PDA

Επιστροφή στο Forum : Mclaren...πάπαλα για φέτος, μη σας πω ζόρικα και του χρόνου


konc
13-09-07, 20:43
Εξόντωση!
Αποκλεισμό από το πρωτάθλημα και πρόστιμο 100 εκατομμυρίων δολαρίων αποφάσισε η FIA για τη McLaren...

Σε μια ποινή που είναι μια από τις μεγαλύτερες στην ιστορία της Formula 1 και παράλληλα δυσβάσταχτη οικονομικά, ακόμη και για μια ομάδα της F1, κατέληξε το Διεθνές Συμβούλιο Μηχανοκίνητου Αθλητισμού. Η McLaren αφού εξετάστηκε για δεύτερη φορά στο Παρίσι κρίθηκε ένοχη τόσο για την κατοχή πνευματικής ιδιοκτησίας της αντιπάλου Ferrari όσο και για χρήση αυτής προς όφελός της στο πρωτάθλημα.
Έτσι η τιμωρία της ήταν ο αποκλεισμός από το πρωτάθλημα του 2007, με αποτέλεσμα να χάσει όλους τους βαθμούς που έχει πάρει μέχρι σήμερα, και φυσικά να μην είναι σε θέση να διεκδικήσει άλλους, καθώς και χρηματικό πρόστιμο 100 εκατομμυρίων δολαρίων που είναι ασφαλώς το μεγαλύτερο που έχει επιβληθεί ποτέ στον παγκόσμιο μηχανοκίνητο αθλητισμό.

Παρόλα αυτά οι δύο πιλότοι της ομάδας μπορούν να συνεχίσουν να συμμετέχουν στο πρωτάθλημα και να διεκδικούν τον τίτλο των οδηγών, από την πρώτη θέση της βαθμολογίας ο Lewis Hamilton και από τη δεύτερη θέση ο Fernando Alonso. Αυτό σημαίνει προφανώς πως θα βλέπουμε κανονικά τα δύο ασημί μονοθέσια στους τέσσερις εναπομείναντες αγώνες, χωρίς όμως να παίρνει βαθμούς η McLaren.

Η απόφαση σταθμός στην ιστορία του αθλήματος αναφέρει επιπλέον πως η McLaren θα πρέπει να παρουσιάσει το μονοθέσιο που θα χρησιμοποιήσει για το πρωτάθλημα του 2008 προς εξέταση από τη FIA προτού ξεκινήσει το πρωτάθλημα της επόμενης περιόδου και να αποδείξει ότι σε αυτό δεν περιλαμβάνονται στοιχεία πνευματικής ιδιοκτησίας της Ferrari.

Πηγή: contra.gr

Πρωτοφανές, έτσι? Δεν μπορούσα να φανταστώ πως θα έριχναν τέτοιο αγγούρι. Και ποιός ξέρει τι αμάξι θα κατεβάσουν και του χρόνου.. Βλέπω τον Alonso να βρίσκει δικαιολογία και να χαιρετάει, μακάρι προς τα μέρη μας!

Geo_3D
13-09-07, 21:00
Μηπως....λεω μηπως....να την εκανε και με ελαφρα πηδηματακια και η Vodafone σαν χορηγος απτην McLaren και να την ερχοταν προς Βαυαρια μερια.....λεω εγω τωρα....μηπως θα πηγαιναμε απ'ευθειας για πρωταθλημα....


Λεμε τωρα....;)

shido
13-09-07, 21:03
Scuderia ρεεεε.φερραρι με Αλονσο...μμμ ναι μου αρεσει να γινει

konc
13-09-07, 21:08
Scuderia ρεεεε.φερραρι με Αλονσο...μμμ ναι μου αρεσει να γινει

Μμμ.. μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ λέγοντας "από τα μέρη μας"! Απεχθάνομαι κάθε τι κόκκινο, σε όλα τα αθλήματα :rofl2:
(Προς BMW εννοούσα)

Speedy
13-09-07, 21:08
Scuderia ρεεεε.φερραρι με Αλονσο...μμμ ναι μου αρεσει να γινει


οχι μακρια απο αυτον...τον παπαρα...:shakehead:shakehead

shido
13-09-07, 21:11
Μμμ.. μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ λέγοντας "από τα μέρη μας"! Απεχθάνομαι κάθε τι κόκκινο, σε όλα τα αθλήματα :rofl2:
(Προς BMW εννοούσα)

