PDA

Επιστροφή στο Forum : Audi vs BMW


5555
14-09-07, 21:13
http://www.m3post.com/forums/showthread.php?t=83763
Τωρα που μαλωνουμε εαν το 335 ειναι πιο αργο ή πιο γρηγορο απο Μ3 δειτε επανω της Αudi την διαφημηση.

Τωρα θα γινει μαχη

God
14-09-07, 21:14
http://www.m3post.com/forums/showthread.php?t=83763
Τωρα που μαλωνουμε εαν το 335 ειναι πιο αργο ή πιο γρηγορο απο Μ3 δειτε επανω της Αudi την διαφημηση.

Τωρα θα γινει μαχη


Τωρα λυθηκα στα γελια! Photoshop γελοιο, ουτε τα αυτοκινητα ταιριαζουν στον χωρο, δεν ταιριαζουν οι σκιες, ουτε καν τo μεγεθος του αυτοκινητου ως προς τα γυρω αντικειμενα καλα καλα!

Απο εδω τι λειπει?

http://www.naeem.co.za/images/msmash.jpg

Ρε εμας βρηκανε? :cheers:

telisBMW
14-09-07, 21:23
http://www.cartoday.com/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=2;t=047038;p=1

5555
14-09-07, 21:29
Ειναι οντως photoshop ,το εχω ξαναδει ,αλλα δειτε τι σκαρφιστικαν οι αθλιοι. Παντως καλα προωθουν το quattro.

Johnyb
14-09-07, 21:42
Χα χα τρελό γέλιο!!!Αν και δεν νομίζω να πρόκειτε για επίσημη διαφήμιση....έλεος!

5555
15-09-07, 15:10
Ναι αλλα εκμεταλλευονται τα ατου τους η Audi -βλεπε quattro-

Speedy
15-09-07, 18:41
αληθεια ψεμματαπολυ τραβηγμενο...
ΖΗΛΕΙΑΑΑΑΑ!!!!

theo36
15-09-07, 21:26
Αυτό είναι αφορμή για πόλεμο!!!!!

satanik-os
15-09-07, 21:34
οσα δεν φτανει η αλεπου ................!!!!

percis
15-09-07, 21:59
Αποκλείεται αυτό να είναι επίσημη διαφήμιση της Audi. Απλά ένας εκεί πέρα είχε μια φαντασίωση (υπάρχουν και ανώμαλοι) και το ζωγράφισε και για πλάκα το είπε επίσημη διαφήμιση.

Πάντως γενικά φαίνεται ταπεινό και πρόχειρο.

nassosbmw1
15-09-07, 22:00
οσα δεν φτανει η αλεπου ................!!!!

+100000000000
μην ασχολειστε....

Strax
17-09-07, 08:48
Περιμένετε να βγεί το νέο EVO να δείτε πόσο ξύλο ρίχνει το νέο Μ3 στο RS4...Για να μη λέμε ότι τα αυτοκίνητα πάνε το ίδιο. Και είχε και λιωμένα λάστιχα!! Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι η Audi τρέχει να βάλει τουρμπίνες στο μοτέρ του RS4 που προορίζεται για το RS5.

E36 M POWER
17-09-07, 12:32
Περιμένετε να βγεί το νέο EVO να δείτε πόσο ξύλο ρίχνει το νέο Μ3 στο RS4...Για να μη λέμε ότι τα αυτοκίνητα πάνε το ίδιο. Και είχε και λιωμένα λάστιχα!! Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι η Audi τρέχει να βάλει τουρμπίνες στο μοτέρ του RS4 που προορίζεται για το RS5.

αυτο το μοτερ δεν το φοραει στο R8;
εκει δεν το εχει τουρμπισει θα το τουρμπισει στο RS5;

vosk
21-09-07, 23:57
οσα δεν φτανει η αλεπου ................!!!!
Αυτο ακριβως... Τωρα τι συγκρινουμε, 4WD με xWD? ειναι σαφαστατη η υπεροχη της τετρακινησης σε κρατηματα. Τωρα η διαφημιση εχει σκοπο να προκαλεσει τετοιου ειδους συζητησεις.

GMarts
22-09-07, 21:20
Οποιος εχει οδηγησει audi μπορει να καταλαβει την ειδοποιο διαφορα σε σχεση με μια BMW.
Η ιδεα της αυτοκινησης εμπεριεχει περισσοτερο παθος παρα ορθολογισμο!!!!!!!!!!
BMW FOR EVER!:thefinger

billys.bmw
22-09-07, 23:39
κοίτα ρε έβγαλε η μήγα κόλο και έχεσε τον κόσμο όλο(η audi)

jay
23-09-07, 00:17
Βρε μια μανία να θάψουμε την Audi. :banghead: Πάρτε το χαμπάρι ότι BMW, Audi, Mercedes, Alfa Romeo, Volvo, Saab, Lexus, Jaguar και sorry αν ξεχνάω κάποια, βρίσκονται στην ίδια κατηγορία. Από κει και πέρα κάθε εταιρία έχει το δικό της προσανατολισμό και ακολουθώντας αυτόν αποκτά και τους οπαδούς της.

Αναζητώντας πολυτελές αυτοκίνητο για αγορά, συγκρίνεις αντίστοιχα μοντέλα των εταιρειών αυτών, βασιζόμενος στις ανάγκες σου και όχι στο σήμα, αφού όλες οι παραπάνω έχουν αδιαμφισβήτητο κύρος. Πάντως, καλύτερο αυτοκίνητο, θεωρείται το πιο ολοκληρωμένο στην καλύτερη τιμή και εκεί είναι που πάσχουν οι BMW.

Γενικότερα μιλώντας, η BMW υπερτερεί σε οδηγική απόλαυση έναντι της Audi, αλλά η Audi της βάζει τα γυαλιά σε άλλους τομείς, όπως ποιότητα, εκμετάλλευση χώρων, τεχνολογία κτλ.

Υ.Σ. Η διαφήμιση (αν είναι της Audi, που δεν το νομίζω) είναι όντως προκλητική.:takecover

melodic
23-09-07, 23:33
photoshop ειναι!!! χεχεχε.... Παντος ειναι αρκετα αστεια!!!!

Aristomenis
23-09-07, 23:39
Παιδιά το μοντάζ της εικόνας είναι πολύ ερασιτεχνικό για να το έχει κάνει η Audi. Το πιο πιθανό είναι να έχει βάλει τη διαφήμιση κάποιος τοπικός αντιπρόσωπος. Η VAG δεν φταίει σε τίποτα στην συγκεκριμένη περίπτωση

sportec
27-09-07, 20:49
Χαχαχαχαχαα!!! Τρελη photo αν και photoshop! Πολυ εξυπνο!... εχει μια δοση αληθειας, ειτε μας αρεσει ειτε οχι...

JimPik
17-10-07, 12:45
οδηγησα στον αντιπροσωπο Μπολωνιας το R8...:bowdown::bowdown:

ΠΡΕΠΕΙ να βγαλει και η εταιρια μας ενα τετειο οχημα...

ειναι απλα απιστευτο....σε ολα...ποιοτητα...τιμη...πατημα....

απιστευτο...και το λεω ενω εχω οδηγησει και την νεα Μ3...(η οποια εχει καλυτερο ηχο απο το R8...)

ειμαι δηλωμενος BMWακιας αλλα αυτο μαλλον θα το επαιρνα....εξαλλου σε αυτην την κατηγορια τι να παρει κανεις 911?:tapedshut

εγω μολις τρελαθηκα....μετα απο την Μ3 σενταν μονο αυτο θα επαιρνα....

lkm86
17-10-07, 13:17
Με αυτή την εικόνα τουλάχιστον γελάσαμε ή ....κάποιοι χαμογελάσαμε...

babisbabou
17-10-07, 13:18
οσα δεν φτανει η αλεπου ................!!!!


Έτσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

deepblue
17-10-07, 15:49
Αισχος ντροπη τους αλλα ο πεινασμενος καρβελια ονειρευετε:rofl2:

swstos330Ci318is
17-10-07, 16:23
Η BMW ηταν παντα πιστη στο να κατασκευαζει σπορ οικογενειακα αυτοκινητα και ολοι βλεπουμε οτι τα τελευταια χρονια οι βασικοι της αντιπαλοι Mercedes,Audi αλλαζουν το χαρακτηρα των αυτοκινητων τους απο συντηριτικο σε πιο σπορτιφ προσπαθωντας να αντιγραψουν αυτο που η BMW προσφερει εδω και δεκαετιες στους πελατες της.

manosbmw318ie30
17-10-07, 17:32
Μάλον περί φάρσας πρόκειται. Δεν είναι και τόσο δύσκολο. Μάλιστα το συγκεκριμένο είναι και προχειροφτιαγμένο. Δε μου κάνει εντύπωση.... Όσο το βλέπω τόσο πιο βλακεία μου φαίνεται. Δε μπορεί να είναι πραγματικά διαφήμιση. Φαίνεται και η πινακίδα στη Μ3. Βλακεία είναι.

vosk
27-10-07, 16:02
Η BMW ηταν παντα πιστη στο να κατασκευαζει σπορ οικογενειακα αυτοκινητα και ολοι βλεπουμε οτι τα τελευταια χρονια οι βασικοι της αντιπαλοι Mercedes,Audi αλλαζουν το χαρακτηρα των αυτοκινητων τους απο συντηριτικο σε πιο σπορτιφ προσπαθωντας να αντιγραψουν αυτο που η BMW προσφερει εδω και δεκαετιες στους πελατες της.
Μεγιστη αληθεια
Πρεπει να πω και ως δικηγορος του διαβολου, οτι τα αμαξια ειδικα της mercedes δεν εχουν και πολλες βελτιωσεις να υποστουν σε διαφορους τομεις, καθως κυριαρχουν. Οποτε...

jay
27-10-07, 19:32
Επειδή ταιριάζει με τον τίτλο του thread, θα αναφέρω ότι το τελευταίο autocar έχει θέμα Audi vs BMW vs Mercedes.:clap:
Το test αφορά όλες τις κατηγορίες στις οποίες οι 3 κατασκευαστές ανταγωνίζονται. Για την ακρίβεια:
3θυρα hatchback
5θυρα μικρά οικογενειακά (hatchback)
Μεσαία οικογενειακά
Μεγάλα οικογενειακά
Πολυτελή σεντάν
Μεγάλα 4x4
Μεσαία κουπέ
Μικρά κουπέ
Ρόουντστερ
Κάμπριο
Μεσαία σπορ σεντάν
Μεγάλα σπορ σεντάν

Αφήνω τη mercedes στην άκρη για να μη βγω off topic και αναφέρω το αποτέλεσμα της κόντρας BMW-Audi.
Η Audi παίρνει κεφάλι σε οχτώ κατηγορίες, ενώ η BMW σε τέσσερις.

nautilos
01-11-07, 00:34
Συμφωνώ ότι η audi πέρνει κεφάλι σε 8 κατηγορίες αλλά γιατί? Γιατί η audi δεν κυνηγάει πουθενά την τελείοτητα αλλά προσπαθεί να ικανοποιησει τους πάντες! Εγώ θα κάνω μια άλλη πρόταση γιατί δεν συγκρίνουμε κάθε κατηγορία σε θέματα που αφορούν μονάχα τον οδηγό?Άραγε γιατί ο καθένας εδώ μέσα οδηγεί bmw? Για τους μεγάλους χώρους.Εεεεεεεε?????
Εγώ όταν αγόρασα το αμάξι που έχω το αντίστοιχο της audi σε αυτή την κατηγορία τα περιοδικά το βγάζαν σε γενικές γραμμές ποιο καλό αμάξι αλλά πουθενά κορυφαίο
Πριν από λίγο καιρό είχα στα χέρια ένα Α3 από τα πολύ γρήγορα.Όντως το αμάξι ήταν πολύ ταχύ αλλά σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να μου περάσει σε θέμα οδήγησης αυτά που μου περνάει το δικό μου! Με τα χρήματα που έδωσα θα μπόρουσα να είχα αυτή την στιγμή το Α3 TFSI τον 200 ίππον.
Ε.!!! Δεν με νοιάζει καθόλου που δεν το έχω!:twak:

