PDA

Επιστροφή στο Forum : Εσωτερικός Φωτισμός σε Ε46 Compact


Babis_Compact
05-08-07, 21:01
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα την βοήθειά σας για ένα Project που σκέφτομαι να κάνω στο αυτοκίνητό μου. Αφορμή ήταν η επίσκεψή μου στην αντιπροσωπεία της BMW για να δω την νέα σειρά 3 Coupe Ε92. Υπέροχο αυτοκίνητο, και ειδικότερα ένα χαρακτηριστικό του εσωτερικού του μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση: Ο εσωτερικός φωτισμός της. Κάτω από τα πλαϊνά στις πόρτες είχε κάποια led στο χρώμα των οργάνων που δημιουργούσαν έναν καταπληκτικό ατμοσφαιρικό φωτισμό στο αυτοκίνητο. (Από το bmw.gr: "Το προαιρετικό πακέτο φωτισμού κάνει πιο εύκολη και ασφαλή την επιβίβαση και αποβίβαση στο σκοτάδι: Ο δρόμος και η είσοδος φωτίζεται αποτελεσματικά. Τα φώτα στον πίσω χώρο των ποδιών, καθώς και οι λωρίδες φωτισμού στις πόρτες και στις πλαϊνές επενδύσεις δημιουργούν μία άνετη ατμόσφαιρα στο εσωτερικό.")
Αμέσως σκέφτηκα πως θα ήθελα να δημιουργήσω κάτι ανάλογο και στην Compact μου. Led, ή οτιδήποτε άλλο (όχι neon...) στο χρώμα των οργάνων (το κλασσικό πορτοκαλί - δεν γνωρίζω αν έχει κάποιο συγκεκριμένο όνομα) για τα πλαινά στις πόρτες και στον πίσω χώρω των ποδιών, που να μην φαίνονται, αλλά να δημιουργούν τον επιθυμητό φωτισμό.
Το πρόβλημα είναι, κι εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας, πως δεν έχω ξαναδεί κάτι ανάλογο σε Ε46, και δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο μαγαζί/συνεργείο/ηλεκτρολογείο που να ασχολείται με τέτοια πράγματα. Μπορώ να βρω κάπου led/λάμπες στο χρώμα των οργάνων και να προσπαθήσω σιγά σιγά μόνος μου, ή μπορώ να απευθυνθώ κάπου?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

nassosbmw1
05-08-07, 23:31
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα την βοήθειά σας για ένα Project που σκέφτομαι να κάνω στο αυτοκίνητό μου. Αφορμή ήταν η επίσκεψή μου στην αντιπροσωπεία της BMW για να δω την νέα σειρά 3 Coupe Ε92. Υπέροχο αυτοκίνητο, και ειδικότερα ένα χαρακτηριστικό του εσωτερικού του μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση: Ο εσωτερικός φωτισμός της. Κάτω από τα πλαϊνά στις πόρτες είχε κάποια led στο χρώμα των οργάνων που δημιουργούσαν έναν καταπληκτικό ατμοσφαιρικό φωτισμό στο αυτοκίνητο. (Από το bmw.gr: "Το προαιρετικό πακέτο φωτισμού κάνει πιο εύκολη και ασφαλή την επιβίβαση και αποβίβαση στο σκοτάδι: Ο δρόμος και η είσοδος φωτίζεται αποτελεσματικά. Τα φώτα στον πίσω χώρο των ποδιών, καθώς και οι λωρίδες φωτισμού στις πόρτες και στις πλαϊνές επενδύσεις δημιουργούν μία άνετη ατμόσφαιρα στο εσωτερικό.")
Αμέσως σκέφτηκα πως θα ήθελα να δημιουργήσω κάτι ανάλογο και στην Compact μου. Led, ή οτιδήποτε άλλο (όχι neon...) στο χρώμα των οργάνων (το κλασσικό πορτοκαλί - δεν γνωρίζω αν έχει κάποιο συγκεκριμένο όνομα) για τα πλαινά στις πόρτες και στον πίσω χώρω των ποδιών, που να μην φαίνονται, αλλά να δημιουργούν τον επιθυμητό φωτισμό.
Το πρόβλημα είναι, κι εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας, πως δεν έχω ξαναδεί κάτι ανάλογο σε Ε46, και δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο μαγαζί/συνεργείο/ηλεκτρολογείο που να ασχολείται με τέτοια πράγματα. Μπορώ να βρω κάπου led/λάμπες στο χρώμα των οργάνων και να προσπαθήσω σιγά σιγά μόνος μου, ή μπορώ να απευθυνθώ κάπου?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Αν πιάνουν τα χέρια σου υπάρχουν έτοιμες συστοιχίες με LED σε μπλε η λευκό (δε ξέρω για πορτοκαλί αλλά το μαθαίνουμε) που πωλούνται ανα τριάδα,μπαίνουν κατευθείαν στα 12V...υπάρχουν πολλά σχήματα,και μπορείς να κάνεις αγγέλους με αυτά τα ledακια με σχετικά μικρό κόστος και ασήμαντη κατανάλωση....ψάξε στα καταστήματα ηλεκτρονικών και θα βρεις ότι θες.!!

