PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάστιχο Πόρτας Ε46 Coupe


fast-enough
14-08-07, 09:21
Την Παρασκευή και καθώς τελείωνα από τη δουλειά, έτοιμος να φύγω για ΣΚ στο Ναύπλιο, κατεβαίνω να ξεκλειδώσω το αυτοκίνητο και το βλέπω:
Το λάστιχο στο παράθυρο του οδηγού να κρέμεται.
Μπα! :scratchch σκέφτομαι. Πως βγήκε το λάστιχο? μάλλον θα κρέμασε.
Αλλά όχι. Είχε ξεκολλήσει το βελούδινο κομμάτι και κρεμόταν.
Λέω δε μπορεί, κουμπωτό θα είναι. Προσπαθώ, ξαναπροσπαθώ, αλλά καταλαβαίνω πως είναι κολλητό.
Τι κάνουμε τώρα?
:idea:
Θα δω για μεταχειρισμένο λέω, αφού καινούργιο θα τσούζει.
Με τα πολλά, και αφού έψαξα στο μαγαζί που συνήθως αγοράζω μτχ αποφάσισα να το κολλήσω και όσο κρατήσει. Για καινούργιο δεν το συζητώ αφού λόγω του ενσωματωμένου αισθητήρα πίεσης για το παράθυρο, το λάστιχο τιμάται άνω των 300 ευρώ.
Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο κάτι παρόμοιο?
Ψάχνοντας στο e46fanatics είδα πως είναι πολύ κοινό πρόβλημα των κουπέ e46. :chair: :soapbox:

STR
14-08-07, 09:24
Γνωστο προβληματακι.....Μολις γυρισει ο DoctorAbo απο τις διακοπες του ,θα μας πει το ονομα της κολας που κανει για τετοιες περιπτωσεις....Δεν αξιζει τοσα λεφτα για καινουργια και τα μεταχειρισμενα θα ειναι ξεραμενα και δεν θα κρατησουν πολυ...

Geo_3D
14-08-07, 09:52
και η γνωστη βενζινοκολλα κανει

daglas
14-08-07, 10:10
Καλημεερα. κλασικο προβληματακι ,κολησετο απλα, δεν αξιζει να βαλεις μτχ ισως ειναι & χειροτερα,οσον αφορα το new Πανααακριβο.Αν εχεις κανα φανοποιο κοντα σου πηγαινε ,αυτοι εχουν κατι καλες για παρομοια προβληματα .Το ιδιο εκανα & εγω & εως τωρα δεν εχει ξεκολησει.

DoctorAbo
14-08-07, 12:50
Kαλημέρα από την Άνδρο. Όχι φίλε Geo η βενζινόκολα δε κάνει - καθόλου μα καθόλου.
Η μοναδική αποτλεσματική κόλα είναι η υγρή λαστοιχόκολα της Loctite. Με αυτήν έχω κρατήσει καιτα δυο μου λάστοιχα 2 χρόνια τώρα.

Σημείωση.: Ο Strax από ότι ξέρω τα είχε κολήσει και με απλή loctitesuper glue αλλά ..... σκληραίνει πολύ στα σημεία της συγκόλησης. Λαστοιχόκολα αλλοιώς έχει τσούχτρες.

Αν δεν έχουν φθαρεί στην κάθετη κολώνα μη τα αλλάξεις, τζάμπα τάλαρα θα χώσεις.

zaharias
15-08-07, 02:24
Εμενα ειχε κρεμασει του συνοδηγου και πηγα σ'ενα φανοποιο γνωστο μου και μου εβαλε μια κολλα της 3Μ η οποια ειχε 4 ευρω και ειναι ειδικη για τετοιες χρησεις.
Το εχω φτιαξει πανω απο μηνα και δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.
Η κολλα εγραφε πανω 3Μ Scotch-Grip 4799 Industrial Adhesive.
Μπορει να το φτιαξει και μονος του ο οποιοσδηποτε και για για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια η βοηθεια ας στειλει πμ οποιος θελει.

fast-enough
16-08-07, 10:24
Λοιπόν, ακολουθώντας τις συμβουλές σας, έβαλα την κόλλα που πρότεινε ο doctorabo και όλα φαίνονται καλά :greenboun. ευτυχώς είχε ξεκολλήσει μόνο στο οριζόντιο κομμάτι, (μήκος περίπου 20 πόντους) οπότε δεν το ξανασκέφτηκα για αλλαγή.
Εύχομαι να κρατήσει στις :jumpgirl:.

n3xuz
16-08-07, 12:57
συγγνωμη....μηπως δεν εννοεις το μαυρο λαστιχο αλλα το μικρο, λεπτο κομματι ταπετσαριας απο μεσα διπλα στο παραθυρο???? αν σου εχει ξεκολλησει αυτο η βενζινοκολλα δεν μπορει να κανει πολλα λογω ζεστης!!! το επαθα εγω, εβελε βενζινοκολλα και δεν επηζε ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!! η ζεστη ολο την ελιωνε! κατι καταφερα να κανω με την μαυρη σιλικονη της BISON!!!

