PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα παραθυρου


sakisvas
28-06-07, 18:13
Παιδια καλησπερα σας ειμαι νεο μελος της παρεας σας και κατοχος μιας 3.16 ι '97.
Έχω ενα προβληματακι με το παραθυρο του οδηγου. Οταν το κατεβασω κατεβαινει αυτοματα. στο ανεβασμα ομωσ θελει να κραταω πατιμενο το κουμπι. λιγες ειναι οι φορες που θα ανεβει αυτοματα.

υπαρχει καποια λυση???

ευχαριστω...

BILL007
28-06-07, 19:54
Και εγώ φίλε μου έχω περίπου το ίδιο πρόβλημα με ένα Ε46...Η διαφοροποίηση όμως είναι η εξής...Εμένα μου κλείνει αυτόματα όταν είναι κλειστή η πόρτα του οδηγού...Όταν είναι ανοιχτή όμως μόνο με κρατημένο ανεβαίνει...Αυτό μόνο με του οδηγού!!!Οποιαδήποτε άλλη πόρτα ανοιχτή ή κλειστή,ανεβαίνει μια χαρά στο αυτόματο...Όχι ότι είναι πρόβλημα δηλαδή αλλά να το επισημάνω και εγώ μια,μιας και έχω ένα παραπλήσιο παράδειγμα...

Babis_Compact
28-06-07, 20:59
Και εγώ φίλε μου έχω περίπου το ίδιο πρόβλημα με ένα Ε46...Η διαφοροποίηση όμως είναι η εξής...Εμένα μου κλείνει αυτόματα όταν είναι κλειστή η πόρτα του οδηγού...Όταν είναι ανοιχτή όμως μόνο με κρατημένο ανεβαίνει...Αυτό μόνο με του οδηγού!!!Οποιαδήποτε άλλη πόρτα ανοιχτή ή κλειστή,ανεβαίνει μια χαρά στο αυτόματο...Όχι ότι είναι πρόβλημα δηλαδή αλλά να το επισημάνω και εγώ μια,μιας και έχω ένα παραπλήσιο παράδειγμα...

Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει. Μήπως έτσι είναι στην Ε46 γενικότερα? Δεν έχω ιδέα δυστυχώς!

MZ3
29-06-07, 01:09
ετσι μαλον ειναι τα ε 46
ειδηκα οταν ερχεσε απο ε36 σου κακοφενετε πολη αυτο

konas
29-06-07, 08:35
Παιδια ειναι θεμα αρχικου προγραμματισμου μάλλον.
Στο δικό μου Ε46 με ενα μονο πατημα και κατεβαινει και αντιστοιχα ανεβαινει, χωρις να χρειαζεται να το κρατας πατημενο. Αυτο ισχυει και για τα 4 παραθυρα. Ακομη καθως κλεινει αν βρει εμποδιο σταματαει αυτοματα μονο του να ανεβαινει και ξανακατεβαινει.

AK_E30 325
29-06-07, 08:41
Παιδια καλησπερα σας ειμαι νεο μελος της παρεας σας και κατοχος μιας 3.16 ι '97.
Έχω ενα προβληματακι με το παραθυρο του οδηγου. Οταν το κατεβασω κατεβαινει αυτοματα. στο ανεβασμα ομωσ θελει να κραταω πατιμενο το κουμπι. λιγες ειναι οι φορες που θα ανεβει αυτοματα.

υπαρχει καποια λυση???

ευχαριστω...
δοκιμασε να ριξεις λιγη σιλικονι στις τσιμουχες της πορτας...

MZ3
29-06-07, 16:17
Παιδια ειναι θεμα αρχικου προγραμματισμου μάλλον.
Στο δικό μου Ε46 με ενα μονο πατημα και κατεβαινει και αντιστοιχα ανεβαινει, χωρις να χρειαζεται να το κρατας πατημενο. Αυτο ισχυει και για τα 4 παραθυρα. Ακομη καθως κλεινει αν βρει εμποδιο σταματαει αυτοματα μονο του να ανεβαινει και ξανακατεβαινει.


επηδη εχει 4 πορτες γιαυτο
στα κουπε ειναι διαφορετικα τα πραγματα
τα πισω φιλιστρινια ανοιγουν με ενα πατημα αλλα δεν κλεινουν ομος οτι προγραματισμο και να τους κανεις
και μολης ανοιξης την πορτα bye bye αυτοματο κλεισημο
πρεπει να περιμενης κλεισουν τα παραθυρα και μετα ανοιγης της πορτες για να μην πιεζης το κουμπακη

agrotis328
29-06-07, 17:21
και γω εχω το ιδιο προβλημα με του οδηγου και καποιες φορες με του συνοδηγου πρεπει να το κραταω συνεχεια πατημενο για να ανεβει απο οτι μου ειπανε στο συνεργειο φταιει ο μηχανισμος μεσα στην πορτα και θελει αλλαγη η φτιαξιμο,παντως το κανει εδω και 1,5 χρονο

konas
30-06-07, 08:19
επηδη εχει 4 πορτες γιαυτο
στα κουπε ειναι διαφορετικα τα πραγματα
τα πισω φιλιστρινια ανοιγουν με ενα πατημα αλλα δεν κλεινουν ομος οτι προγραματισμο και να τους κανεις
και μολης ανοιξης την πορτα bye bye αυτοματο κλεισημο
πρεπει να περιμενης κλεισουν τα παραθυρα και μετα ανοιγης της πορτες για να μην πιεζης το κουμπακη