Babis_Compact
07-08-07, 08:50
Νάσο ευχαριστώ για τις πληροφορίες, μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω από Σεπτέμβριο που θα κατέβω Πάτρα, είναι και ένα μαγαζί εκέι στην παραλιακή που ασχολείται μόνο με LED. Κάτι θα κάνουμε λογικά.
Κάποια άλλη συμβουλή, πληροφορία παιδιά? Ξέρω ότι είναι κάτι σπάνιο, αλλά κάτι θα γνωρίζετε!

eliashan
07-08-07, 12:45
Μάλλον θα ήταν πιο σωστό να χρησιμοποιήσεις λευκά ή γαλάζια, γιατί το πορτοκαλί (αν υπάρχει) θα είναι σκοτεινό και δεδομένου ότι μιλάμε για μικρά led που ίσα-ίσα φωτίζουν, αυτά ίσως δεν θα φαίνονται καθόλου ;)

Η δική μου 116i με μαμίσιο πακέτο φωτισμού έχει λευκό φωτισμό στο σαλόνι (φωτίζει τα πόδια) και γαλάζιο στα εξωτερικά χερούλια των θυρών (φωτίζει περιφερειακά το αυτοκίνητο όταν μπαίνεις ή βγαίνεις).

VanVIC
07-08-07, 14:27
...κάτω από τα πλαϊνά στις πόρτες είχε κάποια led στο χρώμα των οργάνων που δημιουργούσαν έναν καταπληκτικό ατμοσφαιρικό φωτισμό στο αυτοκίνητο...
... καθώς και οι λωρίδες φωτισμού στις πόρτες και στις πλαϊνές επενδύσεις δημιουργούν μία άνετη ατμόσφαιρα στο εσωτερικό...

Πράγματι αυτός ο πορτοκαλί διακριτικός φωτσιμός κάτω απο τα πλαινά "χερούλια" των πορτών είναι εκπληκτικός.
Είναι ίδια απόχρωση με τον φωτισμό των οργάνων του ταμπλώ και όντως δείνει "άλλη αίσθηση" στο εσωτερικό του αυτοκινήτου.

Μακάρι να τα καταφέρεις.
Αν πετύχει, ενημέρωσέ μας.
Καλή επιτυχία.

Babis_Compact
07-08-07, 14:39
Ευχαριστώ για την ιδέα eliashan, θα δω τι παίζει από led και το επίπεδο φωτισμού τους όταν κατέβω Πάτρα, και τι μπορεί να γίνει με τις συστοιχίες και την εγκατάσταση.
VanVIC thnx, αν τελικά γίνει το project θα ενημερωθείτε!

E36 RULES!!
10-08-07, 21:48
Νάσο ευχαριστώ για τις πληροφορίες, μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω από Σεπτέμβριο που θα κατέβω Πάτρα, είναι και ένα μαγαζί εκέι στην παραλιακή που ασχολείται μόνο με LED.

Ναι, νομιζω αυτος θα σε βοηθήσει. Λες ενα με οπτικές ινες πριν τη Στροφή (με Σ κεφαλαιο) στον Α. Ανδρέα ε?

