PDA

Επιστροφή στο Forum : M3 vs M5 vs 318Turbo vs M3smg


EVANGELOS
16-05-07, 13:16
Λοιπόν τα γνωστά χθές στο γνωστό μέρος.

Έχουμε και λέμε.

1)Επανάληψη του παλιού έργου Μ3 - Μ5 Nίκου

Έγιναν :

a) Πάτημα από στάση.

Το Μ5 δεν ξεκινάει με τίποτα (πολύ ροπή - πολύ βάρος). Το τρόπετ άνοιξε πολύ.

β)Πάτημα ρολαριστά (δε θυμάμαι μάλλον 2ες) χαμηλές rpm πάντως.

Aποτέλεσμα ΚΟΠΙΑ πέρασμα κάτω από γέφυρα (5ες μισές)

Το έχουμε πεί το τρόπετ και η μαούνα πάνε σαν να τα έχουνε φτιάξει ένα πράγμα ... παρέα ...

2)Μ3 με 318 turbo του φίλου Γιάννη (J.Muller)

To turbo δούλευε (από ότι μου είπε ο Γιάννης... αν κάνω λάθος Γιάννη διόρθωσε με) στα 1.8 bar.
Δεδομένου ότι έβγαλε με 1.3 bar 310 ρόδα , υπολογίζω περίπου στα 350-360 ρόδα στο 1.8 bar.
To τρόπετ έχει 300-305 ρόδα(στο ίδιο dyno) και +200 κιλάκια @!@$^#&!.

Λοιπόν ο Γιάννης ήθελε ρολαριστά και έγινε έτσι επιπλέον αφού το πάτημα από στάση δε βοηθά στο να βγεί συμπέρασμα για τα μοτέρς.

Πατημα 1ες χαμηλά ... ανοίγει το τρόπετ αρκέτα και στην 3η την κόβει νομίζοντας ότι κάτι δεν πάει καλά με το Γιάννη.
Τελικά όλα ήταν μιά χαρά απλά το τούρμπο έχει λίγο lag και δεν πατάει ούτε την 3η ... ροπή ...πολύ ροπή ...
Επανάληψη 1ες ρολαριστές χαμηλά ...
Πάλι το Μ3 ανοίγει αλλά από την 4η (του Μ3) και μετά αρχίζει το πάρτυ του turbo...
Όχι μόνο μάζεψε κάμποσα κενά ... αλλά έριξε και 3-4 αμάξια στη γέφυρα (1320μ).

Το εργαλέιο του Γιάννη όταν πατήσει κάτω και όταν η τουρμπίνα αρχίσει να φουσκώνει απλά ΓΑΖΩΝΕΙ.

Συγχαρητήρια john +1.

Tώρα από στάση και για λιγότερα μέτρα (800) ή ρολαριστά για ακόμα λιγότερα (600) μάλλον θα είναι derby. Στο 400άρι (3η Μ3) πιστέυω ότι θα είναι μπροστά το Μ3 λόγω εκκίνησης και πρόσφυσης.
Αν έχει μέτρα και κουμπωθεί και 5η το Μ3 δεν έχει ελπίδα...

3)Μ3 με Μ3 smg του Θοδωρή (μαμά)

Έγιναν:

a)Πάτημα από στάση (φανάρι-γέφυρα).

Το τρόπετ ξεκίνησε πολύ καλά (δασκαλάκο θες κανά μάθημα???) , άνοιξε διαφορά και πέρασε στη γέφυρα 2,5-3 κενά μπροστά από το smg.

b)Διάφορα ρολαριστά

Σε όλες τις σχέσεις (που έγινε πάτημα) το τρόπετ άνοιγε καλή διαφορά από το smg.

saikoE39
16-05-07, 13:28
O Evangelos εμαθε να οδηγει............
Μπραβο παιδι μου......
Τωρα αυτο το κοπια με το Μ5 με στεναχωραει....
Το 318 τα σπαει...ειδες τι κανουν οι τουρπινες βαγγο παιδι μου.....
Ηθελς ατμοσφαιρα......
Πω τι θα παθες οταν θα κουγες το τουρπιδι να σε περναει στις 5ες...
Και εσυ να περιμενεις το φλωρο μοτερ σου να φουντωσει.....Κριμα.....
Για το smg.....εχω μα πω οτι εμαθες να οδηγεις......ποιος ειναι ο δασκαλος σου....???
Ποτε θα ανοιξουμε μεταξυ μας με τα ποδια...?????

Nikos M5
16-05-07, 13:33
Τωρα αυτο το κοπια με το Μ5 με στεναχωραει....


Γιατι???????

5555
16-05-07, 13:41
Νικο ,

Τελικα εισαι μονοφαγας , ουτε μια ενημερωση ???
Παντως Μπραβο , ραβει το Μ.

Nikos M5
16-05-07, 13:44
Εγω ειμουν Σαρωνιδα και επινα καφε Σπυρο και συζητουσαμε περι αμενων και υδατων και κατα τις 00.30 μας σκαει το παραμυθι ο απογονος των κοντρακιανς οτι εχει θεματα στην Κερατεα.
Να σε παρω στις 00.30 και να σου πω ελα.....

saikoE39
16-05-07, 13:44
Γιατι ειμαι σκαλωμενος με τα 5αρια...και ειδικα ο Εvangelos...
Ο προδοτης επρεπε να φαει 3 κενα.....να μαθει που πηρε Ε46.....
Δεν εχει να κανει σε σχεση με τις επιδοσεις του Μ5.....
Ισα ισα....αν σκεφτεις κιλα.....αλογα στο τροχο και του ενος και του αλλου....
Χωρις να ξερω αν εχεις κανει καποιες βελτιωσεις...
Το Μ5 εκατσε πολυ καλα......
Βεβαια σε πατημα ρεπριζ με 4ες 5ες...θελω να δω τι διαφορα θα υπαρχει λογο ροπης-4.000 cc....
Νικο δεν εχει να κανει με κανενα υπονουμενο με την αποδη του οχηματος σου...
Ισα ισα...:rockon:

Dim77
16-05-07, 13:49
Επιβεβαιώνω και εγώ τα περί κόπιας M5 E39 vs M3 (316tropet:bananasmi ) E46 Evangelou καθότι από πίσω.
Το εντυπωσιακό είναι ότι από 2ες ρολαριστές το Μ5 σπινάρει (πολύ) στο πάτημα του γκαζιού!
Πάντως τα 2 αυτοκίνητα πηγαίνουν εντυπωσιακά μαζί, δεν υπάρχει αλλαγή ούτε 1 μέτρο μπροστά ο ένας στη μια ταχύτητα, το μαζεύει ο άλλος στην επόμενη.
Λες και έχουν ίδιο βάρος, ίδιο κιβώτιο, και ίδιο μοτέρ σε άλλο καπάκι!!

Το άλλο το 318 ...απλά όταν επιτάχυνε 4η-5η...χοροπήδαγε από τη δύναμη!!!
Πολύ δυνατό...δε το πίστευα όταν έβλεπα 2 φώτα xenon πιο πίσω από τα απλά φώτα του Ε36:bullhorn:

Πάντως αν σκεφτούμε ότι το Μ3 του Βαγγέλη είναι πιο γρήγορο από τα ''μαμά'' Μ3 τότε το ''μαμά'' Μ5 Ε39 του Νίκου με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ έξτρα εξοπλισμό...είναι πιο γρήγορο απο Ε46///Μ3

EVANGELOS
16-05-07, 13:49
...Ισα ισα....αν σκεφτεις κιλα.....αλογα στο τροχο και του ενος και του αλλου....
Χωρις να ξερω αν εχεις κανει καποιες βελτιωσεις...
Το Μ5 εκατσε πολυ καλα......
Βεβαια σε πατημα ρεπριζ με 4ες 5ες...θελω να δω τι διαφορα θα υπαρχει λογο ροπης-4.000 cc....
Νικο δεν εχει να κανει με κανενα υπονουμενο με την αποδη του οχηματος σου...
Ισα ισα...:rockon:

Σε κιλά ανά ίππο (ονομαστικές τιμές) είναι τα ίδια 4.3 kgr/hp.

Το Μ5 Ε39 είναι 5.0 ΛΙΤΡΑ

Σε πάτημα 4ες από 2000 rpm το τρόπετ ανοίγει ελαφρώς...

Με το άλλο Μ3 το smg που κουτσο-στραβω-πάτησαν το Μ5 του Νίκου άνοιγε από την 2α...

Nikos M5
16-05-07, 13:51
Γιατι ειμαι σκαλωμενος με τα 5αρια...και ειδικα ο Εvangelos...
Ο προδοτης επρεπε να φαει 3 κενα.....να μαθει που πηρε Ε46.....
Δεν εχει να κανει σε σχεση με τις επιδοσεις του Μ5.....
Ισα ισα....αν σκεφτεις κιλα.....αλογα στο τροχο και του ενος και του αλλου....
Χωρις να ξερω αν εχεις κανει καποιες βελτιωσεις...
Το Μ5 εκατσε πολυ καλα......
Βεβαια σε πατημα ρεπριζ με 4ες 5ες...θελω να δω τι διαφορα θα υπαρχει λογο ροπης-4.000 cc....
Νικο δεν εχει να κανει με κανενα υπονουμενο με την αποδη του οχηματος σου...
Ισα ισα...:rockon:

Με τα νορμαλ Μ3 και δεδομενου οτι δεν εχω πειραξει ΤΙΠΟΤΑ στο δικο μου , (εκτος και αν τα K&N πιανουν για βελτιωση) στην ιδια αποσταση απο ρολαριστες δευτερες εως γεφυρα τους φευγω 4 αυτοκινητα ανετα ανοιγοντας ευκολα ηδη απο 2ες.
Τοσα θα ειχε φαει αν ηταν νορμαλ.
Ο Ευαγγελος οπως ξερεις ηταν τυχερος, απλα του βγηκε το μοτερ καλο (ουχαχαχαχαχαχαχαχαχα) και ετσι παμε κοπια σε ολες τις ταχυτητες.
Το κουφο δε ειναι οτι απο 4τες και 2,000σαλ, παμε μαζι εως τις 4,000σαλ και μετα αρχιζει ελαφρως και ανοιγει. ΚΟΥΦΟ.....

saikoE39
16-05-07, 13:58
Με τα νορμαλ Μ3 και δεδομενου οτι δεν εχω πειραξει ΤΙΠΟΤΑ στο δικο μου , (εκτος και αν τα K&N πιανουν για βελτιωση) στην ιδια αποσταση απο ρολαριστες δευτερες εως γεφυρα τους φευγω 4 αυτοκινητα ανετα ανοιγοντας ευκολα ηδη απο 2ες.
Τοσα θα ειχε φαει αν ηταν νορμαλ.
Ο Ευαγγελος οπως ξερεις ηταν τυχερος, απλα του βγηκε το μοτερ καλο (ουχαχαχαχαχαχαχαχαχα) και ετσι παμε κοπια σε ολες τις ταχυτητες.
Το κουφο δε ειναι οτι απο 4τες και 2,000σαλ, παμε μαζι εως τις 4,000σαλ και μετα αρχιζει ελαφρως και ανοιγει. ΚΟΥΦΟ.....

Ετσι λεει...οτι του εχει βγει καλο το μοτερ και ειναι μαμα..????????
Κουφο ειναι.....αλλα καποια λογικη εξηγηση θα υπαρχει.....
Πιο ψιλα τι παιζει...δλδ αν ανοιξετε απο 4ες στις 4.500-5.000...τι θα γινει....
Εμενα αυτα τα 2.000 χλδ με 4η και παμε δεν μου αρεσουν.....:friday:

Παντως λιγο ακυρο...και εγω με το ροβερ με 216..απο πρωτες ρολλαριστες ειμαι μπροστα.....και στην τριτη με μαζευει ....
Και απο δευτερες ρολαριστες μου φευγει μπροστα....και τον μαζευω στην τριτη.....αυτο πως βγαινει....?????????

Nikos M5
16-05-07, 14:08
Δεν του εχει βγει καλο το μοτερ Σαικο, του εχει αλλαξει τα φωτα στα "μπαξιματα" αλλα δε λεει τι εχει κανει η κουφ@λ@.
Τουλαχιστον οχι ολα.

