PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1


NAKATA-E30
13-09-07, 00:27
Ρε παιδια εχει κανεις καμμια ιδεα για το πως μπορω να μαθω αν το διαφορικο στο ε30 μου ειναι μπλοκε η οχι?

Nick_compact
13-09-07, 00:34
Αν ειναι μαμα μπλοκε εχει ενα μεγαλο ασπρο S πανω , ειναι δυσκολο να το δεις, και μπορει να εχει δοαβρωθει. Αλλιως με το αμαξι σηκωμενο, γυρνα τον ενα τροχο, ο αλλος πρεπει να γυριζει αντιστροφα

NAKATA-E30
13-09-07, 00:38
thanks,τωρα αν το σασμαν ειναι αυτοματο αλλαζει και το διαφορικο?ο πατερας μου εχει αυτοματο,με τον ιδιο τροπο μπορω να το δω ?

vagelisp
13-09-07, 00:59
Αλλιως με το αμαξι σηκωμενο, γυρνα τον ενα τροχο, ο αλλος πρεπει να γυριζει αντιστροφα

:scratchch

Αυτό ισχύει όταν το διαφορικό δεν είναι μπλοκέ.

Όταν είναι μπλοκέ και οι δύο τροχοί γυρνάνε ταυτόχρονα προς την ίδια φορά! :dblthumb2

vagelisp
13-09-07, 01:00
thanks,τωρα αν το σασμαν ειναι αυτοματο αλλαζει και το διαφορικο?ο πατερας μου εχει αυτοματο,με τον ιδιο τροπο μπορω να το δω ?

Το σασμάν δεν έχει καμία σχέση και ναι μπορείς να το δεις με τον ίδιο τρόπο

Nick_compact
13-09-07, 01:00
:scratchch

Αυτό ισχύει όταν το διαφορικό δεν είναι μπλοκέ.

Όταν είναι μπλοκέ και οι δύο τροχοί γυρνάνε ταυτόχρονα προς την ίδια φορά! :dblthumb2

Τhanks για την διόρθωση!

oldcarskickass
13-09-07, 01:19
Το S (από το Γερμανικό Sperre) είναι ΑΔΎΝΑΤΟ να το δεις χωρίς να κατεβάσεις το διαφορικό, γιατί είναι γραμμένο στην πάνω πλευρά του κουτιού του διαφορικού.


Αν βρεις κάποιο ταμπελάκι ψηλά, ξύσε το γερά και αν δεις και εκεί κάτι από S πάει να πει ότι έχεις μπλοκέ.

Αλλά αντί να ψάχνεις γύρνα τους τροχούς, αν γυρνάνε με την ίδια φορά και οι δύο είσαι μπλοκαρισμένος!!!!!!!

Και αφού το έχεις σηκώσει άλλαξε του και μια βαλβολίνη!!

Χοντρή, 75W140 κατά προτίμηση!!

str2004
13-09-07, 01:42
Mε το αμαξι σηκωμενο, γυρνα τον ενα τροχο, ο αλλος πρεπει να γυριζει αντιστροφα

Μιλαμε με "εστειλες" με το που διαβασα το post σου......χεχεχε . Να πω την αληθεια ψιλοχεστικα με το γεγονως πως εκανες την μπλοκαδουρα μου "μυθο" ...και σαν οδηγος με *ακομα* λιγες τεχνικες γνωσεις στην Μπεμπα μου την "ακουσα" γερα.... Τελως παντων η αληθεια ειναι πως στο μπλοκε ...και οι 2 τροχοι ακολουθουν την ιδια φορά.....

Πφφφφφ φιλαρακι με κατατρομαξες......

Να εξομολογηθω πως το μπλοκε το αγορασα ΜΑΖΙ με το αμαξι .....και μεχρι να μου το διαπυστωσει ενας φιλαρακος BMWαδακιας πως ΗΔΗ εχω μπλοκε ....εγω ο μ@λ@κ@ς ηδη εψαχνα για μπλοκε.......:smashtard:icon18::banghead:

Nick_compact
13-09-07, 06:29
Μιλαμε με "εστειλες" με το που διαβασα το post σου......χεχεχε . Να πω την αληθεια ψιλοχεστικα με το γεγονως πως εκανες την μπλοκαδουρα μου "μυθο" ...και σαν οδηγος με *ακομα* λιγες τεχνικες γνωσεις στην Μπεμπα μου την "ακουσα" γερα.... Τελως παντων η αληθεια ειναι πως στο μπλοκε ...και οι 2 τροχοι ακολουθουν την ιδια φορά.....

Πφφφφφ φιλαρακι με κατατρομαξες......

Να εξομολογηθω πως το μπλοκε το αγορασα ΜΑΖΙ με το αμαξι .....και μεχρι να μου το διαπυστωσει ενας φιλαρακος BMWαδακιας πως ΗΔΗ εχω μπλοκε ....εγω ο μ@λ@κ@ς ηδη εψαχνα για μπλοκε.......:smashtard:icon18::banghead:

Ok, έκανα λάθος, sorry... :cheers:

E36 RULES!!
13-09-07, 19:56
Θελει ταχυτητα στο κιβώτιο για να γυρισει αντιστροφα ο άλλος τροχός? Εμενα δεν γυρνάει με νεκρα... :D

bmwe301
14-09-07, 23:18
σηκωσε τον πισο αξονα στον αερα και βαλε μπροστα, βαλε 1η και ασε τουσ τροχουσ να γυρνανε στο ρελαντι. προσπαθησε να σταματησεισ τον εναν. εαν μπορεσεισ δεν εχεισ μπλοκε η εχει χαλασει.

υπαρχει περιπτωση να μην εχεισ μπλοκε και οι τροχοι να γυριζουν με την ιδια φορα (σχεδον)


αν δεν εχεισ τελικα μπλοκε τοτε κολησε το να κσεμπερδευεισ...