PDA

Επιστροφή στο Forum : zadolastixa


sector
09-08-07, 13:54
θα ηθελα να ροτισω κατι που οσο χαζο και να φενεται πιστεψτε με δεν ειναι!!!

ποροσπαθω εδω και πολη καιρο να βγαλο τα τασια απο τους τροχους κα να φορεσω 4 ολοκενουρια παπουτσακια!!! το θεμα ειναι οτι σε οπιον ζαντα κιαν εχω πει ολοι μου δινουν τις 16αρες BORBET με μεγαλη πατουρα!!! το θεμα ειναι οτι ενω αυτες οι ζαντες ειναι πολι ωρεαις ειναι παρα πολι ακριβες! υπαρχει κατι αλλο που θα πμωρουσα να βαλω σε τετραμπουλονο καρε? η τελικα να χρεοθω για να βαλω τιν πιο πολιφορτεμενη ζαντα για E30?????????

tsouk
09-08-07, 14:10
θα ηθελα να ροτισω κατι που οσο χαζο και να φενεται πιστεψτε με δεν ειναι!!!

ποροσπαθω εδω και πολη καιρο να βγαλο τα τασια απο τους τροχους κα να φορεσω 4 ολοκενουρια παπουτσακια!!! το θεμα ειναι οτι σε οπιον ζαντα κιαν εχω πει ολοι μου δινουν τις 16αρες BORBET με μεγαλη πατουρα!!! το θεμα ειναι οτι ενω αυτες οι ζαντες ειναι πολι ωρεαις ειναι παρα πολι ακριβες! υπαρχει κατι αλλο που θα πμωρουσα να βαλω σε τετραμπουλονο καρε? η τελικα να χρεοθω για να βαλω τιν πιο πολιφορτεμενη ζαντα για E30?????????

700 ευρω για 16αρες δεν ειναι και τοσα πολλα νομιζω.

God
09-08-07, 14:12
θα ηθελα να ροτισω κατι που οσο χαζο και να φενεται πιστεψτε με δεν ειναι!!!

ποροσπαθω εδω και πολη καιρο να βγαλο τα τασια απο τους τροχους κα να φορεσω 4 ολοκενουρια παπουτσακια!!! το θεμα ειναι οτι σε οπιον ζαντα κιαν εχω πει ολοι μου δινουν τις 16αρες BORBET με μεγαλη πατουρα!!! το θεμα ειναι οτι ενω αυτες οι ζαντες ειναι πολι ωρεαις ειναι παρα πολι ακριβες! υπαρχει κατι αλλο που θα πμωρουσα να βαλω σε τετραμπουλονο καρε? η τελικα να χρεοθω για να βαλω τιν πιο πολιφορτεμενη ζαντα για E30?????????

Φιλε μου επειδη ειχα το ιδιο προβλημα με σενα...4Χ100 καρε με offset 20-25 που εχουν τα Ε30 και μαλιστα σε μικρο μεγεθος δεν υπαρχει πλεον στην αγορα. Θα πρεπει η να βαλεις αποστατες (μην το κανεις) η να πας σε 16-17 ιντσες ζαντα με μικρο προφιλ λαστιχο που και παλι θα βρεις δυσκολα και συνηθως ακριβα κομματια (πχ Keskin KT4).

Για 16 και 17 ιντσων ζαντες, οικονομικες της Ace αλλα 5 μπρατσες και αρκετα ανοιχτες ζαντες μπορω να σε στειλω καπου να δεις. Τις 17" τις φορουσα εγω, οι 16" ειναι ακομα πιο ανοιχτες (λεπτοτερα μπρατσα).

E36 RULES!!
10-08-07, 22:54
παλι θα βρεις δυσκολα και συνηθως ακριβα κομματια (πχ Keskin KT4).


Ειναι θεοβαριες, μην τις βάλεις! Μου το έχει πει γνωστης με ενα κοκκινο Ε30 (που τώρα θέλει και κατι αυτοκολλητάκια, εεεε :dance::dance:??)

xaros
11-08-07, 01:37
9.64 kgr βαρος η 8*17 δεν μου φενεται υπερβολικο
www.keskin-tuning.com

God
11-08-07, 03:07
9.64 kgr βαρος η 8*17 δεν μου φενεται υπερβολικο
www.keskin-tuning.com

Η 8Χ17 δεν μπαινει στα Ε30, βρισκει αμα δεν γυρισεις φτερα. Μεχρι 7.5Χ17 παιρνει, τις οποιες δεν σταματησε μονο το 20 οφσετ, σταματησε ΟΛΗ την παραγωγη. Μονο αμα βρεις στοκ η βαλεις 8Χ17 σε 30 οφσετ με γυρισμενα φτερα και 5μμ αποστατη και βοηθεια παναγια μου να τραβηξει γιατι θα βαλεις λαστιχα που αρμοζουν σε dodge και SLR. 225/35 στην καλυτερη των περιπτωσεων.

Για το βαρος δεν ξερω που το ειδες αλλα η 7.5Χ17 ηταν κοντα στα 11 κιλα στην ζυγαρια πανω, το οποιο ειναι ΠΟΛΥ για ζαντα για Ε30. Αυτος ηταν ο κυριος λογος που δεν τις εβαλα εγω, να πληρωσω μια ζαντα 1000 ευρω και να μην μπορω να κανω μια προσπεραση παει πολυ. Οι 17" που φοραγα εγω ηταν 8.5 κιλα και παλι βαριες τις εβρισκα!


Δεν ειναι το προβλημα το βαρος αλλα το που βρισκεται. Οσο μεγαλωνει η ζαντα παει και πιο κοντα στο στεφανι. Επισης οσο μεγαλωνει το φαρδος τοσο πιο βαρυ το στεφανι. Και οσο μεγαλωνει το υψος, τοσο πιο εξω το βαρος! Αυτο ειναι προβλημα. Οι Alpina που εβαλα ειναι 16", πιο βαριες κατα μισο κιλο απο τις 17" που φορουσα και παλι ειμαι πολυ καλυτερα γιατι οι Alpina εχουν πολυ απο το βαρος στο κεντρο τους...



ΥΓ. Προς E36 Rules!! : Απορω σε ποιο καθαρμα απευθυνεσαι...:bananasmi

Christos 330i ///M
11-08-07, 10:40
Του αδερφου μου φοραει keskin kt4 7.5 με 9.5 16 . . .

Πριν φορουσε τις Borbet A παλι ιδια δισταση . . .

Δεν μου φανηκε να εκοψε τοσο πολυ λογου βαρους . . .

Σε ενα αμαξι οπως το Ε 30 επιβαλεται η ζαντα να εχει χειλος . . .

Δηλαδη να βαλει OZ leggera που φοραν τα saxoralla για βαρος ; ; ;

Αδερφε ριξε τα Borbet επανω . . .

Και οχι 17 στο Ε 30 ειναι θανατος μεχρι 16 . . .

