PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδηγειες εγκατ/σης Angel eyes


Cabriolakias
30-04-07, 15:27
Συντομα σε αυτο το Thread θα γραψω πως λυνουμε τα φαναρια ενος Ε36 και τοποθετουμε πολυ ευκολα τα δαχτυλιδια Angel eyes...

Συνεχιζετε ποιο κατω διοτι δεν χωρανε φωτο..
Λοιπον ολα ετοιμα.

Βημα1) τα εργαλεια μας...1 καβουροπενσα 2κατσαβιδι σταυρος και ισιο 3 καρυδακι 8mm με αποσταση.

Βημα2) Ξεβιδωνουμε ολες τις βιδες της φωτογραφιας για να βγαλουμε την μασκα..προσοχη αυτη τη μασκα την εχουν τα 6κυλινδρα .Τα 4κυλινδρα ειναι διαφορετικη..

Βημα3)Ξεβιδωνουμε τις τεσσερις βιδες που στερεωνεται το φαναρι στο σασι του αυτοκινητου με προσοχη να μην μας στριψουν οι ρεγουλες απο πισω (τις κραταμε κοντρα με την καβουροπενσα) ετσι ωστε να μην χασουμε την ζηγοσταθμηση των φοτων μας..(το πανω κατω)

Βημα4)Βγαζουμε το φλας συρταροτο προς τα εμπρος πιεζοντας το κλιπς προς την φορα που διχνει το βελος ωστε να ξεκουμπωσει..

Βημα5)Βγαζουμε το φαναρι πρωτα απο την πλευρα της μασκας διοτι αναποδα δεν βγαινει

Βημα6)Ξεκουμπωνουμε τις δυο φισες που βλεπουμε

Βημα7)Πλεον εχουμε το φαναρι στα χερια μας και ανοιγουμε τα καπακια απο την πισω πλευρα..

Βημα8)βγαζουμε τα κλιπς που κρατανε το κρυσταλο βαζοντας το κατσαβιδι απο κατω και πιεζοντας τα προς τα πανω..προσοχη υπαρχουν κλιπς και απο την κατω μερια του φαναριου..

Βημα9) Ξεκουμπωνουμε τα πλαινα κλιπς δεξια αριστερα απο το φαναρι συνολο 4 κλιπς..

Βημα10)Ανοιγουμε το φαναρι μας

Βημα11)Βγαζουμε το στρογγυλο κρυσταλο απο μεσα διοτι απο κατω του θα τοποθετησουμε υστερα το angel eye

Βημα12)τοποθετουμε μεσα το angel eye και μετα απο πανω το κρυσταλο που βγαλαμε στο βημα δεκατο περνωντας τα δυο καλλωδια απο το σημειο που ειναι με πρασινο,,

Βημα13)Οδηγουμε τα 4 καλλωδια απο την πανω μερια τωνφωτων και τα οδηγουμε πισω απο το κατοπτρο των μεγαλων φωτων..

Βημα14)Βαζουμε πισω απο το κατοπτρο των μεγαλων φωτων (ειναι το μονο που εχει χωρο) τον ενυσχιτη των angel eyes και τον αφηνουμε χημα δεν υπαρχει προβλημα ουτε τροπος να το σταθεροποιησουμε.. συνδεουμε τις φισες (δεν κουμπωνουν αναποδα) και περναμε τα αλλα δυο καλλωδια καφε και γκρι διπλα στο κατοπτρο των μικρων και μεσαιων φωτων..

Βημα15)Εννωνουμε τα καλλωδια καφε με καφε και γκρι με γκρι και αφαιρουμε την λαμπα μικρων διοτι αλλιος δεν θα δουλεψουν τα angel eyes..

Βημα16) ξανα κουμπωνουμε τα παντα περνοντας τις φωτογραφιες αναποδα...προσοχη να μην ξεχασετε καμια βιδα η κλιπς!!!

Σημειωση .. υπαρχει περιπτωση το ποιο πυθανον να σας καει επιτοπου καποιο απο τα τεσσερα angel eyes η μετα απο κανα δυο μερες λογο προβληματικου κομματιου που συνηθως αλλαζετε τσαμπα.. απλα ενημερωνω για να το πειτε στον προμηθευτη... το αποτελεσμα πιστευω πως δικαιωνει!

Επισης να σημειωσω οτι προσπαθω να βοηθησω αυτο το φορουμ να προσφερει ενημερωση και δεν φερω καμια εφθηνη για το αποτελεσμα! εγω με αυτον τον τροπο τα εχω τοποθετησει σε 3 αυτοκινητα και δουλεψα μια χαρα.. στο δικο μου καεικε το ενα την επομενη μερα και το αλλαξα επιτοπου...

Ελπιζω να βοηθησα...

vrettos
30-04-07, 15:29
πολυ ωραιο αυτο που θα κανεις φιλε μου............για ε30 παιζει τιποτα?

Cabriolakias
30-04-07, 15:34
πολυ ωραιο αυτο που θα κανεις φιλε μου............για ε30 παιζει τιποτα?

Δεν εχω βαλει σε Ε30 ποτε φιλε αλλα πιστευω πως θα ειναι εξισου απλο...

spaka
30-04-07, 16:58
:+1: Ασχετα με το αποτελεσμα (που δε με ενδιαφερει γιατι δεν εχω Ε36) Μπραβο στο Cabriolakia για το εργο που προσφερει στο Forum. Απαντηση σε ολους τους γκρινιαριδες που "δε μαθαινουν τιποτα μεσα σε αυτο το Forum" Ενω στα ξενα Forum τους περιμενουν με τα ενχειριδια στην αγκαλια.
Φιλικα (παντα) Σπυρος!

NAKATA-E30
30-04-07, 17:49
:+1: Για τετοιες προσπαθειες....αλλα και εμεις με τα φτωχα ε30 τι θα κανουμε?????????φιλε καπριολακια help αγορασα ενα σετακι angel eyes απο το ebay με τα κλασσικα λεντακιαπου μπαινουν επιπροσθετα στο φαναρι και δεν την βγαζω την ακρη,αν ψιλοξερεις την διαδικασια (εστω και περιπου) θα το εκτιμουσα.....thanks

Cabriolakias
30-04-07, 20:02
Συνεχεια..

xaros
30-04-07, 21:53
cabriolakia ποσο τα πηρες?απο που?νομιζω φοραμε τα ιδια,αν κρινω απο τους ενισχυτες

Cabriolakias
02-05-07, 09:52
Μου κοστισαν 120 ευρο τα πεταλα και την εγκατασταση την εκενα μονος μου αποτι φαινετε..:smokin:

Christos 330i ///M
02-05-07, 10:21
Μπραβο Ντινο πολυ κατατοπιστικο φιλε . . .

M_dolce
02-05-07, 10:46
και την εγκατασταση την εκενα μονος μου αποτι φαινετε..:smokin:

Ναι ε? Μονος σου την εκανες ρε θυριο? μπραβο σου, καλη δουλεια...

M3Convertible
02-05-07, 10:52
......και την εγκατασταση την εκενα μονος μου αποτι φαινετε..:smokin:

Πόσο σίγουρος είσαι γι αυτό που γράφεις ???
Εγώ ξέρω ότι άλλον φώναζες 21:00 το βράδυ. :chair:

Πάντως μπράβο για τις photo και για τις πληροφορίες που δίνεις, είναι καλό αυτό. :)

Cabriolakias
02-05-07, 11:55
Ναι ε? Μονος σου την εκανες ρε θυριο? μπραβο σου, καλη δουλεια...

Ποοοοοοοοοοοοοο πο πο πο πο την πατησα ... σε ξεχασα φιλε ειμαι απαραδε3κτος! Ριξε μου μπινελικι@ πολλ@ εχεις δικιο οτι και να πεις!

Να συμπληρωσω λοιπον οτι πηρα μαθηματα απο τον M-Dolce!!!:smokin:

thanassis
02-05-07, 18:46
Φίλε πρώτος!! πολύ καλή δουλεια!!!
προτείνω κάποιος MODERATOR να το "καρφιτσώσει" πάνω πάνω στις εγκαταστάσεις ώστε να εμφανίζονται οι οδηγίες στην αρχή όπως σε άλλα φορουμ ή να δημιουργηθεί μια κατηγορία με tutorials για να μην τα χάνουμε.... και πάλι πολύ καλή δουλειά!!

teothekid
05-05-07, 11:35
Πω ρε φιλε σωστος ο αδερφος, ευγε gebruder.......(τι καλα να εκανε καποιος το ιδιο και για το γ@μοφαναρι σε Ε46) :icon_pai:

swstos330Ci318is
05-05-07, 16:09
Μπραβο φιλε cabriolakia πολυ κατατοπιστικο,θα το δοκιμασω και εγω στο δικο μου.

