PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρακαλώ την Γνώμη σας για τα Ελάστικά.


Tasulis
03-05-07, 22:40
Ηρθε η στιγμή να αλλάξω τα λαστιχα, σκεφτομαι για continenal αλλα το παλικάρι με προτείνε και τα MARSHAL.
Ξερει κανείς κάτι για αυτά???
ΤΑ εχει φορέσει κάποιος???
Παρακαλώ πολυ την γνώμη σας.

Οριστε και το link

http://www.marshaltyre.co.uk/mcar.html

Μιλάω για διάσταση 225/45/17.

Σας ευχαρίστώ.

tsouk
03-05-07, 22:45
Δεν εχω προσωπική εμπειρία.Τα φορουσε ενας γνωστος και σε 2000χλμ τα αλλαξε...

Tasulis
03-05-07, 22:48
Σοβαρα μιλάς τώρα??? εαν ειναι σε 2000 χλμ να πετάξω 550 ευρώ καηκαμε.
Κάποιος αλλός παιδιά??

tsouk
03-05-07, 22:50
Σοβαρα μιλάς τώρα??? εαν ειναι σε 2000 χλμ να πετάξω 550 ευρώ καηκαμε.
Κάποιος αλλός παιδιά??

Oχι γιατί χαλάσαν απλά ήταν απαράδεκτη (γιαυτον) η ποιότητα κύλισης.

Tasulis
03-05-07, 22:53
Με βαζεις σε σκεψεις φιλε μου.
Αλλή γνώμη υπάρχει παιδιά??

vagelisp
03-05-07, 23:11
Βάλε Continental να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

Συγκεκριμένα βάλε Sport Contact 3!

Κορυφαία επιλογή.

Tasulis
03-05-07, 23:14
Αυτη ειναι η αρχική επιλογη μου φιλε.
Ομως μιλάμε για 250 ευρώ διαφορά/

xaros
03-05-07, 23:15
για τα marshal δεν εχω αποψη αλλα αμα ειναι για φθηνο λαστιχο,τα nexen εχουν 400 ευρω και τα good year f1 500

Tasulis
03-05-07, 23:19
Μιλησα συγκεκριμενα για τα MArshal.Επειδη μου τα προτειναν.

swstos330Ci318is
03-05-07, 23:21
Η γνωμη μου φιλε ειναι να πας για continental,στα λαστιχα συνηθως οταν μιλαμε για τετοιες διαφορες στην τιμη μεταξυ 2 ελαστικων σχεδον παντα το ακριβοτερο ειναι και το καλυτερο.Προσωπικη μου αποψη να μη ρισκαρεις.

Tasulis
03-05-07, 23:24
Μιλας σωστά. Απλά επειδη βάζω και ζαντες και σκεφτομαι οτι σε 2 χρονια τα λαστιχα θα τα πεταξω να έβαζα κατι πιο φθηνο .

thanassis
03-05-07, 23:25
έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα AVON, τα έχει φίλος σε Ε30 και ξεκκινάει σφαίρα!!!!

Dim77
03-05-07, 23:27
Μιλησα συγκεκριμενα για τα MArshal.Επειδη μου τα προτειναν.

Κοίτα φίλε Tasulis, καμμιά φορά στην προσπάθεια για οικονομία μπορεί να καταλήξεις να ξοδέψεις πολύ περισσότερα στο τέλος.

Εμπιστέψου τις μεγάλες εταιρείες ελαστικών.

Continental, Bridgestone, Michelin, Yokohama, Pirelli, Toyo (πιο ειδικά), Nokian, BF Goodrich, Goodyear, Dunlop, AVON είναι μερικές από τις μεγαλύτερες που μπορώ να σκεφτώ.

Marshal, και άλλα τέτοια που είναι θυγατρικές (στην καλύτερη των περιπτώσεων) και μπορεί να προσφέρουν λάστιχα 10ης διαλογής....
Εσύ παίζεις το κεφάλι σου για μερικά ευρώ?

Coyot
03-05-07, 23:31
Mε χαρισμένα μεταχειρισμένα Marshal είχα τρέξει στις Σέρρες.
Ψεύτικος σκελετός που παρέδωσε το πνεύμα στην πρώτη (Οκ, ζόρικη) επαφή με κερμπ.
Μακριά.

nassosbmw1
03-05-07, 23:32
Ηρθε η στιγμή να αλλάξω τα λαστιχα, σκεφτομαι για continenal αλλα το παλικάρι με προτείνε και τα MARSHAL.
Ξερει κανείς κάτι για αυτά???
ΤΑ εχει φορέσει κάποιος???
Παρακαλώ πολυ την γνώμη σας.

Οριστε και το link

http://www.marshaltyre.co.uk/mcar.html

Μιλάω για διάσταση 225/45/17.

Σας ευχαρίστώ.


Αδερφέ χωρίς παρεξήγηση αλλά:
Από το garage σου συμπεραίνω ότι χώνεις χρήμα σε σκάφος,φιλτράκια,ήχο κλπ και πολύ καλά κάνεις,νά'χεις υγεία,χρόνο κέφια και όρεξη να τα χαίρεσαι.Αλλά το να κοιτάς να γλυτώσεις 250€ σε 4 ΖΩΤΙΚΗΣ σημασίας στρογγυλά και μαύρα πράγματα δε το βλέπω να αξίζει...κι επειδή την έχω πατήσει-και δεν είμαι ο πρώτος-με φτηνιάρικα λάστιχα (και για διαφορά 8χιλιάρικα τότε)δεν υπάρχει περίπτωση να το ξανακάνω...(τη πλήρωσα τη τσιπιά μου με τρακάρισμα των 700χιλιάδων δραχμών τότε)...καλύτερα να μείνω νηστικός παρά να διανοηθώ να ταξιδέψω/μεταφέρω κατι/κάποιον με αμάξι που τού'βαλα λάστιχα "σε καλή τιμή σαν τα ΧΧΧΧΧ" σε "πολύ καλή τιμή"..μα με τιποτάάα!!!:shakehead

Tasulis
03-05-07, 23:39
Φιλε σωστα ειδες στο γκαραζ, απλα σκεφτομαι οτι το αμαξι δεν το πολυ κυκλοφορω. Καινουργια θα τα αλλάξω και αυτα, για αυτο το σκεφτομαι.
Πχ τωρα αυτα που εχω BRIGESTONE POTENZA εχουν 30.000 χλμ και τα αλλάζω, επειδή καθόταν και δεν λεέι.

InsaneDriver
04-05-07, 13:14
Bάλε Bf Goodrich ή Falken.

Πιο φτηνές αλλά και αξιόπιστες εταιρίες.

matrixlord
04-05-07, 13:43
Πρότεινω Nokian, Toyo ή Nankang. Πολύ καλύτερα απο τα άλλα ακριβά "ψωνισμένα" λάστηχα.

Κοίτα λίγο αυτό για σχέση απόδoσης-τιμής. Είναι ότι καλύτερο:
http://ssl.delti.com/cgi-bin/reifenbestellen.pl?typ=R-106008&dsco=37

Και αυτό είναι το καλύτερο λάστηχο παραγωγής:
http://ssl.delti.com/cgi-bin/reifenbestellen.pl?typ=R-119205&dsco=37

Υπόψην παιδιά, για τα ελληνικά δεδομένα.

Tasulis
04-05-07, 14:50
Πραγματικα μπερδευτικα.

M3Convertible
04-05-07, 15:24
.......αλλα το παλικάρι με προτείνε και τα MARSHAL.
Ξερει κανείς κάτι για αυτά???
ΤΑ εχει φορέσει κάποιος???
Παρακαλώ πολυ την γνώμη σας.

Οριστε και το link

http://www.marshaltyre.co.uk/mcar.html

Μιλάω για διάσταση 225/45/17.

Σας ευχαρίστώ.


Ούτε που τα ξέρω αυτά και 1η φορά τα ακούω.

