PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελευταία νέα για το νέο Nissan GTR Concept


Σελίδες : [1] 2 3

Dim77
27-05-07, 10:55
To GTR αναμένεται να βγεί σε 3 εκδόσεις.
Παρά τις παλαιότερες αναφορές ότι θα φέρει κινητήρα V8 με 450 hp, τελικά έχει γίνει γνωστό ότι θα φοράει κινητήρα V6 twin-turbo με απόδοση 480 hp στην Στανταρ βασική έκδοση και την μεσαία (V-spec version), οι οποίες θα κοστίζουν 57000 και 67000 $ αντίστοιχα!
Η κορυφαία EVO version με τον ίδιο κινητήρα (με κωδικό VQHRTT) θα αποδίδει 522 hp και θα είναι 100 κιλά ελαφρύτερο!!! Η τιμή του θα είναι ''βαρύτερη'' και θα φτάνει τα 94000 $.

Και μια απο τις τελευταίες φώτο από το Nurburgring (κοιτάξτε πρόσφυση)

To άρθρο στο worldcarfans.com
http://www.worldcarfans.com/spyphotos.cfm/country/jcf/spyphotoID/6070526.001/nissan/spy-photos-nissan-gt-r-latest

tsouk
27-05-07, 11:48
Δεν ξερω για σας αλλα ειναι απο τα αυτοκινητα με τα οποια θα απατουσα την μουσα του Μοναχου...

oldcarskickass
27-05-07, 14:32
Δεν ξερω για σας αλλα ειναι απο τα αυτοκινητα με τα οποια θα απατουσα την μουσα του Μοναχου...

Και εγώ!!! Αν και στιγμιαία!!

Έτσι έτσι!!

Είχα ξαναπει και το ξαναλέω αν βγουν και άλλα τέτοια τέρατα Europe is dead και εμείς εδώ( τα ευρωπαικά) στην τάξη των 90 χιλ ευρώ που κοστίζουν θα λέμε :
<< ναι αλλά τα BMW έχουν καλύτερη ποιότητα κύλισης, έχουν καλύτερη μεταπωλητική αξία >> και τέτοιες ********.

God
27-05-07, 15:18
Και αυτο...Γερμανικη πινακιδα φοραει... :D :D :D

xaros
27-05-07, 15:36
Και εγώ!!! Αν και στιγμιαία!!

Έτσι έτσι!!

Είχα ξαναπει και το ξαναλέω αν βγουν και άλλα τέτοια τέρατα Europe is dead και εμείς εδώ( τα ευρωπαικά) στην τάξη των 90 χιλ ευρώ που κοστίζουν θα λέμε :
<< ναι αλλά τα BMW έχουν καλύτερη ποιότητα κύλισης, έχουν καλύτερη μεταπωλητική αξία >> και τέτοιες π@παριές.

και πανω απο ολα ειναι bmw.τα υπολοιπα...:angryfire

tsouk
27-05-07, 16:02
Και αυτο...Γερμανικη πινακιδα φοραει... :D :D :D

Kαι το τεσταρουν και στο ring!

NICK_M3
27-05-07, 16:08
δεν ξερω για σας αλλά εγω ψάχνω πολύ καιρό τώρα αριστεροτίμονο R34 VSPEC.....

αλλά δεν βρίσκω...

και επειδή το R35 ειναι απλά αλλού στην βασική του έκδοση θα είναι πολύ μπροστά και απο Μ3 και απο RS5......
αρκεί να δείτε πώς πατάει το ****** στην πίστα στα διάφορα βίντεο που ήδη κυκλοφορούν....

μάλιστα τα γιαπωνεζάκια είχαν και 997 τουρμπίδι για σύγκριση........


και στα λεφτα πάνω κάτω τα ίδια....


αν στο αμερικα έχει οσο το Μ3 τώρα τότε.....

ψίλλοι στα αυτία μου μπήκανε.....

οχι οχι...

οι τουρμπίνες μου σφυρίζουν!!!!!!!!:gaysex::gaysex:

Dim77
27-05-07, 16:11
δεν ξερω για σας αλλά εγω ψάχνω πολύ καιρό τώρα αριστεροτίμονο R34 VSPEC.....

αλλά δεν βρίσκω...

και επειδή το R35 ειναι απλά αλλού στην βασική του έκδοση θα είναι πολύ μπροστά και απο Μ3 και απο RS5......
αρκεί να δείτε πώς πατάει το ****** στην πίστα στα διάφορα βίντεο που ήδη κυκλοφορούν....

μάλιστα τα γιαπωνεζάκια είχαν και 997 τουρμπίδι για σύγκριση........


και στα λεφτα πάνω κάτω τα ίδια....


αν στο αμερικα έχει οσο το Μ3 τώρα τότε.....

ψίλλοι στα αυτία μου μπήκανε.....

οχι οχι...

οι τουρμπίνες μου σφυρίζουν!!!!!!!!:gaysex::gaysex:

Σε καταλαβαίνω Νίκο!!
Δυστυχώς Skyline R34 δε θα βρείς αριστεροτίμονο, δε βγήκε ποτέ.
Παλιά κάνανε μια πατέντα...αλλά...:chair:

Ετοιμάσου για το νέο GTR...
όπως λες ακόμα και η βασική έκδοση θα είναι αλλού!!!

Οι δοκιμές στο Ring γίνονται για άμεση σύγκριση με τα ευρωπαικά που εξελίσσονται εκεί και...ΝΑΙ έχουν και ένα ''κακόμοιρο'' 997 τούρμπο για να βλέπουν τι κάνουν και πώς συγκρίνεται...
Σύντομα θα δούμε...

NICK_M3
27-05-07, 16:19
αγορίνα μου υπάρχουν αριστεροτίμονα στο DUBAI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αλλά οι καλοί οι φίλοι μας που πάνε πάνω-κάτω δεν εχουν κοιτάξει αν πωλείται κανένα.....

η πατέντα που λές γινόταν απο την ίδια την nismo...με κόστος ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!

αλλά πλέον το R35 εχει ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΥ!!!!!

θα είναι πολύ πιο γρήγορο απο Μ3...

θα στρίβει ΑΕΡΟΤΕΖΑ παντού...

τετρακίνηση/τετραδιεύθυνση....

θα είναι coupe....

θα είναι πολύ φθηνότερο απο το RS5......

και είναι και γιαπωνέζικο που σημαίνει οτι αν το πάρει κάποιος και
ΑΝ θελήσει να το βελτιώσει
θα βρεί ενα τεράστιο κατάλογο μπροστά του

και δεν θα ψάχνει με το μικροσκόπιο όλες μα όλες τις σελίδες του δικτύου ( πάνω απο 1.000.000 !!!! ) να δει αν υπάρχει κάτι για το αμάξι του που δουλεύει.....

λέω τώρα ΑΝ.......!!!!!

santo
27-05-07, 16:23
αγορίνα μου υπάρχουν αριστεροτίμονα στο DUBAI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αλλά οι καλοί οι φίλοι μας που πάνε πάνω-κάτω δεν εχουν κοιτάξει αν πωλείται κανένα.....


Θες να περάσεις να σου δώσω όλα τα περιοδικά με αγγελίες που έχω αγοράσει από κάτω... ????:flipa:
Αφού δεν τα πουλάει κανένας άραψ.. τι να κάνουμε.. από Σούπρες και Έβο να φάν κι κότες.. αλλά Skyline .. χλωμό!!!

NICK_M3
27-05-07, 16:24
Θες να περάσεις να σου δώσω όλα τα περιοδικά με αγγελίες που έχω αγοράσει από κάτω... ????:flipa:
Αφού δεν τα πουλάει κανένας άραψ.. τι να κάνουμε.. από Σούπρες και Έβο να φάν κι κότες.. αλλά Skyline .. χλωμό!!!

γιατί άραγες.......??????????


αααα μάλιστα....

ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ****** !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

santo
27-05-07, 16:25
Τώρα που θα βγεί το νέο μοντελάκι.. θα τα πουλήσουνε.. οπότε..
όλο και κάτι θα βγει προς πώληση!!!

Lil
27-05-07, 16:35
by the way... να και η νεα (Τ)Supra....
ναι μεν αλλα.... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΚIV:rtfm::angryfire
http://www.mkiv.com/mkivregistry/of_interest/the_new_supra/supra_possible1%5b1%5d.jpg

Dim77
27-05-07, 16:35
Δε το ήξερα Νίκο μου για το Dubai :)
Όπως λέει και ο Σπύρος...υπομονή όλο και κάτι θα βγεί στην αγορά...
Πάντως το νέο...θα είναι για πολλά ...δάκρυα!!!:bananasmi

kacey
27-05-07, 16:50
Σε καταλαβαίνω Νίκο!!
Δυστυχώς Skyline R34 δε θα βρείς αριστεροτίμονο, δε βγήκε ποτέ.
Παλιά κάνανε μια πατέντα...αλλά...:chair:

Ετοιμάσου για το νέο GTR...
όπως λες ακόμα και η βασική έκδοση θα είναι αλλού!!!

Οι δοκιμές στο Ring γίνονται για άμεση σύγκριση με τα ευρωπαικά που εξελίσσονται εκεί και...ΝΑΙ έχουν και ένα ''κακόμοιρο'' 997 τούρμπο για να βλέπουν τι κάνουν και πώς συγκρίνεται...
Σύντομα θα δούμε...

Ετσι λεγεται, ΑΛΛΑ:

εχω δει αριστεροτιμονο στην Γερμανια (αγγελια στο mobile.de), και κυριωτερα εχω δει αριστεροτιμονο στην Κηφισσιας με ελληνικες πινακιδες...Εν ετει 1996, και το θυμαμαι ακομα.

Chris316
27-05-07, 18:55
by the way... να και η νεα (Τ)Supra....
ναι μεν αλλα.... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΚIV:rtfm::angryfire


Εγώ τώρα γιατί νομίζω ότι την χαλάσανε λίγο. Η προηγούμενη μου φαίνεται ήταν πιο όμορφη. Λες να μην τη συνήθησα ακόμα?

greekm3
27-05-07, 19:52
σιγουρα κορυφαιο..σε ολα του ..εκτος του design και του οτι ειναι τζαπανιζ.....δεν θα το επαιρνα ποτε...γιατι απλως δεν μου μιλαει στην καρδια...σορρυ guys,ας βγαζει και 600αλογακια...

InsaneDriver
28-05-07, 23:37
δεν ξερω για σας αλλά εγω ψάχνω πολύ καιρό τώρα αριστεροτίμονο R34 VSPEC.....


Αριστεροτίμονο εργοστασιακό δεν βγήκε ποτέ. Υπάρχουν εταιρίες που κάνουν τέτοιες μετατροπές όμως. Συνήθως χρησιμοποιούν κρεμαγιέρες από 200SX, αλλά υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι. Η εξαγωγή του RB26 βρίσκεται αριστερά και από εκείνο το σημείο περνάει η κρεμαγιέρα αν το κάνεις μετατροπή σε αριστεροτίμονο. Έτσι δεν μπορείς να τοποθετήσεις μεγάλα downpipes με αποτέλεσμα να έχεις κάποιο περιορισμό στην σωστή λειτουργία του κινητήρα, αν θελήσεις να ξεπεράσεις τα 500 άλογα.:smokin:

Σου έκοψα τα φτερά; Άρα αν γίνει αριστεροτίμονο υπάρχει πρόβλημα με το μπάξιμο...:bugeye:

NICK_M3
29-05-07, 00:41
δεν χαλιέμαι ιδιαίτερα...

ερχεται το R35.....

InsaneDriver
29-05-07, 00:52
http://www.youtube.com/watch?v=1nTO6vNVpSU

Christos 330i ///M
29-05-07, 10:02
http://www.youtube.com/watch?v=1nTO6vNVpSU

Τουμπανο το οχημα . . .

Τζαπανιζος αλλα το φιλαρακι μου στα Dragster την Κυριακη που μας περασε 13.1 στα 0-400 διλιτρο RB25 βεβαια τσιμπησε και το κυπελακι . . .

Σηκωνουν σαν τρελλα υποδυναμη σηκωνεις πιεση και αντε γεια . . .

alexcsl
29-05-07, 10:18
δεν χαλιέμαι ιδιαίτερα...

ερχεται το R35.....

να γίνει επιπλεόν, x 2.-

GEORGIOSx
12-06-07, 13:36
DIM Ωραιο site. Αλλα προτιμο πισω παντες με ενα BMW M3 απο τι ενα japan

EVANGELOS
12-06-07, 13:40
Εγώ πάντως και R34 το έμπαζα ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΩΡΑ ... και ας μην είναι BMW M ... είναι θέμα το skyline ...

NICK_M3
12-06-07, 14:48
DIM Ωραιο site. Αλλα προτιμο πισω παντες με ενα BMW M3 απο τι ενα japan


φίλε μου καλέ εχεις δει R32-33-34 να πηγαινει με το πλάι????????
να το δείς γιατί θα πάθει εγκεφαλικό!!!!!!!
ειναι βλέπεις κατι controllers που τα κάνουν να πηγαίνει οσο θες μπροστά και όσο θες πίσω.....
ειναι πολύ κλαμα η κατάσταση.....

Εγώ πάντως και R34 το έμπαζα ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΩΡΑ ... και ας μην είναι BMW M ... είναι θέμα το skyline ...

εσυ βλάκα περίμενε!!!
θα σου πω εγω πότε...

ασε να τσουλήσει πρώτα
να βγουν καμια 15αρια κοιτάκια απο 500 μέχρι 800 αλογάκια και μετά...
οχι σαν το Μ που εχουμε φροντίσει απο την ***** μας να πάρουμε πτυχίο μηχανολογίας πάνω στον s54.......

κάτσε να τελειώσουμε πρώτα με το 46αρι και μετά έχει ο θεος....

και η hks,
και η spoon,
και η blitz,
και η nismo,
και η power house amuse,
κλπ κλπ κλπ.....

alexcsl
12-06-07, 15:46
1) Εάν είχαμε γιαπωνέζικα
2) Εάν επίσης γνωριζόμασταν
3) Θα είμασταν ΣΙΓΟΥΡΑ φυλακή

Μπράβο στα Japan που ασχολούνται ΤΟΣΟ πολύ.

ΥΓ Πάντα ήθελα ένα EVO 6 TME...

NICK_M3
12-06-07, 17:54
1) Εάν είχαμε γιαπωνέζικα
2) Εάν επίσης γνωριζόμασταν
3) Θα είμασταν ΣΙΓΟΥΡΑ φυλακή

Μπράβο στα Japan που ασχολούνται ΤΟΣΟ πολύ.

ΥΓ Πάντα ήθελα ένα EVO 6 TME...

1)θα παρουμε!!!
2) τα μεγάλα πνευματα συναντούνται παντού και πάντα....το ίδιο και οι καμμένοι.....:greenboun
3) το σίγουρο είναι οτι θα πάμε καποια στιγμη!!!!!:tapedshut

υ.γ :καμμένο παληκάρι εσυ να πάρεις το ελαφρύ....μην χαλάσεις τις καλές συνήθειες τώρα που άρχισες.....!!!!!!!!!:twak:

E36 RULES!!
14-06-07, 08:32
Κτηνος θα ειναι... Αν και το R34 μου αρεσει περισσοτερο, ισως επειδη εχει γωνιες:banned:... Μπορει να μην το εχω συνηθισει ακομα το καινουριο... Τεσπα, δεν θα με χάλαγε καθολου...






ΥΓ Πάντα ήθελα ένα EVO 6 TME...

by far the BEST Mitsu Evo...

Speedy
15-06-07, 21:03
το αυτοκινητο ειναι αντε γεια!!!!

παλι για 15 χρονια θα πρωταγωνιστη.

Dim77
26-09-07, 12:41
Επίσημο site της Nissan για το GTR
http://www.gtrnissan.com/

Countdown για την έκθεση του Tokyo, και photo history των Skyline από τη δεκαετία του 60.

Nick_M3...Are you...READY ? :D :D

Dim77
26-09-07, 12:45
Και λίγα ακόμα (κυρίως για χρωματικές επιλογές)
http://www.worldcarfans.com/9070925.007/nissan-gt-r-priced-under-$68,000

6 χρώματα εξωτερικά διαθέσιμα (Dark Metal Blue, Super Black, Titanium Gray, Ultimate Metal Silver, Vibrant Red, and White Pearl) , 2 για το σαλόνι (μαύρο και γκρί)

To όνομα Skyline επισήμως καταργείται και μένει μόνο το GT-R

Και επαναλαμβάνω: Nick_M3...Are you...READY ? :D :D

NICK_M3
26-09-07, 16:57
Και λίγα ακόμα (κυρίως για χρωματικές επιλογές)
http://www.worldcarfans.com/9070925.007/nissan-gt-r-priced-under-$68,000

6 χρώματα εξωτερικά διαθέσιμα (Dark Metal Blue, Super Black, Titanium Gray, Ultimate Metal Silver, Vibrant Red, and White Pearl) , 2 για το σαλόνι (μαύρο και γκρί)

To όνομα Skyline επισήμως καταργείται και μένει μόνο το GT-R

Και επαναλαμβάνω: Nick_M3...Are you...READY ?



και θα σου απαντήσω.....

ooooooooooohhhhhhhhhhhhhhhhhhhh yyyyyyyyyeeeeeeeeeeeeeeessssssssssssssss bbbbbbbbbbbbbbbbbaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaabbbbbbb bbbbbbbbbbbbbbyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy! !!!!!!!!!!!!!!!!!

i am ready for the GODJILAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!

προς το παρον υπομονή να δούμε τις πρωτες παραδόσεις σε japan μερια και μετα βλέπουμε τι κάνουμε.....

να δούμε και με τις 3 εκδοσεις τι παίζει....
εχουν και 3 εκδοσεις για την κάθε έκδοση ιπποδύναμης...

προς το παρόν θα βγει το μικρό με τα 450.....:bricks1:

α και 2 απο τα χρώματα θα είναι πανάκριβα όπως επίσης και η premium εκδοση που θα φοράει τα τρελα forged Volk ζαντάκια.....

μετά έρχεται και η συνέχεια.....:gaysex::gaysex:

Dim77
26-09-07, 17:01
και θα σου απαντήσω.....

ooooooooooohhhhhhhhhhhhhhhhhhhh yyyyyyyyyeeeeeeeeeeeeeeessssssssssssssss bbbbbbbbbbbbbbbbbaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaabbbbbbb bbbbbbbbbbbbbbyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy! !!!!!!!!!!!!!!!!!

i am ready for the GODJILAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!

προς το παρον υπομονή να δούμε τις πρωτες παραδόσεις σε japan μερια και μετα βλέπουμε τι κάνουμε.....

να δούμε και με τις 3 εκδοσεις τι παίζει....
εχουν και 3 εκδοσεις για την κάθε έκδοση ιπποδύναμης...

προς το παρόν θα βγει το μικρό με τα 450.....:bricks1:

α και 2 απο τα χρώματα θα είναι πανάκριβα όπως επίσης και η premium εκδοση που θα φοράει τα τρελα forged Volk ζαντάκια.....

μετά έρχεται και η συνέχεια.....:gaysex:

Θέλω βόλτα!! Από τώρα Reservation!!!
Βασικά οι 2 εκδόσεις θα είναι 450 μια απλή μια πιο εξοπλισμένη...και η ''ελαφριά-520ps''

Υπομονή...Α στο Επίσημο site έχει countdown που μπορείς να το κατεβάσεις στο desktop σου να το έχεις!!!:D :boink:

NICK_M3
26-09-07, 19:01
Θέλω βόλτα!! Από τώρα Reservation!!!
Βασικά οι 2 εκδόσεις θα είναι 450 μια απλή μια πιο εξοπλισμένη...και η ''ελαφριά-520ps''

Υπομονή...Α στο Επίσημο site έχει countdown που μπορείς να το κατεβάσεις στο desktop σου να το έχεις!!!:D :boink:

αν και εφόσον γινει το γιαπωνεζάκι οι βόλτες θα είναι πολλές γενικώς.......

γενικά υπάρχει ενας ενθουσιασμός και αρκετή παραπληροφόρηση που δεν ξέρω τον λόγο
οι φήμες ( αληθειες μαλλον ) λένε...... :

3 trims all paddle shift


“Base” 66,675 alloy wheels

“black” -$68,580 forged wheels ( black leather only)

“Premium” 71,870 Bose . alarm. Side air bags forged wheels

"About a year after the GT-R has been released in Japan there will also be a model to go head to head with the Porsche 911 GT2, possibly to enter the market badged as a ‘Nismo Version’ and based on a V-Spec model."


επίσημα παρουσιάζεται και κυκλοφορεί 480 άλογα και κατόπιν βγαίνει ακόμη 1 εκδόση στα 580 άλογα πιο track oriented....

με δυνατότητα επιλογής και για χειροκίνητο 6αρι κιβώτιο

υπάρχει καθυστέρηση διότι εχει ενα θέμα με την ρύπανση.....

βγαίνει πολύ πράμα απο πίσω.....!!!!!!!

δηλαδή 2 και όχι 3....

ετσι λένε τουλάχιστον τα παληκάρια που ήδη εχουν πληρώσει στην ιαπωνία και στην αμερική το αμαξάκι.......:bananasmi:bananasmi


α και διαβάστε λίγο και αυτο......

"VR38VETT. The VR38 is actually a recreation of the famed VRH35L V8 powering the R390 Le Mans car albeit in V6 form. A lot of knowledge gained from Group C and endurance racing has allowed Nissan to take the performance aspect of the GT-R that little bit further (over say, a VQ based engine) by taking the basic design of the VRH35 and using it for the new GT-R’s V6 engine block and cylinder heads. A surprising feature of the twin turbo system is the ‘Integrated Exhaust Manifold Turbine’ where the exhaust manifold and turbo exhaust housing are formed as one piece. We’re told this is for weight saving, packaging and high response and was chosen over the more costly ‘motor assisted twin turbo system’ that was predicted way back in mid-2004. What all this has resulted in is an engine design that could be viewed as two 1.9L straight 3-cylinder DOHC turbo engines joined by a common crankshaft, with separate intake manifolds and throttle bodies for each bank. The intake manifold is actually the centerpiece of the engine bay, its intake runners being used as a design feature of the VR38VETT "

και αυτό.....

"Cosworth’s involvement in the GT-R’s engine development has been mentioned before on many occasions but until now there hasn’t been much information on what they’ve actually done. Holiday Auto tells us the GT-R’s aluminum engine block is a ‘monoblock’ design, meaning it doesn’t use sleeves inside each cylinder bore so that the pistons make direct contact with the block. Cosworth has also reduced the weight of the crankshaft, conrods and pistons to achieve maximum response and a free revving nature that belies its larger 3.8L capacity. It comes as a surprise too that the whole engine looks a lot shorter than what you would expect a 3.8L engine to be, its compact design and light weight being a major contributing factor in the cars overall balance. Many other parts such as the cam covers, timing chain cover, oil pan and a multitude of bolts, screws and washers are all made of magnesium. The GT-R will also use a semi-wet sump system which can handle higher g-forces over a traditional wet sump which start to suffer from ‘oil sloshing’ at around 1.8g. As pointed out the power delivery of the VR38VETT is extremely linear and does not drop off after hitting maximum power at 6,800rpm which was a big factor in proceeding with the development of an all new engine. From as little as 1,500rpm a powerful surge can be felt with - what seems like - all 480ps available with very little throttle application. It has been said that there are very few people with enough skill to drive the new GT-R at its limit, this limit being so high that a driver of average skill level would never be able to test the boundaries of the GT-R’s performance… this could possibly be an exaggeration on Holiday Auto’s part, but the point has been made clear: the new GT-R is every bit a Supercar."


αυτά.....

Dim77
26-09-07, 20:12
Να και ένα βιντεάκι...προσέξτε...τις εξατμισούλες (μαμά φυσικά) στα 18 sec!

http://www.youtube.com/watch?v=jvDw47ZOFcM

Dim77
17-10-07, 18:01
Οι πρώτες πλέον επίσημες φωτογραφίες του Nissan GT-R

καθώς και η επίσημη απόδοση του κινητήρα της βασικής έκδοσης.

3.8 V6 twin turbo.
473ps
434ft.lbs (60.0 kg.m)

Οι επιδόσεις που ισχυρίζεται η Νισσαν είναι 3.5'' για 0-60mph (0-96χλμ/ωρα)
και 11.7 για το τέταρτο του μιλίου (0-402m) ενώ η τελική ταχύτητα θα αγγίζει τα 308 χ.α.ω.:cheers:

Το βάρος του αυτοκινήτου υπολογίζεται σε 3075 lbs (1397kg) που δίνει μια αναλογία βάρος/ισχύος : 2.95 κιλά/ps:cheers:

Dim77
17-10-07, 18:02
Μερικές ακόμα...

mixalhs
17-10-07, 18:47
Να το χαιρονται !@ :icon_toil

bmw316turbo
17-10-07, 19:38
Τι φτιαξανε οι ανθρωποι!!!
Αλλου.....

billparas
17-10-07, 20:32
[QUOTE=Lil_Mike;119229]by the way... να και η νεα (Τ)Supra....
ναι μεν αλλα.... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΚIV:rtfm::angryfire

σαν κορεάτικο είναι
το SUPRA εννοώ. αλλά το GTR είναι ******, ελπίζω να ξεφύγουν και από την παράδοση που θέλει τα ταμπλώ των JAP να είναι ταξιτζίδικα

BMW523i
17-10-07, 20:35
Δεν μ αρέσει καθόλου!!

oldcarskickass
17-10-07, 21:46
Δεν μ αρέσει καθόλου!!


