PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικρά ή μεγάλα προβλήματα της σειράς 1


Σελίδες : [1] 2 3 4

Alf_116i
27-04-07, 11:09
Επειδή τώρα τελευταία όλο και κάποιο μικρό προβληματάκι μου βγαίνει στην φόρα από το 116ι μου λέω να βγάλουμε και εμείς στην φόρα αυτά τα προβληματάκια.
Επιγραμματικά.
Με λίγες λέξεις να πούμε το πρόβλημα ή τα προβλήματα που έχουν εμφανιστεί στο αυτοκίνητό μας.
Και λακωνικά πάλι να πούμε αν λύθηκε, εύκολα ή με ταλαιπωρία, σε αντιπροσωπεία ή όχι.
Σκοπός είναι να μαζέψουμε τα προβλήματα σε ένα θέμα για να ξέρουμε αν είναι συχνά για το αυτοκίνητό μας. Να βγάλουμε κατά κάποιον τρόπο μια στατιστική. Να ξέρουμε αν είναι τυχαίο γεγονός ή όχι.
Θα παρακαλούσα να αναφερθούν προβλήματα μόνο σε σειρά 1 και αν κάποιος θέλει να αναφέρει για άλλη σειρά να ανοίξει νέο θέμα ώστε να μην μπερδευτουν τα προβλήματα όλων των σειρών και δεν βγάλουμε συμπεράσματα.

Alf_116i
27-04-07, 11:20
Και αναφέρω τα δικά μου:
1. μου έγινε αλλαγή αντλίας τιμονιου.Μέσα στην εγγύηση. Το προβλημακι το βρήκε και το διόρθωσε αντιπροσωπεία.
2.΄Όξείδωση των εξωτερικών καθρεπτών. Βγάλαν σκουρια στο κάτω μέρος. και οι δύο. μετά από αναφορά και απαίτησή μου αλλάχθηκαν σε αντιπροσωπεία. Μέσα στην εγγύηση.
3. Κάποια στιγμή κόλλησε το μπέκ. το θέμα δεν έχει λύθεί ακόμα μιας και ο εγκέφαλος δεν κατέγραψε την βλάβη. πήγα το αυτοκίνητο για δύο ελέγχους και θα γίνει αλλαγή των μπεκ προληπτικά μέσα στην εγγύηση.Περιμένω το ανταλακτικό.
4. Το πρώτο θέμα, χρονικά, που μου παρουσιάστηκε και δεν έγινε τίποτα για αυτό είναι που μου θόλωσε το εμπρός δεξί φανάρι μετά από καταρακτώδη βροχή, αλλά δεν έχει παρουσιαστεί ξανά.
5. Τρίξιμο στο κάθισμα του οδηγού. Του άλλαξα θέση και δεν ακουγεται τίποτα. Δεν έχω πολυασχοληθεί με το θέμα.

sotirisl
28-04-07, 04:31
BMW 116i

1. Το γνωστό πρόβλημα με την ένδειξη του κινητήρα - στην αντιπροσωπεία σφυρίζουν αδιάφορα - ενημέρωση λογισμικού του κινητήρα αρνούνται να κάνουν αφού
"δουλευει μια χαρά, γιατί να το πειράξουμε;"

2. ελλατωματικός πολλαπλασιαστής - άλλαχτηκε από εγγύηση

3. γερό τρίξιμο από την αριστερή πλευρά όταν είμαι σε λακούβα - πολλοί το άκουσαν κανείς δεν μπόρεσε να βρει τι φταίει

4. το μπρος αριστερό τακάκι μετά τα πρώτα 5000χλμ τσίριζε αφάνταστα - ούτε κατά διάννοια στην εγγύηση

5. Το φλοτέρ ακούγεται σαν να πέφτει πάνω στα τοιχώματα του ρεζερβουάρ όταν φρενάρω απότομα - αντιπροσωπεία (Κουλούρης) είπε ότι το κάνουν όλα τα BMW - επικοινωνία με customer department στο Μόναχο δήλωσε ότι δεν πρέπει να κανένας απολύτως θόρυβος

6. κακή μόνωση στο μπαμπρίζ - τσίριζε μετά τα 120χλμ/ώρα - αλλάχτηκε στην εγγύηση

nassosbmw1
28-04-07, 07:39
Όλες οι βλάβες είναι σε εγγύηση
1.Λαμπάκι κινητήρα στα 12500κμ έγινε αναβάθμιση
2.Αλλαγή αντλίας τιμονιού στα 15000 δεν το ξέρουν σα γενικό πρόβλημα
3.Ξανά λαμπάκι στα 15700....
4.Τρίξιμο στο κάθισμα του οδηγού
5.Τρίξιμο πίσω στις πόρτες
6.Δεν ξέρω αν είναι το φλοτέρ αυτό που ακούω αλλά ακούγεται ένα "ρολλάρισμα"σαν να τσουλάει κανα αυτοκινητάκι ή πατίνι...προς το παρον δε με πολυενοχλεί...
Αυτά τα ολίγα...

Ghost_
02-05-07, 21:58
Να σας πώ κι εγώ με τη σειρά μου τα δικά μου.....

1.Αλλαγή 3 φορές αντλία τιμονιού :rockon:.Τη δεύτερη και τη τρίτη φορά που αλλάχτηκε έγινε και αλλαγή κρεμαγιέρας.Μετά τη τρίτη αντλία το πρόβλημα διορθώθηκε

2.Τρίξιμο τακακιών φρένων από τη μέρα που το πήρα.Άλλαξα τακάκια και όλα καλά δεν ακούγεται τίποτα.

3.Τρίξιμο καθίσματος οδηγού.Έτριζε για λίγο καιρό μετά σταμάτησε μόνο του.

4.Μου παρουσιάζει και αυτό που λέτε για το φλοτέρ.

5.Τρίξιμο χειρόφρενου.Το χειρόφρενο έτριζε όταν το έδενα.Έγινε λύσιμο λίπανση και σφίξιμο του χειρόφρενου.Από αυτή την ενέργεια το πρόβλημα λύθηκε.

6.Η κλειδαριά του τιμονιού είναι ελλατωματική και κολλάει κάποιες φορές και δεν ξεκλειδώνει.Βγάζει ένδειξη στο ταμπλο μια κλειδαριά κι ένα τιμόνι.Έχω κλείσει ραντεβού να το πάω αύριο στην αντιπροσωπεία να το κοιτάξουν.Οποτε αναμένονται νέα.

7.Μου έβγαλε και πρόβλημα ότι έχουν οι αερόσακοι κι οι προεντατήρες των ζωνών.Επίσης αυτό θα κοιταχτεί αύριο.

8.Οι πόρτες επίσης έτριζαν.Έγινε λίπανση και το πρόβλημα λύθηκε..:dance:


Αυτά προς το παρόν από εμένα.Όπως και να έχει είναι απαράδεκτα για αυτοκίνητο 28000 ευρώ.

Στο τέλος πιστεύω ότι με τόσα προβλήματα θα καταλήξω να κάνω στατιστική έρευνα μόνος μου.....:jester: :jester:

sotirisl
02-05-07, 23:48
αυτό με το χειρόφρενο το κάνει και μένα. Οταν είχα πάει να το δουν, ο υπάλληλος βαριόταν και μου είχε πει τις εξής δύο δικαιολογίες:

α) ότι δεν έχει έρθει το αντίστοιχο κλειδί/εργαλείο,
β) ότι η bmw έχει δώσεις οδηγίες να μην πειράζουν το χειρόφρενο εκτός και αν είναι χαλαρό στην 8ή σκάλα.

έπειτα από απίστευτη γκρίνια εκ μέρους μου και τελικά διαμαρτυρία στον υπεύθυνο της αντιπροσωπείας, ανακαλύφτηκε το κλειδί/εργαλείο και η όρεξη...

να δω τι θα κάνω τώρα που έληξε η εγγύηση, μου φαίνεται θα δίνω μια περιουσία για να φτιάχνω ότι %$#$%#@ προκύψει.

το punto της μάνας μου πιο λίγα έχει βγάλει...

DoctorAbo
02-05-07, 23:58
Και αναφέρω τα δικά μου:
5. Τρίξιμο στο κάθισμα του οδηγού. Του άλλαξα θέση και δεν ακουγεται τίποτα. Δεν έχω πολυασχοληθεί με το θέμα.

Aλέξη είσε σίγουρος ότι φταίει το κάθισμα για το τρίξιμο ? :rofl2:

:chair:

Alf_116i
03-05-07, 09:44
Aλέξη είσε σίγουρος ότι φταίει το κάθισμα για το τρίξιμο ?



:offtopic: :ban: :banhim: ορεξούλες έχεις και χαλάς την στατιστική μου.
Το περίεργο έιναι ότι το τρίξιμο το έβγαλε αφού έχασα 30 κιλά.

Gary Kokkin
06-05-07, 04:25
Καλό είναι ν'αναφερετε ποιας χρονολογίας παραγωγής είναι το αμαξι που έχετε,γιατί προφανώς δεν έχουν όλα προβλήματα.Γνωστός μου έχει του 10/2004 με 25000χλμ και δεν του έχει βγάλει κανένα πρόβλημα από όσα εχετε αναφέρει.Μόνο θαμπωνε λίγο το ένα φανάρι χενον με υγρασία,του το άλλαξαν στην εγγύηση,χωρίς πολλά πολλά,και χωρίς να ήταν κάτι ιδιαίτερο αφού σε 10-20' εφευγε το θάμπωμα ,απλά σαν ψείρας με το αμάξι και το ζήτησε.

Ghost_
08-05-07, 22:49
Εμένα είναι Σεπτέμβριος του 2005 πάντως.....

kkirios
16-05-07, 09:59
[QUOTE=sotirisl;113622]BMW 116i


5. Το φλοτέρ ακούγεται σαν να πέφτει πάνω στα τοιχώματα του ρεζερβουάρ όταν φρενάρω απότομα - αντιπροσωπεία (Κουλούρης) είπε ότι το κάνουν όλα τα BMW - επικοινωνία με customer department στο Μόναχο δήλωσε ότι δεν πρέπει να κανένας απολύτως θόρυβος

Δεν ειναι το φλοτερ, ειναι το κλαπετο που υπαρχει μεσα στο ρεζερβουαρ και χτυπαει. Εμενα μου το βαλανε ενα λαστιχακι και σταματησε!

sotirisl
16-05-07, 14:24
θενκς, θα πω να κοιτάξουνε

paspas
21-05-07, 15:54
Ειχα αναφερει και με αλλο post προβλημα με τον μετρητη αερα σε 116i 03/2005
Εγινε αλλαγη του μετρητη καθως και της καλωδιωσης του κινητηρα και το προβλημα αποκατασταθηκε.(ολα στην εγγυηση οριακα!)

116lover
21-05-07, 19:33
καταρχην καλησπερα σε ολους,εχω να πω οτι το φορυμ ειναι super
τωρα στο ψητο....
εχω το 116 πενταταχυτο 6-2006 με 6900χλμ
1ον καταναλωση ποτε κατω απο 9.6λτ λογικο?
2ον πισω αριστερο φαναρι μπαζη νερο αλλαγει στην εγγυηση γινετε?
3ον εχω διαβασει για αναβαθμηση κινητηρα πρεπει να γινει εαν ναι ποτε?απο χρηματα?ευχαριστω εκ τον προτερων:rockon::rockon:

sotirisl
21-05-07, 19:49
1. ανάλογα με το πως το πας αλλά μάλλον όχι
2. αν δεν το έχεις χτυπήσει ναι
3. εγώ θα περίμενα καμιά 30.000 χλμ ακόμα

ekztage
31-05-07, 10:37
Χαιρετώ παιδιά :)

Είμαι καινούργιος στο forum..Έχω ένα 116 δύο μηνών με 3000 χιλιόμετρα.Εδώ κ 2 εβδομάδες μου τσιρίζουν τα τακάκια,γνωρίζετε αν το καλυπτει η εγγύηση?

Ghost_
31-05-07, 12:43
Φίλε ekztage κι εμένα μου τσίριζαν τα τακάκια από όταν το πήρα.Στην αρχή έλεγα καινούργιο είναι θα στρώσουν.Δεν έστρωσαν όμως.Η εγγύηση δεν το καλύπτει οπότε το μόνο που μπορείς να κάνεις και που έκανα κι εγώ είναι να περιμένεις το service και να τα αλλάξεις.

Αν δε ενοχλεί δε τόσο πολύ(ναι είναι ενοχλητικό) μπορείς να τα αλλάξεις και νωρίτερα και θα στρώσει.

ekztage
31-05-07, 17:01
Well κανόνισα την ερχόμενη Τρίτη να πάω στην αντιπροσωπεία,θα τους πάρει κ θα τους σηκώσει δηλαδή.Εδώ το 206 που είχα μετά απο τα 20000 χιλιόμετρα γκάριζε..Τόσα λεφτά δηλαδή..Το καλό είναι οτι μου είπε να το αφήσω για κανα 3ωρο,προφανώς θα μου τα αλλάξουν..

nikosdov116i
01-06-07, 18:36
BMW 116i 02/2005
1. Μου έγινε αλλαγή αντλίας τιμονιου.Μέσα στην εγγύηση. Το προβλημακι το βρήκε και το διόρθωσε αντιπροσωπεία.
2. Έγινε ενημέρωση λογισμικού του κινητήρα.
3. Το φλοτέρ ακούγεται σαν να πέφτει πάνω στα τοιχώματα του ρεζερβουάρ όταν φρενάρω απότομα.
4.Η κλειδαριά του τιμονιού είναι ελλατωματική και κολλάει κάποιες φορές και δεν ξεκλειδώνει.Βγάζει ένδειξη στο ταμπλο μια κλειδαριά κι ένα τιμόνι.
5.Το κλασικό σκορτσάρισμα του συμπλέκτη.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΕΔΩ.

Ghost_
02-06-07, 15:18
Φίλε nikosdov116i το συγκεκριμένο πρόβλημα μη την κλειδαριά του τιμονιού το είχα κι εγώ.Απευθύνσου στην αντιπροσωπεία αν είσαι ακόμα μέσα στην εγγύηση θα στην αλλάξουν και θα το πάρεις και αυθυμερόν είναι κανα 2 ωρο δουλειά.....!

nikosdov116i
02-06-07, 18:41
Είναι εκτός εγγύησης.Μήπως γνωρίζει κανένας το κόστος?

InsaneDriver
02-06-07, 19:02
Χθες ένας φίλος με μια νοικιασμένη 116 με μόλις 8.000 χιλιόμετρα έμεινε από τιμόνι αφού δεν είχε υποβοήθηση παρά μόνο αν αύξανες τις στροφές του κινητήρα 3.000 π.χ

Ghost_
02-06-07, 21:16
Κόστος ακριβώς δεν γνωρίζω να σου πω..... αλλά πρέπει να είναι γύρω στα 300 ευρώ μιας και πάει για αλλαγή όλη η κολόνα του τιμονιού.Φίλε Insane άσε αυτές οι αντλίες στους άσσους είναι πονεμένη ιστορία.....

pvalavan
03-06-07, 17:44
BMW 116i 02/2005
2. Έγινε ενημέρωση λογισμικού του κινητήρα..

Νίκο, μετά το upgrade είδες κάποια αλλαγή σε κατανάλωση ή κάποια άλλη βελτίωση? Το upgrade το πλήρωσες ή ήταν εντός εγγύησης?

Ghost_
03-06-07, 20:16
Upgrade λογισμικού κινητήρα έχω κάνει κι εγώ(εντός εγγύησης φυσικά).Η μόνη διαφορά που είδα ήταν λίγο χαμηλότερη κατανάλωση και λίιιγο περισσότερη ροπή χαμηλά και κάπως βελτιωμένη απόκριση γκαζιού.


Αυτά......

kyriakos33
04-06-07, 08:43
116i Sport 08/2006
Να πω και εγώ με την σειρά μου τα δικά μου προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής με χρονολογική σειρά αρχίζοντας από το παλαιότερο:

1. Μεταλλικός θόρυβος από τον μπροστά αριστερό τροχό. Εμφανίζεται σε λακούβες και σαμαράκια και δεν εμφανίζεται όταν πατάω φρένο. Το πρόβλημα εμφανίστηκε από την πρώτη μέρα. Πηγαίνοντας στον αντιπρόσωπο μου είπε ότι είναι το λαμάκι από τα φρένα και γράσαρε το κομμάτι εκεί και όντως μειώθηκε ο θόρυβος. Επίσης μου είπε ότι με τον καιρό θα στρώσει γιατί ήταν πολύ καινούργιο το τακάκι. 4500 km μετά το πρόβλημα συνεχίζεται.
2.Ο ήχος από το ρεζερβουάρ. Το κάνει και σε μένα όταν το ρεζερβουάρ δεν είναι πολύ γεμάτο και πολύ άδειο. Σε όλες τις άλλες φάσεις μου το παρουσιάζει. Και αυτό το πρόβλημα το κάνει από τις αρχικές μέρες ζωής του. Πολύ χάρηκα πάντως που κάποιος είχε την λύση.
3.Ξαφνικά εδώ και κάποιες μέρες άρχισα να ακούω σε μικρές ταχύτητες με όλα τα παράθυρα κλειστά τριξίματα από τα παράθυρα. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν από την ζέστη ή το πλύσιμο που του έκανα τις προούμενες από το τρίξιμο μέρες. Διαβάζοντας σε αντίστοιχο forum του εξωτερικού είναι πολύ σύνηθες πρόβλημα για πολλά bmw (σειρά 3, z4, σειρά 5). Οφείλεται στα λάστιχα των θυρών και μπορεί να λυθεί με διάφορους τρόπους. Ενδεικτικά με σπρέϋ για τα λάστιχα, με ειδικές ταινίες, με περιποιήση με κερί του κομματιού που βρίσκει το λάστιχο στο μεταλλικό αμάξωμα ή σε αντικατάσταση των λάστιχων από τον αντιπρόσωπο.


Σε κανέναν μήνα περίπου θα πάω για το πρώτο μου service οπότε και θα πω να κοιτάξουν αλλά και να φτιάξουν όλα αυτά τα προβλήματα.

Παρόλα τα προβλήματα που έχει και μου βγάζει, με αποζημειώνει στον δρόμο. Αν τελειώσει βέβαια η εγγύηση θα τα πάρω στο κρανίο!:banghead:


PS. Παράκληση: Για την επίλυση του προβλήματος του ρεζερβουαρ μήπως μπορούν να υπάρξουν κάποιες περισσότερες πληροφορίες για το πως έγινε και που - σε ποιον αντιπρόσωπο ή συνεργείο. Αν κάποιος μπορεί να μου δώσει αυτές τις πληροφορίες με pm για να είμαι προετοιμασμένος τι θα τους πω όταν πάω να το φτιάξουν.

dimkyr
04-06-07, 12:50
116i Sport, 07/2006
Οριστε και τα δικα μου μικρο/μεγαλο προβληματα:

1. Τριξιμο σε ολες τις θυρες απο τα πρωτα κι ολας χιλιομετρα. Αντιμετωπιστηκε στα 19000κμ με σπρεϊ σιλικονης στο συνεργειο. Ο θορυβος απλα υποχωρησε για μερικες μερες και επανηλθε υστερα απο 1000-1500Κμ. Μαλλον πρεπει να μαθουμε να ζουμε με αυτο!
2. Ο γνωστος θορυβος απο το ρεζερβουαρ, θα το επισημανω στο επομενο σερβις. Ειχα αναφερει την τελευταια φορα στο συνεργειο οτι ακουω ενα κοπανημα προερχομενο απο το πισω μερος του αυτοκινητου αλλα δεν υπηρξε ανταποκριση. Ο λογος της επισκεψης στο συνεργειο τοτε ηταν για
3. Αλλαγη τιμονιερας (ειναι αλλο κομματι απο την κρεμαγιερα), δουλεια ηλεκτρολογου, υστερα απο ενα τριξιμο που ακουγα στο τιμονι οταν εστριβε, ειτε εν στασει ειτε εν κινησει. Το καλυψε η εγγυηση, αλλα μου το ξανακανει υστερα απο 3000κμ...

Συμφωνω με Κυριακο33, η εγγυηση ειναι ενα θεμα!

nikosdov116i
04-06-07, 20:06
Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με τον ghost είχα και εγώ φίλε pvalavan.Αλλά έχω ένα νέο καθόλου ευχαριστο.Σε κάποια αναφορά μου παραπάνω σας είπα για το σκορτσάρισμα του αυτοκινήτου.Ένας φίλος γι'αυτό το λόγο άλλαξε δίσκο-πλατό όταν ήταν στην εγγύηση.Και το νέο?Η BMW αυτή τη στιγμή τον δίσκο τον έχει αλλάξει(ίσως βελτιώσει),αφού και ο κωδικός ανταλ/κού είναι άλλος.http://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?model=UF11&mospid=48922&hg=21&fg=05

nikosdov116i
04-06-07, 20:08
Άν έχετα κάτι όλα στη φόρα.Γιατί δεν δώσαμε 30000 χιλιάρικα για τέτιοα προβλήματα.

kkirios
04-06-07, 20:22
Ένας φίλος γι'αυτό το λόγο άλλαξε δίσκο-πλατό όταν ήταν στην εγγύηση.Και το νέο?Η BMW αυτή τη στιγμή τον δίσκο τον έχει αλλάξει(ίσως βελτιώσει
Την τετάρτη έχω κανονήσει να περάσω τον νέο βελτιωμένο δίσκο οπότε θα σας πω τις εντυπώσεις!

kkirios
04-06-07, 20:26
116i Sport 08/2006

PS. Παράκληση: Για την επίλυση του προβλήματος του ρεζερβουαρ μήπως μπορούν να υπάρξουν κάποιες περισσότερες πληροφορίες για το πως έγινε και που - σε ποιον αντιπρόσωπο ή συνεργείο. Αν κάποιος μπορεί να μου δώσει αυτές τις πληροφορίες με pm για να είμαι προετοιμασμένος τι θα τους πω όταν πάω να το φτιάξουν.

Να τους πεις να βάλουν ένα λαστιχάκι στο κλαπέτο που υπάρχει μέσα στο ρεζερβουάρ.Αυτο είναι που χτυπάει και ακούγεται και όχι το φλοτέρ.

kgrod007
05-06-07, 07:36
για το τριξιμο στα παραθυρα παρτε μια καθαρη πετσετα και βρεξτε τη με καθαρο νερο.κατεβαστε τα παραθυρα και καντε γυρω γυρω τις τσιμουχες και το λαστιχο κατω...

kyriakos33
05-06-07, 08:07
Να τους πεις να βάλουν ένα λαστιχάκι στο κλαπέτο που υπάρχει μέσα στο ρεζερβουάρ.Αυτο είναι που χτυπάει και ακούγεται και όχι το φλοτέρ.

Ευχαριστώ για την συμβουλη. Απλώς όπως θα έχεις καταλάβει και εσύ είναι ιδιαίτερο πρόβλημα και ξέρω ανθρώπους που έχουν ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ από αυτή την ιστορία. Ευτυχώς υπάρχει λύση.


για το τριξιμο στα παραθυρα παρτε μια καθαρη πετσετα και βρεξτε τη με καθαρο νερο.κατεβαστε τα παραθυρα και καντε γυρω γυρω τις τσιμουχες και το λαστιχο κατω...

Κοίτα να δεις που η μοναδική φορά που μετά από πλύσιμο του αυτοκινήτου που δεν έκανα την διαδικασία που περιγράφεις γιατί έπρεπε να φύγω βιαστικά και μου συνέβηκε το τρίξιμο των παραθύρων. Συνήθως όταν πλένω το αυτοκίνητο μετά με καθαρή πετσέτα και νερό καθαρίζω τα λάστιχα των πορτών και γύρω γύρω από τα τζάμια. Αυτή τη φορά δεν το έκανα και άρχισε το τρίξιμο.

nikosdov116i
05-06-07, 20:33
Ρε kkirios(Jim)όταν στο αλλάξουν πάρε τηλέφωνο.

kkirios
06-06-07, 09:08
[QUOTE=kyriakos33;120921]Ευχαριστώ για την συμβουλη. Απλώς όπως θα έχεις καταλάβει και εσύ είναι ιδιαίτερο πρόβλημα και ξέρω ανθρώπους που έχουν ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ από αυτή την ιστορία. Ευτυχώς υπάρχει λύση.




Λύση υπάρχει αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα θελήσουν να ασχοληθούν μ' αυτή την ιστορία στο οποιοδήποτε συνεργείο της BMW μιας και η ίδια η BMW δεν έχει βγάλει κάποια σχετική οδηγία για την επίλυση του.
Εγώ πάντως στάθηκα τυχερός γιατί στον ''Τσιανατέλης ΑΕ'' στα Τρίκαλα, οι τεχνικοί του είναι πράγματι άριστοι στη δουλειά τους και βρήκαν μετά απο εξονυχιστικό έλεγχο ό,τι το πρόβλημα βρίσκεται στο κλαπέτο και όχι στο φλοτέρ όπως φαινόταν στην αρχή.
Πάντως εμένα μου το φτιάξαν και δεν ακούγεται πια τίποτα!
Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες για το θέμα αυτό μπορείς στο (24310 85555) να ζητήσεις τον υπεύθυνο συνεργείου (Άρη τον λένε) και να μιλήσεις μαζί του, μιας και αυτός ήταν που βρήκε και το πρόβλημα αλλά και τη λύση του!
Ελπίζω να σε βοήθησα!

kyriakos33
06-06-07, 09:22
Λύση υπάρχει αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα θελήσουν να ασχοληθούν μ' αυτή την ιστορία στο οποιοδήποτε συνεργείο της BMW μιας και η ίδια η BMW δεν έχει βγάλει κάποια σχετική οδηγία για την επίλυση του.
Εγώ πάντως στάθηκα τυχερός γιατί στον ''Τσιανατέλης ΑΕ'' στα Τρίκαλα, οι τεχνικοί του είναι πράγματι άριστοι στη δουλειά τους και βρήκαν μετά απο εξονυχιστικό έλεγχο ό,τι το πρόβλημα βρίσκεται στο κλαπέτο και όχι στο φλοτέρ όπως φαινόταν στην αρχή.
Πάντως εμένα μου το φτιάξαν και δεν ακούγεται πια τίποτα!
Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες για το θέμα αυτό μπορείς στο (24310 85555) να ζητήσεις τον υπεύθυνο συνεργείου (Άρη τον λένε) και να μιλήσεις μαζί του, μιας και αυτός ήταν που βρήκε και το πρόβλημα αλλά και τη λύση του!
Ελπίζω να σε βοήθησα!