Δε μου λες φίλε κάτι….τα 250€ σκέπτεσαι ή τη ζωή σου;;;

Φρένα, λάστιχα, ανάρτηση και μπροστινό σύστημα πρέπει πάντα να είναι σε πολύ καλή κατάσταση…όλα τα άλλα ας είναι……..You know

Tasulis
04-05-07, 15:31
Σωστη και η δική σου αποψη συναδελφε. αλλά ο τονος σου ειναι πολυ βαρυς βρε αδερφε.

Σε δινω ολα τα δικια , η γνωμη σου μετραει.

M3Convertible
04-05-07, 16:16
Σωστη και η δική σου αποψη συναδελφε. αλλά ο τονος σου ειναι πολυ βαρυς βρε αδερφε.

Σε δινω ολα τα δικια , η γνωμη σου μετραει.

Βαρύς, ξεβαρύς αυτός είναι και πάντα για το καλό σου φυσικά :cheers:

Σκέψου κάτι:
Φαντάσου να γίνει κάτι και να μην προλάβεις να σταματήσεις για 1 ΜΕΤΡΟ απόσταση. (φυσικά δεν σου το εύχομαι και μακριά από όλους μας)
Ποια θα είναι η πρώτη σου σκέψη μετά τον απολογισμό της ζημιάς;;;
Ίσως ότι αν είχες καλά λάστιχα θα είχες σταματήσει πολύ νωρίτερα…λέω τώρα εγώ.

Εγώ έχω Bridgestone μπροστά 225/45/17 - RE050 αλλά θέλουν καλό ζέσταμα το πρωί για καμιά 15αριά χιλιόμετρα. Πολύ καλό λάστιχο αν και περίμενα περισσότερα από αυτό.

Βάλε κάτι επώνυμο σύμφωνα με τους προλαλήσαντες.
:)

Cabriolakias
04-05-07, 16:18
15 χιλιομετρα για να τα ζεστανεις? ποοοοοοοο πετα τα!!!!!:smokin: F1 goodyear!!!!!!!!

M3Convertible
04-05-07, 16:30
15 χιλιομετρα για να τα ζεστανεις? ποοοοοοοο πετα τα!!!!!:smokin: F1 goodyear!!!!!!!!

:offtopic:

Cabriolakia κάτσε εσύ με τα F1 να κάνεις πατινάζ και άσε εμένα να ζεσταίνω λάστιχα.

Λοιπόν σοβαρά τώρα
Αφού ξέρεις ότι μένω στο Λαγονήσι και δουλεύω στη Γλυφάδα, άρα μέχρι τη Βάρκιζα που έχει και λίγο κίνηση τα ζεσταίνω και στα λιμανάκια τα βράζω, μετά μέχρι τη Γλυφάδα τα κρυώνω.

Εσύ δηλαδή με αυτά που έχεις στην αρχή δεν γλιστράς καθόλου;;;
Μη μας τρελάνεις τώρα.

Εκτός φυσικά αν φοβάσαι να πάς παραπάνω από έναν μέσο και πολύ μέτριο οδηγό. :rofl2:

InsaneDriver
04-05-07, 16:34
Ξεφεύγουμε από το θέμα.

Και τέλος πάντων δεν υπάρχει κανόνας για τα ελαστικά. Κάθε αμάξι και κάθε οδηγός τα ζεσταίνει, τα χρησιμοποιεί διαφορετικά.

M3Convertible
04-05-07, 16:45
Ξεφεύγουμε από το θέμα.

Και τέλος πάντων δεν υπάρχει κανόνας για τα ελαστικά. Κάθε αμάξι και κάθε οδηγός τα ζεσταίνει, τα χρησιμοποιεί διαφορετικά.


Πολύ σωστά!!!

:+1:

Cabriolakias
04-05-07, 17:34
:offtopic:

Cabriolakia κάτσε εσύ με τα F1 να κάνεις πατινάζ και άσε εμένα να ζεσταίνω λάστιχα.

Λοιπόν σοβαρά τώρα
Αφού ξέρεις ότι μένω στο Λαγονήσι και δουλεύω στη Γλυφάδα, άρα μέχρι τη Βάρκιζα που έχει και λίγο κίνηση τα ζεσταίνω και στα λιμανάκια τα βράζω, μετά μέχρι τη Γλυφάδα τα κρυώνω.

Εσύ δηλαδή με αυτά που έχεις στην αρχή δεν γλιστράς καθόλου;;;
Μη μας τρελάνεις τώρα.

Εκτός φυσικά αν φοβάσαι να πάς παραπάνω από έναν μέσο και πολύ μέτριο οδηγό. :rofl2:

χε χε χε φυσικα και κανω πλακα ρε τρελε... Παντως ελα να σε παω μια βολτα και αμα ξανα ανεβεις σφιρα μου!!:smokin: :smokin:

Christos 330i ///M
04-05-07, 17:38
Bαλε Continental Τασο . . .

Καλα τα 550 αλλα δεν εχουν την αντοχη,την ποιοτητα και την ευθυβολια του

Continental . . .

InsaneDriver
04-05-07, 18:33
Bαλε Continental Τασο . . .

Καλα τα 550 αλλα δεν εχουν την αντοχη,την ποιοτητα και την ευθυβολια του

Continental . . .
Βρε Χρήστο άμα είναι να τα βάλω και να πηγαίνω συνέχεια ευθεία και καταπάνω στις μπαριέρες, τότε τι να τα κάνω;;;


Υ.Γ: Δεν άντεξα να κρατηθώ:useless:

Christos 330i ///M
04-05-07, 18:46
Βρε Χρήστο άμα είναι να τα βάλω και να πηγαίνω συνέχεια ευθεία και καταπάνω στις μπαριέρες, τότε τι να τα κάνω;;;


Υ.Γ: Δεν άντεξα να κρατηθώ:useless:


Ειπαμε να τον βοηθησουμε αν ηταν να κανουμε χαβαλε θα απαντουσα αναλογα . . .

Snoopy
04-05-07, 20:57
Αργησα να δώ το ποστ.

Τα Marshall είναι λάστιχα του κώλου αν μιλάμε για δρόμο.

Για σκληρό 4Χ4 είναι μια χαρά.

Τα φόρεσα σε ένα Vitara που είχα και είχα εντυπωσιαστεί απο το πόσο καλά ήταν σε παχιά λάσπη και χιόνι.
Στο δρόμο μου είχαν πάρει το κεφάλι και έπλεαν.
Μιλάμε για τα 4Χ4.

Είχα τόσο καλές εντυπώσεις απο τα τζιπάδικα που λέω - να δεις που θα είναι παρεξηγημένα - μέχρι που δοκίμασα να τα βάλω και σε ένα Οπελ που είχε η μάνα μου.
Φυσικά η μάνα μου δεν είδε καμμία διαφορά, αλλά μια φορά που το οδήγησα σε Εθνική, πολύ απλά και χωρίς να το κουβεντιάσω πήγα και της έβαλα 4 uniroyal και τελείωσε εκεί η ιστορία με τα -οικονομικά- λάστιχα.

Αν παλι θες απλά να έχεις 4 μαύρα πράγματα γύρω απο τις ζάντες σου, τότε βάλε ΝΟΚΙΑΝ, είναι σίγουρα καλύτερα.

Τα Marshall είναι κυρίως για 4Χ4.

Tasulis
05-05-07, 17:59
Η ζυγαρια ΑΡΧΙΖΕΙ και γερνει προς το continental. Να πεις οτι τα εχω αναγκη τα 250?? Σιγα.......
Απλα δεν ξερω ωρες ωρες με πιανει η καρμοιρια μου και με γυρναει τα μυαλα.

Θα παραγειλω και τις HIJOIN H261 σε 17'' και ο θεος βοηθος. Λετε μετα να μπορεσω να το χαμηλωσω 3 ποντους με HR????

