμφανιστει τωρα με το που αλλαχτηκε ο εγκεφαλος?!
Με διαγνωση στον (νεο) εγκεφαλο και μετρηση καυσαεριων θα δειξει κατι οτι φταιει ο καταλυτης;
Αν τελικα οντως φταιει ο καταλυτης, τι μου προτεινετε να βαλω; Καποιον αλλο aftermarket ή τον ιδιο μαμα; Καποια συγκεκριμενη εταιρια για καταλυτη εχετε να προτεινετε; Καποιος απο εδω εχει αλλαξει καταλυτη στο δικο του αυτοκινητο; Απο τιμες τι λενε αυτα τα εξαρτηματα γιατι δεν εχω ιδεα πραγματικα.
Και παλι να με συγχωρειτε για το πρηξιμο και τον καταιγισμο ερωτησεων, αλλα γι αυτο ειναι το φορουμ για να βοηθιομαστε και αυτη τη στιγμη χρειαζομαι λιγη βοηθεια απ οτι καταλαβαινετε!

rapid_fast
18-01-11, 16:46
. Ακομα, εδω και παρα πολυ καιρο ακουγεται ενας χαρακτηριστικος μεταλλικος συντονισμος απο καπου απο κατω απ το αυτοκινητο οταν ειμαι με 2α και 1800-2000σαλ και εκει μονο! Σαν ενα μεταλλικο 'θροισμα', ή 'κελαηδημα'.
Ασε, μην την ψάχνεις..
Και αμα είσαι φορτωμένος και σε ανηφόρα, το κάνει για περισσότερο..
Κλασσικό σύμπτωμα, και σε ξεγελάει σαν να είναι ήχος απο το κιβώτιο ή τον κεντρικό..
Μπορείς να πάς σε έναν καλό εξατμησα, να σου ανοίξει τον καταλύτη, να αφαιρέσει το
διάφραγμα που σε μπουκώνει, και να στον ξανακλείσει..
Ρώτα στην πιάτσα, δεν έχεις να χάσεις τίποτα.. Μονο χαρά θα βρείς..
Ο καταλύτης πάει πολλά πολλά χιλιόμετρα ακόμα..
(τα διαφράγματα σπάνε αν πάς γρήγορα σε χωματόδρομους, ή αν κοπανήσεις κάπου!!!)

Herth
18-01-11, 17:57
Δυστυχώς κατά 99,9% πας για καταλύτη..
Συνάντησα το ίδιο πρόβλημα το περασμένο καλοκαίρι που κατέβηκα Κρήτη. Ξαφνικά μια μέρα και χωρίς να
βρει το αυτοκίνητο από κάτω άρχισε να ακούγεται μεταλλικός θόρυβος κατά το ανέβασμα των στροφών.
Πήγα σε έναν εξατμισά γτ αρχικά πίστεψα πως κάποια στήριξη της εξαγωγής ξεκόλλησε, αλλά εν τέλει
ο θόρυβος ήταν από σπασμένα κομμάτια του καταλύτη που "χόρευαν" με την ροή των καυσαερίων..

Αποφάσισα να το επισκευάσω μετά την επιστροφή μου στη Θεσ/νίκη αφού αφενός δεν πίστευα πως
θα χω κάποιο πρόβλημα εκτός από τον θόρυβο, αφετέρου δεν υπήρχαν λεφτά..

Βέβαια το μετάνιωσα καθώς στη διαδρομή Πειραιάς-Θεσ/νίκη, κάπου μετά την Λαμία άρχισα να το νιώθω μπουκωμένο, δεν ανέβαζε πάνω από ~3500rpm και προφανώς δεν πήγαινε πάνω από 120
(παράλληλα ένιωσα αρκετά έντονη θερμότητα στο τούνελ μετάδοσης και πιο συγκεκριμένα στη φούσκα του λεβιέ ταχυτήτων)

Λίγο μετά τα Τέμπη και τα σταμάτα ξεκίνα των Διοδίων επανήλθε ευτυχώς. Αλλάχθηκε την επόμενη μέρα
όλη η εξαγωγή μέχρι και πριν το καζανάκι με μεταχειρισμένη ίδιου μοντέλου.

Πιθανότατα κατά το ταξίδι "έκατσε" στραβά ο καταλύτης που είχε ξεκολλήσει δυσκολεύοντας την ροή να περάσει ομαλά..
Είχε 95.000km σε 10 χρόνια

kostastnt
18-01-11, 18:34
Ο καταλύτης μπορεί να χαλάσει και από εργοστασιακή αστοχία... Βέβαια η περίπτωση που άκουσα ήταν σε swift 3 μηνών με 2000km...

advanced
18-01-11, 22:51
[QUOTE=sotirisl;113622]BMW 116i


5. Το φλοτέρ ακούγεται σαν να πέφτει πάνω στα τοιχώματα του ρεζερβουάρ όταν φρενάρω απότομα - αντιπροσωπεία (Κουλούρης) είπε ότι το κάνουν όλα τα BMW - επικοινωνία με customer department στο Μόναχο δήλωσε ότι δεν πρέπει να κανένας απολύτως θόρυβος

Δεν ειναι το φλοτερ, ειναι το κλαπετο που υπαρχει μεσα στο ρεζερβουαρ και χτυπαει. Εμενα μου το βαλανε ενα λαστιχακι και σταματησε!

εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και μου είπαν ότι είναι η βενζίνη που κοπανάει (εξουσιοδοτημένο σέρβις). Με κοροιδεύουν ?? (116i 2009)

Dim77
18-01-11, 22:59
[QUOTE=kkirios;116997]

εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και μου είπαν ότι είναι η βενζίνη που κοπανάει (εξουσιοδοτημένο σέρβις). Με κοροιδεύουν ?? (116i 2009)

H βενζίνη πώς γίνεται να κοπανάει? :bricks1:

NICK BMW LOVER
18-01-11, 23:21
[QUOTE=kkirios;116997]

εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και μου είπαν ότι είναι η βενζίνη που κοπανάει (εξουσιοδοτημένο σέρβις). Με κοροιδεύουν ?? (116i 2009)

:icon11:εεεε?????
Μην ξαναπας το αμαξι σου σε αυτον που σου το ειπε αυτο...
Η μονη υποθεση που μπορω να κανω ειναι μηπως ηθελε να πει οτι χτυπαει(κοπαναει) πυρακια λογω βενζινης...

advanced
18-01-11, 23:57
[QUOTE=advanced;410531]

:icon11:εεεε?????
Μην ξαναπας το αμαξι σου σε αυτον που σου το ειπε αυτο...
Η μονη υποθεση που μπορω να κανω ειναι μηπως ηθελε να πει οτι χτυπαει(κοπαναει) πυρακια λογω βενζινης...

και καλά μου είπε επειδή ακούγεται το γκουπ όταν είναι μισοάδειο ΄και σε απότομες επιτχίνσεις/ επιβραδύνσεις είναι η απότομη μεταφορά του υγρού (βενζίνης) που κοπανάει στα τοιχόματα του ρεζερβουάρ. Αυτή ήταν η επίσημη εξήγηση... (αρχίζω και εκνευρίζομαι με το τύπο...)

advanced
19-01-11, 00:14
...και να ρωτήσω και κάτι άλλο! Διάβασα όλες τις σελίδες και δεν το βρήκα! Κάπου μέσα στο φόρουμ είχα διαβάσει για κάποιο πρόβλημα με το ντουλαπάκι στο πάνω μέρος του ταμπλό (θήκη κάτω ακριβώς απο το παρπρίζ) ή θυμάμαι λάθος?? τι πρόβλημα παρουσιάζει αυτό?

thanks!

NICK BMW LOVER
19-01-11, 01:07
...και να ρωτήσω και κάτι άλλο! Διάβασα όλες τις σελίδες και δεν το βρήκα! Κάπου μέσα στο φόρουμ είχα διαβάσει για κάποιο πρόβλημα με το ντουλαπάκι στο πάνω μέρος του ταμπλό (θήκη κάτω ακριβώς απο το παρπρίζ) ή θυμάμαι λάθος?? τι πρόβλημα παρουσιάζει αυτό?

thanks!

Mερικες φορες δεν ανοιγει οταν το πατας κ θελει το κουμπι πατημα και ελαφρο τραβηγμα προς το μερος σου!!!

advanced
19-01-11, 01:14
Mερικες φορες δεν ανοιγει οταν το πατας κ θελει το κουμπι πατημα και ελαφρο τραβηγμα προς το μερος σου!!!

ευχαριστώ - ευτυχώς δεν έχει θέμα το δικό μου- αυτό το έχει αλλάξει κάποιος στην εγγύηση? είναι εύκολο ή θέλεοι "ξηλώματα"?

oldcarskickass
19-01-11, 08:59
[QUOTE=NICK BMW LOVER;410535]

και καλά μου είπε επειδή ακούγεται το γκουπ όταν είναι μισοάδειο ΄και σε απότομες επιτχίνσεις/ επιβραδύνσεις είναι η απότομη μεταφορά του υγρού (βενζίνης) που κοπανάει στα τοιχόματα του ρεζερβουάρ. Αυτή ήταν η επίσημη εξήγηση... (αρχίζω και εκνευρίζομαι με το τύπο...)

Αυτό το γκουπ όντως ακούγεται και έχει αναφερθεί και το πρόβλημα και η λύση του σε αυτό το νήμα, είναι νομίζω το φλοτέρ και λύνεται με ένα απλό δέσιμό του.

halkida116mpack
20-01-11, 00:19
Κατ αρχην να ευχαριστησω ολους τους συμφορουμητες για τις απαντησεις και το ενδιαφερον τους.
Θα ανταπαντησω κι εγω με τη σειρα μου σε αυτα που θεσατε.

@rapid
Ακριβως τα ιδια εχω στο μυαλο μου αυτες τις μερες που οδηγαω το αυτοκινητο και φερεται με αυτον τον τροπο! Οταν το πηρα ειχε μολις 2 ναι ΔΥΟ χιλιομετρα στο κοντερ, το ειχα παραλαβει στο Μοναχο μεσα απ το εργοστασιο! Την πρωτη μερα που το πηρα εκανα 1100 χιλιομετρα και παροτι πιο πολυ εγω ημουν σφιγμενος για το καινουριο και το φοβομουν, δεν το ηξερα κλπ, το ενιωθα πολυ 'ζωντανο' και 'προθυμο'. Οποτε συμφωνω κι εχεις απολυτο δικιο σ αυτα που λες. Εχω μια υπονοια ισως για τα καυσαερια ομως γιατι τελευταια ακουσα ενα βουητο απ την εξατμιση στο ρελαντι που δεν τον ειχα ξανακουσει αυτο τον ηχο. Ελεγχθηκε η εξατμιση και διαπιστωθηκε οτι κατι χτυπαει μεσα στον καταλυτη σα μεταλλικο χτυπημα. Καρτα καυσαεριων βγαζω κανονικα και ποτε δεν ειχα προβλημα με καυσαερια και καταλυτη. Συν οτι τα 174.600χμ που εχει τ αμαξι τα θεωρω λιγα για να χαλασει ο καταλυτης.
Τι γνωμη εχεις γι'αυτο;..

@b-q
Αν αποφασισω να το πουλησω απλα θα σκοτωθει γιατι ειναι αυτοκινητο 6ετιας με παρα πολλα χιλιομετρα. Οσο για την κατασταση του, για τα χιλιομετρα του δε φαινεται καν αφου ειμαι πολυ ψειρας και το εχω σε αριστη κατασταση μηχανικα και οπτικα, συν οτι εχει και αρκετα εξτρα. Αλλα αυτα ξερουμε οτι δε μετρανε οποτε βλεπω να μου το παιρνουνε κοψοχρονια. Για αλλο αυτοκινητο μια χαρα το Μινι αλλα επειδη πλεον μπαινω σε βαθεια νερα δανειου για σπιτι με βλεπω με κανα φτηνιαρικο κουβαδακι Γιαπωνεζοκορεατικο μικρων κυβικων απλα για τις μετακινησεις μου σπιτι δουλεια, μια που και τις εκδρομες εχω κοψει πλεον.

@316Ε36Compact θα μιλησουμε και κατ ιδιαν, η επομενη κινηση ισως και η τελευταια θα ναι το συνεργειο που μου προτεινεις...

PS Σημερα μου εκανε και κατι αλλο κουλο! Παταω με 2α απο χαμηλα και δε τραβαγε καθολου απο τις 3000σαλ, ενω κανονικα με 2α 3000-4500σαλ ηταν η καλυτερη του! Μιλαμε για νευρα εγω, παταω να δω αν θα πιασει κοφτη, το μοτερ να λυσαει αλλα μεχρι τις 6000σαλ με πηγε δεν εδινε παραπανω, αφηνω το γκαζι αποτομα και τοτε δινει μια σπρωξια λες και ξεκολλησε, ξεμπουκωσε, πηγε καποιο σημα να δωσει κατι κι εγω δε ξερω! Τι λετε και για αυτο?!

γιαννη ειναι το ιδιο με αυτο που σου ειχα πει κι εγω πριν πολυ μα πολυ καιρο

giannis 116
06-02-11, 14:45
...Ομως, λιγες μερες μετα την 'εγχειριση' το αυτοκινητο δεν παει καθολου καλα, θα λεγα χειροτερα απο πριν! ...Χτες και σημερα το εβγαλα τ αμαξι να το ανοιξω λιγακι σε ανοιχτο αυτοκινητοδρομο με ελαχιστη κινηση. Εκει ηταν που απογοητευτηκα και σαστισα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου. :thumbsdow
Φορτωνοντας ολες τις ταχυτητες απο 2α ακομα και απο 1η, πανω απ τις 5000σαλ το μοτερ ηταν σα να μην ειχε δυναμη, το ενιωθα 'μπουκωμενο', ειχε μια απροθυμια να ανεβασει στροφες, και μαλιστα εκανε χαρακτηριστικα κομπιασματα με πτωση της αποδοσης, σα 'σκαλοπατια' στις 5000σαλ ακριβως και μετα πιο ψηλα περιπου στις 6000σαλ.
Επαναλαμβανοντας καποιες διαδρομες προσπαθησα να πιασω τη μεγιστη ονομαστικη τελικη ανεπιτυχως ακομα και σε κατηφορα!
Ηταν σα να ειχε μετατοπιστει ο κοφτης πιο χαμηλα και δε μπορουσα να φορτωσω την 4η ως τον κοφτη ενω η 2α απο 5000σαλ ως κοφτη ηταν 'κουφια', η 3η εκανε κομπιασματα κι απο κει και πανω ηταν σα να ειχα 200cc λιγοτερα μοτερ!
Ειδα στιγμιαια 180 μετα απο πολυ κοπο σε εντονη κατηφορα οταν αλλες, καλες εποχες εβλεπα ευκολα και 215 κοντερισια και με φορτωμενο αμαξι ενω τωρα ημουν μονος μου και ρεζερβουαρ σχεδον πριν αναψει 'λαμπακι'.
Μετα απο επικοινωνια με το συνεργειο που εγινε η αλλαγη του εγκεφαλου θα το παω απο βδομαδα να ελεγχθει παλι και βλεπουμε.
...Αναμμα check engine ή αλλα προβληματα, ρεταρισματα κλπ δεν εχω και σε νορμαλ ηπια χρηση φαινεται οκ το αυτοκινητο.


Συνεχιζω με εξελιξεις στο θεμα μου.
Μετα απο παρα πολυ ταλαιπωρια, αρκετες ατυχιες και χασιμο χρονου και χρηματος θελω να ελπιζω πως δοθηκε ενα τελος σ αυτο το χρονιο προβλημα που με ταλαιπωρουσε.
Ο εγκεφαλος που ειχε μπει πανω δεν δουλεψε σωστα, εκοβε το μοτερ απ τις 5000σαλ και πανω χωρις κανεναν προφανη λογο, ξαναμπηκε προσωρινα ο αρχικος μου εγκεφαλος μεχρι να βρεθει αλλος και να προγραμματιστει και κρατησε ο παλιος μολις μια μερα!
Δουλεψε αψογα για μια μερα, χωρις τσεκ εντζιν, χωρις σφαλματα στο διαγνωστικο, ανεβαζε στροφες το μοτερ πολυ προθυμα στο δρομο και την επομενη το πρωι απλα πεθανε!Στο ρελαντι παρκαρισμενος στα καλα καθουμενα απλα εσβησε το μοτερ, αναψαν τα γνωστα λαμπακια στο καντραν και απλα ποτε δεν ξαναπηρε!Μιζαρε το μοτερ αλλα δε ξαναξεκινησε ποτε.
Με γερανο λοιπον πισω στο συνεργειο και μετα απο πολυωρη αναμονη εφτασε επιτελους εγκεφαλος αλλος, μπηκε πανω και δουλεψε σωστα.
Εγινε δοκιμη μεσα σε πολη αλλα και σε ανοιχτο δρομο, το μοτερ δουλευε πολυ προθυμα και ζωντανα κι επιτελους μετα απο πολυ καιρο ειδα την τελικη του ονομαστικη ταχυτητα στο κοντερ σε ευθεια και χωρις κομπιασματα και λοιπες αρρυθμιες-απροθυμιες!
Μεσα στην πολη πλεον το δουλευω με συνεση και γνωμωνα την οικονομια και ειμαι στα 10.7λ/100χμ οταν η εταιρια δινει 10.5, καλα θα λεγα και ισως μπορω να φτασω την εργοστασιακη τιμη καταναλωσης ελαφρωνοντας κι αλλο το ποδι απ το γκαζι.
Επειδη περασα πολυ αγχος, ταλαιπωρια, νευρα και σπαταλησα πολυ χρημα και χρονο σε ισως λαθος επιλογες για την αντιμετωπιση του προβληματος, δε θελω να επεκταθω σε περισσοτερες λεπτομερειες, γιατι ισως να ναι κουραστικες, ανουσιες και στην τελικη να μην αφορουν και πολλους.
Οποιος ομως θελει να μαθει το φουλ στορυ με καθε λεπτομερεια για το που πηγα, τι μου ειπαν, τι εργασιες εγιναν, τι δοκιμες και τι ανταλλακτικα αλλαχτηκαν μεχρι να φτασω σ αυτο το σημειο παρακαλω με πμ. Δε θα θελα να φανει οτι κανω διαφημιση ή δυσφημιση σε κανεναν.

Να με συγχωρειτε που σας κουρασα με το θεμα μου, το μονο που ευχομαι να μην ξαναχω ποτε αλλοτε καποιο προβλημα γιατι πραγματικα βαρεθηκα και κουραστηκα να περναω τον ελευθερο μου χρονο σε συνεργεια και να σκορπαω πολυτιμο χρημα.
Για οποια απορια θελετε εδω ειμαι να απαντησω και μακαρι κανενας αλλος να μη περασει την ταλαιπωρια για αυτοκινητο που περασα εγω...

120ihatch
06-02-11, 15:40
Eίμαι περισσότερο χαρούμενος απ' ότι τότε που έφτιαξα το αυτοκίνητό μου...

ΓΙΑΝΝΗ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΛΛΑ-ΠΟΛΛΑ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ :cheers:


O halkida116mpack που να βρίσκεται άραγε? :cheers: (Γιάννη, βάλτου καμμιά θετική, δεν μπορώ να τον ακούω να παραπονιέται....!!) :cheers:

....Αχχχχχ....ωραία η Χαλκίδα..... :love:

thanblan
06-02-11, 15:49
Συνεχιζω με εξελιξεις στο θεμα μου.
Μετα απο παρα πολυ ταλαιπωρια, αρκετες ατυχιες και χασιμο χρονου και χρηματος θελω να ελπιζω πως δοθηκε ενα τελος σ αυτο το χρονιο προβλημα που με ταλαιπωρουσε.
Ο εγκεφαλος που ειχε μπει πανω δεν δουλεψε σωστα, εκοβε το μοτερ απ τις 5000σαλ και πανω χωρις κανεναν προφανη λογο, ξαναμπηκε προσωρινα ο αρχικος μου εγκεφαλος μεχρι να βρεθει αλλος και να προγραμματιστει και κρατησε ο παλιος μολις μια μερα!
Δουλεψε αψογα για μια μερα, χωρις τσεκ εντζιν, χωρις σφαλματα στο διαγνωστικο, ανεβαζε στροφες το μοτερ πολυ προθυμα στο δρομο και την επομενη το πρωι απλα πεθανε!Στο ρελαντι παρκαρισμενος στα καλα καθουμενα απλα εσβησε το μοτερ, αναψαν τα γνωστα λαμπακια στο καντραν και απλα ποτε δεν ξαναπηρε!Μιζαρε το μοτερ αλλα δε ξαναξεκινησε ποτε.
Με γερανο λοιπον πισω στο συνεργειο και μετα απο πολυωρη αναμονη εφτασε επιτελους εγκεφαλος αλλος, μπηκε πανω και δουλεψε σωστα.
Εγινε δοκιμη μεσα σε πολη αλλα και σε ανοιχτο δρομο, το μοτερ δουλευε πολυ προθυμα και ζωντανα κι επιτελους μετα απο πολυ καιρο ειδα την τελικη του ονομαστικη ταχυτητα στο κοντερ σε ευθεια και χωρις κομπιασματα και λοιπες αρρυθμιες-απροθυμιες!
Μεσα στην πολη πλεον το δουλευω με συνεση και γνωμωνα την οικονομια και ειμαι στα 10.7λ/100χμ οταν η εταιρια δινει 10.5, καλα θα λεγα και ισως μπορω να φτασω την εργοστασιακη τιμη καταναλωσης ελαφρωνοντας κι αλλο το ποδι απ το γκαζι.
Επειδη περασα πολυ αγχος, ταλαιπωρια, νευρα και σπαταλησα πολυ χρημα και χρονο σε ισως λαθος επιλογες για την αντιμετωπιση του προβληματος, δε θελω να επεκταθω σε περισσοτερες λεπτομερειες, γιατι ισως να ναι κουραστικες, ανουσιες και στην τελικη να μην αφορουν και πολλους.
Οποιος ομως θελει να μαθει το φουλ στορυ με καθε λεπτομερεια για το που πηγα, τι μου ειπαν, τι εργασιες εγιναν, τι δοκιμες και τι ανταλλακτικα αλλαχτηκαν μεχρι να φτασω σ αυτο το σημειο παρακαλω με πμ. Δε θα θελα να φανει οτι κανω διαφημιση ή δυσφημιση σε κανεναν.

Να με συγχωρειτε που σας κουρασα με το θεμα μου, το μονο που ευχομαι να μην ξαναχω ποτε αλλοτε καποιο προβλημα γιατι πραγματικα βαρεθηκα και κουραστηκα να περναω τον ελευθερο μου χρονο σε συνεργεια και να σκορπαω πολυτιμο χρημα.
Για οποια απορια θελετε εδω ειμαι να απαντησω και μακαρι κανενας αλλος να μη περασει την ταλαιπωρια για αυτοκινητο που περασα εγω...

χαίρομαι ιδιαιτέρως που έλυσες το πρόβλημα.
δεν θυμάμαι σε σένα είχα γράψει κάνε οικονομία σε χρόνο και χρήμα και άλλαξε εγκέφαλό, ή σε άλλο συνφορουμίτη?
ξανα έυχομαι καλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα πλέον. κύριοι απλώς η σειρά 1 και 3 έχουν πρόβλημα εγκεφάλου. εκεί είναι η λύση. τα άλλα με πολλαπλασιαστές μπουζί μπεκ κτλ, απλώς είναι για να χάνουμε χρόνο.
εύχομαι να συνεχίσεις απροβλημάτιστος....

halkida116mpack
06-02-11, 21:07
Eίμαι περισσότερο χαρούμενος απ' ότι τότε που έφτιαξα το αυτοκίνητό μου...

