PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαντράδες και απατεωνιές..


konc
19-09-07, 15:20
Διαβάστε μια ιστοριούλα και πείτε μου τι πρέπει να κάνει κάποιος, καθώς και με τι κουράγιο πας πλέον να αγοράσεις αμάξι από μάντρα. Αν και το γεγονός δεν χαρακτηρίζει φυσικά όλους τους επαγγελματίες, είναι μια απόδειξη για κάποιους ΑΛΗΤΕΣ και ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ που, όσοι δεν είμαστε στο χώρο, ξέραμε ότι υπάρχουν "κάπου εκεί έξω". Ε, να λοιπόν που η μάντρα δεν χρειάζεται να είναι κάποια τρύπα σε στενάκι για να ΚΛΕΒΕΙ.

Φίλος με δύο αυτοκίνητα και μία μηχανή αποφασίζει να πουλήσει το ένα αμάξι και τη μηχανή και να πάρει ένα καλύτερο αυτοκίνητο. Ψάχνεται και καταλήγει σε μία μάντρα που του έπαιρνε και τα δύο στην υψηλότερη τιμή. Η μάντρα είναι ΓΝΩΣΤΗ, ΤΡΑΝΗ, έχει καλό όνομα, πουλάει "σιγουριά και εγγύηση". Το ότι βρίσκεται επί της Συγγρού νομίζαμε πως δεν έπαιζε ρόλο :)

Αφήνει το αυτοκίνητο, ένα Mazda ΜΧ5 με 75.000χλμ και 17" ζάντες για 7.000ευρώ.
1) Δίνει το βιβλίο service από την αντιπροσωπεία που πήγαινε από τη στιγμή που το πήρε.
2) Λέει πως το αμάξι έχει αλλαγμένο προφυλακτήρα, φτερό και φανάρι από ένα χαζό τρακάρισμα σε στενά.

Όλα αυτά πριν το καλοκαίρι. Ο άνθρωπος όμως δεν έβρισκε αμάξι που να τον ενδιαφέρει, οπότε συνέχισε και έπαιρνε την "Αγορά αυτοκινήτου". Τώρα τον Σεπτέμβρη, βλέπει το αυτοκίνητο του ξανά στην ίδια μάντρα. Έτσι από περιέργεια παίρνει τηλέφωνο για να κάνει πλάκα με τον έμπορο που ήταν και ψιλοφίλος. Μπροστά στη συνομιλία ήταν και ο γραφων.

-"Καλησπέρα, για ένα Mazda τάδε παίρνω να ρωτήσω"
-"Μάλιστα, έχει 40.000χλμ, αγρατζούνιστο-ατρακάριστο και η τιμή του είναι στις 10.000ευρώ"
-"....Καλά, τόσα χρόνια αμάξι και έχει κάνει μόνο τόσα χλμ?"
-"Α, μην ανησυχείτε, το αμάξι είναι πολύ καλό και καθαρό. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν το κυκλοφορούσε πολύ, είχε άλλα 2 αυτοκίνητα και αυτό το cabrio το είχε για το καλοκαίρι. Μεγάλος σε ηλικία άνθρωπος, οικογενειάρχης, γι' αυτό και το αμάξι είναι σαν καινούργιο."
-"....μάλιστα μάλιστα... βιβλίο service υπάρχει?"
-"Λυπάμαι, δεν το είχε κρατήσει"
-"...και είπατε πως το αμάξι είναι καθαρό, ατρακάριστο?"
-"Αγρατζούνιστο κύριε, είναι καλή αγορά"
-"Γιάννη, (τυχαίο το όνομα) ο τάδε είμαι.
-"..."

Ομολογώ ότι ήθελα να πάω από εκεί και να του πω να μου το πουλήσει για 5.000 αλλιώς θα τον πήγαινα μέσα. Τυχαίνει ο φίλος να έχει κρατήσει το βιβλίο service σε pdf γιατί ήθελε να το στείλει με mail σε έναν ενδιαφερόμενο από επαρχία και το τρακάρισμα φαίνεται φυσικά από την ασφαλιστική. Όσο για τα χιλιόμετρα... Εκεί θα είχε σεξάκι. Μπορεί να επιβεβαιώσει η αντιπροσωπεία τα πάντα και υπάρχουν (φυσικά) μάρτυρες πως το αυτοκίνητο παραδόθηκε με τα σωστά χιλιόμετρα.

Και ερωτώ: πως διάβολο θα ξαναπάρεις μεταχειρισμένο από μάντρα? 1 στους 10 να τα κάνει αυτά, ποιος το ρισκάρει? Δεν θέλω ούτε να φανταστώ πως το κάνουν 9 στους 10 αν και δεν θα μου έκανε εντύπωση. Και φυσικά παίρνει η μπάλα τους σωστούς επαγγελματίες. Εγώ πάντως, μόνο από τη γειτονιά που ξέρω τον οδηγό και βλέπω το αμάξι κάθε μέρα.

MaSt0RaS
19-09-07, 15:34
Διαβάστε μια ιστοριούλα και πείτε μου τι πρέπει να κάνει κάποιος, καθώς και με τι κουράγιο πας πλέον να αγοράσεις αμάξι από μάντρα. Αν και το γεγονός δεν χαρακτηρίζει φυσικά όλους τους επαγγελματίες, είναι μια απόδειξη για κάποιους ΑΛΗΤΕΣ και ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ που, όσοι δεν είμαστε στο χώρο, ξέραμε ότι υπάρχουν "κάπου εκεί έξω". Ε, να λοιπόν που η μάντρα δεν χρειάζεται να είναι κάποια τρύπα σε στενάκι για να ΚΛΕΒΕΙ.

Φίλος με δύο αυτοκίνητα και μία μηχανή αποφασίζει να πουλήσει το ένα αμάξι και τη μηχανή και να πάρει ένα καλύτερο αυτοκίνητο. Ψάχνεται και καταλήγει σε μία μάντρα που του έπαιρνε και τα δύο στην υψηλότερη τιμή. Η μάντρα είναι ΓΝΩΣΤΗ, ΤΡΑΝΗ, έχει καλό όνομα, πουλάει "σιγουριά και εγγύηση". Το ότι βρίσκεται επί της Συγγρού νομίζαμε πως δεν έπαιζε ρόλο :)

Αφήνει το αυτοκίνητο, ένα Mazda ΜΧ5 με 75.000χλμ και 17" ζάντες για 7.000ευρώ.
1) Δίνει το βιβλίο service από την αντιπροσωπεία που πήγαινε από τη στιγμή που το πήρε.
2) Λέει πως το αμάξι έχει αλλαγμένο προφυλακτήρα, φτερό και φανάρι από ένα χαζό τρακάρισμα σε στενά.

Όλα αυτά πριν το καλοκαίρι. Ο άνθρωπος όμως δεν έβρισκε αμάξι που να τον ενδιαφέρει, οπότε συνέχισε και έπαιρνε την "Αγορά αυτοκινήτου". Τώρα τον Σεπτέμβρη, βλέπει το αυτοκίνητο του ξανά στην ίδια μάντρα. Έτσι από περιέργεια παίρνει τηλέφωνο για να κάνει πλάκα με τον έμπορο που ήταν και ψιλοφίλος. Μπροστά στη συνομιλία ήταν και ο γραφων.

-"Καλησπέρα, για ένα Mazda τάδε παίρνω να ρωτήσω"
-"Μάλιστα, έχει 40.000χλμ, αγρατζούνιστο-ατρακάριστο και η τιμή του είναι στις 10.000ευρώ"
-"....Καλά, τόσα χρόνια αμάξι και έχει κάνει μόνο τόσα χλμ?"
-"Α, μην ανησυχείτε, το αμάξι είναι πολύ καλό και καθαρό. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν το κυκλοφορούσε πολύ, είχε άλλα 2 αυτοκίνητα και αυτό το cabrio το είχε για το καλοκαίρι. Μεγάλος σε ηλικία άνθρωπος, οικογενειάρχης, γι' αυτό και το αμάξι είναι σαν καινούργιο."
-"....μάλιστα μάλιστα... βιβλίο service υπάρχει?"
-"Λυπάμαι, δεν το είχε κρατήσει"
-"...και είπατε πως το αμάξι είναι καθαρό, ατρακάριστο?"
-"Αγρατζούνιστο κύριε, είναι καλή αγορά"
-"Γιάννη, (τυχαίο το όνομα) ο τάδε είμαι.
-"..."

Ομολογώ ότι ήθελα να πάω από εκεί και να του πω να μου το πουλήσει για 5.000 αλλιώς θα τον πήγαινα μέσα. Τυχαίνει ο φίλος να έχει κρατήσει το βιβλίο service σε pdf γιατί ήθελε να το στείλει με mail σε έναν ενδιαφερόμενο από επαρχία και το τρακάρισμα φαίνεται φυσικά από την ασφαλιστική. Όσο για τα χιλιόμετρα... Εκεί θα είχε σεξάκι. Μπορεί να επιβεβαιώσει η αντιπροσωπεία τα πάντα και υπάρχουν (φυσικά) μάρτυρες πως το αυτοκίνητο παραδόθηκε με τα σωστά χιλιόμετρα.

Και ερωτώ: πως διάβολο θα ξαναπάρεις μεταχειρισμένο από μάντρα? 1 στους 10 να τα κάνει αυτά, ποιος το ρισκάρει? Δεν θέλω ούτε να φανταστώ πως το κάνουν 9 στους 10 αν και δεν θα μου έκανε εντύπωση. Και φυσικά παίρνει η μπάλα τους σωστούς επαγγελματίες. Εγώ πάντως, μόνο από τη γειτονιά που ξέρω τον οδηγό και βλέπω το αμάξι κάθε μέρα.

Ρε παιδια αυτα ειναι αυτονοητα πραγματα... Αν και ακομα ειμαι μιρκοσ θα προσπαθησω να μην παρω ποτε μεταχειρισμενο... Δυστυχως αν αυτα τα κανουν οι μαντραδες μια φορα οι ιδιοκτητες των αυτοκινητων τα κανουν 5 φορες... Ε βεβαια στο να παρουν καινουριο αμαξι λενε χιλια ψεματα... Εδω σκεψου οτι πλεον για το καινουριο δεν εισαι σιγουρος τι αγοραζεις..

Ακουστε ιστορια η μανα ενος φιλου μου ειχε ενα οκταβια και το τρακαρε μιλαμε για καλο τρακαρισμα..Δεν συμφερε το φιαξιμο... Οποτε συμφωνει με τον εισαγωγεα των σκοντα και του λεει οτι θα παρω το ιδιο αμαξι και ισως την καλυτερη εκδοση κανε οτι μπορεις... Του λεει θα το αλλαξουμε αλλα δεν θα πεις τπτ σε κανεναν εσυ θα λες οτι το εφιαξες το παλιο.. Και τελικα αγοραζει το νεο και ο αλλος φιαχνει το παλιο κα ιτο πουλαει σαν καινουριο αφου ειχε 300 χλμ... Πως σασ φενετε??

randombk
19-09-07, 15:45
Φιλε μου ολα αυτα ειναι κλασικες ιστοριες ολοι εχουμε παμπολες να σου πουμε...:(

Μονο απο ιδιωτη και φυσικα πολυ ψαξιμο σε διαφορες αντιπροσωπειες το τουτου!:shakehead

Τελος που λες για ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ!Ο μεγαλυτερος ειναι προς καλαμακι μερια ο οποιος ασχολειτε και με λαστιχα κτλ...ΠΡΟΣΟΧΗ !

Alf_116i
19-09-07, 15:46
Μυνιιιιιιησεις. Πολλές μυννννιιιιησεις. ( φράση της Αμαλίας στο παρα πέντε)
Ελλάς το μεγαλείο σου (άλλη μια ελληνική σειρά)
Της φυλακής τα σίδερα είναι για τους λεβέντες (ελληνικό δημώδες). Ε, ρε τί λεβέντες υπάρχουν. Δεν υπάρχουν φυλακές.

Christos 330i ///M
19-09-07, 15:48
Οι ποιο πολλοι ξερουμε και απο μια ιστορια ρε παιδια . . .

Το θεμα ειναι να ειμασται προσεχτικοι οταν παμε σε μεταχειρισμενο να γινεται ο απαραιτητος ελεγχος παντα . . .

Το καλυτερο μεν ειναι να παρεις μεταχειρισμενο αλλα απο χερι . . .

MaSt0RaS
19-09-07, 15:59
Παντως δειτε τωρα σε τι ποιοτητα ειναι τα μεταχειρισμενα της Γερμανιας κα ισε τι της Ελλαδας... Ειναι ντροπη για ολους εμας... Και δυστυχως εμεις οι ιδιοι τα προκαλουμε και οχι μονο οι κυβερνησεις...

Και απο ιδιωτη να το παρεις ειναι ελαχιστοι αυτοι που σου λενε αληθεια....Ξερω και εκει ιστοριες κα ιιστοριες...

psimos
19-09-07, 16:22
...και τι να κανεις...εαν δεν εχεις να παρεις καινουργιο το "ονειρο της ζωης σου" ?
Ενα Μ3 πια ειναι πια προσιτο απο πολυ κοσμο...
Ρισκα ειναι αυτα που πρεπει να τα παρεις...δυστυχως:(

konc
19-09-07, 18:26
Α, ωραία... όλοι έχουμε και από μια ιστορία απ' ότι κατάλαβα.
Και τους αφήνουμε να συνεχίζουν τη δουλίτσα τους. Ε ρε ξύλο που θέλουν και αυτοί και εμείς...

