PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW ETK Local σε Windows Vista


Vagelis
13-06-07, 10:20
Καλημέρα παιδιά, πρόσφατα αγόρασα ένα PC με windows vista και δεν μπορώ να κάνω το ETK Local να λειτουργήσει κανονικά.
Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω???

Πιστεύω ότι πολλοί θα έχουν αυτή την απορία....

Όποιος γνωρίζει ας μας βοηθήσει παρακαλώ....

Ευχαριστώ πολύ

Βαγγέλης

thanassis
13-06-07, 18:36
η λύση είναι να βάλεις ΧΡ!!!! θα έχεις και σε άλλα πράγματα προβλήματα με τα Vista τα πρώτα χρόνια, οπότε βάλε και τα XP και με boot loader επέλεγε κάθε φορά το λειτουργικό που θέλεις

pablo
13-06-07, 19:11
BMW ETK LOCAL??είναι το πρόγραμμα με τα ανταλλακτικα?και αν ναι που το βρισκουμε?

God
13-06-07, 19:35
Καλημέρα παιδιά, πρόσφατα αγόρασα ένα PC με windows vista και δεν μπορώ να κάνω το ETK Local να λειτουργήσει κανονικά.
Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω???

Πιστεύω ότι πολλοί θα έχουν αυτή την απορία....

Όποιος γνωρίζει ας μας βοηθήσει παρακαλώ....

Ευχαριστώ πολύ

Βαγγέλης

Δεν θελω να σε απογοητευσω Βαγγελη αλλα ΔΕΝ θα παιξει. Το ΕΤΚ θελει Java για να λειτουργησει και ετσι τα Vista ειναι απλως...προβλημα. Δεν θα του δωσουν addresses. Δεν το εψαξα και πολυ αλλα αμφιβαλλω αν η λυση ειναι κατι το ευκολο.


Εγω απλως το εχω σε αλλο PC αλλα δεν νομιζω να εχουν ολοι την πολυτελεια να εχουν 4-5 σαν και του λογου μου!

Vagelis
16-06-07, 11:20
Δεν μπορεί , κάποιος τρόπος θα υπάρχει...
Είμαι σίγουρος ότι είναι κάποια ρύθμιση του firewall και του defender
απλά δεν μπορώ να βρω τι είναι...

God
16-06-07, 14:17
Δεν μπορεί , κάποιος τρόπος θα υπάρχει...
Είμαι σίγουρος ότι είναι κάποια ρύθμιση του firewall και του defender
απλά δεν μπορώ να βρω τι είναι...

Οχι, δεν εχει καμια σχεση το firewall η το defender οταν εχεις το local, δεν παιζει μεσω δικτυου εξαλου.

Απλα ειναι θεματα ασυμβατοτητας Java-Vista.

stauros772000
16-06-07, 14:56
το εγκατεστησες με το sysdam και δεν τρεχει?

GTherion
16-06-07, 17:31
αν είναι πρόβλημα με την java έχει βγεί και έκδοση που υποστηρίζει Windows Vista, κατέβασε από εδώ... http://www.java.com/en/download/manual.jsp

επίσης βρες μόνος σου χειροκίνητα το Startup.exe του προγράμματος και πατα δεξί κλικ Run as administrator.
;)

pablo
16-06-07, 19:29
Που μπορούμε να βρούμε το Bmw Etk Local?

thanassis
16-06-07, 19:31
Που μπορούμε να βρούμε το Bmw Etk Local?

local??? το local τι είναι?? πάντως κάποιες εκδόσειςτου ΕΤΚ έχω βρει σε torrents, αν θέλεις μπορώ να το ψάξω και να σ πω

God
16-06-07, 19:37
local??? το local τι είναι?? πάντως κάποιες εκδόσειςτου ΕΤΚ έχω βρει σε torrents, αν θέλεις μπορώ να το ψάξω και να σ πω

Το local λεγεται ετσι γιατι μπορει να παιξει μονο του αυτονομα, δεν χρειαζεται κεντρικο server. Ολες οι εκδοσεις σε torrent ειναι locals.