Christos 330i ///M
05-05-07, 18:36
Η ζυγαρια ΑΡΧΙΖΕΙ και γερνει προς το continental. Να πεις οτι τα εχω αναγκη τα 250?? Σιγα.......
Απλα δεν ξερω ωρες ωρες με πιανει η καρμοιρια μου και με γυρναει τα μυαλα.

Θα παραγειλω και τις HIJOIN H261 σε 17'' και ο θεος βοηθος. Λετε μετα να μπορεσω να το χαμηλωσω 3 ποντους με HR????

Τετοιες φορουσα εγω Tasuli . . .

Πολυ ωραια ζαντα . . .

Αλλα ειχε ενα ελλατωμα . . .

Επηδει ειχε αρκετο χειλος φαινωταν για 17αρα . . .

Αν σε παιρνει και για να μην σε ξενερωσει η ολη φαση της αλλαγης σου βαλε 18 . . .

Μιας και το αποφασησες . . .

Και χαμηλωμα 3 ποντους και θα εισαι ok . . .

Ενα δειγμα για να καταλαβεις τι εννοω . ..

Tasulis
05-05-07, 18:54
Φιλος τωρα με εφτιαξες τρελλα, δεν τις ειδα ποτε φορεμενες σε αμαξι.

Τι ελατωμμα έχουν ρε σι???

Απο βαρος πως πανε ξερεις???

DaywalkeR
05-05-07, 19:55
Αλλα ειχε ενα ελλατωμα . . .

Επηδει ειχε αρκετο χειλος φαινωταν για 17αρα . . .


Κοινως η 18αρα εμοιαζε να ειναι 17αρα...

Tasulis
05-05-07, 20:02
Δηλαδη η 17αρα σαν τι θα μοιαζει??? Με 15αρα???

DaywalkeR
05-05-07, 20:07
Δηλαδη η 17αρα σαν τι θα μοιαζει??? Με 15αρα???

Θα φαινεται μικροτερη απο 17αρα, τωρα το ποσο μικροτερη δεν ξερω...
Να ξερεις παντως οτι γενικοτερα οι ζαντες με μεγαλο χειλος δειχνουν μικροτερες, οφθαλμοαπατη...

Tasulis
05-05-07, 20:20
Αυτο πρωτη φορα το ακουω βρε παιδια. Ημαρτον δηλαδη.

matrixlord
06-05-07, 18:55
...Αν παλι θες απλά να έχεις 4 μαύρα πράγματα γύρω απο τις ζάντες σου, τότε βάλε ΝΟΚΙΑΝ, είναι σίγουρα καλύτερα....

Τα Nokian είναι απλά κορυφαία λάστηχα... Όποιος για κάποιο περίεργο λόγο δεν το πιστεύει....

http://www.tyretest.com/

Fanis
06-05-07, 20:05
¶λλη μια ψήφος για Continental Sport Contact 3 (είχαμε τα 1 & 2) και τώρα πάμε για αλλαγή στην 330 από Sport Contact σε Sport Contact 3 (€700).

sotiris 328i
06-05-07, 20:38
Εγω προτεινω ΤΟΥΟ.
Δεν ειναι και πολυ ακριβα και κολαν στον δρομο τα φορουσα στο δικο μου.

Snoopy
06-05-07, 21:00
Τα Nokian είναι απλά κορυφαία λάστηχα... Όποιος για κάποιο περίεργο λόγο δεν το πιστεύει....

http://www.tyretest.com/

Πολύ φιλικά, κοίταξέ το λίγο καλύτερα

δεν ξέρω κατα πόσο 22 γνώμες οδηγών είναι αρκετές για να σβήσουν σελίδες με ανακλήσεις της ΝΟΚΙΑΝ καθώς και με κακές κριτικές απο μεγάλα περιοδικά.

Π.Χ. το WHICH (για όσους έχουν κάνει Αγγλία, μιλάμε για τον δικαστή των περιοδικών, ανεξαρτητο, συνδρομητικό, χωρίς ούτε μία διαφήμιση, τα λέει έξω απο τα δόντια)

The Nokian WR does a commendable job in winter and on wet roads. Dry grip is good but not great. All-in-all, these all-season tires may be a good choice in areas of Europe which experience mainly cold and wet weather, but separate summer tires are needed for warm climates.
If you are constantly driving at high speeds and live around South Europe you should consider an alternative choice, as you could have better results with any other similarly priced tire in the market, with 10% less weight, which is a major factor for better handling and traction.

Source WHICH magazine.

Δηλαδή αν μένετε κάπου Νότια πάρτε κάτι άλλο.

Είναι θέμα που το φοράς το λάστιχο.

Φυσικά αυτά είναι απόψεις. και οι απόψεις ξέρεις είναι σαν τις κωλ###πίδες. Ολοι έχουν απο μία...:jester:

Πάντως εμένα με χάλασε αυτό το 10% βαρύτερο που λέει απο τα υπόλοιπα της κατηγορίας. είναι αρκετό βάρος 10%...

Αν φυσικά τα φοράς και έχεις καλή άποψη, με χαρά θα την ακούσω, μιας και πιστεύω οτι έξυπνος είναι ο άνθρωπος που αλλάζει γνώμη.

matrixlord
06-05-07, 22:31
...μιας και πιστεύω οτι έξυπνος είναι ο άνθρωπος που αλλάζει γνώμη....

Σε αυτό συμφωνώ για αυτό το λόγο το έψαξα λίγο παραπάνω απο τον μέσο Έλληνα που προσκυνάει τα Potenza! Δεν λέω καλό λάστηχο αλλά με σκληρή χρήση δεν το βγάζει τον χρόνο. Τα Νοκιαν τα έχει βάλει ένας φίλος μου και είναι κάτι παραπάνω απο καλά αν λάβεις υπόψην και την τιμή.

Υπάρχουν απίστευτα πολλές μάρκες απο λάστηχα και ίσως το οτι οι γνωστές εταιρίες είναι λίγες να μην είναι τυχαίο. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να κοιτάμε και παραδίπλα.

Επίσης πρίν πρότεινα και τα Toyo τα proxes. Μην μου πεις οτι αυτά δεν είναι αναγνωρισμένα λάστηχα....

Snoopy
06-05-07, 22:39
Σε αυτό συμφωνώ για αυτό το λόγο το έψαξα λίγο παραπάνω απο τον μέσο Έλληνα που προσκυνάει τα Potenza! Δεν λέω καλό λάστηχο αλλά με σκληρή χρήση δεν το βγάζει τον χρόνο. Τα Νοκιαν τα έχει βάλει ένας φίλος μου και είναι κάτι παραπάνω απο καλά αν λάβεις υπόψην και την τιμή.

Υπάρχουν απίστευτα πολλές μάρκες απο λάστηχα και ίσως το οτι οι γνωστές εταιρίες είναι λίγες να μην είναι τυχαίο. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να κοιτάμε και παραδίπλα.

Επίσης πρίν πρότεινα και τα Toyo τα proxes. Μην μου πεις οτι αυτά δεν είναι αναγνωρισμένα λάστηχα....

για εμένα αναγνωρισμένα λάστιχα είναι όποια μου λέει το which.
Δεν είμαι ούτε ειδικός στα λάστιχα, ούτε θέλω να πιστεύω τον κάθε λαστιχά που βγάζει δυό δεκάρες παραπάνω στο Χ μοντέλο και μπουκώνει την αγορά με Seicento που φοράνε λάστιχα με δείκτη για 240 χιλιόμετρα.

Αυτό που μετέφερα είναι μια άποψη που λένε αυτοί που θεωρούνται ειδικοί.

tsouk
07-05-07, 00:48
για εμένα αναγνωρισμένα λάστιχα είναι όποια μου λέει το which.
Δεν είμαι ούτε ειδικός στα λάστιχα, ούτε θέλω να πιστεύω τον κάθε λαστιχά που βγάζει δυό δεκάρες παραπάνω στο Χ μοντέλο και μπουκώνει την αγορά με Seicento που φοράνε λάστιχα με δείκτη για 240 χιλιόμετρα.