Έγραψα την ιστορία γιατί δεν μου είχε ξανατύχει κάτι παρόμοιο αλλά απ' ότι βλέπω αυτός είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.

shido
19-09-07, 18:50
Φιλε Konc, το δικο μου το πουλησα 2006 τελος,αγορασμενο καινουργιο το 2004.
Το πουλησα 12,500 σε μαντρα στην συγγρου με 127,500 χλμ και το πουλησε μετα(εγω το ειδα στο νετ) 17500 με 40.000 χλμ....

bmw316turbo
19-09-07, 18:52
O αδελφος μου δουλευε για χρονια σε μια απο τις πιο μουρατες μαντρες απο χαιδαρι μερια και καθε μερα ακουγα ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ιστοριες σε σημειο που να ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ!!!!!
Παιδες οι μαντραδες ειναι οι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΕΣ ,αλλοι μεγαλυτεροι αλλοι μικροτεροι, η διαφορα που προτιμουν πολλοι να ψωνιζουν απο μαντρα ειναι οτι τους βγαζουν ευκολα δανεια με διεκπαιραιωτη και τα αυτοκινητα ειναι πρωτη μοστρα στη μαντρα εστω και αν δεν ειναι δικα τους.Η ταριφα δε που παιρνουν οι απανταχου 'προγραμματιστες' για να κατεβαζουν τα χιλιομετρα των μαντραδων εχει 'πεσει' στα 50 ευρω το ιχ!!!!!! Βλεπετε ο ανταγωνισμος μεγαλος και καταλαβενετε τη εννοω.......ΟΛΑ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΜΟΝΟ ΜΕ 70000ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ,καινουργη!!!!Και για χρονολογια εκδιδουν την αδεια εισαγωγης στην ελλαδα οχι αυτη για το ποτε κατασκευαστηκε το ιχ
Εχω δει μπροστα μου σε ενα συνεργειο ενας μαντρας να εχει παρει φαναρια face lift ιμιτασιον ε39 και να προσπαθει να τα κοτσαρει με το ζορι σε προηγουμενη εκδοση ΧΩΡΙς ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ στραβωνοντας τις εσωτερικες βασεις αφου θα το παρεδιδε σε 2 ωρες.ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!!
Τελος για τη αγορα ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΡΡΩΣΤΟΙ κατοχοι ιχ που τα πολλουν λογω αναγκης
αλλα τα αμαξια οχι απλα τα συντηρουν αλλα τα γλυφουν και δεν ειναι καθολου δυσκολο να τους βρεις γιατι κανουν μπαμ απο δεκα χιλιομετρα!!!Αυτους πρεπει να 'κυνηγαμε' με το αναλογο ζεστο-μετρητο ρευστο για αγορα μετ/νου!!!
Απλα το μεταχειρα θελει τρεξιμο και ψαξιμο και να ξερεις ΤΙ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ. Οχι σου λεει ο αλλος εχω πχ punto gt 250 αλογα τον ρωτας τι φοραει και σου λεει προγραμμα με φιλτρο ''αγωνιστικο'' και με ελευθερο καζανακι by θεοφιλος.......που κοντεριαζει στα 240 χιλιομετρα με ευνοικο γκρεμο.
ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ

bmw316turbo
19-09-07, 18:54
Φιλε Konc, το δικο μου το πουλησα 2006 τελος,αγορασμενο καινουργιο το 2004.
Το πουλησα 12,500 σε μαντρα στην συγγρου με 127,500 χλμ και το πουλησε μετα(εγω το ειδα στο νετ) 17500 με 40.000 χλμ....

Εγω δεν λεω μεγαλα λογια αλλα δεν θα το δωσω ποτε σε μαντρα γαιτι μετα θα παω φυλακη απο φονο

da.angello *BMW for ever*
19-09-07, 19:01
υπάρχουν και άλλα διάφορα περιστατικά και όχι μόνο με χιλιόμετρα που έπεσαν κατά πολλές πολλές χιλιάδες..

Φίλος έψαχνε για Smart Roadster Brabus..το οποίο έχει σταματήσει να παράγεται από το εργοστάσιο οπότε οι τρόποι να το αγοράσει κάνεις είναι μόνο από μάντρα είτε στην Ελλάδα είτε στη Γερμανία..

Βρέθηκε εδώ ένα σε μια αγγελία μάντρας το οποίο ήταν (όπως έλεγε η αγγελία πάντα) Brabus και είχε κάπου 18.000 Ευρώ..Όμως όταν το είδε το αυτοκίνητο κατάλαβε οτι είναι Blue Wave (που απλά είναι το Brabus Look)

Τρόποι να σε εξεπατήσουν υπάρχουν πολλοί και διάφοροι..το θέμα είναι εσύ να είσαι προσεχτικός και διαβασμένος..και αν δεν ξέρεις..να πάρεις μαζί σου έναν φίλο που ξέρει..όσο για τα χιλιόμετρα απαίτηση βιβλίου service και έλεγχο..

MaSt0RaS
19-09-07, 19:02
Για μεταχειρισμενο θελει ειτε φιλο μηχανικο ειτε να εισαι ο ιδιος... Αλλιως αφηστετο καλυτερα δεν λεει.. Καλυτερα να απρω κατι χειροτερο η κανω οικονομια και το αγοραζω σε 2 χρονια!

mixalhs
19-09-07, 19:28
Μαντρες...μακρια απο εμας.Ιστοριες πολλες τα ψεμματα τους μεγαλα.Την τελευταια που πηγα σε μαντρα ψαχναμε για ενα S3 με ενα φιλο ...ο μαντρας ηθελε να μας πει οτι το 2000 ημερομινια παραγωγης που βλεπαμε ηταν ψευτικο και οτι το αμαξι ηταν του 2002 ..βγαλε ακρη τωρα.
Μονο για κανα τροπετο ειναι καλες .

Speedy
19-09-07, 20:30
υπαρχουν πολλοι απατεωνες αλλα τι να κανουμε που εμεις ημαστε τα θυματα και παντα καταληγουμε σε αυτους...

alex-kal
19-09-07, 20:34
Σίγουρα όλοι κάτι έχουμε να πούμε ...
Κάποτε είπα ότι: οι παλιοί τοκογλύφοι , έχουν ανοίξει τώρα μάντρες αυτοκινήτων..
Το δικό μου το πήρα πέρισυ 23.000 από ένα συνεργείο και πριν από λίγο καιρό που πέρασα να τον δω, μου είπε ότι το παίρνει πίσω 22.000 για να μου δώσει την καινούργια 5άρα..
Αν πράγματι το ενοούσε, έκανα καλή αγορά..

320 open
19-09-07, 20:40
ποτε δεν εχω ψωνισει απο μαντρα ουτε προκειται.γυρνωντας σε μαντρες και κοιτωντας ε36 καμπριο για ενα φιλο ,μελος του κλαμπ πεσαμε σε ενα λαμογιο που προσπθουσε να μας πουλησει ενα του 96 για 98 και ελληνικο.στην ερωτηση μας που ειναι οι αλλοι 2 αεροσακοι εψαχνε με το χερι την ταπετσαρια και στο τελος μας ειπε ειναι μεσα στην ταπετσαρια και δεν φαινονται.ευτυχως υπαρχει και η γερμανια!

agrotis328
19-09-07, 21:45
μαντραδες?αντιπρωσοπεια στη λαρισα κρατησε αυτοκινητο ενος φιλου με 160000 χιλιομετρα και μετα απο κατι μηνες τον πηρε τηλεφωνο αυτος που το αγορασε(δεν ξερω που το βρηκε) και τον ρωτησε ποτ να αλλαξει τον ιμαντα χρονισμου στις 50000 η να τον αφησει για ποιο μετα!

drohos
20-09-07, 01:25
φίλος πούλησε σε έκθεση ένα βελτιωμένο renault clio του 91 με 214.000 χλμ και την άλλη μέρα που του πήγε το πληρεξούσιο το αυτοκίνητο είχε 85.000 χλμ,πραγματικά λυπήθηκα αυτόν που το αγόρασε εγώ αγόρασα από εκθεση ένα fiat πούντο με 54.000 χλμ (και καλά είχε χάσει το book service)όπου μετά έμαθα ότι είχε πάνω από 100.000 χλμ,
και τέλος φίλος είχε αγοράσει από μεγάλη εκθεση ford ένα μεταχειρισμένο fiesta και μετά από δυο χρονια του ήρθε μια επιταγή 200000 δραχμές με μια επιστολή που ανέφερε ότι από το αυτοκίνητο είχαν κλαπεί περίπου 15000 χλμ από το κοντέρ και για να μην τους κάνει μήνυση του αγόρασαν πίσω το αυτοκίνητο στην τιμή που του το είχαν πουλήσει 2 χρονια πριν

sheriff
20-09-07, 02:12
Διαβάστε μια ιστοριούλα και πείτε μου τι πρέπει να κάνει κάποιος, καθώς και με τι κουράγιο πας πλέον να αγοράσεις αμάξι από μάντρα. Αν και το γεγονός δεν χαρακτηρίζει φυσικά όλους τους επαγγελματίες, είναι μια απόδειξη για κάποιους ΑΛΗΤΕΣ και ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ που, όσοι δεν είμαστε στο χώρο, ξέραμε ότι υπάρχουν "κάπου εκεί έξω". Ε, να λοιπόν που η μάντρα δεν χρειάζεται να είναι κάποια τρύπα σε στενάκι για να ΚΛΕΒΕΙ.

Φίλος με δύο αυτοκίνητα και μία μηχανή αποφασίζει να πουλήσει το ένα αμάξι και τη μηχανή και να πάρει ένα καλύτερο αυτοκίνητο. Ψάχνεται και καταλήγει σε μία μάντρα που του έπαιρνε και τα δύο στην υψηλότερη τιμή. Η μάντρα είναι ΓΝΩΣΤΗ, ΤΡΑΝΗ, έχει καλό όνομα, πουλάει "σιγουριά και εγγύηση". Το ότι βρίσκεται επί της Συγγρού νομίζαμε πως δεν έπαιζε ρόλο :)

Αφήνει το αυτοκίνητο, ένα Mazda ΜΧ5 με 75.000χλμ και 17" ζάντες για 7.000ευρώ.
1) Δίνει το βιβλίο service από την αντιπροσωπεία που πήγαινε από τη στιγμή που το πήρε.
2) Λέει πως το αμάξι έχει αλλαγμένο προφυλακτήρα, φτερό και φανάρι από ένα χαζό τρακάρισμα σε στενά.

Όλα αυτά πριν το καλοκαίρι. Ο άνθρωπος όμως δεν έβρισκε αμάξι που να τον ενδιαφέρει, οπότε συνέχισε και έπαιρνε την "Αγορά αυτοκινήτου". Τώρα τον Σεπτέμβρη, βλέπει το αυτοκίνητο του ξανά στην ίδια μάντρα. Έτσι από περιέργεια παίρνει τηλέφωνο για να κάνει πλάκα με τον έμπορο που ήταν και ψιλοφίλος. Μπροστά στη συνομιλία ήταν και ο γραφων.

-"Καλησπέρα, για ένα Mazda τάδε παίρνω να ρωτήσω"
-"Μάλιστα, έχει 40.000χλμ, αγρατζούνιστο-ατρακάριστο και η τιμή του είναι στις 10.000ευρώ"
-"....Καλά, τόσα χρόνια αμάξι και έχει κάνει μόνο τόσα χλμ?"
-"Α, μην ανησυχείτε, το αμάξι είναι πολύ καλό και καθαρό. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν το κυκλοφορούσε πολύ, είχε άλλα 2 αυτοκίνητα και αυτό το cabrio το είχε για το καλοκαίρι. Μεγάλος σε ηλικία άνθρωπος, οικογενειάρχης, γι' αυτό και το αμάξι είναι σαν καινούργιο."
-"....μάλιστα μάλιστα... βιβλίο service υπάρχει?"
-"Λυπάμαι, δεν το είχε κρατήσει"
-"...και είπατε πως το αμάξι είναι καθαρό, ατρακάριστο?"
-"Αγρατζούνιστο κύριε, είναι καλή αγορά"
-"Γιάννη, (τυχαίο το όνομα) ο τάδε είμαι.
-"..."

Ομολογώ ότι ήθελα να πάω από εκεί και να του πω να μου το πουλήσει για 5.000 αλλιώς θα τον πήγαινα μέσα. Τυχαίνει ο φίλος να έχει κρατήσει το βιβλίο service σε pdf γιατί ήθελε να το στείλει με mail σε έναν ενδιαφερόμενο από επαρχία και το τρακάρισμα φαίνεται φυσικά από την ασφαλιστική. Όσο για τα χιλιόμετρα... Εκεί θα είχε σεξάκι. Μπορεί να επιβεβαιώσει η αντιπροσωπεία τα πάντα και υπάρχουν (φυσικά) μάρτυρες πως το αυτοκίνητο παραδόθηκε με τα σωστά χιλιόμετρα.

Και ερωτώ: πως διάβολο θα ξαναπάρεις μεταχειρισμένο από μάντρα? 1 στους 10 να τα κάνει αυτά, ποιος το ρισκάρει? Δεν θέλω ούτε να φανταστώ πως το κάνουν 9 στους 10 αν και δεν θα μου έκανε εντύπωση. Και φυσικά παίρνει η μπάλα τους σωστούς επαγγελματίες. Εγώ πάντως, μόνο από τη γειτονιά που ξέρω τον οδηγό και βλέπω το αμάξι κάθε μέρα.

ενδιαφερον.το μαζντα ειναι μαυρο?η τιμη που εγραψες δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα ετσι?

δωσε μου στοιχεια γιατι πουλησα ενα wrangler και ηθελα ενα miata για τον αδερφο μου.πηγα και ειδα ενα μαυρο στην συγγρου με 17αρια και ειχε χτυπημενο φτερο,αλλαγμενο εμπρος φαναρι κτλ
μπορει να βγει λαβρακι...

MaSt0RaS
20-09-07, 02:23
ενδιαφερον.το μαζντα ειναι μαυρο?η τιμη που εγραψες δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα ετσι?

δωσε μου στοιχεια γιατι πουλησα ενα wrangler και ηθελα ενα miata για τον αδερφο μου.πηγα και ειδα ενα μαυρο στην συγγρου με 17αρια και ειχε χτυπημενο φτερο,αλλαγμενο εμπρος φαναρι κτλ
μπορει να βγει λαβρακι...

χαχα εκει θα γελασουμε...

spirosg
20-09-07, 03:02
Διαβάστε μια ιστοριούλα και πείτε μου τι πρέπει να κάνει κάποιος, καθώς και με τι κουράγιο πας πλέον να αγοράσεις αμάξι από μάντρα. Αν και το γεγονός δεν χαρακτηρίζει φυσικά όλους τους επαγγελματίες, είναι μια απόδειξη για κάποιους ΑΛΗΤΕΣ και ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ που, όσοι δεν είμαστε στο χώρο, ξέραμε ότι υπάρχουν "κάπου εκεί έξω". Ε, να λοιπόν που η μάντρα δεν χρειάζεται να είναι κάποια τρύπα σε στενάκι για να ΚΛΕΒΕΙ.

Φίλος με δύο αυτοκίνητα και μία μηχανή αποφασίζει να πουλήσει το ένα αμάξι και τη μηχανή και να πάρει ένα καλύτερο αυτοκίνητο. Ψάχνεται και καταλήγει σε μία μάντρα που του έπαιρνε και τα δύο στην υψηλότερη τιμή. Η μάντρα είναι ΓΝΩΣΤΗ, ΤΡΑΝΗ, έχει καλό όνομα, πουλάει "σιγουριά και εγγύηση". Το ότι βρίσκεται επί της Συγγρού νομίζαμε πως δεν έπαιζε ρόλο :)

Αφήνει το αυτοκίνητο, ένα Mazda ΜΧ5 με 75.000χλμ και 17" ζάντες για 7.000ευρώ.
1) Δίνει το βιβλίο service από την αντιπροσωπεία που πήγαινε από τη στιγμή που το πήρε.
2) Λέει πως το αμάξι έχει αλλαγμένο προφυλακτήρα, φτερό και φανάρι από ένα χαζό τρακάρισμα σε στενά.

