PDA

Επιστροφή στο Forum : λαδια bmw vs λαδια εμποριου


320 open
15-09-07, 19:55
μεχρι τωρα εβαζα καστρολ αλλα τωρα σκεφτομαι να αλλαξω τακτικη και να βαζω γνησια.μηπως τα προσθετα των λαδιων του εμποριου κανουν τη διαφορα?ακουω γνωμες αλλα με οχι με οικονομικα κριτηρια αλλα το καλυτερο για τον κινητηρα

Babis_Compact
15-09-07, 20:54
Καλησπέρα, φαντάζομαι εννοείς να μην βάζεις αυτά που σου βάζουν στην αντιπροσωπεία (Castrol), αλλά να προτιμήσεις κάποιας άλλης εταιρίας. Γιατί "γνήσια" όπως αναφέρεις, είναι αυτά που βάζει η BMW και είναι τα λάδια της Castrol, λόγω της συνεργασίας των δύο εταιρειών. Με ένα πολύ γρήγορο search στο forum θα δεις πως υπάρχουν αρκετά Θέματα για λάδια, και σίγουρα θα βρεις απαντήσεις που θα καλύψουν τις απορίες σου. Κι εγώ πρόσφατα έψαχνα τι λάδια να βάλω, και οι πληροφορίες στο forum είναι κατατοπιστικότατες. Πάντως, άποψή μου, αν είσαι ευχαριστημένος με αυτά που χρησιμοποιείς τώρα μην τα αλλάξεις. Ίσως κάποιο καλύτερο της Castrol, σύμφωνο με τις τελευταίες οδηγίες LL04.

Fanis
18-09-07, 09:22
Τα λάδια της BMW = Castrol TXT LL04. Οποιαδήποτε άλλα λάδια πληρούν τις προδιαγραφές LL04 είναι μια χαρά (η Castrol βγάζει 4 διαφορετικά λάδια με αυτές τις προδιαγραφές), οπότε είναι θέμα προσωπικής προτίμησης.

randombk
18-09-07, 10:23
Εγω θα αφηνα αυτα που βαζει η αντιπροσωπεια...ισως πηγαινα σε καποια καλητερα Castrol με τα ιδια specs παντα η? θα πηγαινα προς Aral.

Μακρια απο οτιδηποτε αμερικανικο...το εχω δει το εργο σε πολλα αμαξια και στο Audi που ειχα! τα ειχα πληρωσει χρυσα!και τελικα ειδα και επαθα να καθαρισω τους κυλινδρους!!!

Φιλε μου εχω παθει πολλα και πλεον εμαθα!

Τελος να μην αλλαζεις συχνα μαρκες λαδιων και πυκνοτητες διοτι το καθε λαδι διμιουργει ενα Φιλμ γυρω απο καθε κυλινδρο οπου με την συχνη αλλαγη διαφορετικων λαδιων αυτο χαλαει και δεν ειναι καλο για το μοτερ σου...

Για μενα τελος να βαζεις καποια καλα Castrol η? Aral να μην αλλαζεις πυκνοτητες κτλ... και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο!Ολες αυτες οι πληροφοριες ειναι απο μοναχο μερια...

Απο κει και περα δικια σου η αποφαση...

Fanis
18-09-07, 13:37
Συμφωνώ με τον randombk, αν και δεν βάζου όλες οι αντιπροσωπείες τα ίδια λάδια (π.χ. ο Σπανός βαζει Valvoline).

Επίσης να σημειώσω ότι Castrol & Aral ανήκουν και οι 2 στον όμιλο της BP, με ότι αυτό συνεπάγεται (μπορεί π.χ. να έχουν παρόμοια ή ίδια λάδια ή κοινό R&D).

Chalyps
18-09-07, 14:04
Πολύ πρόσφατα έβγαλε η SHELL λάδια 5-30 τα οποία εναρμονίζονται με τα στανταρτ της bmw.
Bρήκα που θα εξαργυρώσω τους πόντους μου αν χρειαστεί!!!!(συμπλήρωμα):yippee:

Dimitris__
18-09-07, 14:13
ξερει κανεις τι βάζει ο σφακ;

kouk
18-09-07, 14:44
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=9556

Τα συζητάμε κι εκει....

diaolakos330
18-09-07, 14:50
Mia mikrh empiria poy eixa....