Εχεις δικιο. Ετσι ακριβως ειναι και στο mini-cooper. Αλλά αυτο ειναι λογικο λογω 2 θυρων

sakisvas
02-07-07, 17:12
Θα το δοκιμασω αν και πιστευω πως εχει προβλημα ο μηχανισμος...
Ευχαριστω

pablo
04-07-07, 20:59
Παιδια καλησπερα σας ειμαι νεο μελος της παρεας σας και κατοχος μιας 3.16 ι '97.
Έχω ενα προβληματακι με το παραθυρο του οδηγου. Οταν το κατεβασω κατεβαινει αυτοματα. στο ανεβασμα ομωσ θελει να κραταω πατιμενο το κουμπι. λιγες ειναι οι φορες που θα ανεβει αυτοματα.

υπαρχει καποια λυση???

ευχαριστω...

Στου οδηγού μου το έκανε αυτό σε E36 μετά από κανένα τρίμηνο πέθανε ο μηχανισμός και τον άλλαξα,παράλληλα εδώ και ένα χρόνο μου το κάνει και στου συνοδηγού και το περιμένω από μέρα σε μέρα να αποδημήσει εις τόπο χλωερό.

dimrai
10-07-07, 00:53
Αν και νομίζω πως έχει ξανα-αναφερθεί τέτοιο πρόβλημα, δοκιμάστε και αυτό:

Ξεκκινόντας από τελείως κάτω θέση του παραθύρου, πιέζουμε τον διακόπτη σταθερά μέχρι να κλείσει το παράθυρο ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΕΖΟΥΜΕ μέχρι να ακουστεί ένα χαρακτηριστικό "κλικ" μετά το ζόρισμα και σταμάτημα του μοτέρ (μην φανταστείτε κανένα τρελό χρόνο... 3 - 4 δευτερόλεπτα ΤΟ ΠΟΛΥ...).
Έτσι "μαθαίνει" το μοτέρ πού είναι το πάνω σημείο του παραθύρου, και μετά με ένα έντονο πάτημα κλείνει αυτόματα ξέροντας μέχρι πού μπορεί να φτάσει...
(Τουλάχιστον έτσι δουλεύει στο δικό μου Ε36 τα τελευταία 14 χρόνια, μετά από βγάλσημο μπαταρίας ή πολύμηνης ακινησίας... )

psimos
10-07-07, 08:00
Δυστυχως δε νομιζω να ειναι θεμα προγραμματισμου παραθυρου, το εχω αυτο το προβλημα 2 χρονια.

Οταν τις προαλες αξιωθηκα να ρωτησω το μηχανικο (αφου ανοιξε τη πορτα και λιπανε ολο το μηχανισμο) κατεληξε οτι δεν ειναι θεμα προγραματισμου (μου εδειξε το κολπακι με το κουμπι πατημενο κλπ κλπ). Φταιει το μοτερακι του παραθυρου δυστυχως...

Περιμενω λοιπον να χαιρετησει καποια στιγμη (γιατι ειναι και ακριβο το ατιμο) για να το αλλαξω.
Σε Ε36 κουπε αυτα.

bmw maniac
18-07-07, 14:06
Τσέκαρε μία τον οδηγό του παραθύρου σου. Η αλλαγή πάει γύρω στα 180 ευρώ

M3Convertible
18-07-07, 14:38
Πριν από κάποιους μήνες επισκεύασα τον αριστερό γρύλο της πόρτας μου Ε36 cabrio σε ένα από τα BMW συνεργεία που πάω. Μετά από στενή παρακολούθηση του ηλεκτρολόγου (ήμουν δίπλα του συνέχεια για να βλέπω και να μαθαίνω, δεν είχα δει ποτέ επισκευή γρύλου σε BMW E36 και είναι παλούκι) και πολύ κουβέντα μου είπε τα προβλήματα αυτά δεν είναι από προγραμματισμό τις περισσότερες φορές και είναι θέμα του μοτέρ. Ακόμα υπάρχει και η περίπτωση να ανεβαίνει αυτόματα το τζάμι, να φτάνει στο τέρμα του και να κατεβαίνει 4 με 6 πόντους μετά μόνο του και αυτό μοτέρ έτοιμο για αλλαγή μου είπε ότι είναι.

Αυτά σε γενικές γραμμές και χωρίς να έχω πάρει δεύτερη άποψη επί του θέματος γιατί δεν με ενδιέφερε και τόσο. Όταν το θυμηθώ θα ρωτήσω και αλλού και θα σας πω ξανά. Έχω σοβαρές υποψίες ότι κάπου υπάρχει θέμα με προγραμματισμό πάντως.