PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλησπερα σε ολους.Θελω να με βοηθεισετε να επιλεξω.


Harry_BMW 116i
29-09-07, 11:22
Καλησπερα παιδια.Ειμαι ο Χαρης και ειμαι 20 χρονων και φετος τον ιανουαριο θα παραγγειλω το πρωτο μου αυτοκινητο.Το ψαξιμο εχει αρχισει εδω και καιρο.Μετα απο πολλες προτασεις μου (μερικες σαν mini cooper αποριφθηκαν και με πονεσε :P) στους γονεις μου (αυτοι το πληρωνουν οποτε εχουν και μια γνωμη) κατελειξαμε σε 2 αυτοκινητα και ενα εκ των 2 θα ειναι η τελικη μου επιλογη.Πρωτη επιλογη ειναι η bmw 116i η 3θυρη και η αλλη το audi A3 1.4 tsi που βγαινει μεσα οκτωβριου.Θελω να μου απαντησετε ειλικρινα για το ποια ειναι η καλυτερη επιλογη δεδομενου οτι ειμαι νεος οδηγος και θα ειναι το πρωτο μου αυτοκινητο.Τι προσφερει παραπανω το Bmw και τι το audi.Να φοβηθω την πισω κινηση σαν νεος?Και επισης αν καποιος ξερει τις διαφορες στο εξοπλισμο της bmw,αξιζει να δωσω παραπανω και να παρω το exclusive η να μεινω lifestyle?Eχει clima η εκδοση lifestyle?Κατι ακουσα οτι τα 116 τα 3θυρα θα βγαινουν απο μαμα με ηλιοροφη,ισχυει?Και τελος επειδη μου αρεσουν οι ξυλινες επενδυσεις θα ηθελα να ρωτησω αν εβαλα κανεις στην 116 του ,ποσο κοστισαν και αν ταιριαζουν.Αυτα..Sorry για τοσο μεγαλο post αλλα καταλαβαιτε με,πρωτο αυτοκιμητο παιρνω,τα θελω ολα στην εντελεια.

optostyle
29-09-07, 11:30
Να ξερεις οτι δεν θα σε διαφωτισουμε και πολυ,λογο του οτι παμε σε καθαρα θεμα γουστου............επισεις να συμπληρωσω οτι αν μπεις στο φορουμ της audi θα ακουσεις αλλα πραγματα...........η αληθεια ειναι ομως ΜΙΑ......και τα 2 αυτοκινητα ειναι κορυφαια σε ποιοτητα,ευκολιες,κτλ... αλλά............+1 στο bmw........¨:dance:

sakkunen
29-09-07, 11:34
Καλώς ήρθες κατ' αρχήν.
Το γκάζι σε ενδιαφέρει σ' ενα αυτοκίνητο?Ή απλά θέλεις μετακίνηση?Δλδ ψάχνεσαι οδηγικά, ασχέτως εμπειρίας κτλ?
Δώσε μου ενα ''πλάνο'' σου, μήπως κ σου αλλάξω γνώμη...:twak::smokin:

vasilis-E36
29-09-07, 11:41
προτείνω Α3.Κυριλέ,γκάζι,καλή τιμή,σταθερό κ στιβαρό.

Η 116 είναι πολύ καλή,όμορφη,ποιοτική,πισωκίνητη,είναι BMW,αλλά αδικαιολόγητα ακριβή

δυστυχώς το γκάζι της θα το βαρεθείς πολύ γρήγορα
(αν το κυνηγάς το θέμα ετσι,αν κ αφού λες είσαι 20 είναι σίγουρο..)

Harry_BMW 116i
29-09-07, 11:58
Τα χρηματα ειναι πανω κατω τα ιδια και για τα 2 αμαξια,(γυρω στα 27000).Δεν με ενδιαφερειτ οσο το γκαζι οσο το να με μεταφερει με ασφαλεια και κυριλα,θελω να μετραει το οχημα και οχι να τρεχει τοσο.Αν ηθελα γκαζι θα περνα το opc.Απλα ηθελα να μαθω απο εξοπλισμο τι προσφερει το Bmw σε σχεση με το audi.Για to audi ξερω οσα θελω γιατι πηγα πολλεσ φορες και στην αντιπροσωπια γιατι σε αυτο ειχα καταλειξει μεχρι που εμαθα πως καταργειτε ο 1.6 fsi κινητηρας και ερχεται ο tsi και οτι ι μπεμπα αρχιζει να βγαινει και σε 3θυρη με 6αρι σασμαν

Thronos
29-09-07, 12:13
Φιλε μου εγω θα σε διαφωτισω!Λοιπον με ενα απλο search(γιατι δεν ασχολουμε με τα audi) που εκανα το audi βγαζει 125 ιππους εναντι της bmw σε 115 αν δεν κανω λαθος.Γενικα σε επιδοσεις απο οτι ειδα το audi πρεπει να ειναι καλυτερο σε σχεση με την BMW.Για να παρεις ποιο πολλους ιππους πρεπει να πας σε ποιο πολλα κυβικα(φιλοσοφια της BMW).Εγω θα σου πω τη γνωμη μου και ας διαφωνησουν καποιοι που ειμαστε σε ενα bmw forum.Στα χρηματα που διαθετεις που πρεπει να ειναι καπου στα 22 χιλιαρικα δεν θα ασχολιομουνα με την BMW γιατι τη σειρα 1 την θεωρω απαραδεκτη σε εμφανιση,μονο αν υπερτερουσε σε επιδοσεις κατα πολυ πραγμα που δεν συμβαινει.Το audi ειναι πολυ ωραιο σε εμφανιση και ιδιως αμα το παρεις και σε λευκο(σιγουρα θα εχετε δει S3 σε λευκο ε?).Σε οτι εχει να κανει με την κινηση σαν νεος οδηγος που εισαι να ξερεις ασχετα με το τι λενε διαφοροι, οτι τα πισωκινητα ειναι επικινδυνα γιατι θα πρεπει να εχεις στο νου σου το αναποδο τιμονι και το αμαξι θα σου πεταει κωλο και σε στιγμες που δεν το περιμενεις ιδιως αμα εχει ψιλοβρεξε πριν.ΑΛΛΑ σε αυτα τα κυβικα που επιλεγεις μια BMW δυσκολα θα σου φυγει γιατι δεν εχει τη δυναμη,το audaki βεβαια θα ειναι μια χαρα στο δρομο ουτε θα σε φοβησει ποτε κατα την διαρκεια της οδηγησης.Και τωρα θα μου πεις γιατι οδηγατε BMW εδω μεσα?Γιατι πολυ απλα το feeling που εχει το πισωκινητο που ανα πασα στιγμη μπορεις να παιξεις σε καθε στοφουλα(παντα με ασφαλεια) δεν θα το νιωσεις ποτε σε ενα μπροσθιοκινητο οπως ενα Audi,επισης αλλη μαρκα η ΒΜW αλλη η Αudi :)Οποιος οδηγαει μπροσθιοκινητο παει καθε κυριακη και κανει ΚΑΡΤ για να νιωσει αυτο που νιωθουν οι οδηγοι των BMW καθε μερα.Γενικα το οριο των 22 χιλιαδων ευρω ειναι ενα δυσκολο οριο για αγορα αυτοκινητου οταν αρχισεις να σκεφτεσαι και την ΒΜW,εγω λοιπον που βρεθηκα πριν ενα χρονο στη δικη σου θεση απερριψα την Audi γιατι τα μπροσθιοκινητα τα βαζω στον ιδιο κουβα ειτε ειναι toyota ειτε audi,απερριψα και την σειρα 1 που δεν μου αρεσει και χτυπησα ενα καλο μεταχειρισμενο Ε46 coupe μαυρο,αυτο σου προτεινω λοιπον μια BMW ΜΑΥΡΗ Ε46 318 με τα 143 αλογακια για να μπορεσεις να βαλεις και φαρδυτερο λαστιχο πισω(τι κ@υλα!!!) που δεν θατο δεις ποτε σε μπροσθιοκινητο :)Αντε λοιπον τι περιμενεις ακομα??!!!!!! :)

Harry_BMW 116i
29-09-07, 12:23
Εχω να διαθεσω περιπου 27000 (χωρια μεριακ εξτρα που θα εβαζα) και ηθελα να μαθω τι ειναι πιο επικινδυνο.Το audi που ειναι τουρμπισιο η η μπεμπα που ειναι ατμοσφαιρικο αλλα πισωκινητο?Τοσο επικυνδυνο ειναι το Bmw?Αν ειναι να μου δημιουργησει προβλημα και φοβαμαι να το οδηγησω να δω και τιποτα αλλο

manosm3
29-09-07, 12:25
Εχω να διαθεσω περιπου 27000 (χωρια μεριακ εξτρα που θα εβαζα) και ηθελα να μαθω τι ειναι πιο επικινδυνο.Το audi που ειναι τουρμπισιο η η μπεμπα που ειναι ατμοσφαιρικο αλλα πισωκινητο?Τοσο επικυνδυνο ειναι το Bmw?Αν ειναι να μου δημιουργησει προβλημα και φοβαμαι να το οδηγησω να δω και τιποτα αλλο

Aν ειναι να φοβασαι το 116, παρε seicento!

sakkunen
29-09-07, 12:29
Τι άλλο θα διαβάσουμε??Τα πισωκίνητα είναι επικίνδυνα αν έχει βρέξει?Ανάποδα τιμόνια??
Το παιδί θέλει ενα αμάξι για ν μετακινείται, με το esp προφανώς πάντα on.
Αν βρέχει κ το audi θα βγάλει μούτρα που έχει κ ροπή αρκετή.....

120 άλογα έχει το 116 facelift.

Κάνε ένα test drive στα δυο αυτοκίνητα κ δες ποιο σου κάνει κλικ.[θόρυβος, άνεση....]

mixalhs
29-09-07, 12:32
Επειδη εισαι νεος οδηγος και δεν ξερεις πραγματικα τι θελεις παρε κανα μεταχειρισμενο με λιγα χρηματα να κανεις την δουλεια σου να γλυτωσεις και τα πρωτα ψιλοτρακαρισματακια και οταν αποφασησεις τι πραγματικα σου τεριαζει πας και ακουμπας τα φραγκα σου.27.000 ευρω δεν ειναι λιγα για να παρεις κατι και να μην σαρεσει μετα.

Thronos
29-09-07, 12:34
Επικινδυνος ειναι ο εκαστοτε οδηγος και οχι το αμαξι,φυσικα χρειαζεται περισσοτερος σεβασμος σε ενα πισωκινητο αλλα αν παρεις ενα πισωκινητο οπως μια BMW να ξερεις οτι θα ωριμασεις οδηγικα ποιο γρηγορα απο καποιον αλλον και θα εισαι και ποιο προσεκτικος στην οδηγηση σου.Θα μαθεις ας πουμε πιο γρηγορα με BMW οτι στο βρεγμενο πρεπει να πηγαινεις σαν κοτα :)

Harry_BMW 116i
29-09-07, 12:38
Επειδη εισαι νεος οδηγος και δεν ξερεις πραγματικα τι θελεις παρε κανα μεταχειρισμενο με λιγα χρηματα να κανεις την δουλεια σου να γλυτωσεις και τα πρωτα ψιλοτρακαρισματακια και οταν αποφασησεις τι πραγματικα σου τεριαζει πας και ακουμπας τα φραγκα σου.27.000 ευρω δεν ειναι λιγα για να παρεις κατι και να μην σαρεσει μετα.

Για την ωρα εχω ενα σεατ ιμπιζα για να μετακινουμε και να μαθαινω και απ τον ιανουαριο θα ερθει το καινουργιο αυτοκινητο,οποτε δεν χρειαζτε να παρω μεταχειρησμενο,ασε που δεν θελω μεταχειρησμενο.

konas
29-09-07, 12:41
Να κανεις οπωσδηποτε test drive. Και τα 2 αυτοκινητα που αναφερεις ειναι πολυ καλα.

Αλλα προσωπικα πιστευω οτι η αισθηση που σου δινει η BMW ΔΕΝ συγκρινεται με κανενα αλλο οχημα.
Και λογω ηλικιας (40+) αλλά και λογω εμπειριας (πολλα αυτοκινητα εχουν περασει απο τα χερια μου), αν εισαι λιγο καπως με το θεμα οδηγηση-αυτοκινητο μονο BMW.
Τα υπόλοιπα μου φαινονται ολα ιδια (ενταξει δεν μιλαω για supercars οκ?).

Επαναλαμβανω οπως σου ειπαν κι αλλοι πηγαινε για test drive να δεις πιο σου κανει κλικ.

Thronos
29-09-07, 12:41
Το καλυτερο το ειπε ο mixalhs ,τραβα παρε ενα μεταχειρισμενο σε πρωτη φαση για 2-3 χρονακια να κανεις και τα πρωτα τρακαρισματα που σπανια θα τα γλιτωσεις και μετα στειλτο,οσο για καποιον sakkunen εχω να πω οτι καλα τα λογια και το esp αλλα με το πισωκινητο πρωτα θα σκασεις στο παρκαρισμενο με τον κωλο και μετα θα ενεργοποιηθει, ασε μη λεμε τα ιδια παλι, που βγηκατε ολοι schumacher στο βρεγμενο.