E30_318is
11-08-07, 11:02
Τσέκαρε λίγο το garage μου, φοράω borbet T που δεν έιναι και τόσο πολυφορεμένες όσο οι Α και καλό θα ήταν να αποφύγεις τις πολύ φαρδιές πίσω που μόνο μόυρη προσφέρουνε και σου κάνουν τα αυτοκίνητο πιο υποστροφικό

xaros
11-08-07, 13:45
god απο κεκτημενη ταχυτητα εψαξα για Ε36
για 4*100 με ΕΤ35 δινει βαρος 11.6 το επισημο site την ΚΤ4

DaywalkeR
11-08-07, 13:54
Επισης μπορεις να ψαξεις και για AZEV...

God
11-08-07, 14:34
Του αδερφου μου φοραει keskin kt4 7.5 με 9.5 16 . . .

Πριν φορουσε τις Borbet A παλι ιδια δισταση . . .

Δεν μου φανηκε να εκοψε τοσο πολυ λογου βαρους . . .

Σε ενα αμαξι οπως το Ε 30 επιβαλεται η ζαντα να εχει χειλος . . .

Δηλαδη να βαλει OZ leggera που φοραν τα saxoralla για βαρος ; ; ;

Αδερφε ριξε τα Borbet επανω . . .

Και οχι 17 στο Ε 30 ειναι θανατος μεχρι 16 . . .


Tα 17" ειναι θανατος και οχι τα 16Χ9.5 που η καθε ζαντα ζυγιζει οσο δυο δικες μου με τιποτα 245 λαστιχα πισω? Αμα τα 17x7 ειναι θανατος, τα 16x9.5 στη προκειμενη περιπτωση ειναι οι καβαλαρηδες της αποκαλυψης!

Μια χαρα ειναι τα 17Χ7 που φοραγα, ουτε εκοβε πολυ ουτε τιποτα. Αμα κοψει μπορει και να μην το καταλαβεις σε ενα αμαξι με πολυ ροπη αλλα σε ενα 4-κυλινδρο ειδικα θα δεις και τα ρεμπριζ να πεθαινουν και την καταναλωση να χτυπαει ταβανι!

Μαλλον δεν καταλαβε διαφορα γιατι οι Borbet A με τις Keskin KT4 αμφιβαλλω αν εχουν μεγαλες διαφορες βαρους, ισα ισα πιστευω οτι οι πρωτες ειναι πολυ βαριες! Για βαλε 15" BBS μαμα με 195x55 η 205x50 λαστιχα και ελα να μου πεις τι θα γινει με τα ρεμπριζ και την καταναλωση (αμα δεν ειναι κανενα τουμπανο και τα δυαλισει σε 1 γκαζια).

ΥΓ, οχι και τις Leggera, τις εχω δει σε Ε30 με 2 δαχτυλα αποστατη κιολας ο τυπος και ηταν πατος...αλλα οι ελαφριες ζαντες κακο δεν κανουν αμα ειναι καλη ποιοτητα και αμα του αρεσουν εμενα μου περισσευουν.

ΥΓ2. Τιποτα δεν επιβαλλεται. Εμενα η τεραστια πατουρα πχ δεν μου αρεσει. Γουστα ειναι ολα. Περι ορεξεως...τυροπιτακια!


Edit και ΥΓ3. Ναι μπαινουν και οι Azev, 5-μπρατσες, δεν θυμαμαι τον τυπο.

e30sotiris
11-08-07, 16:03
παιδια οι borbet ειναι φανταστηκες στο ματι της εχω στο ε30 και εχω και bbs της μαμα που ειναι οτι καλυτερο για κρατημα και συμπεριφορα για το ε30 και της εχω στο υπογειο και μερικες φορες το σκεφτομαι να ξαναβαλω της ββς γιατι η βορβετ ειναι 9.5 μπροστα και πησω και 16 δεν εχεις ωμος και τα καλυτερα αποτελεσματα απο κρατηματα με 215 λαστηχο και ασε που θελεις και ενα καρο λεφτα για λαστηχα.

DaywalkeR
11-08-07, 16:27
Για βαλε 15" BBS μαμα με 195x55 η 205x50 λαστιχα

Οι μαμα 15αρες BBS που φοραω κι εγω δεν εχουν 205χ50 αλλα 205χ55... και ειναι οντως οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις αλλα και η Borbet Α οπως και η AZEV A ειναι πανεμορφες και αν δεν σε ενδιαφερουν τοσο οι επιδοσεις και θελεις και λιγο πουλ μουρ πας κατευθειαν εκει

God
11-08-07, 17:06
Οι μαμα 15αρες BBS που φοραω κι εγω δεν εχουν 205χ50 αλλα 205χ55... και ειναι οντως οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις αλλα και η Borbet Α οπως και η AZEV A ειναι πανεμορφες και αν δεν σε ενδιαφερουν τοσο οι επιδοσεις και θελεις και λιγο πουλ μουρ πας κατευθειαν εκει

Ορθο, τα Ε30 φορουσαν απο μαμα ειτε 195/65/14 ειτε 195/60/14 οποτε με τα βηματα ψιλο-μπερδευονται ολοι. Και το 205/55 ειναι μια χαρα σε 15" με ελαχιστα μακρυτερο βημα.

Christos 330i ///M
11-08-07, 17:11
Δηλαδη ρε God . . .

Προτιμας 17 αρες με προσθηκη ετσι ???

Δοκιμασαμε και αυτο δεν λεει να εχεις υποστροφη για χαζομαρες εσυ τι λες???

Ειπα 9χ16 με 225-40 πισω . . .

Καθεται μια χαρα . . .

Δεν ξερω κατα ποσο η Ace που φορας αν σου εκοψαν η οχι . .

Του αδερφου μου παντως δεν ειδε διαφορα με τα leggera . . .

Και που εισαι επηδει μαλλον δεν ξερεις . . .

Του αδερφου μου ειναι Μ40 2.700 eta με μπλοκ απο 25 αρι με εκκεντροφορο δευτερου σταδιου και φουλ χταποδακι μεχρι πισω . . .

Λες να εκοψε αυτο το μοτερ με την ροπη και την δυναμη που εχει ???

Τελος παντων ο καθενας οπως νομιζει . . .

God
11-08-07, 17:27
Δηλαδη ρε God . . .

Προτιμας 17 αρες με προσθηκη ετσι ???

Δοκιμασαμε και αυτο δεν λεει να εχεις υποστροφη για χαζομαρες εσυ τι λες???

Ειπα 9χ16 με 225-40 πισω . . .

Καθεται μια χαρα . . .

Δεν ξερω κατα ποσο η Ace που φορας αν σου εκοψαν η οχι . .

Του αδερφου μου παντως δεν ειδε διαφορα με τα leggera . . .

Και που εισαι επηδει μαλλον δεν ξερεις . . .

Του αδερφου μου ειναι Μ40 2.700 eta με μπλοκ απο 25 αρι με εκκεντροφορο δευτερου σταδιου και φουλ χταποδακι μεχρι πισω . . .

Λες να εκοψε αυτο το μοτερ με την ροπη και την δυναμη που εχει ???

Τελος παντων ο καθενας οπως νομιζει . . .

Ποτε ειπα εγω για προσθηκη η για υποστροφη? Εγω ισα ισα οταν λενε για προσθηκες τους κοβω τα ποδια! Για το υποστροφη/υπερστροφη, ουτε με ενδιαφερει, και γουστο ειναι του καθενος να το ρυθμιζει οπως του αρεσει. Διαβασε καλα τι λεω.

