PDA

Επιστροφή στο Forum : 54o RALLY ACROPOLIS


Action Man
22-05-07, 16:17
31 Μαίου-3 Ιουνίου τα τέρατα του WRC θα τρέξουν στα Ελληνικά χώματα!!:rockon:
Πληροφορίες-φωτογραφίες κτλ σε αυτό το thread.
Mιά φώτο απο τον περσινό νικητή!
http://img446.imageshack.us/img446/8589/12uh2.jpg (http://imageshack.us)

και το ωράριο..
http://www.acropolisrally.gr/el/show.php?page=itinerary

yiannis2002
22-05-07, 16:24
Θα είμεθα παρόντες στην Υπερειδική στο Μαρκόπουλο!

Action Man
22-05-07, 16:29
Σωστός Γιάννη!
Τα μόνο οχήματα που προσφέρουν θέαμα στην υπερειδική είναι τα ιστορικά.-

yiannis2002
22-05-07, 16:32
Την επόμενη Πέμπτη έχουμε δοκιμές, οπότε θα σας μεταφέρω και εντυπώσεις από μέσα. Το καλύτερο είναι πως αυτή την φορά η υπερειδική είναι χωμάτινη, και πως υπάρχουν ειδικές πολύ κοντά στην Αθήνα, με ευκολη πρόσβαση!

Nikos M5
22-05-07, 16:35
Παντελη σορρυ αλλα εχεις μεινει λιγο πισω.......φετος αλλαξε ονομασια το ραλλυ και λεγεται "THE OUT OF WATER 54th ATTICA RALLY ", η ελληνιστι "ΤΟ 54o ΞΕΝΕΡΩΤΟ ΡΑΛΛΥ ΑΤΤΙΚΗΣ " .
Ουστ ρεεεεεεεεεεεεεεεεε........να μην παει κανεις.............θελουμε το ραλλυ μας πισω οπως ηταν..................ουυυυυυ ρεεεεεεεεεε......!!!!

:ban: στους ξενερωτους ΤΩΡΑ

sakkunen
22-05-07, 19:07
Η Θήβα κ η Αγία Σωτήρα είναι οι ίδιες με πέρσι?

sakkunen
22-05-07, 19:29
Παντελη σορρυ αλλα εχεις μεινει λιγο πισω.......φετος αλλαξε ονομασια το ραλλυ και λεγεται "THE OUT OF WATER 54th ATTICA RALLY ", η ελληνιστι "ΤΟ 54o ΞΕΝΕΡΩΤΟ ΡΑΛΛΥ ΑΤΤΙΚΗΣ " .
Ουστ ρεεεεεεεεεεεεεεεεε........να μην παει κανεις.............θελουμε το ραλλυ μας πισω οπως ηταν..................ουυυυυυ ρεεεεεεεεεε......!!!!

:ban: στους ξενερωτους ΤΩΡΑ


Εγώ πάλι λέω να κατεβούν όλοι, γιατι έστω κι έτσι το χουμε το ραλλι.

Κ με τους πολωνούς, τους Άραβες κ λοιπούς ν καραδοκούν κ τα της Κύπρου γνωστά δεν είναι ν δίνεις αφορμές...:thumbsdow

Chris316
22-05-07, 19:34
Συμφωνώ απόλυτα με Sakkunen. Έχουν αλλάξει τα στάνταρ και καλύτερα να μη δίνουμε αφορμές. Εξ άλλου σημασία έχει η διοργάνωση και όχι η τοποθεσίες.

yiannis2002
22-05-07, 21:29
Κατατέθηκε ερώτηση στη βουλή, κατά πόσο θα ενοχλήσουν τα άλογα, τα αγωνιστικά 3 φορές στον ιππόδρομο. Το βλέπω να πηγαίνει για ακύρωση όπως και ο Υμηττός

oldcarskickass
22-05-07, 21:58
Κατατέθηκε ερώτηση στη βουλή, κατά πόσο θα ενοχλήσουν τα άλογα, τα αγωνιστικά 3 φορές στον ιππόδρομο. Το βλέπω να πηγαίνει για ακύρωση όπως και ο Υμηττός

Παρόμοιο θέμα είχε γίνει και με συναυλία των stones η οποία άλλαξε τελικά τοποθεσία (άσχετο).

Πληροφορίες για τις ειδικές και τέτοια έχουμε;

Που θα γίνουν;Αν θα κλείσει κανένας δρόμος κτλ;

yiannis2002
22-05-07, 22:15
Δείτε αυτό
http://www.rally.gr/default.asp?menu_code=main-article&race_id=500&article_id=12383
στο τέλος δεν θα γίνεται τίποτα στην Ελλάδα και θα τελειώσει το παραμύθι

Dim77
22-05-07, 22:47
Ε μα τώρα τι λέμε? Να πάθουν βαβά τα άλογα?
Έλεος.
Γιαυτό οι αγώνες πάνε από το κακό στο χειρότερο!!!(και ακόμα και όσοι τους αγαπάμε τους έχουμε σιχαθεί πιά)

Καλύτερα ήταν τουλάχιστον πριν 3-4 χρόνια στα βουνά.
(για να μη πώ για πιο παλιά πριν 10+ χρόνια, που είχε 45 ειδικές)
Η παρακολούθηση ήταν μια φοβερή περιπέτεια...
Τώρα...@@ (άσε που άν καταφέρεις να βρείς καμμιά θέση που να επιτρέπεται και να έχει και θέαμα είναι θαύμα)

Dim77
22-05-07, 23:01
Βέβαια για να λέμε του στραβού το δίκιο δε φταίνε τα άλογα.

Από τη στιγμή που φέρανε τον αγώνα μέσα στην Αττική ήταν μαθηματικά βέβαιο ότι θα γίνει σκ@τ@!!!!

Αλλά πώς θα "αξιοποιήσουμε" τα Ολυμπιακά έργα?:bs:

Να κάνουμε και 10 υπερειδικές όπου έχει λίγο χώρο να τα οικονομήσουμε από τα εισητήρια.

Ας γινόταν όμως σε κάποιο χώρο που πραγματικά να γίνει κατι ωραίο (και μη μου πείτε για ΟΑΚΑ)..έλεος!!!

Ο αγώνας έπρεπε να μείνει μακριά (π.χ. όπως ήταν με κέντρο τη Λαμία ή την Ιτέα) ήταν σχετικά εύκολα προσβάσιμος και από τη Βόρεια Ελλάδα, την Πελοπόννησο, Ήπειρο κλπ κλπ. σε υπέροχα τοπία.

Σε λίγο θα τον κάνουν μόνο σε υπερειδικές για τα εισητήρια και την τηλεθέαση. (με αποτέλεσμα να γίνει και αυτό βαρετό)

Action Man
23-05-07, 00:26
Παιδιά,η αλήθεια είναι οτι το σημερινό Ακρόπολις δεν έχει καμία σχέση με το παλιό καλό Ακροπολις...
Θέλουν να μας μαντρώσουν στις υπερειδικές...και μπροστά από την οθόνη της τηλεόρασης...

Stakaman318is
23-05-07, 00:52
Το ράλλυ μεταφέρθηκε στην Αττική μετά από πολλαπλά αιτήματα των ομάδων ώστε να μειωθούν οι αποστάσεις από την Αθήνα όπου και καταφθάνουν τα πληρώματα. Προσπαθούν να μειώσουν τα έξοδα στο ελάχιστο!!!Και μην πει κάποιος σιγά τα έξοδα για την μεταφορά μέχρι τη Λαμία. Δεν είναι μόνο η Ελλάδα. Αν αυτό συμβαίνει σε κάθε χώρα τα έξοδα είναι πολλαπλά στο τέλος του χρόνου για μία ομάδα.Και όταν βλέπουμε ομάδες όπως η Skoda και η Mitsubishi να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν και μένουν κάποια χρόνια εκτός πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε να και να κάνουμε σαν οργανωτική αρχή ό,τι είναι δυνατό για να μας προτιμήσουν και του χρόνου. Είναι μεγάλη υπόθεση να διεξάγεται το παγκόσμιο πρωτάθλημα ράλλυ στη χώρα μας. Και όταν ανακηρυσσόμαστε παγκοσμίως το καλύτερο ράλλυ για το 2005 αυτό νομίζω κάτι λέει!!!Υποστήριξη από όλους χρειάζεται. Ραντεβού στα βουνά λοιπόν και όπως λέει και ο Fairytail
C U OUT THERE

Action Man
23-05-07, 00:56
Το ράλλυ μεταφέρθηκε στην Αττική μετά από πολλαπλά αιτήματα των ομάδων ώστε να μειωθούν οι αποστάσεις από την Αθήνα όπου και καταφθάνουν τα πληρώματα. Προσπαθούν να μειώσουν τα έξοδα στο ελάχιστο!!!Και μην πει κάποιος σιγά τα έξοδα για την μεταφορά μέχρι τη Λαμία. Δεν είναι μόνο η Ελλάδα. Αν αυτό συμβαίνει σε κάθε χώρα τα έξοδα είναι πολλαπλά στο τέλος του χρόνου για μία ομάδα.Και όταν βλέπουμε ομάδες όπως η Skoda και η Mitsubishi να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν και μένουν κάποια χρόνια εκτός πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε να και να κάνουμε σαν οργανωτική αρχή ό,τι είναι δυνατό για να μας προτιμήσουν και του χρόνου. Είναι μεγάλη υπόθεση να διεξάγεται το παγκόσμιο πρωτάθλημα ράλλυ στη χώρα μας. Και όταν ανακηρυσσόμαστε παγκοσμίως το καλύτερο ράλλυ για το 2005 αυτό νομίζω κάτι λέει!!!Υποστήριξη από όλους χρειάζεται. Ραντεβού στα βουνά λοιπόν και όπως λέει και ο Fairytail
C U OUT THERE

Φίλε μου,δεν προσπαθούν να μειώσουν τα έξοδα.....αυτό είναι δικαιολογία...προσπαθούν να σε αναγκάσουν να σταματήσεις να πηγαίνεις στο βουνό,και να πληρώνεις για να δεις τον αγώνα...
ΤΟ 2005 ήταν το τελευταίο ΚΑΛΟ Ακροπολις.....το 2006 ήταν το χειρότερο...και φέτος πάλι δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα..