Αυτό που μετέφερα είναι μια άποψη που λένε αυτοί που θεωρούνται ειδικοί.

Eγω την πάτησα με μισελεν με δείκτη για σειτσέντο :) 48 ή 50 αν θυμαμαι καλα..

Tasulis
07-05-07, 11:56
Ναι αλλα εαν ο λαστιχάς ειναι δικος σου ανθρωπος και σε μιλαει σπαθί???

320 open
07-05-07, 12:10
continental φιλε μου.γερμανικα!λαστιχα και φρενα πρεπει να ειναι τα καλυτερα στο αυτοκινητο.τα αλλα εχουν επιδραση μονο στην αποδοση.αυτα τα 2 εχουν και στο προσδοκιμο ζωης.οσο για τα περιοδικα εγω δεν θα εμπιστευομουν τη ζωη μου σε αυτα.

GIANNIS-320/CABRIOLET
07-05-07, 12:16
Χωρίς να θέλω να αποπροσανατολίσω την συζήτηση σας, θα πω για τα Dunlop X ή Sport Μαχ (δεν θυμάμαι ακριβός…:scratchch )

Αν και είχα ακούσει άσχημα λόγια γενικά για τα Dunlop, από κριτικές που άκουσα για το συγκεκριμένο ελαστικό αποφάσισα να τα πάρω… Είμαι ικανοποιημένος !!!!!
Αφού έχεις φίλο με ελαστικά, για κάνε μια ερώτηση και γι αυτά…

bmw maniac
09-05-07, 11:07
Με έχει πρήξει ένας γνωστός μου με τα Marshal. Αυτός έχει ένα Μ5 Ε34 και μου λέει ότι έχει μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.. Τώρα τί να σου πω.. Εγώ δεν θα τα έβαζα

matrixlord
09-05-07, 12:21
continental φιλε μου.γερμανικα!λαστιχα και φρενα πρεπει να ειναι τα καλυτερα στο αυτοκινητο.τα αλλα εχουν επιδραση μονο στην αποδοση.αυτα τα 2 εχουν και στο προσδοκιμο ζωης.οσο για τα περιοδικα εγω δεν θα εμπιστευομουν τη ζωη μου σε αυτα.

Αυτά τα λάστηχα δεν πιάνουν καθόλου με λίγο σκόνη κάτω. Λες και συχένονται να ακουμπήσουν τον δρόμο! Θέλουν πολύ ζέσταμα..

Fanis
09-05-07, 13:01
Για τα Continetnal ακούω αντιφατικές απόψεις...ή πολύ καλά ή χάλια!!!

Εγώ πάντως στις 2 BMW που έχουμε(ειμα) και έχουμε βάλει και τα 3 (Sport Contact, Sport Contact 2 & Sport Contact 3) είμαι πολύ ευχαριστημένος....τι να πώ.

Tasulis
09-05-07, 21:25
τελικα δεν μπορουμε να καταλήξουμε σε καποια κάπου.
Βαζουμε continental ή όχι???
Εαν θέλουν ώρα να ζεσταθούν καήκαμε εμείς ρε παιδιά.
Τα bebe δεν ειναι να περιμένουν για τετοια.

Tasulis
09-05-07, 21:27
Τωρα που θυμήθηκα , εχουν βγάλει Premium contact 3??

Fanis
10-05-07, 07:44
Τωρα που θυμήθηκα , εχουν βγάλει Premium contact 3??
Από όσω ξέρω, δέν έχουν βγεί ακόμα.

Από τη σειρά Sport Contact είμαι πολύ ευχαριστημένος...τα Premium δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ.

GMarts
10-05-07, 11:02
Από όσω ξέρω, δέν έχουν βγεί ακόμα.

Από τη σειρά Sport Contact είμαι πολύ ευχαριστημένος...τα Premium δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ.

Στ ο Focus μου φοραω τα premium και ειναι παρα πολυ καλα,με ωραια προσφυση και ανεση......οσο για τα sportcontact......οτι καλυτερο.:greenboun

stefos
10-05-07, 11:30
Ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του και μάλον δεν βοηθάμε τον άνθρωπο...Απο προσωπική εμπειρία με τα Sport Contact2 να πώ ότι λειτουργούν υποδειγματικά με καλό κράτημα σχεδόν πάντα. Η μούρη του αυτοκινήτου σημαδεύει πάντα εκέι που την τοποθετεις και πολύ σπάνια δημιουργείτε υποστροφή. Το καλοκαίρι με τους 40+ γλυστράει λίγο παραπάνω, αλλά αυτό ισχύσει για όλα τα ελαστικα σε ελληνικό δρομο με τέτοιες θερμοκρασίες. Επίσης έχουν ειδικό σχεδιασμό στο "μάγουλο" του ελαστικού που παραμορφώνεται κατα το φρενάρισμα προσφέροντας καλύτερη πρόσφυση. Γενικά σαν ελαστικό είναι αρκετά μαλακό και προσφέρει καλή πρόσφυση με χαμηλό θόρυβο κύλησης, ενώ 1,5 χρόνο μετά παραμένει αρκετά μαλακό. Αυτά που ακούω για θερμοκρασίες λειτουργείας τα θεωρώ υπερβολές, αλλά να προσθέσω ότι το εν λόγω ελαστικό "ανεβάζει" γρήγορα θερμοκρασία. Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα... Για άλλες μάρκες ελαστικών δεν γνωρίζω γιατί απλά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει. Ο άνθρωπος που μου κάνει σέρβις και ο λαστιχάς μου επιμένουν και οι 2 στην συγκεκριμένη μάρκα ελαστικού για τις BMW, και δεν έχω λόγους για να διαφωνήσω.... δέκα στα δέκα για τα SC2

Dim77
10-05-07, 12:16
Ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του και μάλον δεν βοηθάμε τον άνθρωπο...Απο προσωπική εμπειρία με τα Sport Contact2 να πώ ότι λειτουργούν υποδειγματικά με καλό κράτημα σχεδόν πάντα. Η μούρη του αυτοκινήτου σημαδεύει πάντα εκέι που την τοποθετεις και πολύ σπάνια δημιουργείτε υποστροφή. Το καλοκαίρι με τους 40+ γλυστράει λίγο παραπάνω, αλλά αυτό ισχύσει για όλα τα ελαστικα σε ελληνικό δρομο με τέτοιες θερμοκρασίες. Επίσης έχουν ειδικό σχεδιασμό στο "μάγουλο" του ελαστικού που παραμορφώνεται κατα το φρενάρισμα προσφέροντας καλύτερη πρόσφυση. Γενικά σαν ελαστικό είναι αρκετά μαλακό και προσφέρει καλή πρόσφυση με χαμηλό θόρυβο κύλησης, ενώ 1,5 χρόνο μετά παραμένει αρκετά μαλακό. Αυτά που ακούω για θερμοκρασίες λειτουργείας τα θεωρώ υπερβολές, αλλά να προσθέσω ότι το εν λόγω ελαστικό "ανεβάζει" γρήγορα θερμοκρασία. Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα... Για άλλες μάρκες ελαστικών δεν γνωρίζω γιατί απλά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει. Ο άνθρωπος που μου κάνει σέρβις και ο λαστιχάς μου επιμένουν και οι 2 στην συγκεκριμένη μάρκα ελαστικού για τις BMW, και δεν έχω λόγους για να διαφωνήσω.... δέκα στα δέκα για τα SC2

Συμφωνώ απόλυτα με το Στέφανο και να προσθέσω ότι τα SportContact 3 που βγήκαν πριν μερικούς μήνες είναι ακόμα πιο βελτιωμένα σε όλους τους τομείς.
Εαν βάλεις λάστιχα με λάθος δείκτη ταχύτητας (πολύ μεγάλο π.χ. 240-270 σε αυτοκίνητο σχετικά ελαφρύ και αδύναμο) τότε σίγουρα θα αργουν να ζεσταθούν.