ΓΙΑΝΝΗ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΛΛΑ-ΠΟΛΛΑ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ :cheers:


O halkida116mpack που να βρίσκεται άραγε? :cheers: (Γιάννη, βάλτου καμμιά θετική, δεν μπορώ να τον ακούω να παραπονιέται....!!) :cheers:

....Αχχχχχ....ωραία η Χαλκίδα..... :love:

φιλε Ηλια εδω ειμαι και περιμενω με ζεστο καπουτσινο.....με θεα τη θαλασσα της χαλκιδας ...δεν θελω θετικες φιλε...ουτε να τις δω,θελω να ειμαστε μια καλη παρεα που ο ενας να βοηθαει τον αλλο,εξαλου τα ειπαμε και τηλεφωνικα Ηλια...κουνησου αντε περιμενω

Γιαννη καλο θα ηταν να ποσταρεις ενα ολοκληρωμενο ποστ με ολα τα συμβαντα και τι εργασιες εγιναν για να το βλεπουν και αλλοι χωρις να αναφερεις τους τσαρλατανους αλλα αυτος που σε βοηθησαν με την μια και βρηκαν την αιτια αλλα και το τι καγκουρια ειχαν κανει οι προυγουμενοι...τους καλους να τους λεμε για να επιβραβευεται η δουλεια τους, δεν ειναι τυχαιο που και εγω και ο ηλιας αλλα και αλλοι λυσαμε προβληματα με την μια εκει οταν πριν ειχαμε παει κι αλλου και το μονο που εκαναν ηταν να μας τρωνε τα ευρωπουλακια μας...Γιαννη χαιρομαι και σου ευχομαι να πιασεις dieselοχιλιομετρα με αυτο το μοτερ χωρις κανενα προβλημα...να σαι καλα και να το χαρεις απο δω και περα.

120ihatch
06-02-11, 21:21
φιλε Ηλια εδω ειμαι και περιμενω με ζεστο καπουτσινο.....με θεα τη θαλασσα της χαλκιδας ...δεν θελω θετικες φιλε...ουτε να τις δω,θελω να ειμαστε μια καλη παρεα που ο ενας να βοηθαει τον αλλο,εξαλου τα ειπαμε και τηλεφωνικα Ηλια...κουνησου αντε περιμενω

Γιαννη καλο θα ηταν να ποσταρεις ενα ολοκληρωμενο ποστ με ολα τα συμβαντα και τι εργασιες εγιναν για να το βλεπουν και αλλοι χωρις να αναφερεις τους τσαρλατανους αλλα αυτος που σε βοηθησαν με την μια και βρηκαν την αιτια αλλα και το τι καγκουρια ειχαν κανει οι προυγουμενοι...τους καλους να τους λεμε για να επιβραβευεται η δουλεια τους, δεν ειναι τυχαιο που και εγω και ο ηλιας αλλα και αλλοι λυσαμε προβληματα με την μια εκει οταν πριν ειχαμε παει κι αλλου και το μονο που εκαναν ηταν να μας τρωνε τα ευρωπουλακια μας...Γιαννη χαιρομαι και σου ευχομαι να πιασεις dieselοχιλιομετρα με αυτο το μοτερ χωρις κανενα προβλημα...να σαι καλα και να το χαρεις απο δω και περα.

Συμφωνώ απόλυτα Παναγιώτη!
Μια καλή και αγαπημένη παρέα να είμαστε και να βοηθάμε ο ένας τον άλλο.....
Προσωπικά θα είχα δώσει πολλλλλά χρήματα και θα είχα περάσει μεγάλη ταλαιπωρία αν δεν σε άκουγα εξαρχής για να έρθω Χαλκίδα. ;)

Και είναι σημαντικό να επιβραβεύονται οι καλοί μηχανικοί... αλλά και τα μέλη που μας βοηθούν!

ΠΑΝΑΓΙΏΤΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ -με την πρώτη ευκαιρία θα πάμε και για καφεδάκι, ίσως κάπου στο επόμενο Σ/Κ...

giannis 116
07-02-11, 15:17
Ωπα παιδια hold your horses που λενε κι απ την αλλη ακρη του Ατλαντικου..
Μαλλον βιαστηκα να γραψω, δε το δοκιμασα αρκετα τ αμαξι η τ αμαξι θελει εξορκισμο τελικα!
Σημερα το πρωι μου επανεμφανισε τα αρχικα συμπτωματα που ειχε!
Αφου του ειχα κανει καποια χιλιομετρα σε εθνικες και μετα συνεχεια μεσα στην πολη με χαλαρη αλλα και οχι τοσο χαλαρη κινηση σημερα στα καλα καθουμενα αναβει τσεκ, δεν ανεβαζε στροφες ρεταρε και δε κραταγε ρελαντι σταματημενο. Μετα απο σβησιμο βγαλσιμο το κλειδι και επανεκκινηση το μοτερ εσβησαν ολα τα λαμπακια και τ αμαξι πηγαινε οκ.
Απ ευθειας συνεργειο διαγνωση κι αυτη τη φορα εδειξε MAF. O MAF ομως ειναι σχετικα καινουριος αφου τον εχω αλλαξει και αυτον, δεν ειναι δυνατο να χαλαει μεσα σε 2-3 χρονια κι 70.000χμ περιπου...
Αλλαχτηκε με αλλον για δοκιμη και το προβλημα ειναι υπο διερευνηση.
Υπαρχει μια πιθανοτητα να ναι προβλημα (και) καλωδιωσης κινητηρα...
Τωρα για το ποιοι καναν σωστα τη δουλεια τους και ποιοι λαθος μπορω να απαντησω με πμ κι οχι δημοσια, πραγματικα δε θελω να διαφημισω ουτε να δυσφημισω κανεναν δημοσια αν και γενικα εχω φαει πολυ πικρα, κοροιδια μεσα στα μουτρα, τζαμπα σπαταλη πολυτιμου χρηματος και χρονου...

kostastnt
07-02-11, 19:50
Α, ρε Γιάννη... Κάποιος σε καταράστηκε.. Διαβάζω τόσο καιρό και σε βλέπω να το παλεύεις το θέμα και χθες είδα ότι ήταν όλα καλά... Σήμερα ξανά τα ίδια το άτιμο το ασσάκι??

Ελπίζω να είναι το τελευταίο πρόβλημα που θα σε βγάλει!

giannis 116
07-02-11, 19:59
Α, ρε Γιάννη... Κάποιος σε καταράστηκε.. Διαβάζω τόσο καιρό και σε βλέπω να το παλεύεις το θέμα και χθες είδα ότι ήταν όλα καλά... Σήμερα ξανά τα ίδια το άτιμο το ασσάκι??

Ελπίζω να είναι το τελευταίο πρόβλημα που θα σε βγάλει!

Καποιος ή καποια!Κι εγω που χαρηκα οτι γλιτωσα επιτελους...
Θα το παλεψω ομως που θα μου παει θα βγαλω μια ακρη. Να το πουλησω δε θελω, το γουσταρω, το χω 'παντρευτει' πλεον. Ελπιζω μονο η ακρη να βγει συντομα και οσο γινεται ανωδυνα...

120ihatch
07-02-11, 20:28
Καποιος ή καποια!Κι εγω που χαρηκα οτι γλιτωσα επιτελους...
Θα το παλεψω ομως που θα μου παει θα βγαλω μια ακρη. Να το πουλησω δε θελω, το γουσταρω, το χω 'παντρευτει' πλεον. Ελπιζω μονο η ακρη να βγει συντομα και οσο γινεται ανωδυνα...


Eύχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ το καλύτερο Γιάννη !! Σύντομα να έχουμε τα καλύτερα νέα !!
(κάθε φορά που διαβάζω post σου εδώ η καρδιά μου πάει να σπάσει)

Άντε να τελειώσει η ταλαιπωρία σου και να το ευχαριστηθείς ξανά για πολλά χρόνια!
:yippee::yippee::yippee:

thanblan
08-02-11, 16:47
Καποιος ή καποια!Κι εγω που χαρηκα οτι γλιτωσα επιτελους...
Θα το παλεψω ομως που θα μου παει θα βγαλω μια ακρη. Να το πουλησω δε θελω, το γουσταρω, το χω 'παντρευτει' πλεον. Ελπιζω μονο η ακρη να βγει συντομα και οσο γινεται ανωδυνα...

φίλε μου λυπάμαι...
ο εγκέφαλος ήταν μία καλή ελπίδα λύσης...

rapid_fast
08-02-11, 17:04
φίλε μου λυπάμαι...
ο εγκέφαλος ήταν μία καλή ελπίδα λύσης...

Αφού δε θές να με ακούσεις ...:screwy:

thanblan
14-02-11, 20:18
έχω ΄κάτι και καλό και κακό.....
τα παλτά δεν είναι μόνο οι άσσοι και οι τριάρες με τον Ν-43. Ακριβώς τα ίδια προβλήματα βγάζουν και οι 5άρες που φορούν τον Ν-53. όσο αφορά το θείο στα κάυσιμα της ελλάδας δείτε και ως επίσημη εκδοχή του γιατι δεν κυκλοφορεί σε 2 χώρες.....
The BMW N53 is BMW's 14th generation production straight 6 engine, released in 2007 in the facelifted BMW 5 Series (E60/E61) and the BMW 3 Series (E90/E91/E92/E93). It is an improvement on the N52 Naturally Aspirated (NA) engine mainly since it has gasoline direct injection technology and can burn stratified. However, unlike its predecessor, it does not contain BMW's Valvetronic technology due to space limitations in the cylinder head[1].BMW does not plan to put the N53 engine for sale in Australian and North American models due to the high sulphur content of the fuel available in these markets.

giannis 116
14-02-11, 20:33
Ουτε παρηγορια στον αρρωστο δε το βλεπω αυτο αλλα ουτε να πεθανει η (μεγαλυτερη κι ακριβοτερη) κατσικα του γειτονα.
Αυτο που βλεπω ειναι οτι τα μοτερ με ολα τα παρελκομενα τους εχουν γινει παρα πολυ ευαισθητα μου φαινεται δυστυχως, με μειωμενη αντοχη και αξιοπιστια με κακο αντικτυπο στην τσεπη του πελατη χρηστη του προιοντος...

thanblan
27-02-11, 19:40
Ουτε παρηγορια στον αρρωστο δε το βλεπω αυτο αλλα ουτε να πεθανει η (μεγαλυτερη κι ακριβοτερη) κατσικα του γειτονα.
Αυτο που βλεπω ειναι οτι τα μοτερ με ολα τα παρελκομενα τους εχουν γινει παρα πολυ ευαισθητα μου φαινεται δυστυχως, με μειωμενη αντοχη και αξιοπιστια με κακο αντικτυπο στην τσεπη του πελατη χρηστη του προιοντος...

καμμία εξέλιξη???

giannis 116
27-02-11, 20:09
Εκανα σχεδον 2000χμ σε 10 μερες περιπου σε ολους τους δρομους απο εθνικη, σε πολη, κινηση ως και λασπωμενους επαρχιακους κατσικοδρομους. Δειχνει να πηγαινει καλα. Απο βδομαδα θα ξαναμπει σε διαγνωστικο να μας δειξει μηπως εχει καποιο αποθηκευμενο σφαλμα που δεν εμφανιζεται στο BC. Εχει μονο μια υπονοια κομπιασματος στις χαμηλες στροφες με 1η και 2α ιδιως αν ειναι κρυο. Σε υψηλες στροφες, μεγαλες σχεσεις και ταχυτητες φαινεται να δουλευει οκ. Μεση καταναλωση 10-10.1. Βλεπουμε...

giannis 116
04-03-11, 11:37
Σημερα διαγνωστηκε παλι μετα απο 2000χμ χρησης σε καθε ειδους δρομο και συνθηκες. Πολη, εθνικη, επαρχιακο, βροχες, καταιγιδες, κρυο...
Η μονιμη βλαβη που εδειχνε να ειχε ο αρχικος εγκεφαλος δεν υφισταται πλεον, υπαρχει ενα μυνημα μονο για MAF με αλλαγμενο MAF.
Σε ενα αλλο συνεργειο που το ειχα παει μου ειχαν πει σχετικα με αυτο το μυνημα οτι το εχουν μονιμα ολοι οι εγκεφαλοι αυτου του μοτερ σε σειρα 1 Ε87 και σειρες 3 Ε46 και Ε90. Αυτο πως σας φαινεται, στεκει;
Αν ναι πως γινεται μια ηλεκτρονικη πλακετα να κραταει μονιμα ενα μυνημα σφαλματος για εναν συγκεκριμενο αισθητηρα της μηχανης κι ας ειναι αυτος μια χαρα! Υπαρχει καποια λογικη εξηγηση γι αυτο;

Το αυτοκινητο παει καλα παντως.
Θα παρακαλουσα τους συμφορουμιτες που εχουν παραπανω γνωσεις και εμπειρια να δωσουν τα φωτα τους γι αυτο και τους ευχαριστω προκαταβολικα απο τωρα.

Ακομα μου κατσαν και δυο αλλα ψιλοπροβληματακια.

Το ενα ειναι με τον πισω καθαριστηρα που δουλεψε υπερωριες τελευταια. Καμια φορα εσβηνα τη μηχανη και ξεχναγα πριν να κλεισω τον πισω καθαριστηρα να μη δουλευει. Αυτος εμενε σε μια ενδιαμεση θεση. Οταν ξαναναβα τη μηχανη (με τον διακοπτη του πισω καθαριστηρα ενεργοποιημενο) αυτος δε λειτουργουσε ουτε το πλυστικο του. Παρα τις επανελειμενες προσπαθειες με τον διακοπτη μπας και ξυπνησει, αυτος τιποτα, εκει, μουλαρωνε και δεν εκανε τιποτα. Ξεκολλαγε απο μονο του μετα απο λιγο ή εσβηνα ξαναναβα και επαιρνε ή ακομα επρεπε να βγαλω και να ξαναβαλω το κλειδι για να ξαναπαρει.
Η διαγνωση εδειξε παροδικο σφαλμα στο μοτερ του, το οποιο σφαλμα δεν υφισταται πλεον.
Το αλλο προβλημα ειναι με την αυτοματη ανακυκλωση του κλιματισμου. Ειχα προσεξει εδω και καιρο οτι δε δουλευει η αυτοματη ανακυκλωση καθως οταν ημουν μεσα σε κινηση και καυσαεριο δεν ακουγα τα κλαπε αερισμου να γυρναν και γεμιζε η καμπινα καυσαεριο μεχρι που εβαζα τη χειροκινητη ανακυκλωση.
Το διαγνωστικο το επιβεβαιωσε αφου εδειξε μονιμη βλαβη του αισθητηρα αυτοματης ανακυκλωσης. Απο βδομαδα θα παω να τον αλλαξω μαζι και φιλτρο ενεργου ανθρακα κλιματισμου.
Ακομα η διαγνωση εδειξε καποια βλαβη σε καποιο κιβωτιο ηλεκτρικων συνδεσεων (Junction Box), που απ οτι μου ειπε ο μηχανικος, ειναι το κιβωτιο που διανεμεται ρευμα σε ολες τις πλακετες. Συν αυτα καπου εκει μεταξυ των αλλαγων εγκεφαλου που εκανα, ειχα και μια καμενη λαμπα.

Δε ξερω αν ολα αυτα σχετιζονται με τις αλλαγες εγκεφαλου και γενικα με τους πειραματισμους που εγιναν στα ηλεκτρονικα του αυτοκινητου. Ισως και να εχει.

Για τον αισθητηρα ανακυκλωσης κλιμα εχω την εντυπωση οτι χαλασε απ τα πολλα βαλε βγαλε τον εγκεφαλο καθως ο αισθητηρας αυτος καθεται πανω στα καλυματα και τα κουτια που καλυπτουν και κρατανε μεσα τους τον εγκεφαλο, οποτε νομιζω οτι καπου θα χτυπησε η κι εγω δε ξερω τι αλλο και παει... Αντε τωρα να πεις σε δυο διαφορετικα συνεργεια οτι σε ενα απ τα δυο μου χαλασατε αυτον τον αισθητηρα γιατι δε προσεξατε ή κι εγω δε ξερω τι αλλο... Ευτυχως ειναι φτηνος, περιπου 50€

Πειτε μου κι εσεις τι γνωμη εχετε για ολα αυτα;Θα με βοηθουσαν πολυ οι γνωμες σας.

oldcarskickass
04-03-11, 13:20
Αυτό με τον πίσω υαλοκαθαριστήρα το έχω παρατηρήσει και εγώ.

Το ότι σκαλώνει να δουλεύει.

Δυστυχώς επειδή είναι ντίζελ (έτσι μου είπαν) στο συνεργείο που πάω δε μπορεί να διαβάσει τον εγκέφαλο (ενώ την ίδια ώρα διαβάζει κανονικά την ΕCU από ένα 116), οπότε δε μπορώ να ξέρω αν το βλέπει σαν σφάλμα.

Αλλά κάποια δυσκολία ή μόνιμη μη λειτουργία του δεν έχω παρατηρήσει.

kostastnt
04-03-11, 14:13
Τι είναι η αυτόματη ανακύκλωση? Έχω τέτοιο πράμα στο αμάξι και δεν το ήξερα? Για πείτε!

giannis 116
04-03-11, 19:31
@oldcars...
Τι παει να πει οτι επειδη ειναι ντηζελ δε μπορουν να διαβασουν τον εγκεφαλο?!
Αλλαξε συνεργειο και πηγαινε σ ενα αλλο με διαγνωστικο που να μπορει!
Παντως ειναι ενα θεμα η ελλειψη τεχνογνωσιας στα πετρελαια. Σ ενα συνεργειο που ειχα δει ειχαν ενα ντηζελ Χ3, με λυμενο μοτερ, τουρμπινες κλπ και στο δεσιμο τα μαστορια συνεχεια διαβαζαν στον υπολογιστη οδηγιες πως θα το φτιαξουν. Και σημερα το ειδα παλι μεσα στο συνεργειο με τον ιδιοκτητη να λεει αγανακτισμενος οτι παλι ειχε προβληματα.
Ξανα στο θεμα μας ομως. Στον πισω υαλοκαθαριστηρα προσεξα και κατι ακομα. Το μπρατσο εχει αποκτησει μια ελευθερια και κινειται και ελαφρια με το χερι πανω κατω, δηλαδη δεν ειναι σφιχτο κι απλα να κανει την προκαθορισμενη του κινηση. Λες κι εχει κατι λασκαρει απο μεσα στο μηχανισμο του σα να εχουν ανοιξει δοντια απο γραναζι κι εχει ενα 'παίζο', δε μπορω να το περιγραψω καλυτερα.

@kostastnt
Η αυτοματη ανακυκλωση σε αυτοματο κλιματισμο (για χειροκινητο δε γνωριζω), ειναι μια λειτουργια που ενεργοποιειται πατωντας ενα κουμπι και οταν το αυτοκινητο κινειται σε μολυσμενο περιβαλλον απο καυσαερια, κλεινει αυτοματα τα κλαπε αερισμου και απομονωνει τον μολυσμενο αερα απ την καμπινα επιβατων. Για να λειτουργησει αυτο, αυτοματα, χωρις να πατησει ο οδηγος κανενα αλλο κουμπι υπαρχει ενας αισθητηρας αεριων μπροστα δεξια του παρ μπριζ κατω απ το καπω. Αυτος ανιχνευει διαφορες ουσιες (μου τις ειχαν πει αλλα δε θυμαμαι καλα ποιες, νομιζω CO, αιθαλη, υδροθειο κλπ, μπορει να λεω και βλακειες ομως, τελος παντων), και δινει εντολη να κλεισουν τα κλαπε κι ο αερισμος να 'ναι απο ανακυκλωση κι οχι απ εξω.
Ο αισθητηρας ειναι αυτος:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/116i-N45/LHD/N/2004/october/browse/heater_and_air_conditioning/sensor_f_auc/

oldcarskickass
04-03-11, 19:39
@oldcars...
Τι παει να πει οτι επειδη ειναι ντηζελ δε μπορουν να διαβασουν τον εγκεφαλο?!
Αλλαξε συνεργειο και πηγαινε σ ενα αλλο με διαγνωστικο που να μπορει!
Παντως ειναι ενα θεμα η ελλειψη τεχνογνωσιας στα πετρελαια. Σ ενα συνεργειο που ειχα δει ειχαν ενα ντηζελ Χ3, με λυμενο μοτερ, τουρμπινες κλπ και στο δεσιμο τα μαστορια συνεχεια διαβαζαν στον υπολογιστη οδηγιες πως θα το φτιαξουν. Και σημερα το ειδα παλι μεσα στο συνεργειο με τον ιδιοκτητη να λεει αγανακτισμενος οτι παλι ειχε προβληματα.
Ξανα στο θεμα μας ομως. Στον πισω υαλοκαθαριστηρα προσεξα και κατι ακομα. Το μπρατσο εχει αποκτησει μια ελευθερια και κινειται και ελαφρια με το χερι πανω κατω, δηλαδη δεν ειναι σφιχτο κι απλα να κανει την προκαθορισμενη του κινηση. Λες κι εχει κατι λασκαρει απο μεσα στο μηχανισμο του σα να εχουν ανοιξει δοντια απο γραναζι κι εχει ενα 'παίζο', δε μπορω να το περιγραψω καλυτερα.

@kostastnt
Η αυτοματη ανακυκλωση σε αυτοματο κλιματισμο (για χειροκινητο δε γνωριζω), ειναι μια λειτουργια που ενεργοποιειται πατωντας ενα κουμπι και οταν το αυτοκινητο κινειται σε μολυσμενο περιβαλλον απο καυσαερια, κλεινει αυτοματα τα κλαπε αερισμου και απομονωνει τον μολυσμενο αερα απ την καμπινα επιβατων. Για να λειτουργησει αυτο, αυτοματα, χωρις να πατησει ο οδηγος κανενα αλλο κουμπι υπαρχει ενας αισθητηρας αεριων μπροστα δεξια του παρ μπριζ κατω απ το καπω. Αυτος ανιχνευει διαφορες ουσιες (μου τις ειχαν πει αλλα δε θυμαμαι καλα ποιες, νομιζω CO, αιθαλη, υδροθειο κλπ, μπορει να λεω και βλακειες ομως, τελος παντων), και δινει εντολη να κλεισουν τα κλαπε κι ο αερισμος να 'ναι απο ανακυκλωση κι οχι απ εξω.
Ο αισθητηρας ειναι αυτος:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/116i-N45/LHD/N/2004/october/browse/heater_and_air_conditioning/sensor_f_auc/


Γενικά με την διάγνωση εκτός αντιπροσωπείας έχω λίγο θέμα.

Και αυτό γιατί παρόλο που ο εξοπλισμός δουλεύει σε όλα τα Ε8Χ βενζίνη στο δικό μου αρνείται, και δεν είναι θέμα προβλήματος δικού μου γιατί σε επίσκεψη στην αντιπροσωπεία όλα διαβάζονται οκ.

Δε ξέρω τι να πω.

Στον χειροκίνητο κλιματισμό η ανακύκλωση είναι manual.

Αυτό που λες με το τζόγο τώρα.

Και εμένα έχει λίγο τζόγο (παραπάνω από όταν το πήρα 100%, γιατί τότε πάλευα με το βουλωμένο πιτσιλιστήρι), αλλά δε νομίζω να είναι αυτό που προκαλεί το πρόβλημα, γιατί όταν κολλάει δεν ακούγεται ούτε καν το μοτεράκι να δουλεύει.

giannis 116
04-03-11, 19:53
Γενικά με την διάγνωση εκτός αντιπροσωπείας έχω λίγο θέμα.

Και αυτό γιατί παρόλο που ο εξοπλισμός δουλεύει σε όλα τα Ε8Χ βενζίνη στο δικό μου αρνείται, και δεν είναι θέμα προβλήματος δικού μου γιατί σε επίσκεψη στην αντιπροσωπεία όλα διαβάζονται οκ.

Δε ξέρω τι να πω.

Σε ποια περιοχη εισαι; Εχεις ψαξει για αλλο μη εξουσιοδοτημενο συνεργειο μηπως και σου κανει εκει διαγνωση; Αν θες μπορω να σου προτεινω καποια που ισως και να κανεις διαγνωση εκει. Οχι αντιπροσωπειες.


Αυτό που λες με το τζόγο τώρα.
Και εμένα έχει λίγο τζόγο (παραπάνω από όταν το πήρα 100%, γιατί τότε πάλευα με το βουλωμένο πιτσιλιστήρι), αλλά δε νομίζω να είναι αυτό που προκαλεί το πρόβλημα, γιατί όταν κολλάει δεν ακούγεται ούτε καν το μοτεράκι να δουλεύει.