Action Man
16-05-07, 14:10
Θα πω την γνώμη μου και ας υπάρξουν αντιδράσεις...
Ή το Μ5 έχει κάποιο πρόβλημα ή ο Νίκος δεν θέλει να λιώσει το όχημα(και καλά κάνει)
Δεν υπάρχει περίπτωση να πηγαίνει μαζί με την Μ3.
Έχουμε δει πολλές φορές ολόιδια κόντρα και τα αποτελέσματα τα θυμάστε..

EVANGELOS
16-05-07, 14:10
Ρε παιδιά απλά βγήκε καλό ... και που να μπεί και το μοτέρ του Μ3 ...

saikoE39
16-05-07, 14:15
Που να βγει παγανια κανε Octavia 500 ps.....και σε ραψει με το μετρο...χαχααχα............
Παντελη ποσο μπροστα ηταν Μ5...απο το Μ3 τοτε....????

Nikos M5
16-05-07, 14:20
Θα πω την γνώμη μου και ας υπάρξουν αντιδράσεις...
Ή το Μ5 έχει κάποιο πρόβλημα ή ο Νίκος δεν θέλει να λιώσει το όχημα(και καλά κάνει)
Δεν υπάρχει περίπτωση να πηγαίνει μαζί με την Μ3.
Έχουμε δει πολλές φορές ολόιδια κόντρα και τα αποτελέσματα τα θυμάστε..

Αφου σου λεω οτι ανοιξα λιγο με το Μ3 smg που ηταν στην παρεα και ηδη απο 2α του ανοιγα αρκετα .
Κατω απο τη γεφυρα στα νορμαλ Μ3 φευγω περιπου 4 αυτοκινητα που ειναι και η λογικη διαφορα μεταξυ των δυο αυτοκινητων.
Και αλλαζω στις 7,000 που ειναι και το καλυτερο σημειο του .
Το αυτοκινητο ειναι οκ δεν εχει κανενα προβλημα, απλα ειναι πολυ βαρυ με τοσο εξοπλισμο που εχει.
Με οσα νορμαλ Μ3 εχω παει εχω δει περιπου τις ιδιες διαφορες.
Ενα καλο μετρο συγκρισης ειναι και το ασπρο του Νικου Αλω. που μεχρι 4ες παμε παρεα. Μετα αρχιζει και ανοιγει λιγο αλλα εως ποσο δεν ξερω να σου πω γιατι κοβαμε στις μισες 4ες.

EVANGELOS
16-05-07, 14:22
Θα πω την γνώμη μου και ας υπάρξουν αντιδράσεις...
Ή το Μ5 έχει κάποιο πρόβλημα ή ο Νίκος δεν θέλει να λιώσει το όχημα(και καλά κάνει)
Δεν υπάρχει περίπτωση να πηγαίνει μαζί με την Μ3.
Έχουμε δει πολλές φορές ολόιδια κόντρα και τα αποτελέσματα τα θυμάστε..

Θα σου πώ κάτι Παντελή. Από την πρώτη μέρα που πήρα το Μ3 κατάλαβα ότι αν δεν το ανοίξεις σωστά αν χάσεις ελάχιστο στην αλλαγή αν βγείς έστω και λίγο έξω από το ωφέλιμο οριό του θα βρεθείς προ δυσάρεστης εκπλήξεως.

Λάβε υπόψιν σου ότι κανένα μαμά Μ3 δεν έχει βγάλει 343 άλογα στις 7900. Όλα (τα μαμά) δουλεύουν με peak στις 7300-7400.

Ο λόγος που πολλόι απογοητέυονται από το Μ3 είναι ότι αν δεν μάθεις που και πως δουλεύει το μοτέρ , το αμάξι απλά δεν παέι όπως θα περίμενες.

Με τα προγράμματα και τα λοιπά συμπράγλα βασικά φτιάχνεις το μοτεράκι να peak-άρει στις 8100+ και βελτιώνεις την απόκριση.
Αν το δουλέψεις λοιπόν από τις 7000 και πάνω έχεις πρακτικά ΔΙΑΡΚΩΣ 300 άλογα τη ρόδα.

Το Μ5 λόγω τεράστιας ροπής συγχωρεί τα "λαθάκια" και γενικά είναι πιό εύκολο κα βρεθείς στην ωφέλιμη περιοχή του.

Για αυτό και μαμά Μ3 είναι συνήθως πίσω από μαμά Μ5 (από ρολαριστά).

Αυτό θα στο επιβεβαιώσει και ο Νίκος που έχει ανοίξει και με άλλα Μ3 (και δυνατά ... λευκά ... και μαμά).

Action Man
16-05-07, 14:27
Τι να πω ρε παίδες.....μπορεί να είναι έτσι όπως λέτε.
Απλά θυμάμαι άπειρες φορές να είναι μπροστά η 39.
Μάλλον παίζουν και άλλοι παράμετρο ρόλο,και ίσως η προσεγμένη βελτίωση της Μ3 να απέδωσε.

Geo_3D
16-05-07, 14:45
Θα σου πώ κάτι Παντελή. Από την πρώτη μέρα που πήρα το Μ3 κατάλαβα ότι αν δεν το ανοίξεις σωστά αν χάσεις ελάχιστο στην αλλαγή αν βγείς έστω και λίγο έξω από το ωφέλιμο οριό του θα βρεθείς προ δυσάρεστης εκπλήξεως.

Λάβε υπόψιν σου ότι κανένα μαμά Μ3 δεν έχει βγάλει 343 άλογα στις 7900. Όλα (τα μαμά) δουλεύουν με peak στις 7300-7400.

Ο λόγος που πολλόι απογοητέυονται από το Μ3 είναι ότι αν δεν μάθεις που και πως δουλεύει το μοτέρ , το αμάξι απλά δεν παέι όπως θα περίμενες.

Με τα προγράμματα και τα λοιπά συμπράγλα βασικά φτιάχνεις το μοτεράκι να peak-άρει στις 8100+ και βελτιώνεις την απόκριση.
Αν το δουλέψεις λοιπόν από τις 7000 και πάνω έχεις πρακτικά ΔΙΑΡΚΩΣ 300 άλογα τη ρόδα.

Το Μ5 λόγω τεράστιας ροπής συγχωρεί τα "λαθάκια" και γενικά είναι πιό εύκολο κα βρεθείς στην ωφέλιμη περιοχή του.

Για αυτό και μαμά Μ3 είναι συνήθως πίσω από μαμά Μ5 (από ρολαριστά).

Αυτό θα στο επιβεβαιώσει και ο Νίκος που έχει ανοίξει και με άλλα Μ3 (και δυνατά ... λευκά ... και μαμά).

Στο προηγουμενο thread με τις κοντρες σου με το Μ5,ειχα πει μπραβο γιατι εφτιαξες ενα πολυ καλο Μ3.Μετα ομως εφαγα μια φλασια και μου ηρθε μια σκηνη στο μυαλο.Υπαρχει λοιπον ενα Μ3 μαμα που εβγαλε πανω απο 343,και για την ακριβεια 347,το οποιο στην εθνικη εκατσε διπλα σε 36αρι 3.2 και σε Μ5 Ε39.Και ξερεις το αποτελεσμα?????Τα Μ3 να τρωγονται σαν τα κοκκορια διπλα διπλα και το Μ5 να ειναι κατι συνοικιες μπροστα σα να ετρεχε μονο του.
Για οποιαδηποτε διευκρινηση-ερωτηση ρωτα τους Panoz (οδηγος του M5 E39) ή santo (συνοδηγος στο Μ3 Ε46) και άλλα 10+ ατομα που ημασταν απο πισω και το βλεπαμε

saikoE39
16-05-07, 14:51
Υπαρχει λοιπον ενα Μ3 μαμα που εβγαλε πανω απο 343,και για την ακριβεια 347,το οποιο στην εθνικη εκατσε διπλα σε 36αρι 3.2 και σε Μ5 Ε39.Και ξερεις το αποτελεσμα?????Τα Μ3 να τρωγονται σαν τα κοκκορια διπλα διπλα και το Μ5 να ειναι κατι συνοικιες μπροστα σα να ετρεχε μονο του.


Με εφτιαξες με αυτο που ειπες....
Οποτε λες για συνοικιες με φουντωνει.......:takecover

alexcsl
16-05-07, 15:14
Νομίζω πως κάτι ανάλογο είχε παιχτεί και στις
περισσότερες των περιπτώσεων που είχα
ανοίξει με το Μ5 κόντρα στον Στράτο.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums//showthread.php?t=3465

Το πιο γκολ στα ανοίγματα με αυτό το παιδί,
είναι ότι έχουμε περίπου απόλυτο συγχρονισμό
στο 99% των περιπτώσεων!

Αν σκεφτείς ότι και εγώ το μόνο που είχα ήτανε
τα φιλτράκια της ΚΝ, και οι εξατμίσεις της Eisenmann
(δεν πιστεύεω ότι δίνουνε τίποτα αξιοσημείωτο,
παρά μόνο ήχο και look) και επίσης ο Στράτος με τον
Βαγγέλη έχουνε επέμβει ελαφρώς στα εργαλεία,
έχουμε μάλλον μία από τα ίδια.

ΥΓ: Well done little tropet user..
ΥΓ2: Νίκο δεν ξεχνώ, με την πρώτη ευκαιρία..

Nikos M5
16-05-07, 16:18
Νομίζω πως κάτι ανάλογο είχε παιχτεί και στις
περισσότερες των περιπτώσεων που είχα
ανοίξει με το Μ5 κόντρα στον Στράτο.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums//showthread.php?t=3465

Το πιο γκολ στα ανοίγματα με αυτό το παιδί,
είναι ότι έχουμε περίπου απόλυτο συγχρονισμό
στο 99% των περιπτώσεων!

Αν σκεφτείς ότι και εγώ το μόνο που είχα ήτανε
τα φιλτράκια της ΚΝ, και οι εξατμίσεις της Eisenmann
(δεν πιστεύεω ότι δίνουνε τίποτα αξιοσημείωτο,
παρά μόνο ήχο και look) και επίσης ο Στράτος με τον
Βαγγέλη έχουνε επέμβει ελαφρώς στα εργαλεία,
έχουμε μάλλον μία από τα ίδια.

ΥΓ: Well done little tropet user..
ΥΓ2: Νίκο δεν ξεχνώ, με την πρώτη ευκαιρία..

Εμεις Αλεξη λεμε βασικα τα ιδια πραγματα μιας και η διαφορα μεταξυ εμενα και του βαγγελη, ως προς εσενα και του στρατου ειναι περιπου η ιδια, αρα δεν τιθεται θεμα αν το δικο μου λειτουργει καλα η οχι που προαναφερθηκε.
Απο σταματημενα το Μ5 αν δεν βρεθει σε δρομο με καλη προσφυση ειναι χαμενο απο χερι. Δεν εχει καμια τυχη.
Απ την αλλη λεει ο Γιωργος οτι το αλλο Μ5 αφησε πισω τα Μ3 ολοκληρες συνοικιες. Ελπιζω να μιλαμε για ενα Μ5 Ε39, μαμα και οχι "λιγο βελτιωμενο" και αυτο διοτι οπως ειπα πολλες φορες οταν ανοιγω με νορμαλ Μ3 εως την 4η τους κανω 4 αυτοκινητα διαφορα, η οποια πιστευω οτι ειναι αυτη που περιμενει κανεις με βαση τις διαφορες των αυτοκινητων σε νορμαλ εκδοση.
Και μην ξεχναμε κατι.
Υπαρχουν πολλα δηθεν "νορμαλ" αυτοκινητα τα οποια ολως τυχεως πανε καλα .........και που ποτε κανεις δε θα πει τι εχει φτιαξει και παει ετσι.

Nikos M5
16-05-07, 16:22
Και μια παρατηρηση......Geo αν το Μ3 που λες εβγαλε οντως δυναμομετρο 347hp και τρωγοταν σαν κοκκορι με το Ε36 3.2 , τοτε μαλλον κατι δεν παει καλα δε νομιζεις ??

M_dolce
16-05-07, 16:27
...και εγω με το ροβερ με 216gti..απο πρωτες ρολλαριστες ειμαι μπροστα.....και στην τριτη με μαζευει ελαχηστα....