α εσυ εισαι με τους αλλους:bananasmi :rofl2:
Στα αλλα αθληματα περι κοκκινου μαζι σου!!:friday:

Speedy
13-09-07, 21:22
Μηπως....λεω μηπως....να την εκανε και με ελαφρα πηδηματακια και η Vodafone σαν χορηγος απτην McLaren και να την ερχοταν προς Βαυαρια μερια.....λεω εγω τωρα....μηπως θα πηγαιναμε απ'ευθειας για πρωταθλημα....


Λεμε τωρα....;)


κατσε μηπως φυγει και η maclaren??

λεω εγω τωρα....:bricks1::bricks1:

Lil
13-09-07, 23:01
να φυγει ο αλονσο και ας παει οπου θελει..... μακρια απο μας......

πολυ μεγαλο το αγγουρακι... ας ηταν ομωςκαμια ομαδα πλην της φεραρι η αλλη και να βλεπαμε κατα ποσο θα επευτε τετοια καμπανα.....

και παλι ο Χαμιλτον θα το παρει φετος ρεεεε.... δεν τα παραταει ο μικρος....

και του χρονου get ready for hardcore _ _ _ _ _ _ !!!!!

s_d
14-09-07, 01:50
μακρια το τσουτσεκι (βλ. αλονσο) απο την φερραρι!!!μια χαρα ειμαστε με τον κιμι... αλλα για τον χαμιλτον δεν θα ελεγα οχι αν και ειναι λιγο δυσκολο μιας και ειναι παιδι της mclaren... ασχετα παντως με την ομαδα ειναι κριμα να σημαδευετε ενα ακομη κορυφαιο αθλημα απο την λαμογια!!!

konc
14-09-07, 04:59
να φυγει ο αλονσο και ας παει οπου θελει..... μακρια απο μας......

πολυ μεγαλο το αγγουρακι... ας ηταν ομωςκαμια ομαδα πλην της φεραρι η αλλη και να βλεπαμε κατα ποσο θα επευτε τετοια καμπανα.....

και παλι ο Χαμιλτον θα το παρει φετος ρεεεε.... δεν τα παραταει ο μικρος....

και του χρονου get ready for hardcore _ _ _ _ _ _ !!!!!

Να ρισκάρω να εκτεθώ? Θα ρισκάρω!
Alsonso και φέτος, παρόλο που η λογική, η βαθμολογία και τα κεφάλια της McLaren λένε το αντίθετο.

Τα παραπάνω είναι καθαρή πρόβλεψη και δεν τα στηρίζω πουθενά αλλού πέρα από τα χρόνια που παρακολουθώ F1 (από τον Mansell)

randombk
14-09-07, 08:43
Αν εκανε το ιδιο η φερραρι η παραχαιδεμενη ολων τον εποχων εταιρια αυτοκινητων το πολυ πολυ να τις ακυρωναν τους βαθμους απο εναν αγωνα!και φυσικα χωρις προστιμο!το εχουμε ξαναδει το εργο!

Τεσπα η μερσεντα πρεπει αυτα τα διαμαντινα μοτερ της να τα δινει αλλου και οχι στους αγγλους πλεον μετα το στραπατσο και φιασκο που επαθαν!

ΠΑΙΔΙΑ????

ΛΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΑΜ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ Η BMW ΤΗΝ ΦΕΡΑΡΙ? ΕΕΕ ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ!!!:bugeye:

Μην ξεχνατε απο 3η ειναι 2η τωρα η BMW!:bananasmi

MICZ
14-09-07, 09:13
Παιδιά ξέρετε αν είναι τελεσίδικη η απόφαση ή μπορεί να ασκηθεί έφεση?

Πάντως σε κάθε περίπτωση είναι πολύ κρίμα για το πιο δημοφιλές μηχανοκίνητο άθλημα του κόσμου.

Aristomenis
14-09-07, 09:40
Αν εκανε το ιδιο η φερραρι η παραχαιδεμενη ολων τον εποχων εταιρια αυτοκινητων ...

Και φυσικά δεν αποκλείουμε το γεγονός να το έχει κάνει ηδη στο παρελθόν και να μην πήρε χαμπάρι κανένας...