Αν δεις
1)την τιμή του
2)το πόσο μπορεί να φτάσει σε ιπποδύναμη και αν καταφέρεις να διαβάσεις ΌΛΟ τον κατάλογο aftermarket λύσεων τα ξαναλέμε...

(μάλλον αύριο στο μαγαζί σου, χεχε, έχω να τελειώσω κάτι δουλείες στην πρακτική)

Speedy
01-11-07, 17:09
το αυτοκινητο ειναι αλλου..τι να λεμε τωρα.

doros-hm-26
01-11-07, 17:22
Αυτο το αυτοκινητο τα εχει ολα....

Christos 330i ///M
01-11-07, 17:32
Αυτο το αυτοκινητο τα εχει ολα....

Ηταν ενα μικρο τρενακι !!!!!!

MaSt0RaS
04-12-07, 19:35
Ρε παιδια εστω οτι η τιμη στην Ελλαδα να εινια οντως κατω απο 100000 θα την περνατε αν ηταν να δωσετε τοσα χρηματα?? Ποπο ΔΕΛΕΑΡρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ

s318is
04-12-07, 21:03
Για one night stand θα απατούσα οποιαδήποτε μπουμπού!
Απλα το μόνο που θέλω είναι η οθόνη με τις ένα σωρό πληροφορίες
που δείχνει μεσα στο Ε36!!!Ζητάω πολλά??

mrdmoschos
04-12-07, 21:43
Παιδιά πολύ ωραίο αμάξι και με τρομερά specs.Αλλά M3 δεν είναι.Με ότι αυτό συνεπάγεται...

MaSt0RaS
04-12-07, 22:12
Παιδιά πολύ ωραίο αμάξι και με τρομερά specs.Αλλά M3 δεν είναι.Με ότι αυτό συνεπάγεται...

ναι και εγς μια ειμια υπερ αυτης τησ αποψης μια οχι.. Επιδοσεις εχει 3.5-4 στα 0-100 τι να λεμε καθαρο soupercar το εσωτερικο το φιαξανε και ειναι κοντα στα γερμανικα... οποτε αν ειχε την τιμη του Μ3?? θα εισασταν σε δειλημα?

Babis_Compact
05-12-07, 10:36
Θα με έβαζε σε τεράστιο δίλλημα, αν είχα τα λεφτά. (δεν τα έχω , οπότε γλιτώνουμε από άλλη μία βασανιστική σκέψη στο μυαλό..) Το αυτοκίνητο φαίνεται καταπληκτικό. Να δοκιμαστεί βέβαια και από ειδικούς/Τύπο/κλπ και να δούμε και κανένα συγκριτικό.
Στο τέλος θα μιλούσε μάλλον η καρδιά και θα έπαιρνα το όνειρο, την Μ3.

gian_nykt
06-12-07, 09:43
Παιδιά.....οι Ιάπωνες ειναι αλλού!!!! εχουν εδω και χρόνια μοτέρ που δεν ερχονται Ευρώπη λόγο ρύπων που οι Ευρωπαίoι δεν τα εχουν φανταστει...

Μοτέρ 1.6 ala VTEC με 160-200ps............! για να μην πω για Skyline, NSX, Supra, EVO, Sti κλπ θεριά!

MaSt0RaS
06-12-07, 13:42
Παιδιά.....οι Ιάπωνες ειναι αλλού!!!! εχουν εδω και χρόνια μοτέρ που δεν ερχονται Ευρώπη λόγο ρύπων που οι Ευρωπαίoι δεν τα εχουν φανταστει...

Μοτέρ 1.6 ala VTEC με 160-200ps............! για να μην πω για Skyline, NSX, Supra, EVO, Sti κλπ θεριά!

Ναι ισως και οι ευρωπαιοι αν δεν ειχαν τον προβλημα τον ρυπων να εβγαζαν τετοια μοτερ...!

oldcarskickass
06-12-07, 18:33
Ναι ισως και οι ευρωπαιοι αν δεν ειχαν τον προβλημα τον ρυπων να εβγαζαν τετοια μοτερ...!

Ναι αλλά τα ιαπωνικά αμάξια κυκλοφορούν και ευρώπη κανονικά και με το νόμο, οπότε μάλλον ή οι ευρωπαίοι

1)δε μπορούν να βγάλουν τέτοια μοτέρ
2)δε το κάνουν για να μη γίνει και καλά αντιγραφή.

Dim77
06-12-07, 19:48
Τα πολύστροφα μοτέρ πολύ υψηλής απόδοσης κυκλοφορούν στην Ιαπωνία από τις αρχές της δεκαετίας του 90.

Εδώ γωνρίσαμε μόνο τα 1.6 μοτέρ με το VVTALECS (σύντομα VTEC) της Honda.
1.6 με 150 και 160 ps αργότερα στις 7500++ στροφές με τη μέγιστη ροπή πάνω από τις 6000.

Ανάλογα μοτέρ είχε και η Toyota (4πετάλουδο όμως) το γνωστό 4A-GELU (η κορυφαία εκδοση 4Α= μπλοκ 1.587cc GE= ψεκασμός με την εισαγωγή υπό γωνία 50 μοιρών αντίθετα με τους οικονομικότερους FE γνωστούς από Carina-corolla με γωνία 25 μοιρών, LU= 4 πεταλουδίτσες) με 145-155-165 ps στις 7400 περίπου με τη ροπή επίσης εκεί που τα ευρωπαικά ανάλογα μοτέρ είχαν τον κόφτη.

Ανάλογα μοτέρ είχε και η Mitsubishi και η Nissan .

Επίσης υπήρχαν και δίλιτρα ανάλογα με απόδοση κοντά στους 200 ίππους από τότε (ενδεικτικά θυμάμαι έκδοση στην Ιαπωνία της Carina E 2.0 atm 4χ4 με 190ps...)

Τα μοτέρ αυτά προορίζονταν για την Ιαπωνική αγορά γιατί απλά οι Ιάπωνες αρέσκονται σε τέτοιου είδους πολύστροφους κινητήρες, ενώ οι Ευρωπαίοι προτιμούν μεγαλύτερα σύνολα με περισσότερη ροπή και χαμηλότερους ρυθμούς περιστροφής.

Η Honda πάντως τόλμησε...και δεν έκανε άσχημα.

Dim77
24-12-07, 23:37
http://www.youtube.com/watch?v=dsbfE4RDVgY

GIWRGOSPR
25-12-07, 02:29
απιστευτο...το καλυτερο δωρο για χριστουγεννα......

Dim77
17-01-08, 15:46
...Συνεχίζεται η ενημέρωση του forum :D για το καταπληκτικό GTR

Nissan 日產 GT-R : 0-60mph in 3.3s

http://www.youtube.com/watch?v=hpPwIxvz5qI


Nissan GT-R runs a 7:38 at Nurburgring

http://www.youtube.com/watch?v=uGe_fyhQazg

Dim77
17-01-08, 16:02
Best Motoring 2008 Feb NISSAN GT-R Vol.1
http://www.youtube.com/watch?v=TJPh8yPZVpY

Best Motoring 2008 Feb NISSAN GT-R Vol.2
http://www.youtube.com/watch?v=zNdiluFuvDI

Best Motoring 2008 Feb NISSAN GT-R Vol.3
http://www.youtube.com/watch?v=56wmvSMCGRs

Καταλαβαίνω δυστυχώς πολύ λίγα Ιαπωνικά(?) :eek: αλλά αυτό βρήκα προς το παρόν.
Ίσως ακολουθήσει και το κλασσικό export με αγγλικούς υπότιτλους.:nixweiss:

InsaneDriver
18-04-08, 21:26
Λοιπόν...

οι προπαραγγελιες για το V-spec αρχισαν στην αγγλια και απο πληροφοριες θα εχει
150kilos lighter thanks to CF
new trick LSD
Aero package
70 BHP more
Smaller wheels
carbon ceramic brakes
Two seater with half cage
and limited edition colour of a hue between midnight purple and bayside blue.

Φάτε μάτια ψάρια http://www.gtrblog.com/index.php/2008/04/13/v-spec-spy-photos-interior-shots?blog=4#more293


Υ.Γ: NickM3 βάζω τα μισά λεφτά. Τι λες;

Dim77
04-05-08, 11:55
Και λίγο πριν βγεί το V-spec...Επίσημος χρόνος:icon_pai:

Με τον δοκιμαστή Tochio Suzuki να ολοκληρώνει ένα γύρο σε 7'29'', το δεύτερο χρόνο αυτοκινήτων παραγωγής (χωρίς βελτιώσεις) μετά το Pagani Zonda F (7'27'')

Ο χρόνος είναι πολύ καλύτερος από το προηγούμενο 7'38'' που ήταν σε υγρή πίστα.
Το άρθρο εδώ:

http://www.worldcarfans.com/9080501.002/official-nissan-announced-gt-r-laps-nurburgring-in-7m-29s

InsaneDriver
04-05-08, 12:02
Βασικά υπάρχει ένα θέμα ότι και καλά ο γύρος έγινε με λάστιχα semi και όχι τα εργοστασιακά.

Θα δείξει με τον καιρό που θα ''κάτσει'' ο godgila...

theo73
06-05-08, 01:26
AN λεω ΑΝ,ειχα τα λεφτα,δεν θα εμπαινα σε διλλημα.Μ3 θα επαιρνα και ας κανει το nissan χρονο 7.27,και ας εχει 480 αλογα,4χ4,αργο-γρηγορο.οβερ,ρεταρνερ και καφετιερα.
Για τον ιδιο αδιευκρινηστο λογο που σιχαινομαι τα evo,rx-7,supra θα σιχαινομαι και το gt-r που ειναι σαν πρησμενο hyundai s-coupe(περιπου ενταξει).
Βεβαια περι ορεξεως κολοκυθοπιτα,γουστα ειναι αυτα.

InsaneDriver
10-05-08, 14:21
Γίνεται χαμός με τα GTR στο εξωτερικό.
Κανονικός πλειστηριασμός λόγω έλλειψης και πολλών παραγγελιών.

Στην Ελλάδα πρώτα θα πάρουν τα βύσματα και ο απλός λαός προβλέπω στο 2010 να υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα.

Για να δούμε...

Action Man
10-05-08, 16:40
Μάλλον το πρώτο θα έρθει τέλη 2008....θα είναι του Στρατισίνο.

greekm3
10-05-08, 18:19
..οι χρονοι για τα 60-130m για το νεο GTR..
5.6 - Bugatti Veyron
6.1 - Saleen S7 Twin Turbo
6.9 - Mosler MT900S
7.0 - Ferrari Enzo
7.3 - Porsche Carrera GT
7.8 - Lamborghini LP640
7.8 - Z06 Corvette
8.9 - Mercedes SLR McLaren
9.4 - Lamborghini Diablo VT 6.0
9.5 - Porsche 997TT
9.5 - Ferrari F430
9.6 - Ferrari F50
10.2 - 996TT with ECU flash
10.9 - Lamborghini Murcielago
10.9 - Nissan GT-R
11.7 - Ferrari Challenge Stradale
12.1 - Lamborghini Gallardo
__________________

greekm3
10-05-08, 18:31
...τα πρωτα GTR αρχισανε να τρεχουνε στο αμερικα..αποτελεσματα απο το Road America..:icon_kidr:p:
No Problem Raceway #1

1 2 Dodge Hennessey Viper SSGT1 BB 3:55.049 360
Chris Winkler, Rob Jones
2 3 Mongoose GTP SSGT1 BB 4:02.959 355
Jeremy Herzberg, Danny Popp
3 22 Porsche GT3 SSGT1 BB 4:03.090 350
Peter Lier, Ian Stewart
4 1 Porsche 996 Twin Turbo SSGT1 BB 4:03.120 345
Mark DaVia, Drew Wikstrom
5 25 Chevrolet Z06 Corvette SSGT1 BB 4:06.871 340
Dan Corcoran, Kyle Corcoran

6 27 WCM Ultralite S2K Alt Fuel 4:07.117 335
Kevin Boulton, M Harmoney
7 5 Porsche Cayman GTR SSGT1 SB 4:12.325 330
Donald Barnes, Leh Keen
8 100 Nissan GT-R SSGT1 BB 4:14.292 325
Tony Swan, Mary Seelhorst
9 15 Dodge SRT-4 MidPri Sed 4:14.714 320
Douglas Wind, Devin Clancy, Eric Hulshart
10 8 Ford GT SSGT1 BB 4:16.850 315
James Stowell, John Fuchs

No Problem Raceway #2

1 2 Dodge Hennessey Viper SSGT1 BB 3:54.861 360
Chris Winkler, Rob Jones
2 1 Porsche 996 Twin Turbo SSGT1 BB 4:02.161 355
Mark DaVia, Drew Wikstrom
3 3 Mongoose GTP SSGT1 BB 4:03.315 350
Jeremy Herzberg, Danny Popp
4 22 Porsche GT3 SSGT1 BB 4:04.520 345
Peter Lier, Ian Stewart
5 25 Chevrolet Z06 Corvette SSGT1 BB 4:07.872 340
Dan Corcoran, Kyle Corcoran

6 27 WCM Ultralite S2K Alt Fuel 4:10.351 335
Kevin Boulton, M Harmoney
7 100 Nissan GT-R SSGT1 BB 4:11.737 330
Tony Swan, Mary Seelhorst
8 5 Porsche Cayman GTR SSGT1 SB 4:11.981 325
Donald Barnes, Leh Keen
9 15 Dodge SRT-4 MidPri Sed 4:12.390 320
Douglas Wind, Devin Clancy, Eric Hulshart
10 4 Mongoose GTP SSGT1 BB 4:12.720 315
Jon Krolewicz, Ray Krolewicz

tsilis
10-05-08, 20:47
Μάλλον το πρώτο θα έρθει τέλη 2008....θα είναι του Στρατισίνο.


...ενα από τα πρώτα Παντελάκο,προηγούνται άλλοι πριν απο το Στράτη ;)

greekm3
26-05-08, 08:54
..και οι πρωτες βασικες τιμες..για γερμανια
GT-R base €77290
GT-R Premium €78990
GT-R Black €80690
αρα ελλαδα θ παιξει στα 110
...For Spain:

GT-R Base 82.300€
GT-R Premium Edition 84.000€
GT-R Black Edition 85.700€

Dim77
04-06-08, 16:10
Το βίντεο από τον γύρο που μετρήθηκε στο 7'29''03
Το αυθεντικό άρθρο εδώ: (το βίντεο στο κάτω λινκ embedded)
http://www.worldcarfans.com/9080602.003/now-on-video-nissan-gt-r-729-ring-run

http://www.youtube.com/watch?v=mUM4fM-85ZM

greekm3
06-06-08, 19:02
για οσους παρουνε GTR...να προσεχουνε και..τις οδηγιες:icon11::icon18:

propeller
06-06-08, 19:29
AN λεω ΑΝ,ειχα τα λεφτα,δεν θα εμπαινα σε διλλημα.Μ3 θα επαιρνα και ας κανει το nissan χρονο 7.27,και ας εχει 480 αλογα,4χ4,αργο-γρηγορο.οβερ,ρεταρνερ και καφετιερα.
Για τον ιδιο αδιευκρινηστο λογο που σιχαινομαι τα evo,rx-7,supra θα σιχαινομαι και το gt-r που ειναι σαν πρησμενο hyundai s-coupe(περιπου ενταξει).
Βεβαια περι ορεξεως κολοκυθοπιτα,γουστα ειναι αυτα.

πες τα χρυσοστομε
λυσανε ολοι
καλο χρυσο ωραιο φτηνο
παρτε το παιδια κ ανοιξτε κ ενα δικο του φορουμ

αληθεια αυτο το 350Ζ που ειναι πιο καλο πιο γρηγορο πιο φτηνο πιο ωραιο πιο πιο πιο πιο απο ολα τα αντιστοιχα αμαξια που βγαζουν οι κουτοφραγκοι, τι κανει? λογικα θα επρεπε να εχει πουλησει 10πλασια κομματια απο Μ3, εε?

Dim77
06-06-08, 21:06
πες τα χρυσοστομε
λυσανε ολοι
καλο χρυσο ωραιο φτηνο
παρτε το παιδια κ ανοιξτε κ ενα δικο του φορουμ

αληθεια αυτο το 350Ζ που ειναι πιο καλο πιο γρηγορο πιο φτηνο πιο ωραιο πιο πιο πιο πιο απο ολα τα αντιστοιχα αμαξια που βγαζουν οι κουτοφραγκοι, τι κανει? λογικα θα επρεπε να εχει πουλησει 10πλασια κομματια απο Μ3, εε?

Σαν διθέσιο κουπέ έχει πουλήσει πολύ περισσότερα κομμάτια από αντίστοιχη ευρωπαϊκή πρόταση, η οποία αγοραστικά δεν έχει τύχει μεγάλης αποδοχής (αντίθετα όλοι αναφωνούμε ''τούμπανο'' ''τέλειο'' κλπ...αλλά από πωλήσεις δεν έχει κάνει τουλάχιστον επί ελληνικού εδάφους.

Έχει τα πλεονεκτήματα του και τα μειονεκτήματα του το 350Ζ, αλλά μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

Είδα εντυπωσιασμένος από το ταμπελάκι φροντίδας του Nissan GTR (σε απλή και σκληρή χρήση), που ανέβασε ο greekm3 .

Νομίζω ότι δε διαφέρουν οι οδηγίες από αυτά που πολλοί κάνουμε σε όλα μας τα αυτοκίνητα (και ας μη διαχειρίζονται τόση ισχύ και ροπή τα συστήματα μετάδοσης)
Τα 3000χλμ σε σκληρή χρήση μάλλον αναφέρονται σε χρήση track day. Νομίζω είναι φυσιολογικό να ελέγχονται τα λιπαντικά υγρά του κιβωτίου και των διαφορικών μετά από 3000 χρήσης πίστας.
Τα 10.000χλμ για αλλαγή λαδιών κινητήρα και 30.000 για σασμάν-διαφορικά πολλοί τα κάνουμε και χωρίς να μας λέει το δικό μας βιβλίο κατασκευαστή.

Καλή φάση πάντως, μου θυμίζει USA instructions... Προσέχετε για να έχετε (και μη πληρώνει η Νισαν τα trackday και τα αποτελέσματα τους στη μετάδοση, σε ολοκαίνουρια αυτοκίνητα χρυσά από εγγυήσεις).

greekm3
03-07-08, 13:27
σιγουρα το νεο GTR εκανε θαυματα :)))
http://wheels.blogs.nytimes.com/2008/06/30/how-much-power-does-the-nissan-gt-r-really-have/index.html?hp


http://www.autospies.com/news/Nissan-s-white-lie-GT-R-Dyno-Tested-at-507-HP-at-least-28094/


να συνεχισω παιδες?....
περνα πλακας..τι εχει πιασει ολες τις εταιριες και θελουνε σωνει και καλα να κανουνε το γρηροτερο γυρω στο ρινγκ?

NICK_M3
03-07-08, 13:55
σιγουρα το νεο GTR εκανε θαυματα :)))
http://wheels.blogs.nytimes.com/2008/06/30/how-much-power-does-the-nissan-gt-r-really-have/index.html?hp


http://www.autospies.com/news/Nissan-s-white-lie-GT-R-Dyno-Tested-at-507-HP-at-least-28094/


να συνεχισω παιδες?....
περνα πλακας..τι εχει πιασει ολες τις εταιριες και θελουνε σωνει και καλα να κανουνε το γρηροτερο γυρω στο ρινγκ?

και ποιός μου λέει εμένα οτι αυτο με το οποίο και έγινε ο γύρος στο ring δεν είναι το vspec με 200κιλά κάτω και 570 άλογα???

ή οτι αυτό που έκανε τον γύρο δεν είχε καμια 600αρια άλογα....

και εγω έιχα εντυπωσιαστεί με το πράμα στην αρχή αλλά διαβάζοντας τα forum στην αμερική με άτομα που έχουν ήδη το αμάξι κάπου ξενέρωσα...

ειδικά σε κάτι πατηματα roll το αμάξι είναι πίσω απο κουλά αυτοκίνητα....

τι να πείς...

SUPERCHARGER
03-07-08, 17:10
εγω εχω να σας κανω μια απλη ερωτηση..........

Πολυ ωραιο και καλο το αυτοκινητο....
Ωραια ομως και τα 120.000€ που θα κανει τελικα στην Ελλαδα.
Καπου τοσο εχει και το Ε92 Μ3 που εχω βαλει στο ματι εδω και λιγες μερες.

Μπορει καποιος να μου πει την αξια μεταπωλησης των δυο αυτοκινητων μετα απο 3-5 χρονια?
'Η ολοι ειμαστε υπερανω και δεν μας ενδιαφερει?.....

Πληροφοριακα, για ριξτε μια ματια τι τιμες παιζουν ακομα και στην Γερμανια τα 350Ζ του 2005 και 2006........

Αν μου περισσευαν 120.000€ τοτε θα το επαιρνα για παιχνιδι.

Οσο για το θεμα των ιαπωνικων μοτερουκλων που απο 1600cc βγαζουν 200ps, ναι ετσι ειναι, αλλα γιατι η Ιαπωνια ειναι η μια απο τις δυο χωρες που δεν υπογραφουν την συμφωνια του KYOTO?
Γιατι καθε φορα που πρεπει να εναρμονιστουν με τους κανονισμους ρυπων της Ευρωπης και της Καλιφορνιας, ριχνουν τις ιπποδυναμεις των κινητηρων τους?

Γιατι το 118d εχει χαμηλοτερη καταναλωση και εκπομπη ρυπων απο το "πρασινο" PRIUS ? (το εχετε προσεξει αυτο?)
Για καντε και μια συγκριση καταναλωσης μεταξυ Μ3 και GT-R....... (γιατι οχι και Μ6 και GT-R).

Αν το θεμα μας ειναι το τι μπορει να κανει ενα αυτοκινητο με Tuning και aftermarket πραγματα (και αλλα τοσα λεφτα) τοτε εχω δει κι εγω Μ3 να γυρνανε στις 9.000 σαλ χωρις να σπανε και να βγαζουν ατμοσφαιρικα αλογα τρελα, 'η τουρμισμενα Μ3 και Μ5 πανω απο 1.000 αλογα.
Οι επιλογες πολλες...........

Action Man
03-07-08, 20:38
Άν αρχίσουμε να κοιτάμε τιμές μεταπώλησης ή το τι έγινε στη τάδε χώρα από τον "Χ" οδηγό κτλ κτλ κτλ τότε χάνεται η ουσία.
Τα Αμερικλανάκια μπορούν να λένε ότι θέλουν.Μερικοί Γερμανοί και αρκετοί Άγγλοι άλλα λένε.
Σύντομα θα πατήσει και το πρώτο επί ελληνικού εδάφους και θα δούμε από κοντά τι γίνεται.

VanVIC
04-07-08, 13:02
...

Πληροφοριακα, για ριξτε μια ματια τι τιμες παιζουν ακομα και στην Γερμανια τα 350Ζ του 2005 και 2006........

...

Δε νοιμίζεις οτι είναι λίγο άδικο να εικάζουμε το πόσο μπορεί να πέσει η τιμή στα μεταχειρισμένα GT-R κρίνοντας απο το πόσο πέφτουν στα 350Ζ.

Εχει καμιά σχέση η κατηγορία του ενός με την άλλη?
Εχει καμιά σχέση η τεχνολογία του ενός με την άλλη ?

Το 350Ζ είναι αλλο ένα Νιssan, στην δική του κατηγορία (προς Θεού, αυτό δεν σημαίνει οτι δεν είναι καλό)
Το GT-R σχεδιάστηκε και φτιάχτηκε για να είναι "ειδικό" και ως έτσι θα κριθεί.

Επίσης με τέτοια ζήτηση που έχει το GT-R, θα αργήσει να πέσει η τιμή οπυ

greekm3
04-07-08, 18:59
..για την μεταπωλητικη του αξια δεν ξερω..αλλα ολα αυτα που γραφτηκανε δειχνουνε επιεικως....********...το ιταλικο Quattroruote,,αρκετα εγκυρο περιοδικο κατα την γνωμη μου,θα κυκλοφορησει τελος του μηνος με το εξης τεστ και οδηγο τον προστ
The test driver is Alain Prost.



Vairano track :

Scud - 1:15,1s
GT2 ~ 1:15,2s (allegedly "very close")
LP560 - 1:15,6s
GT-R ~ 1:19s:clap::greenboun

Action Man
04-07-08, 20:12
Vairano track :

Scud - 1:15,1s
GT2 ~ 1:15,2s (allegedly "very close")
LP560 - 1:15,6s
GT-R ~ 1:19s:clap::greenboun
Eίμαι σίγουρος οτι τα παραπάνω ισχύουν.Όσο καλό και να ναι το Gtr με τα παραπάνω οχήματα σκούρα θα τα έβρισκε σε ρυθμούς πίστας.
Αλλά η τιμή του μπορεί να θεωρηθει "ευκαιρία" σε σχέση με τις δυνατότητες του.
Πάντως αν είχα τα χρήματα δεν θα το έπαιρνα...μου έχει γίνει τόσο απωθημένο μια ******** ///Μ που δεν μπορώ πλέον να κρίνω αντικειμενικά....
Βασικά το πρόβλημα με τα ιαπωνικά είναι οτι δεν μπορείς να τα ερωτευτείς εύκολα...είναι καλά για μια ξεπέτα...και μετά επιστροφή στη βάση.