Οι 17" που φοραγα ηταν ET25, ακριβως του Ε30. Κουτι. ΠΟΤΕ δεν θα εβαζα ζαντα ουτε με χιλιοστο προσθηκη. 17" με 4Χ100 καρε και οφσετ 20-25 βρισκεις, μικρες δεν βρισκεις πλεον.

Ειπες 16Χ7.5 μπροστα και 16Χ9.5 πισω. 225/40/16 δεν μπαινει σε 9.5 φαρδος ζαντα, οποιος στο εβαλε ειναι απλως κανιβαλλος και ειναι επικυνδυνο το αμαξι να ξεζανταρει το λαστιχο οποτε του την σφυριξει. Αυτο ειναι ακρως επικινδυνο.

Ο αδερφος σου μπορει να μην ειδε αισθητη διαφορα (αν οντως εβαλε και τις leggera πανω που πριν λιγο το ειπες με παραδειγμα για σαξοραλλα λες και ηταν ξεπεσμος, τωρα τις φορεσε ο αδερφος σου οντως τυχαιως?) γιατι κατα τα λεγομενα σου εχει περι τα 220 αλογα και 30 κιλα ροπη τουλαχιστον. Αυτη ειναι τρελη δυναμη για Ε30, που να καταλαβει διαφορα σε κοψιμο και καταναλωση, και τον κ0λ0 του παει και καιει τον αγλαιωρα ετσι και αλλιως! Δεν εχουν ολοι τετοια μοτερ. Αμα τις βαλεις σε ενα Μ40 1.6 βλεπεις τη διαφορα ευκολα, ειδικα στα χαμηλα. Που να δεις το δικο μου πως παει με τις ρεζερβες, και ας ειναι σιδερενιες. Οποτε μην τα βαζεις ολα στο ιδιο τσουβαλι τοσο ευκολα. Ευκολα προτεινεις κατι που φοραει ο αδερφος σου, αλλα ουτε σκεφτεσαι οτι εχει την διπλασια ροπη και ιπποδυναμη απο το παιδι που ρωταει!

Christos 330i ///M
11-08-07, 19:13
Λοιπον. . . .

Οι 17 αρες μπηκαν για δυο μερες ετσι για δοκιμη . . .

Γιατι λογου της δουλεις μου περασαν απο τα χερια μου . . .

Ασε που το 99% που βαζουν 17 αρες σε Ε 30 τις πουλαν με την μια για να επαναφερουν το αυτοκινητο τους στα φυσιολογικα επιπεδα με 15 αρες αντε 16 αρες . . .

Γιατι περα που γινεται αρκετα ψηλο μετα αντε να αντεξεις τα γκαπα γκουπα . . .

Χωρια που αν μπουν σε κανενα τετρακυλινδρακι θελει και βοηθεια για να περπατησει . . .

Γι'αυτο και ο κατασκευαστης δινει 15 αντε 16 . . .

Στο 9.5 χ16 γραψε λαθος διοτι ειναι 9χ16 που 225-40 το φουσκωνει ανετα και δεν θα βγει απο διπλα μην φοβασαι . . .

Δεν εβαλα σε κανενος τσουβαλι μαζι με του αδερφου μου το εφερα σαν ενα απλο παραδειγμα διοτι εχουμε κανει διαφορες δοκιμες και γνωριζουμε οτι σε Ε 30 αποκλειεται η 17αρα ειναι κανονας το αμαξι γινεται σχεδον καγκουρια (χωρις να θιξω κανεναν) . . .

Εσυ 17 δεν ειχες με το σωστοτερο οφσετ ; ; ;
Που ειναι τωρα ; ; ;

Μηπως σε λιγο θα βαλεις και τις σιδερενιες που ειπες; ; ;

Δεν λεω απο καυσιμο ρουφαει το 2.700 αλλα ρε φιλε οι μαγκιες πλερω . . .

Δεν μπορει να θες και γκαζακι και οικονομια τοτε θα ειχαμε ολοι 1600-1800 . . .

Και οχι και κανιβαλος (συγκρατησου συζητηση κανουμε) . . .


Και στην τελικη ρε GOD στειλε μου καλυτερα pm να τα πουμε καλυτερα γιατι ξεφυγαμε . . .

Να τον αφησουμε να βαλει μια ομορφη ζαντα στο Ε 30 του και να τελειωνει το θεμα . . .

Υ.Γ Παντως 205-45-16 εμπρος με 225-40-16 πισω ειναι μια πολυ καλη επιλογη για Ε 30 . . .

Περα που στον δρομο εχει φοβερο πατημα θα το ευχαρηστηθεις . . .

Υ.Γ 2 Για παραπανω μην σκεφτεσαι γιατι θα βρεθεις στην δυσαρεστη θεση να θες να της πουλησεις . . .

DaywalkeR
11-08-07, 20:30
Λοιπον κατ αρχην το αμαξι του μανωλη (αδερφος χριστου) δεν εχει ουτε 220 αλογα ουτε 30 κιλα ροπης, κανε ενα search για να δεις τι εχει μαμα το eta και υπολογισε μετα τι μπορει να παρει με αυτα που εχει πανω, κατα δευτερον το τι ζαντα θα βαλει ο καθενας ειναι θεμα γουστου και προτεραιοτητων, χαρακτηρισμοι οπως κανιβαλος και επικινδυνος δεν αρμοζουν στο forum και δεν μπορεις να χαρακτηριζεις ετσι εναν επαγγελματια χωρις αποδειξεις γι αυτα που λες, οσο για τις leggera εμενα μου αρεσουν τρελλα στο Ε30 οπως και οι superturismo σε ασπρο
Τωρα ως προς το βαρος μιας ζαντας οτι πληρωσεις παιρνεις και στην τσεπη του αλλου δεν μπορει να μπει κανενας μας, εγω μεχρι και ακρα ημουν ετοιμος να αλλαξω για να βαλω την ζαντα παρακατω, και δεν υπολογιζα ουτε αποστατες ουτε τιποτα απο την στιγμη που ειχα γκ@υλωσει


http://www.keiracing.com/wheels_kruze_gb.html

Αλλα ειπαμε οι 17αρες ειναι απαγορευμενος καρπος για τις γριουλες μας...

God
11-08-07, 21:31
Λοιπον. . . .

Οι 17 αρες μπηκαν για δυο μερες ετσι για δοκιμη . . .

Γιατι λογου της δουλεις μου περασαν απο τα χερια μου . . .

Ασε που το 99% που βαζουν 17 αρες σε Ε 30 τις πουλαν με την μια για να επαναφερουν το αυτοκινητο τους στα φυσιολογικα επιπεδα με 15 αρες αντε 16 αρες . . .

Γιατι περα που γινεται αρκετα ψηλο μετα αντε να αντεξεις τα γκαπα γκουπα . . .

Χωρια που αν μπουν σε κανενα τετρακυλινδρακι θελει και βοηθεια για να περπατησει . . .

Γι'αυτο και ο κατασκευαστης δινει 15 αντε 16 . . .

Στο 9.5 χ16 γραψε λαθος διοτι ειναι 9χ16 που 225-40 το φουσκωνει ανετα και δεν θα βγει απο διπλα μην φοβασαι . . .