onyx
10-05-07, 12:29
Δύσκολα θα σε κοροϊδέψει κάποιος που δεν του έχεις εμπιστοσύνη.... εκεί που έχεις, στον φίλο που 'ξηγιέται σπαθί είναι που μπορεί να σου την φορέσει...
Ακόμα όμως κι αν ένας λαστιχάς έχει τις καλύτερες προθέσεις δεν θα έχει τα δικά σου κριτήρια, το δικό σου αυτοκίνητο και δεν θα οδηγάει εκεί που πας εσύ ή με τον τρόπο που πας εσύ φορτωμένος όπως θές εσύ κλπ.
Πολύ απλά μπορεί επειδή είναι φίλος να θεωρεί το πιο σπουδαίο να σου κάνει οικονομία γιατί όλα ίδια είναι αν νομίζει ότι εσύ πας σαν κότα κλπ...
Γενικά είναι δύσκολο να δεχτούμε την άποψη ενός λαστιχά. Το ότι τα πουλάει δεν σημαίνει ότι τα οδηγάει κιόλας... Ακόμα κι αν δεν προωθεί αυτά που τον βολεύουν (που είναι σίγουρο στο 90% των περιπτώσεων) πρέπει τουλάχιστον να προτείνει διαφορετικά λάστιχα για διαφορετικούς οδηγούς ακόμα και με ίδιο αυτοκίνητο κλπ. Όχι επειδή βλέπεις το Yugo να του λες βάλε το ανώνυμο φτηνιάρικο κι αν βλέπεις την BMW βάλε Continental.... μπορεί ο Yugo να είναι οδηγός με απαιτήσεις και ο άλλος να είναι η γιαγιά μου.... Το είδος του αυτοκινήτου δεν υποδηλώνει και είδος οδηγού... και αντίστροφα, άλλα λάστιχα θέλει ένα αυτοκίνητο 1500 κιλών με 200 άλογα κι άλλο ένα 800 κιλών με 90 άλογα....
Τα διάφορα σχόλια από ξένα sites λίγη αξία έχουν για την Ελλάδα.
Οι δοκιμές σε πίστες για 50-100χλμ τι αξία έχουν στο δρόμο μετά από 10000χλμ...
Τα σχόλια των άλλων έχουν μια κάποια αξία αν τους εμπιστευόμαστε και αν ξέρουμε πώς οδηγάνε κλπ. Επίσης το κάθε λάστιχο έχει άλλη συμπεριφορά σε άλλες διαστάσεις και σε άλλα αυτοκίνητα.... Δεν είναι εύκολο... τι κάνουμε? Τους ακούμε όλους, τους διαβάζουμε όλους και μετά βάζουμε ό,τι έχει τα λιγότερα κακά? Δεν ξέρω ποια είναι η σωστή απάντηση. Μάλλον βάζουμε κάτι που μοιάζει με αυτά που μας φάνηκαν καλύτερα από όσα ξέρουμε μέχρι τώρα. Πχ εμένα κάτι Marangoni Trio που άλλοι τα θάβανε μου είχαν φανεί εξαιρετικά.... Κατά συνέπεια θα αποδεχτώ τη μάρκα πιο εύκολα. Αντίστοιχα θα αποφύγω την Goodyear και Dunlop με τις οποίες έχω αρνητικές εμπειρίες. Όσα καλά και να μου πούνε για αυτές δύσκολα θα τις ξαναβάλω... Ενώ πχ θα βάλω εύκολα Continental και Τoyo για τα οποία ακούω καλά κι ας μην έχω ξαναδοκιμάσει.

stefos
10-05-07, 12:45
Δύσκολα θα σε κοροϊδέψει κάποιος που δεν του έχεις εμπιστοσύνη.... εκεί που έχεις, στον φίλο που 'ξηγιέται σπαθί είναι που μπορεί να σου την φορέσει...
Ακόμα όμως κι αν ένας λαστιχάς έχει τις καλύτερες προθέσεις δεν θα έχει τα δικά σου κριτήρια, το δικό σου αυτοκίνητο και δεν θα οδηγάει εκεί που πας εσύ ή με τον τρόπο που πας εσύ φορτωμένος όπως θές εσύ κλπ.
Πολύ απλά μπορεί επειδή είναι φίλος να θεωρεί το πιο σπουδαίο να σου κάνει οικονομία γιατί όλα ίδια είναι αν νομίζει ότι εσύ πας σαν κότα κλπ...
Γενικά είναι δύσκολο να δεχτούμε την άποψη ενός λαστιχά. Το ότι τα πουλάει δεν σημαίνει ότι τα οδηγάει κιόλας... Ακόμα κι αν δεν προωθεί αυτά που τον βολεύουν (που είναι σίγουρο στο 90% των περιπτώσεων) πρέπει τουλάχιστον να προτείνει διαφορετικά λάστιχα για διαφορετικούς οδηγούς ακόμα και με ίδιο αυτοκίνητο κλπ.


Παντως για την ιστορία ο λαστιχάς μου και στα 2 αυτοκινητα του (Sti Impreza, M3 E46) αυτα φοράει, και τον λόγο του οσα χρόνια τον ξέρω τον εμπιστεύομαι. Ως πρώην οδηγός αγώνων ο ίδιος είναι γνώστης του αντικειμένου, και ποτε δεν μου πούλησε κάτι επειδή "επρεπε" αλλά πάντα αυτο που χρειάζομαι, γι'αυτο και ειμαι πελάτης του τόσα χρόνια (αναρτήσεις, ζάντες, λάστιχα). Με φροντίζει πάντα με καλύτερες τιμές από ότι βρίσκω στην αγορά και πάντα λάστιχα το πολύ μερικών μηνών. Αναγνωρίζω το γεγονός ότι οι περισσότεροι είναι απατεώνες, αλλά μη τα ισοπεδώουμε όλα...

Fairytale
10-05-07, 12:59
Να προσθέσω και εγώ στα ήδη post-αρισμένα ότι η Continental είναι εταιρεία αιχμής και το ότι το SC3 είναι το κορυφαίο sport λάστιχο της. Από τα SC2 στο παρελθόν έμεινα ευχαριστημένος από το πάτημα τους στο δρόμο. Μόνο παράπονο ο λίγο τραχύς θόρυβος κύλισης τους σε σχέση ας πούμε με τα Michelin PS2 και η εταιρεία ανακοινώνει ότι το επίπεδο θορύβου της νέας γενιάς είναι στα ίδια επίπεδα με την προηγούμενη... αλλά και ότι τα πλαινά είναι μαλακότερα τώρα... Αυτό μάλλον θα με "χάλαγε" αλλά έχει σχέση με τον δικό μου τρόπο οδήγησης και δεν θα πρέπει να θεωρηθεί μειονέκτημα από εσένα Tasoulis σώνει και καλά...
Κανένα λάστιχο στην χώρα της σκόνης δεν κρατά το ίδιο με τους ξεπλυμένους γερμανικούς δρόμους. Είναι μια παραδοχή που θα πρέπει να κάνουμε... Αλλά ούτε και τα σλικ στην F1 δεν κρατάνε το ίδιο στο καθαρό κομμάτι της πίστας σε σχέση με το σκονισμένο (δηλ. το εκτός ιδανικών γραμμών).
Συμπέρασμα: Το Continental SC3 θα ήταν μια καλή επιλογή αν χρειάζεσαι (θα χρησιμποιήσεις δηλ.) τα sport χαρακτηριστικά του. Διαφορετικά το P(remium)C2 (το 3 δεν έχει ακόμα εισαχθεί...) είναι πιο overall λύση.
Τα Marshal είναι ελαστικά 1ης τοποθέτησης σε αμερικάνικα "τσιπ" και συνήθως σε όσα έχουν σχετικά off-road προσανατολισμό. Τα ελαστικά επιβατικών δεν είναι γνωστά αλλά αυτό μπορεί να έχει σχέση με την αντιπροσώπευση τους. Μπορεί βέβαια και όχι... Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά θα πρότεινα να μην κάνεις πειράματα.
C U out there

Christos 330i ///M
10-05-07, 14:23
Σε δοκιμασια πρωσοπικα δικη μου αναμεσα σε SC2 με SC3 η διαφορα ειναι
μεγαλη . . .