Δυστυχως δεν λειτουργει ουτε αν εγκαταστησεις την Java στα Vista, εχει παλι θεμα συμβατοτητας. Δεν το εχω ψαξει και πολυ γιατι δεν εχω χρονο αλλα θα προσπαθησω οταν μπορεσω να βρω μια λυση.

thanassis
16-06-07, 19:43
Βαγγέλη μήπως να εγκαθιστούσες και τα XP ( με dual boot ώστε να έχεις και τα vista) και να το δούλευες από εκεί???
δεύτερη λύση που σκέφτηκα είναι να χρησιμοποιήσεις virtual machine όπως το VMware με το οποίο μέσα από ένα λειτουργικό τρέχεις κάποιο άλλο, δηλαδή μέσα από τα vista να τρέχεις XP (δεν το έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά ακούγεται πολύ....)

pablo
16-06-07, 20:04
local??? το local τι είναι?? πάντως κάποιες εκδόσειςτου ΕΤΚ έχω βρει σε torrents, αν θέλεις μπορώ να το ψάξω και να σ πω
Έτσι το είδα στον τίτλο έτσι το έγραψα:chair:

kostsour
17-06-07, 14:00
Βαγγέλη μήπως να εγκαθιστούσες και τα XP ( με dual boot ώστε να έχεις και τα vista) και να το δούλευες από εκεί???
δεύτερη λύση που σκέφτηκα είναι να χρησιμοποιήσεις virtual machine όπως το VMware με το οποίο μέσα από ένα λειτουργικό τρέχεις κάποιο άλλο, δηλαδή μέσα από τα vista να τρέχεις XP (δεν το έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά ακούγεται πολύ....)

Ακριβώς αυτό. Μπορείς να ορίσεις εσύ τι εικονικό pc θα φτιάξεις ορίζοντας τα πάντα :bowdown:

Vagelis
17-06-07, 16:08
Χμμ δεν θα ήθελα να μπλέξω με πατέντες ... Το έχω στο desktop μου, απλα ήθελα να το βάλω και στο laptop το οποίο είναι εντελώς καινούριο και δεν θα ήθελα να μπλέκω με πολλά λειτουργικά.

Στο desktop μου έβγαζε το ίδιο μήνυμα όταν είχα το zonealarm. Μόλις άφησα μόνο το firewall των windows όλα λειτουργούν κανονικά. Γιαυτό σκέφτηκα ότι ίσως να φταίει το block που κάνει το security.

Δεν μπορεί ... ολόκληρη BMW΄... κάτι θα βγάλει και για τα vista....

Θα το ψάξω πάντως... Αν τύχει και κάποιος βρει κάτι , ας μας ενημερώσει...

Ευχαριστώ όλους !!

thanassis
17-06-07, 16:26
νομίζω δεν ανέφερες ότι ήταν laptop..... και εφόσον είναι laptop μην πειράξεις το λειτουργικό, αλλά αυτό το κόλπο να τρέχει XP μέσα από τα vista γίνεται και δεν μπορείς να το πεις και πατέντα ακριβώς, το κάνουν πολλοί δηλαδή ειδικά αυτοί που θέλουν να τρέχουν και linux ταυτόχρονα που είναι τελείως διαφορετική πλατφόρμα....

Δεν μπορεί ... ολόκληρη BMW΄... κάτι θα βγάλει και για τα vista....

εδώ η sony ericsson που είναι και αντικείμενό της κατά κάποιο τρόπο (δεν φτιάχνει οχήματα αλλά συσκευές που πρέπει να συγχρονίζονται με υπολογιστή) δεν έχει ακόμη υποστήριξη σε vista και office 2007...... απο κει και πέρα... τι να σου κάνει η BMW....

kostsour
17-06-07, 22:08
Αυτό ακριβώς. Δεν είναι πατέντα. Είναι ένα απλό πρόγραμμα που προσομοιώνει έναν υπολογιστή με Χ δυνατότητες (εννοείται χειρότερο από το δικό σου) και του φορτώνεις ότι λειτουργικό θέλεις εσύ ( αφού είναι άλλο pc). Και το χρησιμοποιούμε συνήθως για να τρέχουμε linux σε xp, αλλά κια για να δοκιμάσουμε τις πρώτες εκδόσεις vista, αφού προσωπικά αν δεν κλείσουν χρόνο λειτουργίας δεν τα βάζω :)
Αν θέλεις έχω έναν μικρό "μπούσουλα" για να λειτουργείς το VM, πες μου να το ποστάρω.