Babis_Compact
29-09-07, 12:52
Ωραίο το Audi, αλλά η Σειρά 1 είναι το μόνο πισωκίνητο στην κατηγορία. Και η πίσω κίνηση είναι καλύτερη, θα ωριμάσεις οδηγικά πιο γρήγορα. Κι εγώ το σκεφτόμουν το Α3 όταν ήταν να διαλέξω αυτοκίνητο, αλλά όταν οδήγησα πρώτη φορά την Compact μου κόλλησα, και οποιαδήποτε σκέψη για άλλο αυτοκίνητο εξαφανίστηκε με την μία από το μυαλό μου. Η αίσθηση της BMW δεν μοιάζει με καμιάς άλλης μάρκας.
Κάνε ένα test drive λοιπόν και τα 2 και θα αποφασίσεις πιστεύω. Και μην φοβάσαι ότι θα είναι επικίνδυνη η πισωκίνητη 116. Έχεις το DSC πάντα ενεργοποιημένο και είσαι μια χαρά.

sakkunen
29-09-07, 13:10
τα πισωκινητα ειναι επικινδυνα γιατι θα πρεπει να εχεις στο νου σου το αναποδο τιμονι και το αμαξι θα σου πεταει κωλο και σε στιγμες που δεν το περιμενεις ιδιως αμα εχει ψιλοβρεξε πριν.ΑΛΛΑ σε αυτα τα κυβικα που επιλεγεις μια BMW δυσκολα θα σου φυγει γιατι δεν εχει τη δυναμηΓιατι πολυ απλα το feeling που εχει το πισωκινητο που ανα πασα στιγμη μπορεις να παιξεις σε καθε στοφουλα(παντα με ασφαλεια) δεν θα το νιωσεις ποτε σε ενα μπροσθιοκινητο

Τελικά να το πάρει το πισωκίνητο ή θα σκοτωθεί?Θα του πετάει κώλο ή όχι?Έχει δύναμη ν πετάξει κώλο ή όχι?Κ αν δεν έχει δύναμη το αμάξι πως εννοείς οτι θα παίζει στις στροφές με τρόπο που το μπροστοκίνητο δε μπορεί να κάνει αφου δεν έχει feelinggggg?



τραβα παρε ενα μεταχειρισμενο σε πρωτη φαση για 2-3 χρονακια να κανεις και τα πρωτα τρακαρισματα που σπανια θα τα γλιτωσεις και μετα στειλτο,οσο για καποιον sakkunen εχω να πω οτι καλα τα λογια και το esp αλλα με το πισωκινητο πρωτα θα σκασεις στο παρκαρισμενο με τον κωλο και μετα θα ενεργοποιηθει, ασε μη λεμε τα ιδια παλι, που βγηκατε ολοι schumacher στο βρεγμενο.

Εδώ μας τα αλλάζεις!Ν πάρει μεταχείρα του λές.

Εγώ δεν αναφέρθηκα ποτέ σε γρήγορη οδήγηση στο βρεγμένο ούτε στο στεγνό.Εσύ τα γραψες.Τη μια έτσι την άλλη γιουβέτσι.

Όταν αποφασίσεις ποιά είναι η άποψη σου επί του θέματος, έλα ν γράψεις κ άλλα υποτιμητικά σχόλια του είδους ''για κάποιον''.

Dim77
29-09-07, 13:11
Για να μην προβληματίζεσαι πάρα πολύ και τα 2 αυτοκίνητα έχουν πλαίσιο που σηκώνει διπλάσια+ ισχύ από αυτή που έχουν οι βασικοί κινητήρες.
Και με τα 2 αν υπερβάλεις ΕΣΥ οδηγικά θα έχεις πρόβλημα και δε θα φταίει ούτε η πίσω κίνηση, ούτε το τούρμπο. Και αυτό ισχύει για κάθε αυτοκίνητο.
Τα άλογα μπορεί να φαίνονται λίγα(στην εποχή μας) όμως αρκούν για να κινήσουν τα αυτοκίνητα αρκετά γρήγορα.
Θα κινείσαι με το DSC ή ESP ανοιχτό συνέχεια(το σύστημα ελέγχου ευστάθειας όπως τα λένε BMW & Audi αντίστοιχα).(Σώζει....αλλά όχι από ΟΛΑ)
Και τα 2 πιστεύω με αντίστοιχο εξοπλισμό θα βγαίνουν στα ίδια χρήσματα.
Η BMW πιστεύω πως είναι καλύτερη και με πολύ πιο ωραία αίσθηση και πολύ πιο νεανική σε εμφάνιση (ιδιαίτερα η 3θυρη έκδοση).
Αν πάρεις την BMW και μετά από καιρό που θα την συνηθίσεις μπείς σε Audi, θα σου φανεί...:thumbsdow (κυρίως η αίσθηση του τιμονιού)

Στο τέλος φυσικά να ξέρεις ότι ΕΣΥ θα ζείς με το αυτοκίνητο και εσύ πρέπει να αποφασίσεις ποιο σου αρέσει περισσότερο.
Να πάς να τα δείς στις αντιπροσωπείες μέσα-έξω (να τα οδηγήσεις αν γίνεται) και να αποφασίσεις.

Dim77
29-09-07, 13:26
Φιλε μου εγω θα σε διαφωτισω!Λοιπον με ενα απλο search(γιατι δεν ασχολουμε με τα audi) που εκανα το audi βγαζει 125 ιππους εναντι της bmw σε 115 αν δεν κανω λαθος.Γενικα σε επιδοσεις απο οτι ειδα το audi πρεπει να ειναι καλυτερο σε σχεση με την BMW.Για να παρεις ποιο πολλους ιππους πρεπει να πας σε ποιο πολλα κυβικα(φιλοσοφια της BMW).Εγω θα σου πω τη γνωμη μου και ας διαφωνησουν καποιοι που ειμαστε σε ενα bmw forum.Στα χρηματα που διαθετεις που πρεπει να ειναι καπου στα 22 χιλιαρικα δεν θα ασχολιομουνα με την BMW γιατι τη σειρα 1 την θεωρω απαραδεκτη σε εμφανιση,μονο αν υπερτερουσε σε επιδοσεις κατα πολυ πραγμα που δεν συμβαινει.Το audi ειναι πολυ ωραιο σε εμφανιση και ιδιως αμα το παρεις και σε λευκο(σιγουρα θα εχετε δει S3 σε λευκο ε?).Σε οτι εχει να κανει με την κινηση σαν νεος οδηγος που εισαι να ξερεις ασχετα με το τι λενε διαφοροι, οτι τα πισωκινητα ειναι επικινδυνα γιατι θα πρεπει να εχεις στο νου σου το αναποδο τιμονι και το αμαξι θα σου πεταει κωλο και σε στιγμες που δεν το περιμενεις ιδιως αμα εχει ψιλοβρεξε πριν.ΑΛΛΑ σε αυτα τα κυβικα που επιλεγεις μια BMW δυσκολα θα σου φυγει γιατι δεν εχει τη δυναμη,το audaki βεβαια θα ειναι μια χαρα στο δρομο ουτε θα σε φοβησει ποτε κατα την διαρκεια της οδηγησης.Και τωρα θα μου πεις γιατι οδηγατε BMW εδω μεσα?Γιατι πολυ απλα το feeling που εχει το πισωκινητο που ανα πασα στιγμη μπορεις να παιξεις σε καθε στοφουλα(παντα με ασφαλεια) δεν θα το νιωσεις ποτε σε ενα μπροσθιοκινητο οπως ενα Audi,επισης αλλη μαρκα η ΒΜW αλλη η Αudi Οποιος οδηγαει μπροσθιοκινητο παει καθε κυριακη και κανει ΚΑΡΤ για να νιωσει αυτο που νιωθουν οι οδηγοι των BMW καθε μερα.Γενικα το οριο των 22 χιλιαδων ευρω ειναι ενα δυσκολο οριο για αγορα αυτοκινητου οταν αρχισεις να σκεφτεσαι και την ΒΜW,εγω λοιπον που βρεθηκα πριν ενα χρονο στη δικη σου θεση απερριψα την Audi γιατι τα μπροσθιοκινητα τα βαζω στον ιδιο κουβα ειτε ειναι toyota ειτε audi,απερριψα και την σειρα 1 που δεν μου αρεσει και χτυπησα ενα καλο μεταχειρισμενο Ε46 coupe μαυρο,αυτο σου προτεινω λοιπον μια BMW ΜΑΥΡΗ Ε46 318 με τα 143 αλογακια για να μπορεσεις να βαλεις και φαρδυτερο λαστιχο πισω(τι κ@υλα!!!) που δεν θατο δεις ποτε σε μπροσθιοκινητο :)Αντε λοιπον τι περιμενεις ακομα??!!!!!!

Το καλυτερο το ειπε ο mixalhs ,τραβα παρε ενα μεταχειρισμενο σε πρωτη φαση για 2-3 χρονακια να κανεις και τα πρωτα τρακαρισματα που σπανια θα τα γλιτωσεις και μετα στειλτο,οσο για καποιον sakkunen εχω να πω οτι καλα τα λογια και το esp αλλα με το πισωκινητο πρωτα θα σκασεις στο παρκαρισμενο με τον κωλο και μετα θα ενεργοποιηθει, ασε μη λεμε τα ιδια παλι, που βγηκατε ολοι schumacher στο βρεγμενο.

ΌΛΑ αυτά που αναφέρεις είναι ένα περίεργο μίγμα. (από τη μιά παίζεις σε κάθε στροφή με ασφάλεια, μια θα πετάει κώλο από μόνο του, το DSC δε προλαβαίνει τίποτα...μα καλά ΠΩΣ οδηγείς?:confused:)

Λες ότι δε σου αρέσει η σειρά 1..και να πάρει...318 Ε46 μτχ που δεν θέλει το παιδί.:friday:
Να βάλει φαρδύτερα λάστιχα κλπ..κλπ.

Επειδή έχεις αναφέρει πόσο ''ατίθαση'' συμπεριφορά έχει το αυτοκίνητο σου στο βρεγμένο, να ξέρεις ότι οι σκληρές αναρτήσεις και οι ΠΟΛΥ μεγάλες ζάντες και ΠΟΛΥ ΦΑΡΔΙΑ λάστιχα έχουν χειρότερη συμπεριφορά (ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ πιο ΑΠΟΤΟΜΗ υδρολίσθηση) σε τέτοιες συνθήκες.:deal:
Αν δοκίμαζες στο ίδιο βρεγμένο με 205-55-16, 225-50-16, 225-45-17 θα έβλεπες ότι στο βρεγμένο γλυστράνε λιγότερο...και πιο προβλέψιμα απο τα 255-35-18!!!

Μην μπερδεύεις τα πράγματα και μην αναφέρεσαι υποτιμητικά σε άλλους εδώ μέσα.

Επικινδυνος ειναι ο εκαστοτε οδηγος και οχι το αμαξι,φυσικα χρειαζεται περισσοτερος σεβασμος σε ενα πισωκινητο αλλα αν παρεις ενα πισωκινητο οπως μια BMW να ξερεις οτι θα ωριμασεις οδηγικα ποιο γρηγορα απο καποιον αλλον και θα εισαι και ποιο προσεκτικος στην οδηγηση σου.Θα μαθεις ας πουμε πιο γρηγορα με BMW οτι στο βρεγμενο πρεπει να πηγαινεις σαν κοτα

Αυτό το σχόλιο είναι πιο σωστό.

Harry_BMW 116i
29-09-07, 13:36
Δηλαδη με το esp θα μπορω να εχω την αισθηση τις πισω κινησης οποτε θελω εγω?Η θα φοβαμαι μην μου γυρισει και με το esp ενεργοποιημενο.Η αληθεια ειναι πως προτιμω την μπεμπα αλλα πρεπει να σκεφτω τα θετικα και τα αρνητικα και των 2 για να επιλεξω.Ξερει κανεις τι παιζει με τους εξοπλισμους?Πηγα στον Αδαμιδη και ουτε αυτος ηξερε καλα καλα.Τι παιζει με την ηλιοροφη(ακουσα οτι ειναι στανταρ στην καινουργια 116) και τι παιζει με τις ξυλινες επενδυσεις,δειχνουν ωρεες στο αμαξι?Ξερετε κανενα σαιτ για να ενημερωθω?Γιατι το επισημο σαιτ ειναι λιγο οτι να ναι

eliashan
29-09-07, 13:52
Ας πω και εγώ τη γνώμη μου που βρισκόμουν στο ίδιο σταυροδρόμι (μεταξύ A3 1.6 FSI και 116i) πριν καταλήξω στην BMW. Καταρχήν να πούμε ότι από τότε έχουν αλλάξει κινητήρες και τα δύο και από τους 115 ίππους που είχαν έχουν ανέβει στους 122 (το μεν Audi με 1.4 TSI, η δε ΒΜW με 1.6 άμεσου ξεκασμού).

