PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζ4 18'' Ζάντες


aVog
15-06-04, 08:47
Όταν αποφάσισα να πάρω το Ζ4 ανάμεσα στα αυτοκίνητα που είχα βρεί δεν υπήρχε ενα ακριβώς όπως το ήθελα με 18'' και ΝAVI. Ετσι λοιπόν και σκεπτόμενος ποιο εμπορικά σε βάθος χρόνου εκανα πέτρα την καρδιά μου και θησία την ομορφιά για την τηλεόραση το τηλέφωνο και τους χάρτες που δεν δουλέυουν και όλας ακόμα. Τώρα μετά απο 3 μήνες με τρώει η τσέπη μου δεν εξηγηται αλλιως και σκέφτομαι αρκετά σοβάρά το ενδεχόμενο να ψαξω για 18'' είτε του mpikouni είτε τις πεντάκτινες.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
- ήδη το αυτοκίνητο ταλαιπωριέται αρκετά με τις 17'' με του ελληνικούς κ...δρομους. Με τις 18'' η επιδίνωση θα είναι μεγάλή?
- υπάρχει περίπτωση να βρώ ΄18'' σε τιμή χαμηλώτερη απο της αντιπροσωπείας.

Strax
15-06-04, 09:11
Σίγουρα θα σκληρύνει το αμάξι, αλλά όχι υπερβολικά. Μεγάλη διαφορά θα δεις σε βάθος χρόνου όταν αρχίζουν και φθείρονται/ξεραθούν τα ελαστικά σου. Πάντως από την εμπειρία μου με το Ζ4 του mpikounis, δεν είναι και άσχημη η κατάσταση! Τώρα, σχεδόν πάντα μπορείς να βρεις ζάντες κάτω από τις τιμές της αντιπροσωπείας, αλλά η νεότητα του Ζ4 δυσκολεύει τα πράγματα! Σε ενδιαφέρουν μόνο οι μαμά επιλογές σε 18" να υποθέσω?

Daskalopoylos
15-06-04, 11:39
Η δικια μου γνωμη ειναι οτι μην κανεις το λαθος, δεν υπαρχουν ησχυρα επειχηρηματα αλλα εγω ειμαι καθετος.... μην το κανεις το βραδυ θα σου εξηγισω αναλητηκοτερα. επισεις θα κοιταξω ακριβης διασταση του ζ4 της μανας μου που αν δεν κανω λαθος εχει 18 πεντακτινη. αλλα η αποψη μου ειναι οτι θα δεις τρελη διαφορα

BMW Power
15-06-04, 11:50
Το Ζ4 θέλει μεγάλη ζάντα για να γίνει μο***ρα και η συγκεκριμένη 18αρα που αναφέρεσαι είναι πολύ όμορφη.

Go for it!!!!! ;)

Daskalopoylos
15-06-04, 12:28
θα φροντισω να εχω φοτο το βραδυ

stef
16-06-04, 00:35
Αντώνη την γνώμη μου την ξέρεις!Είναι πανέμορφα τα 18άρια αλλά θα ψιλοταλαιπορηθείς φίλε μου!Βέβαια οι ζάντες που θες , είναι πανέμορφες και εργοστασιακές!Κάτι μου θα με έκανε και εμένα να το σκεφτώ!
It's your choice
Σκέψου τα υπερ και κατά

cmos_ioan
16-06-04, 08:39
Κι εγώ έχω ακριβώς την ίδια αποψη με το stef. Γεγονός είναι ότι οι 18αρες είναι πολύ πιο όμορφες αλλά από την άλλη οι δρόμοι είναι άθλιοι και ήδη ταλαιπωρούμαι και με τις 17αρες. Το πιο καλό θα ήταν να βρεις ένα Ζ4 με μεγαλύτερες ζάντες να το δοκιμάσεις για να δεις τη διαφορά αυτοπροσώπως.

