PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ


jimz4
09-07-07, 08:49
Πηρα το κιτ περιποιησης καμπριο της bmw .Το αδιαβροχοποιητικο πως το χρησιμοποιουμε και ποση ποσοτητα βαζουμε σε νερο? εχει και αλες χρησεις?
ευχαριστω!

Dark_Niaou
09-07-07, 08:59
Καλή επιλογή φίλε μου!!
Λοιπόν,
1/. καθαρίζεις την κουκούλα με ηλεκτρική σκουπα πρωτα,
2/. πλένεις την κουκούλα με το ειδικό σαπούνι και ένα καθαρό σφουγγάρι
3/. και όσο ειναι νωπό (κατα 99%) βάζεις όλη την ποσότητα του αδιαβροχοποιητικού σε έναν κουβά με νερό και με ένα καθαρό σφουγγάρι τπερνας όλο το υλικό στην κουκούλα σου....

randombk
09-07-07, 09:07
και γω πηρα το κιτ για την αδιαβροχοποιηση της κουκουλας.

Αρα με τα πρωτα πρωτοβροχια πλενω κουκουλα και οσο ειναι ακομα υγρη περναω το υγρο απο πανω?

Το διαλυω σε νερο ειπες?:nixweiss:

jimz4
09-07-07, 09:18
ναι το διαλυουμε σε νερο ολο το μπουκαλακι!
αξιζει να το κανουμε το καλοκαιρι η χειμωνα?
dark niaou σε ευχαριστω πολυ!!!

jimz4
09-07-07, 09:21
dark niaoy ενα χερι βγαζει η ποσοτητα αυτη?εαν βγαζει και παραπανω να την κανω και αλο?
ευχαριστω!!

randombk
09-07-07, 09:43
αφου μιλαμε για αδιαβροχοποιηση της κουκουλας εννοειτε θα το κανεις το φθινοπωρο...

Δηλαδη καθε φορα που θες να το περασεις πρεπει να αγοραζεις ολοκληρο μπουκαλι και να σκας 25ευρω?

Μμμμ....:banned:

Dark_Niaou
09-07-07, 09:50
Ναι παιδιά το Φθινόπωρο πρέπει να γίνει!!
Το αδειάζεις μέσα σε έναν κουβά νερό (λεει ποση ποσότητα νερου πρεπει να αναμειχθει) και με ενα καθαρο σφουγγαρι το περνας όλο!!!!!
Μην σου τρέξει στο χρώμα όμως... προσοχή να ξεπλύθει στο χρώμα αμεσως

NUOVO..
09-07-07, 09:51
dark niaoy ενα χερι βγαζει η ποσοτητα αυτη?εαν βγαζει και παραπανω να την κανω και αλο?
ευχαριστω!!Εγω παντως το χειμωνα που το εβαλα,με ενα μπουκαλακι εκανα το δικο μου κ το ζ4 ενος φιλου και ηταν υπεραρκετο.

randombk
09-07-07, 16:10
να ειστε καλα παιδια αντε με τα πρωτο βροχια θα το κανουμε μπανιο το εργαλειο!
να προσεξουμε το χρωμα?γιατι τι θα παθει αν πεσει στο χρωμα?:bugeye:

Εγω παντως το χειμωνα που το εβαλα,με ενα μπουκαλακι εκανα το δικο μου κ το ζ4 ενος φιλου και ηταν υπεραρκετο.

sotiris 328i
10-07-07, 07:03
Δεν θα παθει τιποτα το χρωμα!

BMW^Z4
24-08-07, 20:31
Raggtop... No1

randombk
29-08-07, 09:22
Εγω δεν το εβαλα ολο το μπουκαλι της BMW εβαλα το μισο και περασα την κουκουλα.
Παντος επεσε λιγο στο χρωμα του αυτοκινητου και αφησε αμεσως μια θαμπαδα οπου αμεσως το επλυνα και το ετριψα πολυ καλα και ευτυχως εφυγε!

Ουσιαστικα ειναι κατι σαν υγρο τυπου "βινιλιο"?:scratchch

mpikounis
29-08-07, 10:20
O BMW^Z4 είπε τη σωστή λέξη: Raggtopp. Μακράν ότι καλύτερο για καθαρισμό και αδιαβροχοποίηση κουκούλας. Λίγο πιο δύσκολο στην εφαρμογή του (είναι σπρέυ οπότε πρέπει να έχει μασκαριστεί το αυτοκίνητο για να μην εχει θαμπαδες το χρώμα) αλλά το αποτέλεσμα δεν πιάνεται.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
26-12-07, 19:35
παιδια μια ερωτηση..
το κιτ περιποιησης καμπριο της bmw εχει κ το αδιαβροχοποιητικο μεσα:nixweiss:?ξεχωριστα πουλιεται κ ποσο?:scratchch

BMW^Z4
26-12-07, 21:29
Raggtop ine kalitero

bmw330vasilis
30-12-07, 11:40
Φιλοι...την βοηθεια σας!
Τριζει η κουκουλα μου στα παραθυρα οταν το εχω κλειστο.Φανταζεσται τι σπασιμο ειναι να ακους χρατς χρουτς συνεχως...ειδικα οταν στεγνωσει μετα απο πλυσιμο.Εννοειται οτι στην κουκουλα πεφτουν ελαχιστα νερα (κρυα) κατα το πλυσιμο πραγμα αναποφευκτο!
Κανενας με το ιδιο προβλημα και καποια λυση?
Ευχαριστω

valantis
30-12-07, 12:23
βαλε βαζελινη στα λαστιχα που εφαρμοζη το παραθυρο..

bmw330vasilis
30-12-07, 12:33
τα παραθυρα ή τα λαστιχα της κουκουλας?




βαλε βαζελινη στα λαστιχα που εφαρμοζη το παραθυρο..

mpempas_cabrio
30-12-07, 13:44
βαλε σε οτι λαστιχα ακουμπανε καπου επανω και εφαρμοζουν.τα καμπριο θελουν αγαπη και προδερμ.και η βαζελινη ειναι ο καλυτερος συμμαχος μας.οπως και τα σπρει σιλικονης

valantis
30-12-07, 13:52
λοιπον.... μια μερα που θα εχει καλο καιρο θα πλαινεις το αμαχι σου και οτι λαστιχο υπαρχει θα το βαλεις βαζελινη για να μην τριζη τιποτα και για να μαλακωσουν κιολλας....

"και στα λαστιχα της κουκουλας θα βαλεις βαζελινη, και στα λαστιχα του τζαμιου"

bmw330vasilis
01-01-08, 13:33
τα λαστιχα που εφαπτονται τα τζαμια οταν ανεβαινουν φανταζομαι οτι εννοεις.Δεν θα γινονται διαρκως χαλια με την βαζελινη?
thx
καλη χρονια!!!:lockie:



λοιπον.... μια μερα που θα εχει καλο καιρο θα πλαινεις το αμαχι σου και οτι λαστιχο υπαρχει θα το βαλεις βαζελινη για να μην τριζη τιποτα και για να μαλακωσουν κιολλας....

"και στα λαστιχα της κουκουλας θα βαλεις βαζελινη, και στα λαστιχα του τζαμιου"