Μας μένουν τα θετικά και αρνητικά του καθενός:

- Οι επιδόσεις τους είναι πανομοιότυπες (ελαφρύ προβάσιμα το Audi και με τους παλιούς κινητήρες και τώρα με τους νέους), και η κατανάλωση το ίδιο.
- Το Audi έχει σαφώς περισσότερους χώρους για τους πίσω επιβάτες (η BMW πίσω έχει ίσως τους μικρότερους χώρους στην κατηγορία της για τον 3ο και 4ο επιβάτη, και τον 5ο τον ξεχνάς τελείως). Χώροι μπροστά και πορτμπαγάζ είναι ίδια.
- Το Audi υπερτερεί σε τιμή/εξοπλισμό. Οι εκδόσεις που κοστίζουν ίδια με τις BMW έχουν καλύτερο εξοπλισμό, για να το φτάσεις με BMW θέλεις την επόμενη έκδοση με ~2.000 παραπάνω.
- Στο Audi έχεις δυνατότητα επέκτασης εγγύησης για άλλα δύο χρόνια (2+2) με αμελητέο κόστος. Στην BMW από την άλλη μένεις αναγκαστικά στα 2 χρόνια εργοστασιακής εγγύησης, αλλά από την άλλη μπορείς να προαγοράσεις προγραμματισμένα service για κάποια χρόνια σε χαμηλή τιμή κατά την αγορά.
- Το Audi έχει φορολογικό πλεονέκτημα γιατί είναι 1400άρι (τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια).
- Στην οδηγική απόλαυση η BMW κερδίζει χωρίς συζήτηση ως το μόνο πισωκίνητο στην κατηγορία. Το Audi είναι ένα αδιάφορο προσθιοκίνητο, και επιπλέον έχει τη χειρότερη αίσθηση τιμονιού κατά γενική ομολογία οποιουδήποτε (εδικού ή απλού οδηγού) το έχει οδηγήσει.
- Γενικά σε στήσιμο και το Audi θεωρείται κορυφαίο στην κατηγορία, αλλά η BMW είναι ακόμα ένα κλικ μπροστά (κράτημα, φρένα κλπ).
- Το Audi έχει μάλλον χειρότερη αξιοπιστία (έχουμε και για τον Άσσο παράπονα από κάποιους συναδέλφους στο φόρουμ, αλλά πού να δεις στο Audi Club).
- Επιπλέον μειονέκτημα του Audi είναι το turbo του κινητήρα, που μπορεί να δίνει κανα δευτερόλεπτο λιγότερο στις επιταχύνσεις, αλλά ως turbo είναι εξ ορισμού πιο αναξιόπιστος από έναν ατμοσφαιρικό όπως της BMW. Τα service της VW τρίβουν τα χέρια τους από τα Golf TSI και GT που πωλούνται με τις χιλιάδες. Θα έχεις την υπομονή να συμπεριφέρεσαι στο turbo σου όπως πρέπει; Θα περιμένεις πέντε λεπτά με αναμένη τη μηχανή κάθε πρωί πριν ξεκινήσεις; Θα περιμένεις πέντε λεπτά στο αυτοκίνητο με αναμένη τη μηχανή πριν το σβήσεις και κατέβεις για καφέ; Ή θα νομίζεις ότι έχει έναν "φυσιολογικό" κινητήρα και θα το ξεσκίσεις; Κατ'εμέ, ο κινητήρας που βάλανε στο Audi είναι μ@λ@κί@ γιατί σε φορτώνει όλα τα κακά του turbo για μόλις 6-7 άλογα (115-116 είχε το FSI), που άνετα έβγαιναν και χωρίς turbo όπως απέδειξε η BMW. Να φορτωθείς το turbo των Golf για 140/170 άλογα να πω ναι, γιατί χωρίς turbo δεν θα μπορούσες να τα έχεις, και να συμβιβαστείς με τα αρνητικά. Για 122 άλογα ποιο το κίνητρο να το κάνεις;
- Η ποιότητα κατασκευής και στα δύο θεωρείται άψογη, με το Audi να έχει καλύτερα υλικά (αν και στους νέους Άσσους η BMW τα διόρθωσε και αυτή), και την BMW την απολύτως καλύτερη συναρμολόγηση, όπως και οι μεγαλύτερες αδερφές της.
- Ως κύρος, και η Audi διαθέτει, αλλά η BMW διαθέτει περισσότερο χαχα. Ο Άσσος είναι ένα αυτοκίνητο ξεχωριστό, και με τα περισσότερα μέρη του από τις ανώτερες 3άρες. Το A3 είναι πιο συνηθισμένος, με τα περισσότερα μέρη του από "κατώτερα" αυτοκίνητα του group ("ακριβό Golf").
- Η BMW μόλις ανανεώθηκε, έρχεται σε Coupe και ίσως και σε Cabrio του χρόνου, και θα παραμείνει ως έχει μέχρι το 2012 περίπου, οπότε θα οδηγείς νέο αυτοκίνητο για πολλά χρόνια ακόμα. Αντιθέτως, το Α3 θα αντικατασταθεί μέσα στο 2008. Για λίγους μήνες θα είναι νέο, και μετά θα βλέπεις τα πραγματικά νέα και θα λυπάσαι τα 27 χιλιάρικα.

Τέλος, η πισωκίνηση όντως χρειάζεται περισσότερη προσοχή και ενεργή συμμετοχή από τον οδηγό (και μην νομίζετε ότι με 115 και 122 άλογα δεν πετάει κώλους - για την πλάκα πετάει αν μπεις σε βρεγμένο με φόρα), αλλά αν οδηγείς πολιτισμένα δεν είναι πρόβλημα, και προσφέρει μεγαλύτερη απόλαυση στην οδήγηση από οποιδήποτε παρόμοιο προσθιοκίνητο.

Συμπερασματικά, θεωρώ μεγαλύτερο μειονέκτημα της BMW τους χώρους πίσω επιβατών. Επειδή προσωπικά δεν με ενδιέφεραν, προτίμησα τον Άσσο που ως αυτοκίνητο (όχι μεταφορικό μέσο) είναι το οδηγικώς καλύτερο που μπορείς να αγοράσεις καινούργιο σε αυτά τα λεφτά (και τα 2.000 έξτρα που ζητάει για να το φέρεις σε παρόμοιο επίπεδο εξοπλισμού με το Audi είναι δικαιλογημένα και από το όνομα BMW και από την πίσω κίνηση). Και η σύγκριση ήταν με το FSI που ήταν και πιο γρήγορο και ποιο οικονομικό από την 116i/115hp. Τώρα που το A3 είναι turbo θα διάλεγα ακόμα πιο εύκολα την BMW. Αλλιώς θα αγόραζα Golf GT με τρελές επιδόσεις και λιγότερα χρήματα ;)

eliashan
29-09-07, 13:59
Δηλαδη με το esp θα μπορω να εχω την αισθηση τις πισω κινησης οποτε θελω εγω?Η θα φοβαμαι μην μου γυρισει και με το esp ενεργοποιημενο.Η αληθεια ειναι πως προτιμω την μπεμπα αλλα πρεπει να σκεφτω τα θετικα και τα αρνητικα και των 2 για να επιλεξω.Ξερει κανεις τι παιζει με τους εξοπλισμους?Πηγα στον Αδαμιδη και ουτε αυτος ηξερε καλα καλα.Τι παιζει με την ηλιοροφη(ακουσα οτι ειναι στανταρ στην καινουργια 116) και τι παιζει με τις ξυλινες επενδυσεις,δειχνουν ωρεες στο αμαξι?Ξερετε κανενα σαιτ για να ενημερωθω?Γιατι το επισημο σαιτ ειναι λιγο οτι να ναι

Διάβασε το μήνυμά μου παραπάνω, μπορείς να την κάνεις να γυρίσει αν θέλεις, και μπορεί και καμία φορά που θα οδηγείς στην τσίτα σε βρεγμένη στροφή να γυρίσει και μόνη της, αλλά αν δεν μιλάμε για εγκληματική οδήγηση το DSC θα την επαναφέρει. Και φυσικά με κλειστό θα χαίρεσαι να παίζεις, σε ελεγχόμενο χώρο πάντα και όχι να θερίζεις στάσεις λεωφορείων :drive2:.

Για την ηλιοροφή το θεωρώ πιο απίθανο από απίθανο να είναι στάνταρ. Υπολόγισέ την ένα στρογγυλό χιλιαρικάκι έξτρα. Για θέματα εξοπλισμού πάντως κακώς ρωτάς εμάς. Όλες οι αντιπροσωπείες έχουν τη λίστα εξοπλισμού ανά μοντέλο (Lifestyle, Exclusive κλπ) που περιλαμβάνει αναλυτικότατα σε 4 σελίδες τι έχει το κάθε επίπεδο, και μία ακόμα σελίδα με τις τιμές των έξτρα. Πώς αλλιώς πουλάνε στους πελάτες;;;

Harry_BMW 116i
29-09-07, 14:09
Λες πως απο εξοπλισμο ειναι πισω η μπεμπα.Δηλαδη τι λειπει τοσο πολυ που πρεπει να δωδω 2000 εξτρα για να το παρω?Μιλαμε για το audi το ambiente και την bmw lifestyle μαλλον αν δεν αλλαξουν οι εκδοσεις τωρα που ανανεωνεται η μπεμπα.Ξερεις αν θα ειναι καλυτερα εξοπλισμενες οι καινουργιες 116 3θυρες που θα βγουν?Ξερεις τιποτα για την ηλιοροφη?Η αντιπροσωπια μου εδωσε να καταλαβα πως στην καινουργια 116 lifestyle θα εχει στανταρ ηλιοροφη.Επισης τα στοιχεια που λες για τον εξοπλισμο τα λες για το παλιο μοντελο ε?Γιατι απ οτι καταλαβα η 116 που βγαινει απ τον οκτωβριο θα εχει επιπλεον πραγματα στη βασικη της εκδοση

mixalhs
29-09-07, 14:15
Ναι θα εχει επιπλεον πραγματα στην βασικη της εκδοση αλλα μην περιμενεις να στα βαλουν ολα.Εχω ακουσει και εγω για την στανταρ ηλιοροφη αλλα ποτε δεν ξερεις.
Αν θες να παρεις ενα αμαξι και να αραξεις παρε το Bmw .Αν ειναι σε 3-4 μηνες να σε πιασει το μικροβιο του γκαζιου καλυτερα να παρεις το Audi που θα μπορεις να παρεις ευκολα PS.

MaSt0RaS
29-09-07, 14:27
Σορρυ που βγαινω εκτος των επιλογων σου αλλα δινει που τα δινεις γιατι να κανεισ αυτο το λαθος....

Για εμενα πιστευω οτι και στισ 2 εταιριες τα μικρα αυτα αμαξια εχουν πολλα προβληματα... Ψαξε και εδς και στο audi forum και θα δεις ποσα προβληματα βγαζουν αυτατα μοντελα....

Εγς στην θεση σου θα εβαζα λιγα χρηματα και θα επερνε ενα μινι COOPER S η ενα GOlf Gti...
Απο τα 2 αυτα εννοειται COoper to opoio einai kai BMW

eliashan
29-09-07, 14:27
Τα πακέτα εξοπλισμού άλλαξαν την άνοιξη με την παρουσίαση της τρίθυρης και της πεντάπορτης facelift, δεν νομίζω να αλλάξουν πάλι. Τότε δημιουργήθηκε το Lifestyle, που αντικατέστησε το Sport προσθέτοντας κάποια έξτρα χωρίς ιδιαίτερη επιβάρυνση στην τιμή, δεδομένου ότι ήταν και νέο μοντέλο. Συγκρίνοντας τότε BMW Sport με την σπορ έκδοση του A3 (Ambition αν θυμάμαι καλά) είχαν ίδιο κόστος, αλλά πχ το Audi είχε διζωνικό κλιματισμό ενώ η BMW είχε απλό aircondition και ήθελε... 1800€ για διζωνικό, οπότε μάνι μάνι να η διαφορά (και δεν ήταν μόνο αυτό, ήταν και τα πίσω ηλεκτικά παράθυρα που προ-Lifestyle ήταν έξτρα στην 5θυρη, και διάφορες άλλες μικρολεπτομέρειες όπως ποτηροθήκες κλπ). Επίσης το Audi είχε 17άρες ζάντες και σπορ ανάρτηση στα ίδια χρήματα που η BMW δεν είχε, και σε ανάγκαζε να ανέβεις στην Dymamic (+2.000).

Αλλά αυτά είναι πράγματα που παίζουν και αλλάζουν συνεχώς, μόνο οι αντιπροσωπείες ξέρουν να σου πουν με ακρίβεια, εμείς δεν είμαστε έμποροι. Αν δεν ξέρουν και αυτοί, υπομονή μέχρι να ξέρουν.

Και ως γενική συμβουλή, ο εξοπλισμός δεν μπορεί να είναι τόσο σοβαρό κριτήριο επιλογής αυτοκινήτου. Είναι χίλιες φορές προτιμότερο ένα καλύτερο αυτοκίνητο και ας κοστίσει πχ λίγο έξτρα για να φτάσει στο επίπεδο εξοπλισμού που θέλουμε, ή ένα καλύτερο αυτοκίνητο με κάποιους συμβιβασμούς στον εξοπλισμό αν δεν μπορούμε να ανέβουμε άλλο, παρά ένα χειρότερο αυτοκίνητο με full extra. Μην ξεχνάμε ότι τα αγοράζουμε για να τα οδηγούμε με χαρά και με ασφάλεια, όχι για να κάνουμε jacuzzi μέσα.

eliashan
29-09-07, 14:33
Σορρυ που βγαινω εκτος των επιλογων σου αλλα δινει που τα δινεις γιατι να κανεισ αυτο το λαθος....