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα που εχω και εγω στο δικο μου 1! Ετσι στην αρχη κι εγω παλευα με βουλωμενα πιτσιλιστηρια, δεν ειχε καθολου τζογο το μπρατσο, τωρα εχει τοσο ωστε καμια φορα δε κατεβαινει ως το κατω σημειο στο πισω τζαμι, ή κατεβαινει και ξανανεβαινει λιγακι κατα τη λειτουργια του καθαριστηρα, ενω με το χερι παει και πιο κατω και πιο πανω απ τις τερματικες θεσεις αλλα και σε ενδιαμεση θεση αμα κολλησει και προσπαθησω να το κουνησω λιγο με το χερι μπορει να κινηθει αρκετα δεξια-αριστερα χωρις αντισταση.
Επισης κι εμενα οταν κολλησει απλα δε δουλευει τιποτα και δεν ακουγεται τιποτα, ουτε μοτερακι ουτε πλυστικο. Απλα παυει να λειτουργει.

Ποσα χιλιομετρα εχεις κανει; Εμενα εχουν γραψει πολυ υπερωρια οι καθαριστηρες παντως!

oldcarskickass
04-03-11, 20:41
155.000 χλμ.

Το πήρα με 120000 πριν 1.5 χρόνο.

Πάντως τον πίσω όποτε βρέχει δουλεύει ασταμάτητα.

Στο Ε30 είχα πάθει κάτι παρόμοιο με τους μπροστά όμως.

Ο υαλοκαθαριστήρας που κρατάει το μάκτρο είναι στερεωμένος με ένα παξιμάδι σε ένα πολύσφηνα.

Στο Ε30 είχε γίνει λείο.

Εδώ λογικά (αν είναι με το ίδιο σύστημα) πρέπει να έχει μαζεψει κενά.

Για στείλε το πμ.

Αθήνα είμαι.

giannis 116
04-03-11, 20:52
Γενικά με την διάγνωση εκτός αντιπροσωπείας έχω λίγο θέμα.

Και αυτό γιατί παρόλο που ο εξοπλισμός δουλεύει σε όλα τα Ε8Χ βενζίνη στο δικό μου αρνείται, και δεν είναι θέμα προβλήματος δικού μου γιατί σε επίσκεψη στην αντιπροσωπεία όλα διαβάζονται οκ.

Δε ξέρω τι να πω.

Στον χειροκίνητο κλιματισμό η ανακύκλωση είναι manual.

Αυτό που λες με το τζόγο τώρα.

Και εμένα έχει λίγο τζόγο (παραπάνω από όταν το πήρα 100%, γιατί τότε πάλευα με το βουλωμένο πιτσιλιστήρι), αλλά δε νομίζω να είναι αυτό που προκαλεί το πρόβλημα, γιατί όταν κολλάει δεν ακούγεται ούτε καν το μοτεράκι να δουλεύει.

Εχεις πμ για συνεργεια.
Στο 30αρι τι εκανες με τους καθαριστηρες τελικα, αλλαξες το πολυσφηνο;
Εχω την εντυπωση πως εχει αρχισει και γινεται καραφλο γι αυτο εχει αυτο το παιζο. Αν πατησω λιγο ακομα το παξιμαδι που ασφαλιζει το μπρατσο λες να καλυτερεψει;..

oldcarskickass
04-03-11, 20:58
Εχεις πμ για συνεργεια.
Στο 30αρι τι εκανες με τους καθαριστηρες τελικα, αλλαξες το πολυσφηνο;
Εχω την εντυπωση πως εχει αρχισει και γινεται καραφλο γι αυτο εχει αυτο το παιζο. Αν πατησω λιγο ακομα το παξιμαδι που ασφαλιζει το μπρατσο λες να καλυτερεψει;..

Στο Ε30 άλλαξα όλο την μεταλλική βάση.

Λογικά ναι πρέπει να διορθώσει (ξαναλέω αν δουλεύει με τον ίδιο τρόπο, δλδ με πολύσφηνο), δυστυχώς δεν είχα χρόνο να το λύσω να δω τι γίνεται.

kostastnt
05-03-11, 10:15
Σόρρυ που θα πεταχτώ πάλι :) Το αυτόματο κουμπάκι πρέπει να είναι αυτός ο κύκλος με τα βέλη και ένα Α μέσα ε? Απλά για να ξέρω πως ενεργοποιείται..

Και κάτι ακόμα! Μήν γελάσετε.. Αυτό δουλέυει και σε χοιροστάσια? Επειδή περνάω συχνά ένα κομμάτι που μυρίζει όλη η περιοχή γουρουνίλα δεν θα με χάλαγε να κλείνει αυτόματα ο κλιματισμός και να καθαρίζει τον εσωτερικό αέρα!

giannis 116
05-03-11, 12:30
Σόρρυ που θα πεταχτώ πάλι :) Το αυτόματο κουμπάκι πρέπει να είναι αυτός ο κύκλος με τα βέλη και ένα Α μέσα ε? Απλά για να ξέρω πως ενεργοποιείται..

Και κάτι ακόμα! Μήν γελάσετε.. Αυτό δουλέυει και σε χοιροστάσια? Επειδή περνάω συχνά ένα κομμάτι που μυρίζει όλη η περιοχή γουρουνίλα δεν θα με χάλαγε να κλείνει αυτόματα ο κλιματισμός και να καθαρίζει τον εσωτερικό αέρα!

Ακριβως αυτο ειναι που λες το κουμπι! Ακριβως διπλα του, ο κυκλος χωρις το Α ειναι το κουμπι της χειροκινητης ανακυκλωσης. Για μενα η καλυτερη χρηση του κλιμα ειναι το χειμωνα 18-22 βαθμους αναλογως ποσο κρυο κανει εξω, στο auto, αλλα με σβησμενο το κουμπι του συμπιεστη (αυτο με τη νιφαδα) και πατημενο το κουμπι της αυτοματης ανακυκλωσης.
Κοιτα τωρα για τετοιες οσμες δεν εχω ιδεα αν ειναι τοσο εξελιγμενο και εξυπνο αυτοματο συστημα ωστε να γυρναει αυτοματα σε ανακυκλωση και σε αυτες τις περιπτωσεις αν και δε νομιζω. Εξω απο διυληστηρια παντως δε πρεπει να το κανει. Και με χειροκινητη ανακυκλωση που βαζω τοτε και παλι βρωμαει μποχα παροτι εχει απ τα καλυτερα φιλτρα κλιματισμου που εχω συναντησει σε αυτοκινητο και γενικα κανει πολυ καλη δουλεια φιλτραρωντας σχεδον απολυτα οσμες και καυσαεριο.
Ειπαμε κλιματισμο εχουμε, οχι συστημα Ρ.Β.Χ.Π.!

kostastnt
05-03-11, 17:47
χαχα, σωστός.. εγώ καμιά φορά το δούλευα στην ανακύκλωση χωρίς Α και υπέθεσα ότι το Α θα σημαίνει να ρυθμίζει μόνο του θερμοκρασία.. δεν το είχα σκεφτεί ότι μπορεί να κάνει τέτοια δουλειά!

στην ανακύκλωση πάντως την χειροκίνητη κόβει πολύ βρωμιά ειδικά αυτήν την dieselίλα από τους ταρίφες.. Αν καμιά φορά μπω λεοφωρειολωρίδα και μπροστά έχω ταρίφα και το πατήσω πριν αρχίσει να μυρίζει μετά δεν περνάει καθόλου μυρωδιά..

giannis 116
05-03-11, 20:11
χαχα, σωστός.. εγώ καμιά φορά το δούλευα στην ανακύκλωση χωρίς Α και υπέθεσα ότι το Α θα σημαίνει να ρυθμίζει μόνο του θερμοκρασία.. δεν το είχα σκεφτεί ότι μπορεί να κάνει τέτοια δουλειά!

στην ανακύκλωση πάντως την χειροκίνητη κόβει πολύ βρωμιά ειδικά αυτήν την dieselίλα από τους ταρίφες..

Αν καμιά φορά μπω λεοφωρειολωρίδα και μπροστά έχω ταρίφα και το πατήσω πριν αρχίσει να μυρίζει μετά δεν περνάει καθόλου μυρωδιά..


Εντελως φιλικα, χωρις να θελω να γινομαι εριστικος και χωρις παρεξηγησεις, οι Εγγλεζοι εχουν ενα σοφο ρητο: :rtfm:
Οταν πηρες το αυτοκινητο, εριξες καμια ματια στο εγχειριδιο;.. Εκει επεξηγει καθε λειτουργια και καθε κουμπακι με πολυ σαφηνεια.

Το φιλτραρισμα γενικα κανει παρα πολυ καλη δουλεια . Το συγκρινω με αλλα Γερμανικα οπως Opel, VW, Audi αλλα και Γιαπωνεζοκορεατικα και δεν εχει καμια σχεση η αποδοση του. Δεν επιτρεπει σε σχεδον καμια οσμη και ρυπανση να μπει στην καμπινα.

Και παλι εντελως φιλικα, ελπιζω να μπαινεις λεωφορειολωριδα μονο για να στριψεις δεξια, ή ωρες και μερες που επιτρεπεται η κινηση σε αυτες...

120ihatch
05-03-11, 20:31
χαχα, σωστός.. εγώ καμιά φορά το δούλευα στην ανακύκλωση χωρίς Α και υπέθεσα ότι το Α θα σημαίνει να ρυθμίζει μόνο του θερμοκρασία.. δεν το είχα σκεφτεί ότι μπορεί να κάνει τέτοια δουλειά!

στην ανακύκλωση πάντως την χειροκίνητη κόβει πολύ βρωμιά ειδικά αυτήν την dieselίλα από τους ταρίφες.. Αν καμιά φορά μπω λεοφωρειολωρίδα και μπροστά έχω ταρίφα και το πατήσω πριν αρχίσει να μυρίζει μετά δεν περνάει καθόλου μυρωδιά..

άχρηστη πληροφορία:
Η μυρωδιά συνεχίζει να υπάρχει στην καμπίνα, αλλά δεν την αισθάνεσαι επειδή δεν αυξάνεται η συγκέντρωσή της στον αέρα (αυτό λέγεται εξοικείωση του υποδοχέα) :nutkick:

thanblan
05-03-11, 20:32
γιατρέ μου....?/?!!!!?

kostastnt
05-03-11, 20:48
Δίκιο έχεις για το μανουαλ.. Το διάβασα και μάλιστα το πλήρωσα και 20€ το ελληνικό, μιας και το αμάξι είχε γερμανικό.. Το διάβασα απλά μόνο τα κομμάτια που είχαν ενδιαφέρον :P Με το κλιματιστικό δεν ασχολήθηκα γιατί δεν φαντάστηκα ότι μπορεί να είχε τόσα πράματα :)

Λεωφορειολωρίδα μπαίνω μετά τις 20:30 που είναι νομιμότατο απλά δεν το ξέρουν και πολλοί :)

giannis 116
05-03-11, 21:17
Δίκιο έχεις για το μανουαλ.. Το διάβασα και μάλιστα το πλήρωσα και 20€ το ελληνικό, μιας και το αμάξι είχε γερμανικό.. Το διάβασα απλά μόνο τα κομμάτια που είχαν ενδιαφέρον :P Με το κλιματιστικό δεν ασχολήθηκα γιατί δεν φαντάστηκα ότι μπορεί να είχε τόσα πράματα :)

Λεωφορειολωρίδα μπαίνω μετά τις 20:30 που είναι νομιμότατο απλά δεν το ξέρουν και πολλοί :)

Κι εμενα στα Γερμανικα ηταν το μανιουαλ οταν το ειχα πρωτοπαρει, με τα ελαχιστα κουτσοΓερμανικα που ηξερα και τη βοηθεια λεξικου εβγαλα μια ακρη γενικα πως δουλευει το αυτοκινητο, μετα ζητησα απ τη BMW που ειχα παραγγειλει το αυτοκινητο να μου στειλει ενα manual στα Ελληνικα, επειδη ομως δεν ειχαν (δεν ειχε βγει ακομα Ελληνικο τοτε!) μου απεστειλαν εντελως δωρεαν ενα Αγγλικο στην πορτα του σπιτιου μου!

Σωστοτατος για τις λ.λωριδες! :cheers: :dblthumb2

sotirisl
06-03-11, 17:17
νομίζω ότι οι λ.λωρίδες είναι μετά τις 21.00....

αλλά παρόλα αυτά, υπάρχει καμιά κάμερα που να γράφει;

kostastnt
06-03-11, 17:27
Θεσσαλονίκη ήξερα ότι πέρυσι οι κάμερες της Τσιμισκή έγραφαν.. Είχα δει κλήση σε μια φίλη.. Φέτος δεν άκουσα κανέναν αλλά βλέπω ότι μπαίνουν πολλοί..

Από τις 20:30 και μετά είναι σίγουρα.. Έχει πινακίδα μπροστά από το σπίτι μου που το γράφει :)

Liacoste
15-03-11, 15:10
Παίδες καλησπέρα. Ενώ οδηγούσα ακούστηκε θόρυβος με ανεπαίσθητο "χτύπημα" στην πόρτα του οδηγού. Είχα την αίσθηση πως κάποιο πετραδάκι που σηκώθηκε απο προπορευόμενο με βρήκε. Για να μήν συγχιστώ συνέχισα και είπα πως θα δώ αν είχε γίνει ζημιά μόλις έφτανα σπίτι. Στην πορεία σκάω δυο πόντους το παράθυρο. Μόλις στην συνέχεια πατάω παρατεταμένα το μπουτόν για να κλείσει το παράθυρο αυτό κατέβηκε τέρμα κάτω και "σταματησε εκεί. Πάλι καλά που πέρασαν τα κρύα και τα χιόνια γιατι θα είχα γινει παγοκολώνα μέχρι να φτάσω σπίτι.:ylsuper:το μοτεράκι ακούγόταν οτι δούλευε κανονικά χωρίς όμως να δίνει κίνηση στο γρύλλο. Επίσκεψη εντέλη στο συνεργείο όπου αλλάχθηκε το γρυλλάκι μαζί με το πλέγμα που προστατεύει απο τα νερά. Πάλι καλά που έχω ένα μήνα εγγύηση ακόμα. Το αμάξι είναι 116 facelift. Κανείς με παρόμοια εμπειρια?

giannis 116
15-03-11, 19:22
Παίδες καλησπέρα. Ενώ οδηγούσα ακούστηκε θόρυβος με ανεπαίσθητο "χτύπημα" στην πόρτα του οδηγού. Είχα την αίσθηση πως κάποιο πετραδάκι που σηκώθηκε απο προπορευόμενο με βρήκε. Για να μήν συγχιστώ συνέχισα και είπα πως θα δώ αν είχε γίνει ζημιά μόλις έφτανα σπίτι. Στην πορεία σκάω δυο πόντους το παράθυρο. Μόλις στην συνέχεια πατάω παρατεταμένα το μπουτόν για να κλείσει το παράθυρο αυτό κατέβηκε τέρμα κάτω και "σταματησε εκεί. Πάλι καλά που πέρασαν τα κρύα και τα χιόνια γιατι θα είχα γινει παγοκολώνα μέχρι να φτάσω σπίτι.:ylsuper:το μοτεράκι ακούγόταν οτι δούλευε κανονικά χωρίς όμως να δίνει κίνηση στο γρύλλο. Επίσκεψη εντέλη στο συνεργείο όπου αλλάχθηκε το γρυλλάκι μαζί με το πλέγμα που προστατεύει απο τα νερά. Πάλι καλά που έχω ένα μήνα εγγύηση ακόμα. Το αμάξι είναι 116 facelift. Κανείς με παρόμοια εμπειρια?

Τι εννοεις το πλεγμα που προστατευει απ τα νερα;..
Μηπως ενα λαστιχο στεγανοποιητικο; Μια τσιμουχα;..
Τι σχεση εχει αυτο με το γρυλο;
Τελικα τι ακριβως επαθε και επεσε το παραθυρο, εσπασε ο γρυλος ή καποιος αλλος μηχανισμος του παραθυρου;
Εμενα μου χε τυχει πριν 2-3 χρονια να μπαζει νερα η πορτα του οδηγου απο μια τσιμουχα που χε ξεραθει και ξεκολλησει αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα με τους μηχανισμους των παραθυρων.

Αυτα ειναι, τωρα στη σειρα 1 και προβληματα που ειχαν Golf, 3 γενιες και 7+ χρονια πισω. Μπραβο! :dblthumb2 Παμε καλα, παμε δυνατα θα ελεγα! :shakehead :thumbsdow

Liacoste
16-03-11, 21:57
Τι εννοεις το πλεγμα που προστατευει απ τα νερα;..
Μηπως ενα λαστιχο στεγανοποιητικο; Μια τσιμουχα;..
Τι σχεση εχει αυτο με το γρυλο;
Τελικα τι ακριβως επαθε και επεσε το παραθυρο, εσπασε ο γρυλος ή καποιος αλλος μηχανισμος του παραθυρου;
Εμενα μου χε τυχει πριν 2-3 χρονια να μπαζει νερα η πορτα του οδηγου απο μια τσιμουχα που χε ξεραθει και ξεκολλησει αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα με τους μηχανισμους των παραθυρων.

Αυτα ειναι, τωρα στη σειρα 1 και προβληματα που ειχαν Golf, 3 γενιες και 7+ χρονια πισω. Μπραβο! :dblthumb2 Παμε καλα, παμε δυνατα θα ελεγα! :shakehead :thumbsdow

Σπασμένος γρύλος. Window lifter και seal έρχονται σετ και έτσι αλλάζεται και η τσιμούχα που λές αναγκαστικά.

Τώρα βέβαια ακούγεται ένα τρίξιμο διαφορετικό από τα γνωστά που μας ταλαιπωρούν (ακουγεται μέσα από την ταπετσαρία).

Τα Golf αν θυμάμαι καλά είχαν πλαστικό στόπ παραθύρου που έσπαγε και στο αντικαταστούσαν με μεταλλικό. Στο Golf IV είχαν όλα το ελλάτωμα όπως και στα πρώτα πεντάρια.

giannis 116
17-03-11, 10:52
Σπασμένος γρύλος. Window lifter και seal έρχονται σετ και έτσι αλλάζεται και η τσιμούχα που λές αναγκαστικά.

Τώρα βέβαια ακούγεται ένα τρίξιμο διαφορετικό από τα γνωστά που μας ταλαιπωρούν (ακουγεται μέσα από την ταπετσαρία).

Τα Golf αν θυμάμαι καλά είχαν πλαστικό στόπ παραθύρου που έσπαγε και στο αντικαταστούσαν με μεταλλικό. Στο Golf IV είχαν όλα το ελλάτωμα όπως και στα πρώτα πεντάρια.

Να τους το πας παλι πισω να σου ανοιξουν την επενδυση της πορτας να το βαλουν σωστα και οπως πρεπει για να μη κανει θορυβους! Μαλλον κανανε καποια τσαπατσουλιά και γι'αυτο κανει ετσι! Κι εγω Golf IV ειχα πριν τη BMW, ευτυχως ειχε μεταλλικα (αλουμινενια) στηριγματα παραθυρων αντι για πλαστικα, απο καποια χρονιά και μετα τα αλλαξαν, οποτε δεν μου ειχε πεσει κανενα παραθυρο. Αλλα ετριζαν ασχημα τα τζαμια απ τις πρωτες 13.000χμ ενω η BMW ετριξε μετα τις 110.000χμ!

giannis 116
27-03-11, 22:58
Μετα απο αρκετη χρηση με τον νεο εγκεφαλο και μετα απο 3η αλλαγη ΜΑΦ επανεμφανισε το αρχικο προβλημα που ειχε στην αρχη! Ρεταρισμα, δε σηκωνε στροφες δε τραβαγε, αναμενα check engine. Με σβησιμο, αφαιρεση κλειδιου και ξανα αναμμα ολα καλα. Με βλεπω να πηγαινω σε ενα ακομα συνεργειο που μου προταθηκε (το 6ο νομιζω, εχω χασει το μετρημα!), μπας και βγαλω καμια ακρη εκει.
Παντως γενικα τ αμαξι παει πολυ καλα, τραβαει μια χαρα, κραταει ρελαντι, καταφερα μαλιστα με νορμαλ οδηγηση και με 2 επιβατες μεσα να ριξω αρκετα την καταναλωση. Μονο που μου επανεμφανιστηκε αυτο το 'φαντασματακι' στιγμιαια!

mr incredible
27-03-11, 23:11
Μετα απο αρκετη χρηση με τον νεο εγκεφαλο και μετα απο 3η αλλαγη ΜΑΦ επανεμφανισε το αρχικο προβλημα που ειχε στην αρχη! Ρεταρισμα, δε σηκωνε στροφες δε τραβαγε, αναμενα check engine. Με σβησιμο, αφαιρεση κλειδιου και ξανα αναμμα ολα καλα. Με βλεπω να πηγαινω σε ενα ακομα συνεργειο που μου προταθηκε (το 6ο νομιζω, εχω χασει το μετρημα!), μπας και βγαλω καμια ακρη εκει.
Παντως γενικα τ αμαξι παει πολυ καλα, τραβαει μια χαρα, κραταει ρελαντι, καταφερα μαλιστα με νορμαλ οδηγηση και με 2 επιβατες μεσα να ριξω αρκετα την καταναλωση. Μονο που μου επανεμφανιστηκε αυτο το 'φαντασματακι' στιγμιαια!

επειδη τα εχεις αλλαξει ολα δεν κοιτας καλωδιοση κινητηρα πριν απο 2 χρονια μου εκαναν δωρεαν αλλαγη ημουν στην εγγυηση βεβαια

giannis 116
27-03-11, 23:21
επειδη τα εχεις αλλαξει ολα δεν κοιτας καλωδιοση κινητηρα πριν απο 2 χρονια μου εκαναν δωρεαν αλλαγη ημουν στην εγγυηση βεβαια

Ειναι οντως το τελευταιο που εχει μεινει. Κανει βεβαια πανω απο 400€ κι επειδη εχω βαρεθει να δινω λεφτα δε θα κανω τιποτα μου φαινεται, οσο δε μ αφηνει δε το ξαναπειραζω. Απλα θα παω για μια ακομα διαγνωση να παρω αλλη μια γνωμη. Η καλωδιωση ηταν ενα πιθανο αιτιο που μου ειχαν πει καποια συνεργεια, μπορει μαζι με τον εγκεφαλο, μπορει και απο μονη της να προκαλει αυτα. Σαφης διαγνωση με σιγουρια δεν εχει γινει ως τωρα δυστυχως και μονο πειραματα με κοστος δικο μου εχουν γινει και το αποτελεσμα τζιφος...

thanblan
28-03-11, 18:20
Κατ αρχην να ευχαριστησω ολους τους συμφορουμητες για τις απαντησεις και το ενδιαφερον τους.
Θα ανταπαντησω κι εγω με τη σειρα μου σε αυτα που θεσατε.

@rapid
Ακριβως τα ιδια εχω στο μυαλο μου αυτες τις μερες που οδηγαω το αυτοκινητο και φερεται με αυτον τον τροπο! Οταν το πηρα ειχε μολις 2 ναι ΔΥΟ χιλιομετρα στο κοντερ, το ειχα παραλαβει στο Μοναχο μεσα απ το εργοστασιο! Την πρωτη μερα που το πηρα εκανα 1100 χιλιομετρα και παροτι πιο πολυ εγω ημουν σφιγμενος για το καινουριο και το φοβομουν, δεν το ηξερα κλπ, το ενιωθα πολυ 'ζωντανο' και 'προθυμο'. Οποτε συμφωνω κι εχεις απολυτο δικιο σ αυτα που λες. Εχω μια υπονοια ισως για τα καυσαερια ομως γιατι τελευταια ακουσα ενα βουητο απ την εξατμιση στο ρελαντι που δεν τον ειχα ξανακουσει αυτο τον ηχο. Ελεγχθηκε η εξατμιση και διαπιστωθηκε οτι κατι χτυπαει μεσα στον καταλυτη σα μεταλλικο χτυπημα. Καρτα καυσαεριων βγαζω κανονικα και ποτε δεν ειχα προβλημα με καυσαερια και καταλυτη. Συν οτι τα 174.600χμ που εχει τ αμαξι τα θεωρω λιγα για να χαλασει ο καταλυτης.
Τι γνωμη εχεις γι'αυτο;..