Babis_Compact
18-08-07, 13:02
Ναι, πριν τον Α.Ανδρέα. Η στροφή που λες είναι από τα πιο αγαπημένα μου σημεία στην Πάτρα..! Σε μια εβδομάδα που θα κατέβω ξανά ετοιμάζεται επίσκεψη στο κατάστημα.

BMW5S
20-08-07, 11:09
Κάτι αντίστοιχο έχω κάνει και εγώ με LED

Babis_Compact
20-08-07, 12:48
Κάτι αντίστοιχο έχω κάνει και εγώ με LED



Μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το πώς και πού το έκανες? Πάρα πολύ ωραίος ο κύκλος με τα LED!

BMW5S
20-08-07, 13:13
Τα led που χρησιμοποίησα είναι του εμπορίου έτοιμα για σύνδεση σε 12 volt. Αυτά που είναι για τον φωτισμό κάτω από την πόρτα είναι μια ευθεία ταινία με 5 ή 6 led δεν θυμάμαι ακριβώς συνδεδεμένα μεταξύ τους , και τα στρογγυλά είναι και αυτά σε μια άλλη ταινία περισσότερο με καπάκι από μπισκότα μοιάζει όπου τα led είναι τοποθετημένα κυκλικά. Η τοποθέτηση έγινε από ένα φίλο ηλεκτρολόγο που διατηρεί μαγαζί με αξεσουάρ αυτοκινήτου και ο οποίος πουλάει και τα led. Είναι πολύ εύκολη η τοποθέτηση και θα μπορούσες να την κάνεις και μόνος σου ένα πιάνουν λίγο τα χέρια σου. Μόνο θα πρέπει να προσέξεις ένα τα συνδέσεις με την πλαφονιέρα του αυτοκίνητου όπως έκανα και εγώ, ότι χρειάζεται ένας μικρός πυκνωτής που πρέπει να μπει σε σειρά στο κύκλωμα για να μπορούν τα φώτα σου (πλαφονιέρες )να παραμένουν ανοιχτό αφού κλείσεις την πόρτα για λίγη ώρα (fade out ).

Babis_Compact
20-08-07, 15:12
Φίλε μου αν μπορείς στείλε μου με pm τα στοιχεία του μαγαζιού με τα led, να περάσω μια βόλτα να δω τι παίζει, και αν μπορεί να ασχοληθεί με την εγκατάσταση που θέλω να κάνω. Ευχαριστώ!

Dark_Niaou
21-08-07, 11:00
γιατι θελετε να βάλετε λεδ και δεν το κάνετε με τα λαμπάκια της BMW που θα ειναι και στο ιδιο χρώμα με το υπολοιπο εσωτερικό; Να σας πω την αλήθεια εγω ήθελα να βάλω 2-3 λαμπάκια κάτω απο τις πόρτες του αυτοκινήτου, ετσι ωστε όταν ανοιγω την πορτα να φωτίζει το εδαφος για να βλέπεις και που πατας.....
Επεισης θα ηθελα να βάλω απο ένα λαμπάκι της BMW στα χερούλια απο τις πόρτες (απο μεσα φυσικα) με πυκνωτη, έτσι ώστε όταν ανοιγεις την πόρτα και την κλεινεις να μένουν αναμένα για μερικά δευτερόλεπτα και σιγα σιγα να σβήνουν....
Εμενα το αμαξι μου έχει κρυφό φωτισμό που οταν αναβεις τα φωτα το βραδυ 2 τέτοια λαμπάκια φωτίζουν το ταμπλό... Κατι τέτοιο θα ηθελα να κάνω επιπλέον.......

eliashan
22-08-07, 22:21
γιατι θελετε να βάλετε λεδ και δεν το κάνετε με τα λαμπάκια της BMW που θα ειναι και στο ιδιο χρώμα με το υπολοιπο εσωτερικό; Να σας πω την αλήθεια εγω ήθελα να βάλω 2-3 λαμπάκια κάτω απο τις πόρτες του αυτοκινήτου, ετσι ωστε όταν ανοιγω την πορτα να φωτίζει το εδαφος για να βλέπεις και που πατας.....
Επεισης θα ηθελα να βάλω απο ένα λαμπάκι της BMW στα χερούλια απο τις πόρτες (απο μεσα φυσικα) με πυκνωτη, έτσι ώστε όταν ανοιγεις την πόρτα και την κλεινεις να μένουν αναμένα για μερικά δευτερόλεπτα και σιγα σιγα να σβήνουν....
Εμενα το αμαξι μου έχει κρυφό φωτισμό που οταν αναβεις τα φωτα το βραδυ 2 τέτοια λαμπάκια φωτίζουν το ταμπλό... Κατι τέτοιο θα ηθελα να κάνω επιπλέον.......

