PDA

Επιστροφή στο Forum : mini cooper s vs opel corsa opc


CYDONIA
03-09-07, 08:46
Ποιο απ τα 2 θα διαλέγατε?Και τα 2 ειναι δυνατα με παρομοιες σχεδον επιδοσεις,το ενα το αγοραζεις στα 23 το αλλο στα 27.Προσωπικα πιστευω οτι το opc ειναι value for money αλλα το mini σταθερη αξία..Παρακαλω την ψηφο και τις γνωμες σας!

orome_e21
03-09-07, 09:44
λοιπον...θα παιρνα mini για το poul mour....της υποθεσης κ τη μεταπωλιτικη του αξια...τιποτα αλλο...ααα κ γιατι ειναι bmw κατα βαθος....τιποτα αλλο..........θα παιρνα corsa λογο τιμιοτητας, αγοραστικης αξιας ,εγγυησης ,service κ μεταπωλησης(χρονικα...)ΔΙΚΗ ΜΟΥ γνωμη....
τωρα τι θα αποφασισεις καθαρα δικη σου αποφαση...οτι κ να ναι, να ναι καλοταξιδο.....

theo36
03-09-07, 10:02
Θα ελεγα opel Δαγκωτο!καλο το μινι αλλα δυσκολο σε συντηριση... πχ για να αλλαξεις ενα δυναμο(που ειναι παθητικα στα ηλκτρικα)λυνεται το μισο μοτερ κ πλαισιο μπροστα....
κ πολλα αλλα μικροπροβληματα που για να τα λυσεις θες καμποσα ευρω..... (προσωπικη εμπειρια γιατι το εχουν πολλοι φιλοι μου)

orome_e21
03-09-07, 10:06
βαλε κ το πολυ καλο σασμαν του...βαλτο βαλτο...:icon02:

theo36
03-09-07, 10:30
orom e21 Φανταζομαι εχεις ακουσει μινι να ξεκιναει?με πρωτη μπορει κ να τρομαξουν απο τον ηχο του δισκου ολοι οι διπλανοι στο φαναρι... ακομα κ σε καινουρια μινι.... Α οπως επισης αν στριψεις το τιμονι κ το ζορισεις λιγο παλι ακους διαφορα να τσιριζουν..... απο ενα αμαξι που ειναι κατα την γνωμη μου ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ

Fanis
03-09-07, 10:49
Δεν είμαι αντικειμενικός (ποιός είναι εξάλλου!?!) γιατί έχω MINI CS, αλλά ψηφίζω MCS για τους λόγους που το προτίμησα έναντι του Opel (το είχα στα υποψήφια το OPC):

1. Κορυφαίο κράτημα (πολύ καλύτερο από το Corsa OPC), το μόνο μικρό αυτοκίνητο με ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων πίσω.

2. Πιό όμορφο μέσα-έξω.

3. Καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

4. Προσεγμενο στις λεπτομέρειες.

5. Καλύτερη μεταπωλητική αξία.

6. Πλήθος έξτρα, ώστε να φτιάξεις το αυτοκίνητο στα μέτρα σου.

7. To Corsa έχει πολύ κραυγαλέο Body Kit, κατά τη γνώμη μου και δεν μου αρέσει.

CYDONIA
03-09-07, 11:08
Το corsa βγαινει στα 23 χιλιαρικα το cooperaki στα πόσα βγαινει?Το καντραν του s παντως ειναι σαν ρολοι τοιχου...:icon02:

daglas
03-09-07, 12:20
καλημερα, εγω δεν θα επαιρνα κανενα απο τα 2, εχε υποψη σου φιλε την λυση golf gt 1400 με full extra και πιο ολοκληρωμενο απο το οpel στα 24,000 ευρω & πιο ευκολοσυντηρητο απο το mini.

theo36
03-09-07, 12:29
καλημερα, εγω δεν θα επαιρνα κανενα απο τα 2, εχε υποψη σου φιλε την λυση golf gt 1400 με full extra και πιο ολοκληρωμενο απο το οpel στα 24,000 ευρω & πιο ευκολοσυντηρητο απο το mini.
Σωστος ο φιλος.... μαζι σου

orome_e21
03-09-07, 12:50
λοιπον σαν ιδοκτητης φορτηγων με οδικη βοηθεια μπορω να πω πολλα για ολα τα αυτοκινητα.........ομως θα πω ενα κ ο νοων νοητο.......ΜΑΚΡΙΑ απο vw group.....κ mini με πολυ επιφυλαξη.......cydonia εσυ εχεις το μαχαιρι εσυ κ το καρπουζι....δικη σου η αποφαση........ :search: κ ποτε μην πατε για αγορα ενος αυτοκινητου με βαση το ονομα κ το γκαζι μην ξεχνατε οτι.....οι καιροι ειναι δυσκολοι...........:rtfm:

Dim77
03-09-07, 12:52
λοιπον σαν ιδοκτητης φορτηγων με οδικη βοηθεια μπορω να πω πολλα για ολα τα αυτοκινητα.........ομως θα πω ενα κ ο νοων νοητο.......ΜΑΚΡΙΑ απο vw group.....κ mini με πολυ επιφυλαξη.......cydonia εσυ εχεις το μαχαιρι εσυ κ το καρπουζι....δικη σου η αποφαση........ :search: κ ποτε μην πατε για αγορα ενος αυτοκινητου με βαση το ονομα κ το γκαζι η οτι.....οι καιροι ειναι δυσκολοι...........:rtfm:

:+1: :+1:

Από αυτά που έχω δει και ακούσει και εγώ....και είναι αρκετά....

DaywalkeR
03-09-07, 13:03
Εγω λεω να παρεις Μ3...:bananasmi:rofl2::dance:





ΥΓ. Sorry αλλα δεν μπορεσα να κρατηθω


ΥΓ2. Καντε με :ban:

saikoE39
03-09-07, 13:14
Το golf gt δεν εχει καμια σχεση με αυτα........
Ουτε σε στησιμο...ουτεσ σε δυναμη ουτε σε τπτ........
Στο μονο που μπορει να συγκριθει ειναι στο πουλ μουρ και την χλιδα και καλα του Μινι......
Το Μινι και το OPC....χτυπουν στην κατηγορια του Golf Gti...

Aπο αυτα τα δυο θα πηγαινα μαλλον σε Μινι......πιο δυνατο.........πολυ πιο καλο στησιμο...και δεν καγκουρικο....
Αν ψαξεις καλα...υπαρχουν συνεργεια εξωτερικα.......που το κανουν βιδες...και ξανα παλι μετα...με νορμαλ τιμες...
Σε αντιθεση με το Οpc που δεν βαζει κανεις χερι...
Αυτο εχει δυναμη...ωραιο ειναι...αλλα κανει κρα απο μακρυα......δηλ αν πεις να πας σε κανα γαμο......θα σε ρωτουν με το track day ηρθες...?????
Ειναι λιγο καγκουρας...μου αρεση πολυ.....αλλα πολυ....και στο μπλε κανει πολυ μπαμ.....

Εγω αναμεσα σε αυτα...βαζω και το RX8...το μικρο εχει 27 αν δεν κανω λαθος.......
Το οποιο απο ολα τα παραπανω μου κανει πολυ πολυ πιο καλη επιλογη...

Chalyps
03-09-07, 13:26
Δεν είμαι αντικειμενικός (ποιός είναι εξάλλου!?!) γιατί έχω MINI CS, αλλά ψηφίζω MCS για τους λόγους που το προτίμησα έναντι του Opel (το είχα στα υποψήφια το OPC):

1. Κορυφαίο κράτημα (πολύ καλύτερο από το Corsa OPC), το μόνο μικρό αυτοκίνητο με ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων πίσω.

2. Πιό όμορφο μέσα-έξω.

3. Καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

4. Προσεγμενο στις λεπτομέρειες.

5. Καλύτερη μεταπωλητική αξία.

6. Πλήθος έξτρα, ώστε να φτιάξεις το αυτοκίνητο στα μέτρα σου.

7. To Corsa έχει πολύ κραυγαλέο Body Kit, κατά τη γνώμη μου και δεν μου αρέσει.Συμφωνώ με τον Fanis.
Συν το mini έχει μεγαλύτερο γκελ στις γκόμενες
Νομίζω οτι το τελευταίο επιχείρημα είναι βασικό στην αγορά αυτοκινήτου.... χεχε
....μην σου πω το βασικότερο

theo36
03-09-07, 13:51
Παιδιά μπορεί να τ 'κραζω' σαν αυτοκίνητα αλλα ειναι μεγαλη γκομενοπαγίδα τα μίνι,Το σωστό να λέγετε!!!

