PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτα parking σε Ε36


-E36IS-
11-05-07, 00:55
Εχουμε και λεμε τα Ε30 εχουν parking light ,τα Ε34 επισης, νομιζω και τα Ε28,φυσικα και τα Ε46 οπως και τα Ε39 οπως και ολα τα τελευταια μοντελα.Τα Ε36;;;;;

Cabriolakias
11-05-07, 01:18
:smokin: και τα Ε36 εχουν φιλος!!! τα βηματα εχουν ως εξης...

Βημα 1ο... σβηνεις μηχανη
Βημα 2ο... γυρνας το κλειδι της μηχανης στην δευτερη σκαλα να αναψουν ολα τα λαμπακια που κανουν τσεκ και λιπα αλλα μην βαλεις μπρος το αμαξι...
Βημα 3ο...γυρνα τον διακοπτη του φλας στην μερια που θελεις να αναψουν τα φοτα παρκιν...
Βημα 4ο...αν πχ εχεις επιλεξει αριστερα πιεσε κι αλλο τον διακοπτη του φλας ο οποιος εχει και μια δευτερη θεση και κανει ενα κλακ και ξαναγυρναει στο φλας
Βημα 5ο... σβησε τα παντα και το φως παρκινκ πλεον αναβει...

Ελπιζω να σε φωτησα για οποια δηποτε απορια στειλε πμ....

Φιλικα Ντινος...

Dark_Angel_
11-05-07, 02:04
στο Ε30 ποια ειναι η διαδικασια ?

konc
11-05-07, 02:23
:smokin: και τα Ε36 εχουν φιλος!!! τα βηματα εχουν ως εξης...

Βημα 1ο... σβηνεις μηχανη
Βημα 2ο... γυρνας το κλειδι της μηχανης στην δευτερη σκαλα να αναψουν ολα τα λαμπακια που κανουν τσεκ και λιπα αλλα μην βαλεις μπρος το αμαξι...
Βημα 3ο...γυρνα τον διακοπτη του φλας στην μερια που θελεις να αναψουν τα φοτα παρκιν...
Βημα 4ο...αν πχ εχεις επιλεξει αριστερα πιεσε κι αλλο τον διακοπτη του φλας ο οποιος εχει και μια δευτερη θεση και κανει ενα κλακ και ξαναγυρναει στο φλας
Βημα 5ο... σβησε τα παντα και το φως παρκινκ πλεον αναβει...

Ελπιζω να σε φωτησα για οποια δηποτε απορια στειλε πμ....

Φιλικα Ντινος...

Νομίζω πως δεν το έχουν ΟΛΑ τα Ε36, ή κάτι πάει λάθος σε μένα. Μοντέλο '95 compact έχω.

ΚΥΡΙΛΛΑΣ
11-05-07, 04:17
Δεν πρέπει να το έχουν όλα.
Το δικό μου πχ (coupe '95) δεν το έχει...
Εχω ρωτήσει και το μηχανικό μου.

B(3)M(1)W(8)is
11-05-07, 07:13
δεν εχουν ολα τα ε36 το δικο μου πχ δεν εχει.αυτα που εχουν νομιζω,πανω στο διακοπτη αλλαγης πορειας......(φλας)εχουν ενα διακριτικο P(parking)δηλαδη!!

ΜΙΧΑΛΗΣ
11-05-07, 11:43
Δεν πρέπει να το έχουν όλα.
Το δικό μου πχ (coupe '95) δεν το έχει...
Εχω ρωτήσει και το μηχανικό μου.

Κι εγω coupe του 95 εχω και το εχει!! Για ψαξτο λιγο!!

Cabriolakias
11-05-07, 11:54
δεν εχουν ολα τα ε36 το δικο μου πχ δεν εχει.αυτα που εχουν νομιζω,πανω στο διακοπτη αλλαγης πορειας......(φλας)εχουν ενα διακριτικο P(parking)δηλαδη!!

εμενα δεν το εχει αυτο αλλα το αμαξι εχει φως παρκινκ και ειναι μαμα δεν το εχω πειραξει ποτε...

M3Convertible
11-05-07, 12:02
Για να δω και το δικό μου αν έχει αυτό το P

Λοιπόν δεν το έχει αλλά τα φώτα Parking παίζουν κανονικά

B(3)M(1)W(8)is
11-05-07, 12:24
τωρα που ξαναειδα τη διαδικασια παω να δοκιμασω παλι για κατι μου λεει οτι εκανα καγκουρια και δεν ακολουθησα σωστα τα βηματα,παω εξω να δοκιμασω παλι!

BILL007
11-05-07, 12:52
Ωπα!Πρωτη φορά το ακούω αυτό...Ξέρει κανείς λεπτομέριες για Ε46 sedan?

dimtz
11-05-07, 19:15
Ωπα!Πρωτη φορά το ακούω αυτό...Ξέρει κανείς λεπτομέριες για Ε46 sedan?

Ιδια διαδικασια ειναι φιλε μου οπως αναφερανε και τα παιδια ποιο πανω

kouk
11-05-07, 19:43
Ποιά 2η θέση λέτε ρε παιδιά? Πάω να ξαναδώ αλλά όταν είχα δοκιμάσει δεν το είχε! Μοντέλο 1994...

xaros
11-05-07, 19:58
μοντελο 92 φιλου το εχει.βαλε λιγη δυναμη και μη τρομαξεις απο το κρακ που θα κανει

dimtz
11-05-07, 20:04
πιεστε πιο δυνατα το φλας μη φοβαστε δε θα σπαση στη μερια που θελετε, εμενα αναβει και χωρις να γυρισω το κλιδι στη δευτερη θεση

oldcarskickass
11-05-07, 20:18
στο Ε30 ποια ειναι η διαδικασια ?


