PDA

Επιστροφή στο Forum : M3 E46 και κατανάλωση λαδιού!


pantadouras
06-01-05, 20:14
εχω αλλαξει μεταλλα στο Μ3 Ε46 πριν απο 15000 χλμ και βαζω λαδακι ARAL 0/40 συνθετικο. σε θερμοκρασιες κατω των 15 βαθμων εχω σχεδον μηδενικη καταναλωση λαδιου. σε υψηλοτερες καιει ως και 1 λιτρο στα 1000 χλμ. οι αλλες κοπελιες με τα ιδια ρημαδια τι λετε? εχετε τετοια καταναλωση λαδιου? :)

alpinakias
06-01-05, 21:45
εχω αλλαξει μεταλλα στο Μ3 Ε46 πριν απο 15000 χλμ και βαζω λαδακι ARAL 0/40 συνθετικο. σε θερμοκρασιες κατω των 15 βαθμων εχω σχεδον μηδενικη καταναλωση λαδιου. σε υψηλοτερες καιει ως και 1 λιτρο στα 1000 χλμ. οι αλλες κοπελιες με τα ιδια ρημαδια τι λετε? εχετε τετοια καταναλωση λαδιου? :)


File kati de paei kala.I BMW ohi mono sinista alla epibalei to neo castrol 10/60 TWS ohi to (RS).
to ladi afto einai ftiagmeno mono gia m3,m5 kai z8.alla opos eho katalabei o kathe paparas antiprosopos thelei na skountisi to LADI pou tou afini kerdos.
ean eheis kapia amfibolia mpes stin isioselida tis M.GMBH.kai kantous erotisi i apantisi tous ine 10/60 TWS afti kanane to motori kai gnorizoun.
meta tis pereipeties pou perasane me afti ti mihani apagorebetai opia alli hrisi ladiou.kai ine apodedigmeno oti me to Castrol ta miothi kata poli i kafsi ladiou.
to ladi afto egine mono gia tis M mihanes afto ta lei ola.
Me polous Hairetismous Alpinakias

Strax
07-01-05, 08:56
Χρήση οποιουδήποτε άλλου λαδιού εκτός από Castrol TWS 10w-60 για Μ3 Ε46 απαγορεύεται δια ροπάλου :smashtard ! Δεν πιστεύω να σου βάλαν αυτό το λάδι σε εξουσιοδοτημένο. Αν ναι, νομίζω ότι πρέπει να τους τα πεις ένα χεράκι. Πάντως γνωρίζω ότι το TWS φτιάχνεται και υπάρχει μόνο από τη BMW σαν ανταλλακτικό. Δεν θα το βρεις στο εμπόριο!

nikos_E34
07-01-05, 17:00
Πώς δεν μπορείς να το βρείς΄?
Και κάτι άλλο...Τα Αραλ δεν είναι λαδι το οποίο θα έβαζα ούτε στο παλιό Φόρντ του πατέρα μου...Εγώ έχω τα TWS στο Μ50Β20 μου και δεν καίει γραμάριο...είναι τούρκικα πλέον αυτα τα ΑΡΑΛ

alpinakias
07-01-05, 17:10
Πώς δεν μπορείς να το βρείς΄?
Και κάτι άλλο...Τα Αραλ δεν είναι λαδι το οποίο θα έβαζα ούτε στο παλιό Φόρντ του πατέρα μου...Εγώ έχω τα TWS στο Μ50Β20 μου και δεν καίει γραμάριο...είναι τούρκικα πλέον αυτα τα ΑΡΑΛ

To castrol den iparhei sto emporeio iparhei mono gnisio apo tin BMW.
tora afto pou pouliete sto EBAY ine sto etsi kolpo.
kai gia pliroforia sto EBAY pouliete gia 100 euro 12 monolitra mpoukalia ena hertoni diladi.simferei poli afou i litra pouliete sti BMW apo 17 mehri 20 euro.
to TWS ferei to sima tis BMW kai apagorebete i polisi apo alous i siskebasia to anaferei oti eine gia M3,M5,Z8.to bazo kai ego sto ALPINA kai i alithia eine oti elatonete to kafsimo ladiou estita.