Όλα αυτά πριν το καλοκαίρι. Ο άνθρωπος όμως δεν έβρισκε αμάξι που να τον ενδιαφέρει, οπότε συνέχισε και έπαιρνε την "Αγορά αυτοκινήτου". Τώρα τον Σεπτέμβρη, βλέπει το αυτοκίνητο του ξανά στην ίδια μάντρα. Έτσι από περιέργεια παίρνει τηλέφωνο για να κάνει πλάκα με τον έμπορο που ήταν και ψιλοφίλος. Μπροστά στη συνομιλία ήταν και ο γραφων.

-"Καλησπέρα, για ένα Mazda τάδε παίρνω να ρωτήσω"
-"Μάλιστα, έχει 40.000χλμ, αγρατζούνιστο-ατρακάριστο και η τιμή του είναι στις 10.000ευρώ"
-"....Καλά, τόσα χρόνια αμάξι και έχει κάνει μόνο τόσα χλμ?"
-"Α, μην ανησυχείτε, το αμάξι είναι πολύ καλό και καθαρό. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν το κυκλοφορούσε πολύ, είχε άλλα 2 αυτοκίνητα και αυτό το cabrio το είχε για το καλοκαίρι. Μεγάλος σε ηλικία άνθρωπος, οικογενειάρχης, γι' αυτό και το αμάξι είναι σαν καινούργιο."
-"....μάλιστα μάλιστα... βιβλίο service υπάρχει?"
-"Λυπάμαι, δεν το είχε κρατήσει"
-"...και είπατε πως το αμάξι είναι καθαρό, ατρακάριστο?"
-"Αγρατζούνιστο κύριε, είναι καλή αγορά"
-"Γιάννη, (τυχαίο το όνομα) ο τάδε είμαι.
-"..."

Ομολογώ ότι ήθελα να πάω από εκεί και να του πω να μου το πουλήσει για 5.000 αλλιώς θα τον πήγαινα μέσα. Τυχαίνει ο φίλος να έχει κρατήσει το βιβλίο service σε pdf γιατί ήθελε να το στείλει με mail σε έναν ενδιαφερόμενο από επαρχία και το τρακάρισμα φαίνεται φυσικά από την ασφαλιστική. Όσο για τα χιλιόμετρα... Εκεί θα είχε σεξάκι. Μπορεί να επιβεβαιώσει η αντιπροσωπεία τα πάντα και υπάρχουν (φυσικά) μάρτυρες πως το αυτοκίνητο παραδόθηκε με τα σωστά χιλιόμετρα.

Και ερωτώ: πως διάβολο θα ξαναπάρεις μεταχειρισμένο από μάντρα? 1 στους 10 να τα κάνει αυτά, ποιος το ρισκάρει? Δεν θέλω ούτε να φανταστώ πως το κάνουν 9 στους 10 αν και δεν θα μου έκανε εντύπωση. Και φυσικά παίρνει η μπάλα τους σωστούς επαγγελματίες. Εγώ πάντως, μόνο από τη γειτονιά που ξέρω τον οδηγό και βλέπω το αμάξι κάθε μέρα.

Ένα έχω να σου πώ : Γ@ΜΗΣΕ ΤΟΝ!!!!! Καταγγελία στο ΙΝΚΑ επώνυμη για να το σκίσουν το λαμόγιο. Στην καταγγελία κάντε attach και ένα αντίγραφο του βιβλίου σέρβις και αφήστε τον να τα ξεμπλέξει μόνος του...
Κάποιος πρέπει να τα κάνει αυτά άν έχει στοιχεία ώστε να φάνε πακέτο οι κακοί επαγγελματίες και να επιβραβευθούν έστω και έμμεσα οι καλοί και σωστοί... γιατι στάνταρ υπάρχουν και σωστοί έμποροι που βγάζουν το ψωμί τους χωρίς να κλέβουν/κοροιδεύουν τον κόσμο.

kacey
20-09-07, 08:27
Καταγγελια δεν μπορει να κανει, εφ'οσον δεν υπαρχει κατι καταγεγραμμενο. Το "ηταν και ενας φιλος μου μπροστα και ακουσε την συνομιλια" δεν αξιζει τιποτα.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ:

Οταν ψαχνουμε για μεταχειρισμενο σε μαντρα, παιρνουμε ΕΓΓΡΑΦΩΣ προσφορες, στις οποιες αναφερονται ΚΑΙ τα χιλιομετρα του αυτοκινητου, χωρα προελευσης κλπ, καθως επισης και τρακαρισματα ζημιες κλπ, ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΗ με σφραγιδα της εταιριας, που να αναφερεται στο συγκεκριμενο αυτοκινητο με αριθμο πινακιδας και πλαισιου. Οποιος εχει προβλημα να δωσει τετοια προσφορα, σημαινει οτι κατι κρυβει.

Strax
20-09-07, 08:53
Το πρόβλημα με τα μεταχειρισμένα και τα γυρισμένα χιλιόμετρα έχει γίνει ΜΑΣΤΙΓΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ που το κάνουν ένα δύο επαγγελματίες.

Αμάξια σαν του Shido που έχουν κάνει πολλά χιλιόμετρα εθνικής μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα είναι ιδανικά. Η διαφορά στα χρήματα είναι πολύ μεγάλη και οι πιθανότητες να τους πιάσουν μηδαμινές!!!

Οπότε αν δεν ενεργοποιηθούμε κάπως, δεν νομίζω να αλλάξει κάτι!!

Υπάρχει κανείς δικηγόρος που να μας συμβουλεύσει πως θα μπορούσαμε να κινηθούμε??

Speedy
20-09-07, 09:05
που καταντησαμε...να φοβομαστε να αγορασουμε αυτοκινητο.

optostyle
20-09-07, 09:08
Πριν ανοιχτει αυτο το thread θε ελεγα οτι οποιος πηγε σε μάντρα , ας προσεχε,και οτι ειναι λογικο κι επομενο να κατεβαζουν χιλιομετρα κτλ............Τωρα που το καλοσκεφτομαι θα μπορουσαμε να πηδηξουμε μερικους μαντραδες,ωστε να μαθουν και οι υπολοιποι συναδερφοι του,τι εστι να εισαι τρόμπας και οχι επεγγελματιας..Στο κατω κατω αυριο μεθαυριο ολοι μας μπορει να γινουμε πελατες τους..Να γινουν οι ιδέες σου Strax...............

Aristomenis
20-09-07, 09:13
Μία ερώτηση για προβληματισμό: Εχετε αυτοκίνητο 4-5 ετίας και θέλετε να το πουλήσετε. Σας προβληματίζουν τα χλμ του (ας πούμε 130000). Ξαφνικά ενα φιλαράκι σας λέει για γνωστό του που σας τα κάνει 60000 με 100 ευρώ. Το δίλημμα ηθικής-κέρδους προφανές. Τί κανετε;

Chris316
20-09-07, 09:13
Παιδιά να σας πω κι εγώ τι μου έτυχε. Πρόσφατα αγόρασα ένα κοντέρ από μέλος εδώ μέσα. Το αμάξι μου είχε κανονικά 109000χλμ και το κοντέρ που έβαλα έγραφε 137000χλμ. Αμελητέα θα μου πείτε η διαφορά αλλά εγώ σκέφτηκα να το φτιάξω για λόγους βιβλίου σέρβις καθαρά. Η κουβέντα μας ήταν η εξής.
Kitsos: Να σου πω φίλε. Γίνεται να γυρίσουμε ένα κοντέρ λίγο πίσω. Είναι ηλεκτρονικό.E36BMW
Κοντεράς : Βεβαίως φίλε μου. Μια στιγμή να πάρω τηλ το πιτσιρικά να φέρει το μηχανάκι.
Kitsos : Τον βρήκες μπορεί?? Και πόσο το χρεώνεις??
Κοντεράς : δώσε 80ευρώ και είσαι εντάξει. Αν θες στο γυρίζω και πιο πίσω να το δώσεις πιο άνετα το αμάξι....
Kitsos : Δε θέλω να το δώσω το αμάξι. Τι 80ευρώ ρε φίλε?? 50 πήρα το κοντέρ.
Κοντεράς : Κοίτα τόσα παίρνω από όλους που έρχονται για να το πουλήσουν μετά. Τι να σου πω? Άντε δώσε 60 και φύγε.
Kitsos : Δε πάμε καλά. Εγώ άλλα είχα στο μυαλό μου.
Κοντεράς : Δηλαδή πόσα?? Αν είναι να σε φτιάξω.
Kitsos : Τι να σου πω. 20-25 να στα έδινα και πολλά είναι.
Κοντεράς : Όχι ρε φίλε και 20. Άντε 40.
Kitsos : Καλά άντε γεια. Να μου γράφεις.:nixweiss:
Γι αυτό ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ και σε ΚΑΝΕΝΑΝ. Ούτε ιδιώτη.

daglas
20-09-07, 09:26
καλημερα ! εγω παντως εχω αγορασει 3 αυτοκινητα , απο ιδιωτη & μονο . δεν εχω χασει γιατι τα ελενξα πριν τα παρω . η μπεμπα μου ειναι απο τον μελλοντικο πεθερο μου αρα & παλι ξερω τι παιζει. ειμαι υπερ να παρεις μτχ απο ιδιωτη γιατι υπαρχουν ευκαιριες αλλα να εχεις & τις στοιχιωδες γνωσεις & να το ελενξεις καλα καλα >

kacey
20-09-07, 10:41
Εγω απο οσο καταλαβαινω, για να βαλει καποιος απο εμας δικηγορο, θα πρεπει να εχει ζημιωθει ο ιδιος. Γενικη καταγγελια του κυριου Ταδε, μονο στο αρμοδιο υπουργειο/υπηρεσιες.

bmw316turbo
20-09-07, 11:11
καλημερα ! εγω παντως εχω αγορασει 3 αυτοκινητα , απο ιδιωτη & μονο . δεν εχω χασει γιατι τα ελενξα πριν τα παρω . η μπεμπα μου ειναι απο τον μελλοντικο πεθερο μου αρα & παλι ξερω τι παιζει. ειμαι υπερ να παρεις μτχ απο ιδιωτη γιατι υπαρχουν ευκαιριες αλλα να εχεις & τις στοιχιωδες γνωσεις & να το ελενξεις καλα καλα >

Σωστος!!!!!!
Σε πρωην μηχανικο μου ,εχει ερθει ενα παιδι (αγοραστης) με τον μαντρα (πωλητης) για να κοιταξει (ο μηχανικος μου ) ενα προς αγορα suzuki swift gti.Ανοιγμενο το καπω και το κοιταζουν και οι τρεις.
Κατα τυχη ερχομαι στο μαγαζι και κοντοστεκομαι μπροστα στο ανοιγμενο καπω και εντελως
αυθορμητα λεω" πωπω στουκα που εχει φαει!!!! Αλλαγμενοι και οι δυο μπροστινοι θολοι ,πωπω που επεσε σε γκρεμο??" Δεν ειχα παρει χαμπαρι οτι ηταν μαντρας , βεβαια ολοι αρχισαν να τρεχουν ο καθενας για διαφορετικο λογο.
Αυτο το ανεφερα οτι ο καθενας ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗς ΓΝΩΣΕΙς ΚΑΙ ΠΟΝΗΡΙΑ πριν αγορασει κατι και ΠΟΛΛΕς ΠΟΛΛΕς ΕΡΩΤΗΣΕΙς ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩς.....ΠΟΥ ΝΑ ΠΕΙΘΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ.

konc
20-09-07, 14:04
ενδιαφερον.το μαζντα ειναι μαυρο?η τιμη που εγραψες δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα ετσι?

δωσε μου στοιχεια γιατι πουλησα ενα wrangler και ηθελα ενα miata για τον αδερφο μου.πηγα και ειδα ενα μαυρο στην συγγρου με 17αρια και ειχε χτυπημενο φτερο,αλλαγμενο εμπρος φαναρι κτλ
μπορει να βγει λαβρακι...

Το mazda είναι άσπρο και είναι το πρώτο με τα φανάρια που ανεβοκατεβαίνουν. Και φυσικά η τιμή είναι πραγματική.
Μάλλον τη γλυτώνεις, εκτός αν το έβαψε μάυρο, του άλλαζε τη μούρη και το πουλάει για τελευταίο μοντέλο:icon18:

bagelhs
20-09-07, 21:23
Και εγώ πριν πάρω την ε39 γύρισα πολλές μάντρες πολύ κορόιδεμα και τελικά πήγα Γερμανία και έφερα το δικό μου BMW και μάλιστα πεντακάθαρο από όλες τις απόψεις

sheriff
20-09-07, 23:29
Το mazda είναι άσπρο και είναι το πρώτο με τα φανάρια που ανεβοκατεβαίνουν. Και φυσικά η τιμή είναι πραγματική.
Μάλλον τη γλυτώνεις, εκτός αν το έβαψε μάυρο, του άλλαζε τη μούρη και το πουλάει για τελευταίο μοντέλο:icon18:



αχαχαχαχχαχα καλη φαση.οχι εγω αυτο που ειδα ηταν mk 2,5 μαυρο 1.8αρι και ειχε αλλαγμενο φαναρι,βαμμενο μπροστινο φτερο,πισω φτερο,γρατζουνισμενη πισω ζαντα(κομματια ελειπαν) και αλλαγμενο πισω δεξι ψαλιδι και οταν τον ρωτησα τι ηλικια ειχε το παλικαρι που το ειχε και πως εγινε το στουκι μου ειπε οτι εβρεχε και το ειχε παρει η μαμα του να παει στην λαικη και της εφυγε σε ενα πεζοδρομιο και τα κουρεψε ολα.:thefinger

μα καλα σε μικρα παιδια απευθυνονται?

ΚΥΡΙΛΛΑΣ
21-09-07, 03:11
wrc με λεμόνια στο πορτπαγκάζ πάντως δεν έχω ξανακούσει.

spirosg
21-09-07, 03:37
wrc με λεμόνια στο πορτπαγκάζ πάντως δεν έχω ξανακούσει.

