PDA

Επιστροφή στο Forum : Μ3 vs various GTi V


EVANGELOS
23-06-07, 16:05
Έγιναν εχθές στx xxxxxxxx διάφορα φιλικά ανοίγματα με GTi V.

Aρχικά με GTi δυνατό (αυτό που ανέφεραν ο puck και ο Τονίνο) που είναι μετρημένο από τον ιδιοκτήτη του 350 άλογα. Το Γκόλφ έχει κάποια θέματα και τώρα δουλεύει σε χαμηλότερη πίεση από ότι μου είπαν τα παιδιά οπότε δε ξέρω πόσα άλογα είναι. Ο ιδιοκτήτης του που είναι πολύ ωραίος τύπος ήθελε να δει πως πάει.

Το άνοιγμα έγινε 2 φορές από ρολαριστά με 3 κόρνες.

Σε ανηφορικό κομάτι από 2ες 3000-3500 rpm , το Μ3 άνοιξε αμέσως διαφορά έως και την 4η που σταμάτησα η διαφορά πρέπει να ήταν αρκετά αμάξια ... αν και ο πίσω το έβλεπε καλύτερα.

Σε κατηφορικό κομάτι πάλι 2ες , πάνω κάτω από ίδιες rpm , πάλι το Μ3 άνοιξε αμέσως διαφορά και έως τα 200 που έκοψα η διαφορά ήταν μεγαλύτερη από ότι στο πρώτο πάτημα (δεν ξέρω αν έκοψε το Golf).

Μετά έγινε φιλικό επίσης άνοιγμα με ΔΙΚΑΒΑΛΟ άλλο Golf V που δηλώνει 265 άλογα.

Το πρώτο πάτημα έγινε από 3ες μεσαίες rpm με το Golf να πατάει κόρνες (λίγο περίεργα ... χιχιχι) και να φέυγει πρώτο χωρίς όμως να ανοίξει διαφορά με αποτέλεσμα στο κούμπωμα 4ης να έχω αρχίσει να ανοίγω και έως το γέμισμα 4ης να είναι πάλι μεγάλη διαφορά υπέρ του Μ3.

Δεύτερο πάτημα από 2ες 4000 rpm με το Μ3 να πατάει κόρνες και να ανοίγει αμέσως διαφορά ... έως και την 4η που έκοψα η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη.

Καλή φάση καλό γέλιο , περιμένω το φίλο με το δυνατό GTi να λύσει τα θέματα που αντιμετωπίζει και να ανοίξουμε πάλι - και από στάση αυτή τη φορά.

Sp!ros G
23-06-07, 16:37
Μ'αρεσει που εισαι συνεχεια μαχημος!Μπραβο στο Μ3 σου και σε σενα!

5555
23-06-07, 22:35
Ευγε Βαγγελη ,ο Νικος ηταν μαζι σου???

M3MAN
24-06-07, 08:56
Ρε συ Ευαγγελε, γιατι ασχολεισαι με το VAG group?

Εγω ψαχνομαι για ελαφρωμενο βολαν - να κανω κατι με την εισαγωγη αερα - και ισως και κανενα προγραμματακι.

Ακομα, εμαθα οτι τα συνεμπλοκ μου ειναι απο αμερικανικο Μ3 και ειναι και τοποθετμενα και λαθος - ο μαστορας λεει οτι επηρεαζει μονο το στριψιμο.

ΤΕΣΠΑ, οταν σουλουπωθω και θελεις, θα ξανανοιξουμε νε δω αν καταφερα να μαζεψω λιγο τη διαφορα.

Βεβαια θελει προσοχη γιατι με το νεο ΚΟΚ μπορει να βγουμε κουρεμενοι.

babisbabou
24-06-07, 09:49
Bravo Ευάγγελε ,ωραίο αποτέλεσμα αν και δεν έπαιζες στην έδρα σου ;-)