Αυτό ακριβώς που περιγράφεις είναι είναι το πιο "φανερό" μέρος του πακέτου φωτισμού, τα φώτα στις πόρτες για να βλέπεις πού πατάς όταν νύχτα περπατάς :D (το οποίο πακέτο περιλαμβάνει επιπλέον πλαφονιέρα στο εσωτερικό πίσω, 4 σποτάκια ανάγνωσης, φωτισμό στα πόδια των μπροστά επιβατών, και φωτιζόμενους καθρέπτες στα σκιάδα οδηγού και συνοδηγού). Το δικό μου τα έχει όλα μαμά και δεν ασχολήθηκα αν θα μπορούσα να τα βάλω μετά. Αλλά για να το ψάχνουν τα παιδιά ίσως δεν υπάρχουν ως retrofit kit από την BMW, ή ίσως πάνε όοοολα μαζί (διάβαζε: πολλά €€€), ακόμα και αυτά που κάποιος ίσως δεν χρειάζεται :thumbsdow

Babis_Compact
24-09-07, 21:39
Update: Σε μαγαζί που ρώτησα στον Πειραιά μου είπε για 4 συστοιχίες led, πορτοκαλί, που καθεμία θα μπαίνει στο εσωτερικό ντουλαπάκι από τις πόρτες, και τα πλαϊνά πίσω, 120 ευρώ. Και άλλα 30 για τον ηλεκτρολόγο που θα τις εγκαταστήσει. Πώς σας φαίνεται? Περιμένω βέβαια απάντηση από ένα μαγαζί στην Πάτρα για συστοιχίες με λευκά, χειροποίητες, και "φιμέ" γυαλί ώστε ο φωτισμός να μην είναι έντονος.

Babis_Compact
25-01-08, 19:00
Πέρασε καιρός που δεν ασχολήθηκα καθόλου με το θέμα, δεν μου απάντησαν και ποτέ από το μαγαζί που είχα βρει μια συστοιχία με λευκά led.
Αύριο πρωί όμως θα πάω σε καλό μαγαζί για φωτισμό στην Πάτρα και θα δω τι έχουν να μου προτείνουν. Ξαναμπήκα σε Ε92 και ο εσωτερικός φωτισμός της το βράδυ είναι υπέροχος...

billparas
25-01-08, 19:15
Καλό κουράγιο φίλε περιμένω νέα γιατί κι εγώ ψήνομαι για κάτι τέτοιο

taou
26-01-08, 10:33
Κι εγώ μπάμπη μιας και έχουμε και ίδιο αυτοκίνητο...

Babis_Compact
26-01-08, 13:45
Καλησπέρα, πήγα σήμερα στον Μπαρή, πολύ εξυπηρετικός άνθρωπος, μου είπε ότι έχει κάνει αρκετές τοποθετήσεις σε αυτοκίνητα, βασικά με LED Stripes. Είπε θα κοιτάξει την Δευτέρα στην αποθήκη να δει αν έχει stock πορτοκαλί ή αν χρειάζεται να παραγγείλει, και θα μου τηλεφωνήσει, να περάσω με το αμάξι και να "σχεδιάσουμε" τι θα χρειαστεί από LED, καλωδιώσεις, πόσο θα κοστίσει κλπ.
Οπότε νεώτερα από βδομάδα.

stelmaniac
26-01-08, 14:13
Ακου Μπαμπη...

Εβαλα φως στα ποδια,μπροστα. 2 τρυπιτσες στο πλαστικο κατω απ το τιμονι και απ το ντουλαπακι αντιστοιχα.
Τοποθετηση 2 ντουι με 2 πρτοκαλι ψειριτσες και συνδεση στην πλαφονιερα γαι να σβηνουν σιγα-σιγα μαζι.
Το αποτελεσμα? ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ! Κοστος? 20 ΕΥΡΩ σε ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ!
Απο δευτερα θα ρωτησω επειδη μ αρεσει και μενα η ιδεα,αν γινεται κατι ομορφο για την πορτα,στο ιδιο χρωμα,μην κανουμε καικαμια καγκουρια!!
Παντως προσεχε μη σου φανε τα λεφτα. Πραγματικα δεν ειναι τιποτα σπουδαιο.