DoctorAbo
07-01-05, 18:46
File kati de paei kala.I BMW ohi mono sinista alla epibalei to neo castrol 10/60 TWS ohi to (RS).
to ladi afto einai ftiagmeno mono gia m3,m5 kai z8.alla opos eho katalabei o kathe paparas antiprosopos thelei na skountisi to LADI pou tou afini kerdos.
ean eheis kapia amfibolia mpes stin isioselida tis M.GMBH.kai kantous erotisi i apantisi tous ine 10/60 TWS afti kanane to motori kai gnorizoun.
meta tis pereipeties pou perasane me afti ti mihani apagorebetai opia alli hrisi ladiou.kai ine apodedigmeno oti me to Castrol ta miothi kata poli i kafsi ladiou.
to ladi afto egine mono gia tis M mihanes afto ta lei ola.
Me polous Hairetismous Alpinakias

Μετά τα recall για τις //Μ3 τα λάδια είναι δεσμευτικά Castrol TWS 10/60 !!

nikos_E34
08-01-05, 09:17
To castrol den iparhei sto emporeio iparhei mono gnisio apo tin BMW.
tora afto pou pouliete sto EBAY ine sto etsi kolpo.
kai gia pliroforia sto EBAY pouliete gia 100 euro 12 monolitra mpoukalia ena hertoni diladi.simferei poli afou i litra pouliete sti BMW apo 17 mehri 20 euro.
to TWS ferei to sima tis BMW kai apagorebete i polisi apo alous i siskebasia to anaferei oti eine gia M3,M5,Z8.to bazo kai ego sto ALPINA kai i alithia eine oti elatonete to kafsimo ladiou estita.


Φιλαράκο το λαδι αυτό πουλιέται και εκτός ΒΜW...εδώ έχω ενα γνωστό ο οποίος το αγοράζει απο Ελλάδα και είναι πολυ πιο κάτω η τιμή το λίτρο ;) στείλτε μου κανα μεηλ να σας εξηγησω...and maybe we can do some business together;)

Strax
08-01-05, 18:15
Σε εξουσιοδοτημένο με χρέωσαν 15,50 το λίτρο, μαζί με ΦΠΑ.

C200 KOMPRESSOR
08-01-05, 19:05
εχω αλλαξει μεταλλα στο Μ3 Ε46 πριν απο 15000 χλμ και βαζω λαδακι ARAL 0/40 συνθετικο. σε θερμοκρασιες κατω των 15 βαθμων εχω σχεδον μηδενικη καταναλωση λαδιου. σε υψηλοτερες καιει ως και 1 λιτρο στα 1000 χλμ. οι αλλες κοπελιες με τα ιδια ρημαδια τι λετε? εχετε τετοια καταναλωση λαδιου? :)

Άλλαξες μέταλλα? Αυτό είναι ανήκουστο. Αν είχες Μercedes δε θα είχε συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο. Και το λες και ρημάδι. Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις αυτοκίνητο? H C55 AMG είναι έτοιμη και σε περιμένει.

mpikounis
08-01-05, 20:07
Άλλαξες μέταλλα? Αυτό είναι ανήκουστο. Αν είχες Μercedes δε θα είχε συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο. Και το λες και ρημάδι. Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις αυτοκίνητο? H C55 AMG είναι έτοιμη και σε περιμένει.
Οπως σου εγραψα και σε προηγουμενο thread δεν χρειαζεται να γινεσαι προκλητικος. Αλλωστε δεν παει καιρος που ολη η σειρα A αποσυρθηκε για τουμπαρε οταν πηγαινε να στριψει αποτομα. Ολες οι αυτοκινητοβιομηχανιες θα αντιμετωπισουν προβληματα καποια στιγμη. Το σημαντικο ειναι πως θα τα λυσουν και ποσο θα χασει ο πελατης.

Strax
08-01-05, 20:13
Άλλαξες μέταλλα? Αυτό είναι ανήκουστο. Αν είχες Μercedes δε θα είχε συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο. Και το λες και ρημάδι. Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις αυτοκίνητο? H C55 AMG είναι έτοιμη και σε περιμένει.

Επειδή αυτό είναι λάθος μέρος να μιλάμε για Mercedes, άμα θέλεις να σου πω κάποια στιγμή από κοντά για τα καινούρια λαμπρά κομπρεσσοράτα μοτέρ και για τα εξίσου λαμπρά νέα 6τάχυτα σασμάν. Και εδώ μιλάμε για τα βασικά μοτέρ της Mercedes, που θα έπρεπε να είναι bulletproof...