Απο τι εισαι μπροστα με το ροβερ φιλτατε? και αν θες για παρεθεσε μερικα στοιχεια παραπανω για το ροβερ? ειναι αυτο με τα 136 αλογακια με τους 2 εκκεντροφορους?

EVANGELOS
16-05-07, 20:14
Aπό δυναμομετρημένα Μ3 έχουμε χιλιάδες.
Το δυνατό που λέει ο Τζέο ... εντάξει ξέρουμε πιό είναι αλλά δεν το αναφέρουμε καθώς αναρρώνει και είναι ευαίσθητο...
Μάλλον τα ίδια με τα άλλα που υποτίθεται ότι είχαν λιγότερα άλογα πήγαινε ... από τα αναφερόμενα στο φόρουμ πατήματα.
Το περίεργο θα ήταν να έριχνε 3 κενά το κάρχαρ στα άλλα Μ3 και να έτρωγε 3 συνοικίες από το Μ5 του αντμίν....
Ήταν ψιλοκόπια με τα Μ3 και πίσω από το αντμινάδικο...
Αν μάλιστα το yellow ήταν και δίπλα με Ε36 (που το τρόπετ το χαιρετάει ....) τότε ρε παιδιά λογικό να είναι πίσω από το Μ5

Σόρυ στους Ε39 λάβερς αλλά το τρόπετ δε μασάει ρεεεεεε:pth: χιχιχιχιχιχιχι

yiannis2002
16-05-07, 20:19
Και μια παρατηρηση......Geo αν το Μ3 που λες εβγαλε οντως δυναμομετρο 347hp και τρωγοταν σαν κοκκορι με το Ε36 3.2 , τοτε μαλλον κατι δεν παει καλα δε νομιζεις ??

Φίλε Νίκο, το Ε36 το δικό μου, με πολύ καλά πράγματα πάνω πήγαινε καλύτερα από τα Ε46 αλλά χειρότερα από τα Ε39. Την ίδια εμπειρία είχε και ο Τσιάρτας.
Μου φαίνεται παράξενο, που πηγαίνατε κόπια με το Μ3 , ίσως να φταίει το βάρος όπως λές, αλλά και πάλι μου φαίνεται παράξενο! Να γίνει επανάληψη αύριο στο plaza!

J.MULLER
16-05-07, 20:35
Φίλε Νίκο, το Ε36 το δικό μου, με πολύ καλά πράγματα πάνω πήγαινε καλύτερα από τα Ε46 αλλά χειρότερα από τα Ε39. Την ίδια εμπειρία είχε και ο Τσιάρτας.
Μου φαίνεται παράξενο, που πηγαίνατε κόπια με το Μ3 , ίσως να φταίει το βάρος όπως λές, αλλά και πάλι μου φαίνεται παράξενο! Να γίνει επανάληψη αύριο στο plaza!
Να ερθω και εγω;;;;:cheers:

EVANGELOS
16-05-07, 20:45
Φίλε Νίκο, το Ε36 το δικό μου, με πολύ καλά πράγματα πάνω πήγαινε καλύτερα από τα Ε46 αλλά χειρότερα από τα Ε39. Την ίδια εμπειρία είχε και ο Τσιάρτας.
Μου φαίνεται παράξενο, που πηγαίνατε κόπια με το Μ3 , ίσως να φταίει το βάρος όπως λές, αλλά και πάλι μου φαίνεται παράξενο! Να γίνει επανάληψη αύριο στο plaza!

Το θέμα με το μαούνα vs τρόπετ έχει γίνει 3 φορές ... ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣ το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
Μόνο από 1ες ή στάση μπορεί να βρεθεί μπροστά το τρόπετ.
Σε όλες τις άλλες ρολαριστές το τρόπετ πάει κόπια με το Μ5 Ε39.
Ο Νίκος πάντως για όσους δεν τον ξέρουν έχει περάσει από Μ5 Ε34 και διάφορα άλλα 2τροχα και 4τροχα τουμπανάκια...τα οποία και τα πηγαίνει "σωστά" ... δεν είναι groom ... κάθε άλλο θα έλεγα.
Το δε Μ5 του είναι λίγο ΣΤΗΝ ΠΕΝΑ ....μηχανικά και γενικότερα.

Τώρα να πηγαίνει κόπια 36άρι (φαντάζομαι 3.2 εννοείς) με 46άρι το βλέπω ΠΟΛΥ ΧΛΩΜΟ ...(σόρυ του Τσιάρτα το estoril 3.0lt δεν είναι ?)
Δεν είναι τα μέγιστα άλογα μόνο ρε παιδιά ... είναι πολλά...
Τώρα κανένα τουμπανιζέ με κόφτη στις 9000 , πολύ πράγμα και άπειρα φράγκα επάνω ...δύσκολο έως πολύ ...αλλά άντε να το συζητήσουμε ...
Του φίλου Μ3ΜΑΝ πάντως που το προσέχει αρκετά το εργαλείο του και που όπως έλεγαν διάφοροι ... εχμ .... πριν το πάτημα θα ήταν 1 κολώνα μπροστά ... ήταν πίσω και αρκετά ... πράγμα ΠΟΛΥ λογικό. Μάλιστα θεωρώ ότι το εν λόγω 36άρι στάθηκε πολύ καλά σε σχέση με άλλα 36άρια.

To M3 E46 είναι λίγο θέμα ...

P.S. Να ερθω και εγω;;;; ... εσύ να κάτσεις στα αυγά σου ... χεχεχεχε .... 36άρι απλό έχεις .... απλά βγήκε καλό .... α ρε Γιάννη ...

yiannis2002
16-05-07, 20:51
Tου Τσιάρτα 3,2 ήταν όπως και το δικό μου, αλλά δεν θα το συζητήσω παραπάνω γιατί δεν το έχω πλέον ώστε ν αποδείξω τα λεγόμενα μου. Ο Τσιάρτας είχε και Μ5 Ε39, το οποίο κατα τον ίδιο ήταν από άλλο πλανήτη σε σχέση με το 36άρι. Κατα την προσωπική μου άποψη για να είναι 46άρι μαζί με 39άρι, κάτι παίζει. Ή βάρος στο 39άρι ή άλογα στο 46άρι. Προς Θεού, δεν είπα ότι ο Νίκος είναι groom. Μην παρεξηγηθούμε κιόλας.

Geo_3D
16-05-07, 20:54
Aπό δυναμομετρημένα Μ3 έχουμε χιλιάδες.
Το δυνατό που λέει ο Τζέο ... εντάξει ξέρουμε πιό είναι αλλά δεν το αναφέρουμε καθώς αναρρώνει και είναι ευαίσθητο...
Μάλλον τα ίδια με τα άλλα που υποτίθεται ότι είχαν λιγότερα άλογα πήγαινε ... από τα αναφερόμενα στο φόρουμ πατήματα.
Το περίεργο θα ήταν να έριχνε 3 κενά το κάρχαρ στα άλλα Μ3 και να έτρωγε 3 συνοικίες από το Μ5 του αντμίν....
Ήταν ψιλοκόπια με τα Μ3 και πίσω από το αντμινάδικο...
Αν μάλιστα το yellow ήταν και δίπλα με Ε36 (που το τρόπετ το χαιρετάει ....) τότε ρε παιδιά λογικό να είναι πίσω από το Μ5

Σόρυ στους Ε39 λάβερς αλλά το τρόπετ δε μασάει ρεεεεεε:pth: χιχιχιχιχιχιχι
Βαλε διαφορες κιλων των αυτοκινητων
Βαλε διαφορες κιλων οδηγου συνοδηγου και στα 3 (Μ3 Ε36 και Μ5 Ε39 οι συνοδηγοι ηταν γυναικες)
Βαλε τα air-codition (οπως ειπαν οι οδηγοι μετα) στο Μ3 Ε46 και Μ5 Ε39 ενω στο 36 παραθυρακι
Βαλε επισης οτι το μοτερ του συγκεκριμενου 36 (καθοτι μετατροπη) ηταν κατι το αντιστοιχο με το εν λογω Μ3 Ε46,δηλαδη πολυ καλο,γιαυτο και ειχε γινει ενας μικρος ντορος οταν το πουλαγε γνωστο μαγαζι απο βορεια για το ποιος θα το πρωτοπαρει.

Συνεδεσε τα στοιχεια και εχεις την ιστορια

Και το λεω πολυ απλα και ξεκαθαρα.
ή κατι δεν παει καλα με το Μ5 αμαξι ή οδηγος (Νικο μου ελπιζω να μην με παρεξηγησεις,το λεω πολυ φιλικα) ή τα πραγματα που εχει επανω το Μ3 σου Ευαγγελε δουλευουν πολυ καλα και πραγματικα εχουν αποδωσει τα μεγιστα

Geo_3D
16-05-07, 20:58
Και για να ανοιξω και μια παλια "πληγη" ετσι για να εχουμε κατι να λεμε....
Μ3 tuned vs 335 stock =2-0........Εδω λοιπον μια κοντρα ενος 335 stock vs M3 stock θα ηταν η καλυτερη συγκριση σε σχεση με το δικο σου,γιατι αν οντως ειναι πισω το Μ3,τοτε αυτο αποδεικνυει οτι οντως τα πραγματα σου δουλευουν τελεια

EVANGELOS
16-05-07, 21:07
.... Ο Τσιάρτας είχε και Μ5 Ε39, το οποίο κατα τον ίδιο ήταν από άλλο πλανήτη σε σχέση με το 36άρι. Κατα την προσωπική μου άποψη για να είναι 46άρι μαζί με 39άρι, κάτι παίζει. Ή βάρος στο 39άρι ή άλογα στο 46άρι. Προς Θεού, δεν είπα ότι ο Νίκος είναι groom. Μην παρεξηγηθούμε κιόλας.

Φίλε Γιάννη 2002 , κατά αρχάς χωρίς να το ξέρω τον ΕΛ ΜΑΓΓΟ ... το ότι το 5.0lt v8 μιάς γενιάς τεχνολογία μετά είναι από άλλο πλανήτη σε σχέση με το Ε36 είναι προφανώς σωστό.
Κατά την ίδια αναλογία το Μ5 Ε60 είναι "αλλού" σε σχέση με το Μ3 Ε46 και το Μ5 Ε34 "αλλού" σε σχέση με το Μ3 Ε30 ... από άποψη επιδόσεων μιλάω.

Τώρα το Μ3 Ε46 από θέμα βάρους είναι 1600-1610 κιλά (με οδηγό) και με ηλιοροφή , Power seats , harman kardon , navi etc etc , ενώ το Μ5 κοντά στα 1800 με τα ίδια εξτρά.
Άρα με οδηγό και όλα τα έξτρα έχουμε
4,67 kg/hp το Μ3 μαμά
4,50 kg/hp το Μ5 μαμά.

Όμως ΔΕΝ ξέρουμε πόσα άλογα βγάζει στο δρόμο το Μ5. Του Πάνου ας πούμε έβγαλε κοντά στα 380 στρόφαλο.
Δεν μιλάμε για μαμά Μ3 Ε46.

Αυτά όσον αφορά το Μ5 .

Τώρα όσον αφορά το Ε36 .... δε νομίζω να έχει νόημα η σύγκριση αφού η ίδια η BMW έχει φροντίσει το επόμενης γενιάς Μ3 πάντα να είναι "αλλού" σε σχέση με το προηγούμενο....

Εγώ επιμένω ότι πολύ κάτοχοι Μ3 Ε46 που δε ξέρουν να τα ανοίγουν σας έχουν δημιουργήσει λάθος εντυπώσεις.
Τα ίδια έγιναν και με το 335 .... ωχ ... :rockon:

Δηλαδή λέω αν το Μ3 Ε46 είναι πίσω από :
M3 E36 (ή έστω κόπια)
M5 e39 (συνοικίες)
335i (για πλάκα)
Tότε πόσο μ@λ@κες πρέπει να είναι στη Motorsport ....

yiannis2002
16-05-07, 21:11
Ας κάνω μια αφελέστατη ερώτηση, που θα τα λύσει όμως όλα, αν απαντηθεί. Πόσα άλογα είναι το 46άρι σου?