EVANGELOS
24-06-07, 15:19
Thanks boys ... είμασταν αρκετοί από το φόρουμ παρόντες ... και ορισμένοι ΤΑ ΕΒΑΨΑΝ ΜΑΥΡΑ (και δεν εννοώ τα παιδιά με τα GTi) ... πήραν φόρα και μετράνε καρότσες από τον καναπέ τους ... +1 από το μπάνιο στην κουζίνα , +2 από το σαλόνι στο κρεβάτι ... τέσπα

puck
24-06-07, 15:45
Μπράβο , αλήτη , εβανζέλ, :) Όντως το γκόλφ δεν δούλευε ελεω προγράμματος που είναι για την Κ03s ενω δουλεύει το παιδί με Κ04, Του κάνει στις μεσαίες 1,8 και μετα πέφτει στο 0,9-0,8 , @ρχ1δ1@ δλδ, αλλα τεσπα...Όταν φτιαχτεί καλα, θα σε φωνάξω να κάνετε θέμα, έχουμε και ένα ακόμα δυνατό το οποίο περιμένει κοολερ και ένα φίλτρο ενεργού ανθρακα και δεν άνοιξε λόγο του προβλήματος, απλα παρακολουθούσε στενά...χααχα

Υ.Γ Το κόντο διαφορικό κάνει δουλειά , ενδιαφέρον θα είχε να βλέπαμε τι θα γινόταν χωρις αυτο...!

Keep walking

greekm3
25-06-07, 08:44
το καημενο το παιδι , ευαγγελός ,εχει λαλησει εντελως...οταν φωναζα εγω για το διαφορικο,απαντες κανατε την παλαβη(οι γνωστοι και μη εξαιρεταιοι φιλοι μου)...και εξακολουθω να φωναζω οτι το ιδανικο ειναι το 4.10...και που να δειτε πως δουλευει το 4.10 σε CSL,αυτο ειναι σποντα..χιχχιιχι

EVANGELOS
25-06-07, 11:58
το καημενο το παιδι , ευαγγελός ,εχει λαλησει εντελως...οταν φωναζα εγω για το διαφορικο,απαντες κανατε την παλαβη(οι γνωστοι και μη εξαιρεταιοι φιλοι μου)...και εξακολουθω να φωναζω οτι το ιδανικο ειναι το 4.10...και που να δειτε πως δουλευει το 4.10 σε CSL,αυτο ειναι σποντα..χιχχιιχι

Thanks ρε ... από τη δική σου επιμονή το πήρα απόφαση ... 4.10 παρά είναι Μήτσο ... εξάλλου η ACS ας πούμε βγάζει μόνο 3.91 ...

Τώρα μετά τα χθεσινά ... χιχιχι ... ψήνεται και ένας με CSL ... βλ. σχετικό thread ...

saikoE39
25-06-07, 12:28
Χαλια βαγγελη......πολυ χαλια.......
ps.απαντα στο πμ μου...για το Μ3 σου θα πηγαινει σαν Ε39 αν δεν το κανεις...

EVANGELOS
25-06-07, 17:29
Ρε συ Ευαγγελε, γιατι ασχολεισαι με το VAG group?

Εγω ψαχνομαι για ελαφρωμενο βολαν - να κανω κατι με την εισαγωγη αερα - και ισως και κανενα προγραμματακι.

Ακομα, εμαθα οτι τα συνεμπλοκ μου ειναι απο αμερικανικο Μ3 και ειναι και τοποθετμενα και λαθος - ο μαστορας λεει οτι επηρεαζει μονο το στριψιμο.

ΤΕΣΠΑ, οταν σουλουπωθω και θελεις, θα ξανανοιξουμε νε δω αν καταφερα να μαζεψω λιγο τη διαφορα.

Βεβαια θελει προσοχη γιατι με το νεο ΚΟΚ μπορει να βγουμε κουρεμενοι.

Ρε συ τα πατήματα είναι βασικά για να περνάμε ωραία ... τα παιδιά με τα Golf είναι χαβαλέδες σαν κι εμένα ... απλά πήραν λάθος αμάξι ... χιχιχιχι:party:

Να γίνει το σουλούπωμα και να γίνει το ρεπετισιόν ρε φίλε ...

alexcsl
25-06-07, 17:30
και εξακολουθω να φωναζω οτι το ιδανικο ειναι το 4.10...και που να δειτε πως δουλευει το 4.10 σε CSL,αυτο ειναι σποντα..χιχχιιχι


ΟΦ ΤΟΠΙΚ
το διαφορικό είναι θέμα. Μακράν η καλύτερη βελτίωση του γαμπρού.
Θέλει ψάξιμο αρκετό Δημήτρη, ευχαρίστως περιμένω όποιες γνώσεις
έχεις επί του θέματος.