BILL007
05-05-07, 16:52
Φίλε teothekid...Πρέπει να σε πληροφορίσω ότι για το φανάρι του Ε46 είναι πανεύκολο...100000 φορές πιο εύκολο απο το Ε36 που παρουσίασε ο φίλος μας (και συγχαρητήρια).Να φανταστείς επειδή σκέφτομαι να βάλω angel έχω κατεβάσει και λύσει το φανάρι 2 φορές με απόλυτη επιτυχία!Οπότε η εγκατάσταση τους οποιαδήποτε στιγμή 8α είναι παιχνιδάκι...Το μόνο που μου μένει είναι να λύσω το πρόβλημα της τροφοδοσίας,γιατί ενώνοντας τα στα μικρα,λόγω της αντίστασης που μπαίνει ανάβει στο πάνελ ότι έχεις καμένη λάμπα μπροστά δεξιά και αριστερά!Υπάρχει μια φήμη οτι το πάς στο διαγνωστικό και το σβήνουν ,αλλά δεν το πολυπιστεύω μιας και το αμάξι μας κάθε φορά που γυρίζεις κλειδί στη μηχανή κάνει τα check του οπότε νομίζω ότι 8α ξανανάψει...Παιδιά αν κάποιος το έχει καταφέρει να το σβήσει αυτό το πρόβλημα ας μας πει πως το έκανε,μιας και είναι η μοναδική μου εκρεμότητα για να τα μπάξω...

teothekid
09-05-07, 23:41
Ααα φιλτατε bill007 δυστυχως για μενα εισαι Αθηνα, εδω στα βορεια δεν εχει ιδεα σχεδον κανεις, και με καποιον που καναμε προσπαθεια το μονο που καταφεραμε ηταν να σπασουμε το κουμπωμα (μ@λ@κι@ μας), μου ειπαν επειδη ειναι ξενον ανοιγει πολυ δυσκολα γιατι απο τη μανα του λεει εχει πολυ καλη στεγανοποιηση και δεν ανοιγει τοσο ευκολα οσο ενα non xenon παπαριες τελος παντων. Οσον αφορα το προβλημα της ενδειξης στο πανελ θυμαμαι πολυ καλα οτι καποιος εδω μεσα ειχε γραψει λεπτομερεστατα μια πατεντα για να σβησει η ενδειξη ηταν πολυ απλο απ' οτι θυμαμαι, αρκει να το βρεις φυσικα, ειχε γραψει ο ιδιος και πως σβηνετε η ενδειξη εαν βαλεις xenon μαμα η after, παντως bill να τα πουμε γιατι τα γ@μο@ngel τα εχω 5 μηνες και τα κοιταζω :sleeping: :screwy: :shakehead

BILL007
10-05-07, 10:23
Ok φίλε teo...Τhnks 8α το ψάξω...Ωστόσο αν έχει κανείς πρόχειρο το link ας το δώσει μια εδώ μπας και δεν το βρω άμεσα...Για τα υπόλοιπα εχεις pm

M3Convertible
10-05-07, 10:58
........ τα γ@μο@ngel τα εχω 5 μηνες και τα κοιταζω :sleeping: :screwy: :shakehead

Εεεεε κατέβα φίλε μου όποτε θέλεις να κάνουμε το μπάξιμο στα φανάρια σου. :)

M_dolce
10-05-07, 11:37
Το φαναρι του Ε46 ειναι μακραν το ευκολοτερο φαναρι που
εχει υπαρξει σε bmw. η μονη του δυσκολια, εαν μπορει να θεωρηθει δυσκολια ειναι να βγει το πλαινο φλασακι το οποιο
εχει ενα αυτακι που πιεζοντας το απασφαλιζει. Αυτο ειναι ευαισθητο και μπορει να σπασει.

εχω ανοιξει τα φαναρια μου αμετρητες φορες χωρις απωλεια.

BILL007
10-05-07, 14:57
+100000000000000000
Ακριβώς όπως τα λες ειναι φίλε Μ dolce...Moνο αυτό το γ@μημένο το αυτάκι μας έσπασε σε ενα μπάξιμο που κάναμε με ενα φίλο σε ενα Ε46ti...Eυτυχώς δεν ειναι και τίποτα το τραγικό,αλλά καλό είναι πάντα να μην σπάνε πράγματα... :)

BILL007
10-05-07, 14:59
A να μην ξεχάσω...Παιδιά ξέρετε πως να σβήνετε το πρόβλημα που εμφανίζει καμμένες τι λάμπες???Δώστε μας τα φώτα σας αν ειναι....

M_dolce
10-05-07, 15:07
Η θα πας σε καποια αντιπροσωπεια να σου μηδενισουν και να σβησει η ενδειξη, η θα τοποθετησεις πυκνωτακια μεταξυ ντουι και καλωδιου, ακομα πιο απλα αντι για πυκνοτακια θα συνδεσεις στο καλωδιο ενα μικρο λαμπακι που θα αναβει μολις αναβεις και τα φωτα σου. Δεν σε απασχολει ομως διοτι θα ειναι πισω απο το φαναρι και ουτε καν θα φαινονται....

τοσο απλα...

teothekid
10-05-07, 23:53
Λεμε με christo 330i///M να κατεβουμε Ανδρεα οποτε μπορει να τα κανουμε ολα μαζεμενα και angel και κατι αλλα ψιλα μιας και εσεις ειστε αρχιερεις στο ειδος.......(special thanx to BILL007)

BILL007
11-05-07, 14:39
Σε ευχαριστώ φίλε Μ dolce!Nα σε καλά!Σε λίγες μέρες 8α προχωρήσω στο μπάξιμο αν είναι...Φίλε teo σ'ευχαριστώ για τα special thanx,δεν κανει τίποτα,άλλωστε γι αυτό είναι το club-forum,για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο!:)

M3Convertible
11-05-07, 15:42
Λεμε με christo 330i///M να κατεβουμε Ανδρεα οποτε μπορει να τα κανουμε ολα μαζεμενα και angel και κατι αλλα ψιλα μιας και εσεις ειστε αρχιερεις στο ειδος.......(special thanx to BILL007)


:bullhorn: Κανονίστε να μην πείτε τίποτα για το πότε.
:bullhorn: Θα έχουμε αίματα αν δεν συναντηθούμε.

Rezaf
03-06-07, 04:15
Ωραίος φιλε.
Όσο με το e30.Aκουσα μια φορα ότι δεν χωράνε τα angel eyes μέσα στα "μανισια" φανάρια του e30.
Αληθεύει?

Cabriolakias
22-08-07, 14:18
Υπαρχουν angel eyes και για Ε30!

Cabriolakias
10-09-07, 01:06
Απλα δεν ξερω εγω να εγκαθηστω σε Ε30.....μονο σε Ε36...

BILL007
22-09-07, 00:03
Eρχονται οι φωτό με τα Angel μου!!!Χτες τελείωσα το ενα φανάρι,το δεξιο...Αυριο το αριστερό και θα έχετε τα αποτελέσματα την Κυριακή στάνταρ εκτός απροόπτου! :) Α για τη βλάβη στις λάμπες που εμφανίζεται στον καντράν,επιβεβαιώνω ότι στα Ε46 σβήνουν με ένα λαμπάκι,γι αυτό τελικά κράτησα και την ψείρα και έτσι κράτησα και την απόλυτη στεγανώτητα στα φανάρια!~!!!+++Το εφέ με τη διχρωμία που εμφανίστηκε απο σπόντα και το γουστάρω ακόμα περισσότερο...Τα επόμενα μετά τις φωτό...

billparas
22-09-07, 14:42
M dolce και cbriolakias 1000 thanks για την εγκατάσταση τώρα το αυτοκίνητο δείχνει όπως πρέπει και παρατήρησα ότι όποιοσ με βλέπει πίσω του στην αριστερή λωρίδα - και εννοείται δεν είναι BMW- κάνει άκρη. Είναι πολύ ψαρωτικά . Σύντομα θα βάλω και φωτο.

BILL007
25-09-07, 23:02
Λοιπόν να τα επιτέλους!!!! http://www.bmw-motorsport.gr/forums/vbgarage.php?do=popup&image=http://www.bmw-motorsport.gr/forums/vbgarage.php?do=getimage&id=5629

Ύστερα από πολύ κόπο,τουλάχιστον νομίζω το αποτέλεσμα με δικαίωσε... :)

demis_330
27-09-07, 14:32
Μπράβο BILL007 για το μπάξιμό σου, είδα φώτο και τα θαύμασα ! Τελικά ποιο κιτ ππήρες ?

Babis_Compact
27-09-07, 14:41
Παιδιά θα ήθελα την βοήθειά σας, μιας και απ'ότι βλέπω το θέμα των angel eyes το κατέχετε σε τρελλό βαθμό! Όσο κι αν έψαξα για Compact, κιτάκι angel eyes βρήκα μόνο ένα, στο ebay.
http://cgi.ebay.de/Standlichtringe-BMW-E46-Compact-Angel-Eyes_W0QQitemZ300154452990QQihZ020QQcategoryZ33710 QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
Μήπως γνωρίζει κανένας πόσο εύκολα θα τοποθετηθεί στο αυτοκίνητο, ή κάποιο άλλο κατάστημα που μπορώ να βρω angel eyes για το αυτοκίνητό μου? Έχω τα απλά φανάρια (όχι με xenon), και σχεδιάζω κάποια στιγμή να βάλω angel+xenon(κιτ, όχι ολόκληρο φανάρι), και λογικά θα δείξει πολύ!

BILL007
27-09-07, 15:46
Μπράβο BILL007 για το μπάξιμό σου, είδα φώτο και τα θαύμασα ! Τελικά ποιο κιτ ππήρες ?

Σε ευχαριστώ φίλε για τα καλά σου λόγια!!!Τα κιτ που πήρα ήταν απο ebay 2 κομμάτια απο αυτά http://cgi.ebay.de/STANDLICHTRINGE-ANGEL-EYES-BMW-E30-E34-E36-E38-E39-E46_W0QQitemZ150163754136QQihZ005QQcategoryZ57310Q QssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
και αυτά http://cgi.ebay.de/BMW-E46-325-328-330-M3-TITAN-LOOK-CLUSTER-GAUGE-RINGS_W0QQitemZ150162788752QQihZ005QQcategoryZ3668 1QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
Συνολικά μαζί με τα μεταφορικά μου ήρθαν 50euro!Oμως η εγκατάσταση τόσο για τα όργανα όσο και για τα angel ήταν το πιο κουραστικό...Πραγματικά απαιτεί μεράκι διάθεση,υπομονή και αρκετή ώρα για χάσιμο!Τελικά όμως ότι φτιάχνεις μόνος σου σε ικανοποιεί σαν αποτέλεσμα περισσότερο και απο την γρηγορότερη και καλύτερη εγκατάσταση που μπορεί κάποιος άλλος να σου κάνει,αυτή είναι άλλωστε και η χαρά της δημιουργίας!:):):)

demis_330
28-09-07, 22:33
Και κάθησες ρε θηρίο και τα έβαλες μόνος σου? Εγώ που ασχολούμαι επαγγελματικά με ηλεκτρολογικά και υπολογιστές, το σκέφτομαι να καθήσω να τα βάλω...αν όμως το βάλω στο μυαλό μου, έχει τύχει να με πάρει και νύχτα δουλεύοντας στο αμάξι, τα είδα στο EBAY τα angels και είναι πολύ φτηνά ! Πολύ καλό μπάξιμο BILL007!

