PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαδια Mottul?????


n3xuz
04-07-07, 16:35
Ρε παιδια, εχει ακουσει κανεις αυτα τα λαδια??? μου ειπαν οτι ειναι απο τα καλυτερα και οτι τα πεοτιμουν σε δυνατα αμαξια...φτιαγμενα κλπ...Εγω δεν το νομιζω...τι λετε?:woowoo:

Johnyb
04-07-07, 16:39
Απο τις πιο γνωστές μάρκες λιπαντικων...Τώρα αν είναι τα καλύτερα,ποιός ξέρει?Πάντως εγώ τα έχω χρησιμοποιήσει σε άλλα οχήματα και ήμουνα ευχαριστημένος.Στη μπέμπα βάζω Castrol.

n3xuz
04-07-07, 16:41
ποια castrol αν επιτρεπεται???

konc
04-07-07, 17:19
Είναι γνωστά και καταξιωμένα λάδια. Τώρα το αν πρέπει να τα βάζεις ή τι να βάζεις, είναι άλλο θέμα.

Dim77
04-07-07, 17:23
Τα MOTUL 300V είναι πολύ καλά λάδια για αγωνιστική χρήση.
Σε μοτέρ με πολύ υψηλή συμπίεση κλπ. που θα δουλεύουν σε συνθήκες αγώνα (στο όριο με πολύ υψηλό φορτίο για ορισμένα χιλιόμετρα).
Σε φυσιολογικά μοτέρ που λειτουργούν σε συνθήκες καθημερινής κίνησης ΔΕΝ κάνουν.
Αφήνουν κατάλοιπα και γενικά δεν ενδεικνυνται.
Η Motul έχει βγάλει και μια νέα σειρά λαδιών που καλύπτουν προδιαγραφές κατασκευαστών για καθημερινά αυτοκίνητα όπως BMW, Opel, VW, Mercedes κλπ. με τις προδιαγραφές που ορίζει ο κατασκευαστής (π.χ. BMW LL-01)

jackdaniels
04-07-07, 17:43
Στο παπί μου έβαζαν 20-50 μοτουλ ορυκταίλεο, τ'άλαξα με βίσκο 2000 (ορυκταίλεο) και έχει αλάξει τελίως ο ήχος του κινητήρα, δουλέβει λουκούμι τώρα οπότε μάλλον στον τομέα ορυκταίλεα δεν τα πάει καλά:nono:

Action Man
04-07-07, 17:45
Eγώ εδώ και χρόνια,μόνο motul...ακόμα και σε BMW.

panoskk
04-07-07, 18:20
η σειρα 300v ειναι λαδι με τρομερη αντοχη στις καταπονησεις με μικρη χιλιομετρικη αντοχη λογω εστερων αλλα αν εχεις περιβαλλοντικες ανησυχιες να ξερεις πως με τα προσθετα που εχουν τα Motul δεν νοιαζονται καθολου για τη φυση και τον καταλυτη σου φυσικα εχοντας μεγαλο ποσοστο MPZ στην συνθεση τους!

bmw316turbo
04-07-07, 18:27
Επι 6 χρονια βαζω μονο MOTUL 300V COMPETITION αντικαθιστωντας τα CASTROL RS 10-60.Eπειδη δεν εχω ψυγειο λαδιου και ειμαι τουρμπατος νομιζω απο αυτα που εχω διαβασει στα διαφορα forum του internet οτι δεν τιθεται θεμα συγκρισης (γνωμη μου) με αλλα.Ο κινητηρας κελαιδαει χςρις να το καιει...Θα ριξω ομως και μια ματια στα TORCO 5-50 KAI REDLINE......

God
04-07-07, 20:49
Τωρα φοραω motul 8100 5-40 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, αριστη λειτουργια και δεν καιει καθολου. Και δεν ειναι και πολυ ακριβο λαδι. Το 300V μαλλον θα ηταν πολυ υπερβολη για το δικο μου μοτερ που δουλευει 60-70 βαθμους θερμοκρασια λαδιου ολη την ωρα!

Τα Castrol GTX 10-40 επισης ηταν πολυ καλα λαδια, κανενα παραπονο.

Τα μονα που δεν μου 'εκατσαν' ηταν τα ATS 10-30, δεν τα εκαιγε αλλα ακουγονταν πολυ περισσοτερο γενικοτερα το υδραυλικο της μηχανης (ωστηρια-κοκκορακια-εκκεντροφορος).

Johnyb
04-07-07, 20:53
ποια castrol αν επιτρεπεται???

Στη bmw βάζω castrol GTX magnatec 10/40

randombk
05-07-07, 08:24
Φιλε μου οχι μην βαλεις TORCO!
Τα ειχα βαλει στο ΤΤ που ειχα και οι κυλινδροι πιασανε πουρι-μακα!
ετρεχα με καθαριστικα κυλινδρων και βαλβιδων να τους καθαρισω...:banghead:
Και γενικα δεν μου αρεσαν στην λειτουργια του τουρμπο...