EVANGELOS
25-06-07, 17:35
ΟΦ ΤΟΠΙΚ
...Μακράν η καλύτερη βελτίωση του γαμπρού...

Με έβαλε να παρκάρω ΕΞΩ από εκκλησία ενώ γίνονταν ΓΑΜΟΣ ... ΕΛΕΟΣ ...

alexcsl
25-06-07, 17:58
Με έβαλε να παρκάρω ΕΞΩ από εκκλησία ενώ γίνονταν ΓΑΜΟΣ ... ΕΛΕΟΣ ...

Εδώ είναι και η φώτο που ο "γαμπρός" το σκάει και ο κόσμος αρχίζει και τον κυνηγάει!
Οι τρεις πρώτοι είναι κοντά, αλλά τελικά ξεφεύγει...

EVANGELOS
25-06-07, 21:01
Μπράβο , αλήτη , εβανζέλ, :) Όντως το γκόλφ δεν δούλευε ελεω προγράμματος που είναι για την Κ03s ενω δουλεύει το παιδί με Κ04, Του κάνει στις μεσαίες 1,8 και μετα πέφτει στο 0,9-0,8 , @ρχ1δ1@ δλδ, αλλα τεσπα...

Στο gtc πάντως ο Τάσσος με αυτό το setup (1.8 μεσαία , 0.9 κόφτη) έβγαλε τα 350 άλογα (όπως ο ίδιος έγραψε)... τώρα δεν ξέρω αν έχει και άλλα θέματα , αλλά μέχρι τώρα ότι παίζει το γράφει στο gtc ... και δε βλέπω κανά θέμα.
Συνεπώς όταν πατήσαμε 350 άλογα ήτανε ... εκτός αν αλλάζει η ιπποδύναμη ...

p.s. @Tonino... o ίδιος ο Τάσσος μιλάει για 280 ρόδα όταν πατήσαμε(που στο gtc τα λέει για 350 στρόφαλο) ... όχι 280 στρόφαλο που έλεγες. ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΤΑΠ ...

toninogti
26-06-07, 11:50
Στο gtc πάντως ο Τάσσος με αυτό το setup (1.8 μεσαία , 0.9 κόφτη) έβγαλε τα 350 άλογα (όπως ο ίδιος έγραψε)... τώρα δεν ξέρω αν έχει και άλλα θέματα , αλλά μέχρι τώρα ότι παίζει το γράφει στο gtc ... και δε βλέπω κανά θέμα.
Συνεπώς όταν πατήσαμε 350 άλογα ήτανε ... εκτός αν αλλάζει η ιπποδύναμη ...

p.s. @Tonino... o ίδιος ο Τάσσος μιλάει για 280 ρόδα όταν πατήσαμε(που στο gtc τα λέει για 350 στρόφαλο) ... όχι 280 στρόφαλο που έλεγες. ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΤΑΠ ...

δεν εχεις καταλαβει κατι καλα ευαγγελε... του τασου οταν μετρηθηκε δουλευε 1.8 over και 1.4 σταθερο με πιεση στον κοφτη 0.9 και ολα αυτα με προγραμμα για stage 2 δηλαδη για προγραμμα και εξατμιση ΜΟΝΟ. οχι για κ04 που εχει βαλει. παρ'ολα αυτα εβγαλε 345 στροφαλο και 50 κιλα ροπης. αλλα για να ειναι καλημενος εχουν χαμηλωσει πιεσεις να μην δουλευει τσιτα το μοτερ μεχρι που να ερθουν οι αγγλοι να το προγραματισουν για τα νεα δεδομενα της τουρμπινας. τωρα σε αυτη τη φαση δουλευει 1.2 over περιπου και 0.8 σταθερο. παρ'ολα αυτα ειδες τις διαφορες ή μαλλον ειδαμε τις διαφορες...γιατι μεσα απο τον καθρεφτη τα βλεπεις αλλιως τα πραματα......στο κατω κατω ειδες και τις διαφορες και με του φανη που ειναι 2ο σταδιο. που στην φαση που ειναι ο τασος πανε σχεδον ιδια αντε να πηγαινει καλυτερα του τασου λογο κ04 που δινει ψηλα. για φαντασου οποτε να δουλευε σε κανονικες πιεσεις. εσυ τι πιστευεις ??θα τον παταγες???
υπομονη μεχρι τελος ιουλιου... θα δροσιστεις....