Να σαι καλά και πάλι ευχαριστώ. Να είσαι σίγουρος ότι όταν πάω για το service θα χρησιμοποπιήσω το τηλέφωνο που μου έδωσες. Είναι γεγονός ότι όταν δεν υπάρχει οδηγία από την BMW είναι δύσκολο να τους πείσεις να αρχίσουν να πειραματίζονται για το πρόβλημα σου και μπορεί να φας την ατελείωτη ταλαιπωρία και ειδικά στους επίσημους αντιπροσώπους (όχι σε όλους αλλά σε αρκετούς). Για αυτό και ήθελα τις επιπλέον πληροφορίες που μου έδωσες γιατί είναι ικανοί να ξηλώσουν όλο το αυτοκίνητο και να μου πουν στο τέλος είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που παρουσιάζει και δεν γίνεται κάτι.

nikosdov116i
06-06-07, 21:16
Παιδιά τον kkirio πρέπει να τον πάρει η BMW στη Γερμανία για να φτιάξει την τέλοια σειρά 1,την καινούργια.Ακούστε τι σας λέω.

percis
12-08-07, 14:34
Παιδιά διαβάζω με υπομονή όλα αυτά που έχετε γράψει εδώ σε αυτό το Thread και μου έχουν δημιουργηθεί δύο συναισθήματα.

Το πρώτο είναι ότι αισθάνομαι πάρα πολύ τυχερός καθώς αγόρασα πριν τρία χρόνια αμάξι (e46 318i) 4ετίας προς 5ετία (σύνολο μέχρι σήμερα 7 χρόνια) και έχω λιγότερα προβλήματα από εσάς! Είναι αδιανόητο και δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνε όταν θα λήξει η εγγύηση. Μπορεί βέβαια μετά να μην βγάλουν άλλα προβλήματα για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Το άλλο συναίσθημα είναι οργή:mad:! Δεν μπορεί σε μία μάρκα τέτοιου κύρους και τέτοιου κόστους να συμβαίνουν αυτά σε μία τέτοια ευρεία κλίμακα. Τελικά αρχίζω να πιστεύω την στατιστική που έχει κάνει το autotriti.gr, και είμαι σίγουρος ότι ένα Hyundai ή Chevrolet είναι ποιο αξιόπιστο τουλάχιστον στα πρώτα χρόνια λειτουργίας του.

Κρίμα...

Christopher
14-08-07, 22:54
1. 02/2005 είναι το 116i μου και μέχρι στιγμής(36000χλμ) από τα προαναφερθέντα το πρόβλημα με το κλείδωμα του τιμόνιου μου εχει παρουσιαστεί περιστασιακά.Επειδη είμαι εκτός εγκύησης και λόγο κόστους ακόμα δεν το έχω επιλύσει.

2. Μήπως είμαστε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) παραπονιάριδες για τα διάφορα προβλήματα κάπως υπερβολικοί????

3. Προτείνω που και που να οδηγάμε και κανένα άλλο αυτοκίνητο για να αντιλαμβανόμαστε την διαφορά. Ίσως ξεχνάμε τα προηγούμενα αμάξια που είχαμε πριν.

BILL007
14-08-07, 23:34
Πωπω ρε παιδιά...Ήμαρτον δηλαδή...Γιατί τόσα bugs αυτό το 116???και ένας φίλος μου που το πειρε ένα σκασμό λεφτά (σημειωτέον το θεωρώ εγώ προσωπικά τραγική επιλογή για τα λεφτά του,καλύτερα κάτι απο άλλη μάρκα ή μεταχειρισμένο που λέει ο λόγος,αλλά το σημειώνω,προσωπική άποψη...) μου έχει πει και αυτός ότι του παρουσίασε τα περισσότερα από τα προβλήματα που καταγράψατε εδώ...Ευτυχώς εντός εγγύησης ακόμα και όλα οκ....Αμα λήξει όμως...τότε αρχίζουν τα "πραγματικά" προβλήματα και θα πρέπει τότε να τα χώνεις άγρια για ότι άσχετο εκτός της τυπικής συντήρησης παρουσιάζει...Τι να πω...:nixweiss::nixweiss: Πραγματικά κρίμα τα λεφτά και ντροπή τους στη ΒΜW,γι αυτά και για ανάλογα περιστατικά,που κάνουν τους πελάτες δοκιμαστές και σου λεει έχει ο θεός,ας πληρώσουν οι μ@λ@κες τα δικά μας κενά και που ξέρεις?ένα χρόνο πριν αλλάξουμε ξανά design ίσως να τους δώσουμε και μια αψεγάδιαστη γραμμή παραγωγής,πάλι άλλωστε θα τρέξουν να πάρουν το καινούργιο,οπότε no problem... Οτι και να πει κανείς είναι λίγο...Sorry που ξέφυγα λιγάκι απο το topic αλλά βλέποντας το φίλο μου να ταλαιπωρείται,καθώς και άλλους απότι διαπίστωσα,δεν μπορούσα να κρατήσω το στόμα μου κλειστό...:smokin:

pvalavan
15-08-07, 11:04
Ρε παιδιά το κοπάνημα μου το κάνει και εμένα κυρίως σε σαμαράκια και όχι πάντα.
Ακούγεται από μπροστά δεξιά. Θα έλεγα για το φλοτέρ...αλλά προέρχεται από μπροστά.
Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο?

Τελευταία έχω και το τρίξιμο στα παράθυρα.

Σιγά Σιγά μπαίνω και εγω στο club :icon02:

Επίσης ύστερα από αλλαγή λαδιών που έκανα στα 11000 χλμ. (παρόλο που μου έδειχνε για τα 19.000χλμ), δεν μου μηδενίζεται η ένδειξη αλλαγής λαδίών της ημ/νιας. Εξακολουθεί να δείχνει 03/08 παρόλο το reset (bc+χιλιομετρητής). Ξέρει κανείς πως αλλάζει η ημ/νία?

kyriakos33
16-08-07, 10:32
Ρε παιδιά το κοπάνημα μου το κάνει και εμένα κυρίως σε σαμαράκια και όχι πάντα.
Ακούγεται από μπροστά δεξιά. Θα έλεγα για το φλοτέρ...αλλά προέρχεται από μπροστά.
Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο?

Τελευταία έχω και το τρίξιμο στα παράθυρα.

Σιγά Σιγά μπαίνω και εγω στο club :icon02:

Επίσης ύστερα από αλλαγή λαδιών που έκανα στα 11000 χλμ. (παρόλο που μου έδειχνε για τα 19.000χλμ), δεν μου μηδενίζεται η ένδειξη αλλαγής λαδίών της ημ/νιας. Εξακολουθεί να δείχνει 03/08 παρόλο το reset (bc+χιλιομετρητής). Ξέρει κανείς πως αλλάζει η ημ/νία?

1) Για το κοπάνημα του floter πρέπει να σου ακούγεται από πίσω και συνήθως όταν είναι σε μεσαίες καταστάσεις η στάθμη της βενζίνης. Επίσης δεν ακούγεται σε λακούβες και σαμαράκια αλλά σε επιταχύνσεις και επιβρανδύσεις με μικρές ταχύτητες. Από μπροστά αριστερά έχω και εγώ ένα θέμα με λακούβες και σαμαράκια αλλά ο θόρυβος είναι μεταλλικός εκεί και έχει να κάνει 90% με το σύστημα των φρένων και πιο συγκεκριμένα με το λαμάκι όπου βρίσκει και κάνει θόρυβο. Ο θόρυβος από το floter είναι ένα "γκουπ" και δεν είναι μεταλλικός.

2) Για τα τζάμια και το τρίξιμο έχω να προτείνω καλό πέρασμα με βρεγμένο πανί σε όλα τα λάστιχα των πορτών μετά το πλύσιμο. Κάθε 2 πλυσίματα κάνω και το κομμάτι όπου εφάπτεται το τζάμι. Σε εμένα τουλάχιστον έχει μειωθεί κατά πολύ το φαινόμενο με αυτόν τον τρόπο.

3)Μπορεί να χρειάζεται να πας σε καμία αντιπροσωπεία να στο μηδενίσουν, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Κάποια από αυτά τα θέματα θα προσπαθήσω να τα φτιάξω στο service που έρχεται εντώς των ημερών , οπότε και θα ποστάρω για τις εξελίξεις.

Alf_116i
10-10-07, 11:12
Προσθέτω ένα ακόμα αλλά πλέον σημαντικό πρόβλημα στα προηγούμενα που έχω αναφέρει παραπάνω.
Εδω και 4 μήνες άκουγα επαναλαμβανόμενο ήχο από το πίσω μέρος σαν να ήταν μια πέτρα σε κάποιο λάστιχο. Η ένταση του ήχου συνεχώς αυξανόταν με την πάροδο των ημερών αντί να σταματήσει.
Τελικά η διάγνωση είναι πρόβλημα διαφορικού.
Κόστος αντικατάστασης 1450 € στην αντιπροσωπεία (εκτός εγγύησης)
Τελικά ανέλαβε η BMW το κόστος του ανταλλακτικού(πρόγραμμα καλής θελήσεως της bmw) και εγώ της εργασίας (125€)
προσεχώς η αντικατάσταση.

nirou
28-10-07, 17:04
Για χαρά σε όλους. Εγώ έχω 116 χρονολογία 07/05. Αυτή τη στιγμή έχω κάνει 22.000km και το αμάξι μου έχει βγάλει τα εξής προβλήματα:

Πρόβλημα στη κολώνα τιμονιού – αλλαγή στην εγγύηση.
Πρόβλημα στη τρόμπα τιμονιού – αλλαγή στην εγγύηση.
Τρίξιμο στις πόρτες – βάλε λάδι κι έλα βράδυ
Πειράκια – Αλλαγή εγκεφάλου – καλωδιώσεων, update software το πρόβλημα παραμένει.Τώρα πλέον είμαι εκτός εγγύησης. Θέλω να αλλάξω μπουζί μόνος μου μήπως μειωθεί το πρόβλημα αλλά δεν ξέρω πως (αν πρέπει) να ενημερώσω τον εγκέφαλο για την αλλαγή των μπουζί.

citty
31-10-07, 07:27
Ρε παιδιά το κοπάνημα μου το κάνει και εμένα κυρίως σε σαμαράκια και όχι πάντα.
Ακούγεται από μπροστά δεξιά. Θα έλεγα για το φλοτέρ...αλλά προέρχεται από μπροστά.
Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο?

Τελευταία έχω και το τρίξιμο στα παράθυρα.

Σιγά Σιγά μπαίνω και εγω στο club :icon02:

Επίσης ύστερα από αλλαγή λαδιών που έκανα στα 11000 χλμ. (παρόλο που μου έδειχνε για τα 19.000χλμ), δεν μου μηδενίζεται η ένδειξη αλλαγής λαδίών της ημ/νιας. Εξακολουθεί να δείχνει 03/08 παρόλο το reset (bc+χιλιομετρητής). Ξέρει κανείς πως αλλάζει η ημ/νία?


Καλημέρα. Το κοπάνημα που αναφέρεις (μόνο όταν περνάς πάνω από σαμαράκια) το έχω αντιμετωπίσει και εγώ και σε εμένα τουλάχιστον λύθηκε πολύ ευκολά στο σέρβις: προερχόνταν από την βιδούλα που συγκρατεί το καπώ που βρίσκεται πάνω από τον αντίστοιχο θόλο του τροχού. Στο επόμενο σέρβις, πες τους να σου σφίξουν λίγο τη βίδα αυτή.
Όσον αφορά τον μηδενισμό των ενδείξεων (όλων): κρατώντας πατημένο το κουμπί που μηδενίζει τα χιλ. βάζεις το κλειδί και πατάς το start έως τη θέση που θα ανάψουν τα λαμπάκια. Μέτα θα σου εμφανήσει με κίτρινο ή κόκκινο αντίστοιχα που έχεις υπερβεί χλμ ή χρόνο για σέρβις. Όταν θα θές να μηδενίσεις κάποιο από αυτά, πατάς το κουμπί απο το board computer που μηδενίζει την κατανάλωση, τη μέση ταχύτητα κτλ. Εκεί πατάς το reset - πατημένο (θέλει λίγη εξάσκηση). Επαναλαμβάνεις για τους υπόλοιπους μηδενισμούς. ΠΡΟΣΟΧΗ: το κουμπί που μηδενίζει τα χιλ. πρέπει να είναι συνεχώς πατημένο, καθόλη την διαρκεια του μηδενισμού.
Καλούς μηδενισμούς.

sotirisl
31-10-07, 20:59
και στην περίπτωση που το ακούς από πίσω?

nikosdov116i
15-11-07, 07:42
Παιδιά ΚΑΛΗΜΕΡΑ.Απο χτες το απόγευμα στο αυτοκινητό μου(116i)πρέπει να μπήκε ιός.
Ή τουλάχιστον κάτι παρόμοιο.Αρχισαν να ανάβουν όλες οι ενδείξεις στο κοντέρ,ανεβοκατέβενε το στροφόμετρο,στο κλιματισμό έδειχνε 64.0C,γενικά μια τρέλα.
Άν ξέρει κάποιος κάτι ας βοηθήσει.

nikosdov116i
15-11-07, 10:47
Παιδιά όπως έχει γράψει και ο kkirios οι τεχνικοί στην BMW Τρικάλων είναι γάτες.Το πρόβλημα για να ξέρετε και εσείς ήταν ότι πήρε νερό ο εγκέφαλος απ΄το parktronic και δημιουργούσε αυτά τα προβλήματα.Τώρα γιατί είναι άλλη υπόθεση.Το κόστοσ είναι περίπου 250 ευρώ.Πιστεύω να στεγνώσει.Θα σας ενημερώσω.

christosroma
23-11-07, 14:31
Για δείτε λίγο...http://www.babybmw.net/forum/viewtopic.php?t=8295

tzort
23-11-07, 15:59
Παιδιά ΚΑΛΗΜΕΡΑ.Απο χτες το απόγευμα στο αυτοκινητό μου(116i)πρέπει να μπήκε ιός.
Ή τουλάχιστον κάτι παρόμοιο.Αρχισαν να ανάβουν όλες οι ενδείξεις στο κοντέρ,ανεβοκατέβενε το στροφόμετρο,στο κλιματισμό έδειχνε 64.0C,γενικά μια τρέλα.
Άν ξέρει κάποιος κάτι ας βοηθήσει.
Το ίδιο παρουσίαζε και το δικό μου, ήταν από το GARMIN GPS Navigator,φορητό. Όταν το έβγαλα από το αυτοκίνητο ηρεμίσαν όλα.

eliashan
23-11-07, 16:09
Το ίδιο και η δική μου, αλλά ήταν που έκανα το τεστ ενδείξεων από το κρυφό μενού :D:D:D

Αυτό με το Garmin πάντως ενδιαφέρον. Τι ακριβώς επηρεάζε;

antonis7_10
26-11-07, 20:00
Μάγκες το παρέλαβα!!!Είναι κουκλί!!!Θα ποστάρω και fotos σύντομα............

nikosdov116i
27-11-07, 18:35
Παιδιά σήμερα έβαλα τον εγκέφαλο για το parktronic.Στοίχισε μαζί με εργασία 182,00ΕΥΡΩ.
Πάντως απο πού μπήκε νερό δεν βρήκαν.Ελπίζω να μην ξανασυμβεί.

nikosdov116i
11-12-07, 19:38
Παιδιά μήπως ξέρετε πότε θα βγεί το καινούργιο software για την σειρά 1?

116sport
09-01-08, 20:14
καλησπερα!
να σας πω κ ατο δικο μου προβλημα που αντιμετωπισα με τν 116 μοντελο 10-2006.πριν 3 μηνες με τα πρωτοβροχια κατω απο το πατακι του οδηγου γεμισε νερο.δεν πλυμμηρησε αλλα μαζψε πολυ νερο.το πηγα στην αντιπροσωπεια ,μου ειπαν οτι δε βρηκαν κατι συγκεκριμενο προβλημα απλως το ανοιξαν ολο(κατω απο το πατακι του οδηγου δηλαδη)κ τα εβαλαν ολα στη θεση τους.τελος παντων απο τοτε λυθηκε το προβλημα το οποιο ομως με προβληματησε παρα πολυ.εχει συμβει κατι παρομοιο σε αλλον κατοχο 116?

eliashan
09-01-08, 23:18
Δηλαδή το νερό έμπαινε από κάτω;;; Είναι δυνατόν να υπήρχε τρύπα στο *πάτωμα* του οχήματος;;; Ή από τα πεντάλ; Μόνο στους Flintstones αυτά :D Και τι ακριβώς "έβαλαν στη θέση τους", είχε τάπα σαν τα ανοιχτά τζιπάκια για να αδειάζει και είχε φύγει απ'τη θέση της;

Συγγνώμη που αστιεύομαι με ένα πρόβλημα πρόβλημα που σίγουρα κανείς μας δεν θα ήθελε να αντιμετωπίσει, αλλά και το πρόβλημα μού ακούγεται πολύ περίεργο, και η λύση του (; ) το λιγότερο ασαφής. Μήπως -λέω τη δική μου ανοησία- "έγλυφε" νερό από κανα λασκαρισμένο λάστιχο την πόρτα πχ;

116sport
11-01-08, 09:14
σαφη απαντηση απο που μπηκε το νερο δε μου εδωσαν.παντως αποκλειεται απο ψηλα ,πχ παραθυρο γτ δεν ειχε βραχει τιποτα ουτε το καθισμα αλλα ουτε το πατακι.το νερο το ανακαλυψα τυχαια οταν σηκωσα το πατακι για να το καθαρισω.σε επομενες βροχες καλο θα ηταν κατοχοι σειρας 1 να ψαξετε κατω απο το πατακι...
παντως εκτος απο αυτο με το αμαξι ειμαι απολυτα ικανοποημενος.αλλλο προβλημα μεχρι στιγμης(17500 χλμ)δεν εχει παρουσιασει.

veliopou
11-01-08, 13:28
σαφη απαντηση απο που μπηκε το νερο δε μου εδωσαν.παντως αποκλειεται απο ψηλα ,πχ παραθυρο γτ δεν ειχε βραχει τιποτα ουτε το καθισμα αλλα ουτε το πατακι.το νερο το ανακαλυψα τυχαια οταν σηκωσα το πατακι για να το καθαρισω.σε επομενες βροχες καλο θα ηταν κατοχοι σειρας 1 να ψαξετε κατω απο το πατακι...
παντως εκτος απο αυτο με το αμαξι ειμαι απολυτα ικανοποημενος.αλλλο προβλημα μεχρι στιγμης(17500 χλμ)δεν εχει παρουσιασει.
τσέκαρε τα νερά του καλοριφέρ.
υπάρχει μια πιθανότητα αν τρύπησε το ψυγείο του καλοριφέρ να βγάζει όλα τα νερά στο πατάκι στη μεριά του οδηγού.
μην το αφήσεις έτσι το θέμα

JohnCharles
29-01-08, 19:46
Είδα πρόσφατα στην αντιπροσωπεία την 3πορτη facelift.
Διαβάζοντας όμως για τα προβλήματα , άρχισα να ξενερώνω.

Κανένας κάτοχος facelift (3πορτης ή και 5πορτης);
Παρουσιάζει τα ίδια προβλήματα ή όχι;

Ευχαριστώ.

spaka
29-01-08, 20:15
John εγω εχω τη τετραπορτη προ Facelift και ολα δουλευουν ρολοι (την εχω μονο ενα χρονο βεβαια). Ειναι να μη σου κατσει. Εγω απλα θα σε συμβουλευα να το οδηγησεις το αυτοκινητο μια φορα τουλαχιστον. Ζητα Test Drive. Μετα μπορεις να αποφασισεις.
Αυτα.

sotirisl
29-01-08, 23:25
και εγώ μια από τα ίδια, προ-facelift, είχα κάτι μικροπροβλήματα τον πρώτο καιρό που με το που διορθώθηκαν το αυτοκίνητο λειτουργει ρολόι.... (φτου φτου)

antonis7_10
31-01-08, 20:29
σαφη απαντηση απο που μπηκε το νερο δε μου εδωσαν.παντως αποκλειεται απο ψηλα ,πχ παραθυρο γτ δεν ειχε βραχει τιποτα ουτε το καθισμα αλλα ουτε το πατακι.το νερο το ανακαλυψα τυχαια οταν σηκωσα το πατακι για να το καθαρισω.σε επομενες βροχες καλο θα ηταν κατοχοι σειρας 1 να ψαξετε κατω απο το πατακι...
παντως εκτος απο αυτο με το αμαξι ειμαι απολυτα ικανοποημενος.αλλλο προβλημα μεχρι στιγμης(17500 χλμ)δεν εχει παρουσιασει.

Πρόσεξε μην έχουν πετσικάρει τα λάστιχα στο νεροχύτη του παμπρίτζ.Κατά πάσα πιθανότητα είναι αυτο και μάλλον θέλουν άλλαγμα

tom_st
02-02-08, 22:08
Απίστευτη ταλαιπωρία από μια 116i facelift με τους 115 ίππους!

Το αμάξι αγοράστηκε από συγγενή μου 11/2007.
Από τότε έμεινε 3 φορές εν κινήσει !, με ένδειξη βλάβης κινητήρα!

1η φορά : Αμέσως στην αντιπροσωπεία (Τρικαλιώτης Θεσ/νίκης), έγινε update στο λογισμικό και όλα δείχναν καλά.

2η φορά : Έντονο τρέμουλο κατά την εκκίνηση και ένδειξη βλάβης στο ταμπλώ
Αποτέλεσμα μηδέν καθώς ο εγκέφαλος δεν έδειξε βλάβη.

3η φορά : Πρόκειται για τους αισθητήρες του εγκεντροφόρου !
Η αντιπροσωπεία δεν μπορεί να λύσει το πρόβλημα, έστειλαν e-mail στην Bmw.
Με προσπάθεια αντιπροσώπου της Ξάνθης αλλάχτηκαν με άλλους καινούργιου αυτοκινήτου της έκθεσης και ω του θαύματος το όχημα ξαναλειτουργεί!

Ως πότε όμως.......??

Απίστευτη ταλαιπωρία για ένα αυτοκίνητο των 25.000€ και εικόνα που αδικεί την εταιρεία!
Πραγματικά δεν ξέρω τι να πώ καθώς είμαστε έτοιμοι να απαιτήσουμε αλλαγή του αυτοκινήτου. Το αυτοκίνητο έχει 3000 κμ, κρίμα!
Θα ενημερώσω για την συνέχεια (εύχομαι να μην υπάρχει) !

Alf_116i
03-02-08, 11:03
Να απαιτήσετε οπωσδήποτε. Και εμείς γκρινιάζουμε για πολύ πιο απλά προβλήματα.
Προσωπικά μετά τις επισκευές που έκανα το αμάξι λειτουργεί ρολόι.

paspas
03-02-08, 13:02
Να απαιτήσετε οπωσδήποτε. Και εμείς γκρινιάζουμε για πολύ πιο απλά προβλήματα.
Προσωπικά μετά τις επισκευές που έκανα το αμάξι λειτουργεί ρολόι.
Μια απο τα ιδια.Ειχα το γνωστο προβλημα με το "κομπιασμα" και μετα απο αλλαγη μετρητη μαζας αερα,πλεξουδα και τελικα εγκεφαλο, το αμαξι ειναι αψογο.
Θελει ομως να μη το βαλεις κατω.Εμενα μου τα καλυψε ολα η εταιρια και ας ειχε βγει το αμαξι απο την εγγυηση:dblthumb2

JohnCharles
04-02-08, 18:32
Απίστευτη ταλαιπωρία από μια 116i facelift με τους 115 ίππους!

Το αμάξι αγοράστηκε από συγγενή μου 11/2007.
Από τότε έμεινε 3 φορές εν κινήσει !, με ένδειξη βλάβης κινητήρα!

1η φορά : Αμέσως στην αντιπροσωπεία (Τρικαλιώτης Θεσ/νίκης), έγινε update στο λογισμικό και όλα δείχναν καλά.

2η φορά : Έντονο τρέμουλο κατά την εκκίνηση και ένδειξη βλάβης στο ταμπλώ
Αποτέλεσμα μηδέν καθώς ο εγκέφαλος δεν έδειξε βλάβη.

3η φορά : Πρόκειται για τους αισθητήρες του εγκεντροφόρου !
Η αντιπροσωπεία δεν μπορεί να λύσει το πρόβλημα, έστειλαν e-mail στην Bmw.
Με προσπάθεια αντιπροσώπου της Ξάνθης αλλάχτηκαν με άλλους καινούργιου αυτοκινήτου της έκθεσης και ω του θαύματος το όχημα ξαναλειτουργεί!

Ως πότε όμως.......??

Απίστευτη ταλαιπωρία για ένα αυτοκίνητο των 25.000€ και εικόνα που αδικεί την εταιρεία!
Πραγματικά δεν ξέρω τι να πώ καθώς είμαστε έτοιμοι να απαιτήσουμε αλλαγή του αυτοκινήτου. Το αυτοκίνητο έχει 3000 κμ, κρίμα!
Θα ενημερώσω για την συνέχεια (εύχομαι να μην υπάρχει) !