@b-q
Αν αποφασισω να το πουλησω απλα θα σκοτωθει γιατι ειναι αυτοκινητο 6ετιας με παρα πολλα χιλιομετρα. Οσο για την κατασταση του, για τα χιλιομετρα του δε φαινεται καν αφου ειμαι πολυ ψειρας και το εχω σε αριστη κατασταση μηχανικα και οπτικα, συν οτι εχει και αρκετα εξτρα. Αλλα αυτα ξερουμε οτι δε μετρανε οποτε βλεπω να μου το παιρνουνε κοψοχρονια. Για αλλο αυτοκινητο μια χαρα το Μινι αλλα επειδη πλεον μπαινω σε βαθεια νερα δανειου για σπιτι με βλεπω με κανα φτηνιαρικο κουβαδακι Γιαπωνεζοκορεατικο μικρων κυβικων απλα για τις μετακινησεις μου σπιτι δουλεια, μια που και τις εκδρομες εχω κοψει πλεον.

@316Ε36Compact θα μιλησουμε και κατ ιδιαν, η επομενη κινηση ισως και η τελευταια θα ναι το συνεργειο που μου προτεινεις...

PS Σημερα μου εκανε και κατι αλλο κουλο! Παταω με 2α απο χαμηλα και δε τραβαγε καθολου απο τις 3000σαλ, ενω κανονικα με 2α 3000-4500σαλ ηταν η καλυτερη του! Μιλαμε για νευρα εγω, παταω να δω αν θα πιασει κοφτη, το μοτερ να λυσαει αλλα μεχρι τις 6000σαλ με πηγε δεν εδινε παραπανω, αφηνω το γκαζι αποτομα και τοτε δινει μια σπρωξια λες και ξεκολλησε, ξεμπουκωσε, πηγε καποιο σημα να δωσει κατι κι εγω δε ξερω! Τι λετε και για αυτο?!
λέω πως ενω το βάνος εξαγωγής με τέρμα γκάζι θα έπρεπε να είναι στην θέση αρχικής λειτουργείας(όπως όταν βάζεις μπρος) δεν ήταν, και όταν άφησες το γκάζι,τελικά πήρε την σωστή του θέση.(σωστή θέση στο βάνος-πλήρης τέλεια καύση-πληροφοριακά)...Φαντάζομαι πονηρέυεσαι τώρα και για την αιτία των λοιπων αφλογιστιών που εκδηλωνονται στα αυτοκίνητά μας, και μετά οδηγούμαστε και σε αστοχίες στους αισθητήρες καυσαερίων...(nox λ κτλ)

giannis 116
29-03-11, 21:31
[/B]
λέω πως ενω το βάνος εξαγωγής με τέρμα γκάζι θα έπρεπε να είναι στην θέση αρχικής λειτουργείας(όπως όταν βάζεις μπρος) δεν ήταν, και όταν άφησες το γκάζι,τελικά πήρε την σωστή του θέση.(σωστή θέση στο βάνος-πλήρης τέλεια καύση-πληροφοριακά)...Φαντάζομαι πονηρέυεσαι τώρα και για την αιτία των λοιπων αφλογιστιών που εκδηλωνονται στα αυτοκίνητά μας, και μετά οδηγούμαστε και σε αστοχίες στους αισθητήρες καυσαερίων...(nox λ κτλ)

Και για το βανος το σκεφτομουν να σου πω την αληθεια. Μαλιστα καπου εδω μεσα ειχα διαβασει για τεστ του βανος και ξεχασα να ρωτησω λεπτομερειες!
Ξερει κανεις να μου πει περι τινος προκειτε; Ειναι καποιο ειδος διαγνωσης του Βανος;
Θα το ρωτησω την επομενη φορα που θα παω (για ακομα μια φορα) για διαγνωση...
Σημερα μου εκανε παλι ενα κουλο που το πιανει που και που μετα την αλλαγη του εγκεφαλου.
Εβαλα τον πισω καθαριστηρα, εκανε μιση κινηση αργα και σταματησε. Δε λειτουργουσε ουτε η αντλια του, νεκρο εντελως. Μετα απο λιγο κι αφου εσβησα, εβγαλα το κλειδι και το ξαναναψα δουλευε καλα.
Μου το χε ξανακανει και η διαγνωση ηταν στιγμιαια σφαλματα σε καποιο junction box, κατι ηλεκτρικο δηλαδη...
Θα το δουμε κι αυτο...

thanblan
30-03-11, 20:30
Και για το βανος το σκεφτομουν να σου πω την αληθεια. Μαλιστα καπου εδω μεσα ειχα διαβασει για τεστ του βανος και ξεχασα να ρωτησω λεπτομερειες!
Ξερει κανεις να μου πει περι τινος προκειτε; Ειναι καποιο ειδος διαγνωσης του Βανος;
Θα το ρωτησω την επομενη φορα που θα παω (για ακομα μια φορα) για διαγνωση...
Σημερα μου εκανε παλι ενα κουλο που το πιανει που και που μετα την αλλαγη του εγκεφαλου.
Εβαλα τον πισω καθαριστηρα, εκανε μιση κινηση αργα και σταματησε. Δε λειτουργουσε ουτε η αντλια του, νεκρο εντελως. Μετα απο λιγο κι αφου εσβησα, εβγαλα το κλειδι και το ξαναναψα δουλευε καλα.
Μου το χε ξανακανει και η διαγνωση ηταν στιγμιαια σφαλματα σε καποιο junction box, κατι ηλεκτρικο δηλαδη...
Θα το δουμε κι αυτο...

φίλε είναι σαν να έχουμε ένα λογισμικό που κολλάει....
για την ακρίβεια που κολλλλλλλλλλλλλλ.......άει.
και ετσι την βγάζουμε με στιγμιαίες βλάβες. σαν να εχει επεξεργαστή ό υπολογιστής μας που δεν τα σηκώνει όλα μαζί και που και που κολλάει...
επειδή εγώ του έχω κάνει τεστ στην λειτουργεία του βάνος δεν έβγαλε πρόβλημα. δεν κολλάει πάντα όμως. κάποιες στιγμές κολλάει...

giannis 116
30-03-11, 20:47
φίλε είναι σαν να έχουμε ένα λογισμικό που κολλάει....
για την ακρίβεια που κολλλλλλλλλλλλλλ.......άει.
και ετσι την βγάζουμε με στιγμιαίες βλάβες. σαν να εχει επεξεργαστή ό υπολογιστής μας που δεν τα σηκώνει όλα μαζί και που και που κολλάει...
επειδή εγώ του έχω κάνει τεστ στην λειτουργεία του βάνος δεν έβγαλε πρόβλημα. δεν κολλάει πάντα όμως. κάποιες στιγμές κολλάει...

Το τεστ πως εγινε, με διαγνωστικο σε συνεργειο;

Σημερα το σκαλωμα του πισω καθαριστηρα επανεμφανιστηκε πιο εντονο και επιμονο. Εκανε μιση κινηση, κολλαγε. Εσβηνα, εβγαζα κλειδι ξαναναβα, τα ιδια ενω παλιοτερα ξεκολλαγε και δουλευε κανονικα. Μια, δυο, τρεις... Τσεκαρω ολες τις ασφαλειες που αφορουν το πισω τζαμι, καθαριστηρα, αντλιας πλυστικου μεχρι και θερμαντικου. Τις εβγαλα τις ξαναβαλα σπρωχνοντας τες να κουμπωσουν καλα στις θεσεις τους και να πατησουν σωστα ωστε να σιγουρευτω οτι κανουν καλη επαφη. Οκ μετα, μια χαρα δουλευε.

Και μετα απο αρκετη χρηση σε πολη μεσα και με κλιματισμο το ξαναπιασε ο διαολος και εκανε τα γνωστα του κολπα... Τσεκ ενζτιν, δεν ανεβαζε στροφες εν κινησει δε τραβαγε, ασταθεια ρελαντι, τα γνωστα δηλαδη, εκει δουλεια του... Τζαμπα τα 840 που εδωσα για αλλο εγκεφαλο που να μου κοβονταν τα ποδια που πηγα και τον αλλαξα!
Τσαντιλα εγω, καταρες, και στεναχωρια ταυτοχρονα! :angryfire Κατεβαινα ενα δρομο προς λιμανι Πειραια και μου ρχοταν οπως ημουν να παιρνα φορα και να το σουταρα απο καμια προβλητα!
Ειναι και μπλε δε θα χρειαζοταν και βαψιμο!

Λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων θα μεινει καμια 10αρια μερες σταθμευμενο και ισως να ασχοληθω μαζι του μετα απο αυτες τις 10 μερες. Λεω ισως γιατι εχω βαρεθει πλεον και δε μου περισσευει αλλο χρημα για το γ@μηδι...

ΥΓ Εν τω μεταξυ μαλλον εντοπισα το αιτιο για τα σημερινα... Πριν γινουν αυτα το χα πλυνει το χα κανει κουκλα και μου εξεφρασαν το θαυμασμο τους γι'αυτο δυο κοπελες, :flirt: ασχετες μεταξυ τους σε διαφορετικες στιγμες!
Ματι! Λεω να βαλω καμια αρμαθια σκορδα και να το παω να το διαβαζει κανας παπας!

advanced
30-03-11, 22:23
guys το 116i (μοντ. 09) μου έβγαλε την ειδοποίηση για υγρά φρένων (σύμφωνα με το manual) στα 26.000 χλμ. Κόκκινη ένδειξη. Ξέρει κανείς τι παίζει? Ευχαριστώ!

giannis 116
30-03-11, 22:33
guys το 116i (μοντ. 09) μου έβγαλε την ειδοποίηση για υγρά φρένων (σύμφωνα με το manual) στα 26.000 χλμ. Κόκκινη ένδειξη. Ξέρει κανείς τι παίζει? Ευχαριστώ!

Εχεις ξαναλλαξει υγρα φρενων;
Αν οχι να πας να τα αλλαξεις και να πεις να σου κανουν reset τον ενδεικτη σερβις του Board Computer. Μαλλον ειναι ειδοποιηση-υπενθυμιση οτι εχει περασει ο χρονος για αλλαγη υγρων, δεν εχει γινει η αλλαγη και ουτε το reset στο BC. Σου βγαζει και χιλιομετρα με αρνητικο προσημο μηπως ή χρονο με αρνητικο προσημο; (-)
Αν ναι τοτε ειναι σιγουρα overdue service.
Διαβασε και στο εγχειριδιο σου, σιγουρα θα επεξηγει το συμβολο που βλεπεις.

kostastnt
31-03-11, 01:57
Μάλλον τα έχασε τα υγρά φρένων.. Δε νομίζω ότι βγάζει ειδοποιήση να αλλαχτούν.. Δοκίμασε σε ελεγχόμενο χώρο και με πολλή ΠΡΟΣΟΧΗ αν δουλέυει το ABS και δες τις ζάντες αν έχουν σημάδια από υγρά.. Επίσης το πεντάλ φρένου είναι όπως παλιότερα ή το νιώθεις πιο μαλακό?

thanblan
01-04-11, 13:04
φίλε είναι σαν να έχουμε ένα λογισμικό που κολλάει....
για την ακρίβεια που κολλλλλλλλλλλλλλ.......άει.
και ετσι την βγάζουμε με στιγμιαίες βλάβες. σαν να εχει επεξεργαστή ό υπολογιστής μας που δεν τα σηκώνει όλα μαζί και που και που κολλάει...
επειδή εγώ του έχω κάνει τεστ στην λειτουργεία του βάνος δεν έβγαλε πρόβλημα. δεν κολλάει πάντα όμως. κάποιες στιγμές κολλάει...

ρε φίλε με όλη την συμπόνοια που μπορεί να νοιώθει κάποιος που τραβάει τα ίδια.
μήπως έγινε μούφα με τον εγκέφαλο. εμένα μου έιχαν πει πως πρέπει να παραγγελθεί στο εργοστάσιο για το αυτοκίνητό μου(κωδικό πλαισίου) και να το προγραμματίσει το εργοστάσιο ξανά. με όλο το παπατζιλίκι που μπορέι να περιλαμβάνει κάτι τέτοιο, μήπως κάτι δεν έκανες σωστά?
επίσης ο παίκτης service που ήταν στην κοπή της πίτας μου είχε πει πως σε κάποια κυρία που είχε ένα 116 με αντίστοιχο πρόβλημα, άλλαξε τον εγκέφαλο και τέρμα-καμμία ενόχληση έκτοτε.
τί να πω....

advanced
02-04-11, 19:20
Εχεις ξαναλλαξει υγρα φρενων;
Αν οχι να πας να τα αλλαξεις και να πεις να σου κανουν reset τον ενδεικτη σερβις του Board Computer. Μαλλον ειναι ειδοποιηση-υπενθυμιση οτι εχει περασει ο χρονος για αλλαγη υγρων, δεν εχει γινει η αλλαγη και ουτε το reset στο BC. Σου βγαζει και χιλιομετρα με αρνητικο προσημο μηπως ή χρονο με αρνητικο προσημο; (-)
Αν ναι τοτε ειναι σιγουρα overdue service.
Διαβασε και στο εγχειριδιο σου, σιγουρα θα επεξηγει το συμβολο που βλεπεις.

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Να δώσω λίγο το ιστορικο (επειδή το έχω μπροστά μου). Άλλαξα λάδια (με δική μου απαίτηση) στα 10.000 χλμ. Στα 19.000 χλμ το αμάξι ζήτησε σέρβις και το έκανα. Βλέπω στην απόδειξη ουσιαστικά ΛΑΔΙΑ και φίλτρα λαδιού (κόστος 176 ευρώ αν βοηθάει μαζί με κάρτα καυσαερίων, υγρό παρμπρίζ και κάτι τέτοια). Δεν βλέπω τίποτα για ΦΡΕΝΑ. Στο σέρβις book έχουν βάλει Χ στα λάδια κινητήρα και στο σχεδιάκι που δείχνει την εξάτμιση (?) με΄το σήμα του air-condition απο πάνω. Μόνο σε αυτά τα 2 έχουν Χ στα 19.000 χλμ.

Τώρα αναλυτικά γι' αυτό που μου βγάζει τώρα. Με το που μπήκε ο Μάρτιος μου έβγαλε SERVICE (με το αυτοκινιτάκι σε σχέδιο) με κόκκινο χρώμα. Πήγα απο το μενού στο SERVICE- INFO και βγάζει το κόκκινο σήμα το στρογγυλό με τις 2 παρενθέσεις δεξιά και αριστερά που μέσα στο κύκλο στο κάτω μέρος του έχει κάτι σαν θάλασσα. Απο κάτω του δείχνει αριστερά ένα ρολόι και γράφει 03/2011. Διάβασα το μάνιουαλ και λέει ότι είναι για υγρά φρένων. Έτσι το υπέθεσα ότι είναι για υγρά. Σήμερα (που έχει μπει ο Απρίλης) δείχνει ακριβώς τα ίδια κάθε φορά που βάζω μπρος.

να σημειώσω ότι το ABS δουλεύει κανονικά, οι ζάντες δεν έχουν σημάδια απο υγρά και η αίσθηση στο πεντάλ του φρένου είναι ίδια όπως παλιά.

Καμιά ιδέα? Ανυσήχησα τώρα!

Υ.Γ. Μήπως κάνω μ@μ@κία που έχω επιλέξει να το πηγαίνω για σέρβις- συνεργίο σύμφωνα με τις ενδείξεις του CBS?

Ευχαριστώ παιδιά!

nfot
02-04-11, 19:26
Ο κατασκευαστης, πολυ σωστα, προβλεπει αλλαγη υγρων φρενων καθε 2 χρονια. Αυτη ειναι η αιτια που αναβει η σχετικη ενδειξη.
Τα υγρα φρενων ειναι υδροφιλα. Οποτε οσο περναει ο καιρος, απορροφανε υγρασια. Αυτο εχει σαν συνεπεια χαμηλοτερο σημειο βρασμου και χειροτερη αισθηση. Σε απλη οδηγηση, δυσκολα θα καταλαβεις τις διαφορες. Αν ομως το οδηγησεις κοντα στο οριο, σε στριφτερη διαδρομη, μετα απο λιγο θα καταλαβεις τι εννοω.

advanced
03-04-11, 11:55
ευχαριστώ πολύ nfot. εύχομαι να είναι όντως αυτό. η αλήθεια είναι ότι το οδηγώ για μικρές διαδρομές μέσα στη πόλη μόνο , ίσως γιαυτό να μην έχω δει διαφορά. βαίβεα το αμάξι κλείνει 2 χρόνια τον Ιούνιο. θα το πάω να το δούνε να τελειώνω... θα του ξαναλάξω λάδια προληπτικά... εσύ το πηγαίνεις συνεργείο σύμφωνα με το CBS?

και πάλι ευχαριστώ.

nfot
03-04-11, 11:58
Εμενα δεν εχει κλεισει καν διετια. Αλλαγη λαδιων εκανα προληπτικα στις 10.000 περιπου και τωρα θα ξανακανω τον Ιουνιο, που κλεινει διετια, οπως και οποια αλλη εργασια προβλεπεται.

kostastnt
04-04-11, 11:43
Εγώ στα 90000km και μετά από 5 χρόνια δεν έχω αλλάξει υγρά φρένων και ούτε μου έχει βγάλει κάτι το BC.. Κάποια στιγμή βέβαια θα τα αλλάξω..

advanced
05-04-11, 00:32
Εγώ στα 90000km και μετά από 5 χρόνια δεν έχω αλλάξει υγρά φρένων και ούτε μου έχει βγάλει κάτι το BC.. Κάποια στιγμή βέβαια θα τα αλλάξω..

μήπως το CBS είναι "ότι νά ναι" τελικά???

themis78
05-04-11, 18:23
Καιρός να τα αλλάξεις!!

TAZ118!
05-04-11, 20:21
Και 5 χρονια ειναι υπερβολικα πολλα...Κανονικα καθε 2 χρονια max πρεπει να αλλαζονται τα υγρα φρενων...

kostastnt
05-04-11, 23:01
Άκυρο.. Αλλάχτηκαν όταν πήρα το αμάξι μετάχειρο.. 18 μηνών και είχαν πει οι Γερμανοί στον πατέρα μου ότι δεν ξαναχρειάζονται άλλαγμα.. Πάντω λαμπάκι στα 4,5 χρόνια δεν έχω δει..

giannis 116
10-04-11, 12:14
Οπως λεει κι ο τιτλος, χτες διαπιστωσα πως το νεο προβλημα (ενα απ τα παμπολλα) που μου ειχε εμφανιστει εδω και λιγο καιρο, εγινε μονιμο, και ο πισω υαλοκαθαριστηρας ψοφησε!
Δε λειτουργει καθολου, ενω το πλυστικο παιζει κανονικα.
Τσεκαρα παλι ολες τις ασφαλειες, φαινονταν οκ, προσπαθησα και λιγο ελαφρια με το χερι να τον βοηθησω μηπως και ειχε κολλησει αλλα τιποτα. Οποτε βρω λιγο χρονο θα παω σε συνεργειο να το κοιταξουν.
Επισης πηγα να μου τσεκαρουν και τα φρενα γιατι ετριζαν και διαπιστωθηκε οτι ισως εχω και προβλημα με τα ρουλεμαν των εμπρος τροχων καθως εκτος απ τα φρενα ετριζαν και αυτα οταν ημουν εν κινησει χωρις να παταω φρενο. Ενα ακομα στη λιστα...

thanblan
10-04-11, 20:33
γιαννή έχεις προσπαθήσει ποτέ σε υπολογιστή να δουλέψεις με λογισμικά -και hardware που δεν συνεργάζονται???
γίνεται η χαρά του κάθε πικραμένου....
κολλάνε οι εντολές-καθυστέρηση και μετά εκδήλωση και των 2 μαζί, γενικά γίνεται το ακανόνιστο. μέχρι φυσικά να κολλήσει όλο το σύστημα (αφλογιστία) και να κανουμε το γνωστό ctrl-alt-del για να το κάνουμε reset.
κάπως έτσι φαντάσου ότι αιτιολογούνται τα προβληματά μας.
τώρα τι προκαλεί το χάος? ασύμβατα στοιχεία, εγκέφαλος, κακός παλμός από το δυναμό, γείωση???

giannis 116
10-04-11, 21:39
γιαννή έχεις προσπαθήσει ποτέ σε υπολογιστή να δουλέψεις με λογισμικά -και hardware που δεν συνεργάζονται???
γίνεται η χαρά του κάθε πικραμένου....
κολλάνε οι εντολές-καθυστέρηση και μετά εκδήλωση και των 2 μαζί, γενικά γίνεται το ακανόνιστο. μέχρι φυσικά να κολλήσει όλο το σύστημα (αφλογιστία) και να κανουμε το γνωστό ctrl-alt-del για να το κάνουμε reset.
κάπως έτσι φαντάσου ότι αιτιολογούνται τα προβληματά μας.
τώρα τι προκαλεί το χάος? ασύμβατα στοιχεία, εγκέφαλος, κακός παλμός από το δυναμό, γείωση???

Μακαρι να γνωριζα πως να δουλευω σε υπολογιστες και ειδικα αυτοκινητων και ειχα και τα εργαλεια. Τωρα δεν θα τραβιομουν τοσο καιρο με τα ιδια προβληματα, ουτε θα εβγαζα νεα προβληματα ουτε θα σπαταλαγα τοσο χρονο, χρημα και διαθεση.
Αυριο θα το παω να δω τι θα μου πουν.

thanblan
10-04-11, 21:46
αντιπαραβολή κάνω του εγκεφάλου των αυτοκινήτων μας, με κάποιον παλιό ή πολυδουλεμένο υπολογιστή, προκειμένου να καταλάβεις τι εννοώ.
παράδειγμα ήταν...με αντιστοιχίες...

giannis 116
10-04-11, 21:58
αντιπαραβολή κάνω του εγκεφάλου των αυτοκινήτων μας, με κάποιον παλιό ή πολυδουλεμένο υπολογιστή, προκειμένου να καταλάβεις τι εννοώ.
παράδειγμα ήταν...με αντιστοιχίες...

Ναι, το επιασα, απλα εχω παλι πικρες με το κ#λαμαξο, καταλαβαινεις...
Το διλημα μου τωρα ειναι να το ξαναπαω εκει που μου αλλαξαν τον εγκεφαλο και να τους πω φτιαξτε και αυτη τη βλαβη γιατι οπως φαινεται απο τοτε που αλλαξα εγκεφαλο αρχισαν κι αυτα τα πανυγηρια ή μηπως να ρωτησω και σε κανεναν αλλο μπας και βγαλω ακρη.

Το θεμα γυρναει λιγο και στα συνεργεια. Στο εξειδικευμενο που πηγαινα στη γειτονια μου δεν εβγαλα ακρη αφου δεν εβρισκε εγκεφαλο, κι εγκεφαλο να εβρισκε δε ξερω ποτε θα το χε ετοιμο τ αμαξι καθως αν και τον θεωρω καλο, ειναι πολυ αργος αφου εχει ενα σκασμο δουλεια και πολυ λιγο κοσμο για να βγαλει τη δουλεια, ο αλλος ο 'σωτηρας' που βρηκε εγκεφαλο, με ξαλαφρωσε απο 840€, το αρχικο προβλημα επανεμφανιστηκε, συν εμφανιστηκε τωρα αυτο με τους καθαριστηρες, καηκαν 3 λαμπες μεσα σε 2 βδομαδες απ τις αλλαγες εγκεφαλων που κανονικα εχω προσεξει οτι καιει 2 λαμπες ανα 3ετια και βαλε και βλεπουμε ακομα. Σ αυτον αν και εχω εγγυηση για την εργασια και το ανταλλακτικο δε θα θελα να ξαναπαω να σας πω την αληθεια καθως εχω παει τοσες φορες, ειναι και μακρυα απο μενα και ακρη δεν εχω βγαλει. Σ ενα εξουσιοδοτημενο που πηγα απλα δεν εβγαλε ουτε αυτος ακρη και μου πε οτι ισως να θελει και ανακαλωδιωση κινητηρα (αλλα 480€ περιπου...).
Εχω απηυδησει, δε ξερω τι να κανω. Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το δωσω αν και δε θελω, και να παρω κανα μεταχειρο κουβαδακι λιγων κυβικων Γιαπωνεζοκορεατακι...Για αλλο 'καλο' αμαξι δεν ειμαι καθως εχω μπει σε διαδικασια δανειων και αγορας σπιτιου, εχω πελαγωσει τι να πω...
Μου εχουν προτεινει 2 ακομα συνεργεια, υποτιθεται καλα, παιδια απο εδω μεσα, λεω να κανω μια βολτα και απ τους δυο αυριο μηπως και δω φως σε κανεναν απ αυτους.

thanblan
10-04-11, 23:30
Ναι, το επιασα, απλα εχω παλι πικρες με το κ#λαμαξο, καταλαβαινεις...
Το διλημα μου τωρα ειναι να το ξαναπαω εκει που μου αλλαξαν τον εγκεφαλο και να τους πω φτιαξτε και αυτη τη βλαβη γιατι οπως φαινεται απο τοτε που αλλαξα εγκεφαλο αρχισαν κι αυτα τα πανυγηρια ή μηπως να ρωτησω και σε κανεναν αλλο μπας και βγαλω ακρη.