santo
26-06-07, 12:12
υπομονη μεχρι τελος ιουλιου... θα δροσιστεις....
Μήπως να το αφήνατε για μετά το καλοκαίρι.. μη μπουρλοτιαστείτε εσείς με τα τουρμπάτα..
αντί να δροσιστεί ο Βαγγελάκης... Γιατί με τη ζέστη πέφτει και η πίεση... :countdown

toninogti
26-06-07, 12:27
Μήπως να το αφήνατε για μετά το καλοκαίρι.. μη μπουρλοτιαστείτε εσείς με τα τουρμπάτα..
αντί να δροσιστεί ο Βαγγελάκης... Γιατί με τη ζέστη πέφτει και η πίεση... :countdown
δεν εχουμε προβλημα εμεις... ειμαστε fsi.:bigthumb: δροσιζονται τα πιστονακια μας μια χαρα...:thefinger

EVANGELOS
26-06-07, 13:41
... μεχρι που να ερθουν οι αγγλοι να το προγραματισουν για τα νεα δεδομενα της τουρμπινας. .... για φαντασου οποτε να δουλευε σε κανονικες πιεσεις. εσυ τι πιστευεις ??θα τον παταγες???
υπομονη μεχρι τελος ιουλιου... θα δροσιστεις....

Oι άγγλοι που θα έρθουν θα σκάσουν μετά και Φαληράκι για σεξ και ποτάκια ... να τους βγάλει το Star στις ειδήσεις ... όργια με Άγγλους tuners ... Σκανδαλίζουν τους κατοίκους της Ρόδου .... δουλεύει η ροδέλα στα 2 bar ...

Εγώ λέω να γίνει φανάρι χιλιόμετρο να δροσιστώ ... :bananasmi

saikoE39
26-06-07, 18:10
3 σταδιο Gti vs M3 tuned με 1.5 σταδιο δεν ειναι σωστοο....
Εχω ενα γνωστο με Μ3 Ε46 3 σταδιο..παει..???????
Δλδ για να φτασετε μια Μ3...πρεπει να πατε 3 σταδιο...
Χαχαχαχαχα...τι οχημα ειναι αυτο.....

babisbabou
26-06-07, 18:26
M3 ///Μ παουερ απλά....

toninogti
26-06-07, 18:44
3 σταδιο Gti vs M3 tuned με 1.5 σταδιο δεν ειναι σωστοο....
Εχω ενα γνωστο με Μ3 Ε46 3 σταδιο..παει..???????
Δλδ για να φτασετε μια Μ3...πρεπει να πατε 3 σταδιο...
Χαχαχαχαχα...τι οχημα ειναι αυτο.....

ειδαμε ποσο καλα πανε τα δικα σας τα 2.0λιτρα:rofl2: ααα και 3.0λιτρα :rofl2:
http://www.youtube.com/watch?v=4mmyC1H6Ldo παρε να δεις τι κανουν τα δικα μας τα 3.2:bananasmi

babisbabou
26-06-07, 19:00
ειδαμε ποσο καλα πανε τα δικα σας τα 2.0λιτρα ααα και 3.0λιτρα
http://www.youtube.com/watch?v=4mmyC1H6Ldo παρε να δεις τι κανουν τα δικα μας τα 3.2:bananasmi

Πολύ καλό το audi αλλά νομίζω ότι είναι 3,2 με 2 turbo δεν είμαι και πολύ σίγουρος βέβαια :hello:
επίσης νομίζω ότι το μοτέρ της Μ3 είναι το γρηγορότερο στην κατηγορία του και 24 μέτρα το δευτερόλεπτο είναι καλή τιμή για την ταχύτητα του...
Επίσης νομίζω είναι το δυνατότερο ατμοσφαιρικό 6κύλυνδρο μοτέρ σε αυτό τον κυβισμό :ices_ange
Επίσης πιστεύω ότι το Μ3 ως σύνολο είναι κάτι που αποτελεί μέτρο σύγκρισης γιατί είναι αμάξι για όλα, νομίζω βέβαια, ίσως για αυτό είναι σημείο αναφοράς :hello:

EVANGELOS
26-06-07, 19:11
ειδαμε ποσο καλα πανε τα δικα σας τα 2.0λιτρα:rofl2: ααα και 3.0λιτρα :rofl2: ...