Τελικά 115 ή 122 έχει η facelift;

antonis7_10
04-02-08, 18:57
Έχει 122hp, το παιδί έχει κάνει λάθος

veliopou
04-02-08, 21:05
καταρχήν να σας πω ότι για γύρω στους 3 μήνες η facelift έβγαινε με τον κινητήρα με τα 115 άλογα. μετά από λίγο καιρό μπήκε ο καινούργιος με τα 122. είναι εύκολο να καταλάβεις με ποιόν είναι το αυτοκίνητο, αυτός με τα 122 έχει το auto start stop.
να πω για τις εμπειρίες μου με το πρώτο 116 που είχα, δεν αξίζει μιας και τις ξέρετε όλοι που έχετε διαβάσει και το post προβλημα με 116.
όλα τα προβλήματα που αναφέρθηκαν στο προτελευταίο post τα είχα αντιμετωπίσει.
είχα αλλάξει 2 φορές αισθητήρα λ, έκανα 3 update στο λογισμικό άλλαξα 2 φορές το maf, 1 την πλεξούδα του κινητήρα και μια τους πολλαπλασιαστές σε διάστημα 22 μηνών.
παρόλα αυτά το αυτοκίνητο συνέχιζε να ανάβει διαρκώς το λαμπάκι του κινητήρα, και να κάνει κομπιάσματα, μέχρι που έκανα εξώδικο και μου πήραν το αυτοκίνητο πίσω, και παρήγγειλα και πήρα μετά από 3 μήνες την καινούργια 116 με τα 122 άλογα που μέχρι τώρα 6.000 χλμ δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.
για ότι χρειαστείς μην διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου για όποια βοήθεια θες.

antonis7_10
04-02-08, 23:20
Sorry Veliopou δεν το γνώριζα....

NICK BMW LOVER
02-03-08, 17:25
ναι ρε παιδια να λετε και χρονολογια!μη μου λετε τετοια για αυτ/το 28.000ευρω,το περιμενω σε καμια εβδομαδα,μη μου το χαλατε!

pvalavan
03-03-08, 16:39
ναι ρε παιδια να λετε και χρονολογια!μη μου λετε τετοια για αυτ/το 28.000ευρω,το περιμενω σε καμια εβδομαδα,μη μου το χαλατε!

Μην ανυσηχείς, δεν σημαίνει ότι όλα έχουν πρόβλημα.Πιστευω ότι είναι θέμα τύχης και μεταχείρισης.
Εγώ πάντως είμαι πολυ ικανοποιημένος.:ylsuper:

spaka
03-03-08, 16:46
Μην ανυσηχείς, δεν σημαίνει ότι όλα έχουν πρόβλημα.Πιστευω ότι είναι θέμα τύχης και μεταχείρισης.
Εγώ πάντως είμαι πολυ ικανοποιημένος.:ylsuper:


Μια απο τα ιδια...!

JOHN261186BMW E46
05-03-08, 22:27
παιδια εχω φιλο και εγω με 116 του ειχε βγαλει αριστερο φαναρι προβλημα θολωνε!πολαπλασιαστες με ενδειξη στο καντραν σκουρια στους εξωτερικους καθρευτες!ολα αλλαχτηκαν μεσω εγγυησης !αλλα μετα τι γινεται χωρις εγγυηση ? πολλα τα λεφτα !

NICK BMW LOVER
08-03-08, 17:38
βασικα ολα παιζουν ρολο,και η μεταχειριση και αν ειναι να σου τυχει.πιστευω πως οι πρωτες σειρα 1 κυριως παρουσιαζαν τα προβληματα που εχουν προαναφερθει.το δικο μου ακομα ταξιδευει στην Ευρωπη και περιμενω να ερθει,τουλαχιστον για παν ενδεχομενο προβλημα που απευχομαι,ειμαι τυχερος μιας και το παρηγγειλα απο Τρικαλα(πατριδα)-Τσιανατελη Α.Ε και τα παιδια που ανεφερε ο kkyrios τα ξερω κυριως τον Μπραζ... και Αρη αφου απο εκει εχουμε "ψωνισει" τα "μωρα" μας οικογενειακως!!!παιδια εαν εχω οποιοδηποτε προβλημα που δεν το ευχομαι επαναλαμβανω θα ενημερωσω!

Nick_compact
08-03-08, 18:15
Oι πρώτες μπορεί να είχαν προβλήματα, αλλά οδηγικά αυτές έχουν το ζουμί. Μετά το facelift είναι πολύ αδιάφορη οδηγικά η 1.

NICK BMW LOVER
08-03-08, 18:18
τι εννοεις οδηγικα αυτες εχουν το ζουμι?

Nick_compact
08-03-08, 18:21
Είχαν πολύ σκληρότερη ανάρτηση και κορυφαίο σύστηα διεύθυνσης! Στο facelift η ανάρτηση μαλάκωσε, και το σύστημα διεύθυνσης απέκτησε ηλεκτρουδραυλική υποβοήθηση έναντι της της υδραυλικής της προ facelift, και σε μια σύντομη επαφή με την facelift, το τιμόνι της θεωρώ ότι δεν είναι αντάξιο του αυτοκινήτου σε αίσθηση και αμεσότητα. Αυτή η παρατήρηση δεν είναι μόνο δική μου, αλλά και του ατόμου που είχε το αμάξι εκείνο για 2 μήνες. (116i 5d 122ps)

NICK BMW LOVER
08-03-08, 18:25
να μιλησουμε καλυτερα εξω στο chat-shoutbox για μεγαλυτερη αμεσοτητα?

christosroma
08-03-08, 18:31
Φίλε compact..τι να πω...όλες οι BMW έχουν ηλεκτρουδραυλικό τιμόνι πλέον..
Μήπως να σταματήσουμε να τις αγοράζουμε??
Kαι η ανάρτηση ειναι κατα 99% από την σειρά 3 Ε90..και είναι άψογη..
Όχι για τα Λιμανάκια αλλά για πραγματικες συνθήκες Ελλάδας..

Nick_compact
08-03-08, 18:36
Eγώ δεν είπα κάτι τέτοιο, ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια και επιλέγει αντίστοιχα. Για εσένα είναι άψογη, αλλά αν είχες άμμεση επαφή με την προηγούμενη δε θα σου άρεσε και τόσο. Αλλά στο θέμα τιμόνι εγώ μίλησα για την 116, δεν έχω οδηγήσει Ε90 για να κρίνω.

Alf_116i
09-03-08, 10:45
το θέμα είναι για τα προβλήματα της 1 και όχι συγκρίσεις και κρίσεις. Πλέον το νόημα του θέματος έχει χαθεί με τα τόσα εκτός θέματος ποσταρίσματα. Αν θέλετε να μιλήσετε για άλλα εκτός των προβλημάτων ανοίξτε καινούργιο θέμα που θα είναι σίγουρα και αυτό ενδιαφέρον. Γιατί έτσι το θέμα χάνει το ενδιαφέρον του.

NICK BMW LOVER
10-03-08, 19:52
εχεις δικιο για αυτο εκανα προταση σε προηγουμενο thread να μιλησουμε εκτος

zourlas
12-03-08, 11:28
Φεβ 2006 facelift 116i dynamic
-----------------------------------
Παιδιά να σας πω και εγώ πάντως ότι δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα και αισθάνομαι πολύ τυχερός. Το αμάξι είναι τζάμι και με τα sport extras που έχει η έκδοση που έχω είναι κορυφαίο (για τα κυβικά του πάντα).
Το μόνο που δεν έχω καταφέρει είναι να ρίξω την κατανάλωση κάτω από 9,6 ltr :-(

Να 'στε καλά όλοι....

nassosbmw1
12-03-08, 18:05
Toν Ιούνιο κλείνω τα 2 χρόνια και το αμάξι πέρα από τα γνωστά θεματάκια (λαμπάκι κινητήρα-τρόμπα τιμονιού) δεν έχει παρουσιάσει τίποτα (φτου-φτου)άλλο.Η κατανάλωση σε ταξίδι είναι από τις χαμηλότερες που έχω δει σε 1600άρι,(7,5.7,8-8,6 λίτρα/100κμ) ενώ στην πόλη φτάνει τα 11+...στην αρχή η κατανάλωση στην πόλη δύσκολα πέρναγε τα 9,-9,5 και αυτό μετά την τελευταία επίσκεψη για...λαμπάκι κινητήρα,...το λαμπάκι βέβαια δεν ξανάναψε ...

spaka
15-03-08, 20:08
Toν Ιούνιο κλείνω τα 2 χρόνια και το αμάξι πέρα από τα γνωστά θεματάκια (λαμπάκι κινητήρα-τρόμπα τιμονιού) δεν έχει παρουσιάσει τίποτα (φτου-φτου)άλλο.Η κατανάλωση σε ταξίδι είναι από τις χαμηλότερες που έχω δει σε 1600άρι,(7,5.7,8-8,6 λίτρα/100κμ) ενώ στην πόλη φτάνει τα 11+...στην αρχή η κατανάλωση στην πόλη δύσκολα πέρναγε τα 9,-9,5 και αυτό μετά την τελευταία επίσκεψη για...λαμπάκι κινητήρα,...το λαμπάκι βέβαια δεν ξανάναψε ...

Νασσο με βαζεις σε σκεψεις. Η μεση καταναλωση μου δεν εχει πεσει ποτε κατω απο 10,3-10,8.
Δεν εχω δει ποτε λιγοτερο. Λες να το ψαξω?

sotirisl
16-03-08, 12:41
εγώ πάντως έχω καταφέρει να κάνω το Ξάνθη-Αθήνα με 7.00lt/100Km. Σε ορισμένα σημεία ήταν και κάτω από 7. Το αυτοκίνητο πραγματικά άδειο, βενζίνη racing και το πόδι απελπιστικά ελαφρυ....

nautilos
16-03-08, 19:40
Εγώ βρε παιδιά με αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα με θεωρώ αρκετά τυχερό! Το αμάξι τώρα έχει 45000 χλμ. και το μοναδικό πρόβλημα που μου έχει βγάλει είναι ο αισθητήρας αν φοράει ζώνη ο συνοδηγός! Η κατανάλωση σε ταξίδια με ταχύτητες σταθερες 150χλμ είναι περίπου στα 8 λίτρα ( 120 Ν46).

nassosbmw1
16-03-08, 21:12
Νασσο με βαζεις σε σκεψεις. Η μεση καταναλωση μου δεν εχει πεσει ποτε κατω απο 10,3-10,8.
Δεν εχω δει ποτε λιγοτερο. Λες να το ψαξω?

Στο επόμενο σέρβις θα το ψάξω..πάντως .από την τελευταία επίσκεψη για λαμπάκι μοτέρ,μέσα στην πόλη δε βλέπω κάτω από 10,5-11... ενώ έβλεπα 8,5-9,5 που είναι αρκετά χαμηλώτερα...σε ταξίδι με χαλαρούς ρυθμούς -χωρίς κατεβάσματα κλπ αλλά όχι κάτω από 120-150- πήγα από Αθήνα Καρπενήσι και γύρισα με ένα γέμισμα...

spaka
22-03-08, 08:10
Παιδες ποια περιπου ηταν τα συμπτωματα πριν χαλασει η ανλτια τιμονιου θυμαται κανεις?
Τη τελαιυταια βδομαδα ακουω ενα θορυβο (γουργουριτο τριξιμο) οταν ειναι κρυο το αμαξι και μαλλον οταν στριβω το τιμονι. Καπου εκει το προσδιοριζω. Αυτο που με παραξενευει ειναι οτι το κανει μονο οταν ειναι κρυο.

να κλεισω ραντεβου να το παω αντιπρωσωπεια πριν μ'αφησει.

nikosdov116i
02-04-08, 18:14
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ v29.ΕΠΙΣΗΣ ΗΡΘΕ ΑΝΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ v29.1.ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΦΟΡΤΩΝΟΥΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΒΓΕΙ OFF ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ.ΚΑΙ ΕΧΕΙ 10 'Η 12 ΑΠ'ΑΥΤΟΥΣ.Η ΧΡΕΩΣΗ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΙ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ.ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ?

antonis7_10
05-05-08, 20:21
έχω παρατηρήσει οτι όταν η μηχανη είναι στο ρελαντί και ζεστή παρουσιαζει κάποια τρεμοπαίγματα σαν να πάει να σβήσει, γενικά νίωθω να κουνιέται το αυτοκίνητο ολοκληρο μερικές φορές.Κοιτάζοντας όμως το στροφόμετρο δεν παρατηρώ σημαντικές αυζομειώσεις στις στροφές που να δικαιολογούν αυτό που συμβάνει.
Ερώτηση:Έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο στα δικά σας?

veliopou
07-05-08, 18:34
φίλε Αντώνη βλέπω έχεις το face lift με τα 122 άλογα.
έχω το ίδιο αυτοκίνητο, και μέχρι τώρα αυτό που περιγράφεις ότι το αυτοκίνητο πάει να σβήσει δεν το έχω.
το άλλο όμως που είπες ότι νίωθεις να τρέμει ο κινητήρας χωρίς να υπάρχει αυξομείωση στις στροφές το έχω και εγώ αυτό. δεν νομίζω πως είναι πρόβλημα, απλά πιστεύω πως έτσι λειτουργεί ο συγκεκριμένος κινητήρας.

NICK BMW LOVER
07-05-08, 21:00
Ετσι ειναι ολα facelift,και εγω αυτο εχω,δεν ειναι τπτ αυτο το κουνημα που λετε,συμφωνω με veliopou,ετσι αναπνεει αυτο το μοτερ,τωρα οσον αφορα το οτι παει να σβησει δεν εχω κατι σχετικο,μηπως εισαι επηρεασμενος απο το ψιλοκουνημα και απο το οτι σου φαινεται λιγο περιεργος ο τροπος λειτουργιας του κινητηρα?!

Vasse
11-05-08, 19:46
Παιδιά Καλησπέρα,

Είμαι και εγώ κάτοχος μιας 116 facelift και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!

Έχω κάνει 1300χλμ κυρίως Α.Ο και εθνική οδό με μέση κατανάλωση 7.9, και προς το παρόν δεν χορταίνω να το οδηγώ...Περιμένω πως και πως να το στρώσω για να το πατήσω όλο και περισσότερο.

Η μόνη ανησυχία που έχω είναι ο ήχος (μεταλλικός) από μπροστά,κυρίως στον αριστερό τροχό, που προκαλείται σε εγκάρσιες λακούβες.Ακόμα περιμένω να δώ πως θα πάει και ανάλογα θα πράξω.

Ο κινητήρας στο ρελαντί δεν παρουσιάζει αυξομειώσεις στις στροφές, αλλά ομολογουμένως νιώθεις τον κινητήρα να τρέμει...
:rockon: bmw 116!!!

kyriakos33
12-05-08, 11:02
Παιδιά Καλησπέρα,

Είμαι και εγώ κάτοχος μιας 116 facelift και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!

Έχω κάνει 1300χλμ κυρίως Α.Ο και εθνική οδό με μέση κατανάλωση 7.9, και προς το παρόν δεν χορταίνω να το οδηγώ...Περιμένω πως και πως να το στρώσω για να το πατήσω όλο και περισσότερο.

Η μόνη ανησυχία που έχω είναι ο ήχος (μεταλλικός) από μπροστά,κυρίως στον αριστερό τροχό, που προκαλείται σε εγκάρσιες λακούβες.Ακόμα περιμένω να δώ πως θα πάει και ανάλογα θα πράξω.

Ο κινητήρας στο ρελαντί δεν παρουσιάζει αυξομειώσεις στις στροφές, αλλά ομολογουμένως νιώθεις τον κινητήρα να τρέμει...
:rockon: bmw 116!!!


Φίλε μου καλημέρα,
καταρχήν καλορίζικο και καλοτάξιδο το αυτοκίνητο σου.
Τον μεταλλικό ήχο που περιγράφεις τον είχα και εγώ από την πρώτη μέρα. Το πήγα την πρώτη φορά και γράσαραν το λαμάκι από τα φρένα και μου είπαν ότι θα στρωθεί με τον καιρό και ενώ ηρέμησε για λίγες μέρες ξανάρχισε πάλι. Είπα λοιπόν θα περιμένω να στρωθεί. Μετά από 7000 Km δεν είδα καμία διαφορά και το ξαναπήγα οπότε και το έφτιαξαν. Στράβωσαν λίγο το λαμάκι από το φρένο και δεν ακόυστηκε πάλι ο ελεινός αυτός θόρυβος.
Επειδή τώρα καλοκαιριάζει και ανοίγουν τα παράθυρα και επειδή είναι πολύ δύσκολο να μην βρεις ανωμαλίες σε ελληνικό δρόμο θα το ακούς συνέχεια και θα ξενερώνεις (έτσι ήμουν εγώ) , θα πρότεινα λοιπόν να το πας στην αντιπροσωπεία σου και να τους ζητήσεις να το φτιάξουν.
Όλα τα παρπάνω ισχύουν από την στιγμή που είναι το ίδιο πρόβλημα, αν και από αυτό που περιγράφεις το θυμίζει πάρα πολύ.

Ελπίζω να βοήθησα.

nikosdov116i
15-05-08, 10:42
ΠΑΙΔΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡ'ΟΛΟΥ ΕΙΧΑ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ 13 ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ,ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΚΑΛΑ.

spaka
16-05-08, 16:33
ΠΑΙΔΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡ'ΟΛΟΥ ΕΙΧΑ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ 13 ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ,ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΚΑΛΑ.

Μπορεις να δωσεις λιγες παραπανω πληροφοριες φιλε μου? Τι αναβαθμιση ειναι αυτη. Τι διαφορες ειδες στο αμαξι. Κοστος? Τι εννοεις 13 εγκεφαλους σου εβγαλε? Υπαρχει πιθανοτητα
παρενεργειων?

Πλησιαζει το σερβις οποτε να ξερω τι να ζητησω...

nikosdov116i
22-05-08, 19:37
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ SOFTWARE ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ.ΣΤΑ ΠΤΩΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ 116i ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΤΟ ΑΥΤ/ΤΟ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΚΡΥΟ ΚΟΜΠΙΑΖΕ,Η ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ ΗΤΑΝ ΝΩΧΕΛΙΚΗ,ΓΕΝΙΚΑ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕ.Η BMW ΟΜΩΣ ΕΒΓΑΛΕ ΑΥΤΟ ΤΟ SOFTWARE v29.1.ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΕΓΙΝΕ ΣΕ 9 ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ,ΣΕ'ΜΕΝΑ ΣΕ 13.ΑΥΤΟ ΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ SOFTWARE ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΕ.ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ.ΕΜΕΝΕ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ 68ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΑΞΙΖΕΙ.

grimbmwripper
13-06-08, 13:26
μοντελο 11/05 πριν ενα μηνα αρχισε ο κινητηρας να δουλευει ''περιεργα'' διαβασα λιγο τα forum και καταλαβα γιατι μπηκε σε safe mod με μειωμενη ισχυ (πολλαπλασιαστης):calm: πηγα κουλουρη ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι συνηθισμενο στην σειρα 1 αλλα και σε ολα τα γερμανικα ( ενας φιλος με golf και ενας γνωστος με seat τα ιδια παθανε:thefinger) τελος παντων αν ηθελα golf θα επερνα αλλα ελεος αφου υπαρχει προβλημα καντε μια ανακληση να τελειωνουμε. :bs: δηλαδη τωρα που τελειωσα με τον πολλαπλασιαστη στον πρωτο κυλινδρο ποσους ακομα ειπαμε οτι εχει :icon42:

NICK BMW LOVER
03-07-08, 20:48
Αυτο που αναφερεται τοση ωρα,συμφωνα με τους περισσοττερους ξαναλεω δεν ειναι προβλημα!!!

116sport
23-08-08, 11:41
...μου συνεβη 2 φορες στις 2 τελευταιες μερες.οταν πηγα να ξεκινησω εβγαλε μια λθχνια που εδειχνε το τιμονι κ ενα κλειδι (κιτρινο χρωμα).στο εντωμεταξυ ακουστηκε κατι σαν να ξεκουρδιστηκε οταν εβαλα το κλειδι πριν πατησω το σταρτ .μετα απο 3 προσπαθεις περιπου κ στις 2 φορες πηρε μπρος.
το κακο ειναι οτι αυριο πρεπει να κανω ενα ταξιδι κ δε ξερω τι να κανω?να το αναβαλω κ να παω τη δευτεα στην αντιπροσωπεια η δεν ειναι κατι σοβαρο?ειχε κανεις κατι παρομοιο?
ευχαριστω

spaka
26-08-08, 16:34
Δεν ειναι τιποτα φιλε απλα ετυχε να κλειδωσει 2 φορες το τιμονι σου. Οπως σε ολα τα αυτοκινητο ετσι και σε αυτο κλειδωνει το τιμονι. Με την διαφορα εδω οτι δεν εχεις κλειδι να το γυρισεις λιγο δεξια-αριστερα να ξεκλειδωσει. Την διαδικασια αυτη την κανει μονο του και αυτο καμια φορα ακουγεται. Εγω λεω οτι δεν ειναι τιποτα. εκτος φυσικα αν στο κανει καθε φορα και συνεχεια οποτε τοτε να ανησυχησεις να το κοιταξεις

bimmer-corfu
26-08-08, 17:58
Φίλε σε 316 Ε90 γνωστού χρειάστηκε να αλλαχτεί η κολώνα τιμονιού επειδή άναβε αυτή η ένδειξη συνέχεια και κάθε τόσο κλείδωνε το τιμόνι χωρίς να μπορεί να ξεκλειδώσει. Επειδή δεν υπάρχει αντιπροσωπεία στη Κέρκυρα, το αμάξι πήγε Πάτρα και μαζί με τα μεταφορικά κόστισε 300 Ευρώ περίπου.
Αν ψάξεις σε αυτό το thread έχει αναφερθεί αυτή η βλάβη σε σειρά 1. Μπες στο κόπο να ρίξεις μια ματιά γιατί κάπου πήρε το μάτι μου ότι σε μερικές περιπτώσεις αλλάχτηκε κολώνα χωρίς χρέωση απο τη BMW

nocarder
26-08-08, 18:39
Δεν ειναι τιποτα φιλε απλα ετυχε να κλειδωσει 2 φορες το τιμονι σου. Οπως σε ολα τα αυτοκινητο ετσι και σε αυτο κλειδωνει το τιμονι. Με την διαφορα εδω οτι δεν εχεις κλειδι να το γυρισεις λιγο δεξια-αριστερα να ξεκλειδωσει. Την διαδικασια αυτη την κανει μονο του και αυτο καμια φορα ακουγεται. Εγω λεω οτι δεν ειναι τιποτα. εκτος φυσικα αν στο κανει καθε φορα και συνεχεια οποτε τοτε να ανησυχησεις να το κοιταξεις

Το να κλειδώνει στα κουτουρού το τιμόνι "δεν είναι τίποτα"...???

spaka
27-08-08, 16:28
Το να κλειδώνει στα κουτουρού το τιμόνι "δεν είναι τίποτα"...???

Καταρχιν εγραψες οτι αυτο συνεβει 2 φορες και αν διαβασες στο τελος του post μου γραφω οτι αν στο κανει συνεχεια τοτε ναι εινια προβλημα να πας να το κοιταξεις. Τωρα αν απλα ετυχε 2 φορες να κλειδωσει το τιμονι (την ωρα που βγαινουμε καμια φορα κρατιομαστε απο το τιμονι και αυτο κλειδωνει) δεν ειναι τιποτα. και ο θορυβος που κανει στο ξεκλειδωμα εμενα μου ακουγεται φυσιολογικος. Επειδη και μενα την πρωτη φορα που κλειδωσε-ξεκλειδωσε το τιμονι μου τρομαξα για το θορυβο και ειπα να σε καθησυχασω. Ψαξτο και postare αν εχεις οντως προβλημα.

nocarder
27-08-08, 20:52
Λέει ότι του κλέιδωσε το τιμόνι όταν πήγε να ξεκινήσει....όχι ήταν ήδη κλειδωμένο...και μετα πήρε μπρος με την τρίτη προσπάθεια, αυτό "δεν είναι τίποτα" ???

Έστω και μια φορά να το κάνει...αυτό σημαίνει ότι "δεν είναι τίποτα"???

stefanos_cool
27-08-08, 21:07
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ SOFTWARE ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ.ΣΤΑ ΠΤΩΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ 116i ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΤΟ ΑΥΤ/ΤΟ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΚΡΥΟ ΚΟΜΠΙΑΖΕ,Η ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ ΗΤΑΝ ΝΩΧΕΛΙΚΗ,ΓΕΝΙΚΑ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕ.Η BMW ΟΜΩΣ ΕΒΓΑΛΕ ΑΥΤΟ ΤΟ SOFTWARE v29.1.ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΕΓΙΝΕ ΣΕ 9 ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ,ΣΕ'ΜΕΝΑ ΣΕ 13.ΑΥΤΟ ΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ SOFTWARE ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΕ.ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ.ΕΜΕΝΕ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ 68ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΑΞΙΖΕΙ.


Φίλε μου γεια σου!

Αν θέλεις γράφε με πεζά! Για να μπορούμε να σε παρακολουθούμε και να είμαστε και σωστοί σύμφωνα με τους κανόνες του forum. Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/faq.php?langid=3

Πάντα φιλικά,

Στέφανος

spaka
28-08-08, 13:25
Λέει ότι του κλέιδωσε το τιμόνι όταν πήγε να ξεκινήσει....όχι ήταν ήδη κλειδωμένο...και μετα πήρε μπρος με την τρίτη προσπάθεια, αυτό "δεν είναι τίποτα" ???

Έστω και μια φορά να το κάνει...αυτό σημαίνει ότι "δεν είναι τίποτα"???