EVANGELOS
16-05-07, 21:14
Και για να ανοιξω και μια παλια "πληγη" ετσι για να εχουμε κατι να λεμε....
Μ3 tuned vs 335 stock =2-0........Εδω λοιπον μια κοντρα ενος 335 stock vs M3 stock θα ηταν η καλυτερη συγκριση σε σχεση με το δικο σου,γιατι αν οντως ειναι πισω το Μ3,τοτε αυτο αποδεικνυει οτι οντως τα πραγματα σου δουλευουν τελεια

Ήμι stock ... δηλαδή με εξατμισόνι το τουρμπάτο ...
Ενώ το τρόπετ με πρόγραμμα και καταλύτες τότε ΜΟΝΟ...και από ρολαριστά....

Εγώ αν θέλετε φέρνω το Θοδωρή (που ψήνεται τρελά για τέτοια...ο μουρλός...) και που είναι ΜΑΜΑ και ας έρθει όποιο 335 θέλει να δούμε το αποτέλεσμα.

εδιτ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=5956&page=18 τελευταία στοιχεία πριν το mid-pipe

Geo_3D
16-05-07, 21:21
Το γ@μησες το θεμα ρε Βαγγελη
Αυτο σου ειπα εγω???ή επιτηδες δεν θες να καταλαβεις???

Σου εδωσα τις συγκρειμενες τοτε προυποθεσεις για να πηγαινει κοπια το 36 με το 46,που υπο φυσιολογικες και κανονικες συνθηκες το 36 ειναι πισω,απλα και ξαστερα.Εσυ το εβγαλες πισω το 46
Επεισης σου εδωσα τις προυποθεσεις το 39 να ειναι πολυ μπροστα (χαρην υπερβολης και αστεισμου το ειπα συνοικιες) με τον οδηγο της Μ3 να λεει "τον εβλεπα να απομακρυνεται και απλα δεν μπορουσα να κανω τιποτα"
Ειπα μια συγκριση ενος Μ3 stock vs 335 stock γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ξερω πιο θα ειναι το αποτελεσμα λεγοντας οτι ειναι η πιο σωστη συγκριση σε σχεση με Μ3 tuned vs 335 stock.Και ΑΝ στην περιπτωση που το 335 ειναι μπροστα τοτε καθαρα και ξαστερα για ακομα μια φορα τα πραγματα σου ειπα εχουν δουλεψει πολυ καλα και αποδωσει τα μεγιστα.Εσυ λες το περναει για πλακα το Μ3.

Ε χεσε με τοτε,το σταματαω εδω(καθαρα και ξαστερα:p:)

EVANGELOS
16-05-07, 21:30
Το γ@μησες το θεμα ρε Βαγγελη
Αυτο σου ειπα εγω???ή επιτηδες δεν θες να καταλαβεις???

....
Ε χεσε με τοτε,το σταματαω εδω(καθαρα και ξαστερα:p:)

Cool ρε χαβαλέ κάνουμε ... προφανώς και κάποιο 36άρι πέρασε κάποιο 46άρι κλπ κλπ ....
Το θέμα στοκ Μ3 στοκ 335 το είπα σοβαρά ... πλάκα θα έχει ...

Τέσπα δεν έχει νόημα η κουβέντα άλλο ... τα αποτελέσματα είναι όπως τα γράφουμε εγώ , ο Νίκος , και ο Χαμανίδης κτλ κτλ ...

:cheers:

Geo_3D
16-05-07, 21:39
Και για να τελειωσει το θεμα της οποιας παρεξηγησης τελος παντων,απλα υποθεσεις κανω βασει γεγονοτων που εχω δει.Δεν σημαινει ομως και οτι αμφισβητω αυτα που μου λες.Δεν αναιρεσα πουθενα το μπραβο μου για το αμαξι που εχεις φτιαξει στο προηγουμενο thread και ουτε το εκανα και τωρα.Απλα δειχνω οτι υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος
Για το τελος παρε δες αυτο το λινκ
http://www.youtube.com/watch?v=giIljC6YfAo :p:
και στην επομενη συναντηση κερναω μπυρες:friday: :cheers:

EVANGELOS
16-05-07, 21:50
A θα τσακωθούμε ... εγώ είμαι του ΠΡΙΟΝΙΑ ... "φέρτε το πρίοννννιιι" και του ΘΕΟΥ "ΒΑΣ ΒΑΣ ΒΑΣ ... θα υποφέρεις "

Να γίνουν μπύρες ... με Παντελή επιπλέον ... μήπως και το πείσω να πάρει κανά σοβαρό 46άρι και να αφήσει τις μπούρδες με τα E39.... xexexe

sheriff
17-05-07, 01:18
ηρεμια παιδες ηρεμια,δεν ξανακανονιζω πατημα αν δεν ειμαι παρων.τελος!

εμαθα τα κατορθωματα σου βαγγελη,με πηρε πρωι πρωι ο θοδωρακος τηλ και μου τα ειπε αναλυτικα...

μπραβο σου,μενει τωρα το τελικο πατημα με το αλλο για να δεις τι εγινε τελικα με το μπαξιμο σου

saikoE39
17-05-07, 01:54
Βαγγο...κανε προσευχη.....να μην μου κατσει κανα Μ5 Ε39 στα χερια μου.....
Θα σε κανω να τουρπισεις το 318 σου.....
Και ξανα λεω.....αυτα απο 4ες 2000 χλδ δεν με κανουν....
Ενα Μ5 θελω ρε...ενα Μ5.......κοκκινο και μονομπουκο....
Βαγγο....με κανενα αλλο Μ5 εχεις παιξει........?????
Εχω καποιον στο νου μου...αλλα δεν παιζει να το ξερει να το παει......
Αν κατεβει το αλλο απο την γερμανια.........βαλτο σε σπηλια το 318 σου.....
Ακους εκει να πεις μαουνα το Μ5.......:help:
Ρε πιο respect οχημα απο αυτο δεν υπαρχει.....:icon_pai:
Πολλα λες παλι.....και βλεπω να τρως τπτ καροτσια απο κανa ibizaki....


Και ξανα λεω....τα Μ3 ειναι σαν το καζανακι με το σκατο.....
Μια εξερεση μονο υπαρχει.....του Nick....γιατι ειναι πυργιωτικο.......Και τα σπαει.....

greekm3
17-05-07, 06:29
well done κυριε ευαγγελε με το τροπετ σου.....απο προσωπικη εμπειρια σας λεω οτι το σχολικο του εαυγγελου παει παρα πολυ καλα....γιατι προσφατως ανοιξα για το χαβαλε με stock M3E46 και δεν ειχε καμια σχεση με του ευαγγελου

Strax
17-05-07, 08:56
Επειδή θυμάμαι και εγώ την κόντρα που αναφέρει ο Geo, τα αυτοκίνητα είχαν ανοίξει με τρίτες και γύρω στα 80-90 χιλιόμετρα. Γενικά από την εμπειρία μου με το Μ5 Ε39, το αμάξι είναι μπροστά όταν ανοίγουν από χαμηλές στροφές και μεγάλες ταχύτητες (πχ. 3000 στροφές με 3,4,5,6). Και γενικά ήταν μια κόντρα μεσημέρι, καλοκαίρι που ο Πάνος και το Ε36 σίγουρα δεν είχαν αιρκον, ενώ το Ε46 κατά 90% είχε. Επιπλέον, το Ε39 και το Ε36 ήταν με τις γυναίκες τους των 55 κιλών, ενώ το καημένο Ε46 με το Santo των 90 κιλών...

Και οι οδηγοί των Ε39 και Ε36 είναι δηλωμένοι κοντράκηδες, ενώ του Ε46 το αντίθετο.

Nikos M5
17-05-07, 09:45
Για να τα απλοποιησουμε λιγο τα πραγματα , σκεφτειτε οτι το Ε39 ειναι ολοκληρες συνοικιες πισω απο το Ε60. Η διαφορα ειναι απλα τεραστια.
Οταν λεμε οτι κανω διαφορα 4 αυτοκινητα σε νορμαλ Μ3 Ε46 στην Κερατεα και αυτο με καλο οδηγο στο Μ3 (διοτι ενα δεκατο του δευτερολεπτου να χασει στην εκκινηση ειναι ηδη ενα αμαξι πισω) και ακομα το συζηταμε μαλλον δεν καταλαβαινομαστε......δηλαδη το καλο Μ5 ποσο θα του εριχνε ?? 2 κολωνες ?? γιατι αν ειναι ετσι τοτε η BMW θα επρεπε να το κλεισει το μαγαζι.
Και αυτο διοτι αρχιζω εγω τωρα να αμφιβαλλω για τις παλιες κοντρες που περιγραφετε...και νομιζω οτι εχω το δικαιωμα μετα απο 13 χρονια με Μ5 Ε34 και Ε39 και απειρες κοντριτσες ετσι...????

Nikos M5
17-05-07, 09:48
Αντι να πουμε "μπραβο ρε Βαγγελη που με 4-5 πραγματακια το Μ3 παει σφαιρα καθομαστε και συζηταμε 2 μερες για ανουσια και ατοπα πραγματα οπως αν πηγαινει καλα η οχι το Μ5.
Μαλλον πολυ καλα παει ......αλλα τυχαινει να πηγαινει πολυ καλα και το τροπετ.

Nikos M5
17-05-07, 09:49
well done κυριε ευαγγελε με το τροπετ σου.....απο προσωπικη εμπειρια σας λεω οτι το σχολικο του εαυγγελου παει παρα πολυ καλα....γιατι προσφατως ανοιξα για το χαβαλε με stock M3E46 και δεν ειχε καμια σχεση με του ευαγγελου

Πες τα ρε Δημητρη γιατι παραλιγο να παω το δικο μου για πουλημα σημερα το πρωι......και οχι τιποτε αλλο, ακουστηκε οτι ειναι χαλασμενο και δεν παει καλα και δεν το παιρνουν ουτε για ζαρντινιερα :rofl2:

alexk
17-05-07, 10:07
Εγώ πάντως θα κάνω μια παρατήρηση και όποιος θέλει ας παρεξηγηθεί.
Το έχουμε μαμήσει το θέμα.
Ιδιοκτήτες-οδηγοί σπορ αυτοκινήτων επί πολλά χρόνια (+10) είναι κουλάδια, δεν ξέρουν να πατήσουν τα Μ3 τα Μ5, δεν ξέρουν από αλλαγές, εκκινήσεις.
Και από την άλλη έχουμε τα νέα ταλέντα που έκαναν επιστήμη το θέμα κόντρα με Μ3 σε μόλις 5 μήνες.

Εκπληκτικό έτσι?
Κύριοι, ξεκαβαλήστε το καλάμι που έχετε καβαλήσει.
Λίγη μετριοφροσύνη και ταπεινότητα δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

Φίλε Βαγγέλη, είμαι βέβαιος ότι ο Αντώνης (tonino) που δεν έχει εμπειρία από Μ3, άν πατήσει μαζί σου οδηγώντας το Μ3 του Νικολάϊ (όταν με το καλό βγει), θα μαζέψεις 2ες->5ες ίσα με 2 κολώνες.
Πάω στοίχημα όλους σας και άν βγω λάθος κερνάω 50 άτομα από το φλόρουμ, καφέ.

Geo_3D
17-05-07, 10:08
Πες τα ρε Δημητρη γιατι παραλιγο να παω το δικο μου για πουλημα σημερα το πρωι......και οχι τιποτε αλλο, ακουστηκε οτι ειναι χαλασμενο και δεν παει καλα και δεν το παιρνουν ουτε για ζαρντινιερα :rofl2:



Να γίνουν μπύρες ... με Παντελή επιπλέον ... μήπως και το πείσω να πάρει κανά σοβαρό 46άρι και να αφήσει τις μπούρδες με τα E39.... xexexe

Καλα ρε δεν εχετε καταλαβει ακομα οτι δουλευω για τον Παντελα???:twak: :p::D

alexcsl
17-05-07, 11:37
Το Μ5 με την θηριώδη ροπή του, ισοσκελίζεται
μόνο από ελαφρώς βελτιωμένα Μ3 και αυτό οριακά.

Σύντομα θα δούμε τι κάνει και το CSLάκι
απέναντι στο "Νίκος-Μ5-Μόναχο-τρόπετ".