Για εμενα πιστευω οτι και στισ 2 εταιριες τα μικρα αυτα αμαξια εχουν πολλα προβληματα... Ψαξε και εδς και στο audi forum και θα δεις ποσα προβληματα βγαζουν αυτατα μοντελα....

Εγς στην θεση σου θα εβαζα λιγα χρηματα και θα επερνε ενα μινι COOPER S η ενα GOlf Gti...
Απο τα 2 αυτα εννοειται COoper to opoio einai kai BMW

Ας μην αρχίσουμε να προτείνουμε το ένα και το άλλο, αφού ο Χάρης δεν θέλει ούτε μεταχειρισμένο, ούτε άλλες επιλογές.

Το Golf το είπα και εγώ αν είναι για VAG group, αλλά δεν πληροί το κριτήριο της κυρίλας, το δε Mini Cooper σιγά την BMW και επίσης φημισμένο για μεγάλη αναξιοπιστία και μη ικανοποιητική ποιότητα υλικών και κατασκευής (ούτε καν Golf, όχι Audi και BMW). Και επίσης και τα δύο turbo άρα εξ ορισμού λιγότερο αξιόπιστα σε θέματα κινητήρα.

Ανάμεσα στα δύο που σκέφτεται, και αφού δεν βλέπω να τον ενδιαφέρει οδηγικά το όχημα, πιο all-around επιλογή είναι το Audi. Αλλά ίσως του αλλάξει άποψη η ηλικία του μοντέλου ;)

konas
29-09-07, 14:39
Χαρη αφου αποφασισεις για το αυτοκινητο μετα να γυρισεις τις αντιπροσωπειες γιατι πολλες κανουν προσφορες σε εξοπλισμο. Εγω πχ με τα ιδια λεφτα που πουλουσε ο Χ το Ζ4 2000 εβρισκα στον Ψ το ιδιο με +δερματινο σαλονι +μεταλλικο χρωμα +ζαντες +τιμονι πολλαπλων λειτουργιων (επαναλαμβανω ΜΕ Τα Ιδια Χρηματα). Αυτο ειναι γεγονός αλλά ονοματα δεν αναφερω για ευνοητους λογους. (Αντιπροσωπειες Αθηνας).

Από εδω δεν μπορεις να τα λυσεις ολα οσα θες. Πηγαινε μια βολτα, ρωτα τιμες και εξοπλισμους, ψαξτο καλα.

silent
29-09-07, 14:43
RX-8 Renesis σε nordic green :banhim:

Harry_BMW 116i
29-09-07, 14:48
Συμφωνω σε αυτο που λες για τον εξοπλισμο αλλα αν ειναι να δωσω 27000 και να του λειπουν πολλα απο μεσα...Απλα δεν ξερω αυατα που λειπουν κατα ποσο ειναι σημαντικα.Πχ θεωρω το clima κατι σημαντικο οπως cruise control,την υποβοηθηση στο τιμονι.Ακομα διαβασα κατι που μου αρεσε αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα το εχει η 116 απο μαμα.Μια οθονη ειναι που σου λεει ποια ταχυτητα πρεπει να εχεις για να εχεις την μικροτερη καταναλωση.Ξερει κανεις να μου πει πως δουλευει η καρτα για να παρει μπρος το αμαξι?Υπαρχει φοβος να χαθει?Μπορει να προσαρμοστει σε μπρελοκ κλειδιων?Μηπως κινδυνευει να σπασει οπως σπανε πχ οι καρτες για τα ΑΤΜ και οι πιστωτικες?Αυτο το ανοιγμα μονο με την αφη της χειρολαβης και το κλειδωμα με τον ιδιο τροπο δεν ειναι λιγο επικυνδυνα στο θεμα κλοπης η στο θεμα βλαβης?Δηλαδη πχ τελειωνει η μπαταρια του αυτοκινητου γιατι ξεχασες τα αλαρμ ανοιχτα,πως ανοιγεις ο αυτοκινητο αφου ανοιγει ηλεκτρονικα με την αφη?

Thronos
29-09-07, 14:52
Φιλε Harry_BMW 116i ασχετα τι λενε μερικοι η BMW θα ειναι πιο δυσκολη στο βρεγμενο να το ξερεις γιατι κοντρα στους νομους της φυσης δεν μπορει να παει κανει.Μην ακους για DSG ESP και πιπες δεν θα σε σωσει τιποτα αμα σου φυγει.Το μονο ηλεκτρονικο συστημα που αξιζει ειναι το ABS.Ολα ενεργοποιουνται αφοτου σου φυγει 1-2 μετρα και αν δεν μπορεσεις να το επαναφερεις σωστα γιατι θα εχεις κανει τη μαλακια εσυ και οχι το αμαξι δεν ξερω και εγω που θα βρεθεις.Το προσθιοκινητο τραβα το αμαξι μπροστα και δεν το αφηνει να φυγει απο την πορεια του γιατι και αν φυγει μαζευεται αυτοματως απο την μποστινη κινηση αυτα δεν τα λεω εγω τα λενε ολοι οι επαγγελματιες οδηγοι.Μεσα απο την οδηγηση πισωκινητου θα γινεις ποιο ωριμος οδηγικα και θα προσεχεις ποιο πολυ το αυτοκινητο σου και τους αλλους.Απο εκει και περα παρε οποιο γουσταρεις εμφανισιακα και σου προσφερει και περισοτερα εξτρα στα ιδια χρηματα.Παντως οι ατμοσφαιρικοι κινητηρες ειναι ποιο αξιοπιστοι.Τελος.

christosroma
29-09-07, 15:29
Αν θες άκου κι εμένα που πηρα το 118 δίπορτο πριν 2 μήνες..

Τα αμάξια είναι ισάξια ποιοτικά αλλά μέχρι εκεί...

Η μπέμπα οδηγικά είναι από άλλο πλανήτη..

Αν απλά θέλεις να μετακινείσαι με ασφάλεια και στυλ, πάρε Α3 που είναι και φθηνότερο..

Ένα test drive θα σε πείσει

Harry_BMW 116i
29-09-07, 15:43
Τα χρηματα ειναι τα ιδια και για τα 2 αυτοκινητα.Ειχα καταλειξει στο Α3 μεχρι που ειδα οτι του αλλαζουν τον κινητηρα και απο 1.6 ατμοσφαιρικο fsi το κανουν turbo 1.4.Δεν μου αρεσε καθολου αυτο.Απ την αλλη η bmw η 5θυρη δεν μου αρεζε αλλα απ τα μεσα οκτωβριου βγαινει η 116 σε 3θυρη η οποια μου αρεσει παρα πολυ εμφανισιακα.Το διλλημα ειναι τεραστιο δυστυχως

christosroma
29-09-07, 15:49
Α3 έχει γεμίσει η Αθήνα...116 3θυρη ούτε για δείγμα..
Με το τουρμπάκι θα χάσεις πολύ και σε μεταπώληση να έχεις υπόψη..
Σκέψου εγώ προτίμησα 118 με 143 άλογα από το Α3 1,8Τ με 160 άλογα..και είμαι ευτυχής!!!

Harry_BMW 116i
29-09-07, 16:06
Για να καταλαβετε καλυτερα και το προφιλ του υποψηφιου αγοραστη (αυτος ειμαι εγω :P ) και να μου προτεινετε την καλυτερη επιλογη: δεν με ενδιαφερει τοσο το γκαζι για πρωτο αυτοκινητο.Θελω πανω απ ολα πολυ μεγαλη ασφαλεια και οσο πιο κυριλα γινεται (γιαυτο επιλεγω audi και μπεμπα σαν τις 2 επιλογες μου).Οποιο και να παρω θα βαλω δερματινα και ξυλινη επενδυση(το audi εχει απο μαμα στην ambiente εκδοση).Το τουρμπο ομολογω πως με ψιλοχαλαει για αρχη,σιγουρα επηρεαζει και την μεταπωληση του η οποια ειναι σημαντικη(το επομενο μου θα ηθελα να ειναι bmw 5αρα και σιγουρα οταν και αν ερθει αυτη η περιοδος θα ευχομαι να εχω καλη μεταπωληση :P).Ηθελα να ρωτησω τι ειναι πιο επικυνδυνο για ενα νεο οδηγο,το τουρμπο η η πισω κινηση?Οπως καταλαβαινετε επειδη τα χρηματα δεν τα δινω εγω ο πατερας μου θελει να μαθει τα παντα για το πιο ειναι το πιο ασφαλη (μια χαρα του ειχε κατσει το Α3 με τον fsi κινητηρα,τωρα αλλαγη σχεδιων και δημιουργια νεων)

sotirisl
29-09-07, 16:23
κάνε test drive και τα δύο

giannis@118
29-09-07, 16:31
Θα σου πω και εγω με τη σειρα μου τη γνωμη μου!!!!!
Καλυτερα να παρεις ασσο!!!!!
Αυτα με τις τουρμπινες που ειναι η μοδα της εποχης δεν μου αρεσει καθολου!!!!
Το τουρμπο ειναι πολυ ζημιαρικο!!!! Το golf 1.4 170ps μολις κανει 50000χλμ σπαει η τουρμπινα και το χταποδι!!! Εξακριβομενο!!!!!
Εχει γεμισει ο κοσμος τουρμπακια!!!! new twingo, clio,punto, bravo, golf, polo,focus,astra, corsa, fiesta και πολλα αλα!!!!ελεος πια!!!!
Οσο για το αν ειναι επιδυνδηνο που ειναι πισωκουνα και εισαι νεος οδηγος!!!!!
Ειναι θεμα συνιθειας!!!! Μετα θα σου φενεται παραξενο αν οδηγησεις μπροστα κινηση!!!!
Και απο θεμα συμπεριφορας!!!! δεν βγαινει απο τον δρομο!!!! εκτος αν το βγαλεις εσυ!!!!!
Ελπιζω να βοηθησα!!!! περιμενω να μαθω την επιλογη σου!!!!

manosm3
29-09-07, 16:32
To παιδι φοβαται να οδηγησει 116 και του λετε να παρει golf gti & mini cooper S???

giannis@118
29-09-07, 16:38
Απλα του λεμαι οτι εχει γεμισει ο κασμοες τουρμπο-σκοτωστρες!!!!

n3xuz
29-09-07, 16:41
Λιγα πραγματα και καλα....

Η τιμη ειναι ιδια....
Η ποιοτητα ειναι ιδια....
Απο εμφανιση απ'οτι καταλαβα σ'αρεσουν και τα δυο....
Η αισθηση στην οδηγηση της BMW ειναι οντως απο αλλο πλανητη οπως καποιος ανεφερε....
Δεν σε αφορα το γκαζι, μετατροπες κλπ κλπ.....
Απο ομορφια ειναι πιο ομορφο το Α3....
Αξιοπιστια....και τα 2 γερμανικα ΕΓΓΥΗΣΗ!!!!

Αποψη μου να παρεις το αυτοκινητο που σου κανει το κλικ....συμφωνω με τον συναδελφο kona....;) Παντως ειλικρινα ενα Test Drive και στα δυο θα σου λυσει πολλα ερωτηματα!!

Για μεταχειρισμενο ειμαι μαζι σου.....μην κανεις την κινηση...εξαλλου περασες απο αυτην την φαση σωστα? seat ibiza?

λαβε ολες τις γνωμες, κανε τα test drive σκεψου το μονος σου...και κανε την τελικη επιλογη σου!

για μενα να ξερεις το BMW ειναι +1 σε σχεση με το Audi....αυτη ομως ειναι δικη μου γνωμη...
Τα 27.000 ειναι δικα σου....καντα οτι θες!!!!!!!

Παντως και με τα δυο αμαξια δεν πιστευω να μεινεις δυσαρεστημενος....

(το ΜΙΝΙ γιατι απποριφθηκε?? αν θες απαντας φυσικα....)

jay
29-09-07, 16:44
Για να καταλαβετε καλυτερα και το προφιλ του υποψηφιου αγοραστη (αυτος ειμαι εγω :P ) και να μου προτεινετε την καλυτερη επιλογη: δεν με ενδιαφερει τοσο το γκαζι για πρωτο αυτοκινητο.Θελω πανω απ ολα πολυ μεγαλη ασφαλεια και οσο πιο κυριλα γινεται (γιαυτο επιλεγω audi και μπεμπα σαν τις 2 επιλογες μου).Οποιο και να παρω θα βαλω δερματινα και ξυλινη επενδυση(το audi εχει απο μαμα στην ambiente εκδοση).Το τουρμπο ομολογω πως με ψιλοχαλαει για αρχη,σιγουρα επηρεαζει και την μεταπωληση του η οποια ειναι σημαντικη(το επομενο μου θα ηθελα να ειναι bmw 5αρα και
σιγουρα οταν και αν ερθει αυτη η περιοδος θα ευχομαι να εχω καλη μεταπωληση :P).Ηθελα να ρωτησω τι ειναι πιο επικυνδυνο για ενα νεο οδηγο,το τουρμπο η η πισω κινηση?Οπως καταλαβαινετε επειδη τα χρηματα δεν τα δινω εγω ο πατερας μου θελει να μαθει τα παντα για το πιο ειναι το πιο ασφαλη (μια χαρα του ειχε κατσει το Α3 με τον fsi κινητηρα,τωρα αλλαγη σχεδιων και δημιουργια νεων)

Άκου κι εμένα που βρισκόμουν σε παρόμοιο δίλλημα πριν μισό περίπου χρόνο και κατέληξα στο το Α3 1.8TFSI. Στα συγκριτικά, όλα τα περιοδικά που πήρα, έβγαζαν το Α3 καλύτερο απ'την 120 την τρίθυρη. Και θα σου πώ το γιατί.