Ελεος ρε παιδια πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο τι εγραψε και τι δεν εγραψε ο αλλος και τι ηθελε να πει. Ας το παει να το δει ο ανθρωπος να υσηχασει κιαυτος και εμεις. Οταν ανεφερε ο ανθρωπος οτι του αναβει το λαμπακι με το τιμονι και την κλειδαρια νομιζα οτι δεν του ειχε ξανατυχει να του κλειδωσει το τιμονι και γιαυτο εγραψα οτι δεν ειναι τιποτα. Τωρα αντι να εστιαζεις στο προβλημα εσυ ασχολησε με το τι εγραψα εγω. Οκ...

spaka
28-08-08, 13:47
Επισης να γραψω το προβλημα που μου παρουσιαστηκε εχθες το βραδυ και λυθηκε σημερα το πρωι. Ολη μερα το αυτοκινητο λειτουργουσε ρολοι. Το βραδυ το παιρνω να βγω βολτα κανω 100μετρα το σβηνω να παρω τσιγαρα και οταν το ξαναεβαλα μπρος ο κινητηρας ρεταριζε και χοροπηδουσε ολοκληρος. Το αφησα οπως ειναι ,σημερα πηρα τηλεφωνο στην οδικη και ηρθε ενας τυπος με το Χ5 BMW Servise (εγω νομιζα οτι θα το φορτωναμε και θα πηγαινε αντιπρωσοπεια).. Συνδεσε τα μπλιμπλικια του πανω και του εβγαλε βλαβη στον 4ο κυλινδρο. Αλλαξε επιτοπου τον πολλαπλασιαστη και το προβλημα λυθηκε. Οποτε ας πω απο μερους μου ενα μπραβο στη BMW Hellas για την ολη εξυπηρετηση.. Ελπιζω να ηταν ελατωματικο το συγκεκριμενο ανταλακτικο και να μην υπαρχει αλλο θεμα στο αυτοκινητο.

bimmer-corfu
28-08-08, 13:54
Μα καλά τι κακό είναι αυτό με τους πολλαπλασιαστές? Είναι 3-4 χρονάκια που έχει αρχίσει αυτό το τροπάριο με όλες τις BMW και συνεχίζει...

116sport
28-08-08, 14:08
λοιπον τελικα ανεβαλα το ταξιδι την κυριακη κ δευτερα το πηγα στην αντιπροσωπεια.το εβαλαν στον εγλεφαλο ο οποιος ελεγε οτι πρεπει να προγραματιστει παλι καποιο μερος του..απο τοτε δε μου ξανααναψε το λαμπακι.παρατηρησα κ μια διαφορα οτι βγαζει τη δυναμη καπως πιο ομαλα χωρις κομπιασματα..εκτος αν ειναι η ιδεα μου.

bimmer-corfu
28-08-08, 17:11
Ας ελπίσουμε τέλος καλό όλα καλά...

nocarder
28-08-08, 20:14
Ελεος ρε παιδια πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο τι εγραψε και τι δεν εγραψε ο αλλος και τι ηθελε να πει. Ας το παει να το δει ο ανθρωπος να υσηχασει κιαυτος και εμεις. Οταν ανεφερε ο ανθρωπος οτι του αναβει το λαμπακι με το τιμονι και την κλειδαρια νομιζα οτι δεν του ειχε ξανατυχει να του κλειδωσει το τιμονι και γιαυτο εγραψα οτι δεν ειναι τιποτα. Τωρα αντι να εστιαζεις στο προβλημα εσυ ασχολησε με το τι εγραψα εγω. Οκ...

Φίλε μου δεν εστιάζω στο τι έγραψες εσύ...το να λέμε σε κάποιον αβίαστα ότι μην ανησυχείς δεν τρέχει τπτ δεν είναι επικνδυνο?

Είναι προτιμότερο να πείς σε κάποιον να τα ψάχνει όλα με το παραμικρό παρά να "κοιμάται ήσυχος" και η τύχη του να δουλεύει...

TEO
01-09-08, 10:51
KAI EMENA MOU XALASE STA 10000KM TO 2 MPEK PSEKASMOU

Geo_3D
01-09-08, 18:12
Συνηθως μιας και ειναι σχεδον καθημερινο θεμα των Ε90-92 και ασσων,ζηταει προγραμματισμο ή κολωνα τιμονιου ή και τα 2.

Κατα μια διαολεμενη συμπτωση,ολα ειναι 4κυλινδρα:(

grimbmwripper
24-09-08, 09:19
τα ιδια παντελακη μου..... αναψε το check engine λετε να ειναι πολλαπλασιαστης παλι μπα γιατι το λετε αυτο μηπως ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΗΔΗ ΑΛΑΞΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΥΟ:angryfire αλλος ενας εμεινε λετε να τον αλλαξω προληπτικα ή και οι καινουργιοι ερχονται ελλατωματικοι:nixweiss:

BMW S1
10-10-08, 11:24
Γεια σας , και καλώς σας βρήκα .
Έχω στο μια BMW S1 του 2005 , και είμαι σχετικα απογοητευμένος… είμαι γκαντέμης?
1.Όταν την αγόρασα στους 7 μήνες μου φούσκωσε ο αερόσακος του συνοδηγού μόνος του, έκανε κάτι σαν φραντζολάκι , πήγα στην αντιπροσωπεία , μου είπαν ότι φταίει το εργοστάσιο κτλ και μου άλλαξαν όλο το ταμπλό , μετά άρχισαν και τα προβλήματα .. άκουγα τριξίματα , το πήγα , από πολύ ταλαιπωρία και δικό μου ψάξιμο το βρήκαν , είχαν ξεχάσει να σφίξουν κάτι βίδες στον αεραγωγό.
2. μου γραντζουνισαν το ντουλαπάκι και μου το άλλαξαν
3. από την πρώτη στιγμή στο professional ηχοσηστημα , οι ενδικεις όταν είχε ζέστη εξαφανίζονταν δεν είχα δώσει σημασία.. 1 ½ χρόνο μετά το πήγα μου είπαν ότι εγώ το χάλασα από τα πολλά το άλλαξαν μετά από μέρες , μου έσπασαν όμως την πρόσοψη ,του clima μου έφεραν άλλη.
4. όταν την πήρα από το συνεργείο πήγα σπίτι κατευθείαν. Την άλλη μέρα το πρωί που βγήκα από το γκαράζ λίγο έλειψε να πέσω με την όπισθεν πάνω σε ένα φράχτη. Το parking radar δεν δούλεψε. Το πήγα πάλι αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι επειδή άλλαξε το ηχοσηστημα δεν είχαν περάσει το cd με τους driver για το parking radar…
5. στον μήνα επάνω από την αγορά ένιωθα στο τιμόνι όταν το έστριβα σαν να πήδαγε ένα γρανάζι…να πω.. σαν να έχανε κάτι.. ένα κενό … δεν μπορς να το περιγράψω… όταν κάνεις στροφή με μικρή ταχύτητα νιώθεις ένα τικ στο τιμόνι δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε ,,, το κάνει ακόμα όμως είναι σοβαρό????? Το έχω πει στο συνεργείο και μου έχουν πει ότι δεν βλέπουν τπτ , και ότι είναι τις φαντασίας μου…
6. το καλοκαίρι φέτος 1 μέρα πριν της Παναγίας πάω να ψωνίσω γιατί θα έφευγα για διακοπές και το αυτοκίνητο με το που το έβαλα μπροστά άρχισε να τρέμει ολόκληρο… μπήκε σε standby βλάβη κινητήρα έλεγε το book πήρα τηλ. Mobile care και έστειλε το Χ5.. πολλαπλασιαστής … τον άλλαξα .. στην βδομάδα επάνω πάλι τα ίδια … αυτήν την φορά ήταν το μπεκακι στους πολλαπλασιαστές… πήγα πήρα το ειδικό υγρό και τώρα οκ
7. όταν βάζω μπροστά το πρωί καμία φορά κάνει ένα δυνατό φσουουου από τον κινητήρα .. το πήγα.. πάλι δεν ακούν τπτ…

τι αν πω…. Μάτι???

Ελπίζω να μην σας κούρασα … αυτό με το τιμόνι είναι σοβαρό?

gian_nykt
10-10-08, 11:51
εγω προσωπικά πάντως με τόσα προβλήματα ή θα το ειχα επιστρέψει για αλλαγή (αν ειναι πολύ αμεσα απο τότε που το πήρες) ή πούλημα......

ενα αμάξι που ειχα παλιότερα είχα αλλάξει εγκέφαλο, 2 ή 3 εμπρός δεξιά αμορτεσέρ και εναν πολλαπλασιαστή μέσα σε 10 μήνες εννοείται εντός εγγύσης..αλλά...εχασα την όρεξή μου...οπότε..
.......ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑ.....

BMW S1
14-10-08, 01:07
Για αλλαγη δεν ξερς, το ειχα ζητησει και μου ειπαν δεν γινεται...
να το επιστρεψω στην αντιπρ. και τι να παρω?

116sport
19-10-08, 22:49
λοιπον τελικα ανεβαλα το ταξιδι την κυριακη κ δευτερα το πηγα στην αντιπροσωπεια.το εβαλαν στον εγλεφαλο ο οποιος ελεγε οτι πρεπει να προγραματιστει παλι καποιο μερος του..απο τοτε δε μου ξανααναψε το λαμπακι.παρατηρησα κ μια διαφορα οτι βγαζει τη δυναμη καπως πιο ομαλα χωρις κομπιασματα..εκτος αν ειναι η ιδεα μου.

τελικα το λαμπακι αναψε παλι 1 μηνα μετα τον προγραμματισμο.το ξαναπηγα κ μου ειπαν οτι θελει αλλαγη η κολωνα τιμονιου..οπως κ εγινε.το αμαξι τωρα το νιωθω πιο σταθερο στις υψηλες ταχυτητες κ η αισθηση του τιμονιου διαφορετικη,πιο σκληρο δηλαδη

BMW S1
22-10-08, 00:49
τελικα το λαμπακι αναψε παλι 1 μηνα μετα τον προγραμματισμο.το ξαναπηγα κ μου ειπαν οτι θελει αλλαγη η κολωνα τιμονιου..οπως κ εγινε.το αμαξι τωρα το νιωθω πιο σταθερο στις υψηλες ταχυτητες κ η αισθηση του τιμονιου διαφορετικη,πιο σκληρο δηλαδη

παιδια , στη θεση του συνοδηγου , εκει που ξεκιναει η πλατι , αν βαλεις το χερι σου πιανεισ ενα εξογκομα σαν κουτακι... τι να ειναι?
απο την αντιπροσωπια μου ειπαν να φωναξουν ταπετσερη και θα δουν.... τι να πω...

http://img72.imageshack.us/img72/5595/876913bigjj2.th.jpg (http://img72.imageshack.us/my.php?image=876913bigjj2.jpg)http://img72.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

veliopou
24-10-08, 21:50
παιδια , στη θεση του συνοδηγου , εκει που ξεκιναει η πλατι , αν βαλεις το χερι σου πιανεισ ενα εξογκομα σαν κουτακι... τι να ειναι?
απο την αντιπροσωπια μου ειπαν να φωναξουν ταπετσερη και θα δουν.... τι να πω...

http://img72.imageshack.us/img72/5595/876913bigjj2.th.jpg (http://img72.imageshack.us/my.php?image=876913bigjj2.jpg)http://img72.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

φίλε μου δεν μπορώ να σε βοηθήσω στην απορία σου, αλλά θα σου πω και πως στο δικό μου το αυτοκίνητο στο ίδιο ακριβώς σημείο είχε ένα εξόγκομα, που δεν καταλάβαινα τι ήταν. δεν ήταν πολύ μεγάλο, απλά το ένιωθα σαν ένα μεγάλο γρουμπούλι.
δεν το πήγα ποτέ να το κοιτάξουν, και δεν ξέρω.
αν μάθεις σε παρακάλω γράψε μας τι είναι

BMW S1
25-10-08, 01:22
φίλε μου δεν μπορώ να σε βοηθήσω στην απορία σου, αλλά θα σου πω και πως στο δικό μου το αυτοκίνητο στο ίδιο ακριβώς σημείο είχε ένα εξόγκομα, που δεν καταλάβαινα τι ήταν. δεν ήταν πολύ μεγάλο, απλά το ένιωθα σαν ένα μεγάλο γρουμπούλι.
δεν το πήγα ποτέ να το κοιτάξουν, και δεν ξέρω.
αν μάθεις σε παρακάλω γράψε μας τι είναι

οκ , τι χρονολογιας ειναι?

veliopou
25-10-08, 15:29
οκ , τι χρονολογιας ειναι?

10/07 είναι το δικό μου.
αλλά το συγκεκριμένο θέμα το είχα και με τον προηγούμενο άσσο που είχα που ήταν χρονολογίας 06/05

BMW S1
25-10-08, 15:51
10/07 είναι το δικό μου.
αλλά το συγκεκριμένο θέμα το είχα και με τον προηγούμενο άσσο που είχα που ήταν χρονολογίας 06/05

το αλλαξες ρ συ θηριο? εμενα ειναι 11/05...

γιατι τον αλλαξες?

veliopou
25-10-08, 17:34
το αλλαξες ρ συ θηριο? εμενα ειναι 11/05...

γιατι τον αλλαξες?

Ναι τον άλλαξα (βασικά πήραν το αμάξι πίσω) γιατί είχα πολλά προβλήματα -κάθε μήνα ήμουν στο συνεργείο- οπότε πήρα τον καινούργιο άσσο πριν ένα χρόνο.
μπορείς να διαβάσεις όλη την ιστορία στο παρακάτω thread.
τελικά ανακάλυψες τι είναι το πρόβλημα στο κάθισμα?
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=7034

BMW S1
25-10-08, 18:37
Ναι τον άλλαξα (βασικά πήραν το αμάξι πίσω) γιατί είχα πολλά προβλήματα -κάθε μήνα ήμουν στο συνεργείο- οπότε πήρα τον καινούργιο άσσο πριν ένα χρόνο.
μπορείς να διαβάσεις όλη την ιστορία στο παρακάτω thread.
τελικά ανακάλυψες τι είναι το πρόβλημα στο κάθισμα?
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=7034
καλοταξιδο.

οχι δεν το εχω παει ακομα..

Ghost_
30-10-08, 20:18
Ο αισθήτηρας του καθίσματος είναι αυτό που πιάνεις απλά έχει φύγει λίγο απ τη θέση του.Δεν νομίζω πάντος ότι αξίζει να ξηλώσεις όλο το κάθισμα γι αυτό:banghead:

BMW S1
30-10-08, 22:36
τι να σου πω... δεν ξερω...

antonis7_10
13-12-08, 12:39
Πρίν μια εβδομάδα όταν πατάω συμπλέκτη και μετα τον αφήνω στο τέλος της διαδρομής ακούω ενά θόρυβο από το πετάλι σαν χαλασμένο ελάτήριο.Θέλώ τα το πάω στο service να δω τι είναι αλλά ο χρόνος είναι περιορισμένος.Το αμαξι έχει 10000 km (σχεδόν καινούργιο).Δεν θυμάμαι αν η εγγύηση ειναι 1 χρόνος ή 2.Γιατί αν είναι 1 την βάψαμε.........

TAZ118!
13-12-08, 16:04
ΒΜW 118i E81 Mοντ. Ιουνιος 2007

Το αυτοκινητο το αγορασα καινουργιο τον Αυγουστο του '07 και εχω διανυσει 23000χλμ.
Μαγκες το αυτοκινητο μου εχει βγει σχεδον απροβληματιστο.Τα μονα προβληματα ειναι:
1)Οι καταραμενοι δισταγμοι στις χαμηλες στροφες--στην επομενη αλλαγη λαδιων θα
ζητησω αναβαθμιση λογισμικου.
2)Καπως αργο ηλεκτρονικο γκαζι--ελπιζω να βελτιωθει με την αναβαθμιση.
3)Τριγμοι στο ταμπλω--λογικο λογω RunFlat.
4)Hχος απο τα μπροστινα φρενα.

Η καταναλωση ειναι 7.5-10 στην πολη και σε ταξιδι ειναι 7,5 στα 140,8,5 στα 180 και 11 στα 210.Το Efficient Dynamics κανει πολυ καλη δουλεια στον τομεα της οικονομιας.

Παντως το αρχικο Software ειναι για τα μπαζα.Ενω ο κινητηρας εχει αρκετη ροπη απο χαμηλα,οσο ανεβαινουν οι στροφες υπαρχουν αρκετες λακουβες στην αποδοση του κινητηρα.Απο Δευτερα θα παω για δυναμομετρηση και θα σας αναφερω ακριβως.

bimmer-corfu
14-12-08, 01:31
Φίλε antonis7_10 το έκανε και το Ε92 μου στα μόλις 4.500 χιλιόμετρα. Δεν είναι τίποτα.Λίγο γρασάρισμα το ελατήριο του συμπλέκτη θέλει.

athanaso77
14-12-08, 22:24
Παντως το αρχικο Software ειναι για τα μπαζα.Ενω ο κινητηρας εχει αρκετη ροπη απο χαμηλα,οσο ανεβαινουν οι στροφες υπαρχουν αρκετες λακουβες στην αποδοση του κινητηρα.Απο Δευτερα θα παω για δυναμομετρηση και θα σας αναφερω ακριβως.

ΤΑΖ περιμένω νέα σου μιας και εγώ είμαι (ένας από τους λίγους) κάτοχος της 118i. Αισθάνομαι και εγώ κάποια κομπιάσματα (σαν να "κλωτσάει"!) γύρω στις 2.000 στροφές που δεν τα περίμενα. Το αμάξι είναι καινούργιο με 4.000 Km!

TAZ118!
16-12-08, 15:05
Τελικα πηγα σε γνωστο δυναμομετρο των Βορειων Προαστιων για να
δυναμομετρησω τον Ασσο και να παρω μια ιδεα απο την αποδοση
του Ν43 και να δω τις καμπυλες ισχυος και ροπης.
Το αποτελεσμα ειναι κατι παραπανω απο καλο.Η εταιρεια
ανακοινωνει 143Ηρ/6000σαλ. και 19.4 κιλα ροπη /4500σαλ.
Ο κινητηρας μου απεδωσε,με 95αρα βενζινη, στον στροφαλο 155,2Ηρ/5791σαλ και 20,6 κιλα ροπη/4686σαλ.Καθολου ασχημα...
Oποιος θελει το διαγραμμα να μου πει να του το στειλω.
Ειναι σε μορφη bitmap και ειναι καπως μεγαλο σε μεγεθος για να το ποσταρω.
_________________

Dim77
16-12-08, 15:24
Τελικα πηγα σε γνωστο δυναμομετρο των Βορειων Προαστιων για να
δυναμομετρησω τον Ασσο και να παρω μια ιδεα απο την αποδοση
του Ν43 και να δω τις καμπυλες ισχυος και ροπης.
Το αποτελεσμα ειναι κατι παραπανω απο καλο.Η εταιρεια
ανακοινωνει 143Ηρ/6000σαλ. και 19.4 κιλα ροπη /4500σαλ.
Ο κινητηρας μου απεδωσε,με 95αρα βενζινη, στον στροφαλο 155,2Ηρ/5791σαλ και 20,6 κιλα ροπη/4686σαλ.Καθολου ασχημα...
Oποιος θελει το διαγραμμα να μου πει να του το στειλω.
Ειναι σε μορφη bitmap και ειναι καπως μεγαλο σε μεγεθος για να το ποσταρω.
_________________

:offtopic:
Μπορείς να το σώσεις ώς jpeg και να είναι σε μέγεθος που να ''ανεβαίνει'' στα post.
Ακόμα και με το paint των windows το κάνεις. (άνοιξε το ώς bmp και κάντο save as...διαλέγοντας jpeg).

TAZ118!
16-12-08, 16:58
Thanks mate!
Kαι εδω ειναι το διαγραμμα:

athanaso77
17-12-08, 12:37
Το αποτελεσμα ειναι κατι παραπανω απο καλο.Η εταιρεια
ανακοινωνει 143Ηρ/6000σαλ. και 19.4 κιλα ροπη /4500σαλ.
Ο κινητηρας μου απεδωσε,με 95αρα βενζινη, στον στροφαλο 155,2Ηρ/5791σαλ και 20,6 κιλα ροπη/4686σαλ.Καθολου ασχημα...

Poly kalo!!! Efxaristoume!

kostastnt
22-12-08, 02:57
Γειά σε όλους! Έχω ποστάρει 1-2 φορές ακόμα εδω μέσα αλλά έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα...

Λοιπόν, ας γράψω κι εγώ τις εμπειρίες μου για τον άσσο...

Μεταχειρισμένος από Γερμανία (τώρα πέρασε και τελωνεία κτλ...) μοντέλο 11/2004 5 ταχύτητες... Πριν το κατεβάσω τον Ιούνιο το πέρασα από έλεγχο στην γερμανική bmw και όλα καλά. Μέσα καλοκαιριού ανάβει λαμπάκι κινητήρα. Πάω στον Τρικαλιώτη Θεσσαλονίκη και επαναπρογραμματίζει εγκέφαλο (90 Ευρώ). Μέσα Σεπτέμβρη ανάβει πάλι λαμπάκι. Διαγνωστικά, ιστορίες κτλ βγαίνει αισθητήρας λ. Σβήνει το λαμπάκι οπότε το γράφω στα @@ μου κι εγώ. Κάποια φάση ξανά άναψε το λαμπάκι οπότε πάω αλλάζω αισθητήρα λ (200 Ευρώ περίπου).

Τι άλλο θα μου βγάλει? Ιούνιο είχα 45000 km και τώρα 50000...

Κατά τα άλλα το αμάξι πανέμορφο (υποκειμενικό, μην με φάτε), στις στροφές (πανοράματος, χορτιάτη, κτλ) κάτι golf και α3 τα έχει για πλάκα...

Απλά έχω σπαστεί ότι έδωσα τόσα λεφτά (το πήρα και μεταχειρισμένο) και μέσα σε 4 χρόνια αρχίσαμε να αλλάζουμε πράγματα και να επισκέπτομε τον τρικαλιώτη...

ΥΓ. Σε κάποιο άλλο σημείο του φόρουμ διάβαζα για την κεραία του άσσου... Την έβγαλα τελείως :)
ΥΓ2. Ξέρει κανείς πόσο κοστίζει η ποτηροθήκη που μπαίνει δεξιά από τις ταχύτητες? (στα πόδια του συνοδηγού)
ΥΓ3. Τα κουμπάκι με τα τηλέφωνα στο τιμόνι τι εξυπηρετούν?
ΥΓ4. Αναβάθμιση χρειάζεται να κάνω? Στον τρικαλιώτη εκτός του ότι δεν ξέραν τι είναι τις πρώτες φορές που ρώτησα μετά λέγαν ότι το κάνει χειρότερο... Άσχετα που ρωτούσα για αναβάθμιση και όχι για υποβάθμιση :P
ΥΓ5. Τι παίζει με μία ανάκληση? τεντωτήρα καδένας εκκεντροφόρων?
ΥΓ6. Όταν είναι κρύο και το βάζω μπρος ακούγεται ένας ήχος σαν γρατσούνισμα εδώ και λίγο καιρό? Να το ψάξω ή να το παρατήσω ως έχει?
ΥΓ7. Σας έπρηξα με τα ΥΓ...

Καλές βόλτες σε όλους και προσοχή στους πάγους με τα πισωκίνητα...

halkida116mpack
23-12-08, 18:57
6/08 με 7000χλμ να το φτυσω γιατι το πλακωνω συχνα ως τωρα τιποτα μονο το γνωστο προβλημα με το φλοτερ που τελικα ειναι το κλαπετο και θα τους το πω στο πρωτο σερβις.οσο για το αν ειμαστε παραπονιαριδες ο αδερφος μου καιει μερα νυχτα ενα c180 sportscoupe του 05 τωρα εχει 57000χλμ και ουτε βιδα ουτε σταγονα λαδι. bmw πηραμε οχι lada!!!!:drive2:

d3er
25-12-08, 16:51
παιδια πραγματικά αυτό που γινεται με τη σείρα ένα δεν πρεπει να εχει ξαναγίνει σε bmw μοντέλο. Π ειρε η κοπέλα μου τη σείρα 116 σπορ τον ιούνιο εχει τώρα 8500χλμ απο τη μερα που το πειρε εμφανιστηκαν τα εξεις
α)το γνωστο προβλημα με το θόρυβο απο το φλοτέρ στο ντεποζιτο, η απαντηση του σπανου το κανουν ολα τα 116 δεν αποτελει προβλημα
β)δεν λειτουγγούσε η τηλεειδοποίηση στα κλειδια, αλλαχθηκε δυο φορες η μπαταρια αφου αυτη τη βλαβη εδειχνε το σύστημα, στη συνεχεια αλλαχθηκε η κεραία που δεχεται το σήμα στην πισω αριστερά κολώνα, αποτέλεσμα το προβλημα δεν εχει λυθεί η απαντηση του σπανού εκει που βρισκεται εκείνη την ώρα το αμάξι μπορει να υπάρχουν μεγάλα μαγνητικά πεδία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! εξωγήινοι να υποθέσω!!!
γ)οταν πεφτει σε λακουβα απο το αριστερα μπροστινο παράθυρο ακουγεται εντονος τριγμός, μας είπαν θα αλλαξουμε τσιμουχα παραθύρου εντος εγγύησης και θα είναι ενταξει, αναμένουμε
δ)τέλος παλι οταν πέφτει σε λακούβα ακουγεται απο τον μπροστινό αριστερό τροχο ενας θόρυβος,μας είπαν να το πάμε μετα τις γιορτές μα το δουν πιο σχολαστικά είδομεν!!!!!!!!!!
Παντως παιδια αν ξεραμε οτι εχουν τα 1 τοσα προβλήματα δεν θα προχωρουσαμε σ αυτήν την αγορά, εχω εδώ και τρια χρόνια το ε46 320ci απο γερμανία τεταια προβλήμαρα δεν είχα ποτε, είχα αλλου είδους μικρότερα.
Κάτι τελευταιο γενικα το customer service των αντιπροσωπειών bmw εδώ στην Ελλάδα δεν είναι αντάξιο του ονόματος bmw εχω πάει σε αρκετές αντιπροσωπείες αλλα καμία δεν θα εξυπηρετήσει αμεσα και οπως πρέπει, αναρωτιέμαι αν είναι ετσι και στη Γερμανία!!!