Έ άμα η "μαμά" ή ο "παππούς" που το οδηγούσε... (γιατι ώς γνωστόν, κατα τους κατα τ' άλλα συμπαθείς μαντράδες αυτά τα αμάξια, τα χε η μαμά να πηγαινει για ψώνια - ναι αμε.. η δικιά μου θέλει χαμηλωμένο σαυρίδι, 300++ άλογα με φπε και ζάντα 18άρα για να πάει σουπερ μάρκετ - και εννίοτε τα παίρνουν και παππούδες με το ένα πόδι στον λάκο και το άλλο κόντρα στο φτυάρι που δεν τα πάνε ΠΟΤΕ με πάνω απο 50 χλμ γιατι εχουν 5-6 αμάξια)την είδε Anariya και πήγε να μπεί στην πλατεία με τα όσα για να κάνει μόστρα στην "παλιοπαρέα" (η μαμά ή ο παππούς πάντα) και κατέληξε με το πλάι στο μανάβικο του κυρ Αλέκου.... και λεμόνια στο πορτμπαγκάζ, και ντομάτες στην εξάτμιση θα βρείς..... και κάτι αγγουρια ΝΑ (με το συμπάθειο) στον ...πωπό του φουκαρά που θα χάψει το παραμύθι και θα το αγοράσει.

m_power_lunatic
21-09-07, 13:47
Πριν λιγα χρονια ανταλλαξαμε ενα 320ci E46 coupe ελληνικο με 125.000χλμ με ενα 520i E39 ελληνικο με 37.000χλμ σε ΕΠΙΣΗΜΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΕΜΠΟΡΟ BMW ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ.Λιγες ημερες αργοτερα πηγα και ειδα το 320ci E46 και το αυτοκινητο ειχε 75.000χλμ......παρακαλω οποιος ξερει απο που το πηρα το 520i E39 να μην το αναφερει,ευχαριστω και περαστικα μας.:mad:

sot
21-09-07, 14:03
εγω θα ελεγα να το αναφερει :) :woowoo:

spirosg
21-09-07, 14:52
Δέν έχει νόημα ρε sot.... εγώ θα αναφέρω τον ένα, εσύ τον άλλο, μετά θα βγούν τα αυτόκλητα task-force που θα χτυπιούνται οτι η Χ μάντρα είναι καθαρή και θα γίνουμε μπίλιες. Αυτό που θα μπορούσε να γίνει, είναι να ανοιχτεί λίστα με τους ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΑ σωστούς (με κριτήριο εισαγωγής π.χ. να το επιβεβαιώνουν πάνω απο 3 παλιά μέλη και ένας admin/mod) ωστε να γράψουμε στα παλιά μας τα λάστιχα τους απατεώνες και να ασχολούμαστε ΜΟΝΟ με τους σωστούς.

sakkunen
21-09-07, 14:59
Πριν λιγα χρονια ανταλλαξαμε ενα 320ci E46 coupe ελληνικο με 125.000χλμ με ενα 520i E39 ελληνικο με 37.000χλμ σε ΕΠΙΣΗΜΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΕΜΠΟΡΟ BMW ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ.Λιγες ημερες αργοτερα πηγα και ειδα το 320ci E46 και το αυτοκινητο ειχε 75.000χλμ......παρακαλω οποιος ξερει απο που το πηρα το 520i E39 να μην το αναφερει,ευχαριστω και περαστικα μας.:mad:


Το e39 τελικά έχει 37.000χλμ ή όχι?Το έψαξες?

kacey
21-09-07, 17:26
Πριν λιγα χρονια ανταλλαξαμε ενα 320ci E46 coupe ελληνικο με 125.000χλμ με ενα 520i E39 ελληνικο με 37.000χλμ σε ΕΠΙΣΗΜΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΕΜΠΟΡΟ BMW ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ.Λιγες ημερες αργοτερα πηγα και ειδα το 320ci E46 και το αυτοκινητο ειχε 75.000χλμ......παρακαλω οποιος ξερει απο που το πηρα το 520i E39 να μην το αναφερει,ευχαριστω και περαστικα μας.:mad:

Τοτε επρεπε να ενημερωσεις την BMW Hellas οτι ο ταδε ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ σας κανει αυτες τις μαιμουδιες. Στην χειροτερη θα του το σφυραγαν και θα μαζευοταν, στην καλυτερη θα τον ξεσκιζαν οπως εκανε η Toyota πριν καμμια δεκαρια χρονια με βαρβατο εξουσιοδοτημενο της που εκανε το ιδιο.

Δέν έχει νόημα ρε sot.... εγώ θα αναφέρω τον ένα, εσύ τον άλλο, μετά θα βγούν τα αυτόκλητα task-force που θα χτυπιούνται οτι η Χ μάντρα είναι καθαρή και θα γίνουμε μπίλιες. Αυτό που θα μπορούσε να γίνει, είναι να ανοιχτεί λίστα με τους ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΑ σωστούς (με κριτήριο εισαγωγής π.χ. να το επιβεβαιώνουν πάνω απο 3 παλιά μέλη και ένας admin/mod) ωστε να γράψουμε στα παλιά μας τα λάστιχα τους απατεώνες και να ασχολούμαστε ΜΟΝΟ με τους σωστούς.

Οχι, αυτο ειναι που δεν εχει νοημα. Το ουσιαστικο θα ηταν να ξεμπροστιαζονται ολοι αυτοι δημοσια, αλλα για να γινει αυτο πρεπει να υπαρχουν αποδειξεις. Γιατι αμα το κανει τωρα ο m_power_lunatic, αυριο θα εχει φαει μια μηνυσαρα νααααααα, γιατι τα "πηγα και το ειδα" δεν πιανουν απο μονα τους...

Adriver
21-09-07, 18:03
Κοιτούσα το Autotriti για αγγελίες και στη αρχή δεν καταλάβαινα γιατί όταν άρχιζε η στήλη κάθε μάρκας υπήρχε η ίδια άσχετη διαφήμιση, κάποιου που επισκευάζει κοντέρ !

'Αραγε, δεν τυχαίνει να τα βλέπει αυτά κανένας από τις διωκτικές αρχές να κάνει την δουλειά του και μία καλή πράξη ?

m_power_lunatic
21-09-07, 18:16
Τοτε επρεπε να ενημερωσεις την BMW Hellas οτι ο ταδε ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ σας κανει αυτες τις μαιμουδιες. Στην χειροτερη θα του το σφυραγαν και θα μαζευοταν, στην καλυτερη θα τον ξεσκιζαν οπως εκανε η Toyota πριν καμμια δεκαρια χρονια με βαρβατο εξουσιοδοτημενο της που εκανε το ιδιο.



Οχι, αυτο ειναι που δεν εχει νοημα. Το ουσιαστικο θα ηταν να ξεμπροστιαζονται ολοι αυτοι δημοσια, αλλα για να γινει αυτο πρεπει να υπαρχουν αποδειξεις. Γιατι αμα το κανει τωρα ο m_power_lunatic, αυριο θα εχει φαει μια μηνυσαρα νααααααα, γιατι τα "πηγα και το ειδα" δεν πιανουν απο μονα τους...

Ο φιλος ο KACEY μιλαει σωστα και για αυτο δεν αναφερω το ονομα του εξουσιοδοτημενου,τι να λεμε τωρα....απλα καταλαβαινετε ολοι πως γινονται τα λεφτα σε αυτη την κωλοχωρα του κερατα.Το 520i E39 το πηγα σε αλλο εξουσιοδοτημενο ΑΦΟΥ το ειχα αγορασει γιατι τα αυτοκινητα ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΑ ΠΡΟΣ ΕΛΕΓΧΟ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΜΑΣ απο δικο σας ανθρωπο να το σηκωσουμε και να το δειτε απο κατω.Προφανως ελεγχος σε εγκεφαλο κτλ ηταν αδυνατος γιατι το αυτοκινητο δεν εβγαινε στο δρομο.Ειναι ατρακαριστο τουλαχιστον και τα χλμ δειχνουν αληθινα,σε ερωτηση για βαψιματα-σβησιματα κανανε το κοροιδο και οταν του ζητησα να το δω πλυμμενο με ηλιο επιασα εγω σαν ιδιωτης με το ματι μου 3 κομματια βαμμενα οχι αλλαγμενα και για αυτο προχωρησα στην αγορα.........η εγγυηση που μου εδωσε για τα ΠΑΝΤΑ γραπτως οταν χρειαστηκα αντικατασταση του BMW BUSINESS εκαναν το κοροιδο,τι να λεμε τωρα,λυπαμαι για την εταιρεια ΜΟΥ-ετσι την νιωθω- να αντιπροσωπευεται απο αυτον τον αλητη.Περισσοτερα απο κοντα.:tapedshut

saikoE39
21-09-07, 19:22
Σε εμενα παντως ειχε γινει το πολυ ωραιο........:nod:
Παω για σερβις καπου το 2004 σε καλο γνωστο μαγαζι........κοιτανε μοντ 97....ειχα τοτε 57.000 χλμ..
Οποτε κανουν οτι σκατα ειχαν να κανουν....και παω να το παρω......
Οποτε και με πιανει ο εκει υπευθυνος και μου λεει μικρε το οχημα εχει πειραγμενα χλμ....:idea:
Τι λεει το ατομο λεω ρε πουστι το οχημα το εχω παρει new.....

....Μου λεει το αλλο συνεργειο που το πατε..νομιζε πως το ειχα παρει απο εκει,....(ειχε πλαισιο πισω)....
Εχει πολλα τετοια κρουσματα.......
Και το αυτοκινητο ειναι μοντελο 97 και οχι 98 που λεει η αδεια του......
Και δεν ειναι και σε πολυ καλη κατασταση απο κατω..............

Δεν προλαβανω να πω πως το οχημα το εχουμε απο new....
Kαι πως ειχε αλλη αδεια και νουμερα λογο δουλειας του πατερα μου.......
Καλα και με το οτι δεν ειναι καθαρο ειχα φορτωσει τρελα...:mad:

Και εκει να σου και ο πατερας μου......
Περιμενε στο ταμειο.......
Και του λεει τα ιδια......:Οποτε και φορτωνει ο father...τον ειχαν σκισει στην τιμη κιολας.....
Και εγινε μαχη.........:smiley_ab

Aristomenis
21-09-07, 19:32
Επειδή έχω διαβάσει σε άλλα θέματα πολλά αρνητικά σχόλια για διάφορα συνεργεία και αντιπροσωπείες σχετικά με την εξυπηρέτηση τους θεωρώ άδικο για αυτούς το να βγαίνει το όνομά τους στη φόρα (και να στιγματίζονται για λεπτομέρειες) τη στιγμη που όλοι οι ΑΛΗΤΕΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΚΛΕΦΤΕΣ που αναφέρετε στο συγκεκριμένο θέμα μένουν στην ανωνυμία..

satanik-os
21-09-07, 20:48
εγω που πηγα και πηρα αυτοκινητο απο μαντρα οικογενειακο φιλο και μου λεει ειναι καλο παρτο και εχει μονο 56000 χλμ!το τουτου μοντελο 96 το γεγονος γινεται εν ετει 2002!το περνω λοιπον και μετα απο 6 μηνες πετυχαινω τυχαια το προηγουμενο ιδιοκτητη!τον ρωταω με ποσα χλμ το αφησες και μου λεει με 130000χλμ!Σ Ο Κ!ηθελα να παω να τον πλακωσω!τι να πει κανεις!

Speedy
21-09-07, 21:36
Επειδή έχω διαβάσει σε άλλα θέματα πολλά αρνητικά σχόλια για διάφορα συνεργεία και αντιπροσωπείες σχετικά με την εξυπηρέτηση τους θεωρώ άδικο για αυτούς το να βγαίνει το όνομά τους στη φόρα (και να στιγματίζονται για λεπτομέρειες) τη στιγμη που όλοι οι ΑΛΗΤΕΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΚΛΕΦΤΕΣ που αναφέρετε στο συγκεκριμένο θέμα μένουν στην ανωνυμία..


καλα υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα πραγματικα ειναι λιγες...

Aristomenis
21-09-07, 21:44
καλα υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα πραγματικα ειναι λιγες...

Δεν καταλαβαίνω που αναφέρεσαι, εγώ αυτό που εννοώ είναι οτι ενώ κατονομάζονται σε άλλα θρεντ συνεργεία και αντιπροσωπείες που απλά δεν παρείχαν καλές υπηρεσίες (μην φανταστέιτε τίποτα παράνομο), στο παρόν θρεντ τηρείται σιγή ιχθύος αναφορικά με το ποιόν αυτών των ΚΛΕΦΤΩΝ ΚΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΩΝ...

Speedy
21-09-07, 21:51
να σου πω κατι,προσωπικα θα ηθελα να υπηρχε μια κατασταση με καποιους που ξερουμε οτι ειναι απατεωνες αλλα κανεις δεν λεει τιποτα οπως και εγω,αν δεις σε πολλα φορουμς δεν λενε πολλα για μαντραδες παρα μονο για συνεργεια..

παντως εχεις δικιο...καποια στιγμη θα πρειπει να πουμε καποια πραγματα γιαιτ δεν ειναι λιγοι αυτοι που την εχουν πατησει...

Dim77
21-09-07, 21:55
Φίλε Aristomenis η διαφορά είναι πολύ ουσιαστική.
Στο 1 thread είναι παράπονα/καταγγελίες για μή καλή εργασία ή παροχή υπηρεσιών (μπορεί να χρεωθεί ο καθένας μια ''δυσφήμιση'' επιχείρησης ίσως)

Στο άλλο όμως (εδώ δηλαδή) εμφανίζονται καταγγελίες για ΑΞΙΟΠΟΙΝΕΣ πράξεις (μερικές από τις οποίες είναι πολύ σοβαρές) οπότε αποφεύγουν όλοι τη δημοσιοποίηση ονομάτων γιατί δεν έχουμε αποδείξεις για όλα αυτά που συζητώνται εδώ. (εδώ το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο από την άλλη περίπτωση)

Αυτά τα θέματα πάντως συζητώνται ΠΟΛΥ καλύτερα και με μεγαλύτερη ''ευφράδεια'' από όλους , στις συναντήσεις:deal:

Είχε δείξει πάντως πέρσι ο Ευαγγελάτος στις "αποδείξεις" ένα πολύ διασκεδαστικό αφιέρωμα για τις μάντρες των μεταχειρισμένων.:dupe:

Aristomenis
21-09-07, 22:01
Dim77 συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά σκέψου οτι τα συγκεκριμένα συνεργεία-αντιπροσωπείες στιγματίζονται εδώ μέσα για κάτι πολύ ελάσσον σε σχέση με αυτά που κάνουν οι Μαντράδες, εγώ αυτό σχολίασα και κατά τη γνώμη μου είναι άδικο για τα συνεργεία...

Πχ. βγαίνω εγώ και γράφω οτι στο μαγαζί του DIM77 μου κάνανε το χ πράγμα (το οποίο μπορεί να μην ήταν τακτική του συνεργείου αλλά αμέλεια ενός μηχανικού ή πωλητή και τέλος πάντων μπορεί να έγινε και κατα λάθος). Το μαγαζί του DIM77 αυτόματα στιγματίζεται... Στην άλλη περίπτωση έχουμε να κάνουμε με οργανωμένη απάτη εξ ακολούθηση. Πιστεύω καταλαβαίνεις που το πάω...