Babis_Compact
03-09-07, 14:14
ΜΙΝΙ Cooper S. Πανέμορφο, για τα γούστα μου, γρήγορο, μουράτο! Ακριβό βέβαια. Πολύ σημαντικό το να μην χρειάζεται να κόβεις από αλλού για να το συντηρείς. Το Corsa δεν μου αρέσει ,και δεν έχει και τίποτα ιδιαίτερο. Αλλά είναι φθηνότερο. Να πετάξω κι εγώ και μια άλλη ιδέα στα χρήματα που κάνει το Cooperάκι? Mazda RX-8 Challenge, 192ps. Έχεις και πίσω κίνηση...

giannis
03-09-07, 15:17
ΜΙΝΙ Cooper S. Γιατί είναι πιο ολοκληρομένο και πολύ πιο σοβαρό απο το corsa. Α, είναι και BMW!!!!!!!!!!!!!!!!!

Chris316
03-09-07, 16:53
Ανάμεσα σε αυτά τα δύο θα επέλεγα μάλλον το μίνι. Όχι γιατί στρίβει ή ξεκινάει ή τρομάζεις ή πουλ μουρ ή μεταπωλητική αξία. Απλά μου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά (μόνο το S). Αν μπορούμε να πετάξουμε κι άλλες ιδέες τα λεφτά μου θα τα έδινα Γαλλία πλευρά... Peugeot 207 Rallye... Με έχει τρελάνει. Πανέμορφο. Για σκεφτείτε το λίγο.

ni19852003
03-09-07, 17:13
Εγω αν είχα τα φράγκα θα επαιρνα ένα 318is και θα του έκανα και κάτι ακόμα.. εκεντροφόροι θα ήτανε κατι άλλο δε ξέρω...Θα είναι και μπέμπα... :)

megistanas
03-09-07, 18:35
Καλως τον Κωστα με τις αποριες του!!!

Που χαθηκες ρε γειτονα?

Ολα οκ? Ξεκιναμε ερευνα αγορας βλεπω...

Λοιπον αφου ανεφερες 2 αυτοκινητα θα πω οτι μεταξυ τους το ΜΙΝΙ ειναι καλυτερο (σχεδον παντου) αλλα και ακριβοτερο...

Δε νομιζω το OPC να ειναι για την ηλικια σου πιο πολυ προς ΜΙΝΙ σε βλεπω (πουλ μουρ που ειπαν και τα παιδια)...!!!

Υ.Γ. Αν ειναι να ανεβεις προς ΜΙΝΙ μερια (€€€€) για δες και για κανενα 330 απο εξω... πανω κατω στα ιδια €€€€€ (+ λιιιιγο παραπανω) αλλα ειναι αμαξι βρε αδερφε....ΒΜW original...!!!


Αντε καλο ψαξιμο και θελω βολταααα....οταν ερθει με το καλο...


Πρεπει να κανονισουμε να τα πουμε να σε κανω κι εγω μια βολτα.....μολις ξεμπερδεψω με τα συνεργεια και τα γαμ@vanos...!

sakkunen
03-09-07, 21:05
Αγαπητοί....

http://www.youtube.com/watch?v=CN4jHH9rXeU:smokin:

DaywalkeR
03-09-07, 21:28
Αγαπητοί....

http://www.youtube.com/watch?v=CN4jHH9rXeU:smokin:

:+1: επιπλεον και ανυπερθετως, ετσι σε μπλε

giannis@118
03-09-07, 22:34
Δεν λεω καλο το OPC σαν μοτερ αλλα απο ομορφια και το ντιζαιν του μου θυμιζει τον πολεμο των αστρων!!!
Το mini cooper S ειναι και αυτο μπιστολι και πολυ ομορφο!!!! Αν ειναι και το cambrio δεν ξεκολαω με τιποτα!!!!
Αλλα!!! Υπαρχει και το αλλα!!!Για να το οδηγησεις πρεπει να πληρεις καποιες προιποθεσεις!!!
1. Να μην εισαι πανω απο το 1.75!!!
2. Να μην εισαι ανω των 90 κιλων!!!
3.Αν σου αρεσουν οι εκδομες να εισαι ολιγαρκης!!!! Στη δευτερη βαλιτσα ριχνεις τα καθισματα!!!

satanik-os
03-09-07, 23:07
MINI COOPER S απλα και μονο γιατι δεν γουσταρω τα OPEL καθολου!απο φιλους που το εχουν δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα αλλα εχω ακουσει και χειροτερα για το ΟPEL!