Vasse
30-12-08, 16:35
Παιδιά Καλησπέρα,

Υστερα από 8 μήνες.με 16.000 χλμ, με μέση κατανάλωση 8.0 l/100km, και αλλαγή λαδιών στα 14.000χλμ χωρίς να έχω ένδειξη για συμπλήρωση λαδιών,εχω να πω μονο τα καλύτερα για αυτό τον άσσο μου.

Ωστόσο, χθες το βραδυ εμφανίστηκε κιτρινη ενδειξη για βλάβη κινητήρα.(λειτουργία με μειωμένη απόδοση).Παρκάρω το αυτοκίνητο, και μετά από μια ώρα επιστρέφω να φύγω.
Η ενδειξη αυτή δεν μου εμφανίστηκε ξανά. Σήμερα το πρωι που πήρα το αυτοκίνητο, και πάλι δεν μου εμφανίστηκε η ένδειξη.
Μιλάω με Σπανό, και μου λένε ότι φταίει η βενζίνη που έβαλα την τελέυταία φορά, η οποία πιθανώς να μην ήταν καλή ποιοτικά.

Τι λέτε;Να το αφήσω και αν εμφανιστεί και πάλι η ένδειξη να καλέσω την οδική βοήθεια;

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Καλές γιορτές.

BILL007
30-12-08, 16:39
Κατα 99.9% είναι ακριβώς αυτό που σου είπαν απο το Σπανό...Μάλλον το γέμισες απο κάπου με "πολύ καλή βενζίνη"...
Αντι να καλέσεις οδική καλύτερα άλλαξε βενζινάδικο φίλε μου...Στο προτείνω ανεπιφύλακτα...:D

skatzoxoiros
30-12-08, 18:28
Εγώ θα πρότεινα να πας το αυτοκίνητο στην αντιπροσωπία να διαβάσουν την βλάβη που έχει κρατήσει ο εγκέφαλος στην μνήμη, και να μην ψάχνεις ούτε για τηλεφωνική διάγνωση, ούτε για διάγνωση απο το φόρουμ... Καλύτερα να είσαι σίγουρος απο το προήλθε παρά να γίνει μεγαλύτερη ζημιά (με τόσα που έχουμε ακούσει για αυτόν τον κινητήρα)

sdrala
31-12-08, 08:01
Συμφωνώ φίλε.Εμένα πάντως μου φαίνεται περίεργο που έσβησε το λαμπάκι.
Εμένα μου είχε ανάψει δυο φορές στο παρελθόν και το πήγα στο εξουσιοδοτημένο για να μου το σβήσουν.Πάντως δεν είναι ανησυχητικό.

mcecl1
01-01-09, 12:44
Αγαπητοί Φίλοι,

Χρόνια Πολλά εύχομαι και ευτιχισμένο το 2009. Τώρα στο θέμα μας, προχτές κινούμενος με σταθερή ταχύτητα (100km/h) σε εθνικό δρόμο το αυτοκίνητο ξαφνικά κόμπιασε, έκοψε μόνο του ταχύτητα και άνψαν οι ενδείξεις του κινητήρα (safe mode) και το τριγωνάκι (suspension control system failure). Έκανα αμέσως δεξιά με αλαρμ, έσβησα τον κινητήρα, έβαλα πάλι εμπρός και οι ενδείξεις εξαφανίστηκαν. Σε άμεση επικοινωνία που είχα με το τεχνικό τμήμα επίσημου Service με συμβούλεψαν να συνεχίσω την πορεία μου αφού οι ενδείξεις είχαν εξαφανιστεί. Έχω κλείσει για αύριο ραντεβού να το κοιτάξουν αλλά διαβάζωντας τα προβλήματα σε αυτό το thread έχω θορυβωθεί μήπως είναι η αρχή με τα γνωστά προβλήματα με το λαμπάκι κινητήρα.

Προτείνετε να ζητήσω αναβάθμιση λογισμικού? Επίσης, πως με συμβουλεύετε να κρατήσω αρχείο για τις βλάβες που τους ενημερώνω ότι έχει το αυτοκίνητο? Ξέρω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν σου δίνουν κάποιο επίσημο έγγραφο της διάγνωσης που έκαναν καθώς και τις ενέργειες αντιμετώπισης της βλάβης.

Στοιχεία αυτοκινήτου: BMW 116i SPORT (3d) Μοντέλο 04/2008, 15000 km's.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

z3 2.2
01-01-09, 12:55
Παιδιά Καλησπέρα,

Υστερα από 8 μήνες.με 16.000 χλμ, με μέση κατανάλωση 8.0 l/100km, και αλλαγή λαδιών στα 14.000χλμ χωρίς να έχω ένδειξη για συμπλήρωση λαδιών,εχω να πω μονο τα καλύτερα για αυτό τον άσσο μου.

Ωστόσο, χθες το βραδυ εμφανίστηκε κιτρινη ενδειξη για βλάβη κινητήρα.(λειτουργία με μειωμένη απόδοση).Παρκάρω το αυτοκίνητο, και μετά από μια ώρα επιστρέφω να φύγω.
Η ενδειξη αυτή δεν μου εμφανίστηκε ξανά. Σήμερα το πρωι που πήρα το αυτοκίνητο, και πάλι δεν μου εμφανίστηκε η ένδειξη.
Μιλάω με Σπανό, και μου λένε ότι φταίει η βενζίνη που έβαλα την τελέυταία φορά, η οποία πιθανώς να μην ήταν καλή ποιοτικά.

Τι λέτε;Να το αφήσω και αν εμφανιστεί και πάλι η ένδειξη να καλέσω την οδική βοήθεια;

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Καλές γιορτές.

Χωρις να θελω να ειμαι κατηγοριματικος για κανεναν η φραση "φταιει η βενζινη" ειναι η πιο ευκολη δικαιολογια να σου πουν.Τα αυτοκινητα πλεον μπορουν να δουλεψουν και με χαλια βενζινη στο υπογραφω.Για σκεψου το λιγο,σου εσβησε το λαμπακι μετα,δηλαδη τι εγινε?Η βενζινη που προκαλεσε το προβλημα ξαφνικα ειναι καλη???

mcecl1
01-01-09, 13:04
Χωρις να θελω να ειμαι κατηγοριματικος για κανεναν η φραση "φταιει η βενζινη" ειναι η πιο ευκολη δικαιολογια να σου πουν.Τα αυτοκινητα πλεον μπορουν να δουλεψουν και με χαλια βενζινη στο υπογραφω.Για σκεψου το λιγο,σου εσβησε το λαμπακι μετα,δηλαδη τι εγινε?Η βενζινη που προκαλεσε το προβλημα ξαφνικα ειναι καλη???

Φίλε και εγώ αυτό πιστεύω. Μου εμφανίστηκε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τον vasse, βέβαια ακόμα δεν μου είπαν τίποτα για βενζίνη αλλά βάζω στο ίδιο βενζινάδικο εδώ και αρκετούς μήνες, το οποίο μάλιστα έχει τρομερή κίνηση. Εαν είχε κακής ποιότητας βενζίνη δεν νομίζω να είχε τόση κίνηση.

nocarder
01-01-09, 18:37
μην ξεχναμε οτι ο κατασκευαστης λεει οτι μπορει να δουλεψει και με 91 οκτανια....μηπως δεν ειναι η βενζινη.μηπως μας λενε οτι πιο ευκολο τους βολευει?:banghead:

mcecl1
01-01-09, 19:20
Παντως αυριο το πρωι που εχω ραντεβου στο service θα δω τι θα μου πουνε απο κοντα και θα ενημερωσω για οποιον τον ενδιαφερει. Καλό ομως θα ηταν οποιος ξερει κατι παραπανω να με καθοδηγουσε στο τι να τους πω

kostastnt
04-01-09, 06:27
Τελικά τι έγινε όταν πήγες στο service?

mcecl1
04-01-09, 15:29
Τελικά τι έγινε όταν πήγες στο service?

Λοιπόν, πήγα στο service και αυτό που μου είπαν είναι ότι συνέδεσαν τον εγκέφαλο και τους έβγαλε ότι χρειάζεται επαναπρογραμματισμός. Στην ερώτησή μου ποιά ακριβώς ήταν η βλάβη αυτή ήταν η απάντηση. Απο τις λίγες γνώαεις που έχω από που καταλαβαίνω είναι ότι τα αυτοκίνητα πλεόν έχουν γεμίσει ηλεκτρονικά καταργώντας την παραδοσιακή έννοια του μηχανικού και οι μόνες ενέργειες που κάνουν είναι ότι πει ο υπολογιστής, χωρίς να το ψάχνουν παραπέρα. Φοβάμαι ότι σε κάθε περίπτωση που ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα με το λαμπάκι αυτοί θα είναι καλυμένοι εφόσων κάναν ότι ακριβώς έβγαλε οπ υπολογιστής.

Για την ιστορία, ίσως είναι ιδέα αλλά το αυτοκίνητο δείχνει να λειτουργεί κάπως καλύτερα, ειδικά σε κάτι μικρο-κομπιάσματα που έκανε στις χαμηλές στροφές.

Vasse
07-01-09, 18:02
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά.

Από την ημέρα που είχα αυτό το πρόβλημα δεν μου έχει εμφανιστεί κάτι άλλο περίεργο στο αυτοκίνητο.
Ωστόσο, έχω τα πώ τα παρακάτω:

Αυτή την στιγμή έχω κάνει 16.500 χλμ κα το αυτόκίνητο το πήρα στα χέρια μου στο τέλος απριλίου του 2008.
Μέχρι την στιγμή που έκανα το πρώτο service στα 14.000 χλμ χωρίς καν να έχω κάποια ένδειξη από το αυτοκίνητο ( τα λάδια μου ήταν μια στάθμη πιο πάνω από το low) το αυτοκίνητο ηταν ok.Την ημέρα που το πήρα από το service,με το που βγήκα από τον αντιπρόσωπο, παρατήρησα κάποια μικρο-κομπιάσματα στις χαμηλές στροφές, τα οποία πλέον είναι ελάχιστα έως μηδαμινά.

Την προηγούμενη του συμβάντος που είχα ( κίτρινη ένδειξη για κινητήρα με μειωμένη απόδοση) ήμουν εκτός Αττικής και για πρώτη φορά έβαλα βενζίνη σε κάποιο ντόπιο, σε επαρχιακή οδό. Πλην της συγκεκριμένης φοράς, βενζίνη βάζω μόνο σε 2 συγκεκριμένα βενζινάδικα.

Μήπως να πάω μια βόλτα από τον Σπανό;

Ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια.

mcecl1
07-01-09, 18:48
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά.

Από την ημέρα που είχα αυτό το πρόβλημα δεν μου έχει εμφανιστεί κάτι άλλο περίεργο στο αυτοκίνητο.
Ωστόσο, έχω τα πώ τα παρακάτω:

Αυτή την στιγμή έχω κάνει 16.500 χλμ κα το αυτόκίνητο το πήρα στα χέρια μου στο τέλος απριλίου του 2008.
Μέχρι την στιγμή που έκανα το πρώτο service στα 14.000 χλμ χωρίς καν να έχω κάποια ένδειξη από το αυτοκίνητο ( τα λάδια μου ήταν μια στάθμη πιο πάνω από το low) το αυτοκίνητο ηταν ok.Την ημέρα που το πήρα από το service,με το που βγήκα από τον αντιπρόσωπο, παρατήρησα κάποια μικρο-κομπιάσματα στις χαμηλές στροφές, τα οποία πλέον είναι ελάχιστα έως μηδαμινά.

Την προηγούμενη του συμβάντος που είχα ( κίτρινη ένδειξη για κινητήρα με μειωμένη απόδοση) ήμουν εκτός Αττικής και για πρώτη φορά έβαλα βενζίνη σε κάποιο ντόπιο, σε επαρχιακή οδό. Πλην της συγκεκριμένης φοράς, βενζίνη βάζω μόνο σε 2 συγκεκριμένα βενζινάδικα.

Μήπως να πάω μια βόλτα από τον Σπανό;

Ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια.

Εννοείτε και να το πας στον SPANO. Αν έχεις παρατηρήσει μάλλον έχουμε ίδιο αυτοκίνητο με σχεδόν ίδια χιλιόμετρα και εγώ το είχα πάρει το Μάρτιο. Διάβασε τα προηγούμενα posts μου να δεις πως το αντιμετώπισα και εγώ. Πάντως εμένα τώρα είναι μια χαρά και είχα και πάρα πολύ καλή εξυπηρέτηση. Χωρίς να θέλω να διαφημίσω κάποιον, προτείνω να το πας άμεσα σε κάποιο εξουσιοτημένο service να σου πουν εκείνοι υπεύθυνα αλλά και να έχουν και την ευθύνη. Μην προσπαθείς να κάνουμε διάγνωση εμείς μέσω του φορουμ, το οποίο θεωρώ πολύ καλό για να ανταλλάζουμε απόψεις και εμπειρίες αλλά ΟΧΙ για να κάνουμε διαγνώσεις.

Φιλικά

pf116
14-01-09, 20:28
Να σας καλησπερίσω κιεγώ και να σας πω, πως μώλις σήμερα έγινα μέλος αυτού του πολύ όμορφου forum καθώς μου παρουσιαστηκέ ένα θέμα για μια αγορά ενως Χ5 που θέλω να κάνω. Ας έρθω στο θέμα μας λοιπόν κι' εγώ αφού θεωρούσα τον εαυτό μου άτυχο αγοραστή σειράς 1. Μοντέλο 2/2006.
1) Αλαγή αντλίας τιμονιού στα 9000km
2)Τρίξιμο πίσω πορτών
3) Τρίξιμο καθίσματος οδηγού
4)Κάθε φορά που πέφτω σε λακούβα άκούγετε ένας μεταλικός ήχος απο την μπροστινή αριστερή ρόδα
5) Ξεφλούδισμα χρώματος στο καπό ( ειχει φύγει ένα μικρό κομματάκι λογω πετρας μάλλον και εχει γίνει τεράστιο)
6) Αλλαγή αντλίας βενζίνης στα 35000km. ( Πάντα βάζω 100αρα και απο συγκεκριμένο πρατήριο ΒΡ)
7)Αλλαγή και των δύο κλειδιών μου, δεν άνοιγε το αυτοκίνητο ενω κλείδωνε κανονικά. ???
Μόνο αυτά.

Και η απάντηση της BMW: Βάζω κακής ποίτητας βενζίνης, και μου πέφτουν κάτω τα κλειδιά.
Απορία δική μου: Πάντα βάζω 100αρα απο ίδιο βενζινάδικο, το ένα κλειδί απο τα 2 το χρησιμοποιούσα σπανίως και απ'όσο ξέρω δεν έχω παρκινσον...

Καλώς σας βρήκα....

nassosbmw1
14-01-09, 21:57
Να σας καλησπερίσω κιεγώ και να σας πω, πως μώλις σήμερα έγινα μέλος αυτού του πολύ όμορφου forum καθώς μου παρουσιαστηκέ ένα θέμα για μια αγορά ενως Χ5 που θέλω να κάνω. Ας έρθω στο θέμα μας λοιπόν κι' εγώ αφού θεωρούσα τον εαυτό μου άτυχο αγοραστή σειράς 1. Μοντέλο 2/2006.
1) Αλαγή αντλίας τιμονιού στα 9000km
2)Τρίξιμο πίσω πορτών
3) Τρίξιμο καθίσματος οδηγού
4)Κάθε φορά που πέφτω σε λακούβα άκούγετε ένας μεταλικός ήχος απο την μπροστινή αριστερή ρόδα
5) Ξεφλούδισμα χρώματος στο καπό ( ειχει φύγει ένα μικρό κομματάκι λογω πετρας μάλλον και εχει γίνει τεράστιο)
6) Αλλαγή αντλίας βενζίνης στα 35000km. ( Πάντα βάζω 100αρα και απο συγκεκριμένο πρατήριο ΒΡ)
7)Αλλαγή και των δύο κλειδιών μου, δεν άνοιγε το αυτοκίνητο ενω κλείδωνε κανονικά. ???
Μόνο αυτά.

Και η απάντηση της BMW: Βάζω κακής ποίτητας βενζίνης, και μου πέφτουν κάτω τα κλειδιά.
Απορία δική μου: Πάντα βάζω 100αρα απο ίδιο βενζινάδικο, το ένα κλειδί απο τα 2 το χρησιμοποιούσα σπανίως και απ'όσο ξέρω δεν έχω παρκινσον...

Καλώς σας βρήκα....

και από μένα καλώς όρισες και καλή χρονιά!

είμαι στα 42000 κμ.
...1.τα ίδια με την αντλία..έκτοτε τίποτα (ευτυχώς)
2. περιέργως δεν τρίζει καμία...
3. ναι,το κάθισμα καμια φορά
4. δεν έχω θόρυβο,αλλά έχω ένα τσιριγματάκι από τα τακάκια,όχι ιδιαίτερα ενοχλητικο..
5. έχω θεματάκια με πετραδάκια αλλά όχι ξεφλούδισμα...
6. τίποτα με αυτό,και βάζω όπου βρω βενζίνη
7. τα κλειδιά μας έχουν πέσει άπειρες φορές δεν παρουσίασαν ποτέ τιποτις...βλακείες σου λένε,ούτε μπορούν να το αποδείξουν ότι έχουν πτώση...

sotirisl
15-01-09, 09:15
και εμένα χρειάστηκε αλλαγή το κλειδί και δεν μου είχε πέσει ποτέ...

giannis 116
16-02-09, 16:09
Να σας παραθεσω και τα δικα μου λοπον...
1. Αναμμα ενδειξης βλαβης του αισθητηρα των ελαστικων και βλαβης DTC ταυτοχρονα, μετα απο ακινησια 1 βδομαδας σε υγρασια και κρυο. Εγινε χωρις λογο, μαλλον 'φαντασματακια' στα ηλεκτρονικα αφου οι ενδειξεις εσβησαν μετα απο σβησιμο και επανεκκινηση του κινητηρα διχως αλλα.
2. Βλαβη του αισθητηρα βαρους στο καθισμα συνοδηγου. Εσπασε η μεμβρανη που ειναι κατω απ το καθισμα κι οταν δεχτει βαρος στελνει σημα στο BC για ειδοποιηση για ζωνη. Μαλλον απο γονατισμα στο καθισμα κατα τη διαρκεια καθαρισμου του εσωτερικου. Αλλαχτηκε εκτος εγγυησης δυστυχως
3. Η γνωστη βλαβη στο σωληνωμα του υδραυλικου του τιμονιου. Δυστυχως κι αυτη μου βγηκε εκτος εγυησης γιατι τα πρωτα χρονια το χα τ αμαξι στη Γερμανια κι εκει το παρκιν ηταν ανετο, με το που ηρθα Ελλαδα κι αρχισαν οι μανουβρες εσπασε κι ο σωληνας υδραυλικου του τιμονιου.
4. Σοβαρη βλαβη στο συμπιεστη κλιματισμου. Εσπασε η τροχαλια απ τον αξονα του κομπρεσερ σπαζοντας και τον ιμαντα. Ευτυχως συνεβη σε σταση σε φαναρι κι οχι εν κινησει. Η βλαβη συνεβη λιγο μετα αφου ειχε αλλαχτει ο ιμαντας σε εξουσιοδοτημενο κι ευτυχως μου καλυψαν το κοστος του συμπιεστη (περι τα 900 ευρω) αν και τ αμαξι εκτος εγγυησης.
5. Αλλαγη τροχαλιας στροφαλου λογω φθορας του. Αυτη η τροχαλια που λειτουργει κι ως αποσβεστηρας ταλαντωσεων, αποτελειται απο μεταλλο στην περιφερεια και λαστιχο στο μεσο πρεσσαριστα μεταξυ τους. Το λαστιχο ειχε ξεκολλησει κι ειχε πεταχτει προς τα εξω. Καλα που το πηρα ειδηση γιατι φανταστειτε τι θα γινοταν αν αυτα τα δυο χωριζονταν εντελως! Δυστυχως και αυτο εκτος εγγυησης.
6. Αναμμα check engine, ρεταρισματα εν κινησει και μπερδεματα στο ρελαντι λογω βρωμικου MAF sensor. Μ' ενα καθαρισμα αυτου ολα καλα. Μαλλον εφταιγε το πιο ελευθερο φιλτρο K&N που χω βαλει στη θεση του εργοστασιακου στο φιλτροκουτι και βρωμισε γρηγορα ο αισθητηρας.
7. Κακη στεγανωτητα πορτας οδηγου λογω μιας τσιμουχας που χε ξεκολλησει απ τη θεση της μεσα στην πορτα. Καινουρια τσιμουχα κι ολα ενταξει. Κι αυτο εκτος εγγυησης.
8. Αδυναμια εκκινησης, ουτε καν ενεργοποιησης των ηλεκτρονικων με το ενα κλειδι. Για καποιο λογο δεν αναγνωριζε το κλειδι εδειξε η διαγνωση. Με το δευτερο κλειδι ολα καλα, και μετα το δευτερο κλειδι με το που εβαλα το αλλο, 'ξυπνησε' και αναγνωρισε κι αυτο.
9. Ξεκολλημα εν μερει της αεροτομης που χα βαλει aftermarket αλλα σε εξουσιοδοτημενο.
Το φτιαξα μονος μου με κυανοακρυλικη κολλα.
10. Μη λειτουργια του ανεμιστηρα καμπινας του κλιματισμου ενω ολο το υπολοιπο συτημα δουλευε (συμπιεστης, οθονη κλπ). Ειχε φυγει η ασφαλεια του ανεμιστηρα απ τη θεση της μαλον απο κραδασμους, δε παταγε καλα και δεν επαιρνε ο ανεμιστηρας. Αφου ελεγξα ολες τις σχετικες με τον κλιματισμο ασφαλειες και τις εβαλα στη θεση τους λειτουργησε κανονικα.
11. Και οι 2 λαμπες αλογονου για τα φωτα πορειας καηκαν με διαφορα 5 ημερων η μια με την αλλη μετα απο 4 χρονια χρησης του αυτοκινητου κι αφου ειχαν γραψει αρκετες ωρες λειτουργιας λογω οτι ηταν και μερα αναμμενα οταν εμενα εξωτερικο.

CP_Racing
20-02-09, 16:09
Το δικό μου έκανε ένα ΠΟΛΥ ενοχλητικό θόρυβο σαν κουδουνίστρα :confused:
1η διάγνωση από τον αρχιμηχανικό (προσωπικό φίλο μου) γνωστής εταιρίας leasing, ότι είναι ο κομπρέσσορας τουτ κλιματιστικού (αμάν...)
2η διάγνωση από Σπανό (όταν πήγα για την δωρεάν αλλαγή του τεντωτήρα της καδένας χρονισμού) ότι είναι από το δυναμό (δεύτερο αμάν)
3η (και τελική) διάγνωση σε γνωστό συνεργείο Bosch Service; ήταν ένα ρουλεμάν του ιμάντα δυναμό, κλιματιστικό, κλπ. που βρίσκεται ακριβώς κάτω από το δυναμό και ακριβώς πάνω από τον κομπρέσορα. Αντικαταστάθηκε και όλα μια χαρά.

Επίσης δεν δουλεύει το πιτσιλιστήρι του πίσω υαλοκαθαριστήρα. Έγινε λύσιμο της πίσω πόρτας, δεν φταίει η ανεπίστροφη βαβίδα που βρίσκεται εκεί και οι υποψίες στρέφονται στην αντλία μπροστά δεξιά στο δοχείο νερού που στέλνει το νερό πίσω. Μόλις βρεθεί η αιτία και επισκευαστεί θα ενημερώσω.

giannis 116
20-02-09, 18:50
Το θορυβο ποτε στον εκανε; Σε τι στροφες ο κινητηρας; Στον εκανε και κατα την εκκινηση; Το πιτσιλιστηρι μηπως ηταν βουλωμενο; Το τσεκαρες πρωτα αυτο; Επισης τυχαινει καμια φορα τα αντλιακια για τα πιτσιλιστηρια, μπρος και πισω αν δουλεψουν γι αρκετη ωρα να μη λειτουργουν για λιγο μετα μαλλον για προστασια, μου εχει συμβει αυτο.

CP_Racing
20-02-09, 19:24
Φίλε Γιάννη,

Τον θόρυβο τον έκανε συνεχώς... και στην εκκίνηση φυσικά. Στο ρελαντί ακουγόταν λιγότερο απ'οτι σε ψηλότερους ρυθμούς περιστροφής.

NICK BMW LOVER
05-03-09, 12:22
Εγω παιδες το πηρα 26 Μαρτιου 2008,το εχω ενα χρονο περιπου,εχω σχεδον 19.000χλμ και το μονο που μου προεκυψε ηταν να χρειαστει αλλαγη αισθητηρων εισαγωγης-εξαγωγης λογω ενδειξης βλαβης κινητηρα ,για λιγα μολις δευτερολεπτα αφου ειχα σταματησει σε φαναρια(περι τα 12.000χλμ),και μετα δεν ξαναεμφανιστηκε τπτ,παρολα αυτα επειδη ειμαι ψειρας πηγα εκανα την αντικατασταση και αλλαξα κ λαδια που ηθελα!!!Ενταξει,ενα "τσιριγματακι" απο τα φρενα ακουγεται λιγο κ σε μενα αλλα δεν ειναι τπτ!Δοξα τω θεω μεχρι τωρα τπτ αλλο αξιοσημειωτο,και μακαρι και για τα υπολοιπα χλμ που αναμενουν να τα καταπιω,χεχεχε!!!