Nikos M5
14-09-07, 10:28
Και φυσικα ουτε κουβεντα για καποια κρυφα διπλα ντεποζιτακια της κοκκινης επισημης αγαπημενης "σουζα τ'αλογακι ιιιι ααα" .......η οποια ως εκ θαυματος οταν οι αλλοι εμπαιναν θεοστεγνοι για βενζινη στα πιτς.....συνεχιζε για αλλους δυο γυρους γραφοντας τρελλους χρονους με ολους να αναρωτιουνται..."μα πως ειναι δυνατον να συνεχιζει το duracell ??"..
Ελατε τωρα ....λιγη σοβαροτητα .........100 εκ δολλ. προστιμο....λες και το εριξαν στην Exxon για το ατυχημα του Exxon Valdez στην Αλασκα.
Τους αξιζει να τα μαζεψει ο Ρον Ντενις και να τους κουνησει μαντιλι να δουμε μετα ενδιαφερον που θα εχει.....

joe
14-09-07, 11:42
Nikos M5 :+1:

αυτοί οι τύποι με τις γραβάτες το έχουν κάνει μαντάρα το σπορ...
εγώ βασικά θαυμάζω όλες τις ομάδες!!! Αλλά θέλω η πρώτη να είναι πρώτη επειδή το δείχνει στην πίστα και όχι επειδη το αποφάσισαν κάποιοι.

Πίσω από όλα αυτά υπάρχει μια παραγωγη... και πολλές σκοπιμότητες!!!

και ποιος μου λέει εμένα οτι οι κοκκινοι δεν "φύτεψαν" τα χαρτιά... για να "θερισουν" ένα ακόμα τίτλο???

μιλάμε για πνευματικά δικαιώματα την εποχή που ένα απλό e-mail
μπορεί να εκθέσει μια ολόκληρη εταιρία!!!

έλεος!!!

demis_330
15-09-07, 08:17
Από το επισημο site της FIA, σας επισυνάπτω το αρχείο The full decision of the World Motor Sport Council hearing of September 13th, πάρτε μια γεύση για την απόφαση, που απ' 'οτι καταλαβαίνω αποκλείεται η Mclaren από το πρωτάθλημα 2007 και οι οδηγοί της επιτρέπεται να τρέξουν στους εναπομείναντες αγώνες αλλά δεν θα πάρουν πόντους και φυσικά τπο πρόστιμο 100.000.000 $ :

9 Decision
9.1 For the foregoing reasons, the WMSC finds McLaren in breach of Article 151(c)
of the International Sporting Code.
9.2 The WMSC therefore, in accordance with the provisions of the International
Sporting Code, imposes the following sanctions relation to the 2007 FIA Formula
One World Championship:
- a penalty consisting of exclusion from and withdrawal of all points awarded to
McLaren in all rounds of the 2007 Constructors’ Championship. For the
avoidance of doubt, McLaren will be permitted to race in the remaining rounds of
the 2007 Championship but will not be permitted to score points in the
Constructors Championship or attend the podium in the event of a top three finish
in any of the remaining races in the 2007 season. Points scored by other
competitors in the Championship to date will not be affected further to the
withdrawal of McLaren’s points;
- a fine of USD100 million (less any sum that would have been payable by
Formula One Management Limited on account of McLaren’s results in the 2007
Constructors Championship had it not been excluded). This fine shall be payable
within three months from the date of this Decision.

Dark_Niaou
15-09-07, 09:32
εγω θέλω στην BMW το Σουμάχερ.....χαχαχαχα

mpikounis
15-09-07, 13:27
Εμενα μου αρεσει που συζηταμε για το φοβερο και τρομερο προστιμο και κανεις δεν καθεται να σκεφτει τα ποσα που παιζοντας στην F1 και ποση διαφορα μπορει να κανει η κλοπη των μυστικων της Ferrari για μια ομαδα σαν τη McLaren! Δηλαδη κανεις δεν σκεφτεται ποσα επενδυει η Ferrari σε R&D για να καταληξουν με 0 κοστος στη McLaren.