Me aral Ladia sta 8.000 km to aytokinhto ekapse peripoy 1 litro ladia. Me ta castrol TXT 5-30 den exei kapsei pote ladia ( max 100-200 grm se kathe allagh)

SPYROS-MUSIC-CABRIO
05-11-07, 20:13
για καποιο παλικαρι που ρωτησε για το τι βαζει ο σφακιανακης,βαζει γνησια.ηταν η μονη φορα που τα εβαλα κ τα εβγαλα κ γρηγορα!!τα motul δεν τα αλλαζω με τιποτα σε οτι αμαξια ειχα κ σε αλλα που χρησιμοποιουσα...τωρα βαζω motul 8100 5/40 :ylsuper::search::pimp:100%synthetic..(το φοραει κ η porche cayenn,αν λεει κατι κ αυτο!!....

bardull
10-11-07, 13:43
Βαζω τα γνησια παντα και δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα ποτε.Δεν καιει καθολου και τα αλλαζω καθε 12500 χιλιομετρα.

bardull
10-11-07, 13:49
Τα γνησια για να μην εχετε ποτε προβληματα καταναλωσης.

panagiotisE46ci
20-09-12, 20:23
μια ερωτηση.επειδη θελω να αλλαξω λαδια, στο 46ΑΡΙ 316 που χω αν δεν προτιμησω της bmw και βαλω λαδι αντι 5-40 που εβαζα και βαλω 10-40 της βαλβετρονικ υπαρχει προβλημα? ειναι της αραλ αν θυμαμαι καλα που μου το ειπε ενα παλικαρι σε συνεργειο

Nick_compact
20-09-12, 21:20
Μην τα βάλεις. Δεν κάνει 10-40 στο μοτέρ σου. Βρες ένα οποιοδήποτε λάδι που να αναγράφει πίσω BMW LL01 ή LL04.
Τα LL04 δεν είναι καλύτερα λάδια από τα LL01 απλά για να ξέρεις, πάρε ότι βρεις. Προσωπικά θα έλεγα μακριά από Castrol. Υπάρχουν πολλά Motul που καλύπτουν προδιαγραφές LL01 και LL04.

God
20-09-12, 22:39
μια ερωτηση.επειδη θελω να αλλαξω λαδια, στο 46ΑΡΙ 316 που χω αν δεν προτιμησω της bmw και βαλω λαδι αντι 5-40 που εβαζα και βαλω 10-40 της βαλβετρονικ υπαρχει προβλημα? ειναι της αραλ αν θυμαμαι καλα που μου το ειπε ενα παλικαρι σε συνεργειο

10W40 δεν παίρνει το valvetronic, ούτε και κανένα BMW που δεν έχει ήδη κλείσει εικοσαετία.

Όπως είπε ο προλαλήσαντας, μόνο ότι έχει ξεκάθαρα έγκριση LL01 ή LL04.

panagiotisE46ci
21-09-12, 11:58
nick -compact ευχαριστω για απαντησεις. θα κοιταξω αλλα μαρκα περα απο της bmw που να αναγραφεται LLo4

tasos.kamv
21-09-12, 13:26
nick -compact ευχαριστω για απαντησεις. θα κοιταξω αλλα μαρκα περα απο της bmw που να αναγραφεται LLo4

Αν θες μπορώ να σου στείλω pm για επώνυμα λάδια 5w-30 άλλης αυτοκινητοβιομηχανίας που αναγράφουν LL04 και η τιμή τους είναι άκρως ελκυστική... 5€/λτ, τα οποία τα χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό στο valvetronic μου...

panagiotisE46ci
21-09-12, 16:33
τασο αναμενω π.μ.

petroscf
11-05-17, 10:45
...
Μακρια απο οτιδηποτε αμερικανικο...το εχω δει το εργο σε πολλα αμαξια και στο Audi που ειχα! τα ειχα πληρωσει χρυσα!και τελικα ειδα και επαθα να καθαρισω τους κυλινδρους!!!

Φιλε μου εχω παθει πολλα και πλεον εμαθα!