ΓΙΑΝΝΗΣ
09-03-09, 07:17
Το δικο μου ειναι μοντελο 10\08. 6500χλμ
Μεσα στην εβδομαδα παω γιατι τριζουν αρκετα οι πορτες, αυτη δε του συνοδηγου ενοχλει ακομη και την συζηγο που θεωρει οτι "μονο εγω τα ακουω!!!"
-Ακουγετε ενας θορυβος απο την πλαφονιερα
- Η μηχανη κανει αυτο τον εντονο μεταλικο ηχο!!!. Και οκ να πω οτι ειναι ο αμεσος ψεκασμος αλλα και η Ε92 εχει τον ιδιο κινητηρα αλλα ετσι δεν κανει!!!!:bullhorn:

Και επι της ευκαιριας θα αλλαξω και λαδια φιλτρο.(off topic)

Nikos120i
09-03-09, 07:52
Να χτυπήσω ξύλο εκτός από μια αλλαγή στους αισθητήρες εκκεντροφόρων στα 8000κμ, είμαι στα 14Κ κμ, το έχω 1.5 και κάτι παραπάνω χρόνο και δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα.

veliopou
09-03-09, 10:30
Πριν από λίγες μέρες είχα πάει για σερβις και εκεί μου είπαν ότι είχε πρόβλημα η πολλαπλή εισαγωγής. εγώ δεν το είχα καταλάβει ούτε το είχα ακούσει. μου είπαν ότι ορισμένα αυτοκίνητα το βγάζουν και έχει έρθει οδηγία από Γερμανία για αντικατάσταση. Φυσικά δεν πλήρωσα τίποτα. ο μόνος τρόπος να το καταλάβεις είναι όταν είσαι σταματημένος και μαρσάρεις απότομα για λίγο και κοφτά όταν αφήνεις το γκάζι ακούγεται ένα γκουπ από τη μηχανή.
αυτό πάντως που με παραξενευει και δεν μπορώ να καταλάβω είναι με τον μεταλλικό ήχο όταν βάζεις το αμάξι μπροστά ειδικά μετά από κρυο βράδυ. το είχα και στον προηγούμενο άσσο και σε αυτόν με τα 122ps. και δεν είναι η καδένα του εκκεντροφόρου γιατί δεν είμαι μέσα στην ανάκληση για το καινούργιο μοντέλο.

NICK BMW LOVER
09-03-09, 11:11
Νικο120i το ιδιο προβληματακι ειχαμε

ΓΙΑΝΝΗΣ
10-03-09, 09:40
Σημερα πηγα στον σπανο για τα θεματα του ασσου.
- Το προβλημα με τον ηχο απο τριξιματα στις πορτες αντιμετωπιστικε με σπρευ σιλικονης και ο ηχος χαθηκε , οχι εντελως αλλα κατα 90%, μου ειπαν οτι αν συνεχισει θα μου αλλαξουν το λαστιχο του σασι στις πορτες.
- Ο ηχος του κινητηρα κρινετε φυσιολογικος απο αυτους αλλα εμενα μου φαινεται οτι εχει χαθει σε ενα μεγαλο ποσοστο μετα την αλλαγη λαδιων και φιλτρου!!!

Αυτα, υποθετω οτι αν υπηρχε περιπτωση να υπαρχει κατι για ανακληση για την εισαγωγη που εχω διαβασει και παραπανω θα μου το ελεγαν οταν εβαλαν τον αριθμο πλαισιου στο κομπιουτερ, γιατι εγω δεν ανεφερα τιποτα περι αυτου.

nocarder
10-03-09, 23:35
Να χτυπήσω ξύλο εκτός από μια αλλαγή στους αισθητήρες εκκεντροφόρων στα 8000κμ, είμαι στα 14Κ κμ, το έχω 1.5 και κάτι παραπάνω χρόνο και δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα.

Χτυπάς ξύλο που στις 8.000 χλμ άλλαξες αισθητήρες εκκεντροφόρων ???

Εγώ θα χτυπούσα το κεφάλι μου μάλλον...

Nikos120i
11-03-09, 20:05
Χτυπάς ξύλο που στις 8.000 χλμ άλλαξες αισθητήρες εκκεντροφόρων ???

Εγώ θα χτυπούσα το κεφάλι μου μάλλον...

Θα χτυπούσα το κεφάλι μου αν το αυτοκίνητο είχε σοβαρότερα προβλήματα ή ήταν τον περισσότερο καιρό στο συνεργείο, όπως η 147 που είχα πριν.

Μία επίσκεψη στο συνεργείο για ένα τόσο απλό και μικρό θέμα στον 1.5 χρόνο που το έχω νομίζω είναι μέσα στα πλαίσια των "λογικών παιδικών ασθενειών".

nassosbmw1
11-03-09, 22:22
Θα χτυπούσα το κεφάλι μου αν το αυτοκίνητο είχε σοβαρότερα προβλήματα ή ήταν τον περισσότερο καιρό στο συνεργείο, όπως η 147 που είχα πριν.

Μία επίσκεψη στο συνεργείο για ένα τόσο απλό και μικρό θέμα στον 1.5 χρόνο που το έχω νομίζω είναι μέσα στα πλαίσια των "λογικών παιδικών ασθενειών".

λογικό (έως καταπληκτικό)για ALFA ROMEO...επιεικώς απαράδεκτο για το "όνομα" που πουλάει η φίρμα BMW...:shakehead

Nikos120i
12-03-09, 08:30
λογικό (έως καταπληκτικό)για ALFA ROMEO...επιεικώς απαράδεκτο για το "όνομα" που πουλάει η φίρμα BMW...:shakehead

Είσαι νομίζω υπερβολικός στη προκειμένη περίπτωση. Μιλάμε για ένα πολύ μικρό πρόβλημα το οποίο είναι στα πλαίσια της λογικής.

Ξέρεις, για μερικά components του αυτοκινήτου που ίσως χαλάσουν, δε φταίει η BMW, αλλά ο προμηθευτής.

CP_Racing
12-03-09, 10:00
Το δικό μου έκανε ένα ΠΟΛΥ ενοχλητικό θόρυβο σαν κουδουνίστρα :confused:
1η διάγνωση από τον αρχιμηχανικό (προσωπικό φίλο μου) γνωστής εταιρίας leasing, ότι είναι ο κομπρέσσορας τουτ κλιματιστικού (αμάν...)
2η διάγνωση από Σπανό (όταν πήγα για την δωρεάν αλλαγή του τεντωτήρα της καδένας χρονισμού) ότι είναι από το δυναμό (δεύτερο αμάν)
3η (και τελική) διάγνωση σε γνωστό συνεργείο Bosch Service; ήταν ένα ρουλεμάν του ιμάντα δυναμό, κλιματιστικό, κλπ. που βρίσκεται ακριβώς κάτω από το δυναμό και ακριβώς πάνω από τον κομπρέσορα. Αντικαταστάθηκε και όλα μια χαρά.

Επίσης δεν δουλεύει το πιτσιλιστήρι του πίσω υαλοκαθαριστήρα. Έγινε λύσιμο της πίσω πόρτας, δεν φταίει η ανεπίστροφη βαβίδα που βρίσκεται εκεί και οι υποψίες στρέφονται στην αντλία μπροστά δεξιά στο δοχείο νερού που στέλνει το νερό πίσω. Μόλις βρεθεί η αιτία και επισκευαστεί θα ενημερώσω.

update...

ΠΟΛΥΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ρε παιδιά...
Τελικά μετά από πολύ εκνευρισμό και ταλαιπωρία μου, καταλήξαμε ότι είναι ο κομπρέσσορας του clima που κάνει την ανυπόφορη κυριολεκτικά φασαρία. Πάμε για αλλαγή μάλλον. Θα σας κρατήσω ενήμερους.

'Οσο για το πιστιλιστήρι ήταν τελικά η @#$%^ ανεπίστροφη βαλβίδα!!

giannis 116
12-03-09, 16:05
update...

ΠΟΛΥΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ρε παιδιά...
Τελικά μετά από πολύ εκνευρισμό και ταλαιπωρία μου, καταλήξαμε ότι είναι ο κομπρέσσορας του clima που κάνει την ανυπόφορη κυριολεκτικά φασαρία. Πάμε για αλλαγή μάλλον. Θα σας κρατήσω ενήμερους.

'Οσο για το πιστιλιστήρι ήταν τελικά η @#$%^ ανεπίστροφη βαλβίδα!!

Μπορεις να μας δωσεις λιγες παραπανω πληροφοριες γι αυτη την ανεπιστροφη; Βρισκεται πισω απ την επενδυση της πορτας του χωρου αποσκευων; Σου ειχε κολλησει; Εμενα μου χε τυχει μια φορα να βουλωσει το πιτσιλιστηρι, προσπαθησα να το ξεβουλωσω με λεπτο συρμα αλλα το ξεχειλωσα κι εγινε ποτιστηρι! Αγορασα αλλο, καινουριο αλλα η πλακα ηταν οτι δεν εμπαινε καλα στη θεση του, ηταν πιο χοντρο το πλαστικο σωμα, και χρειαστηκε να 'φαω' λιγο υλικο για να κουμπωσει. Που και που κανει οτι βουλωνει ειδικα αν το χω απλυτο ή ακινητο πολυ καιρο, αλλα μετα απο λιγη χρηση ξεβουλωνει.
Για το συμπιεστη κλιματισμου που λες και σ ενος γνωστου μου η 116 Ε87 του εκανε θορυβο εκει σα σφυριγμα και τον αλλαξε μεσα στην εγγυηση γιατι του εμφανιστηκε στην αρχη που το χε αγορασει τ αμαξι καινουριο. Εσυ εισαι στην εγγυηση; Ειναι ακριβο εξαρτημα, περιπου 900€ κανει καινουριο. Τσεκαρε την τροχαλια του, εκει που ειναι κ ο μαγνητικος του συμπλεκτης. Σ εμενα εκει εσπασε κι εκανε σα κουδουνιστρα μεχρι που ξεκολλησε τελειως και 'κουρεψε' και το λουρι.

nocarder
12-03-09, 17:54
Είσαι νομίζω υπερβολικός στη προκειμένη περίπτωση. Μιλάμε για ένα πολύ μικρό πρόβλημα το οποίο είναι στα πλαίσια της λογικής.

Ξέρεις, για μερικά components του αυτοκινήτου που ίσως χαλάσουν, δε φταίει η BMW, αλλά ο προμηθευτής.

Νομίζω έχει ξαναειπωθεί αυτό, οπότε λέω να ξαναπώ το ίδιο...

Για τα φρένα θα φταίει η Brembo, για τα ηλεκτρικά η BOSCH, για τα λάστιχα η CONTINENTAL, για το δέρμα θα φταίει ο βούβαλος που έκανε κακή διατροφή...κλπ...κλπ

Τελικά η BMW γιατί φταίει? Για το σασί? Αυτό και στη θάλασσα να το πετάξεις δεν θα πάθει τπτ!

Η BMW είναι μοναδική υπεύθυνη για όλα, αυτή μου πούλησε το αυτοκίνητο και κανείς άλλος...αλλά το θεωρώ κατάντια γι' αυτή τη φίρμα, τέτοιες βλάβες να θεωρούνται "φυσιολογικές" και να νιώθουμε και "ευτυχείς" που πάθαμε "μόνο" αυτό!

Nikos120i
12-03-09, 18:32
Νομίζω έχει ξαναειπωθεί αυτό, οπότε λέω να ξαναπώ το ίδιο...

Για τα φρένα θα φταίει η Brembo, για τα ηλεκτρικά η BOSCH, για τα λάστιχα η CONTINENTAL, για το δέρμα θα φταίει ο βούβαλος που έκανε κακή διατροφή...κλπ...κλπ

Τελικά η BMW γιατί φταίει? Για το σασί? Αυτό και στη θάλασσα να το πετάξεις δεν θα πάθει τπτ!

Η BMW είναι μοναδική υπεύθυνη για όλα, αυτή μου πούλησε το αυτοκίνητο και κανείς άλλος...αλλά το θεωρώ κατάντια γι' αυτή τη φίρμα, τέτοιες βλάβες να θεωρούνται "φυσιολογικές" και να νιώθουμε και "ευτυχείς" που πάθαμε "μόνο" αυτό!

Ας το πάμε λίγο διαφορετικά...γιατί λοιπόν θα χτυπούσες το κεφάλι σου στον τοίχο στη περίπτωσή μου (όπως έγραψες)?

Btw και το μοτέρ BMW είναι

CP_Racing
12-03-09, 20:30
Μπορεις να μας δωσεις λιγες παραπανω πληροφοριες γι αυτη την ανεπιστροφη;
...

http://www.babybmw.net/forum/viewtopic.php?f=29&t=12055

:nixweiss:

nocarder
12-03-09, 23:15
Ας το πάμε λίγο διαφορετικά...γιατί λοιπόν θα χτυπούσες το κεφάλι σου στον τοίχο στη περίπτωσή μου (όπως έγραψες)?

Btw και το μοτέρ BMW είναι

Γιατί θα είχα δώσει ένα σωρό λεφτά για να αγοράσω BMW, που θα έπρεπε να ισοδυναμεί με αξιοπιστία, ποιότητα, κύρος και ένα σωρό άλλα που ακολουθούν μια premium μάρκα αυτοκινήτων και τελικά αυτό που πήρα "χάλασε" πριν καλά καλά προλάβω να κάνω οτιδήποτε.

Nikos120i
13-03-09, 07:54
Γιατί θα είχα δώσει ένα σωρό λεφτά για να αγοράσω BMW, που θα έπρεπε να ισοδυναμεί με αξιοπιστία, ποιότητα, κύρος και ένα σωρό άλλα που ακολουθούν μια premium μάρκα αυτοκινήτων και τελικά αυτό που πήρα "χάλασε" πριν καλά καλά προλάβω να κάνω οτιδήποτε.

Μα βλέπεις τώρα ότι είσαι υπερβολικός??

Τι εννοείς χάλασε? Το πέταξα? Δε το ευχαριστήθηκα???

Μετά από 8Κ κμ χαράς, κύρους, ποιότητας και ένα σωρό άλλα...μπήκε για μία μέρα να αλλάξουν δύο αισθητήρες και ξαναβγήκε την ίδια μέρα το απόγευμα για να συνεχίσει για άλλα 6Κ απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.

Ας προσέχουμε λίγο τι λέμε και για το πόσο υπερβάλουμε...

Τέλος, premium μάρκες όπως η Audi και η Alfa Romeo έχουν ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥΥΥΥ περισσότερα προβλήματα...

giannis 116
13-03-09, 09:20
http://www.babybmw.net/forum/viewtopic.php?f=29&t=12055

:nixweiss:

Ευχαριστω! Κατατοπιστικοτατο το Αγγλακι!

nocarder
15-03-09, 00:30
Μα βλέπεις τώρα ότι είσαι υπερβολικός??

Τι εννοείς χάλασε? Το πέταξα? Δε το ευχαριστήθηκα???

Μετά από 8Κ κμ χαράς, κύρους, ποιότητας και ένα σωρό άλλα...μπήκε για μία μέρα να αλλάξουν δύο αισθητήρες και ξαναβγήκε την ίδια μέρα το απόγευμα για να συνεχίσει για άλλα 6Κ απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.

Ας προσέχουμε λίγο τι λέμε και για το πόσο υπερβάλουμε...

Τέλος, premium μάρκες όπως η Audi και η Alfa Romeo έχουν ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥΥΥΥ περισσότερα προβλήματα...

Η υπερβολή είναι δρόμος 2 κατευθύνσεων!

Το ίδιο και για το πόσο υπερβάλλουμε!


Όταν λέμε χάλασε, εννοούμε χάλασε...είναι πολύ απλό νομίζω σαν έννοια. Δεν γνωρίζω αντο πέταξες (ακόμα) ή όχι. Ποιό αν ευχαριστήθηκες...το αυτοκίνητο ή το συνεργείο?

Δεν μπήκε για μια μέρα για να αλλαχτούν οι αισθητήρες...σημαίνει για κάποιες (πολλές?) μέρες παρουσίαζε προβλήματα στη λειτουργία του, μετά πήγε για έλεγχο να διαγνωσθεί ποιά είναι η αιτία και μετά πήγε για την αλλαγή...

Τέλος, το ότι τα άλλα αυτοκίνητα έχουν περισσότερες βλάβες (που κι αυτό ελέγχεται) σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε περιχαρείς που το δικό μας χαλάει αλλά λιγότερο από τα άλλα???

Φυσικά δεν υπάρχει αυτοκίνητο που να μην βγάλει βλάβη....αλλά στις 8.000 χλμ και BMW... εμένα προσωπικά με απογοητεύει!

Nikos120i
15-03-09, 08:51
Η υπερβολή είναι δρόμος 2 κατευθύνσεων!

Το ίδιο και για το πόσο υπερβάλλουμε!


Όταν λέμε χάλασε, εννοούμε χάλασε...είναι πολύ απλό νομίζω σαν έννοια. Δεν γνωρίζω αντο πέταξες (ακόμα) ή όχι. Ποιό αν ευχαριστήθηκες...το αυτοκίνητο ή το συνεργείο?

Δεν μπήκε για μια μέρα για να αλλαχτούν οι αισθητήρες...σημαίνει για κάποιες (πολλές?) μέρες παρουσίαζε προβλήματα στη λειτουργία του, μετά πήγε για έλεγχο να διαγνωσθεί ποιά είναι η αιτία και μετά πήγε για την αλλαγή...

Τέλος, το ότι τα άλλα αυτοκίνητα έχουν περισσότερες βλάβες (που κι αυτό ελέγχεται) σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε περιχαρείς που το δικό μας χαλάει αλλά λιγότερο από τα άλλα???

Φυσικά δεν υπάρχει αυτοκίνητο που να μην βγάλει βλάβη....αλλά στις 8.000 χλμ και BMW... εμένα προσωπικά με απογοητεύει!

Μα βλέπεις ότι δε γνωρίζεις ΚΑΝ την υπόθεση και βγάζεις δικά σου (ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ) συμπεράσματα???

Μια μέρα, πρωί...το βάζω μπροστά, ανάβει το φωτάκι του κινητήρα...το πάω στη BMW την ίδια στιγμή, μου δίνουν μια 316i για την ημέρα και το απόγευμα πήγα και το πήρα.

Τόσο γρήγορα, τόσο απλά.

Θες να σου πω τι είχα τραβήξει με την 147 από τα 2.000 κμ??? Αυτά είναι προβλήματα...

nocarder
16-03-09, 19:41
Μα ξαναλέω φίλε μου, το ότι άλλα χαλάνε περισσότερο δε σημαίνει ότι το δικό μας είναι μια χαρά...

Για μένα και μόνο που έπρεπε να πάει συνεργείο στα 8.000χλμ είναι απογοητευτικό.

Είπαμε, τα αγαπάμε τα αυτοκίνητά μας αλλά μην κάνουμε και "τον αλέκο" όταν βγάζουν ζημιές και λέμε ότι όλα είναι μια χαρά, "χτυπάω ξύλο που κάηκαν οι αισθητήρες", "τόσο γρήγορα και τόσο απλά"...

Ψάχνουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος!

Nikos120i
16-03-09, 21:21
Μα ξαναλέω φίλε μου, το ότι άλλα χαλάνε περισσότερο δε σημαίνει ότι το δικό μας είναι μια χαρά...

Για μένα και μόνο που έπρεπε να πάει συνεργείο στα 8.000χλμ είναι απογοητευτικό.

Είπαμε, τα αγαπάμε τα αυτοκίνητά μας αλλά μην κάνουμε και "τον αλέκο" όταν βγάζουν ζημιές και λέμε ότι όλα είναι μια χαρά, "χτυπάω ξύλο που κάηκαν οι αισθητήρες", "τόσο γρήγορα και τόσο απλά"...

Ψάχνουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος!

Δε "βγάζουνε ζημιές"...έβγαλε μια ζημιά.

Νομίζω ότι είσαι περισσότερο επικριτικός απ'ότι πρέπει και αρκετά υπερβολικός.

Προσωπικά προφανώς και δε με απογοήτευσε ούτε η αγορά μου και σαφώς ούτε και το αυτοκίνητο επειδή μια φορά άναψε ένα λαμπάκι.

Δεν υπάρχει αυτοκίνητο που να μη βγάλει ένα πρόβλημα στα 2 χρόνια...καλώς ή κακώς αυτό είναι η αλήθεια...

spaka
17-03-09, 19:42
Μα ξαναλέω φίλε μου, το ότι άλλα χαλάνε περισσότερο δε σημαίνει ότι το δικό μας είναι μια χαρά...

Για μένα και μόνο που έπρεπε να πάει συνεργείο στα 8.000χλμ είναι απογοητευτικό.

Είπαμε, τα αγαπάμε τα αυτοκίνητά μας αλλά μην κάνουμε και "τον αλέκο" όταν βγάζουν ζημιές και λέμε ότι όλα είναι μια χαρά, "χτυπάω ξύλο που κάηκαν οι αισθητήρες", "τόσο γρήγορα και τόσο απλά"...

Ψάχνουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος!

Νομιζω εσυ χανεις το δασος (το οποιο μεταφραζετε στην απολαυση του να γουσταρεις καθημερινα το αυτοκινητο που οδηγας, για οτι ξεχωριστα στον καθενα προσφερει), ψαχνοντας το δεντρο (το οποιο μεταφραζετε σε μια βλαβη που εβγαλε στα 2 χρονια που το εχεις).

Βλαβες βγαζουν ολα τα αυτοκινητα. Δε δικαιολογω την BMW για ολα τα προβληματα που εχουν βγει στην επιφανεια μεσα απο αυτο το thread αλλα δε παυω να απολαμβανω τις οποιες διαδρομεσ κανω με το bmwδακι μου, συνεχιζω να ειμαι ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο μου και αν με ρωτησει καποιος του συνιστω ανεπιφυλαχτα να το αγορασει.
Αυτο σημαινει πως δεν εκλαψα (ακομα) τα λεφτα που εδωσα.

paspas
18-03-09, 10:03
Να συμφωνησω με τον spaka.
Καποια προβληματα που τελικα τα ξεπερασα δε μου αλλαξαν τη θετικη γνωμη που εχω για το κουβαδακι μου.
Εχετε δει την ταινια "Ο αφθαρτος"; (υπερβολη)

Spyros E81
18-03-09, 10:45
Παιδιά εδώ και δύο εβδομάδες ακούγεται ένα τρίξιμο στην πίσω δεξιά ταπετσαρία (πίσω από το κάθισμα του συνοδηγού).Να σημειώσω οτι το αυτοκίνητο έχει φιμέ aftermarket και δεν ξέρω μήπως είχαν βγάλει την ταπετσαρία.Άν κάποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθησει...

nocarder
18-03-09, 12:20
Νομιζω εσυ χανεις το δασος (το οποιο μεταφραζετε στην απολαυση του να γουσταρεις καθημερινα το αυτοκινητο που οδηγας, για οτι ξεχωριστα στον καθενα προσφερει), ψαχνοντας το δεντρο (το οποιο μεταφραζετε σε μια βλαβη που εβγαλε στα 2 χρονια που το εχεις).

Βλαβες βγαζουν ολα τα αυτοκινητα. Δε δικαιολογω την BMW για ολα τα προβληματα που εχουν βγει στην επιφανεια μεσα απο αυτο το thread αλλα δε παυω να απολαμβανω τις οποιες διαδρομεσ κανω με το bmwδακι μου, συνεχιζω να ειμαι ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο μου και αν με ρωτησει καποιος του συνιστω ανεπιφυλαχτα να το αγορασει.
Αυτο σημαινει πως δεν εκλαψα (ακομα) τα λεφτα που εδωσα.

Δεν ξέρω τι απόλαυση σου προσφέρει ένα αυτοκίνητο που βγάζει βλάβες...εμένα καμία!

Επίσης το ότι λέω ότι έπαθε το Α ή το Β δεν σημαίνει ότι δεν μου αρέσει πλέον το αυτοκίνητο ή θα το πουλήσω την άλλη μέρα....αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω είναι να εθελοτυφλούμε και να τα βλέπουμε όλα ρόδινα...ενώ δεν είναι!

Δε "βγάζουνε ζημιές"...έβγαλε μια ζημιά.

Νομίζω ότι είσαι περισσότερο επικριτικός απ'ότι πρέπει και αρκετά υπερβολικός.

Προσωπικά προφανώς και δε με απογοήτευσε ούτε η αγορά μου και σαφώς ούτε και το αυτοκίνητο επειδή μια φορά άναψε ένα λαμπάκι.

Δεν υπάρχει αυτοκίνητο που να μη βγάλει ένα πρόβλημα στα 2 χρόνια...καλώς ή κακώς αυτό είναι η αλήθεια...

Το δικό σου έβγαλε μια ζημιά, το παρόν νήμα αποδυκνύει ότι βγάζει πολλά περισσότερα!

Το αν σε απογοήτευσε η αγορά σου είναι άσχετο με το ότι τα βλέπεις όλα σωστά, ακόμα δλδ και τη βλάβη να την βλέπεις "φυσιολογική". Φυσικά θα είμαι αυστηρός και επικριτικός με το αυτοκίνητό μου γιατί απαιτώ περισσότερα απ' αυτό.

Συνεχίζεις να λές ότι τα "άλλα" αυτοκίνητα βγάζουν προβλήματα...δε με απασχολεί τι κάνουν τα άλλα...μπορεί να παίρνουν φωτιά και να καίγονται, μπορεί να είναι "σιδερένια" και να μην παθαίνουν ποτέ τπτ...δε μου καίγεται καρφάκι...εγώ έχω συγκεκριμένες απαιτήσεις από το δικό μου αυτοκίνητο.

Να συμφωνησω με τον spaka.
Καποια προβληματα που τελικα τα ξεπερασα δε μου αλλαξαν τη θετικη γνωμη που εχω για το κουβαδακι μου.
Εχετε δει την ταινια "Ο αφθαρτος"; (υπερβολη)

Και πάλι λέω...φυσικά και η αποψή σου μπορέι να είναι θετική όσα προβλήματα κι αν σου έβγαλε. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι τα προβλήματα δεν υπήρξαν....υπήρξαν και πρέπει να τα "ξεφωνίζουμε".