Δεν εβαλα σε κανενος τσουβαλι μαζι με του αδερφου μου το εφερα σαν ενα απλο παραδειγμα διοτι εχουμε κανει διαφορες δοκιμες και γνωριζουμε οτι σε Ε 30 αποκλειεται η 17αρα ειναι κανονας το αμαξι γινεται σχεδον καγκουρια (χωρις να θιξω κανεναν) . . .

Εσυ 17 δεν ειχες με το σωστοτερο οφσετ ; ; ;
Που ειναι τωρα ; ; ;

Μηπως σε λιγο θα βαλεις και τις σιδερενιες που ειπες; ; ;




Βρε συ...εσυ λες οτι φοραει 225/40 πισω, οι 17Χ7 φορανε 205/45 και κοπαναει με τις 17" που μαλιστα το βαρος της ζαντας θα ηταν πολυ μα πολυ ελαφρυτερο? Εγω τις εβγαλα γιατι βρηκα τις Alpina γνησιες, ιδιο ειναι? Μια χαρα τις ειχα 1 χρονο. Ετσι μου την βαρεσε και ηθελα Alpina η BBS, το παιδι που πηρε τις δικες μου (γκρι 325) χαρες εκανε που του παταει καλυτερα και χωραγαν τα Brembo χωρις αποστατες. Mε τις 17" τραβηξα την φωτο στο γκαραζ μου, οσο και να εκλεβε, καλα πατησε 240...οτι ειχε κοψει λογω βηματος ειχε κοψει, αλλα αμα εβαζα 16Χ9 πισω με 225/40 σιγουρα δεν θα μπορουσε να φορτωσει ουτε την 4η!

Στο κατω κατω λες να τις εβαλα, να ειχα προβληματα και να τις προτεινω σε αλλον? Ψυχοπαθης που θελω το κακο του αλλου σου μοιαζω?


Δεν λεω απο καυσιμο ρουφαει το 2.700 αλλα ρε φιλε οι μαγκιες πλερω . . .

Δεν μπορει να θες και γκαζακι και οικονομια τοτε θα ειχαμε ολοι 1600-1800 . . .

Και οχι και κανιβαλος (συγκρατησου συζητηση κανουμε) . . .

Καλα κανει και ρουφαει και μαγκας αυτος που το εχει, τα λεφτα μου εκλεψε και το πληρωνει? Αλλα δεν μπορεις να πιασεις ενα τετοιο αμαξι που ρουφαει τα αντερα του και εχει μια ροπη απο εδω ως την Σερβια, οι βαλβιδες του κλεινουν και δεν κλεινουν στον κυκλο του εκκεντροφορου και να περιμενεις να σου δειξει διαφορα καταναλωσης απο την ζαντα. Ενα νορμαλ αυτοκινητο δειχνει και μαλιστα πολυ. Αυτο επρεπε να σκεφτεις, οτι δεν ειναι ολα τα Ε30 σαν του αδερφου σου και δεν γουσταρουν ολοι να πληρωνουν για να ειναι μαγκες.

ΥΓ. Κανιβαλλος, για τον λαστιχα που θα τα εβαζε αναφερομαι γιατι μονο ετσι θα επρεπε να λεγεται αμα πηγαινε σε 16Χ9.5 να βαλει 225/40 λαστιχο, αλλα το διορθωσες μονος σου.

Λοιπον κατ αρχην το αμαξι του μανωλη (αδερφος χριστου) δεν εχει ουτε 220 αλογα ουτε 30 κιλα ροπης, κανε ενα search για να δεις τι εχει μαμα το eta και υπολογισε μετα τι μπορει να παρει με αυτα που εχει πανω, κατα δευτερον το τι ζαντα θα βαλει ο καθενας ειναι θεμα γουστου και προτεραιοτητων, χαρακτηρισμοι οπως κανιβαλος και επικινδυνος δεν αρμοζουν στο forum και δεν μπορεις να χαρακτηριζεις ετσι εναν επαγγελματια χωρις αποδειξεις γι αυτα που λες, οσο για τις leggera εμενα μου αρεσουν τρελλα στο Ε30 οπως και οι superturismo σε ασπρο

Εχει 220 αλογα τουλαχιστον και 30 κιλα ροπη. ΕΤΑ με καπακι απο 325 εχει ολη την ιπποδυναμη του 325 με ολη την ροπη του ΕΤΑ, συν κατι ψιλα. Βαλε και τα λοιπα (εκκεντροφορους *2ρου* σταδιου και εξατμισεις) και μαλλον συντηρητικος ημουν. Δυστυχως ξερω τα Ε30 καλυτερα και απο αυτον που τα σχεδιασε...πολυ διαβασμα, πολλες ωρες, πολλα λεφτα και πολλα πειραματα.

Για το θεμα ζαντα συμφωνω απολυτως. Περι ορεξεως οπως ειπα, τυροπιτακια.

Για το θεμα κανιβαλλος, τι αποδειξεις θελεις? Παρε ενα 225/40 λαστιχο και βαλτο σε 16x9.5 αμα μπορεις! :icon18:
(οτι θα μπει θα μπει, το θεμα ειναι οτι θα κανει κενο στο χειλος και δεν θα το βγαλεις εσυ οποτε θελεις αλλα θα βγει οποτε θελει αυτο)

Η ζαντα δεν ειναι παντα οτι πληρωσεις παιρνεις, ειναι και θεμα γουστου. ΠΧ οι 5-μπρατσες που φοραγα ειναι σχετικα φτηνες, γερες ζαντες, ελαφριες αλλα την 'μουρη' των Keskin δεν την ειχαν, μην τρελαθουμε.


Στην τελικη το γυρισαμε αμα τραβαει και πινει το αμαξι του Μανωλη...και τραβαει και πινει και καλα κανει. Για 318is μιλαμε τωρα. Ναι, αμα γουσταρει ας παει να βαλει 18Χ10 πισω, αλλα μην το συγκρινουμε με κανενα Χ5 και λεμε και μικρες ειναι και δεν θα κοψει...

DaywalkeR
11-08-07, 21:40
Αν ειδες καλα δεν ειναι 9μισαρα η ζαντα αλλα 9αρα οπως διορθωσε ο χριστος, κατα δευτερον το ετα εχει 24 κιλα ροπης και στην καλυτερη 127 αλογα για την ακριβεια με τις μετατροπες που ανεφερε ο χριστος δεν ξεπερναει τα 180 αλογα και τα 25 κιλα ροπης.
Τωρα για τον χαρακτηρισμο κανιβαλος θα στο ξαναπω, επειδη το εχω δει το αυτοκινητο και δουλευει μια χαρα και το λαστιχο καθεται μια χαρα στην ζαντατο μονο μειονεκτημα που θα μπορουσες να καταλογισεις ειναι το γεγονος οτι δεν προστατευεται η ζαντα απο τυχον πεζοδρομια, ολα τα αλλα ειναι αμπελοφιλοσοφιες του υπολογιστη

Christos 330i ///M
11-08-07, 21:43
Δηλαδη ρε φιλε εσυ εφτιαξες τα Ε 30 ε ; ; ;

Η γι'αυτο εβαλες 17 αρα στο δικο σου ; ; ;

Τοτε πως δεν ξερεις τι απαγωρευεται να βαλεις 17 σε Ε 30 ???

