PDA

Επιστροφή στο Forum : περι Ψαλιδιων ε36.....


bmw316turbo
09-09-07, 16:38
Σημερα παιδια τελειωσα την τοποθετηση τεσσαρων MEYLE SOLID BALL JOINTS στα υπαρχοντα ψαλιδια του ε36 μου. Η πρωτη εντυπωση που απεκομισα απο ενα γρηγορο test drive ειναι οτι το στριψιμο εγινε πιο ραφιναρισμενο και κοφτερο .Επειδη ηδη φοραω συνεμπλοκ παρακεντρα απο Μ3 ε36 στα μπροστινα ψαλιδια με την αναβαθμιση κυριως των outer ball joints με αυτα της ΜΕΥLE ειδα βελτιωση και τα προτεινω σε ολα τα θνητα ε36.
Φιλικα και πληροφοριακα

Nick_compact
09-09-07, 16:44
Next step για εσένα θα ήταν να βάλεις κρεμαγιέρα από Ζ3.

bmw316turbo
09-09-07, 16:58
Next step για εσένα θα ήταν να βάλεις κρεμαγιέρα από Ζ3.

A εισαι καλος εσυ!!!!
Η γυναικα μου εβαλε φρενο και την κρεμαγερα θα μου την βαλει κολλαρο.......

billparas
09-09-07, 23:26
Καλή βελτίωση, επειδή μπορεί να με ενδιαφέρει κι εμένα ΄μου μου δίνεις λίγες περισσότερες πληροφορίες;
ID No των ball joints
κοστος
κόστος τοποθέτησης
και που μπορείς να βρείς προιόντα της meyle, έχω ληδη κατεβάσει τον κατάλογο

bmw316turbo
09-09-07, 23:49
Καλή βελτίωση, επειδή μπορεί να με ενδιαφέρει κι εμένα ΄μου μου δίνεις λίγες περισσότερες πληροφορίες;
ID No των ball joints
κοστος
κόστος τοποθέτησης
και που μπορείς να βρείς προιόντα της meyle, έχω ληδη κατεβάσει τον κατάλογο

WWW.EBAY.COM
Ψαξε για " bmw e36 ball joints"
Αυτα που θα βρεις θα ΠΡΕΠΕΙ να ειναι τα "MEYLE SOLID OUTER BALL JOINTS" και......καποιος να στα πρεσσαρει στα υπαρχοντα ψαλιδια γιατι ο Κουλουρης που ρωτησα πουλαει ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΨΑΛΙΔΙ ΠΡΟς 112 ΕΥΡΩ ΧΩΡΙς το μπαλακι το εξωτερικο να ειναι solid.Εγω τα εσιαξα μονος μου οποτε δεν ξερω απο τιμες και id και συναφη
Φιλικα

billparas
09-09-07, 23:53
Ευχαριστώ θα αρχίσω ψάξιμο, (από αύριο εννοείται)

peristeriE30
10-09-07, 00:34
οποιος βρει που πουλανε ανταλλακτικα meyle ας μου πει κ εμενα με ενα pm!
sorry κι'ολας αλλα το ebay δεν ειναι λυση.

Καποιος θα υπαρχει κ στην ελλαδα που να τα εμπορευεται!!

bmw316turbo
10-09-07, 08:16
οποιος βρει που πουλανε ανταλλακτικα meyle ας μου πει κ εμενα με ενα pm!
sorry κι'ολας αλλα το ebay δεν ειναι λυση.

Καποιος θα υπαρχει κ στην ελλαδα που να τα εμπορευεται!!

Εγω προσωπικα δεν ξερω απο ελλαδα παρα μονο απο κουλουρη, και ψωνιζω απο εξω εδω και χρονια.Για τις τιμες που βρισκω στο νετ και με τις τοποθετησεις που τις κανω εγω , βλεπω το online shopping ως μονοδρομο.Για το που ψωνιζει ο καθενας τα ανταλακτικα και πιο μηχανικο εχει ο καθενας ουτε λογος βεβαια....

E36 M POWER
12-09-07, 08:15
Σημερα παιδια τελειωσα την τοποθετηση τεσσαρων MEYLE SOLID BALL JOINTS στα υπαρχοντα ψαλιδια του ε36 μου. Η πρωτη εντυπωση που απεκομισα απο ενα γρηγορο test drive ειναι οτι το στριψιμο εγινε πιο ραφιναρισμενο και κοφτερο .Επειδη ηδη φοραω συνεμπλοκ παρακεντρα απο Μ3 ε36 στα μπροστινα ψαλιδια με την αναβαθμιση κυριως των outer ball joints με αυτα της ΜΕΥLE ειδα βελτιωση και τα προτεινω σε ολα τα θνητα ε36.
Φιλικα και πληροφοριακα

καλημερα φιλε μου! για το γνησιο Μ3 Ε36 γινεται;

bmw316turbo
12-09-07, 11:25
καλημερα φιλε μου! για το γνησιο Μ3 Ε36 γινεται;