Dim77
23-05-07, 01:01
Δυστυχώς το 2005 δεν ήταν το καλύτερο επειδή ήταν πολύ καλό, αλλά επειδή έχει πέσει πολύ το στάνταρ!!!
Πέρσι ήταν τραγικό...και φέτος...
Τουλάχιστον παλιά (πριν μερικά χρόνια) είχε περιπετειούλα για όποιον θεατή γουσταρε να ακολουθήσει και ήταν μια ωραία εκδρομή...
Εντωμεταξύ η ακύρωση του Υμηττού (λόγω Δήμου Χολαργού από ότι διαβασα) λίγο πριν την εκκινηση δε νομίζω να χαροποιεί τους άρχοντες του σπορ!

Action Man
23-05-07, 01:04
Τεσπά... ποτέ δεν θα ξαναγίνει όπως παλιά..

sakkunen
23-05-07, 01:08
Φίλε μου,δεν προσπαθούν να μειώσουν τα έξοδα.....αυτό είναι δικαιολογία...προσπαθούν να σε αναγκάσουν να σταματήσεις να πηγαίνεις στο βουνό,και να πληρώνεις για να δεις τον αγώνα...
ΤΟ 2005 ήταν το τελευταίο ΚΑΛΟ Ακροπολις.....το 2006 ήταν το χειρότερο...και φέτος πάλι δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα..

Εντάξει, υπερβολικό είναι αυτό.Το πολύ χρήμα είναι στην τηλεοπτική μετάδοση και γι αυτό θέλουν τις επαναλαμβανόμενες ειδικές που είναι κοντά μεταξύ τους.

Εντωμεταξύ η ακύρωση του Υμηττού (λόγω Δήμου Χολαργού από ότι διαβασα) λίγο πριν την εκκινηση δε νομίζω να χαροποιεί τους άρχοντες του σπορ!

Μα ο Υμηττός κ πέρσι ακυρώθηκε για λόγους ασφαλείας.

Stakaman318is
23-05-07, 01:08
Λες να τους συμφέρει να μας ξενερώσουν;; Αν εσύ ή εγώ ξενερώσουμε από τις ειδικές θα πάμε να τους τα ακουμπήσουμε στην υπερειδική;; Εγώ τουλάχιστον δε θα πάω πουθενά. Αν θα προσέξεις καλύτερα όντως προσπαθούν να μειώσουν τα έξοδα. Σε κάποια εποχή αν θυμάσαι συζητούσαν για δραματική μείωση των αριθμών των ε.δ. γιατί υπήρχαν ομάδες που δεν μπορούσαν οικονομικά να ανταπεξέλθουν σε τόδες πολλές ε.δ. Και αυτό προοριζόταν και για άλλες χώρες και όχι μόνο για την Ελλάδα.

Action Man
23-05-07, 01:12
Μα ο Υμηττός κ πέρσι ακυρώθηκε για λόγους ασφαλείας.
Δέν ακυρώθηκε πέρυσι.

Dim77
23-05-07, 01:14
Ε ναι το κόστος έχει ανέβει πολύ γιατί θέλουμε και αγώνα στο Μεξικό, και εδώ και εκεί και αλλού...
Εχουν διπλασιάσει σχεδόν τον αριθμό των αγώνων αρα από κάπου πρέπει να κόψουν.
Αλλά το WRC έχει συνολικά φθίνουσα πορεία γενικά μετά το 2002-2003

Action Man
23-05-07, 01:17
Παίδες θα ήθελα να συνεχίσουμε αυτό το thread με πληροφορίες για το φετινό "rally of greece":jester: και μετά την λήξη του με φωτογραφίες και εντυπώσεις.
ευχαριστώ.

Stakaman318is
23-05-07, 01:25
ΟΚ.Θα σας έχω έτοιμο DVD με πολύ καλές προσωπικές φωτό και πιθανών και βίντεο.Θα τις μοιραστούμε σε κάποια συνάντησή μας. Εγώ ξέρω από τώρα 'οτι θα βρίσκομαι στις ε.δ. 4, 8, 12, 16 και μάλλον στις 18 και 21.

sakkunen
23-05-07, 01:33
Δέν ακυρώθηκε πέρυσι.

Χμ, σωστά, απλά ήταν κλειστή για το κοινό!

Nikos M5
23-05-07, 12:29
Αγαπητοι συμφορουμητες.........η ψυχη του Ακροπολις δεν ειναι ουτε η Subaru ουτε η Mitsu ουτε η Ford ουτε η Citroen ουτε η Scoda ασχετα αν οι ποιο πολλοι πανε για να δουν μονο αυτους.
Ηταν , ειναι θα ειναι ο απλος ελληνας οδηγος, ημιεπαγγελματιας, πλουσιος η φτωχος ο οποιος υποστηριζει το ραλλυ αυτο με δεκαδες παρουσιες εναντι υψηλου αντιτιμου συμμετοχης εδω και 50 χρονια.
Οταν μπορει και ανταπεξερχεται ο κακομοιρης ο ιδιωτης στα βουνα και στα λαγκαδια με τον κοπο και τον ιδρωτα μιας χρονιας για 3 μονο ημερες, τα εργοστασια και οι μεγαλες ομαδες καλα θα κανουν να σωπαινουν για τα μεγαλα εξοδα.
Αν αυτοι θελουν 15 ελικοπτερα για να νικησει ο ενας τον αλλον ειναι προβλημα τους.
Ποιος θυμαται την εικονα των ferry boats με φορτωμενα μεσα ολα τα θηρια και μπροστα μπροστα τη μουρη της Celica να ειναι ετοιμη να χυμιξει στο ντοκο??
Ας το χαιρονται οπως το εκαναν.

yiannis2002
23-05-07, 14:34
Αγαπητοι συμφορουμητες.........η ψυχη του Ακροπολις δεν ειναι ουτε η Subaru ουτε η Mitsu ουτε η Ford ουτε η Citroen ουτε η Scoda ασχετα αν οι ποιο πολλοι πανε για να δουν μονο αυτους.
Ηταν , ειναι θα ειναι ο απλος ελληνας οδηγος, ημιεπαγγελματιας, πλουσιος η φτωχος ο οποιος υποστηριζει το ραλλυ αυτο με δεκαδες παρουσιες εναντι υψηλου αντιτιμου συμμετοχης εδω και 50 χρονια.
Ας το χαιρονται οπως το εκαναν.


Το πραγματικό ακρόπολις, αυτό του Έλληνα ερασιτέχνη και της Παντελονίδειος Racing Team, είναι το Ιστορικό. Δυστυχώς. Το Rally of Greece, απευθύνεται στους επαγγελματίες και μόνο αυτούς. Ο απλός μη διαπλεκόμενος θεατής πρέπει να ψάξει για καταφύγιο αλλού. Το ίδιο και ο ερασιτέχνης αγωνιζόμενος που έχει για σέρβις τον κολλητό του, βάζει μισά μισά τα έξοδα και φτιάχνει το αμάξι ένα χρόνο για να τρέξει 3 μέρες. Το έχω δεί το έργο από πολλές πλευρές, από τότε που με θυμάμαι. Τελευταίο καλό ακρόπολις που θυμάμαι ήταν του 91, με υπερειδική στην Ανάβυσσο, ιντεγκράλε, Ερικσον με Γκάλαντ, Στρατισίνο στην πρώτη με Gr N και Ιαβέρη με Μάντα (μόνο στην Ανάβυσσο, μετά έμεινε). Πλέον ο αγώνας είναι για τους επαγγελματίες με τ αυτοκίνητα play station.
Φέτος δεν θα τρέξω ούτε στην υπερειδική, βαρέθηκα, κουράστηκα, ξενέρωσα.