SUPERCHARGER
04-07-08, 20:41
Βασικά το πρόβλημα με τα ιαπωνικά είναι οτι δεν μπορείς να τα ερωτευτείς εύκολα...είναι καλά για μια ξεπέτα...και μετά επιστροφή στη βάση.

Αυτος ειναι και ο λογος που σε λιγο η τiμη θα ειναι χαμηλη......
Προσφορα και ζητηση, ειναι νομος της αγορας, και σε λιγο η προσφορα σε μεταχειρισμενα θα ειναι μεγαλη, τα ανταλλακτικα πανακριβα (οπως ολα τα made in Japan) και τα περισσοτερα θα ειναι "μαιμουδεμενα" οπως ολα τα γιαπωνεζικα.

Οσο για τον ερωτα..... απλα δειτε τα ποσοστα πωλησεων που εχουν τα ευρωπαικα αυτοκινητα αυτης της κατηγοριας ( premium & GT ) σε Αμερικη και Ιαπωνια...
Ακομα και εκει, οι εχωντες και οι γνωστες, με καποιο ευρωπαικο "θηριο" κυκλοφορουν και οχι με καποιο muscle car 'η με καποιο "fast and furious"............

Kostas Christ
04-07-08, 21:39
Εμενα αυτο το αμαξι δε με ενθουσιαζει γιατι δεν ειναι αυτο που περιμενω απο ενα αυτοκινητο. Ειναι παρα πολυ γρηγορο αναμφισβητητα σε παντως ειδους εδαφος, αλλα δε δινει στον οδηγο αυτη την οδηγικη απολαυση μιας πορσε που πρεπει να τη μαθεις πρωτα και μετα να την πας γρηγορα.

billys.bmw
04-07-08, 22:00
ρε παιδια κατι αειχα ακουσει για εναν νομο οτι πανω απο 280 αλογα αυτοκινητο απαγορευεται
υσχιει?
η μηπως απλος δεν φτιαχναν παραπανω αλογα?

Stav
05-07-08, 08:56
και για να ριξω λιγο λαδι στη φωτια.... :) :)

http://img267.imageshack.us/img267/1314/tsurz2.jpg

εγω παντως μαλλον το κατω θα διαλεγα :)

αα..και οσο για τη συζητηση για το κοστος μεταπωλησης, καλυτερα θα ειναι δειτε τα παλαιοτερα GTR και οχι τα Ζ...

teopoulos
05-07-08, 10:33
Ειληκρινα ρε παιδια καλη χρυση και αγια η ///M...........

Ας ξεκολλησουμε και μην τα ισοπεδωνουμε ολα!!
Το gtr ειναι πραγματικα αλλου... και το
τελευταιο και το προηγουμενο!! Πιστευω οτι μια βολτα με ενα
απο αυτα θα αλλαζε γνωμη σε πολλους...
Δεν γινεται να βγαζουμε αχρηστο οποιοδηποτε αλλο
αυτοκινητο εκτοσ απο ///M!!! :banghead::banghead::banghead:

greekm3
05-07-08, 10:45
Ειληκρινα ρε παιδια καλη χρυση και αγια η ///M...........

Ας ξεκολλησουμε και μην τα ισοπεδωνουμε ολα!!
Το gtr ειναι πραγματικα αλλου... και το
τελευταιο και το προηγουμενο!! Πιστευω οτι μια βολτα με ενα
απο αυτα θα αλλαζε γνωμη σε πολλους...
Δεν γινεται να βγαζουμε αχρηστο οποιοδηποτε αλλο
αυτοκινητο εκτοσ απο ///M!!! :banghead::banghead::banghead:

καταρχην δεν το συγκρινουμε με Μ///.....ορισμενα παιδια απλως ειπανε οτι εαν ειχανε τα χρηματα θα επιλεγανε την Μ//...και αυτο πηγαζει απο τις αναγκες,τους ποθους, και τις ..ονειρωξεις του καθενος.....απο εκει και περα κανεις δεν αμφιβαλλει οτι το GTR ειναι ενα λαμπρο και γρηγορο,..αψυχο (κατα την γνωμη μου) αυτοκινητο...αυτο που προσπαθουμε να κανουμε εδω,..εγω και οιρισμενοι χιλιαδες ανα τον πλανητη,ειναι να" αποθεοποιησουμε" την εικονα που προσπαθει να μας περασει η νισσαν ,οτι ο οδηγος της, koς SUZUKI(swift???:jester:)........εχει κατατροπωσει στο 'ring ολη την αφροκρεμα των σουπερκαρ,πορσε,φερραρι,λαμπο,παγκανι κτλ

SUPERCHARGER
06-07-08, 12:33
καταρχην δεν το συγκρινουμε με Μ///.....ορισμενα παιδια απλως ειπανε οτι εαν ειχανε τα χρηματα θα επιλεγανε την Μ//...και αυτο πηγαζει απο τις αναγκες,τους ποθους, και τις ..ονειρωξεις του καθενος.....απο εκει και περα κανεις δεν αμφιβαλλει οτι το GTR ειναι ενα λαμπρο και γρηγορο,..αψυχο (κατα την γνωμη μου) αυτοκινητο...αυτο που προσπαθουμε να κανουμε εδω,..εγω και οιρισμενοι χιλιαδες ανα τον πλανητη,ειναι να" αποθεοποιησουμε" την εικονα που προσπαθει να μας περασει η νισσαν ,οτι ο οδηγος της, koς SUZUKI(swift???:jester:)........εχει κατατροπωσει στο 'ring ολη την αφροκρεμα των σουπερκαρ,πορσε,φερραρι,λαμπο,παγκανι κτλ

Θα συμφωνησω 101% μαζι σου. Η δικη μου απαντηση πριν ηταν στην συγκριση με το καινουριο Μ3.
Και κατι τελευταιο. Οποιος δεν εχει οδηγησει Μ3 Ε92, δεν ξερει για τι οδικη συμπεριφορα μιλαμε........
Μεγαλη διαφορα ακομα και απο Ε46 CSL...... Μεγαλη ομως ! (και απο Μ6).

Nick_compact
06-07-08, 12:49
Ας μην κάνουμε συγκρίσεις με Ε46 CSL... Είναι έτη φωτός μπροστά σε στήσιμο από οποιαδήποτε άλλη BMW έχει βγει ποτέ.

Speedy
06-07-08, 13:05
βασικα μιλαμε για δυο αυτοκινητα που ειναι κορυφαια και με τεραστια ιστορια!!!

απο εκει και περα δεν νομιζω να εχει οδηγησει κανεις μας απο εδω μεσα το skyline οποτε δεν υπαρχει κριτικη,οταν οδηγησεις ενα skyline το τρεξεις το πισει και το φτασεις στο οριο τοτε μιλαμε...το ιδιο εννοειται και για την m3.

τωρα αν εκανε καλυτερο χρονο ο οδηγος της Νισαν με το skyline δε με ενδιαφερει καθολου...το αυτοκινητο βασει αυτον που διαβαζουμε ειναι πολυ μπροστα σε πολλα θεματα.

Στην ελλαδα η αυτοκινιτιστικη κουλτουρα ειναι πολυ διαφορετικη απο αλλα κρατη που εχουν την πολυτελεια να εχουν πολλα μοντελα διαφορων εταιριων πραγμα που δεν εχουμε εδω..ασε που μερικοι τωρα τελευταια εμαθαν οτι βγαινει skyline απο την νισσαν...

SUPERCHARGER
06-07-08, 14:21
Εχω οδηγησει εγω Skyline R34 στην νοτιο Αφρικη και R33 στην Κυπρο (μαλιστα αυτο μου το χαριζαν κι ολας.... αλλα ηταν αριστεροτιμονο γμτ....)

Καμια σχεση ουτε σε αισθηση, ουτε σε στησιμο, ουτε σε φιλοσοφια.

greekm3
07-07-08, 08:35
Ας μην κάνουμε συγκρίσεις με Ε46 CSL... Είναι έτη φωτός μπροστά σε στήσιμο από οποιαδήποτε άλλη BMW έχει βγει ποτέ.
+100000:bigthumb:

greekm3
07-07-08, 08:41
Στην ελλαδα η αυτοκινιτιστικη κουλτουρα ειναι πολυ διαφορετικη απο αλλα κρατη που εχουν την πολυτελεια να εχουν πολλα μοντελα διαφορων εταιριων πραγμα που δεν εχουμε εδω..ασε που μερικοι τωρα τελευταια εμαθαν οτι βγαινει skyline απο την νισσαν...

συμφωνω απολυτα περι αυτοκινητιστικης κουλτουρας...γι αυτο και δεν προκειται να τυχει ιδιαιτερης εκτιμησης το νισσαν στην ευρωπη....και κατι ακομη...πλεον η νισσαν δεν το λεει skyline αλλα GT-R....σκετο:D....τωρα για το ποση ιστορια εχει το skyline σε σχεση με την Μ///:google:...φανταζομαι οτι η "ιστορια" σχετιζεται με τους αγωνες εεεε???:smashtard

EVANGELOS
07-07-08, 09:06
Δεν αμφιβάλλω ότι το skyline είναι πολύ γρήγορο ... όμως σε αυτή την κατηγορία που πήγε να εισβάλλει με την "κυριλοποίηση" και "χλιδοποίησηση" θα έχει θέματα ....

Τo R-34 το γουστάραμε ακριβώς γιατί ήταν γύφτικο ... ήταν τούμπανο και δεν κυκλοφορούσε μαμά ούτε στην αντιπροσωπία ... το r-35 παραείναι ευρωπαικό νομίζω ...

Πάντως στα χρήματα αυτά υπάρχει και το αμερικάνικο v8 ... και πλέον φοράει και το "μικρό μοτέρ" ... με κάτι περιέργα πράματα επάνω ... σαν φυσητήρια ... κάνει και ωραία φασαρία ο αμερικάνος ... είναι και ελαφρύς :bananasmi

sak
08-07-08, 18:34
Οταν με το κακο κυκλοφορησει ειναι να κρυβομαστε...ψαχνω τον αγαπημενο μου σταθμο ολο το βραδυ και δεν τον βρισκω,εχασα και την κοντρα με το Νισσαν να παρει..

Chalyps
16-07-08, 13:11
http://tv.yupi.gr/view/1541

Δείτε και αυτό.....:embarassm

greekm3
16-07-08, 16:47
http://tv.yupi.gr/view/1541

Δείτε και αυτό.....:embarassm

δεν αμφισβητησε κανεις οτι μπορει να ειναι πιο γρηγορο απο μια "απλη" GT3 ή απο μια Μ3....αμφισβητουμε οτι ειναι πιο γρηγορο στο 'ρινγκ απο μια GT,μια GT2 ,μια scuderia,μια superleggera,pagani κτλ....

Speedy
17-07-08, 21:24
πιστευω οτι αυτο το βιντεο λεει πολλα..

http://www.youtube.com/watch?v=uGe_fyhQazg

blaze ocean
18-07-08, 23:30
το αμαξι ειναι αλλου σε ολα τα θεματα.και το 34 ηταν και ειναι ακομα αλλου.για μενα το λαθος της νισσαν ειναι πως το εκανε κυριλε(βεβαια θα πουλησει πολυυυυυ περισσοτερο ετσι αλλα εγω το προτιμω αλητικο).μην τα συγκρινεται.αλλη ψυχη η Bmw,αλλη ψυχη η ferrari,αλλη το νισσαν....το καθε αμαξι ταιριαζει σε διαφορετικους ανθρωπους...πχ και το αστρα το δοκιμασανε σε πιστα και το βγαλανε πολυ γρηγορο αλλα ειχανε τρελο οδηγο και το αμαξι ητανε μονο με καθισμα οδηγου........

InsaneDriver
29-07-08, 00:56
http://www.youtube.com/watch?v=mtUgQHEmOms

Τι έκανε....Δείτε χρόνο!
Τρελή διαφορά με τον ανταγωνισμό. Δηλαδή το ελαφρωμένο ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ;;;

Action Man
29-07-08, 12:37
πρι-ο-νι.........

Speedy
30-07-08, 13:36
παει πολυ καλα!!

bachis
30-07-08, 13:56
Και κρατάει και πολύ καλά

greekm3
04-08-08, 09:07
http://es.youtube.com/watch?v=RlD4DUxaa2g
...και το τεστακι ειναι γιαπωνεζικο παρακαλω......και μην ξεχνατε οτι το GTR εχει launch control,και καινουργιο κιβωτιο...ενω το "αλλο" χειροκινητο...και το GTR ριχνει στο συγκεκριμενο αυτοκινητο καμια 20δλ στο 'ρινγκ.....αααααα καλα;)

tassos
04-08-08, 11:10
Παιδια ηρεμια λιγο μη βιαστουμε να θεοποιησουμε κατι που δεν εχουμε καν δει απο κοντα!!

Το θεμα βρωμαει λιγο, τοση τελειοτητα μαζεμενη μοιαζει λιγο τρικ του marketing....!
Ορισμενοι εχουν ενθουσιαστει τοσο που ειναι ετοιμοι να παραγγειλουν κατι που εχουν δει στο youtube......και μονο!

Η ιστορια μου θυμιζει λιγο το τρομακτικο RX8 που απο "1300cc εβγαζε 231ps"

Αυτα που δεν λεγονταν ειναι οτι το πλυντηριο-ροτορας καιει 17λιτρα καιει λαδι καιει τα νευρα του ιδιοκτητη και ειναι και καμια 30αρια αλογα κατω απ τα ονομαστικα!!

Δεν ειναι τυχαιο που η βασικη των 30000 το 2004 σημερα εχει πεσει στα 21500!!!!!!!!!!!!!
Καποια στιγμη το marketing αδυνατει πλεον να υποστηριξει κατι που βρωμαει...

Προσοχη γιατι στις τρομερες αυτες ευκαιριες κρυβονται οι μεγαλες σουπες:deal:....!

Οχι βεβαια πως και η BMW με αττακες του τυπου sheer driving pleasure, fun to drive, δεν μας δουλευει..... Ας μην κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας....

Ποσοι κυκλοφορουν στο δρομο προσπαθωντας να γινουν Μ3 να μοιαζουν Μ3 η τουλαχιστον να νοιωσουν λιγο Μ3...?? (κι εγω αναμεσα τους..) Και ολα αυτα γιατι εδω και 22 χρονια πουλαει ο "μυθος" του Μ3..

Απο ολο αυτο το tripaki ο μονος που βγαινει κερδισμενος ειναι η BMW και σιγουρα οχι εμεις που πληρωνουμε πχ2000 για ενα Μ-look (και κατι εγινε..)!!

Συγνωμη αν ημουν λιγο off topik, αλλα η πολιτικη ειναι ιδια ειτε εισαι γερμανος ειτε ιαπωνας!!

Και οπως μου ειχε πει ενας φιλος που ετυχε να περασει ως πωλητης απο την BMW και την Toyota "μπροστα στο marketing των γιαπωνεζων η BMW ζει στο μεσαιωνα..."

Γι αυτο συγκρατηση.......

(Παντως εννοειται θα προτιμουσα το κολασμενο Μ3Ε92 κι ας βγαλουν απ το DatsunGTR
και 2000αλογα):rockon:

Speedy
04-08-08, 21:32
Παιδια ηρεμια λιγο μη βιαστουμε να θεοποιησουμε κατι που δεν εχουμε καν δει απο κοντα!!

Το θεμα βρωμαει λιγο, τοση τελειοτητα μαζεμενη μοιαζει λιγο τρικ του marketing....!
Ορισμενοι εχουν ενθουσιαστει τοσο που ειναι ετοιμοι να παραγγειλουν κατι που εχουν δει στο youtube......και μονο!

Η ιστορια μου θυμιζει λιγο το τρομακτικο RX8 που απο "1300cc εβγαζε 231ps"

Αυτα που δεν λεγονταν ειναι οτι το πλυντηριο-ροτορας καιει 17λιτρα καιει λαδι καιει τα νευρα του ιδιοκτητη και ειναι και καμια 30αρια αλογα κατω απ τα ονομαστικα!!

Δεν ειναι τυχαιο που η βασικη των 30000 το 2004 σημερα εχει πεσει στα 21500!!!!!!!!!!!!!
Καποια στιγμη το marketing αδυνατει πλεον να υποστηριξει κατι που βρωμαει...

Προσοχη γιατι στις τρομερες αυτες ευκαιριες κρυβονται οι μεγαλες σουπες:deal:....!

Οχι βεβαια πως και η BMW με αττακες του τυπου sheer driving pleasure, fun to drive, δεν μας δουλευει..... Ας μην κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας....

Ποσοι κυκλοφορουν στο δρομο προσπαθωντας να γινουν Μ3 να μοιαζουν Μ3 η τουλαχιστον να νοιωσουν λιγο Μ3...?? (κι εγω αναμεσα τους..) Και ολα αυτα γιατι εδω και 22 χρονια πουλαει ο "μυθος" του Μ3..

Απο ολο αυτο το tripaki ο μονος που βγαινει κερδισμενος ειναι η BMW και σιγουρα οχι εμεις που πληρωνουμε πχ2000 για ενα Μ-look (και κατι εγινε..)!!

Συγνωμη αν ημουν λιγο off topik, αλλα η πολιτικη ειναι ιδια ειτε εισαι γερμανος ειτε ιαπωνας!!

Και οπως μου ειχε πει ενας φιλος που ετυχε να περασει ως πωλητης απο την BMW και την Toyota "μπροστα στο marketing των γιαπωνεζων η BMW ζει στο μεσαιωνα..."

Γι αυτο συγκρατηση.......

(Παντως εννοειται θα προτιμουσα το κολασμενο Μ3Ε92 κι ας βγαλουν απ το DatsunGTR
και 2000αλογα):rockon:


τι να θεοποιησουμε ρε μεγαλε πλακα μας κανεις????
εκτος του οτι δεν εχουμε δει το gtr δεν βλεπουμε καν porsche.....
που βρομαει ρε φιλε???
εχεις δει πολους να το παραγελνουν?? 150,000 κοστιζει οχι 5-6 χιλιαρικα.

δεν ξερω ανα ειναι ποιο γρηγορο απο m3 η πορσε αλλα απο επιδοσεις παει πολυ καλα οποτε για ποιο τρικ του μαρκετινγκ μιλαμε....


οσο περι λουκ m3 που λες δεν θα συμφωνησω μαζι σου γιατι στην τελικη οποιος γουσταρει το βαζει,η bmw δεν υποχρεωνει κανεναν.

Action Man
28-09-08, 10:20
http://img517.imageshack.us/img517/7690/18nurburgring49xy5.jpg (http://imageshack.us)
http://img517.imageshack.us/img517/18nurburgring49xy5.jpg/1/w1024.png (http://g.imageshack.us/img517/18nurburgring49xy5.jpg/1/)

E36 RULES!!
28-09-08, 11:16
Παιδια ηρεμια λιγο μη βιαστουμε να θεοποιησουμε κατι που δεν εχουμε καν δει απο κοντα!!

Το θεμα βρωμαει λιγο, τοση τελειοτητα μαζεμενη μοιαζει λιγο τρικ του marketing....!

Και όμως, δυστηχώς (για ορισμενους φανατικούς Γερμανόπληκτους που πιστεύουν οτι τα BMW και γενικώς τα Γερμανικά ειναι τα καλυτερα αμαξια παραγωγης ever), τα Liners αγγίζουν την τελέιότητα από το R33 GT-R, που τοτε λανσαρε το ATTESA ET-S ( :wub:) και το S-HICAS

Kαι απλώς, για την ιστορία, τα R32 GT-R κατασκευάστηκαν με με σκοπό να "χτυπήσουν" την 959, το μοτέρ του ειναι de-tuned, ουσιαστικά, έκδοση του αγωνιστικού RB26DETT απόδοσης 500 αλογάτων... Μια 944 κατείχε το ρεκόρ του Nuerburgring (δεν ξερω π ειναι τα umlaut :p:) στο 8:45 και το 32αρι το κατεβασε στο 8:20...





Ποσοι κυκλοφορουν στο δρομο προσπαθωντας να γινουν Μ3 να μοιαζουν Μ3 η τουλαχιστον να νοιωσουν λιγο Μ3...?? (κι εγω αναμεσα τους..) Και ολα αυτα γιατι εδω και 22 χρονια πουλαει ο "μυθος" του Μ3..
Σορρυ που θα στη χαλάσω λιγο, αλλα ο μυθος του Skyline ειναι πολύ μεγαλύτερος απο της M3... Ολα ξεκίνησαν το 1957, αν και τα ....ταυλερά μοντέλα ξεκινησαν το '68 με το πρωτο C10 GT-R... Προσωπικα, μονο και μονο του οτι μεχρι στιγμης τα Liners ήτανε ΜΟΝΟ δεξιοτίμονα, προσθέτει πολλά σε αυτο το μυθο... Και πιστεψέ με, μολις δεις ενα Skyline στο δρομο (εχω δει αρκετα, μεχρι και Nismo Z-tune R34), θα πεις "ποιος ****** τα Μ3"





(Παντως εννοειται θα προτιμουσα το κολασμενο Μ3Ε92 κι ας βγαλουν απ το DatsunGTR
και 2000αλογα)

Αν και κανονικά τα έβγαζε η Prince, μην υποτιμάτε εταιρειες μονο κ μονο επειδη στην Ψωροκώσταινα τα μονα που φέρνανε ηταν αγροτικα... Πολλοι χρειαζεται να αλλαξουν εσωρουχο (ΟΚ, το παρακανα λιγο χαχαχαχα) στο ακουσμα και μονο λεξεων οπως Fairlady (aka 240Z),Silvia κλπ κλπ κλπ

Speedy
28-09-08, 12:05
ΜΠΡΑΒΟ rules!!!!!!!
Ετσι ακριβως ειανι,θα διαφωνησω ομως με την ιστορια... της M3 που ειναι και αυτη τεραστια!!!

E36 RULES!!
28-09-08, 12:11
ΜΠΡΑΒΟ rules!!!!!!!
Ετσι ακριβως ειανι,θα διαφωνησω ομως με την ιστορια... της M3 που ειναι και αυτη τεραστια!!!

Bεβαίως και της Μ3 η ιστορια ειναι τεράστια και ειναι και γραμμένη πανω σε δάφνες νικών σε ράλλυ, αλλα αν θες την αποψη μου, το δεος που θα νιώσω μπροστά σε ενα Ε30 Μ3 και ενα R34 GT-R δεν θα το νιώσω σε ενα 46αρι...(Ισως φταιει που εχουμε πολλα απο τα τελευταια ;)) Άποψή μου πάντα, έτσι? Και βγηκα και off-topic (Ω ναι, τελικά ολα τα threads οδηγουν στο Μ3 Ε46, τωρα την εφερα εγω εκει την κουβεντα και Ι should die σαν καλος off-topikερ χαχαχα)

Stallion3.2
29-09-08, 08:01
πλάκα μας κάνετε με την ιστορία της datsun? σιγά μην πέσουμε να πάρουμε κιόλας!.... εδώ στην ίδια την Ιαπωνία οι τιμές τους σαν μτχ (παλαιότερς γενιές skyline, evo και sti) πέφτουν τόσο πολύ που τα μισά φέυγουν έξω και τα άλλα μισά κόβονται για μετατροπές για έξω ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΡΑΚΑΡΕΙ! σέβομαι τα skyline απο το 95 (περίπου) και μετά. εξαιρετικά αμάξια αλλά ως εκεί. μέχρι δάφνες και ιστορίες έχουν πολύ δρόμο ακόμα. για πηγαίνετε στην Ιαπωνία με μια bmw J.Ceccotto γνήσια να δείτε πως θα κάνουν... για να μην σας πω για μία alfa romeo sz της εποχής που πουληθήκαν σχεδόν όλες εκεί. εδώ ο Walter Rohrl αμφισβίτησε ανοικτά το χρόνο που ανακοίνωσαν οι Ιάπωνες στο ring λέγοντας πως είναι αδύνατον να το έχει κάνει ένα αυτοκίνητο κανον ικής παραγωγής και ότι μάλλον δεν είναι καν ένα γύρος αλλά η πρόσθεση των καλύτερων segments. μάλοστα είπε ότι μόλις έρθει στην Γερμανία ΑΝ του δώσουν ένα θα προσπαθήσει να το επαναλάβει. απλά έχουμε μάθει να υποτιμάμε τα δικά μας μερικές φορές για χάρη του εξωτικού και άγνωστου!