ΥΓ Παντελή να γίνει το Μ5 επιπλέον.
Μη παρασύρεσαι από το tropet του Βαγγέλη,
μαμά είναι, απλά του βγήκε καλό..

Nikos M5
17-05-07, 11:42
Το Μ5 με την θηριώδη ροπή του, ισοσκελίζεται
μόνο από ελαφρώς βελτιωμένα Μ3 και αυτό οριακά.

Σύντομα θα δούμε τι κάνει και το CSLάκι
απέναντι στο "Νίκος-Μ5-Μόναχο-τρόπετ".

ΥΓ Παντελή να γίνει το Μ5 επιπλέον.
Μη παρασύρεσαι από το tropet του Βαγγέλη,
μαμά είναι, απλά του βγήκε καλό..

Με δυο ατομα και βιντεο για να εχουμε και αποδειξεις απο το γλεντι που θα γινει .

.....coming soon at a highway near you.......

Octane
17-05-07, 12:01
Αντι να πουμε "μπραβο ρε Βαγγελη που με 4-5 πραγματακια το Μ3 παει σφαιρα καθομαστε και συζηταμε 2 μερες για ανουσια και ατοπα πραγματα οπως αν πηγαινει καλα η οχι το Μ5.
Μαλλον πολυ καλα παει ......αλλα τυχαινει να πηγαινει πολυ καλα και το τροπετ.

Γι'αυτο ανοιχτηκε το thread αυτο?Για να πουμε μπραβο στον Βαγγελη?:confused:
(Μηπως πρεπει να μεταφερθει στο αλλο που φευγει και τον παρακαλανε να γυρισει?:friday: )
Εχει κανει καποιες βελτιωσεις και παει καλυτερα απο μαμα Μ3 και αν δεν κανω λαθος οι περισσοτεροι εχουν εκφρασει τα συγχαρητηρια τους.


Εγώ επιμένω ότι πολύ κάτοχοι Μ3 Ε46 που δε ξέρουν να τα ανοίγουν σας έχουν δημιουργήσει λάθος εντυπώσεις.

Δηλαδή λέω αν το Μ3 Ε46 είναι πίσω από :
M3 E36 (ή έστω κόπια)
M5 e39 (συνοικίες)
335i (για πλάκα)
Tότε πόσο μ@λ@κες πρέπει να είναι στη Motorsport ....
Σιγα την τρελη σπουδη που θελει ρε Βαγγελη να ανοιξει καποιος μια Μ3 Ε46.
ΕΛΕΟΣ.

Οσο για το ποσο μ@λ@κες πρεπει να ειναι στη motorsport , δε θα το σχολιασω.

Λεω μονο αυτο:
Μ3 Ε36 ειναι λιγο πισω απο Μ3 Ε46.
Μ3 Ε46 ειναι λιγο πισω απο Μ5 Ε39.
Μ3 Ε46 ειναι λιγο (αρκετα) πισω απο 335i.:D

ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΣ ΚΑΝΟΝΙΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΜΕ ΜΑΜΑ Μ3 Ε46 ΚΑΙ 335i ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΜΑΤΑ

ΕΛΕΟΣ

ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΔΩΜΕΣΑ!!!

Snoopy
17-05-07, 12:16
Ξέρω οτι με παίρνει να ανακατεύομαι με τα θηρία, αλλά είχα και εγώ την τύχη να κάνω κάποια χιλιόμετρα και με Μ και με απλές εκδόσεις.
Εχετε παρεξηγήσει νομίζω το θέμα της ανωτερότητας του κάθε αυτοκινήτου.

Οι εκδόσεις Μ ειναι ΣΥΝΟΛΙΚΑ καλύτερα αυτοκίνητα απο τις απλές και αυτό δεν είναι κάτι που δέχεται σχόλιο.

Αν η τρέλλα σας είναι να κάνετε 0-200 σε μιά ευθεία, τότε το καλύτερο αυτοκίνητο είναι ένα 316 με 1000 άλογα.

Αν το κάθε αυτοκίνητο το βλέπετε σαν dragster δικαίωμά σας, αλλά να μην τρελαθούμε κιόλας.

Ενα Μ5 (δηλαδή ένα σεντάν επιδόσεων) με τα ναβι-ντιβιντί-δερμάτινα κτλ κτλ κτλ, είναι φτιαγμένο για να καταπίνει αποστάσεις και να βγαίνεις απο μέσα 300 χιλιόμετρα μετά, ξεκούραστος και ατσαλάκωτος.

Ενα Μ3 είναι πιό παιχνιδιάρικο, αλλά στην ίδια λογική. Διαφορετικά υπάρχει το CSL.

Αν για να κρίνουμε οδηγούς, αυτοκίνητα και το Μ division, φτάνει μόνο η Κερατέα, τότε κακώς ανακατεύομαι.

Οσο για τον αν ένα 318 με 300 άλογα περνάει το Μ3, σαφώς και το κάνει και μπράβο στο παιδί που το έχει φτιάξει - συντηρεί και το χαίρεται.

Πάντα υπάρχει κάτι διαφορετικό και κάτι καλύτερο σε κάποιον τομέα. Οπως το 335 με το Μ3.
Ενα σπορ αυτοκίνητο που σχεδιάστηκε το 2000 και εξέφραζε την επιτομή της τεχνολογίας και ένα επίσης σπορ αλλά όχι απόλυτο αυτοκίνητο του 2007 να συγκρίνεται μαζί του.
Ελεος, με την ίδια λογική η Ferrari F-1 του 79 είναι τροπέτο σε σχέση με την Enzo του 2006 γιατί η Enzo είναι πιό γρήγορη...


Συγνώμη που ανακατεύομαι, κατα τη γνώμη μου έχετε λάθος.

Nikos M5
17-05-07, 12:19
Γι'αυτο ανοιχτηκε το thread αυτο?Για να πουμε μπραβο στον Βαγγελη?:confused:
(Μηπως πρεπει να μεταφερθει στο αλλο που φευγει και τον παρακαλανε να γυρισει?:friday: )
Εχει κανει καποιες βελτιωσεις και παει καλυτερα απο μαμα Μ3 και αν δεν κανω λαθος οι περισσοτεροι εχουν εκφρασει τα συγχαρητηρια τους.


Δεν ξερεις ποσα μου δινει για να τα λεω αυτα μικρε τουρμποκινητε octane.......(xixixixi)

Octane
17-05-07, 12:26
Δεν ξερεις ποσα μου δινει για να τα λεω αυτα μικρε τουρμποκινητε octane.......(xixixixi)

χαχαχαχα
Αν πληρωνει καλα θελω και γω γιατι εχω ξεμεινει τον τελευταιο καιρο!!:(
ΙΚΑ δινει?
Αν ναι τοτε ειναι ολα καλα!!Εγω θα τον κερναω ΤΣΑΙ και κεινος θα πληρωνει το δικο μου...:rofl2:

Octane
17-05-07, 12:42
Ξέρω οτι με παίρνει να ανακατεύομαι με τα θηρία, αλλά είχα και εγώ την τύχη να κάνω κάποια χιλιόμετρα και με Μ και με απλές εκδόσεις.
Εχετε παρεξηγήσει νομίζω το θέμα της ανωτερότητας του κάθε αυτοκινήτου.

Οι εκδόσεις Μ ειναι ΣΥΝΟΛΙΚΑ καλύτερα αυτοκίνητα απο τις απλές και αυτό δεν είναι κάτι που δέχεται σχόλιο.

Αν η τρέλλα σας είναι να κάνετε 0-200 σε μιά ευθεία, τότε το καλύτερο αυτοκίνητο είναι ένα 316 με 1000 άλογα.

Αν το κάθε αυτοκίνητο το βλέπετε σαν dragster δικαίωμά σας, αλλά να μην τρελαθούμε κιόλας.

Ενα Μ5 (δηλαδή ένα σεντάν επιδόσεων) με τα ναβι-ντιβιντί-δερμάτινα κτλ κτλ κτλ, είναι φτιαγμένο για να καταπίνει αποστάσεις και να βγαίνεις απο μέσα 300 χιλιόμετρα μετά, ξεκούραστος και ατσαλάκωτος.

Ενα Μ3 είναι πιό παιχνιδιάρικο, αλλά στην ίδια λογική. Διαφορετικά υπάρχει το CSL.

Αν για να κρίνουμε οδηγούς, αυτοκίνητα και το Μ division, φτάνει μόνο η Κερατέα, τότε κακώς ανακατεύομαι.

Οσο για τον αν ένα 318 με 300 άλογα περνάει το Μ3, σαφώς και το κάνει και μπράβο στο παιδί που το έχει φτιάξει - συντηρεί και το χαίρεται.

Πάντα υπάρχει κάτι διαφορετικό και κάτι καλύτερο σε κάποιον τομέα. Οπως το 335 με το Μ3.
Ενα σπορ αυτοκίνητο που σχεδιάστηκε το 2000 και εξέφραζε την επιτομή της τεχνολογίας και ένα επίσης σπορ αλλά όχι απόλυτο αυτοκίνητο του 2007 να συγκρίνεται μαζί του.
Ελεος, με την ίδια λογική η Ferrari F-1 του 79 είναι τροπέτο σε σχέση με την Enzo του 2006 γιατί η Enzo είναι πιό γρήγορη...


Συγνώμη που ανακατεύομαι, κατα τη γνώμη μου έχετε λάθος.

Φιλε μου νομιζω οτι καποια απο αυτα που εγραψες αναφερονται σε μενα και τις τελευταιες μου προτασεις περι ποιο ειναι πιο γρηγορο σε ευθεια,οποτε θα σου απαντησω,μιας και δεν γνωριζομαστε και ισως να καταλαβες καποια πραγματα λαθος.

1)Γνωριζω πολυ καλα οτι ενα αυτοκινητο δεν κρινεται απο τις επιδοσεις του στην ευθεια.

2)Γνωριζω τις διαφορες των Μ απο τα υπολοιπα μοντελα και ειμαι στην ευτυχη θεση να εχω καμποση εμπειρια απο πολλα μοντελα bmw,ξεκινοντας απο Ε21 και φτανοντας σε πολλα καινουρια και μεσα σ'αυτα περιλαμβανονται και Μ3 Ε46 και 335i. (Παρεπιπτωντος περυσι οδηγησα 335 ντιζελοτετρακουνέ και ειναι τρελο εργαλειο :) )

3)Ευθειακιας ΔΕΝ ειμαι,ασχετα αν κανουμε την πλακα μας και ανοιγουμε σε ευθειες με καποια παιδια και εδω και 2 χρονια εχω ενα αυτοκινητο πολυ παρεξηγημενο το οποιο οχι μονο ολοι οι..."σχετικοι"(εμενα μου λες...) με τα αυτοκινητα αλλα και το 95% των ιδιοκτητων του νομιζουν οτι ειναι μονο για την ευθεια...:thumbsdow (ευτυχως επειτα απο τοσο καιρο υπαρχουν πολλοι που τριβουν τα ματια τους και με ρωτανε απο τι αναρτηση φοραω μεχρι ποσα αλογα ειναι και ας φοραω ακομα επειτα απο 60.000χλμ τη μαμα και ας μην ξεπερναει τα 230 το τουρμποκουβαδακι μου)

4)Δεν εκρινα ποτε καποιο αυτοκινητο στην ευθεια της Κερατεας και δε θα το κανω και ποτε μου γιατι καλως 'η κακως εχω αποκτησει μια αλλη παιδεια στο θεμα του αυτοκινητου. :yippee:
Απλα το thread αυτο εχει αυτο το θεμα και...αυτο το θεμα γραφουμε!!

5)Τελος θελω να πω οτι δεν ειναι τρελο (οπως δυστυχως νομιζουν μερικοι) ενα "οχι απολυτο αυτοκινητο του 2007" να ειναι πιο γρηγορο απο ενα "σπορ αυτοκίνητο που σχεδιάστηκε το 2000 και εξέφραζε την επιτομή της τεχνολογίας" :smokin:
Απλα εδωμεσα κοντευουμε να φτασουμε στο αλλο ακρο , οτι ενα Μ3 Ε46 ΦΠΕ μ@μ@ει απο "Μ6" μεχρι "ο,τι κινειται"...