Στα θρυλικά Ε30 η διαδικασία είναι η εξής, βγάζεις το κλειδί και γυρνάς των διακόπτη των φώτων ένα κλακ παραπάνω από το κλάκ για το αντίστοιχο φλας.

Αν και γενικά τα Ε30 τα προσέχουν γιατί είναι τούμπανα.:hello: :jester:

drohos
11-05-07, 20:42
Νομίζω πως δεν το έχουν ΟΛΑ τα Ε36, ή κάτι πάει λάθος σε μένα. Μοντέλο '95 compact έχω.

φιλε konc και το δικό μου compact του 95 είναι και το έχει,όπως το έχει όλα κλειστά απλά σπρώχνεις λίγο παραπάνω τον διακόπτη των φλας από την μεριά που θέλεις,τίποτα άλλο

Fanis
11-05-07, 22:41
Δε νομίζω ότι χρειάζεται να γυρίσεις τον διακόπτη. Με σβηστή μηχανή (και κλειστό διακόπτη) απλώς πιέζεις τον διακόπτη του φλάς λίγο παραπάνω (2η σκάλα αν μπορώ να το πώ έτσι). Τουλάχιστον στο Ε36 που είχα (318ι του 1992, 4θυρο) και στα Ε46 που ειχαμε/εχουμε, έτσι δουλέυει ;)

-E36IS-
11-05-07, 23:47
Οκ μου ληθηκε και αυτη η απορια,ευχαριστω.:yippee: Και για να εχουμε καλο ρωτημα το ρευμα ειναι απο καποιο πυκνωτη η απ ευθειας απο την μπαταρια;Γιατι πραγματικα στην δευτερη περιπτωση το βλεπω να μενουμε απο μπαταρια..:banned: Πραγματικα δεν περιμενα ποτε να βρω parking light στο αυτοκινητο.

Cabriolakias
12-05-07, 02:28
Οκ μου ληθηκε και αυτη η απορια,ευχαριστω.:yippee: Και για να εχουμε καλο ρωτημα το ρευμα ειναι απο καποιο πυκνωτη η απ ευθειας απο την μπαταρια;Γιατι πραγματικα στην δευτερη περιπτωση το βλεπω να μενουμε απο μπαταρια..:banned: Πραγματικα δεν περιμενα ποτε να βρω parking light στο αυτοκινητο.

Μια απο τα ιδια και γω δεν το περιμενα.... για να μηνεις απο μπαταρια πρεπει να το εχεις αναμενο πανω απο 24ωρες...δεν καιει καθολου....

Φιλικα Ντινος:smokin:

kouk
12-05-07, 15:51
http://img246.imageshack.us/img246/8399/thumbsup4kk.gif

Οντως έχει! Την τελευταία φορά που δοκίμασα, δεν έβαλα δύναμη στον λεβιέ και έτσι δεν πήγε στην σωστή θέση!

Ευχαριστώ παίδες...

http://img99.exs.cx/img99/8577/yupi3ti.gif

tsilis
12-05-07, 20:30
http://img246.imageshack.us/img246/8399/thumbsup4kk.gif

Οντως έχει! Την τελευταία φορά που δοκίμασα, δεν έβαλα δύναμη στον λεβιέ και έτσι δεν πήγε στην σωστή θέση!

Ευχαριστώ παίδες...

http://img99.exs.cx/img99/8577/yupi3ti.gif

"Γηράσκω αεί διδασκόμενος...":smokin: :ylsuper:

Christos 330i ///M
12-05-07, 20:38
Ολα τα BMW το εχουν παιδες ανεξερετως . . .

Εγω που ειχα Ε 36 δεν το ηξερα μου εδειξαν και ξαφνιαστηκα . . .

Του αδερφου μου που ειναι Ε30 και εχει δεν θα εχουν τα Ε36 ; ; ;

Απλα στα Ε 36 θελει λιγη δυναμη παραπανω για να κατεβει στην δευτερη

σκαλα ο διακοπτης . . . !

MZ3
12-05-07, 23:42
εκεί που τα βάλανε, το ανακαληβουν η δεύτερη οι η τρίτη ιδιοκτήτες

kouk
13-05-07, 09:44
http://www.oasisinet.com/forum/images/smiles/icon_lol.gif

Σωστό, γιατί ξαναέψαξα στα διάφορα manuals και βιβλία που έχω και δεν βρήκα καμία απολύτως αναφορά...

kouk
13-05-07, 09:47
"Γηράσκω αεί διδασκόμενος...":smokin: :ylsuper:


Γηράσκω...γηράσκω.... :)

konc
13-05-07, 11:40
Ε λοιπόν κοίτα να δείς :) Όντως τελικά το έχει και το δικό μου. Το manual πάντως δεν λέει τίποτα, και μάλλον δεν είχε ξανανάψει ποτέ στα 12 του χρόνια. Έκανε έναν ανατριχιαστικό ήχο "μόλιςμεπήρεςστοχέρι" και ξεκόλλησε. Για το δεξί δεν ήταν κολλημένος ο διακόπτης αλλά δεν το δοκίμαζα, πάντα το αριστερό πήγαινα να ανάψω που ήταν κολλημένο και έλεγα "μα δεν πάει πιο κάτω!".