Bimmermeister
29-09-08, 09:53
δεν παει να εχει και 1000 αλογα, εγω την μπεμπα μου δεν την αλλαζω κ ας ειναι 30αρα, e21 rocks:ylsuper::ylsuper::ylsuper:

Speedy
29-09-08, 13:52
πλάκα μας κάνετε με την ιστορία της datsun? σιγά μην πέσουμε να πάρουμε κιόλας!.... εδώ στην ίδια την Ιαπωνία οι τιμές τους σαν μτχ (παλαιότερς γενιές skyline, evo και sti) πέφτουν τόσο πολύ που τα μισά φέυγουν έξω και τα άλλα μισά κόβονται για μετατροπές για έξω ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΡΑΚΑΡΕΙ! σέβομαι τα skyline απο το 95 (περίπου) και μετά. εξαιρετικά αμάξια αλλά ως εκεί. μέχρι δάφνες και ιστορίες έχουν πολύ δρόμο ακόμα. για πηγαίνετε στην Ιαπωνία με μια bmw J.Ceccotto γνήσια να δείτε πως θα κάνουν... για να μην σας πω για μία alfa romeo sz της εποχής που πουληθήκαν σχεδόν όλες εκεί. εδώ ο Walter Rohrl αμφισβίτησε ανοικτά το χρόνο που ανακοίνωσαν οι Ιάπωνες στο ring λέγοντας πως είναι αδύνατον να το έχει κάνει ένα αυτοκίνητο κανον ικής παραγωγής και ότι μάλλον δεν είναι καν ένα γύρος αλλά η πρόσθεση των καλύτερων segments. μάλοστα είπε ότι μόλις έρθει στην Γερμανία ΑΝ του δώσουν ένα θα προσπαθήσει να το επαναλάβει. απλά έχουμε μάθει να υποτιμάμε τα δικά μας μερικές φορές για χάρη του εξωτικού και άγνωστου!


Kανεις δε κανει πλακα...
δεν μιλαμε για το ποσο κανει ενα skayline και για τι τιμη παιζει,εδω μιλαμε για το καινουργιο Gtr...
Απο εκει και περα οπως ειπες θα παθουν αν δουν στην ιαπωνια ενα bmw J,ceccotto αλλα και εμεις παθαινουμε οταν βλεπουμε ενα skyline..{που δεν βλεπουμε}

Πολυ καλο αυτοκινητο,σαγως και δεν ειναι bmw αλλα εχει και αυτο την δικια του ιστορια και μαλιστα μεγαλη!!

Z4ever
29-09-08, 14:17
Επειδη δεν ειμαι και πολυ καλος στην ιστορια σημερα το R35 φαινεται να ειναι πολυυυυυυ μπροστα απο την Ε92.Μπορει να ειναι λιγο ενοχλητικο αυτο αλλα τουλαχιστον σε επιδοσεις και στην πιστα δεν νομιζω να καθεται πολυ ανετα το ///Μ διπλα του.

Z4ever
29-09-08, 15:15
http://www.fastestlaps.com/index.php?page_id=compare&car1=4717b80e35715&car2=46f388b437911
:shakehead:shakehead:shakehead...

E36 RULES!!
29-09-08, 16:19
πλάκα μας κάνετε με την ιστορία της datsun? σιγά μην πέσουμε να πάρουμε κιόλας!.... εδώ στην ίδια την Ιαπωνία οι τιμές τους σαν μτχ (παλαιότερς γενιές skyline, evo και sti) πέφτουν τόσο πολύ που τα μισά φέυγουν έξω και τα άλλα μισά κόβονται για μετατροπές για έξω ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΡΑΚΑΡΕΙ! σέβομαι τα skyline απο το 95 (περίπου) και μετά. εξαιρετικά αμάξια αλλά ως εκεί. μέχρι δάφνες και ιστορίες έχουν πολύ δρόμο ακόμα. για πηγαίνετε στην Ιαπωνία με μια bmw J.Ceccotto γνήσια να δείτε πως θα κάνουν... για να μην σας πω για μία alfa romeo sz της εποχής που πουληθήκαν σχεδόν όλες εκεί. εδώ ο Walter Rohrl αμφισβίτησε ανοικτά το χρόνο που ανακοίνωσαν οι Ιάπωνες στο ring λέγοντας πως είναι αδύνατον να το έχει κάνει ένα αυτοκίνητο κανον ικής παραγωγής και ότι μάλλον δεν είναι καν ένα γύρος αλλά η πρόσθεση των καλύτερων segments. μάλοστα είπε ότι μόλις έρθει στην Γερμανία ΑΝ του δώσουν ένα θα προσπαθήσει να το επαναλάβει. απλά έχουμε μάθει να υποτιμάμε τα δικά μας μερικές φορές για χάρη του εξωτικού και άγνωστου!

TΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Η ΤΙΜΗ ΕΝΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ****** ΚΑΙ ΔΕΡΝΕΙ????????????????? Γιατι ολα πλεον να καθοριζονται απο την τιμη?

Τους χαλαει ολους που κατι γιαπωνεζικα αμαξακια ξεπατωνουν εταιρειες-θρυλους ε? :ylsuper:


Α, και btw, εγω φυσικα και θα πεσω να παρω (οχι GTR, αλλα "Ντατσουνι", πρωτα ο Θεος) και μετα θα καθομαι να παρατηρω τα υφακια στα πλουσιοπαιδα με τα κυριλε-γρηγορα (και καλα) ευρωπαικα...

Kostas Christ
29-09-08, 17:23
TΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Η ΤΙΜΗ ΕΝΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΑΝ Γ@@@@@ ΚΑΙ ΔΕΡΝΕΙ????????????????? Γιατι ολα πλεον να καθοριζονται απο την τιμη?

Τους χαλαει ολους που κατι γιαπωνεζικα αμαξακια ξεπατωνουν εταιρειες-θρυλους ε? :ylsuper:


Α, και btw, εγω φυσικα και θα πεσω να παρω (οχι GTR, αλλα "Ντατσουνι", πρωτα ο Θεος) και μετα θα καθομαι να παρατηρω τα υφακια στα πλουσιοπαιδα με τα κυριλε-γρηγορα (και καλα) ευρωπαικα...

εγω θα παρω ενα πισωκινητο 20ετιας με 200 αλογα και θα απολαμβανω καθε στιγμη οδηγησης

Dim77
29-09-08, 17:26
Λυπηθείτε το thread...

E36 RULES!!
29-09-08, 19:12
Λυπηθείτε το thread...

:+1::+1::+1::+1: +1, ξεφύγαμε... Και πρώτος απο ολους εγω...

Stallion3.2
30-09-08, 22:43
ρε παιδιά ξαναδιαβάστε το ποστ μου ψύχραιμα και θα καταλάβετε....... ιστορία το skyline ΔΕΝ έχει και αυτό είναι γεγονός....ότι μπορεί να αποκτήσει στο μέλλον είναι πολύ πιθανό αλλά προς το παρόν απο ΙΣΤΟΡΙΑ μπροστά στην bmw αλλά πόσο μάλλον μπροστά στην alfa romeo (σας θυμίζω ότι ο Enzo Ferrari ήταν υπάλληλος της....) δεν πιάνει δεκάρα τσακιστή. Δεν πάει να με περνάει απο πάνω αλλά κύρως ΔΕΝ έχει.ΔΕΝ παέι να ρίχνει τσαγάκι σε 430 scuderia αλλά αίγλη ΔΕΝ έχει.ΤΕΛΛΟΣ! είναι ένα φοβερά προηγμένο τεχονολογικά αυτοκίνητο με τρομερές επιδόσεις και δυνατότητες αλλά ως εκεί.... ότι και να κάνει μία 8C Competizione, μία porsche 911 turbo, μία 430,η ακόμα και μία πιό 'γήινη' M3 έχουν άλλη χάρη....είναι ποτισμένες με το πάθος, τον υδρώτα και τα όνειρα αγωνιστικών ομάδων που κέρδιζαν αγώνες απο τότε που η datsun δεν ήταν ούτε σκέψη. πολύ καλό όπλο για να το πάρεις να παίξεις και όταν το βγάλει το καινούργιο να το πουλήσεις εξευτελιστικά....τα άλλα τα αληθινά όνειρα είναι για να τα αποκτήσεις, να το περηφανέυεσαι και να μην τα δώσεις ποτέ....

Speedy
30-09-08, 23:05
Να σου πω κατι το skyline εχει ιστορια απλα εμεις δεν την γνωριζουμε και αυτο που λεω ειναι γεγονος!

Σε καμια περιπτωσει δεν εχει τις δαφνες τις Bmw αλλα μονο τις bmw σε συγκριση με μια M3 δεν εχει να ζηλεψει τιποτα!
Και ιστορια στος αγωνες εχει τουλαχιστον για ιαπωνια-Αγγλια και σαν αυτοκινητο εχει την δικια του κουλτουρα με πολους φανατικους.

http://en.wikipedia.org/wiki/Nissan_Skyline

yiannis2002
30-09-08, 23:14
Η αυτοκίνηση δεν εχει πρόσωπο και σημαία, ειδικά σήμερα η οποιαδήποτε μάρκα μπορεί να βγαλει καλά αυτοκίνητα.

Stallion3.2
30-09-08, 23:40
Η αυτοκίνηση δεν εχει πρόσωπο και σημαία, ειδικά σήμερα η οποιαδήποτε μάρκα μπορεί να βγαλει καλά αυτοκίνητα.

αυτό είναι το μόνο σίγουρο. δεν αντιλέγω ότι το skyline είναι ένα καταπληκτικό αμάξι! απλά του λείπει αυτό το κάτι. και ιστορία που την ξέρουν δύο τρείς δεν μετράει...ούτε τοπικές νίκες (γιατί μονο στο Ιαπωνικό πρωτάθλημα GT έτρεξε επισήμως) η bmw και η alfa romeo σαρώσανε παγκοσμίως με πολλές γενιές αυτοκινήτων και για δεκαετίες και όχι με ένα μοντέλο. όοοοοοοοοταν αποκτήσει το ένα δέκατο της ιστορίας των άλλων και μόνο τότε θα συγκρίνεται εφ'όλης της ύλης.μέχρι τότε είναι απλά ένα πολύ γρήγορο αμάξι, τίποτα παραπάνω.

yiannis2002
30-09-08, 23:45
Σέβομαι αυτό που λές, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιό σημείο η ιστορία της φίρμας εξασφαλίζει πως δεν ειναι πατάτα το προιόν της, και που αυτό συνεπάγεται πως άλλοι με μικρότερη ιστορία δεν μπορεί να έχουν καλύτερο προιόν.

Speedy
30-09-08, 23:52
για παραδειγμα αυτη τη στιγμη δεν εχει να δειξη κατι το ιδιατερο η Alfa romeo σε σχεση με το τεραστιο παρελθον της.

Stallion3.2
01-10-08, 08:22
για παραδειγμα αυτη τη στιγμη δεν εχει να δειξη κατι το ιδιατερο η Alfa romeo σε σχεση με το τεραστιο παρελθον της.

μήπως αυτό?: και αν και ΣΙΓΟΥΡΑ το skyline είναι γρηγορότερο δεν έχουν καμμία μα καμμία σχέση.......(είναι και σε άλλη κατηγορία τιμής βέβαια αφού μία 8c κάνει όσο τρία skyline) το ένα είναι θεατρική παράσταση αστέρων και το άλλο dvd υψηλής ευκρίνειας η μαλλον blue ray disc με τσόντα......


http://www.youtube.com/watch?v=VbIi_we7MTw

yiannis2002
01-10-08, 09:23
Η άλφα με την 8C πατάει πάνω στο ένδοξο παρελθόν για να να πουλήσει στους συναισθηματικούς. Αλλο το κοινό της από του skyline.
Ωραίο αυτοκίνητο δειχνει, όπως ωραία και η gt που βελοτσίζει σε αρκετά σημεία, αλλά αν έχεις βάλει στο χέρι junior ή σκαλοπατένιο και οδηγήσεις κάποιο από τα νεότερα, (οχι την 8C) δεν θα μιλάς για ιστορία και συνέχεια της, απλά θα γελάσεις και θα πείς "κοιτα τι αυτοκίνητα βγάζαν, και τι βγάζουν τώρα..."
Η 8C ειναι πισωκίνητη μετα από πάρα πολύ καιρό, υπάρχει ενα κενό στην ιστορία της άλφα, στο οποίο βγάλαν εξαιρετικά αυτοκίνητα αν και υποτιμημένα, αλλά όχι αντάξια της ιστορίας των 105 και 116.
Οπότε ας αφήσουμε το ενδοξο παρελθόν στην άκρη θα έλεγα.

E36 RULES!!
01-10-08, 10:47
Ωραίο αυτοκίνητο δειχνει, όπως ωραία και η gt που βελοτσίζει σε αρκετά σημεία, αλλά αν έχεις βάλει στο χέρι junior ή σκαλοπατένιο και οδηγήσεις κάποιο από τα νεότερα, (οχι την 8C) δεν θα μιλάς για ιστορία και συνέχεια της, απλά θα γελάσεις και θα πείς "κοιτα τι αυτοκίνητα βγάζαν, και τι βγάζουν τώρα..."
Η 8C ειναι πισωκίνητη μετα από πάρα πολύ καιρό, υπάρχει ενα κενό στην ιστορία της άλφα, στο οποίο βγάλαν εξαιρετικά αυτοκίνητα αν και υποτιμημένα, αλλά όχι αντάξια της ιστορίας των 105 και 116.
Οπότε ας αφήσουμε το ενδοξο παρελθόν στην άκρη θα έλεγα.

:+1::+1::+1::+1: (γμτ, δεν μπορω να σου βαλω και rep χαχα)

makinen
01-10-08, 12:07
Αυτο ισχυει νομιζω για ολες τις εταιριες σε μικροτερο ή μεγαλυτερο βαθμο και σχετιζεται με το μαρκετινγκ και τις απαιτησεις του μεσου κοινου σημερα...Παλια το αμαξι ηταν πολυτελεια και ειχε τους φανατικους του...τωρα και η κουτση μαρια πρεπει να παρει αμαξι γιατι το "επιβαλει" η κοινωνια....

InsaneDriver
01-10-08, 12:13
Να προσθέσω ότι οι 8C είναι στην ουσία ένα Ferrari. Δεν αποτελεί δηλαδή αυτούσια προσπάθεια της Alfa.

Dim77
01-10-08, 12:26
αυτό είναι το μόνο σίγουρο. δεν αντιλέγω ότι το skyline είναι ένα καταπληκτικό αμάξι! απλά του λείπει αυτό το κάτι. και ιστορία που την ξέρουν δύο τρείς δεν μετράει...ούτε τοπικές νίκες (γιατί μονο στο Ιαπωνικό πρωτάθλημα GT έτρεξε επισήμως) η bmw και η alfa romeo σαρώσανε παγκοσμίως με πολλές γενιές αυτοκινήτων και για δεκαετίες και όχι με ένα μοντέλο. όοοοοοοοοταν αποκτήσει το ένα δέκατο της ιστορίας των άλλων και μόνο τότε θα συγκρίνεται εφ'όλης της ύλης.μέχρι τότε είναι απλά ένα πολύ γρήγορο αμάξι, τίποτα παραπάνω.

μήπως αυτό?: και αν και ΣΙΓΟΥΡΑ το skyline είναι γρηγορότερο δεν έχουν καμμία μα καμμία σχέση.......(είναι και σε άλλη κατηγορία τιμής βέβαια αφού μία 8c κάνει όσο τρία skyline) το ένα είναι θεατρική παράσταση αστέρων και το άλλο dvd υψηλής ευκρίνειας η μαλλον blue ray disc με τσόντα......


http://www.youtube.com/watch?v=VbIi_we7MTw



Το άν ξέρουν 2-3 ή εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι, την μακρόχρονη ιστορία του Skyline ή της Nissan γενικότερα είναι άσχετο.

Απλά επειδή κάποιος δε γνωρίζει κάτι, θεωρεί ότι δεν υπάρχει κιόλας καθόλου (η ιστορία της συγκεκριμένης εταιρείας).

Λυπηθείτε το καϋμένο θρεντ...μην επαναλαμβάνετε την ίδια (off topic) ιστορία.

Υ.Γ. Όσοι θέλουν να μιλήσουν υποτιμητικά για συγκεκριμένα αυτοκίνητα χρησιμοποιούν όρους όπως (Datsun=παλαιά ονομασία τμήματος της Nissan), Hilux (ε μιλάμε και για Toyota :pth: ) κλπ.

Κατά τη γνώμη μου είναι αξιολύπητο να θέλουμε να ''θίξουμε'' εταιρείες και καταπληκτικά αυτοκίνητα βαφτίζοντας τα όπως ταπεινότερα αυτοκίνητα προερχόμενα από παλαιότερες εταιρείες ή μάρκες ιδιου group.

Η ιστορία της Nissan σε διαφορα είδη αγώνων υπάρχει. Στα Rally διέπρεψε πολύ περισσότερο ίσως από τις άλλες μορφές που επιχείρησε (π.χ. Group C), είχαν και τα εγχώρια πρωταθλήματα καθώς και πολλά είδη αγώνων στις ΗΠΑ. (άγνωστα σε εμάς τους ''ειδικούς'' :icon_pai:)

Όσο για τη φοβερή Alfa 8C... δανείστεικαν από άλλες εταιρείες (Ferrari-Maserati)...και ''δημιούργησαν'' :icon_toil αφού βεβαιώθηκαν ότι τα έξοδα εξέλιξης(???) δε θα βάλουν σε κίνδυνο οικονομικά την άλφα ρομέο...
Θα σαρώσει πάλι στην αγορά, με το Grande Punto εεε Μι.το ήθελα να πώ.

Z4ever
01-10-08, 12:34
Επειδη ξεφυγαμε λιγο απ το θεμα...


Tsukuba, Japan (2070 m)

pos Make / Model Time Speed (km/h) Year Power (hp) / Weight (kg) Driven by
1. Lamborghini Gallardo Superleggera 1:01.599 121 ´07 530 / 1520 Best Motoring
2. Nissan GT-R 1:01.94 120 ´08 479 / 1740 Keichi Tsuchia
3. Ferrari 360 CS 1:02.44 119 ´03 425 / 1280 Best Motoring
4. Porsche 997 GT2 1:03.263 118 ´07 537 / 1440
5. Lamborghini Gallardo 1:03.6 117 ´03 500 / 1613 Best Motoring
6. Ferrari F40 1:03.73 117 ´87 479 / 1145 best motoring
7. Porsche 997 Turbo 1:04.12 116 ´06 480 / 1585 Daisuki Ito
8. Porsche 993 GT2 1:04.25 116 ´95 436 / 1295 "Best Motoring"
9. Chevrolet Corvette Z06 1:04.551 115 ´05 513 / 1437.3
10. McLaren F1 1:04.62 115 ´93 627 / 1140 Best Motoring
11. Lamborghini Murcielago 1:04.76 115 ´02 580 / 1800 Best Motoring
12. Porsche 997 GT3 1:04.842 115 ´06 415 / 1395 Best Motoring
13. Mazda RX-7 RS 1:04.88 115 ´97 280 / 1290 Best Motoring
14. Subaru Impreza S204 1:04.90 115 ´06 320 / 1450 Takayuki Kinoshita
15. Mitsubishi Evo VII 1:04.93 115 ´02 280 / 1454 Best motoring
16. Honda NSX-R 1:04.95 115 ´02 280 / 1270 Best Motoring
17. Subaru Impreza WRX STi 1:04:72 116 ´05 280 / 1500
18. Mitsubishi Lancer Evo VI 1:05.15 114 ´99 280 / 1384 Best motoring
19. Honda NSX Type-S Zero 1:05.17 114 ´97 290 / 1280 Best Motoring
20. Mitsubishi Lancer Evo VIII 1:05.20 114 ´04 265 / 1491 Best Motoring EVO VIII St
21. Nissan Skyline GT-R R34 V-Spec 1:05.32 114 ´99 280 / 1560 Best Motoring
22. Ferrari 360 Modena 1:05.32 114 ´99 400 / 1390 best motoring
23. Mitsubishi Lancer EVO IX 1:05.528 114 ´05 280 / 1482 Best Motoring
24. Ferrari F355 1:05.61 114 ´95 380 / 1350 Best Motoring
25. Porsche 996 Turbo 1:05.65 114 ´00 420 / 1540 best motoring
26. Venturi 400 GT 1:05.66 113 ´93 414 / 1140 Best Motoring
27. Subaru Impreza WRX STi (2ltr Version) 1:05.67 113 ´07 308 / 1480 Best Motoring
28. Ferrari F50 1:05.81 113 ´95 520 / 1350 "Best Motoring"
29. BMW M3 (E92) 1:05.817 113 ´07 420 / 1619 Best Motoring
30. Ferrari 599 GTB Fiorano 1:05.92 113 ´06 620 / 1748 Best Motoring
31. Subaru Impreza WRX STi (2ltr Version) 1:05.95 113 ´07 308 / 1480 Kazuo Shimizu and Manabu
32. Porsche 993 Turbo (3.6) 1:05.97 113 ´95 408 / 1502 best motoring
33. Porsche 997 Carrera 4 1:05.98 113 ´05 325 / 1450 Best Motoring
34. Nissan Skyline GT-R R34 1:06.00 113 ´98 280 / 1666 bestmotoring
35. RUF CTR Yellow Bird 1:06.12 113 ´87 469 / 1170 "Best Motoring"
36. BMW M3 Sedan (E90) 1:06.154 113 ´07 420 / 1646 Best Motoring
37. Mazda RX-7 RZ 1:06.36 112 ´01 280 / 1271 Best Motoring
38. Porsche 987 Boxster S (276bhp) 1:06.40 112 ´05 280 / 1345 Best Motoring
39. Subaru Impreza STI Type RA-R 1:06.405 112 ´06 321 / 1390 Best Motoring
40. Dodge Viper RT/10 1:06.481 112 ´92 405 / 1488
41. BMW M5 (E60) 1:06.56 112 ´05 507 / 1848 Best Motoring
42. Porsche Cayman S 1:06.59 112 ´05 295 / 1416 best motoring
43. Porsche 996 GT3 late 1:06.645 112 ´03 380 / 1380
44. Nissan Nismo 350Z 1:06.663 112 ´08 313 / 1610 best motoring
45. Mugen Honda Civic Type RR 1:06.68 112 ´08 241 / 1220 Best Motoring
46. Honda NSX Type-S 1:06.87 111 ´97 280 / 1320 Best Motoring
47. BMW M3 CSL (E46) 1:06.88 111 ´03 360 / 1385 best motoring
48. Mitsubishi Lancer GSR Evo X 1:06:46 113 ´07 299 / 1626 Kazuo Shimizu and Manabu
49. Honda NSX-R (3.0) 1:07.06 111 ´ 274 / 1281 Best Motoring
50. Lexus IS F 1:07.087 111 ´07 423 / 1732 Best Motoring
51. Nissan Skyline R33 GT-R 1:07.09 111 ´95 280 / 1530 best motoring
52. BMW M3 (E46) 1:07.11 111 ´00 343 / 1565 best motoring
53. Lotus Elise S2 1:07.14 111 ´06 136 / 860 best motoring
54. Porsche 993 Carrera RS 1:07.15 111 ´95 300 / 1238 Best Motoring
55. Porsche 993 Carrera 4S 1:07.18 111 ´95 285 / 1471 Best Motoring
56. Toyota Supra RZ 1:07.22 111 ´94 284 / 1560 Best Motoring
57. Subaru Impreza STI Spec C 1:07.350 111 ´05 280 / 1390 Best Motoring
58. Mitsubishi GTO MR (Mk II) 1:07.36 111 ´94 280 / 1650 Katsura Shinichi
59. Mercedes C 63 AMG 1:07.373 111 ´07 457 / 1772 Best Motoring
60. BMW M6 1:07.434 111 ´05 507 / 1710 Best Motoring
61. Mercedes SLK 55 AMG 1:07.54 110 ´04 360 / 1566 Best Motoring
62. BMW E30 M3 Sport Evolutione 1:07.54 110 ´ 240 / 1277 best motoring
63. Lotus Elise 111R 1:07.58 110 ´04 192 / 896 Best Motoring
64. TVR Tamora 1:07.615 110 ´01 355 / 1060 Best Motoring
65. Honda Civic Type-R JDM (FD2) 1:07.633 110 ´07 225 / 1270 Best Motoring
66. Lamborghini Diablo 1:07.66 110 ´95 510 / 1575 Best Motoring
67. Porsche 996 GT3 early 1:07.68 110 ´99 360 / 1350 Best Motoring
68. Honda S2000 Type S 1:07.725 110 ´07 243 / 1270 Best Motoring
69. Ferrari 456 GT 1:07.74 110 ´92 442 / 1690 Best Motoring
70. Porsche 964 Turbo 3.6 1:07.74 110 ´94 360 / 1470 Best Motoring
71. BMW 135i Coupe (E82) 1:07.860 110 ´07 306 / 1485 Best Motoring
72. Nissan 350Z (308bhp) 1:07.87 110 ´07 313 / 1534 Best Motoring
73. Dodge Viper RT/10 1:07.89 110 ´92 405 / 1488 Best Motoring
74. Honda S2000 1:07.92 110 ´99 239 / 1260 "Best Motoring"
75. Honda Civic Type-R JDM (FD2) 1:07.93 110 ´07 225 / 1270 Tsuchiya
76. Porsche 996 Carrera 1:08.06 109 ´97 300 / 1320 Best Motoring
77. Mitsubishi Lancer RS Evolution II 1:08.10 109 ´94 260 / 1180
78. Mazda RX-7 RS 1:08.11 109 ´97 280 / 1290 Best Motoring
79. BMW Z3 M Roadster 1:08.17 109 ´97 321 / 1350 Best Motoring
80. Mitsubishi GTO MR 1:08.24 109 ´95 280 / 1650 Best Motoring
81. Mercedes SL 55 AMG 1:08.30 109 ´06 517 / 1960 best motoring
82. Audi RS4 (B7) 1:08.36 109 ´05 420 / 1720 Best Motoring
83. Porsche 993 Carrera 1:08.46 109 ´93 272 / 1350 Best Motoring
84. BMW M3 (E36) 1:08.46 109 ´96 321 / 1474 Best Motoring
85. BMW M3 (E36) 286hp 1:08.48 109 ´93 286 / 1420 Best motoring
86. Honda NSX 3.2 1:08.71 108 ´97 280 / 1388 best motoring
87. TVR Cerbera Speed Six 1:08.717 108 ´00 355 / 1130 Best Motoring
88. Mazda RX-7 1:08.72 108 ´93 255 / 1281 best motoring
89. BMW Z4 3.0i 1:08.73 108 ´03 231 / 1384 best motoring
90. TVR Tuscan MK2 1:08.766 108 ´03 350 / 1100 Best Motoring
91. Nissan 350Z (283bhp) 1:09,72 (semi wet) 108 ´02 287 / 1532 Best motoring
92. Nissan 350Z (283bhp) 1:09.06 108 ´02 287 / 1532 best motoring
93. Nissan Skyline 350 GT 1:09.07 108 ´ 280 / 1528 Nakaya Akihiko - Best MOT
94. BMW 130i 1:09.184 108 ´05 265 / 1450
95. Porsche 964 Carrera 1:09.22 108 ´88 250 / 1350 Best Motoring
96. Ferrari 512 TR 1:09.26 108 ´91 428 / 1473 "Best Motoring"
97. Renault Clio V6 Mk II 1:09.30 108 ´03 250 / 1419 Best Motoring
98. Honda Integra Type R (DC5) 1:09.34 107 ´04 220 / 1190 Daisuke Ito
99. Toyota MR2 GT-S 1:09.36 107 ´93 245 / 1260
100. Mitsubishi GTO MR (Mk II) 1:09.46 107 ´94 280 / 1650 Nakaguchi
101. Honda Civic Type-R (EK9) 1:09.48 107 ´98 185 / 1070 Best Motoring
102. Ferrari 348TB 1:09.50 107 ´89 295 / 1380 Best Motoring
103. Nissan Skyline Coupe 370GT TypeS 1:09.54 107 ´07 333 / 1650
104. VW Golf R32 1:09.55 107 ´05 247 / 1510 Best Motoring
105. BMW 330i 1:09.681 107 ´01 231 / 1405 E90
106. Audi RS6 (C5) 1:09.69 107 ´02 450 / 1840 best motoring
107. Mazda RX-8 1:09.78 107 ´02 231 / 1379 Michigami Ryo
108. Subaru Legacy STi S402 1:09.784 107 ´08 285 / 1490 Best Motoring
109. BMW M5 (E34) 1:09.81 107 ´88 315 / 1670 Best Motoring
110. Nissan Skyline R32 GT-R 1:09.98 106 ´89 280 / 1430 best motoring
111. Nissan Pulsar GTi-R 1:09:75 108 ´90 223 / 1220 Best Motoring (JDM) - Spe
112. Honda Civic Type-R (EP3) 1:10.0 106 ´01 200 / 1246 Best Motoring
113. Alfa Romeo 147 GTA 1:10.01 106 ´ 250 / 1427 Satoshi Motoyama
114. Honda NSX 3.0 (1991) 1:10.07 106 ´91 274 / 1362 best motoring
115. Subaru Impreza WRX STi 1:10.21 106 ´05 280 / 1500 best motoring
116. Toyota Crown 1:10.22 106 ´08 320 / 1650 Best Motoring
117. Mazda 3 MPS 1:10.27 106 ´06 260 / 1485 Best Motoring
118. Audi A3 3.2 quattro (8P) 1:10.42 106 ´03 250 / 1495 Best Motoring
119. Mercedes SLK 350 (R171) 1:10.44 106 ´04 272 / 1488 Best Motoring
120. Ferrari Testarossa 1:10.63 106 ´84 396 / 1640 Best Motoring
121. Nissan Skyline GT-R R34 V-Spec 1:10:88 106 ´99 280 / 1560 Naoki Hattori ( wet circu
122. Jaguar S-Type R 1:11.1 105 ´02 400 / 1800 Best Motoring
123. BMW M3 (E36) 1:11.313 104 ´96 321 / 1474
124. Nissan 300 ZX Turbo 1:11.42 104 ´90 286 / 1620 Best Motoring
125. Audi TT 3.2 quattro (8N) 1:11.81 104 ´03 250 / 1520 Best-Motoring
126. Mazda MX-5 2.0 MZR 1:11.85 104 ´05 160 / 1140 best motoring
127. Mazda RX-8 1:11.9 104 ´02 231 / 1379 best motoring
128. Mitsubishi FTO GPX 1:11:19 105 ´94 197 / 1190
129. Nissan Nismo 350Z 1:12.09 (very wet) 103 ´08 313 / 1610 best motoring
130. Subaru Impreza S-GT 1:12.14 103 ´07 250 / 1360 Best Motoring
131. Mercedes E 500 1:12.25 103 ´02 306 / 1625 Best Motoring
132. Renault Megane RS Sport 1:12.37 103 ´02 224 / 1398 best motoring
133. Toyota Corolla Levin BZ-V (AE111) 1:12.37 103 ´95 165 / 1040 Best Motoring
134. VW Golf GTI 1:12.54 103 ´04 200 / 1303 best motoring
135. BMW M3 (E36) 1:12.595 103 ´96 321 / 1474
136. Nissan Skyline R32 GT-R 1:12.67 (wet) 103 ´89 280 / 1430 best motoring
137. BMW 530i 1:12.68 103 ´07 272 / 1505 Best Motoring
138. Honda NSX 3.0 (1991) 1:12.68 (wet) 103 ´91 274 / 1362 best motoring
139. Porsche 964 Turbo 3.6 1:12.75 (wet) 102 ´94 360 / 1470 best motoring
140. BMW Z4 M Coupe 1:12.77 (very wet) 102 ´06 343 / 1466 best motoring
141. Alfa Romeo 156 GTA 1:12.90 102 ´03 250 / 1385 Best Motoring
142. Mini Cooper S 1:13.199 102 ´04 170 / 1115
143. Nissan Skyline GTS-T R32 1:13.40 102 ´89 215 / 1260 Best Motoring
144. Ford Fiesta ST 1:13.41 102 ´05 150 / 1137 Best Motoring vol.17
145. Porsche Cayman S 1:13.50 (very wet) 101 ´05 295 / 1416 best motoring
146. Mazda RX-7 Turbo 1:13.56 101 ´89 200 / 1285 Best Motoring
147. Opel Astra GTC 2.0T 1:13.71 101 ´04 200 / 1348 Best Motoring vol.17
148. BMW 335i (e90) 1:14.038 101 ´06 306 / 1610 Daisuke Ito
149. Toyota MR2 GT-S 1:14.66 (wet) 100 ´93 245 / 1260 best motoring
150. Mitsubishi Galant VR-4 1:14.80 100 ´88 241 / 1380 Best Motoring
151. BMW 330i 1:14.846 100 ´01 231 / 1405 E46
152. Honda Civic SiR II (EG6) 1:14.87 100 ´91 160 / - Best Motoring
153. Suzuki Cappuccino 1:14:00 101 ´92 64 / 725
154. Ferrari 348TB 1:15.02 (wet) 99 ´89 295 / 1380 best motoring
155. Porsche 928 GT 1:15.09 (wet) 99 ´88 330 / 1580 best motoring
156. Ferrari 512 TR 1:15.17 (wet) 99 ´91 428 / 1473 best motoring
157. Mazda RX-7 Turbo 1:15.65 (wet) 99 ´89 200 / 1285 best motoring
158. Suzuki Swift Sport 1:16,59 98 ´06 125 / 1080 Best motoring
159. Daihatsu Boon X4 1:16.84 97 ´06 133 / 980 Best motoring
160. Jaguar XJR-15 1:22.51 (very wet) 90 ´90 456 / 1050 best motoring