Τελος να μην αλλαζεις συχνα μαρκες λαδιων και πυκνοτητες διοτι το καθε λαδι διμιουργει ενα Φιλμ γυρω απο καθε κυλινδρο οπου με την συχνη αλλαγη διαφορετικων λαδιων αυτο χαλαει και δεν ειναι καλο για το μοτερ σου...

...

Παιδιά κάποιος άποψη για τα λάδια της Red line?
Γιατί δεν είναι καλά τα αμερικάνικα??

petroscf
11-05-17, 10:45
Μου πρότεινε ο μηχανικός να βάλουμε Red line..
Λέτε να υπάρχει θέμα?

Fanatic
11-05-17, 10:52
Μου πρότεινε ο μηχανικός να βάλουμε Red line..
Λέτε να υπάρχει θέμα?


Google is your friend. Βρισκω διαφορες απόψεις με μια γρηγορη αναζήτηση. Το κυρίως είναι ότι είναι πολύ ακριβά για να μην βάζεις BMW.

petroscf
11-05-17, 11:20
Στέλιο επειδή όταν ζεσταίνεται το λάδι μου ρίχνει λίγο την πίεση, είπε να βάλουμε αυτά και μάλιστα τα 10w-60 για δοκιμή και να δούμε.
Ως τώρα σούπερ, (αν και στην ουσία ή άποψη είναι από μικρή διαδρομή εντός πόλης τη μέρα που το πήρα από το συνεργείο, θα μπορώ να έχω σίγουρα πιο ολοκληρωμένη άποψη μετά από λίγα χλμ-συνδυαστικά: πόλη-εκτός πόλης-πλάκωμα κλπκλπ)

Άσχετο, αν ενδιαφέρεσαι ακόμα για Ε21 έχω βρεί κι άλλη μια περίπτωση, επίσης πολύ καλό και καθαρό-και μάλλον έτοιμο, στην ουσία δεν θα κανεις τίποτα, αν σε ενδιαφέρει να τα πούμε asap γιατί αν αυτό το δει συλλέκτης θα το χτυπήσει μάλλον

Fanatic
11-05-17, 11:21
Στέλιο επειδή όταν ζεσταίνεται το λάδι μου ρίχνει λίγο την πίεση, είπε να βάλουμε αυτά και μάλιστα τα 10w-60 για δοκιμή και να δούμε.
Ως τώρα σούπερ, (αν και στην ουσία ή άποψη είναι από μικρή διαδρομή εντός πόλης τη μέρα που το πήρα από το συνεργείο, θα μπορώ να έχω σίγουρα πιο ολοκληρωμένη άποψη μετά από λίγα χλμ-συνδυαστικά: πόλη-εκτός πόλης-πλάκωμα κλπκλπ)

Άσχετο, αν ενδιαφέρεσαι ακόμα για Ε21 έχω βρεί κι άλλη μια περίπτωση, επίσης πολύ καλό και καθαρό-και μάλλον έτοιμο, στην ουσία δεν θα κανεις τίποτα, αν σε ενδιαφέρει να τα πούμε asap γιατί αν αυτό το δει συλλέκτης θα το χτυπήσει μάλλον

σου στέλνω pm

petroscf
11-05-17, 11:38
pm received and replied ;-)

stef
11-05-17, 11:50
Αν θυμάμαι καλά από 1/1/2016 άλλαξε συνεργάτη η BMW σε λάδια και είναι η Shell πλέον

petroscf
11-05-17, 13:35
Τελικά δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει κάτι κακό με τα Αμερικανικά λάδια...

Dim77
11-05-17, 17:39
Γιατί να υπάρχει κάτι κακό?

konoss
11-05-17, 17:56
Εγω εχω να προτεινω και τα AMSoil . Τα ειχα στο rx8 και τωρα στο mx5 και ειμαι ικανοποιημενος με αυτα .

petroscf
12-05-17, 08:21
Γιατί να υπάρχει κάτι κακό?