Snoopy
17-05-07, 12:54
@ Octane

Δεν αναφερόμουν σε εσενα δεν σε ξέρω καν.

Οτι είχα να πώ το είπα γενικά για τα ανοίγματα και το κατα πόσο είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη που μετρώνται.

Οποιοδήποτε αυτοκίνητο έχει έστω και αλλαγμένη διάσταση ελαστικών, ΔΕΝ θα έπρεπε να συγκρίνεται με ΤΙΠΟΤΑ νορμάλ.

Ενα Μ3 ΦΠΕ είναι γρήγορο. Ενα Μ3 ΦΠΕ+της παναγιάς τα μάτια είναι πιό γρήγορο και ένα Μ3 ΦΠΕ+της παναγιάς τα μάτια + την άρτα και τα γιάννενα είναι πολύ πολύ πιό γρήγορο.

Ε ΚΑΙ?

δεν έχω καταλάβει το νόημα και αυτό θέλω να μου πεί κάποιος.

Ποιές είναι οι συκγρίσεις που γίνονται και πως απο ένα ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ενός αυτοκινήτου που απέχει πολύ απο νορμάλ, βγάζουμε συμπεράσματα γενικά σε μια ευθεία χιλιων μέτρων...

Octane
17-05-07, 13:02
Ποιές είναι οι συκγρίσεις που γίνονται και πως απο ένα ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ενός αυτοκινήτου που απέχει πολύ απο νορμάλ, βγάζουμε συμπεράσματα γενικά σε μια ευθεία χιλιων μέτρων...

Ελα ντε.Αυτο προσπαθω να καταλαβω και γω.:screwy:

Υ.Γ.Ο Βαγγελακης μιλαει για Μ3 Ε46 και νομιζει οτι ολες εινια σαν τη δικια του...:friday: (τοσο ταφος δηλαδη :icon_kidr )

Action Man
17-05-07, 17:01
Πες τα ρε Δημητρη γιατι παραλιγο να παω το δικο μου για πουλημα σημερα το πρωι......και οχι τιποτε αλλο, ακουστηκε οτι ειναι χαλασμενο και δεν παει καλα και δεν το παιρνουν ουτε για ζαρντινιερα :rofl2:
Μάλιστα...δλδ εσύ δεν θές να ακούς απόψεις-ερωτήσεις κτλ.....
Αλλά έχεις δίκιο....τόσα χρόνια στις κόντρες είσαι σιγά μη δεχτείς..απόψεις-ερωτήσεις τρίτων..:nixweiss:
.....κάνετε τη μύγα...ελέφαντα:thumbsdow

Action Man
17-05-07, 17:12
Καλα ρε δεν εχετε καταλαβει ακομα οτι δουλευω για τον Παντελα???:twak: :p::D

Αφού είσαι ο δικηγόρος μου!:deal:

InsaneDriver
17-05-07, 19:19
Piece...Ας μάθουμε να συζητάμε επιτέλους.

Όποιος διαφωνεί μαζί μας πρέπει να ''ειρωνευτούμε'';

Γίναμε όλοι κοντρέρ και άνθρωποι της πιάτσας μέσα σε μια νύχτα:icon_pai:

EVANGELOS
17-05-07, 19:51
Mάλλον έχει παρεξηγηθεί το χαβαλέ στυλ του χαρακτήρα μου και της φορουμικής συμπεριφοράς μου ...

Λέω λοιπόν :

Aπό ΦΙΛΟΥΣ που μιλάμε , κάνουμε πλάκα κλπ κλπ ΔΕΧΟΜΑΙ κάθε είδους ποστ χαβαλέ - σοβαρό κλπ κλπ

Από ΦΙΛΟΥΣ που τουλάχιστον κάνουμε κουβεντούλα στις συναντήσεις , ανταλλάσουμε κανά pm και ποστ ΔΕΧΟΜΑΙ κάθε είδους ποστ χαβαλέ - σοβαρό κλπ κλπ

Από ΦΙΛΟΥΣ που ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ , ούτε φορουμικά ούτε τηλεφωνικά ούτε άλλως , ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ κάθε είδους ποστ.

Από παιδιά που ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ , ούτε φορουμικά ούτε τηλεφωνικά ούτε άλλως και που ΔΕΝ κάνουν τον κόπο να απαντήσουν ούτε σε pm πάλι ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ κάθε είδους ποστ.

Συνεπώς τα "Βαγγελάκη" κλπ κλπ δε θα απαντηθούν παρά μόνο αν προέρχονται από ΦΙΛΟΥΣ ....

Τέλος βλέπω ότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν είμαστε όλοι ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΙ ....

Lil
17-05-07, 20:00
+1 vangel.... η πλακα εχει και τα ορια της....

EVANGELOS
17-05-07, 20:07
+1 vangel.... η πλακα εχει και τα ορια της....

Από ΦΙΛΟΥΣ στο φόρουμ δεν έχει ... αλλά και ΜΑΓΚΑΣ-ΒΑΡΥ ΠΕΠΟΝΙ και ΧΑΒΑΛΕΣ δε γίνεται ....

Ας γράψει ότι θέλει ο Νίκος Μ5 (π.χ.)... αλλά να μου το παίζει κάποιος βαρύς και ασήκωτος και καλά ... και από την άλλη "βαγγελάκης" και "όψιμος κοντρέρ" κλπ κλπ δε γίνεται ....

Ας ασχοληθούν όσοι χαλιούνται με την πάρτη μου με άλλους χρήστες παρακαλώ .... πλέον δεν ποστάρω οπότε εύκολο είναι να μην ασχολούνται με τα thread μου ... που από ότι κατάλαβα τους χαλάνε ...

P.S. Kαι επειδή ο αντίλογος είναι ότι "ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ" εγώ απλά είπα : ΜΗ ΜΕ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ Μ@Λ@Κ@ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ ...ας κάνουν ότι θέλουν στην τελική ...

Octane
17-05-07, 20:39
"Βαγγελακης" νομιζω εγραψα μονο εγω , αρα υποθετω πως αυτα πανε για μενα.
Τωρα το αν μιλαμε 'η οχι φορουμικα και το αν εχουμε βγει και εχουμε σκοτωθει 'η εχουμε κανει χαβαλε...θα ξερεις και συ ο ιδιος , τι να πω...
Ακομα και στο Υ.Γ. που αναφερεται το "Βαγγελακης" γραφω για το αμαξι σου "τοσο ταφος δηλαδη" σε σχεση με τα αλλα Μ3 Ε46 και αυτο ξερω ακομα και γω οτι δεν ισχυει (αλλα το αντιθετο μαλιστα) αρα ΜΑΛΛΟΝ καλοπροαιρετα ειναι ολα αυτα.

Βασικα βαρεθηκα τις παρεξηγησεις και γι'αυτο ΔΕΝ θα ξαναγραψω σ'αυτο το thread.

Καλη συνεχεια.

greekm3
17-05-07, 20:39
Από ΦΙΛΟΥΣ στο φόρουμ δεν έχει ... αλλά και ΜΑΓΚΑΣ-ΒΑΡΥ ΠΕΠΟΝΙ και ΧΑΒΑΛΕΣ δε γίνεται ....

Ας γράψει ότι θέλει ο Νίκος Μ5 (π.χ.)... αλλά να μου το παίζει κάποιος βαρύς και ασήκωτος και καλά ... και από την άλλη "βαγγελάκης" και "όψιμος κοντρέρ" κλπ κλπ δε γίνεται ....

Ας ασχοληθούν όσοι χαλιούνται με την πάρτη μου με άλλους χρήστες παρακαλώ .... πλέον δεν ποστάρω οπότε εύκολο είναι να μην ασχολούνται με τα thread μου ... που από ότι κατάλαβα τους χαλάνε ...

P.S. Kαι επειδή ο αντίλογος είναι ότι "ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ" εγώ απλά είπα : ΜΗ ΜΕ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ Μ@Λ@Κ@ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ ...ας κάνουν ότι θέλουν στην τελική ...

ρε παρτο χαμπαρι οτι δεν σε σηκωνει το athens city...παντρεψου και ελα επαρχια:icon_pai: ....αλλα εσυ εκει,κοντρερ :drive2: :cheers:

EVANGELOS
17-05-07, 21:04
ρε παρτο χαμπαρι οτι δεν σε σηκωνει το athens city...παντρεψου και ελα επαρχια:icon_pai: ....αλλα εσυ εκει,κοντρερ :drive2: :cheers:

Φίλος μου υποσχέθηκες "θέματα" ... να έρθω να νοικοκυρευτώ ένα πράγμα ...

greekm3
17-05-07, 21:11
Φίλος μου υποσχέθηκες "θέματα" ... να έρθω να νοικοκυρευτώ ένα πράγμα ...

υποσχεση σου εδωσε καποια κυρια για "θεματα"...εγω σου υποσχομαι εξτρα "θεματα":friday: και ...κοντρες μ@λακα:cheers:

EVANGELOS
17-05-07, 21:16
υποσχεση σου εδωσε καποια κυρια για "θεματα"...εγω σου υποσχομαι εξτρα "θεματα":friday: και ...κοντρες μ@λακα:cheers:

Θεωρητικά λέει "και έσσονται δύο εις σάρκα μίαν" ... άρα ... είσαι συνυπεύθυνος .... τέσπα και τα "έξτρα" μιά χαρά ακούγονται ... να γίνουν επιπλέον .... όσο για κόντρες εγώ ΔΕΝ ξέρω από αυτά :dupe:

Panoz_335i
17-05-07, 22:50
Λεω μονο αυτο:
Μ3 Ε36 ειναι λιγο πισω απο Μ3 Ε46.
Μ3 Ε46 ειναι λιγο πισω απο Μ5 Ε39.
Μ3 Ε46 ειναι λιγο (αρκετα) πισω απο 335i.:D

ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΣ ΚΑΝΟΝΙΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΜΕ ΜΑΜΑ Μ3 Ε46 ΚΑΙ 335i ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΜΑΤΑ

ΕΛΕΟΣ

ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΔΩΜΕΣΑ!!!


Καλησπερα σε ολους. Ειχα την εμπειρια (την προηγουμενη εβδομαδα) να πεσω πανω σε ενα Μ3 και να κανω ανοιγμα μαζι του. Το παλικαρι που το ειχε ηταν πολυ ευγενικο και μου ειπε οτι ειχε κανει μια μετατροπη και οτι το αμαξι επαιζε στα 355 αλογα. Ειχε ανοιξει με Carrera 4 , με ΕVO 330HP και τα ειχε παρει. Με την Carrera 4S επαιζε στις λεπτομεριες αλλα μαλλον εχανε (η Μ3) στα σημεια. Δεν ειχε ανοιξει ποτε με 335 οποτε μου ζητησε να κανουμε δοκιμη.

Τα ανοιξαμε 2 φορες απο τα 55/60 χλμ με 2ες. Η πρωτη ηταν με το αντιολισθιτικο ανοιχτο (το δικο μου) καθοτι ξεχασα να το απενεργοποιησω
Xριστουγενιατικο δεντρο το ταμπλω μου και μια κακη αλλαγη 2α σε 3η οριστικοποιησανε την ηδη προδιαγεγραμμενη ητα μου.

Την δευτερη φορα με το αντιολισθιτικο κλειστο καθολη το γεμισμα της 2ας και της τριτης ειμουν μιση καροτσα μπροστα (ισως και λιγο περισοτερο). Με το κουμπωμα της τεταρτης και καπου στα 160/170 χιλιομετρα (αν θυμαμαι καλα) αρχισε να με μαζευει οποτε και με περασε περιπου μιση καροτσα (η μπροστινη μου ροδα ηταν στο υψος της πισω ροδας του) οταν πιασαμε τα φρενα.

Παρατηρηση: και στις δυο παραπανω περιπτωσεις (ακομη και οταν εκανα "αργη" αλλαγη ταχυτητας) οταν η 3η ταχυτητα μου ηταν κουμπωμενη κερδιζα συνεχως εδαφος . Με την αλλαγη σε τεταρτη γινοταν εμφανης η διαφορα των 50 αλογων.