Καμια σχεση το SC3 εδω και κοντα δυο χρονια ειναι απο τα κορυφαια ελαστηκα . . .

Το SC2 απλα δεν εχει τοσο καλη γομα και ξερενεται ποιο ευκολα . . . !

Υ.Γ Αν ο λαστηχας σου δουλευει τα Continental βαλτα και να τελειωνει η υποθεση . . .

Οσο και αν το ψαχνεις τον καιρο σου χανεις μην μασας την διαφορα των χρηματων δεν θα το μετανιωσεις . . . !

matrixlord
11-05-07, 08:09
Παιδιά ίσως τα Continental είναι καλά λάστηχα....(λέω ίσως). Αλλά το πολύ δυνατό καλοκαίρι της Κρήτης με την καυτή άσφαλτο σε σχέση με το κοκκινόχωμα απο τα νότια, κάνει αυτά τα λάστηχα απλά να μην στρίβουν. Ίσως πιο βόρεια να αποδίδουν καλύτερα....

Tasulis
11-05-07, 12:41
Συναδελφοι το θεμα χρηματων δεν υπαρχει. Απλα αναρωτιεμαι και σκεφτομαι αναμεσα στα PC και στα SC.

InsaneDriver
13-05-07, 20:52
Christos 330i ///M μιας και έχω καταλάβει ότι η δουλεία σου σχετίζεται άμεσα με ζαντολάστιχα κτλπ μήπως θα μπορούσες να μου πεις αν μπορείς να βρεις τα Bridgestone Re 01 R? Διάσταση 205-55-16. Γνωρίζεις τι λένε σαν λάστιχα;
http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Bridgestone&tireModel=Potenza+RE-01R
Ευχαριστώ

Geo_3D
13-05-07, 22:06
τελικα δεν μπορουμε να καταλήξουμε σε καποια κάπου.
Βαζουμε continental ή όχι???
Εαν θέλουν ώρα να ζεσταθούν καήκαμε εμείς ρε παιδιά.
Τα bebe δεν ειναι να περιμένουν για τετοια.
Φιλε Τasulis και προς καθε επομενο Tasulis που θα εχει την ιδια απορια.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το συζηταμε ακομα.Τοσα ατομα λεμε υπερ του επωνυμου και ενος απτα κορυφαια ελαστικα στον κοσμο το CSC3 και εσυ σκεφτεσαι για Μarshall,που προφανως (οπως κανουν σχεδον ολοι σε ανυποψιαστους πελατες) στα εχει προτεινει γιατι θα εχει μεγαλυτερο κερδος.Δεν μπορω να φανταστω λαστιχά που θελει να λεγεται επαγγελματιας και σωστος στην δουλεια του που να κανει αυτη την συγκριση (CSC3 με Marshall).Η μονη περιπτωση πιστευω θα ηταν αν ζηταγε καποιος ενα φτηνο λαστιχο.
Συναδελφοι το θεμα χρηματων δεν υπαρχει. Απλα αναρωτιεμαι και σκεφτομαι αναμεσα στα PC και στα SC.
Ωραια.Αρα αυτο σημαινει προφανως οτι τα Marshall αποτελουν παρελθον.Καλοφορετα λοιπον οποια απτα 2 (CSC3 ή PC) επιλεξεις να τοποθετησεις.Thats all for me
:hello:

Ghost_
15-05-07, 22:03
Παιδιά έχω ακούσει καλά λόγια και για τα Dunlop SP 9000 sport.Τώρα αν κάποιος γνωρίζει ας προσθέσει και κάτι παραπάνω....

kouk
15-05-07, 22:06
Αυτά φοράω τα τελευταία 2 χρόνια (όχι τα ίδια!! :) )

Καλό λάστιχο, με μαλακά πλαϊνά. Οχι κάτι το φοβερό...

Τα επόμενα θα είναι Continental...:yipee:

spiros
16-05-07, 00:39
Tasulis θα σου πω κ εγώ τη γνώμη πάνω στο θέμα των ελαστικών. Από τις εταιρείες που έχω δοκιμάσει (σε διάφορες διαστάσεις και μοντέλα) πάνω κάτω έχω να σου πώ τα εξής.

Τα Bridgestone είναι καλούτσικα τον πρώτο χρόνο αλλά μετά, ακόμα και με ευνοϊκή μεταχείριση, γίνονται κούτσουρα. Μια φορά είχα βάλει kleber (θυγατρική της michelin) πολύ μαλακό λάστιχο μέτριο κράτημα όμως και δεν βγάζουν χρόνο με τίποτα. Τα michelin και αυτά μαλακά καλύτερα σε κράτημα (ειδικά σε βρεγμένο) και σε διάρκεια στο χρόνο. Τα toyo έχουν απίστευτο κράτημα αλλά δεν είναι καθόλου προοδευτικά.

Βασιλιάς των ελαστικών και για μένα είναι τα continental (τώρα φοράω sc2). Μούτρα δεν πρόκειται να πετάξει το αμάξι για κανένα λόγο. Είναι χαλαρά το πιο προοδευτικό ελαστικό κάτω από όλες τις συνθήκες και σε αφήνει να πλησιάζεις τα όρια του αυτοκινήτου πραγματικά με τον πιο ασφαλή τρόπο. Σου μιλάει! Ίσως να σου φανεί ότι υστερούν σε κράτημα σε σχέση με τα toyo για παράδειγμα αλλά λάβε υπόψιν σου ότι όταν τα T1R ξεκολλήσουν από το δρόμο χάθηκες, ενώ με το continental θα έχεις περιθώριο διόρθωσης. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι ανεξάρτητα από το οδηγικό σου στυλ τα sc2 (πλέον τα sc3 βάλε) θα σε ικανοποιήσουν στο έπακρο.

Γνώμη μου είναι να αποφύγεις φτηνές λύσεις γιατί θα ρισκάρεις χωρίς λόγο. (Η μπέμπα μου είχε αγοράσει ένα χωράφι όταν φόρεσα τα ventus της άχρηστης της hankook, σε διαδρομή που ήξερα, ευτυχώς πολύ φτηνά! :-) )

xristoskef
16-05-07, 09:55
Εγώ έχω βάλει εδώ και 2 εβδομάδες τα pirelli p zero rosso 225/45/17.Ξέρει κανείς τίποτα για αυτά τα λάστιχα?Θα μπορούσα να βάλω κάτι καλήτερο?

Tasulis
17-05-07, 08:47
Μιας και ορισμένοι αρχισαν να οδηγουν την κουβεντα σε ακρα που με το ζορι κρατιεμαι ωστε να μην απαντησω ασχημα ασ το τελειωσουμε εδω το θεμα.

Χθες φορεθηκαν τα SC2 και η Η261 8Χ17.

ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ.

http://img145.imageshack.us/img145/4466/dsc02083hv7.th.jpg (http://img145.imageshack.us/my.php?image=dsc02083hv7.jpg)
http://img220.imageshack.us/img220/8062/dsc02077kz8.th.jpg (http://img220.imageshack.us/my.php?image=dsc02077kz8.jpg)

InsaneDriver
17-05-07, 14:55
Αγαπητέ tasoulis όταν έχεις μια διάδοχο σαν αυτή στην φώτο να μην σκέφτεσαι πως θα γλιτώσεις χρήματα από τα ελαστικά που μεταφέρουν εσένα και το αγγελούδι σου.

Κάποια στιγμή μπορεί να σε σώσουν και να αποσβέσουν τα χρήματά τους.

Christos 330i ///M
17-05-07, 15:22
Μιας και ορισμένοι αρχισαν να οδηγουν την κουβεντα σε ακρα που με το ζορι κρατιεμαι ωστε να μην απαντησω ασχημα ασ το τελειωσουμε εδω το θεμα.