thanassis
17-06-07, 22:11
Αυτό ακριβώς. Δεν είναι πατέντα. Είναι ένα απλό πρόγραμμα που προσομοιώνει έναν υπολογιστή με Χ δυνατότητες (εννοείται χειρότερο από το δικό σου) και του φορτώνεις ότι λειτουργικό θέλεις εσύ ( αφού είναι άλλο pc). Και το χρησιμοποιούμε συνήθως για να τρέχουμε linux σε xp, αλλά κια για να δοκιμάσουμε τις πρώτες εκδόσεις vista, αφού προσωπικά αν δεν κλείσουν χρόνο λειτουργίας δεν τα βάζω :)
Αν θέλεις έχω έναν μικρό "μπούσουλα" για να λειτουργείς το VM, πες μου να το ποστάρω.

φίλε δεν κάνεις ένα tutorial??? εμένα προσωπικά θα με βοηθούσε!!!!

God
17-06-07, 22:20
Για να λειτουργησει το VMware πρεπει να εχει ενσωματωμενο Virtualization ο επεξεργαστης. Επειδη των Laptop οι περισσοτεροι ΔΕΝ εχουν, λιγο προσοχη με αυτο.

kostsour
17-06-07, 22:42
Λοιπόν τσακώστε αυτό που βρήκα

http://rapidshare.com/files/75185/VMware_tutorial_by_vapo_.exe

και αν θέλετε και άλλο πείτε μου :)

randombk
21-06-07, 09:38
Φιλε μου εδω σου εχω την απαντηση μου για τα VISTA!

http://img514.imageshack.us/img514/4697/windowssvistakz6.jpg (http://imageshack.us)


Παιδια καμια copia του ΕΤΚ μπορω να εχω?

kostsour
21-06-07, 09:41
^^^^^^^ +1

psimos
21-06-07, 11:27
Ρε παιδια, επι ευκαιριας μηπως μπορειτε να αναφερετε κανα τερρενταδικο για κανα καλο κατεβασμα? Να βρουμε και το προγραμματακι κιολας?

randombk
21-06-07, 11:48
ενα καλο τερρενταδικο - τορρενταδικο ειναι το utorrent που ψαχνει μονο του σε mininova κτλ...:boink:

Ρε παιδια, επι ευκαιριας μηπως μπορειτε να αναφερετε κανα τερρενταδικο για κανα καλο κατεβασμα? Να βρουμε και το προγραμματακι κιολας?

thanassis
21-06-07, 16:17
Ρε παιδια, επι ευκαιριας μηπως μπορειτε να αναφερετε κανα τερρενταδικο για κανα καλο κατεβασμα? Να βρουμε και το προγραμματακι κιολας?

το VMware ????

Babis_Compact
21-06-07, 18:02
Ρε παιδια, επι ευκαιριας μηπως μπορειτε να αναφερετε κανα τερρενταδικο για κανα καλο κατεβασμα? Να βρουμε και το προγραμματακι κιολας?

Για να βρίσκεις torrents με σχεδόν οτιδήποτε ψάχνεις πολύ καλοί trackers είναι οι:
http://isohunt.com
http://www.mininova.org
http://torrentscan.com (Σε αυτόν κάνεις search σε πολλούς trackers στην ίδια σελίδα)
Για ελληνικά αρχεία (σειρές, ταινίες κλπ.) υπάρχουν και ελληνικοί trackers:
http://www.blue-whitegt.com
http://www.greek-tracker.com

Σε ένα από αυτά θα βρεις και το BMW ETK. Για οποιαδήποτε βοήθεια, μην διστάσεις να pm!
Ελπίζω να σε κάλυψα!

pablo
24-06-07, 21:32
Κατεβασα το Etk από torrents και είναι 2 αρχεία rar και δεν μπορώ να τα ανοιξω γνωρίζει μήπως κάποιος κάτι?

Babis_Compact
24-06-07, 22:49
Προσπαθείς να τα ανοίξεις με το WinRAR και δεν ανοίγουν?
Tι πρόβλημα/μήνυμα σου εμφανίζεται?

pablo
25-06-07, 09:23
Προσπαθείς να τα ανοίξεις με το WinRAR και δεν ανοίγουν?
Tι πρόβλημα/μήνυμα σου εμφανίζεται?