Dim77
01-11-07, 10:55
Συμφωνώ ότι η audi πέρνει κεφάλι σε 8 κατηγορίες αλλά γιατί? Γιατί η audi δεν κυνηγάει πουθενά την τελείοτητα αλλά προσπαθεί να ικανοποιησει τους πάντες! Εγώ θα κάνω μια άλλη πρόταση γιατί δεν συγκρίνουμε κάθε κατηγορία σε θέματα που αφορούν μονάχα τον οδηγό?Άραγε γιατί ο καθένας εδώ μέσα οδηγεί bmw? Για τους μεγάλους χώρους.Εεεεεεεε?????
Εγώ όταν αγόρασα το αμάξι που έχω το αντίστοιχο της audi σε αυτή την κατηγορία τα περιοδικά το βγάζαν σε γενικές γραμμές ποιο καλό αμάξι αλλά πουθενά κορυφαίο
Πριν από λίγο καιρό είχα στα χέρια ένα Α3 από τα πολύ γρήγορα.Όντως το αμάξι ήταν πολύ ταχύ αλλά σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να μου περάσει σε θέμα οδήγησης αυτά που μου περνάει το δικό μου! Με τα χρήματα που έδωσα θα μπόρουσα να είχα αυτή την στιγμή το Α3 TFSI τον 200 ίππον.
Ε.!!! Δεν με νοιάζει καθόλου που δεν το έχω!:twak:

Συμφωνώ με αυτή την άποψη.
Συνειδητά αγοράζουμε με τα ίδια χρήματα αυτοκίνητα με 20-30% λιγότερη ισχύ αλλά με πολύ περισσότερα σπορτιφ οδηγικά χαρακτηριστικά (κυριώς που αφορούν την αίσθηση).

Απλά στην ευθεία...πιο σπορ αίσθηση έχουν τα 30% περισσότερα άλογα ;)
(πρακτικά η ισχύς χρειάζεται, για ευκολότερα προσπεράσματα κλπ...αλλά το έχουμε παραξηλώσει λίγο τώρα τελευταία....να μας φαίνονται αναιμικά αυτοκίνητα 150 ίππων).

Dimitris__
01-11-07, 11:28
Συμφωνώ με αυτή την άποψη.
αλλά το έχουμε παραξηλώσει λίγο τώρα τελευταία....να μας φαίνονται αναιμικά αυτοκίνητα 150 ίππων).

:dblthumb2 συμφωνω κι επαυξάνω!
αν και ομολογουμενως οι ίπποι σαν νούμερο δεν λενε τοσα οσα ο λόγος βαρους/ιππων

Για το μέσο οδηγό του σκ και της ευθείας που πλακώνει τα φρένα σε κάθε καμπή πάνω απο 15 μοίρες το πως στρίβει το αμάξι δε μετράει τόσο όσο η ρεπριζ

Οτι ζητάει το κοινό πουλανε οι βιομηχανίες, αυτες που είναι στη κορυφή όμως οφείλουν να παίζουν ρόλο στη διαμορφωση των κριτηριών του αγοραστικού κοινου

Το αυτοκίνητο δεν είναι comoditty σα τη βενζίνη να αποφασίζεις μόνο με βάση 2-3 νούμερα
ποιο είναι καλύτερο

jay
01-11-07, 16:08
Συμφωνώ ότι η audi πέρνει κεφάλι σε 8 κατηγορίες αλλά γιατί? Γιατί η audi δεν κυνηγάει πουθενά την τελείοτητα αλλά προσπαθεί να ικανοποιησει τους πάντες! Εγώ θα κάνω μια άλλη πρόταση γιατί δεν συγκρίνουμε κάθε κατηγορία σε θέματα που αφορούν μονάχα τον οδηγό?Άραγε γιατί ο καθένας εδώ μέσα οδηγεί bmw? Για τους μεγάλους χώρους.Εεεεεεεε?????
Εγώ όταν αγόρασα το αμάξι που έχω το αντίστοιχο της audi σε αυτή την κατηγορία τα περιοδικά το βγάζαν σε γενικές γραμμές ποιο καλό αμάξι αλλά πουθενά κορυφαίο
Πριν από λίγο καιρό είχα στα χέρια ένα Α3 από τα πολύ γρήγορα.Όντως το αμάξι ήταν πολύ ταχύ αλλά σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να μου περάσει σε θέμα οδήγησης αυτά που μου περνάει το δικό μου! Με τα χρήματα που έδωσα θα μπόρουσα να είχα αυτή την στιγμή το Α3 TFSI τον 200 ίππον.
Ε.!!! Δεν με νοιάζει καθόλου που δεν το έχω!:twak:

Το πόσο καλό είναι ένα αυτοκίνητο, καθορίζεται απ' το κατά πόσο καλύπτει τις απαιτήσεις της κατηγορίας στην οποία απευθύνεται και όχι απ' το πόσο καλό είναι οδηγικά.

Τι να το κάνω το καλό τιμόνι, όταν υστερεί σε επιδόσεις, ποιότητα, χώρους και κυρίως στη σχέση τιμής-απόδοσης.:chair: (γενικά μιλώντας, χωρίς να αναφέρομαι σε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο)

Η οδηγική απόλαυση είναι προαπαιτούμενη σε κατηγορίες, όπως τα μεσαία και τα μεγάλα σπορ σεντάν (Μ3, Μ5 κτλ) όπου εκεί η BMW παίρνει κεφάλι (προς το παρόν, αφού η αντιπαράθεση με τα αναμενόμενα RS5 και RS6 θα είναι σκληρή).

nautilos
01-11-07, 23:19
Το πόσο καλό είναι ένα αυτοκίνητο, καθορίζεται απ' το κατά πόσο καλύπτει τις απαιτήσεις της κατηγορίας στην οποία απευθύνεται και όχι απ' το πόσο καλό είναι οδηγικά.

Τι να το κάνω το καλό τιμόνι, όταν υστερεί σε επιδόσεις, ποιότητα, χώρους και κυρίως στη σχέση τιμής-απόδοσης.:chair: (γενικά μιλώντας, χωρίς να αναφέρομαι σε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο)

Η οδηγική απόλαυση είναι προαπαιτούμενη σε κατηγορίες, όπως τα μεσαία και τα μεγάλα σπορ σεντάν (Μ3, Μ5 κτλ) όπου εκεί η BMW παίρνει κεφάλι (προς το παρόν, αφού η αντιπαράθεση με τα αναμενόμενα RS5 και RS6 θα είναι σκληρή).

Το πόσο καλό είναι ένα αυτοκίνητο είναι κατά πόσο καλύπτει τους λόγους-ανάγκες του υποψήφιου αγοραστή( γνώμη μου).
Εγώ όταν αγόρασα το αυτοκίνητο μου η μονάδικη ανάγκη που είχα ήταν να με κάνει να απολαμβάνω την οδήγηση κάθε ώρα και στιγμή και όχι να με μεταφέρει απλά από ένα σημείο Α σε ένα σημείο Β.

Ποιότητα? Συγνώμη οι BMW δεν είναι ποιότικα αυτοκίνητα?

Για αυτό ξεχωρίζει η BMW από την AUDI. Γιατί δίνει την προαπαιτούμενη οδηγική απόλαυση των μεγάλων σπορ κουπέ σεντάν σε όλα της τα μοντέλα και αυτό είναι που την κάνει να είναι μια εταίρια με έντονη προσωπικότητα!

Dimitris__
02-11-07, 09:03
η μαρκετιστικη έννοια του segment εξυπηρετεί αυτοκινητοβιομηχανίες και διαφημιστές στη κατηγοροποιηση προιόντων και στοχευση πελατών. Είναι και μέσο ανταγωνισμού και το χρησιμοποιούν για να πουλήσουν. Σαν αγοραστή θα με ενδιεφερε ποια υπερισχύει
που ή σε ποια σημεία αν μου έδιναν και μετοχές μαζί με το αυτοκίνητο. Αλλα δε δινουν οπότε σημασία για εμένα έχει αν το αυτοκίνητο κάνει οτι μου είπαν πριν το αγοράσω και πόσο καλά!

Αν υπαρχει αυτοκίνητο στην αγορά με τα ίδια λεφτα αλλης μάρκας που κάνει καλύτερα οτι ακριβως ζητάω εγώ (κι οχι ότι πιστευουν αυτοι οτι ζητάω- λογική segment), το γνωρίζω και επιμένω στη μάρκα μου τότε μαλλον κατι δε παει καλα με εμενα... δε φταίει ουτε η Audi ουτε η BMW

Aγοραζουμε το σηματάκι ή αυτο που αντιπροσωπεύει;

απο προσωπική εμπειρία η Audi με ψιλοαπογοήτευσε ελπίζω να μη γίνει το ίδιο με τη BMW

Aristomenis
02-11-07, 09:41
Το 2004 αγόρασα το Α3 βλέποντας και ταξιδεύοντας με ενός φίλου μου και μένοντας εντυπωσιασμένος από το ζύγισμά του και την αίσθηση της ανάρτησης, το ΠΩΣ έμπενε στις στροφές, την κομψότητα του εσωτερικού και την εμπρός μάσκα του. Το αυτοκίνητο έμπενε στις στροφές σαν τρένο και φίλος μηχανικός αυτοκινήτων μου έλεγε οτι το θεωρεί ενεργητικά πιο ασφαλές από το δικό του ( Α6 quattro προηγούμενης γενιάς ).
Το 2007 αποφάσισα να αποχωριστώ το Audi και να γυρίσω στην μαμά BMW (πιο παλιά οδηγούσα ε28 και 34). Κατέληξα στο 320d για όλα τα καλά του ε90 που έχουν αναφερθεί εδω μέσα + τα 177 άλογα μαζί με τα 35 κιλά ροπής. Αποφάσισα να μην βάλω σπορ ανάρτηση στον προεραιτικό εξοπλισμό ώς οικογενειάρχης και με την προοπτική ενός παιδιού στο μέλλον. Εξάλλου σκέφτηκα "πόσο μαλακή θα μπορεί να έχει η μαμά BMW την ανάρτηση σε αυτοκίνητο με τον συγκεκριμένο κινητήρα;".
Ελα που το αυτοκίνητο χοροπηδάει στον αυτοκινητόδρομο και βάζει τρομερές κλίσεις στις στροφές, στα σλάλομ δεν το συζητάμε, αφήστε το καλύτερα.

Θεωρώ αποτυχία της εταιρίας το γεγονός οτι ένας πελάτης με 500 χλ χλμ (τα περισσότερα σε BMW) εμπειρία που αναβάθμησε από το μικρότερο μοντέλο (και ως μοντέλο και ώς κινητήρα) του ανταγωνισμού σε 180 άλογα γράφει τα παραπάνω. Και τελικά αυτό είναι που μετράει, το τί γράφουμε και τί εντύπωση έχουμε εμείς σαν αγοραστές-χρήστες, όχι τα περιοδικά και τα συμφέροντά τους.

kavas
02-11-07, 10:04
τοσες πολλες κλισεις;

Chalyps
02-11-07, 10:38
Κavas μην επιρεάζεσαι απο υποκειμενικές κρίσεις.
sorry Aristomenis.....