Γιατί το audi είναι πιο ολοκληρωμένο αυτοκίνητο με πολύ καλύτερη τιμή (είχαν γύρω στις 5000 ευρώ διαφορά). Σε ό,τι δοκιμές έχω διαβάσει το audi βγαίνει καλύτερο σε όλες τις εκδόσεις του (από 1.6FSI, μέχρι S3) από τον αντίστοιχο άσσο και φαντάζομαι πως το ίδιο θα ισχύει και γι αυτά τα 2 που αναφέρεσαι. Η σειρά 1, υπερτερεί μόνο στο τιμόνι και στην αίσθηση γενικότερα, ενώ το A3 παίρνει κεφάλι σε χώρους, κινητήρα, ποιότητα και φυσικά σχέση τιμής απόδοσης. Τα έχω οδηγήσει και τα 2 στα 1.600 κυβικά.

Θεωρώ το 1,4Τ πολύ σωστή κίνηση εκ μέρους της audi. Ο ανταγωνισμός δεν έχει κάτι καλύτερο να προσφέρει (μιλάω για τα 1600άρια). Θα κάνεις πιο άνετο ταξίδι, θα έχεις περισσότερη ενεργητική ασφάλεια λόγω ροπής και ρεπρίζ, καλύτερες επιδόσεις (0-100: 9,6) , κατανάλωση ίδια με το 1600 και χαμηλότερα πάγια έξοδα. Η τιμή του Α3 θα κυμαίνεται νομίζω γύρω στα 22000 και με 27 που λες, σίγουρα θα το γεμίζεις καλούδια. Καλύτερη επιλογή θεωρώ την έκδοση ambition με τις 17ρες τα bucket και άλλα , που αν θές της βάζεις ξύλο με 300 ευρώ.:nod:

Τέλος, το Α3 θα αντικατασταθεί το 2009 και δεν ξέρω πότε θα έρθει στην Ελλάδα. Θα βγεί και σε κάμπριο μέσα στο 2008. Το λέω για να μην προβληματίζεσαι με το θέμα παλαιότητας του μοντέλου.

Harry_BMW 116i
29-09-07, 16:49
To παιδι φοβαται να οδηγησει 116 και του λετε να παρει golf gti & mini cooper S???


Ναι ισως το οτι ειμαι πιο ωριμος απ τα παιδακια της ηλικιας μου με κανει να το σκεφτομαι πιο ωριμα και να λεω πως σαν πρωτο αυτοκινητο δεν ειναι και οτι καλυτερο ενα τουρμπο αυτοκινητο,εγω προσωπικα θα το φοβαμαι και δεν ντρεπομαι να το πω(αν και το Α3 δεν εχει και τοσα αλογα).Τα παιδια της ηλικιας που θα παρουν το πρωτο τους αμαξι και τους ακουτε να μιλανε για tsi,opc,gt,cooper s κτλ ειναι ατομα εξω απ τα πραγματα που δεν υπαρχει περιπτωση να παρουν καποιο τοσο ακριβο αυτοκινητο και γιαυτο συζητουν γιαυτα.Οταν ερθει η ωρα ομως να παρουν καποιο αυτοκινητο σχεδον κανεις δεν θαπαρει αυτα που κοιτουσε,ειτε λογω χρηματων ειτε λογω ασφαλειας.Και γω πρν φτασω στο σημειο να παρω αμαξι κοιτουσα το S3,το maζda rx8 κτλ αλλα τωρα που εφτασε η ωρα βλεπω ουσιαστικα τι μπορω να παρω και τι οχι.Μαλλον στο bmw θα καταλειξω παντως.Στο audi προτιιμω τους χωρους,το ταμπλο μπροστα που ειναι πολυ πιο ποιοτικο και κυριλατο απ τη μπεμπα(ειδικα η ambiente εκδοση ειναι χλιδα.Στην μπεμπα προτιμω την σχεδιαση της (παντα για την 3θυρη μιλαω),η ασφαλεια και το κυρος της και το οτι οπως και να το κανουμε εχει ενα σημα μπροστα που υ μετραει) και στα 2 με χαλαει ο κινητηρας τους.Απ την σκεφτομαι ποσο επικυνδυνη ειναι η πισω κινηση για πρωτο αμαξι και απ την αλλη θελω ατμοσφαιρικο κινητηρα για μεγαλυτερη εργονομια και διαρκεια ζωης του κινητηρα,λιγοτερα προβληματα και αξια μεταπωλησης.

σε πιο χρωμα σας αρεσει περισσοτερο το bmw?(εκτος του μαυρου γιατι δεν θελω καθε μερα να ειμαι σε πλυντηρια) sorry για το μεγαλο Post

Chris316
29-09-07, 16:57
Τυχαία επιλέγω άσπρο χεχε

giannis@118
29-09-07, 17:00
ΣΩΣΤΗ επιλογη!!!!
αν φοβασε την πισω κινηση μην απενεργοποιησεις ποτε τα ηλεκτονικα!!!!
Οσο για χρωμα δες το δικο μου!!!!! Λερωνει!!!! ΟΧΙ ομως οσο το μαυρο!!!!

oldcarskickass
29-09-07, 17:03
Opel Corsa Opc. My my m my my sharona................

MaSt0RaS
29-09-07, 17:09
Το Golf το είπα και εγώ αν είναι για VAG group, αλλά δεν πληροί το κριτήριο της κυρίλας, το δε Mini Cooper σιγά την BMW και επίσης φημισμένο για μεγάλη αναξιοπιστία και μη ικανοποιητική ποιότητα υλικών και κατασκευής (ούτε καν Golf, όχι Audi και BMW). Και επίσης και τα δύο turbo άρα εξ ορισμού λιγότερο αξιόπιστα σε θέματα κινητήρα.

=;)

Aυτο δεν το εχω ξαναακουσει ποτε.... Το εχουν το αμαξι 3 φιλου και ενας εχει το απλο το κουπερ και ιεναι αψογα και απροβλημματιστα...

Παντως συνεχιζω να λεω οτι πολυ καλη επιλογη που ειναι οτι πιο κυριλε πιστευω στα χρηματα του και πολυ ασφαλεσ (ξερεται καποιοι λενε σαν καρτ και καλα λογω μεταξονιου) και βεβαια παρε το Μινι Cooper 1.6 και με πολλα πολλα εξτρα και εισαι κομπλε....

Σκεψου το μην κολασ σε 2 μονο μοντελα...Πιστευω οτι ειναι οτι ακριβως θελεις...

Harry_BMW 116i
29-09-07, 17:20
Στο μινι κουπερ μ'αρεσει πολυ εξωτερικα αλλα οχι εσωτερικα.Μου φαινετε πολυ μικρο οχημα για να δικαιολογησει τα 27000.Και απο χωρους πρεπει να ειναι παρα πολυ μικρο.Ειχα κανει μια λιστα με 10 αυτοκινητα περιπου ωσπου να καταλειξω σε αυτα τα 2.Τα εβαλα σε σειρα γουστου δικου μου και τιμης.Οι 2 πρωτες επιλογες ηταν το Α3 και η μπεμπα,με χαρα ανακαλυψα πως οποιο απ τα 2 θελω μπορω να το εχω (αρκει να πειστει και ο πατερας μου για την ασφαλεια τους).Τα χρηματα δεν ειναι προβλημα,πανω απ ολα η ασφαλεια.Αν υπηρχε honda civic 1.6 ισως να ηταν η επιλογη μου καθως θεωρω πως εχει τους καλυτερους κινητηρες αλλα θεωρω το 1.4 πολυ πολυ αργο και το 1.8 πολλα κυβικα για πρωτο αμαξι και πολλα τα εξοδα συντηρησεις.Αυτο που θελω πιο πολυ να μαθω ειναι αν με ολα τα ηλεκτρικα ειναι δυνατον η bmw να παρει εναν ουδετερο χαρακτηρα τον πρωτο καιρο και λιγο λιγο να βλεπω τις χαρες τις πισω κινησης.

Thronos
29-09-07, 17:20
Λοιπον φιλε Harry_BMW 116i τραβα παρε την BMW. 1.Κυκλοφορουν πολλα Α3 και θα εχεις ενα ακομα 2.ΒMW τριθυρη δεν εχω δει 3.Ο ατμοσφαιρικος κινητηρας ειναι ποιο αξιοπιστος απο τα τουρμπο και σιγα τη διαφορα στους ιππους 4.Αλλο να λες οτι εχεις BMW και αλλο να λες οτι εχεις Audi 5.Εχει πισω κινηση που θα μπορεις να κανεις και το παιχνιδι σου αμα θες 6.Παρτην σε λευκο με ηλιοροφη, ασε τα ξυλα μεσα δεν πανε σε σπορ αμαξι ,βαλτου bucket καθισματα και 17αρες ζαντες.Αντε ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ!!!!!! :) ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΒΡΕΓΜΕΝΟ!!

Harry_BMW 116i
29-09-07, 17:28
Κανεις δεν ξερει αν βγαζει σε στανταρ την ηλιοροφη η bmw?Κατι τετοιο ακουσα και σε ολες τις φωτο την εχουν με ηλιοροφη.Το ασπρο χρωμα ειναι το χρωμα που θελω και γω φιλε μου αλλα σκεφτομαι και πιο θα λερωνετε λιγοτερο.Με 27000 δεν ξερω αν θα περισεψουν χρηματα για ζαντες.Θελω γυρω στα 27000 να βγει συνολικα.Audi και bmw εχουν πανω κατω ιδιες τιμες σε ανταλακτικα και ιδια καταναλωση?

giannis@118
29-09-07, 17:34
πολυ φτινοτερη η bmw!!!!
η ηλιοροφη ειναι εξτρα!!!
το ασπρο κατ'εμε δεν ειναι καθολου εντιπωσιακο αλλα δεν θα το πληνεις ποτε!!!!

MaSt0RaS
29-09-07, 17:36
Κανεις δεν ξερει αν βγαζει σε στανταρ την ηλιοροφη η bmw?Κατι τετοιο ακουσα και σε ολες τις φωτο την εχουν με ηλιοροφη.Το ασπρο χρωμα ειναι το χρωμα που θελω και γω φιλε μου αλλα σκεφτομαι και πιο θα λερωνετε λιγοτερο.Με 27000 δεν ξερω αν θα περισεψουν χρηματα για ζαντες.Θελω γυρω στα 27000 να βγει συνολικα.Audi και bmw εχουν πανω κατω ιδιες τιμες σε ανταλακτικα και ιδια καταναλωση?

Η ηλιοροφη ειναι στανδαρ extra... Παρε και 2 φωτος τοθ αυτοκινητου σου..


Αν θελεισ πηγαινε στο www.BMW.co.uk και φιαξε οπως θεσ το αυτοκινητο σου...
Μονο προσεξε οι τιμες ειναι σε λιρες... μην μπερδευτεισ...

Αυτο στις φωτο ειναι με ΜLook

giannis@118
29-09-07, 17:39
τουμπανο ειναι!!!!

silent
29-09-07, 17:57
Είναι καθαρά θέμα αναγκών και επιλογής.
Σίγουρα το πρώτο είναι η αξιοπιστία. Με τις επιλογές που προτείνεις (ειδικά τη σειρά 1) πρέπει να σιγουρευτείς οτι δεν θα χρειαστεί να ασχοληθείς με μικροπροβλήματα έστω κι αν τα καλύπτει η εγγύηση.
Το δεύτερο είναι η οδηγική απόλαυση. Αν πάρεις μπροσθιοκίνητο έχει καλώς. Αν στο μέλλον νιώσεις την ανάγκη να ευχαριστηθείς τη πισωκίνηση η 116 δεν θα σε καλύψει.
Καθαρά προσωπική μου γνώμη για ένα άτομο 20 ετών είναι οτι 27.000 Ε θα έδινα μόνο για 192 άλογα απο 1300 κυβικά, και μάλιστα με καλή αξιοπιστία. Είναι στα ίδια λεφτά αλλα για άλλη χρήση. Σε αυτά τα χρήματα δύσκολα βρίσκεις απολαυστικό πισωκίνητο. Αναγνωρίζω βεβαια το γεγονός οτι υστερεί σε prestige, σχεδιαστική φινέτσα και δεν είναι διακριτικό. Άν πάρεις 116 μετά απο λίγο καιρό που θα την έχεις μάθει πιθανότατα (στατιστικά το μικρόβιο δεν το γλιτώνουν πολλοί) τα πράγματα θα πάρουν περίεργη τροπή.
Θα αναρωτιέσαι "ααααααχχχχ.....γιατι να μην έχω ροπή και μπλοκέ στα λεφτά που ήδη έδωσα να κάνω κανα αναποδάκι". :icon02:
Μακάρι να μη σου μπεί το μικρόβιο αλλά αν το νιώσεις there is no way back.
Ότι κι αν πάρεις πάντως καλορίζικο.

jay
29-09-07, 18:50
Είναι καθαρά θέμα αναγκών και επιλογής.
Σίγουρα το πρώτο είναι η αξιοπιστία. Με τις επιλογές που προτείνεις (ειδικά τη σειρά 1) πρέπει να σιγουρευτείς οτι δεν θα χρειαστεί να ασχοληθείς με μικροπροβλήματα έστω κι αν τα καλύπτει η εγγύηση.
Το δεύτερο είναι η οδηγική απόλαυση. Αν πάρεις μπροσθιοκίνητο έχει καλώς. Αν στο μέλλον νιώσεις την ανάγκη να ευχαριστηθείς τη πισωκίνηση η 116 δεν θα σε καλύψει.
Καθαρά προσωπική μου γνώμη για ένα άτομο 20 ετών είναι οτι 27.000 Ε θα έδινα μόνο για 192 άλογα απο 1300 κυβικά, και μάλιστα με καλή αξιοπιστία. Είναι στα ίδια λεφτά αλλα για άλλη χρήση. Σε αυτά τα χρήματα δύσκολα βρίσκεις απολαυστικό πισωκίνητο. Αναγνωρίζω βεβαια το γεγονός οτι υστερεί σε prestige, σχεδιαστική φινέτσα και δεν είναι διακριτικό. Άν πάρεις 116 μετά απο λίγο καιρό που θα την έχεις μάθει πιθανότατα (στατιστικά το μικρόβιο δεν το γλιτώνουν πολλοί) τα πράγματα θα πάρουν περίεργη τροπή.
Θα αναρωτιέσαι "ααααααχχχχ.....γιατι να μην έχω ροπή και μπλοκέ στα λεφτά που ήδη έδωσα να κάνω κανα αναποδάκι". :icon02:
Μακάρι να μη σου μπεί το μικρόβιο αλλά αν το νιώσεις there is no way back.
Ότι κι αν πάρεις πάντως καλορίζικο.