Dim77
21-09-07, 22:07
Εγώ όμως θα πώ κατι ακόμα!!
Εδώ στο φόρουμ μπαίνουν κατά διαστήματα αγγελίες απο αυτοκίνητα που οι ιδιοκτήτες τα φροντίζουν, τα οδηγούν, ευχαριστιούνται αλλά και συντηρούν κλπ κλπ.
Κανείς δε τα παίρνει (δε τα προτιμάει):bricks1:(2 αυτοκίνητα έχουν αλλάξει μόνο χέρια εδώ μέσα).
Απεναντίας όλοι αποφασίζουν να δώσουν τα ίδια λεφτά (και παραπάνω) για να πάρουν τα ίδια αυτοκίνητα που θα καταλήξουν σε μάντρες...και θα τύχουν της ιδιαίτερης περιποίησης :owned: του μαντρά!!!

Επίσης ...ψάξε σε αγγελίες για αυτοκίνητα ιδιωτών, κανένας δε θα σου κάνει την ''εξυπηρέτηση'' των δόσεων του μαντρά. (εννοείται)
Τα αυτοκίνητα των ιδιωτών δε θα έχουν επισκεφθεί μαγαζιά καθαρισμού για να λάμπει το σαλονι, η να έχει συμμαζέψει τις γρατζουνιές και να έχει κάνει και ένα γυαλισμα!
Ολοι αυτά προτιμούν(με) τελικά γιατί ''γυαλίζουν'' και έχουν μέχρι 70.000 χλμ!! ΟΛΑ!!!
Μα είναι δυνατόν?

Μήπως φταίει και ο κόσμος?

Geo_3D
21-09-07, 22:14
Να υπενθυμισω οτι δεν θα γραφτει το ονομα καποιου εδω μεσα.
Σε περιπτωση που γινει,το post θα διαγραφει και το thread θα κλειδωθει.
Δημοσια δεν θα λεχτει τιποτα.Μπορειτε να το κανετε με PM ειτε face to face σε καποιον καφε

Speedy
21-09-07, 22:20
Εγώ όμως θα πώ κατι ακόμα!!
Εδώ στο φόρουμ μπαίνουν κατά διαστήματα αγγελίες απο αυτοκίνητα που οι ιδιοκτήτες τα φροντίζουν, τα οδηγούν, ευχαριστιούνται αλλά και συντηρούν κλπ κλπ.
Κανείς δε τα παίρνει (δε τα προτιμάει):bricks1:(2 αυτοκίνητα έχουν αλλάξει μόνο χέρια εδώ μέσα).
Απεναντίας όλοι αποφασίζουν να δώσουν τα ίδια λεφτά (και παραπάνω) για να πάρουν τα ίδια αυτοκίνητα που θα καταλήξουν σε μάντρες...και θα τύχουν της ιδιαίτερης περιποίησης :owned: του μαντρά!!!

Επίσης ...ψάξε σε αγγελίες για αυτοκίνητα ιδιωτών, κανένας δε θα σου κάνει την ''εξυπηρέτηση'' των δόσεων του μαντρά. (εννοείται)
Τα αυτοκίνητα των ιδιωτών δε θα έχουν επισκεφθεί μαγαζιά καθαρισμού για να λάμπει το σαλονι, η να έχει συμμαζέψει τις γρατζουνιές και να έχει κάνει και ένα γυαλισμα!
Ολοι αυτά προτιμούν(με) τελικά γιατί ''γυαλίζουν'' και έχουν μέχρι 70.000 χλμ!! ΟΛΑ!!!
Μα είναι δυνατόν?

Μήπως φταίει και ο κόσμος?



Φαιει και ο κοσμος...εγω παντως θα προτιμουσα ενα αυτοκινητο απο καποιον γνωστο ιδιωτη η και απο εδω μεσα οπως και ανεφερες αλλα παντα δεν γινετε ετσι γιατι μην ξεχνας αυτοι που πανε σε καποιον ματρα ειναι κατα 90% για ανταλαγη οταν δεν μπορουν να πουλησουν το αυτοκινητο τους.

Dim77
21-09-07, 22:26
Μα όλοι μας αναγκαζόμαστε να τα δώσουμε σε μαντρά γιατί ΚΑΝΕΙΣ δε θέλει αυτοκίνητο από ιδιώτη.
Πάς στη μάντρα και νομίζεις ότι έχεις επιλογές από ''ευκαιρίες''!!!:bricks1:

Οπότε γιατί να πάρεις το αυτοκίνητο του ''τάδε'' (που θέλει και μετρητά ο άνθρωπος για να πάει να πάρει καινούριο?)

Γιαυτό πάμε στη μάντρα να μας...:gaysex::gaysex::gaysex:

Geo_3D
21-09-07, 22:27
Oι μαντρες εχουν ενα συν το οποιο δεν το εχεις απο τον ιδιωτη

Χρηματοδοτηση

BMW523i
21-09-07, 22:29
Ρε παιδιά καλά τα λέτε για τα χιλιόμετρα που γυρίζουν αλλά πόσοι από εσάς θα παίρνατε πχ ένα όχημα με 200.000 χιλιόμετρα, το ίδιο όχημα αν γυρίσουν τα χιλ και είναι με 100.000 θα είναι σε πολύ καλή κατάσταση αλλά με πολλά όχι! Υπάρχει και μια λάθος νοοτροπία με τα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν πολύ!

Aristomenis
21-09-07, 22:47
Να υπενθυμισω οτι δεν θα γραφτει το ονομα καποιου εδω μεσα.
Σε περιπτωση που γινει,το post θα διαγραφει και το thread θα κλειδωθει.
Δημοσια δεν θα λεχτει τιποτα.Μπορειτε να το κανετε με PM ειτε face to face σε καποιον καφε

Ενώ αν ένας βοηθός μηχανικού ξέχασε πχ να σφίξει αρκετά τα μπουλόνια μπορούμε να πουμε ποιος είναι, ετσι;

Geo_3D
21-09-07, 22:49
Εμπρακτως και οχι με τα λογια,μπορεις να το αποδειξεις?????
Σαφως και οχι,εκτος αν εισαι ο Ευαγγελατος και εχεις κρυφες καμερες μαζι.....

Λοιπον,αυτος ειναι ο κανονας,παρακαλω να τον σεβαστουμε ολοι ανεξαιρετως

Dim77
21-09-07, 22:53
Κοίτα Αριστομένη είναι πολύ πιο ''βαρύ'' να κατηγορήσεις χωρίς χειροπιαστές αποδείξεις ότι μια επιχείρηση πραγματοποιεί μια απάτη παρά για μια παράβλεψη ενός εργαζόμενου εκεί.

Aristomenis
21-09-07, 22:54
Εμπρακτως και οχι με τα λογια,μπορεις να το αποδειξεις?????

Και στις 2 περιπτώσεις ισχύει το ίδιο, δεν μπορούμε να το αποδείξουμε, οπότε γιατί στην μία να επιτρέπουμε τις επώνυμες αναφορές και στην άλλη να τις απαγορεύουμε;

Aristomenis
21-09-07, 23:02
Κοίτα Αριστομένη είναι πολύ πιο ''βαρύ'' να κατηγορήσεις χωρίς χειροπιαστές αποδείξεις ότι μια επιχείρηση πραγματοποιεί μια απάτη παρά για μια παράβλεψη ενός εργαζόμενου εκεί.


Και ποιός είναι αυτός που εδώ μέσα βάζει τα όρια του "βαρους" όπως λες, και ξεχωρίζει ποιες περιπτώσεις αξίζουν αναφοράς και ποιές όχι;

Και να σου δώσω και ένα παράδειγμα:
Πριν 2 μήνες παρήγγειλα το αυτοκίνητό μου. Γνωρίζεις οτι την αγορά θα την κάνω από την χ αντιπροσωπεία της Θεσσαλονίκης διότι για την ψ και την ω διάβασα αρνητικά σχόλια εδώ μέσα; (διαφήμιση δεν κάνουμε φυσικά) Δεν είναι άδικο αυτό; Η ψ και η ω δεν έχασαν λεφτά; Θεωρείτε οτι τα έχασαν δίκαια; Από την άλλη μπορεί αύριο να κατεβώ Αθήνα για να αγοράσω μεταχειρισμένο και να πέσω πάνω στη μάντρα του φίλου με το 1ο ποστ και να την πατήσω...

I hope you catch my point...

Τελος πάντων, έιναι άποψή μου, άν εγώ είχα σοβαρά επιχειρήματα για γεγονότα όπως αυτά που διαβάσω στο παρόν θρεντ, δεν θα μπορούσε κανένας μαντράς (sic) να μου πειράξει ούτε το δαχτυλάκι...

Απορώ τι φοβόμαστε...

5555
21-09-07, 23:12
Ο μαντρας πουλαει το παντα ατρακαριστο,ηλικιωμενου, με λιγα χιλιομετρα.Πως γινετε Ε-36 μοντελο 95 να εχει 70,000 Χλμ?????

Ο ιδιωτης θα σου πει - πιστευω- οτι εβαψε ενα φτερο , θα σου δειξει book service, και πανω απο ολα θα κοψεις την φατσα του ιδιοκτητη.
Τα λαμογια οι μαντραδες - ιδιοκτητες νυκτερινων κεντρων- δεν σου τα λενε, εκτος εαν πας μαζι με φιλο φαναρτζη , μηχανικο κτλ.
Εχω παρει μονο μια φορα μεταχειρισμενο αυτοκινητο ,και αυτο απο αντιπροσωπο στην Συγγρου... που μου παρειχε τα παντα book service ,πραγματικα χλμ, τσεκαρισμενα και αβαφο .

Τελος να σας πω οτι ειχα Μ3 γνησιο αγορασμενο απο εδω καινουργιο το '93 και το '98 το εδωσα ,σε γνωστο μου , ο οποιος το εδωσε σε αλλον ,δηλαδη 3ο χερι.
Φετος το ειδα σε site ως εξης
Μ3 μοντελο 96 90000 χλμ (το εδωσα με 110.000) 1ο χερι εισαγωγης ατρακαριστο( ο3ος ιδιοκτητης εφαγε μια διαστημικη στουκα απο πισω)

Τα σχολια δικα σας... και μακρια απο μαντραδες

BILL007
22-09-07, 00:22
Kάτι άσχετο-σχετικό ρε παιδία...Δηλαδή εμένα το Ε46 που είναι πρωτοκυκλοφορημένο το 2ο/2001 και μέχρι τώρα έχει 122.700,θα πρέπει να του γυρίσω τα χιλιόμετρα για να το πουλήσω???Τι λογική είναι αυτή με τα χιλιόμετρα???Αμα θες να πάρεις μεταχειρισμένο και μάλιστα πάνω απο 5ετία και 200000 να δεις δε λεει κάτι!μηχανή είναι και δουλεύει!!!Προσωπικά επειδή το 46άρι το πείρα από συγγενή μου αυτός έκανε συνέχεια ταξίδια Αθήνα-Άρτα και έτσι το αμάξι γέμισε φυσιολογικά χιλιόμετρα...Δεν πρόκειται να μπω ποτέ στο "τρυπάκι" για χιλιόμετρα,γιατί έχω βιβλίο και χαρτιά με αναλυτικά το πρόγραμμα του αυτοκινήτου για οτιδήποτε,οπότε αν κάποτε το πουλήσω εγώ θα το δώσω και ας γράφει το κοντέρ 999.999 και σε όποιον αρέσει,αλλιώς αμα θέλει να πάει να του τα γυρίσουν μπας και ικανοποιηθεί με το οπτικό αποτέλεσμα!!!Έλεος πια!!!!Πρέπει ο κόσμος να μάθει να κρίνει και να αφήσει τα οπτικά εφέ των επιτήδειων...Προσωπικά θεωρώ έντιμο να μου πει ο οποιοσδήποτε,ξέρεις κάτι φιλαράκι,έχει 150.000 αλλά όλες οι εργασίες του έχουν γίνει στην ώρα τους,παρά να μου πει το γνωστό παραμύθι,το χε γεροντάκι,δεν το πολυκινούσε και έχει μονο 50.000!!!και το αμάξι να είναι κακοσυντηρημένο ή με στούκες που "σκοτώνουν"...Άντε γιατί αυτή τη μαλακία με το γεροντάκι μου την έχει σπάσει μιας και είναι γνωστό παραμύθι στην πιάτσα!

Υ.Γ Συγγνώμη για το μακροσκελές και επιθετικό ποστ,αλλά είναι μερικά πράγματα που με πνίγουν ώρες ώρες και θέλω να τα πω να "ξαλαφρώσω" :)
Υ.Γ Επίσης μην ξεχάσω το σχετικά με το ατρακάριστο...Εμένα πχ μου βούλιαξαν το φτερό ελάχιστα και μου έσπασαν ενα κομματάκι απο τον προφυλακτήρα πριν κανα 8μηνο,τα οποία αντικαταστάθηκαν,όμως το αμάξι μου πλεον έχει καταγραφεί σαν τρακαρισμένο!!Άρα τρακαρισμένο το δικό μου,το ίδιο χαρακτηρισμένο και με ένα άλλο για παράδειγμα που μπορεί να του πείρε όλη τη μουρη και τα ψαλίδια,όλα στο ίδιο σακί και φυσικά ,αμα είναι για μάντρα ως δια μαγείας τα κάνουν ατρακάριστα σβήνοντας τα ίχνη από τις ασφαλιστικές...Αχ...Αυτά είναι...Άντε παω να το χαρακτηρίσω και ατρακάριστο το ελάχιστο που μου είχαν κάνει,γιατί μπορεί να χάσω στην τιμή αργότερα...Μετα τιμής ένας έντιμος-απογοητευμένος πολίτης...

spirosg
22-09-07, 07:17
Mάλλον ξεφύγαμε απ το νόημα του thread. Αν συνοψίσουμε :
- ξέρουμε οτι οι περισσότεροι μαντράδες κάνουν "πονηριές" αλλα δεν μπορούμε να ποστάρουμε ονόματα για να μην αρχίσουν οι μηνύσεις. Μπορούμε όμως να τα πούμε με πμ ή σε καφέ.
- Δεν είναι το ίδιο να πεί κάποιος οτι "πήγα στο Χ συνεργείο και δεν έμεινα ευχαριστημένος γιατι με χρέωσαν με 59 ευρώ την εργατοώρα ενώ ο Ψ τη χρεώνει 45" με το να πέι "παιδιά μην πάτε στον Τάδε μαντρά γιατί είναι κλέφτης και απατεώνας". Το ένα αποτελεί προσωπική άποψη που ΔΕΝ ζημιώνει, ενώ το δεύτερο, αν δεν έχουμε αποδείξεις, αποτελεί δυσφήμιση εταιρίας και μπλέκουμε άσχημα.
- Όλα αυτά καλό είναι να συζητιόνται κατ ιδίαν που μπορούμε να εκφραζόμαστε ελέυθερα και να λέμε και ονόματα.
- ΜΗΝ αγοράζετε μεταχειρισμένο απο ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μάντρα αν πρώτα δεν έχετε συμβουλευτεί μηχανικό και φαναρτζή της ΑΠΟΛΥΤΟΥ εμπιστοσύνης σας.