Babis_Compact
29-09-07, 01:35
Παιδιά κανένας που να γνωρίζει τίποτα για angel eyes σε E46 Compact?
Μάλλον θα παραγγείλω το κιτ από την Γερμανία και ότι βγει. 60 ευρώ είναι,, δεν θα πεθάνουμε κιόλας..!

BILL007
09-10-07, 21:25
Τhnks demis για τα καλά σου λόγια...Κέφι και διάθεση να υπάρχει και όλα γίνονται...Που να δεις τι ετοιμάζω τώρα για το εσωτερικό...θα πάθεις σοκ έτσι και το δεις...Το κρατάω έκπληξη...Σε κανα μήνα θα είναι έτοιμο πρώτα ο Θεός...:) και πάλι σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια!

DIAMANTOPOULOS
09-10-07, 22:40
παιδια για το ε34 υπαρχει τιποτα????

Cabriolakias
18-10-07, 09:52
παιδια για το ε34 υπαρχει τιποτα????

Φιλε Diamantopoule δεν γνωριζω κατι για Ε34....

M_dolce
18-10-07, 10:57
παιδια για το ε34 υπαρχει τιποτα????

φιλε μου για ε34 δεν υπαρχει ετοιμο κιτ. Μπορει να τοποθετηθει καποιο χειποποιητο αλλα δεν θα ειναι τοσο εντυπασιακο οπτικα καθως τα φαναρια δεν ειναι κρυσταλ και το φως θα χανεται...

Babis_Compact
18-10-07, 12:44
Παιδιά και πάλι την πολύτιμη βοήθειά σας: Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα το παρακάτω kit της SSDD Motorsport (εδρεύει στην Αγγλία). http://www.ssdd-motorsport.com/show_prod.php?prod_id=238 . Δεν είναι για Compact, αλλά επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν πως όσοι πελάτες τους ήθελαν κιτ για Compact , πήραν αυτό που είναι για Ε46 facelift 2D, και λειτουργούσε μια χαρά. Μου έστειλαν και τις παρακάτω φωτογραφίες:
http://i8.photobucket.com/albums/a21/babis200sx/compact3.jpg

http://i8.photobucket.com/albums/a21/babis200sx/compact2.jpg

http://i8.photobucket.com/albums/a21/babis200sx/compact5.jpg

Πώς σας φαίνεται? Θα μπορέσω να τα τοποθετήσω εύκολα? Η εταιρία δεν στέλνει αναλυτικό οδηγό εγκατάστασης για Compact. Αν μου στείλουν τον ανάλογο για το Coupe θα την παλέψουμε την εγκατάσταση? Η τιμή είναι αρκετά τσιμπημένη, αλλά το επίπεδο φωτισμού και η απόχρωση είναι αυτή ακριβώς που μου αρέσει. Περιμένω τις απόψεις σας!

Cabriolakias
18-10-07, 22:09
Aγορι ολα γινονται! θελιση να υπαρχει.. εγω πιστευω θα το παλεψουμε ανετα....

SPYROS-MUSIC-CABRIO
18-10-07, 23:23
ΦΙΛΕ ΑΝ ΑΝΟΙΧΤΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ,ΜΕΤΑ ΔΕ ΘΑ ΜΠΑΖΟΥΝ ΥΓΡΑΣΙΑ?ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΣΥΛΙΚΟΝΗ?:rtfm:

elec
19-10-07, 00:55
εμενα βασικα μου εστειλαν και αυτο το οποιο απευθυνεται σε ατομα που εχουν το χρονο την γνωση και την επιμονη να κανουν κατι τετοιο....!!!αλλα πιστευω πως αξιζει.
http://video.google.com/videoplay?docid=980547339061120203
το εβαλα εδω γιατι πιστευω πως ειναι σχετικο το thread...

Cabriolakias
19-10-07, 07:28
εμενα βασικα μου εστειλαν και αυτο το οποιο απευθυνεται σε ατομα που εχουν το χρονο την γνωση και την επιμονη να κανουν κατι τετοιο....!!!αλλα πιστευω πως αξιζει.
http://video.google.com/videoplay?docid=980547339061120203
το εβαλα εδω γιατι πιστευω πως ειναι σχετικο το thread...

Και πολυ καλα εκανες που το εβαλες εδω!

Πιστευω οτι αυτη ειναι μια πολυ καλυτερη επιλογη και ποιο σωστη απο ενα ετοιμο κιτ (τουλαχιστον απο αυτο που περνω εγω το οποιο ειναι ξενον) διοτι ειναι με λεντακια τα οποια δυσκολα καιγονται και αμα καουν απλα τα αλλαζεις ενω σε ενα xenon angel eye kit αν καει πρεπει να το αλλαξεις ολο.. Μπραβο! αν εχεις περισσοτερες πληροφοριες βαλε εδω... να το ψαξουμε το θεμα..

Cabriolakias
19-10-07, 07:40
ΦΙΛΕ ΑΝ ΑΝΟΙΧΤΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ,ΜΕΤΑ ΔΕ ΘΑ ΜΠΑΖΟΥΝ ΥΓΡΑΣΙΑ?ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΣΥΛΙΚΟΝΗ?:rtfm:


Τα φαναρια του Ε36 (γνησια) οταν βγει το κρυσταλο ενδιαμεσα στο κρυσταλο με το σασι του φαναριου (πλαστηκο) υπαρχει μια λαστοιχενια μεμβρανη κοινος φλαντζα οι οποια οταν κλινει το φαναρι ερχεται και μονωνει-στεγανωποιει το φαναρι.. δεν μπαζει την παραμικρη υγρασια και μπορει να ανοιχτει και να ξανακληστει οσες φορες θελουμε...

Υ.Γ. Τα δικα μου τα εχω ανοιξει τουλαχηστων 8 με 9 φορες οταν εκανα τα πειραματα με τα angel ... οπως επισης και του M3MAN kai bilparas.... No problem man!

Babis_Compact
19-10-07, 13:29
Aγορι ολα γινονται! θελιση να υπαρχει.. εγω πιστευω θα το παλεψουμε ανετα....

Πώς σου φαίνεται το κιτ Cabriolakia, όμορφα τα angel? Αν πιστεύεις ότι θα το παλέψουμε να τα παραγγείλω!

@elec: Το video πολύ καλό και αναλυτικότατο! Σε ψήνει για HomeMade angel eyes!

Cabriolakias
19-10-07, 15:47
Πώς σου φαίνεται το κιτ Cabriolakia, όμορφα τα angel? Αν πιστεύεις ότι θα το παλέψουμε να τα παραγγείλω!

@elec: Το video πολύ καλό και αναλυτικότατο! Σε ψήνει για HomeMade angel eyes!

Δεν μπορω να σου εγκυηθω αλλα σου υποσχομαι οτι θα προσπαθησουμε μεχρι τελικης πτωσεως..

Babis_Compact
19-10-07, 15:54
Να'σαι καλά φίλε, όταν το πάρω απόφαση και τα παραγγείλω, θα σε ειδοποιήσω!
Τώρα βρήκα κι αυτά βέβαια, σε εξευτελιστική τιμή:
http://cgi.ebay.co.uk/ULTRA-BRIGHT-ANGEL-EYES-FOR-BMW-E30-E34-E36-E38-E39-E46_W0QQitemZ150171629114QQihZ005QQcategoryZ28646Q QssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem#ebayphotohost ing
22 ευρώ με τα έξοδα μεταφοράς. Τι λες?

BILL007
19-10-07, 17:12
Να'σαι καλά φίλε, όταν το πάρω απόφαση και τα παραγγείλω, θα σε ειδοποιήσω!
Τώρα βρήκα κι αυτά βέβαια, σε εξευτελιστική τιμή:
http://cgi.ebay.co.uk/ULTRA-BRIGHT-ANGEL-EYES-FOR-BMW-E30-E34-E36-E38-E39-E46_W0QQitemZ150171629114QQihZ005QQcategoryZ28646Q QssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem#ebayphotohost ing
22 ευρώ με τα έξοδα μεταφοράς. Τι λες?


Eγώ αυτά πήρα και έβαλα φίλε Babis...:D Πάντως τα πιο ακριβά που έστειλες σε προηγούμενο message σου νομίζω είναι πιο ποιοτικά γι αυτό και πιο ακριβά!!!Όχι ότι και αυτά είναι ασχημα,λέμε τώρα...

demis_330
24-10-07, 15:43
BILL007, ΄σήμερα παρέλαβα το πακέτο 4 angel-eyes και στεφάνια οργάνων από εκεί που τα παράγγειλες και εσύ ! :D Το Σάββατο έχει μπάξιμο στην μπέμπα και φώτος μετά εδώ !

Τελικά, άφησες τις ψίρες λαμπάκια της μαμάς επάνω και ανάβουν και αυτά για να μην δίνει failure καμμένης λάμπας στα πορείας ?

Cabriolakias
25-10-07, 07:27
BILL007, ΄σήμερα παρέλαβα το πακέτο 4 angel-eyes και στεφάνια οργάνων από εκεί που τα παράγγειλες και εσύ ! :D Το Σάββατο έχει μπάξιμο στην μπέμπα και φώτος μετά εδώ !

Τελικά, άφησες τις ψίρες λαμπάκια της μαμάς επάνω και ανάβουν και αυτά για να μην δίνει failure καμμένης λάμπας στα πορείας ?

Να πω απλα την γνωμη μου δεν θα το προτεινα να μεινουν επανω... φενεται ασχημο... γνωμη μου και γουστο μου...αν σου αρεσει οκ.... ελπιζω να μην παρεξηγηθηκα..

saikoE39
25-10-07, 13:32
Δλδ αυτα κανουν και σε εμενα....?????????????
Το μονο που δεν μπορω ακομα να καταλαβω ειναι τι σκατα θα κανω με ψιρες -λαμπες...???
Δεν θελω να υπαρχουν.......και στο οχημα μηδενισμος απο τον εγκεφαλο δεν παιζει....!!!!!!!!
Για πετε πως θα το κανω.....!!!!!!