jackdaniels
16-08-07, 15:09
Κανονική σιλικόνη δούλεψε για εμένα, είναι ταλαιπωρία η όλη επισκευή :(

Strax
16-08-07, 17:21
Θέλει λίγο προσοχή η όλη επισκευή για τον εξής λόγο. Εγώ κατάφερα να το επισκευάσω με απλή ισχυρή κόλλα, αλλά λόγο της τοξικότητας και υγρής μορφής περνάει από την απέναντι πλευρά και φαίνεται άσχημα από την καμπίνα.

Οπότε χρειάζεται μια κόλλα τύπου βενζινόκολλας και υπερβολική προσοχή στην κόλληση για να μην υπερχυλίσει προς την εξωτερική πλευρά και φαίνεται. Για τον ιδιοκτήτη ψείρα είναι υπερβολικά δύσκολο να γίνει σωστή δουλειά, αφού όλο και κάτι θα φαίνεται. Αν κάνεις και λίγο τα στραβά μάτια δεν τρέχει τίποτα. Πάντως και μετά την επισκευή η ζημιά θα προχωράει ολοένα και περισσότερα στα σημεία της εργοστασιακής κόλλας, κάθε φορά που το αυτοκίνητο μένει σε δυνατό ήλιο!!

Εγώ πάντως έσφιξα τα δόντια και αγόρα δύο νέα λάστιχα με τον καινούριο κωδικό που υποτίθεται ότι έχουν λύσει το θέμα. Το πρώτο το πήρα από Γερμανία όταν πήγα το Πάσχα με 195€ και το δεύτερο από Ελλάδα με την έκπτωση του Club με περίπου 225€.

fast-enough
17-08-07, 09:05
συγγνωμη....μηπως δεν εννοεις το μαυρο λαστιχο αλλα το μικρο, λεπτο κομματι ταπετσαριας απο μεσα διπλα στο παραθυρο????

Ναι αυτό εννοώ! Έβαλα μια κόλλα ειδική για λάστιχα, και βλέπουμε. Χρειάζεται σίγουρα κόλλα που να αντέχει στις υψηλές θερμοκρασίες, γιατί αλλιώς κάθε λίγο και λιγάκι θα κρεμάει...

fast-enough
17-08-07, 09:07
Και κάτι άλλο: αφού είναι τόσο κοινό πρόβλημα, πως και δεν έχει αναφερθεί ξανά? :bricks1:

YAziDis
14-12-07, 18:40
Γεια σας. Είμαι καινούργιο μέλος και φυσικά αρκετούς μήνες μετά απαντάω σε αυτό το topic. Το πρόβλημα είναι όντως γνωστό. Εδώ και 3 μήνες έχω αγοράσει ένα E46 coupe και από την αντιπροσωπεία μου (BMW Παπαδόπουλος Α.Ε. Θεσσαλονίκη) μου είπαν πως είναι το μόνο πρόβλημα κτλ κτλ που έχουν βγάλει τα Ε46 και πως αν την πάθω να πάω εκεί για να μου το διορθώσουν αυτοί οι ίδιοι με μια κόλλα.
Δε γνωρίζω τώρα αν και άλλες αντιπροσωπείες το κάνουν αυτό.

watercop143
14-12-07, 18:43
Μπαμπριζοκολα και υσυχασες...

DoctorAbo
17-12-07, 12:43
Και κάτι άλλο: αφού είναι τόσο κοινό πρόβλημα, πως και δεν έχει αναφερθεί ξανά? :bricks1:


Φυσικά και έχει αναφερθεί πάμπολλες φορές. Νομίζω πως δεν υπάρχει ιδιοκτήτης Ε46 coupe που να μη γνωρίζει το θέμα.

streetracing
17-12-07, 15:11
WURTH
κολλα κατασκευων κυανοακρυλικη σε μορφη γελης.

savvas320ci
18-12-07, 15:33
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Παραθέτω το link όπου έδωσαν κάποιες καλές συμβουλές άλλοι χρήστες.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums//showthread.php?t=10900

Έχω την αίσθηση ότι το πρόβλημα είναι κάτι αντίστοιχο με τα ηλεκτρικά παράθυρα στα VW.... Όλοι έχουν αλλάξει τουλάχιστον ένα....

Strax
18-12-07, 15:43
Πάντως υποτίθεται ότι το πρόβλημα έχει λυθεί με καινούριο ανταλλακτικό (έχει αλλάξει ο κωδικός) εδώ και αρκετό καιρό.

Παλιό P/N Αριστερό 4337539 Δεξιό 4337540
Νέο P/N Αριστερό 7161687 Δεξιό 7161688