Nikos M5
23-05-07, 15:35
Χαιρομαι πολυ που συμφωνουμε Γιαννη.

Βαρεθηκα να εχω τον Big brother διαρκως μπροστα μου να μου οριζει τι θα δω και πως θα το δω.

Καποιοι μικροτεροι μπορει να μας παρεξηγουν και να νομιζουν οτι μας αρεσει η παρελθοντολογια η μεμψημοιρια και οτι ολα παλιοτερα ηταν καλυτερα και ισως μας θεωρουν και λιγο γραφικους.

Παιδια ειλικρινα, καλος και ο Σανιδας, ο Σολμπεργκ, ο Λεμπ, αλλα αν εχεις δει τα ιεαρα τερατα ζωντανα και μιλαμε για μορφες ηγετικες και πληθωρικες απο Κανκουνεν εως Σαινθ και απο Βατανεν εως Μουτον και Μικολα και Αλεν η Ρερλ η Μπλονγκβιστ στα γκρουπ Β και μετεπειτα Α στο πραγματικο Ακροπολις που ετρεχε στο 1/4 της Ελλαδας με δυσκολες διαδρομες , σπαστηρια, νυχτερινες ειδικες , Καλαμπακα, Φθιωτιδα, Βοιωτια, Αττικη και με εξωπραγματικα αυτοκινητα στην αρχη στο Β ,αλλα και με τα Γκρουπ Α μεταγενεστερα, καθεσαι και αναρωτιεσαι που πηγε ο εθνικος μας αγωνας.
Και βεβαια μαζι με τους προαναφερομενους ξενους οδηγους δεκαδες ελληνες ημιθεοι που πρωταγωνιστουσαν στον δικο τους αγωνα.
Τωρα .......who cares about the ****ing locals ????.....ειμαι σιγουρος οτι λεει η διεθνης ομοσπονδια.
Τα ντολαρς να ρεουν απο τον big brother, αυτο μας καιει.
Και που και που εμφανιζεται και κανενα λαμογιο που παει να βγαλει απο τις υπερειδικες (θυμηθειτε τη Λιλαια και περυσι το Ολυμπιακο σταδιο...τιποτ'αλλο).
Κριμα γιατι το τριημερο κυνηγι των ειδικων πανω στα βουνα χωρις υπνο, με τονους σκονης πανω σου, με λιγα μεσα (ποιος ειχε τζιπ κλπ τοτε) αλλα με τεραστια κ@υλα, αφηνε μια γλυκα που ακομα δεν εχει φυγει.
Και δεν θα τους αφησουμε να μας την παρουν.
Επαναλαμβανω την αποψη μου......ας το χαιρονται.

(υ.γ. φιλε Παντελη σορρυ για το flashback που δεν σχετιζεται με το θρεντ σου)

nassosbmw1
23-05-07, 22:54
Το πραγματικό ακρόπολις, αυτό του Έλληνα ερασιτέχνη και της Παντελονίδειος Racing Team, είναι το Ιστορικό. Δυστυχώς. Το Rally of Greece, απευθύνεται στους επαγγελματίες και μόνο αυτούς. Ο απλός μη διαπλεκόμενος θεατής πρέπει να ψάξει για καταφύγιο αλλού. Το ίδιο και ο ερασιτέχνης αγωνιζόμενος που έχει για σέρβις τον κολλητό του, βάζει μισά μισά τα έξοδα και φτιάχνει το αμάξι ένα χρόνο για να τρέξει 3 μέρες. Το έχω δεί το έργο από πολλές πλευρές, από τότε που με θυμάμαι. Τελευταίο καλό ακρόπολις που θυμάμαι ήταν του 91, με υπερειδική στην Ανάβυσσο, ιντεγκράλε, Ερικσον με Γκάλαντ, Στρατισίνο στην πρώτη με Gr N και Ιαβέρη με Μάντα (μόνο στην Ανάβυσσο, μετά έμεινε). Πλέον ο αγώνας είναι για τους επαγγελματίες με τ αυτοκίνητα play station.
Φέτος δεν θα τρέξω ούτε στην υπερειδική, βαρέθηκα, κουράστηκα, ξενέρωσα.


τα αληθινά ακρόπολις σταμάτησαν όταν κόπηκε ο "Ταρζάν" οι νυχτερινές ειδικές,όργωνες την Ελλάδα για να δεις όσο γινόταν περισσότερο θέαμα, "4-5 μέρες όλη η Ελλάδα στο πόδι για πέντε λεπτά περάσματος..." οι ατέλειωτες ώρες οδήγησης,τότε που και μεις οι θεατές κάναμε το "δικό μας Ακρόπολις",το δικό μας προσωπικό αγώνα,νηστικοί σκονισμένοι,πεθαμένοι από κούραση αλλά "γεμάτοι" ....
πάν αυτά...απολαύστε virtual rally of Sega εεε Ακρόπολις....:thumbsdow

Action Man
24-05-07, 00:06
Παιδιά όλοι ξέρουμε ότι το Ακρόπολις έχει γίνει μάπα...αλλά όσο μάπα και να είναι δεν μπορώ να σταματήσω να το παρακολουθώ...
1η φορά πήγα το 1986,και έχασα μόνο μια χρονιά(1997) επειδή μερικοί στρατόγκαβλοι(ήμουν φαντάρος) δεν μου έδιναν άδεια..
Όπως και να χει είναι ένα σημαντικό αυτοκινιτιστικό γεγονός....
Ο πατέρας μου σταμάτησε να το παρακολουθεί εδώ και πολλά χρόνια.....ίσως κάποια στιγμή σταματήσω και γω..
Το σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ.
Αυτά..
Ας συνεχίσουμε με πληροφορίες για τον φετινό αγώνα.

edit:Και κάτι άλλο.....μη κάνετε το λάθος και πάρετε εισητήρια για το μαντρί....θα είναι μ@λ@κι@....όπως κάθε χρόνο..

daglas
27-05-07, 12:56
εχεται υπ' οψιν σας ποτε γινεται η τελετη εναρξης στην ακροπολη ?

yiannis2002
27-05-07, 12:59
Απ' όσο ξέρω θα ξεκινήσει απ' το Μαρκόπουλο και όχι απ' την Ακρόπολη!

konas
28-05-07, 12:10
Στο Μαρκόπουλο: Εισητήριο για ορθιους 10Ε και για καθημενους 25Ε

Έλεος.

Λεπτομέρειες εδώ:
http://www.enet.gr/online/online_text/c=115,id=47445852,55205084

yiannis2002
28-05-07, 14:19
Σήμερα πέρασα από την ειδική #11, Λουτράκι. Ενα έχω να πώ, αεροδρόμιο, έχει στρωθεί ο δρόμος, σαν να πηγαίνεις σε πίστα. Ελπίζω τώρα με τις βροχές να σκληρύνουν λιγάκι γιατί θα γίνει τελείως Μίκυ Μάους.

yiannis2002
30-05-07, 14:39
Βγήκαν τα ζευγάρια των ιστορικών για την υπερειδική!
http://www.rally.gr/default.asp?menu_code=main-article&article_id=12427&race_id=0

Action Man
01-06-07, 21:26
http://www.acropolisrally.gr/el/

Θα επανέλθω με φωτογραφίες.
Φάγαμε πολύ σκόνη.

Action Man
01-06-07, 22:52
http://img161.imageshack.us/img161/2769/968951955972962js0.jpg (http://imageshack.us)
http://img359.imageshack.us/img359/8550/955959949956960lb3.jpg (http://imageshack.us)

Action Man
02-06-07, 19:36
Eftixos,to fetino Acropolis einai kalitero apo to persino(mexri stigmis)..
Meta to telos tou agona tha epaneltho me entuposeis.(sorry gia greeklish)
http://img19.imageshack.us/img19/3717/porosits2.jpg (http://imageshack.us)
http://www.rally.gr/default.asp?menu_code=fast-news
http://www.acropolisrally.gr/el/

tsilis
02-06-07, 23:38
Ωραίο σημείο Παντέλο (και ωραία φωτό)!! :)

kouk
03-06-07, 08:45
Ωραία ήταν χθες στους Αγ. Θεόδωρους!:yippee:

Ειδικά το πέρασμα του Βωβού στην 1η ειδική, ήταν άλλο πράμα!!!!:smokin:

Action Man
03-06-07, 18:43
Ωραία ήταν χθες στους Αγ. Θεόδωρους!:yippee:

Ειδικά το πέρασμα του Βωβού στην 1η ειδική, ήταν άλλο πράμα!!!!:smokin:
Kαι η μάσα ήταν ανεπανάληπτη!:chair:

Action Man
03-06-07, 18:45
http://www.rally.gr/default.asp?menu_code=main-article&race_id=500&article_id=12461

ΒΑΣΙΛΗΣ
03-06-07, 20:20
Kαι η μάσα ήταν ανεπανάληπτη!:chair:


Είπαμε ... ο "Πλάτανος" είναι εγγύηση !!