Γιατι χανεται ολο το πατημα ; ; ;

Για πες μου βαλε μια ζαντα με 40 προφιλ και μια αλλη με 45 με ποιο προφιλ θα πηγαινει καλυτερα ; ; ;

Και οπως τα ειπες διαβασες και μπραβο σου στην πραξη εκανες κατι ρε παιδι μου ; ; ;

Ναι πατησε 240 με καμια κατηφορα απο εδω μεχρι την Αυστραλια το πιστευω . . .

Αλλα μην φευγεις απο το θεμα μας εδω λεμε για το τι ειναι καλυτερο σε ενα Ε 30 και οχι τι τελικη εβγαλε το 18αρι σου καλα God???

Μαλιστα η 4η δεν θα φωρτονει με 16αρα ζαντα το ακουσαμε και αυτο . . .

Δες τα βιβλια σου καπου εχεις λαθακι αγορινα . . .

Μην το πεις πουθενα αλλου αυτο και σε κοροιδευουν ας μεινει μεταξυ μας οκ???

God
11-08-07, 21:43
Αν ειδες καλα δεν ειναι 9μισαρα η ζαντα αλλα 9αρα οπως διορθωσε ο χριστος, κατα δευτερον το ετα εχει 24 κιλα ροπης και στην καλυτερη 127 αλογα για την ακριβεια με τις μετατροπες που ανεφερε ο χριστος δεν ξεπερναει τα 180 αλογα και τα 25 κιλα ροπης.
Τωρα για τον χαρακτηρισμο κανιβαλος θα στο ξαναπω, επειδη το εχω δει το αυτοκινητο και δουλευει μια χαρα και το λαστιχο καθεται μια χαρα στην ζαντατο μονο μειονεκτημα που θα μπορουσες να καταλογισεις ειναι το γεγονος οτι δεν προστατευεται η ζαντα απο τυχον πεζοδρομια, ολα τα αλλα ειναι αμπελοφιλοσοφιες του υπολογιστη

Ναι και εγω αναφερομουν σε 9.5 οταν το ειπε γιατι 9.5 μου ειπε. Να μαντεψω οτι ειναι 9 πριν μου το πει? Ναι, σε 19Χ9 μπαινει, μπραβο.

Τα λοιπα...τα εχω δει στο δυναμομετρο. Ξερω πολυ καλα τι βγαζει αυτο το μοτερ και πως το βγαζει...210 αλογα μονο το ΕΤΑ με μπλοκ 325 και προγραμμα, απειραχτο, απο rebuilt.

DaywalkeR
11-08-07, 21:50
Αυτα μην τα λες πουθενα παραεξω, εγω ειμαι καλός ανθρωπος και δεν παρεξηγω, αλλα ενα μοτερ με 127αλογα δεν μπορει να βγαλει με καμια παναγια και χριστο και βουδα και δεν ξερω κι εγω τι αλλο θεο 100 σχεδον αλογα παραπανω,
Οπως παντα εχθρικα και καληνυχτα σαααααααααααααααααααααααααααας

Nick_compact
11-08-07, 21:52
Εγώ λέω βγείτε καμιά βόλτα Σαβατόβραδο που είναι και μην φαγώνεστε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!

God
11-08-07, 21:52
Δηλαδη ρε φιλε εσυ εφτιαξες τα Ε 30 ε ; ; ;

Η γι'αυτο εβαλες 17 αρα στο δικο σου ; ; ;

Τοτε πως δεν ξερεις τι απαγωρευεται να βαλεις 17 σε Ε 30 ???

Γιατι χανεται ολο το πατημα ; ; ;

Για πες μου βαλε μια ζαντα με 40 προφιλ και μια αλλη με 45 με ποιο προφιλ θα πηγαινει καλυτερα ; ; ;

Και οπως τα ειπες διαβασες και μπραβο σου στην πραξη εκανες κατι ρε παιδι μου ; ; ;

Ναι πατησε 240 με καμια κατηφορα απο εδω μεχρι την Αυστραλια το πιστευω . . .

Αλλα μην φευγεις απο το θεμα μας εδω λεμε για το τι ειναι καλυτερο σε ενα Ε 30 και οχι τι τελικη εβγαλε το 18αρι σου καλα God???

Μαλιστα η 4η δεν θα φωρτονει με 16αρα ζαντα το ακουσαμε και αυτο . . .

Δες τα βιβλια σου καπου εχεις λαθακι αγορινα . . .

Μην το πεις πουθενα αλλου αυτο και σε κοροιδευουν ας μεινει μεταξυ μας οκ???


Χρηστο, ελπιζω να σου αρεσει ο τροπος που μιλας...

Δεν απαγορευεται τιποτα. Τα περι κρατηματος τα εχουν δει παιδια που μπαινουν εδω σε συναντησεις. Παταγα πολυ καλυτερα απο πολλους αλλους. Και το 45 προφιλ παταει καλυτερα, μαλιστα τα ιδανικα προφιλ ειναι τα 45-55. Τα μικροτερα ειναι απολυτα, τα μεγαλυτερα συνηθως βουλιαζουν πολυ γιατι ειναι σχεδιασμενα για ανεση.

Επισης μιλας για κρατημα σε ανθρωπο που αλλαξε 10 αναρτησεις σε 1 χρονο απλα επειδη δοκιμαζε σετακια...

Δεν θα φορτωνει με μια ζαντα 14.5 κιλων με 225 λαστιχο, ναι. Οι 17" που αναφερα ειναι 8.5 κιλα και 205 λαστιχο. Καμια επαφη. 1 κιλο στην καθε ζαντα ειναι σαν 60-65 κιλα αναρτωμενο βαρος. Κανε τα μαθηματικα. Αμα μιλησουμε για μια εφαμιλη ζαντα 16x7 με λαστιχο 205/50 και βαρος 7.5-8 κιλα, σιγουρα θα πηγαινει καλυτερα. Αλλα συγκρινεις τελειως μα τελειως ανομοια πραγματα.


Τα αλλα δεν σου απαντω, ειναι απλα προσωπικη επιθεση επειδη θυμωσες. Δεν παιζω. Παω στην γωνια μου να κλαψω. Ασε εμενα να με κοροιδευουν, εξαλου οι μαγκιες πληρωνονται οπως ειπες και ο ιδιος...

God
11-08-07, 21:55
Αυτα μην τα λες πουθενα παραεξω, εγω ειμαι καλός ανθρωπος και δεν παρεξηγω, αλλα ενα μοτερ με 127αλογα δεν μπορει να βγαλει με καμια παναγια και χριστο και βουδα και δεν ξερω κι εγω τι αλλο θεο 100 σχεδον αλογα παραπανω,
Οπως παντα εχθρικα και καληνυχτα σαααααααααααααααααααααααααααας

Παρα πολυ ευκολα. To εχει βγαλει κιολας σε Ε30 απο μαμα, με αυτο το μοτερ πανω.