Μετά από αυτό το thread, μάλλον θα γεμίσουμε bmw αραγμένα με parking light, θα παίζουν οι ιδιοκτήτες που μόλις το έμαθαν!

kouk
13-05-07, 17:12
http://img116.exs.cx/img116/1231/z7shysterical.gif

Εγω πάντως το άφησα αναμμένο χθες βράδυ!!

stefos
13-05-07, 18:30
Δουλεύει και σε εμένα... μόνο που δεν χρειάζεται την διαδικασία που περιγράφηκε πριν...Με σβηστά τα φώτα και χωρίς κάν το κλειδί στη μίζα, έκανα το φλας προς την μεριά που ήθελα να μείνει αναμένο και μετά κάνεις το διακόπτη προς τα εμπρός (στην θέση των προβολέων) και ανάβει η μεριά που θές. Μόλις φέρεις τον διακόπτη στο κέντρο σβήνουν τα πάντα.

NOS
14-05-07, 00:12
παιδια το δικο μου ειναι 93 μοντελο και το εχει!ειχα σκασει βεβαια μεχρι να το βρω.σβηνω την μηχανη βγαζω το κλειδι και το ανοιγω απλα θελει λιγη δυναμη παραπανω στο λεβιεδακι!μην το φοβαστε δεν παθαινει τιποτα και το δουλευω συχνα!

oldcarskickass
14-05-07, 00:36
Δουλεύει και σε εμένα... μόνο που δεν χρειάζεται την διαδικασία που περιγράφηκε πριν...Με σβηστά τα φώτα και χωρίς κάν το κλειδί στη μίζα, έκανα το φλας προς την μεριά που ήθελα να μείνει αναμένο και μετά κάνεις το διακόπτη προς τα εμπρός (στην θέση των προβολέων) και ανάβει η μεριά που θές. Μόλις φέρεις τον διακόπτη στο κέντρο σβήνουν τα πάντα.

Αν δεν γυρίσεις το φλας θα ανάψει το φλας αλλά και τι έγινε;

thanassis
14-05-07, 02:38
πλάκα μου κάνετε έτσι???? δεν μπορείτε να φανταστείτε ότι το έψαχνα για αρκετά χρόνια αν υπάρχει...

ΚΥΡΙΛΛΑΣ
14-05-07, 21:15
Τελικά και το δικό μου έχει....

6ylinder
28-06-12, 11:51
Πρόσφατα επειδή έβαλα OBC άλλαξα και τη φλασιέρα, η οποία δεν έχει τη δεύτερη σκάλα για τα φώτα parking (η παλιά την είχε). Μιας κ υπάρχει λοιπόν η καλωδίωση, σκέφτομαι να κάνω μια μοντίφα στη φύσσα της φλασιέρας, αλλά θέλω κάποιος να μου κάνει μια χάρη, που μάλλον θα χρειαστούν 2 άτομα...

Θέλω όταν το αυτοκίνητο είναι σε λειτουργία, να κρατήσει κάποιος το φλας στη δεύτερη θέση (των φωτών του parking δλδ) και κάποιος απέξω να δει αν ανάβει το φως του parking. Επαναλαμβάνω με το αυτοκίνητο σε λειτουργία.

Εάν δεν ανάβει σημαίνει ότι παίρνει ρεύμα μόνο με το κλειδί εκτός μίζας (ή στη θέση 1).
Άμα είναι έτσι απλά θα δω ποιά καλώδια λείπουν από τη φύσσα της καινούργιας φλασιέρας σε σχέση με την παλιά (που προφανώς θα είναι για τα φώτα parking) και θα βάλω 2 καινούργια στα pins της φύσσας του OBC όπου θα τα συνδέσω στο στη φλασιέρα στα ήδη υπάρχοντα καλώδια των φλας. Έτσι πιστεύω ότι με το αυτοκίνητο σε λειτουργία θα λειτουργούν τα φλας και με το κλειδί εκτός θα λειτουργούν τα φώτα parking...
Τί λέτε;;;

Αν μπορεί κάποιος παρακαλώ ας το τσεκάρει...ευχαριστώ.

x318big
30-06-12, 15:22
ωραια....μου εμεινε ο λεβιες στο χερι....

oldcarskickass
30-06-12, 18:00
Πρόσφατα επειδή έβαλα OBC άλλαξα και τη φλασιέρα, η οποία δεν έχει τη δεύτερη σκάλα για τα φώτα parking (η παλιά την είχε). Μιας κ υπάρχει λοιπόν η καλωδίωση, σκέφτομαι να κάνω μια μοντίφα στη φύσσα της φλασιέρας, αλλά θέλω κάποιος να μου κάνει μια χάρη, που μάλλον θα χρειαστούν 2 άτομα...

Θέλω όταν το αυτοκίνητο είναι σε λειτουργία, να κρατήσει κάποιος το φλας στη δεύτερη θέση (των φωτών του parking δλδ) και κάποιος απέξω να δει αν ανάβει το φως του parking. Επαναλαμβάνω με το αυτοκίνητο σε λειτουργία.