BILL007
25-10-07, 15:20
Τις "ψείρες" ένας λόγος που τις άφησα πάνω ήταν για τις ενδείξεις καμμένης λάμπας που εμφανίζεται εν απουσία τους και δυστηχώς δεν μπόρεσα να βρω αντίσταση κατάλληλη για να σβήσω την ένδειξη μιας και βαρέθηκα να ψάξω....Αλλά άμα το καλοσκεφτείς όταν ανάβεις τη μεσαία ή τη μεγάλη σκάλα τα δαχτυλίδια φωτίζονται πλεον οχι μόνο απο τα LED αλλά και απο τα φώτα κατα κύριο λόγο...Οπότε είτε υπάρχουν,είτε δεν υπάρχουν οι ψείρες μην τρώτε κόλλημα παιδιά,στο ίδιο καταλήγουμε!!!Ανοιχτή μεσαία πάλι διχρωμία!!!Τουλάχιστον όταν είναι ανοιχτές και οι ψείρες και τα μεσαία φαίνονται ομοιόμορφα!!!εκτός και αν πατε μόνο με τη μικρή σκάλα ανοιχτή και δεν χρησιμοποιείται τα μεσαία οπότε πάσο!!!

Φίλε με το Ε39 αν δεν θες τις ψείρες μέσα στα φανάρια παρέμβαλες τες πριν απο αυτά και άστες να ανάβουν μέσα στο καπό σου που δεν θα φαίνεται τίποτα!!!και η βλάβη δεν θα σου ανάψει ποτέ!!!

φίλε Demis αναμένουμε φωτός!!!Καλό μπάξιμο και καλή υπομονή γιατί εμένα μου πήρε δυο μέρες εντατικής δουλειάς μέχρι να τα φτιάξω όπως ήθελα!!!Ότι θέλεις με ρωτάς!

Οι υπόλοιποι παιδιά η απάντηση μου στα άνωθεν γραμμένα!!!χιχιχιχι!!!!:)

demis_330
25-10-07, 15:29
Το Σάββατο θα βάλω τα xenon μαζί με τα angel-eyes, θα τα ταιριάξω και θα ποστάρω αποτελέσματα, σκέφτομαι για τις ψίρες ή να τις αφησω στο κύκλωμα να ανάβουν αλλά να τις βγάλω από το φανάρι να μην φαίνονται, ή να φτιάξω κανένα κυκλωματάκι να μπει παράλληλα με την τροφοδοσία των Angel-eyes για να καταλαβαίνει αντίσταση και να μην βγάζει σφάλμα. Θα δούμε, το σκέφτομαι το πράγμα...

Όχι Cabriolakia, δεν παρεξηγώ εύκολα, δεκτή η γνώμη σου, θα δω τελικά τι θα κάνω, ευχαριστώ πάντως για την ιδέα σου.

saikoE39, τα angel-eyes γράφουν ως περιγραφή => ULTRA BRIGHT ANGEL EYES FOR BMW E30 E34 E36 E38 E39 E46 => http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=150169097903&ssPageName=STRK:MEWN:IT&ih=005

άρα κάνουν και για σένα :D

BILL007
25-10-07, 15:37
Κάνουν φίλε saiko39 όπως σου πε ο Demis, αλλά δεν σβήνουν τη βλάβη!!!Αυτό ξεκαθαρισμένο εξαρχής!!!H λύση είναι ή αυτό που σου πα με το λαμπάκι στο εσωτερικό ή αυτό που έκανα εγώ,ή σωστή αντίσταση που να πλησιαζει την αντίσταση της λάμπας "ψείρας"...

saikoE39
25-10-07, 21:46
Για πειτε λιγο για το λαμπακι στο εσωτερικο δλδ......τι κανουμε....??????

BILL007
25-10-07, 22:15
Απλό...Εκεί που πανε τα καλώδια προς τη φύσα τις "ψείρας" βάζεις δυο κλέφτες(σαν ελάσματα που πιάνουν πάνω στα καλώδια) εναν για το κάθε καλώδιο και εκεί μετά συνδέεις το λαμπάκι...So easy!:)

Cabriolakias
26-10-07, 00:16
Saiko το Ε39 δεν βγαζει τετοιο σφαλμα οπως και το Ε36 και οπως ολα πριν το 2000... τα Ε46 οντως βγαζουν σφαλμα αλλα ειναι πολυ ευκολο να αντιμετοπηστει "ξεγελωντας το με μια αντισταση"...

Στο δικο σου δεν υπαρχει κανενα προβλημα με σφαλματα κλπ. το κιτ που μπαινει σε Ε 36 κανει και για Ε39 και Ε46 και πολλα αλλα απλα δεν εχω εγκαταστησει ποτε σε αλλο μοντελο εκτος απο 8 Ε36... δεν πιστευω να ειναι δυσκολο ετσι κι αλλιως εγω ψαχνωντας παω στην πολη...

BILL007
26-10-07, 00:24
Cabriolakias :Δεν το ήξερα ότι τα Ε39 δεν παρουσιάζουν τίποτα γιατί έτσι όπως το έθεσε ο φίλος Saiko39 μου φάνηκε ότι είχε problem...Anyway οσο ζούμε μαθαίνουμε...χιχιχι!!!Να σε ρωτήσω,τι αντίσταση βάζεις που να φτάνεις κοντά στα επίπεδα απο το λαμπάκι???Έτσι επιστημονικά για να ξέρω,γιατί θα βάλω angel και σε ένα φίλο μου και θα έκανα την πατέντα με το λαμπάκι μέσα στο καπό,μιας που ούτε αυτός γουστάρει την ψείρα μέσα...Άντε όλοι οι μαστροχαλαστές του κόσμου να μαζευόμαστε...χαχχααχχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!Σε λίγο έτσι όπως πάω θα αρχίσω να κάνω και άλλα,τουρμπίσματα,βαψίματα,πλυσίματα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο...Ρε μπας και να παρατήσω σχολή και να ανοίξω ένα συνεργείο???χααχαχχαχααχχχααχχαχαχααχχαχαχαχαχαχχα χαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Cabriolakias
26-10-07, 07:29
Θα παιξεις γυρο στο 1 ΚΩ..... ισως χρηαστεις 1,κατι η 1 παρα κατι... δοκιμαζοντας θα το δεις..

BILL007
26-10-07, 11:47
Oκ...Αν είναι θα το δοκιμάσω γιατί ο φίλος μου με έχει πρήξει(με την καλή έννοια)...χαχαχαχα!!!!!Thnks...:)

saikoE39
26-10-07, 13:52
Saiko το Ε39 δεν βγαζει τετοιο σφαλμα οπως και το Ε36 και οπως ολα πριν το 2000... τα Ε46 οντως βγαζουν σφαλμα αλλα ειναι πολυ ευκολο να αντιμετοπηστει "ξεγελωντας το με μια αντισταση"...

Στο δικο σου δεν υπαρχει κανενα προβλημα με σφαλματα κλπ. το κιτ που μπαινει σε Ε 36 κανει και για Ε39 και Ε46 και πολλα αλλα απλα δεν εχω εγκαταστησει ποτε σε αλλο μοντελο εκτος απο 8 Ε36... δεν πιστευω να ειναι δυσκολο ετσι κι αλλιως εγω ψαχνωντας παω στην πολη...

Τι να σε πω....δεν ξερω...στa Χενον βγαζεις για πες..??????????????
Καλα η τοποθετηση ειναι απλη....το φαναρι μου ανοιγει πιο ευκολα απο τα δικα σας(Ε36)...
Τα εχω ανοιξει κανα δυο φορες γιατι ειχαν σπασει μεσα οι παπαριες που ρυθμιζουν την γωνια στα φωτα...
Για να δουμε..

Cabriolakias
29-10-07, 08:53
http://youtube.com/watch?v=Cg2e35P4nUc

Cabriolakias
31-10-07, 14:05
http://i8.photobucket.com/albums/a21/babis200sx/compact3.jpg




Babis compact στειλε μου σε παρακαλω το ακριβες λινκ με την σελιδα που μηλαει για κομπακτ..

Cabriolakias
31-10-07, 14:58
Τι να σε πω....δεν ξερω...στa Χενον βγαζεις για πες..??????????????
Καλα η τοποθετηση ειναι απλη....το φαναρι μου ανοιγει πιο ευκολα απο τα δικα σας(Ε36)...
Τα εχω ανοιξει κανα δυο φορες γιατι ειχαν σπασει μεσα οι παπαριες που ρυθμιζουν την γωνια στα φωτα...
Για να δουμε..

Δεν ειναι καθολου δυσκολο να ανοιξει φαναρι απο Ε39... ιτσ δε σεημ θινκ μαν!

Babis_Compact
01-11-07, 09:35
Babis compact στειλε μου σε παρακαλω το ακριβες λινκ με την σελιδα που μηλαει για κομπακτ..

http://www.ssdd-motorsport.com/show_prod.php?prod_id=238 είναι το Link. Μαζεύουμε χρήματα να παραγγελθούν τα Χριστούγεννα

Α, να τονίσω πως δεν μιλάει για Compact πουθενά. Εγώ έστειλα μήνυμα στην ετιαρία και μου είπαν πως όσοι πελάτες με Compact ήθελαν angel, προμηθεύτηκαν το συκεκριμένο κιτ.

Cabriolakias
01-11-07, 09:40
http://www.ssdd-motorsport.com/show_prod.php?prod_id=238 είναι το Link. Μαζεύουμε χρήματα να παραγγελθούν τα Χριστούγεννα

Α, να τονίσω πως δεν μιλάει για Compact πουθενά. Εγώ έστειλα μήνυμα στην ετιαρία και μου είπαν πως όσοι πελάτες με Compact ήθελαν angel, προμηθεύτηκαν το συκεκριμένο κιτ.