Dim, αν δεις το χθεσινό μου post με το οποίο "ξύπνησα" πάλι αυτό το θέμα, κάποιος έγραφε "μακριά από Αμερικανικά λάδια" και ότι "είδε και έπαθε να καθαρίσει τους κυλίνδρους του" και επειδή μόλις τα έβαλα, θέλω να μάθω αν ξέρει κάποιος κάτι κακό γι αυτά...

Dim77
12-05-17, 08:50
Εγώ είχα πάρει κάτι βαλβολίνες, ATF, και διάφορα άλλα, ήταν μια χαρά.

BMW Power
12-05-17, 08:54
Όλα τα λάδια έχουν προδιαγραφές.
Αν οι συγκεκριμένες προδιαγραφές κάνουν για το μοτέρ σου είσαι ΟΚ.
Απλά οι Αμερικάνοι χρησιμοποιούν διαφορετικές μονάδες μέτρησης.
Για παράδειγμα η πιο συχνή σύγχυση έχει να κάνει με την βενζίνη όπου χρησιμοποιούν ΜΟΝ αντί για το ευρωπαϊκό RON.

Dim77
12-05-17, 09:58
Πάντως, αυτό με τα καλά και κακά λάδια, είναι λίγο βλακεία.

Καταρχάς είναι πολύ δύσκολο να βγάλει ιδιώτης συμπέρασμα με μια αλλαγή λαδιών (ακόμα και με μετρήσεις, να στείλει τα παλιά λάδια για εξέταση).

Πρέπει να έχεις 5 ίδια αμάξια, να τους βάζεις 5 διαφορετικά λάδια, να τα οδηγείς μαζί, συνέχεια, και μετά από 150.000χλμ να ανοίξεις μοτέρ να δείς μέσα (αν δείς διαφορά).

Η ζημιά γίνεται από λάθος λάδι.
Αν παίρνει το μοτέρ 0-20 και του βάλεις 10-40 (γιατί είσαι Ελλάδα) έκανες μάλλον ζημιά. (Και έχεις και 10% παραπάνω κατανάλωση).
Αν παίρνει το Ν46 5-30 και βάζεις 10-60 (γιατί αυτά έβαζες στο παλιό σου punto GT και δε σε πρόδωσαν) έστειλες το N46 για βρούβες.
Αν παίρνεις 10-60 γιατί έχεις κάτι ανοχές στο αγωνιάρικο μοτέρ ΝΑ με το συμπάθειο (και αντίστοιχα σωληνάκια που παίρνουν από τη λεκάνη για την κυλινδροκεφαλή) και βάζεις 0-30 για οικονομία πάλι δε θα σου βγεί σε καλό.


Αυτό που έχω μάθει τώρα τελευταία είναι ότι αν θέλεις ότι καλύτερο υπάρχει, χωρίς να σε νοιάζει το κόστος, τότε βρίσκεις ανάλογα με τις προδιαγραφές του κινητήρα σου, το αντίστοιχο ENEOS...

(Οι παλιοί επίσης όταν ήθελαν κάτι σίγουρο για δύσκολες συνθήκες -κυρίως αγωνιστικές- είτε λάδια είτε βαλβολίνες ή άλλα τέτοια, έβαζαν το αντίστοιχο MOTUL)

rapid_fast
14-05-17, 02:39
Αισίως στα 400.000 χιλιόμετρα..
Με λάθος λάδι (10W-40) απο τα 135.000...
Εχω αλλάξει τα πάντα εκτός απο το υπέροχο μοτεράκι..
Η κατανάλωση (οδηγάω σαν φλώρος πλέον) είναι σταθερά στα 6,4 /7,9..
Πάω με αέριο εδώ και 200.000 και πρόβλημα μηδέν...
Θα το λέω και θα το φωνάζω μέχρι να πεθάνω..
Σπορέλαιο μπορείτε να βάλετε και να το αλλάζετε κάθε 5.000 χλμ?
Οτι καλύτερο...
Οποιος βαριέται να τρέχει για τακτική αλλαγή λαδιών, βάζει καλύτερα λάδια..
κλπ κλπ κλπ...

petroscf
15-05-17, 08:56
χαχαχαχ

Κι εγώ στις 5 το πολύ θα το αλλάζω
Μην σου πω και πιο νωρίς, να βγαίνει κόκκινο μόλις ανοίγει η τάπα !!