Aristomenis
02-11-07, 11:07
Υποκειμενική κρίση είναι να πώ οτι δεν μου αρέσει η αίσθηση της ανάρτησης. Το να γράφω οτι το αυτοκίνητο γέρνει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από το α3 1.6 (μη fsi) είναι πέρα για πέρα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ, εκτός κι αν κάποιος αμφισβητεί την ικανότητα μου να κρίνω το μαλακό απ το μαλακότερο.

Kavas πάρε την σπορ ανάρτηση

kavas
02-11-07, 11:59
Παιδια μην μαλωνετε.Σιγουρα παιζει ρολο τι οδηγουσε ο καθενας πριν.
Αrisromenis εχω παραγγειλει Μ-pack

Chalyps
02-11-07, 12:23
έχεις θέμα με τα μέτρα σύγκρισης σου το παρατήρησα και σε άλλο τοπικ και στο έθεσα χωρίς να σου επιτεθώ.
Συγκρίνεις ένα compact δίπορτο με ένα τετράθυρο σεντάν, και βγάζεις συμπεράσματα.Χρησιμοποιείς χαρακτηρισμούς που μόνο ως υποκειμενικοί μπορούν να χαρακτηρισθούν όπως το ¨τρομερές κλίσεις¨ για άλλον οδηγό οι κλίσεις αυτές μπορεί να θεωρούνται μηδαμηνές σε σχέση με άλλα μοντέλα....
Θα το θεωρούσα τέλος πιο έγκυρο να γίνει όπως τονισα πιο πάνω σύγκριση μεταξύ Α4 και 3 όσον αφορά την συμπεριφορά (μην μου πεις το quattro)
τι να πω υπόσχομαι στους admins και στον φίλο kAVA να μην παρεκτραπώ σε ανούσιο debate.

Dimitris__
02-11-07, 13:57
Ολοι μας πιστεύω συγκρίνουμε το προηγούμενο αυτοκίνητο με το επόμενο. Ακόμα και αν ειναι το ένα σενταν και το αλλο hatchback τηρουμένων των αναλογιών δε βλέπω το λογο γιατι τέτοιες συγκρίσεις ειναι άτοπες. Η κάθε εταιρεία διατηρεί ενα συγκεκριμένο χαρακτήρα στο στήσιμο των εμπορικών της μοντέλων και ειδικότερα σε κοντινά μεγέθη αμαξώματος.

Να προσθέσω όμως οτι το Ε92 μπροστα στο παλιό δικό μου Α3 (μοντ. 01) απο αναρτήσεις είναι αισθητά καλύτερο.. και ήταν και αναμενόμενο βέβαια. Και το 316 Ε90 που είχα οδηγήσει δεν παρατηρήσα κλίσεις, και το είχα ζορισει λίγο...

Αριστομένη εχεις οδηγήσει αλλο Ε90 για να εχεις μέτρο σύγκρισης;
Αν ήμουν στη θέση σου θα το εψαχνα μήπως και υπάρχει καποιο πρόβλημα στο συγκεκριμένο αμάξι...

Chalyps
02-11-07, 14:20
Φίλε Dimitris , με το αυτοκίνητο αδελφή , όπως είπε κάποτε ένας φίλος (βλέπε σχόλιο kavas στο garage μου) και εννούσε φυσικά την συγγέννεια των μοντέλων μας , αυτή η μικρή-πολύ σωστή όμως- εκφρασούλα που χρησιμοποίησες βάζει τα πράγματα στην θέση τους.Τηρουμένων των αναλογιών λοιπόν.
Ετσι εν μέρει διορθώνεται ΑΛΛΑ δεν παύει να είναι μια υποκειμενική άποψη , και όχι συμπέρασμα που μπορεί να μανιπουλάρει απόψεις.
Η εγκυρότητα μας μερικές φορές είναι αποτέλεσμα , δόκιμων παραδειγμάτων που βασίζονται σε σωστά δεδομένα.Το να πω εγώ οτι η σειρα 3 έχεις μαλακές αναρτήσεις τέλος , και να φέρω ώς παραδειγμα της άποψης μου ένα αυτοκίνητο που δεν είναι της ίδιας κατηγορίας δεν νοείται έγκυρη αντιμετώπιση.
Αλλο να πεις καλό το 3 αλλά η αίσθηση του Α3 καλύτερη και άλλο να πεις οτι έχοντας πειρα την οδήγηση ενός Α3 κρίνω πως η ανάρτηση της 3 είναι τσίχλα.

kavas
02-11-07, 14:21
Εγω που εχω focus 1, 1.6 trend(sport αναρτηση κ.τ.λ) με πολυ καλα πατηματα,οταν πηγα Λουτρακι με Ε90,δεν διαπιστωσα οτι πλεει,σε καμια περιπτωση

kavas
02-11-07, 14:28
[QUOTE=Chalyps;149471]Φίλε Dimitris , με το αυτοκίνητο αδελφή , όπως είπε κάποτε ένας φίλος (βλέπε σχόλιο kavas στο garage μου) και εννούσε φυσικά την συγγέννεια των μοντέλων μας ,

Το χεις κανει θεμα!Δεν ξαναμιλαω χωρις τον δικηγορο μου.-ΤΕΛΟΣ-


Υ.Σ. ΧΙΧΙ

Chalyps
02-11-07, 14:33
ωχ μυρίζομαι μήνυση για προβολή προσωπικών δεδομένων....:tapedshut

Aristomenis
02-11-07, 14:55
Καταρχάς να ξεκαθαρίσω κάτι. Επίθεση δεν νομίζω να σου έκανα φίλε chalyps, απορώ γιατί το ελαβες έτσι...

Τα περι αναρτησης τα γράφω καθαρα ως σχόλιο για να γίνεται κουβέντα στο συγκεκριμένο τοπικ. Αν κάποιος θεωρεί οτι πιστευω οτι τα αουντι είναι καλύτερα ή χειρότερα ή δεν ξερω γω τι αλλο τότε συγκνώμη που δεν το διευκρύνισα. Από τη στιγμή που δεν κάνω σύγκριση των αυτοκινήτων και απλά παραθέτω απόψεις νομίζω οτι ευσταθούν τα γραφόμενα μου και δεν χρειάζεται να ανήκουν στην ίδια κατηγορία (τα αυτοκίνητα) για να το κάνω.

Εχοντας στην κατοχή μου και τα 2 αυτοκίνητα, έχω φθάσει στο συμπέρασμα οτι το Ε90 (μου, αν θέλετε) έχει πιο μαλακές αναρτήσεις και βάζει μεγαλύτερες κλίσεις στις στροφές από το Α3. Αυτό θεωρώ οτι είναι καθαρά αντικειμενική άποψη, τουλάχιστον για τα 2 συγκεκριμένα αυτοκίνητα (κομμάτια δηλαδη) δεν επιδέχεται αμφισβήτηση. Μπορει κάποιος άλλος να βάλει το ε90 με πιο πολλά χλμ απ οτι το α3 σε συγκεκριμένη στροφή, γιατί είναι καλύτερος οδηγός απο μένα ή εχει μεγαλύτερη εμπειρία σε πίσω κίνηση. Ακόμη κι αυτός όμως θα διαγνώσει την μαλακότερη σε σχέση με το audi ανάρτηση.

Μπορεί να φταίει το αυτοκίνητο, μπορεί χίλια 2 αλλά όχι το κεφάλι μου, εξάλλου τα αυτοκίνητά μου τα έχουν οδηγήσει κι αλλοι και έχουν πει το ίδιο.

Δημήτρη για πρόβλημα στο αμάξι μου δεν ξέρω, απλά έχω παρατηρήσει οτι το dtc ανάβει συχνά, ειδικά περνόντας από 'γουβες' (εκεί που ταλαντώνεται το αμάξωμα δηλαδη)

Ισως με την M ανάρτηση να μην το είχα το πρόβλημα

Ισως το ε92 να έχει διαφορετική ανάρτηση, δεν γνωρίζω

Dimitris__
02-11-07, 15:13
Μπορεί να φταίει το αυτοκίνητο, μπορεί χίλια 2 αλλά όχι το κεφάλι μου, εξάλλου τα αυτοκίνητά μου τα έχουν οδηγήσει κι αλλοι και έχουν πει το ίδιο.

Δημήτρη για πρόβλημα στο αμάξι μου δεν ξέρω, απλά έχω παρατηρήσει οτι το dtc ανάβει συχνά, ειδικά περνόντας από 'γουβες' (εκεί που ταλαντώνεται το αμάξωμα δηλαδη)

Ισως με την M ανάρτηση να μην το είχα το πρόβλημα

Ισως το ε92 να έχει διαφορετική ανάρτηση, δεν γνωρίζω

ουτε έγω ξέρω αν εχουν διαφορετική ανάρτηση, αλλα με 15000χλμ ήδη μπορώ να σου πώ οτι DTC σε γούβα δεν έχει ανάψει ποτέ αν και δόξα το θεό δεν εχω μεγάλη εμπειρία στο θέμα.

Δεν αμφισβητώ αυτά που γράφεις, απλά μου έκανε εντύπωση γιατι το 316 το είχα βάλει λιμανάκια κι έγω κι ένας φίλος με αρκετά χλμ και δε θυμάμαι να είχε μεγάλες κλίσεις.... ίσως να είναι πιο βαρύ το diesel και να έχει αλλη συμπεριφορά, δε ξέρω απο αναρτήσεις ίσως κάποιος με γνώσεις στο θέμα να μπορεί να βοηθήσει

Aristomenis
02-11-07, 16:20
Οταν περνάω με κάποια ταχύτητα γούβες ή βουναλάκια το dtc αναβοσβήνει και επειδή το είχα παρατηρήσει από την αρχή, αρχισα να αφήνω το γκάζι πιο πριν για να δω τί θα κάνει. Αυτό λοιπον συνεχίζει να αναβοσβήνει και χωρίς γκάζι (ρολάροντας) και η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι πως κάποιος από τους τροχούς σηκώνεται στον αέρα και το dtc επεμβαίνει.

Ισως η εταιρία έχει τα diesel πιο μαλακά γιατί θεωρεί οτι απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό. Ακόμη κι ετσι δεν γνωρίζω αν αναφερόμαστε στην ίδια σκληρότητα ή οχι. Μπορεί αυτό που θεωρώ εγώ σκληρό να είναι για εσένα μαλακό ή το αντίθετο...

Γενικά η σύγκριση μεταξύ Α3 και ε90 είναι άκυρη, ειδικά όταν το ένα είναι 1600 100 άλογα και το άλλο 2000 πετρέλαιο κοντά 180 (για να μην πουμε και για ροπή). Όμως:

Οταν έχεις δώσει πάνω από 50 χιλιάδες για το bmw και το Αουντι βγαίνει σήμερα 22500 (άντε και 2-3 χιλιάδες για έξτρα) είναι φυσικό να σου προκαλούν εντύπωση τα εξής (τα οποία και τα έχω αναφέρει ξανά):
Το κλιματιστικό που υπολείπεται σε απόδοση του Α3
Ο ήχος από τις πόρτες που στο Α3 παραπέμπει σε θυσαυροφυλάκιο

Τα παραπάνω είναι χαρακτηριστικά των αυτοκινήτων που δεν έχουν σχέση με τη δομή του σκάφους (4θυρο και χατμπακ) ούτε με το μέγεθος- είδος του κινητήρα, κατά τη γνώμη μου πάντα. Θα έλεγα λοιπόν οτι μια αντίθετη περίπτωση (τα παραπάνω προτερήματα να ανηκαν στο BMW) θα τη θεωρούσα φυσιολογικη και θα το απεδιδα στην διαφορά τιμής. Η παρούσα κατάσταση όμως μου προκαλεί μεγάλυ εντύπωση, λύπη και απορία. Φυσικά και δεν λέω οτι το καινούργιο μου αυτοκίνητο υπολείπεται του Αουντι. Δεν είναι σωστό να γράψω τα προτερήματά του γιατί η σύγκριση είναι άτοπη. Θα περίμενα όμως οτι με 51000 θα έπερνα αν όχι καλύτερες πόρτες, τουλάχιστον καλύτερο κλιματιστικό.