Το θεμα γυρναει λιγο και στα συνεργεια. Στο εξειδικευμενο που πηγαινα στη γειτονια μου δεν εβγαλα ακρη αφου δεν εβρισκε εγκεφαλο, κι εγκεφαλο να εβρισκε δε ξερω ποτε θα το χε ετοιμο τ αμαξι καθως αν και τον θεωρω καλο, ειναι πολυ αργος αφου εχει ενα σκασμο δουλεια και πολυ λιγο κοσμο για να βγαλει τη δουλεια, ο αλλος ο 'σωτηρας' που βρηκε εγκεφαλο, με ξαλαφρωσε απο 840€, το αρχικο προβλημα επανεμφανιστηκε, συν εμφανιστηκε τωρα αυτο με τους καθαριστηρες, καηκαν 3 λαμπες μεσα σε 2 βδομαδες απ τις αλλαγες εγκεφαλων που κανονικα εχω προσεξει οτι καιει 2 λαμπες ανα 3ετια και βαλε και βλεπουμε ακομα. Σ αυτον αν και εχω εγγυηση για την εργασια και το ανταλλακτικο δε θα θελα να ξαναπαω να σας πω την αληθεια καθως εχω παει τοσες φορες, ειναι και μακρυα απο μενα και ακρη δεν εχω βγαλει. Σ ενα εξουσιοδοτημενο που πηγα απλα δεν εβγαλε ουτε αυτος ακρη και μου πε οτι ισως να θελει και ανακαλωδιωση κινητηρα (αλλα 480€ περιπου...).
Εχω απηυδησει, δε ξερω τι να κανω. Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το δωσω αν και δε θελω, και να παρω κανα μεταχειρο κουβαδακι λιγων κυβικων Γιαπωνεζοκορεατακι...Για αλλο 'καλο' αμαξι δεν ειμαι καθως εχω μπει σε διαδικασια δανειων και αγορας σπιτιου, εχω πελαγωσει τι να πω...
Μου εχουν προτεινει 2 ακομα συνεργεια, υποτιθεται καλα, παιδια απο εδω μεσα, λεω να κανω μια βολτα και απ τους δυο αυριο μηπως και δω φως σε κανεναν απ αυτους.

φίλε Γιάννη, υποπτεύομαι , με όλη την πιθανότητα αστοχίας, πως έχει γίνει μ@λ@κία με τον εγκέφαλο... κάτι δεν μου πάει. είσαι σίγουρος ότι έβαλες τον σωστό εγκέφαλο και ότι προγραμματίστηκε σύμφωνα με τις δέουσες διαδικασίες?
πολλά κουλά σου έβγαλε πολύ σύντομα...

giannis 116
11-04-11, 00:20
φίλε Γιάννη, υποπτεύομαι , με όλη την πιθανότητα αστοχίας, πως έχει γίνει μ@λ@κία με τον εγκέφαλο... κάτι δεν μου πάει. είσαι σίγουρος ότι έβαλες τον σωστό εγκέφαλο και ότι προγραμματίστηκε σύμφωνα με τις δέουσες διαδικασίες?
πολλά κουλά σου έβγαλε πολύ σύντομα...

Κι εγω τα ιδια υποπτευομαι. Συν οτι μετα την τελευταια αλλαγη επαψε να ακουγεται ενας ηχος σαν ενα χαρακτηριστικο 'ιιιιι', κατι σαν ηλεκτρικο η κατι τετοιο τελως παντων οταν ξεκλειδωνει το αυτοκινητο. Το εκανε απ τη μερα που το πηρα οποτε το ξεκλειδωνα αλλα μετα την αλλαγη δε το ξανακανει πλεον...
Και παλι πλεον τι να κανω. Αφου σε καποια φαση που ειχε μπει για λιγο ο αρχικος εγκεφαλος πανω σε μια στιγμη επαψε να λειτουργει, εσβησε το μοτερ και δε ξαναπηρε ποτε. Και μετα την τελευταια αλλαγη η αρχικη πλακετα δεν επιστραφηκε ποτε στα χερια μου.
Ξερω εκανα βλακεια που δεν επεμενα να τη ζητησω να μου τη δωσουν πισω οπως και τη μεγαλη βλακεια την εκανα που πηρα την αποφαση να τον αλλαξω εξαρχης και τωρα εμπλεξα και τρεχω. Αλλα τι να κανω πλεον μπορει να μου πει καποιος;..

alen77
11-04-11, 10:38
Κι εγω τα ιδια υποπτευομαι. Συν οτι μετα την τελευταια αλλαγη επαψε να ακουγεται ενας ηχος σαν ενα χαρακτηριστικο 'ιιιιι', κατι σαν ηλεκτρικο η κατι τετοιο τελως παντων οταν ξεκλειδωνει το αυτοκινητο. Το εκανε απ τη μερα που το πηρα οποτε το ξεκλειδωνα αλλα μετα την αλλαγη δε το ξανακανει πλεον...
Και παλι πλεον τι να κανω. Αφου σε καποια φαση που ειχε μπει για λιγο ο αρχικος εγκεφαλος πανω σε μια στιγμη επαψε να λειτουργει, εσβησε το μοτερ και δε ξαναπηρε ποτε. Και μετα την τελευταια αλλαγη η αρχικη πλακετα δεν επιστραφηκε ποτε στα χερια μου.
Ξερω εκανα βλακεια που δεν επεμενα να τη ζητησω να μου τη δωσουν πισω οπως και τη μεγαλη βλακεια την εκανα που πηρα την αποφαση να τον αλλαξω εξαρχης και τωρα εμπλεξα και τρεχω. Αλλα τι να κανω πλεον μπορει να μου πει καποιος;..

Δεν θα σου πώ τι να κάνεις αλλά μπορώ να σου πώ τι έκανα εγώ. Αρχικά κινήθηκα δικαστήκα. Αποφάσισα να το πουλήσω και ας μην ήθελα. Το έβαλα αγγελία και μετά αποφάσισα τι θα πάρω στην θέση του και φυσικά όχι bmw. Όσο καιρό περίμενα όπου έβλεπα συνεργείο έμπαινα και του έριχναν μια ματιά μπάς και βρεθεί κάποιο τσακάλι και το φτιάξει. Ε ....ένας απο αυτούς το πήρε κιολάς. Έχασα πολλά, τα μίσα της αρχικής του αξίας αλλά δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο. Οχι δεν θα περίμενα άλλο....η υπομόνη μου έχει μικρά όρια. Απλά αυτό που πήρα εδώ και ένα χρόνο και κάτι.....δεν έχει ζητήσει ΤΙΠΟΤΑ. Ούτε λαμπάκια, ούτε λάδια, ούτε ρεταρίσματα, ούτε νερά ούτε σασμάν...κλπ και σίγουρα με πολύ πιο άγρια οδήγηση. Για την ιστορία μιλάω για Ε93/07 με 25000 χλμ οταν το πούλησα.

giannis 116
11-04-11, 11:43
Το πηγα σημερα και το ελεγξαν, τελικα ειχε παρει νερα απο μεσα ο μηχανισμος του πισω καθαριστηρα. Ειχε διαρροη ενα τσιμουχακι εσωτερικα που πιανει το σωληνακι του πλυστικου. Προς τα εξω δεν ειχε σταξει τιποτα, μολις ανοιξαν το κελυφος του μηχανισμου μεσα ηταν μια σκουριασμενη λιμνη...
Τεταρτη θα αλλαχτει με καινουριο καμια 100η τα ανταλλακτικα μονο, αλλο ενα στη λιστα των προβληματων...

kostastnt
12-04-11, 19:02
Περαστικά ρε Γιάννη.. Τι πράμα είναι αυτό με το αμάξι σου? Ελπίζω όταν φτάσουμε τα χιλιόμετρα σου να μην τραβήξουμε όλοι τα ίδια...

giannis 116
12-04-11, 19:43
Περαστικά ρε Γιάννη.. Τι πράμα είναι αυτό με το αμάξι σου? Ελπίζω όταν φτάσουμε τα χιλιόμετρα σου να μην τραβήξουμε όλοι τα ίδια...

Ευχαριστω για τα λογια συμπαραστασης! Ευχομαι να μη φτασετε τα χιλιομετρα μου αλλα να αποκτησετε κατι πιο καινουριο και πιο καλο!Εκτος κ αν τ αγαπατε τοσο πολυ ή τα χετε παντρευτει σα κι εμενα!

Εγω πιστευω ολα αυτα πως ειναι συνδυασμος:

-Κακοτυχιας.
-Σκληρης, αλυπητης, ανελεητης συνεχους χρησης σε καθε τυπο δρομο και σε καθε ειδους συνθηκης και καιρου.
-Κακης ποιοτητας υλικων, κυριων ηλεκτρικων και ηλεκτρονικων περιφερειακων που τα περισσοτερα ειναι απο υποκατασκευαστες οχι Γερμανους (Ισπανους κυριως αλλα και Γιαπωνεζους κι εγω δε ξερω ομως απο που αλλου...)
-Συνδυασμος των παραπανω...

Το αποτελεσμα ειναι ομως μεγαλα προσωπικα εξοδα και συχνο σπασιμο χολης...

kostastnt
14-04-11, 12:02
Πόσα χιλιόμετρα έφτασες τώρα? Έχω την εντύπωση ότι πριν πολύ καιρό διάβασα 120000+... Τα οποία δεν τα θεωρώ καθόλου πολλά για αμάξι και ειδικά bmw.. Είδα με τα μάτια μου 46άρι 1.6 με 380.000 σε μια 10ετία χωρίς να βγάλει τίποτα ιδιαίτερο..

Εγώ ευτυχώς τον άσσο τον χρησιμοποιώ σαν δεύτερο μόνο για εκτός πόλης και τα 90.000 που του έχουν γίνει είναι όλα εθνική.. Μάλλον για αυτό δεν είχα κάποιο πρόβλημα εκτός από τον λ.. Τον οποίο σε εξουσιοδοτημένο bmw της θεσσαλονίκης δεν το έβρισκαν και τους το είπα εγώ επειδή το διάβασα εδώ..

Γιάννη έχεις σκεφτεί να το δώσεις σε κανάν μαντρά για κανά 10000€? Συμπληρώνοντας κάτι ακόμα παίρνεις ένα άλλο μετάχειρο και παρακαλάς να μην βγάλει πρόβλημα :)

giannis 116
14-04-11, 12:19
Πόσα χιλιόμετρα έφτασες τώρα? Έχω την εντύπωση ότι πριν πολύ καιρό διάβασα 120000+... Τα οποία δεν τα θεωρώ καθόλου πολλά για αμάξι και ειδικά bmw.. Είδα με τα μάτια μου 46άρι 1.6 με 380.000 σε μια 10ετία χωρίς να βγάλει τίποτα ιδιαίτερο..

Εγώ ευτυχώς τον άσσο τον χρησιμοποιώ σαν δεύτερο μόνο για εκτός πόλης και τα 90.000 που του έχουν γίνει είναι όλα εθνική.. Μάλλον για αυτό δεν είχα κάποιο πρόβλημα εκτός από τον λ.. Τον οποίο σε εξουσιοδοτημένο bmw της θεσσαλονίκης δεν το έβρισκαν και τους το είπα εγώ επειδή το διάβασα εδώ..

Γιάννη έχεις σκεφτεί να το δώσεις σε κανάν μαντρά για κανά 10000€? Συμπληρώνοντας κάτι ακόμα παίρνεις ένα άλλο μετάχειρο και παρακαλάς να μην βγάλει πρόβλημα :)

Τωρα 'καλπαζω' προς τις 182.000χμ, τ αμαξι αγοραστηκε καινουριο Νοε. του 2004.
Το μοτερ, σα μοτερ οπως και το σασμαν και διαφορικο, αξονας δεν εχει βγαλει τιποτα κι ευχομαι να μη βγαλει ποτε! Τα ηλεκτρικα, ηλεκτρονικα και λοιπες ψιλοβλακειουλες-περιφερειακα μ εχουν κουρασει. Οταν τα ηλεκτρονικα δουλευουν καλα το αμαξι το νιωθω μια χαρα, υγιεστατο και για το βαρος που εχει το δικο μου με ηλιοροφη, 17αρες με rft, νομιζω οτι παει αξιοπρεπεστατα για αυτο το ασθενικο μοτερ και μαλιστα οταν δε το παταω ή οταν δε πηζω στην κινηση πεφτω και σε πολυ καλα επιπεδα απο θεμα καταναλωσης. Επισης δεν εχω συμπληρωσει ποτε λαδι πριν απ τα σερβις του εκτος απ τα πρωτα χιλιομετρα στρωσιματος του που μου ειχε αναψει τοτε και μονο ενδειξη συμπληρωσης 1λτ κι απο τοτε ποτε ξανα.
Αυτο που λες για πωληση και αγορα αλλου το σκεφτηκα κι εγω αλλα ξερεις τι... ειμαι ενας συναισθηματικος βλακας! Δε γουσταρω να τω δωσω, γιατι μ αρεσει και μ αρεσει να το οδηγαω, να κανω βολτες, εκδρομες (πλεον κομενες λογω ΔΝΤ!), ακομα και να καθομαι να το χαζευω! Ειναι σα μια κουκλαρα γκομενα που τη γουσταρεις τεζα, αλλα σε παιδευει κι εσυ εχεις σκαλωσει μαζι της!
Εκτος ομως απ το συναισθηματικο ειναι και το οικονομικο ζητημα. Εχω μπει σε διαδικασια αγορας σπιτιου με δανειο. Οποτε και το τελευταιο σεντ αυτη τη στιγμη το χρειαζομαι, συν οτι δε θελω να ασχοληθω τουλαχιστον τωρα με αγοραπωλησιες αυτοκινητων που οπως εγραψες κι εσυ ενεχει κινδυνο και ρισκο να παρεις πιο πατατα απο πριν και να χεις αλλα χειροτερα μετα!
Με αλλα λογια το εχω παντρευτει και λουστει!

kostastnt
14-04-11, 14:44
Τότε σιγά σιγά φτιάξε αυτό που έχεις :) Τουλάχιστον μόλις φτιαχτεί θα ησυχάσεις!

Εντωμεταξύ τα αμάξια μας είναι ολόιδια.. Και εμένα 11/2004 με ηλιοροφή και μέσα όλα τα αξεσουάρ που υπήρχαν εκτός από οθόνη..

giannis 116
14-04-11, 16:10
Τότε σιγά σιγά φτιάξε αυτό που έχεις :) Τουλάχιστον μόλις φτιαχτεί θα ησυχάσεις!

Εντωμεταξύ τα αμάξια μας είναι ολόιδια.. Και εμένα 11/2004 με ηλιοροφή και μέσα όλα τα αξεσουάρ που υπήρχαν εκτός από οθόνη..

Για το φτιαξιμο που λες πιστευω πως ειμαι σε καλο δρομο θελω να μαι αισιοδοξος.

Εμενα παντως ειναι φτωχο σχετικα μεσα γιατι την πατησα, νομιζα τοτε οτι τα δινουν στανταρ ολα αυτα τα βασικα τελος παντων οπως πακετο φωτισμου, αποθηκευτικων χωρων, δερματινο τιμονι, πατακια και εγινε κακη συννενοηση με τον dealer απο οπου το παρηγγειλα, με δικη μου υπαιτιοτητα η ασυννενοησια και το παρελαβα χωρις ποτηροθηκες, πατακια, δερματινο τιμονι και φωτισμο σε σκιαδια και πορτες που ηθελα να εχει. Μονος μου μετα του εβαλα και χρυσοπληρωσα πατακια, ποτηροθηκη στην κεντρικη κονσολα κι εντυσα με δερμα το στανταρ αθλιο πλαστικο τιμονι.
Την πατησα γιατι το προηγουμενο που ειχα ηταν ενα VW Golf IV και τα ειχε ολα αυτα συν δερματινο λεβιε και συναγερμο και δεν ηξερα αφου δεν ειχα ξανασχοληθει με BMW οτι για να τα βαλεις αυτα τα παραγγελνεις εξτρα κωδικους ή πακετα εξοπλισμου. Φαντασου οτι ισα που προλαβα να βαλω στην παραγγελια ηλεκτρικα παραθυρα πισω αλλιως τωρα θα το ειχα με γρυλους πισω, ξεφτιλα!Αλλα οποιος δεν εχει μυαλο την ωρα της παραγγελιας εχει...ποδια μετα να τρεχει να βρισκει αφτερ. και τσεπη να πληρωνει!

Ημερομηνια κατασκευης του ειναι Οκτωβρης, απλα εγω το παρελαβα Νοεμβρη του '04.

Αμα τυχει καμια φορα να τους κανουμε καμια κοινη φωτογραφηση στα...διδυμακια!

kostastnt
14-04-11, 20:28
χαχαχα, είπαμε :) Όποτε ανέβεις ή κατέβω εγώ θα τα πούμε..

Εμένα ήταν τίγκα κατά τύχη.. Μετάχειρο είναι και δεν είχαμε και πολλές επιλογές.. Το μόνο που θεωρώ καλό είναι η ηλιοροφή και η μεσαίες ποτηροθήκες όπως και ο τεμπέλης.. Από κει και πέρα τα υπόλοιπα είναι εφέ κυρίως και λιγότερο χρηστικά...

Σήμερα πέτυχα και έναν γνωστό γνωστού με άσσο και τραβάει τα ίδια με πολλούς εδώ μέσα.. 2 πολλαπλασιαστές έχει αλλάξει μέχρι τώρα και είναι μέσα στα νεύρα με το θέμα..

telis116
15-04-11, 11:54
Να ρωτήσω κάτι παιδιά έχω ένα 116 του 2008 Ε87 με κινητήρα Ν43 και έχω κάνει 30.000χλμ .Το πήγα για service σε μη εξουσιοδοτήμενο (για 3η φορά ) από τότε που πήρα το αυτοκίνητο .Είπα να αλλάξουν και τα μπουζί (φοράει τα NGK ZKBR7AP-HTU) έτσι βγάλαν αυτά που φόραγε .Ψαξαμε να βρούμε μπουζι είτε σε αντιπροσωπεία είτε εκτος και δεν τα βρήκαμε πουθενά .Ετσι αποφασίσαμε να ξαναβάλουμε τα ίδια μια που η BMW δίνει 60.000 ΧΛΜ .Τα ξαναβάζούμε κλείνουν το πλαστικό του κινητήρα και πάω να βάλω μπροστά , μιζάρει άλλα δεν παίρνει μπροστά . Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

120ihatch
16-04-11, 11:04
Να ρωτήσω κάτι παιδιά έχω ένα 116 του 2008 Ε87 με κινητήρα Ν43 και έχω κάνει 30.000χλμ .Το πήγα για service σε μη εξουσιοδοτήμενο (για 3η φορά ) από τότε που πήρα το αυτοκίνητο .Είπα να αλλάξουν και τα μπουζί (φοράει τα NGK ZKBR7AP-HTU) έτσι βγάλαν αυτά που φόραγε .Ψαξαμε να βρούμε μπουζι είτε σε αντιπροσωπεία είτε εκτος και δεν τα βρήκαμε πουθενά .Ετσι αποφασίσαμε να ξαναβάλουμε τα ίδια μια που η BMW δίνει 60.000 ΧΛΜ .Τα ξαναβάζούμε κλείνουν το πλαστικό του κινητήρα και πάω να βάλω μπροστά , μιζάρει άλλα δεν παίρνει μπροστά . Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;


φίλε μου, γράφεις πολύ γενικά, γράψε δυο πράγματα ακόμα!

μας είπες ότι πήγες σε μη εξουσιοδοτημένο, δεν βρήκατε μπουζί πουθενά (περίεργο) , βάλατε τα παλιά και δεν παίρνει μπρος!! .....
... ωραία και τι σου είπαν αυτοί στο μη εξουσιοδοτημένο, άφησαν το αμάξι έτσι? :icon11:

kostastnt
16-04-11, 11:22
Δεν βρίσκατε μπουζί? Γιατί στην χειρότερη δεν πήγατε σε μια bmw να τα πάρετε σαν ανταλλακτικό?

giannis 116
17-04-11, 11:43
Τα εβαλαν σωστα, τα συνεδεσαν σωστα;
Επισης καμια φορα οταν βγαινει και μπαινει κατι ηλεκτρικο στο αυτοκινητο αυτο υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να μη δουλεψει με την πρωτη! Το ειδα με τα ματια μου οταν μου αλλαξαν τον μηχανισμο του πισω υαλοκαθαριστηρα με καινουριο και ουτε ο νεος επαιξε! Ρευματα οκ, συνδεση οκ, ασφαλειες οκ, καθαριστηρας καπουτ!
Μετα απο συνδεση με διαγνωστικο και σβησιμο σφαλματων δουλεψε μια χαρα.
Ισως να χρειαστει αυτο, σβησιμο σφαλματων ή καποιο reset τελος παντων με διαγνωστικο.
Πολυ νωρις πηγες να αλλαξεις τα μπουζι παντως, εγω τα αλλαξα στις 50.000 κι ας ελεγε η BMW 60.000 και τα ειδα και ηταν μια χαρα, ουτε καμενα, ουτε καρβουνιασμενες-λιωμενες ακιδες, σα καινουρια ηταν!

kmilioris
23-04-11, 08:48
Μπουζί για Ν43 δεν θα βρείς πουθενά εκτος BMW…. Πήγενε και πάρε μια 4 δα δεν είναι ακριβά πριν ενα μήνα πήρα. Σχετικά με το οτι δεν πέρνει εμπρός αν βγάλατε τις πίπες με το κλειδί επάνω έγραψε βλάβη.....

giannis 116
02-05-11, 21:47
Αλλα δυο απ τα γνωστα ρεταρισματα μεσα σε σχεδον μια βδομαδα...
Σημερα περιπου με αφησε στη μεση κεντρικου δρομου με κινηση την ωρα που θελω να στριψω αριστερα σε στενακι, εχω σταματησει την κυκλοφορια πισω αλλα και μπροστα μου στο απεναντι ρευμα! Με 1η μαρσαρισμα να ανεβασει στροφες να ξεκινησει, τιποτα δεν εκανε μετρο, καραβοφαναρο οπως λεν κι οι ναυτικοι στη μεση του δρομου εμεινα! Ευτυχως η εμπειρια μου μ αυτο το θεμα μ εβγαλε γρηγορα απ τη δυσκολη θεση, εκει επι τοπου στη μεση του δρομου, σβησιμο, βγαλσιμο κλειδι ξανα βαλσιμο, αναμμα μοτερ ξανα και φυγαμε!