Νομιζω πως ειναι απολυτα λογικη η αποφαση και επρεπε να ειναι ετσι για να αποφευχθουν αντιστοιχες ενεργειες στο μελλον. Η μονη μου ενσταση ειναι που δεν μηδενισαν και τους οδηγους της McLaren οι οποιοι αν θεωρησουμε οτι η ομαδα κερδισε απο τα κλεμενα, αυτοματα και αυτοι οφεληθηκαν. Αρα αφου αφαιρεις τους ποντους της ομαδας, πρεπει να αφαιρεσεις και τους ποντους των οδηγων. Αλλα αυτο βεβαιως θα χαλουσε το ενδιαφερον και ο Bernie δεν θα εβγαζε αρκετα $$$...

Aristomenis
15-09-07, 13:45
Εμενα μου αρεσει που συζηταμε για το φοβερο και τρομερο προστιμο και κανεις δεν καθεται να σκεφτει τα ποσα που παιζοντας στην F1 και ποση διαφορα μπορει να κανει η κλοπη των μυστικων της Ferrari για μια ομαδα σαν τη McLaren! Δηλαδη κανεις δεν σκεφτεται ποσα επενδυει η Ferrari σε R&D για να καταληξουν με 0 κοστος στη McLaren.

Νομιζω πως ειναι απολυτα λογικη η αποφαση και επρεπε να ειναι ετσι για να αποφευχθουν αντιστοιχες ενεργειες στο μελλον. Η μονη μου ενσταση ειναι που δεν μηδενισαν και τους οδηγους της McLaren οι οποιοι αν θεωρησουμε οτι η ομαδα κερδισε απο τα κλεμενα, αυτοματα και αυτοι οφεληθηκαν. Αρα αφου αφαιρεις τους ποντους της ομαδας, πρεπει να αφαιρεσεις και τους ποντους των οδηγων. Αλλα αυτο βεβαιως θα χαλουσε το ενδιαφερον και ο Bernie δεν θα εβγαζε αρκετα $$$...

Μέσα σε αυτά που είπαμε όμως είναι και το γεγονός οτι το θέμα κατασκοπεία δεν πρωτοεμφανίστηκε φέτος με την Mclaren αλλά συνέβη αρκετές φορές στο παρελθόν ειδικά από τη Ferrari αλλά συγκαλήφθηκε με κομψό τρόπο. Βέβαια φέτος την ματσακουνιά την έκαναν τα αποπαίδια της υπόθεσης εις βάρους του νταβατζή...

Geo_3D
15-09-07, 13:46
Η μονη μου ενσταση ειναι που δεν μηδενισαν και τους οδηγους της McLaren οι οποιοι αν θεωρησουμε οτι η ομαδα κερδισε απο τα κλεμενα, αυτοματα και αυτοι οφεληθηκαν. Αρα αφου αφαιρεις τους ποντους της ομαδας, πρεπει να αφαιρεσεις και τους ποντους των οδηγων. Αλλα αυτο βεβαιως θα χαλουσε το ενδιαφερον και ο Bernie δεν θα εβγαζε αρκετα $$$...

Στην τηλεοραση ειπαν οτι τους ειχαν υποσχεθει αμνηστια σε περιπτωση που συνεργαστουν στην εξιχνιαση της υποθεσης,γιαυτο και δεν μηδενιστηκαν προφανως.
Τωρα αληθεια,ψεμματα????!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!

greekm3
15-09-07, 13:59
Εμενα μου αρεσει που συζηταμε για το φοβερο και τρομερο προστιμο και κανεις δεν καθεται να σκεφτει τα ποσα που παιζοντας στην F1 και ποση διαφορα μπορει να κανει η κλοπη των μυστικων της Ferrari για μια ομαδα σαν τη McLaren! Δηλαδη κανεις δεν σκεφτεται ποσα επενδυει η Ferrari σε R&D για να καταληξουν με 0 κοστος στη McLaren.

Νομιζω πως ειναι απολυτα λογικη η αποφαση και επρεπε να ειναι ετσι για να αποφευχθουν αντιστοιχες ενεργειες στο μελλον. Η μονη μου ενσταση ειναι που δεν μηδενισαν και τους οδηγους της McLaren οι οποιοι αν θεωρησουμε οτι η ομαδα κερδισε απο τα κλεμενα, αυτοματα και αυτοι οφεληθηκαν. Αρα αφου αφαιρεις τους ποντους της ομαδας, πρεπει να αφαιρεσεις και τους ποντους των οδηγων. Αλλα αυτο βεβαιως θα χαλουσε το ενδιαφερον και ο Bernie δεν θα εβγαζε αρκετα $$$...

συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον μιχαλη:+1:

Stakaman318is
15-09-07, 14:01
Στον τέως αρχιμηχανικός της Ferrari που εμπλέκεται στο σκάνδαλο δεν έχει επιβληθεί καμία ποινή; Δηλαδή τιμώρησαν μόνο την McLaren που αποδέχτηκε και χρησιμοποίησε κλεμμένα αρχεία και όχι αυτόν που τα έκλεψε; Ρωτάω γιατί τόσο καιρό ακούω μόνο για ποινή της McLaren!!

Speedy
15-09-07, 15:07
Στον τέως αρχιμηχανικός της Ferrari που εμπλέκεται στο σκάνδαλο δεν έχει επιβληθεί καμία ποινή; Δηλαδή τιμώρησαν μόνο την McLaren που αποδέχτηκε και χρησιμοποίησε κλεμμένα αρχεία και όχι αυτόν που τα έκλεψε; Ρωτάω γιατί τόσο καιρό ακούω μόνο για ποινή της McLaren!!


λογικα θα την φαει και αυτος....:ban:

Chris316
15-09-07, 17:11
Όπως λέει και μια παλιά ελληνική ταινία....''είναι πολλά τα λεφτά Άρη''. Η McLaren δε θα τιμωρηθεί άλλο και αυτό γιατί υπάρχουν κάποια πραγματάκια από πίσω. Πρώτα από όλα σκεφτείτε λίγο τι κερδίσει η F1 σαν διοργάνωση μόνο και μόνο από την παρουσία της McLaren. Διαφημιστικά , τηλεοπτικά , ανταγωνιστικά , εμπορικά κλπ κλπ κλπ. Μιλάμε για ετήσια συνδρομή πλέον. Μπορεί να είμαι και υπερβολικός αλλά ξέρετε τι θα γίνει?? Θα δώσει τα γκαφρά η McLaren και σε λίγο καιρό ως δια μαγείας θα ξεχαστει το θέμα. Δε θα τιμωρήσουν άλλους. Ήταν κάτι σαν προειδοποίηση και ταυτόχρονα ένδειξη ύπαρξης της Φόρμουλα1. Τώρα το μόνο που θα γίνεται ίσως θα είναι η ίσως στενότερη παρακολούθηση ορισμένων.
Όσο για τους οδηγούς , ίσως έπρεπε και αυτοί να τιμωρηθούν αλλά σκεφτείτε λίγο και τις συνθήκες ''εργασίας'' τους... νομίζω την αξίζουν τη συγχώρεση-παράβλεψή τους από τη Fia.

ΚΥΡΙΛΛΑΣ
17-09-07, 06:19
Εμενα μου αρεσει που συζηταμε για το φοβερο και τρομερο προστιμο και κανεις δεν καθεται να σκεφτει τα ποσα που παιζοντας στην F1 και ποση διαφορα μπορει να κανει η κλοπη των μυστικων της Ferrari για μια ομαδα σαν τη McLaren! Δηλαδη κανεις δεν σκεφτεται ποσα επενδυει η Ferrari σε R&D για να καταληξουν με 0 κοστος στη McLaren.

Νομιζω πως ειναι απολυτα λογικη η αποφαση και επρεπε να ειναι ετσι για να αποφευχθουν αντιστοιχες ενεργειες στο μελλον. Η μονη μου ενσταση ειναι που δεν μηδενισαν και τους οδηγους της McLaren οι οποιοι αν θεωρησουμε οτι η ομαδα κερδισε απο τα κλεμενα, αυτοματα και αυτοι οφεληθηκαν. Αρα αφου αφαιρεις τους ποντους της ομαδας, πρεπει να αφαιρεσεις και τους ποντους των οδηγων. Αλλα αυτο βεβαιως θα χαλουσε το ενδιαφερον και ο Bernie δεν θα εβγαζε αρκετα $$$...

mpikouni συμφωνώ λέξη προς λέξη!!!!!!
Δε θα μπορούσες να το παρουσιάσεις καλύτερα.