:+1: Απόλαυσέ το τώρα που μπορείς! 27.000 για 1.600 δε θα έδινα ποτέ.:nono:

Αλλά αφού το παιδί έχει καταλήξει σε 2 επιλογές , καλύτερα να τοποθετηθούμε πάνω σε αυτές τις 2.

Πάντως ό,τι και να πάρεις καλορίζικο και καλοτάξιδο. :yipee:

gnx
29-09-07, 19:30
Τα χρηματα ειναι πανω κατω τα ιδια και για τα 2 αμαξια,(γυρω στα 27000).Δεν με ενδιαφερειτ οσο το γκαζι οσο το να με μεταφερει με ασφαλεια και κυριλα,θελω να μετραει το οχημα και οχι να τρεχει τοσο.Αν ηθελα γκαζι θα περνα το opc.Απλα ηθελα να μαθω απο εξοπλισμο τι προσφερει το Bmw σε σχεση με το audi.Για to audi ξερω οσα θελω γιατι πηγα πολλεσ φορες και στην αντιπροσωπια γιατι σε αυτο ειχα καταλειξει μεχρι που εμαθα πως καταργειτε ο 1.6 fsi κινητηρας και ερχεται ο tsi και οτι ι μπεμπα αρχιζει να βγαινει και σε 3θυρη με 6αρι σασμαν

Εάν οι γονείς επιτρέπουν ΟPC, που σκαλώνει το ΜΙΝΙ; Αμα θες να τους πω τιποτα

gnx
29-09-07, 19:39
Ας μην αρχίσουμε να προτείνουμε το ένα και το άλλο, αφού ο Χάρης δεν θέλει ούτε μεταχειρισμένο, ούτε άλλες επιλογές.

Το Golf το είπα και εγώ αν είναι για VAG group, αλλά δεν πληροί το κριτήριο της κυρίλας, το δε Mini Cooper σιγά την BMW και επίσης φημισμένο για μεγάλη αναξιοπιστία και μη ικανοποιητική ποιότητα υλικών και κατασκευής (ούτε καν Golf, όχι Audi και BMW). Και επίσης και τα δύο turbo άρα εξ ορισμού λιγότερο αξιόπιστα σε θέματα κινητήρα.

Ανάμεσα στα δύο που σκέφτεται, και αφού δεν βλέπω να τον ενδιαφέρει οδηγικά το όχημα, πιο all-around επιλογή είναι το Audi. Αλλά ίσως του αλλάξει άποψη η ηλικία του μοντέλου ;)

Μεγάλε μου δε ξέρω εάν άλλοι είχαν προβλήματα αλλά εγώ σε 2.5 χρόνια σε cooper S cabrio μόνο λάδια έχω αλλάξει...

EddieX
29-09-07, 20:30
Εγω θα επερνα παντως το Corsa το OPC με πιο λιγα λεφτα. Μικρο για να λες κοιτα μαμα ποσο μικρο αμαξι πηρα. Γρηγορο - 192 αλογα turbo. Ολα τα λεφτα, τουμπανο, φουσκωματα, καθισματα απο RS4 κτλ. Οσο για το Rx8 που ακουστηκε, ουτε να το σκεφτεσαι, δεν φανταζεσαι τι καιει, ακομα και το "μικρο" με τα 192. Θες βενζινα πατερα η τουλαχιστον συγγενη. Ασυμφορο αμαξι! Τωρα 27000 για 1,600 BMW... Δεν θα ελεγα κατι. Οποτε αν πρεπει να παρεις μονο ενα απο τα 2 παρε το Audi για μενα! Αυτα απο μενα...

giannis
29-09-07, 20:56
Πάρε το BMW χωρίς δεύτερη σκέψη! Κι εγώ ήμουν στη θέση πριν μερικούς μήνες και τελικά πήρα BMW και δεν το αλλάζω με τίποτα! Όσο για την πίσω κίνηση θα τη συνηθήσεις σιγα σιγα και δεν θα την αλλάζεις με τίποτα! Τα BMW είναι τέλεια αυτοκίνητα. Με ξύλο και δέρμα να το πάρεις ταιριάζει πολύ στα BMW και δινεί άλλο κύρος στο αυτοκίνητο. Και το δικό μου έτσι είναι! Άντε καλορίζικο το 116!!!!!!!

Harry_BMW 116i
29-09-07, 21:23
Σας ευχαριστω ολους παιδια.Να στε καλα με τις συμβουλες και τις ευχες.Να ριξω και μια τριτη επιλογη?Ο πατερας μου σημερα στην κυριολεξια με επρηξε για το honda civic 1.8.Ετσι που τα ελεγε ειναι σαν να mου λεγε σε παρακαλω,αφου εγω πληρωνω παρε κατι να οδηγας που να μου αρεσει να το βλεπω,δεν του αρεσει εξωτερικα λεει το bmw.Ποια ειναι η γνωμη σας για το civic 1.8?140 αλογα εχει.

EddieX
29-09-07, 22:32
Ετσι ετσι Hondara!!! Χωρις δευτερη ερωτηση! Αφου δεν μπορεις να παρεις Μ3 τοτε Honda! 1800 - 140 αλογα, ημιιβριδικο, δεν καιει τιποτα, εμενα μου αρεσει σαν σχεδιαση και ειδικα μεσα ειναι ολα τα λεφτα! Τελειο! Ακου τον πατερα σου!

giannis
29-09-07, 22:32
Πάρε BMW τέλος.

Harry_BMW 116i
29-09-07, 22:48
Τελικα ειναι πολυ περιπλοκη η αγορα ενος αυτοκινητου.Μπηκε και 3 αμαξι στο διλλημα μου τωρα( τριλλημα πρεπει να το λεω :P). H honda βγαζει τους καλυτερους κινητηρες απ οτι λενε οι περισσοτεροι.Μετα τον μανδυλα και τα audi μετα τον αδαμιδη και τις μπεμπες πρεπει να παω και σε αντιπροσωπια της honda.Ευχαριστα προβληματα...Η γνωμη σας για το honda?

giannis@118
29-09-07, 22:54
Δεν ειναι το κυριλε αμαξι που ελεγες οτι ηθελες!!!!!
Πολυ κανγκουρικο!!!!Ειδικα αν αρχισεις και τα μπαξιματα!!!!!!

Harry_BMW 116i
29-09-07, 23:04
Δεν ειναι το κυριλε αμαξι που ελεγες οτι ηθελες!!!!!
Πολυ κανγκουρικο!!!!Ειδικα αν αρχισεις και τα μπαξιματα!!!!!!

H αληθεια ειναι πως θελω το αμαξι κυριλε και το Honda δεν μου αρεσει τοσο εξωτερικα.Σαν κινητηρας ειναι καλυτερο απ τη μπεμπα και το Α3 και σε εξοπλισμο ειναι αρκετα πιο φορτωμενο.Το honda ειναι σπορ,τα αλλα 2 κυριλε.Το θεωρω περιεργο φυσικα καποιος που εχει bmw να του αρεσει και το honda γιατι ειναι ισως τα 2 τοπ στην κατηγορια,καθενα στη φιλοσοφια του.Γερμανος η Ιαπωνας,εμφανιση και ασφαλεια η γκαζια και καλυτεροι γενικα κινητηρες (vtec).Σαν ατομο ειμαι πιο στο κυριλε,αν θελησω να κανω το χατηρι στον πατερα μου και να παρω το honda θα ειμαι ευχαριστημενος και γω γιατι περα απ την εμφανιση μου αρεσει ,το Α3 μου αρεσει αρκετα οποτε παλι ευχαριστημενος,μπεμπα ειναι η πρωτη μου επιλογη οποτε και με αυτην ευχαριστημενος θα ειμαι.

giannis@118
29-09-07, 23:21
κολο θα ηταν να μην του πας και βεβαια κοντρα αφου ειναι ο χορηγος!!!!!
Αλλα καλυτερα θα ηταν να το διαλεξεις εσυ και να μην ακους κανεναν γιατι θα το μετανιωσεις!!!!!Στο λεω απο προσωπικη εμπειρια!!!! Ακουσα τους γονεις μου απο τη χαρα μου στα 18 οταν πηρα το πρωτα αμαξι μου και το μετανιωσα!!!! Το πουλησα σε 14μηνες!!!!Ασε που αυτο που κανεις τωρα ειναι οτι χειροτερο που θα μπορουσες να κανεις!!!!
Σου λεει ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του και μπερδευεσαι!!!!

Harry_BMW 116i
29-09-07, 23:28
Δηλαδη ειναι καλυτερο να μην παρω διαφορες γνωμες?Αμαξι παιρνω,οχι μπλουζακι φιλε μου,θελω να ειμαι πολυ βεβαιος για την επιλογη μου και για την ωρα δεν ειμαι για κανενα απ τα τρια.Το Test drive θα ειναι το τελευταιο τεστ και για τα τρια.Η αληθεια ειαν πως δεν μου παει η καρδια να παω κοντρα στον χορηγο γιατι παντα οτι ακριβως ζητουσα μου το δινε και σημερα μου λεγε με λυπημενο υφος πως παντα εκανα οτι μου αρεζε και δεν ρωτουσα κανεναν,και οτι δεν με ενδιαφερει καν το τι αρεσει σε αυτον και τετοια..Η αληθεια εινα πως ψιλοστεναχωρηθηκα απ την σταση του αλλα αυτο δεν σημαινει πως θα του κανω σιγουρα το χατηρι.Γιαννη γιατι δεν σ'αρσει το civic?Δεν το θεωρεις καλο αυτοκινητο?

giannis@118
29-09-07, 23:57
πολυ καλο και αξιοπιστο αλλα δεν μπορω να δηκαιολωγησω πως την εχω δει!!!!
απλα εγω προσωπικα δεν θα επερνα ποτε honda!!!
Παντα ειμουν της Γερμανικης φιλοσοφιας!!!!!!

Dim77
30-09-07, 03:25
Πάρε το Honda!! Είναι το πλέον νεανικό! και θα σε ικανοποιήσει σε κάθε τομέα.