Χθες φορεθηκαν τα SC2 και η Η261 8Χ17.

ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ.

http://img145.imageshack.us/img145/4466/dsc02083hv7.th.jpg (http://img145.imageshack.us/my.php?image=dsc02083hv7.jpg)
http://img220.imageshack.us/img220/8062/dsc02077kz8.th.jpg (http://img220.imageshack.us/my.php?image=dsc02077kz8.jpg)


Αντε μπραβο τι μας ελεγες Marshal και αρκουδες :banghead: . . .

Καλοριζικα και καλοταξιδα . . .

Nick_compact
17-05-07, 15:30
Για άλλη μια φορά θα υπενθυμίσω τα Fulda Carat Exelero! ¶ψογο, και από τον πατέρα μου που τα φοράει σε 235-45-17 στο Ε39, αλλά και σε εμένα που συνεχώς τα ταλαιπωρώ! Και με κορυφαία τιμή!

InsaneDriver
17-05-07, 15:33
Για άλλη μια φορά θα υπενθυμίσω τα Fulda Carat Exelero!
Ο Doctorabo τα λέει Καφριλέρο...:D

Nick_compact
17-05-07, 15:50
Ο Doctorabo τα λέει Καφριλέρο...:D

343 άλογα και 1600 κιλά έχουν άλλες απαιτήσεις :)

Fanis
17-05-07, 15:54
SC2 είναι κορυφαία...πρίν λίγες μέρες βάλαμε τα SC3 στην 330xi και μέχρι τώρα άριστες εντυπώσεις.

spiros
17-05-07, 16:12
Καλοφόρετα Tasulis, ωραία ζαντούλα by the way...

Geo_3D
17-05-07, 22:34
Μιας και ορισμένοι αρχισαν να οδηγουν την κουβεντα σε ακρα που με το ζορι κρατιεμαι ωστε να μην απαντησω ασχημα ασ το τελειωσουμε εδω το θεμα.


Αγαπητέ tasoulis όταν έχεις μια διάδοχο σαν αυτή στην φώτο να μην σκέφτεσαι πως θα γλιτώσεις χρήματα από τα ελαστικά που μεταφέρουν εσένα και το αγγελούδι σου.

Κάποια στιγμή μπορεί να σε σώσουν και να αποσβέσουν τα χρήματά τους.

Μπορει να αναφερεσαι και σε μενα,αλλά η απαντηση του Insane ειναι το βαθυτερο νοημα σε αυτα που σου εγραψα.
Καλοφορετα λοιπον και απο μενα και να τις χαιρεσαι τις μπεμπες σου!!!

Tasulis
18-05-07, 10:22
Συναδελφοι να ειστε ολοι σας καλα. Ειλικρινα ποτε μου δεν ειχα ουτε εχω την διαθεση να κοντραριστω με καποιον . Αλλα ακομή και εαν γινεται ειναι στα πλαισια της ελευθεριας λογου, βαση δημοκρατικων διαδικασιων.

Θα ηθελα να ευχαριστησω ολους οσους απαντησαν με καλη διαθεση παντα.
Η γνωμη μου για τα SC2 ειναι οτι το αμαξι άλλαξε συμπεριφορα.

Απλα με μια λέξη---->>> ΤΡΕΝΟ.
Μπαινει και βγαινει χωρις να σε φοβισει, παταει, ριχνεται μεσα στα νεροφαγωματα και συνεχιζει σαν να ειναι σε πιστα F1.
Καθολου θορυβος και φυσικα πανεμορφα.
Αφου και η κορη εδωσε το ΟΚ, καταλαβαινετε.

sakkunen
07-06-07, 12:29
Έχω μια αποριούλα:Το Michelin Pilot exalto ΙΙ με το Continental SC2 και SC3 είναι το ίδιο από πλευράς γόμας?Εντελώς μαλακά ή διαφέρουν ελαφρώς?
Tα Pirelli p zero έχουν κ αυτά μαλακιά γόμα?

n3xuz
07-06-07, 14:09
η ζωη σου φιλε Τασο και η ζωη ολων μας δεν πιστευω οτι ισουται με μια διαφορα της ταξεως των 250 ευρω...Σωστος ο M3Convertible και καλα κανει που ειναι ''βαρυς'' γιατι παιζεις την ασφαλεια του αυτοκινητου σου....και φυσικα της δικης σου...ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ!!!

n3xuz
07-06-07, 14:11
ΚΑΛΟΦΟΡΕΤΑ!!! τωρα ειδα οτι τελικα διαλεξες Continental....sorry...

n3xuz
07-06-07, 14:13
αντε καλα.....ειμαι πολυ πισω τελικα....τωρα ειδα και ημερομηνιες!!!

panagiotisE46ci
28-06-07, 22:55
αφου διαβασα ολα τα σχετικα θεματα για τα ελαστικα λογο οτι πρεπει να αλλαξω και εγω τα δικα μου εκανα μια βολτα σε 3 μαγαζια στην καλλιθεα.υποψην το αμαξι φορα 225/50ZR 16 92W ΤΑ DUNLOP SPORT 2000 .Μου προτειναν 3 μαρκες τα avon zz3 τα bridgestone reo50 και τα continental SC2.Στις τιμες εχουν μεγαλες διαφορες και τα 3 ελαστικα μεταξυ τους μεγαλες.αλλα σημερα λογο οτι μου ειπε κατι περισσοτερο για τα SC2 ο τελευταιος που πηγα και διαβαζωντας εδω αυτα που εχουν γραφτει κλεινω προς τα SC2.
τωρα για τα SC3 που ειναι και πιο καινουργια δεν ξερω γιατι δεν μου τα ειπε μηπως ειναι για 17 αρα και πανω ?δεν ξερω..... γενικα απο ολους ακουσα το εξης "ολα τα ιδια ειναι φιλαρακο δεν εχουν διαφορες αλλα επελεξε αυτο..."

ifrit21
28-06-07, 23:21
Παιδιά να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου??

Το 3.16 ε36 που οδηγώ αυτή την στιγμή φοράει Uniroyal rallye 540 ,
με διαστάσεις 205/60 Ρ15 91Η . Έιναι πολυκαιρισμένα και έχουν σκλυρήνει τόσο που σε κάνουν να φοβάσαι σε κάθε στροφή. Με το ζόρι κρατάω τον πατέρα μουν α μην μου τα αλλάξει επειδή προς το παρόν πετάω πωπουδάκια και κάνω σπινιαρίσματα κτλ .

Ωστόσο κάποια στιγμή μετά τον ¶υγουστο θα τα αλλάξω . . .
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό, που να βγήκε η σειρά καλή και χωρίς προβλήματα? Και καλό εννοώ κρατήματα σε στροφές , να μην γλυστράνε σε βροχή , δεν έχω πρόβλημα να είναι και πολύ μαλακά με θυσία καλύτερη πρόσφρυση.

Προτείνετε μου κάποια γιατί αν πάει πάλι ο πατέρας μου κάηκα , μπορεί να του πλασάρουν ότι νάναι!

ΤΥ

eliashan
29-06-07, 00:09
Παιδιά να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου??

Το 3.16 ε36 που οδηγώ αυτή την στιγμή φοράει Uniroyal rallye 540 ,
με διαστάσεις 205/60 Ρ15 91Η . Έιναι πολυκαιρισμένα και έχουν σκλυρήνει τόσο που σε κάνουν να φοβάσαι σε κάθε στροφή. Με το ζόρι κρατάω τον πατέρα μουν α μην μου τα αλλάξει επειδή προς το παρόν πετάω πωπουδάκια και κάνω σπινιαρίσματα κτλ .

Ωστόσο κάποια στιγμή μετά τον ¶υγουστο θα τα αλλάξω . . .
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό, που να βγήκε η σειρά καλή και χωρίς προβλήματα? Και καλό εννοώ κρατήματα σε στροφές , να μην γλυστράνε σε βροχή , δεν έχω πρόβλημα να είναι και πολύ μαλακά με θυσία καλύτερη πρόσφρυση.