Aristomenis
22-09-07, 07:25
Συγγνώμη που κουράζω αλλά δυσφήμιση εταιρίας αποτελούν και οι 2 περιπτώσεις, και με το να αναφέρουμε μόνο τις πρώτες καταλήγουμε στο να δυσφημούμε εταιρίες για λεπτομέρειες, αφήνοντας τα "τσακάλια" στην απ' έξω να κάνουν το δικό τους...

Στο πρώτο ποστ ο φίλος έχει όλα τα στοιχεία στην κατοχή του, και φυσικά και το βιβλίο του service το οποίο πιστοποιεί πόσα χλμ έκανε το αυτοκίνητο πρίν το πουλήσει...

Ποιος μαντράς θα κάνει μήνυση; Αφού έχει τη φωλιά του λερωμένη και ξέρει οτι ο καταγγέλων έχει αποδεικτικά στοιχεία εις βάρος του...

fields
22-09-07, 07:38
Ρε παιδια αυτα ειναι αυτονοητα πραγματα... Αν και ακομα ειμαι μιρκοσ θα προσπαθησω να μην παρω ποτε μεταχειρισμενο... Δυστυχως αν αυτα τα κανουν οι μαντραδες μια φορα οι ιδιοκτητες των αυτοκινητων τα κανουν 5 φορες... Ε βεβαια στο να παρουν καινουριο αμαξι λενε χιλια ψεματα... Εδω σκεψου οτι πλεον για το καινουριο δεν εισαι σιγουρος τι αγοραζεις..

Ακουστε ιστορια η μανα ενος φιλου μου ειχε ενα οκταβια και το τρακαρε μιλαμε για καλο τρακαρισμα..Δεν συμφερε το φιαξιμο... Οποτε συμφωνει με τον εισαγωγεα των σκοντα και του λεει οτι θα παρω το ιδιο αμαξι και ισως την καλυτερη εκδοση κανε οτι μπορεις... Του λεει θα το αλλαξουμε αλλα δεν θα πεις τπτ σε κανεναν εσυ θα λες οτι το εφιαξες το παλιο.. Και τελικα αγοραζει το νεο και ο αλλος φιαχνει το παλιο κα ιτο πουλαει σαν καινουριο αφου ειχε 300 χλμ... Πως σασ φενετε??

αυτονοητα στην Ελλαδα,

γιατι οταν αγορασε ο αδερφος μου αμαξι στην αμερικη και δεν το ελεξε, του ειπα και αν ειναι τρακαρισμενο και σε κοροιδεψε?

η απαντηση ηταν οτι δεν υπαρχει περιπτωση να σου πει ψεματα γιατι την επομενη εχει κλεισει η εταιρια

ενω εδω ειμαστε χυμα και της αρπαχτης

fields
22-09-07, 07:47
Πριν λιγα χρονια ανταλλαξαμε ενα 320ci E46 coupe ελληνικο με 125.000χλμ με ενα 520i E39 ελληνικο με 37.000χλμ σε ΕΠΙΣΗΜΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΕΜΠΟΡΟ BMW ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ.Λιγες ημερες αργοτερα πηγα και ειδα το 320ci E46 και το αυτοκινητο ειχε 75.000χλμ......παρακαλω οποιος ξερει απο που το πηρα το 520i E39 να μην το αναφερει,ευχαριστω και περαστικα μας.:mad:

γιατι ???????????? να μην το αναφερει

φοβαται ο νοικοκυρης τον ΚΛΕΦΤΑΡΑ?:peepwall:

fields
22-09-07, 07:56
Ο μαντρας πουλαει το παντα ατρακαριστο,ηλικιωμενου, με λιγα χιλιομετρα.Πως γινετε Ε-36 μοντελο 95 να εχει 70,000 Χλμ?????

Ο ιδιωτης θα σου πει - πιστευω- οτι εβαψε ενα φτερο , θα σου δειξει book service, και πανω απο ολα θα κοψεις την φατσα του ιδιοκτητη.
Τα λαμογια οι μαντραδες - ιδιοκτητες νυκτερινων κεντρων- δεν σου τα λενε, εκτος εαν πας μαζι με φιλο φαναρτζη , μηχανικο κτλ.
Εχω παρει μονο μια φορα μεταχειρισμενο αυτοκινητο ,και αυτο απο αντιπροσωπο στην Συγγρου... που μου παρειχε τα παντα book service ,πραγματικα χλμ, τσεκαρισμενα και αβαφο .

Τελος να σας πω οτι ειχα Μ3 γνησιο αγορασμενο απο εδω καινουργιο το '93 και το '98 το εδωσα ,σε γνωστο μου , ο οποιος το εδωσε σε αλλον ,δηλαδη 3ο χερι.
Φετος το ειδα σε site ως εξης
Μ3 μοντελο 96 90000 χλμ (το εδωσα με 110.000) 1ο χερι εισαγωγης ατρακαριστο( ο3ος ιδιοκτητης εφαγε μια διαστημικη στουκα απο πισω)

Τα σχολια δικα σας... και μακρια απο μαντραδες


ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ , ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ 100 0/0 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΑΠΑΤΕΩΝΑΚΟΣ ΜΑΝΤΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ

bmw316turbo
22-09-07, 09:15
Παιδες εγω το εχω αναφερει λιγο πιο πανω αλλα θα το επαναλαβω πολλες φορες....
Δουλευε ο αδερφος μου σε μεγαλη μαντρα του Χαιδαριου ως πωλητης για 3 χρονια και απο αυτα που μου ελεγε καταλαβα οτι ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΝΤΡΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΕΣ ΑΛΛΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ (ΜΕΣΑ ΚΑΙ Ο ΑΔΕΡΦΟς ΜΟΥ). Δεν γεννηθηκε μαντρας ,θνητος και καλος ακομα.Ειναι εμποροι που κοιτουν αποκλειστηκα το κερδος σε σχεση με αυτο που προσφερουν,προερχονται συνηθως απο γκραβαρα που κατεβηκαν αθηνα με λιγα λεφτα, ανοιξαν μια μαντρα ,πιαστηκανε, και ασχολουνται με μπουζουκτσιδικα (ΟΡΘΑ ΑΝΕΦΕΡΘΗ)δεν εχουν συνηθως ρευστο και παιζουν ανταλλαγες με αλλους μαντραδες, τα χιλιομετρα οπως εχω πει ειναι τοσο συνηθες να κατεβαινουν ,ωστε η ταριφα του κοντερα απο τα 80-100 ευρω κατεβηκε στα 50 το ιχ, συνεργαζονται με φανοποιους, σαλοναδες, ανταλακτικατζιδες για να φαινονται παντου και παντα τα αυτοκινητα με conoly σαλονια???? και γυαλισμενα,τα service που εχουν γινει μπορει να αναφερονται στο διπλανο βενζιναδικο, εχουν διεκπαιραιωτες για "παντος" τυπου δανειο με ΕΤΟΙΜΕΣ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΕΙΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΔΑ και με οτι ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΟΘΕΙΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙς ΔΑΝΕΙΟ!!!! Τωρα για τιμες αφηστε τα καλυτερα!!!. ΠΧ ενα subaru sti για να το αγαρασουν απο ιδιωτη δεν δινουν πανω απο 19000-22000 για μοντελο του 2002.Μηπως εχετε δει κανενα να πωλειται σε μαντρα κατω απο 30000??? Αν παω εγω να πουλησω το αμαξι μου που εχει 3 σελιδες εξτρα ,η πρωτη κουβεντα που λενε ειναι οτι τα εξτρα δεν μετρουν στην αξια εκτος και αν ειναι δερματινο σαλονι και καμια ζαντα ,και αν αποφασισεις να τους το δωσεις την επομενη εισαι με ηρεμιστηκα απο την τιμη που το πουλουν....και ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΙΔΩΤΕΣ...
Για αυτα και αυτα φταιμε ΚΑΙ ΕΜΕΙς που το αυτοκινητο εχει γινει σαν σωβρακο.Παιρνουμε ενα το κραταμε ενα δυο χρονια, δεν το συντηρουμε καθολου το βαριομαστε και θελουμε cabrio γιατι ερχεται καλοκαιρι.Το παμε αμεσως σε καποιον μαντρα πληρωνουμε με δοσεις κατι επιπλεον και παιρνουμε αλλο απο την μαντρα.Ολα ωραια και καλα......
ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΞΕΦΥΤΡΩΝΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΑ ΒΕΝζΙΝΑΔΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΝΤΡΕΣ????????
Μην αναφερω καθολου παραδειγματα με ασφαλιστικες και απογοητευσω ακομα περισσοτερο το κοινο.....
Βεβαια προσωπικη μου αποψη ειναι αυτα που ανεφερα αλλα σιγουρα ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ??? και εντιμοι ανθρωποι που κανουν τετοιο επαγγελμα οποτε δεν δικαιουμαι να ειμαι τοσο απολυτος.
Συγνωμη για το μεγαλο ποστ.
Μια μπανανΙα για καθε μαντρα.....ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΠΑΝΑΝΑ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΙΧ
ΦΙΛΙΚΑ

rapid_fast
22-09-07, 09:58
Εγώ με τα λεγόμενα σας εδώ μέσα, κατάλαβα πως είτε αγοράσεις καινούριο, είτε 2 χέρι, σε έχουν πιάσει κορόιδο.
Δεν το δέχομαι, διότι έχω αγοράσει μέχρι τώρα 6 αυτοκίνητα, τα 2 ολοκαίνουρια και τα άλλα
4 δευτερο ή τρίτο χέρι, και δεν με έπιασαν κότσο.
Η αγορά ενός αυτοκινήτου, δεν εξαρτάται απο τον πωλητή, αλλά απο τον αγοραστή.
Αν ο αγοραστής είναι σωστός και λογικός, δεν υπάρχει περίπτωση να τον πιάσουν κότσο, απλά δεν θα αγοράσει. Αν όμως αρχίσει να ενθουσιάζεται με το παραμικρό, και βρίσκει ευκαιρίες εκεί που δεν υπάρχουν, ή αγοράζει στα τυφλά, τότε φυσικά και θα τον κοροιδεψουν.
Ατρακάριστο και αγρατσούνιστο μεταχειρισμένο αυτοκίνητο δεν υπάρχει. Βάλτε το όλοι καλά στο μυαλό σας, πώς απλά δεν υπάρχει.
Μεταχειρισμένο=φθαρμένο. Οσο και να το προσέχει ο ιδιοκτήτης, φθορές θα υπάρχουν, και
θα φαίνονται. Αν δεν υπάρχουν, δεν σημαινει οτι ο προηγούμενος είχε το αυτοκίνητο παναγίτσα και το πρόσεχε σαν τα μάτια του, αλλά οτι έχουν γίνει παρεμβάσεις.

Aristomenis
22-09-07, 10:05
rapid fast έχεις δίκιο αλλά όλοι οι αγοραστές δεν έχουν τις γνώσεις που έχεις π.χ. εσύ. Το να μην ξέρεις να αγοράσεις σημαίνει οτι ο πωλητής έχει το δικαίωμα να σε κοροιδέψει, και συγκεκριμένα κάνοντας κάτι παράνομο;

bmw316turbo
22-09-07, 10:36
Ατρακάριστο και αγρατσούνιστο μεταχειρισμένο αυτοκίνητο δεν υπάρχει. Βάλτε το όλοι καλά στο μυαλό σας, πώς απλά δεν υπάρχει.
Μεταχειρισμένο=φθαρμένο. Οσο και να το προσέχει ο ιδιοκτήτης, φθορές θα υπάρχουν, και
θα φαίνονται. Αν δεν υπάρχουν, δεν σημαινει οτι ο προηγούμενος είχε το αυτοκίνητο παναγίτσα και το πρόσεχε σαν τα μάτια του, αλλά οτι έχουν γίνει παρεμβάσεις.



+10000000000
ΑΠΟΛΥΤΑ συμφωνω και το ιδιο φαινεται και απο αυτα που εχω ηδη γραψει...punto 250 αλογα με βαλβιδα προγραμμα....οεοοεοοεο!!!!
Πρεπει να ειμαστε λογικοι
Τα ματια ανοιχτα

Strax
22-09-07, 11:55
Θέλω να διευκρινήσω δύο πράγματα.

1. Δεν είναι το ίδιο να συγκρίνουμε τις υπηρεσίες που παίρνουμε από ένα σέρβις με τις αξιόποινες πράξεις. Το σέρβις, καλώς ή κακώς, είναι υπηρεσία και κρίνεται σε πολύ μεγάλο ποσοστό από τον τρόπο που θα σε σεβαστούν και θα σε εκτιμήσουν σαν πελάτη. Αν δεν σου φερθούν καλά, μπορείς να πεις ότι δεν μου φέρθηκαν καλά και πλέον μπορείς να τους δώσεις την αντίστοιχη βαθμολογία όταν θα σε πάρουν από την BMW Hellas για να σε ρωτήσουν αν έμεινες ευχαριστημένος. Είναι θεμιτό και απαραίτητο. Σε όλες τις δουλειές που εμπλέκουν υπηρεσίες, το πως θα φερθείς στον πελάτη είναι αυτό που κάνει τη διαφορά από το αν θα συνεχίσεις να δουλεύεις και την επόμενη μέρα.

2. Σκεφτείτε το ακόλουθο. Πείτε, λοιπόν, ότι εγώ είμαι ένας τίμιος μαντράς. Θέλω να έχω τη συνείδηση μου ήσυχη και δεν "πειράζω" τα αυτοκίνητα που πουλάω. Έτσι έχω ένα 520 με 200.000 και ένα με 70.000 για πώληση. Το πρώτο το δίνω 20.000€ και το δεύτερο 30.000€. Οι τιμές αυτές είναι τυχαίες, αλλά ας πούμε ότι είναι δίκαιες για τις διαφορές ανάμεσα στα δύο αυτοκίνητα! Στη δίπλα μάντρα υπάρχει ο "μάγκας" ο έμπορος που έχει ένα 520 και το δίνει 25.000€. Επειδή όμως είναι μάγκας, το αγόρασε με 200.000 χλμ, τα κατέβασε στα 70.000 και τώρα το πουλάει για διαμάντι, πραγματική ευκαιρία. Έρχεται ο αγοραστής και βλέπει τα τρία αυτά αυτοκίνητα. Ποιο νομίζετε ότι θα πάρει στο 90% των περιπτώσεων και τι θα πει???
Θα πάρει το 520 από τον "μάγκα" και θα πει ότι ο άλλος (ο τίμιος) είναι τρελός και κλέφτης με τα λεφτά που ζητάει. Ποιο είναι το αποτέλεσμα με μαθηματική ακρίβεια??