+1

MZ3
18-09-07, 01:15
κανω ενα κοπι απο ξενο φορουμ.. (πρεπει να το εγραψε Ελληνας εχει στη υπογραφη του thrilos )

after the 100 milion dollar fine the FIA put on the McLaren team,
McLaren decide to reveal their new f1 car


9151



το βρηκα αρκετα επικαιρο :p:

rapid_fast
18-09-07, 06:27
Και φυσικα ουτε κουβεντα για καποια κρυφα διπλα ντεποζιτακια της κοκκινης επισημης αγαπημενης "σουζα τ'αλογακι ιιιι ααα" .......η οποια ως εκ θαυματος οταν οι αλλοι εμπαιναν θεοστεγνοι για βενζινη στα πιτς.....συνεχιζε για αλλους δυο γυρους γραφοντας τρελλους χρονους με ολους να αναρωτιουνται..."μα πως ειναι δυνατον να συνεχιζει το duracell ??"..
Ελατε τωρα ....λιγη σοβαροτητα .........100 εκ δολλ. προστιμο....λες και το εριξαν στην Exxon για το ατυχημα του Exxon Valdez στην Αλασκα.
Τους αξιζει να τα μαζεψει ο Ρον Ντενις και να τους κουνησει μαντιλι να δουμε μετα ενδιαφερον που θα εχει.....

Ρε φίλε, εδώ επίσημα στο πόρισμα φαίνεται η γνώση της μακλάρεν για την παράνομη πίσω ελαστική αεροτομή της φερράρι, και όλοι κάνουν την παπια...
Τους έπιασαν με την παράνομη εμπρός αεροτομή πέρισυ και με το παράνομο κινούμενο πάτωμα και όλοι μούγκα
Τι ψάχνεις?

Nikos M5
18-09-07, 10:41
Ρε φίλε, εδώ επίσημα στο πόρισμα φαίνεται η γνώση της μακλάρεν για την παράνομη πίσω ελαστική αεροτομή της φερράρι, και όλοι κάνουν την παπια...
Τους έπιασαν με την παράνομη εμπρός αεροτομή πέρισυ και με το παράνομο κινούμενο πάτωμα και όλοι μούγκα
Τι ψάχνεις?

Δεν ψαχνω τιποτα για να ειμαι ειλικρινης.
Αλλα καλο θα ηταν καποιοι σοφοι εδω μεσα που βλεπουν ως δικαιη την τιμωρια της Μακ Λαρεν , να προσπαθησουν να γινουν λιγο πιο αντικειμενικοι μιας και αν θεωρησουν οτι η μοναδικη περιπτωση βιομηχανικης κατασκοπειας στην F1 ειναι αυτη που συζηταμε , φοβαμαι οτι ζουν στην κοσμαρα τους.
Ειναι σαν αυτους που κανουν κοντρες στο Κερατεξας με πειραγμενα αυτοκινητα και αφου ριξουν 10 κολωνες σε ενα νορμαλ κατεβαινουν και υπερηφανευονται για το εργοστασιακο τους αυτοκινητο το οποιο ετυχε να βγει καλο.
Η φερραρι θυμιζει αυτο που λεει ο ελληνικος λαος, " φωναζει ο κλεφτης για να φοβηθει ο νοικοκυρης".
Και στο κατω κατω η προσφορα της Μακ Λαρεν στην F1 ειναι σαφως μεγαλυτερη απο αυτη της 'κακομοιρας Φερραρι' που της εκλεψαν τα σχεδιακια της..... (εξαιρουνται τα Schumi years που ολοι γνωριζαν αλλα κανεις δε μιλαγε).
Υποστηριζω φανατικα τη Μακ Λαρεν απο παιδι, δεχομαι οτι αυτο που εχει γινει ειναι μια πραγματικοτητα και πολυ καλως τιμωρηθηκε, αλλα ειμαι 1000% σιγουρος οτι δε θα ειχε προβει ποτε σε αυτη την πραξη εαν χρονια πριν ειχε τιμωρηθει οπως της αξιζε η "κακομοιρα Φερραρι που της εκλεψαν τα σχεδιακια της" για ολα οσα εκανε, για ολα οσα γνωριζε ο κοσμος ολος , αλλα κανεις ποτε δεν τολμησε να φερει στο προσκηνιο και στα γραφεια της ΦΙΑ.
Ειναι πολλα τα λεφτα Αρι.