Για την ανάρτηση τα είπαμε

kavas
03-11-07, 10:40
Προτεινω να οδηγησεις(η να εισαι συνοδηγος) σε ενα βενζινοκινητο(και 1.6 ακομα ) Ε90 και αν δεις διαφορα με το δικο σου τοτε να ψαξεις αν τα diesel Ε90 εχουν τετοια συμπεριφορα(λογω μεγαλης ροπης η και βαρους η και αναρτησεων ακομα) και αν ναι και σε χαλαει βαλε μια sport αναρτηση.Καποιος φιλος απο εδω μεσα με Ε92 εβαλε μετα sport αναρτηση και κατα την δικια του γνωμη ειδε πολυ μεγαλη διαφορα

alxpro
20-11-07, 08:15
Kατ'εμε υπαρχει μονο AUDI και BMW στην βιομηχανια αυτοκινητων.Η αγαπημενη μου σειρα αυτοκινητων ειναι η 5αρα και συγκεκριμενα η Μ5.Παρολαυτα προχθες στον δρομο ειδα το S5 με την απιστευτη μουτσουνα του και σουλουπι.
Ειμουν περιεργος λοιπον να ρωτησω τι λεει το s5 σε συγκριση με το τερας Μ5

jay
20-11-07, 09:01
Το S5 δε συγκρίνεται με την M5. Για την ακρίβεια:
Μ5-->RS6
M3-->RS4
335i-->S5

Bavarian Power
28-11-07, 14:25
Εμφύλιος χωρίς λόγο, όπως και στην πραγματικότητα.
Όλα ξεκίναγαν απο χαζό λόγο.

alxpro
29-11-07, 09:55
Και οι δυο κολλοσοι εχουν αμαξαρες αυτο δεν τιθεται σε αμφισβητηση.Παρολαυτα ο καθενας εχει τα δικα του στανταρτ οταν παει να επιλεξει ενα αμαξι.Προσωπικα στην οικογενεια με μπεμπες μεγαλωσα,μπεμπα πηρα και ετσι θα συνεχισω
Στην επιλογη αμαξιου και δη κορυφαιων μοντελων που εχουν αναφερθει δω,παιζει και το τι ονειρο εχει καποιος απο παλια να οδηγησει.Προσωπικα μπορει να ξερω οτι το τελικο πακετο της audi φαινεται καλυτερο,ομως το ονειρο μου ειναι να εχω να φροντιζω να βγαζω βολτα καποτε ενα M3 η κατι απο την σειρα Μ.Οποτε ας κωλοχτυπιεται η καθε ανταγωνιστρια να λεει οτι θελει.
Οποτε περα απο το λεγομενο αποδοση/τιμη ειναι και με το πιο ειναι το ονειρικο σου αμαξι και φυσικα τι ψαχνεις

JuNiOr_
30-11-07, 14:10
Και οι δυο κολλοσοι εχουν αμαξαρες αυτο δεν τιθεται σε αμφισβητηση.Παρολαυτα ο καθενας εχει τα δικα του στανταρτ οταν παει να επιλεξει ενα αμαξι.Προσωπικα στην οικογενεια με μπεμπες μεγαλωσα,μπεμπα πηρα και ετσι θα συνεχισω
Στην επιλογη αμαξιου και δη κορυφαιων μοντελων που εχουν αναφερθει δω,παιζει και το τι ονειρο εχει καποιος απο παλια να οδηγησει.Προσωπικα μπορει να ξερω οτι το τελικο πακετο της audi φαινεται καλυτερο,ομως το ονειρο μου ειναι να εχω να φροντιζω να βγαζω βολτα καποτε ενα M3 η κατι απο την σειρα Μ.Οποτε ας κωλοχτυπιεται η καθε ανταγωνιστρια να λεει οτι θελει.
Οποτε περα απο το λεγομενο αποδοση/τιμη ειναι και με το πιο ειναι το ονειρικο σου αμαξι και φυσικα τι ψαχνεις

+1..αδιαφορω αν με το quattro θα μπορω να μπαινω πιο γρηγορα αν μου αφηνει μια αποστειρωμενη αισθηση,και οχι τη την "αλητεια" της πισωκινησης αλλα και του τιμονιου της B.M.W...

Dimitris__
30-11-07, 14:54
http://www.autounleashed.com/images/audi_bmw_quattro_ad3.jpg

Aristomenis
30-11-07, 16:07
http://www.autounleashed.com/images/audi_bmw_quattro_ad3.jpg

Τι θέλει να πει ο ποιητής; (οχι εσύ φυσικά Δημήτρη, αλλά αυτός που την έβγαλε).
-Οτι η πίσω κίνηση της BMW είναι καλύτερη από το quattro?
-Οτι η πίσω κίνηση είναι καλύτερη από την τετρακίνηση γενικά;
-Οτι με την τετρακίνηση υπερεκτιμούμε τις ικανότητές μας και φτάνουμε σε λάθη με τις συνέπειες της φώτο;
-Οτι σαν αντιπρόσωπος στερούμαι σοβαρών ιδεών και έτσι κατέληξα στην παραπάνω φώτο;

Οτι και να είναι πάντως σαν "concept" είναι απαράδεκτο...

Κάτω η BMW USA:GrowUp:

*detari*
30-11-07, 16:46
[QUOTE=Aristomenis;156936]Οτι και να είναι πάντως σαν "concept" είναι απαράδεκτο...

Σωστά,μόνο που δεν τη ξεκίνησε η BMW αυτή την ιστορία....:dance:

Aristomenis
30-11-07, 17:07
[QUOTE=Aristomenis;156936]Οτι και να είναι πάντως σαν "concept" είναι απαράδεκτο...

Σωστά,μόνο που δεν τη ξεκίνησε η BMW αυτή την ιστορία....:dance:

Εννοείς προφανώς τη διαφήμιση της Audi με το M3 που βγήκε απ το δρόμο, σωστά; Πόσο απαρέδεκτοι ήταν λοιπόν αυτοί της Audi που το ξεκίνησαν, άν το ξεκίνησαν, και πόσο πιο απαράδεκτοι αυτοί της BMW USA που το αντέγραψαν, αν το αντέγραψαν...

mrdmoschos
30-11-07, 18:24
Δεν νομίζω ότι είναι κάτι από αυτά επίσημο.Ούτε το 1 ούτε το άλλο.Να σοβαρυτούμε λίγο.Εάν γινόταν κάτι τέτοιο από οποιαδήποτε εταιρεία η δυσφημιζόμενη εταιρεία θα έκανε σωρεία μηνύσεων

kenz
30-11-07, 18:28
http://www.geocities.com/kenztasos/bmw.gif

jay
30-11-07, 21:26
Ανεξάρτητα απ' το τι λέει η κάθε εταιρεία πάντως, η τετρακίνηση προσφέρει σαφώς περισσότερη ενεργητική ασφάλεια απ' την πίσω κίνηση.

Και αυτό δεν το λέω εγώ..Το λέει η φυσική.

Aristomenis
01-12-07, 08:24
Ανεξάρτητα απ' το τι λέει η κάθε εταιρεία πάντως, η τετρακίνηση προσφέρει σαφώς περισσότερη ενεργητική ασφάλεια απ' την πίσω κίνηση.

Και αυτό δεν το λέω εγώ..Το λέει η φυσική.

Ωραία τα λέει η φυσική, δεν λαμβάνει υπ΄οψιν της όμως τον ανθρώπινο και τον ψυχολογικό παράγοντα...


-Οτι με την τετρακίνηση υπερεκτιμούμε τις ικανότητές μας και φτάνουμε σε λάθη με τις συνέπειες της φώτο;

Δεν εννοώ οτι θα πρέπει να αποφύγουμε το quatro τα bmw 4wd κτλ, απλά αυτός που βγήκε με το ΤΤ από το δρόμο το έκανε διότι κάποιοι προφανώς του πιπιλίζουν οτι τα quattro έχουν απεριόριστα κρατήματα, συγχωρούν λάθη, διορθώνεις εύκολα κτλ

vosk
02-12-07, 09:12
Βασικα δεν ξερω αν το παρατηρησατε. ΔΕΝ ειναι TT. Ειναι R8 :drive2:

Tsakirakos
02-12-07, 11:30
Οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια λενε.... Αφηστε τους να χαιρονται με τετοια...

BMW523i
11-12-07, 10:22
Βρε την Audi τη παθαίνει! Μετά τις περιπέτειες που είχε με το ΤΤ που χωρίς την αεροτομή ήταν για πέταμα τώρα έρχεται το R8 αυτό το τέλειο αυτοκίνητο που όλος τυχαίος λαμπαδιάζει! Ναι ανεβάζει θερμοκρασία το μοτέρ και καίγετε το καημένο το αυτοκίνητο διότι κάποιοι κατά τα άλλα μάγκες τεχνικοί δεν έκαναν καλά την δουλειά τους, οπότε έβαλαν ένα V10 μοτέρ και το δοκιμάζουν στο Nürburgring και όλος τυχαίος πάλι έχει την τάση να ανάβει φωτιές! Συγχαρητήρια για μια ακόμη φορά στους καταπληκτικούς αυτούς μηχανικούς!

Minas DASC
11-12-07, 12:25
Eγω δυστηχως θα ειμαι ο προδοτης που θα κυκλοφορει αναμεσας πια!:smokin:
Εφυγε το is και πηρα ενα Avant '02 TQ (163hp).:takecover

Στα φορουμ του διαδικτυου κυκλοφορω πλεον ως Minas avant:rolleyes:
ΑUDARA Ρεεεεε!!!

Y.Γ. μονο που περιμενω να χιονισει για να υπερστρεψω παλι...
:p:

mixalhs
11-12-07, 12:28
Παμε ρε Αουνταρα γερα!!!:icon36:

jay
16-12-07, 10:42
Eγω δυστηχως θα ειμαι ο προδοτης που θα κυκλοφορει αναμεσας πια!:smokin:
Εφυγε το is και πηρα ενα Avant '02 TQ (163hp).:takecover

Στα φορουμ του διαδικτυου κυκλοφορω πλεον ως Minas avant:rolleyes:
ΑUDARA Ρεεεεε!!!