Nick_compact
26-01-08, 14:21
Μπάμπη σε καμιά περίπτωση μη δώσεις 150 ευρώ για αυτή τη δουλειά!

manosm3
26-01-08, 15:46
Σκεφτομαι να βαλω φωτακια παρομοια με αυτα που εχουν τα Ε39 στην πλαφονιερα. Τα πορτοκαλι της πολυ χαμηλης εντασης. Γινεται;

Babis_Compact
26-01-08, 16:14
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την βοήθειά σας. Περιμένω να δω τι κόστος θα μου πουν για τα ανταλλακτικά και την εργασία. Αν είναι υπερβολικό θα κάτσω να το κάνω μόνος μου. Ηλεκτρολόγος Μηχανικός σπουδάζω, για το γαμώτο στην τελική!

stelmaniac
26-01-08, 16:19
Αντε ρε μπαμπη βρες το να το πεις και σε μας. Οσο για το Μανο με το πορτοκαλι της πλαφονιερας(αεροπορικου τυπου) ειναι φανταστικο,το εχουν και τα 46αρια αλλα πρεπει να ναιι δυσκολο.Θα ρωτησω και γω..

Babis_Compact
26-01-08, 16:22
Σκεφτομαι να βαλω φωτακια παρομοια με αυτα που εχουν τα Ε39 στην πλαφονιερα. Τα πορτοκαλι της πολυ χαμηλης εντασης. Γινεται;

Μάνο έχεις κάποια φωτό να καταλάβω τι εννοείς? Δεν το έχω προσέξει σε όσες Ε39 έχω μπει.

stelmaniac
26-01-08, 17:03
Μάνο έχεις κάποια φωτό να καταλάβω τι εννοείς? Δεν το έχω προσέξει σε όσες Ε39 έχω μπει.

Δεν ξερω αν υπαρχει στις ε39 αλλα στα 46αρια βρισκεται στο μαυρο κουμπι που αναβει την πλαφονιερα.Την ημερα δε φαινεται τιποτα, οταν ομως βραδιασει, με το αναμα των φωτων βγαινει απ τα πλαινα του κουμπιου ενα πολυ αχνο πορτοκαλι φως που πεφτει πανω στο λεβιε ταχυτητων. Οπως στ αεροπλανα, απιθανο!!!!:bowdown:

demis_330
26-01-08, 17:46
Στο 46άρι το δικό μου έχει αυτά τα 2 φωτάκια σε πορτοκαλί χρώμα, που φέγγουν στο λεβιέ ταχυτήτων.

Πάρτε μάτι 2 φώτος...

manosm3
26-01-08, 17:52
Δεν ξερω αν υπαρχει στις ε39 αλλα στα 46αρια βρισκεται στο μαυρο κουμπι που αναβει την πλαφονιερα.Την ημερα δε φαινεται τιποτα, οταν ομως βραδιασει, με το αναμα των φωτων βγαινει απ τα πλαινα του κουμπιου ενα πολυ αχνο πορτοκαλι φως που πεφτει πανω στο λεβιε ταχυτητων. Οπως στ αεροπλανα, απιθανο!!!!:bowdown:

Αυτο ακριβως εχει και στα 39αρια.

taou
09-02-08, 18:56
Ας επαναφέρω το θέμα. Αυτά στον καθρεύτη τα έχουν και τα compact αλλά αν πούμε ότι βάζουμε φωτισμό κάτω στα πόδια, αυτά θα πρέπει να είναι μόνιμα αναμένα η να σβήνουν μαζί με το φως της καμπίνας;

Tsakirakos
09-02-08, 20:57
μονιμα αναμμενα οταν εχεις αναμμενα και τα φωτα πιστευω θα ειναι πολυ ομορφα φιλε...
αν κανεις κατι τετοιο ενημερωσε. θα ηθελα να το κανω και εγω

stelmaniac
09-02-08, 22:11
Ας επαναφέρω το θέμα. Αυτά στον καθρεύτη τα έχουν και τα compact αλλά αν πούμε ότι βάζουμε φωτισμό κάτω στα πόδια, αυτά θα πρέπει να είναι μόνιμα αναμένα η να σβήνουν μαζί με το φως της καμπίνας;