MaSt0RaS
04-09-07, 00:11
ε καλα τωρα εδω δεν υπαρχει συγκριση ειναι 2 τελειως διαφορετικα πραγματα...εννοειται το ΜΙΝΙ

Fanis
04-09-07, 11:15
Αλλα!!! Υπαρχει και το αλλα!!!Για να το οδηγησεις πρεπει να πληρεις καποιες προιποθεσεις!!!
1. Να μην εισαι πανω απο το 1.75!!!
2. Να μην εισαι ανω των 90 κιλων!!!
3.Αν σου αρεσουν οι εκδομες να εισαι ολιγαρκης!!!! Στη δευτερη βαλιτσα ριχνεις τα καθισματα!!!
1. Δεν συμφωνώ είμαι 1.82 και χωράω άνετα...απλά δεν χωράει κανείς να κάτσει πίσω μου (εκτός απο παιδί μέχρι 7-8 χρονών).

2. Δεν το δοκίμασα, είμαι 75 κιλά.

3. Συμφωνώ...είναι αυτοκίνητο για 2 άτομα. Πάντως έχω χωρέσει μέσα 2 άτομα+μωρό σε παιδικό κάθισμα + 3 μικρές βαλίτσες στο σώρο αποσκευών.

percis
04-09-07, 11:36
Πάντως για ένα forum bmw βλέπω ότι υπάρχει έντονη αμφισβήτηση του mini και αυτό κάτι σημαίνει.

konas
04-09-07, 13:04
Καλά ούτε λόγος. Το ΜΙΝΙ υπερέχει σε όλα με σημαντικότερη την διαφορά στο κράτημα (δείτε και το άρθρο του CAR του Αυγούστου που τεσταρει το OPC). Ε, λογικη λοιπον και η διαφορα τιμής.

giannis@118
06-09-07, 17:53
Το οτι ειπα οτι πρεπει να εχεις διαστασεις 16χρονου παιδιου δεν συμαινει οτι υστερει σε κατι απο οποιοδιποτε αλλο αμαξι !!! Το mini κατ'εμε ειναι μακραν καλυτερο αμαξι απο ολα τα αλλα της κατηγοριας του και πολλα μεγαλυτερων κατηγοριων!!!!
Εχουμε ενα mini στην οικογενια μου(αδελφη μου) και ειμα κατα ενθουσιασμενος ειδικα οταν ειχα ενα 316 δεν την εφτανα!!!!

Golf_Rider
07-09-07, 01:53
Εγω θα επερνα το ΟPC για τον πιο κραυγαλεο λογο ,προσωπικη αποψη, οτι ειναι περισσοτερο γυναικειο αμαξι το μινι και 2ον το ΟPC εχει μια αγριαδα, μια μαγκια επανω του κτλ κτλ

Stakaman318is
07-09-07, 02:30
Έχω μπει και στα 2. Το μίνι το οδήγησα κιόλας. Η διαφορά είναι μέρα με τη νύχτα για μένα σε όλα τα επίπεδα. Και 10 χιλιάρικα διαφορά να είχαν πάλι το μίνι θα έπαιρνα. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί πολλοί σκέφτεστε τόσο την μεταπωλειτική αξία. Είναι δυνατόν να πάρεις ένα αυτοκίνητο σκεφτόμενος πόσα θα πάρεις όταν το πουλήσεις;; Ειλικρινά είναι το τελευταίο πράγμα που σκέφτομαι ότι θα μπορούσε να με επηρεάσει κατά την αγορά κάποιου αυτοκινήτου.

konas
07-09-07, 09:42
Από τους 4Τ:

Corsa OPC
ΑΝΑΡΤΗΣΗ
....
Πίσω: Ημιάκαμπτος άξονας,
αντιστρεπτική

MINI Cooper S
ΑΝΑΡΤΗΣΗ
....
Πίσω: Διαμήκεις βραχίονες με εγκάρσιες
Ράβδους, αντιστρεπτική

Μόνο η διαφορά στην πίσω ανάρτηση (που υπόψη ότι την ίδια με το S έχει ακόμη και το απλό cooper), κάνει σημαντική διαφορά υπερ του Cooper S.
Το ΜΙΝΙ κρατάει σαν ΤΡΑΙΝΟ ενώ το OPC έχει θέμα....
Απλά κάντε ενα test drive και στα 2 αυτοκίνητα και μετα ξανασυζητάμε. ;)