Τέλος κι αυτό το Acropolis, τα συναισθήματα ανάμικτα .... χαρά για τη νίκη του ψηλού .... απογοήτευση για το θέαμα και για το χάσιμο της "εκδρομής" του Αcropolis.

Για να δούμε μήπως του χρόνου επιστρέψει στα γνωστά μέρη ....

Nikos M5
04-06-07, 10:55
Καλημερα σε ολους....

Τι αγωνας ηταν αυτος......τι θεαμα......αγωνια για την εκβαση και για την αντοχη των αυτοκινητων......τι σπαστηρι.......πολυ ωραια πραγματα οπως ενα καλο αυθεντικο Ακροπολις.......
Απο πολυ αξιοπιστη πηγη εμαθα οτι απο του χρονου θα διεξαγεται σε οβαλ πιστα που θα κατασκευαστει στα προτυπα του NASCAR (απο ειδικο πιστερ γελαδαρη απο το Τεξας), θα ειναι στρωμενη με υλικο ιδιο με το παραλληλοδρομιο για να μπορουν να βγαζουν ολο τον αγωνα με ενα σετ λαστιχα, θα διαρκει 400 γυρους και θα υπαρχουν ολα τα γνωστα shows με cheer leaders, πολυ pop corn και χαμπουργκερ, τονους κοκα κολα, καντρυ μουσικη με Τζονυ Κας και Ντολυ Παρτον....οπως αρμοζει σε ενα γνησιο ελληνικο αγωνα.
Ακουστηκε οτι το λαστιχο του Λεμπ που εσκασε θα σταλει σε ειδικο εργαστηριο της Νασα για αναλυση της βλαβης και στη συνεχεια θα σταλει στον εισαγγελεα μιας και η Μισελεν εκανε μυνηση στη διοργανωτρια αρχη που ειχε υποσχεθει ειδικες ιδιες με πιστα αεροδρομιου και φλαταδουρες για να τελικιαζουν τα φλωραμαξακια του WRC χωρις να χαλανε τα πολυτιμα εξαρτηματακια τους .
Σιγουρα ο Γραμματικοπουλος ετοιμαζει αφιερωμα σε αυτους τους ηρωες οδηγους του φετινου αγωνα οπως εκανε στα 70ς και 80ς για αυτους που ετρεχαν στις κοτρωνες και τα κατσαβραχα......
Και του χρονου ....ευχαριστουμε πολυ κυριε Μανιατοπουλε.

konas
04-06-07, 11:01
Αχ ρε Νίκο. Από το στόμα μου τα πηρες. Τι να πώ παραπάνω η εικόνα από το Μαρκόπουλο μόνο θλίψη σου προκαλούσε. Σαν παγιδευμένα θηρία σε τεράστιο κλουβί να προσπαθούν να δείξουν τις ικανότητες τους. Τσίρκο...

santo
04-06-07, 11:14
Και εγώ βρε παιδιά.. 1 ειδική εάν μπορείς να την πείς έτσι.. είδα από την τηλεόραση.... και ξενέρωσα ...
Έβλεπα τα αυτοκίνητα να τρέχουν σε στρωμένο δρόμο, σε φάση προετοιμασίας για άσφαλτόστροση.. μιλάμε ήταν τόσο πατημένο/συμπιεσμένο το χώμα από του οδοδτρωτήρες... που έβγαζε πούδρα.. τα τρακτερωτά λάστιχα των αγωνιστικών, δεν το σκάβανε.. έλεος.. που έχουμε φτάσει!!!
Αυτό τελικά σημαίνει καλός αγώνας??? Να μην μένουν πολλά αυτοκίνητα..
Τόσα χρόνια το Ακρόπολις, ήταν ΤΟ σπαστήρι.. και ήταν επίτευγμα για τους οδηγούς να το περάσουν.. χωρίς να σπάσουν το αυτοκινητό τους..
Κρίμα που το καταντήσαν έτσι!:(

Nikos M5
04-06-07, 11:24
Και εγώ βρε παιδιά.. 1 ειδική εάν μπορείς να την πείς έτσι.. είδα από την τηλεόραση.... και ξενέρωσα ...
Έβλεπα τα αυτοκίνητα να τρέχουν σε στρωμένο δρόμο, σε φάση προετοιμασίας για άσφαλτόστροση.. μιλάμε ήταν τόσο πατημένο/συμπιεσμένο το χώμα από του οδοδτρωτήρες... που έβγαζε πούδρα.. τα τρακτερωτά λάστιχα των αγωνιστικών, δεν το σκάβανε.. έλεος.. που έχουμε φτάσει!!!
Αυτό τελικά σημαίνει καλός αγώνας??? Να μην μένουν πολλά αυτοκίνητα..
Τόσα χρόνια το Ακρόπολις, ήταν ΤΟ σπαστήρι.. και ήταν επίτευγμα για τους οδηγούς να το περάσουν.. χωρίς να σπάσουν το αυτοκινητό τους..
Κρίμα που το καταντήσαν έτσι!:(

Mazi με το Ραλλυ Σαφαρι ηταν ο σκληροτερος αγωνας του Παγκοσμιου Πρωταθληματος και γι αυτο εθεωρειτο επιτευγμα οχι να κερδισεις αλλα ακομα και να τερματισεις.
Δεν ειναι τυχαιο οτι οι ομαδες ερχονταν για προετοιμασια τουλαχιστον 1 μηνα πριν (ακομα και μεταξυ αλλων αγωνων) διοτι το να πρωταγωνιστησεις στον καλυτερο αγωνα του παγκοσμιου ηταν θεμα τιμης .
Οσο για τους οδηγους.....τι να πεις.....οντως υπερανθρωποι αν σκεφτουμε τις συνθηκες του αγωνα (δυσκολες ειδικες μερα - νυχτα, πολλες μετακινησεις μεσα στη χωρα, τα πολυ δυσκολα και δυστροπα αυτοκινητα και τις κακουχιες.
Δεν ειμαστε παρλθοντολογοι......ρεαλιστες ειμαστε και λεμε οτι λεμε.

Dim77
04-06-07, 11:35
Τι άλλο να πώ με κάλυψαν πλήρως οι Nikos_M5 και Santo.

Αν και το ωραιότερο για μένα ήταν η εκδρομή που σχεδίαζα από μέρες πρίν ποιες ειδικές να δούμε, τι θα προλάβουμε και η ορειβασία...τώρα...βλέπεις το πρόγραμμα μέρες πρίν και...λές ...άσε...τσάμπα κόπος.

yiannis2002
04-06-07, 11:39
Ο εργολάβος που είχε αναλάβει να στρώσει τις ειδικές στα πέριξ του Λουτρακίου είχε εντολή να τις κάνει αεροδρόμιο. 3 ημέρες πρίν τον αγώνα πέρασα μια βόλτα και ήταν όντως σαν την Αττική οδό...

Nikos M5
04-06-07, 12:02
Ο εργολάβος που είχε αναλάβει να στρώσει τις ειδικές στα πέριξ του Λουτρακίου είχε εντολή να τις κάνει αεροδρόμιο. 3 ημέρες πρίν τον αγώνα πέρασα μια βόλτα και ήταν όντως σαν την Αττική οδό...

Τις εκαναν αεροδρομιο διοτι σου λεει "ετσι οπως το καταντησαμε το Ακροπολις ας ειναι καλα στρωμμενος ο δρομος να την κανουμε με κανενα αεροπλανακι αν χρειαστει οταν μας παρουν με τις τοματες......οι θεατες"..:icon02:

Action Man
04-06-07, 13:26
Τελικά ήταν λίγο καλύτερο απο το περσινό,αλλά καμία σχέση με τα παλιά καλά Ακρόπολις...
Φυσικά και ΔΕΝ πήγα στην υπερειδική....άρα δεν έχω άποψη επί του θέματος..
Στις "κανονικές" ειδικές υπήρχε αρκετός κόσμος....που δυστηχώς δεν ενθουσιαζόταν με τα αυτοκίνητα και τους οδηγούς...
Ο μόνος που ξεσήκωνε τα πλήθη ήταν ο Βωβώς που στις περισότερες ειδικές δεν ίσιωσε ποτέ(πάλι καλά)
Χάρηκα βέβαια που νίκησε ο ψηλός....
Ευτυχώς που η παρέα ήταν καλή!!!....Και όπως είπαμε!!!Να γίνουν όλα πισωκίνητα...!
Πάντως μερικές ειδικές ήταν ξεσηκωτικές και σπαστήρια.....

Τεσπά.....
Το Ακρόπολις πρέπει να γυρίσει στην Ιτέα....και το pontium να στηθεί στην προβλήτα!

Action Man
04-06-07, 13:27
Αν και το ωραιότερο για μένα ήταν η εκδρομή που σχεδίαζα από μέρες πρίν ποιες ειδικές να δούμε, τι θα προλάβουμε και η ορειβασία...τώρα...βλέπεις το πρόγραμμα μέρες πρίν και...λές ...άσε...τσάμπα κόπος.
Ορειβασία είχε....