Εάν δεν ανάβει σημαίνει ότι παίρνει ρεύμα μόνο με το κλειδί εκτός μίζας (ή στη θέση 1).
Άμα είναι έτσι απλά θα δω ποιά καλώδια λείπουν από τη φύσσα της καινούργιας φλασιέρας σε σχέση με την παλιά (που προφανώς θα είναι για τα φώτα parking) και θα βάλω 2 καινούργια στα pins της φύσσας του OBC όπου θα τα συνδέσω στο στη φλασιέρα στα ήδη υπάρχοντα καλώδια των φλας. Έτσι πιστεύω ότι με το αυτοκίνητο σε λειτουργία θα λειτουργούν τα φλας και με το κλειδί εκτός θα λειτουργούν τα φώτα parking...
Τί λέτε;;;

Αν μπορεί κάποιος παρακαλώ ας το τσεκάρει...ευχαριστώ.

Εγώ λέω ότι δεν έχω μπει σε Ε30 / Ε36 το οποίο ΔΕΝ είχε φώτα πάρκινγκ by default!

Που την βρήκες αυτή τη φλασιέρα;

x318big
30-06-12, 18:35
μηπως ξερει κανεις πως βγαινει το καλυμα της κολωνας ,να παω να παρω μια φλασιερα να την βαλω?γιατι ο μοχλος μαλλον δεν αλλαζει μονος του,παντως μην ειστε και τοσο σιγουροι εμενα εσπασε με τις μ.....ς που γραφουν μερικοι.

oldcarskickass
30-06-12, 19:49
μηπως ξερει κανεις πως βγαινει το καλυμα της κολωνας ,να παω να παρω μια φλασιερα να την βαλω?γιατι ο μοχλος μαλλον δεν αλλαζει μονος του,παντως μην ειστε και τοσο σιγουροι εμενα εσπασε με τις μ.....ς που γραφουν μερικοι.

Και εσύ δλδ τι είσαι 15 χρονών και ακούς τον κάθε τυχαίο στο ίντερνετ;

Πάντως αυτό που είπε το παληκάρι πιο πάνω με τα parking lights ισχύει, δλδ ένα κλικ (ελαφρύ) πιο πάνω η φλασιέρα με έξω τα κλειδιά από την μίζα ισχύει

6ylinder
30-06-12, 19:52
¨οχι ρε συ, η φλασιέρα που είχα πριν δεν ήθελε ζόρια κ δύναμη για να ανάψουν τα φώτα parking, αυτή που πήρα για το OBC απλά δεν το έχει. Το είχα δει πριν το τοποθετήσω...αλ΄΄α άντε να βρεις άλλη φλασιέρα...

Ρε συ x318 πόση δύναμη έβαλες;;;

Το τεστ θα το κάνει κανείς;:yippee:

6ylinder
30-06-12, 19:59
μηπως ξερει κανεις πως βγαινει το καλυμα της κολωνας ,να παω να παρω μια φλασιερα να την βαλω?γιατι ο μοχλος μαλλον δεν αλλαζει μονος του,παντως μην ειστε και τοσο σιγουροι εμενα εσπασε με τις μ.....ς που γραφουν μερικοι.

Εχει μία βίδα το πλαστικό κάλυμα από κάτω...πολύ εύκολο να την βρεις. Την ξεβιδώνεις και το αφαιρείς. Πρέπει όμως να κάνεις το ίδιο και για το πάνω κάλυμα, μόνο που αυτό δεν θα το βγάλεις ολόκληρο, απλά θα ξεβιδώσεις τη βίδα και μετά απλώς το σηκώνεις λίγο...

x318big
30-06-12, 20:17
Εχει μία βίδα το πλαστικό κάλυμα από κάτω...πολύ εύκολο να την βρεις. Την ξεβιδώνεις και το αφαιρείς. Πρέπει όμως να κάνεις το ίδιο και για το πάνω κάλυμα, μόνο που αυτό δεν θα το βγάλεις ολόκληρο, απλά θα ξεβιδώσεις τη βίδα και μετά απλώς το σηκώνεις λίγο...
τις ειδα τις βιδες ,θα το παλεψω και με την περιπτωση ,να μονταρω τον ιδιο λεβιε,αλλιως θα ψαξω για μια μεταχειρισμενη
ευχαριστω ,μεγαλη μαλακια εκανα παντως ψαχνοντας ,ανοιξα δουλεις χωρις λογο.

paris_m3
03-07-12, 17:12
Όλα τα Ε30 και Ε36 έχουν την επιλογή για φώτα στάθμευσης. Για ενημέρωση όλων των φίλων παραθέτω σελίδες απο manual Ε30 και Ε36 που αναφέρουν την διαδικασία για τα φώτα στάθμευσης. 36596

6ylinder
03-07-12, 21:40
Πάρη εμένα δεν...ό,τι κ να κάνω....ποιός ξέρει..

x318big
03-07-12, 23:48
παντως επιμενω ,αν δειτε και δεν αναβει μην επιμεινετε ,το εψαξα ,ουτε η παλια φλασιερα ,ουτε αυτη που αγορασα σημερα μεταχειρισμενη εχουν θεση για parking lights

LEO328
04-07-12, 06:44
παντως επιμενω ,αν δειτε και δεν αναβει μην επιμεινετε ,το εψαξα ,ουτε η παλια φλασιερα ,ουτε αυτη που αγορασα σημερα μεταχειρισμενη εχουν θεση για parking lights