Ισως την Παρασκευη, μπορει και νωριτερα την Πεμπτη αν προλαβω να το παω σε ενα αλλο συνεργειο που μου εχει προταθει ως καλο μηπως και βρω εκει καποια ακρη...

giannis 116
05-05-11, 16:34
Σημερα το πηγα σε συνεργειο που δεν ειχα ξαναπαει αλλα μου ειχε προταθει ως καλο, φανηκαν σοβαροι και εξυπηρετικοι οι ανθρωποι.
Εγινε διαγνωση, ο εγκεφαλος ειχε ενα σωρο σφαλματα. Η δικη τους διαγνωση ηταν οτι εφταιγε το sprint booster στο γκαζι σε συνδυασμο με κακο ή ελλιπη επαναπρογραμματισμο του εγκεφαλου απ το προηγουμενο συνεργειο που τον ειχα αλλαξει. Βγηκε το σπριντ μπουστερ απ το πενταλ του γκαζιου και επαναπρογραμματιστικε ο εγκεφαλος απ την αρχη. Σβηστηκαν τα σφαλματα εγινε δοκιμη του αυτοκινητου, ολα καλα και τωρα παλι υπο διερευνηση το θεμα. Αν μεσα σε 1-2 μηνες δε μου το επανεμφανισει παει να πει οτι μαλλον εφταιγε και αυτο.
Με διαβεβαιωσαν παντως οτι δεν ειναι κανενας αισθητηρας ή καλωδιωση. Βλεπουμε...

advanced
05-05-11, 23:52
[QUOTE=kkirios;116997]

εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και μου είπαν ότι είναι η βενζίνη που κοπανάει (εξουσιοδοτημένο σέρβις). Με κοροιδεύουν ?? (116i 2009)

μιχανικός που εμπιστέυομαι σε επίσημη αντιπροσωπεία μου είπε ότι για να λυθεί πρέπει να αλλάξω ρεζερβουάρ (είμαι μέσα στην εγγύηση). Αυτό θέλει λύσιμο εξάτμιση, άξονα κτλ. να το κάνω ? απόψεις? λέω να το αφήσω όπως είναι καθώς με διαβαιβέωσε ότι το θέμα είναι μόνο ακουστικό (και ΟΚ δεν ακούγεται αν δεν το προσέχεις συγκεκριμένα--> π.χ. χωρίς μουσική κτλ) . θέλω να πω δεν είναι και πολύ δυνατό το γκούπ... τι λέτε?

giannis 116
06-05-11, 12:44
[QUOTE=advanced;410531]

μιχανικός που εμπιστέυομαι σε επίσημη αντιπροσωπεία μου είπε ότι για να λυθεί πρέπει να αλλάξω ρεζερβουάρ (είμαι μέσα στην εγγύηση). Αυτό θέλει λύσιμο εξάτμιση, άξονα κτλ. να το κάνω ? απόψεις? λέω να το αφήσω όπως είναι καθώς με διαβαιβέωσε ότι το θέμα είναι μόνο ακουστικό (και ΟΚ δεν ακούγεται αν δεν το προσέχεις συγκεκριμένα--> π.χ. χωρίς μουσική κτλ) . θέλω να πω δεν είναι και πολύ δυνατό το γκούπ... τι λέτε?

Αν εισαι σε εγγυηση αλλαξε το.

advanced
06-05-11, 14:02
[QUOTE=advanced;425900]

Αν εισαι σε εγγυηση αλλαξε το.

ευχαριστώ πολύ Giannis. προβληματίζομαι μη μου βγάλει αργότερα άλλα (που θα λυθούν τόσα απο το αυτοκίνητο)... απόψεις?

giannis 116
06-05-11, 14:05
[QUOTE=giannis 116;425974]

ευχαριστώ πολύ Giannis. προβληματίζομαι μη μου βγάλει αργότερα άλλα (που θα λυθούν τόσα απο το αυτοκίνητο)... απόψεις?

Εχεις εγγυηση για οτι ανταλλακτικο αλλαχτει αλλα και για την εργασια που θα γινει. Για μενα μη το σκεφτεσαι καντο, απλα ψαξε βρες μια καλη πραγματικα αντιπροσωπεια και αξια εμπιστοσυνης. Ρωτα εδω θα παρεις αποψεις αρκετες, αν θες μπορω να σου προτεινω μια δυο με πμ για να μη φανει διαφημιση.

advanced
06-05-11, 14:50
ok πρότεινέ μου με π.μ. να αρχίσω να σχηματίζω άποψη. ευχαριστώ! :)

advanced
07-05-11, 23:49
[QUOTE=advanced;410531]

μιχανικός που εμπιστέυομαι σε επίσημη αντιπροσωπεία μου είπε ότι για να λυθεί πρέπει να αλλάξω ρεζερβουάρ (είμαι μέσα στην εγγύηση). Αυτό θέλει λύσιμο εξάτμιση, άξονα κτλ. να το κάνω ? απόψεις? λέω να το αφήσω όπως είναι καθώς με διαβαιβέωσε ότι το θέμα είναι μόνο ακουστικό (και ΟΚ δεν ακούγεται αν δεν το προσέχεις συγκεκριμένα--> π.χ. χωρίς μουσική κτλ) . θέλω να πω δεν είναι και πολύ δυνατό το γκούπ... τι λέτε?

άλλες απόψεις? :)

nikosdov116i
08-05-11, 12:22
Και ν'αλλάξεις ρεζερβουάρ πάλι θ'ακούγεται.Ο φίλος μου kkirios το έχει ψάξει και δεν κατάφερε τίποτα.Μερικά πράγματα στο αυτοκινητό μας δεν φτιάχνονται με τίποτα.Πρέπει να μάθουμε να ζούμε μ'αυτά.

advanced
08-05-11, 12:33
ευχαριστώ! αυτά που λετε για πατεντούλες με κάποιο λαστιχάκι κτλ τα έκαναν σε εξουσιοδοτημένο? εμένα η αντιπροσωπεία μου δίνει μόνο την επιλογή νεου ρεζερβουάρ... μάλλον κλείνω προς να μην μπω στη διαδικασία...!

giannis 116
08-05-11, 14:09
Και ν'αλλάξεις ρεζερβουάρ πάλι θ'ακούγεται.Ο φίλος μου kkirios το έχει ψάξει και δεν κατάφερε τίποτα.Μερικά πράγματα στο αυτοκινητό μας δεν φτιάχνονται με τίποτα.Πρέπει να μάθουμε να ζούμε μ'αυτά.

Για ποιο λογο ξαναειχε το ιδιο προβλημα; Μηπως και το αλλο ρεζερβουαρ που βαλανε ηταν κι αυτο προβληματικο ή εγινε κακη τοποθετηση του; Ακομα και σ αυτη την περιπτωση δε γινεται να σου αλλαζουν κατι, το προβλημα να παραμενει και να τ αφηνουν ετσι. Αφου υπαρχει εγγυηση σε ανταλλακτικο και εργασια κι ας μην ειναι τ αμαξι σε εγγυηση, ακομα και σε μη εξουσιοδοτημενα συνεργεια. Μηπως τελικα ειναι κατι αλλο και δεν ειναι το ρεζεβουαρ?..

nikosdov116i
09-05-11, 09:29
Στον φίλο μου δεν αλλάξανε ρεζερβουάρ.Το βγάλανε και βάλαν στο φλοτέρ κάτι για να μη χτυπάει.Επίσης παρατήρησε οτι ο θόρυβος ξεκινάει όταν το ρεζερβουάρ πέφτει κάτω απο τη μέση.

giannis 116
09-05-11, 11:09
Στον φίλο μου δεν αλλάξανε ρεζερβουάρ.Το βγάλανε και βάλαν στο φλοτέρ κάτι για να μη χτυπάει.Επίσης παρατήρησε οτι ο θόρυβος ξεκινάει όταν το ρεζερβουάρ πέφτει κάτω απο τη μέση.

Εφ οσον εσυ εισαι στην εγγυηση θα απαιτησεις να σου αλλαξουν ολο το κομματι απ το οποιο ερχεται ο θορυβος και οχι να σου κανουν μισοδουλειες και μαιμουδιες. Αυτο το βαλανε κατι στο φλοτερ για μενα ακουγεται επιεικως απαραδεκτο, αρπακολατζιδικη δουλεια, ασχετοσυνη και ελλειψη ενδιαφεροντος απ το συνεργειο. Και τι ακριβως βαλανε, σιγαστηρα?! Μετα μετραγε σωστα ο δεικτης βενζινης; Γενικα στα συγχρονα αυτοκινητα και ειδικα σε εξαρτηματα που εχουν να κανουν με καυσιμο δεν παιζουμε λες και ειναι ποδηλατα και τα φτιαχνουν οι πιτσιρικαδες της γειτονιας...

nikosdov116i
11-05-11, 08:34
Εφ οσον εσυ εισαι στην εγγυηση θα απαιτησεις να σου αλλαξουν ολο το κομματι απ το οποιο ερχεται ο θορυβος και οχι να σου κανουν μισοδουλειες και μαιμουδιες. Αυτο το βαλανε κατι στο φλοτερ για μενα ακουγεται επιεικως απαραδεκτο, αρπακολατζιδικη δουλεια, ασχετοσυνη και ελλειψη ενδιαφεροντος απ το συνεργειο. Και τι ακριβως βαλανε, σιγαστηρα?! Μετα μετραγε σωστα ο δεικτης βενζινης; Γενικα στα συγχρονα αυτοκινητα και ειδικα σε εξαρτηματα που εχουν να κανουν με καυσιμο δεν παιζουμε λες και ειναι ποδηλατα και τα φτιαχνουν οι πιτσιρικαδες της γειτονιας...

Nα σε πληροφορήσω οτι και τα ποδήλατα θέλουν πια καλό μάστορα.όσο για την τσαπατσουλιά έχεις δίκιο.

thaand
11-05-11, 12:05
116 ,ιουλιος 2008, 35500 χιλιομετρα. Σε βολτα απο πεντελη προς νεα μακρη εμφανιστηκαν τα πρωτα ρεταρισματα μικρης κλιμακας καπου μεταξυ 1750-2250 στροφων. Δεν υπαρχει ακομα ενδειξη στο ταμπλο. Υποψιαζομαι πως παμε για καινουργιους πλολλαπλασιστες! Εχει εντοπισει κανεις καποιο καταστημα να πουλαει τους πολλαπλασιστες της bosch με τον καινουργιο κωδικο σε λογικη τιμη γιατι η αντιπρωσοπεια μου ζηταει 55 ευρω τον ενα και γω σε site bmw fans info ειδα να διατιθονται στην μιση τιμη!
Ο γειτονας με 116 115 αλογα με 50000χιλιομετρα, αρχες του 2005 το ειχε αγορασει, εμεινε στο μοναστηρακι.
Διαγνωση , προβλημα με το vanos και με τον χρονισμο! Κοστος 800 ευρω! Κατοπιν εντονης πιεσεως του καναν μια εκπτωση 300 ευρω. Κατοπιν επικοινωνιας μας ,μου ειπε πως το αμαξι παει καλυτερα και απο καινουργιο. Διαβαζοντας τα θεματα του γιαννη θα ηθελα να του προτεινω να προσεξει και το vanos σε περιπτωση που του ξαναπαρουσιαστει καποιο προβλημα γιατι μαλλον προκειτε για παρομοιες παρτιδες.

kapetanios
17-05-11, 21:50
nox και ηλευδραυλικη τρομπα και ξεκιναμε καιροσ ηταν.!ευτυχως εχει εγγυηση ακομα.

giannis 116
18-05-11, 15:26
nox και ηλευδραυλικη τρομπα και ξεκιναμε καιροσ ηταν.!ευτυχως εχει εγγυηση ακομα.

Περαστικα. Ευτυχως για την εγγυηση!

kapetanios
18-05-11, 17:15
Μολις ειχα βαλει και τις performance τις ζαντες μες τη τρελη χαρα 18αρες χαμηλο προφιλ τουμπανες και τσακ αρχισε και κολουσε δεν ανεβαζε καθολου σαν να ηταν σβηστο και τσουπ να και η υψηλη θερμοκρασια..1 μισι χρονον αρε μαμιμενο φοκους που δε σε πηρα να γλυτωνα...

giannis 116
18-05-11, 20:05
Μολις ειχα βαλει και τις performance τις ζαντες μες τη τρελη χαρα 18αρες χαμηλο προφιλ τουμπανες και τσακ αρχισε και κολουσε δεν ανεβαζε καθολου σαν να ηταν σβηστο και τσουπ να και η υψηλη θερμοκρασια..1 μισι χρονον αρε μαμιμενο φοκους που δε σε πηρα να γλυτωνα...

Οπως ελεγε κι ο αειμνηστος ο Βεγγος στις ταινιες του:

ΠΩΣ ΤΟ ΠΕΣ ΑΥΤΟ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΕ?!!!

Υψηλη θερμοκρασια?! Πως, που, ποτε?!Τι φταιει, τι σου ειπαν στο συνεργειο?.. Δωσε πληροφορια στους αλλους καμενους μη καουνε κυριολεκτικα!

kapetanios
20-05-11, 20:35
ελα γιαννη η τρομπα του νερου ελαττωματικη εκ γεννητης και τα γνωστα σε ολους μας nox..τα αλλαξαν και νετα μια χαρα παει τωρα φτου φτου σκορδα!!!!

giannis 116
21-05-11, 10:03
ελα γιαννη η τρομπα του νερου ελαττωματικη εκ γεννητης και τα γνωστα σε ολους μας nox..τα αλλαξαν και νετα μια χαρα παει τωρα φτου φτου σκορδα!!!!

Τέλος καλο ολα καλα δηλαδη και λογω εγγυησης ακομα καλυτερα ε?!

kapetanios
05-06-11, 13:45
δε περασε μια εβδομαδα και ξαναπηγα για καμμενο πολλαπλασιαστη , 1 μπουζι οφ, και ρυθμιση κινητηρα.........τελεια...βλεπω στις διακοπες να μενω σε καμια εθνικη φορτωμενος....χαχα!!!αυτα ειναι..

giannis 116
05-06-11, 18:06
Ειχα καιρο να βγαλω τ αμαξι εκτος Αθηνων, ΔΝΤ, τρεχαματα, βενζινη 1.70, καιρος...
Σημερα που 'κανε λιγο ηλιακο ειπα να παω ενα μπανακι σε κοντινη παραλια. Στην επιστροφη το ιδιο προβλημα που με ταλαιπωρει χρονια πλεον και μου χει φαει τη ψυχη (και τη τσεπη!)
Τσεκ εντζιν αναμμα, ρεταρισματα και τα σχετικα, η γιατρεια γνωστη, στην ακρη σβησιμο βγαλσιμο κλειδι μετα απο λιγο παλι αναμμα, ολα καλα. Απο βδομαδα για αλλη μια διαγνωση να δουμε...

giannis 116
08-06-11, 12:08
Το πηγα σημερα στο συνεργειο και απο οτι μου ειπαν εκει φταιει κατι σε καλωδιωση αλλα δε μπορουν να πουν με σιγουρια που ακριβως. Καποια φυσα δε κανει καλη επαφη, καποιο καλωδιο ισως εχει βλαβη, κατι ισως σε ασφαλειοθηκη, καποιο ρελε... Το σιγουρο ειναι πως ειναι ηλεκτρικο το προβλημα και τυχαια μια στο τοσο κατι διακοπτει η δεν παρεχει σωστα ρευμα με αποτελεσμα να εχει αυτα τα συμπτωματα.
Το διαγνωστικο εδειξε παλι βλαβη MAF και DME, καθως και δεν αναγνωριζε διαφορες μοναδες-υποσυστηματα οπως του DSC και αλλα, ακομα και του ραδιοφωνου!
Ειπαμε να το αφησουμε οπως εχει καθως με προληπτικες αντικαταστασεις δεν εχω βγαλει ακρη κι εχω ταλαιπωρηθει πολυ και αποτελεσμα δεν εχω δει παρολα τα εξοδα και το χασιμο χρονου. Απλα συμφωνησα με το συνεργειο την επομενη φορα που θα μου το ξανακανει, θα τους το παω να το αφησω να το ψαξουνε με υπομονη και σε βαθος μεχρι να βρεθει τι φταιει χωρις να αλλαζουμε απο τωρα στα τυφλα πραγματα οπως πχ καλωδιωση μοτερ, που ουσιαστικα ειναι το μονο που εχει μεινει να αλλαχτει! Ακομα δηλαδη υπο διερευνηση.

Ενα αλλο θεματακι που εχει προκυψει ειναι ενας θορυβος που κανει κατα καιρους στο ρελαντι σα χτυπηματακια απο κατω απ τις μπροστα θεσεις. Το σηκωσαν τ αμαξι πανω και με το μοτερ αναμενο ελεγξανε καλα απο κατω το πατωμα, την εξατμιση, το μοτερ, το κιβωτιο κλπ και βγηκε πορισμα οτι ο θορυβος προερχεται απ το βολαν!
Ισως να χρειαστει αντικατασταση στην επομενη αλλαγη σετ συμπλεκτη.

Γνωριζει κανεις εαν ειναι επικινδυνο αυτο και εαν εχει τυχει αναλογη βλαβη σε καποιον;
Να σας πω την αληθεια με ψιλοαγχωσε αυτο γιατι εχω διαβασει διαφορα κατα καιρους για διελυμενα βολαν. Υπαρχει περιπτωση να προκαλεσει καποια αλλη βλαβη στο μοτερ, πχ στο στροφαλο, μπιελες κλπ?..
Επισης μια εκτιμηση κοστους για αλλαγη του μαζι με σετ συμπλεκτη; Αφτερμαρκετ πιο γερά βολαν για τετοιο αμαξι ξερετε αν υπαρχουν;..

alen77
08-06-11, 12:53
Επισης μια εκτιμηση κοστους για αλλαγη του μαζι με σετ συμπλεκτη; Αφτερμαρκετ πιο γερά βολαν για τετοιο αμαξι ξερετε αν υπαρχουν;..

Αλλαγή βολάν+σετ συμπλέκτη (μαμα και τα 2) 1634,67 ευρω με την εργασία. (Σε Ε93 αυτά το 2009-δεν ξέρω αν έχουν το ίδιο)

giannis 116
08-06-11, 13:12
Αλλαγή βολάν+σετ συμπλέκτη (μαμα και τα 2) 1634,67 ευρω με την εργασία. (Σε Ε93 αυτά το 2009-δεν ξέρω αν έχουν το ίδιο)

:bugeye: ΠΟΣΟΟΟ?!?! 'Η οπως ελεγε κι ο αειμνηστος Βεγγος: 'Πως το πες αυτο αντιχριστε?! :icon11:

Παμε για γερη 'μπαζα' δηλαδη! Με τις υγειες μου λοιπον!

Μα καλα σε Ε93, ποσα χιλιομετρα ειχε και χρειαστηκε να τ αλλαξει ολ αυτα; Ηταν τιποτα ελλατωματικο μηπως; Τα πληρωσες απ τη τσεπη σου η μηπως ειχε εγγυηση; Σε εξουσιοδοτημενο να φανταστω ετσι?..

alen77
08-06-11, 13:28
:

Μα καλα σε Ε93, ποσα χιλιομετρα ειχε και χρειαστηκε να τ αλλαξει ολ αυτα; Ηταν τιποτα ελλατωματικο μηπως; Τα πληρωσες απ τη τσεπη σου η μηπως ειχε εγγυηση; Σε εξουσιοδοτημενο να φανταστω ετσι?..

Σε 25000 χλμ 3 αλλαγές σετ συμπλέκτη και 1 βολάν. Οι 2 πρώτες αλλαγές συμπλέκτη στην εγγύηση σε εξουσιοδοτημένους. Στην τρίτη αλλαγή οπού ήθελε και βολάν δεν με κάλυψε η μαμά. Έτσι το πήγα σε εξειδικευμένο, όπου παρείγγειλαν τα ανταλλακτικά και έγινε η αλλαγή εκεί. (Του χρόνου θα δούμε αν θα πάρω τα λεφτά μου πίσω)

giannis 116
08-06-11, 14:48
Σε 25000 χλμ 3 αλλαγές σετ συμπλέκτη και 1 βολάν. Οι 2 πρώτες αλλαγές συμπλέκτη στην εγγύηση σε εξουσιοδοτημένους. Στην τρίτη αλλαγή οπού ήθελε και βολάν δεν με κάλυψε η μαμά. Έτσι το πήγα σε εξειδικευμένο, όπου παρείγγειλαν τα ανταλλακτικά και έγινε η αλλαγή εκεί. (Του χρόνου θα δούμε αν θα πάρω τα λεφτά μου πίσω)

Καταλαβα... Τους πας δικαστικα σωστα?..

Η τιμη που εγραψες πιο πανω ειναι τιμη στο εξειδικευμενο; Αν επιτρεπεται ποιο συνεργειο ειναι αυτο; Στειλε πμ αν δε θες να γραψεις δημοσια να μη φανει διαφημιση.

Εσενα τι συμπτωματα ειχε και αλλαξες τελικα βολαν; Να υποθεσω πως οι αλλαγες σετ συμπλεκτη ηταν λογω προβληματικου βολαν ετσι?.. Αλλιως δε νοειται αμαξι με τοσο λιγα χιλιομετρα και να αλλαζει συμπλεκτες λες κι ειναι...κωλοχαρτα! Εκτος κι αν το πηγαινες μονιμα με το πλαι ή το φερνες σβουρες επι ωρες που σιγουρα δε νομιζω να το οδηγουσες ετσι!
Εμενα μου ειπαν οτι αυτη η βλαβη οφειλεται σε φθορα λογω κακης χρησης δικης μου και οτι εχει παρα πολλα χιλιομετρα. Η αληθεια ειναι πως μεχρι προτινος, τωρα το εχω περιορισει, όπου εβρισκα καμια καλη στροφουλα η γλιστερη πλατεια, ε, την κυνηγουσα την 'παντα' με το DTC πατημενο μια φορα (ενεργοποιημενο, να επεμαινει με χρονοκαθυστερηση ομως). Οποτε τα θελα και τα παθα!

Εαν εχεις καποιο λινκ εδω στο φορουμ να διαβασω για το προβλημα σου γιατι δεν το εχω ψαξει ακομα να σου πω την αληθεια θα με βοηθουσες λιγακι να κατανοησω καλυτερα και το δικο μου.

Α! Και ξεχασα να σ ευχαριστησω για τις απαντησεις σου! :dblthumb2

alen77
08-06-11, 15:17
Καταλαβα... Τους πας δικαστικα σωστα?..

Η τιμη που εγραψες πιο πανω ειναι τιμη στο εξειδικευμενο; Αν επιτρεπεται ποιο συνεργειο ειναι αυτο; Στειλε πμ αν δε θες να γραψεις δημοσια να μη φανει διαφημιση.

Εσενα τι συμπτωματα ειχε και αλλαξες τελικα βολαν; Να υποθεσω πως οι αλλαγες σετ συμπλεκτη ηταν λογω προβληματικου βολαν ετσι?.. Αλλιως δε νοειται αμαξι με τοσο λιγα χιλιομετρα και να αλλαζει συμπλεκτες λες κι ειναι...κωλοχαρτα! Εκτος κι αν το πηγαινες μονιμα με το πλαι ή το φερνες σβουρες επι ωρες που σιγουρα δε νομιζω να το οδηγουσες ετσι!
Εμενα μου ειπαν οτι αυτη η βλαβη οφειλεται σε φθορα λογω κακης χρησης δικης μου και οτι εχει παρα πολλα χιλιομετρα. Η αληθεια ειναι πως μεχρι προτινος, τωρα το εχω περιορισει, όπου εβρισκα καμια καλη στροφουλα η γλιστερη πλατεια, ε, την κυνηγουσα την 'παντα' με το DTC πατημενο μια φορα (ενεργοποιημενο, να επεμαινει με χρονοκαθυστερηση ομως). Οποτε τα θελα και τα παθα!

Εαν εχεις καποιο λινκ εδω στο φορουμ να διαβασω για το προβλημα σου γιατι δεν το εχω ψαξει ακομα να σου πω την αληθεια θα με βοηθουσες λιγακι να κατανοησω καλυτερα και το δικο μου.

Α! Και ξεχασα να σ ευχαριστησω για τις απαντησεις σου! :dblthumb2

1) Σωστά κατάλαβες.
2) Ναι η τιμή είναι σε εξειδικευμένο
3) Το σύμπτωμα ήταν οτι κατά την αποσύμπλεξη της 1ης ταχύτητας το αυτοκίνητο έτρεμε και δεν ξεκίναγε ομαλά. Όχι πάντα όμως.Οι 2 πρώτες αλλαγές έγιναν γιατί έτσι μου είπαν στα εξουσιοδοτημένα. Στην πρώτη επειδή μάλλον υπήρχε θέμα υπερθέρμανσης και στην δεύτερη χωρίς αιτιολογικό. Στον τρίτο εξουσιοδοτημένο μου είπαν πάλι για αλλαγή συμπλέκτη αλλά και βολάν μαζί (με χρέωση όμως). Έτσι πήγα αλλού. Δεν το πήγα ποτέ σε κόφτη, δεν πήγα ποτέ με το πλάι, δεν έκανα ποτέ σβούρες,δεν τράβιξα ποτέ χειρόφρενο.
4) Το link είναι αυτο με τα νερα αλλά κάπου αναφέρω και τον συμπλέκτη-βολαν:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=18445
5) Να σαι καλά και καλό κουράγιο.