Action Man
04-06-07, 13:34
Και κάτι τελευταίο....οι περισότεροι δεν πήγατε σε καμιά ειδική και έχετε σαν κριτίριο την υπερειδική στο μαντρί και τα λόγια φίλων η γνωστών....κατά την γνώμη μου αυτό είναι λάθος..
Όπως προείπα....σίγουρα δεν είναι όπως παλιά,αλλά πολύ καλύτερα από πέρυσι..

Action Man
04-06-07, 13:38
Aυτό το σημείο μου θύμισε παλιό Ακρόπολις.
http://www.youtube.com/watch?v=EfhZiXLdb6Q


Επίσης,Αγ.Θεόδωροι-Ασωπία-Αγ.Τριάδα-Θήβα ήταν πολύ καλές ειδικές.

oldcarskickass
04-06-07, 13:46
Aυτό το σημείο μου θύμισε παλιό Ακρόπολις.
http://www.youtube.com/watch?v=EfhZiXLdb6Q


Επίσης,Αγ.Θεόδωροι-Ασωπία-Αγ.Τριάδα-Θήβα ήταν πολύ καλές ειδικές.


Δλδ παίζεινα είμασταν μαζί και ν αμην βρεθήκαμε;

Πάντως και εγώ το καταυχαριστήθηκα και το Ακροπολις και το τριήμερο στα βουνά (και εννοώ στα βουνά και ύπνο στο αμάξι!!!) όσο για το ότι δεν είναι σπαστήρι το λένε οι εγκαταλείψεις πιστεύω.

Μην απομυθοποιείτε πράμτα που δεν έχετε δει, και στην τελική οι θεατές βλέπουν 500 μέτρα από όλη την ειδική, δε μπορούμε αν δε δούμε ΟΛΗ την ειδική να λέμε.

Ναι είναι πιο Light από παλιά αλλά και τι να λέει;
Λες και τρέχουν για μας, αν το δείτε σαν κάμπινγκ στα βουνά και δείτε και τα αυτοκίνητα για διάλειμα είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ, τωρα τα περί δυσκολίας ούτε που μου λένε κάτι, απλά μαρέσει το θέαμα, και ναι είναι θέαμα να βλέπεις 300.000 να τρέχουν σαν τρελά στο χώμα και ας μην κάνουν πάντες, λες και εμείς διπλώνουμε σε κάθε δρόμο.

Action Man
04-06-07, 13:58
Δλδ παίζεινα είμασταν μαζί και ν αμην βρεθήκαμε;

Πάντως και εγώ το καταυχαριστήθηκα και το Ακροπολις και το τριήμερο στα βουνά (και εννοώ στα βουνά και ύπνο στο αμάξι!!!) όσο για το ότι δεν είναι σπαστήρι το λένε οι εγκαταλείψεις πιστεύω.

Μην απομυθοποιείτε πράμτα που δεν έχετε δει, και στην τελική οι θεατές βλέπουν 500 μέτρα από όλη την ειδική, δε μπορούμε αν δε δούμε ΟΛΗ την ειδική να λέμε.

Ναι είναι πιο Light από παλιά αλλά και τι να λέει;
Λες και τρέχουν για μας, αν το δείτε σαν κάμπινγκ στα βουνά και δείτε και τα αυτοκίνητα για διάλειμα είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ, τωρα τα περί δυσκολίας ούτε που μου λένε κάτι, απλά μαρέσει το θέαμα, και ναι είναι θέαμα να βλέπεις 300.000 να τρέχουν σαν τρελά στο χώμα και ας μην κάνουν πάντες, λες και εμείς διπλώνουμε σε κάθε δρόμο.
Ωραίος,τα περιέγραψες όπως ακριβώς πρέπει!
Κρίμα που δεν βρεθήκαμε...θα έπεφτε καλή μάσα και θα γινόταν και χαβαλές!
http://img524.imageshack.us/img524/6583/956945963949962cn3.jpg (http://imageshack.us)

oldcarskickass
04-06-07, 14:03
Ωραίος,τα περιέγραψες όπως ακριβώς πρέπει!
Κρίμα που δεν βρεθήκαμε...θα έπεφτε καλή μάσα και θα γινόταν και χαβαλές!
...


Ναι ενώ εμείς την βγάλαμε με φρούτα και λαχανικά ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧ.

Εγώ πάντως το καταυχαριστήθηκα για πολλοστή φορά, until next time then...

Nikos M5
04-06-07, 14:13
Δλδ παίζεινα είμασταν μαζί και ν αμην βρεθήκαμε;

Πάντως και εγώ το καταυχαριστήθηκα και το Ακροπολις και το τριήμερο στα βουνά (και εννοώ στα βουνά και ύπνο στο αμάξι!!!) όσο για το ότι δεν είναι σπαστήρι το λένε οι εγκαταλείψεις πιστεύω.

Μην απομυθοποιείτε πράμτα που δεν έχετε δει, και στην τελική οι θεατές βλέπουν 500 μέτρα από όλη την ειδική, δε μπορούμε αν δε δούμε ΟΛΗ την ειδική να λέμε.

Ναι είναι πιο Light από παλιά αλλά και τι να λέει;
Λες και τρέχουν για μας, αν το δείτε σαν κάμπινγκ στα βουνά και δείτε και τα αυτοκίνητα για διάλειμα είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ, τωρα τα περί δυσκολίας ούτε που μου λένε κάτι, απλά μαρέσει το θέαμα, και ναι είναι θέαμα να βλέπεις 300.000 να τρέχουν σαν τρελά στο χώμα και ας μην κάνουν πάντες, λες και εμείς διπλώνουμε σε κάθε δρόμο.

Και πως ειστε σιγουροι οτι δεν ειδαμε ουτε μια ειδικη και απλα κανουμε κριτικη του καναπε ??
Ειδαμε και αυτο απο συνηθεια και μονο.
Για μια στιγμη ρε παιδια διοτι εδω μεσα πολλοι γουσταρουν να διαφωνουν ετσι για να γινετε κουβεντα.
Καλο το καμπινγκ αλλα 300-400-500 χιλιομετρα απο το σπιτι μου .
Σε λιγο θα τρεχουν στην παραλιακη της Βουλας και θα κανουμε καμπινγκ στην Α' πλαζ του ΕΟΤ και θα λεμε "πω πω περασαμε γαματα".
Αλλα λεμε, αλλα καταλαβαινουμε, αλλα απανταμε, αλλα κριτικαρουμε τελικα.
Ενα ραλλακι της πλακας ειναι και αν θελετε και μετρο συγκρισης βαλτε το διπλα στο παλιο Χαλκιδικης.
Τα συμπερασματα δικα σας.

Action Man
04-06-07, 14:18
Και πως ειστε σιγουροι οτι δεν ειδαμε ουτε μια ειδικη και απλα κανουμε κριτικη του καναπε ??
Ειδαμε και αυτο απο συνηθεια και μονο.
Για μια στιγμη ρε παιδια διοτι εδω μεσα πολλοι γουσταρουν να διαφωνουν ετσι για να γινετε κουβεντα.
Καλο το καμπινγκ αλλα 300-400-500 χιλιομετρα απο το σπιτι μου .
Σε λιγο θα τρεχουν στην παραλιακη της Βουλας και θα κανουμε καμπινγκ στην Α' πλαζ του ΕΟΤ και θα λεμε "πω πω περασαμε γαματα".
Αλλα λεμε, αλλα καταλαβαινουμε, αλλα απανταμε, αλλα κριτικαρουμε τελικα.
Ενα ραλλακι της πλακας ειναι και αν θελετε και μετρο συγκρισης βαλτε το διπλα στο παλιο Χαλκιδικης.
Τα συμπερασματα δικα σας.

Καλά Νίκο,τώρα τα ισοπέδωσες όλα...
Ραλάκι της πλάκας σίγουρα δεν είναι.

Action Man
04-06-07, 14:23
http://www.rally.gr/default.asp?menu_code=wrc-points
http://www.bmw-motorsport.gr/4images/categories.php?cat_id=39&

Nikos M5
04-06-07, 15:17
Στις "κανονικές" ειδικές υπήρχε αρκετός κόσμος....που δυστηχώς δεν ενθουσιαζόταν με τα αυτοκίνητα και τους οδηγούς...
Ο μόνος που ξεσήκωνε τα πλήθη ήταν ο Βωβώς που στις περισότερες ειδικές δεν ίσιωσε ποτέ(πάλι καλά)



Αυτο πως εξηγειται κατα τη γνωμη σου Παντελη ??

Μουδιασμα των θεατων ??

Δεν προσφεραν το αναμμενομενο θεαμα τα αυτοκινητα του παγκοσμιου σε αντιθεση με το Βωβο??

Η μηπως βλεπεις και ακους (τα db ειναι σαφως λιγοτερα) ενα πυραυλο να ερχεται και περναει απο μπροστα σου με τα χιλια χωρις να σου λεει και πολλα πια ?

kouk
04-06-07, 15:25
Βασικός λόγος είναι η εξαφάνιση της πλαγιολίσθησης λόγω των ενεργών διαφορικών! Ετσι ο θεατής δεν μπορεί να έχει την εντύπωση της οδήγησης εκτός ορίων!