φιλικά και επικριτικά
nocarder

ΓΙΑΝΝΗΣ
18-03-09, 13:09
Παιδια το thread ειναι για να αναφερουμε τα προβληματα τις σειρας 1, οχι τα δικα μας.....

Fairytale
18-03-09, 15:21
Το παρόν thread αφορά προβλήματα μικρά ή μεγάλα της σειράς 1. Για να καταγράφονται θα υπάρχουν. Και αναμενόμενο είναι να υπάρχουν δυστυχώς άσχετα με τον τίτλο premium ή όχι της εταιρείας. Υπάρχουν και σε ποιό premium μάρκες από ότι η BMW (ναι, υπάρχουν και τέτοιες).
Σκοπός λοιπόν είναι να τα καταγράψουμε και να αλληλοβοηθηθούμε. Το πόσο μας επηρεάζουν έχει σχέση με το τι έχουμε αντιμετωπίσει ο καθένας μας στο παρελθόν και το πόσο μας δυσκολεύουν αυτά στην καθημερινότητα μας.
Η απογοήτευση είναι θέμα προσδοκιών, όσο μεγαλύτερες είναι αυτές τόσο μεγαλύτερη είναι και η απογοήτευση μας...
Παρακαλώ να σταματήσει η πολεμική μεταξύ σας και τα off-topic (σε σχέση με το θέμα του thread) που το μόνο που καταφέρνει είναι την διάθεση σας να χαλάει. Εαν παρόλα αυτά συνεχιστεί, τα post θα διαγραφούν.
C U out there

nocarder
18-03-09, 18:29
Σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει τπτ το "πολεμικό", κουβέντα κάνουμε...sorry για το off-topic (αν και νομίζω είμαστε on) και σταματάω εδώ!

Αν θέλετε να διαγραφούν τα μηνύματα, κανένα πρόβλημα από μέρους μου.

και πάλι sorry!

Nikos120i
18-03-09, 20:52
Καταρχάς δε νομίζω ότι είμαστε offtopic...

Δεν ξέρω τι απόλαυση σου προσφέρει ένα αυτοκίνητο που βγάζει βλάβες...εμένα καμία!

Επίσης το ότι λέω ότι έπαθε το Α ή το Β δεν σημαίνει ότι δεν μου αρέσει πλέον το αυτοκίνητο ή θα το πουλήσω την άλλη μέρα....αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω είναι να εθελοτυφλούμε και να τα βλέπουμε όλα ρόδινα...ενώ δεν είναι!



Το δικό σου έβγαλε μια ζημιά, το παρόν νήμα αποδυκνύει ότι βγάζει πολλά περισσότερα!

Το αν σε απογοήτευσε η αγορά σου είναι άσχετο με το ότι τα βλέπεις όλα σωστά, ακόμα δλδ και τη βλάβη να την βλέπεις "φυσιολογική". Φυσικά θα είμαι αυστηρός και επικριτικός με το αυτοκίνητό μου γιατί απαιτώ περισσότερα απ' αυτό.

Συνεχίζεις να λές ότι τα "άλλα" αυτοκίνητα βγάζουν προβλήματα...δε με απασχολεί τι κάνουν τα άλλα...μπορεί να παίρνουν φωτιά και να καίγονται, μπορεί να είναι "σιδερένια" και να μην παθαίνουν ποτέ τπτ...δε μου καίγεται καρφάκι...εγώ έχω συγκεκριμένες απαιτήσεις από το δικό μου αυτοκίνητο.



Και πάλι λέω...φυσικά και η αποψή σου μπορέι να είναι θετική όσα προβλήματα κι αν σου έβγαλε. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι τα προβλήματα δεν υπήρξαν....υπήρξαν και πρέπει να τα "ξεφωνίζουμε".

φιλικά και επικριτικά
nocarder

Κοίτα, αρχικά σε φόρουμ μόνο παράπονα θα βρεις, τη πραγματικότητα περί αξιοπιστίας της Σειράς 1 θα τη βρεις σε έρευνες που έχουν γίνει οι οποίες δείχνουν ότι είναι μάλιστα το πιο αξιόπιστο αυτοκίνητο στη κατηγορία του!

Κατά δεύτερον, γενικοποιείς λίγο τη κατάσταση. Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που δε μπορεί να απολαύσει το αυτοκίνητό του επειδή βγάζει όλο βλάβες (όπως έγραψες)...και τέλος ναι, βλάβες βγάζουν όλα τα αυτοκίνητα καλώς ή κακώς...όταν δεχθείς αυτό τότε θα καταλάβεις γιατί το αυτοκίνητο που βγάζει τις λιγότερες βλάβες είναι το καλύτερο...

Geo_3D
18-03-09, 22:11
Να βαλω και εγω ενα λιθαρακι.....ή μια βομβα,οπως το παρει κανεις,στην συζητηση

Τα χ,ψ 5-6 συγκεκριμενα προβληματα της σειρας 1,ειναι σχεδον στανταρ και στην σειρα 3 Ε9χ και στο μεγαλυτερο ποσοστο τους ειναι στα 4κυλινδρα.

Μεχρι στιγμης δηλαδη τα περισσοτερα που εχετε γραψει δεν αφορουν προβληματα της σειρας 1,αλλά των 4κυλινδρων κινητηρων (ως επι το πλειστον οπως εγραψα και πιο πανω)

NICK BMW LOVER
22-03-09, 18:47
Παλι δεν κρατηθηκες εσυ,μιλησες,αλλα λες αληθεια!!!

ninja3
29-03-09, 21:39
Πσιδια έχω το 116ι μετά 122ps 2008 δεν έχει βγάλει τίποτα μόνο κάτι τριξίματα δεξιά στον αεραγωγό
κάπου κάπου το αμάξι είναι ώμος ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ.
και είμαι πόλη ευχαριστημένος.

ΓΙΑΝΝΗΣ
30-03-09, 04:43
Πσιδια έχω το 116ι μετά 122ps 2008 δεν έχει βγάλει τίποτα μόνο κάτι τριξίματα δεξιά στον αεραγωγό
κάπου κάπου το αμάξι είναι ώμος ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ.
και είμαι πόλη ευχαριστημένος.

Λιγο σπρευ σιλικονης μεσα (λιγο) με το καλαμακι και τελος το τριξιμο!

kostasble
01-04-09, 15:17
Καταρχάς δε νομίζω ότι είμαστε offtopic...



Κοίτα, αρχικά σε φόρουμ μόνο παράπονα θα βρεις, τη πραγματικότητα περί αξιοπιστίας της Σειράς 1 θα τη βρεις σε έρευνες που έχουν γίνει οι οποίες δείχνουν ότι είναι μάλιστα το πιο αξιόπιστο αυτοκίνητο στη κατηγορία του!

Κατά δεύτερον, γενικοποιείς λίγο τη κατάσταση. Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που δε μπορεί να απολαύσει το αυτοκίνητό του επειδή βγάζει όλο βλάβες (όπως έγραψες)...και τέλος ναι, βλάβες βγάζουν όλα τα αυτοκίνητα καλώς ή κακώς...όταν δεχθείς αυτό τότε θα καταλάβεις γιατί το αυτοκίνητο που βγάζει τις λιγότερες βλάβες είναι το καλύτερο...
ελπίζω όχι την έρευνα του AUTOΤΡΙΤΗ.
Επίσης εννωείται οτι όλα τα αυτοκίνητα βγάζουν βλάβες αφού έχουν κοινά περιφεριακά Bosch Magnetti Marelli Delfi κτλ.

BillyK_LA
28-04-09, 23:56
Καλησπέρα και απο εμένα και καλώς σας βρήκα. Διαβάζοντας αυτές τα παραπάνω ποστ τις τελευταίες ημέρες η αλήθεια είναι ότι ψιλοτρόμαξα, τουλάχιστον αυτό έγινε ΑΦΟΥ είχα παραγγείλει κ εγώ την 118i:cheers: Το αυτοκίνητο έχει μόλις 110Klm στο κοντέρ ( μια εβδομάδα το έχω) και ήδη έχω εντοπίσει 2 φάουλ:
1) από την ώρα της παράδοσης ακούω ένα τριγμό στο παράθυρο του συνοδηγού (το αυτοκ. είναι τρίπορτο) όταν πέφτω σε ανωμαλίες.
2) Η μηχανή του δείχνει λίγο απρόβλεπτα απρόθυμη (με το γάντι το λέω...) έως τις 2.000 στροφές και ίσως να έχω παρατηρήσει και κάποιο κόμπιασμα ψηλότερα.

Το πρώτο θέμα θα διευθετηθεί ελπίζω εντός της επόμενης εβδομάδος, θα επικοινωνήσω με αντιπροσωπεία να μου το φτιάξουνε.
Το δεύτερο έχει νόημα να το ψάξω τη στιγμή που το αυτοκίνητο είναι άστρωτο; ή μήπως ο κινητήρας έχει όντως πρόβλημα και τον επιβαρύνω;
Καλούνται οι συμφορουμίτες με 118 να δώσουν τα φώτα τους!!!:feedback:

dath6680
29-04-09, 13:13
λοιπον στο δικο μου 118ι που εχει κλεισει περιπου 20.000 χλμ ειχα τα εξης προβληματακια
1.Θορυβος απο τα φρενα ( τσιριγμα ) το οποιο παρουσιαστηκε μετα απο 5-6000 χλμ. Στην αντιπροσωπια θωρηθηκε κατι φυσιολογικο και μετα απο πιεση δικη μου δεχτηκαν να μου καθαρισουν τα τακακια χωρις χρεωση....( ειμαι μεσα στην εγγυηση για αλλους 14 μηνες )
2.Ακουγεται που και που οταν εχει πολυ ησυχια ενα χτυπημα στον δεξι αεραγωγο του συνοδηγου.....πηγα αντιπροσωπεια και μου ειπανε οτι πιθανον....να μην εχει βιδωθει καλα κατι....και θα το κοιταξουν....τεσπα ο θορυβος εξαφανιστηκε....
3.Τα παραθυρα ( εχω 3 θυρο) ορισμενες φορες οταν ανοιγα την πορτα κατεβαιναν μεχρι την μεση και μετα οταν την εκλεινα ανεβαιναν παλι....διορθωθηκε στην εγγυηση....

Γενικα το αμαξι ειναι πολυ καλο....διατηρει ανετα υψηλη ταχυτητα...πολυ καλο κρατημα.....φοβερη συμπεριφορα γενικα....ιδανικο για ταξιδια...βγαινεις ατσαλακωτος.....και σε δρομους γυαλι μπορεις να παιξεις με πισω κινηση....καιει φυσιολογικα......μετα τα 170 οχι :D

nchatzi
30-04-09, 14:33
dath6680 το 3 που αναφέρεις μου συμβαίνει και εμένα, αλλά όταν πατήσω το κουμπί ανοίγματος του κλειδιού 2 φορές κατά λάθος αντί για 1.
Είναι πρόβλημα ή είναι "κόλπο"?

BillyK, άστρωτο ατμοσφαιρικό 16βάλβιδο πως περιμένεις ότι θα πηγαίνει μέχρι τις 2000 στροφές?
Μήπως ήθελες τουρμπάκι(VAG) και πήρες λάθος αμάξι? :smashtard

tzimiani
30-04-09, 17:25
dath6680 το 3 που αναφέρεις μου συμβαίνει και εμένα, αλλά όταν πατήσω το κουμπί ανοίγματος του κλειδιού 2 φορές κατά λάθος αντί για 1.
Είναι πρόβλημα ή είναι "κόλπο"?

BillyK, άστρωτο ατμοσφαιρικό 16βάλβιδο πως περιμένεις ότι θα πηγαίνει μέχρι τις 2000 στροφές?
Μήπως ήθελες τουρμπάκι(VAG) και πήρες λάθος αμάξι? :smashtard
Παιδιά καλησπέρα, το θέμα με το άνοιγμα του παραθύρου δεν έιναι πρόβλημα. Αν πατήσεις 2 φορές το κλειδί συμβαίνει αυτό για να σε βολέψει το άνοιγμα της πόρτας όταν το αυτοκίνητο είναι στριμωγμένο σε παρακάρισμα

TAZ118!
01-05-09, 02:59
Αυτο το κομπιασμα μεχρι τις 2000σαλ υπαρχει και στο δικο μου στα 30000χλμ.
Αυτο μαλλον επιδιορθωνεται με την εγκατασταση του νεου firmware το οποιο προσφερει
καλυτερη γραμμικοτητα και καλυτερη αποκριση του γκαζιου.

Το ''προβλημα'' με τα παραθυρα που κατεβαινουν στην μεση ειναι ενα απο τα πλεονεκτηματα των πορτων χωρις πλαισιο στο παραθυρο.Οσο κοντα σε καποιον τοιχο και να εχει παρκαρει,πατας το κουμπι απασφαλισης των θυρων 2 φορες και μπαινεις ανετα στο αυτοκινητο...

dath6680
01-05-09, 09:21
μου ακουγεται πολυ λογικο αυτο με το ανοιγμα των παραθυρων και μαλλον ετσι πρεπει να ειναι.....αλλα....γιατι 2 μηχανικοι στον Σπανο δεν ηξεραν τιποτα....τι να πω....μαλλον ουτε και οι ιδιοι ξερουν καλα τα αμαξια.....τεσπα μου ειπαν οτι αλλαξαν ενα ανταλακτικο και δεν θα το ξανακανει....ετσι και αλλιως δεν με ενοχλουσε.....το κρατησανε μια μερα στο συνεργειο αλλα μου δωσανε ενα Mini clubman το οποιο του ηπια το αιμα¨χεχεχεε

TAZ118!
01-05-09, 10:07
Την συγκεκριμενη λειτουργια των παραθυρων την ανακαλυψα εντελως συμπτωματικα.
Κατα την παραδοση του αυτοκινητου ο πωλητης ουτε καν την ανεφερε....
Παντως οι πορτες χωρις πλαισιο τεινουν να δημιουργουν κομπλεξ σε αυτους
με 3θυρα που δεν τις εχουν....

BillyK_LA
03-05-09, 23:11
BillyK, άστρωτο ατμοσφαιρικό 16βάλβιδο πως περιμένεις ότι θα πηγαίνει μέχρι τις 2000 στροφές?
Μήπως ήθελες τουρμπάκι(VAG) και πήρες λάθος αμάξι? :smashtard

Χαχα!!! Καλώς ή κακώς είμαι πολύ συνειδητοποιημένος στο τι ήθελα να αγοράσω... Και ότι και να βγάλει πάλι θα είναι η μία και μοναδική! Μετά από ταξίδι Αθήνα - Χαλκιδική και πίσω δεν παρατηρώ διαφορά. Πάλι τα κάνει τα κομπιάσματα. Σημερα έβαλα 95 οκτανίων βενζίνη (έβαζα 100 ως τώρα) και νομίζω ότι δεν είναι τόσο έντονο το φαινόμενο - ίσως έχει εξαλειφθεί κιόλας αλλά θα το παρακολουθήσω.

Όσο για τα παράθυρα, εγώ το πατάω επίτηδες 2 φορές το κουμπάκι :yippee::angryfire:yippee:

KostasLamia
04-05-09, 09:50
Καλημέρα και από εμένα.
Εδώ και πολύ καιρό έχω πρόβλημα με το τιμόνι. Όταν στρίβω κάνει ένα σφύριγμα σα να θέλει λάδωμα.
Το κάνει μόνο όταν είναι ζεστό το αμάξι ή όταν γενικότερα έχει αρκετά ζεστό καιρό. Όλο το χειμώνα για παράδειγμα δεν το άκουσα σχεδόν καθόλου.
Το έχει βγάλει το τιμόνι ο μηχανικός μου (όχι της αντιπροσωπείας, αλλά γνώστης των BMW αφού δούλευε χρόνια στην αντιπροσωπεία) και έριξε λάδι και σταμάτησε για πολύ καιρό. Πρόσφατα άρχισε ξανά να το κάνει και αλλάξαμε την ταινία στο τιμόνι, αλλά δυστυχώς μετά από μερικές ημέρες εμφανίστηκε και πάλι το σφύριγμα.
Γνωρίζει κανείς κάτι επί του θέματος;

giannis 116
04-05-09, 21:51
Προφανως θελει καλο καθαρισμα και λιπανση η τσιμουχα στεγανοποιησης της κολωνας του τιμονιου. Το χω ξαναδιαβασει αυτο το θεμα και σε Αγγλικο φορουμ. Καμια φορα σε ασσους αμα πιανει εκει σκονη κανει θορυβο.

philkal
14-05-09, 09:14
Παιδιά καλησπέρα, το θέμα με το άνοιγμα του παραθύρου δεν έιναι πρόβλημα. Αν πατήσεις 2 φορές το κλειδί συμβαίνει αυτό για να σε βολέψει το άνοιγμα της πόρτας όταν το αυτοκίνητο είναι στριμωγμένο σε παρακάρισμα

Φίλε μου, ξέρεις αν συμβαίνει το ίδιο (για να το δοκιμάσω) και στην 118i την cabrio ?

ΓΙΑΝΝΗΣ
14-05-09, 09:20
Φίλε μου, ξέρεις αν συμβαίνει το ίδιο (για να το δοκιμάσω) και στην 118i την cabrio ?

Αυτη η ρυθμιση υπαρχει σε ολα τα διπορτα για τον λογο που ειπε ο φιλος πιο πανω

philkal
14-05-09, 10:14
Αυτη η ρυθμιση υπαρχει σε ολα τα διπορτα για τον λογο που ειπε ο φιλος πιο πανω

Σε ευχαριστώ Γιάννη

tzimiani
14-05-09, 12:49
από ότι ξέρω ναι (απλά δοκίμασε το...)

Nikos120i
14-05-09, 20:48
Αυτη η ρυθμιση υπαρχει σε ολα τα διπορτα για τον λογο που ειπε ο φιλος πιο πανω

Και 3πορτα.

antonis7_10
04-07-09, 12:51
Καλημέρα σε όλους, πριν μια εβδομαδα εκανα σε αντιπροσωπια update στο ηδη υπάρχον firmware (τουλάχιστον έτσι μου είπαν)σε αντιπορωπία BMW . Μετά από αυτό το αυτοκίνητο βαράει πυράκια ακομα και με 5 και στις 3000 στροφές.Αποφάσισα να βάλω κατοστάρα και δεν το κάνει. Το ξέρω οτι λύση δεν προκειτε να βρώ στο πρόβλημα μου...αλλά είμε πολύ απογοητευμένος πλέον και μου ρχετε να το πετάξω.....

Strax
06-07-09, 09:27
Τα πυράκια είναι πιο πθανά να συμβούν στα μεγάλα φορτία, άρα με μεγάλη ταχύτητα στο σασμάν και λίγες σχετικά στροφές. Δεν είναι απίθανο ότι τα ακούς με 5η και 3000 σαλ.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι και φυσιολογικά. Δοκίμασε να βρεις κάποιο εταιρικό βενζινάδικο για αρχή να δοκιμάσεις άλλη 95αρα από αυτή που σου κάνει τα προβλήματα. Στη συνέχεια πρέπει να κάνεις ένα πολύ καλό διαγνωστικό έλεγχο. Πιθανότατα να υπάρχει κάποια δυσλειτουργία στο όλο κύκλωμα της τροφοδοσίας. Σε κάθε περίπτωση, μην αφήσεις το αυτοκίνητο να βαράει πυράκια, κάνουν μεγάλη ζημιά.

Geo_3D
06-07-09, 10:23
knox sensor?????????

antonis7_10
06-07-09, 20:46
Τα πυράκια είναι πιο πθανά να συμβούν στα μεγάλα φορτία, άρα με μεγάλη ταχύτητα στο σασμάν και λίγες σχετικά στροφές. Δεν είναι απίθανο ότι τα ακούς με 5η και 3000 σαλ.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι και φυσιολογικά. Δοκίμασε να βρεις κάποιο εταιρικό βενζινάδικο για αρχή να δοκιμάσεις άλλη 95αρα από αυτή που σου κάνει τα προβλήματα. Στη συνέχεια πρέπει να κάνεις ένα πολύ καλό διαγνωστικό έλεγχο. Πιθανότατα να υπάρχει κάποια δυσλειτουργία στο όλο κύκλωμα της τροφοδοσίας. Σε κάθε περίπτωση, μην αφήσεις το αυτοκίνητο να βαράει πυράκια, κάνουν μεγάλη ζημιά.

thanks για τις απαντήσεις. δοκίμασα και αλλες δύο 95αρες και εχω το ίδιο αποτέλεσμα. όταν λέμε διαγνωστικό έλεγχο τι εννοούμε? μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα? Μιλάμε για τον κλασικό έλεγχο που κάνει ο μάστρορας οδηγώντας το αυτοκίνητο ή μέσω ειδικού μηχανήματος μετριετε η απόδοση του αυτοκινήτου?
Φυσικά έαν στην αντιπροσωπεία πώ ότι με 100 λειτουργεί κανονικά θα μου πούν πως φταίνε οι βενζίνες κτλ στην Ελλάδα αλλά θεωρώ απαράδεχτο το γεγονός να βάζω 100 σε αμαξι 1600 cc ατμοσφαιρικό όπως επίσης θεωρώ απαράδεχτο κάθε 3000 χιλίομετρα να προσθέτο λάδι γιατι μου χτύπαει να προσθέσω. Όταν είπα το τελευταίο στο Σπανο μου έβγαλε μια φωτοτυπία που έλεγε οτι αυτός ο κινητήρας καίει (έχω κανει ήδη μια αλλαγή λαδιών και φίλτρου και εχω προσθέσει 3 φορές) 2-3 λίτρα λάδια ανα 8-10 χιλ χιλιομετρα. Επίσης όταν το πήγα η στάθμη του λαδίου ήταν στο ναδίρ και μετά το update στο λογισμικό έλεγξα τα λάδια και ήταν στα 3/4 πράγμα που με εβαλέ σε υποψίες ότι προσθέσανε λαδάκι χωρίς να μου το πούνε.

Υ.Γ Συγνωμη για τα ορθογραφικά αλλα τελευταια γράφω όλο αγγλικα και ξεσυνήθησα

Κλείνοντας γιατί γίνομαι κουραστικός θέλω να καταλήξω ότι η εγγήση λήγει σε κανα 6 μηνο και φοβάμε ότι τα προβλήματα που έχει το αμαξί είναι επικτιτα.Τώρα θέλει τρέξιμο, διαφωνίες κτλ με μάστορες στην αντιπροσωπεια για να αποδείξω οτι δεν είμαι ελεφάντας και ειλικρινα τα βαρεθεί όλα αυτά και απογοητεύομαι από την εταιρεία BMW που για πρώτη φορά την προτίμησα.

george116
27-07-09, 18:19
εχω το 116 με τα 122ps και 32000χλμ μου αναψε η ενδειξη για μειωμενη αποδοση κινητηρα 2 φορες.

η πρωτη ηταν σε μετρια ανηφορα εντος πολης με τριτη σχεση στο σασμαν εκεινο το διαστημα εβαζα μονο 100αρα βενζινη και ηταν η πρωτη φορα που εβαλα την απλη οποτε και το συνδυασα οτι το αυτοκινητο ειχε "συνηθισει" την 100αρα στην αντιπροσωπεια δε μου ειπαν τπτ. να σημειωσω οτι επι τοπου το εσβησα το ξαναναψα και δεν ειχε τπτ

τη δευτερη φορα (που νευριασα κιολας) ηταν εχθες οταν με 110 χλμ/ωρα απο 6η κατεβασα 3η για προσπερασμα και κατα τη διαρκεια του προσπερασματος μου αναψε παλι αυτη η κιτρινη ενδειξη για μειωμενη αποδοση κινητηρα εκανα στην ακρη το εσβησα το ξαναναψα και συνεχισα το ταξιδι μου σαν να μην εγινε τπτ

οταν σε δρομο διπλης κατευθυνσης πας να κανεις προσπεραση με BMW και σου βγαζει μειωμενη αποδοση κινητηρα τι να πω ρε παιδια ειμαι πολυ fan BMW αλλα μετα απο αυτο που επαθα καθισα και διαβασα ολο το forum για το τι προβληματα εχει ο καθενας μας στον ασσο του εχω κλωνιστει

επισης οταν το αυτοκινητο ειναι κρυο με το που το ξεκιναω (τα πρωτα 500 μετρα)η αποκριση του γκαζιου ειναι λες και ειναι 1000cc αλλα με το που ζεσταθει λιγο ο κινητηρας ολα καλα δε το θεωρω προβλημα απλα το θετω μηπως το εχει παρατηρησει και κανενας αλλος

bimmer-corfu
27-07-09, 18:32
Κατα αρχας ψυχραιμία.
Η BMW άργησε να βγάλει κινητήρες άμεσου ψεκασμού γιατί τα καύσιμα στην Ευρώπη δεν ήταν τόσο καθαρά όπως έλεγε. Εδώ στο Γιουνανιστάν βέβαια πάντα θα έχουμε τέτοια προβλήματα με direct injection. Αυτό που έπαθες δεν είναι τίποτα μπροστά σε ότι παθαίνουν VAG κτλ ειλικρινά στο λέω.

Για το κρύο έχω ακουσει εδώ ότι δεν είναι πρόβλημα. Έτσι και αλλιώς μη ζορίζεις κρύο το μοτέρ

george116
27-07-09, 18:48
οχι το μοτερ δε το ζοριζω καθολου ισα ισα το αυτοκινητο το προσεχω παρα πολυ ειδικα οταν ειναι κρυο.

γενικα στα 110 χλμ/ωρα να κατεβασεις 3η θεωρεις οτι το ζορισα?

BMW S1
27-07-09, 19:11
εχω το 116 με τα 122ps και 32000χλμ μου αναψε η ενδειξη για μειωμενη αποδοση κινητηρα 2 φορες.