Νομιζω οτι τα Μ3 ε36 φορουν απο τη μανα τους ενισχυμενα ball joints και ατσαλινα ψαλιδια αλλα απο οτι διαβασα στα φορουμ του εξωτερικου Η πιο σημαντικη αναβαθμιση που κανουν τα Μ3 ε36 στα ψαλιδια ειναι οτι τα αντικαταστουν με ΨΑΛΙΔΙΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ (νομιζω οτι τα μπροστινα ειναι compatible με καθε επιφυλαξη) ΑΠΟ Ε30 Μ3 ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΕΥΡΕΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ αλλα εχουν μικροτερο βαρος που βελτιωνει πολυ την οδηγικη συμπεριφορα.
Πληροφοριακα

E36 M POWER
12-09-07, 11:35
Νομιζω οτι τα Μ3 ε36 φορουν απο τη μανα τους ενισχυμενα ball joints και ατσαλινα ψαλιδια αλλα απο οτι διαβασα στα φορουμ του εξωτερικου Η πιο σημαντικη αναβαθμιση που κανουν τα Μ3 ε36 στα ψαλιδια ειναι οτι τα αντικαταστουν με ΨΑΛΙΔΙΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ (νομιζω οτι τα μπροστινα ειναι compatible με καθε επιφυλαξη) ΑΠΟ Ε30 Μ3 ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΕΥΡΕΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ αλλα εχουν μικροτερο βαρος που βελτιωνει πολυ την οδηγικη συμπεριφορα.
Πληροφοριακα

δεν ειναι επικυνδυνα να σπασουν στις ελληνικες δρομαρες μας αμα ειναι απο αλουμινιο;;;

Nick_compact
12-09-07, 11:40
Όχι φυσικά... Αυτά τα ψαλίδια φορούσαν τα Ε30 Μ3. Πολλά αμάξια φοράνε αλουμινένια ψαλίδια.

bmw316turbo
12-09-07, 11:51
Στο M3 CLUB στην Αμερικη βαζουν για πιστα αυτα τα αλουμινιου γιατι τα θεωρουν και πιο ενισχυμενα απο τα μαμα ΑΛΛΑ ΑΝΑΛΟΓΑ τους αγωνες που κανει καθε αυτοκινητο τη σεζον τα αλλαζουν προληπτικα.Παντως απο φωτος που εχω δει τα αλουμινιου ειναι μασιφ ενω τα μαμα ατσαλινα/σιδερενια εχουν τρυπες για εξοικονομηση βαρους .

E36 M POWER
12-09-07, 11:54
Όχι φυσικά... Αυτά τα ψαλίδια φορούσαν τα Ε30 Μ3. Πολλά αμάξια φοράνε αλουμινένια ψαλίδια.

και που θα βρω φθινα ψαλιδια αλουμινιενα του Ε30 Μ3;;;

bmw316turbo
12-09-07, 12:02
και που θα βρω φθινα ψαλιδια αλουμινιενα του Ε30 Μ3;;;

Eννουσα πανακριβα ,γυρω στα 250 ευρω το ενα , αλλα τιμη αγορας στο εξωτερικο!!!
Τοσο τα ειδα πριν δυο εβδομαδες ebay ,ΟΧΙ ΕΛΛΑΔΑ.
Ελλαδα δεν ξερω τιποτα.

E36 M POWER
12-09-07, 12:17
Eννουσα πανακριβα ,γυρω στα 250 ευρω το ενα , αλλα τιμη αγορας στο εξωτερικο!!!
Τοσο τα ειδα πριν δυο εβδομαδες ebay ,ΟΧΙ ΕΛΛΑΔΑ.
Ελλαδα δεν ξερω τιποτα.

να μην ρωτησω καθολου ελλαδα δηλαδη!!!!

billparas
29-09-07, 12:52
Εψαξα στο internet εστειλα email στη meyle και τώρα έχω αντιπρόσωπο και κατάστημα που πουλάει meyle στην Αθήνα. Επειδή πιστέυω ότι αυτό θα βοηθήσει πολύ κόσμο εδώ μέσα, αν δεν υπάρχει πρόβλημα μπορώ να τα αναφέρω. Αλλιλως με πμ σε όποιον ενδιαφέρεται

InsaneDriver
29-09-07, 12:55
Εψαξα στο internet εστειλα email στη meyle και τώρα έχω αντιπρόσωπο και κατάστημα που πουλάει meyle στην Αθήνα. Επειδή πιστέυω ότι αυτό θα βοηθήσει πολύ κόσμο εδώ μέσα, αν δεν υπάρχει πρόβλημα μπορώ να τα αναφέρω. Αλλιλως με πμ σε όποιον ενδιαφέρεται

Μίλα γρήγορα!!!

strofimios
29-09-07, 13:03
Πεστα ολα,ΚΑΙΓΟΜΑΣΤΕ!!!!!!!