Είναι σαφές ότι οι χρόνοι γίνονται όταν οδηγείς με γραμμές, με δεδομένο το πόσα ηλεκτρονικά έχουν πλέον τα WRC.

Ο θόρυβος επίσης μειώθηκε πολύ. Αλλά θα ανέβει υποχρεωτικά από του χρόνου (η FIA θεωρεί ότι πρέπει να ακούνε οι θεατές το αυτοκίνητο από μακριά για λόγους ασφαλείας!!!!:bugeye:).

Το γενικότερο πρόβλημα είναι οι χαρτογιακάδες και η μείωση των κατασκευαστών. Περνάνε τα 6 αυτοκίνητα των κατασκευαστών και μετά τέλος!

Τα S2000 πρέπει να δείτε!!!:bananasmi Τέρατα! Ανατριχιάζεις μόνο που τα ακούς!
Ο Βωβός θα είναι με το FIAT στο Χαλκιδικής φέτος!!!:bananasmi

Action Man
04-06-07, 15:26
Αυτο πως εξηγειται κατα τη γνωμη σου Παντελη ??

Μουδιασμα των θεατων ??

Δεν προσφεραν το αναμμενομενο θεαμα τα αυτοκινητα του παγκοσμιου σε αντιθεση με το Βωβο??

Η μηπως βλεπεις και ακους (τα db ειναι σαφως λιγοτερα) ενα πυραυλο να ερχεται και περναει απο μπροστα σου με τα χιλια χωρις να σου λεει και πολλα πια ?
Koίτα,για να λέμε και του στραβού το δίκιο....στα τελευταία Ακρόπολις,κάνεις προσπάθεια για να ακούσεις τα αυτοκίνητα...:rofl2:( είναι αθόρυβα:nixweiss:)
Ο Βωβός όπως κατάλαβα άφησε στην άκρη το χρονόμετρο και προσπάθούσε να είναι θεαματικός(και ήταν!!)
Τα έχουμε ξαναπεί.Τίποτα δεν είναι όπως παλιά.(γενικά στον μηχανοκίνητο αθλητισμό,αλλά και γενικότερα)
Απλά το φετινό ράλι ήταν καλύτερο από το περσινό.

oldcarskickass
04-06-07, 15:27
Και πως ειστε σιγουροι οτι δεν ειδαμε ουτε μια ειδικη και απλα κανουμε κριτικη του καναπε ??
Ειδαμε και αυτο απο συνηθεια και μονο.
Για μια στιγμη ρε παιδια διοτι εδω μεσα πολλοι γουσταρουν να διαφωνουν ετσι για να γινετε κουβεντα.
Καλο το καμπινγκ αλλα 300-400-500 χιλιομετρα απο το σπιτι μου .
Σε λιγο θα τρεχουν στην παραλιακη της Βουλας και θα κανουμε καμπινγκ στην Α' πλαζ του ΕΟΤ και θα λεμε "πω πω περασαμε γαματα".
Αλλα λεμε, αλλα καταλαβαινουμε, αλλα απανταμε, αλλα κριτικαρουμε τελικα.
Ενα ραλλακι της πλακας ειναι και αν θελετε και μετρο συγκρισης βαλτε το διπλα στο παλιο Χαλκιδικης.
Τα συμπερασματα δικα σας.


Δεν είπα για σένα ούτε για κανέναν, και το ποστ το δικό σου ήταν αφορμή να διαβάσω τις δυο σελίδες που έχασα.

Εμ βέβαια ο κλασσικός Έλληνας (επίσης ΔΕΝ απευθυνομαι σε εσένα, αλλά ΔΕ το λέω και φιλικά), όλα να γίνονται γύρω από το σπίτι του, εγώ ξεκίνησα από Κοζάνη με δυο φίλους στο αμάξι, μείναμε 3 μέρες στο αμάξι και περάσαμε τέλεια, και έχω και αμάξι 20ετιας και είμαι και φοιτητης και δούλευα 2 βδομάδες και έκανα το σκατό μου παξιμαδι να παω και εχω και εξεταστική. Τα χιλιομετρα είναι απλά δικαιολογία, πιστεύω.
Για να μην αναφέρω την κατασταση των ειδικών ΜΕΤΑ το περασμα των αυτοκινήτων (εννοώ σκουπίδια κτλ κτλ).
Το θέμα του θεάματος είναι ΤΕΛΕΙΩΣ φιλοσοφικό, αν δεις γυρω σου τα αμαξια που πουλανε και τι λεμε ΕΜΕΙΣ οταν βγαινει ενα καινουριο αμαξι : ΠΩΩΩΩ τελειο κρατημα τελειο πατημα κτλ κτλ, ενω για να βγει η πάντα ΔΕΝ θελει κρατημα (Ξερω ακουγεται μπακαλικο), και στην τελική οι ομαδες πληρωνουν για να βγει καποιος νικητης οχι για να προσφέρει θεαμα.


Θέαμα θα προσέφερε αν συμμετείχε ο yiannis2002 γιατί συμμετέχει για την καύλα του και μόνο και δεν έχει από πίσω την πίεση των χορηγών, ούτε οδηγάει 300.000 ευρώ αμάξι σχεδιασμένο, ήδη από όταν ήταν ο σχεδιαστής του σε υγρή μορφή, για να πηγαίνει σε γραμμές.

ΤΟ θέμα δεν είναι τόσο το θέαμα αλλά να κάνεις κάτι και να το γουστάρεις, όπως πχ εγώ ήξερα ότι ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΔΩ ΟΥΤΕ ΕΝΑ παντιλίκι, μέχρι που περάσε ο ΒΩΒΩΣ, και πάλι έκανα 1300 χιλιόμετρα έτσι για το γαμώτο, για να βρω κάτι που ΙΣΩΣ μου άρεσε και να το λέω μετά, για να απολαύσω το χώμα και την πέτρα που έφαγα στη μάπα, για να πω μια μαλακια με τα παιδιά που λυώσαμε στο δρόμο, για να δω μέρη που δεν είχα ξαναδεί (πέρισυ ήμουν απών) να δω την φύση, να αρπαχτώ για μια θέση και κάπου εκεί να δώ και ένα WRC να περνα.

Δεν είναι ραλι της πλάκας στην καμία αλλιώς αν ήταν δε θα γίνοταν τόσος ντόρος (όχι στην ελλάδα βέβαια γιατί ο μόνος αθλητισμός εδώ είναι basket ποδόσφαιρο, και όταν και ΜΟΝΟ τότε όταν γίνει κανά αιματηρό ατύχημα δείχνουν τα τετράτροχα του διαβόλου), δε θα έρχονταν ομάδες εδώ μονο και μόνο να εξελίξουν τα αμάξια τους.
Αλλά βέβαια όταν ο μέσος έλληνας (συνηδειτά δε γράφω με κεφαλαίο) του λες για WRC και το μόνου που ξέρει είναι το "μιτσου" και τα σκουμπι me τι να ασχοληθείς και τι να πεις.(και πάλι Νίκο δε το λέω για σένα ούτε με αφορμή εσένα απλά έσκασα).
Εκτός αν θεώρεις Νίκο ράλι σωστό όπου υπάρχει θέαμα, δυστυχώς άλλες οι εποχές θεάματος τότε και άλλες τώρα, αλλά αυτό που είπα ισχύει δλδ και τότε και τώρα τρέχαν για το χρόνο όχι για το θέαμα, απλά τότε τα αυτοκίνητα ήταν πιο στο περίπου από θέμα συμπεριφοράς και δεν υπήρχε άλλος τρόπος να πας γρήγορα.

Συγνώμη αν έθιξα κανένα με αυτό το ποστ, ΔΕΝ είναι σκοπός μου και δε θέλω να δημιουργώ παρεξηγήσεις, ούτε να αντιλέγω απλά για να αντιλέγω, ευχαρίστως όταν βρεθούμε για καφέ να τα πούμε.

Nikos M5
04-06-07, 15:33
Τα έχουμε ξαναπεί.Τίποτα δεν είναι όπως παλιά.(γενικά στον μηχανοκίνητο αθλητισμό,αλλά και γενικότερα)


Kαι ομως dear Παντελη,

(ok ok ok ειμαι πολυ off topic αλλα δεν κρατιεμαι μιας και εχασα το Ναυπλιο για τον Ροσσι)

ΜΗΠΩΣ ΕΙΔΑΤΕ ΕΧΘΕΣ ΜΟΤΟ GP ???????????????????????

Απ τις λιγες φορες που δεν μπορεις να παρακολουθησεις αγωνα καθιστος.
Μιλαμε για αλλο θεαμα. Κλεινει το οφ τοπικ και συγνωμη γι αυτο.