Ok θα σε ενημερωσω την κυριακη μηπως παραγγειλουμε και για κανα δυο κομπακτ ακομη...μηπως παρουμε καμια καλυτερη τιμη η τιποτα τετοιο... ευχαρηστω..

stefos
01-11-07, 09:46
http://www.ssdd-motorsport.com/show_prod.php?prod_id=238 είναι το Link. Μαζεύουμε χρήματα να παραγγελθούν τα Χριστούγεννα

Α, να τονίσω πως δεν μιλάει για Compact πουθενά. Εγώ έστειλα μήνυμα στην ετιαρία και μου είπαν πως όσοι πελάτες με Compact ήθελαν angel, προμηθεύτηκαν το συκεκριμένο κιτ.

Πάντως το κιτ φαίνεται ασχημο...και εξηγούμαι....τα δαχτυλίδια (ειδικά στο μεγάλο προβολέα) είναι άλλης διαμέτρου και δεν ταιριάζει, τουλάχιστον οπτικά. Εκτός από άσχημο δεν ξέρω αν θα δημιουργεί και πρόβλημα στον προβολέα όταν θα είναι αναμένος και θα φαίνονται σκιές στο δρόμο..

Babis_Compact
01-11-07, 09:50
Πάντως το κιτ φαίνεται ασχημο...και εξηγούμαι....τα δαχτυλίδια (ειδικά στο μεγάλο προβολέα) είναι άλλης διαμέτρου και δεν ταιριάζει, τουλάχιστον οπτικά. Εκτός από άσχημο δεν ξέρω αν θα δημιουργεί και πρόβλημα στον προβολέα όταν θα είναι αναμένος και θα φαίνονται σκιές στο δρόμο..

Αυτό με χαλάει κι εμένα λιγάκι, αλλά τι να κάνουμε?

Snoopy
01-11-07, 09:53
δυστυχώς δεν έχω την φωτογραφία και δεν τη βρίσκω στο google αλλά έχω δεί compact με angel μονο στο μικρό φανάρι και ήταν πολύ όμορφο. Διαφορετικά όμορφο.

Babis_Compact
01-11-07, 09:56
Όντως ακούγεται όμορφα-διαφορετικό το angel μόνο στο μικρό φανάρι Σταμάτη. Αν βρεις τελικά την φωτό ανέβασέ την να την δούμε.

Cabriolakias
08-11-07, 07:51
Παιδες συναντηθηκα με Geo και ειδα το φαναρι του κομπακτ και περιτο να σας πω οτι για να βγει αυτο το φαναρι πρεπει να κατεβει προφυλακτηρας και να μπει το φαναρι σε φουρνο... ειναι πολυ δυσκολο να τοποθετηθουν angel στο συγκεκρημενο μοντελο οχι ομως αδυνατον..

BILL007
09-11-07, 14:17
Είσαι σίγουρος ότι πρέπει να κατέβει προφυλακτήρας???Το λέω αυτό γιατί και στο δικό μου νόμιζα ότι δεν έβγαιναν τα φανάρια,αλλά στην πορεία ανακάλυψα ότι άμα βγάλεις κάτι πλαστικά που είναι μεταξύ του προφυλακτήρα και του φαναριού βλέπεις με λίγη δυσκολία τις απο κάτω βίδες...Έπειτα παίρνεις ένα καλό μαγνητικό κατσαβίδι και τις βγάζεις με οσο πιο σταθερό χέρι γίνεται και δεν είναι ανάγκη να βγάλεις τον προφυλακτήρα...

Babis_Compact
09-11-07, 18:57
Παιδες συναντηθηκα με Geo και ειδα το φαναρι του κομπακτ και περιτο να σας πω οτι για να βγει αυτο το φαναρι πρεπει να κατεβει προφυλακτηρας και να μπει το φαναρι σε φουρνο... ειναι πολυ δυσκολο να τοποθετηθουν angel στο συγκεκρημενο μοντελο οχι ομως αδυνατον..

Κρίμα..... Να δούμε τι θα κάνουμε τότε για να βάλουμε κι εμείς angel στα Compact..

Cabriolakias
10-11-07, 13:08
Είσαι σίγουρος ότι πρέπει να κατέβει προφυλακτήρας???Το λέω αυτό γιατί και στο δικό μου νόμιζα ότι δεν έβγαιναν τα φανάρια,αλλά στην πορεία ανακάλυψα ότι άμα βγάλεις κάτι πλαστικά που είναι μεταξύ του προφυλακτήρα και του φαναριού βλέπεις με λίγη δυσκολία τις απο κάτω βίδες...Έπειτα παίρνεις ένα καλό μαγνητικό κατσαβίδι και τις βγάζεις με οσο πιο σταθερό χέρι γίνεται και δεν είναι ανάγκη να βγάλεις τον προφυλακτήρα...

Ok bill...τις βιδες πες οτι τις εβγαλες... το φαναρι πως το βγαζεις μετα απο κει περα? απο πισω? δεν γινεται...απο εμπρος? ειναι ο προφυλακτηρας μπροστα...αρα...κατεβαζεις προφυλακτηρα..

BILL007
11-11-07, 20:57
Χμ...Δεν το ξέρω καλά το compact,αυτό είναι αλήθεια...Την εμπειρία μου κατέθεσα σχετικά με το βγάλσιμο στο δικό μου και ήλπιζα να δουλεύει και στα άλλα 46άρια...Δεν θυμάμαι ακριβώς στο compact αν αυτά τα στρογγυλά που κάνει στα φανάρια είναι μαζί με τον προφυλακτήρα ή μαζί με το καπώ...Πάντως σίγουρα μεγάλη μαλακία τους αμα χρειάζεται να κατεβάσεις τον προφυλακτήρα για να βγάλεις φανάρι...Εμένα προσωπικά μου φαίνεται παράλογο...Αλλά αν το έχεις δει απο κοντά πάσο...Αμα το δω και εγώ απο κοντά θα αποφανθώ 1000% επί του αντικειμένου...:) Πάντα καλή διάθεση και θα βρούμε άκρη:)χιχιχι!:)

Cabriolakias
15-11-07, 07:45
Βρηκαμε παιδες και την σχετικη διαδικασια τοποθετησης angel για compact E46 την οποια εχει σε pdf ο Geo 3D στον οποιο θα στειλω mail να βαλουμε τις φωτογραφιες εδω... αναμενετε...

Babis_Compact
15-11-07, 11:16
Βρηκαμε παιδες και την σχετικη διαδικασια τοποθετησης angel για compact E46 την οποια εχει σε pdf ο Geo 3D στον οποιο θα στειλω mail να βαλουμε τις φωτογραφιες εδω... αναμενετε...

Είστε μεγάλοι! :bowdown: Περιμένουμε φωτό!

Geo_3D
15-11-07, 11:51
Οδηγιες εγκαταστασης angel eyes σε compact E46 ή αλλιως πως να περασετε 4 ωρες το πρωινο μιας Κυριακης με αμφιρροπα αποτελεσματα.....

P.S.-Eυχαριστουμε τον Padapanta a.k.a. Snoopy για την παροχη των πληροφοριων

stefos
15-11-07, 11:59
Σίγουρα από τα πιο ομορφα angel eyes που εχώ δει για Compact. Δεν ξέρω όμως αν θα έμπαινα στη διαδικασία που περιγράφει ο τύπος. Πάντως οι οδηγίες φαίνονται αναλυτικότατες... Ωραίο pdf Γιώργο...Μπράβο

Babis_Compact
15-11-07, 12:13
Ευχαριστούμε παιδιά, να'στε καλά! Αν το κάνει κάποιος περιμένουμε αποτελέσματα εννοείται!

BILL007
15-11-07, 15:26
Kαλά ε...Πολύ μανούβρα!!!Πραγματικά για γερά νεύρα...Όποιος το κάνει καλό κουράγιο..

Cabriolakias
19-11-07, 14:27
Kαλά ε...Πολύ μανούβρα!!!Πραγματικά για γερά νεύρα...Όποιος το κάνει καλό κουράγιο..

Μαλλον δεν θα το κανει κανενας...























Αλλα αν το κανει καποιος.....θα ειναι ο ξεχωριστος...........

panagiotisE46ci
19-11-07, 15:05
ποπο μανουρα δεν λεγεται...ξεκινας το πρωι και τελειωνεις το βραδι οπως ειδα στις φωτο.το αποτελεσμα τελειο ομως,θα το κανα και εγω αλλα αν η μανα μου εβλεπε 2 φαναρια μεσα στον φουρνο της πιθανον να μην εχω φωτα το βραδι,χαχαχαχα,αυτες ειναι ωραιες δουλειες για τον Ντινο.

kenz
19-11-07, 15:08
αν καποιος θελει κατι μοναδικο, extreme και το σημαντικοτερο να ξοδεψει περισσοτερα μπορει αν θελει να επισκευτει αυτο το site που εχει angel eyes σε διαφορα χρωματα και ειναι πολυ καλα κατα την ταπεινη μου γνωμη!!! λεπτομεριες εδω -----> http://www.ssdd-motorsport.com/

ΥΓ: αξιζει συνχαρητηρια η δουλεια του φιλου μας ... μπραβο :)

demis_330
20-11-07, 22:44
Edited : Πραγματικά θέλει πολύ κουράγιο και όρεξη, δεν πιστεύω να το κάνει κανείς όμως (τώρα είμαι on-topic) :D

Cabriolakias
28-11-07, 08:11
ποπο μανουρα δεν λεγεται...ξεκινας το πρωι και τελειωνεις το βραδι οπως ειδα στις φωτο.το αποτελεσμα τελειο ομως,θα το κανα και εγω αλλα αν η μανα μου εβλεπε 2 φαναρια μεσα στον φουρνο της πιθανον να μην εχω φωτα το βραδι,χαχαχαχα,αυτες ειναι ωραιες δουλειες για τον Ντινο.