Dim77
29-09-07, 13:06
Μίλα γρήγορα!!!

+1 Insane

Ομολόγησε billparas :icon02:
:)

e3632
29-09-07, 13:07
Στείλε και προς τα εδώ κανα pm...
kαι κάτι που θυμήθηκα, η έκδοση Ε36 Μ3 GT που είχε βγεί δεν φόραγε αλουμινένια ψαλίδια?

billparas
29-09-07, 14:02
Αντιπρόσωπος Mr. George Spathis, Miss Voni Spathi Tel. +30 210 5227562
κατάστημα 2109420600
Ελπίζω να βοήθησα παιδιά
να σημειώσω ότι δεν έχω πάει στο κατάστημα, έδωσα το τηλ στο συνεργείο και θα τα στείλουν εκεί
Επίσης καλό είναι να κάνουμε και download τον κατάλογο της εταιρείας , ο καθένας για το αυτοκίνητό του. Αναφέρει και id No της BMW για τα ανταλλακτικά

xaros
29-09-07, 14:27
ΣΙΝΑΝΗΣ Χ & ΣΙΑ ΕΕ
Ανταλλακτικά Αυτοκινήτων
ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ
Δημοσθένους 247
Καλλιθέα
17674
αυτο βγαζει ο καταλογος για το 2109450600
και
ΠΛΑΤ ΒΑΘΗΣ
Φαβιέρου 24-26
Αθήνα
10438 για το πρωτο τηλεφωνο.αν ξερουμε site παρακαλω να δωθει

tsilis
29-09-07, 15:04
Ευχαριστούμε παίδες!:)

bmw316turbo
29-09-07, 16:59
Αντιπρόσωπος Mr. George Spathis, Miss Voni Spathi Tel. +30 210 5227562
κατάστημα 2109420600
Ελπίζω να βοήθησα παιδιά
να σημειώσω ότι δεν έχω πάει στο κατάστημα, έδωσα το τηλ στο συνεργείο και θα τα στείλουν εκεί
Επίσης καλό είναι να κάνουμε και download τον κατάλογο της εταιρείας , ο καθένας για το αυτοκίνητό του. Αναφέρει και id No της BMW για τα ανταλλακτικά

ευγε νεαρε μου.......

billparas
30-09-07, 19:32
Σημερα παιδια τελειωσα την τοποθετηση τεσσαρων MEYLE SOLID BALL JOINTS στα υπαρχοντα ψαλιδια του ε36 μου. Η πρωτη εντυπωση που απεκομισα απο ενα γρηγορο test drive ειναι οτι το στριψιμο εγινε πιο ραφιναρισμενο και κοφτερο .Επειδη ηδη φοραω συνεμπλοκ παρακεντρα απο Μ3 ε36 στα μπροστινα ψαλιδια με την αναβαθμιση κυριως των outer ball joints με αυτα της ΜΕΥLE ειδα βελτιωση και τα προτεινω σε ολα τα θνητα ε36.
Φιλικα και πληροφοριακα
Είχα ξαναρωτησει στο παρελθον για παράκεντρα συνεμπλοκ αλλά έβαλα ομόκεντρα από Μ3.Τελικά τι διαφορά είδες με τα έκκεντρα συνεμπλόκ;

bmw316turbo
30-09-07, 21:04
Είχα ξαναρωτησει στο παρελθον για παράκεντρα συνεμπλοκ αλλά έβαλα ομόκεντρα από Μ3.Τελικά τι διαφορά είδες με τα έκκεντρα συνεμπλόκ;

Οταν αγορασα το ιχ ειχε τα μαμα συνεμπλοκ μεχρι που κοπηκαν.Ο τοτε μηχανικος μου ειπε
να τα αλλαξουμε με αυτα της Μ3 και το κρατημα στις στροφες δεν θα εχει καμια σχεση με μαμα.Εβαλε παρακεντρα μασιφ.Εγω επειδη δεν ειμαι στροφακιας και απο την αλλη αυτο το εκανα 2 εβδομαδες απο την αγορα του αυτοκινητου οποτε δεν το ειχα συνηθησει δεν καταλαβα κατι το διαφορετικο (ΜΑΛΛΟΝ ΗΛΙΘΙΟς).Ο μηχανικος μου μετα απο ενα test drive μου ειχε πει καμια σχεση ......
Υποψιν το ρεμαλι -μηχανικος ειναι ο λεγομενος ΠΕΠΕΣ (παπανικολαου με βαρυ ιστορικο στις αναβασεις με golf).

κυριακος
14-09-10, 21:48
Διαβάζοντας αυτό το παλαιότερο θέμα αν έχω καταλάβει καλα τα MEYLE SOLID BALL JOINTS είναι το ακριανο μπαλάκι του ψαλιδιού και ειναι μασίφ από το Ε30 Μ3?