Thronos
30-09-07, 07:35
Τι Honda μωρε και πρασινα αλογα το θεμα ειναι να παρεις ενα αμαξι με προσωπικοτητα,γιατι οταν θα βλεπεις να περνανε τα bmw διπλα σου θα λες τι μ@λ@κι@ εκανα.Εγω βεβαια σε αυτα τα χρηματα δεν θα κοιταζα καν την σειρα 1 που θεωρω απαραδεκτη αισθητικα.Με απογοητευεις φιλε υπαρχουν πολυ καλα μεταχειρισμενα αυτοκινητα.Με 27χιλιαδες παιρνεις ενα ε46 318 η 320 με τα παντα πανω δερματινα σαλονια,χωροι, ηλιοροφες bucket καθισματα ασε τωρα.... εγω παντως κατω απο σειρα 3 δεν θα επεφτα http://www.autotriti.gr/auto/_mtx/search2/page1aggelies.asp?marka=187&montelo=2308&idarea=&katigoria=&ETOS_FROM=all&ETOS_TO=all&KYB_FROM=all&KYB_TO=all&TIMH_FROM=all&TIMH_to=all
http://www.car.gr/ads/cars/one.php?id=115252 φιλε μιλαμε για coupe που θα το χαρει και ο πατερας σου και που να ανοιξεις και την πορτα οταν θα εχεις κατεβασει το τζαμι που δεν εχει μεταλο απο πανω,τραβα σε καμια εκθεση με πολυτελη αυτοκινητα. www.e46fanatics.com ΤΕΛΟΣ ΛΕΜΕ!! αντε γιατι κουραστικα.

n3xuz
30-09-07, 10:27
Τι Honda μωρε και πρασινα αλογα το θεμα ειναι να παρεις ενα αμαξι με προσωπικοτητα,γιατι οταν θα βλεπεις να περνανε τα bmw διπλα σου θα λες τι μ@λ@κι@ εκανα.Εγω βεβαια σε αυτα τα χρηματα δεν θα κοιταζα καν την σειρα 1 που θεωρω απαραδεκτη αισθητικα.Με απογοητευεις φιλε υπαρχουν πολυ καλα μεταχειρισμενα αυτοκινητα.Με 27χιλιαδες παιρνεις ενα ε46 318 η 320 με τα παντα πανω δερματινα σαλονια,χωροι, ηλιοροφες bucket καθισματα ασε τωρα.... εγω παντως κατω απο σειρα 3 δεν θα επεφτα http://www.autotriti.gr/auto/_mtx/search2/page1aggelies.asp?marka=187&montelo=2308&idarea=&katigoria=&ETOS_FROM=all&ETOS_TO=all&KYB_FROM=all&KYB_TO=all&TIMH_FROM=all&TIMH_to=all
http://www.car.gr/ads/cars/one.php?id=115252 φιλε μιλαμε για coupe που θα το χαρει και ο πατερας σου και που να ανοιξεις και την πορτα οταν θα εχεις κατεβασει το τζαμι που δεν εχει μεταλο απο πανω,τραβα σε καμια εκθεση με πολυτελη αυτοκινητα. www.e46fanatics.com ΤΕΛΟΣ ΛΕΜΕ!! αντε γιατι κουραστικα.

εδω νομιζω οτι θα συμφωνησω.......................:friday:

jay
30-09-07, 11:38
Δηλαδη ειναι καλυτερο να μην παρω διαφορες γνωμες?Αμαξι παιρνω,οχι μπλουζακι φιλε μου,θελω να ειμαι πολυ βεβαιος για την επιλογη μου και για την ωρα δεν ειμαι για κανενα απ τα τρια.Το Test drive θα ειναι το τελευταιο τεστ και για τα τρια.Η αληθεια ειαν πως δεν μου παει η καρδια να παω κοντρα στον χορηγο γιατι παντα οτι ακριβως ζητουσα μου το δινε και σημερα μου λεγε με λυπημενο υφος πως παντα εκανα οτι μου αρεζε και δεν ρωτουσα κανεναν,και οτι δεν με ενδιαφερει καν το τι αρεσει σε αυτον και τετοια..Η αληθεια εινα πως ψιλοστεναχωρηθηκα απ την σταση του αλλα αυτο δεν σημαινει πως θα του κανω σιγουρα το χατηρι.Γιαννη γιατι δεν σ'αρσει το civic?Δεν το θεωρεις καλο αυτοκινητο?

Πολύ καλό το Civic. Βρίσκεται μια κατηγορία κάτω απ' το Α3 και τη σειρά 1, από άποψη πολυτέλειας. Διακρίνεται στον τομέα της αξιοπιστίας και έχει δυνατό κινητήρα. Βάλτου και το navi στο εσωτερικό και πραγματικά θα οδηγάς διαστημόπλοιο.:bugeye: Απ'την άλλη έχει αμφιλεγόμενη αισθητική, περισσότερο μάλιστα απ' τη σειρά 1, αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα γούστου.

Μια που μιλάμε για αμφιλεγόμενη αισθητική για δες και αυτό :deal:http://www.volvocars.gr/All-Cars-MY08/Volvo-C30/gallery/360.htm
Το είχα σκεφτεί κι εγώ πολύ, γιατί έχει ξεχωριστό στυλ, είναι νεανικό, έχεις πολλές επιλογές στη διαμόρφωση του εσωτερικού και του εξωτερικού, τρομακτικά επίπεδα εξοπλισμού και από ασφάλεια... απλά δεν υπάρχει πιο ασφαλές αυτοκίνητο στην κατηγορία. Το VOLVO C30 1.8 MOMENTUM, που έχει τα πάντα, θα σου βγει 24750.

Harry_BMW 116i
30-09-07, 12:58
Πολύ καλό το Civic. Βρίσκεται μια κατηγορία κάτω απ' το Α3 και τη σειρά 1, από άποψη πολυτέλειας. Διακρίνεται στον τομέα της αξιοπιστίας και έχει δυνατό κινητήρα. Βάλτου και το navi στο εσωτερικό και πραγματικά θα οδηγάς διαστημόπλοιο.:bugeye: Απ'την άλλη έχει αμφιλεγόμενη αισθητική, περισσότερο μάλιστα απ' τη σειρά 1, αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα γούστου.

Μια που μιλάμε για αμφιλεγόμενη αισθητική για δες και αυτό :deal:http://www.volvocars.gr/All-Cars-MY08/Volvo-C30/gallery/360.htm
Το είχα σκεφτεί κι εγώ πολύ, γιατί έχει ξεχωριστό στυλ, είναι νεανικό, έχεις πολλές επιλογές στη διαμόρφωση του εσωτερικού και του εξωτερικού, τρομακτικά επίπεδα εξοπλισμού και από ασφάλεια... απλά δεν υπάρχει πιο ασφαλές αυτοκίνητο στην κατηγορία. Το VOLVO C30 1.8 MOMENTUM, που έχει τα πάντα, θα σου βγει 24750.

Δεν μ'αρεσει το volvo απο πισω.Ουτε το honda μ'αρεσει τοσο εμφανισιακα αλλα με δελεαζει ο κινητηρας του και η αξιπιοστια του καθως και μερικα εξτρα που εχει στην φθηνη τιμη των 25000 που ειναι η καλη εκδοση(την ωρα που για την μπεμπα η το audi χρειαζονται γυρω στα 27000).Στο Honda με τα χρηματα που περρισευουν μπορω να βαλω και ενα navigator.Αλλα οπως ελεγα και πριν αλλιως ειναι να λες εχω honda,αλλιως audi αλλιως bmw

nassosbmw1
30-09-07, 13:25
Εχω να διαθεσω περιπου 27000 (χωρια μεριακ εξτρα που θα εβαζα) και ηθελα να μαθω τι ειναι πιο επικινδυνο.Το audi που ειναι τουρμπισιο η η μπεμπα που ειναι ατμοσφαιρικο αλλα πισωκινητο?Τοσο επικυνδυνο ειναι το Bmw?Αν ειναι να μου δημιουργησει προβλημα και φοβαμαι να το οδηγησω να δω και τιποτα αλλο

το 116 το οδηγαει η γυναικα μου εδω και ενα χρονο...ποτε δεν τη τρομαξε και μαλλον ποτε δε θα τη τρομαξει παρολο που κανει και ταξιδακια των 250-300 κμ...

:yippee:

EddieX
30-09-07, 13:34
αλλιως ειναι να λες εχω honda,αλλιως audi αλλιως bmw

:banghead:
Δεν το ηξερα οτι οδηγουσα Καγκουρικο και αυτοκινητο ταξης Huyndai! Μαλλον εχετε δικιο ομως. Απο Mercedes δεν μπορεις να παρεις κατι σε αυτα τα λεφτα! Ξερεις ... αλλο Mercedes αλλα BMW. :banghead:

nassosbmw1
30-09-07, 13:39
Δηλαδη με το esp θα μπορω να εχω την αισθηση τις πισω κινησης οποτε θελω εγω?Η θα φοβαμαι μην μου γυρισει και με το esp ενεργοποιημενο.Η αληθεια ειναι πως προτιμω την μπεμπα αλλα πρεπει να σκεφτω τα θετικα και τα αρνητικα και των 2 για να επιλεξω.Ξερει κανεις τι παιζει με τους εξοπλισμους?Πηγα στον Αδαμιδη και ουτε αυτος ηξερε καλα καλα.Τι παιζει με την ηλιοροφη(ακουσα οτι ειναι στανταρ στην καινουργια 116) και τι παιζει με τις ξυλινες επενδυσεις,δειχνουν ωρεες στο αμαξι?Ξερετε κανενα σαιτ για να ενημερωθω?Γιατι το επισημο σαιτ ειναι λιγο οτι να ναι

-> 20 χρονων και σκεφτεσαι για ασφαλεια=σωστος!αν οδηγας "στρωτα"και χωρις "ματσουκιες"-"τσαρουχιες" κανενα αμαξι συγχρονο δε θα σε κανει να νιωσεις ανασφαλεια...αλλα μη τρελαθουμε κιολας με τα ηλεκτρονικα:δεν μπορεις να νικησεις τους νομους της φυσικης και της βαρυτητας!...ουτε χρειαζεται για να μετακινηθεις απο το ενα σημειο στο αλλο να μαθεις το καθε εκατοστο του δρομου που γλυστραει και που οχι...αν το θες βεβαια,το dtc/esp -πωστολενε- στο 116 απενεργοποιηται ολικως η και μερικως,οποτε κανεις το κεφι σου...
-> οι εξοπλισμοι ειναι και αναλογοι των αντιπροσωπων-ψαξε τους αρκετα ολους!
-> οι ξυλινες επενδυσεις καλες ειναι για κανα συνταξιουχο, οχι για εναν 20αρη!ελεος!
-> ασε τα σαητ και παρε τις αντιπροσωπειες αμπαριζα να δεις το πραμα απο κοντα! και κανε αρκετα τεστ drive να σχηματισεις τη δικη σου,καταδικη σου αποψη....και οδηγηκα και τιμες,και προσφορες,και κοστος σερβις,κλπ...
αντε και καλη επιλογη!
:hello:

EddieX
30-09-07, 13:42
Σωστος ο NassosBMW1. Ο καθενας μας σου λεει το μακρι και το κοντο του! Δεν βγαζεις σωστες αποψεις. Καλυτερα να πας αντιπροσωπια κατεθειαν με τους δικους μαζι αφου αυτοι τα βαζουν και παρτε μια σωστη και οικογενιακη αποφαση!

Speedy
30-09-07, 13:43
Τι Honda μωρε και πρασινα αλογα το θεμα ειναι να παρεις ενα αμαξι με προσωπικοτητα,γιατι οταν θα βλεπεις να περνανε τα bmw διπλα σου θα λες τι μ@λ@κι@ εκανα.Εγω βεβαια σε αυτα τα χρηματα δεν θα κοιταζα καν την σειρα 1 που θεωρω απαραδεκτη αισθητικα.Με απογοητευεις φιλε υπαρχουν πολυ καλα μεταχειρισμενα αυτοκινητα.Με 27χιλιαδες παιρνεις ενα ε46 318 η 320 με τα παντα πανω δερματινα σαλονια,χωροι, ηλιοροφες bucket καθισματα ασε τωρα.... εγω παντως κατω απο σειρα 3 δεν θα επεφτα http://www.autotriti.gr/auto/_mtx/search2/page1aggelies.asp?marka=187&montelo=2308&idarea=&katigoria=&ETOS_FROM=all&ETOS_TO=all&KYB_FROM=all&KYB_TO=all&TIMH_FROM=all&TIMH_to=all
http://www.car.gr/ads/cars/one.php?id=115252 φιλε μιλαμε για coupe που θα το χαρει και ο πατερας σου και που να ανοιξεις και την πορτα οταν θα εχεις κατεβασει το τζαμι που δεν εχει μεταλο απο πανω,τραβα σε καμια εκθεση με πολυτελη αυτοκινητα. www.e46fanatics.com ΤΕΛΟΣ ΛΕΜΕ!! αντε γιατι κουραστικα.

φιλε τα παραλες..
το καθε αυτοκινητο εχει την προσωπικοτητα του,οχι μονο η bmw.

kαι τα honda ειναι πολυ καλα αλλα ειναι για ενα αλλο κοινο,οδηγησε ενα καλο honda και μετα ελα πες μου,δεν εχει την ανεση που εχει ενα bmw αλλα ουτε και την χλιδα,εχει ομως την καλυτερη αξιοπιστια.

nassosbmw1
30-09-07, 13:50
Δεν μ'αρεσει το volvo απο πισω.Ουτε το honda μ'αρεσει τοσο εμφανισιακα αλλα με δελεαζει ο κινητηρας του και η αξιπιοστια του καθως και μερικα εξτρα που εχει στην φθηνη τιμη των 25000 που ειναι η καλη εκδοση(την ωρα που για την μπεμπα η το audi χρειαζονται γυρω στα 27000).Στο Honda με τα χρηματα που περρισευουν μπορω να βαλω και ενα navigator.Αλλα οπως ελεγα και πριν αλλιως ειναι να λες εχω honda,αλλιως audi αλλιως bmw


αδερφε εδω έχεις άδικο...στα 24000€ το Honda ήταν η 1η μου επιλογή και οσον αφορα από τεχνολογία-ευκολιες, (cd-mp3,ηλεκτρικα τα παντα) και απο σχεδιαση/χωρους/κινητηρα αλλα και απο αξιοπιστια... ολα αυτα,αν υπήρχε διαθέσιμο βεβαια...ειναι κορυφαιο σε πολλους τομεις αν οχι σε ολους συγκριτικα απο ολη τη κατηγορια "C" (Focus-astra,116 Audi A3 κλπ)το μονο κακο οπως παντα σε αυτες τις φιρμες ειναι η λαθος πελατειακη αντιμετωπιση του αντιπροσωπου...γι'αυτο με κερδισε σαν πελατη ο σπανος και οχι η Χοντα...κακα τα ψεμματα μετα απο Ford/Honda κλπ,η BMW ειναι μονοδρομος...