χεχεχε κοιταξε να δεις αν ειχα κομπακτ Ε46 θα το εκανα... δεν εχω ομως και δεν πιστευω πως θα το επιχειρουσα σε ξενο...

stelmaniac
03-12-07, 22:53
Φιλε μου καμπριολακια εισαι ο ανθρωπος μου!! Προσφατως αγορασα ενα ε36 καμπριο και κρεμομαι απ το στομα σου! Μηπως ξερεις καποιον να τοποθετει τα angel eyes γιατι εγω φοβαμαι να προχωρησω σε τετοια διαδικασια?

Cabriolakias
03-12-07, 23:31
Φιλε μου καμπριολακια εισαι ο ανθρωπος μου!! Προσφατως αγορασα ενα ε36 καμπριο και κρεμομαι απ το στομα σου! Μηπως ξερεις καποιον να τοποθετει τα angel eyes γιατι εγω φοβαμαι να προχωρησω σε τετοια διαδικασια?

Σου εχω στειλει πμ οποτε θελεις παρε τηλεφωνο..

Cabriolakias
12-12-07, 07:40
Edited : Πραγματικά θέλει πολύ κουράγιο και όρεξη, δεν πιστεύω να το κάνει κανείς όμως (τώρα είμαι on-topic) :D

Ok οντως τωρα εισαι ον τοπικ μαν....:thinkerg:

m_sak
19-12-07, 17:01
Καλησπέρα παιδιά.¨Εχω ένα πρόβλημα, πήρα και εγώ anγel eyes να βάλω στο ε36 μοντ94 4πορτο 316ι αλλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα δεν χωράνε οι ενισχυτές στο πίσω μέρος απο τις λάμπες.ούτε στα μικρά ουτε στους προβολείς.τα φώτα είναι αυτα που έχουν projectora σαν αυτά εδώ http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BE11&mospid=47424&btnr=63_0274&hg=63&fg=05
και δεν έχει καθόλου χώρο.Τι προτείνεται να κάνω????Ακομα δεν έχω βάλει xenon προβλέπεται σε λιγο και αυτο οπότε δεν έχω τρύπα στο καπάκι για να βγάλω από εκει τον ενιχτυτή.για την ώρα εβαλα στο ένα φανάρι τα angel αλλα χωρις τον ενισχυτή μιας και όπως είπα πιο πάνω δεν χωρούσε και το άλλο το άφησα όπως έχει μέχρι να μου πείτε τι να κάνω.ευχαριστώ

Cabriolakias
19-12-07, 18:00
An ο ενισχυτης σου ειναι μεγαλυτερος και οχι ιδιος με αυτον στην φωτο βαλε φωτο να τον δω να σου πω... αν και συνηθως εως παντα τον ενισχυτη των angel τον κατασκευαζουν σε τετοιο μεγεθος ωστε να χωραει στο φαναρι....βαλε φωτο να δω..

m_sak
19-12-07, 18:16
ok Αυτό ειναι.είναι ακριβώς ίδιο με αυτό που έχεις στην φώτο

m_sak
19-12-07, 21:28
Δεν έχει κανεις ιδέα για το που θα βάλω τον ενισχυτη απο τα angel?.cabriolakia θες να τραβηξω και μια φωτογραφια απο το πισω μέρος απο τα φωτα να δεις τον χωρο και να μου πεις την αποψη σου?

Cabriolakias
19-12-07, 21:32
Δεν έχει κανεις ιδέα για το που θα βάλω τον ενισχυτη απο τα angel?.cabriolakia θες να τραβηξω και μια φωτογραφια απο το πισω μέρος απο τα φωτα να δεις τον χωρο και να μου πεις την αποψη σου?

θα το βαλεις οπως το εχω βαλει στην φωτο...μπαινει απλα εχει συγκεκρημενη θεση...και μενα μου πηρε κανα 10λεπτο μεχρι να την βρω... να γινει η φωτο ομως...

m_sak
19-12-07, 21:39
ok θα το ξαναβγαλω το σαββατοκυριακο και την δευτερα θα ποσταρω μιας και ειμαι φανταρος και θα ειμαι μεσα για 2 μερες.thanks

Cabriolakias
08-01-08, 07:26
ok θα το ξαναβγαλω το σαββατοκυριακο και την δευτερα θα ποσταρω μιας και ειμαι φανταρος και θα ειμαι μεσα για 2 μερες.thanks

Βρηκαμε ακρη τελικα?

m_sak
08-01-08, 12:14
Καλησπέρα.Βρήκα τελικά λύση λίγο βάρβαρη και παραλιγο να μου στοιχησει το φαναρι αλλα τα καταφεραμε.επρεπε να αφαιρεσω αυτο που εχω κυκλωσει στην εικόνα και να τα βαλω απο εκει τα inverter γιατι δεν εμπαιναν απο πουθενα μιλάμε.οπότε χρησιμοποιησα λιγο πενσα στο φαναρι.σημερα μου ήρθε και το ενα angel που παρηγγειλα γιατι μου εσπασε κατα την τοποθετηση.θα βαλω και φωτο και στο γκαραζ επιτελους αλλα και με τα φώτα αφου πρώτα βαλω xenon.
ενα προβληματακι ομως αντιμετώπησα με την ζυγοσταθμιση των φώτων καθώς τις κατω βίδες δεν μπορεσα να της κρατησω με την πενσα

Cabriolakias
25-01-08, 11:52
Καλησπέρα.Βρήκα τελικά λύση λίγο βάρβαρη και παραλιγο να μου στοιχησει το φαναρι αλλα τα καταφεραμε.επρεπε να αφαιρεσω αυτο που εχω κυκλωσει στην εικόνα και να τα βαλω απο εκει τα inverter γιατι δεν εμπαιναν απο πουθενα μιλάμε.οπότε χρησιμοποιησα λιγο πενσα στο φαναρι.σημερα μου ήρθε και το ενα angel που παρηγγειλα γιατι μου εσπασε κατα την τοποθετηση.θα βαλω και φωτο και στο γκαραζ επιτελους αλλα και με τα φώτα αφου πρώτα βαλω xenon.
ενα προβληματακι ομως αντιμετώπησα με την ζυγοσταθμιση των φώτων καθώς τις κατω βίδες δεν μπορεσα να της κρατησω με την πενσα

Οι βιδες που αναφερεις ειναι καθαρα για ρυθμιση του φαναριου με το αμαξι ... δηλαδη φανοποιοδουλεια να κατσει το φαναρι σωστα και οχι στραβα.. η ζυγοσταθμιση κανονικα γινετε απο τις αλενοβιδες πισω στο φαναρι μια δεξια και μια αριστερα...

Προς θεου δεν λεω οτι η βιδα που δεν καταφερες να κρατησεις με την πενσα δεν ψηλο χαλασε την ζυγοσταθμιση....

Επισης μια συμβουλιτσα τοση δα εγω οταν βγαζω η βαζω το φαναρι επιδει ουτε και εγω μπορω να κρατησω την κατω βιδα προς το μουστακι πιεζω το φαναρι πανω της και οσο την κρατησει την κρατησε...τωρα την αλλη βιδα μερια φλας μπορεις να την κρατησεις...

kter20
09-02-08, 20:43
Ξέρει κανείς αν και πώς μπαίνουν τα angel eyes σε Ε90?
thanks!

nikos1400
10-02-08, 08:03
Ωραιος ο Καμπριολακιας !
Κανει και για οσους θελουν να καθαρισουν τα τζαμακια του Ε36 απο υγρασιες και βρωμιες.
:bigthumb:

Cabriolakias
13-02-08, 14:01
Ξέρει κανείς αν και πώς μπαίνουν τα angel eyes σε Ε90?
thanks!

Αγνωστο φιλε δεν γνωριζω....:nixweiss: νωμιζω ομως καπου πηρε το ματι μου καποιο θρεντακι για angel eyes σε Ε90...

stratos
17-02-08, 01:46
Επειδή δεν πολυκατάλαβα το τρίτο και τέταρτο βήμα για την αφαίρεση των φλάς. Το φλάς βγαίνει πριν ξεβιδώσεις το φανάρι, ή το ξεβιδώνεις και όταν ξεκουμπώσει τραβάς το φλάς? Το φλάς είναι κουμπωτό, συρταρωτό ή στερεώνεται με κάποια βίδα? Στο να βγάλω το φλάς είναι το π΄ροβλημα μου, όλα τα άλλα (μάλλον) θα τα καταφέρω

Τhanx

Cabriolakias
17-02-08, 07:49
Επειδή δεν πολυκατάλαβα το τρίτο και τέταρτο βήμα για την αφαίρεση των φλάς. Το φλάς βγαίνει πριν ξεβιδώσεις το φανάρι, ή το ξεβιδώνεις και όταν ξεκουμπώσει τραβάς το φλάς? Το φλάς είναι κουμπωτό, συρταρωτό ή στερεώνεται με κάποια βίδα? Στο να βγάλω το φλάς είναι το π΄ροβλημα μου, όλα τα άλλα (μάλλον) θα τα καταφέρω

Τhanx

Το φλας ειναι και κουμποτο και συρταροτο βγαινει πρωτα αυτο και μετα το φαναρι φιλε και δεν εχει βιδα...

stratos
17-02-08, 16:41
Ok Thanx φίλε μου

Cabriolakias
22-02-08, 12:27
Ok Thanx φίλε μου

Εκανες τιποτα μαν? κανενα νεο?

stratos
22-02-08, 21:15
Εκανες τιποτα μαν? κανενα νεο?

Όχι ακόμα είμαι Κύπρο για σπουδές και έρχομαι την 25 Μαρτίου. Θα δοκιμάσω να δώ πόσο εύκολο είναι να βγάλεις το φανάρι και αν δώ οτι τα καταφέρνω παργgέλνω και τα CCFL. Thanx for asking mate....

stratos
29-02-08, 23:11
Λοιπόν,
σήμερα παρήγγειλα και εγώ τα δικά μου ccfl angel eyes για το μωρό μου. Πιο συγκεκριμμένα το κιτάκι είναι αυτό:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E36-E38-E39-E46-PURPLE-CCFL-Halo-Angel-Eyes-Kit-NEW_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ42613QQihZ019QQitem Z290210612422QQrdZ1QQsspagenameZWDVW

Μόλις το παραλάβω και το τοποθετήσω θα ανοίξω καινούργιο thread με οδηγίες για να υπάρχει ακόμα μια πηγή προς πληροφόρηση

Έχω 2 ερωτήσεις για τον Cabriolakia

1) Σε τετρακύληνδρο πρέπει να αφαιρεθεί η μάσκα όπως έκανες στο βήμα 2? Αν ναι, μήπως υπάρχει καμία φωτό και να δείξεις ποιές βίδες πρέπει να φύγουν?