Y.Γ. μονο που περιμενω να χιονισει για να υπερστρεψω παλι...
:p:

Καλορίζικο και καλοτάξιδο. Πάρε και ένα βίντεο να το ευχαριστηθείς:
http://www.youtube.com/watch?v=cQlI-YFzDo8

babisbabou
16-12-07, 12:53
Άκουσα και το ότι η υλοποίηση με ένα turbo είναι καλύτερη από υλοποίηση με ένα...
Καλό είναι να μην το παίζουμε μηχανολόγοι αν δεν έχουμε ιδέα, επειδή απλά μια καμπύλη συμπίπτει με μια άλλη σε ένα διάγραμμα...Δείχνει ποιος είναι ο κολλημένος....
Αν είχες ιδέα από υλοποιήσεις με turbo τότε ούτε καν που θα σκεφτόσουν όσο κολλημένος και να είσαι να το πεις αυτό...:peepwall:

Όπως σωστά είπε ο προηγούμενος ομιλητής μου, έχουν και αλλού διαφορές τα αυτοκίνητα και δεν μπορείς ούτε καν να τις μυριστείς χωρίς να τα οδηγήσεις...αυτό δείχνει ότι πάει καλά η AUDI σε ένα άλλο τομέα που είναι η διαφήμιση ή μάλλον μύηση και στις ίδιες αντιπροσωπίες ότι
έχουν φτάσει και ξεπεράσει με την φανταστική μπροστοτεταρακίνηση του την BMW και με άλλα πολλά, καλά είναι τα όνειρα αλλά άλλο η πραγματικότητα, πάρε το AUDI καλό αμάξι είναι, αλλά μην μπεις ποτέ μετά σε BMW γιατί το λουτρό θα είναι πολύ ψυχρό...εκτός αν το αμάξι είναι ακίνητο :rofl2:

jay
16-12-07, 18:53
Άκουσα και το ότι η υλοποίηση με ένα turbo είναι καλύτερη από υλοποίηση με ένα...
Καλό είναι να μην το παίζουμε μηχανολόγοι αν δεν έχουμε ιδέα, επειδή απλά μια καμπύλη συμπίπτει με μια άλλη σε ένα διάγραμμα...Δείχνει ποιος είναι ο κολλημένος....
Αν είχες ιδέα από υλοποιήσεις με turbo τότε ούτε καν που θα σκεφτόσουν όσο κολλημένος και να είσαι να το πεις αυτό...:peepwall:

Όπως σωστά είπε ο προηγούμενος ομιλητής μου, έχουν και αλλού διαφορές τα αυτοκίνητα και δεν μπορείς ούτε καν να τις μυριστείς χωρίς να τα οδηγήσεις...αυτό δείχνει ότι πάει καλά η AUDI σε ένα άλλο τομέα που είναι η διαφήμιση ή μάλλον μύηση και στις ίδιες αντιπροσωπίες ότι
έχουν φτάσει και ξεπεράσει με την φανταστική μπροστοτεταρακίνηση του την BMW και με άλλα πολλά, καλά είναι τα όνειρα αλλά άλλο η πραγματικότητα, πάρε το AUDI καλό αμάξι είναι, αλλά μην μπεις ποτέ μετά σε BMW γιατί το λουτρό θα είναι πολύ ψυχρό...εκτός αν το αμάξι είναι ακίνητο :rofl2:

Μάλλον αυτό που γράφεις, πήγαινε στο topic S5 vs 335...

bagelhs
16-12-07, 19:58
Τώρα ποια που και η bmw βγάζει τετρακίνηση δεν υπάρχει λόγος ποια να ζηλεύουμε τα Quattro (είμαι μπεμβεδάκιας τι να κάνουμε)

Leonidas33
02-01-08, 01:14
Η οδηγηση των audi Α3/Α4/Α6 σου δινει την αισθηση οτι εισαι συνταξιουχος που δεν θες πολλα απο αμαξι

GIWRGOSPR
02-01-08, 01:39
μακρια για παππουδες ειναι τα AUDI........

jay
02-01-08, 10:38
Η οδηγηση των audi Α3/Α4/Α6 σου δινει την αισθηση οτι εισαι συνταξιουχος που δεν θες πολλα απο αμαξι

Όπως turbo, τερακίνηση, φοβερή ποιότητα και εξελιγμένη τεχνολογία... Μάλλον δεν έχεις οδηγήσει κανένα από αυτά γι αυτό μη βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα.

μακρια για παππουδες ειναι τα AUDI........

Όσο είναι για παπούδες τα audi, άλλο τόσο τα BMW είναι για γκόμενες και βοσκούς (χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανένα, αλλά σε κάτι τέτοια post πρεπει κανείς να απαντά με το ανάλογο ύφος).

Έχω και BMW και Audi και δεν είμαι ούτε βοσκός, ούτε παππούς και αυτές είναι προκαταλήψεις που ανήκουν στο παρελθόν. :cheers:

Nick_compact
02-01-08, 13:26
Όπως turbo, τερακίνηση, φοβερή ποιότητα και εξελιγμένη τεχνολογία... Μάλλον δεν έχεις οδηγήσει κανένα από αυτά γι αυτό μη βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα.



Όσο είναι για παπούδες τα audi, άλλο τόσο τα BMW είναι για γκόμενες και βοσκούς (χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανένα, αλλά σε κάτι τέτοια post πρεπει κανείς να απαντά με το ανάλογο ύφος).

Έχω και BMW και Audi και δεν είμαι ούτε βοσκός, ούτε παππούς και αυτές είναι προκαταλήψεις που ανήκουν στο παρελθόν. :cheers:

Kαι εμείς έχουμε Audi ΚΑΙ BMW, και θα σου πω ότι η αίσθηση συγκριτικά δεν έχει καμία σχέση. Ενδεικτικά, το Ε36 Compact μου, είχε καλύτερο τιμόνι από το 2002 Α4 1.8Τ που έχουμε!!!

stelmaniac
02-01-08, 15:31
Εχω να κανω μια βασικη υπενθυμιση σε ολους αυτους που πιαστηκαν στο δοκανο του μαρκετινγκ της απαισιας Αουντι....

Για θυμιστε μας παρακαλω τι ηταν η αουντι πριν την παρει η φοκσβαγκεν σε επιπεδο Ι.Χ.? Η Αουντι δεν ηταν που το καλυτερο αμαξι της ηταν το 100 που δε μπορουσε να κανει τον κυκλο μιας πλατειας? Η αουντι δεν ηταν που μεχρι το 1996 δεν ειχε ανακαλυψει ουτε τον αεροσακο και τα καμπριο ανοιγοκλειναν με τα χερια?( Μπορω να θυμηθω δεκαδες τετοια). Τωρα αυτη η ιδια η θρασυτατη αουντι θελει να γινει βασιλικοτερη του βασιλεως και να σηκωσει τα ματια της στη μερτσεντες και στη μπεμβε? Εταιρειες που ΔΕΙΧΝΟΥΝ το μελλον στην αυτοκινηση? Παιδια οποιος ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΣΤΡΙΒΕΙ δεν χρειαζεται τετρακινηση. Αν η τετρακινηση ηταν πανακεια. η F1 θα ηταν τετρακινητη. Α και για να μην το ξεχασω. Αυτο το ¨υπεραυτοκινητο¨ το ΑΡ 8 καιγεται μονο του. Εχουν καει καμια δεκαρια απο δαυτα!!!BURN AUDI!!

propeller
02-01-08, 17:36
χαλαρωστε χαλαρωστε
Ο αλλος "εχθρος" μερσεντες ετοιμαζει συνεργασια με την bmw για να βγαλουν απο κοινου μικρα μοτερ
ο καθενας με τα γουστα του

Leonidas33
02-01-08, 23:37
Όπως turbo, τερακίνηση, φοβερή ποιότητα και εξελιγμένη τεχνολογία... Μάλλον δεν έχεις οδηγήσει κανένα από αυτά γι αυτό μη βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα.


Ειχε ο αδελφός μου Α4Τ 1.8 (facelift) και το εδωσε σε λίγους μηνες για Μερσεντες C.Eκαιγε τα αντερα του στην πολη ,χωρια οτι δεν σου εδινε την σημπαγη αισθηση των ΒΜW-Mercedes και θυμιζε απλα πολυτελες Πασατ,που αυτο δεν ισχυε παλια και υπηρχαν διαφορες.

-Aπο ποιοτητα οντως εχει κανει μεγαλα βηματα μπροστα ειδικα στα πλαστικα μερη,αλλα τα υπολοιπα θελουν βελτιωση πχ το ακομα μετριο συστημα κλιματιμου ,διαφορες ρυθμισεις εργονομιας αμα το παρεις με καλο εξοπλισμο,γιατι δεν αξιζουν τα λεφτα τους ετσι.
Τετρακινηση δεν με ενθουσιασε στο Α6 που το εχω οδηγησει σε τεστ drive πριν παρει το Α4 ο αδελφος μου.

Προσωπικες μου αποψεις και θεμα γουστου για να μαλώνουμε:icon_kidr

Chalyps
03-01-08, 08:52
:party:Ετσι για να μαλώνουμε λοιπόν...
αναθεώρησα την άποψη μου για το Αudi , που αφορούσε την κατάταξη και που το χαρακτήριζα καλό αλλά τρίτο....
ε λοιπόν ούτε τρίτο....ξέχασα την Saab , βάλτο βάλτο τέταρτο .....

jay
03-01-08, 09:31
Kαι εμείς έχουμε Audi ΚΑΙ BMW, και θα σου πω ότι η αίσθηση συγκριτικά δεν έχει καμία σχέση. Ενδεικτικά, το Ε36 Compact μου, είχε καλύτερο τιμόνι από το 2002 Α4 1.8Τ που έχουμε!!!

Στο καλύτερο τιμόνι δε θα διαφωνήσω.

Αλλά μου φαίνεται ότι έχετε θεοποιήσει το τιμόνι -γιατί μόνο εκεί υπερέχει η BMW- και σε κάθε σύγκριση BMW με άλλης εταιρίας αναφέρετε το καλύτερο τιμόνι. Όλα τα άλλα που πήγαν; Ασφάλεια, ποιότητα, πρακτικότητα, εξοπλισμός, κινητήρας, επιδόσεις, τιμή κτλ;

Τέλος, παρά το καλύτερο τιμόνι του compact, δε νομιζω να είναι πιο σπορτίφ το 1.6 απ'το 1.8Τ.:nono:

Εχω να κανω μια βασικη υπενθυμιση σε ολους αυτους που πιαστηκαν στο δοκανο του μαρκετινγκ της απαισιας Αουντι....

Για θυμιστε μας παρακαλω τι ηταν η αουντι πριν την παρει η φοκσβαγκεν σε επιπεδο Ι.Χ.? Η Αουντι δεν ηταν που το καλυτερο αμαξι της ηταν το 100 που δε μπορουσε να κανει τον κυκλο μιας πλατειας? Η αουντι δεν ηταν που μεχρι το 1996 δεν ειχε ανακαλυψει ουτε τον αεροσακο και τα καμπριο ανοιγοκλειναν με τα χερια?( Μπορω να θυμηθω δεκαδες τετοια). Τωρα αυτη η ιδια η θρασυτατη αουντι θελει να γινει βασιλικοτερη του βασιλεως και να σηκωσει τα ματια της στη μερτσεντες και στη μπεμβε? Εταιρειες που ΔΕΙΧΝΟΥΝ το μελλον στην αυτοκινηση? Παιδια οποιος ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΣΤΡΙΒΕΙ δεν χρειαζεται τετρακινηση. Αν η τετρακινηση ηταν πανακεια. η F1 θα ηταν τετρακινητη. Α και για να μην το ξεχασω. Αυτο το ¨υπεραυτοκινητο¨ το ΑΡ 8 καιγεται μονο του. Εχουν καει καμια δεκαρια απο δαυτα!!!BURN AUDI!!

Η audi δεν έχει την ιστορία της BMW, αλλά αυτό δε λέει κάτι. Το παρελθόν ανήκει στο παρελθόν και όχι στο μέλλον. Μιλάς για μια εταιρία που πλέον έχει στην κατοχή της τη lamborgini και ένα group που έχει κατασκευάσει το καλύτερο αυτοκίνητο στον κόσμο (Veyron). Μην ξεχνά όμως και τα επιτεύγματα του παρελθόντος -μιας που σου αρέσει να αναπολείς παλιές καλές εποχές- με το σύστημα quattro το 1981, καθώς και το ομώνυμο μοντέλο και το audi 100 που αναφέρεις με τον κινητήρα 2.2 20V 220ps.:rtfm:

Dim77
03-01-08, 09:51
Στο καλύτερο τιμόνι δε θα διαφωνήσω.