Eγώ θυμάμαι μία φορά απέναντι από το Σφακιανάκη στην Ε.Ο. που έγινε λίγο θέμα με ένα τρίλιτρο (Χριστουγενιάτικα) και άλλη μιά φορά στην Α.Ο. (από στάση) (Μ. Πέμπτη) που έβαλες και 6η για να περάσεις το ίδιο τρίλιτρο ... μέχρι τα 200 δεν υπήρχε Gti ... βλέπω τις γιορτές τις Χριστιανοσύνης δεν πάνε καλά τα VAG ...;)

toninogti
26-06-07, 19:29
το πρωτο ουτε καν που θυμαμαι για βοηθα λιγο...το δευτερο ναι το θυμαμαι, ηταν οταν διαβαζε το προγραμμα μμμ ναι ναι... οταν αφηνα και την 2α κατω μμμ τωρα θυμηθηκα. το μαζεμα και το ρυξιμο δεν θυμασαι μαλλον. που ανοιγατε με 3η κι εγω με 4η που και παλι ημουν μπροστα μμμ. που να ανοιγα και με 3η δηλαδη...

βαγγελακη κατσε καλα γιατι....για ban με βλεπω.....

Geo_3D
26-06-07, 19:44
Αντωνακη το ban το εχεις σιγουρο!!!!
Σκεψου οτι μεχρι και εγω που σε ξερω και γνωριζω λιγο τον τροπο σου και το χιουμορ σου,και με εχεις φτασει στο αμην με τροπετα τα bmw και τα μαμα-1ο-2ο-3ο σταδιο GTi που μαμανε τα παντα.
Και ναι,αυτο ειναι προειδοποιηση!

EVANGELOS
26-06-07, 20:39
το πρωτο ουτε καν που θυμαμαι για βοηθα λιγο...το δευτερο ναι το θυμαμαι, ηταν οταν διαβαζε το προγραμμα μμμ ναι ναι... οταν αφηνα και την 2α κατω μμμ τωρα θυμηθηκα. το μαζεμα και το ρυξιμο δεν θυμασαι μαλλον. που ανοιγατε με 3η κι εγω με 4η που και παλι ημουν μπροστα μμμ. που να ανοιγα και με 3η δηλαδη...

βαγγελακη κατσε καλα γιατι....για ban με βλεπω.....

To πρώτο έγινε τη μέρα (Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά) που ήσουνα μαμά ακόμα , που είχαμε μαζευτεί στο Μπουρνάζι ... μετά έγινε η επιτόπια αλλαγή λαδιών στο Μ3 μου και μετά Ε.Ο. και μετά αριστερά προς Ολυμπιακό χωρίο... και μετά .... S Α Ν Τ Ο ... rulez ....

To δεύτερο οκ μας έριξες στα ρολαριστά τρελά (τότε άραγε ΔΕΝ διάβαζε το πρόγραμμα ???) και μετά στηθήκατε Α.Ο. και μου λες πες 1-2-3 πάμε ... και μετά εγώ λέω 1-2-3 πάμε ... και μετά ....S Α Ν Τ Ο ... rulez ....

Ρε Αντώνη οκ το GTi ΔΕ ξεκινάει ... αφού το παραδέχεσαι και εσύ ότι αφήνει κάτω και τη 2α .... τι τα γράφεις τα ααα και 3.0λιτρα :rofl2: ...

saikoE39
26-06-07, 21:03
Εγω ειχα κανει μια ερωτηση....
Μαμα Gti....με το καινουργειο 3.0 πως παει.....?????????
Αλλα δεν λεει κανει vagakis.....
Και με προγραμμα.....παλι κανεις δεν μιλαει...
Τα videa δες τα...
Αλλα το Μ3........σε παει παντου...
Τωρα ενα gti τριτου σταδιου....μονο για να κανα πατημα....
Με την express service να περιμενει στο τελος.....
Αντε γεια...
Και εγω γουσταρω τρελα ta gti...αλλα ολα καπου εχουν ενα οριο........
Αλλα λετε εμας κολλημενους...

alexcsl
26-06-07, 21:08
Καλά πήγε ως εδώ και είναι κρίμα να ξεφύγει το θέμα ξανά.

Εδώ είναι οι πίστες (ευθείες για σένα Βαγγέλη...), εδώ είναι και τα χρονόμετρα...

Δώστε δύναμη στην πράξη, μετά τα λόγια (threads, posts κλπ...).