ΥΓ. Να ενα σαν του Μανου.

http://www.youtube.com/watch?v=762efZkVd90


ΥΓ2. Το ΕΤΑ βγαζει λιγη ιπποδυναμη γιατι εχει κοφτη στις 4Χ00 στροφες. Πηγαινοντας τον κοφτη 2000 στροφες και βαλε παρακατω η ιπποδυναμη ανεβαινει τρελα γιατι ειναι πολλαπλασιο των στροφων επι της ροπης. Αλλα φυσικα το ηξερες.

ΥΓ3. Πιστευω οτι ειχα να πω το ειπα, χαραμιζω την ωρα μου αφου δεν θελετε κιολας να ακουσετε λιγο και αναλωνεστε σε μπινελικια. Παω κλαμπακι, θα ειμαι στο black & white στον Πειραια αμα με θελει κανεις!

Christos 330i ///M
12-08-07, 13:54
Ξεκινησαμε για ζαντα πηγαμε στα αλογα μετα στο τι τελικη εχει το αμαξι σου . . .

Μετα τι κανει το ΕΤΑ και καθε ΕΤΑ . . .

Εβαλες βιντεακια τι αλλο θα κανεις δεν ξερω ; ; ;

Μεχρι και που θα πας μας ειπες ρε God τουλαχιστον περασες καλα ; ; ;

Σημερα δεν μας ειπες που θα πας για μπανακι ; ; ;

Ειμαστε ιδια ηλικια τι ηθελες να σου μιλησω στον πλυθηντικο ; ; ;

Περα απ'αυτο δεν μπορεσα να ερθω εχθες γιατι αν μπεις στον κοπο να κοιταξεις ειμαι απο Θεσσαλονικη . . .

Και κατι αλλο απο το pc αλλιως στα λεω αλλιως τα διαβαζεις και αλλιως τα καταλαβαινεις . .

Να θυμωσω για ποιο πραγμα ; ; ;

Ενταξει τα ξερεις ολα αλλα μην πας και στην γωνια δεν λεει για να κλαψεις . . .

Τελος δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα με την παρτη σου ειπα την γνωμη μου και ξεκινησες τα επιστημονικα σου και το τι λεει το καθε βιβλιο που διαβαζεις . . .


Δεν ξανασχωλουμαι σε καμια απαντηση σου γιατι παλι θα το παρεις στραβα και δεν μου αρεσει και μονο που μπηκες στην διαδικασια να σκεφτεις οτι δηθεν θυμωσα ειπαμε . . .

God
12-08-07, 16:19
Ξεκινησαμε για ζαντα πηγαμε στα αλογα μετα στο τι τελικη εχει το αμαξι σου . . .

Μετα τι κανει το ΕΤΑ και καθε ΕΤΑ . . .

Εβαλες βιντεακια τι αλλο θα κανεις δεν ξερω ; ; ;

Μεχρι και που θα πας μας ειπες ρε God τουλαχιστον περασες καλα ; ; ;

Σημερα δεν μας ειπες που θα πας για μπανακι ; ; ;

Ειμαστε ιδια ηλικια τι ηθελες να σου μιλησω στον πλυθηντικο ; ; ;

Περα απ'αυτο δεν μπορεσα να ερθω εχθες γιατι αν μπεις στον κοπο να κοιταξεις ειμαι απο Θεσσαλονικη . . .

Και κατι αλλο απο το pc αλλιως στα λεω αλλιως τα διαβαζεις και αλλιως τα καταλαβαινεις . .

Να θυμωσω για ποιο πραγμα ; ; ;

Ενταξει τα ξερεις ολα αλλα μην πας και στην γωνια δεν λεει για να κλαψεις . . .

Τελος δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα με την παρτη σου ειπα την γνωμη μου και ξεκινησες τα επιστημονικα σου και το τι λεει το καθε βιβλιο που διαβαζεις . . .


Δεν ξανασχωλουμαι σε καμια απαντηση σου γιατι παλι θα το παρεις στραβα και δεν μου αρεσει και μονο που μπηκες στην διαδικασια να σκεφτεις οτι δηθεν θυμωσα ειπαμε . . .

Εγω το πηγα? Εσεις το πηγατε. (και λεω εσεις γιατι δεν αμφισβητησες εσυ τιποτα για το ΕΤΑ, ο Daywalker αναφεροταν σε αυτο)



Δεν χρειαζεται να κανω οτιδηποτε. Λες οτι ενα αμαξι δεν κοβει η και παει καλυτερα με μια 16αρα ζαντα που ειναι 6 κιλα βαρυτερη το κομματι, με φαρδυτερο λαστιχο κιολας απλα επειδη ειναι 16" και η αλλη ειναι 17". Καθε ανθρωπος που εχει λιγο λογικη μεσα του καταλαβαινει οτι απλα δεν στεκει.

Μετα, μια λες οτι μιλησα για αποστατες, μια για υπερστροφες και στην τελικη πας να με κατηγορησεις επειδη εγω τις εβγαλα. Αυτο το λενε πανικο στο χωριο μου, απλα δεν ξερεις τι να πεις και το γυρνας γυρω γυρω χωρις καν να διαβαζεις ποιος λεει τι.



Οχι Χρηστο, στην πληθυντικο ποτε δεν θα ηθελα να μου μιλας και ας ειχαμε τεραστια διαφορα ηλικιας. Αλλα λιγοι τροποι δεν βλαπτουν. Αμα ειχες κατι σοβαρο να πεις, μπορουσες απλα να εξηγησεις την θεση σου. Να πεις οτι ειναι ετσι για αυτο τον λογο. Εσυ αναλωνεσαι στο να λες οτι τα 240 τα επιασα σε κατηφορα (και με 17" καλα ειναι και με ελευθερη πτωση να τα επιασα), να με κατηγορεις επειδη εβγαλα τις δικες μου, να σε πειραζει οτιδηποτε λεω χωρις να εχει σχεση με αυτο που θες να αποδειξεις και να μου λες οτι κανω λαθος χωρις να λες γιατι εισαι εσυ σωστος. Απλως γιατι ειτε δεν ξερεις καν γιατι, ειτε γιατι απλα χτυπιεσαι απο εγωισμο. Πετας μερικα πραγματα που δεν στεκουν και μολις σου απαντω ψαχνεις να βρεις απο που να πιαστεις για να πεις αλλα. Δυστυχως στο internet εχω δει αρκετους σαν εσενα και ξερω οτι οσο και να προσπαθησεις να τους κανεις να μιλησουν σαν ανθρωποι και να στηριξουν τις θεσεις τους με επιχειρηματα και οχι να κοιτανε πως να την πουν στον αλλο, δεν προκειται να γινει ποτε. Συγνωμη Χρηστο αλλα εγω απλα δεν δουλευω ετσι. Ουτε να στην πω θελω, ουτε με ενδιαφερει να σε προσβαλλω, ουτε πλακωνομαι με τον κοσμο για ασυναρτησιες.

Για ζαντες μιλαμε, ειπες οτι οι 16Χ9 (και οχι 9.5 που ελεγες στην αρχη ευτυχως) με 225/40 λαστιχο δεν κοβουν η πανε και καλυτερα απο μια 17Χ7 με 205/45 λαστιχο, οτι πατανε καλυτερα, οτι χτυπανε λιγοτερο. Ε υποστηριξε την θεση σου και εξηγησε μας γιατι να μαθουμε και οι υπολοιποι αντι να το γυρνας γυρω γυρω. Εγω δεν ξερω και καλα, δεν εισαι αρκετα καλος ανθρωπος ωστε να μοιραστεις τις γνωσεις σου μαζι μας? Βεβαια εγω δεν προκειται να σου απαντησω ξανα εδω, I made my point που λενε και οι φιλοι μας οι Αμερικανοι.