Υ.Γ Εχεις pm

giannis 116
11-08-11, 19:44
Μετα απο κανα μηνα ακινησια και κατω απ τον καυτο καλοκαιρινο ηλιο της Αθηνας, αν και κουκουλωμενο, τελευταια αρχισα να ξανακινω την 116. Με λυπη διαπιστωσα τα εξης:

Οταν ειναι εντος ο κλιματισμος ακουγεται καθαρα απ τον συμπιεστη ενα σφυριγμα, οταν βγαζω το κλιμα αυτος ο ηχος παυει. Πριν δε μου το εκανε.
Να σημειωσω οτι ο συμπιεστης ειχε αλλαχτει με καινουριο πριν 3-4 χρονια οταν ειχε σπασει η τροχαλια του.

Ο ηχος που ειχα κατα την εκκινηση, οχι παντα, μερικες φορες, ειδικοτερα αν το εχω σταματησει ζεστο τ αμαξι και το ξαναβαζω μπροστα μετα απο λιγο. Αυτο τον ηχο τον ειχε και πριν. Κανει σαν 'μπασο' βαθυ-βαρυ γρατζουνισμα. Ισως ειναι (ξανα) απο μιζα, μου τον ξανακανε πριν λιγα χρονια οταν ξεκιναγε κρυο και μετα απο βγαλσιμο και σερβις στη μιζα σταματησε μεχρι τωρα που το ξανακανει. Ισως ομως ειναι κι απο βολαν ή ρουλεμαν συμπλεκτη ή κι απ τα δυο μαζι, τουλαχιστον ετσι μου ειπαν σε ενα συνεργειο.

Καποια στιγμη θα το παω σε συνεργειο να το δουνε.

Ως τοτε, καμια ιδεα?..

messi
04-09-11, 11:19
καλημερα παιδια!μετα λυπης χθες βραδακι διαπιστωσα οτι το αυτοκινητο μου εχει προβλημα.εχω το ε87 116 του 2005.κατα το ξεκινημα μου εκανε κατι διακοπες αλλα με το που εβαζα δευτερα εκει εκανε περισσοτες,τι πιστευεται οτι ειναι?δε μου εχει αναψει κανα λαμπακι,πιστευω οτι ειναι η βενζινη!παρακαλω βοηθηστε με.

thaand
04-09-11, 16:17
Μαλλον πολλαπλασιαστης!

giannis 116
04-09-11, 17:56
Μαλλον πολλαπλασιαστης θα συμφωνησω.
Μου ετυχε κι εμενα κατι σημερα.
Μετα απο μια σβελτη διαδρομη μου αναψε η ενδειξη για φρενα, το κοκκινο λαμπακι το αυτοκινητο στη ραμπα συν το κοκκινο λαμπακι του χειροφρενου μονιμα αναμμενο.
Στο BC δεν εβγαλε ενδειξη για σερβις, λεει για τα εμπρος 7000χμ και για τα πισω 9000χμ.
Εριξα μια ματια στα τακακια μπροστα και παρατηρησα το εξης:
Το δεξι τακακι φαινεται να εχει 'ψωμι' ακομα ενω το αριστερο φαινεται καθαρα οτι η παστα που εχει μεινει ειναι ελαχιστη!
Πολυ φοβαμαι μηπως η αριστερη δαγκανα κολλαει και τρωει το τακακι χωρις να πατω καν φρενο. Εχω και ψιλοκραδασμους οταν φρεναρω αποτομα και νιωθω σα να με τραβαει και λιγο αριστερα, ισως ολα αυτα να προκαλεσαν αυτο το φαινομενο.

Θα το παω αυριο συνεργειο αλλα μου εκανε μεγαλη εντυπωση γιατι δε με ενημερωσε το BC αλλα προφανως ενεργοποιηθηκε η επαφη στο καλωδιο για τα εμπρος φρενα. Ακομη νομιζω οτι το BC κανει παλι κουλα, δεν κατεβαζει οπως πρεπει και παλι ειδικα για το φιλτρο κλιματισμου δεν κατεβαζει καθολου χιλιομετρα ασχετα αμα εγω χρησιμοποιω κλιμα παντου και παντα!

Τι εχετε να πειτε εσεις γι αυτα?..

giannis 116
05-09-11, 00:30
Μετα απο λιγα χιλιομετρα πολυ συνετης οδηγησης και μεσα στη δροσουλα της νυχτας εφυγε το μηνυμα απο μονο του! Εξαφανιστηκε ως δια μαγειας!
Μηπως εφταιξε οτι μπορει να ζεστανα λιγο τα φρενα υπερβολικα νωριτερα και τωρα που κρυωσαν να εφυγε και το μηνυμα, ή να ειχε κατσει κανα σκουπιδακι, σκονη ή τριβιδι απ τα τακακια πανω στον αισθητηρα και να αναψε false μηνυμα?! Δεν ξερω και λογικη εξηγηση δε βρισκω. Η επισκεψη στο συνερεγειο θα γινει ομως αυριο οπως και να χει γιατι ειδικα με τα φρενα δεν παιζω!

Dimzan
05-09-11, 00:38
το λαμπακι των φρενων μπορει να αναψει αν αυτα υπερθερμανθουν. Σε καποια αυτοκινητα δεν πιανει και το abs οταν αναψει αυτο το λαμπακι.

Το τρεμουλο που εχεις μπορει να ειναι και απο στραβωμενες δισκοπλακες. Λογικα στο κανει πιο εντονα οταν εχουν θερμανθει μετα απο μερικα εντονα φρεναρισματα.

Το οτι τραβαει περισσοτερο αριστερα μπορει να ειναι 2 λογοι: ΕΙτε εχει κολλησει ελαφρως η δαγκανα, ειτε ο κατανομεας εχει χαλασει και στελνει περισσοτερη πιεση στην αριστερη δαγκανα.

TAZ118!
05-09-11, 15:43
Πηγα προσφατα για αλλαγη λαδιων και με την συνδεση στο διαγνωστικο
ο εγκεφαλος εδειξε βλαβη στον θερμοστατη.Εχει χαλασει το ηλεκτρονικο μερος και δουλευει
μονο το μηχανικο οποτε δουλευει σαν ενας κοινος θερμοστατης.....

giannis 116
05-09-11, 16:03
@ Dimzan

Δε μπορω να πω οτι τα 'εκαψα' κιολας. Του εχω κανει και χειροτερα και πριν το σβησω φροντισα να κανω λιγα χαλαρα χιλιομετρα για cooling down. Σε αλλες χειροτερες περιπτωσεις δεν μου το χε ξανακανει. Με το μηχανικο που μιλησα σημερα ισως να φταιει το BC . Εκλεισα τελικα ραντεβου για την αλλη Δευτερα για να το δουν καλυτερα. Σημερα επεσε και η ενδειξη στα χιλιομετρα και πηγε στις 2200 για τα εμπρος φρενα! Θα δειξει την αλλη Δευτερα...

@Ταζ

Ειχες καμια ενδειξη οτι ο θερμοστατης δε λειτουργουσε σωστα?..
Θα τον αλλαξεις?

TAZ118!
05-09-11, 16:09
Απλως ειχα παρατηρησει οτι δουλευε πιο συχνα το βεντιλατερ του ψυγειου...
Καποια στιγμη μεσα στον χειμωνα θα τον αλλαξω....

giannis 116
05-09-11, 16:20
Απλως ειχα παρατηρησει οτι δουλευε πιο συχνα το βεντιλατερ του ψυγειου...Καποια στιγμη μεσα στον χειμωνα θα τον αλλαξω....

Το καταλαβαινεις οταν λειτουργει γιατι εγω σε αυτο το αυτοκινητο δεν μπορω να το καταλαβω αν λειτουργει καν! Βεβαια να μου πεις ειναι και διαφορετικα μοτερ, μπορει στον 2λιτρο να ειναι πιο ευκολα αισθητο απ τον 1600αρη οτι παιρνει ο ανεμιστηρας αυτος.

kostastnt
13-09-11, 18:28
Παίδες συζητώντας με τον Γιάννη (που τον ευχαριστώ ακόμα μια φορά για τις συμβουλές) πήγα για έναν προληπτικό έλεγχο-service τώρα που πλησίασα τα 100.000..

Άλλαξα υγρά φρένων, αντιψυκτικό και βαλβολίνες.. Ευτυχώς ή δυστυχώς λάδια διαφορικού στο δικό μου δεν αλλάζονται.. Τέλοσπαντων, ήθελα να αναφέρω σε όλους πως στο αμάξι εντοπίσαμε 2 διαρροές..

Η πρώτη είναι στο διαφορικό που χάνει ελάχιστα η τσιμούχα που ενώνεται με το ημιαξόνιο το δεξί.. Η διαρροή είναι πολύ μικρή και αφού το καθαρίσαμε, γυρνώντας στο σπίτι μετά από διαδρομή 10km δεν είχε σταγόνα..

Η δεύτερη διαρροή ήταν στο κάρτερ, που έχανε περισσότερο αλλά πάλι σε καμία περίπτωση επικίνδυνη ποσότητα.. Στο κάρτερ επειδή είχε περισσότερο λάδι δεξιά-αριστερά και πάνω στην ποδιά αποφάσισα να αλλάξω κάποια στιγμή την φλάντζα για να στεγανοποιηθεί 100%.. Με την επόμενη αλλαγή λαδιών σε λίγο καιρό, θα αλλαχτεί και η φλάντζα ταυτόχρονα..

Οπότε όσοι έχετε άσσο, στο επόμενο service πείτε τους να ρίξουν μια ματιά σε αυτά τα 2 σημεία..

Α, και τέλος οι ιμάντες ήταν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση, οπότε δεν χρειαζόταν αλλαγή..

giannis 116
13-09-11, 19:46
Παίδες συζητώντας με τον Γιάννη (που τον ευχαριστώ ακόμα μια φορά για τις συμβουλές) πήγα για έναν προληπτικό έλεγχο-service τώρα που πλησίασα τα 100.000..

Άλλαξα υγρά φρένων, αντιψυκτικό και βαλβολίνες.. Ευτυχώς ή δυστυχώς λάδια διαφορικού στο δικό μου δεν αλλάζονται.. Τέλοσπαντων, ήθελα να αναφέρω σε όλους πως στο αμάξι εντοπίσαμε 2 διαρροές..

Η πρώτη είναι στο διαφορικό που χάνει ελάχιστα η τσιμούχα που ενώνεται με το ημιαξόνιο το δεξί.. Η διαρροή είναι πολύ μικρή και αφού το καθαρίσαμε, γυρνώντας στο σπίτι μετά από διαδρομή 10km δεν είχε σταγόνα..

Η δεύτερη διαρροή ήταν στο κάρτερ, που έχανε περισσότερο αλλά πάλι σε καμία περίπτωση επικίνδυνη ποσότητα.. Στο κάρτερ επειδή είχε περισσότερο λάδι δεξιά-αριστερά και πάνω στην ποδιά αποφάσισα να αλλάξω κάποια στιγμή την φλάντζα για να στεγανοποιηθεί 100%.. Με την επόμενη αλλαγή λαδιών σε λίγο καιρό, θα αλλαχτεί και η φλάντζα ταυτόχρονα..

Οπότε όσοι έχετε άσσο, στο επόμενο service πείτε τους να ρίξουν μια ματιά σε αυτά τα 2 σημεία..

Α, και τέλος οι ιμάντες ήταν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση, οπότε δεν χρειαζόταν αλλαγή..

Οι βαλβολινες διαφορικου και κιβωτιου αλλαζονται! Απλα μαλλον σου ειπαν στο συνεργειο οτι δεν τα αλλαζουν αυτοι γιατι το λεει η BMW. Σε εξουσιοδοτημενο πηγες?..
Αλλαζονται, απλα δεν εχουν καποια ταπα εκκενωσης στο κατω μερος τους αλλα μια ταπα πληρωσης καπου στο μεσον και προς τα πανω του κελυφους τους. Με μια συσκευη κενου τραβανε το παλιο λαδι και απο εκει γεμιζουν με καινουριο ξαναβιδωνεται η ταπα και ... that s all! Ρωτα και σε καποιο αλλο συνεργειο παντως. Εκει που το παω που ειναι πολυ καλο εξειδικευμενο βεβαιως και μου τα αλλαξε και παω και για δευτερη αλλαγη καθως κοντευω τις 200.000χμ!

Αυτο με το καρτερ με εβαλες σε σκεψεις τωρα να το τσεκαρω καλυτερα! Το ειχες χτυπησει πουθενα απο κατω;..
Για μενα να αλλαξεις την τσοντα το συντομοτερο δυνατον και να φροντισουν στο συνεργειο να μπει σωστα, εαν μπαινει και καποια φλατζοκολλα επισης και να βιδωθει επισης σωστα, δεν παιζουμε με τη λιπανση!

Λες ιμαντες, τι μοτερ εχεις, γιατι το 1600αρη μοτερ προ φ/λ με τα 115 αλογα εχει μονο εναν ιμαντα για ολα τα 'βοηθητικα' εξαρτηματα του μοτερ.

Για τη διαρροη στο ημιαξονιο με το διαφορικο τι σου ειπαν, κατ αρχην ποια ειναι η εκτιμηση τους για το τι εφταιξε για τη διαρροη; Ακομη, πρεπει να αλλαχτει η τσιμουχα?..Αν ναι τοτε προγραμματισε αλλαγη βαλβολινης και αυτη την τσιμουχα μαζι.

kostastnt
14-09-11, 11:31
Για το κιβώτιο αφού το είδε μου ειπε τα ίδια.. Ότι μόνο το γεμίζεις και ότι δεν χρειάζεται αλλαγή σε αυτό το αμάξι γιατί δεν υπάρχει και καμιά τρελή καταπόνηση.. Ουσιαστικά μου είπε να διαλέξω αν θέλω να γίνει αλλαγή και είπα οκ, ας το αφήσει όπως είναι..

Στο κιβώτιο αλλάχτηκαν με γνήσιες φυσικά :)

Χτυπημένο δεν ήταν καθόλου από κάτω.. Θα είχε σημάδια η ποδιά αν είχα χτυπήσει.. Σίγουρα θα γίνει η αλλαγή απλά πρέπει να γίνουν κάποια χιλιόμετρα πρώτα να δούμε και το διαφορικό αν χάνει.. Οπότε θα κάνω κανά ταξιδάκι και μετά θα το πάω.. Θα μπει φλάντζα γνήσια και φλαντζόκολλα φυσικά..

Το 115 άλογα έχω και ο ιμάντας ήταν οκ, τα ραούλα κτλ όλα κομπλέ..

Η διαρροή στο ημιαξόνιο ήταν πολύ μικρότερη μιας και γύρω γύρω από εκείνη την πλαστικό-λαστιχένια τσιμούχα έβλεπες απλά να είναι γύρω γύρω ελάχιστα μουσκεμένο.. Αλλά ήταν ξεραμένο, οπότε απλά το καθάρισε, το γυάλισε και μου είπε κάνε μερικά χιλιόμετρα να καταλάβουμε πόσο βγάζει..

Για την βαλβολίνη στο διαφορικό απότι κατάλαβα επιμένεις ε? Να προχωρήσω σε αλλαγή?

ΥΓ. Επίσης ο άνθρωπος έκατσε έτριψε με γυαλόχαρτο τα μουαγιέ γιατί ήταν γεμάτα σκουριά..

giannis 116
14-09-11, 11:58
Εγω πιστευω μια αλλαγη στο διαφορικο μονο καλο θα του κανει κι οχι κακο, συμφωνω οτι δεν καταπονειται πολυ αλλα και παλι εχει τριβομενα μερη οπως και να χει.

Εαν η τσιμουχα στο ημιαξονιο ειναι ξεραμενη τοτε ειναι σχεδον σιγουρο οτι καποια στιγμη θα χαλασει τελειως και η διαρροη μπορει να γινει καταστροφικη. Θα σου προτεινα να την αλλαξεις γιατι καλυτερα να προλαμβανουμε παρα να θεραπευουμε (ακριβα τις περισσοτερες φορες!)

Dim77
14-09-11, 13:02
Άλλαξε τις τσιμούχες στα ημιαξόνια. Ούτε ακριβό είναι, και δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί και να το πληρώσεις πολύ μετά.

Μπορεί τώρα να μη χάνει πολύ και μετά από 10.000χλμ να έχει πρόβλημα και να ΜΗΝ το διαπιστώσεις εγκαίρως.

kostastnt
14-09-11, 13:28
αφού το λέτε, θα πάω να αλλάξω και τις τσιμούχες αλλά και το λάδι του διαφορικού :)

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Και κάτι ακόμα.. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορούμε να προλάβουμε?

giannis 116
07-12-11, 16:51
Αλλη μια ζημια απ το πουθενα και εντελως 'κουφη' μου εκατσε σημερα.

Παω να βαλω λιγο τον κλιματισμο, το κανω ακομα και χειμωνα για να δουλευει λιγο ο συμπιεστης και γενικα το κυκλωμα του κλιμα, και δεν εβγαζε καθολου κρυο αερα.

Τσεκαρω ολες τις σχετικες ασφαλειες με τον κλιματισμο, ηταν οκ, κανω κι εναν οπτικο ελεγχο στο μηχανοστασιο και μου φαινοταν οτι δε συνεπλεκε ο συμπιεστης αν και ανεβαιναν οι στροφες του μοτερ οταν εβαζα εντος το κλιμα. Δεν ακουγοταν ομως το χαρακτηριστικο σφυριγμα που εκανε το φρεον. Ακουμπαω τα σωληνωματα φρεον και ενω θα επρεπε να ηταν εως παγωμενο το ενα, αυτο ηταν ζεστο. Στο ενα μαλιστα σωληνακι, καταθλιψης του συμπιεστη (εξαγωγης, υψηλης πιεσης), παρατηρησα ιχνος λαδιάς.

Αφου δεν εβγαζα ακρη μονος μου παω σε ενα συνεργειο, λογω φορτου εργασιας δε μπορεσαν να με εξυπηρετησουν, φευγω και παω σε αλλο.
Στο πρωτο συνεργειο μονο απ την περιγραφη που τους εκανα μου ειπαν ισως συμπιεστης, παθαινω καρδια εγω γιατι ηδη τον εχω αλλαξει μια φορα και ξερω οτι ειναι ενα πανακριβο εξαρτημα, βεβαια τοτε ημουν τυχερος και μου τον ειχαν αλλαξει σε πλαισια εγγυησης, αν κι ημουν εκτος. Τωρα βεβαια θα πρεπει να 'τα σκασω' κανονικα!

Στο δευτερο συνεργειο που το κοιταξαν, διαπιστωθηκε ανυπαρξια φρεον, αρα και σοβαρη διαρροη απο καπου αφου το κλιμα δουλευε μια χαρα μεχρι προτινος και μαλιστα το καλοκαιρι ειχε ελεγχθει και ηταν σωστο το φρεον του. Κατοπιν υποδειξης μου στο σημειο της 'λαδιας' και με τη χρηση ειδικης λυχνιας ελεγχου διαρροων φρεον ειδαμε οτι το αλουμινενιο σωληνακι καταθλιψης του συμπιεστη ηταν τρυπιο...
Αιτια ηταν μια αλλη σωληνα, του νερου του καλοριφερ που ακουμπαγε στο σωληνακι του φρεον και με την τριβη, τους κραδασμους και τις θερμοκρασιες τρυπησε το μαλακο αλουμινιο και η σωληνα του νερου ειχε σημαδια φθορας στο προστατευτικο του λαστιχο.
Παλι καλα λεω που δε τρυπησε του νερου να χαμε αλλα με υπερθερμανσεις...

Εκτιμηση κοστους της ζημιας ειναι περιπου 280€ απ το δευτερο συνεργειο. Θελω να το παω και στο πρωτο συνεργειο που πηγα σημερα παντως να παρω και μια δευτερη γνωμη για το χρηματικο μονο, η βλαβη ειναι καθαρο που και τι ειναι.

Για να μιλησουμε και λιγο με σχεδια για να γινω πιο κατανοητος η σωληνα του νερου ειναι το Νο1 στο σχεδιο:

http://bmwfans.info/parts/catalog/E8...er_hose_valve/


Το σωληνακι φρεον ειναι το Νο1 στο σχεδιο και η τρυπα εχει γινει εκει που εχω βαλει το πλαισιο

giannis 116
07-12-11, 16:52
Κι εννοειται οτι θα αλλαχτουν και οτι ροδελες για διατρητες βιδες, λαστιχακια, τσιμουχακια οπου λυθουν και κλιπς αν απαιτηθει. Κι εννοειται οτι θα μπει νεο φρεον με ψυκτελαιο και θα αλλαχτουν και τα νερα του μοτερ με αντιψυκτικο υγρο και εξαερωση.

Ο μονος φοβος που εχω ειναι μην εχει παθει ζημια ο συμπιεστης κλιματισμου επειδη με τις δοκιμες που εκανα τον δουλεψα χωρις φρεον. Αν και νομιζω πως ο λογος που δε συνεπλεκε ηταν οτι δεν ειχε φρεον αρα δεν υπηρχε και πιεση στο κυκλωμα, ετσι ωστε να προστατευτει απο 'ξηρη' λειτουργια (running dry protection).

Για πειτε κι εσεις τη γνωμη σας τωρα. Κατ αρχην πως σας φαινεται η τιμη, καλη νομιζω. Ακομη θα θελα ν ακουσω αποψεις σχετικα με το αν ο συμπιεστης επαθε κατι απ την ανυπαρξια φρεον ή οντως αν ισχυει οτι δε γινοταν συμπλεξη κι ετσι το σωσαμε...
Ακομη ο δευτερος μαστορας μου ειπε πως υπαρχει ακομα και δυνατοτητα επιδιορθωσης του σωληνα με κολληση που θα μου παει και πιο φτηνα αλλα εγω δε θελω τετοιες μεσοβεζικες λυσεις που αργοτερα μπορει να βγαλουν τα ιδια και χειροτερα. Γιατι για να κολληθει αλουμινιο πρεπει να καθαριστει πολυ καλα η σωληνα απο βρωμιες, λαδιες κλπ, να τροχιστει κι ο συγκολλητης να ναι πολυ μαστορας ωστε να την κολλησει χωρις να μεινει καποιος πορος στην κολληση που θα την κανει να σπασει αργοτερα. Ακομη ειναι ρισκο καθως μετα τη συγκολληση δεν υπαρχει δυνατοτητα πρεσσαρισματος του σωληνα αυτου μονο αν μπει παλι πανω δεθει συμπληρωθει φρεον και δουλεψει ο κλιματισμος. Κι αμα χανει παλι αντε φτου κι απ την αρχη και στο τελος καινουρια, οποτε καινουρια μια και καλη να ξενοιασω να μη το χω και αγχος οτι θα χω μπαλωμενο σωληνακι φρεον. Εσεις τι αποψη εχετε και γι αυτο?..

Θα μ ενδιεφερε να γραφτουν αποψεις ειδικα απο πιο εμπειρους με τεχνικα του φορουμ.

Συγγνωμη για το γιγαντιαια ποστ αλλα ηθελα να παραθεσω ολες τις λεπτομερειες.

giannis 116
08-12-11, 18:06
Η αρχη του κακου δυστυχως ηταν ενα ρημαδι κλιπ του σωληνα ζεστου νερου προς το καλοριφερ, που με τα χρονια, τις θερμοκρασιες και τους κραδασμους χαλαρωσε και ο σωληνας εφυγε απ τη θεση του με αποτελεσμα να ακουμπησει επανω στο σωληνακι του φρεον ενω δεν θα επρεπε...
Εν τω μεταξυ μετα απο καλυτερο ελεγχο αλλος ενας σωληνας νερου ειχε φυγει απ το κλιπακι που το κραταγε και ακουμπαγε στον αλλο σωληνα φρεον του συμπιεστη (αναρροφησης) αλλα δεν ειχε γινει ζημια γιατι εκει ακουμπαγε λαστιχο με λαστιχο καθως το κομματι εκεινο του δικτυου φρεον ηταν λαστιχενιο 'μαρκουτσι'.

Στο συνεργειο οταν το ειδαν τρελαθηκαν, βλαβη απο...το υπερπεραν!

Σε ολους εκανε εντυπωση γιατι δε τρυπησε πρωτα ο λαστιχενιος σωληνας και τρυπησε το αλουμινενιο σωληνακι! Μαλλον η μονωση που ειχε σ εκεινο το σημειο ο σωληνας νερου ηταν...αλεξισφαιρος!

giannis 116
08-12-11, 18:29
http://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/116i-N45/LHD/N/2004/october/browse/heater_and_air_conditioning/additional_water_pump_water_hose_valve/

Το Νο 5 (Hose clamp) στο σχεδιο, λιγων λεπτων κλιπακι ζημια περιπου 300€ αυτο κι αν ειναι γκαντεμια!