C200 KOMPRESSOR
08-01-05, 20:18
Οπως σου εγραψα και σε προηγουμενο thread δεν χρειαζεται να γινεσαι προκλητικος. Αλλωστε δεν παει καιρος που ολη η σειρα A αποσυρθηκε για τουμπαρε οταν πηγαινε να στριψει αποτομα. Ολες οι αυτοκινητοβιομηχανιες θα αντιμετωπισουν προβληματα καποια στιγμη. Το σημαντικο ειναι πως θα τα λυσουν και ποσο θα χασει ο πελατης.

Εσύ μου φένεσε γλυκούλης. Εσένα ειδικά δε θα σου λέω κακίες. Όμως πες και σεκείνο το Geo να μι με πειράζει γιατί θυμώνω.

Geo_3D
08-01-05, 20:23
Εσύ μου φένεσε γλυκούλης. Εσένα ειδικά δε θα σου λέω κακίες. Όμως πες και σεκείνο το Geo να μι με πειράζει γιατί θυμώνω.
Ελα να βρεθουμε.Σου στελνω pm για να κανονισουμε μερος.Φροντισε σε 2 ωρες να εισαι εκει,ελα γιατι γουσταρω τρελλα για κοντριτσα

Administrator
08-01-05, 20:25
Αν συνεχισετε στο ιδιο στυλ, θα με υποχρεωσετε να αρχισω να σβηνω posts και στη συνεχεια να σας απαγορεψω την εισοδο. Αυτη ειναι η 2η προειδοποιηση σας.

C200 KOMPRESSOR
08-01-05, 20:32
Κύριε administrator ζητώ την προστασία σας. Δέχομαι επίθεση από τον geo επί προσωπικού. Με πρόσβαλλε πολύ , βαρειά και κατακούτελα.
Επιπλέον, δεν είδα την πρώτη προειδοποίηση. Μόνο τη δεύτερη είδα και τρόμαξα. Ετσι αντιμετωπίζετε τους ιδιοκτήτες άλλων πρωτοκλασσάτων Γερμανικών αυτοκινήτων εδώ ? Τους ρίχνετε με τη μια τη δεύτερη προειδοποίηση ?

Geo_3D
08-01-05, 20:38
Κύριε administrator ζητώ την προστασία σας. Δέχομαι επίθεση από τον geo επί προσωπικού. Με πρόσβαλλε πολύ , βαρειά και κατακούτελα.
Θα μου επιτρεψεις φιλε μου να μην σου απαντησω για να μην πεσω στο επιπεδο σου.
Ζηταω συγνωμη απο τους Administrators για την μεγαλυτερη απο οσο επρεπε εξαψη μου για το συγκεκριμενο θεμα

C200 KOMPRESSOR
08-01-05, 20:48
Συγνώμη και από εμένα. :drive2:
Το πήρα λίγοο κλειστά από ότι φάνηκε !!!!!

Administrator
08-01-05, 20:48
Κύριε administrator ζητώ την προστασία σας. Δέχομαι επίθεση από τον geo επί προσωπικού. Με πρόσβαλλε πολύ , βαρειά και κατακούτελα.
Επιπλέον, δεν είδα την πρώτη προειδοποίηση. Μόνο τη δεύτερη είδα και τρόμαξα. Ετσι αντιμετωπίζετε τους ιδιοκτήτες άλλων πρωτοκλασσάτων Γερμανικών αυτοκινήτων εδώ ? Τους ρίχνετε με τη μια τη δεύτερη προειδοποίηση ?
Ελαβες PM. Διαβασε το. Δεκτη η συγνωμη απο ολους, ας προσπαθησουμε να συνεχισουμε με ηρεμια και σεβασμο για το χωρο και τους συνομιλητες μας.

alpinakias
08-01-05, 21:05
as girisoume pali sto thema mas,
an ehei kapios endiaferon mporo na organoso kati gia TWS 10/60 giro sta 8,70 me 9 euro i litra.
auto filika horis kapio kerdos san eksipiretisi metaksi BMWdakidon giati etsi imaste emeis i BMWdakides.
me to tws pane pio kala ta ergalia mas kai mporoune na katebazoume ta aftakia merikon M............S
Me filikous Heretismous Alpinakias.

ks50:50
08-01-05, 22:30
Είναι γνωστό το ασαφές τιμόνι των Mercedes σε βασικές και κορυφαίες εκδόσεις.

ks50:50
08-01-05, 23:15
Άθελα σου το πήρες πιο κλειστά. Δεν πειράζει.