Προσπάθησα να τα ανοίξω αλλά με το μου τελειώνει την αποσυμπίεση και πάει να ανοίξει κολλάει όλο το συμπαν

psimos
25-06-07, 09:27
Μη μου πεις οτι ειναι ενα αρχειο ΕΤΚ2(1).img?

randombk
25-06-07, 12:53
Φιλε αν ειναι img αρχειο στο πετας μεσα στο Nero και βγαζεις ενα setup cdακι...

Θα ψαξω σημερα στο UTORRENT μηπως το βρω το προγραμμα που θα μου παει...:woowoo:

pablo
25-06-07, 15:17
Μη μου πεις οτι ειναι ενα αρχειο ΕΤΚ2(1).img?

Όχι δεν είνα ιimage έχει κατάληξη .nrg

thanassis
25-06-07, 15:25
Όχι δεν είνα ιimage έχει κατάληξη .nrg

:ban::banhim::chair: είναι αρχείο image του nero!!!!

pablo
25-06-07, 15:41
:ban::banhim::chair: είναι αρχείο image του nero!!!!

Μη βαράς ρε θανάση οπότε τώρα τι κάνουμε?

Babis_Compact
25-06-07, 17:37
Το ανοίγεις και το γράφεις με το Nero!

stefos
26-06-07, 21:17
να κάνω μία ερώτηση? Γιατι αφού το κατεύασα, και κατα την διάρκεια της εγκαταστασης έβαλα παντου σαν γλώσσα επιλογής τα αγγλικά, τελικά όλο το πρόγραμμα είναι στα γερμανικά? γνωρίζει κανέις κάτι? αλλάζει από κάπου η γλώσσα και δεν το ξέρω?

thanassis
26-06-07, 22:10
να κάνω μία ερώτηση? Γιατι αφού το κατεύασα, και κατα την διάρκεια της εγκαταστασης έβαλα παντου σαν γλώσσα επιλογής τα αγγλικά, τελικά όλο το πρόγραμμα είναι στα γερμανικά? γνωρίζει κανέις κάτι? αλλάζει από κάπου η γλώσσα και δεν το ξέρω?

ίσως να ήταν γερμανικό αυτό που κατέβασες και απλώς επέλεξες αγγλική γλώσσα εγκατάστασης..... ή ακόμη ίσως και να μπορείς να επιλέξεις αυτή τη στιγμή....

randombk
04-07-07, 09:06
Παιδια εγω το κατεβασα με torrent ειναι 2 cd.

Το θεμα ειναι τωρα το setup φενεται παλουκακι!θελει configure ODBC drivers κτλ...:scratchch

pablo
04-07-07, 09:23
Παιδια εγω το κατεβασα με torrent ειναι 2 cd.

Το θεμα ειναι τωρα το setup φενεται παλουκακι!θελει configure ODBC drivers κτλ...:scratchch

Λίγο ψάξιμο θέλει δεν είναι πολύ δύσκολο αφού το κατάφερα εγώ τότε μπορούνε όλοι.

demis_330
25-08-07, 16:10
Εγώ το εγκατέστησα με επιτυχία σε Windows Vista, δουλεύει κανονικά, ανέβασα και μερικές φώτος. Αν θέλετε οδηγίες εγκατάστασης του ΕΤΚ, πείτε μου. :dblthumb2

Δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω από εδώ τα 2 λινκς των torrents για το πρόγραμα, αλλιώς μόνο με PM.

Vagelis
20-09-07, 16:45
Το θέμα είναι να λειτουργήσει το etl local σε windows vista.... μιας και εχει τα νεα μοντελα.... Το παλιο δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία ...

Εχετε καμια ιδεα?

Εγω δοκιμασα και το bmw_etk_07_2007 αλλά κάτι κολλάει με την Java.

demis_330
21-09-07, 20:26
Επαλαμβάνω και πάλι, το έκανα να δουλέψει σε windows vista, δες προγούμενο ποστ με φώτος. ΕΤΚ version 1.1 !

Babis_Compact
28-09-07, 19:31
Παιδιά γνρίζετε που μπορώ να βρώ το τελευταίο ETK? Windows XP έχω. Σε torrent μόνο του 2005 βρίσκω, και στην BMW που ρώτησα δεν μπορούν να μου δώσουν το DVD να το εγκαταστήσω. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, να μου στείλει ένα αντίγραφο, θα ήμουν ευγνώμων.