2)Τα ελειψωειδή και τους καθρέπτες με τί τους καθαρίζουμε? ΑΖΑΧ ή νερό για να μην θολώσουν?


Στράτος :nutkick:

JOHN261186BMW E46
04-03-08, 17:58
γεια χαρα σε ολους !μηπως ξερει κανεις για ε 46 angel eyes για το face lift?

Cabriolakias
04-03-08, 18:01
γεια χαρα σε ολους !μηπως ξερει κανεις για ε 46 angel eyes για το face lift?

Φιλε μπορεις να απευθηνθεις στον χρηστη demis bmw ο οποιος γνωριζει μαλλον αυτο που θελεις.. εγω απο Ε 46 δεν ξερω σχεδον τιποτα...

stratos
04-03-08, 18:09
Για checkare το link που πόσταρα στην προηγούμενη μου σελίδα. Μάλλον θα σε βοηθήσει...

stratos
04-03-08, 22:11
Καμία βοήθεια για το αν πρέπει να φύγει η μάσκα σε τετρακύλινδρο. Κανένας?

Cabriolakias
04-03-08, 22:30
Καμία βοήθεια για το αν πρέπει να φύγει η μάσκα σε τετρακύλινδρο. Κανένας?

Πρεπει να φυγει η μασκα και σε 4κυλινδρο...

stratos
04-03-08, 23:43
Ok Thanxs, μόλις προχωρήσω παρακάτω θα ενημερώσω με φωτογραφίες,

Σε λιγότερο απο 3 εβδομάδες...

stratos
06-03-08, 00:00
Μόλις παρέλαβα και εγώ το κιτάκι μου. Ανυπομονώ να έρθω Ελλάδα και να το τοποθετήσω. Εξαιρετική συσκευασία και αποστολή σε 3 εργάσημες + Σ/Κ. Φωτό αρκετά σύντομα.

Cabriolakia το δικό μου κιτάκι έχει κόκκινο και μάυρο καλώδια για την παροχή. Το κόκκινο πάει με το γκρί ή με το καφε? Θα με γλυτώσεις απο το πολύμετρο :yippee:

Cabriolakias
06-03-08, 09:47
Στα δικα μου επειδη τα αλλαξα προσφατα το κοκκινο παει στο γκρι και το μαυρο στο καφε! Σε μπερδευει διοτι νωμιζεις επειδη το κοκκινο ειναι ποιο κοντα σαν χρωμα στο καφε οτι παει εκει... παντως στα δικα μου το κοκκινο παει στο γκρι και το μαυρο στο καφε... ετσι κι αλλιως μπορεις να τα βαλεις κατευθιαν στους πολους της μπαταριας και να τα δοκιμασεις αν αναβουν σωστα κλπ... αν τα συνδεσεις αναποδα δεν παθαινουν τιποτα απλα δεν αναβουν...

bill987
18-03-08, 22:30
Μόλις παρέλαβα και εγώ το κιτάκι μου. Ανυπομονώ να έρθω Ελλάδα και να το τοποθετήσω. Εξαιρετική συσκευασία και αποστολή σε 3 εργάσημες + Σ/Κ. Φωτό αρκετά σύντομα.

Cabriolakia το δικό μου κιτάκι έχει κόκκινο και μάυρο καλώδια για την παροχή. Το κόκκινο πάει με το γκρί ή με το καφε? Θα με γλυτώσεις απο το πολύμετρο :yippee:

Φίλε τι έκανες, τα πέρασες?
Παρήγγειλα τα ίδια και θέλω οδηγίες να τα περάσω!

stratos
18-03-08, 22:35
Λοιπόν την Παρασκευή επιστρέφω Ελλάδα. Το Σαββάτο το μεσημεράκι μέχρι το απόγευμα θα κάτσω να τα περάσω. Αν θέλεις μπορούμε να την κάνουμε μαζί την δουλειά αν είσαι απο Αθήνα. Μένω Ελευσίνα. Περισσότερες πληροφορίες με πμ...

stratos
18-03-08, 23:00
Λοιπόν παρόλο που μου έχουν φτάσει καιρό, ας βάλουμε και μερικές φωτογραφίες πριν την τοποθέτηση

1) Η συσκευασία πιο κάτω περιέχει όλο το kit. Ηταν μέσα σε διπλή σακούλα με φουσκες για καλύτερη ασφάλεια αφού έτσι και αλλιώς το κουτί είναι απο σκληρό χαρτόνι.

http://img211.imageshack.us/img211/3558/18032008226nf1.jpg (http://imageshack.us)


2) Ανοίγοντας το κουτί όλα είναι τοποθετημένα με προσοχή και ανάμεσα σε αφρολέξ για μεγαλύτερη ασφάλεια.

http://img142.imageshack.us/img142/286/18032008227ug0.jpg (http://imageshack.us)


3) Δεξιά είναι οι ενισχυτές/μετασχηματιστές. Τα κόκκινα και μαύρα καλώδια ενώνονται με την παροχή ρεύματος που πηγαίνει στην μικρή σκάλα και τα φισάκια με τα αντίστοιχα των CCFL. Στο κέντρο διακρίνονται τα δύο ζευγάρια CCFL. Τέλος, αριστερά υπάρχουν 2 σακουλάκια με κάτι κλιπσάκια που δεν ξέρω τι είναι αλλά μάλλον θα μάθουμε κατα την τοποθέτηση, και 1 σακουλάκι με μαξιλαράκια για να πατήσουν γερά τα CCFL και να μην τρεμοπαίζουν στις λακόυβες.

http://img215.imageshack.us/img215/4108/18032008229vk1.jpg (http://imageshack.us)




Αναμένουμε το Σαββάτο την τοποθέτηση...

demis_330
18-03-08, 23:07
Τα κλιπσάκια μπαίνουν συρταρωτα στο πλαστικο που ενωνει τις 2 ακρες των angel-eyes (ενα δεξιά και ένα αριστερα) και χρησιμευουν για να στερεωθουν/κουμπώσουν τα angel-eyes πάνω στο κατοπτρο του φαναριού. :hello:

Φίλε strato, και εγώ Ελευσίνα μένω...ότι απορία έχεις, PM me :hello:

stratos
18-03-08, 23:13
Danke viel,

κερνάω καφεδάκι Siempre...

bill987
18-03-08, 23:31
Ωραία Στράτο με το καλό ξεκίνα το Σάββατο και κάνε ένα thread με την διαδικασία!

Εάν ήμουν Αθήνα δεν το συζητάμε, θα τα περνάγαμε παρέα αλλά είμαι από Τρίκαλα!

Cabriolakias
19-03-08, 00:43
Απο οτι βλεπω στρατο στο αβαταρ σου εχεις 46αρι οποτε τα πλαστηκα κλιψακια θα τα χρησιμοποιησεις....

Αποτι βλεπω στο γκαραζ σου απο την αλλη εχεις 36αρι οποτε τα πλαστηκα κλιψακια δεν θα χρηαστουν δεν μπαινουν καν βασικα.... τωρα πες μας .... 46αρι η 36αρι εχεις μαν?

stratos
19-03-08, 00:56
Απο οτι βλεπω στρατο στο αβαταρ σου εχεις 46αρι οποτε τα πλαστηκα κλιψακια θα τα χρησιμοποιησεις....

Αποτι βλεπω στο γκαραζ σου απο την αλλη εχεις 36αρι οποτε τα πλαστηκα κλιψακια δεν θα χρηαστουν δεν μπαινουν καν βασικα.... τωρα πες μας .... 46αρι η 36αρι εχεις μαν?

Χέχε δεν ήξερα οτι θα σας μπερδέψω τόσο πολύ :)

Το αυτοκίνητό μου είναι Ε36, οπότε δεν θα χρειαστώ τα κλιπσάκια όπως δεν τα χρειάστηκες και εσύ. Το αυτοκίνητο μου είναι αυτό:

http://www.bmw-motorsport.gr/forums//showthread.php?t=11677

απλά δεν είχα χρόνο να ενημερώσω το γκαραζ μου.

Off topic: Το αυτοκίνητο στο avatar (m3 E46) είναι μια απο τις 2 επιλογές μου μαζί με Μ Ζ4 ή Ζ4 3.0 μόλις τελειώσω το πανεπιστήμιο σε ένα χρόνο. Έχω το 3.16 για τώρα αλλιώς θα το είχα πάρει το καινούργιο, αλλά είναι κρίμα να σκουριάζει ένα m3 όσο εγώ είμαι στην Κύπρο για σπουδές. Οπότε μόλις τελειώσω....

demis_330
19-03-08, 07:02
Εμ, μας μπερδεψες...αρα τα κλιπσακια δεν θα τα χρειαστεις για το 36αρι...

Καλό μπάξιμο με τα angel, ανεβασε φώτος όταν τα τελειωσεις. :hello:

bill987
19-03-08, 13:50
Όχι μας μπέρδεψες απλά, μας καταμπέρδεψες :icon02:

Μάλον ο Demis_Bmw θα την πληρώσει την νύφη μέσω τηλεφώνου!:dance::takecover

mitsos_chania
24-03-08, 17:54
εχω να κανω και εγω μια ερωτηση.υπαρχουν angel eyes τα οποια ομως να μην ειναι τελειως λευκα?δλδ να κιτρινιζουν λιγο οπως ειναι αυτα που εχουν απο μαμα τα Bmw??

demis_330
25-03-08, 19:18
Μήτσο, εννοείς κάτι σαν αυτά εδω ?
http://i15.ebayimg.com/08/i/000/e3/fa/1422_1.JPG

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E36-E38-E39-E46-4000K-White-CCFL-Angel-Eyes-Kit-NEW_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ42613QQihZ017QQitem Z270222456584QQrdZ1QQsspagenameZWDVW#ebayphotohost ing

bill987
25-03-08, 19:38
Μήτσο διάβασα στο e46fanatics οτι υπάρχουν τέτοια και τα αναζητούν αρκετοι!