Φιλε η συνδεση παιζει ρολο.Αν συνδεθουν με την πλαφονιερα θα αναβουν παντα μαζι μ αυτην και θα σβηνουν σιγα-σιγα οπως και η πλαφονιερα.
Αν συνδεθουν να αναβουν με τα φωτα ενδεχεται να σε κουραζουν τη νυχτα. Εγω στην αρχη τα συνδεσα με τα φωτα και με κουραζαν,εβλεπα συνεχεια τα ποδια μου, οποτε τα αλλαξα και τα βαλα στη πλαφονιερα και ειναι μια χαρα. Α, και κατι αλλο...Αν σβησεις την πλαφονιερα για να μην αναβει καθολου, στα ποδια θα αναβουν. Και ετσι ειναι ωραια,δοκιμασε το.

Tasulis
02-03-08, 19:11
Να ρωτησω κάτι και έγω. Μέχρι την πλαφονιέρα το καλώδιο πως έφτασε????? Η πηρες ρευμα απο αλλού???

taou
02-03-08, 20:22
Δεν το έχω κάνει ακόμα, αλλά μου είπαν ότι μπορείς να πάρεις από την πόρτα. Στο κουμπί που έχει για να καταλαβένει η πλαφονιέρα ότι έκλεισες την πόρτα.

gyiama
02-03-08, 20:33
αν μιλαμε για ε46 παντα,η πορτεσ δεν εχουν κουμπι οπωσ ειναι στα πιο πολλα αυτοκινητα ο διακοπτησ τησ μπλαφονιερασ ειναι μεσα στην κλειδαρια πανω στην πορτα οποτε ειναι λιγακι δυσκολο αυτο γιατι θα πρεπει να ξηλωθει ολη η ταπετσαρια τησ πορτασ να περασει το καλωδιο μεσα απο την πορτα και απο την φυσα τησ πορτασ με την φισουνα και να καταληξει οπου θελουμε.ειναι λιγο ζορικα

stelmaniac
02-03-08, 21:55
αν μιλαμε για ε46 παντα,η πορτεσ δεν εχουν κουμπι οπωσ ειναι στα πιο πολλα αυτοκινητα ο διακοπτησ τησ μπλαφονιερασ ειναι μεσα στην κλειδαρια πανω στην πορτα οποτε ειναι λιγακι δυσκολο αυτο γιατι θα πρεπει να ξηλωθει ολη η ταπετσαρια τησ πορτασ να περασει το καλωδιο μεσα απο την πορτα και απο την φυσα τησ πορτασ με την φισουνα και να καταληξει οπου θελουμε.ειναι λιγο ζορικα

Ωπα ρε παιδια,μην πνιγεστε σε μια κουταλια νερο. Τι ξηλωμα ταπετσαριες κι αλλες καταστροφολογιες ειν αυτες?? Ενα κομματακι καλωδιο απο το διακοπτη αριστερα που αναβει το λαμπακια στην πλαφονιερα. Το καλωδιο περνα μεσα απο το λαστιχο της κασας της πορτας.Αυτο ειναι ολο!

stelmaniac
02-03-08, 21:56
Ωπα ρε παιδια,μην πνιγεστε σε μια κουταλια νερο. Τι ξηλωμα ταπετσαριες κι αλλες καταστροφολογιες ειν αυτες?? Ενα κομματακι καλωδιο απο το διακοπτη αριστερα που αναβει το λαμπακια στην πλαφονιερα. Το καλωδιο περνα μεσα απο το λαστιχο της κασας της πορτας.Αυτο ειναι ολο!

Συντακτικο λαθος...
Απο τα λαμπακια που θα βαλετε μεχρι την πλαφονιερα, αυτο ειναι το σωστο...

Tasulis
03-03-08, 11:21
Αρα το καλώδιο θα κάνει ολη την διαδρομή. Πορτα, λαστιχο πορτας, προς τα πανω, ταπετσαρια, πλαφονιερα.
Καπως περιεργο ακουγεται.