η πρωτη ηταν σε μετρια ανηφορα εντος πολης με τριτη σχεση στο σασμαν εκεινο το διαστημα εβαζα μονο 100αρα βενζινη και ηταν η πρωτη φορα που εβαλα την απλη οποτε και το συνδυασα οτι το αυτοκινητο ειχε "συνηθισει" την 100αρα στην αντιπροσωπεια δε μου ειπαν τπτ. να σημειωσω οτι επι τοπου το εσβησα το ξαναναψα και δεν ειχε τπτ

τη δευτερη φορα (που νευριασα κιολας) ηταν εχθες οταν με 110 χλμ/ωρα απο 6η κατεβασα 3η για προσπερασμα και κατα τη διαρκεια του προσπερασματος μου αναψε παλι αυτη η κιτρινη ενδειξη για μειωμενη αποδοση κινητηρα εκανα στην ακρη το εσβησα το ξαναναψα και συνεχισα το ταξιδι μου σαν να μην εγινε τπτ

οταν σε δρομο διπλης κατευθυνσης πας να κανεις προσπεραση με BMW και σου βγαζει μειωμενη αποδοση κινητηρα τι να πω ρε παιδια ειμαι πολυ fan BMW αλλα μετα απο αυτο που επαθα καθισα και διαβασα ολο το forum για το τι προβληματα εχει ο καθενας μας στον ασσο του εχω κλωνιστει

επισης οταν το αυτοκινητο ειναι κρυο με το που το ξεκιναω (τα πρωτα 500 μετρα)η αποκριση του γκαζιου ειναι λες και ειναι 1000cc αλλα με το που ζεσταθει λιγο ο κινητηρας ολα καλα δε το θεωρω προβλημα απλα το θετω μηπως το εχει παρατηρησει και κανενας αλλος

δεν ειναι τπτ, καλως ηρθες στο club που λενε....
4 φορες μου εχει συμβει , και τις 4 ηταν πολλαπλασιαστης , την μια δε ηταν 2 ταυτοχρονα και δεν επερνε καν μπροστα... και ολα αυτα κοντα σε αργιες που ηταν να παω ταξιδια , ευτυχως οι 3 ηταν μεσα στο σπιτι και η μια δυστιχος στο γηπεδο που ημουν για προπονηση...
αιτια οπως μου ειπαν? η γνωστη καραμελα. κακη βενζινη και ακινησια , που βενζινη βαζω παντα σε συγκεκριμενο βενζιναδικο... τι να σου πω φιλε ... και παλι καλως ηρθες στο club... αλλα ρε συ , απο 6η 3η για προσπεραση? τσι τσι τσι

nocarder
29-07-09, 18:42
...Αυτό που έπαθες δεν είναι τίποτα μπροστά σε ότι παθαίνουν VAG κτλ ειλικρινά στο λέω...

"Δικηγόρος του διαβόλου mode ON"

Α, εντάξει τότε...αφού χαλάνε τα άλλα δεν πειράζει που χαλάει και το δικό μας...αφού είναι BMW χαλάλι του...

"Δικηγόρος του διαβόλου mode OFF"

nocarder
29-07-09, 18:44
δεν ειναι τπτ, καλως ηρθες στο club που λενε....
4 φορες μου εχει συμβει , και τις 4 ηταν πολλαπλασιαστης , την μια δε ηταν 2 ταυτοχρονα και δεν επερνε καν μπροστα...


"Δικηγόρος του διαβόλου mode ON"

Αν αυτό δεν είναι τπτ...τότε τί είναι σοβαρό???

"Δικηγόρος του διαβόλου mode OFF"

skatzoxoiros
29-07-09, 21:24
τη δευτερη φορα (που νευριασα κιολας) ηταν εχθες οταν με 110 χλμ/ωρα απο 6η κατεβασα 3η για προσπερασμα και κατα τη διαρκεια του προσπερασματος μου αναψε παλι αυτη η κιτρινη ενδειξη για μειωμενη αποδοση κινητηρα εκανα στην ακρη το εσβησα το ξαναναψα και συνεχισα το ταξιδι μου σαν να μην εγινε τπτ


Συγνώμη ρε παιδιά...
Φίλε μου δεν έχω εμπειρία με το αμάξι, ούτε με τον συγκεκριμένο κινητήρα....
Εξήγησέ μου αν κατάλαβα καλά ομως....

Είσαι στην εθνική οδό με 6η σχέση στο κιβώτιό σου και η ταχύτητά σου είναι 110Km/h σωστά?
Πόσες στροφές είχε ο κινητήρας σου δηλαδή???

Μετά θες να κάνεις προσπέραση... κατεβάζεις απο 6η σχέση ... 3η?

Στις πόσες στροφές έφτασε ο κινητήρας σου???

bimmer-corfu
30-07-09, 08:11
Προς: NOCARDER δικηγόρο του διαβόλου
Ότι είπα το είπα για να ηρεμήσει ο φίλος και να καταλάβει ότι με Ελληνικά καύσιμα + direct injection αυτό είναι συχνό φαινόμενο. Όποιος δεν το καταλαβαίνει είναι στη Γερμανία και όχι στην Ελλάδα

george116
30-07-09, 09:47
ημουν σε επαρχιακο δρομο διπλης κατευθυνσης με 6η και γυρω στις 2500 στροφες και οταν βρηκα ευθεια κατεβασα 3η και νομιζω οτι πηγε περι τις 4500 στροφες (δε κοιτουσα και το στροφομετρο λογικα καπου εκει) θεωρεις οτι το ζορισα πολυ?

nassosbmw1
05-08-09, 22:09
ημουν σε επαρχιακο δρομο διπλης κατευθυνσης με 6η και γυρω στις 2500 στροφες και οταν βρηκα ευθεια κατεβασα 3η και νομιζω οτι πηγε περι τις 4500 στροφες (δε κοιτουσα και το στροφομετρο λογικα καπου εκει) θεωρεις οτι το ζορισα πολυ?

Έτσι...αν δε κατεβάσεις δεν...κινήται...η πιο πολυχρηστική σχέση...από πόλη μέχρι προσπέραση...τα γρανάζια της 3ης θα είναι το best seller ανταλλακτικό στο 116....:p:

giannis 116
06-08-09, 01:06
....Η 3η για οσους εχουν 6ταχυτο και η 2α για τους λιγους ατυχους που πηραν απ τα πρωτα μοντελα με 5ταχυτο...

gregE36
06-08-09, 07:00
βαρος και μικρος κινητηρας =καλυτερα κατσε στα αυγα σου και μην προσπερνας:rofl2::rofl2::rofl2::rofl2:

giannis 116
06-08-09, 13:15
βαρος και μικρος κινητηρας =καλυτερα κατσε στα αυγα σου και μην προσπερνας:rofl2::rofl2::rofl2::rofl2:

+1, το χω κανει ουκ ολιγες φορες απλα να μη προσπερασω...

nassosbmw1
10-08-09, 23:00
....Η 3η για οσους εχουν 6ταχυτο και η 2α για τους λιγους ατυχους που πηραν απ τα πρωτα μοντελα με 5ταχυτο...

Αδερφέ,μην βλέπεις "τυχερούς με 6άρια" και άτυχους με 5άρια!τι νοοτροπία είναι αυτή; μπας και τα χαρίζαν τα 6άρια;...πήρα 5άρι γιατί η διαφορά ήταν 4000€ για το ίδιο (ουσιαστικά) 6άρι μοντέλο!!!...και το πήρα σε 4 μέρες...πήγαινε πολύ να έδινα 28-29000€ για ένα 1600άρι...(όχι ότι τα 24000 ήταν λίγα αλλά δε χαλάμε χατήρια στη κυρά;)) και ουσιαστικά οι διαφορές είναι ασήμαντες,5αρι-6άρι για έναν απλό χρήστη...(και η τελική ολόιδια...;)) στο φινάλε και το 6αρι έχει ξεχάσει το θέμα προσπέραση και το 5άρι...:nod:

giannis 116
11-08-09, 00:14
Δεν ηξερα οτι στην Ελληνικη αγορα εβγαινε ταυτοχρονα με 5αρι και με 6αρι και οτι χρεωναν το 6αρι παραπανω. Εγω το χα αγορασει στη Γερμανια καινουριο κ μαλιστα απ τους πρωτους αφου ειχα βαλει παραγγελια πριν βγει στις εκθεσεις εκει το Σεπτεμβρη του 04. Τοτε ηταν διαθεσιμο μονο με 5αρι στην 116i. Δεν ηξερα καν οτι ειχε βγει και με 6αρι αργοτερα παρα μονο οταν ενας γνωστος μου οδηγησε ενα νοικιαρικο 116i μετα απο κανα χρονο περιπου και μου πε πως ηταν με 6αρι.
Εχω οδηγησει και με 6αρι, μιλαμε παντα για 116i με τα 115PS και να σου πω την αληθεια μ αρεσε περισσοτερο ειδικα μεσα στην πολη αλλα και σε εθνικη. Δε χρειαζοταν να κατεβαζω συνεχεια σε 2α αλλα και με 3η εκανα τη δουλεια κι ενιωθα την 4η πιο ροπατη και να τραβαει καλυτερα (οσο μπορει βεβαια μ αυτο το μοτερακι...). Το ενιωθα γενικα το 6αρι κιβωτιο να 'συνεργαζεται' καλυτερα μ αυτον τον κινητηρα και να (προσπαθει) να κινησει καλυτερα αυτο το βαρος σε σχεση με το 5αρι.
Ολα αυτα βεβαια προσωπικη αποψη ετσι. Σεβαστη και η αποψη του Νασσου, ειπαμε αυτα ειναι γουστα και ο καθενας οπως νιωθει καλυτερα το αυτοκινητο που οδηγαει.
Παντως οπως και να χει, με 5αρι ή 6αρι κιβωτιο, αυτο τ αμαξωμα ηθελε λιγο παραπανω δυναμη.
Και για να επανελθουμε και στο θεμα γιατι ξεφυγαμε, παντως απο θεμα κιβωτιων δε νομιζω να υπηρξαν προβληματα σ αυτη τη σειρα.

nassosbmw1
11-08-09, 13:55
..."Και για να επανελθουμε και στο θεμα γιατι ξεφυγαμε, παντως απο θεμα κιβωτιων δε νομιζω να υπηρξαν προβληματα σ αυτη τη σειρα...."

Μπααα καθόλου!...αν εξαιρέσεις ότι μου "έμεινε" ο επιλογέας στα χέρια μια φορά...και ρωτώντας το σέρβις μου είπαν ότι το πρόβλημα το παρουσιάζουν και οι άσσοι και η σειρά 3....:banghead:

gusk
24-08-09, 09:02
Καλημέρα σε όλους!
Δεν ξέρω αν το βάζω στη σωστή ενότητα, αλλά με τόσα προβλήματα που έχω είναι καλύτερα να είναι κάπου μαζεμένα!
Έχω ένα (καινούριο) 116i από το Νοέμβριο του 2007. Από την πρώτη στιγμή κυκλοφορίας του αυτοκινήτου διαπίστωσα δυσλειτουργίες στον κινητήρα. Πιο συγκεκριμένα, οι τρεις βασικές ενδείξεις δυσλειτουργίας ήταν εξαρχής:
1. Iσχυρό τράνταγμα (ρετάρισμα) του κινητήρα, το οποίο καταλήγει σε πλήρη διακοπή λειτουργίας του καθοδόν. Αρκετές φορές (αλλά όχι πάντα), υπάρχει ένδειξη προβλήματος του κινητήρα στην οθόνη (μειωμένη διαθέσιμη ισχύς – κίτρινη ένδειξη), η οποία χάνεται με την επανεκκίνηση του κινητήρα (check ok).
2. Απότομη (στιγμιαία) πτώση των στροφών του κινητήρα (π.χ. από 3.000-3.500 στροφές/λεπτό στις 1.000 στροφές/λεπτό) καθοδόν και ανεξάρτητα της ταχύτητας και της ένδειξης του στροφόμετρου αλλά και ανεξάρτητα της λειτουργίας ή μη του συστήματος start-stop. Η απότομη αυτή πτώση των στροφών έχει ως αποτέλεσμα επίσης στιγμιαίο έντονο τράνταγμα του αυτοκινήτου, το οποίο συνοδεύεται από βίαιη μετακίνηση του σώματος των επιβαινόντων προς τα εμπρός, γεγονός εξαιρετικά επικίνδυνο ιδιαίτερα κατά την κίνηση με υψηλές ταχύτητες σε αυτοκινητόδρομο, ήτοι πάνω από 100 χιλιόμετρα/ώρα, και
3. Απότομη άνοδος ή πτώση των στροφών του κινητήρα (μέχρι τις 1.500 στροφές/λεπτό ή κάτω από τις 500 στροφές/λεπτό αντίστοιχα) κατά τη λειτουργία στο ρελαντί (με απενεργοποιημένο το σύστημα start-stop) και σταδιακή επάνοδός τους στο κανονικό επίπεδο στροφών (700-800 στροφές/λεπτό).
Παρά τις προσπάθειες των παιδιών στο συνεργείο της εταιρείας που έγινε η αγορά (αλλαγή αισθητήρων, επαναπρογραμματισμός εγκεφάλου), τα προβλήματα συνεχίζονται κανονικότατα.
Στις τελευταίες επισκέψεις μου με ενημέρωσαν ότι το διαγνωστικό μηχάνημα δεν εμφανίζει καμία βλάβη και ότι δε μπορούν να εντοπίσουν που μπορεί να οφείλονται τα προβλήματα, άρα θα πρέπει να περιμένουμε να επιδεινωθεί το πρόβλημα (!) για να δείξει κάτι το διαγνωστικό.
Δεν ξέρουν καν αν αυτά τα προβλήματα συνδέονται μεταξύ τους ή είναι τελείως άσχετα.
Στην τελευταία επίσκεψη (πρέπει να έχω περάσει τις 10-15), ο υπεύθυνος μου είπε ότι "ότι ήταν να κάνω το έκανα, δε γνωρίζω κάτι άλλο να δοκιμάσω"!!!
Έχω αρχίσει να απελπίζομαι πλέον γιατί σε 2-3 μήνες τελειώνει και η εγγύηση.
Ευχαριστώ.
Gus

mitsos_chania
24-08-09, 09:27
Μην αγχωνεσαι φιλε μου περιμενουν να τελειωσει η εγγυηση και την επομενη μερα θα σου πουν ακριβως τι προβλημα εχει το αυτοκινητο σου.:icon02:

Μια ιδεα βεβαια ειναι να δοκιμασεις και σε ενα αλλο συνεργειο μηπως και μπορουν να κανουν τπτ

gusk
24-08-09, 09:36
Φίλε mitsos,
έχω δοκιμάσει ήδη τρία εξουσιοδοτημένα...
Μάλλον είναι πολιτική της εταιρείας (?). Αλλιώς, τι σημαίνει "δε μπορώ να βρω τι φταίει" σε καινούριο αμάξι?
Και στα παλιότερα αμάξια που δεν τα ανέβαζαν σε διαγνωστικά τι έκαναν? Περίμεναν το άγιο πνεύμα?
Για δικηγόρους κλπ με βλέπω...

george116
24-08-09, 09:54
φιλε ετσι οπως τα διαβαζω κατα την αποψη μου θα επρεπε ηδη να εχεις παει σε δικηγορο και να ειχες απαιτησει την αντικατασταση του αυτοκινητου. αν θυμαμαι καλα ειχα διαβασει σε καποιο post σε αυτη τη σελιδα οτι καποιο παλικαρι ειχε πολλα προβληματα με τον ασσο του και του το αλλαξανε. κανε και καμια βολτα απο τον συνηγορο του πολιτη γιατι αμα τελειωσει η εγγυηση......

sotirisl
24-08-09, 15:14
εγώ αν ήμουν στην θέση σου, θα του έλεγα να κόψουν το κεφάλι τους και να βρουν τι φταίει, αλλιώς να σου δώσουν άλλο αυτοκίνητο. Αφού με τις αντιπροσωπείες δεν έβγαλες άκρη, στείλε ένα επίσημο γράμμα στην BMW Hellas ΚΑΙ στο Μόναχο. Τέλος, ετοιμάσου για δικηγόρο - εξώδικο.

gregE36
24-08-09, 15:35
και η εγγυηση να τελειωσει αφου φαινεται οτι ειχες το προβλημα πριν τελειωσει η εγγυηση σου παντως κηνυγατους :smiley_ab

nfot
24-08-09, 17:00
Για αισθητηρας στροφων μοιαζει. Πρεπει να εχει 2. Εναν ευκολο να αλλαχτει και εναν στο στροφαλο που θελει δουλεια. Για ρωτησε τους. Γνωστο μου τον αφησε στη μεση στη μεση του πουθενα απο τον αισθητηρα στο στροφαλο, με 525.
Αφου το προβλημα παρουσιαστηκε εντος εγγυησης, ειναι υποχρεωμενοι να στο λυσουν ακομη και μετα τη ληξη της. Παρε την αναφορα του προβληματος σε εντυπο, με σφραγιδες, υπογραφες κτλ.

dmyl
24-08-09, 22:51
Καλησπερα

Παρομοιο προβλημα (και κινητηρα αλλα και αντιμετωπισης απο συνεργεια - αντιπροσωπειες) ειχα και εγω αλλα με αλλη μαρκας αυτοκινητο.

Αποτελεσμα
Εληξε η εγγυηση εχω αλλαξει περαν της εγγυησης πολλαπλασιαστη - 2 πεταλουδες - καθαρισμα πεταλι γκαζιου - απειρα καθαρισματα πεταλουδας.

Οταν το αυτοκινητο ηταν εντος εγγυησης το μονο που εκαναν ηταν να καθαριζουν τη πεταλουδα μετα την ληξη της εγγυησης αλλαζαν εξαρτηματα.

Το αυτοκινητο ειναι 2004 μοντελο εχει μολις 30000 χλμ και δεν ειναι λειτουργικο !!!!!!!

Συγχαρητηρια στην Ford οπου εδω και 10 χρονια βγαζει διαφορετικα μοντελα Fiesta με ολα να εχουν ευπαθεια στην πεταλουδα.

Το τι θα κανω δεν γνωριζω ........ας ειναι καλα το BMWδακι μου !!!!!!!!!

Ghost_
26-08-09, 16:08
Το τι θα κανω δεν γνωριζω ........ας ειναι καλα το BMWδακι μου !!!!!!!!!

Εμμμ ούτε και τα BMW δεν πάνε πολύ πίσω....Δυστυχώς η ποιότητα των αυτοκινήτων στις μέρες μας έχει γενικότερα πέσει αρκετά.....!

Δες για παράδειγμα τα παλιά Μερσεντές και BMW ταξί ή πολιτικά τα περισσότερα απο αυτά δεν κάνουν κιχ από άποψη τριγμών αλλά και μηχανικών....!!Κι ας έχουν περάσει 20 χρόνια από τότε που πρωτοκυκλοφόρησαν

Τα σημερινά 1.5 χρόνο μετά που θα τα αγοράσεις αρχίζει το πάρτυ με τις επισκέψεις στα συνεργεία....:icon42:

veliopou
28-08-09, 13:43
φιλε ετσι οπως τα διαβαζω κατα την αποψη μου θα επρεπε ηδη να εχεις παει σε δικηγορο και να ειχες απαιτησει την αντικατασταση του αυτοκινητου. αν θυμαμαι καλα ειχα διαβασει σε καποιο post σε αυτη τη σελιδα οτι καποιο παλικαρι ειχε πολλα προβληματα με τον ασσο του και του το αλλαξανε. κανε και καμια βολτα απο τον συνηγορο του πολιτη γιατι αμα τελειωσει η εγγυηση......

εμένα μου άλλαξαν το αυτοκίνητο με παρόμοια προβλήματα που είχα. αν θες την οποιαδήποτε βοήθεια ή συμβουλή στείλε μου pm

giannis 116
30-08-09, 14:49
Να σου προτεινω ενα πολυ καλο μη εξουσιοδοτημενο μηπως και βγαλεις ακρη εκει; Το ξερω πως ειναι και το θεμα της εγγυησης στη μεση αλλα δεν ειναι κακο να παρεις κ μια γνωμη εκτος εξουσιοδοτημενων. Αν θες σου στελνω πμ

GEORGE 116I
20-09-09, 02:24
παιδια μου τριζουν τα παραθυρα ειπαρχει καπια λυσει εχετε καπια προταση:nod:

veliopou
20-09-09, 09:10
αν είσαι στην εγγύηση, πας και σου αλλάζουν όλες τις τσιμούχες των παραθύρων.
αν όχι, τότε πάμε σε άλλα γιατροσόφια. (βαζελίνη, σιλικόνη, και κάποια άλλα διαλύματα πουέχουν προτείνει αρκετά παιδιά εδώ μέσα.

djalma
05-10-09, 15:02
Χαιρετώ... Έχω ένα θέμα με την 1.16 (e87)... Μέσα σε 2,5 χρόνια, έχουν καεί τα φώτα της πίσω πινακίδας 3 φορές!! Την πρώτη και την δεύτερη φορά το 1 από τα 2 φώτα αλλά τώρα και τα 2. Την πρώτη φορά το άλλαξα στην αντιπροσωπεία και την δεύτερη σε φίλο μηχανικό (δεν είναι και τίποτα δύσκολο). Φαντάζομαι δεν έχει σημασία που τα άλλαξα αλλά το αναφέρω. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο κάτοχο σειράς 1?? Πιθανολογώ ότι κάπου κάτι βραχυκυκλώνει και καίγονται τα λαμπάκια και μόνο της πίσω πινακίδας...

giannis 116
06-10-09, 09:51
Αλλαξε τα με LED να ησυχασεις κ θα χεις και καλυτερο οπτικο αποτελεσμα. Εγω τα αλλαξα με OEM LED σε αντιπροσωπεια, που μπηκαν απ τη facelift και μετα και δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με λαμπακια ουτε με ρευματα.
ΥΓ Δεν εννοω ψειρες, μπλε, κοκκινα, μωβ κ.α. καγκουρικα λαμπακια που δε φαινεται τελικα ουτε η πινακιδα αλλα original ανταλλακτικο της BMW, πλακετιτσα με LED που κουμπωνει με ειδικη φισα στη θεση που ειναι το απλο λαμπακι κ εχει χρωμα εντονο λευκο φως. Δες και φωτο στο γκαραζ μου.

djalma
06-10-09, 14:28
Ναι όντως, τα είδα και είναι καλύτερα από τις απλές λάμπες!! Να σε ρωτήσω και το κόστος τους ή θα φανώ τσιγγούνης :D?

Αλλαξε τα με LED να ησυχασεις κ θα χεις και καλυτερο οπτικο αποτελεσμα. Εγω τα αλλαξα με OEM LED σε αντιπροσωπεια, που μπηκαν απ τη facelift και μετα και δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με λαμπακια ουτε με ρευματα.
ΥΓ Δεν εννοω ψειρες, μπλε, κοκκινα, μωβ κ.α. καγκουρικα λαμπακια που δε φαινεται τελικα ουτε η πινακιδα αλλα original ανταλλακτικο της BMW, πλακετιτσα με LED που κουμπωνει με ειδικη φισα στη θεση που ειναι το απλο λαμπακι κ εχει χρωμα εντονο λευκο φως. Δες και φωτο στο γκαραζ μου.

giannis 116
06-10-09, 16:31
Αν θυμαμαι γυρω στα 40€ ή 35€ φορεμενα, δε θυμαμαι καλα, καπου εκει παντως, οχι πανω απο 50€ σιγουρα.
Τετοια φορανε πλεον ολα τα μοντελα σειρα 1 και σειρα 3, η νεα Ζ4, νομιζω εχω δει και σε Χ6. Για μενα ειναι απλα must!

kostastnt
20-10-09, 04:08
Γειά σε όλους!

Ακόμα ένα πρόβλημα... Εδώ και κανά 3-4 μήνες σε τυχαία χρονικά διαστήματα, ανεξαρτήτως καιρού (βροχή) μου ανάβει ένδειξη ότι έχει καεί κάποια λάμπα... Έχω ψάξει όλα τα λαμπάκια 100 φορές και όλα φέγγουν τέλεια... Ούτε αναβοσβύνει κανένα, ούτε φέγγει λιγότερο... Το έχει εμφανίσει μετά από καθισιό μιας βδομάδας, μετά από σβήσιμο του κινητήρα για 5 λεπτά... Μετά από εντονότατο πλύσιμο με πιεστικό, μετά από 2 βδομάδες σε απόλυτη ξηρασία... Οπότε δεν μπορώ να πω ότι είναι κάποιο βραχυκύκλωμα λόγω νερού... Καμιά μ@λ@κί@ της BMW υποψιάζομαι... Καμια φύσα ελλατωματική ή κανά λαμπάκι με καμένο κύκλωμα ελέγχου...

Η πρόταση της BWM μια ζωή: Τί είχες Γιάννη, τί είχα πάντα?

Να το βάλουμε σε διαγνωστικό να μας πει το μηχάνημα... 80 Ευρώ για να μου πουν τι έχει και να μην φτιαχτεί δεν τα δίνω έτσι... Την προηγούμενη φορά πλήρωσα 2 φορές διαγνωστικό για να τους πω εγώ τι έχει το αμάξι από αυτά που διάβασα εδώ...

Οπότε πως θα βρω τι έχει ΧΩΡΙΣ να το βάλω σε διαγνωστικό?

Η λύση να αλλάξω/δοκιμάσω όλες τις λάμπες δεν παίζει :)

strof
20-10-09, 08:37
Φίλε το ίδιο είχα πάθει κι εγώ στο 46αρι μου. Ανοιξα τα δύο πίσω φαναρια, έβγαλα την φίσα και αφού σιγουρεύτικα πως όλα καλώδια κάνουν επαφή το ψέκασα με ένα σπρέυ που είναι για τις ενώσεις (δεν θυμάμαι πως λέγεται) και από τότε δεν ξαναείχα πρόβλημα.

ΓΙΑΝΝΗΣ
20-10-09, 09:20
Νομιζω αυτο η παρομοια σκευασματα κανουν πολυ καλη δουλεια (electroclean)