Πήγα είδα φανάρια fk και είχαν το χρώμα που θες, τιμή μου είπαν 280 ευρά!
Εαν θες λεπτομεριες πες μου!

BILL007
25-03-08, 21:10
Tα φανάρια που είδες φίλε Βασίλη είχαν projectora?αν ναι τα angel ήταν ccfl?Γιατί αν είχαν ccfl και projectora με ενδιαφέρουν κι εμένα:D:D:D

mitsos_chania
25-03-08, 21:17
πες ρε βασιλη να δουμε τι θα κανουμε

bill987
25-03-08, 21:50
Παίδες έχουν protzector αλλά για ccfl δεν τα έκοψα, χώρις να μπορώ να σας πω με σιγουριά.
Αυτός έχει μαγαζι στην Γερμανία και φέρνει και εδώ!

Τα δοκίμασα στο δικό μου αλλά δεν μου άρεσε το κίτρινο χρώμα!

Μια ερώτηση, κίτρινα τα φώτα και ccfl μαζί παίζει?????

BILL007
26-03-08, 00:00
ccfl είναι για το χρώμα απο τα angel και μιλάμε για bright white...Αμα είναι κίτρινα τα στεφάνια τότε δεν μιλάμε για ccfl σίγουρα...Το ccfl πρέπει να είναι σαν αυτά http://cgi.ebay.com/ebaymotors/99-00-01-BMW-E46-2DR-PROJECTOR-HEADLIGHT-CCFL-ANGEL-EYE_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ33710QQihZ021QQitem Z310034486592QQrdZ1QQsspagenameZWDVW

bill987
26-03-08, 00:08
ccfl είναι για το χρώμα απο τα angel και μιλάμε για bright white...Αμα είναι κίτρινα τα στεφάνια τότε δεν μιλάμε για ccfl σίγουρα...Το ccfl πρέπει να είναι σαν αυτά http://cgi.ebay.com/ebaymotors/99-00-01-BMW-E46-2DR-PROJECTOR-HEADLIGHT-CCFL-ANGEL-EYE_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ33710QQihZ021QQitem Z310034486592QQrdZ1QQsspagenameZWDVW

Όπως φανταζόμουν, δεν έχουν ccfl!

Απλά το είπα για τον mitsos ο οποίος θέλει το χρώμα να κιτρινίζει!

georgiou
28-03-08, 13:48
σημερα ηρ8ε το σετακι ccfl κ για μενα..
αλλα φοβαμαι να το επιχειρησω μονος μου..
γνωριζει καποιος κανεναν ηλεκτρολογο στην ΠΑΤΡΑ για να μου τα τοπο8ετησει?????

stratos
28-03-08, 19:26
Παιδιά θέλω να ζητήσω απο όλους συγνώμη γιατί σας είχα υποσχεθεί οτι θα έβαζα τα CCFL στο αυτοκίνητο μου. Δυστυχώς δεν το έκανα. Μαζεύοντας βιαστικά τα πράγματα μου στην Κύπρο για να έρθω Ελλάδα για τετραήμερο, τα ξέχασα πάνω στο γραφείο μου. Οπότε υπομονή λίγο ακόμα που θα γυρίσω πάλι την Μ. Εβδομάδα.

georgiou
28-03-08, 22:30
παιδια σορρυ τα inverters σε ε46 με ξενον με facelift
μπαινουν μεσα στο φαναρι??????

demis_330
31-03-08, 00:08
παιδια σορρυ τα inverters σε ε46 με ξενον με facelift
μπαινουν μεσα στο φαναρι??????

Μπορείς να τα τοποθετήσεις έξω απο το φανάρι σε κάποιο σημείο να μην φαίνονται :hello:

tasus
31-03-08, 17:05
Ψάχνοντας βρήκα αυτά τα δαχτυλίδια angel eyes 19 ευρά. Για ρίχτε μια ματιά όσοι ενδιαφέρεστε... είναι Νίκαια καπου το μαγαζί. http://www.e-autoshop.gr/index.php?cPath=23_97_257&osCsid=4ad3838c52279aa16e1a5da3246bc4c7

stratos
31-03-08, 19:40
Εεεε οχι επειδή τα πήραμε οι περισσότεροι ακριβότερα αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις.

Σίγουρα θα έχουν πολλά μειονεκτήματα όπως φαίνεται στην φωτογραφία. Για παράδειγμα στο πάνω μέρος της παροχής ρεύματος φωτίζουν πιο έντονα απο ότι στην περιφέρεια τους.

Πάντως δεν θα τα προτιμούσα σε σχέση με κάτι άλλο. Και η τιμή τους είναι too good to be true.

demis_330
31-03-08, 19:48
Τα Leds δεν εχουν καμμία σχέση με τα CCFL, άλλη τεχνολογία, άλλο αποτέλεσμα και φυσικά και η οικονομική διαφορά !

Τα CCFL είναι τα καλύτερα σε φωτεινότητα. :hello:

^_Dark_Phoenix_^
09-04-08, 17:34
εμενα βασικα μου εστειλαν και αυτο το οποιο απευθυνεται σε ατομα που εχουν το χρονο την γνωση και την επιμονη να κανουν κατι τετοιο....!!!αλλα πιστευω πως αξιζει.
http://video.google.com/videoplay?docid=980547339061120203
το εβαλα εδω γιατι πιστευω πως ειναι σχετικο το thread...

στο 5ο λεπτο του video βαζει μια ταινια "αντανακλασης" ξερει κανεις που μπορω να βρω κατι τετοιο??

BILL007
09-04-08, 18:55
Για όσους έχουν κέφι και θέλουν να φάνε την ώρα τους καλά είναι...χιχιχιχι!!!!:DΕδώ εγώ που τα παίρνω έτοιμα και κάνω τις εγκαταστάσεις και πάλι μου παίρνει 1,5 ώρα να τα βάλω τα έτοιμα...φαντάσου να καθόμουν να τα έφτιαχνα κιόλας...χαχαχααχαχα!!!!!!!!:D:DΠάντως αλήθεια είναι πως ότι κάνεις μόνους σου είναι διπλή χαρά,αλλά και ρίσκο παράλληλα...

wind/fire
09-04-08, 19:16
παιδια μια ερωτηση?για αυτο που εχω στο γκαραζ μου, ε46 facelift coupe δηλ. τι μπορω να βαλω στα ιδια υπαρχον φαναρια(εχω ξενον),απο που να τα παρω και ποσο περιπου κανουν με τοποθετηση γιατι δεν τις βαζω χερι εγω της μπεμπας μου!!!

^_Dark_Phoenix_^
09-04-08, 20:12
φιλε BILL07 αλλο ρωτησα αλλα τεσπα :P

BILL007
09-04-08, 20:19
Ok φίλε μου...Εγώ μίλησα γενικά για την όλη κατασκευή...Την ταινία αυτή δεν έχω ιδέα που θα την βρείς :( δυστηχώς:(

billisj
09-04-08, 20:33
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν τα angel eyes μπαινουν σε 316 ti compact μοντελο 07-2004 σας ευχαριστω

^_Dark_Phoenix_^
23-04-08, 13:19
Αλλη μια απορια, στα φαναρια του Ε30 εχει μια κολλα/σιλικονη για να μην μπαινει νερο στο

φαναρι κλπ, αλλα δεν ξερω πως να την βγαλω...

Και αφου την βγαλω, τι πρεπει να βαλω για να στεγανοποιησω το φαναρι? :scratchch

stratos
26-04-08, 13:23
Λοιπόν, έβαλα και εγώ τα δικά μου ccfl. Η διαφορά ειναι τεράστια και φαίνονται πολύ καλά ακόμα και την μέρα. Δεν δυσκολεύτικα ιδιαίτερα, αρκει να τονίσω τα πιο σημαντικά σημεία.

---> Τα φανάρια βγαίνουν πανεύκολα. Προσοχή όταν βγαίνει το φλασάκι γιατί το κλιψάκι του είναι έθραυστο

---> Όπως ρώτησε κάποιος πιο πρίν, ο μετασχηματιστής δεν χωράει μέσα στο κέλυφος του original φαναριού. Στο άλλο που δεν είναι Bosch αλλά μαιμουδέ ο μετασχηματιστής χωράει κανονικότα

---> Με αρκετό ζόρισμα άνοιξα τα κρύσταλλα και απο τα δύο φανάρια. Τα δαχτυλίδια των ccfl δεν στερεώνονται απο μόνα τους, θέλουν λίγο σιλικόνη κόλλα. Όταν ξανακλεισα τα κρύσταλλα τότε τα πλάκωσα με μπόλικη θερμόκολλα για πλήρη στεγανότητα αφού η εσωτερική μόνωση είχε φθαρεί αρκετά.

---> Σύντομα φωτογραφίες



Αλλη μια απορια, στα φαναρια του Ε30 εχει μια κολλα/σιλικονη για να μην μπαινει νερο στο

φαναρι κλπ, αλλα δεν ξερω πως να την βγαλω...

Και αφου την βγαλω, τι πρεπει να βαλω για να στεγανοποιησω το φαναρι? :scratchch

chrisalex
06-05-08, 15:53
Να ρωτησω επειδη εχω τα angel eye πολυ καιρο κ δεν εχω αξιωθει νατα βαλω στο δικο μου e36 μοντελο 1997 luxus στα φαναρια εμπρος τα κρυσταλλα δεν κρατιονται με μεταλικους αλλα πλαστικους σφικτηρες υπαρχει διαφορα στο βγαλσιμο μπορει να σπασουν πιο ευκολα; Εχει βγαλει κανεις;