Αλλά μου φαίνεται ότι έχετε θεοποιήσει το τιμόνι -γιατί μόνο εκεί υπερέχει η BMW- και σε κάθε σύγκριση BMW με άλλης εταιρίας αναφέρετε το καλύτερο τιμόνι. Όλα τα άλλα που πήγαν; Ασφάλεια, ποιότητα, πρακτικότητα, εξοπλισμός, κινητήρας, επιδόσεις, τιμή κτλ;

Τέλος, παρά το καλύτερο τιμόνι του compact, δε νομιζω να είναι πιο σπορτίφ το 1.6 απ'το 1.8Τ.:nono:


Για ποιότητα, ασφάλεια, εξοπλισμό και τιμή....η Audi είναι καλύτερη από τη BMW?:confused: :shakehead

Όσο για τους κινητήρες και τις επιδόσεις πάλι μόνο σε 1-2 συνδυασμούς που απευθύνονται στις πιο βασικές εκδόσεις υπερτερεί η audi. Και αυτό κυρίως γιατί ασχολείται με μικρούς κινητήρες αρκετά επειδή με αυτους τροφοδοτεί τις άλλες εταιρείες του ομίλου Skoda-seat-VW.

(και αυτό όχι απόλυτα με όλα τα κριτήρια, μόνο αν κοιτάμε αποκλειστικά ρεπρίζ,επιδόσεις, αν βάλουμε σαν κριτήριο την κατανάλωση...που υποτίθεται ότι ενδιαφέρει τους κατόχους πιο μικρών εκδόσεων, όσοι κοιτούν επιδόσεις παίρνουν 3.0-4.0 και εκεί δε νομίζω ότι είναι καν ισοδύναμα τα πράγματα)...

Έχει αρχίσει να γίνεται υπερβολή νομίζω, η συνεχής αναφορά στην υποτιθέμενη υπεροχή της Audi.
:thumbsdow

Υ.Γ. Αν συγκρίνουμε επιδόσεις των μοντέλων που κυκλοφορούσαν τα τελευταία χρόνια θα δούμε:
Α3 1.6 8v 102ps & 1.6Fsi 115ps 2.0FSi-150ps
BMW 116 115ps 120i-150ps
Με ελαφρά καλύτερες επιδόσεις για τα μοντέλα της BMW και από τιμές, μάλλον ίδιες αν τσεκάρεις ίδια πράγματα στον εξοπλισμό.

Α4 1.6-102ps 2.0-150ps
BMW 316 115ps 320i-150ps

Η μόνη διαφορά ήταν η ύπαρξη του υπερτροφοδοτούμενου κινητήρα στα 1.8-2.0lt. (που δε νομίζω ότι ευδοκίμησε πουθενά αλλού τόσο πολύ όσο στην Ελληνική αγορά.
Στην Ευρώπη αντί να πάρει κάποιος αυτό παίρνει ή diesel (με ανάλογη απόδοση) ή αν ψάχνει για επιδόσεις πάει σε πιο μεγάλους κινητήρες.

BMW523i
03-01-08, 10:08
Το καλύτερο αυτοκίνητο δεν είναι το Veyron αλλά ήταν είναι και θα είναι το Mc laren F1 BMW!

nautilos
03-01-08, 14:11
Για ποιότητα, ασφάλεια, εξοπλισμό και τιμή....η Audi είναι καλύτερη από τη BMW?:confused: :shakehead

Όσο για τους κινητήρες και τις επιδόσεις πάλι μόνο σε 1-2 συνδυασμούς που απευθύνονται στις πιο βασικές εκδόσεις υπερτερεί η audi. Και αυτό κυρίως γιατί ασχολείται με μικρούς κινητήρες αρκετά επειδή με αυτους τροφοδοτεί τις άλλες εταιρείες του ομίλου Skoda-seat-VW.

(και αυτό όχι απόλυτα με όλα τα κριτήρια, μόνο αν κοιτάμε αποκλειστικά ρεπρίζ,επιδόσεις, αν βάλουμε σαν κριτήριο την κατανάλωση...που υποτίθεται ότι ενδιαφέρει τους κατόχους πιο μικρών εκδόσεων, όσοι κοιτούν επιδόσεις παίρνουν 3.0-4.0 και εκεί δε νομίζω ότι είναι καν ισοδύναμα τα πράγματα)...

Έχει αρχίσει να γίνεται υπερβολή νομίζω, η συνεχής αναφορά στην υποτιθέμενη υπεροχή της Audi.
:thumbsdow

Υ.Γ. Αν συγκρίνουμε επιδόσεις των μοντέλων που κυκλοφορούσαν τα τελευταία χρόνια θα δούμε:
Α3 1.6 8v 102ps & 1.6Fsi 115ps 2.0FSi-150ps
BMW 116 115ps 120i-150ps
Με ελαφρά καλύτερες επιδόσεις για τα μοντέλα της BMW και από τιμές, μάλλον ίδιες αν τσεκάρεις ίδια πράγματα στον εξοπλισμό.

Α4 1.6-102ps 2.0-150ps
BMW 316 115ps 320i-150ps

Η μόνη διαφορά ήταν η ύπαρξη του υπερτροφοδοτούμενου κινητήρα στα 1.8-2.0lt. (που δε νομίζω ότι ευδοκίμησε πουθενά αλλού τόσο πολύ όσο στην Ελληνική αγορά.
Στην Ευρώπη αντί να πάρει κάποιος αυτό παίρνει ή diesel (με ανάλογη απόδοση) ή αν ψάχνει για επιδόσεις πάει σε πιο μεγάλους κινητήρες.

:+1: Μπορούμε πιστεύω να αναφερθούμε και πολύ πιο εκτένεστερα για άλλα μοντέλα αλλά εκεί πιστεύω ότι καταντάει ανιαρό.

Και ας μιλήσουμε τώρα με το χρώμα του χρήματος και του προσφερομένου πακέτου.
Λένε ότι η Audi έχει καλύτερες τιμές άλλα ως προς τι? Από την BMW? Mάλλον θα έλεγα ότι κορο'ι'δεύει τον κόσμο και να γιατί:

1. Audi A4 2.0TFSI= 39.300
2. Skoda Oktavia 5 2.0 RS TFSI= 27.690

Και λέω τώρα εγώ ότι έχουμε δύο αμάξια που κατά βάση αλλά και κατά την ουσία είναι σχεδόν τα ίδια. Γιατί το ένα έχει σχεδόν 12.000 πάνω???? Επειδή έχει τους 4 κύκλους?
Τελικά ποια είναι τα πιο υπερτιμημένα τα Audi ή τα BMW?

jay
03-01-08, 15:16
Έλεος πια με αυτή την κόντρα, το ρατσισμό και το κόμπλεξ. (στα επόμενα post οι περισσότεροι
θα προσπαθήσουν να αποδείξουν ότι εγώ έχω κόμπλεξ. Η ίδια ιστορία, όπως πάντα)
Πάρτε το χαμπάρι ότι όλες οι premium εταιρείες κινούνται στα ίδια επίπεδα όσο κι αν δε σας αρέσει αυτό. Εσείς πάρτε BMW. Γούστο σας. Αλλά μη λέτε ότι είναι τα καλύτερα αυτοκίνητα ,γιατί δεν είναι.

Δεν ισχυρίστηκα ότι τα audi υπερτερούν σε ασφάλεια ποιότητα κτλ. Είναι όμως στο ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ επίπεδο με τη bmw τη mercedes και τις άλλες μάρκες που έχω αναφέρει πολλές φορές. Αν δεν ήταν έτσι τα πράγματα, γιατί να μπουν στον κόπο τα περιοδικά ή οι εκπομπές (που κάθε φορά που βγάζουν αποτέλεσμα που δε σας συμφέρει τα βγάζετε πουλημένα κι αναξιόπιστα) να συγκρίνουν τα μοντέλα των εταιρειών αυτών...Θα έλεγαν πολύ απλά (και με τη λογική του Ελληνάρα) "Δε συγκρίνεται κανένα με τα Πεμβέ". :smashtard
Για να σας λυθούν όμως οι απορίες, βρείτε το autocar τεύχος 359 που έχει συγκριτικό AUDI vs BMW (vs Mercedes).

Επιπλέον, δε μιλάτε ποτέ με τεκμήρια και όταν το κάνετε λέτε αερολογίες. Συγκρίνετε το octavia (οικογενειακά) με το Α4 (πολυτελή οικογενειακά), υποστηρίζοντας ότι είναι τα ίδια αυτοκίνητα επειδή ανήκουν στο ίδιο group. Ας μπούμε λοιπόν στη λογική σας. Έχουμε και λέμε...Το επερχόμενο RS8 θα είναι το ίδιο αυτοκίνητο με τη lambo gallardo, αφού είναι στο ίδιο group και θα φοράνε τον ίδιο κινητήρα. Η Gallardo τιμάται περίπου 50000 ευρώ παραπάνω. Μην την πάρετε... Και τα BMW που μοιράζονται τα ίδια μηχανικά μέρη με τα mini και 207; Μην τα πάρετε.:bricks1:

Ίσως τώρα να βλέπετε το λάθος σας. Συγκρίνετε διαφορετικές κατηγορίες αυτοκινήτων. Το group Vag διαθέτει επιλογές για όλα τα βαλάντια και αυτό είναι και το δυνατό του χαρτί. Δεν είναι όμως τα ίδια αυτοκίνητα. Το RS κάνει συμβιβασμούς σε ποιότητα, κάτι που δεν κάνει το Α4. Το RS θα έπαιρνα κι εγώ, καθώς είναι πιο value for money, αλλά δεν είναι Α4, όπως το Α4 δεν είναι octavia5. Και αν επιμένετε ότι το Α4 είναι octavia, τότε η 325 που βγαίνει χειρότερη σαν αυτοκίνητο από το A4 2.0Τ (δηλαδή το octavia5 RS), είναι όντως πανάκριβη συγκριτικά με το skoda που είναι καλύτερο.

Μπορείτε να συγκρίνετε αυτοκίνητα ίδιας κατηγορίας και διαφορετικών brandname. Π.χ.
325i - A4 2.0T - C200K
M3 - RS4 - IS-F
A3 1.8T- 120 - C30 2.0
A3 1.4T - 116 - 147 2.0
Αν και πάλι θα δημιουργούνταν διαμάχες και το topic θα πήγαινε για κλείσιμο.

Ότι πολλοί από εδώ μέσα αγοράζετε με το σήμα και πολλές φορές μόνο το σήμα, το έχουμε καταλάβει και δε χρειάζεται να φυτιλιάζετε άλλο τα thread για να το αποδείξετε.

Δεν υποστηρίζω καμία εταιρεία, απλά είμαι αντικειμενικός. Το φόρουμ έχει καταντήσει γήπεδο με κουκουλοφόρους που υπονομεύουν την ευημερή λειτουργία του και "ραπίζουν" με τις ατάκες τους, τους απλούς φίλαθλους. Οι σκέψεις μου συνοψίζονται σε αυτό (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=8635) το topic το οποίο ίσως είναι το καλύτερο που γράφτηκε ποτέ, αλλά όπως ήταν αναμενόμενο δεν έπιασε τόπο.:shakehead

manosm3
03-01-08, 15:20
:party:Ετσι για να μαλώνουμε λοιπόν...
αναθεώρησα την άποψη μου για το Αudi , που αφορούσε την κατάταξη και που το χαρακτήριζα καλό αλλά τρίτο....
ε λοιπόν ούτε τρίτο....ξέχασα την Saab , βάλτο βάλτο τέταρτο .....