Προτείνετε μου κάποια γιατί αν πάει πάλι ο πατέρας μου κάηκα , μπορεί να του πλασάρουν ότι νάναι!

ΤΥ

9 σελίδες απόψεις έχει βρε τεμπελάκο, διάβασέ τες :rtfm: Για να σε διευκολύνω:

Αφού μιλάμε για ελαστικά money cannot be an issue και ξεχνάς τους φτηνούς πειραματισμούς (εκτός αν μιλούσαμε για κανα Kia που μόνο πας supermarket και έρχεσαι-- εκεί σου επιτρέπω :rofl2:). Επίσης, ξεχνάς τα πειράματα με φαρδύτερα λάστιχα (λιγότερο) ή διαφορετικά προφίλ (περισσότερο) γιατί είναι μπλέξιμο, άρα ψάχνεις ακριβώς ίδιες διαστάσεις.

Οι περισσότεροι προτείνουν Continental (μαμίσια επιλογή και της BMW σε πολλά μοντέλα). Για πιο σπορ πας σε SportContact 3 (πιο γκαζιάρικα) και για περισσότερη άνεση πας σε PremiumContact 2 (πιο ταξιδιάρικα). Διαλέγεις και παίρνεις, αλλά για το αυτοκίνητό σου λογικότερη επιλογή ακούγονται τα PC2. Και εγώ μάλλον αυτά θα βάλω συντόμως (αν και λοξοκοιτάω και Pirelli PZero τα οποία εσύ όμως ξεχνάς γιατί δεν βγαίνουν τόσο μικρά).

Τσέκαρε στο conti-online.com αν βγαίνουν στις διαστάσεις σου και μετά ξεκίνα βόλτες/τηλέφωνα για τιμές επί συγκεκριμένου πλέον μοντέλου ώστε να μπορείς να συγκρίνεις και να μην μπερδεύεσαι από τα "φιλαράκο έχω κάτι καλά σε προσφορά" του καθενός.

ifrit21
29-06-07, 00:19
9 σελίδες απόψεις έχει βρε τεμπελάκο, διάβασέ τες :rtfm: Για να σε διευκολύνω:

Αφού μιλάμε για ελαστικά money cannot be an issue και ξεχνάς τους φτηνούς πειραματισμούς (εκτός αν μιλούσαμε για κανα Kia που μόνο πας supermarket και έρχεσαι-- εκεί σου επιτρέπω :rofl2:). Επίσης, ξεχνάς τα πειράματα με φαρδύτερα λάστιχα (λιγότερο) ή διαφορετικά προφίλ (περισσότερο) γιατί είναι μπλέξιμο, άρα ψάχνεις ακριβώς ίδιες διαστάσεις.

Οι περισσότεροι προτείνουν Continental (μαμίσια επιλογή και της BMW σε πολλά μοντέλα). Για πιο σπορ πας σε SportContact 3 (πιο γκαζιάρικα) και για περισσότερη άνεση πας σε PremiumContact 2 (πιο ταξιδιάρικα). Διαλέγεις και παίρνεις, αλλά για το αυτοκίνητό σου λογικότερη επιλογή ακούγονται τα PC2. Και εγώ μάλλον αυτά θα βάλω συντόμως (αν και λοξοκοιτάω και Pirelli PZero τα οποία εσύ όμως ξεχνάς γιατί δεν βγαίνουν τόσο μικρά).

Τσέκαρε στο conti-online.com αν βγαίνουν στις διαστάσεις σου και μετά ξεκίνα βόλτες/τηλέφωνα για τιμές επί συγκεκριμένου πλέον μοντέλου ώστε να μπορείς να συγκρίνεις και να μην μπερδεύεσαι από τα "φιλαράκο έχω κάτι καλά σε προσφορά" του καθενός.

:clap:Νάσαι καλά ωρέ Ηλία , παιδιά πείτε όλοι μαζί ένα μπράβο στον Ηλία.....
ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ που με λες τεμπελάκο ΟΜΩΣ....Τις διάβασα τις σελίδες ΟΛΕΣ πριν ποστάρω αλλά εγώ ένα αμάξι με 15άρι ζάντα έχω που να ξέρω τι να βάλω....???χώρια που θέλω κρατήματα στην βροχή και όχι χρόνους σε πίστα...Αν και όπως το κόβω του χρόνου τον Δεκέμβρη κάτω από 30 βαθμούς σιγά μην πέσει η θερμοκρασία...θα μας μείνει και το μάυρισμα..χαχαχαχα!!!
Είπα απλά να ρωτήσω....

eliashan
29-06-07, 00:19
Ενημέρωση προς βαριεστημένους :D:D:D

Τα SportContact3 ΔΕΝ σου κάνουν ούτε κατά προσέγγιση γιατί ξεκινούν από τις 17", τα δε προηγούμενά τους SportContact2 από τις 16". 15άρα ζάντα με 60άρι προφίλ και ταυτόχρονα σπορ προσανατολισμό δεν γίνεται ;).

http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/automobile/themes/pcar/summer/conti_sport_contact3/details/csc3_dimension_en.html

Όμως τα PremiumContact2 βγαίνουν κανονικά στις διαστάσεις σου:
http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/automobile/themes/pcar/summer/cpc_2/details/dimension_en.html

ifrit21
29-06-07, 00:29
Ενημέρωση προς βαριεστημένους :D:D:D

Τα SportContact3 ΔΕΝ σου κάνουν ούτε κατά προσέγγιση γιατί ξεκινούν από τις 17", τα δε προηγούμενά τους SportContact2 από τις 16". 15άρα ζάντα με 60άρι προφίλ και ταυτόχρονα σπορ προσανατολισμό δεν γίνεται ;).

http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/automobile/themes/pcar/summer/conti_sport_contact3/details/csc3_dimension_en.html

Όμως τα PremiumContact2 βγαίνουν κανονικά στις διαστάσεις σου:
http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/automobile/themes/pcar/summer/cpc_2/details/dimension_en.html

Παιδιά νομίζω ότι σε αυτό το σημείο απαιτείται ένα μιπιρο και ένα τζάμι.....για τον Ηλία μας...¶ξιο το παιδί αυτό....

Μι
ΠΙ
ΡΟ
¶λφα
Βήτα
Ο
ΜΠΡΑΒΟ

Ταφ
Ζήτα
¶λφα
Μι
Τζάμι έπεσε και έσπασε στου Ηλία το κεφάλι.....χαχαχα.....παλιές κατασκηνωτικές εμπειρίες..

Μήπως βρήκες και τιμή???Αν βρεις έχω και άλλον έπαινο...ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!

eliashan
29-06-07, 01:01
Ban θα μας κάνουν και τους δύο, chat-οποιούμε το thread :ban:

Ενδεικτική τιμή τεμαχίου 100,5€
http://ssl.delti.com/cgi-bin/reifenbestellen.pl?typ=R-118154&dsco=37

Και επόμενες απορίες σε pm ;)

nikosvg
29-06-07, 01:50
Εγώ έχω βάλει εδώ και 2 εβδομάδες τα pirelli p zero rosso 225/45/17.Ξέρει κανείς τίποτα για αυτά τα λάστιχα?Θα μπορούσα να βάλω κάτι καλήτερο?

Sorry για το καθυστερημένο post, τωρα το είδα, τα είχα βάλει σε 205/55/16 σε Ε46 2.0.
Γραμμική απόδοση στη (μεγάλη, 50.000χλμ) διάρκεια ζωής τους, μέτριο κράτημα σε στεγνό και βρεγμένο, μαλθακό τιμόνι, μέτρια στην υδρολίσθηση. Δεν θα τα ξαναέβαζα, παρόλο που δεν με πρόδωσαν ποτέ πουθενά, απλά δεν μου ενέπνευσαν ποτέ εμπιστοσύνη για το παραπάνω.

Νίκος