Strax
16-06-04, 09:46
Avog, όπως με ενημέρωσες εχθές εσύ έχεις την Μ ανάρτηση, οπότε το αυτοκίνητό σου είναι αρκετά πιο σκληρό από του Mpikounis με τα 18" από το οποίο έχω εμπειρία, οπότε καταλαβαίνω πλέον την αγωνία σου. Συμφωνώ ότι θα βελτιωθεί πολύ εμφανισιακά, αλλά σίγουρα θα ταλαιπωρηθείς πολύ από τους άψογους ελληνικούς δρόμους. Ελπίζω με το τέλος των έργων της Ολυμπιάδας να σταματήσει η τραγική κατάσταση που εν μέρει οφείλεται και στις πολλές διελεύσεις φορτηγών και άλλων βαρέων οχημάτων. Κάτι μου λέει όμως ότι τελικά θα υποκύψεις... ;)

stef
17-06-04, 01:27
Ελπίζω με το τέλος των έργων της Ολυμπιάδας να σταματήσει η τραγική κατάσταση που εν μέρει οφείλεται και στις πολλές διελεύσεις φορτηγών και άλλων βαρέων οχημάτων.

Μακάρι φίλε Στράτο!Το θέμα πάντως είναι ότι φοράει και την Μ ανάρτηση 'οπως τόνισες και εσύ!Εκεί είναι λίγο "ζόρικα" τα πράγματα από πλευράς πάντα άνεσης μιλώντας

aVog
17-06-04, 13:05
Άντε λοιπόν και αποφασίζω να τις βάλω, που να αρχήσω να ψάχνω? Έχω την αίσθηση οτι οι ζάντες που πουλάνε οι ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ είναι όλες ρέπλικες. Αξίζει τον κόπο να βάλω ένα τέτοιο σετ. θα είναι ορατή η διαφορά. Φαντάζομαι οτι θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθεί κατι σε μεταχειρισμένο?

Σας Ευχαριστω όλους για το χρόνο σας παιδιά!!!

MPOWER
17-06-04, 13:50
Φίλε avog υπάρχουν αρκετών ειδών replica ζάντες, πολλές εκ των οποίων δεν διαφέρουν σε τίποτα απο τις original. Σε καμμία περίπτωση δεν μιλάμε για "ορατή" διαφορά. Και ΑΝ στραβώσουν λίγο πιο εύκολα απο τις original (πράγμα σπάνιο ) η διαφορά τιμής είναι τέτοια που μπορείς να πάρεις και δυο-τρία σετ εφεδρικά να έχεις στην αποθήκη σου :D! Τώρα για το που θα ψάξεις...call me!

stef
17-06-04, 17:31
Φαντάζομαι οτι θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθεί κατι σε μεταχειρισμένο?

Σας Ευχαριστω όλους για το χρόνο σας παιδιά!!!

Aντώνη αν το ψάξουμε καλά, δεν είναι και δύσκολο να βρούμε used!

Άποψή μου πάντως είναι να μην μπλέξεις με replica ζάντα σε ένα τόσο καινούριο και όμορφο αυτοκίνητο!

cmos_ioan
28-06-04, 13:07
Το Auto Moto Und Sport αυτού του μήνα έχει έξτρα αφιέρωμα στις ζάντες. Θεωρητικά έχει μέσα όλους τους έλληνες εισαγωγείς. Βέβαια Hre εγώ δεν μπορεσα να βρω αλλά έχει κάπια καλά κομμάτια από άλλους επώνυμους κατασκευαστές.
Κι εγώ ψάχνομαι να αλλάξω τις 17αρες σε 18αρες αλλά δε φοράω τη χαμηλή ανάρτηση και φοβάμαι πως το χαμηλότερο προφίλ θα κάνει το αυτοκίνητο κομωδία.