Ετσι!!!:bullhorn: Saab ρεεεεε!!!! :bullhorn::bananasmi

manosbmw318ie30
03-01-08, 16:49
Δεν είναι μόνο η Audi. Να και άλλος εχθρός: http://www.whatcar.com/advertorial/fordmondeo/fordmondeo.aspx

http://www.whatcar.com/advertorial/fordmondeo/images/title1.gif
http://www.whatcar.com/advertorial/fordmondeo/images/main1.jpg
http://www.whatcar.com/advertorial/fordmondeo/images/title2.gif

και δεν είναι photoshop...

BMW-Racing
03-01-08, 16:51
[

Και ας μιλήσουμε τώρα με το χρώμα του χρήματος και του προσφερομένου πακέτου.
Λένε ότι η Audi έχει καλύτερες τιμές άλλα ως προς τι? Από την BMW? Mάλλον θα έλεγα ότι κορο'ι'δεύει τον κόσμο και να γιατί:

1. Audi A4 2.0TFSI= 39.300
2. Skoda Oktavia 5 2.0 RS TFSI= 27.690

Και λέω τώρα εγώ ότι έχουμε δύο αμάξια που κατά βάση αλλά και κατά την ουσία είναι σχεδόν τα ίδια. Γιατί το ένα έχει σχεδόν 12.000 πάνω???? Επειδή έχει τους 4 κύκλους?
Τελικά ποια είναι τα πιο υπερτιμημένα τα Audi ή τα BMW?[/QUOTE]
Δεν εχεις μπει σε skoda γι αυτο δεν βρισκεις διαφορα με τα audi.Oταν οδηγησεις αυτα τα 2 θα καταλαβεις τη διαφορα των 12000....

Aristomenis
03-01-08, 17:05
Δεν εχεις μπει σε skoda γι αυτο δεν βρισκεις διαφορα με τα audi.Oταν οδηγησεις αυτα τα 2 θα καταλαβεις τη διαφορα των 12000....

+10000
Δεν χρειάζεται να τα οδηγήσει. Μόνο να μπει μέσα στα 2 θα καταλάβει τη διαφορά των 12000 με όλες του τις αισθήσεις...

stelmaniac
03-01-08, 22:48
Φιλε Τζει η Λαμποργκινι δεν ανηκει στην Αουντι αλλα στην Φοκσβαγκεν,εκει δηλαδη που ανηκει και η Αουντι και απο τοτε εκανε χαιρι και πουλαει μουρη. Μιλησα για επιπεδο Ι.Χ.και οχι για αγωνες.Οσο για τη Βευρον 1ον σχεδιαζεται και μονταρεται στην Ιταλια και μονο το μοτερ ειναι γερμανικο οπως ακριβως και η SLR της Μερτσεντες που φτιαχνεται στο Γουοκινκ της Αγγλιας με τη Μερτσεντες να προσφερει μονο το μοτερ και 2ον το ρεκορ ταχυτητας με 391 χλμ απο το 1994 το χει η ΜακΛαρεν F1 με μοτερ το ανεπαναληπτο V12 Spezial της BMW φυσικα. Για να μην πω για τα Σκοντα που απεχουν παρασαγγας απ τα θρασυτατα και πανακριβα Αουντι. ΦΤΟΥ!!

stelmaniac
03-01-08, 23:03
http://i257.photobucket.com/albums/hh239/stelmaniac/th_0011-1.jpg (http://i257.photobucket.com/albums/hh239/stelmaniac/0011-1.jpg)

Τα Αουντι ειναι Φοκσβαγκεν πολυτελειας και ετσι θα συνεχισουν να ειναι. ΤΕΛΟΣ!!

Geo_3D
03-01-08, 23:56
Το να εχεις και να οδηγεις bmw δεν ειναι επειδη ειναι το καλυτερο αυτοκινητο.Ειναι μια ολοκληρη ιδεολογια που δυστυχως δεν μας αφηνει να ειμαστε απολυτα αντικειμενικοι.
Οποιος ομως το ξεπερασει αυτο το πραγμα θα μπορεσει να δει καθαρα και αντικειμενικα τα πραγματα.
Κυριοι BMWδακιδες και VAGεληδες αλλά κυριως αυτοι που ειναι της αποψης
"οτι και να ειναι,bmw δεν θα γινει ποτε" μαλλον θα πρεπει να ξαναδιαβασετε αυτο εδω το ποστ
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=112259&postcount=109


Και ναι,σας λεω ανωριμους στα ισια!!

Thronos
04-01-08, 07:24
Ολα αυτα τα θρεντ για το ποιο αμαξι ειναι καλυτερο ειναι ανωρημα,2-3 καλα ποστ απο 2-3 αντικειμενικους και ωριμους ξεφτυλιζουν κατι τετοια θρεντ.Καλο θα ειναι να τα περνουμε στο χαβαλε γιατι πολλες φορες στα forums γραφουμε για να περασει η ωρα και κατι τετοια θρεντ ειναι χρησιμα σε αυτο μιας που οι περισσοτεροι δεν εχουν μηχανολογικες γνωσεις να απαντησουν σε μηχανολογικα προβληματα που αντιμετωπιζουν φιλοι.Οποτε νομιζω οτι κακως κανουν μερικοι και χαλιονται τσαμπα,κουβεντα να γινεται.Καλη χρονια :)

BILL007
04-01-08, 07:26
OFF-on-topic
...αλλά το έχουμε παραξηλώσει λίγο τώρα τελευταία....να μας φαίνονται αναιμικά αυτοκίνητα 150 ίππων).

Μην φοβάσαι φίλε Dim...Eκεί που πάει η βενζίνη σε λίγο θα τα χαρίζουν τα μεγάλου κυβισμού...χαχαχαχαχχααχχα!!!!Κάτσε μην φτάσει 200δολάρια το βαρέλι και τότε τα μόνα που θα βλέπεις να κυκλοφορούν θα είναι τα smart και στην χειρότερη τα 1400cc...:smashtard


On-topic
1.Tρέλο photoshop αλλά έχει μια δόση αλήθειας μιας και τα τετρακίνητα είναι γνωστό ότι είναι φίδια στις στροφές:D
2.Το θεωρώ "βλακεία" να καθόμαστε να συγκρίνουμε οποιαδήποτε μάρκα και αμάξι μιας και καθένα αντιπροσωπεύει διαφορετικές ιδεολογίες-τεχνολογίες-ότι άλλο θέλετε...Οπότε ας δούμε για αρχή που πάει το πετρέλαιο-βενζίνη και μετά συζητάμε ότι θέλετε:D

koke3
04-01-08, 11:23
meta apo mia 318 kai mia 325 E36 eipa ki egw to 2002 na parw to TT.kainoyrgio amaksi dynato gia ekeinh thn epoxh, spor, moyrato...
me ta servis toy me ta ola toy sthn wra toys!
ti epatha o kahmenos...
sta 120.000 ragisma kylindroy se 4 shmeia, kapaki, pollaplh kai toyrmpina
5000 euroulakia mia wraia prwia poy piga na to valw mpros kai xythikan ta nera katw.
par olo pou odhghka eimai poly eyxaristhmenos, pws na mhn ksanagyrisw sthn bmw poy den moy eixan vgalei kai ta dyo pote tetoia provlimata?

epeidh skeftomai gia kainoyrgio, peite moy ligo tis gnwmes sas anamesa se M6 kai CLS63

kserei kanenas sas an h 6ara mesa sto 2008 tha allaksei look h tha vgei kainoyrgio modelo, giati ta lefta einai polla kai de leei na parw ena amaksi poy tha ananewthei (an ananewthei syntoma).

thanks

Dim77
04-01-08, 11:31
Για την Μ6 δεν ξέρω (η σειρά 6 είχε υποστεί ανανέωση πριν μερικούς μήνες) αλλά η CLS63 AMG μόλις έκανε facelift

http://www.worldcarfans.com/9071230.004/mercedes-cls-63-amg-facelift-photos-leaked

Καλώς ήρθες στο φόρουμ, αλλά να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες, είναι στους κανόνες του φόρουμ.
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/faq.php

koke3
04-01-08, 11:53
ψαχνω για κοντρα μεταξυ Μ6 και CLS63 στο internet αλλα δεν μπορω να βρω
υπαρχει στο youtube μια μεταξυ Μ6 και CLS55.
αν καποιος δει κατι παρακαλω ενημερωστε με

επιπλεον πειτε μου (οσοι γνωριζετε φυσικα που μαλλον θα ειστε λιγοι) τα ατου του καθε αμαξιου

thanks

vosk
04-01-08, 12:44
Φιλε koke3 και εγω κατοχος A4 ειμαι, και οι ζημιες που εχει παθει ειναι αρκετες...
Ο κινητηρας (1.8Τ) ειναι ΔΙΑΜΑΝΤΙ, δεν εχει καμια απολυτως φθορα, αλλα τα υπολοιπα μηχανικα ειχαν αρκετες. Δεν θα αρνηθω οτι ειναι αμαξια με ζημιες. Αλλα μην μου πει κανεις οτι οι καινουριες BMW εχουν λιγοτερες. Μαλλον ναι, ισως να ειναι λιγο καλυτερες αλλα οχι οτι ειναι αμαξια αξιοπιστα. Δειτε κανενα καταλογο απο οδικες βοηθειες να καταλαβετε.

Προσωπικα δεν θα γυριζα στην Audi, αλλα πολυ περισσοτερο δεν θα πηγαινα στην BMW, για αμαξια 1600cc που κανουν μεχρι και 40000 ευρω (βλ 316 coupe) . Σε αυτα τα λεφτα, παιρνεις πολυ πιο ισορροπημενα αμαξια, και μαλιστα παιρνεις αμαξια με πολυ περισσοτερα καλουδια απο την 316 στα μισα λεφτα. Και τωρα μην βγει κανεις να πει οτι ενα αμαξι 150 κιλα πιο βαρυ απο την 116 ειναι πιο απολαυστικο με τις επιδοσεις που εχει.... Το 116 εχει μετρημενο 0-100 γυρω στο 11,5 (επιεικως) και απο ρεπριζ, καληνυχτα.

Σε πολυ λιγοτερα λεφτα, παιρνεις πχ ενα FIAT Bravo 1.4T με κινητηρα που οργωνει για τα λεφτα του, πολυ απολαυστικο στο δρομο και πολυ πολυ πιο ομορφο απο καθε αλλο σε αναλογα λεφτα.
Για να μην πω για το Kia Ceed, που στα μισα λεφτα απο την 316 κουπε, εχει ηλιοροφες ηλεκτρικα κλπ κλπ , ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ πολυ αξιοπιστο (εαν κρινουμε απο την ιστορια της μαρκας) και ισορροπημενα απολαυστικο. Με ασφαλεια 5 αστερων, αεροσακους και στο πορτ μπαγκαζ που λεει ο λογος , και οπως και να χει, εαν δεν θες το (για μενα αχρηστο) ποιοτικοτερο εσωτερικο, δεν υπαρχει λογος να παρεις ενα 1600 αρι με τα διπλα λεφτα. Για ομορφια, υποκειμενικα μιλωντας, το ceed ειναι πιο ενδιαφερον απο την 316 στο εσωτερικο. Το επιχειρημα του σπορτιφ χαρακτηρα, ειναι γελοιο ετσι... μιλαμε για αμαξι που για να υπερστρεψει , "πρεπει να χεις παρει φορα απο το υπερπεραν" . Δεν το λεω εγω, τα περιοδικα το λενε.