Μια χαρα περασα παντως αλλα εκανα και ενα κεφαλι...τωρα ξυπνησα. Αντε, αμα ανεβω προς τα πανω η ερθεις εσυ απο εδω να παμε και μαζι καμια μερα.

Nick_compact
12-08-07, 16:27
Για να λέμε και το σωστό, 225 λάστιχο σε 9αρα πάλι λάθος είναι. Έχετε δει ποτέ κανέναν κατασκευαστή να βάζει ελαστικό 225 σε 9αρα ζάντα;;;; Δείχνει και χάλια το χείλος της ζάντας.

Christos 330i ///M
12-08-07, 20:43
Για να λέμε και το σωστό, 225 λάστιχο σε 9αρα πάλι λάθος είναι. Έχετε δει ποτέ κανέναν κατασκευαστή να βάζει ελαστικό 225 σε 9αρα ζάντα;;;; Δείχνει και χάλια το χείλος της ζάντας.


Ναι Νικο εχεις δικιο ειναι λαθος θελει τουλαχιστον 255 . . .

Αλλα σε 16 αρα ζαντα δεν εχω δει παραπανω απο 225-40 διασταση . . .

Οπως αρμωζει σε ενα Ε 30 . . .

Αναγκαστηκα βαζεις αυτην την διασταση με την συγκεκριμενη διασταση ζαντας . . .

Γιατι παλι ετσι το βγαζει 205-45 εμπρος με 7.5χ16 και 225-40-16 πισω με 9χ16 . . .


Οι οποιες διστασεις αν τις ψαξεις ειναι ολοιδιες και ενα αυτοκινητο σαν το Ε 30 δεν χανει το βημα του . . .

Ανλογα το τι θελει ο καθενας μας π.χ ο Daywalker με τα ζορια τον κραταμε να μην αλλαξει φρενα για τις ζαντες που ερωτευτηκε . . .

Ο αδερφος μου δεν θελει να ακουσει για 17 αρα γιατι μεσα σε δυο μερες καταλαβε πολλα . . .

Ξερω φιλο με sport evo που θελει να δωσει τα μαμα BBS αραχνες για να βαλει BBS LM 18 . . .

Και ας ξερει οτι το βημα του αυτοκινητου παει ωπου να ναι . . .

Nick_compact
12-08-07, 23:19
Ναι Νικο εχεις δικιο ειναι λαθος θελει τουλαχιστον 255 . . .

Αλλα σε 16 αρα ζαντα δεν εχω δει παραπανω απο 225-40 διασταση . . .

Οπως αρμωζει σε ενα Ε 30 . . .

Αναγκαστηκα βαζεις αυτην την διασταση με την συγκεκριμενη διασταση ζαντας . . .

Γιατι παλι ετσι το βγαζει 205-45 εμπρος με 7.5χ16 και 225-40-16 πισω με 9χ16 . . .


Οι οποιες διστασεις αν τις ψαξεις ειναι ολοιδιες και ενα αυτοκινητο σαν το Ε 30 δεν χανει το βημα του . . .

Ανλογα το τι θελει ο καθενας μας π.χ ο Daywalker με τα ζορια τον κραταμε να μην αλλαξει φρενα για τις ζαντες που ερωτευτηκε . . .

Ο αδερφος μου δεν θελει να ακουσει για 17 αρα γιατι μεσα σε δυο μερες καταλαβε πολλα . . .

Ξερω φιλο με sport evo που θελει να δωσει τα μαμα BBS αραχνες για να βαλει BBS LM 18 . . .

Και ας ξερει οτι το βημα του αυτοκινητου παει ωπου να ναι . . .


Συμφωνώ, δεν υπάρχουν διαστάσεις σε 16αρα, οπότε αναγκαστικά. Δεν υπάρχουν πιο στενές από 9αρες για πίσω, πχ 8αρες ή 8.5;

billys.bmw
12-08-07, 23:28
700 ευρω για 16αρες δεν ειναι και τοσα πολλα νομιζω.

Ναι συμφωνώ αλλά έχει καταντήσει αιδία η borbet(σόρρυ για αυτους που έχουν borbet)όλοι την ίδια ζάντα φοράναι μαρέσει η borbet αλλά όλοι την φοράναι λές και είναι το ίδιο ακριβός αυτοκίνητο:bs:

God
12-08-07, 23:52
Συμφωνώ, δεν υπάρχουν διαστάσεις σε 16αρα, οπότε αναγκαστικά. Δεν υπάρχουν πιο στενές από 9αρες για πίσω, πχ 8αρες ή 8.5;


Μπορεις φυσικα να βαλεις 7.5 μπρος πισω ιδιες. Αλλα αυτες τις βαζουν κυριως για να κανουν πατουρα μια παλαμη, για καποιο λογο που εγω αδυνατω να αντιληφθω. (σαν την μοδα ενα περιεργο πραγμα)

Nick_compact
13-08-07, 00:03
Μπορεις φυσικα να βαλεις 7.5 μπρος πισω ιδιες. Αλλα αυτες τις βαζουν κυριως για να κανουν πατουρα μια παλαμη, για καποιο λογο που εγω αδυνατω να αντιληφθω. (σαν την μοδα ενα περιεργο πραγμα)

To ξέρω Μανώλη, αλλά και η 8αρα ή ή 8.5 μια χαρά πατούρα θα έχουν και θα κάθεται το λάστιχο πιο καλά πάνω, γι'αυτό ρώτησα αν υπάρχουν!

sector
13-08-07, 10:07
To ξέρω Μανώλη, αλλά και η 8αρα ή ή 8.5 μια χαρά πατούρα θα έχουν και θα κάθεται το λάστιχο πιο καλά πάνω, γι'αυτό ρώτησα αν υπάρχουν!

παντος οπως και να εχει. οι επιλογες ειναι περιορισμενες. Αν αλλαζα το καρε απο τετραμπουλονο σε πενταμπουλονο ηταν πιο ευκολα τα πραγματα???

Nick_compact
13-08-07, 10:24
παντος οπως και να εχει. οι επιλογες ειναι περιορισμενες. Αν αλλαζα το καρε απο τετραμπουλονο σε πενταμπουλονο ηταν πιο ευκολα τα πραγματα???

Nαι σίγουρα έτσι έχεις περισσότερες επιλογές αλλά είναι δύσκολο. Πρέπει ή να βρεις εμπρός άκρα και πίσω ψαλίδια από Ε30 Μ3, ή να βάλεις πίσω ψαλίδια από Ε36 Compact/ Ζ3 και εμπρός άκρα από Ε36 με πατέντα, όπως και έχει θα σου στοιχοίσει αρκετά δηλαδή.

Christos 330i ///M
13-08-07, 10:28
παντος οπως και να εχει. οι επιλογες ειναι περιορισμενες. Αν αλλαζα το καρε απο τετραμπουλονο σε πενταμπουλονο ηταν πιο ευκολα τα πραγματα???