Μαλλον το GT-R παει καλα...

Speedy
01-10-08, 13:50
Για εμενα σημασια εχει οτι ενα αυτοκινητο το R34 που ξεκινησε να βγαινει πριν 12 χρονια συνεχιζει την δικια του ιστορια με το R35 ασχετος αν μερικοι δεν το θεορουν ιδιο.

makinen
01-10-08, 13:53
Το άν ξέρουν 2-3 ή εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι, την μακρόχρονη ιστορία του Skyline ή της Nissan γενικότερα είναι άσχετο.

Απλά επειδή κάποιος δε γνωρίζει κάτι, θεωρεί ότι δεν υπάρχει κιόλας καθόλου (η ιστορία της συγκεκριμένης εταιρείας).

Λυπηθείτε το καϋμένο θρεντ...μην επαναλαμβάνετε την ίδια (off topic) ιστορία.

Υ.Γ. Όσοι θέλουν να μιλήσουν υποτιμητικά για συγκεκριμένα αυτοκίνητα χρησιμοποιούν όρους όπως (Datsun=παλαιά ονομασία τμήματος της Nissan), Hilux (ε μιλάμε και για Toyota :pth: ) κλπ.

Κατά τη γνώμη μου είναι αξιολύπητο να θέλουμε να ''θίξουμε'' εταιρείες και καταπληκτικά αυτοκίνητα βαφτίζοντας τα όπως ταπεινότερα αυτοκίνητα προερχόμενα από παλαιότερες εταιρείες ή μάρκες ιδιου group.

Η ιστορία της Nissan σε διαφορα είδη αγώνων υπάρχει. Στα Rally διέπρεψε πολύ περισσότερο ίσως από τις άλλες μορφές που επιχείρησε (π.χ. Group C), είχαν και τα εγχώρια πρωταθλήματα καθώς και πολλά είδη αγώνων στις ΗΠΑ. (άγνωστα σε εμάς τους ''ειδικούς'' :icon_pai:)

Όσο για τη φοβερή Alfa 8C... δανείστεικαν από άλλες εταιρείες (Ferrari-Maserati)...και ''δημιούργησαν'' :icon_toil αφού βεβαιώθηκαν ότι τα έξοδα εξέλιξης(???) δε θα βάλουν σε κίνδυνο οικονομικά την άλφα ρομέο...
Θα σαρώσει πάλι στην αγορά, με το Grande Punto εεε Μι.το ήθελα να πώ.

Καν'το πρωτα εσυ και μετα εχε την απαιτηση να το κανουν και οι αλλοι!!!

Z4ever
01-10-08, 14:05
Καν'το πρωτα εσυ και μετα εχε την απαιτηση να το κανουν και οι αλλοι!!!

:icon18:
Σωστος....

Strax
01-10-08, 14:24
Λέω να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά!!!

Όχι, εγώ!! Η ίδια η Porsche!!

Διαβάστε (http://carsguide.news.com.au/site/motoring-news/story/porsche_accuses_nissan_of_cheating_at_nurburgring/P10/#comments)!!! Αμφισβητεί επίσημα (δοκίμασε με δικό της GTR) τους χρόνους του GTR στο Ring!

Βέβαια, συγκρίνει χρόνους που έγιναν με ημισλικ στα δικά της αυτοκίνητα με χρόνους που έκανε το GTR με κανονικά λάστιχα δρόμου.

Z4ever
01-10-08, 14:35
Εχει δοκιμαστει και σε αλλες πιστες εκτος του Ring...

http://www.fastestlaps.com/car4717b80e35715.html

και απ οτι φενεται ΓΑΖΩΝΕΙ!!!

Nick_compact
01-10-08, 14:46
Σαν να τα μασάει η Porsche.... Kαι πολύ μάλιστα. Από την μια δεν έβαλαν τον Rohrl να μετρήσει το Skyline, από την άλλη δε λέει με τι ελαστικά το μέτρησα, και αποκαλούν τα Pilot Sport Cup "κανονικά ελαστικά δρόμου" ενώ είναι ημισλικ... Η Porsche μάλλον αντέδρασε σπασμωδικά!

Nick_compact
01-10-08, 14:48
Εχει δοκιμαστει και σε αλλες πιστες εκτος του Ring...

http://www.fastestlaps.com/car4717b80e35715.html

και απ οτι φενεται ΓΑΖΩΝΕΙ!!!


Και στη δοκιμή του top gear πυροβόλησε, και όχι μόνο πυροβόλησε, αλλά και στο video έμεινα έκπληκτος από τις αντιδράσεις του αυτοκινήτου όταν έστριβε οριακά, άψογο control !

Speedy
01-10-08, 14:54
Εχει δοκιμαστει και σε αλλες πιστες εκτος του Ring...

http://www.fastestlaps.com/car4717b80e35715.html

και απ οτι φενεται ΓΑΖΩΝΕΙ!!!



Ναι αλλα οχι παντα απο τον ιδιο οδηγο..βεβαια απο τι βλεπω η χρονοι ειναι τρελοι!!

Z4ever
01-10-08, 15:04
Και στη δοκιμή του top gear πυροβόλησε, και όχι μόνο πυροβόλησε, αλλά και στο video έμεινα έκπληκτος από τις αντιδράσεις του αυτοκινήτου όταν έστριβε οριακά, άψογο control !

Και για του λογου το αληθες :http://www.fastestlaps.com/track1.html

Τα συμπερασματα δικα σας.(Στην συγκεκριμενη πιστα ολοι οι χρονοι ειναι απ τον ιδιο οδηγο...)

E36 RULES!!
01-10-08, 15:48
Σαν να τα μασάει η Porsche.... Kαι πολύ μάλιστα. Από την μια δεν έβαλαν τον Rohrl να μετρήσει το Skyline, από την άλλη δε λέει με τι ελαστικά το μέτρησα, και αποκαλούν τα Pilot Sport Cup "κανονικά ελαστικά δρόμου" ενώ είναι ημισλικ... Η Porsche μάλλον αντέδρασε σπασμωδικά!

" aber, Herr Wiedeking(o chief executive της Πόρκερ), ein Ντάτσουν kickt unseren Esel (kicks our ass στα Γερμανικα, αλλα ξεχασα την κανονικη εκφραση :p:) wir können nicht es geschehen lassen!



D.A.T. carz RULE!!!:flipa:

E36 RULES!!
01-10-08, 17:47
http://uk.youtube.com/watch?v=EAXGuD_f3Kw


Ντατσουναραααααααααααααα:king::countdown:thefinger :ylsuper:

Z4ever
02-10-08, 01:47
http://www.youtube.com/watch?v=mtUgQHEmOms

Τι λεμε τωρα...
Ωραιοι οι γερμανοι αλλα τα γιαπωνεζακια τους εκαναν μεγαλη κηδεια...

Speedy
02-10-08, 08:42
το πρωτο βιντεο ειναι απιστευτο!!
Ο ηχος που βγαζει ειναι τρελα!!

για το δευτερο εκανε παρα πολυ καλο χρονο.

greekm3
03-10-08, 16:51
http://www.autocar.co.uk/VideosWallpapers/Videos.aspx?AR=235168&CT=V


http://carsguide.news.com.au/site/motoring-news/story/porsche_accuses_nissan_of_cheating_at_nurburgring/


ποσο μου αρεσει αυτο το το thread:)

blaze ocean
03-10-08, 18:36
παιδια η νισσαν εχει πολυ μεγαλη ιστορια σε αγωνες και στην βρετανια και στην ιαπωνια και στην αυστραλια...ο μοναδικος λογος που δεν εχει ονομα στην ευρτυτερη ευρωπη ειναι τα δεξιοτιμονα αυτοκινητα της...τα σκαηλαην εβγαιναν δεξιοτιμονα αποκλειστικα...καποιες εκδοσεις βγηκαν και αριστεροτιμονες αλλα ως εκει...εχει ιστορια στα ντριφτ(τα σιλβια πετανε και πατανε ο,τι κυκλοφορει),στα gt-500,σε πρωταθληματα τουρισμου...μην λεμε ο,τι θελουμε...απο την ολη συζητηση βλεπω τα παιδια που εχουν μια πολυ ιδιαιτερη σχεση με την bmw(δε λεω κολλημενοι για να μην υπαρξει παρεξηγηση) να εχουνε μπει σε θεση αμυνας...απο το r32 και μετα τα σκαηλαην ειναι μαζι μετα φερραρι και τα λαμποργκινι ο,τι καλυτερο και 4 τροχους...μετα ειναι τα υπολοιπα....

greekm3
03-10-08, 19:04
ρε παιδιά ξαναδιαβάστε το ποστ μου ψύχραιμα και θα καταλάβετε....... ιστορία το skyline ΔΕΝ έχει και αυτό είναι γεγονός....ότι μπορεί να αποκτήσει στο μέλλον είναι πολύ πιθανό αλλά προς το παρόν απο ΙΣΤΟΡΙΑ μπροστά στην bmw αλλά πόσο μάλλον μπροστά στην alfa romeo (σας θυμίζω ότι ο Enzo Ferrari ήταν υπάλληλος της....) δεν πιάνει δεκάρα τσακιστή. Δεν πάει να με περνάει απο πάνω αλλά κύρως ΔΕΝ έχει.ΔΕΝ παέι να ρίχνει τσαγάκι σε 430 scuderia αλλά αίγλη ΔΕΝ έχει.ΤΕΛΛΟΣ! είναι ένα φοβερά προηγμένο τεχονολογικά αυτοκίνητο με τρομερές επιδόσεις και δυνατότητες αλλά ως εκεί.... ότι και να κάνει μία 8C Competizione, μία porsche 911 turbo, μία 430,η ακόμα και μία πιό 'γήινη' M3 έχουν άλλη χάρη....είναι ποτισμένες με το πάθος, τον υδρώτα και τα όνειρα αγωνιστικών ομάδων που κέρδιζαν αγώνες απο τότε που η datsun δεν ήταν ούτε σκέψη. πολύ καλό όπλο για να το πάρεις να παίξεις και όταν το βγάλει το καινούργιο να το πουλήσεις εξευτελιστικά....τα άλλα τα αληθινά όνειρα είναι για να τα αποκτήσεις, να το περηφανέυεσαι και να μην τα δώσεις ποτέ....

εχεις αδικο εδω....το skyline εχει.. ιστορια...το πρωτο που εσπασε στο ring τα 8 λεπτα......ασχετως εαν στηνπορεια αποδειχθει οτι δεν το εκανε με κανονικα λαστιχα:jester:

greekm3
03-10-08, 19:15
παιδια η νισσαν εχει πολυ μεγαλη ιστορια σε αγωνες και στην βρετανια και στην ιαπωνια και στην αυστραλια...ο μοναδικος λογος που δεν εχει ονομα στην ευρτυτερη ευρωπη ειναι τα δεξιοτιμονα αυτοκινητα της...τα σκαηλαην εβγαιναν δεξιοτιμονα αποκλειστικα...καποιες εκδοσεις βγηκαν και αριστεροτιμονες αλλα ως εκει...εχει ιστορια στα ντριφτ(τα σιλβια πετανε και πατανε ο,τι κυκλοφορει),στα gt-500,σε πρωταθληματα τουρισμου...μην λεμε ο,τι θελουμε...απο την ολη συζητηση βλεπω τα παιδια που εχουν μια πολυ ιδιαιτερη σχεση με την bmw(δε λεω κολλημενοι για να μην υπαρξει παρεξηγηση) να εχουνε μπει σε θεση αμυνας...απο το r32 και μετα τα σκαηλαην ειναι μαζι μετα φερραρι και τα λαμποργκινι ο,τι καλυτερο και 4 τροχους...μετα ειναι τα υπολοιπα....
η νισσαν εχει πολυ μεγαλη ιστορια?.....η χοντα δεν εχει?η μιτσουμπισι?η αλφα ρομεο?η λαντσια?η ρενω?η φορντ?η μπουγκατι? .η ΝSU?....η MV agusta...h DUCATI?...ρε παμε καλα?:screwy:....ολες οι μαρκες εχουνε την δικη τους..... ιστορια........
..κανεις δεν αμφισβητει οτι το GTR ειναι ενα καταπληκτικο αυτοκινητο με ακομη πιο καταπληκτικη τιμη....απλως αμφισβητω(οπως και ορισμενοι χιλιαδες ή ισως εκατομμυρια)τον χρονο που εκανε στο ring.....ρε ξερετε τι σημαινει να οδηγεις 1800kgr αυτοκινητο σε πιστα με νορμαλ λαστιχα και να ξεφτιλιζεις χρονους απο pagani/enzo/GT/?..καλα για scuderia ,και 560-4 δεν το συζητω....ειναι πισω ετη φωτος:pth:.........

greekm3
03-10-08, 19:38
η νισσαν εχει πολυ μεγαλη ιστορια?.....η χοντα δεν εχει?η μιτσουμπισι?η αλφα ρομεο?η λαντσια?η ρενω?η φορντ?η μπουγκατι? .η ΝSU?....η MV agusta...h DUCATI?...ρε παμε καλα?:screwy:....ολες οι μαρκες εχουνε την δικη τους..... ιστορια........
..κανεις δεν αμφισβητει οτι το GTR ειναι ενα καταπληκτικο αυτοκινητο με ακομη πιο καταπληκτικη τιμη....απλως αμφισβητω(οπως και ορισμενοι χιλιαδες ή ισως εκατομμυρια)τον χρονο που εκανε στο ring.....ρε ξερετε τι σημαινει να οδηγεις 1800kgr αυτοκινητο σε πιστα με νορμαλ λαστιχα και να ξεφτιλιζεις χρονους απο pagani/enzo/GT/?..καλα για scuderia ,και 560-4 δεν το συζητω....ειναι πισω ετη φωτος:pth:.........



η τρομερη ιστορια του skyline και datsun


http://www.nissan-skyline-gtr.info/history/

http://www.thegodzilla.com/race-history-of-the-godzilla.php

http://www.datsunhistory.com/Racehistory1.html

Nick_compact
03-10-08, 22:31
http://www.autocar.co.uk/VideosWallpapers/Videos.aspx?AR=235168&CT=V


http://carsguide.news.com.au/site/motoring-news/story/porsche_accuses_nissan_of_cheating_at_nurburgring/


ποσο μου αρεσει αυτο το το thread:)

Aν και τα έγραψα πιο πάνω, θα τα ξαναπώ...

Στο άρθρο σχετικά με την αμφισβήτηση της Porsche, υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλά ερωματικά. Ποιά είναι αυτά;

1. Τους χρόνους της GT2 και της Τurbo, τους έχει κάνει ο Rohrl. Όμως η Porsche δεν μας λέει ποιός έκανε το 7.54, σίγουρα όχι ο Rohrl.
2. Αναφέρει ότι το 7.54 του Skyline έγινε με "πολιτικά ελαστικά", όπως επίσης αναφέρει ότι και οι χρόνοι των GT2 και Carrera έγιναν με πολτικά ελαστικά. Ποιά είναι αυτά τα πολιτικά ελαστικά για την Porsche; Τα Michelin Pilot Sport Cup! Για το R35 GTR όμως ξέρουμε μόνο για "πολιτικά ελαστικά". ( Πολιτικά ελαστικά είναι και τα Fulda μου, έχουν καμία σχέση με το Sport Cup; )
3. Σχετικά με την δοκιμή του Autocar, η Lambo, είχε φάει στο κεφάλι σχεδόν 3 δευτερόλεπτα εως και το 2ο sector, κατά την διάρκεια διαδρομής ενός λεπτού και κάτι δηλαδή! Και όπως λέει στο τέλος, η Lambo παίρνει κεφάλι επειδή το GTR κινήθηκε για μεγάλο διάστημα με την ταχύτητα των 120 μιλίων στην οποία περιορίζεται ηλεκτρονικά λόγω Ιαπωνικής προέλευσης του συγκεκριμένου αυτοκινήτου (από ότι κατάλαβα). Δηλαδή, η Lambo θα μάζευε κάμποσα δευτερολεπτάκια ακόμα στη διαδρομή των 2 λεπτών, ας φανταστούμε λοιπόν πόσα θα ήταν αυτά τα δευτερολεπτάκια αναλογικά σε μια διαδρομή 8 λεπτών περίπου. Μάλλον πολλά, όπως και στο Ring.

blaze ocean
03-10-08, 22:32
λοιπον επειδη παρατραβαει η ιστορια,το skyline εχει κερδισει πρωταθληματα στα gt500,σε αγωνες drag,σε ντριφτ και σε πολλα τουριστικα πρωταθληματα.τελος εδω με αυτο το θεμα,οποιος θελει ας το ψαξει να βρει τις νικες κλπ κλπ.τωρα για το νεο gt-r,εχω κι εγω τις αμφιβολιες μου για τον χρονο που εκανε,η πορσε ομως απαντησε εντελως σπασμωδικα και δεν αμφιβαλω πως μπορει να ξεβραωκωσει πολλα πορσε και πολλα bmw.

υγ.οταν μιλησαμε για ιστορια μιλησαμε για αγωνιστικη ιστορια

Speedy
03-10-08, 22:44
λοιπον επειδη παρατραβαει η ιστορια,το skyline εχει κερδισει πρωταθληματα στα gt500,σε αγωνες drag,σε ντριφτ και σε πολλα τουριστικα πρωταθληματα.τελος εδω με αυτο το θεμα,οποιος θελει ας το ψαξει να βρει τις νικες κλπ κλπ.τωρα για το νεο gt-r,εχω κι εγω τις αμφιβολιες μου για τον χρονο που εκανε,η πορσε ομως απαντησε εντελως σπασμωδικα και δεν αμφιβαλω πως μπορει να ξεβραωκωσει πολλα πορσε και πολλα bmw.

υγ.οταν μιλησαμε για ιστορια μιλησαμε για αγωνιστικη ιστορια





Το ξεβρακωμα δεν ειναι αγωνιστικη ιστορια.