Με το τελος του δευτερου ανοιγματος το παλικαρι ενδειξε ενθουσιασμενο και μου ειπε οτι σιγουρα την Μαμα Μ3 την εχω ανετα. Επισης ειναι πολυ πιθανο με τον τροπο που ειδε το αμαξι μου να ανοιγει να ειμαι και σε θεση να πατησω το ΕVO με την stage 1 μετατροπη των 330 αλογων (ή κατι τετοιο μου ειπε ,τελος παντων).

Τα σχολια δικα σας...ελπιζω να μπορειτε να βγαλετε συμπερασματα.

Για να μην παρεξηγηθω: Τα παραπανω ειναι καθαρα μια εμπιερια που ειχα στον δρομο και δεν υποννοω οτι το "μαμα" Μ3 ειναι υποδεεστερο απο το 335. Το Μ3 αποτελει το ονειρο πολλων χρονων το οποιο ειχα την τυχη να το μετουσιωσω σε μια 335 η οποια με καλυπτει απολυτα.

InsaneDriver
17-05-07, 22:53
Kαι εγώ πιστεύω ότι από ρεπρίζ υπάρχει θέμα με τα Μ3 και την 335...

saikoE39
17-05-07, 22:54
Φυσιολογικα ολα μου κανουν...
Και φυσικα εισαι εμπρος απο Μ3 normal...

Panoz_335i
17-05-07, 23:05
...επισης εχω ανοιξει με Cayman S δυο φορες . Και τις δυο ειμουν μπροστα. Με το απλο Cayman δεν το συζηταμε...σαν σταματημενο.

Με Carrera 4 εχω ανοιξει μια φορα για 500 μετρα. Εβγαλα μουρη μπροστα αλλα μετα φρεναρισε οποτε δεν ξερω ποια θα ηταν η συνεχεια (φανταζομαι η ιδια).

Εχω φαει και λιγο χωμα απο Carrera 4S (δυο φορες παρακαλω) .

Αυτα ειναι ολα...δεν εχω ανοιξει με αλλα αμαξια καθως δεν ειμαι και κοντρακιας (φοβαμαι λιγο :) ).

Ειμαι ευχαριστημενος απο το αμαξι. Πιστευω οτι στα λεφτα του ειναι η καλυτερη επιλογη. Ειναι αδικο να το συγκρινουμε με Μ3 (και για την Μ3 ειναι αδικο επισης) καθως εχει τα δικα του πλεονεκτηματα.

InsaneDriver
18-05-07, 00:42
Panoz ενδιαφέρεσαι να κανονιστούνε φιλικά ανοίγματα;

Πιστεύω θα έχει ενδιαφέρον και θα υπάρχει και χαβαλές...

Nikos M5
18-05-07, 11:01
Μάλιστα...δλδ εσύ δεν θές να ακούς απόψεις-ερωτήσεις κτλ.....
Αλλά έχεις δίκιο....τόσα χρόνια στις κόντρες είσαι σιγά μη δεχτείς..απόψεις-ερωτήσεις τρίτων..:nixweiss:
.....κάνετε τη μύγα...ελέφαντα:thumbsdow

Μπορει να μη το εθεσα πολυ καθαρα η σωστα Παντελη , αλλα δεν ηθελα να παρεξηγηθει κανεις.
Αλλωστε με ξερεις και δε νομιζω να ειναι αυτο το στυλ μου.
Βεβαια σε οτι αφορα το δικο μου αυτοκινητο και το συγκεκριμενο μοντελο ξερεις οτι γνωριζω 5 πραγματακια παραπανω απο καποιον που το εχει οδηγησει 10 φορες με τα ματια του, η εχει κανει μια βολτιτσα γυρω απο μια πλατεια η απο καποιον που το ειχε για ενα-δυο μηνες.
Εγω το Μ5 το γνωριζω πολυ καλα και το χρησιμοποιω κυριως γιαυτο που εχει κατασκευαστει δηλ να καλυπτω μεγαλες αποστασεις ακομα και μεσα στην ιδια ημερα και να κατεβαινω κατω ατσαλακωτος.
Το να στηνω ενα αυτοκινητο 1900 κιλων, με 400 hp στις πισω ροδες στην γλιτσα των ελληνικων δρομων θα εδειχνε ενα ατομο το οποιο πανω απο ολα δε σεβεται το οχημα αυτο αφενος και αφετερου ενα βλακα που αντι να παρει ενα κοντραδικο Μ3 , κανει κοντρες με το "τετραπορτο διαμερισμα".
Εχω κανει τη διαδρομη Ασκληπειο Βουλας - καστρο Μονεμβασιας σε 2 ωρες και 40 λεπτα με σταση για βενζινη.
Για οσους γνωριζουν το δρομο ξερουν οτι ειναι αρκετα χαμηλος χρονος , αλλα εκει ειναι που ευχαριστιεσαι το Μ5 και οχι στην οποιαδηποτε Κερατεα.
Προσπαθησα να σας εξηγησω οσο πιο απλα και σωστα μπορουσα τις διαφορες κτλ αλλα γυριζαμε επι 30 ποστς γυρω απο το ιδιο πραγμα.
Αυτα τα αυτοκινητα πρεπει να ξερεις οτι ειτε δουλευουν ....ειτε δε δουλευουν. Ενδιαμεσες καταστασεις δεν υπαρχουν γιατι οποιαδηποτε βλαβη ειναι εμφανεστατη.
Αυτο βεβαια ισχυει μονο για τα καλοσυντηρημενα ///Μ και οχι τα χρεπια που αγοραζουν καποιοι που δεν αντεχουν να τα συντηρησουν και βαζουν μονο βενζινη οποτε το οχημα καταρρεει σιγα σιγα και ολα φαινονται νορμαλ.
Εχω φτασει πια σε ενα εντελως αδιαφορο σημειο στα περι κοντρας θεματα που δεν εχω να κρυψω κατι απο κανεναν και η κριση μου καθως και τα σχολια μου νομιζω οτι ειναι αντικειμενικα.
Το οτι δεν κανω 50 εκκινησεις την ημερα για να "ειμαι σε φορμα" αν μου κατσει καποιος στο φαναρι δε σημανει οτι δεν κοιμαμαι και τα βραδυα.
Αλλα δε σημαινει κιολας οτι χρειαζομαι και 2 καινουργια χερια και ενα πληρες τσεκ στο αυτοκινητο μου .
Πιστεψε με δουλευει πολυ καλα....παρα πολυ καλα.

Action Man
18-05-07, 11:30
Ok Νίκο,πραγματικά τώρα έγινες σαφής.

Nikos M5
18-05-07, 11:39
:cheers: beers on me...

Snoopy
18-05-07, 12:08
Το να στηνω ενα αυτοκινητο 1900 κιλων, με 400 hp στις πισω ροδες στην γλιτσα των ελληνικων δρομων θα εδειχνε ενα ατομο το οποιο πανω απο ολα δε σεβεται το οχημα αυτο αφενος και αφετερου ενα βλακα που αντι να παρει ενα κοντραδικο Μ3 , κανει κοντρες με το "τετραπορτο διαμερισμα".
.

+1
Πολύ σωστή άποψη και ξεκαθαρισμένη

Φυσικά τώρα που την εκφράζει ιδιοκτήτης Μ5 είναι σωστή.
Οταν την εκφράζει κουλός με τροπέτο, παίρνει mail που του λέει πως -ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια-...

Nikos M5
18-05-07, 12:34
...επισης εχω ανοιξει με Cayman S δυο φορες . Και τις δυο ειμουν μπροστα. Με το απλο Cayman δεν το συζηταμε...σαν σταματημενο.

Με Carrera 4 εχω ανοιξει μια φορα για 500 μετρα. Εβγαλα μουρη μπροστα αλλα μετα φρεναρισε οποτε δεν ξερω ποια θα ηταν η συνεχεια (φανταζομαι η ιδια).

Εχω φαει και λιγο χωμα απο Carrera 4S (δυο φορες παρακαλω) .

Αυτα ειναι ολα...δεν εχω ανοιξει με αλλα αμαξια καθως δεν ειμαι και κοντρακιας (φοβαμαι λιγο :) ).

Ειμαι ευχαριστημενος απο το αμαξι. Πιστευω οτι στα λεφτα του ειναι η καλυτερη επιλογη. Ειναι αδικο να το συγκρινουμε με Μ3 (και για την Μ3 ειναι αδικο επισης) καθως εχει τα δικα του πλεονεκτηματα.

Ειναι οτι πιο κοντινο σε αυτο που λενε οι αγγλαρες "Wolf in sheep's clothing".
Ελα την επομενη φορα στο Πλαζα να το δουμε και απο κοντα .
Εχει πολυ ενδιαφερον.

EVANGELOS
18-05-07, 13:31
Πάνο +1 για τα ανοίγματα ... και προφανώς +1 που αυτή τη φορά τα έγραψες όπως και στα pm σου.
Ο Πάνος 335 απλά παρεξηγήθηκε λόγω εκείνου του πόστ περί "κερνάω αβέρτα τσάι κλπ κλπ" που το εννούσε για πλάκα και το πήραμε στα σοβαρά.
Να γίνει η συνάντηση ρε παιδί ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ είτε με πάτημα είτε χωρίς .... άντε να σε δούμε ... βασικά το μοτεράκι σου θέλουμε να δούμε ... χιχιχι

p.s OCTANE +1 :cheers: ...

Geo_3D
18-05-07, 14:39
:+1: και απο μενα Νικο!!!

yiannis2002
18-05-07, 14:54
+1000 και από μένα Νίκο. Τώρα ετέθη σωστά το θέμα!

BMW523i
18-05-07, 20:29
Λοιπόν εγώ θα πω μια διαφορετική άποψη! Δεν νομίζω ότι το Μ5 είναι ένα αυτοκίνητο το οποίο κατασκευάστηκε για να καταπίνει χιλιόμετρα και να είσαι ατσαλάκωτος διότι αυτό το κάνουν όλα τα σημερινά αυτοκίνητα! Μπορεί να μην έχω Μ5 αλλά το θέλω για σπορ αυτοκίνητο που πιστεύω ότι είναι! Καλό χρυσό το Μ3 αλλά δεν είναι το όνειρο του καθενός! Καταλαβαίνω απόλυτα αυτά που λέει ο Νίκος περί ελληνικών δρόμων κτλ αλλά δεν μ αρέσει να λέμε ότι το Μ5 δεν είναι κοντράδικο ή δεν είναι σπορ αμάξι! Χωρίς παρεξήγηση, απλά την γνώμη μας λέμε!

Snoopy
18-05-07, 20:51
Λοιπόν εγώ θα πω μια διαφορετική άποψη! Δεν νομίζω ότι το Μ5 είναι ένα αυτοκίνητο το οποίο κατασκευάστηκε για να καταπίνει χιλιόμετρα και να είσαι ατσαλάκωτος διότι αυτό το κάνουν όλα τα σημερινά αυτοκίνητα! Μπορεί να μην έχω Μ5 αλλά το θέλω για σπορ αυτοκίνητο που πιστεύω ότι είναι! Καλό χρυσό το Μ3 αλλά δεν είναι το όνειρο του καθενός! Καταλαβαίνω απόλυτα αυτά που λέει ο Νίκος περί ελληνικών δρόμων κτλ αλλά δεν μ αρέσει να λέμε ότι το Μ5 δεν είναι κοντράδικο ή δεν είναι σπορ αμάξι! Χωρίς παρεξήγηση, απλά την γνώμη μας λέμε!

να θεωρήσω τότε πως δεν έχεις οδηγήσει Μ5? καμμία σχέση με κάνενα σημερινό αυτοκίνητο της όποιας εταιρείας...

Το Μ5 είναι ένα πραγματικά γνήσιο GT. (όπου GT καμμία σχέση με GTi - να θυμίσω την Φερράρι GT-O κτλ)

Παρακαλω όσοι δεν ξέρουν τι σημαίνει GT ή έχουν καποιο Swift Gti να μην αρχίσουν να το συγκρίνουν. Οκ?

GT την καλή εκείνη εποχή σήμαινε την κορυφή της κατηγορίας ενός μοντέλου (βλέπε Μ) και συνήθως ήταν
Α - πανάκριβο
Β - πολυτελέστατο
Γ- Πανγρήγορο
Δ - προαιρετικά και Ο - ομολογκάτο - για αγώνες GT.