Βαλε ARAL 5-50 Και θα με ευχαριστεις για πολυ καιρο!:ices_ange


Επι 6 χρονια βαζω μονο MOTUL 300V COMPETITION αντικαθιστωντας τα CASTROL RS 10-60.Eπειδη δεν εχω ψυγειο λαδιου και ειμαι τουρμπατος νομιζω απο αυτα που εχω διαβασει στα διαφορα forum του internet οτι δεν τιθεται θεμα συγκρισης (γνωμη μου) με αλλα.Ο κινητηρας κελαιδαει χςρις να το καιει...Θα ριξω ομως και μια ματια στα TORCO 5-50 KAI REDLINE......

bmw316turbo
05-07-07, 09:26
Φιλε μου οχι μην βαλεις TORCO!
Τα ειχα βαλει στο ΤΤ που ειχα και οι κυλινδροι πιασανε πουρι-μακα!
ετρεχα με καθαριστικα κυλινδρων και βαλβιδων να τους καθαρισω...:banghead:
Και γενικα δεν μου αρεσαν στην λειτουργια του τουρμπο...

Βαλε ARAL 5-50 Και θα με ευχαριστεις για πολυ καιρο!:ices_ange

ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ MOTUL??
Ta motul 300v μου τα προτειναν (και εχω καταληξει και εγω απο τα φορουμ το εξωτερικου) οι τουρμπιναδες πριν 6 χρονια οταν ειχα παει να επισκευασω μια τ25 τοτε.Αυτοι μου ειχαν πει οτι για turbo θα βαζεις ΜΟΝΟ motul (σαν το καλυτερο λαδι) και οχι το castrol rs.Μου ειχαν πει οτι ειχαν δει αρκετα σπασμενα μοτερ απο το castrol rs ενω ειχε βγει φημη οτι νοθευοταν εδω στην ελλαδα.Τωρα για τα torco μου τα προτεινε ο dealer του λαμπριανιδη λεγοντας την ατακα.Το corrola δεν ειναι καλο αμαξι???Ειναι μου λεει!!! Αλλα το ferrari δεν ειναι λιιιιγο καλυτερο??? Αυτη ειναι η διαφορα MOTUL και TORCO μου ειπε!!! Συν της αλλης τα χρησιμοποιει ο φιλος μου ο μπαρμπαρης στη celica (torco 20-60) και ο φιλος μου απο το φορουμ (γνωστος κοντρακιας) οτι δεν καταλαβαινουν τιποτα σε απανωτες κοντρες....
Φιλικα

randombk
05-07-07, 10:01
Φιλε μου 1ον για τα TORCO και οσοι τα βαλαν δεν τα ξαναβαλαν ποτε!και ειμαι και προσωπικα παθον!γιατι ακουγα αυτα που σου λενε εσενα τωρα...
2ον καλα τα γαλλικα ΜΟΤUL αλλα ποτε δεν θα φτασουν τα ARAL.Πιστεψε με οταν η ARAL εβγαζε λαδια για τους κινητηρες MAYBACH ΚΑΙ PORSCHE των γερμανικων τανξ η motul δεν υπηρχε ουτε καν σαν ιδεα...

Τεσπα οτι κιαν βαλεις κοιτα μετα να συνεχισεις να βαζεις το ιδιο λαδι γιατι τεχνικα το καθε λαδι μεσα στους κυλινδρους φτιαχνει ενα δικο του στρωμα - ΦΙΛΜ και επιτρεπει στο μοτερ να δουλευει με εναν συγκεκριμενο τροπο...Γενικα οι πολλες αλλαγες σε ποιοτητα μαρκα και χαρακτηριστικων λαδιου ισως κανουν και κακο στο μοτερ σου.

Φιλικα Ευαγγελος...


ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ MOTUL??
Ta motul 300v μου τα προτειναν (και εχω καταληξει και εγω απο τα φορουμ το εξωτερικου) οι τουρμπιναδες πριν 6 χρονια οταν ειχα παει να επισκευασω μια τ25 τοτε.Αυτοι μου ειχαν πει οτι για turbo θα βαζεις ΜΟΝΟ motul (σαν το καλυτερο λαδι) και οχι το castrol rs.Μου ειχαν πει οτι ειχαν δει αρκετα σπασμενα μοτερ απο το castrol rs ενω ειχε βγει φημη οτι νοθευοταν εδω στην ελλαδα.Τωρα για τα torco μου τα προτεινε ο dealer του λαμπριανιδη λεγοντας την ατακα.Το corrola δεν ειναι καλο αμαξι???Ειναι μου λεει!!! Αλλα το ferrari δεν ειναι λιιιιγο καλυτερο??? Αυτη ειναι η διαφορα MOTUL και TORCO μου ειπε!!! Συν της αλλης τα χρησιμοποιει ο φιλος μου ο μπαρμπαρης στη celica (torco 20-60) και ο φιλος μου απο το φορουμ (γνωστος κοντρακιας) οτι δεν καταλαβαινουν τιποτα σε απανωτες κοντρες....
Φιλικα

Nick_compact
05-07-07, 15:39
Και εγώ δεν έχω ακούσει καλά λόγια για τa torco, αλλά απόδειξη καμία. Εδώ και καιρό βάζω Motul 5-40 8100 xcess, άψογο λάδι.