Το skyline εχει αγωνιστικη ιστορια και δεν το αμφισβητησε κανεις,αλλα μην μου το συγκρινεις με τη Porsche..
Για να γραψουμε την ιστορια της Porsche θα χρειαστομε 100 σελιδες!

Aπο εκει και περα το skyline ειναι ενα παρα πολυ καλο αυτοκινητο με πολυ καλη τεχνολογια και πολυ καλες επιδοσεις.

blaze ocean
03-10-08, 23:13
δε συγκρινω την ιστορια της πορσε με την ιστορια της νισσαν και δη του σκαηλαην,η πορσε ειναι ιστορικη ΜΑΡΚΑ ενω το σκαηλαην απλα ενα ΜΟΝΤΕΛΟ.απλα ο φιλος πιο πανω ειπε πως δεν εχει ιστορια η νισσαν και συνεχιζει και το αποκαλει ντατσουν,ας μην ξεχναει πως η πορσε ξεπεταχτηκε με τον σκαραβαιο που ηταν αμαξι των ναζι(οχι και πολυ τιμητικο).τωρα,οσο για το gtr το καινουργιο,γι αυτο το συγκεκριμενο λεω πως μπορει να ξεβρακωσει πολλα πορσε(βασικα ολα τα πορσε μεχρι πριν και το gt2,απο εκει και περα αρχιζει το ματς)

Speedy
03-10-08, 23:49
Ελα μωρε και εσυ κολλησες που το λεει Datsun?
Το θεμα εδω ειναι τα τελευταια νεα του skyline και οχι αν ειναι καλυτερο τις porsche..



Επι του θεματος γιατι βγαινουμε συνεχεια off topic...

stelmaniac
04-10-08, 00:08
δε συγκρινω την ιστορια της πορσε με την ιστορια της νισσαν και δη του σκαηλαην,η πορσε ειναι ιστορικη ΜΑΡΚΑ ενω το σκαηλαην απλα ενα ΜΟΝΤΕΛΟ.απλα ο φιλος πιο πανω ειπε πως δεν εχει ιστορια η νισσαν και συνεχιζει και το αποκαλει ντατσουν,ας μην ξεχναει πως η πορσε ξεπεταχτηκε με τον σκαραβαιο που ηταν αμαξι των ναζι(οχι και πολυ τιμητικο).τωρα,οσο για το gtr το καινουργιο,γι αυτο το συγκεκριμενο λεω πως μπορει να ξεβρακωσει πολλα πορσε(βασικα ολα τα πορσε μεχρι πριν και το gt2,απο εκει και περα αρχιζει το ματς)

Δεν ηταν Ναζι, ηταν Γερμανοι...δεν εχει καμια σχεση με το θεμα που συζητατε γι αυτο παρακαλω να περιοριστειτε στο χωρο του αυτοκινητου και να μην μπαινετε σε χωραφια που δεν γνωριζετε...

E36 RULES!!
04-10-08, 00:11
άκυρο... FFS (for fu_ck's shake), shift+alt!!

blaze ocean
04-10-08, 08:17
τελευταιο οφφ απο μενα
ναι οι ναζι ηθελαν τον σκαραβαιο,δε μιλαω γενικα για γερμανια

Stallion3.2
04-10-08, 13:23
η datsun πάντως έχει ιστορικότερο υπόβαθρο απο τη nissan απλά στην Ελλάδα ταυτίστικε με τα pick up των τσιγγάνων. μην ξεχνάτε ότι τα Ζ ήταν datsun. εργαλείο απο τα λίγα το GTR αλλά με λάθος σήμα στο καπό

manosm3
04-10-08, 13:37
η datsun πάντως έχει ιστορικότερο υπόβαθρο απο τη nissan απλά στην Ελλάδα ταυτίστικε με τα pick up των τσιγγάνων. μην ξεχνάτε ότι τα Ζ ήταν datsun. εργαλείο απο τα λίγα το GTR αλλά με λάθος σήμα στο καπό

Ενταξει, οταν το παρω θα του βαλω σημα Α.Ρ. :owned:

E12 520
04-10-08, 13:44
Ενταξει, οταν το παρω θα του βαλω σημα Α.Ρ. :owned:

λολ!!!!
:rofl2::rofl2::rofl2:

Chris316
04-10-08, 14:56
Εγώ το έχω ξαναπεί. Αυτό το όχημα είναι όμορφο, σταθερό, γρήγορο, πολύ γρήγορο και αρκετά "ευέλικτο' από ότι φαίνεται. Δυστυχώς όμως το στενό μυαλό μου ίσως δε μπορεί να καταλάβει κάποια πράγματα που είδαν τα μάτια μου σε διάφορα sites που ποστάρατε μερικοί. Πώς είναι δυνατόν ένα αμάξι 480 αλόγων και 1700 κιλών να ''βάζει κάτω'' υπερόπλα τύπου lamborchini και porsche carrera GT με 550++ ίππους και 1500-1600 κιλά (που κι αυτές είναι 4κίνητες). οκ. Το γουστάρω, μου αρέσει, αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ supercar όπως πολεμούν όλοι να το παρουσιάσουν. Όσο για τα ψευδώνυμα και την ιστορία, το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο είναι να πάρουμε από μια εταιρία ένα αυτοκίνητο παλιό-αργό-αγροτικό και να τα βαφτίσουμε όλα έτσι. Εξάλλού τότε που βγήκε το datsun ΗΤΑΝ κάτι και γι αυτό και πούλησε.

E36 RULES!!
04-10-08, 15:47
ο γουστάρω, μου αρέσει, αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ supercar όπως πολεμούν όλοι να το παρουσιάσουν. Mα κανεις δεν ειπε οτι ειναι supercar, γι'αυτο το γουσταρουμε αλλωστε

Εξάλλού τότε που βγήκε το datsun ΗΤΑΝ κάτι και γι αυτό και πούλησε.

Prince ήταν το Skyline... Και +1 σε αυτο π γράφεις, η D.A.T. SON ή Datsun όπως έγινε ευρέως γνωστή, εβγαζε πολλά αξιόλογα αμαξια, εκτος απο τα αγροτικα...

greekm3
04-10-08, 15:49
Aν και τα έγραψα πιο πάνω, θα τα ξαναπώ...

Στο άρθρο σχετικά με την αμφισβήτηση της Porsche, υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλά ερωματικά. Ποιά είναι αυτά;

1. Τους χρόνους της GT2 και της Τurbo, τους έχει κάνει ο Rohrl. Όμως η Porsche δεν μας λέει ποιός έκανε το 7.54, σίγουρα όχι ο Rohrl.
2. Αναφέρει ότι το 7.54 του Skyline έγινε με "πολιτικά ελαστικά", όπως επίσης αναφέρει ότι και οι χρόνοι των GT2 και Carrera έγιναν με πολτικά ελαστικά. Ποιά είναι αυτά τα πολιτικά ελαστικά για την Porsche; Τα Michelin Pilot Sport Cup! Για το R35 GTR όμως ξέρουμε μόνο για "πολιτικά ελαστικά". ( Πολιτικά ελαστικά είναι και τα Fulda μου, έχουν καμία σχέση με το Sport Cup; )
3. Σχετικά με την δοκιμή του Autocar, η Lambo, είχε φάει στο κεφάλι σχεδόν 3 δευτερόλεπτα εως και το 2ο sector, κατά την διάρκεια διαδρομής ενός λεπτού και κάτι δηλαδή! Και όπως λέει στο τέλος, η Lambo παίρνει κεφάλι επειδή το GTR κινήθηκε για μεγάλο διάστημα με την ταχύτητα των 120 μιλίων στην οποία περιορίζεται ηλεκτρονικά λόγω Ιαπωνικής προέλευσης του συγκεκριμένου αυτοκινήτου (από ότι κατάλαβα). Δηλαδή, η Lambo θα μάζευε κάμποσα δευτερολεπτάκια ακόμα στη διαδρομή των 2 λεπτών, ας φανταστούμε λοιπόν πόσα θα ήταν αυτά τα δευτερολεπτάκια αναλογικά σε μια διαδρομή 8 λεπτών περίπου. Μάλλον πολλά, όπως και στο Ring.


1)τους χρονους της GT2 τους εκανε ο Ρερλ σε πιστα με..κινηση..ουδεις τους εχει αμφισβητησει δε...η πορσε με αλλο οδηγο εκανε 7¨33 αρα η διαφορα ειναι 1 δλ....εαν δεν γνωριζουμε να μην λεμε οτι θελουμε
2)πολιτικα θεωρουνται και τα λαστιχα της GT3 αφου με αυτα πωλειται το αυτοκινητο....η turbo δε ,δεν φοραει cup,
3)σε πληροφορω οτι το ring δεν θεωρειται "κλειστη " πιστα.....αρα βολευει τα αυτοκινητα με μεγαλες ιπποδυναμεις και υψηλες ταχυτητες...lambo και GT2 δεν εχουνε καμια σχεση σε τελικες με το GTR και σε επιταχυνσεις μεχρι τα 300.........;)

greekm3
04-10-08, 15:56
δε συγκρινω την ιστορια της πορσε με την ιστορια της νισσαν και δη του σκαηλαην,η πορσε ειναι ιστορικη ΜΑΡΚΑ ενω το σκαηλαην απλα ενα ΜΟΝΤΕΛΟ.απλα ο φιλος πιο πανω ειπε πως δεν εχει ιστορια η νισσαν και συνεχιζει και το αποκαλει ντατσουν,ας μην ξεχναει πως η πορσε ξεπεταχτηκε με τον σκαραβαιο που ηταν αμαξι των ναζι(οχι και πολυ τιμητικο).τωρα,οσο για το gtr το καινουργιο,γι αυτο το συγκεκριμενο λεω πως μπορει να ξεβρακωσει πολλα πορσε(βασικα ολα τα πορσε μεχρι πριν και το gt2,απο εκει και περα αρχιζει το ματς)

..μα εσυ μας ειπες οτι μετα την φερραρι και την λαμπο...ειναι το skyline......οσο εαν την αποκαλουμε datsun...μα οι ριζες του αυτοκινητου προερχονται απο την datsun...και στο κατω-κατω....η datsun εχει μεγαλυτερη "ιστορια" απο την νισσαν....


οκ.....guys....o xρονος θα δειξει κατα ποσο θα επιτυχει το αυτοκινητο......δλδ σαν το 33 και 34:pth:......αααα και ας σοβαρευτουμε ,συνεχως μου αναφερεται τα drift σαν ..αγωνες.....ok,καλα και χρυσα τα skyline για βελτιωση..αλλα μεχρι εκει......και η supra ....πισω δεν παει....εδω στην ελλαδα φτιαχωουμε rallye με 500+ αλογα..:twak:

Speedy
04-10-08, 15:58
η datsun πάντως έχει ιστορικότερο υπόβαθρο απο τη nissan απλά στην Ελλάδα ταυτίστικε με τα pick up των τσιγγάνων. μην ξεχνάτε ότι τα Ζ ήταν datsun. εργαλείο απο τα λίγα το GTR αλλά με λάθος σήμα στο καπό



Αν ομως ελεγε Alfa romeo το καπο θα ηταν καλο???


Σε παρακαλω μην δυναμιτισουμε και αυτο το thread...

blaze ocean
04-10-08, 17:18
..μα εσυ μας ειπες οτι μετα την φερραρι και την λαμπο...ειναι το skyline......οσο εαν την αποκαλουμε datsun...μα οι ριζες του αυτοκινητου προερχονται απο την datsun...και στο κατω-κατω....η datsun εχει μεγαλυτερη "ιστορια" απο την νισσαν....


οκ.....guys....o xρονος θα δειξει κατα ποσο θα επιτυχει το αυτοκινητο......δλδ σαν το 33 και 34:pth:......αααα και ας σοβαρευτουμε ,συνεχως μου αναφερεται τα drift σαν ..αγωνες.....ok,καλα και χρυσα τα skyline για βελτιωση..αλλα μεχρι εκει......και η supra ....πισω δεν παει....εδω στην ελλαδα φτιαχωουμε rallye με 500+ αλογα..:twak:
μετα την φερραρι και την λαμπο οχι σε ιστορια φιλε,σε επιδοσεις και χειρισμο

Nick_compact
04-10-08, 17:21
1)τους χρονους της GT2 τους εκανε ο Ρερλ σε πιστα με..κινηση..ουδεις τους εχει αμφισβητησει δε...η πορσε με αλλο οδηγο εκανε 7¨33 αρα η διαφορα ειναι 1 δλ....εαν δεν γνωριζουμε να μην λεμε οτι θελουμε
2)πολιτικα θεωρουνται και τα λαστιχα της GT3 αφου με αυτα πωλειται το αυτοκινητο....η turbo δε ,δεν φοραει cup,
3)σε πληροφορω οτι το ring δεν θεωρειται "κλειστη " πιστα.....αρα βολευει τα αυτοκινητα με μεγαλες ιπποδυναμεις και υψηλες ταχυτητες...lambo και GT2 δεν εχουνε καμια σχεση σε τελικες με το GTR και σε επιταχυνσεις μεχρι τα 300.........;)

Δεκτά όλα αυτά, αλλά δεν απαντώνται πλήρως τα ερωτήματα που δε θέτω εγώ αλλά η ανακοίνωση της Porsche.

Δεν λένε ποιός οδηγός έκανε 7.54 με το GTR, και παίζει μεγάλο ρόλο. Το προσπερνάμε αυτό. Μετά, τα ελαστικά. Λένε μετρήσαμε το GTR με πολιτικά ελαστικά. Με ποιά πολιτικά ελαστικά;! Γιατί δεν λένε αν η δοκιμή έγινε με τα ελαστικά 1ης τοποθέτησης; Το GTR από το εργοστάσιο έρχεται με Bridgestone RE070R...

Eπίσης, έχω αμφιβολίες για το αν η turbo είναι πιο γρήγορη σε μεγάλες ταχύτητες. Με συντελεστή 0,27 το GTR και 0,31 η 911 Turbo, με παραπλήσιο βάρος (20kg διαφορά), και ίδια ιπποδύναμη και ροπή περίπου, το GTR μάλλον θα πρέπει να είναι γρηγορότερο. Στο 0-100 το GTR είναι ελάχιστα πιο γρήγορο από τις 911 Turbo manual & tiptronic. Αυτό όμως είναι μηδαμινής σημασίας για αυτά τα αμάξια. Τελική ανακοινώνεται 310 και από τις 2 εταιρίες.

Πάντως, δε βλέπω κάτι περίεργο στο ότι το GTR είναι πιο γρήγορο από την Turbo στο Ring. H κατανομή των μηχανικών μερών του, η ανάρτηση του, η αεροδυναμική του, όλα δείχνουν να είναι μελετημένα τέλεια. Σε ποιό σημείο θεωρείς ότι υστερεί από την Turbo;

http://www.youtube.com/watch?v=lnmpIqFoYtg

Πιο γρήγορο το GTR.

Αλλά και στο αντίστοιχο του Top Gear.

Και εγώ αναρωτήθηκα αν τελικά είναι εφικτό να κάνει καλύτερους χρόνους από εξωτικά Supercars το GTR. Μετά έκατσα και είδα λεπτομερώς τα τεχνικά χαρακτηριστικά του και μπήκα σε σκέψεις. Τέλος, αναρωτιέμαι αν όλες αυτές οι δοκιμές λένε ψέματα...

Τώρα όλοι περιμένουμε την αντίδραση της Nissan απέναντι στου ισχυρισμούς της Porsche.

greekm3
04-10-08, 17:40
Δεκτά όλα αυτά, αλλά δεν απαντώνται πλήρως τα ερωτήματα που δε θέτω εγώ αλλά η ανακοίνωση της Porsche.α

Δεν λένε ποιός οδηγός έκανε 7.54 με το GTR, και παίζει μεγάλο ρόλο. Το προσπερνάμε αυτό. Μετά, τα ελαστικά. Λένε μετρήσαμε το GTR με πολιτικά ελαστικά. Με ποιά πολιτικά ελαστικά;! Γιατί δεν λένε αν η δοκιμή έγινε με τα ελαστικά 1ης τοποθέτησης; Το GTR από το εργοστάσιο έρχεται με Bridgestone RE070R...

Eπίσης, έχω αμφιβολίες για το αν η turbo είναι πιο γρήγορη σε μεγάλες ταχύτητες. Με συντελεστή 0,27 το GTR και 0,31 η 911 Turbo, με παραπλήσιο βάρος (20kg διαφορά), και ίδια ιπποδύναμη και ροπή περίπου, το GTR μάλλον θα πρέπει να είναι γρηγορότερο. Στο 0-100 το GTR είναι ελάχιστα πιο γρήγορο από τις 911 Turbo manual & tiptronic. Αυτό όμως είναι μηδαμινής σημασίας για αυτά τα αμάξια. Τελική ανακοινώνεται 310 και από τις 2 εταιρίες.

Πάντως, δε βλέπω κάτι περίεργο στο ότι το GTR είναι πιο γρήγορο από την Turbo στο Ring. H κατανομή των μηχανικών μερών του, η ανάρτηση του, η αεροδυναμική του, όλα δείχνουν να είναι μελετημένα τέλεια. Σε ποιό σημείο θεωρείς ότι υστερεί από την Turbo;

http://www.youtube.com/watch?v=lnmpIqFoYtg

Πιο γρήγορο το GTR.

Αλλά και στο αντίστοιχο του Top Gear.

Και εγώ αναρωτήθηκα αν τελικά είναι εφικτό να κάνει καλύτερους χρόνους από εξωτικά Supercars το GTR. Μετά έκατσα και είδα λεπτομερώς τα τεχνικά χαρακτηριστικά του και μπήκα σε σκέψεις. Τέλος, αναρωτιέμαι αν όλες αυτές οι δοκιμές λένε ψέματα...

Τώρα όλοι περιμένουμε την αντίδραση της Nissan απέναντι στου ισχυρισμούς της Porsche.

....δεν αμφισβητησα πουθενα οτι το GTR ειναι ισως πιο γρηγορο απο την turbo,...η οποια κουβαλαει και καποια χρονακια ...σε καποιoυς μηνες παρουσιαζεται η 997 ττ ΜΚΙΙ με το καινουργιο κιβωτιο.....το θεμα δεν ειναι η turbo ομως...αλλα οτι το GTR παρουσιαζεται σαν πολυ πιο γρηγορο απο αυτοκινητα σαν το GT2,scuderia,superleggera,560-4,pagani,koenigsegg,enzo,CGT κτλ......


aaaaa η νισσαν εχει ηδη απαντησει...θα βρω την απαντηση και θα την ποσταρω...

Action Man
04-10-08, 17:43
Εγώ τελικά κατάλαβα οτι το αυτοκίνητο είναι πριόνι παντός καιρού......και από αίσθηση είναι ΑΛΛΟΥ..
Και το άκουσα από άνθρωπο που είχε και Μ3 Ε92 και gt3 τον τελευταίο χρόνο(ναι υπάρχει αυτός ο άνθρωπος και βρίσκεται σε κάποιο περιοδικο ειδικού τύπου:scratchch)
Όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ..
Εμπας περιπτώση,ας επιστρέψουμε στο θέμα μας που είναι το GTR.

greekm3
04-10-08, 17:49
η απαντηση της νισσαν
http://www.drive.com.au/Editorial/ArticleDetail.aspx?ArticleID=57410&vf=12 :greenboun

greekm3
04-10-08, 17:57
Εγώ τελικά κατάλαβα οτι το αυτοκίνητο είναι πριόνι παντός καιρού......και από αίσθηση είναι ΑΛΛΟΥ..
Και το άκουσα από άνθρωπο που είχε και Μ3 Ε92 και gt3 τον τελευταίο χρόνο(ναι υπάρχει αυτός ο άνθρωπος και βρίσκεται σε κάποιο περιοδικο ειδικού τύπου:scratchch)
Όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ..
Εμπας περιπτώση,ας επιστρέψουμε στο θέμα μας που είναι το GTR.


μιλας μηπως για τον φιλο τον γιαννη τον κων.......???...σε πληροφορω οτι η GT3 δεν εχει καμια σχεση ,απο προσωπικη εμπειρια,και οχι απο τα λεγομενα αλλων, με την Ε92...οσο για το GTR,εαν οχι το 100% των δημοσιογραφων ,το 99% το αναφερει σαν "αδιαφορο" οδηγικα.....θα σου πω οσονουπω και απο προσωπικη εμπειρια...και κατι αλλο ..απορω πως ολοι μιλανε για το GTR..την στιγμη που οσα εχουνε ερθει ευρωπη ειναι παραεισαγωγη και το euro-specs δεν εχει ερθει ακομη:icon11:

Action Man
04-10-08, 18:25
Όχι,μιλάω για τον Σ.Χ.

Speedy
04-10-08, 18:31
η απαντηση της νισσαν
http://www.drive.com.au/Editorial/ArticleDetail.aspx?ArticleID=57410&vf=12 :greenboun



Mαλιστα..

Δηλαδη το GTR φοραει bridgestone,Dunklop kαι Goodyear,kαι αν καταλαβα καλα επισημαινουν
οτι το συγκεκριμενο δεν ηταν καποιο αυτοκινητο ειδικο προς την περισταση αλλα το απλο εργοστασιακο...
Αν καταλαβα καλα...

Nick_compact
04-10-08, 20:58
Mαλιστα..

Δηλαδη το GTR φοραει bridgestone,Dunklop kαι Goodyear,kαι αν καταλαβα καλα επισημαινουν
οτι το συγκεκριμενο δεν ηταν καποιο αυτοκινητο ειδικο προς την περισταση αλλα το απλο εργοστασιακο...
Αν καταλαβα καλα...

Σωστά κατάλαβες, λέει επίσης ότι ο καλύτερος χρόνος έγινε με τα Dunlop, και ότι δεν αποκλείουν να επαναληφθεί η μέτρηση του GTR στο Ring σαν απόδειξη.

Z4ever
06-10-08, 12:32
Εχετε κολησει ολοι με τον χρονο του ring.

Δεν εχει δοκιμαστει μονο εκει!!!

Μπειτε στον κοπο να δειτε λιγο τι κανει και σε αλλες πιστες εναντι στην turbo!!!

GTR VS 997 TURBO

http://www.fastestlaps.com/index.php?page_id=compare&car1=4717b80e35715&car2=4585844a79f19

GTR VS 997 GT3

http://www.fastestlaps.com/index.php?page_id=compare&car1=4717b80e35715&car2=458d0ac4add3d

GTR VS CARRERA GT

http://www.fastestlaps.com/index.php?page_id=compare&car1=4717b80e35715&car2=4571de270cef9

ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΧΡΟΝΟΙ!!!

και οριστε και οι χρονοι στην πιστα του Top Gear που ειναι ολοι γραμμενοι απο τον ιδιο οδηγο (Stig)

http://www.fastestlaps.com/track1.html

Οπως φενεται καλως η κακως το GTR σε επιδοσεις ειναι αμεσα συγκρισιμο με Supercars...

Και μην κολατε με την ιστορια τις Νissan.Το θεμα δεν ειναι τι εκανε πριν 50 χρονια.(και δεν με νοιαζει τι εκανε τοτε...αγεννητος ημουν!)

Το θεμα ειναι τι κανει ΤΩΡΑ.
Και τωρα εχει ξεβρακωσει την Porsche για τα καλα!!!!!!!

greekm3
06-10-08, 14:26
Εχετε κολησει ολοι με τον χρονο του ring.

Δεν εχει δοκιμαστει μονο εκει!!!

Μπειτε στον κοπο να δειτε λιγο τι κανει και σε αλλες πιστες εναντι στην turbo!!!

GTR VS 997 TURBO

http://www.fastestlaps.com/index.php?page_id=compare&car1=4717b80e35715&car2=4585844a79f19

GTR VS 997 GT3

http://www.fastestlaps.com/index.php?page_id=compare&car1=4717b80e35715&car2=458d0ac4add3d

GTR VS CARRERA GT

http://www.fastestlaps.com/index.php?page_id=compare&car1=4717b80e35715&car2=4571de270cef9

ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΧΡΟΝΟΙ!!!

και οριστε και οι χρονοι στην πιστα του Top Gear που ειναι ολοι γραμμενοι απο τον ιδιο οδηγο (Stig)

http://www.fastestlaps.com/track1.html

Οπως φενεται καλως η κακως το GTR σε επιδοσεις ειναι αμεσα συγκρισιμο με Supercars...

Και μην κολατε με την ιστορια τις Νissan.Το θεμα δεν ειναι τι εκανε πριν 50 χρονια.(και δεν με νοιαζει τι εκανε τοτε...αγεννητος ημουν!)

Το θεμα ειναι τι κανει ΤΩΡΑ.
Και τωρα εχει ξεβρακωσει την Porsche για τα καλα!!!!!!!



εμ αυτο λεμε ρε μεγαλε..εσυ δηλαδη το πιστευεις? ...οτι παντου ειναι πιο γρηγορο απο οποιαδηποτε πορσε,φερραρι,,παγκανι,λαμποργκινι...κτλ???:bs:... και μην αναφερεσαι μονο στηω πορσε ...εδω ο bruno senna εκανε ,στο παραπανω βιντεο ,μολις δεκατα πιο γρηγορο γυρο με το GTR απο οτι με την ΤΤ.....και εαν πεις υπο βροχη ,θα σου απαντησω ....και πως τα παει με την 560-4 η την superleggera??....


αααα ..για να μην ξεχνιομαστε

Dim77
06-10-08, 14:28
Εύγε παιδιά.