εχει καποιο διακριτικο πανω η φλασιερα αν εχει θεση για parking lights η' οχι?(απλα με δοκιμη το καταλαβαινεις δηλδ δεν γραφει κατι πανω?).
εγω ποτε δεν το δοκιμασα.(ουτε με την παλια την απλη ουτε με την καινουργια που αλλαζω μενου στο obc σαν του 6cylinder) επειδη φοβαμαι μην την κανω ταναπου χεχε θα βαλω τον ηλεκτρολογο μου.....χεχε.
υ.γ. αμα θες στειλε π.μ. να ερθεις να δοκιμασεις την παλια την δικια μου την απλη φλασιερα που πουλαω μπας και κανει σε περιπτωση που μενεις αθηνα....(βλεπε ανταλλακτικα διαφορα για ε36.....).

paris_m3
04-07-12, 07:52
Χτες το βράδυ το δοκίμασα σε Ε46 2003 και δούλεψε κανονικά. Στο δικό μου Ε36 τουλάχιστον, δουλέυει με κλειδωμένο τιμόνι και ελαφριά πίεση στον διακόπτη των φλας.

LEO328
04-07-12, 08:01
με πριζωσατε....:rofl2:
:idea: θα παω το μεσημερι συνεργειο να ρωτησω και να μου κανει επιδειξη...(αν εχω parking lights)...

x318big
04-07-12, 09:49
με πριζωσατε....:rofl2:
:idea: θα παω το μεσημερι συνεργειο να ρωτησω και να μου κανει επιδειξη...(αν εχω parking lights)...
δεν το ειχα δει οτι πουλας φλασιερα ,θα την επερνα απο σενα.

LEO328
04-07-12, 10:36
δεν το ειχα δει οτι πουλας φλασιερα ,θα την επερνα απο σενα.

σαμπως το ηξερα εγω οτι θες να παρεις?χαχαχαχα το πρωι το διαβασα οτι ηθελες...τεσπα....αμα εχεις ορεξη ελα να την δοκιμασεις και αμα σου κανει μου δινεις την αλλη που δεν σου κανει για να μην ξαναπληρωνεις....:smokin:

johnstam
09-07-12, 06:21
Σωστή η διαδικασία όπως την περιγράψανε παραπάνω για σκέψου και δεν το ήξερα τόσο καιρό και έπσαχνα παρκινγ ωστε να μην είναι εκτεθειμένες οι πάντες του αυτοκινήτου

ThaNOS E46coupe
09-07-12, 16:54
δεν μπορεί να το χωρέσει το μυαλό μου. Είχε το ε 21 μου . Αποκλείεται να μην έχει το 36αρι. Κάτι δεν κάνετε καλά άσε παιδιά. Σε ε 36 ις φίλου μου μοντέλο 96 γινόταν κανονικά. Με λίγη πίεση προς τα κάτω η προς τα πάνω!

AlexVag
09-07-12, 18:15
εμενα παντως σε Ε39 του 97 δεν θελει καθολου πιεση...απλά γυρνας το φλας προς τη μια πλευρα το αφηνεις κλεινεις το διακοπτη και εισαι οκ...τωρα δεν θυμαμαι αν πρεπει να ανοιξεις και το διακοπτη για τα φωτα θεσης...θα το τσεκαρω και θα σας πω...

kplc16
09-07-12, 20:09
σε Ε46coupe 2002. απλα κρατας ανοικτη τη πορτα και μετακινεις το λεβιε των φλας χωρις κλειδια στη μιζα.
Βγαινεις κλεινεις τη πορτα κι αναβει η αντιστοιχη πλευρα φωτων.

rapid_fast
09-07-12, 21:00
Οχημα Γερμανικών προδιαγραφών, έχει υποχρεωτικά Parking Light απο το 1968..
Ε28. Μοντέλο 1984. Απλά άφηνες το φλάς αναμμένο, έβγαζες κλειδί, και άναβε η πλευρά απο
όπου είχες αναμμένο το φλάς..
Ε28. Μοντέλο 1987. Μετά το φλάς, είχε ακόμα μια θέση, για να φτάσεις στην οποία,
ήθελε αρκετά περισσότερη δύναμη..
ΑΡΑ;;;; δεν ειναι όλα τα ίδια, μπορεί να είναι στο ίδιο μοντέλο διαφορετικές οι διαδικασίες
εμπλοκής..
http://www.unofficialbmw.com/john/parklicht.html

x318big
10-07-12, 16:38
σορρυ παιδια ειχατε δικιο ,η καινουργια φλασιερα ,με ενα γλυκο κλικ ,παει στην θεση parking ,αρα η παλια που εσπασε ,κατι ειχε μετα απο 18 χρονια χρησης ,εξαλου εκεινη ηταν σκληρη ,ενω αυτη ,πουπουλο.

zografias
10-07-12, 18:14
Έτσι, για "ενημέρωση" του κοινού, δοκίμασα και στο Ζ3 '98.
Έσβησα το αυτοκίνητο, πίεσα λίγο παραπάνω το διακόπτη όπως λέτε κι εσείς και τσουπ! Έτοιμος!!

ThaNOS E46coupe
11-07-12, 01:53
οπως λεει ο Παναγιωτης(ραπιντ) ετσι κ στο ε21 μου φινοταν αλλα και στο vw (θου κυριε φυλακιν τω στοματι μου) jetta του 91 που ειχαμε ετσι γινοταν. στα πιο νεα μοντελα το αλλαξαν το συστυμα γιατι οπως ερχοσουν να παρκαρεις με στριμενη τη ροδα κ το φλας ανοικτο σρος την ιδια κατευθυνση χωρις να κλεισεις το φλας ,σβηνοντας το αυτοκινητο αυτοματως ανοιγαν τα φωτα σταθμευσης. Στα πιο νεα μοντελα πρεπει να σβησεις; πρωτα τοα αμαξι και μετα να αναψεις το εκαστοτε φως σταθμευσης...