Ο τίμιος έμπορος θα πρέπει είτε να γίνει "μάγκας" είτε να κλείσει το μαγαζί του λόγω χρεοκωπίας!!!

Συμπέρασμα: Ο τίμιος έμπορος είναι κάτι που υπάρχει για μικρό χρονικό διάστημα στην αγορά. Δεν μπορεί να επιζήσει αλλιώς. Αν δεν αρχίσουν να πέφτουν κεφάλια, δεν θα αλλάξει κάτι.

m_power_lunatic
22-09-07, 12:53
Οτι και να ειπωθει μετα τα λεγομενα του STRAX ειναι περιττο.....οτι πιο σωστο εχει ειπωθει περα για περα.Αυτο που με στεναχωρει αφανταστα ειναι οι 3 τελευταιες γραμμες του post του.Πολλοι αναγκαστηκαν να γινουν λαμογια για να μην κλεισουν.Φταιει και ο ιδιωτης που οταν δει την κατοσταρα στο κοντερ τρεχει να φυγει....ειναι και ψυχολογικο εαν θελετε.Χαιρομαι γιατι τα προσωπικα μου αυτοκινητα τα εχω δωσει ολα σε ιδιωτες εδω και 14 χρονια που εχω αυτοκινητα χωρις να κρυψω το παραμικρο και οταν τα ξαναβλεπω κατεβαινω και πιανω την κουβεντα στους ιδιοκτητες τους και τα λεμε φιλικα,τι πιο ωραιο να βλεπεις ενα παλιο σου αυτοκινητο και να καθεσαι να τα λες με τον ιδιοκτητη του σε ευχαριστο κλιμα με συμβουλες και χαβαλε!!!:ylsuper::ylsuper:

320 open
22-09-07, 13:21
να συμπληρωσω σωστη ενημερωση και ελεγχος του υποψηφιου αυτοκινητου απο τον αγοραστη και αυστηρη αντιμετωπιση απο την πολιτεια των απατεωνων.στην αλλαγη νοοτροπιας των καταναλωτων θα μπορουσαν να βοηθησουν και τα περιοδικα του χωρου αντι να συμβουλευουν τους αναγνωστες οτι τα 70.000χλμ ειναι το οριο ζωης ενος αυτοκινητου.μαλιστα φτανουν στο σημειο να χαρακτηριζουν φορτωμενο ενα αυτοκινητο με 50.000χλμ και οχι δημοσιογραφικα.

Aristomenis
22-09-07, 13:58
Strax πολύ σωστά, το "σύστημα" σε αναγκάζει να αναμειχτείς και να γίνεις και εσύ επιτήδιος για να μπορέσεις να επιβιώσεις. Κακά τα ψέμματα, η πιο αυστηρή αντιμετώπιση από την πολιτεία είναι η μόνη λύση. Με ποιόν τρόπο θα μπορέσει να γίνει όμως;

rapid_fast
22-09-07, 15:08
Strax πολύ σωστά, το "σύστημα" σε αναγκάζει να αναμειχτείς και να γίνεις και εσύ επιτήδιος για να μπορέσεις να επιβιώσεις. Κακά τα ψέμματα, η πιο αυστηρή αντιμετώπιση από την πολιτεία είναι η μόνη λύση. Με ποιόν τρόπο θα μπορέσει να γίνει όμως;
Τώρα μιλάμε λογικά και συγκεκριμένα..
Το κράτος, μας περνάει ΚΤΕΟ. Εκει φαίνονται τα χιλιόμετρα του οχήματος. Μήπως πρέπει
να γίνεται αγοροπωλησία μόνο με υποχρεωτική προσκόμιση των 2 τελευταίων ΚΤΕΟ?
Μήπως θα πρέπει στην φορολογική μας δήλωση, να αναγράφουμε και τα χιλιόμετρα που έχουμε διανύσει με το όχημα που έχουμε δηλώσει στην εφορία.???

Aristomenis
22-09-07, 15:28
Γνωρίζει κανείς αν τα παραπάνω 2 συμβαίνουν σε άλλες χώρες;

Aristomenis
22-09-07, 15:29
Αν το αυτοκίνητο είναι σχετικά καινούργιο ως μοντέλο, πχ 4-5 ετίας, δεν θα έχει περάσει ΚΤΕΟ, αν έχει έρθει από εξωτερικό το ίδιο...

Βέβαια εάν είναι από την Ελλάδα και παλιότερο των 5 ετών, τότε μπορούμε να βρούμε τα χλμ του από το ΚΤΕΟ ψάχνοντας μόνοι μας... νομίζω

Speedy
22-09-07, 19:53
να ρωτησω κατι???
γιατι αν παρω εγω ενα αυτοκινητο τριων ετω απο το εξωτερικο θα πρεπει να περαστει κτεο??

Strax
23-09-07, 08:30
να ρωτησω κατι???
γιατι αν παρω εγω ενα αυτοκινητο τριων ετω απο το εξωτερικο θα πρεπει να περαστει κτεο??

Αυτή είναι η διαδικασία με ΟΛΑ τα αυτοκίνητα εισαγωγής.

Στο θέμα μας τώρα, μακρινός γνωστός που φέρνει εδώ και 3 χρόνια αυτοκίνητα παραδέχτηκε ότι και αυτός κάνει μια από τα ίδια. Τα λεγόμενά του ήταν πολύ χαρακτηριστικά της κατάστασης. Φέρνει ένα αυτοκίνητο άριστο, με 170.000 χλμ αυτοκινητοδρόμου, πραγματικά πολύ καλό. Μόλις δουν οι πελάτες τα χιλιόμετρα, φεύγουν με συνοπτικές διαδικασίες. Τα γυρνάει στα 70.000 χλμ και τότε τρέχουν να το προλάβουν, του λένε 1000 ευχαριστώ και αισθάνονται και πολύ έξυπνοι και καπάτσοι αγοραστές...

Φταίμε όμως και εμείς σε κάποιο σημείο, χωρίς αυτό να μειώνει το μέγεθος της ΑΠΑΤΗΣ.

kouk
23-09-07, 08:45
Σωστό strax. Όλοι μας ξέρουμε ότι δεν είναι δυνατόν αυτοκίνητο 5ετίας να έχει 40000 χλμ κι όμως το ψάχνουμε και το πιστεύουμε!!!:smashtard

Ένα μεταχειρισμένο, είναι μεταχειρισμένο.
Αν θέλουμε να το πάρουμε, ας έχουμε εμπιστοσύνης μηχανικό να το δει, και την πρόθεση να αναλάβουμε τα ανάλογα ρίσκα.

Αλλιώς...καινούργιο!!!

mixalhs
23-09-07, 08:51
Σωστό strax. Όλοι μας ξέρουμε ότι δεν είναι δυνατόν αυτοκίνητο 5ετίας να έχει 40000 χλμ κι όμως το ψάχνουμε και το πιστεύουμε!!!:smashtard



Γιατι δεν ειναι δυνατον.Αν σας ελεγα οτι το αυτοκινητο του πατερα μου ειναι 11ετιας και εχει 75.000 χλμ θα με πειτε ψευτη?Αν θελετε να σας ανεβασω και φωτογραφιες.:cheers:

Aristomenis
23-09-07, 09:12
Γιατι δεν ειναι δυνατον.Αν σας ελεγα οτι το αυτοκινητο του πατερα μου ειναι 11ετιας και εχει 75.000 χλμ θα με πειτε ψευτη?Αν θελετε να σας ανεβασω και φωτογραφιες.:cheers:
Το αυτοκίνητο του δικού μου πατέρα αγορασμένο το 79 ε28 518 ήρθε στα χέρια μου στο 94 με 85000χλμ. Από τοτε και μετά αφήστε το καλύτερα...!!!
Πάντα θα υπάρχουν και εξαιρέσεις, επι το πλείστον όμως τα αυτοκίνητα κάνουν πολύ περισσότερα χλμ ανά έτος σε σχέση με του πατέρα σου, ή του δικού μου. Επίσης πιστεύω οτι ο πατέρας σου άν ήθελε να το πουλήσε δεν θα το πήγαινε σε μάντρα και αυτό γιατί θα έβρισκε εύκολα ένα "μερακλή" ιδιώτη που θα εκτιμούσε την άριστη προφανώς κατάσταση στην οποία βρίσκεται...

mixalhs
23-09-07, 09:32
Θελω να πιστευω οτι οι εξαιρεσεις ειναι οι αλλοι που πειραζουν τα χλμ στα αυτοκινητα για να τα πουλησουν πιο ακριβα και οχι το αυτοκινητο του πατερα μου .

Aristomenis
23-09-07, 09:39
Θελω να πιστευω οτι οι εξαιρεσεις ειναι οι αλλοι που πειραζουν τα χλμ στα αυτοκινητα για να τα πουλησουν πιο ακριβα και οχι το αυτοκινητο του πατερα μου .

Its the other way around completely...

Strax
24-09-07, 08:19
Δυστυχώς είναι αλλιώς τα πράγματα...

kouk
24-09-07, 10:14
Θελω να πιστευω οτι οι εξαιρεσεις ειναι οι αλλοι που πειραζουν τα χλμ στα αυτοκινητα για να τα πουλησουν πιο ακριβα και οχι το αυτοκινητο του πατερα μου .

Το αυτοκίνητο του πατέρα σου, με αυτά τα χιλιόμετρα, ο μαντράς θα το αγοράσει πιο φθηνά, από ότι ένα με 250.000 χλμ!!! Αρα, και τα λεφτά που θα βγάλει, από το κέρδος του, είναι λιγότερα.

Το ζητούμενο για αυτούς είναι να αγοράσουν ένα αυτοκίνητο με 200.000 χλμ και να το πουλήσουν στην τιμή που θα πουλιόταν αυτό του πατέρα σου.

Άλλωστε, αυτοκίνητα όπως του πατέρα σου, συνήθως πωλούνται σε ιδιώτες/φίλους/γνωστούς, και όχι μέσω μάντρας. Αλλά και στην μάντρα να πάνε, ο μαντράς, σε κάποιον φίλο/γνωστό θα το δώσει. Δεν είναι χαζοί. Ξέρουν ποιό αυτοκίνητο είναι καλό, και ποιό όχι...

BILL007
24-09-07, 10:32
+1000Το ζητούμενο για αυτούς είναι να αγοράσουν ένα αυτοκίνητο με 200.000 χλμ και να το πουλήσουν στην τιμή που θα πουλιόταν αυτό του πατέρα σου.
...

Πάντως και εμείς στην οικογένεια που έχουμε και ένα Nissan Almera του 1998,ακόμα έχει 85.000 χλμ...!!!!!Σκυλί πάντως...Δεν έχει ζητήσει τίποτα άλλο εκτός των κλασσικών αναλώσιμων!Έτσι για την ιστορία...:)

kouk
24-09-07, 15:32
+1000

Πάντως και εμείς στην οικογένεια που έχουμε και ένα Nissan Almera του 1998,ακόμα έχει 85.000 χλμ...!!!!!Σκυλί πάντως...Δεν έχει ζητήσει τίποτα άλλο εκτός των κλασσικών αναλώσιμων!Έτσι για την ιστορία...:)

Αυτό λέω. :) Κι εγώ έχω ένα 206 1.4 8V από το 2000. Εχει κάνει 54.000 χλμ!!!! Αν πουληθεί, θα πουληθεί σε γνωστό, όχι σε μαντρά. Αυτός θα θέλει να το πάρει κοψοχρονιά!!!

psimos
24-09-07, 15:38
Τι λετε τωρα ... το απολυτο ρεκορ : η πεθερα μου εχει ενα seat ibiza 1.4 του 2000-2001 (δε θυμαμαι) και εχει το απιστευτο νουμερο των 25000 κμ.... και να το πουλησει δε θα τη πιστεψει κανενας!!!!!!!!!!!!!!!!! :screwy:

daglas
24-09-07, 15:52
Τι λετε τωρα ... το απολυτο ρεκορ : η πεθερα μου εχει ενα seat ibiza 1.4 του 2000-2001 (δε θυμαμαι) και εχει το απιστευτο νουμερο των 25000 κμ.... και να το πουλησει δε θα τη πιστεψει κανενας!!!!!!!!!!!!!!!!! :screwy:

psimo νομιζεις οτι το εχει η πεθερα σου, εμενα η μπεμπα ειναι το 2001 & σε λιγο ,φτανει τα 20.000 χλμ. φανταζου εαν καποια στιγμη σκευτω να το πουλησω θα με περασουν για μεγαλο απατεωνα !

zaharias
24-09-07, 17:09
Υπαρχουν σιγουρα καλες περιπτωσεις, αλλα με ΤΟΣΑ που εχει ακουσει ο κοσμος ειναι λογικο να φοβαται και να βαζει το μυαλο του οτι εχει πειραχτει το κοντερ...
Εδω στη Χιο που μενω, ο μεσος ορος χλμ το χρονο ειναι γυρω στα 10000.
Ενα ασημι facelift Ε46 4πορτο (που φαινεται στο γκαραζ μου) πουληθηκε πριν 6 μηνες περιπου με 37000χλμ και ηταν μοντελο τελος του 2001 (ημερομηνια κατασκευης).
Ελληνικοτατο και αγορασμενο καινουργιο.
Υπαρχουν και ευκαιριες ΣΙΓΟΥΡΑ αλλα αντε να τις βρεις...Να τις ξεχωρισεις μαλλον απο τις υπολοιπες...ΔΗΘΕΝ ευκαιριες...

bmw316turbo
24-09-07, 19:01
Κυριοι ποιος πιστευει οτι υπαρχει audi A4 4κινητο 1.8ι τουρμπο 3.5 χρονων με 4500 χιλιομετρα??????
Και ομως το εχει συναδελφος μου που μολις φετος αλλαξε λαδια λογω παλαιοτητας και οχι χιλιομετρων.Κατασταση αστα χιλιομετρα 2 φορες αστα...
Και ομως υπαρχουν αυτα τα κουλα... που ομως συμβαινουν και δεν τα πιστευει κανεις!!!!!.

jonmedic
24-09-07, 19:38
Το εχει και καθεται?

bmw316turbo
24-09-07, 19:48
Το εχει και καθεται?