mpikounis
28-06-04, 13:45
Κι εγώ ψάχνομαι να αλλάξω τις 17αρες σε 18αρες αλλά δε φοράω τη χαμηλή ανάρτηση και φοβάμαι πως το χαμηλότερο προφίλ θα κάνει το αυτοκίνητο κομωδία.
Μπορείς να δείς το Ζ4 στο Garage μου το οποίο έχει 18άρες χωρίς τη χαμηλή ανάρτηση. Αν γελάσεις κοιτώντας το ..είναι κομωδία ;)

aVog
28-06-04, 14:37
Μπορείς να δείς το Ζ4 στο Garage μου το οποίο έχει 18άρες χωρίς τη χαμηλή ανάρτηση. Αν γελάσεις κοιτώντας το ..είναι κομωδία ;)

Αδερφέ έχει δίκαιο ο mpikounis εγω που το βλεπω και το ξανα βλέπω δεν μου φαίνεται καθόλου κομωδία το δικο του. Αντιθέτος κομωδία δείχνει το δικο μου με τις Μ αναρτήσεις και τις 17''. ΕΛΕΟΣ. Τις βαρέθηκα. Μπας και είμαι αχάρηστος!!!

cmos_ioan
29-06-04, 08:40
Ok η λέξη κομωδία ήταν μάλλον υπερβολική. Εξάλλου πως μπορεί το Ζ4 ποτέ να είναι κομωδια. Ωστόσο πιστεύω ότι άν ήταν λιγο χαμηλομένο ενδεχομένως να ήταν καλλίτερα. ;)

aVog
29-06-04, 08:50
Ετσι ακριβώς είναι μια Ζ4 ποτέ δεν είναι κομωδία ΠΟΤΕ.
Απο την άλλη όμως για κοίτα και αυτό. Ξέρω 4 άτομα με Ζ4 3.0 (εσύ, ο sakis, mpikounis και εγώ) και οι τρείς θέλουν να βάλουν 18'' ενώ ο τελεύταίος δεν θέλει γιατί πολύ απλά τις έχει (mpikounis). Τελικά αποφάσισα είμαστε αχάριστοι... :rolleyes:

kostas*
29-06-04, 09:16
Και γιατι να μεινεις στις 18αρες οταν μπορεις να βαλεις 19αρες!

sakis
29-06-04, 09:19
Καλημέρα, Αντώνη, έχεις δικιο, ειμαστε αχαριστοι. (ενας φιλος θελει και αυτός να αλλάξει τις 16ες του με 18ες και ακομα δεν έχει παρει το αυτοκίνητο). Το μονο που με απασχολεί είναι οι δρομοι και η ταλαιπωρία που θα τραβήξω....

kostas*
29-06-04, 09:21
19αρες!!!!!

sakis
29-06-04, 09:25
Πολύ ωραίες, αλλά με έχει πιασει κρύος ιδρώτας στην σκέψη του θα συμβεί όταν θα πεσω σε λακούβα....... :(

kostas*
29-06-04, 09:29
Πολύ ωραίες, αλλά με έχει πιασει κρύος ιδρώτας στην σκέψη του θα συμβεί όταν θα πεσω σε λακούβα....... :(

Στην Ελλαδα ζεις Σακη που να την βρεις τη λακουβα?!! :D
Τελος παντων και εγω με 17αρες το εχω παραγγειλει και νομιζω οτι μου ειναι αρκετες!

M5-Matzos
29-06-04, 10:53
avog κι εγώ βρισκομαι στην ίδια φάση, ψάχνω για 17" Alpina, η δική μου γνώμη είναι να τις βάλεις αν το γουστάρεις, βέβαια αυτά που λένε τα παιδιά για κινδύνους στραβόματος κτλ είναι αλήθεια, by the way αν ακούσεις τίποτα για Alpina let me know !!!

stef
29-06-04, 16:47
Σορρυ που επεμβαίνω, αλλά πριν κάποιους μήνες είχε κάποια offer το site της Alpina gia E34!
Check it out!