BMW Power
11-07-12, 09:26
Μ3 Ε30 του 88 είχε parking light.
Golf III του 94 Επίσης.
Με σβηστό μοτέρ άναβες απλά το φλάς. Τι δεύτερη σκάλα κλπ είναι αυτά?

E36 RULES!!
11-07-12, 12:42
Στο 36αρι μου έχει όντως δεύτερη σκάλα!

Στους διακοπτες δεν αναγράφει τιποτα πάντως, για να απαντήσω στην απορία του Λεό.

Driftakos
11-07-12, 13:03
και εμένα έτσι είναι. (Ε36) δεν ανεβάζεις απλά το ματζαφλάρι σα να βαζεις φλας, εχει και μια σκαλα επιπλεον.

BMW Power
11-07-12, 19:36
Και τα αυτοκίνητα που δεν έχουν την έξτρα σκάλα, δεν έχουν parking lights?

E36 RULES!!
11-07-12, 19:47
Έλα ντε! Πάντως την έχει τη δεύτερη σκάλα, θέλει και λιγη δυναμη για να κατεβει, στην πορεια δεν μου εχει κατεβει κατα λαθος ποτέ, ουτε μια δυο φορες που εβγαλα φλας τσαντισμενος και πηγα να το ξυλωσω δεν επεσε στην εξτρα σκαλα. (Μαλλον δεν ημουν αρκετα τσαντισμενος :rofl2:)

rapid_fast
11-07-12, 19:52
Εχουν...
Είπαμε, υπάρχουν φλας με 1 σκάλα, και με 2 σκάλες..
Ακόμα και στο ίδιο μοντέλο...

6ylinder
11-07-12, 20:55
Ε λοιπόν όπως είπα κ στην αρχή, εμένα με τη μία σκάλα φλας, ό,τι κωλοσυνδυασμό και να κάνω δεν ανάβουν. Κ με την προηγούμενη φλασιέρα άναβαν που είχε 2 σκάλες. Υπάρχει εν τέλει κάποιος εδώ με Ε36, φλας με 1 σκάλα και να ανάβουν τα parking lights;

LEO328
12-07-12, 06:44
εμενα χθες που δοκιμασα εχω κανονικα......
εσβησα μηχανη κατεβασα το φλας και αναψαν τα μικρα φωτα μπρος-πισω απο την μερια που κατεβασα φλας........

6ylinder
12-07-12, 08:24
Leo με 1 σκάλα φλας δεν έχεις;

Εάν είναι έτσι, θα βγάλω τη φλασιέρα και θα συγκρίνω προσεκτικά τη φύσσα της με την προηγούμενη...

LEO328
12-07-12, 17:13
Leo με 1 σκάλα φλας δεν έχεις;

Εάν είναι έτσι, θα βγάλω τη φλασιέρα και θα συγκρίνω προσεκτικά τη φύσσα της με την προηγούμενη...

ναι μια σκαλα εχει.δεν κατεβηκε πιο κατω απο το κανονικο...μια φορα κατεβασα.:)

6ylinder
12-07-12, 21:35
Μα τι σκ@τ@ γίνεται ρε π@ύστη μου;;;

Α, ρε Leo...πάλι θα αρχίσω τα ξεβιδώματα:shakehead

x318big
12-07-12, 23:51
Παντως ,εμενα οι δυο φλασιερες αυτη που δουλευε και αυτη που δεν δουλευε ......ειναι ολοιδιες χαχαχαχαχαχα καλο κουραγιο.

LEO328
13-07-12, 06:18
Μα τι σκ@τ@ γίνεται ρε π@ύστη μου;;;

Α, ρε Leo...πάλι θα αρχίσω τα ξεβιδώματα:shakehead

κατσε ρε και συ την φλασιερα του obc δεν εχεις?τι :bs: γινετε?
θες να δοκιμασεις με την παλια μου μπας?αλλα μετα δεν θα μπορεις να αλλαζεις μενου στο bc....@@@@@....
πολυ x files το thread.......:p:

6ylinder
13-07-12, 08:22
Ρε συ Leo, η παλιά μου φλασιέρα είχε 2 σκάλες και άναβαν κανονικά τα parking lights. Η OBC που έχω τώρα εχει 1 σκάλα και δεν ανάβουν τα parking lights. Έχω δοκιμάσει τα πάντα.

Σβήνω, βγάζω κλειδί ανάβω φλας - τίποτα
Σβήνω, βγάζω κλειδί ανάβω φλας και μετά beam lights (κάτι τέτοιο πρέπει να είναι στα E46) - τίποτα
Έχω αναμμένο φλας, σβήνω, βγάζω κλειδί - τίποτα

Θα ξανακοιτάξω την καλωδίωση της φλασιέρας. Εκτός κι αν κάηκαν και οι 2 λάμπες :banghead:

rapid_fast
13-07-12, 09:57
Ρε συ Leo, η παλιά μου φλασιέρα είχε 2 σκάλες και άναβαν κανονικά τα parking lights. Η OBC που έχω τώρα εχει 1 σκάλα και δεν ανάβουν τα parking lights. Έχω δοκιμάσει τα πάντα.