Ευχαριστώ που έγινε αυτό το threadάκι :lockie:

Strax
08-10-08, 10:13
Ελπίζουμε να ηρέμησαν κάπως τα πνεύματα!

Το thread ξανανοίγει, αφού έχει πολύ ενδιαφέρον. Παρακαλώ χωρίς υπερβολές και επιθέσεις!

Εκτός αν κάποιος έχει πολλές μετοχές στην Porsche ή στη Nissan....

greekm3
09-10-08, 09:02
Ελπίζουμε να ηρέμησαν κάπως τα πνεύματα!

Το thread ξανανοίγει, αφού έχει πολύ ενδιαφέρον. Παρακαλώ χωρίς υπερβολές και επιθέσεις!

Εκτός αν κάποιος έχει πολλές μετοχές στην Porsche ή στη Nissan....


πολυ καλη κινηση στρατο:hello:..οντως το θεμα εχει πολυ ενδιαφερον..και δεν νομιζω πουθενα να εχει "ξεφυγει" κανεις.....σιγουρα καποιοι αντιλογοι θα υπαρχουνε αλλα εκει ειναι και η ομορφια του "ζωντανου" φορουμ:)...
τωρα στο θεμα μας.....φαινεται οτι κατι γινεται τελικα με τους χρονους του GTR..για διαβαστε προσεκτικα το παρακατω..


http://www.autoweek.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20071017/FREE/71017001



Y.Γ....εξηγω για να μην παρεξηγουμαι...δεν αντιλεγω οτι το GTR ειναι πολυ καλο αυτοκινητο και με ακρως εντυπωσιακες προδιαγραφες(..αν και εδω σηκωνει συζητηση,και θα το εξηγησω σε αλλο thread)...απλως αμφισβητω τις επιδοσεις του ....οπως δεν κρυβω επισης οτι το αυτοκινητο το ειδα και το ακουσα απο κοντα σε προσφατο ταξιδι μου στο Λονδινο και ειναι πιο εντυπωσιακο απο οτι φαινεται στις φωτο και με ηχο πολυ καλυτερο απο την 997ΤΤ..περισσοτερα μολις το οδηγησω ,τον νοεμβριο στο hockenheim σε συγκριση με καποια πορσε

Nick_compact
09-10-08, 09:32
πολυ καλη κινηση στρατο:hello:..οντως το θεμα εχει πολυ ενδιαφερον..και δεν νομιζω πουθενα να εχει "ξεφυγει" κανεις.....σιγουρα καποιοι αντιλογοι θα υπαρχουνε αλλα εκει ειναι και η ομορφια του "ζωντανου" φορουμ:)...
τωρα στο θεμα μας.....φαινεται οτι κατι γινεται τελικα με τους χρονους του GTR..για διαβαστε προσεκτικα το παρακατω..


http://www.autoweek.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20071017/FREE/71017001



Y.Γ....εξηγω για να μην παρεξηγουμαι...δεν αντιλεγω οτι το GTR ειναι πολυ καλο αυτοκινητο και με ακρως εντυπωσιακες προδιαγραφες(..αν και εδω σηκωνει συζητηση,και θα το εξηγησω σε αλλο thread)...απλως αμφισβητω τις επιδοσεις του ....οπως δεν κρυβω επισης οτι το αυτοκινητο το ειδα και το ακουσα απο κοντα σε προσφατο ταξιδι μου στο Λονδινο και ειναι πιο εντυπωσιακο απο οτι φαινεται στις φωτο και με ηχο πολυ καλυτερο απο την 997ΤΤ..περισσοτερα μολις το οδηγησω ,τον νοεμβριο στο hockenheim σε συγκριση με καποια πορσε


Αυτό το άρθρο είναι πολύ παλιό, λέει κάτω κάτω ημερομηνία,είναι ένα χρόνο πριν. Αν δεις λέει και ότι τότε υπήρχαν μόνο 3 πρωτότυπα όλα κι όλα, και αν θυμάμαι καλά, δεν είχε καν μετρηθεί επίσημα τότε.

Speedy
09-10-08, 10:43
http://www.gtrblog.com/index.php?blog=4


http://carsguide.news.com.au/site/motoring-news/story/porsche_accuses_nissan_of_cheating_at_nurburgring

Z4ever
09-10-08, 10:53
Τελος παντων το αυτοκινητο τωρα πια το εχουν δοκιμασει παρα πολοι και οι επιδοσεις του μονο μυθος δεν ηταν!

Σε ολες τις πιστες οι χρονοι του (επισημοι οχι μονο απ τη NISSAN) ειναι αμεσα συγκρισιμοι με supercars!
Σε χρονους υπερεχει απ τη turbo παντου και μαλιστα σε μερικες υπερεχει ακομα και της GT!
Σε παραπανω post μου αναφερω τα links για οποιον θελει να ασχοληθει λιγο.
Πλεον οι χρονοι του ειναι μη αμφισβητησιμοι οποτε καλυτερα να δουμε το πως το καταφερε αυτο η NISSAN και οχι να προσπαθουμε να αμφισβητισουμε γεγονοτα!
Λιγο:search::google: δεν βλαπτει...
Στα λεφτα του δεν μπορει να το χτυπησει τιποτα και μακαρι καποια στιγμη να καταφερω να εχω ενα δικο μου!

Nick_compact
09-10-08, 11:19
Βασικά και εγώ τώρα πια αυτό ονειρεύομαι όλη μέρα :D

Action Man
09-10-08, 14:51
Το καινούργιο Ελληνικό "evo" έχει συγκριτικό GTR vs 911T vs μια gallardo κτήνος..
Από τα λεγομενα τους φάνηκε οτι τους αρέσει πιο πολύ η 911(μπορεί να κάνω λάθος....δεν πρόλαβα να διαβάσω όλο το άρθρο.....στα ******* μου βέβαια τι γράφει το ελληνικό "evo"...και ας το παίρνω από το πρώτο τεύχος...:bigthumb:)

greekm3
09-10-08, 17:12
Τελος παντων το αυτοκινητο τωρα πια το εχουν δοκιμασει παρα πολοι και οι επιδοσεις του μονο μυθος δεν ηταν!

Σε ολες τις πιστες οι χρονοι του (επισημοι οχι μονο απ τη NISSAN) ειναι αμεσα συγκρισιμοι με supercars!
Σε χρονους υπερεχει απ τη turbo παντου και μαλιστα σε μερικες υπερεχει ακομα και της GT!
Σε παραπανω post μου αναφερω τα links για οποιον θελει να ασχοληθει λιγο.
Πλεον οι χρονοι του ειναι μη αμφισβητησιμοι οποτε καλυτερα να δουμε το πως το καταφερε αυτο η NISSAN και οχι να προσπαθουμε να αμφισβητισουμε γεγονοτα!
Λιγο:search::google: δεν βλαπτει...
Στα λεφτα του δεν μπορει να το χτυπησει τιποτα και μακαρι καποια στιγμη να καταφερω να εχω ενα δικο μου!
με αυτους τους χρονους σε ...πιστα ντραγκστερ μην ορκιζεσαι οτι ειναι πιο γρηγορη απο την τουρμπο
p://www.youtube.com/watch?v=s-9v8Zl1FMo&feature=related

greekm3
09-10-08, 17:16
εξαλλου οπως λενε και οι ιδιοι κατοχοι το αυτοκινητο φαινεται πιο δυνατο απο οσο λεει η νισσαν....

http://www.nissangtrclub.com/showthread.php?t=387

greekm3
09-10-08, 17:18
..και οπως καθε σουπερκαρ...οπως καη πορσε ας πουμε...παρουσιαζει μαλλον και ..προβληματακια:105whistl


http://www.nagtroc.org/forums/index.php?showtopic=25361&st=260&p=361917&#entry361917

greekm3
09-10-08, 17:55
...και τελικα φαινεται οτι σε straight line τα βρισκει μπαστουνι και απο την απλη carrera S;)
http://www.dpccars.com/car-videos-08/10-09-08page-Nissan-GT-R-vs-Porsche-911-PDK-vs-Audi-R8-vs-Aston-Vantage.htm

greekm3
10-10-08, 17:25
και για να τελειωνουμε με το θεμα επιδοσεων..τουλαχιστον με τα πορσε......ΝΑ τι κανει το GTR σε ιαπωνικα χερια...
http://www.youtube.com/watch?v=RlD4DUxaa2g&feature=related

E36 RULES!!
10-10-08, 18:11
message deleted by the poster.

Reason: αστο, ας μην πυροδοτησω τπτ νεους καβγαδες, δν πειραζει ;)

greekm3
10-10-08, 18:25
message deleted by the poster.

Reason: αστο, ας μην πυροδοτησω τπτ νεους καβγαδες, δν πειραζει ;)
καλα εκανες και το διεγραψες..αν και προλαβα να το διαβασω....φιλος:D

...μην μας το ξανακλειδωσουνε..εξαλλου προσωπικη επιθεση δεν εκανα πουθενα...αν στεναχωρω κανεναν ή του "γκρεμιζω" τα ονειρα..τοτε την κανω..και ειλικρινα δεν ξανασχολουμαι(..μην φαω και κανα "ban")

ΦΑΝΗΣ
10-10-08, 20:39
Από ότι κατάλαβα από τα λεγομενά του,αν και δεν ακουγόταν καλά,ευτυχώς όμως είχε υπότιτλους,κατάλαβα ότι η Porshe είναι δυνατότερη από το Nissan!!!!!

Nick_compact
12-10-08, 14:32
και για να τελειωνουμε με το θεμα επιδοσεων..τουλαχιστον με τα πορσε......ΝΑ τι κανει το GTR σε ιαπωνικα χερια...
http://www.youtube.com/watch?v=RlD4DUxaa2g&feature=related

Aν και δεν τέθηκε θέμα επιδόσεων σε ευθεία για το GTR, βλέπουμε ότι στα 1000 μέτρα περνάνε κόπιες και στα 400 μιλάμε για διαφορά 1 δέκατο, πραγματικά πολύ μικρή.

Nick_compact
12-10-08, 14:38
..και οπως καθε σουπερκαρ...οπως καη πορσε ας πουμε...παρουσιαζει μαλλον και ..προβληματακια:105whistl


http://www.nagtroc.org/forums/index.php?showtopic=25361&st=260&p=361917&#entry361917

Αφιέρωσα αρκετό χρόνο για να το διαβάσω όλο, και φαίνεται να είναι σοβαρό το θέμα με το σασμάν του. Όμως είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό, οπότε και θέλει χρόνο για να δούμε αν πραγματικά έχει πρόβλημα το σασμάν του ή όχι. Αυτός που το έσπασε βέβαια, ούτε καν ροντάρισμα δεν πρέπει να είχε κάνει απο τα συμφραζόμενα του.... Και του πέταξε ένας θεός ξέρει πόσες εκκινήσεις με Launch Control!

Z4ever
13-10-08, 17:00
To περιοδικο CAR δημοσιευσε ενα test στην πιστα Anglesey National οπου συγκρινονται αυτοκινητα εναντια στο χρονομετρο απο hot hatches μεχρι μεχρι τα γρηγοροτερα αυτοκινητα του κοσμου...

...και οριστε τα αποτελεσματα...

Anglesey National, Great Britain (1931 m)

Pos Make / Model Time
1. Gumpert Apollo 0:59.40
2. Ariel Atom 3 (300 hp) 1:00:50
3. Lamborghini Gallardo LP560-4 1:00:50
4. Nissan GT-R 1:00:60
5. Porsche 997 GT3 RS 1:01.20
6. Porsche 997 GT2 1:01:60
7. Lotus 2-Eleven 1:01:90
8. KTM X-Bow 1:02:60
9. Aston Martin DBS 1:02:80
10. Aston Martin V8 Vantage (420bhp) 1:03.10
11. Porsche 911 Carrera S (997 facelift) 1:03:20
12. Mercedes CLK 63 Black Series 1:03:20
13. BMW M3 (E92) 1:04.20
14. Mercedes SL 63 AMG 1:05.00
15. Mercedes C 63 AMG 1:05.80
16. Lexus IS F 1:06.00
17. Audi RS6 Avant (C6) 1:06.30
18. Mitsubishi Evo X FQ 360 1:06.40
19. BMW M5 Touring 1:06.50
20. Porsche Cayman S 1:06.50
21. Subaru Impreza WRX STI (2.5l) 1:06.90
22. Nissan 350Z (308bhp) 1:07.10
23. Vauxhall VXR8 1:07.50
24. Audi TTS Coupe 1:07.70
25. Renault Megane Sport F1-Team R26 1:08.20
26. Mini John Cooper Works 1:09.00
27. VW Scirocco 2.0 TSI 1:10.10
28. Mazda RX-8 R3 1:10.30
29. Ford Focus ST 1:10:60
30. Renault Clio 197 Cup 1:11.00
31. BMW 123d Coupe 1:11.40
32. Fiat Panda 100HP 1:15.20

!!!ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ!!!

E36 RULES!!
13-10-08, 18:45
καλα εκανες και το διεγραψες..αν και προλαβα να το διαβασω....φιλος

...μην μας το ξανακλειδωσουνε..εξαλλου προσωπικη επιθεση δεν εκανα πουθενα...αν στεναχωρω κανεναν ή του "γκρεμιζω" τα ονειρα..τοτε την κανω..και ειλικρινα δεν ξανασχολουμαι(..μην φαω και κανα "ban")

Ουτε εγω σ εκανα προσωπικη επιθεση;) Κουβεντα γινεται, μπορει να φαινεται καπως τεταμένη η ατμόσφαιρα, αλλα πιστεψέ με, απο μερους μου τουλάχιστον δεν ειναι... Δν ειναι αναγκη να την κάνεις, συζητηση κανουμε :cheers:

(α, και να μην ξεχνιομαστε, GT-R Ownz χαχαχαχ:D :D)

EVANGELOS
17-10-08, 18:44
Ρε παιδιά τι το ψάχνετε με αλλεπαλληλα quotes - lap times video etc ...

Tα πράγματα είναι απλά ...

Θεωρητικό (όχι και τόσο...) παράδειγμα ...

Σκάει μύτη σε συνάντηση ...

Ο Greek με 997 gt2

O Tαλούμης η ο Κώστας ας πούμε με 997 Τ

Ο Αννίβας με 996 Τ

Kαι ο Πάνοζ (ΧΕΧΕΧΕ...) με R35

Eκεί λοιπόν αν εξαιρέσεις ότι θα πάμε για κανά 5 λεπτο να δούμε το Skyline (λόγω του ότι είναι καινούργιο μοντέλο και πολοί δεν το έχουν δει από κοντά) ... το 99% του κόσμου θα ασχοληθεί με τα Πορσάκια ... έτσι είναι είτε μας αρέσει είτε όχι ....

Για να δωσείς σημασιά σε skyline παρουσία gt2 ... πρέπει να είσαι από την Οζάκα ... με παππού πιλότο mitsubishi zero που βύθισε το USS Nevada στο Pearl Harbour

Speedy
17-10-08, 20:30
Καλα ενταξει δεν ειναι και κανενα αυτοκινητο που δεν χαζευετε....Εξαλου δεν βλεπεις και πολλα απο αυτα.

Z4ever
03-11-08, 15:02
Nissan GT-R GT500, δεν υπάρχουν διαθέσιμα specs ακόμα . Βλέπουμε ένα καταπληκτικό δημιουργήμα των Ιαπώνων που καλά θα κάνουν να μην περιμένουν μέχρι το τέλος Γενάρη για να αποκαλύψουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά του GT500. Αξίζει να σημειωθεί ότι το αμάξι σχεδιάστηκε από την Nissan, την NISMO (Nissan Motorsport) και από το feedback μελών του “Club NISMO”!

Geo_3D
03-11-08, 15:38
Διαβασα σε αλλο forum οτι ηδη εμφανιστηκαν τα πρωτα σοβαρα "αρνητικα" σημεια του GTR και αυτα βρισκονται στο κιβωτιο-σασμαν διπλου συμπλεκτη που χρησιμοποιει.
Εχει κανεις καποιο αρθρο ή link που να το επιβεβαιωνει???

Nick_compact
03-11-08, 16:47
Έχει παραθέσει παραπάνω ο GreekM3 σχετικό thread, το οποίο αφιέρωσα πολύ χρόνο για να το διαβάσω όλο. Είναι νωρίς ακόμα για να βγει συμπέρασμα. (τι περιμένεις όταν ο άλλος έχει κάνει 3000km με καινούριο R35 και παραπονιέται ότι έσπασε το σασμάν επειδή έκανε πάνω από 20 εκκινήσεις με launch control, ούτε ροντάρισμα δεν έκανε)

Speedy
06-11-08, 17:57
Καλα ενταξει...αρχισαμε!
Αμα τα λιωνουν φυσικο ειναι να αρχισουν τα "περιεργα"

Το ιδιο γινοταν και με το R34 k R33 αλλα αυτο γινοταν απο την τρελη δυναμη της βελτιωσης..

greekm3
22-11-08, 10:37
http://magazines.drivers-republic.com/driversrepublic/thetruth030/

BILL007
22-11-08, 12:20
http://magazines.drivers-republic.com/driversrepublic/thetruth030/


To συμπέρασμα είναι απλό και αποτυπώνεται και στην τελευταία σελίδα του αφιερώματος...
http://img519.imageshack.us/img519/5128/aasumhq5.jpg

DIESEL
22-11-08, 12:35
Σε καταλαβαίνω Νίκο!!
Δυστυχώς Skyline R34 δε θα βρείς αριστεροτίμονο, δε βγήκε ποτέ.
Παλιά κάνανε μια πατέντα...αλλά...:chair:

Ετοιμάσου για το νέο GTR...
όπως λες ακόμα και η βασική έκδοση θα είναι αλλού!!!

Οι δοκιμές στο Ring γίνονται για άμεση σύγκριση με τα ευρωπαικά που εξελίσσονται εκεί και...ΝΑΙ έχουν και ένα ''κακόμοιρο'' 997 τούρμπο για να βλέπουν τι κάνουν και πώς συγκρίνεται...
Σύντομα θα δούμε...
....κ όμως φίλε μ κάνεις λάθος!Έχω δει στην Ιταλία λευκό τούμπανο αριστεροτίμονο να το οδηγεί μια γκό***α...τούμπανο!

InsaneDriver
22-11-08, 14:50
....κ όμως φίλε μ κάνεις λάθος!Έχω δει στην Ιταλία λευκό τούμπανο αριστεροτίμονο να το οδηγεί μια γκό***α...τούμπανο!

Είναι με πατέντα χρησιμοποιώντας κρεμαριέρα από 200sx. Τα έχουμε πει αυτά...:search:

sm6
22-11-08, 15:06
καλησπερα, εγω ομολογω οτι δεν εκανα τον κοπο να διαβασω ολο το θεμα, αλλα απο τα λιγα ποστ που διαβασα, το συμπερασμα μου συνοψιζεται στα λογια γνωστου παρουσιαστη:
"μη συγκρινουμε τα ημαλαϊα με το φιλοπαπου..., ημαρτον ρεεε...":icon18:

InsaneDriver
03-05-09, 19:35
http://www.gtrblog.com/2009/04/24/nurburgring-2009-7267-nissan-responds-to-porsches-comments-with-action/

I_LOVE_M3
15-05-09, 00:58
http://www.youtube.com/watch?v=MdLHYo5tYTQ&feature=channel_page
http://www.youtube.com/watch?v=mrr8UUuoNcE&feature=channel
http://www.youtube.com/watch?v=_9Ae6gFEtZE&feature=related

manos e36
15-05-09, 02:58
εθεαθει λευκο gt-r 35 την τεταρτη το μεσημερι στην κατεχακη...οδηγος του ο φουστανος...μου..ρα ηταν παιδες

Kostas Christ
15-05-09, 10:04
Εγω περιμενω μια αντικειμενικη συγκριση με την αντιστοιχη πορσε απο ανεξαρτητο φορεα... ο καθενας λεει οτι θελει και προφανως χωρις πραγματικα να ξερουμε σπεκς του εκαστοτε δοκιμαζομενου αυτοκινητου

Skyline_IS
26-05-09, 01:06
http://i34.photobucket.com/albums/d122/SKYLINE90/DSC00494.jpg
http://i34.photobucket.com/albums/d122/SKYLINE90/DSC00495.jpg
http://i34.photobucket.com/albums/d122/SKYLINE90/DSC00496.jpg


αν και το R34 ειναι ερωτας..Αλητικο,καγκουρικο αλλα αντικρυζει στα ισια πανακριβα ευρωπαικα αμαξια...

και ποσο μαλλον με ενα τετοιο "καγκουρικο" αμαξι που κλεβεις την παρασταση οπου πας και ας ειναι διπλα σου το πλουσιοπαιδο με την F430...

gnx
26-05-09, 14:36
Δηλαδη αυτος με το Skyline ειναι φτωχαδακι;

Skyline_IS
26-05-09, 15:03
αν εννοεις την κατοχο του R35 οχι δεν ειναι...

αλλα για το R34 η τιμη του ηταν οσο κοστιζει εδω ενα εβο ή ιμπρεζα..

Kostas Christ
26-05-09, 15:04
η τιμη του μονο στην ιαπωνια, γτ οι σχιστοματηδες τα κρατησαν για την παρτη τους που κακο χρονο να χουν

greekm3
27-05-09, 05:20
...εγω παντως ακομη περιμενω να το δω στους....αγωνες:rofl2:....το πηρε φιλος εδω στη Λαρισα....του ειπανε σερβις στα 5,000χλμ(λαδια-φιλτρα) και ....Βαλβονινες επισης:bugeye:

ΓΙΑΝΝΗΣ
27-05-09, 07:08
...εγω παντως ακομη περιμενω να το δω στους....αγωνες:rofl2:....το πηρε φιλος εδω στη Λαρισα....του ειπανε σερβις στα 5,000χλμ(λαδια-φιλτρα) και ....Βαλβονινες επισης:bugeye:

Ναι ναι το διαβασα και εγω αυτο, το πρωτο στα 2000χλμ και μετα καθε 5000χλμ σερβις!!!

jmicro
27-05-09, 09:58
...εγω παντως ακομη περιμενω να το δω στους....αγωνες:rofl2:....το πηρε φιλος εδω στη Λαρισα....του ειπανε σερβις στα 5,000χλμ(λαδια-φιλτρα) και ....Βαλβονινες επισης:bugeye:

Ναι ναι το διαβασα και εγω αυτο, το πρωτο στα 2000χλμ και μετα καθε 5000χλμ σερβις!!!

Δεν ισχυει...Στα πρωτα 2000χλμ. γινεται ενας ελεγχος για να δουν τη χρηση του αυτοκινητου και να αλλαξουν καποιες παραμετρους, π.χ. ευθυγραμμιση. Αλλη αν πηγαινεις σπιτι-γραφειο-σουπερ μαρκετ και αλλη αν ανεβοκατεβαινεις την Παρνηθα με τις πορτες μερα παρα μερα. Ο ελεγχος αυτος γινεται και καθε 12μηνες ΔΩΡΕΑΝ(τα πληρωνεις αλλου βεβαια!!!). Λαδια θελει καθε 10.000 η εξαμηνο και service καθε 20.000 η χρονο, φυσικα αυτο αλλαζει αναλογα με τη χρηση (πιστα κτλ)

greekm3
27-05-09, 20:50
Δεν ισχυει...Στα πρωτα 2000χλμ. γινεται ενας ελεγχος για να δουν τη χρηση του αυτοκινητου και να αλλαξουν καποιες παραμετρους, π.χ. ευθυγραμμιση. Αλλη αν πηγαινεις σπιτι-γραφειο-σουπερ μαρκετ και αλλη αν ανεβοκατεβαινεις την Παρνηθα με τις πορτες μερα παρα μερα. Ο ελεγχος αυτος γινεται και καθε 12μηνες ΔΩΡΕΑΝ(τα πληρωνεις αλλου βεβαια!!!). Λαδια θελει καθε 10.000 η εξαμηνο και service καθε 20.000 η χρονο, φυσικα αυτο αλλαζει αναλογα με τη χρηση (πιστα κτλ)
....δλδ να παρεις ενα τετοιο αυτοκινητο για να πηγαινεις σουπερ-μαρκετ...μου αρεσει το σκεπτικο...ειδικα οταν καταργειτε η εγγυηση εαν χρησιμοποεισς το launch......παντως το δικο μου θελει λαδια καθε 20,000 χλμ....για να μην σου πω για βαλβολινες.....:clap:

EVANGELOS
27-05-09, 21:16
....δλδ να παρεις ενα τετοιο αυτοκινητο για να πηγαινεις σουπερ-μαρκετ...μου αρεσει το σκεπτικο...ειδικα οταν καταργειτε η εγγυηση εαν χρησιμοποεισς το launch......παντως το δικο μου θελει λαδια καθε 20,000 χλμ....για να μην σου πω για βαλβολινες.....:clap:

Μήτσο το GTR είναι ΤΣΑΜΠΑ σε σχέση με το GT2 (ακόμα και το 997ΤΤ) που είναι ο αναταγωνισμός του όσον αφορά τις επιδόσεις.

Λογικό να έχει ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ποιότητα και επίσης λογικό να έχει και πολλά άλλα προβλήματα (κλασικό το warranty void όταν ενεργοποιείς το launch control ... χοντρό ...)

Το θέμα είναι ότι κοστίζει ΤΑ ΜΙΣΑ λεφτά από το 997ΤΤ και ακόμα λιγότερο απο τα μισά από το GT2 ...