Θα μου πειτε υπαρχουν και χειροτερα, θα μπορουσε να χε τρυπησει ο σωληνας νερου να χανε τα νερα του το μοτερ και μετα να χαμε χειροτερα...
Και μη χειροτερα πλεον!

giannis 116
08-12-11, 18:39
Και φωτο!

Με κοκκινο βελακι και σε κοκκινο πλαισιο ο αλουμινενιος φθαρμενος σωληνας με την τρυπα. Με πρασινο βελακι ο λαστιχενιος σωληνας με τη μονωση.

kostastnt
09-12-11, 21:45
Γιάννη περαστικά θα σου πω και πάλι.. Ευχαριστώ που τα γράφεις τόσο καλά! Αύριο πάω να ρίξω μια ματιά στο δικό μου που θα έχει και φως.. Το αλουμινένιο με το χοντρό πλαστικό πως γίνεται να έλιωσαν "ανάποδα"? Κουλό..

120ihatch
10-12-11, 03:25
Γιάννη, μήπως μετά από τόση ταλαιπωρία με τις περιπετειες σου με το αμαξι και με τοσα χερια που μπηκαν στο χωρο του κινητήρα, κάποια απροσεξία μηχανικου εκανε το αλουμινενιο σωληνακι να τρυπησει?
...
Φτου φτου! Σκόρδα φίλε μου, ευχομαι να πανε τα πραγματα με το αμαξι καλύτερα και να μην ταλαιπωρηθεις αλλο.

giannis 116
10-12-11, 10:48
Γιάννη περαστικά θα σου πω και πάλι.. Ευχαριστώ που τα γράφεις τόσο καλά! Αύριο πάω να ρίξω μια ματιά στο δικό μου που θα έχει και φως.. Το αλουμινένιο με το χοντρό πλαστικό πως γίνεται να έλιωσαν "ανάποδα"? Κουλό..

Ευχαριστω για τα περαστικα, μακαρι να μη ξαναβγαλει τιποτα αλλο γιατι πραγματικα εχω κουραστει εγω και η τσεπη μου να μαζευω βλαβες κι ειδικα αμα ειναι τοσο κουλες μου τη δινει στα νευρα η γκαντεμια!

Ολοι αυτο αναρωτιομασταν πως δε τρυπησε του νερου και τρυπησε του φρεον το αλουμινενιο! Φαινεται πως η ειδικη επενδυση που ειχε εκει ο ελαστικος σωληνας ζεστου νερου καλοριφερ ηταν τοσο ανθεκτικη, πιο γερη απ το αλουμινιο που με την τριβη σιγα σιγα το τρυπησε. Φαινεται καθαρα στη φωτο οτι ο σωληνας στο σημειο εκεινο εγινε επιπεδος απο στρογγυλος, σα να τροχιστηκε και λειανθηκε εως οτου δεν ειχε μεινει αλλο υλικο και τρυπησε. Παντως για μενα καλυτερα αυτο παρα του νερου...

Για να το δεις καλα εκεινο το σημειο θα πρεπει να βγει το φιλτροκουτι γιατι ολα αυτα ειναι απο κατω του. Αλλιως με φακο ή λαμπα και 'ψαχουλευτα' κατω απ το φιλτροκουτι, στην αριστερη πλευρα του μηχανοστασιου ακριβως στο πλαι του θολου, εκει ειναι τα κλιπς και απο εκει περνανε οι σωληνες του νερου. Το σημειο που μου τρυπησε εμενα, ειναι πιο ευκολο να το δεις ειναι ακριβως μπροστα και πανω στο συμπιεστη του κλιμα, εαν ακουμπανε τα δυο σωληνωματα τοτε δεν ειναι σωστο, το σωστο ειναι να μην ακουμπανε καθολου και μαλιστα να χουν αρκετη αποσταση μεταξυ τους.

giannis 116
10-12-11, 10:58
Γιάννη, μήπως μετά από τόση ταλαιπωρία με τις περιπετειες σου με το αμαξι και με τοσα χερια που μπηκαν στο χωρο του κινητήρα, κάποια απροσεξία μηχανικου εκανε το αλουμινενιο σωληνακι να τρυπησει?...
Φτου φτου! Σκόρδα φίλε μου, ευχομαι να πανε τα πραγματα με το αμαξι καλύτερα και να μην ταλαιπωρηθεις αλλο.

Το σκεφτηκα κι εγω αυτο... Το 2007 ειχα αλλαξει συμπιεστη κλιματισμου σε γνωστη αντιπροσωπεια, οποιος θελει ονομα, με πμ. Ελεγα μηπως βγαλανε τους σωληνες απ τα κλιπς για να τους δωσει περισσοτερο 'χερι' για να τον αλλαξουν και μετα ισως να μη τους εβαλαν ποτε σωστα στη θεση τους και με τα χρονια αυτο τρυπησε. Αλλα δε γινεται να αποδειξω τιποτα και η ζημια εγινε. Μπορει και να μη μπηκε χερι ποτε εκει και να κατηγορω τζαμπα συνεργεια, να ταν απλα αλλη μια κακη στιγμη. Μη ξεχναμε οτι εχω περιπου 170.000 σκληρα χιλιομετρα ταλαιπωριας στ αμαξι οποτε ισως τωρα βγαινουν πρωτοφανη πραματα που δεν εχουν αντιμετωπιστει ποτε στο παρελθον και απλα τα λουζομαι εγω, οπως ειχα λουστει και πολλα αλλα στο παρελθον..

Οπως και να χει κι εγω ευχομαι να ειναι απροβληματιστο πλεον γιατι δε μπορω αλλο.

Το αλλο συνεργειο που πηγα μου εδωσε τελικα τιμη 100 ευρω κατω απ το συνεργειο που το χα παει και το κοιταξαν, δηλαδη θα μου παει περιπου 180€. Ηδη εχουν παραγγελθει ΟΛΑ τα εξαρτηματα ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ. Σωληνες, ροδελες, σφιχτηρες, κλιπς κλπ και απ την παραλλη βδομαδα θα γινει η επισκευη γιατι την αλλη θα λειπω ταξιδι.

GAN E90
10-12-11, 22:38
Εγω πιστευω μια αλλαγη στο διαφορικο μονο καλο θα του κανει κι οχι κακο, συμφωνω οτι δεν καταπονειται πολυ αλλα και παλι εχει τριβομενα μερη οπως και να χει.

Εαν η τσιμουχα στο ημιαξονιο ειναι ξεραμενη τοτε ειναι σχεδον σιγουρο οτι καποια στιγμη θα χαλασει τελειως και η διαρροη μπορει να γινει καταστροφικη. Θα σου προτεινα να την αλλαξεις γιατι καλυτερα να προλαμβανουμε παρα να θεραπευουμε (ακριβα τις περισσοτερες φορες!)

Εγω αλλαξα τσιμουχα στο διαφορικο σε ενα Ε90 γιατι ηταν μουσκεμα το σημειο και πληρωσα εργασια και τσιμουχα 50 ευρω

giannis 116
11-12-11, 12:04
Αλλο ενα παραδειγμα οτι τα συνεργεια χρεωνουνο καθενας οτι τους λειπει. Γι αυτο χρειαζεται σωστη ενημερωση, μια καλη ερευνα της αγορας και οχι βιαστικες και επιπολαιες κινησεις. Εγω απο βιασυνες εχω καει στο παρελθον κι εχω δωσει πολλα τσαμπα λεφτα κι εχω σπαταλησει χρονο κι εχω σπασει τα νευρα μου και τ αμαξι δε γινοταν σωστο τις περισσοτερες φορες. Γι αυτο και τωρα με αυτη τη βλαβη που δεν ηταν κατι επιτακτικο να γινει, εκανα υπομονη, εψαξα, ρωτησα και θα κερδισω και διαφορα 100€ απο συνεργειο σε συνεργειο. Δε μπορω να πεταω λεφτα ετσι πλεον, ειναι πολυ δυσκολη εποχη...

120ihatch
11-12-11, 12:23
Γιάννη, θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την εμπειρία σου που τη μοιράζεσαι μαζί μας....
(αν έχει βρεθεί κάποιος εξαιρετικός τεχνικός -τιμές, ποιότητα εργασίας κλπ- θα μπορούσες να τον/τους αναφέρεις να τους ξέρουμε και οι υπόλοιποι)


:yipee:

giannis 116
11-12-11, 13:01
Γιάννη, θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την εμπειρία σου που τη μοιράζεσαι μαζί μας....
(αν έχει βρεθεί κάποιος εξαιρετικός τεχνικός -τιμές, ποιότητα εργασίας κλπ- θα μπορούσες να τον/τους αναφέρεις να τους ξέρουμε και οι υπόλοιποι)


:yipee:

Παρακαλω δεν κανει τιποτα. Και γι αυτο το λογο ΘΑ επρεπε, βασικα να ειναι τα φορα. Σωστη ενημερωση και ανταλλαγη αποψεων και εμπειριων. Ουτε ραδιο αρβυλα, ουτε διαφημιση (θετικη ή αρνητικη).
Τωρα το θεμα των συνεργειων και των μαστορων ειναι μεγαλο ζητημα που νομιζω εχει αναλυθει αρκετα σε αλλα threads και σιγουρα ξεφευγει λιγο απ το παρων. Επειδη δε θα ηθελα καποιος να πει οτι κανω διαφημιση σε καποιο συνεργειο ή οτι δυσφημιζω καποιο αλλο, με πμ ή ακομα καλυτερα απο κοντα σε ενα καφε, θα ημουν κατι περισσοτερο απο προθυμος να παραθεσω πληροφοριες και προσωπικες εμπειριες, τουλαχιστον για θεματα του αυτοκινητου μου, που νομιζω οτι πιανει τεραστια γκαμα περιπτωσεων για σειρα 1 προ facelift καθως το εχω καταντησει να ειναι σχεδον...αυτοκινητο δοκιμων (πολυ) μακρας διαρκειας!

giannis 116
27-12-11, 14:34
Καλησπερα και χρονια πολλα.

Εδω και λιγο καιρο εχει διαγνωστει στην 116, σε δυο διαφορετικα συνεργεια τα οποια εμπιστευομαι, προβλημα στο βολαν. Κανει ενα παραξενο θορυβο οταν ειναι σταματημενο χωρις ταχυτητα, σαν ενα 'κουφιο' μεταλλικο χτυπημα-συντονισμο. Αλλαζει λιγο ο ηχος οταν πατηθει ο συμπλεκτης.

Σε 2-3000χμ περιπου που παταω και τις 200.000χμ, ειναι να αλλαξω και σετ συμπλεκτη, οποτε θα διερευνηθει σε πιο βαθος το προβλημα.

Το θεμα τωρα ειναι οτι γνησιο βολαν απ τη BMW κανει 1010€ με ΦΠΑ, κατι παραπανω απο ενα μηνιατικο μου...

Στο ενα συνεργειο μου ειπαν οτι ειναι και δυσκολο να βρεθει μεταχειρισμενο και οι δυο μου ειπαν οτι θα το εψαχναν για aftermarket απο Luk ή Sachs.

Στο ιντερνετ που εριξα μια ματια βρηκα κατι λιγα μεταχειρισμενα απο Αγγλια αλλα σε τιμες περιπου 500€.

Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε που αλλου να ψαξω για βολαν, καποιον εισαγωγεα-εμπορο εδω στην Ελλαδα της Sachs, Luk πχ ή καποιο συνεργειο που μπορει να μου βρει ενα μεταχειρισμενο. Το βολαν το δικο μου ειναι ιδιο και με 316i E90 με μοτερ Ν45Β16. Το ψαξαμε μηπως εκανε απο 316i E46 αλλα ειναι λιγο πιο βαρυ της προηγουμενης 3αρας καθως τα μοτερ εχουν καποιες μικρες διαφορες.

Σας ευχαριστω προκαταβολικα. Καλες γιορτες να εχετε.

kostastnt
28-12-11, 00:27
Γιάννη κάνε ένα τηλέφωνο στα παλικάρια εδώ: http://www.streetandcircuit.gr/ Έχω πάρει sachs συμπλέκτη για άλλο αμάξι και κάναν καλή τιμή.. Λίγο που είδα φέρνουν και τα LUK που λες..

giannis 116
28-12-11, 12:55
Ok! Ευχαριστω για το ενδιαφερον και την απαντηση!

sotirisl
29-12-11, 13:18
παίδες καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Διαπίστωσα ότι στάζει υγρό από το κάτω μέρος του αυτοκινήτου μου, από την πλευρά του συνοδηγού, πολύ πιο πίσω από τον τροχό, στο σημείο ότης βάσης που σηκώνεται το αυτοκίνητο...

το υγρό που στάζει φαίνεται να είναι νερό, διαφανές και αοσμό...

που νομίζετε ότι οφείλεται;

120ihatch
29-12-11, 14:29
Δεν είναι καιρός για air-condition βέβαια, αλλά αν το είχες ανοίξει για να ξεθαμπώσουν τα τζάμια, τότε ίσως να είναι από εκεί.

Υπάρχει βέβαια περίπτωση να είναι και η υπερχείλιση του υγρού για τα πιτσιλιστήρια των υαλοκαθαριστήρων (εκεί κοντά είναι).

Επίσης, νερό μαζεμένο από βροχή μπορεί να έσταξε σε εκείνο το σημείο...

(άχρωμο και άοσμο είναι το νερό στο αυτοκίνητο, το υγρό του ψυγείου έχει χρώμα από το παραφλού, το λάδι έχει χρώμα και μυρίζει.... σε εκείνο το σημείο τι άλλο να παίζει?)

giannis 116
29-12-11, 18:24
Δεν είναι καιρός για air-condition βέβαια, αλλά αν το είχες ανοίξει για να ξεθαμπώσουν τα τζάμια, τότε ίσως να είναι από εκεί.

Υπάρχει βέβαια περίπτωση να είναι και η υπερχείλιση του υγρού για τα πιτσιλιστήρια των υαλοκαθαριστήρων (εκεί κοντά είναι).

Επίσης, νερό μαζεμένο από βροχή μπορεί να έσταξε σε εκείνο το σημείο...

(άχρωμο και άοσμο είναι το νερό στο αυτοκίνητο, το υγρό του ψυγείου έχει χρώμα από το παραφλού, το λάδι έχει χρώμα και μυρίζει.... σε εκείνο το σημείο τι άλλο να παίζει?)

Τιποτα αλλο, τα ειπες ολα! Ισως ο φιλος μας να ειχε γεμισει το δοχειο για το πλυστικο, ή να εβαλε λιγο τον κλιματισμο ή να ειχε κρατησει η υδροροη νερο και να ειδε νερο απο εκει.

sotirisl
30-12-11, 16:31
παίδες καλησπέρα,

έχω καιρό να γεμίσω νερό το δοχείο των υαλοκαθαριστήρων, κλιματισμό βάζω μόνο ζεστό...

η ποσοτητα που χάνεται είναι σχετικά μεγάλη, καθώς πέφτει μια σταγόνα κάθε πέντε με έξι δευτερόλεπτα, ενώ η κυλίδα στο πάτωμα που έχει σχηματιστεί μιαμιση μέρα τώρα είναι περίπου όσο μια ρόδα του αυτοκινήτου....

kostastnt
31-12-11, 13:41
Συνεχίζει να χάνει δηλαδή 1,5 μέρα μετά? Που βρέθηκε τόσο νερό?

Veldrin
31-12-11, 14:29
Βούρ για έλεγχο το αυτοκίνητο φίλε, αν χάνει τόσο πολύ δε μου κάνει για αθώο το θέμα αφού την υπερπλήρωση νερού την απέρριψες. Σε ένα εξειδικευμένο να το ανεβάσουν το αμάξι και να μην πληρώσεις κερατιάτικα.

sotirisl
31-12-11, 16:56
παίδες καλησπέρα,

λοιπόν, το πήγα σε εξειδικευμένο και μου είπαν ότι πρέπει να το ανεβάσουν και να λύσουν την ποδιά και να ανοιξουν το θόλο για να δουν από που προέρχεται.... 2 ώρες δουλειά ισχυρίζονται και επειδή δεν μπορούσαν εκείνη την στιγμή να το πάω από το νέο έτος...

γυρνώντας σπίτι μου άναψε το λαμπάκι ότι το δοχείο με το πλυστικό των υαλοκαθαριστήρων είναι άδειο.....

Veldrin
31-12-11, 18:06
Μακάρι να λές να είναι αυτό. Εγώ φοβήθηκα το ψυγείο. Να το πάς το αυτοκίνητο, γιατί τα μικρά προβλήματα που αφήνουμε κατα κανόνα οδηγούν σε μεγαλύτερα.

bimmerm
31-12-11, 19:37
εγω φιλε ψιλλιαζομαι οτι μαλλον εχεις διαροη απο το πλυστικο δοχειο.

sotirisl
31-12-11, 22:23
πλυστικό εννοείς αυτό για το νερό των υαλοκαθαριστήρων, σωστά;

ψυγείο μηχανής εύχομαι όχι, κοιτάξα και την στάθμη και είναι μέχρι πάνω...

120ihatch
01-01-12, 02:57
Άνοιξε το πλαστικό κάλυμμα από κάτω και δες ποιο σωληνάκι του πλυστικού των υαλοκαθαριστήρων έχει αποσυνδεθεί... (θα είναι κοντά στο δοχείο για να έχασε τόσο πολύ ή σίγουρα κάπου χαμηλά)


Καλή χρονιά παίδες

giannis 116
07-01-12, 18:37
Ενα νεο θεματακι που προσεξα τις προαλλες ειναι οτι για λιγο το δεξι ηχειο στην πορτα του συνοδηγου δεν επαιξε σωστα. Σα να μην εβγαλε καλα τον ηχο, στιγμιαια καθολου και για λιγο εκανε σα παρασιτα, οπως τα παλια ηχεια οταν τα τσιτωνες και 'μπουκωνανε'. Δε συνηθιζω σχεδον ποτε να εχω τη μουσικη δυνατα, απλα ετυχε και ακουγα ενα κομματι που μ αρεσε και εδωσα λιγο ενταση και γι αυτο το προσεξα. Μαλιστα για να σιγουρευτω 'εδωσα' ολο το 'balance' στα δεξια.
Εκεινη την ωρα κινιομουν σε δρομο με φοβερες λακουβες και ανωμαλιες και σαμαρακια. Μετα απο λιγο εστρωσε, ή ετσι δειχνει τουλαχιστον σε νορμαλ ενταση, απο τοτε δε ξανανεβασα την ενταση ουτε εκανα καμια αλλη δοκιμη.

Λετε να μη κανει καλη επαφη κανα καλωδιο στην πορτα ή και στην ιδια την πηγη και με το κουνημα και τους κραδασμους για λιγο να μη λειτουργησε σωστα το ηχειο?
Ειναι βλεπετε και η πορτα που αγαπανε ολες οι γυναικες συνοδηγοι να κοπανανε παρα τις επανειλημενες συστασεις!

Ή λετε να εχει αρχισει να τα 'παιζει' το ηχειο?..
Το ηχοσυστημα ειναι το μαμα με 6 ηχεια, 2 στις πορτες εμπρος, 2 (tweeters?..) στις κολωνες εμπρος και 2 στην εταζερα πισω. Πηγη ειναι Professional που μπηκε αφτερμαρκετ. Απ το εργοστασιο ειχε Business. Εκτος απ την πηγη δεν εχω αλλαξει-πειραξει τιποτα.

giannis 116
07-01-12, 18:52
Αλλη μια ζημια απ το πουθενα και εντελως 'κουφη' μου εκατσε σημερα.

Παω να βαλω λιγο τον κλιματισμο, το κανω ακομα και χειμωνα για να δουλευει λιγο ο συμπιεστης και γενικα το κυκλωμα του κλιμα, και δεν εβγαζε καθολου κρυο αερα.

Τσεκαρω ολες τις σχετικες ασφαλειες με τον κλιματισμο, ηταν οκ, κανω κι εναν οπτικο ελεγχο στο μηχανοστασιο και μου φαινοταν οτι δε συνεπλεκε ο συμπιεστης αν και ανεβαιναν οι στροφες του μοτερ οταν εβαζα εντος το κλιμα. Δεν ακουγοταν ομως το χαρακτηριστικο σφυριγμα που εκανε το φρεον. Ακουμπαω τα σωληνωματα φρεον και ενω θα επρεπε να ηταν εως παγωμενο το ενα, αυτο ηταν ζεστο. Στο ενα μαλιστα σωληνακι, καταθλιψης του συμπιεστη (εξαγωγης, υψηλης πιεσης), παρατηρησα ιχνος λαδιάς.

Αφου δεν εβγαζα ακρη μονος μου παω σε ενα συνεργειο, λογω φορτου εργασιας δε μπορεσαν να με εξυπηρετησουν, φευγω και παω σε αλλο.
Στο πρωτο συνεργειο μονο απ την περιγραφη που τους εκανα μου ειπαν ισως συμπιεστης, παθαινω καρδια εγω γιατι ηδη τον εχω αλλαξει μια φορα και ξερω οτι ειναι ενα πανακριβο εξαρτημα, βεβαια τοτε ημουν τυχερος και μου τον ειχαν αλλαξει σε πλαισια εγγυησης, αν κι ημουν εκτος. Τωρα βεβαια θα πρεπει να 'τα σκασω' κανονικα!

Στο δευτερο συνεργειο που το κοιταξαν, διαπιστωθηκε ανυπαρξια φρεον, αρα και σοβαρη διαρροη απο καπου αφου το κλιμα δουλευε μια χαρα μεχρι προτινος και μαλιστα το καλοκαιρι ειχε ελεγχθει και ηταν σωστο το φρεον του. Κατοπιν υποδειξης μου στο σημειο της 'λαδιας' και με τη χρηση ειδικης λυχνιας ελεγχου διαρροων φρεον ειδαμε οτι το αλουμινενιο σωληνακι καταθλιψης του συμπιεστη ηταν τρυπιο...
Αιτια ηταν μια αλλη σωληνα, του νερου του καλοριφερ που ακουμπαγε στο σωληνακι του φρεον και με την τριβη, τους κραδασμους και τις θερμοκρασιες τρυπησε το μαλακο αλουμινιο και η σωληνα του νερου ειχε σημαδια φθορας στο προστατευτικο του λαστιχο.
Παλι καλα λεω που δε τρυπησε του νερου να χαμε αλλα με υπερθερμανσεις...

Εκτιμηση κοστους της ζημιας ειναι περιπου 280€ απ το δευτερο συνεργειο. Θελω να το παω και στο πρωτο συνεργειο που πηγα σημερα παντως να παρω και μια δευτερη γνωμη για το χρηματικο μονο, η βλαβη ειναι καθαρο που και τι ειναι.

Για να μιλησουμε και λιγο με σχεδια για να γινω πιο κατανοητος η σωληνα του νερου ειναι το Νο1 στο σχεδιο:

http://bmwfans.info/parts/catalog/E8...er_hose_valve/


Το σωληνακι φρεον ειναι το Νο1 στο σχεδιο και η τρυπα εχει γινει εκει που εχω βαλει το πλαισιο

Update. Φτιαχτηκε (και) αυτη η βλαβη, 175€ πληρωσα τελικα, τωρα λογικα απο βδομαδα παω για αλλαγη δισκο πλατω και βολαν. Ευτυχως βρηκα ανταλλακτικα σε καλες τιμες. Θα σας κραταω ενημερους και γι αυτο το θεμα.

kostastnt
09-01-12, 00:54
Γιάννη πόσα χιλιόμετρα έχει ο δίσκος σου? Πρώτη φορά τον αλλάζεις?

giannis 116
09-01-12, 01:17
Το αμαξι εχει τωρα αισιως 199.000χμ. Ναι καλα διαβαζετε! Πρεπει να ειναι απ τις ελαχιστες σειρα 1 στην Ελλαδα με τοσα χιλιομετρα! Τον εχω αλλαξει αλλη μια φορα στις 100-110.000χμ καπου εκει.

Veldrin
09-01-12, 01:22
Μπράβο ! Το έχω πετύχει το αμάξι σου πριν 2-3 μήνες στη Βουλιαγμένη βράδυ παρκαρισμένο κοντά στο εν πλώ ! Το είχα παρκάρει δίπλα σου, ίδιο σε κόκκινο ! Το έχεις πένα και σε καμία περίπτωση δε φαίνονται τα χιλιόμετρα του.