Σβήνω, βγάζω κλειδί ανάβω φλας - τίποτα
Σβήνω, βγάζω κλειδί ανάβω φλας και μετά beam lights (κάτι τέτοιο πρέπει να είναι στα E46) - τίποτα
Έχω αναμμένο φλας, σβήνω, βγάζω κλειδί - τίποτα

Θα ξανακοιτάξω την καλωδίωση της φλασιέρας. Εκτός κι αν κάηκαν και οι 2 λάμπες :banghead:

4 πρέπει να καούν..
.................................................. .

6ylinder
13-07-12, 10:11
Έχεις δίκιο Παναή!! Απλά κοιτάω μόνο τις πίσω :smashtard. Άρα δεν έχουν καεί!!!!!!!!

rapid_fast
13-07-12, 12:48
Άρα δεν έχουν καεί!!!!!!!!

Και άρα έχεις λάθος φλασιέρα, και χρειάζεται να παρεμβάλεις διπλό ρελέ που κλείνει ρευμα από
το διακόπτη της μίζας στην αφαίρεση κλειδιού, για να οπλίζει τα φώτα πάρκινγκ.
Η να αλλάξεις φλασιέρα...
(κάπου 70 ευρώ πρέπει να κάνει καινούρια..)

6ylinder
13-07-12, 12:58
Και άρα έχεις λάθος φλασιέρα

Μα πως είναι λάθος η φλασιέρα...αφού λέτε ότι όλα μα όλα τα 36άρια είχαν φώτα parking. Μάλλον γιατρέ θα εννοείς ότι οι φλασιέρες με 1 σκάλα έμπαιναν σε 36άρια που είχαν αυτόν το ρελέ...και το δικό μου δεν τον έχει!

Άρα είναι το 36άρι μου λαθος. Η φλασιέρα είναι σωστή!!!!!!!!!:bananasmi:bananasmi

rapid_fast
13-07-12, 14:41
Μα πως είναι λάθος η φλασιέρα...αφού λέτε ότι όλα μα όλα τα 36άρια είχαν φώτα parking. Μάλλον γιατρέ θα εννοείς ότι οι φλασιέρες με 1 σκάλα έμπαιναν σε 36άρια που είχαν αυτόν το ρελέ...και το δικό μου δεν τον έχει!

Άρα είναι το 36άρι μου λαθος. Η φλασιέρα είναι σωστή!!!!!!!!!:bananasmi:bananasmi

Στα Ε28, όσο το είχα 518ι (μοντέλο 8-1984) είχε πάρκινγκ μόνο με το φλάς..
Οταν έκανα μετατροπή σε Μ535 (8-1987) πήγα στα μαστόρια
και διαμαρτυρήθηκα που δεν είχα πια πάρκινγκ..
Αφου με κορόιδεψε, με έβαλε να τα ανάψω, το έκανα, και ήρθε και μου έδειξε τη
δεύτερη σκάλα..
Στην κουβέντα, είδαμε τα 2 συστήματα, και είναι διαφορετικά.
Το ένα έχει εντελώς ανεξάρτητη εντολή για να οπλίσει τα ρελέ, το άλλο την μοιράζεται
με την εντολή του φλάς, και το ρευμα του διακόπτη..
Εάν όπλιζες με δύο κλίκ, αλλά τώρα δεν έχεις δευτερο κλικ, έχεις λάθος διακόπτη...

m_power_lunatic
13-07-12, 14:45
Στα Ε28, όσο το είχα 518ι (μοντέλο 8-1984) είχε πάρκινγκ μόνο με το φλάς..
Οταν έκανα μετατροπή σε Μ535 (8-1987) πήγα στα μαστόρια
και διαμαρτυρήθηκα που δεν είχα πια πάρκινγκ..
Αφου με κορόιδεψε, με έβαλε να τα ανάψω, το έκανα, και ήρθε και μου έδειξε τη
δεύτερη σκάλα..
Στην κουβέντα, είδαμε τα 2 συστήματα, και είναι διαφορετικά.
Το ένα έχει εντελώς ανεξάρτητη εντολή για να οπλίσει τα ρελέ, το άλλο την μοιράζεται
με την εντολή του φλάς, και το ρευμα του διακόπτη..
Εάν όπλιζες με δύο κλίκ, αλλά τώρα δεν έχεις δευτερο κλικ, έχεις λάθος διακόπτη...

Θα ηθελα να το δω αυτο χεχεχεχε :bugeye::bugeye:

pritaniss
14-07-12, 20:46
παιδια καλησπερα και εγω σημερα το βρηκα μετα απο ε46 επεσα σε ε36 του 97 για τα φωτα παρκιν λεμε

john_bmw
15-07-12, 22:54
Με τα δαχτυλιδια καίνε παραπάνω ρεύμα;

rapid_fast
15-07-12, 22:57
Με τα δαχτυλιδια καίνε παραπάνω ρεύμα;

Ειναι καθαρά θέμα watt αυτό..

zografias
15-07-12, 23:07
Ειναι καθαρά θέμα watt αυτό..