To M3 πάλι είναι αυτό που παλιά λέγανε Sprint (ΟΧΙ ΑΛΦΑΣΟΥΝΤ) ή μερικές φορές οι Αγγλοι Sport Special (ss).

Αυτά για τους κωλόγερους που τα θυμούνται.

BMW523i
19-05-07, 11:54
Συγνώμη για το 2ο οφ τοπικ! Αν το Μ5 είναι GT τότε το 540 και κάθε 5ΧΧ τι είναι, ένα απλό μέσω μετακίνησης με παραπανίσιους ίππους????? Είναι γνωστό σε όλους ότι δεν έχω καβαλήσει ποτέ Μ5 και οδηγώ ένα ταπεινό 523! Για μένα ήταν είναι και θα παραμείνει ένα 4πορτο πολυτελέστατο πανέμορφο άνετο σπορ αυτοκίνητο και όχι ένα απλό GT όπως τα υπόλοιπα 5ΧΧ!:offtopic:

Snoopy
19-05-07, 13:45
να θεωρήσω τότε πως δεν έχεις οδηγήσει Μ5? καμμία σχέση με κάνενα σημερινό αυτοκίνητο της όποιας εταιρείας...

Το Μ5 είναι ένα πραγματικά γνήσιο GT. (όπου GT καμμία σχέση με GTi - να θυμίσω την Φερράρι GT-O κτλ)

Αυτά για τους κωλόγερους που τα θυμούνται.

Συγνώμη για το 2ο οφ τοπικ! Αν το Μ5 είναι GT τότε το 540 και κάθε 5ΧΧ τι είναι, ένα απλό μέσω μετακίνησης με παραπανίσιους ίππους????? Είναι γνωστό σε όλους ότι δεν έχω καβαλήσει ποτέ Μ5 και οδηγώ ένα ταπεινό 523! Για μένα ήταν είναι και θα παραμείνει ένα 4πορτο πολυτελέστατο πανέμορφο άνετο σπορ αυτοκίνητο και όχι ένα απλό GT όπως τα υπόλοιπα 5ΧΧ!:offtopic:

Το 540 είναι ST sport tourer

η ΤΙ για τους ιταλούς - όπου ΤΙ = turismo internationale και όχι τούρμπο ιντζέξιον.

Μόλις βρώ που το έχω το κείμενο του Σέτραιτ θα σου το στείλω είναι εκπληκτικό και λύνει πολλές απορίες.

Αν το θες φυσικά.

saikoE39
19-05-07, 17:23
Ναι και η γιαγια μου.....αν ειχες ροδες.....θα ηταν skate....
Ασε μας ρε Σταματη τωρα.......
Δεν μπορω να τα ακουω αυτα......
Και ειδικα απο εσενα.......
Οκ....εχει χαθει η μπαλα....
Στειλε το κειμενο και σε εμενα.....το θελω...να βγαλω τα ματια μου.....

EVANGELOS
19-05-07, 19:21
To M5 είναι GT ... Grand Tropet .... :owned: χιχιχιχιχι :rockon: :nutkick:

Snoopy
20-05-07, 16:29
Ναι και η γιαγια μου.....αν ειχες ροδες.....θα ηταν skate....
Ασε μας ρε Σταματη τωρα.......
Δεν μπορω να τα ακουω αυτα......
Και ειδικα απο εσενα.......
Οκ....εχει χαθει η μπαλα....
Στειλε το κειμενο και σε εμενα.....το θελω...να βγαλω τα ματια μου.....

Συγνώμη για το 2ο οφ τοπικ! Αν το Μ5 είναι GT τότε το 540 και κάθε 5ΧΧ τι είναι, ένα απλό μέσω μετακίνησης με παραπανίσιους ίππους????? Είναι γνωστό σε όλους ότι δεν έχω καβαλήσει ποτέ Μ5 και οδηγώ ένα ταπεινό 523! Για μένα ήταν είναι και θα παραμείνει ένα 4πορτο πολυτελέστατο πανέμορφο άνετο σπορ αυτοκίνητο και όχι ένα απλό GT όπως τα υπόλοιπα 5ΧΧ!:offtopic:


http://www.youtube.com/watch?v=tUJpOD5qvhA

Nikos M5
20-05-07, 22:03
Συγνώμη για το 2ο οφ τοπικ! Αν το Μ5 είναι GT τότε το 540 και κάθε 5ΧΧ τι είναι, ένα απλό μέσω μετακίνησης με παραπανίσιους ίππους????? Είναι γνωστό σε όλους ότι δεν έχω καβαλήσει ποτέ Μ5 και οδηγώ ένα ταπεινό 523! Για μένα ήταν είναι και θα παραμείνει ένα 4πορτο πολυτελέστατο πανέμορφο άνετο σπορ αυτοκίνητο και όχι ένα απλό GT όπως τα υπόλοιπα 5ΧΧ!:offtopic:

Καθε γνωμη απολυτα σεβαστη οταν ειναι τεκμηρειωμενη.
Θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι πολλα συγχρονα αυτοκινητα και τζιποειδη προσφερουν ανετη και ξεκουραστη οδηγηση ωρων.
Απλα για το Μ5 εχω αλλη γνωμη ως προς το οτι ειναι ενα ικανοτατο και πανισχυρο αυτοκινητο, οχι GT (grande tourisme) μιας και κατι τετοιο ειναι το Μ6 , αλλα ενα business express οπως το λενε οι Γερμανοι.
Θα σε παει απο το Α στο Β με τη μεγιστη ανεση, ταχυτητα , ασφαλεια και πολυτελεια.
Απλα δε νομιζω οτι ειναι το fun car που ειναι το Μ3.
Και αυτο εχει τα υπερ του και τα κατα του.
Με ενα καλοστημενο Μ3 μπορεις ανετα να παιξεις σε ενα γρηγορο στροφιλικι με ενα 911.
Με το Μ5 δεν μπορεις (και μιλαω για το Ε39) λογω ογκου και ειδικοτερα βαρους.Και αν υποτιμησεις τον παραγοντα αυτο η ζημια δυστηχως ειναι συχνα τεραστια και δεν περιοριζεται μονο σε λαμαρινες μιας και τα χιλιομετρα που μαζευει ειναι πολλα.
Επισης δε μου αρεσει ιδιαιτερα η εικονα ενος "στημμενου" για κοντρα στο φαναρι Μ5 σε σχεση με ενα Μ3 που το βλεπεις και το χαιρεσαι λες και ειναι φτιαγμενο γι αυτο.
Προς θεου δεν εννοω οτι δεν το πλακωνω η αν θα κατσει μια καλη ευκαιρια δε θα κανω κοντρα ετσι? Απεναντιας θα του πιω το αιμα, απλα αν εχω σκοπο μονο αυτες τις δραστηριοτητες νομιζω ειναι καλυτερα να παρω ενα φτιαγμενο Μ3 αντι να λιωνω το τετραπορτο διαμερισμα.
Οπως ειπα και πιο πανω, δεν ειναι για μενα τοσο πολυ ενα fun car οσο ενα great all rounder που "τα κανει ολα και συμφερει" και γι αυτο κερδιζε και κερδιζει ακομα ενα σωρο τιτλους απο την αγορα του αυτοκινητου.

saikoE39
20-05-07, 22:34
Καθε γνωμη απολυτα σεβαστη οταν ειναι τεκμηρειωμενη.
Θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι πολλα συγχρονα αυτοκινητα και τζιποειδη προσφερουν ανετη και ξεκουραστη οδηγηση ωρων.
Απλα για το Μ5 εχω αλλη γνωμη ως προς το οτι ειναι ενα ικανοτατο και πανισχυρο αυτοκινητο, οχι GT (grande tourisme) μιας και κατι τετοιο ειναι το Μ6 , αλλα ενα business express οπως το λενε οι Γερμανοι.
Θα σε παει απο το Α στο Β με τη μεγιστη ανεση, ταχυτητα , ασφαλεια και πολυτελεια.
Απλα δε νομιζω οτι ειναι το fun car που ειναι το Μ3.
Και αυτο εχει τα υπερ του και τα κατα του.
Με ενα καλοστημενο Μ3 μπορεις ανετα να παιξεις σε ενα γρηγορο στροφιλικι με ενα 911.
Με το Μ5 δεν μπορεις (και μιλαω για το Ε39) λογω ογκου και ειδικοτερα βαρους.Και αν υποτιμησεις τον παραγοντα αυτο η ζημια δυστηχως ειναι συχνα τεραστια και δεν περιοριζεται μονο σε λαμαρινες μιας και τα χιλιομετρα που μαζευει ειναι πολλα.
Επισης δε μου αρεσει ιδιαιτερα η εικονα ενος "στημμενου" για κοντρα στο φαναρι Μ5 σε σχεση με ενα Μ3 που το βλεπεις και το χαιρεσαι λες και ειναι φτιαγμενο γι αυτο.
Οπως ειπα και πιο πανω, δεν ειναι για μενα τοσο πολυ ενα fun car οσο ενα great all rounder που "τα κανει ολα και συμφερει" και γι αυτο κερδιζε και κερδιζει ακομα ενα σωρο τιτλους απο την αγορα του αυτοκινητου.
Συμφωνω μαζι σου.....
Αλλα σχεδον κανενα οχημα δεν ειναι στημμενο για κοντρες...
Εχουν μεγαλη σημασια οι προτιμησεις του καθε οδηγου...
Και πιστευω πως το Μ5 ειναι ενα οχημα...το οποιο ειναι κατασκευασμενο..
Για να μπορει να καλυπτει ολους τους οδηγους...
Και ολες τις οδηγικες αποψεις...

Nikos M5
20-05-07, 22:48
Σαικο μαζι σου....απλα λεω οτι αντι να κοντραρεις με ολοκληρο διαμερισμα, καλυτερα να το κανεις με μια γκαρσονιερα...
Και σκεψου και κατι αλλο.....οι φθορες οταν σκιζεις ενα Μ5 ειναι αντιστοιχα μεγαλες, που συνεπαγεται χοντρο χωσιμο.
Αλλα αν γουσταρει η νυφη και ο γαμπρος.......δε μου πεφτει εμενα λογος

saikoE39
20-05-07, 23:33
Εγραψες στην πρωτη σειρα παλι....
Σιγουρα.....οι φθορες πρεπει να ειναι μεγαλες...
Εγω ενα ταπεινο 520 εχω...και εβγαλα με τα λαστηχα μου μολις 16.000 χλμ...
Και απλα μπαινω στην σκεψη...αν ειχε 18αρες τι θα εσκαγα....και δεν θελω..
Ακομα το διαφορικο μου ειναι ετοιμο να τα δωσει ολα κατω...αν ηταν Μ5 τι θα εκανα...αλλα την κ@υλα...και τις μλκς..τις πληρωνεις ακριβα..στα 19 μου το εχω καταλαβει πολυ καλα....
Σε 4 χρονια απο τωρα θα σου εχω απαντησει...με τεκμηριωση αν το Μ5 κανει για αυτα που εχω εγω στο μυαλο μου...
Κωστας.

BMW523i
21-05-07, 07:48
Τώρα μάλιστα! Έτσι όπως το έθεσες τώρα το θέμα Νίκο συμφωνούμε! Πριν μου φάνηκε ότι το υποτιμάς πολύ το Μ5! Αυτά τα συμπεράσματα βγαίνουν όταν τα γράφεις σε ένα φόρουμ και δεν τα συζητάς από κοντά!

alexcsl
21-05-07, 08:13
Σιγουρα.....οι φθορες πρεπει να ειναι μεγαλες...
Εγω ενα ταπεινο 520 εχω...και εβγαλα με τα λαστηχα μου μολις 16.000 χλμ...
Και απλα μπαινω στην σκεψη...αν ειχε 18αρες τι θα εσκαγα....και δεν θελω..

Και καλά κάνεις και δεν το σκέφτεσαι,
γιατί αν είσαι φουντωτικός με το Μ5,
στην ΜΙΑ αλλαγή λαδιών (7000κμ)
θέλεις ΔΥΟ αλλαγές στα πίσω και
μία στα μπροστά.

Εμπειρικά στο λεω.

saikoE39
22-05-07, 00:39
Καλυτερα 520 με 14αρες....