Eγώ αν είχα 100 χιλ θα έπαιρνα μεταχείρο 997 ΤΤ ... αλλά δεν παυει να είναι το GTR τρελό value 4 money ...

To θέμα της συντήρησης είναι κάτι που θα φανεί στο χρόνο ... τα Πόρσε συγκρινόμενα με τα BMW ας πούμε ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ στη συντήρηση και συκγρινόμενα με τα Ferrari ΕΙΝΑΙ ΠΑΜΦΘΗΝΑ

Σίγουρα ΕΙΠΑΝΕ παραπάνω από όσα έπρεπε οι Γιαπωνέζοι ... αλλά το πράμα τους είναι σίγουρα γρήγορο και σίγουρα ΤΣΑΜΠΑ ...

InsaneDriver
27-05-09, 23:08
To θέμα με το Launch control έχει λυθεί νομίζω αφού υπάρχουν 2 προγράμματα εκκίνησης.
Ένα με τα ηλεκτρονικά εντελώς off όπου απλά καις το αμάξι και ένα με εκκίνηση στο sport πρόγραμμα των ηλεκτρονικών όπου πετυχαίνεις τους απόλυτους χρόνους αλλά δεν επηρεάζει την εγγύηση...

Η ουσία είναι ότι αν και ήμουν επιφυλακτικός στην αρχή για τα αποτελέσματα που είχανε ανακοινώσει για το Ring και τις διάφορες επιδόσεις, έχω αρχίσει να πείθομαι αφού έχουνε γίνει νέες μετρήσεις με καλύτερους χρόνους και επίσης η Porsche που ξεκίνησε επιθετικά και επικριτικά, νοίωθω ότι ποιεί την Νήσσαν:p:(κάνει τη πάπια δηλαδή...) τώρα πια.

giannis 116
27-05-09, 23:19
Ξερουμε ποσα νεα GTR υπαρχουν στην Ελλαδα;...
Εγω εχω δει με τα ματια μου ενα δεξιοτιμονο ενος Αγγλου στην Κρητη κι απ οτι ξερω εχουν εισαχθει 2 απο Αμερικη ηδη. Το ενα βγηκε προσφατα και σε παρουσιαση γνωστου περιοδικου βελτιωσεων αυτοκινητου.
Οποτε εχουμε με τα αλλα 2, το ενα απο Λαρισσα του φιλου του greekm3, και το αλλο απ τις φωτο του Skyline_IS που ειδαμε, συνολο 5. Βαλτε και το αυτοκινητο δοκιμων δημοσιογραφων που ηταν και στο προηγουμενο τευχος των 4Τ, εχουμε 6 στο συνολο.
Κανενας αλλος...
Εγω πιστευω παντως πως αν δε κολλησουν με το θεμα μαρκας μερικοι, θα βρωμισει ο τοπος απο GTR. Εγω παντως θα το παιρνα ανετα. Οπως γραφτηκε και παραπανω αριστη σχεση αξιας-χρηματων.

InsaneDriver
27-05-09, 23:22
Λογικά κάποιο θα υπάρχει και στα Λιόσια όπου έχουν παράδοση στα Nissan:D:thefinger

Να δω GTR με αλκαντάρα φλοκάτη πάνω στο ταμπλό και τέρμα τον Τερλέγκα και θα τα έχω δει όλα:bowdown:

Lil
27-05-09, 23:26
Λογικά κάποιο θα υπάρχει και στα Λιόσια όπου έχουν παράδοση στα Nissan:D:thefinger

Να δω GTR με αλκαντάρα φλοκάτη πάνω στο ταμπλό και τέρμα τον Τερλέγκα και θα τα έχω δει όλα:bowdown:


ουστ μ@ρη εσυ κατευθειαν....

Το ενα βγηκε προσφατα και σε παρουσιαση γνωστου περιοδικου βελτιωσεων αυτοκινητου.

Αν θυμαμαι καλα... δεν ειναι με ελληνικες πινακιδες αυτο... θα μαθω σιγουρα αυριο....

InsaneDriver
27-05-09, 23:30
Πάντως σε μια δοκιμή στα Μέγαρα με μόνο 3 γύρους ένα περιοδικό έκανε 1:06 στο ψιλοχαλαρό, το οποίο αποτελεί ρεκόρ για στοκ αυτοκίνητο ΔΡΟΜΟΥ.

oldcarskickass
27-05-09, 23:31
Λογικά κάποιο θα υπάρχει και στα Λιόσια όπου έχουν παράδοση στα Nissan:D:thefinger

Να δω GTR με αλκαντάρα φλοκάτη πάνω στο ταμπλό και τέρμα τον Τερλέγκα και θα τα έχω δει όλα:bowdown:


Εννοείται συνοδευόμενα από καδένα στο λαιμό που αν τη φόραγε κανονικός άνθρωπος θα καμπούριαζε από το βάρος, χρυσό δόντι (κατά προτίμηση έναν από τους κοΦτήρες, έτσι να φαίνεται), πουκάμισο στο χρώμα του πεντοχίλιαρου (ανοιχτό μέχρι το 3ο κουμπί, και μέχρι το 5ο αν ο κάτοχος έχει φάει), και στο φόντο κλασσική γκόμενα ετών 40 με νύχι 48.6 πόντους βαμμένο με νούμερο 32 της βερνιλάκ.

greekm3
28-05-09, 07:13
Ξερουμε ποσα νεα GTR υπαρχουν στην Ελλαδα;...
Εγω εχω δει με τα ματια μου ενα δεξιοτιμονο ενος Αγγλου στην Κρητη κι απ οτι ξερω εχουν εισαχθει 2 απο Αμερικη ηδη. Το ενα βγηκε προσφατα και σε παρουσιαση γνωστου περιοδικου βελτιωσεων αυτοκινητου.
Οποτε εχουμε με τα αλλα 2, το ενα απο Λαρισσα του φιλου του greekm3, και το αλλο απ τις φωτο του Skyline_IS που ειδαμε, συνολο 5. Βαλτε και το αυτοκινητο δοκιμων δημοσιογραφων που ηταν και στο προηγουμενο τευχος των 4Τ, εχουμε 6 στο συνολο.
Κανενας αλλος...
Εγω πιστευω παντως πως αν δε κολλησουν με το θεμα μαρκας μερικοι, θα βρωμισει ο τοπος απο GTR. Εγω παντως θα το παιρνα ανετα. Οπως γραφτηκε και παραπανω αριστη σχεση αξιας-χρηματων.

στη Λαρισα κυκλοφορουνε 2 ...το ενα ανθρακι και το αλλο λευκο(του φιλου μου)......θα σας μεταφερω συντομα οδηγικες εντυπωσεις.....ισως και καποιο μικρο τεστακι σε σχεση με το δικο μου μολις στρωθει το GTR

greekm3
28-05-09, 07:27
και επίσης η Porsche που ξεκίνησε επιθετικά και επικριτικά, νοίωθω ότι ποιεί την Νήσσαν:p:(κάνει τη πάπια δηλαδή...) τώρα πια.

δλδ κατ'εσε ,η πορσε θα επρεπε να βρισκεται σε δηλωσεις αμφισβητησης συνεχως....δεν το νομιζω....εξαλλου απο την στιγμη που το GTR αρχισε να τεσταρετε απο διαφορα περιοδικα δεν υπαρχει λογος
http://www.carmagazine.co.uk/Drives/Search-Results/First-drives/Nurburgring-Nordschleife-05-09/
.....ο καθενας πλεον κρινει μονος

greekm3
28-05-09, 08:04
δλδ κατ'εσε ,η πορσε θα επρεπε να βρισκεται σε δηλωσεις αμφισβητησης συνεχως....δεν το νομιζω....εξαλλου απο την στιγμη που το GTR αρχισε να τεσταρετε απο διαφορα περιοδικα δεν υπαρχει λογος
http://www.carmagazine.co.uk/Drives/Search-Results/First-drives/Nurburgring-Nordschleife-05-09/
.....ο καθενας πλεον κρινει μονος
..ξεχασα να πω οτι επιτηδες αναφερω tο carmagazine.....δεν θα ηθελα να αναφερω περιοδικα του τυπου quattroruote(ειδικα αυτο ,τεσταρει στο varano το GTR-scud-GT2-LP560):icon_kidr,Automobilismo ktl...τα γερμανικα τα αφηνω..

stef
28-05-09, 09:59
Εσείς πιστεύετε ότι το GTR είναι 480 άλογα.....?

greekm3
28-05-09, 10:23
Εσείς πιστεύετε ότι το GTR είναι 480 άλογα.....?
Καλη ερωτηση...αυτο που εκανε τον χρονο στο ;ring ...σιγουρα πιστευω οτι ητανε κοντα στα 600......τα "νορμαλ" με τα 480 κανουνε τους ακολουθους χρονους στο 'ring....
....http://www.youtube.com/watch?v=Jq1UZzJk6mw

jmicro
28-05-09, 10:25
Παντως ο επισημα πρεπει να εχουν ερθει καμια 30 μεχρι στιγμης.Ειχε ακουστει οτι Ελλαδα θα ερθουν μεχριο 80, επισημη εισαγωγη παντα.

sm6
28-05-09, 10:35
για ντατσουν μια χαρα ειναι...
εχουνε κανει μεγαλη προοδο.
αυτο κανεις δεν μπορει να το αμφισβητησει.
μονο που χαλανε πλεον...

http://80.109.240.72/t.kalisz3/modele/datsun.jpg
http://imcdb.org/images/140/667.jpg
http://image.minitruckinweb.com/f/9372064/0606mt_04_z+1978_datsun_620+interior.jpg
http://bringatrailer.com/wp-content/uploads/2008/10/1973_Datsun_1600_Pick_Up_Front_1.jpg

stef
28-05-09, 11:01
Κανένα GTR δεν έχει τόσα, θεωρώ ότι ΟΛΑ έχουν 500+ για να μην πώ 600 παρά κάτι....

tsilis
28-05-09, 11:07
Πάντως σε μια δοκιμή στα Μέγαρα με μόνο 3 γύρους ένα περιοδικό έκανε 1:06 στο ψιλοχαλαρό, το οποίο αποτελεί ρεκόρ για στοκ αυτοκίνητο ΔΡΟΜΟΥ.


Kαι φαντάσου ότι δεν βολεύεται λογω μεγέθους εκεί μέσα...

Τέλος πάντων, όταν ο Αθανασούλας (που έκανε τον χρόνο) και ο Χατζηπαναγιώτου των 4τροχών ,που έχουν οδηγήσει τα πάντα απο Porsche, και κατά τεκμήριο είναι γρήγοροι και στις στροφές :), πέρα από τα πληκτρολόγια, παραδέχονται-"προσκυνούν" το "πράγμα", έ τότε σε εμάς τους υπολοίπους δεν μένουν και πολλά να αμφισβητήσουμε πέρα από τα σηματάκια, την αισθητική και την παράδοση, όπως την αντιλαμβάνεται ο καθένας (είμαι από αυτούς που δεν ενθουσιάζονται με το αυτοκίνητο, σε σχέση με μια 911,ωστόσο κάνω γαργάρα με Hexalen κάθε φορά που πάω να πω κάτι αρνητικό για τα δυναμικά χαρακτηριστικά του GTR...)
Για τους λοιπούς ανταγωνιστές (Μ περιλαμβανομένων..), απλά "χαιρετίσματα"

Dim77
28-05-09, 11:10
Kαι φαντάσου ότι δεν βολεύεται λογω μεγέθους εκεί μέσα...

Τέλος πάντων, όταν ο Αθανασούλας (που έκανε τον χρόνο) και ο Χατζηπαναγιώτου των 4τροχών ,που έχουν οδηγήσει τα πάντα απο Porsche, και κατά τεκμήριο είναι γρήγοροι και στις στροφές :), πέρα από τα πληκτρολόγια, παραδέχονται-"προσκυνούν" το "πράγμα", έ τότε σε εμάς τους υπολοίπους δεν μένουν και πολλά να αμφισβητήσουμε πέρα από τα σηματάκια, την αισθητική και την παράδοση, όπως την αντιλαμβάνεται ο καθένας (είμαι από αυτούς που δεν ενθουσιάζονται με το αυτοκίνητο, σε σχέση με μια 911,ωστόσο κάνω γαργάρα με Hexalen κάθε φορά που πάω να πω κάτι αρνητικό για τα δυναμικά χαρακτηριστικά του GTR...)
Για τους λοιπούς ανταγωνιστές (Μ περιλαμβανομένων..), απλά "χαιρετίσματα"

Τα ίδια πράγματα σκεφτόμουν...Εσύ τα έγραψες :)

Action Man
28-05-09, 13:00
Kαι φαντάσου ότι δεν βολεύεται λογω μεγέθους εκεί μέσα...

Τέλος πάντων, όταν ο Αθανασούλας (που έκανε τον χρόνο) και ο Χατζηπαναγιώτου των 4τροχών ,που έχουν οδηγήσει τα πάντα απο Porsche, και κατά τεκμήριο είναι γρήγοροι και στις στροφές :), πέρα από τα πληκτρολόγια, παραδέχονται-"προσκυνούν" το "πράγμα", έ τότε σε εμάς τους υπολοίπους δεν μένουν και πολλά να αμφισβητήσουμε πέρα από τα σηματάκια, την αισθητική και την παράδοση, όπως την αντιλαμβάνεται ο καθένας (είμαι από αυτούς που δεν ενθουσιάζονται με το αυτοκίνητο, σε σχέση με μια 911,ωστόσο κάνω γαργάρα με Hexalen κάθε φορά που πάω να πω κάτι αρνητικό για τα δυναμικά χαρακτηριστικά του GTR...)
Για τους λοιπούς ανταγωνιστές (Μ περιλαμβανομένων..), απλά "χαιρετίσματα"
Aπλά "έγραψες"!
:+1:

crazy_beaver
28-05-09, 13:32
Να ρωτήσω εγώ κάτι, τι λέτε γι αυτό γιατί εγώ θα το προτιμούσα πάντως από το νισαν.

Επισεις να προσθεσω οτι ολοι λενε οτι το νισσαν εινια φοβερο για τα κιλα του.Μηπως τελικα ολο αυτο το βαρος το νιωθεις στο δρομο και ας καταφερνει η τετρακινηση να του βαρεσει οτι χρονους λενε????????

http://www.youtube.com/watch?v=mC-PQca6FJU

stef
28-05-09, 13:33
Πώς είμαστε σίγουροι ότι η ιπποδύναμη του GTR είναι αυτή που δηλώνει...?

sm6
28-05-09, 13:52
χεχε σωστα.
τα περιοδικα κανουν τη δουλεια τους. και πολυ καλα μαλιστα.
απο την αλλη, εχει γεμισει ο κοσμος χεραδες που ψαχνουν δυναμικα χαρακτηριστικα και κυνηγανε το δεκατο...
αλλα δεν περνανε ουτε απ' εξω απο τις εκθεσεις που τα πουλανε...
εγω με την κουλαμαρα που με δερνει τα ιδια θα πηγαινα εικαζω με οποιο απο αυτα.
σιγα τη διαφορα αλλωστε...
επισης, ποιος παει να δωσει τετοια ποσα για να ταλαιπωρησει ενα τετοιο αυτοκινητο σε πιστα...? με ενα ραλλακι κανεις την ιδια πλακα (και περισσοτερη) με ψιγμα του κοστους και του ρισκου... χιλιοειπωμενα πραγματα.
και στο τελος της ημερας τωρα εχω bmw στο γκαραζ μου (με οτι καλο ή κακο συνεπαγεται αυτο), ενω στην αλλη περιπτωση θα ειχα ντατσουν (επισης με οτι καλο ή κακο συνεπαγεται αυτο)...
καλο και αγιο και βγαζω το καπελο στους ιαπωνες, υποκλινομαι, αλλα οχι να μου το χαριζανε, ουτε να με πληρωναν δεν θα το 'παιρνα.
ουτε και θα το συγκρινα με πορσε ή Μ...
ανόμοια μεγεθη σε ολα. οπως λεμε ημαλαϊα με φιλοπαππου, λεμονης με μουρινιο...

αλλωστε εχει πολλες φορες ειπωθει οτι δεν χρειαζεσαι αλογα ή τετρακινηση για να πας γρηγορα.
αποδειξη το ταπεινο 320d με προδιαγραφες wtcc (που δεν επιτρεπει σοβαρες και πολλες μετατροπες, δεν ειναι dtm δηλαδη) γυριζει στο 7,22. χαιρετισματα λοιπον, οντως...!

greekm3
28-05-09, 16:32
χεχε σωστα.
τα περιοδικα κανουν τη δουλεια τους. και πολυ καλα μαλιστα.
απο την αλλη, εχει γεμισει ο κοσμος χεραδες που ψαχνουν δυναμικα χαρακτηριστικα και κυνηγανε το δεκατο...
αλλα δεν περνανε ουτε απ' εξω απο τις εκθεσεις που τα πουλανε...
εγω με την κουλαμαρα που με δερνει τα ιδια θα πηγαινα εικαζω με οποιο απο αυτα.
σιγα τη διαφορα αλλωστε...
επισης, ποιος παει να δωσει τετοια ποσα για να ταλαιπωρησει ενα τετοιο αυτοκινητο σε πιστα...? με ενα ραλλακι κανεις την ιδια πλακα (και περισσοτερη) με ψιγμα του κοστους και του ρισκου... χιλιοειπωμενα πραγματα.
και στο τελος της ημερας τωρα εχω bmw στο γκαραζ μου (με οτι καλο ή κακο συνεπαγεται αυτο), ενω στην αλλη περιπτωση θα ειχα ντατσουν (επισης με οτι καλο ή κακο συνεπαγεται αυτο)...
καλο και αγιο και βγαζω το καπελο στους ιαπωνες, υποκλινομαι, αλλα οχι να μου το χαριζανε, ουτε να με πληρωναν δεν θα το 'παιρνα.
ουτε και θα το συγκρινα με πορσε ή Μ...
ανόμοια μεγεθη σε ολα. οπως λεμε ημαλαϊα με φιλοπαππου, λεμονης με μουρινιο...

αλλωστε εχει πολλες φορες ειπωθει οτι δεν χρειαζεσαι αλογα ή τετρακινηση για να πας γρηγορα.
αποδειξη το ταπεινο 320d με προδιαγραφες wtcc (που δεν επιτρεπει σοβαρες και πολλες μετατροπες, δεν ειναι dtm δηλαδη) γυριζει στο 7,22. χαιρετισματα λοιπον, οντως...!

εσυ τελικα μ'αρεσεις πολυ:hello:

stef
28-05-09, 23:16
Σε όλα αυτά έρχεται να προστεθεί δήλωση του Walter ο οποίος ανφέρει ότι το GTR τους χρόνους που έκανε Nurbugring ληταν "πειραγμένο"...

manos///3
29-05-09, 00:10
Σε όλα αυτά έρχεται να προστεθεί δήλωση του Walter ο οποίος ανφέρει ότι το GTR τους χρόνους που έκανε Nurbugring ληταν "πειραγμένο"...

Και τι να ελεγε δηλαδη, οτι ηταν ΄΄μαμα΄΄ ?

Διαβασα το τεστ στους 4Τ και το συμπερασμα μου ηταν οτι προκεται για ενα παρα πολυ καλο αυτοκινητο αλλα με σκληρο ανταγωνισμο.

Το να τα βαλεις ομως με μια Porsche GT3 ή GT2 ειναι ενα καλο τεχνασμα-τρικ των ανθρωπων του μαρκετινγκ να ανεβασουν το συγκεκριμενο οχημα ψηλα στην εκτιμηση του κοινου!!! Και σε αυτο συμβαλουν και οι δημοσιογραφοι του χωρου....

ΝΑΙ , μπορει να ειναι πιο γρηγορα απο μια Porsche, Ferrari αλλα ΤΙ με αυτο?

Η καθε μαρκα εχει την ιστορια της και τα κυππελα της...Το πιο ειναι καλυτερο θα το γραψει η ιστορια...Αναμεινατε....................

Και αν μου πει καποιος οτι ΄΄Ναι ρε φιλε αλλα τι παιρνεις με 100.000?΄΄ θα του απαντησω δειχνοντας του το δρομο προς στη FORD!

manos///3
29-05-09, 01:57
Τελικα ΟΛΑ γινονται..........!!!!:greenboun
http://www.youtube.com/watch?v=KggHsD-RkV4&feature=related

Nick_compact
29-05-09, 02:09
Σε όλα αυτά έρχεται να προστεθεί δήλωση του Walter ο οποίος ανφέρει ότι το GTR τους χρόνους που έκανε Nurbugring ληταν "πειραγμένο"...

Σε αυτό θα έλεγα, ότι ακόμα και 100 άλογα παραπάνω να είχε, δεν αρκούν στο ring για να πέσει από το 7.54 που και καλά μέτρησε η Porsche, στο 7.28 που λέει η Nissan. Μιλάμε για 26sec διαφορά. Ούτε καν ένας συνδυασμός ελαστικών και δύναμης δεν αρκεί για να πέσει τόσο. Εκτός αυτού, σε ένα γύρο ο οποίος έχει καταγραφεί, και μετά από καιρό επαναλήφθηκε, όλο και κάποιος θα είχε πάρει κάτι χαμπάρι, είναι πολλά τα μάτια (και οι φωτογραφικοί φακοί) στο Ring. Αλήθεια, η Porsche γιατί δεν έβαλε τον Walter να μετρήσει το GTR;

Άραγε το GTR που αγόρασε η Porsche που να βρίσκεται; Λέτε να το λιώνει ο Walter στο Ring, παλεύοντας να ρίξει τον χρόνο που έκαναν τα τζαπόνια; :pimp:

Nick_compact
29-05-09, 02:17
Καλη ερωτηση...αυτο που εκανε τον χρονο στο ;ring ...σιγουρα πιστευω οτι ητανε κοντα στα 600......τα "νορμαλ" με τα 480 κανουνε τους ακολουθους χρονους στο 'ring....
....http://www.youtube.com/watch?v=Jq1UZzJk6mw

Η διαφορά σε αυτό το βίντεο είναι περίπου 6secs. Να αμφισβητήσουμε και τoν χρόνο της Porsche για την GT2 τώρα;

stef
29-05-09, 06:41
Βρε μπας και προσπάθησε ο θείος Walter με GTR να σπάσει τα χρονόμετρα και είδανε ότι δεν μπορεί να κατέβει κάτω από το 997Τ?
Λέω εγώ τώρα ο άσχετος....

greekm3
29-05-09, 07:38
Η διαφορά σε αυτό το βίντεο είναι περίπου 6secs. Να αμφισβητήσουμε και τoν χρόνο της Porsche για την GT2 τώρα;
...παρεθεσα το βιντεακι για να (απο)δειξω τι κανει ενας οδηγος με τα συγκεκριμενα αυτοκινητα στο ring και οχι οτι μας παρουσιαζουνε οι εταιριες..νομιζω οτι αυτο ειναι που εχει και την μεγαλυτερη σημασια.....

greekm3
29-05-09, 07:43
Σε όλα αυτά έρχεται να προστεθεί δήλωση του Walter ο οποίος ανφέρει ότι το GTR τους χρόνους που έκανε Nurbugring ληταν "πειραγμένο"...
και να φανταστει κανεις οτι ο Walter τα πρωταθληματα τα εχει παρει με 4κινητα αυτοκινητα....αρα μαλλον ξερει την συμπεριφορα τους τελεια.....ισως και καλυτερα απο μια πισωκινητη GT2....που δεν ειναι και το ευκολοτερο οδηγικα αυτοκινητο........αμφιβαλλω εαν καποιος απο ολους εμας εδω που γραφουμε μπορει εστω και να πλησιασει το 90% του αυτοκινητου

m_power_lunatic
29-05-09, 08:38
Συμφωνω μαζι σου και επαυξανω,πιο 90% αυτων των αυτοκινητων????Δεν λες δεν μπορουμε να στιψουμε 125αρι αγωνιστικο καρτ????:screwy:

stef
29-05-09, 08:44
και να φανταστει κανεις οτι ο Walter τα πρωταθληματα τα εχει παρει με 4κινητα αυτοκινητα....αρα μαλλον ξερει την συμπεριφορα τους τελεια.....ισως και καλυτερα απο μια πισωκινητη GT2....που δεν ειναι και το ευκολοτερο οδηγικα αυτοκινητο........αμφιβαλλω εαν καποιος απο ολους εμας εδω που γραφουμε μπορει εστω και να πλησιασει το 90% του αυτοκινητου


Θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα, όχι το 90%, αλλά ας φτασουμε το 50% του Walter και ας είμαστε ευχαριστημένοι, για να μην πω το 20%.....
Στη Στουτγκάρδη που ήμουν το Φεβρουάριο και στην επίσκεψη που έκανα στο ολοκαίνουριο μουσείο της , είδα video με το τι κάνει στο Ring κ έπαθα ΣΟΚ....
Θέλει πολλά...... @$%^&* για να κάνει κάποιος αυτά τα πράγματα, μπορεί να είναι γρήγορο αυτοκίνητο, αλλά όταν μιλάμε για τέτοια υπερόπλα ο οδηγός κάνει το αμάξι όταν μιλάμε για στριψίματα κλπ, γιατί εαν μιλήσουμε σε ευθεία και η γιαγιά μου να κάτσει στο τιμόνι θα είναι γρήγορη πολύ... που λέει ο λόγος...!!