Action Man
04-06-07, 15:35
Kαι ομως dear Παντελη,

(ok ok ok ειμαι πολυ off topic αλλα δεν κρατιεμαι μιας και εχασα το Ναυπλιο για τον Ροσσι)

ΜΗΠΩΣ ΕΙΔΑΤΕ ΕΧΘΕΣ ΜΟΤΟ GP ???????????????????????


Τα έμαθα!!!τα έμαθα!!
Πολύ κόσμος το παρακολουθεί!!
Είναι το μόνο που προσφέρει άφθονο θέαμα!
Κατεβάζω τον αγώνα απο το mininowa!:icon_kidr
sorry για το off topic

dimkyr
04-06-07, 15:47
Γεια χαρα σε ολους και απο μενα..

Δυστηχως λογω πιεσης χρονου δεν καταφερα να παραβρεθω σε ειδικη οποτε μενει να σχολιασω την υπερειδικη που επελεξα να παω το σαββατο.
Ημουν στους καθημενους, οπου περα απο τα 2 αλματα που "παιζανε" μπροστα μας, αλλα σε μεγαλη αποσταση, λιγα πραγματα. Πιο πολυ αξιζε η βολτα στο σερβις παρκ παρα το αγωνιστικο κομματι. Α! και το ειλικρινες "συγνωμη" απο Σολμπεργκ, που δεν μπορεσε να παει τερμα λογω σπασμενης αναρτησης!
Σε σχεση με την υπερειδικη στο ΟΑΚΑ προ διετιας πολυ κατωτερη η φετινη!
Αλλα και οι 2 τους κατωτερες απο την υπερειδικη στην Λιλαια πριν μερικα χρονια. Θυμαμαι τοτε τρωγαμε αρκετο χωματακι στο τελος της ευθειας.

Ειναι αληθεια οτι δεν καταλαβα ραλλυ στην υπερειδικη, ηξερα τι θα δω, απλα περιμενα κατι καλυτερο!

Πολυ καλη εμπειρια των παιδιων που κατασκηνωνουν στο βουνο - θα προσπαθησω να το επιχειρησω και εγω του χρονου. Παντως τα κοψιδια θα μετραγανε περισσοτερο αν ηταν απο αμνους στον Παρνασσο και τα χωρια εκει, στην πηγη δλδ! Και εγω ευχομαι να επιστρεψει εκει το ραλλυ, λογω καταγωγης (Γαλαξιδι) θα με ενθουσιαζε παραπανω!

Ο Βωβος ρε παιδια μηπως πηγαινε πορτες επειδη ηταν εκτος συναγωνισμου?
Μηπως δεν κυνηγουσε τα χρονομετρα?

Οσων αφορα το θεαμα, σκεφτομαι οτι παλαιοτερα υπηρχαν περισσοτερα ανταγωνιστικα εργοστασιακα, οπως και χεραδες με "μαουνες" σαν τον Γκαρντεμαιστερ με το Οκταβια αν θυμαμαι καλα που που προσεφεραν απλοχερα θεαμα.

kouk
04-06-07, 15:51
Ο Βωβός γνωρίζει ότι δεν γίνεται να χτυπήσει τους πρώτους και οδηγεί όπως του αρέσει!!! ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ!!!:love:

Εχω πάει σε δοκιμές με το Subaru και είχε ζητήσει από το Kazaz να το ρυθμίσει υπερστροφικά! Ο άνθρωπος κάνει το κέφι του. Δεν επιδιώκει πλασάρισμα!! :)

Nikos M5
04-06-07, 16:00
Δεν είπα για σένα ούτε για κανέναν, και το ποστ το δικό σου ήταν αφορμή να διαβάσω τις δυο σελίδες που έχασα.

Εμ βέβαια ο κλασσικός Έλληνας (επίσης ΔΕΝ απευθυνομαι σε εσένα, αλλά ΔΕ το λέω και φιλικά), όλα να γίνονται γύρω από το σπίτι του, εγώ ξεκίνησα από Κοζάνη με δυο φίλους στο αμάξι, μείναμε 3 μέρες στο αμάξι και περάσαμε τέλεια, και έχω και αμάξι 20ετιας και είμαι και φοιτητης και δούλευα 2 βδομάδες και έκανα το σκατό μου παξιμαδι να παω και εχω και εξεταστική. Τα χιλιομετρα είναι απλά δικαιολογία, πιστεύω.
Για να μην αναφέρω την κατασταση των ειδικών ΜΕΤΑ το περασμα των αυτοκινήτων (εννοώ σκουπίδια κτλ κτλ).
Το θέμα του θεάματος είναι ΤΕΛΕΙΩΣ φιλοσοφικό, αν δεις γυρω σου τα αμαξια που πουλανε και τι λεμε ΕΜΕΙΣ οταν βγαινει ενα καινουριο αμαξι : ΠΩΩΩΩ τελειο κρατημα τελειο πατημα κτλ κτλ, ενω για να βγει η πάντα ΔΕΝ θελει κρατημα (Ξερω ακουγεται μπακαλικο), και στην τελική οι ομαδες πληρωνουν για να βγει καποιος νικητης οχι για να προσφέρει θεαμα.


Θέαμα θα προσέφερε αν συμμετείχε ο yiannis2002 γιατί συμμετέχει για την καύλα του και μόνο και δεν έχει από πίσω την πίεση των χορηγών, ούτε οδηγάει 300.000 ευρώ αμάξι σχεδιασμένο, ήδη από όταν ήταν ο σχεδιαστής του σε υγρή μορφή, για να πηγαίνει σε γραμμές.

ΤΟ θέμα δεν είναι τόσο το θέαμα αλλά να κάνεις κάτι και να το γουστάρεις, όπως πχ εγώ ήξερα ότι ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΔΩ ΟΥΤΕ ΕΝΑ παντιλίκι, μέχρι που περάσε ο ΒΩΒΩΣ, και πάλι έκανα 1300 χιλιόμετρα έτσι για το γαμώτο, για να βρω κάτι που ΙΣΩΣ μου άρεσε και να το λέω μετά, για να απολαύσω το χώμα και την πέτρα που έφαγα στη μάπα, για να πω μια μαλακια με τα παιδιά που λυώσαμε στο δρόμο, για να δω μέρη που δεν είχα ξαναδεί (πέρισυ ήμουν απών) να δω την φύση, να αρπαχτώ για μια θέση και κάπου εκεί να δώ και ένα WRC να περνα.

Δεν είναι ραλι της πλάκας στην καμία αλλιώς αν ήταν δε θα γίνοταν τόσος ντόρος (όχι στην ελλάδα βέβαια γιατί ο μόνος αθλητισμός εδώ είναι basket ποδόσφαιρο, και όταν και ΜΟΝΟ τότε όταν γίνει κανά αιματηρό ατύχημα δείχνουν τα τετράτροχα του διαβόλου), δε θα έρχονταν ομάδες εδώ μονο και μόνο να εξελίξουν τα αμάξια τους.
Αλλά βέβαια όταν ο μέσος έλληνας (συνηδειτά δε γράφω με κεφαλαίο) του λες για WRC και το μόνου που ξέρει είναι το "μιτσου" και τα σκουμπι me τι να ασχοληθείς και τι να πεις.(και πάλι Νίκο δε το λέω για σένα ούτε με αφορμή εσένα απλά έσκασα).
Εκτός αν θεώρεις Νίκο ράλι σωστό όπου υπάρχει θέαμα, δυστυχώς άλλες οι εποχές θεάματος τότε και άλλες τώρα, αλλά αυτό που είπα ισχύει δλδ και τότε και τώρα τρέχαν για το χρόνο όχι για το θέαμα, απλά τότε τα αυτοκίνητα ήταν πιο στο περίπου από θέμα συμπεριφοράς και δεν υπήρχε άλλος τρόπος να πας γρήγορα.

Συγνώμη αν έθιξα κανένα με αυτό το ποστ, ΔΕΝ είναι σκοπός μου και δε θέλω να δημιουργώ παρεξηγήσεις, ούτε να αντιλέγω απλά για να αντιλέγω, ευχαρίστως όταν βρεθούμε για καφέ να τα πούμε.