Μην κανεις αυτην την αλλαγη μονο για μια ζαντα δεν αξιζει φιλε . . .

Αυτο θελει να κανει και ο Daywalker και τον κραταμε με το ζορι . . .

Αν δεν θες κατι τοσο μεγαλο βαζεις 7.5χ16 εμπρος πισω με 204-45-16 καιθα εισαι κορυφη . . .

sector
13-08-07, 10:29
Nαι σίγουρα έτσι έχεις περισσότερες επιλογές αλλά είναι δύσκολο. Πρέπει ή να βρεις εμπρός άκρα και πίσω ψαλίδια από Ε30 Μ3, ή να βάλεις πίσω ψαλίδια από Ε36 Compact/ Ζ3 και εμπρός άκρα από Ε36 με πατέντα, όπως και έχει θα σου στοιχοίσει αρκετά δηλαδή.

δεν ειναι τοσο το κοστος που με απασχολη! αυτο που δεν θελω ειναι να αγορασω κατι που το εχουν ολοι! ναι μεν ειναι πολη ομορφη και κλασικη ζαντα για Ε30 αλλα δεν ειναι αυτο που φανταζομουνα για το δικο μου αμαξι

jay
13-08-07, 11:08
Φίλε μου ,παραθέτω φωτο απ'το ζαντικό που έβαλα εγώ πέρυσι στο Ε30 μου. Μόνο θετικά σχόλια ακούω και γυαλίζει υπερβολικά το βράδυ όταν πέφτει λίγο φως πάνω στο αμάξι. Είναι 15'' ( βγαίνει και σε 16) κάνει γύρω στα 500 ευρώ, διαφορά στις επιδόσεις δεν είδα (λάστιχο 205/50/15) και είναι αρκετά ανθεκτική. Έχω "ανέβει" :drive2: σε πεζοδρόμιο με 30 χλμ και δεν έπαθαν τίποτα οι ζάντες. Η μάρκα είναι autostrada το μοντέλο όμως δεν το γνωρίζω ακριβώς, αλλά θα τις βρείς πστεύω εύκολα, τις έχουν και διαφήμιση σε πολλά περιοδικά :search:...

sector
13-08-07, 11:24
Φίλε μου ,παραθέτω φωτο απ'το ζαντικό που έβαλα εγώ πέρυσι στο Ε30 μου. Μόνο θετικά σχόλια ακούω και γυαλίζει υπερβολικά το βράδυ όταν πέφτει λίγο φως πάνω στο αμάξι. Είναι 15'' ( βγαίνει και σε 16) κάνει γύρω στα 500 ευρώ, διαφορά στις επιδόσεις δεν είδα (λάστιχο 205/50/15) και είναι αρκετά ανθεκτική. Έχω "ανέβει" :drive2: σε πεζοδρόμιο με 30 χλμ και δεν έπαθαν τίποτα οι ζάντες. Η μάρκα είναι autostrada το μοντέλο όμως δεν το γνωρίζω ακριβώς, αλλά θα τις βρείς πστεύω εύκολα, τις έχουν και διαφήμιση σε πολλά περιοδικά :search:...

Αδερφε πολη ωρεα ζαντουλα!!!! εχεις βαλει προσθηκες?

Christos 330i ///M
13-08-07, 11:25
Πολυ καλη εταιρια στον χωρο της ζαντας . . .

Και πολυ ωραιο το σχεδιο . . .

Το μοντελο λεγεται FORCE και παραγεται απο 7χ15 . . .

Nick_compact
13-08-07, 11:31
Ένας φίλος με E30 318is έβαλε κάπου στην Θεσσαλονίκη 16αρες 7.5 νομίζω 600 ευρώ περίπου, αλλά με προσθήκες.

Christos 330i ///M
13-08-07, 11:54
Ένας φίλος με E30 318is έβαλε κάπου στην Θεσσαλονίκη 16αρες 7.5 νομίζω 600 ευρώ περίπου, αλλά με προσθήκες.

Λιγο ακυρο οι προσθηκες ομως ε Νικο ; ; ;

Αν ψαξει ο sector θα βρει σε πολυ καλη τιμη εχει και με 500 ευρω αλλα χαλια ποιοτητα . . .

Ας δωσει κατι παραπανω και ας βαλει μια ζαντα ποιο καλης ποιοτητας . ..

sector
13-08-07, 11:55
Ένας φίλος με E30 318is έβαλε κάπου στην Θεσσαλονίκη 16αρες 7.5 νομίζω 600 ευρώ περίπου, αλλά με προσθήκες.

λενε οτι με οταν βαζεις προσθηκες υπαρχει προβλημα. φαγονοντε και γρηγορα θελουν αλλαγη

sector
13-08-07, 12:15
Χρηστο! τη ακριβος μπωρεις να παθεις αμα βαλεις προσθικες! (Πρωτη φωρα ασχολουμε με BMW και οπω καταλαβενεις ακομα μαθενω πολλα πραγματα ροτοντας)

Nick_compact
13-08-07, 12:48
Βάζοντας προσθήκες αυξάνεις το βάρος της ανάρτησης, και κάνει πιο ευαίσθητη την ζυγοστάθμιση.
Ξέχασα να αναφέρω, ο φίλος που έβαλε τις 16αρες είναι μάρκας Dotz, και ωραίο σχεδιάκι. Τις προσθήκες τις έβαλε γιατι έχει coilover ανάρτηση εμπρός και ακουμπούσε το ελαστικό στα ελατήρια, από καρέ όμως είναι σωστές, 4x100.

panose30
13-08-07, 16:23
ΦΙΛΕ ΕΓΩ ΕΧΩ 7.5 /17 ΤΙΣ ALPINA ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ

jay
13-08-07, 18:37
Δεν έχω βάλει προσθήκες...:dblthumb2

God
13-08-07, 18:56
ΦΙΛΕ ΕΓΩ ΕΧΩ 7.5 /17 ΤΙΣ ALPINA ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ

Παμφθηνες ειναι βασικα οι ημιτασιον 17Χ7,5 στυλ Alpina, 420 ευρω εχουν, 350-380 ευρω αμα τις παρεις τοπικα απο Αγγλια εκτος ebay, αλλα το θεμα ειναι το πως τις φερνεις Ελλαδα. Πρεπει να εχεις γνωστο.

http://cgi.ebay.co.uk/7-5x17-ALPINA-Style-Alloy-Wheels-Inc-E30-Fitment_W0QQitemZ180147039360QQihZ008QQcategoryZ98 88QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Οι γνησιες 16Χ7 και 16Χ8 Alpina ναι κανουν λεφτα παναθεμα τες!

Αυτη η Autostrada μου αρεσει και εμενα, αμα βγαινει ακομα θα την σκεφτομουν πολυ!

DaywalkeR
14-08-07, 16:26
Εγω παντως θα το ξαναπροτεινω, ψαξε για AZEV, αν πας στο site τους θα δεις πολυ ωραιες ζαντες που ταιριαζουν ακριβως στο Ε30 και τις δινει σε διαφορες διαστασεις απο 7χ15 μεχρι 9χ17