Ναι ρε.Ασε που δεν εχει και λεφτα και κυκλοφορει με το corola της εταιριας.

jonmedic
24-09-07, 19:53
τωρα που θα φτασει το πετρελαιο θερμανσης οσο η αμολυβδη...θα βαζει το...καλοριφερ του αουντι για να ζεστενεται...καλυτερη αποδοση εχει ο 1.8 απο τον καυστηρα του σπιτιου!!

sakkunen
10-02-09, 19:20
Ν ρωτήσω κάτι. Πριν μερικές μέρες κάηκε στη Πεντέλης λούξ μάντρα. Ήταν από εξτρεμιστές μουτζαχεντίν ? Συνεχίζουν το έργο που ξεκίνησαν στην Κηφισίας πριν λίγους μήνες που έκαψαν άλλη μάντρα ? Στην Χ Τρικούπη άλλη μάντρα έβαλε φυλάκιο κ φρουρό !
Ξεκίνησε η επανάσταση ?

manosm3
10-02-09, 19:23
Ν ρωτήσω κάτι. Πριν μερικές μέρες κάηκε στη Πεντέλης λούξ μάντρα. Ήταν από εξτρεμιστές μουτζαχεντίν ? Συνεχίζουν το έργο που ξεκίνησαν στην Κηφισίας πριν λίγους μήνες που έκαψαν άλλη μάντρα ? Στην Χ Τρικούπη άλλη μάντρα έβαλε φυλάκιο κ φρουρό !
Ξεκίνησε η επανάσταση ?

Και διπλα στην εν λογω μαντρα ηταν ενα σκουρο cherokee με φουσκωτο, μαυροντυμενο και ασυρματο το πρωι του Σαββατου.

oldcarskickass
10-02-09, 19:28
Ν ρωτήσω κάτι. Πριν μερικές μέρες κάηκε στη Πεντέλης λούξ μάντρα. Ήταν από εξτρεμιστές μουτζαχεντίν ? Συνεχίζουν το έργο που ξεκίνησαν στην Κηφισίας πριν λίγους μήνες που έκαψαν άλλη μάντρα ? Στην Χ Τρικούπη άλλη μάντρα έβαλε φυλάκιο κ φρουρό !
Ξεκίνησε η επανάσταση ?

Και διπλα στην εν λογω μαντρα ηταν ενα σκουρο cherokee με φουσκωτο, μαυροντυμενο και ασυρματο το πρωι του Σαββατου.

Η επανάσταση ΞΕΚΙΝΗΣΕ, ασύρματοι φουσκωτοί.

Κυκλοφορούν ανάμεσά μας...

konc
10-02-09, 20:28
Μη μιλήσω τώρα για τη μάντρα που κάηκε... μετά το επόμενο που θα καεί θα είναι το σπίτι μου. Πονηρευτείτε... Οι καιροί είναι δύσκολοι και οι τρόποι πολλοί.

andreas_R
10-02-09, 20:40
Eιλικρινα δε μπορω να καταλαβω που φαινεται το παραξενο στην ιστορια του φιλου μας!

Το εχω ξαναπει και παρεξηγηθηκα...
Μαντραδες
Δημοσιογραφοι
Φανοποιοι

konc
10-02-09, 20:54
Eιλικρινα δε μπορω να καταλαβω που φαινεται το παραξενο στην ιστορια του φιλου μας!


Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτονται μερικοί άνθρωποι. ΟΚ, το κάνουν πολλοί, το γνωρίζουμε. Μην φτάσουμε όμως να θεωρούμε ΑΥΤΟ φυσιολογικό, απλά επειδή το κάνουν οι περισσότεροι. Εμένα προσωπικά με εξοργίζει το φαινόμενο.

tmilatos
10-02-09, 21:11
Διαβαζω χθες προχθες ενα thread/ post, για το Γερμανικο αλατι που "τρωει" τα σωθικα των μεταχειρισμενων εισαγωμενων, διαβαζω απο εσας για ολες τις απατεωνιες των εμπορων, ΕΓΩ Ο ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ ΤΟ ΑΜΑΞΑΚΙ ΜΟΥ ΤΩΡΑ, ΤΙ....ΚΑΝΩ??? (χωρις πλακα!):banghead::banghead::banghead::banghead:

Παιδια, ειμαστε πανω απο 5000 μελη. Απο οτι βλεπω, υπαρχουν αρκετοι εδω που το κεφαλαιο αυτοκινητο το κατεχουν περισσοτερο απο οτι ο Μicheal Jordan την πορτοκαλι μπαλα, (να μην αρχισω και αραδιαζω ονοματα στο Forum μας, γιατι σιγουρα θα ξεχασω πολλους, και ας μην γνωριζω προσωπικα κανεναν).
Και περισσοτεροι δε, που αγαπανε το αυτοκινητο τους οπως τον εαυτο τους και ας εχουν λιγοτερες γνωσεις (σαν και εμενα).
ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ, ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΝΑΜΗ.
Πιστευω πως ΕΜΕΙΣ θα μπορουσαμε να αλλαξουμε το σκηνικο αν θελαμε. Σκεψη και οργανωση θελει.
Μια ιδεα πεταξα. Think about it...

-Θεοφιλος-

andreas_R
10-02-09, 21:43
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτονται μερικοί άνθρωποι. ΟΚ, το κάνουν πολλοί, το γνωρίζουμε. Μην φτάσουμε όμως να θεωρούμε ΑΥΤΟ φυσιολογικό, απλά επειδή το κάνουν οι περισσότεροι. Εμένα προσωπικά με εξοργίζει το φαινόμενο.


Σιγουρα φιλε μου επειδη το κανουν και ειναι "κακο" δεν μας αρεσει η ιδεα του φυσιολογικου.

Δυστυχως ομως ετσι ειναι! Οι 9 στους 10 το κανουν και ο 10ος θα το κανει αργα ή γρηγορα και
κατα περισταση

nino x3
10-02-09, 21:53
Αυτο ειναι συνηθες φαινομενο με τους μαντραδες καιπλεον ολοι μας ειμαστε πια υποψιασμενοι. Ο υπερεπαγγελματισμος σε αυτο το χωρο που "ανθισε" τα τελευταια χρονια σιγα -σιγα και λογω της οικονομικης κρισης τεινει να μειωθει και να παραμεινουν στο χωρο μονο σοβαροι επαγγελματιες και οχι αλεξιπτωτιστες. Εμεις μπορουμε να προστατευτουμε με 1. Βιβλιο service (αν δεν υπαρχει ειναι λιγακι υποπτο)
2. ολλοι μας εχουμε καποια ασφαλιστικη που συνεργαζομαστε, απο εκει μπορεις να ζητησεις πληροφοριες αν το αμαξι εχει εμπλακει σε ατυχημα. (γινεται?)
3.Με τον αριθμο πλαισιου στην αντιπροσωπεια υπαρχει πληρες ιστορικο.
Αν κατι απο τα παραπανω δεν γινεται παρακαλω διορθωστε με.

E36 RULES!!
10-02-09, 22:10
Αγγλία μάλιστα υπαρχει ενα συστηματάκι, στελνεις sms την πινακιδα του αυτοκινητου σε εναν αριθμο και σου ερχεται απαντηση με πληροφοριες αν ειναι κλεμμενο, αν εχει εμπλακει σε ατυχημα κλπ... Λεει εχει πηγες απο ασφαλιστικές, Υπ. Συγκοινωνιών και Αστυνομια...

Καλη φαση αν το ειχαμε και Ελλαδα ;)

oldcarskickass
10-02-09, 22:20
Αγγλία μάλιστα υπαρχει ενα συστηματάκι, στελνεις sms την πινακιδα του αυτοκινητου σε εναν αριθμο και σου ερχεται απαντηση με πληροφοριες αν ειναι κλεμμενο, αν εχει εμπλακει σε ατυχημα κλπ... Λεει εχει πηγες απο ασφαλιστικές, Υπ. Συγκοινωνιών και Αστυνομια...

Καλη φαση αν το ειχαμε και Ελλαδα ;)

ΟΧΟΧΟΧΟΧΟ στο ελλάντα δεν υπάρχει αυτό που λες... αυτοοοοοο... τοοοοοοο <<συστηματάκι>>


ΠΟΥΘΕΝΑ.

thanassis
11-02-09, 20:02
στο ελλάντα όχι να γνωρίζουν για τα ατυχήματα και τα κλεμμένα οχήματα, εδώ η εφορεία δεν ξέρει ποιοι έχουν πεθάνει και στέλνουν μετά από 20 χρόνια χαρτί να παρουσιαστεί το άτομο στην εφορεία!!! για γελια είμαστε!! σιγά μην πάμε μπροστά ποτέ!

manos_e30
11-02-09, 20:22
Για 7.000€ ΜΟΝΟ; Και δεν με παιρνατε ενα τηλ ρε παιδια :mad:
τεσπα, μεγαλος αλητης ο μαντρας.. ξυλο του ριξατε;

bill987
13-02-09, 09:45
Να σας πω και εγώ μια ιστορία η οποία διαδραματίστηκε εχθές!

Πάμε με ένα φίλο μου σε έναν μαντρά για ένα 46αρι cabrio βλέπουμε το αυτοκίνητο (ωραίο εμφανισιακά, καθαρό μέσα κ.τ.λ) τον ρωτάμε:
- Τι μοντέλο είναι το αυτοκίνητο?
-Το αυτοκίνητο είναι Α εξάμηνο 2004
-Ωπα φίλε αυτό δεν είναι το face lift..
-Φιλαράκι τέλος 2003 είναι, άρα λέμε 2004
-Χμ καλά (παίρνω τον αριθμό πλαισίου), πόσο πάει το αμάξι?
-Στα 26000 €
- Φίλε πολλά είναι..
-Στα 25 εάν πάει μετρητοίς!!

Φεύγουμε με τον φίλο και πάμε στο σπίτι μου, κοιτάμε στο realoem (προηγουμένως μιλούσα στο τηλέφωνο με έναν φίλο απο εδώ μέσα για κάποιο πρόβλημα που είχε και μου έδωσε τον αριθμό πλαισίου του, ο οποίος ξεκινούσε απο τα ίδια γράμματα με το cabrio που είδαμε, του φίλου ξέραμε ότι είναι 10/2001, με το που το είδα την ψιλιάστικα!!!)
χτυπάμε τον αριθμό πλαισίου και βγαίνει 12/20001!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κατευθείαν ο φίλος μου τον παίρνει τηλέφωνο!
-Πας να μας κοροϊδέψεις??
-Γιατί ρε φίλε το λες αυτό?
-Το αυτοκίνητο είναι 12/2001
-Αποκλείεται, άδεια λέει 2004.
-Και η δικιά μου άδεια λέει 2008 (έχει ένα smart) άλλα είναι 2004
-Να πάμε στην BMW να το δούμε-
-Οκ αύριο (σήμερα) στις 10 στην BMW
-Οκ
Είμαστε στην φάση που είναι στην BMW, να δούμε τι θα γίνει.........


Υ.Γ. Παραέγραψα πολλά.

peter79
13-02-09, 09:55
Όλα αυτά είναι μέσα στο ρίσκο του αγοράζω μεταχειρισμένο...
αν δεν θέλοθμε ασ μην παίρνουμε αμάξι χωρίς βιβλίο service πχ...

σε διαφορετική περίπτωση ασ πάρουμε καινούργιο...

δεν λέω οτι είναι σωστή η συμεπριφορά των μαντράδων αλλά.... μεταχειρισμένο παίρνοθμε στην τελική.

και απο την άλλη το θέλουμε και καλό και φθηνό!!!

ptboul
13-02-09, 10:11
@bill987, ένα ''μυστικό'' για να βρει κανείς την ακριβή ημ/νία και μήνα του αυτοκινήτου είναι να κοιτάξει τη ζώνη ασφαλείας, από εκεί που βγαίνει-στο κάτω μέρος. Μπορεί να το γνωρίζετε, εγώ το ανακάλυψα τυχαία, όταν πήγα να τις καθαρίσω μια μέρα.:)

konc
13-02-09, 11:12
@bill987, ένα ''μυστικό'' για να βρει κανείς την ακριβή ημ/νία και μήνα του αυτοκινήτου είναι να κοιτάξει τη ζώνη ασφαλείας, από εκεί που βγαίνει-στο κάτω μέρος. Μπορεί να το γνωρίζετε, εγώ το ανακάλυψα τυχαία, όταν πήγα να τις καθαρίσω μια μέρα.:)

Ναι είναι ένα από τα πρώτα πράγματα που κοιτάς σε ένα αμάξι. Στην περίπτωση που εντελώς τυχαία λείπουν (δηλαδή στο 90% των Ε36 του '97 με 90.000χλμ που πουλάνε οι μάντρες) σηκώνεσαι και φεύγεις όπως είσαι χωρίς να δεις τίποτε άλλο :)

Κωνσταντίνος
13-02-09, 12:13
Το επάγγελμα κάνει τους ανθρώπους ? Σίγουρα οχι. Δεν γεννήθηκαν οι μαντράδες απατεώνες. Το post του Strax (σελ.8) , έθεσε το ζήτημα με τους μαντράδες στην πραγματική βάση. Ο (σκληρός) ανταγωνισμός τους κάνει να καταφεύγουν σε αυτά που κάνουν. Γιατί πραγματικά γίνεται σε τεράστιο βαθμό. Υποθέτω πως οι μαντράδες που επιλέγουν να μη "πειράξουν" κοντέρ ή να μη κάνουν άλλες λαδιές, είναι εν μέρη χαμένοι σε σχέση με τους αετονύχιδες. Ενας τρόπος προφύλαξης απο τέτοιους είναι το κρητίριο επιλογής της μάντρας. Αλλά και πάλι δεν είναι κανόνας αυτό. Αν για παράδειγμα μια μάντρα φέρνει σωρό απο Ford Transit, Simca, Toytoa Starlet δίπλα απο E46 και CLK, δηλαδή με το κιλό είναι ένα σημάδι (οχι φυσικά αποδειξη) αναξιοπιστίας. Στην Πάτρα που μένω υπάρχουν 2-3 μάντρες οι οποίες έχουν πολύ προσεγμένα αυτοκίνητα οχι ηλικίας πάνω απο 5 ετών και σε άριστη κατάσταση. Ξερεις ότι μπαινοντας εκεί, θα ακούσεις τιμές παραπάνω απο άλλες μάντρες αλλά είσαι σίγουρος ότι δεν θα σε κοροιδεψει κανένας και το αυτοκίνητο που θα πάρεις θα είναι πεντακάθαρο απο όλες τις απόψεις.
Οταν δεν υπάρχουν τα απαιτούμενα μετρητά, οι μάντρες είναι μονόδρομος λόγω των χρηματοδοτήσεων. Και τέλος συμφωνώ 1000% με τον κανονισμό να μη δημοσιεύονται ονόματα ή επωνυμίες μαντράδων. Είναι πέρα για πέρα αντιδεντεολογικό. Π.χ Μπορεί να εχω προσωπικά προηγούμενα με κάποιον έμπορο, και να τον δυσφημίζω σε forums