Και πάλι, πόση διαφορά να έχει...?

oldcarskickass
15-07-12, 23:08
Όση και τα Watt, περίπου, αλλά γιατί ρωτάς; Για θέμα θερμοκρασίας ή κατανάλωσης;

john_bmw
15-07-12, 23:18
Και καταναλωσης και θερμοκρασίας.ειχα τα ccfl αλλά κάηκε ο μετασχυματηστης τώρα λέω να πάρω led.θα έχω προβλημα?

zografias
15-07-12, 23:21
Και καταναλωσης και θερμοκρασίας.ειχα τα ccfl αλλά κάηκε ο μετασχυματηστης τώρα λέω να πάρω led.θα έχω προβλημα?
Πως κάηκε??? Πόσο καιρό τα είχες? Μην με αγχώνεις τώρα...

john_bmw
15-07-12, 23:24
Τρυπισε ο μετασχυματιστης και δεν δούλευε αναβαν.ουτε 6μηνες δεν τα ειχα

LEO328
16-07-12, 09:41
Ρε συ Leo, η παλιά μου φλασιέρα είχε 2 σκάλες και άναβαν κανονικά τα parking lights. Η OBC που έχω τώρα εχει 1 σκάλα και δεν ανάβουν τα parking lights. Έχω δοκιμάσει τα πάντα.

Σβήνω, βγάζω κλειδί ανάβω φλας - τίποτα
Σβήνω, βγάζω κλειδί ανάβω φλας και μετά beam lights (κάτι τέτοιο πρέπει να είναι στα E46) - τίποτα
Έχω αναμμένο φλας, σβήνω, βγάζω κλειδί - τίποτα

Θα ξανακοιτάξω την καλωδίωση της φλασιέρας. Εκτός κι αν κάηκαν και οι 2 λάμπες

τελικα φιλε μ@λ@κι@ σου ειπα.εχει οντως 2η σκαλα και μενα.....
η διαδικασια εχει ως εξης:
-παρκαρω (αν μπορεσω λογω ...:friday: και μη τοποθετησης ακομα του parktronic ακομα :rofl2:).
-σβηνω φωτα
-βγαζω κλειδι
-κατεβαζω μια φορα φλας (μενει σταθερο χωρις να κανει κατι)
-ξανακατεβαζω 2η φορα ακομα πιο κατω τον λεβιε (φλασιερα) και με που την κατεβαζω ακομα πιο κατω ακουγεται ενα κλακ και επανερχεται μονη της ελαφρα προς τα πανω
-βγαινω εξω και εχουν μεινει ανοιχτα τα μικρα φωτα μπρος-πισω μονο απο την μερια του φλας που κατεβασα!
-κλειδωνω και γεια σας.....
υ.γ.1 η φλασιερα μου δεν ειναι η μαμα....εβαλα αυτη που αλλαζεις μενου (πιεζοντας τη απο τα πλαγια) στο obc πακετο μαζι με το μεγαλο obc....
υ.γ. 2 λεοαμαξο χωρις parking lights που ακουστηκε......:icon_kidr
υ.γ. 3 κραχτε με ελευθερα εχω ορεξη σημερα.......:takecover

6ylinder
16-07-12, 10:22
:smashtard Ρε συ Leo, αυτή η φλασιέρα που λες ήταν η προηγούμενή μου, μα καλά πόσα :friday: κατέβασες;; :rofl2:

Άντε να βάλεις κανά parktronik και καλα :friday: !!!!!!!!!!!

LEO328
16-07-12, 10:36
:smashtard Ρε συ Leo, αυτή η φλασιέρα που λες ήταν η προηγούμενή μου, μα καλά πόσα :friday: κατέβασες;; :rofl2:

Άντε να βάλεις κανά parktronik και καλα

χαχαχα δεν φταιω εγω φιλε.παρασυρθηκα....εγω για πιτσες ξεκινησα και τελικα ηπια τον βοσπορο.αυτη η ατιμη η μπυρα παγωμενη τραβιεται το καλοκαιρι...με μετρο παντα χαχαχαχα:D
θες την παλια μου φλασιερα να την δοκιμασεις μπας και κανεις δουλεια?αν ναι σφυρα κλεφτικα.....παντως με την ''μαμα'' φλασιερα δεν το ειχα δοκιμασει καθολου οποτε δεν ξερω....

6ylinder
16-07-12, 10:41
θες την παλια μου φλασιερα να την δοκιμασεις μπας και κανεις δουλεια?

ΡΕ ΕΣΥ ΔΕΝ ΤΡΩΓΙΕΣΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!ΕΙΧΑ ΦΛΑΣΙΕΡΑ ΜΕ 2 ΣΚΑΛΕΣ ΧΩΡΙΣ OBC ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΜΕ ΜΙΑ ΣΚΑΛΑ ΜΕ OBC!!!!! ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΑ 2 Μ-Α-Ζ-Ι-!!

Είσαι θεούλης, τέρμα :bowdown::bowdown::bowdown:

LEO328
16-07-12, 10:47
ΡΕ ΕΣΥ ΔΕΝ ΤΡΩΓΙΕΣΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!ΕΙΧΑ ΦΛΑΣΙΕΡΑ ΜΕ 2 ΣΚΑΛΕΣ ΧΩΡΙΣ OBC ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΜΕ ΜΙΑ ΣΚΑΛΑ ΜΕ OBC!!!!! ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΑ 2 Μ-Α-Ζ-Ι-!!

Είσαι θεούλης, τέρμα

αν ναι ρε ξεχασα εχεις και συ το μεγαλο.....:ban:
ε τοτε διαλεξε.......
η θα μπορεις να αλλαζεις το μενου στο bc απο την φλασιερα η΄ θα εχεις parking lights....
μην εισαι πλεονεκτης.....λεοαμαξο εχεις και τα θες ολα????:rofl2::rofl2: