PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW Compact E46 Tuning???


zoikarios
05-08-07, 20:41
Παιδια καλησπερα ειμαι καινουργιος στο forum και θα χρειαστω την πολυτιμη βοηθεια σας.Εχω ενα 1.6 με 115ps compact 2005' τα αλογα ειναι λιγα το μονο που εβαλα ειναι ενα φιλτρο ελευθερας Green και ενα SprintBooster.Ομολογω πως με το booster ειδα στα ρεμπριζ πολυ καλη διαφορα αλλα μεχρι εκει.Εδω Θεσσαλονικη που ειμαι απο βελτιωση δεν παιζουν κ πολλα ειδικα απο compact.Σκεφτομαι 3 λυσεις...Turbo---Compressor--Υπερκυβισμο.Για αλλαγη μοτερ δεν ψηνομαι γιατι εχω ακομα 45,000 km.Απο τα πρωτα 2 κομπρεσορα δεν καταφερα να βρω αλλα τουρμπο ισως πρεπει να ψαξω...τεσπα για να φτασω τα 140hp χωρις με αυτα τα μεσα τι μπορω να βαλω???Κανα προγραμμα,χταποδι,τελικο,εκκεντροφορους???Παιδια βοηθειστε για εδω πανω ημαστε χωριο.... !!!!SOS!!!

Dark_Niaou
05-08-07, 20:58
Οτι και να βάλεις φίλε μου η σχέση τιμή - απόδοση θα σε κάνει να καταλάβεις ότι δεν αξίζει να κάνεις καμία από τις παραπάνω κινήσεις.... Υπομονή και μπάξτου αργότερα ένα μοτέρ να μην τρέχεις συνεργεία και η απόδοση να είναι άξια των χρημάτων που θα έχεις δώσει....
Αυτή η ερώτηση την έχουν κάνει πολύ συνάδερφοι εδώ μέσα και εάν ψάξεις λιγάκι στο search θα βρεις πολλά πραγματάκια που έχουν συζητηθεί στο παρελθόν.

Babis_Compact
05-08-07, 21:09
Καλησπέρα φίλε, κι εγώ Compact E46 1.6 έχω με 41.000km, και σκεφτόμουν τι βελτίωση μπορώ να του κάνω. Με λίγο ψάξιμο στο forum θα διαπιστώσεις πως η καλύτερη λύση (από τις περισσότερες απόψεις, και ειδικότερα απόδοσης-τιμής) είναι η αλλαγή κινητήρα. Κι εγώ εκεί έχω καταλήξει πλέον. Για τα 140hp που θέλεις, με κινητήρα από 320, ο οποίος είναι σχετικά φτηνός, πας 150 κατευθείαν, ατμοσφαιρικά, εργοστασιακά. Σκέψου το καλά λοιπόν!

zoikarios
05-08-07, 22:02
Παιδια με κατατοπισατε αρκετα και εγω ετσι στο μυαλο μου ειχα το μοτερ αλλα πολλα λεφτα για ενα 325 καινουργιο με 0km.Δεν θα αντεξει λετε το 1,6 τουρμπίνα???Οσο για προγραμμα???Τα λεφτα τα δινω και οσο παρω 10hp πανω κατω απο οσο το εψαξα στο net σε διαφορα site..Ειναι αξιοπιστο ή απο μαλακια του μαγαζιου θα χρειαστο αλλο εγκεφαλο??

karagchar
05-08-07, 22:47
θα βοηθήσει κάπως το πρόγραμμα που θα βάλεις αλλά αργότερα θα ψάχνεις πάλι για μηχανή..turbo που σκέφτεσαι είναι πρόχειρη λύση αλλά θα χώνεις συνέχεια λεφτά για μικροδιορθώσεις ασταμάτημα και θα είσαι μόνιμος πελάτης σε συνεργεία..Καλύτερα μηχανή άλλη τουλάχιστον 25άρα..το ίδιο έκανα κι εγώ κάποτε.

sportscoupe
05-08-07, 23:58
Κράτα τα λεφτά σου για να πάρεις κάτι καινούργιο και πιο δυνατό λίγο αργότερα.

Geo_3D
06-08-07, 03:16
Turbo στο μοτερ σου απλά δεν θα δουλεψει ποτε.Δοκιμασμενη λυση και τσαμπα πεταμενα λεφτα.Κομπρεσσορας δεν ξερω καν αν βγαινει για το μοτερ σου.Αρα μενει το μοτερ.Κρατα τα λεφτα σου για να βαλεις ενα 25αρι αργοτερα.

p.s.-Συναδελφος Ζ.Π.???

Nick_compact
06-08-07, 03:24
Επειδή τα 325ti εισάγονται σχετικά φτηνά από Γερμανία δε νομίζω οτί αξίζει να κάνει μετατροπή τώρα πια, μπορεί να πάρει ένα γνήσιο με 6αρι κιόλας.

konas
06-08-07, 09:05
Οπως σου ειπε και ο Geo στο μοτερ σου δεν μπαινει τουρμπο. Το τελευταιο 1600 μοτερ που δεχονταν τουρμπο ηταν το Μ43. Τωρα για τα υπόλοιπα θα συμφωνησω με αυτα που σου ειπαν τα παιδια παραπανω. Περιμενε και μελλοντικα αλλάζεις μοτερ. εδω να σου πω οτι έτσι σαν και σενα ξεκινησα και γω και (αν και ειχα Μ43) μετα απο πολυ διαβασμα και ψαξιμο κατέληξα στα ιδια που σου λενε ολοι, άσχετα αν τελικά το πούλησα για να παρω άλλο. Κανε υπομονη για καλύτερα αποτελέσματα

Christos 330i ///M
06-08-07, 10:01
Turbo στο μοτερ σου απλά δεν θα δουλεψει ποτε.Δοκιμασμενη λυση και τσαμπα πεταμενα λεφτα.Κομπρεσσορας δεν ξερω καν αν βγαινει για το μοτερ σου.Αρα μενει το μοτερ.Κρατα τα λεφτα σου για να βαλεις ενα 25αρι αργοτερα.

p.s.-Συναδελφος Ζ.Π.???



+ 1000

Συμφωνω με τον Geo . . .

Για να το βελτιωσεις με αυτα που ειπες θελεις 2.500 κοντα 3.000 σωστα???

Κανε υπομονη και βαλε αλλα 2.000 χιλιαρικα και καντο 25αρι . . .

Εδω Θεσσαλονικη τουλαχιστον υπαρχουν αρκετα μαγαζια που να ασχωλουνται με το θεμα μετατρωπη . . .

mormon
06-08-07, 10:29
φιλε μου στην ιδια κατασταση ειμαι κ εγω. 316 coupe μ43. μην κανεις τιποτα που θα μετανιωσεις μετα κ θα χασεις κ τα λεφτα σου. κανουμε υπομονη κ βαζουμε ενα μοτερ εχοντας το κεφαλι μας ησυχο!

φιλικα παντα!!

Babis_Compact
06-08-07, 11:11
Παιδιά να ρωτήσω κάτι: (αν και λογικά θα έχει αναφερθεί, οπότε αν γνωρίζετε το link, απλά πείτε το!) Ωραία, μαζεύουμε τα χρήματα για να αλλάξουμε το 4κύλινδρο 16άρι μοτέρ μας, και πάμε για το 20άρι,23άρι, 25άρι τροπέτο. Αν δεν θες να το δηλώσεις τι κάνεις? Γιατί με την δήλωση συνεπάγονται νέα τέλη κυκλοφορίας, νέα ασφάλεια, κλπ.. ΚΤΕΟ πώς περνάς? Με τους "γνωστούς" τρόπους? Εγώ π.χ. δεν έχω κάποιο γνωστό, οπότε τι κάνουμε? Εκτός των άλλων, μπορεί να σε σταματήσει η τροχαία για έλεγχο του αριθμού του κινητήρα? Φαντάζομαι ότι είναι πολύ γνωστές οι απαντήσεις στα ερωτήματά μου, αλλά δυστυχώς δεν τις γνωρίζω!

timokratis
06-08-07, 12:32
Αν και καινουργιος στην παρεα, νομιζω οτι η αλλαγη μοτερ ειναι η πιο σωστη λυση. μπορουν οι παλαιοτεροι να μας δοσουν πληροφοριες για το που θα βρουμε ενα αξιοπιστο 20αρι ή 25αρι μοτερ? ποσο θα μας στηχισει? τι αλλο χρειαζεται για να γινει σωστα η μετατροπη χωρις προβληματα ζυγισματος κρατιματων κλπ???

Εχω και εγω το 316ti compact -kateba sprokse- GT!!

konc
06-08-07, 13:18
Παιδιά να ρωτήσω κάτι: (αν και λογικά θα έχει αναφερθεί, οπότε αν γνωρίζετε το link, απλά πείτε το!) Ωραία, μαζεύουμε τα χρήματα για να αλλάξουμε το 4κύλινδρο 16άρι μοτέρ μας, και πάμε για το 20άρι,23άρι, 25άρι τροπέτο. Αν δεν θες να το δηλώσεις τι κάνεις? Γιατί με την δήλωση συνεπάγονται νέα τέλη κυκλοφορίας, νέα ασφάλεια, κλπ.. ΚΤΕΟ πώς περνάς? Με τους "γνωστούς" τρόπους? Εγώ π.χ. δεν έχω κάποιο γνωστό, οπότε τι κάνουμε? Εκτός των άλλων, μπορεί να σε σταματήσει η τροχαία για έλεγχο του αριθμού του κινητήρα? Φαντάζομαι ότι είναι πολύ γνωστές οι απαντήσεις στα ερωτήματά μου, αλλά δυστυχώς δεν τις γνωρίζω!

Το δηλώνεις και ησυχάζεις. Είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο και το άγχος αν κυκλοφορείς χωρίς τη σωστή άδεια, ακόμα σε πράγματα που ούτε καν φαντάζεσαι.
πχ ενδεικτκά να σου αναφέρω ότι σε περίπτωση ελέγχου μπορείς να μείνεις χωρίς αμάξι, ή αν είσαι κάπου παρκαρισμένος και το περάσει από πάνω μια νταλίκα δεν θα πάρεις φράγκο από την ασφαλιστική, μη σου πω θα σε τρέχει και αυτή για την απάτη. ΚΤΕΟ κλπ είναι τα μόνα εύκολα, δεν είναι αυτά που πρέπει να ανησυχείς.

Panmilios
06-08-07, 19:40
Φιλε μου να σου πω την γνωμη μου;

ΤΟΥΡΜΠΙΣΕ ΤΟ!!!! ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!!

Εχεις ενα πολυ καλο μοτερ....καινουργιο...(σημαντικο),μηχανικα μερη που ΑΝΤΕΧΟΥΝ (σασμαν,διαφορικα...) Τι αλλο θελεις;

Να βρεις ενα καλο συνεργειο που θα μπορεσει υπευθυνα να στο φτιαξει και θα εισαι ο καλυτερος του χωριου!!

Με μια σχετικα μικρη τουρμπινα Τ25 η Τ30 με μαντεμι απο Τ27,ρουλεμανατη και πιεση 0,5-0,7 και ενα intercooler εισαι οκ!!

Τωρα οσο για το Vanos,απλος κανε οτι κανουν οσοι τουρμπιζουν VTEC μοτερ...
Η το καταργεις με ενα σετ aftermarket εκκεντροφορους η αν ο προγραμματιστης εχει @@,το κρατας για τις χαμηλες και παιζεις με παραλληλο εγκεφαλο.

Και με τα περιφεριακα,φτανεις ομορφα τα 140hp που θελεις!!

Και ΝΑΙ ,οντως με αυτα τα λεφτα μπορεις να εχεις ενα 320 η και 325 ακομα,ΑΛΛΑ δεν θα ξερεις τι "φρουτο" ειναι,αν ΔΕΝ το δηλωσεις θα εισαι με τον ανγχος,αν το ΔΗΛΩΣΕΙΣ...σε συμφερει;

Καλη συνεχεια σε οτι και να αποφασισεις...Ειναι οντως μια δυσκολη αποφαση (χωρις ειρωνιες!!)

Φιλικα,
Παντελης

oldcarskickass
06-08-07, 23:07
Φιλε μου να σου πω την γνωμη μου;

ΤΟΥΡΜΠΙΣΕ ΤΟ!!!! ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!!

Εχεις ενα πολυ καλο μοτερ....καινουργιο...(σημαντικο),μηχανικα μερη που ΑΝΤΕΧΟΥΝ (σασμαν,διαφορικα...) Τι αλλο θελεις;

Να βρεις ενα καλο συνεργειο που θα μπορεσει υπευθυνα να στο φτιαξει και θα εισαι ο καλυτερος του χωριου!!

Με μια σχετικα μικρη τουρμπινα Τ25 η Τ30 με μαντεμι απο Τ27,ρουλεμανατη και πιεση 0,5-0,7 και ενα intercooler εισαι οκ!!

Τωρα οσο για το Vanos,απλος κανε οτι κανουν οσοι τουρμπιζουν VTEC μοτερ...
Η το καταργεις με ενα σετ aftermarket εκκεντροφορους η αν ο προγραμματιστης εχει @@,το κρατας για τις χαμηλες και παιζεις με παραλληλο εγκεφαλο.

Και με τα περιφεριακα,φτανεις ομορφα τα 140hp που θελεις!!

Και ΝΑΙ ,οντως με αυτα τα λεφτα μπορεις να εχεις ενα 320 η και 325 ακομα,ΑΛΛΑ δεν θα ξερεις τι "φρουτο" ειναι,αν ΔΕΝ το δηλωσεις θα εισαι με τον ανγχος,αν το ΔΗΛΩΣΕΙΣ...σε συμφερει;

Καλη συνεχεια σε οτι και να αποφασισεις...Ειναι οντως μια δυσκολη αποφαση (χωρις ειρωνιες!!)

Φιλικα,
Παντελης

Μα αν δεν κάνω λάθος το Ε46 του φίλου
1)δεν έχει Vanos αλλά Valvetronic
2)το πρόβλημα δεν είναι το Vanos αλλά το Valvetronic!!

Αν κάνω λάθος διορθώστε με και αγνοήστε το παρόν.

ARGYPAN
06-08-07, 23:48
καινουριο μοτερακι και το κεφαλι σου υσηχο

Panmilios
07-08-07, 00:02
Μα αν δεν κάνω λάθος το Ε46 του φίλου
1)δεν έχει Vanos αλλά Valvetronic
2)το πρόβλημα δεν είναι το Vanos αλλά το Valvetronic!!

Αν κάνω λάθος διορθώστε με και αγνοήστε το παρόν.

Βρε Λευτερη μου....

Αυτο ειναι μια λεπτομερια,που θα ανησυχησει τον βελτιωτη...
(b.t.w. vanos εχουν ολα...valvetronic εχουν απο τα 1800cc και πανω)...

Το θεμα ειναι οτι το παλικαρι ζητησε μια γνωμη για ΒΕΛΤΙΩΣΗ των επιδοσεων και η πρωτη κουβεντα ηταν ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ!!:thumbsdow

Ο καθεις εχει την γνωμη του και ειναι σεβαστη....αλλα εδω τουρμπιζουν Μ3 και Μ5 ΕΛΛΗΝΕΣ ΒΕΛΤΙΩΤΕΣ,και δεν τους εχουμε ικανους να βελτιωσουν ενα 316...:bs:

Και αν με ρωτησει κανεις "εσυ τι θα εκανες;" η απαντηση μου ειναι...Ν/Α για βελτιωση μεχρι τα 130hp και αν ηθελα παραπανω (γυρω στα 180 ειμαι οκ :nod: ) θα το υπερτροφοδοτουσα...

Αυτα...:cheers:

zoikarios
07-08-07, 12:56
Παιδια καλησπερα χαθηκα λιγο λογω δουλειας εχω καποια νεα πηρα τηλεφωνο στον Παπαδοπουλο και μπορω να πω οτι ηταν παρα πολυ εξυπηρετικος μιλησα με τον ιδιο και για να μπω στο ψητο κατευθειαν το ειπα εχω ταδε αυτοκινητο ταδε μοτερ..προγραμμα???ποσο??
Μου λεει 400 euro 14-17hp ειναι βελτιωμενο προγραμμα κοφτη στις 7,000rpm ηδη εχουν φορεσει αρκετα bmw.Εσεις τι λετε??Θα περασω καμια βολτα να τα συζητησουμε αμα ειναι.Απλα με ρωτησε ποιο μτερ εχεις Ν46 του ειπα μαλλον ναι..αυτο πως μπορω μονος μου να το εξακριβωσω???

konc
07-08-07, 13:12
Μου λεει 400 euro 14-17hp ειναι βελτιωμενο προγραμμα κοφτη στις 7,000rpm ηδη εχουν φορεσει αρκετα bmw.

Συγνώμη, αλλά 15 άλογα με πρόγραμμα σε 1.6 ατμοσφαιρικό μοτέρ? Anyone? Εγώ χάνω κάτι ή άλλος θέλει φάπες? :whip:

Dim77
07-08-07, 14:54
Αφού έχεις 1.6 ο κωδικός του κινητήρα είναι Ν45Β16.
Τώρα...14-17ps με πρόγραμμα? Είμαστε σοβαροί?
Αν είχες κανένα 6λιτρο μοτέρ από Corvette με 400 άλογα ...οκ...να πάρεις 15...
Αλλά σε μοτέρ 1.6 με 115 να πάς 130 με πρόγραμμα? ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ
Η Superchips (από τις καλύτερες στο χώρο) για να καταλάβεις δίνει στο δικό σου μοτέρ 6ps κέρδος.

Υ.Γ. Φίλε Konc, δε χάνεις εσύ :)

zaharias
07-08-07, 15:24
Παιδια καλησπερα χαθηκα λιγο λογω δουλειας εχω καποια νεα πηρα τηλεφωνο στον Παπαδοπουλο και μπορω να πω οτι ηταν παρα πολυ εξυπηρετικος μιλησα με τον ιδιο και για να μπω στο ψητο κατευθειαν το ειπα εχω ταδε αυτοκινητο ταδε μοτερ..προγραμμα???ποσο??
Μου λεει 400 euro 14-17hp ειναι βελτιωμενο προγραμμα κοφτη στις 7,000rpm ηδη εχουν φορεσει αρκετα bmw.Εσεις τι λετε??Θα περασω καμια βολτα να τα συζητησουμε αμα ειναι.Απλα με ρωτησε ποιο μτερ εχεις Ν46 του ειπα μαλλον ναι..αυτο πως μπορω μονος μου να το εξακριβωσω???
Φιλε μου καλε εντελως ενημερωτικα σου λεω οτι εγω μαζι με καποια αλλα παιδια απο εδω μεσα εχουμε βαλει ΕΠΩΝΥΜΟ προγραμμα, με εγγυηση κτλ και το κερδος ειναι στα +7-8 αλογα περιπου με κοστος γυρω στα 600 ευρω. Αναφερομαι σε διλιτρο valvetronic μοτερ.
Πρεπει να προσεξεις παρα πολυ γιατι αυτα τα αλογα που σου εταξε τα παιρνει μονο ενα τουρμπατο μοτερ, και ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να τα παρει το 1600.
Ειναι κριμα να πεταξεις τα χρηματα σου, γιαυτο μην κανεις βιαστικες κινησεις.
Η διαφορα στα χρηματα με ενα επωνυμο προγραμμα ειναι μικρη. Μιλησε με 2-3 εταιρειες που ασχολουνται με προγραμματα και αν μπορεις, ζητησε να οδηγησεις και καποιο αυτοκινητο σαν το δικο σου, που εχουν προγραμματισει, να δεις τη διαφορα και αν σε ικανοποιει.
Επισης, αυτο που ρωτας σχετικα με τον κωδικο του μοτερ σου, αναγραφεται στην αδεια κυκλοφοριας του αυτοκινητου σου.

karagchar
07-08-07, 17:10
Συμφωνώ με τα παιδιά..παραμύθια σου λένε με το πρόγραμμα.Το πολύ να πάρεις 7-8 άλογα και με φίλτρο+εξάτμιση άλλα 3-4 άλογα, αλλά δεν είναι άλογα απλώς αλλάζει η ροπή σε κάποιο σημείο και αισθάνεσαι κάπως την διαφορά.Το δικό μου ήταν 19άρι μοτέρ, έβαλα πρόγραμμα++++ τελικά άλλαξα μηχανή και έβαλα 25άρα μαμά και ησύχασα με δήλωμα 2λίτρο.Όλοι να πουλήσουν θέλουν..Χαμένα λεφτά είναι πάντως πιστεύω..

zoikarios
07-08-07, 20:26
Παιδια μπορω να πω πως με εχετε βοηθησει αρκετα θα το ψαξω λιγο ακομα...ωστοσο απο τελικο τι προτεινετε???Τι κουμπωνει καλα επανω απο πλευρα ηχου κ ψιλο-αποδοσης???Στο vw scirocco που εχω εβαλα remus και μπορω να πω πως ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

http://img153.imagevenue.com/loc736/th_11403_DSC00307_122_736lo.JPG (http://img153.imagevenue.com/img.php?image=11403_DSC00307_122_736lo.JPG)

timokratis
07-08-07, 22:10
ρε παιδια!! σε εμενα δεν απανταει κανεις?? εχω το ιδιο προβλημα με τον φιλο που ανοιξε το θεμα, αλλα ψαχνω να βρω μοτερ... μαλλον διλιτρο. που θα το βρω?? πως θα ξερω οτι δεν θα μου πεταξει καμια μπιελα απο το καπο???
πλιζ χελπ!!!

Dim77
07-08-07, 23:01
Αν και καινουργιος στην παρεα, νομιζω οτι η αλλαγη μοτερ ειναι η πιο σωστη λυση. μπορουν οι παλαιοτεροι να μας δοσουν πληροφοριες για το που θα βρουμε ενα αξιοπιστο 20αρι ή 25αρι μοτερ? ποσο θα μας στηχισει? τι αλλο χρειαζεται για να γινει σωστα η μετατροπη χωρις προβληματα ζυγισματος κρατιματων κλπ???

Εχω και εγω το 316ti compact -kateba sprokse- GT!!

Επειδή παραπονέθηκες ότι δε σου απαντάει κανείς, αυτό που ρωτάς είναι πολύ δύσκολο να απαντηθεί έτσι.
Πές ότι σου λέει κάποιος, πάρε από κεί...πήγαινε σε αυτόν...
Και πάνε όλα σκ@τ@!!! Τι θα κάνεις?
Δεν προτείνουμε έτσι απλά.
Το θέμα της αλλαγής κινητήρων έχει συζητηθεί, και καλύτερα να κάνεις υπομονή και να έρθεις σε καμμιά συνάντηση, που μπορεί να ακούσεις πιο ελευθερα απόψεις και εμπειρίες.

Σε αυτές τις περιπτώσεις όλα μπορεί να πάνε καλά...και όλα μπορεί να πάνε στραβά.

Σε οποιοδήποτε συνεργείο ρωτήσεις για αλλαγή κινητήρων ΟΛΟΙ θα σου προτείνουν και θα σου βρούν κάτι.


Ασε που κατά τη γνώμη μου το καλυτερο το πρότεινε ο Nick_compact

Επειδή τα 325ti εισάγονται σχετικά φτηνά από Γερμανία δε νομίζω οτί αξίζει να κάνει μετατροπή τώρα πια, μπορεί να πάρει ένα γνήσιο με 6αρι κιόλας.

timokratis
07-08-07, 23:17
thanks Dim77... ειμαι φρεσκος και ακομα εγκληματιζομαι στην παρεα. πηρα το πρωτο μου -αργο- ΒΜW πριν ενα μηνα και ηδη δηλωνω ερωτευμενος! θα προσπαθησω να παρεβρεθω σε καποια απο τις επομενες συναντισεις, να γνωριστουμε. αν και λεφτα δεν παιζουν πολλα, θα σκευτω και την λυση που προτεινει ο συμ-'παθης'- nick_compact

Dim77
07-08-07, 23:21
Μια χαρά είναι το BMW που πήρες.
Δεν είναι αργό. Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς.
Ξέρεις πόσο γρήγορα μπορεί να κινηθεί το ''αργό'' BMW σου σε έναν επαρχιακό δρόμο με στροφούλες (όχι από τον καθένα, έτσι?)!!!
Αρκεί να μη το φορτώσεις με θηριώδεις ζάντες-λάστιχα.

timokratis
07-08-07, 23:39
χα χα!! ειπες μεγαλη κουβεντα!! το απογευμα αλλαξα τα 195-15'' μαμα που φορουσε με 16αρια αλουμινιου-πολυ ομορφα και πολυ φθηνα- αλλα ηταν σετ με κατι διαλυμενα 225 λαστιχακια. τα κρατησα μεχρι να βαλω καινουργια 205, και δεν μπορεις να φανταστεις ποσο βαρυνε το αυτοκινητο! οσο για τις ταχυτητες δεν επιδιωκω να αποκτησω κανενα τερας ισχυως... ηξερα τι αγοραζα οταν το αγοραζα.. απλα θα ηθελα να ειναι και λιγο πιο ευελικτο για τις καθημερινες μετακινησεις, εκει που σου σπανε τα νευρα με το σταματα ξεκινα... και δεν ξεκιναει το ξεφτιλισμενο!! μαλλον λιγη ροπη μου λοίπει...

Geo_3D
08-08-07, 07:27
Ρε παιδια γιατι τρελλενεστε με τα νουμερα???
Ο εκαστοτε βελτιωτης καλα κανει και λεει 15 αλογα + με προγραμμα.
Και μαλιστα εγω τσαμπα δινω στα 1.6 7-8 αλογα +.Πως???Δεν εχετε παρα να κανετε μια δυναμομετρηση.Και να τα 123-124 αλογα
Οποτε μαζι με το προγραμμα πολυ ευκολα βλεπεις 130.

Αρα το θεμα ειναι οτι πολλοι ιδιοκτητες μενουν στα 115 ονομαστικα και ελαχιστοι γνωριζουν οτι βγαζει παραπανω απτο εργοστασιο;)

Babis_Compact
23-09-07, 12:32
Μια και η συζήτηση αφορά το της Tuning Ε46 Compact, ήθελα την βοήθειά σας: το τελικό της εξάτμισής μου χρειάζεται αλλαγή απ'ότι βλέπω και σκέφτομαι τι να τοποθετήσω. Διάβασα και σε άλλα Θέματα, για Sebring, Remus, Supersprint, χειροποίητα, κλπ. Ήθελα να ρωτήσω, αν μπορώ να τοποθετήσω στην 1.6 Compact μου, την εξάτμιση της 325ti. Δεν θέλω πολύ μπάσο θόρυβο, και η διπλή απόληξη της 25άρας μου αρέσει πάρα πολύ. Γνωρίζετε αν γίνεται, ή επειδή η 25άρα είναι εξακύλινδρη δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα? Μόνο το τελικό με ενδιαφέρει. Αν δεν γίνεται, μάλλον για την δίμπουκη της Sebring με βλέπω.

http://i8.photobucket.com/albums/a21/babis200sx/6678_1024.jpg

Geo_3D
23-09-07, 13:11
Φυσικα και μπορεις.
Ετσι και αλλιως και στο 325ti στο τελικο καζανακι καταληγει μια σωληνα,οποτε και απο εκει εισαι κομπλε.
Σε περιπτωση που το αποφασισεις,ριξε μια ματια και ΕΔΩ (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=8919)

InsaneDriver
23-09-07, 14:00
Γίνεται... ο Kώστας με το ασημί compact όταν το είχε 316 είχε βάλει m pack και την εξάτμιση του 325 μαζί. To τελικό πάντα. Σίγουρα μπαίνει...

Babis_Compact
23-09-07, 14:13
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά, ψήθηκα για της 325, γιατί κι εγώ τον χειμώνα πάω για M-Pack!

Christos 330i ///M
23-09-07, 14:26
Γίνεται... ο Kώστας με το ασημί compact όταν το είχε 316 είχε βάλει m pack και την εξάτμιση του 325 μαζί. To τελικό πάντα. Σίγουρα μπαίνει...



Χαρη εχει καμια διαφορα; ; ;

Οσον αφορα τον ηχο ; ; ;

InsaneDriver
23-09-07, 14:30
Χρήστο νομίζω και αν θυμάμαι καλά όταν την είχα ακούσει, γιατί έχουν περάσει 2-3 χρόνια, είναι λίγο πιο ελεύθερη, με λιγότερο backpresure. Έχει μια διαφορά στον ήχο. Supersprint ή Remus δεν είναι πάντως.

sakkunen
23-09-07, 19:05
Μια χαρά είναι το BMW που πήρες.
Δεν είναι αργό. Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς.
Ξέρεις πόσο γρήγορα μπορεί να κινηθεί το ''αργό'' BMW σου σε έναν επαρχιακό δρόμο με στροφούλες (όχι από τον καθένα, έτσι?)!!!
Αρκεί να μη το φορτώσεις με θηριώδεις ζάντες-λάστιχα.

Έτσι, δεν είναι αργό.Ίσα-ίσα είναι τόσο γρήγορο που εγώ ψάχνω ν το πουλήσω, διότι δεν μπορώ ν το κουμαντάρω.:banhim:

Για ν μην ανοίξω άλλο thread, μπορώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα για τον Ν45 που ν βελτιώνει τα χαρακτηριστικά του χωρίς ν ανεβάσω τον κόφτη?Ή είναι μονόδρομος?

InsaneDriver
23-09-07, 19:57
Έτσι, δεν είναι αργό.Ίσα-ίσα είναι τόσο γρήγορο που εγώ ψάχνω ν το πουλήσω, διότι δεν μπορώ ν το κουμαντάρω.:banhim:

Για ν μην ανοίξω άλλο thread, μπορώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα για τον Ν45 που ν βελτιώνει τα χαρακτηριστικά του χωρίς ν ανεβάσω τον κόφτη?Ή είναι μονόδρομος?

Και εγώ λέω να το πουλήσω γιατί όλο γλιστράει από τη δύναμη.:jester:

sakkunen μπορείς να ζητήσεις ένα πρόγραμμα που βα βελτιώνει την καμπύλη ιπποδύναμης και ροπής χωρίς να αυξήσεις κόφτη. Αλλά γιατί να μην αυξήσεις τον κόφτη; Κανένα bmw δεν ξέρω να χάλασε επειδή αύξησες τοκ κόφτη 500 στροφές π.χ και ρύθμισες τα χαρακτηριστικά ανάλογα σε όλο το φάσμα των στροφών.


Πάντως αν βάλεις πρόγραμμα και δεν ανεβάσεις λίγο τις στροφές να είσαι σίγουρος ότι όλες οι γκόμενες των Β.Π θα σε κοροϊδεύουν.

panagakiss
01-06-08, 12:06
Geia sas paidia. Diavasa tyxaia ayth th syzhthsh sas sto internet kai gi ayto grafthka kai sto forum, gia na mou dwsete ta fwta sas eseis oi pio palioi kai empeiroi. Exw vrei mia 318ti compact valvetronic, montelo 02', kai 8elw na thn parw alla den kserw an 8a xei peri8oria gia peiragma wste na apodidei parapanw apo tous ergostasiakous 116hp. Aksizei na thn parw (me thn ennoia oti mporw na thn anevasw) h na koitaksw antistixes 25ares? To 8ema einai oti h 25ara paei panw apo 20 xiliarika kai dyskoleuoun ta pragmata.. PLEASE re paidia peite mou gia na kserw an einai na paw na th tsimphsw h na koitaksw gia kamia 25ara se logikh timh (mexri 20).

Babis_Compact
01-06-08, 12:36
Φίλε μου καταρχήν πέρασε από το αντίστοιχο Θέμα ώστε να σε γνωρίσουμε, και διάβασε τους κανόνες, τα greeklish απαγορεύονται..

Τώρα, τα Valvetronic δεν βελτιώνονται εύκολα, οπότε και δεν αξίζει να το πάρεις αν θέλεις αργότερα να το πειράξεις. Τα παραπάνω χρήματα που θα δώσεις να πάρεις την 325ti αξίζουν μέχρι και το τελευταίο. Παίρνεις 6 κυλίνδρους, πολύ καλή ροπή, και σαν βάση 192 άλογα. Παίρνεις καλύτερο αυτοκίνητο. Και αν θες αργότερα το "πειράζεις" κιόλας. Ήδη είδα ότι άνοιξε και group-buy Thread για ESS compressors..!
Οπότε καλύτερα υπομονή και πάρε την 25άρα. Κι εγώ 16άρι Compact έχω και ξέρω πως είναι να έχεις 4κύλινδρο BMW.
Φιλικά, Μπάμπης

panagakiss
01-06-08, 12:52
Sorry για τα ελληνοαγγλικα πριν.. δεν το ξερα. Ποσο παει περιπου για 25αρα? Ξερεις κανεναν στο forum που να πουλαει? Η 18αρα με προγραμμα δεν μπορει να ανεβει? Το λεω επειδη και η 16αρα 116hp βγαζει..

Babis_Compact
01-06-08, 12:56
Sorry για τα ελληνοαγγλικα πριν.. δεν το ξερα. Ποσο παει περιπου για 25αρα? Ξερεις κανεναν στο forum που να πουλαει? Η 18αρα με προγραμμα δεν μπορει να ανεβει? Το λεω επειδη και η 16αρα 116hp βγαζει..

Όχι δεν ξέρω κάποιον που να πουλάει 325ti, οότε πάρε τις αγγελίες σβάρνα και καλό ψάξιμο!! Κοίτα και στο car.gr..
Για βελτίωση Valvetronic υπάρχουν αντίστοιχα Θέματα, οπότε καλό θα ήταν να κάνεις μια αναζήτηση και θα βρεις περισσότερες πληροφορίες.
Η 316ti 1.6lt βγάζει 115hp, αλλά έχει ελαφρώς λιγότερη ροπή.

panagakiss
01-06-08, 13:46
Το car.gr το χω ψαξει ολο οπως και το carnet.gr και μπορω να σου πω οτι το μονο που δεν βρηκα ηταν 325 compact. Μονο μια εχω βρει σε ενα περιοδικο και 8α παρω να ρωτησω για τιμη..

manosm3
01-06-08, 16:09
Καποιο καλο, με εξοπλισμο και προσεγμενο, παει αρκετα πανω απο το 20αρικο που ειπες.

under
14-06-08, 15:49
φιλε παναγακις, εχοντας και γω το ιδιο αμαξι με εσενα σκεφτομουν διαφορα πραγματακια.... οπως ομως σου ειπαν και τα παιδια εδω καλυτερη λυση ειναι το μοτερ. εγω προχτες τελειωσε η μετατροπη στο δικο μου (316 -> 330 compact) και το αμαξι σπερνει. το καλο ηταν οτι εχω καλο συνεργειο (και ακομα καλυτερα και αντιπροσωπεια μαζι ;) ) και ετσι εγινε καλη και σωστη δουλεια. ολη η μετατροπη εγινε κομπλε με 8500 και εδωσα πισω τα δικα μου πραγματα... ;) λυσεις οπως τουρμπο θα σου σπασουν το μοτερ σου ( VANOS ) κομπρεσσορας τουλαχιστον με εγγυηση δεν αξιζει ( στους δικους μου παει 5500 μονο για 60 αλογα πανω απο τη HAMANN) και μετα εχουμε την μετατροπη.... αυτη τη στιγμη το αμαξι μου ειναι απλα JET!!! και οσα βαλαμε ηταν ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ.

αυτα! ;)

panagakiss
14-06-08, 18:44
φιλε παναγακις, εχοντας και γω το ιδιο αμαξι με εσενα σκεφτομουν διαφορα πραγματακια.... οπως ομως σου ειπαν και τα παιδια εδω καλυτερη λυση ειναι το μοτερ. εγω προχτες τελειωσε η μετατροπη στο δικο μου (316 -> 330 compact) και το αμαξι σπερνει. το καλο ηταν οτι εχω καλο συνεργειο (και ακομα καλυτερα και αντιπροσωπεια μαζι ;) ) και ετσι εγινε καλη και σωστη δουλεια. ολη η μετατροπη εγινε κομπλε με 8500 και εδωσα πισω τα δικα μου πραγματα... ;) λυσεις οπως τουρμπο θα σου σπασουν το μοτερ σου ( VANOS ) κομπρεσσορας τουλαχιστον με εγγυηση δεν αξιζει ( στους δικους μου παει 5500 μονο για 60 αλογα πανω απο τη HAMANN) και μετα εχουμε την μετατροπη.... αυτη τη στιγμη το αμαξι μου ειναι απλα JET!!! και οσα βαλαμε ηταν ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ.

αυτα! ;)

Οταν λες καινουρια? Απο τι μοντελο? Εννοω δεν εχουν τιποτα διαφορες στην εφαρμογη? Και κατι τελευταιο.. μιλας μονο για κινητηρα ή αλλαξες οτι αλλο χρηαζοταν με τον 30αρι (αντλια καυσιμων, αναρτησεις κτλ)? (δεν ξερω αν ισχυει αλλα εχω ακουσει πως κι αυτα χρειαζονται αλαγη)

lampisd
14-06-08, 20:46
ενοεις οτι ηταν κουτα το μοτερ με εισαγωγη τα παντα?που εκανες την μετατροπη?

tasospou44
14-06-08, 21:15
καλυτερα να πουλουσες το 316 και να περνεσ αλλο 325 φτηνοτερα θα σου ερχοταν....

under
15-06-08, 01:48
Οταν λες καινουρια? Απο τι μοντελο? Εννοω δεν εχουν τιποτα διαφορες στην εφαρμογη? Και κατι τελευταιο.. μιλας μονο για κινητηρα ή αλλαξες οτι αλλο χρηαζοταν με τον 30αρι (αντλια καυσιμων, αναρτησεις κτλ)? (δεν ξερω αν ισχυει αλλα εχω ακουσει πως κι αυτα χρειαζονται αλαγη)

οταν λεω καινουργια εννοω 0χλμ απο 330Ci valvtronic και μαζι με αυτη αλλαξαμε κεντρικο αξονα, σασμαν, εμπρος φρενα διαφορικο, εγκεφαλο καλωδιωσεις, αντιστρεπτικες ψυγειο κλπ... αναρτησεις ειχα αλλαξει ετσι και αλλιως νωριτερα γιατι ειχαν φυσικη φθορα οποτε ενταξει και αυτες αν και εαν ειναι σε καλη κατασταση οι μαμα για λιγο καιρο εισαι οκ. οποτε στο πακετο που ανεφερα η τιμη ηταν 8500 + οτι βγαλουν απο μενα (δλδ τα αντιστοιχα). εφαρμογη και τετοια ηταν τζετ! αξιοποιηθηκε ο χωρος ΤΕΛΕΙΑ ;)

under
15-06-08, 01:49
lampisd νομιζω δεν μπορω να πω ανοιχτα που το εκανα λογω διαφημησης..... αλλα σου στελνω pm.

panagakiss
15-06-08, 14:07
φιλε τα κομματια για τη δουλεια βρισκονται ευκολα?

compact
16-06-08, 09:25
για τα αλογα που θελεις μπορεις να τα εχεις και με νιτρο!!!
απλα τα εχεις για μια κοντρα-ανοιγμα αλλα με 500ευρω εχεις 35-50 αλογα
++
ετσι ηταν και το δικο μου!!!ειχα τις επιδοσεις του 2λιτρου!!!
και μετα το εκανα 3λιτρο.
οτι θελεις να σου πω κανε μου ενα τηλ2109607277 για τα παντα!

shido
16-06-08, 10:00
οταν λεω καινουργια εννοω 0χλμ απο 330Ci valvtronic και μαζι με αυτη αλλαξαμε κεντρικο αξονα, σασμαν, εμπρος φρενα διαφορικο, εγκεφαλο καλωδιωσεις, αντιστρεπτικες ψυγειο κλπ... αναρτησεις ειχα αλλαξει ετσι και αλλιως νωριτερα γιατι ειχαν φυσικη φθορα οποτε ενταξει και αυτες αν και εαν ειναι σε καλη κατασταση οι μαμα για λιγο καιρο εισαι οκ. οποτε στο πακετο που ανεφερα η τιμη ηταν 8500 + οτι βγαλουν απο μενα (δλδ τα αντιστοιχα). εφαρμογη και τετοια ηταν τζετ! αξιοποιηθηκε ο χωρος ΤΕΛΕΙΑ ;)

ρε φιλε μου συγνωμη κιολας.σε εχω ξαναρωτησει,Σου εβαλαν κινητηρα απο 330 Ε92?

under
16-06-08, 20:10
φιλε shido δεν μπορω να πω με σιγουρια γιατι την ημερα που κουμπωθηκε το μοτερ ελειπα και ξεχασα να ρωτησω (ξερω αδαης τυπος και ετσι).... :S το μονο σιγουρο για αυτο το κινητηρα ειναι οτι ειναι valvtronic και ολα τα αλλαγμενα καινουργια.... μεχρι και την εξατμηση απο κατω αλλαξαμε και μπηκε alpina... (τελικο ειχα ηδη Bastuck οποτε αυτο παρεμεινε γιατι ειναι ωραιο με 4αποληξεις και ταχα σκασει καλα....)

shido
16-06-08, 20:45
Με μια φωτογραφια θα σου λυσουμε ολες τις αποριες
Παντως δυσκολο να ειναι 3τρο valvetronic ,ασε που δεν μπορεις να το δηλωσεις.

tasospou44
16-06-08, 20:49
παιδια εγω εχω μια 318τι 2000 κυβικα...143 αλογα και παει πολυ καλα καμια σχεση με 316...το χα στησει για πλακα με ενα φιλο και ντρεπομαι να πω διαφορες....δεν καει τιποτα(5.8-7 εκτος και 8-10 εντος) και ετσι δεν σκεφτομαι καθολου το ενδεχομενο πειραγμα της bmw διοτι μετα θα καιει πιο πολυ απο Μ3 γιατι ειχα βαλει τσιπακι σε μια 316 με 102 αλογα την εκανα και καλα 108 αλλα το καυσιμο που ετρωγε ηταν πολυ παραπανω απο την τωρινη 318....και σαφως πηγαινε πολυ χειροτερα....ΑΡΑ καταληγω.. μοντελο με επιθυμητα αλογα κατα την αγορα και ξενοιαζεις απο πειραγματα κ.τ.λ.

under
16-06-08, 21:57
shido ηδη ειμαι στις διεργασιες για δηλωση και μεχρι το τελος του μηνα θα εχει γινει.... βεβαια ειναι αλλα λεφτα απο εκει αλλα τεσπα... θα βγαλω μερικες φωτο και θα τις ποσταρω...

shido
16-06-08, 22:29
αλλο λεω εγω ομως και αλλο εσυ

manosm3
17-06-08, 09:32
φιλε shido δεν μπορω να πω με σιγουρια γιατι την ημερα που κουμπωθηκε το μοτερ ελειπα και ξεχασα να ρωτησω (ξερω αδαης τυπος και ετσι).... :S το μονο σιγουρο για αυτο το κινητηρα ειναι οτι ειναι valvtronic και ολα τα αλλαγμενα καινουργια.... μεχρι και την εξατμηση απο κατω αλλαξαμε και μπηκε alpina... (τελικο ειχα ηδη Bastuck οποτε αυτο παρεμεινε γιατι ειναι ωραιο με 4αποληξεις και ταχα σκασει καλα....)

Μηπως ειναι μαυρο το αυτοκινητο σου;

shido
17-06-08, 09:51
Επειδη εκει που εκανες την μετατροπη τυγχανει να ειμαι αρκετα συχνα και εκει φτιαχνω το αμαξι μου (μικρο πργματα μαμα ειμαι) το μοτερ σου ειναι 3λτρο Μ54 φιλε μου με τα 231 αλογα.
Δεν υπηρχε περιπτωση να σου ειχαν βαλει απο Ε9χχ μοτερ.

Φιλικα και να το χαρεις

under
17-06-08, 16:22
Μηπως ειναι μαυρο το αυτοκινητο σου;

ναι manosm3 ειναι ενα μαυρο compact με 4αποληξεις, φιμε, και εναν Bob σφουγκαρακη στο μπροστα ταμπλω.... :Ρ

φιλε shido καταλαβαινω τι λες και με την πρωτη ευκαιρια θα βαλω και φωτογραφιες.... μην ανησυχεις δεν παρεξηγω... ετσι και αλλιως και παλι καλα ειναι τα αλογατακια και ειναι και η πρωτη μου μετατροπη.... αργοτερα θα δουμε τι θα κανουμε.... ;) σευχαριστω!

manosm3
17-06-08, 19:24
ναι manosm3 ειναι ενα μαυρο compact με 4αποληξεις, φιμε, και εναν Bob σφουγκαρακη στο μπροστα ταμπλω.... :Ρ

φιλε shido καταλαβαινω τι λες και με την πρωτη ευκαιρια θα βαλω και φωτογραφιες.... μην ανησυχεις δεν παρεξηγω... ετσι και αλλιως και παλι καλα ειναι τα αλογατακια και ειναι και η πρωτη μου μετατροπη.... αργοτερα θα δουμε τι θα κανουμε.... ;) σευχαριστω!

Παταγαμε -προσπαθουσα να ακολουθησω δηλαδη- την Παρασκευη το βραδυ στη Συγγρου! :yipee:

saikoE39
17-06-08, 20:46
Παταγαμε -προσπαθουσα να ακολουθησω δηλαδη- την Παρασκευη το βραδυ στη Συγγρου! :yipee:

Τον bob δεν τον ειδα..!!!!!!!!!!!!!!!!

Φορας Μ6 ζαντικα...???????????????????????

Αν εισαι εσυ αυτο που πετυχαμε.......παει πολυ καλα το οχημα...........!!!!!!!!!!!!!!!!:icon11:


Ενταξει ημασταν και 3ατομα εμεις.....:pth::pth:

manosm3
17-06-08, 21:14
Τον bob δεν τον ειδα..!!!!!!!!!!!!!!!!

Φορας Μ6 ζαντικα...???????????????????????

Αν εισαι εσυ αυτο που πετυχαμε.......παει πολυ καλα το οχημα...........!!!!!!!!!!!!!!!!:icon11:


Ενταξει ημασταν και 3ατομα εμεις.....:pth::pth:

Εμεις οι 2 ειμαστε 1.5χ2 αρα ημασταν 4 χαχαχαχα:bananasmi

under
17-06-08, 23:26
χαχαχαχαχα ουπς!!!! :Ρ ε παιχτε ρε παιδες κανενα φως να περιμενω.... χιχιχι πλακουτσα! ε ενταξει δυσκολο να δειτε τον μπομπ... ειναι μικρουλης....

saikoE39 οχι τις κλασσικες ζαντες του compact ti sports φοραω.... ολο μα ολο το αμαξι ειναι μαμα εκτος των μπουκων απο πισω (BMW Bastuck) και τα φιμε....

saikoE39
18-06-08, 02:47
χαχαχαχαχα ουπς!!!! :Ρ ε παιχτε ρε παιδες κανενα φως να περιμενω.... χιχιχι πλακουτσα! ε ενταξει δυσκολο να δειτε τον μπομπ... ειναι μικρουλης....

saikoE39 οχι τις κλασσικες ζαντες του compact ti sports φοραω.... ολο μα ολο το αμαξι ειναι μαμα εκτος των μπουκων απο πισω (BMW Bastuck) και τα φιμε....

Οχι τοτε δεν πετυχαμε εσενα.....!!!
Αυτο που βρηκαμε ειχε Μ6 ζαντικα....:nixweiss:

compact
18-06-08, 08:34
να τι μπορει να κανει το 316 με νιτρα!!!!
σε φιλικο πατημαμε ε36 318is compressor(199hp) μεχρι τα 100 ημουν μπροστα μετα την τριτη με περασε!
αλλα γενικα πηγαινει σαν με 150hp αμαξι!!
το dyno ετσι για την ιστορια εγινε με 33 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια και οχι με 8!!που εκανε η δευτερη σειρα dyno.

manosm3
18-06-08, 11:28
Οχι τοτε δεν πετυχαμε εσενα.....!!!
Αυτο που βρηκαμε ειχε Μ6 ζαντικα....:nixweiss:

Oχι εκεινος ηταν!
Φιμε τζαμια, μαυρα μαλλια κ βγηκαμε απο πισω σου στη Συγγρου ενω ειχες ηδη "μπριζωθει" απο του Φιξ περιπου;

under
18-06-08, 18:42
Oχι εκεινος ηταν!
Φιμε τζαμια, μαυρα μαλλια κ βγηκαμε απο πισω σου στη Συγγρου ενω ειχες ηδη "μπριζωθει" απο του Φιξ περιπου;

ναι δεν θυμαμαι γιατι παιζει ναταν κανενας βλακακος μπροστα που πηγαινε οτι ναναι οποτε ναι.... αλλα ναι πανω κατω καλη περιγραφη κανεις :Ρ

lepouras2008
25-08-09, 14:54
+ 1000

Συμφωνω με τον Geo . . .

Για να το βελτιωσεις με αυτα που ειπες θελεις 2.500 κοντα 3.000 σωστα???

Κανε υπομονη και βαλε αλλα 2.000 χιλιαρικα και καντο 25αρι . . .

Εδω Θεσσαλονικη τουλαχιστον υπαρχουν αρκετα μαγαζια που να ασχωλουνται με το θεμα μετατρωπη . . .

δηλαδη ενα 25αρι εχει 5000 περιπου? και ποσα αλογα βγαζει? και εγω σκεφτομουν να το ανεβασω με διαφορους τροπους αλλα απο οτι ακουω καλυτερα μετατροπη!!!

lepouras2008
27-08-09, 23:12
xsereis kanenas poso tha bgei oloi i metatropoi... kai posao aloga bgaazei to 3.25