Babis_Compact
04-10-07, 10:06
Up! Κανένας που να μπορεί να με βοηθήσει να βρούμε το τελευταίο ETK παιδιά? Windows XP έχω.

Babis_Compact
09-10-07, 12:05
Κάποιος που μπορεί να στείλει το ΕΤΚ παιδιά?

Babis_Compact
11-10-07, 13:53
Παιδιά ΟΚ, βρήκα το ETK V.4 2007, η τελευταία έκδοση, είναι 1 DVD.

demis_330
16-10-07, 19:20
Μήπως εννοείς ΕΤΚ V.8 ?

Babis_Compact
16-10-07, 20:47
Όχι demis, την 4/2007 βρήκα.
Με database version 1.08.

kostas e46
15-05-08, 23:11
Όχι demis, την 4/2007 βρήκα.
Με database version 1.08.
φιλε Babis βρήκες τι καινούρια έκδοση του ETK εάν ενδιαφέρεσαι έχω την 3/2008!

kostas e46
15-05-08, 23:11
Εγώ το εγκατέστησα με επιτυχία σε Windows Vista, δουλεύει κανονικά, ανέβασα και μερικές φώτος. Αν θέλετε οδηγίες εγκατάστασης του ΕΤΚ, πείτε μου. :dblthumb2

Δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω από εδώ τα 2 λινκς των torrents για το πρόγραμα, αλλιώς μόνο με PM.

Γεια σου φίλε Demis! Μηπως έχεις δοκιμάσει και καμια ποιο καινούρια έκδοση ΕΤΚ σε vista; Εγώ έχω το ΕΤΚ στα Ελληνικα 3/2008 ενώ σε ΧΡ δούλεβε κανόνικα σε vista όταν παω ν' ανοίχω το ΕΤΚ κάτι μου λεει για java! Εαν γνωρίζεις τίποτα βοήθησε με.

Babis_Compact
18-05-08, 19:58
φιλε Babis βρήκες τι καινούρια έκδοση του ETK εάν ενδιαφέρεσαι έχω την 3/2008!

kostas πως μπορεί να γίνει να μου δώσεις την 3/2008?
Μπορείς να φτιάξεις ένα αντίγραφο?

gbell
08-08-08, 14:16
Γεια σου φίλε Demis! Μηπως έχεις δοκιμάσει και καμια ποιο καινούρια έκδοση ΕΤΚ σε vista; Εγώ έχω το ΕΤΚ στα Ελληνικα 3/2008 ενώ σε ΧΡ δούλεβε κανόνικα σε vista όταν παω ν' ανοίχω το ΕΤΚ κάτι μου λεει για java! Εαν γνωρίζεις τίποτα βοήθησε με.

φιλε που μπορω να βρω ETK ελληνικη έκδοση gbell@cc.uoi.gr

giorgos pan
07-06-10, 16:47
βαγγελη θελει αλλαγη απο vista σε xp... για να σου δουλεψει... το εχω δοκιμασει. αν θες το etk στειλε μου μηνυμα στο g,pan@freemail.gr

Αντών///is
07-06-10, 19:00
Γιώργο, φαντάζομαι πως μέσα στα... 2 1/2 χρόνια που μεσολάβησαν, ο Βαγγέλης θα βρήκε κάποια λύση... Αν όχι, μάλλον θα έχει παρατήσει την προσπάθεια! :D

bmwdakias85
16-04-11, 09:25
κοιταξε κατα τη γνωμη μου τα vista ειναι παρτα κ σβειστα αλλα δοκιμασε να απενεργ.ολλα τα συστηματα ασφαλειασ το pc μαζη κ το antivirus οκ κ αν εισαι τυχερος θα παιξει

ThaNOS E46coupe
11-05-11, 00:45
η πολύ απλά να τρέξει το πρόγραμμα στη ρυθμιση που έχουν για xp...αλλα όπως είπε κι ο αντώνης....μάλλον θα το έλυσαν,αλλα κακώς που δέν ενημέρωσαν...

MPOWER
12-09-11, 09:43
Το thread κλείνει γιατι πραγματεύεται την παράνομη απόκτηση λογισμικού.