Θεωρω οτι πρεπει να ξεκολλησουμε απο τα "ακριβα" αμαξια, γιατι αν ειναι μονο "ακριβα" τοτε μαλλον δεν πρεπει να τα αγορασουμε. Εγω αν και πρωην ευ- VAG- ελλιστης των VW-AUDI -SKODA-SEAT, μαλλον δεν θα ξαναγυρισω εκει. Εσεις γιατι επιμενετε να μιλατε για τα αμαξια της BMW λες και ειναι μαγικα; Προκειται τελικα για σιδερα ετσι; Εκτος και εαν εχετε καμια θρησκεια, με δογμα το "BMW για παντα".
ΥΓ. πολυ μιλησα, συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο.

vosk
04-01-08, 13:01
Φιλε Τζει η Λαμποργκινι δεν ανηκει στην Αουντι αλλα στην Φοκσβαγκεν,εκει δηλαδη που ανηκει και η Αουντι και απο τοτε εκανε χαιρι και πουλαει μουρη. Μιλησα για επιπεδο Ι.Χ.και οχι για αγωνες.Οσο για τη Βευρον 1ον σχεδιαζεται και μονταρεται στην Ιταλια και μονο το μοτερ ειναι γερμανικο οπως ακριβως και η SLR της Μερτσεντες που φτιαχνεται στο Γουοκινκ της Αγγλιας με τη Μερτσεντες να προσφερει μονο το μοτερ και 2ον το ρεκορ ταχυτητας με 391 χλμ απο το 1994 το χει η ΜακΛαρεν F1 με μοτερ το ανεπαναληπτο V12 Spezial της BMW φυσικα. Για να μην πω για τα Σκοντα που απεχουν παρασαγγας απ τα θρασυτατα και πανακριβα Αουντι. ΦΤΟΥ!!
η Buggatti ειναι στον ομιλο VAG. Οπως και η Bentley και η Lamborghini.
http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Group
Οι εταιριες ανταλλασουν τεχνολογια και τεχνογνωσια.. Για αυτο τα δισκοφρενα της 911 κανανε στο A4, ο κινητηρας του R8 θα μπει στην galliardo κλπ κλπ.
Για να γελασουμε κ λιγο, η Porsche εχει το 25% νομιζω του ομιλου. Αρα δεν ειναι οι porsche vw, αλλα τα vw porsche :D
Και οποιος νομιζει οτι τα Skoda ειναι τα ιδια αμαξια με τα audi, δεν εχει παρα να μπει σε αμαξια των εταιριων. Θα πεισθει για το αντιθετο.

ΥΓ. Ακομη και τα Scania και τα MAN φορτηγα ειναι στον ιδιο ομιλο.
ο ομιλος εχει Εσοδα (μικτα , πως το λενε, χωρις να βγαλουμε τα εξοδα:tapedshut) 105 δις ευρω, και η BMW 49 δις. ;)

Chalyps
04-01-08, 13:03
Fiat - Kia λοιπόν καλύτερα / προτιμότερα απο ένα Αυdi.....
Tέταρτη θέση έλεγα η Αυdi??? βγάλε βγάλε...χεχε

Υ.ΓΑισθάνομαι λίγο ισοπεδωμένος αλλά θα μου περάσει....:chair:

Dim77
04-01-08, 13:15
Συμφωνώ για το Kia Ceed. Είναι καταπληκτικό, αν αναλογιστούμε και το πρόσφατο παρελθόν του ομίλου (πλέον) Hyundai-Kia. Γρήγορο, όμορφο, με καλή οδική συμπεριφορά και φρένα και αξιόπιστο με μικρό κόστος συντήρησης. (όπως και το αδελφό μοντέλο i30)

- Παρόλα αυτά υπάρχει πολύς κόσμος που διαθέτει 40.000 ευρώ για 316 (ή και Audi A4 1.6) γιατί πολύ απλά έχει χρήματα, θέλει κάτι που να εμπιστεύεται ψυχολογικά (φίρμα δηλ. BMW-Audi-Merc) και δεν τον ενδιαφέρει τίποτε άλλο από το να μετακινείται όμορφα και με ασφάλεια (και με φυσιολογικές ταχύτητες) χωρίς προσπεράσεις και λοιπά δράματα.
Πάντα όμως επειδή ΕΧΕΙ τα χρήματα και δεν τον ενδιαφέρει να πάρει κάτι δυνατότερο.
(και Vectra να έπαιρνε, το 1.6 θα ήταν και όχι το OPC με τιμή σχεδόν ίδια με BMW 316-318)
Αυτό το αγοραστικό κοινό θα πηγαίνει πάντα στις αντιπροσωπείες της BMW-Audi-MB και θα παίρνει αυτό που του αρέσει χωρίς να κοιτάει καθόλου πόσο κάνει 0-100, 80-120 με 4η κλπ.

Υπάρχουν πάρα πολλά αξιόλογα αυτοκίνητα που προσφέρουν τα ίδια ή περισσότερα με τα ίδια χρήματα.
Π.χ. το νέο Mazda 6, το Ford Mondeo και άλλα.

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί προσπαθούν κάποιοι να πείσουν τους υπόλοιπους ότι η Audi είναι καλύτερη και στον τομέα της ποιότητας (δεν έχουν καλύτερη από BMW, πόσο μάλλον από MB), όσο και στον τομέα της ενεργητικής ασφάλειας λόγω 4κίνησης και δυνατών κινητήρων.
Δεν είναι πανάκεια η τετρακίνηση, ούτε σημαίνει αυτόματα ότι είναι καλύτερη. Ναι είναι καλύτερη σε συνθήκες πολύ χαμηλής πρόσφυσης. Καλύτερη είναι πάντα η σύνεση του οδηγού.

Αυτό που δε συνειδητοποιούμε είναι ότι τα σημερινά βασικά μοντέλα δεν είναι στα επίπεδα παλαιότερων ετών. Μπορεί να μας φαίνονται βαριά και αδύναμα σε σύγκριση με το τι μπορείς να αγοράσεις αλλά δεν είναι σε καμμιά περίπτωση αναιμικά όπως μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 90. (ούτε οι δρόμοι μας είναι όπως ήταν πριν 15 χρόνια ώστε να χρειάζεται 4κίνηση πάντα και παντού. Είναι χάλια συγκρινόμενοι με άλλων χωρών αλλά πολύ καλύτεροι από ότι πριν 10-20 χρόνια)

Εμείς αντιδικούμε...και οι εταιρείες συνεργάζονται:D

DaywalkeR
04-01-08, 13:17
Για αλλη μια φορα, σε ακομα ενα thread εχουμε την υπεροψια του BMWδακια και τον φθονο του VAGακια.
Για αλλη μια φορα μπερδευουμε το σκ@το με την παστα.
Για αλλη μια φορα παρατηρειται το φαινομενο της συνουσιας της συζητησεως με ακραιες αποψεις και ανταπαντησεις.
Για αλλη μια φορα θα πω οτι το γουστο και η αισθηση που δινει το καθε αυτοκινητο ειναι υποκειμενικη.
Για αλλη μια φορα σε αυτο το Forum γινομαστε κουραστικοι και αναλωνομαστε στα ιδια και τα ιδια.
Τα αυτοκινητα ειναι λεφτα πεταμενα στον δρομο, παρτε το χαμπαρι οσο ειναι νωρις, χαρειτε το δικο σας οσο καλυτερα και οσο περισσοτερο μπορειτε και αφηστε αυτες τις χαζοδιαμαχες για τους διευθυντες marketing των εκαστοτε εταιριων.

ΤΕΛΟΣ
κ
ΕΧΘΡΙΚΑ ΠΑΝΤΑ μην ξεχνιομαστε...

Chalyps
04-01-08, 13:27
Προς θεού...
εγώ απλά διασκεδάζω και περνώ καλά ,απο την στιγμή που δεν με βρίζει κανείς.....
Το παρόν thread , δεν είναι όπως ένα Τεχνικό ας πούμε που εκεί τα λόγια μας πρέπει να είναι μετρημένα.
Απλά προσπαθόντας ΟΛΟΙ μας για ένα καλό επίπεδο βγάζουμε με χιούμορ ορισμένες απόψεις και ας μην είναι 100% αντικειμενικές.
Συμπέρασμα
Την βρίσκεις αγόρι μου με Ηundai?? respect
Tην βρίσκεις με τρακτερ? respect
Αυτά και πάντα μα πάντα με σεβασμό σε όλους ....
Φιλικά και παρείστικα
Chalyps

vosk
04-01-08, 13:37
Παιδια μην με παρεξηγειτε, εγω εχω πει ηδη οτι δεν ειμαι VAG πλεον. Κουβεντα κανουμε. Προφανως οτι αγαπαει ο καθενας... Αλλα το topic ειναι για να τσακωνομαστε ετσι; :bugeye::bugeye:

jay
04-01-08, 13:39
Γενικά σε όσα λες στο προηγούμενό σου post, συμφωνώ, αλλά...


Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί προσπαθούν κάποιοι να πείσουν τους υπόλοιπους ότι η Audi είναι καλύτερη και στον τομέα της ποιότητας (δεν έχουν καλύτερη από BMW, πόσο μάλλον από MB), όσο και στον τομέα της ενεργητικής ασφάλειας λόγω 4κίνησης και δυνατών κινητήρων.


...αν αναφέρεσαι σ' εμένα, τότε πολύ απλά σε παραπέμπω στο προηγούμενο post μου, που γράφω ότι δεν ισχυρίζομαι ότι έχουν καλύτερη ποιότητα, ασφάλεια κτλ, αλλά λέω ότι έχουν ακριβώς την ίδια.

Και το αναφέρω αυτό γιατί κάποιοι κολλημένοι χωρίς επιχειρήματα, γράφουν ατάκες του τύπου "ότι και να κάνει δεν είναι BMW". Ποιά είναι τα επιχειρήματά σας κύριοι;:bullhorn:
Αν δε διάβαζα τέτοια σχόλια δε θα έμπαινα καν στον κόπο να γράψω.

Αυτό δε συναντάται σε κανένα φόρουμ αντίστοιχης εταιρείας. Πάντα παραδέχονται την υπεροχή της άλλης μάρκας στον ένα ή στον άλλο τομέα.

Τέλος, μπορεί σε αυτό το thread να υποστηρίζω την audi (επειδή σε αυτήν αναφέρεται) και επειδή τυχαίνει να έχω και audi, πολλοί με θεωρούν φανατικό VAG-έλη. Απλά υποστηρίζω οποιαδήποτε εταιρεία δέχεται τέτοιους χαζούς χαρακτηρισμούς, που δεν ισχύουν (όπως η Volvo π.χ.). Δεν είμαι ούτε VAG-έλης, ούτε audakias, ούτε ΒΜWδάκιας. Το επόμενό μου αυτοκίνητο μπορεί να είναι από Fiat μέχρι Saab.

Μην ερωτεύεσθε brandname, ερωτευθείτε τις γυναίκες της ζωής σας.:love:

t_antreas
04-01-08, 14:54
Έχοντας παρακολουθήσει απ' την αρχή το topic έρχομαι να συμφωνήσω στα σημεία με το φίλο jay.
Είναι προφανές και δε χρειάζεται να εκπλήσσεται κανείς με το πάθος το οποίο καθρεπτίζουν τα λόγια των περισσοτέρων χρηστών αυτού του site. Εδώ οι περισσότεροι έρχονται να υπερασπιστούν το στόχο της ζωής τους, ο οποίος τυχαίνει να είναι μια "Μπεβέ"! Το κλίμα των forum δε συναντάται σε κανένα άλλο site... Επίσης προφανές. Δεν έχουν όλα τα site το brand name τη "Βασίλισσας"...

Επειδή λοιπόν γράφει ο καθένας ό,τι θέλει και η προσπάθεια που καταβάλουν κάποιοι να συνετίσουν αποδεικνύεται άσκοπη έρχομαι και εγώ να συμπληρώσω ότι η σύγκριση BMW-AUDI
έρχεται να ταιριάξει πλήρως με τη σύγκριση των σκ@τών και της κομπόστας....