Το ιδιο λεμε λιγο πολυ, απλα τα παραδειγματα που ανεφερα περι βουλας και Α πλαζ ΕΟΤ και καμπινγκ ισως να μην ηταν σαφη.
Αυτο φωναζουμε και εμεις, δηλαδη γυριστε το γαμη....ο αγωνα στη στερεα ελλαδα (και ας κανουμε 400 χλμ για να παμε εκει ), δε τον θελουμε διπλα στα ποδια μας, μεσα στην αττικη, ουτε διπλα στο σπιτι μας.
Αρκει να δουμε κατι καλο.
Οσο για τους χρονους ........κανεις δεν παει να δει χρονους.
Τους χρονους τους ακουμε. Παμε να δουμε θεαμα και θεαμα δεν βλεπουμε .
Και το χειροτερο ειναι οτι οι υπευθυνοι δεν κανουν τιποτα για να αλλαξει κατι ριζικα στα WRC.
Ετσι και σταματησει η Subaru (που ειναι αρκετα πιθανο ασχετα αν ανανεωσαν τον Σολμπεργκ) τοτε ραλλυ bye bye ...δεν εμεινε και τιποτα αλλο .
Να σας υπενθυμισω οτι ενας λογος που καταργηθηκαν τα Group B εκτος απο την επικινδυνοτητα των οχηματων ηταν και η τεραστια και ανεξελεγκτη προσελευση θεατων σε ΟΛΕΣ τις ειδικες σε ΟΛΟ τον κοσμο.
Τωρα πια δεν εχει τετοια πραγματα ....

kouk
04-06-07, 16:03
...........
Να σας υπενθυμισω οτι ενας λογος που καταργηθηκαν τα Group B εκτος απο την επικινδυνοτητα των οχηματων ηταν και η τεραστια και ανεξελεγκτη προσελευση θεατων σε ΟΛΕΣ τις ειδικες σε ΟΛΟ τον κοσμο.
Τωρα πια δεν εχει τετοια πραγματα ....
Τα Group B καταργήθηκαν γιατί χτύπησαν την θεαματικότητα της F1. Ας όψονται οι χαρτογιακάδες!! Τα ράλλυ είναι εξ ορισμού επικίνδυνα!!

yiannis2002
04-06-07, 17:17
Δεν φταίνε οι ειδικές, ούτε αν γυρίσει στην Ιτέα ο αγώνας θα ξαναγίνει όπως παλιά. Καλώς ή κακώς τα ραλλύ του wrc είναι σαν σπρίντ διαρκείας. Συγκεντρωμένα γύρω από ένα μέρος με μικρές στρωτές ειδικές και υποχρεωτικό σώου, τις υπερειδικές. Είναι ένας αγώνας που απευθύνεται σε επαγγελματίες, όχι σε ερασιτέχνες όπως παλιά, αλλά τουλάχιστον στην Ελλάδα, συνεχίζει να απευθύνεται στον θεατή. Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμα και εμείς που το κράζουμε, κάπου πήγαμε να πάρουμε τη δόση μας.

yiannis2002
04-06-07, 17:22
Τα group B φέρναν κόσμο, όπως φέρναν τα group 4 πιο πρίν και τα group A μετά. Σήμερα τα group N είναι γρηγορότερα από τα Α του τότε αλλά το θέαμα είναι σαφώς υποδεέστερο.
Kαι θέαμα δεν είναι μόνο οι πάντες, είναι και ο ήχος και η αίσθηση που σου δίνει αυτό το πράγμα που περνάει από μπροστά σου.
Προσωπικά πιστεύω πως το θέαμα από τους 'Ελληνες, εκτός του Βωβού, το κράτησαν ψηλά οι Χατζητσοπάνης και Αθανασούλας.

Nikos M5
05-06-07, 18:13
Με αυτα και μ'αυτα που λεμε θυμηθηκα τον τελευταιο ισως μεγαλο, τον Μακκινεν ο οποιος δεν κερδισε ποτε Ακροπολις διοτι πολυ απλα θεωρουσε την κοντρα που ειχε με τον Μακ Ρει πιο σημαντικη οποτε πηγαινε παντα 110% και κατεληγε σε κανενα βραχο, δεντρο, φραχτη κλπ.
Ο τεραστιος Τομυ.

tsilis
05-06-07, 23:35
Με αυτα και μ'αυτα που λεμε θυμηθηκα τον τελευταιο ισως μεγαλο, τον Μακκινεν ο οποιος δεν κερδισε ποτε Ακροπολις διοτι πολυ απλα θεωρουσε την κοντρα που ειχε με τον Μακ Ρει πιο σημαντικη οποτε πηγαινε παντα 110% και κατεληγε σε κανενα βραχο, δεντρο, φραχτη κλπ.
Ο τεραστιος Τομυ.

Kαι αυτό δεν είναι απολύτως σωστό....
Ξέρεις ότι η τακτική του Μάκινεν ήταν "maximum attack" σε πολύ συγκεκριμένες ειδικές κάθε ημέρα (συνήθως 1-2).Εκεί έκανε τη διαφορά,την οποία συντηρούσε στις υπόλοιπες...
Απλώς στο Ακρόπολις η τακτική αυτή δεν απέδωσε,γιατί το τότε Ακρόπολις ήταν απρόβλεπτο και ο Μακρέι master του αγώνα,οπότε πίεζε υπερβολικά...

Καλά ήταν στο φετινό Ακρόπολις,αλλά η νέα τάξη πραγμάτων στο WRC δεν μου πολυταιριάζει...
Στρέψτε τα βέλη σας προς τη FIA και τον κ.Richards....οι δικοί μας απλώς προσαρμόζονται στα νέα δεδομένα,και μάλιστα έλαβαν και την επιβράβευση του αγών της χρονιάς το 2005 από τους εμπλεκομένους φορείς του Πρωταθλήματος...
Κατά συνέπεια,αν δεν αλλάξουν παγκοσμίως οι κατευθύνσεις ξεχάστε τα περί παλαιού Ακρόπολις δυστυχώς..:(

kouk
06-06-07, 13:09
Και θυμηθείτε και τις προ 4ετίας μεγαλόστομες ανακοινώσεις περί απευθείας μετάδοσης ειδικών, virual spectator κλπ κλπ....:icon42:

Τίποτα από αυτά δεν έγινε.

Εμειναν όμως όλα τα μέτρα που πάρθηκαν για να διευκολύνουν την -υποτιθέμενη- τηλεοπτική κάλυψη του κ. Richards!!!:twak:

Μικυ Μάους ειδικές.....servive park σαλόνι...και καλά για την μείωση του κόστους!!! Ναι, ΟΚ!!!

Nikos M5
06-06-07, 13:14
Kαι αυτό δεν είναι απολύτως σωστό....
Ξέρεις ότι η τακτική του Μάκινεν ήταν "maximum attack" σε πολύ συγκεκριμένες ειδικές κάθε ημέρα (συνήθως 1-2).Εκεί έκανε τη διαφορά,την οποία συντηρούσε στις υπόλοιπες...
Απλώς στο Ακρόπολις η τακτική αυτή δεν απέδωσε,γιατί το τότε Ακρόπολις ήταν απρόβλεπτο και ο Μακρέι master του αγώνα,οπότε πίεζε υπερβολικά...



ο ιδιος τα ελεγε σε συνεντευξη του πριν απο αρκετα χρονια μετα απο ενα Ακροπολις.
Οποτε μαλλον αυτος εκανε λαθος, οχι εγω.

tsilis
08-06-07, 15:32
ο ιδιος τα ελεγε σε συνεντευξη του πριν απο αρκετα χρονια μετα απο ενα Ακροπολις.
Οποτε μαλλον αυτος εκανε λαθος, οχι εγω.

Aυτός έλεγε ψεμματάκια,δικαιολογώντας την αδυναμία του να κερδίσει Ακρόπολις...ή μήπως τον θυμάσαι να πουλάει αγώνες προς χάριν "κόντρας" (δεν ήταν και ο μόνος αγώνας που κοντραρίστηκε,σωστά...)?

Υ.Γ ...τον "πήγαινα" πολύ τον Μάκινεν,αλλά τα γεγονότα δεν τον δικαιολογούν στην περίπτωση αυτή....

Nikos M5
08-06-07, 16:01
Aυτός έλεγε ψεμματάκια,δικαιολογώντας την αδυναμία του να κερδίσει Ακρόπολις...ή μήπως τον θυμάσαι να πουλάει αγώνες προς χάριν "κόντρας" (δεν ήταν και ο μόνος αγώνας που κοντραρίστηκε,σωστά...)?

Υ.Γ ...τον "πήγαινα" πολύ τον Μάκινεν,αλλά τα γεγονότα δεν τον δικαιολογούν στην περίπτωση αυτή....

Το σχολιο το εκανα με το σκεπτικο οτι αρκετοι οδηγοι οδηγουσαν οριακα σε πολλες περιπτωσεις προσφεροντας και θεαμα.
Για εμενα προσωπικα τα WRC τελειωσαν με τον Κανκουνεν που ηταν και ο αγαπημενος μου οδηγος.

Action Man
02-07-07, 01:29
http://xs217.xs.to/xs217/07260/ASXIMATARI10.JPG.xs.jpg (http://xs.to/xs.php?h=xs217&d=07260&f=ASXIMATARI10.JPG) http://xs217.xs.to/xs217/07260/ASXIMATARI11.JPG.xs.jpg (http://xs.to/xs.php?h=xs217&d=07260&f=ASXIMATARI11.JPG) http://xs217.xs.to/xs217/07260/ASXIMATARI12.JPG.xs.jpg (http://xs.to/xs.php?h=xs217&d=07260&f=ASXIMATARI12.JPG)

tsilis
02-07-07, 11:15
:( :( :(

Δράμα Παντελάκο......

yiannis2002
02-07-07, 14:26
Δεν έχει μείνει τίποτα όρθιο, και στα Δερβενοχώρια μία από τα ίδια. Από εδώ και εμπρός θα τρέχουμε μέσα στη μαυρίλα