Lil
30-09-07, 13:51
μαν με 27.000 πηγαινε παρε κανα 328 καντου και μερικα μαζεματακια να βρεις την υγεια σου... και μετα μην ανυσηχεις θα ξυπνησουν και τα αγρια ενστικτα που κρυβεις μεσα σου

nassosbmw1
30-09-07, 14:04
:banghead:
Δεν το ηξερα οτι οδηγουσα Καγκουρικο και αυτοκινητο ταξης Huyndai! Μαλλον εχετε δικιο ομως. Απο Mercedes δεν μπορεις να παρεις κατι σε αυτα τα λεφτα! Ξερεις ... αλλο Mercedes αλλα BMW. :banghead:

θα ηθελαν πολλες ακριβες "και καλα" μαρκες να ειχαν την αξιοπιστια ενος Χιουνται....το Αξεντ του αδερφου με 88000 κμ περαν της αναβαθμισης αμορτισσερ δεν εχει ζητησει τιποτα εντος η εκτος προγραμματος σερβις....:yippee:

strofimios
30-09-07, 21:06
Μηπως η 1coupe ειναι αυτο που ψαχνει ο φιλος μας;
Δεν ξερω βεβαια απο τιμη τι λεει.

http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_id=291&page_id=5640

Harry_BMW 116i
30-09-07, 22:38
Πολυ ωραιο το κουπε αλλα πανακριβο,ξεπερνα τα 30000.Ολο το απογευμα σημερα συζητουσαμε για το αυτοκινητο.Πηραμε μπολικα τηλεφωνα ατομα που εχουν και honda και bmw.Ο καθενας εχει πολυ διαφορετικη γνωμη,με βλεπω να καταλειγω στο αμπε μπα μπλομ για την επιλογη μου.Και ο πατερας μου ειναι πολυ μπερδεμενος,αρχησε να βλεπει με καλυτερο ματι την 116 μετα απο πραγματα που ακουσε αλλα και η αξιοπιστια που του παν για τα honda τον δελεασε.Ειναι και V TEC το honda.Τι να πω ρε γαμ*το,ειναι το πιο ευχαριστο προβλημα που ειχα ποτε.Αυτο που με χαλαει στην μπεμπα ειναι οτι στην 3θυρη εκδοση που μου αρεσει εχει πολυ λιγους χωρους πισω και εχει μονο 4 καθισματα πραγμα χαζο για τοσα χρηματα.Αν και απ οτι ειδα αρχισαμε να μιλαμε και για το 118 οποτε καταλαβα πως μπορει να διαθεσει και περισοτερα χρηματα.Αλλα στα 33000 που εχει η Lifestyle εκδοση στο 118 θεωρω απαγορευτικη την ελειψη 5 καθισματος και το γεγονος του οτι σε αναγκαζουν να πληρωσεις για να το κανεις καθισμα

Coyot
30-09-07, 22:59
Εχεις τη σπάνια τύχη να σου αγοράζουν αυτοκίνητο και όχι να το αγοράζεις εσύ.
Σε αυτά τα χρήματα, ό,τι και να σου πάρουν μια χαρά θα σου έρθει, με δεδομένο ότι αυτήν τη στιγμή ΔΕΝ ξέρεις να οδηγείς (όπως όλοι μας στη θέση/ηλικία σου, στην Ελλάδα).

Μόνη δική μου συμβουλή: Λίγα από τα χρήματα που θα πήγαιναν σε κάποιο χαζό εξτραδάκι εξοπλισμού να πάνε στη σχολή Safetrack των 4Τ, ώστε να αρχίσεις να μαθαίνεις οδήγηση...
Το δίπλωμα του ΥΜΕΤ αφορά στο παρκάρισμα...
Επένδυσε στον εαυτό σου, όχι σε σίδερα. Κανένα σύστημα ευστάθειας και καμία διάταξη κινητηρίων τροχών δεν υποκαθιστά τον οδηγό.

nassosbmw1
30-09-07, 23:02
Πολυ ωραιο το κουπε αλλα πανακριβο,ξεπερνα τα 30000.Ολο το απογευμα σημερα συζητουσαμε για το αυτοκινητο.Πηραμε μπολικα τηλεφωνα ατομα που εχουν και honda και bmw.Ο καθενας εχει πολυ διαφορετικη γνωμη,με βλεπω να καταλειγω στο αμπε μπα μπλομ για την επιλογη μου.Και ο πατερας μου ειναι πολυ μπερδεμενος,αρχησε να βλεπει με καλυτερο ματι την 116 μετα απο πραγματα που ακουσε αλλα και η αξιοπιστια που του παν για τα honda τον δελεασε.Ειναι και V TEC το honda.Τι να πω ρε γαμ*το,ειναι το πιο ευχαριστο προβλημα που ειχα ποτε.Αυτο που με χαλαει στην μπεμπα ειναι οτι στην 3θυρη εκδοση που μου αρεσει εχει πολυ λιγους χωρους πισω και εχει μονο 4 καθισματα πραγμα χαζο για τοσα χρηματα.Αν και απ οτι ειδα αρχισαμε να μιλαμε και για το 118 οποτε καταλαβα πως μπορει να διαθεσει και περισοτερα χρηματα.Αλλα στα 33000 που εχει η Lifestyle εκδοση στο 118 θεωρω απαγορευτικη την ελειψη 5 καθισματος και το γεγονος του οτι σε αναγκαζουν να πληρωσεις για να το κανεις καθισμα

δυστυχώς είναι άσχετο με τα αμάξια και την επιλογή σου,αλλά ουσιώδες,και το άκουσα πρόσφατα:αν το αμάξι που πρόκειται να πάρεις έχει 4 ζωνες 3 σημείων,τόσα άτομα θα έχει στην άδειά του...η μεσαία ζώνη που πιάνει μόνο μέση δεν πιάνεται...με λίγα λόγια αν σε τσιμπήσουν με 5 μέσα και η άδεια λέει 4 τον ήπιες...
ένα άλλο βασικό είναι και τι θες να κάνεις με το αμάξι:προσωπική μετακίνηση;βόλτες με παρέες;οικογενειακές μετακινήσεις;αν είναι να κάνεις χρήση περισσότερο οικογένειας η δίπορτη λυση θα είναι βάσανο...το Civic μάλλον είναι πιο ταιριαστό σε τετοιες καταστάσεις,και από χώρους και από αποσκευές...και σε ταξίδια το Χοντα είναι πιο ξεκούραστο από τον άσσο απο κύλιση /ανεση,αλλά λιγο πιο θορυβώδες με 120-140 σε σύγκριση με το 116: το σιβίκ βουίζει ενω το 116 έχει μεν θόρυβο αλλά ένα πιο πνιγμένο μουγκρητό που προσωπικά δε με πειράζει...αν και δεν το οδηγώ καθημερινά,τον άσσο τον βολεύτηκα,στρίβει,φρενάρει και πρέπει να κάνεις τρελλά λάθη για να κινδυνέψεις.Δείχνει στιβαρό (και είναι)κι ακόμα και σε οριακές καταστάσεις είναι άψογο:ξέρεις πότε και τι θα κάνει κάθε στιγμή...και μην ακούς ιστορίες με πισωκίνητα-χάρους:ο άσσος πιο πολύ φθορά έχει στα μπροστινά λάστιχα (πωπωπω ντροπή) παρά στα....πίσω!!!:takecover

christosroma
30-09-07, 23:08
Το πέμπτο κάθισμα δεν χρεώνεται φίλε μου.
Αν μπορείς πάρε το 118,τεράστια διαφορά ..δεν θα το μετανιώσεις

Harry_BMW 116i
30-09-07, 23:19
Υπαρχει και κατι σημαντικο που δεν το ειπα ακομη.Ο πατερας μου εχει ηδη μια 116 την οποια του την πληρωνει εξολοκληρου η δουλεια του και την εχει για τις εργασιακες μετακινησεις και απ οτι λεει σε 1/2 χρονια θα του επιτρεψουν να την εχει και σπιτι καθε μερα.Και τον χαλαει να εχουμε αργοτερα 2 ιδια και να ψαχνομαστε να πουλησουμε το ενα,ειδικα την ωρα που δεν του αρεσει πολυ εμφανισιακα ο ασσος(αν και δικη μου ειναι η επιλογη απ οτι λεει).Προσωπια ο ασσος (ετσι δεν τον λετε εδω?) μ'αρεσει παρα πολυ και δεν κρυβω πως ειμαι μπεμβεδακιας αφου απο μικρος μαγευομουν απ την 525 του θειου μου και απ την Μ3 που εβλεπα σε περιοδικα.Ολοι στο σοι κολλημενοι με τα bmw.Ο ξαδερφος μου εχει εδω και καιρο την Ζ3 και με εκανε βολτες λεγοντας μου ποσο γουσταρει την μπεμπα.Αυτα τα παιδικα μου βιωματα με εκαναν να θελω και γω την μπεμπα μου αν και ειμαι ισως αρκετα νεος για να οδηγω τοσο καλο αμαξι.Αν και ξερω πως το honda ειναι αυτη τη στιγμη Best value for money.Το αμαξι δεν το θελω για να βγαινω εγω και η κοπελα μου.Θελω να βαζω και φιλους σιγουρα και γιατι οχι να κουβαλαω και την οικογενεια ε το δικο μου που και που.Δεν ξερω τι αμαξι θα επιλεξω τωρα αλλα ξερω πως το επομενο θα ειναι σιγουρα Bmw σειρα 5!!!Για την ωρα ψαξιμο οσο μπορω γιαυτες τις 2 διαφορετικες φιλοσοφιες,το κατα; τη γνωμη μου κορυφαιο στην κατηγορια γερμανικο με το κορυφαιο γιαπωνεζικο.Παντως συνειδητοποιοω πως οσο πιο πολλα χρηματα εχεις τοσο πιο κακομαθημενος εισαι,το να κανω νερα στον πατερα μου που θελει να μου παρει honda civic 1.8 στην καλυτερη του εκδοση ειναι χαζο αλλα η αγαπη μου για τις μπεμπες φταιει..

Harry_BMW 116i
30-09-07, 23:22
Το πέμπτο κάθισμα δεν χρεώνεται φίλε μου.
Αν μπορείς πάρε το 118,τεράστια διαφορά ..δεν θα το μετανιώσεις


Εισαι σιγουρος?Αυτο το θεωρει πολυ σημαντικο ο πατερας μου καθως λεει πως δεν προκειτε να δωσει τοσα χρηματα και να χρειαζετε να δωσει και αλλα για να βαλει καθισμα και επισης δεν του αρεσει καθολου το 5θυρο.Εσυ με 5 καθισματα το εχεις?Ποσο σου βγηκε συνολικα?Πισω ομως δεν εχει χωρους ε?Δηλαδη αν θελω να παρω 5 ατομα ειναι πολυ ζορι?

christosroma
30-09-07, 23:38
Σιγουρότατος είμαι..Το πέμπτο κάθισμα είναι τσάμπα!!!
Εγώ το πήρα τετραθέσιο..πολύ πιο όμορφο έτσι..
Ούτως ή άλλως πίσω οι χώροι είναι περιορισμένοι για 5ο άτομο..
33 χιλιαρικα πήγε το Lifestyle με κάποια extra..ακριβούτσικο αλλά έχει καλό γκαζάκι

Harry_BMW 116i
30-09-07, 23:57
Σιγουρότατος είμαι..Το πέμπτο κάθισμα είναι τσάμπα!!!
Εγώ το πήρα τετραθέσιο..πολύ πιο όμορφο έτσι..
Ούτως ή άλλως πίσω οι χώροι είναι περιορισμένοι για 5ο άτομο..
33 χιλιαρικα πήγε το Lifestyle με κάποια extra..ακριβούτσικο αλλά έχει καλό γκαζάκι
τι εξτρα εβαλες?Η εκδοση σκετη ειναι αρκετα ελλιπης?Λειπουν σημαντικα πραγματτα?Δεν θελω να τον βαλω να ξοδεψει αρκετα πανω απο 30000.Αμα γινεται 30000 ακριβως καλως.Αν και θα προτιμουσα στα 27000 που ειχαμε συμφωνησει αρχικως,δεν θελω να τον πιεσω και αλλο αν και ξερω πως μπορω να τον πεισω,δεν ειμαι ομως απ τα ατομα που πρηζoυν.Το honda απ την αλλη με 24990 το παιρνεις φουλ εξτρα και με χιλιες δυο μαλ@κιες οπως θερμενομενα καθισματα,clima συναγερμος και γυαλινη οροφη.Και απο γκαζι ειναι ελαχιστα κατωτερο του bmw 118 και εχει και μεγαλυτερους χωρους.Αλλα η μπεμπα μ'αρεσει παραπανω εμφανισιακα και σαν μαρκα φυσικα,το πρεστιζ της μπεμπας ειναι πολυ ανωτερο του honda

giannis@118
01-10-07, 00:01
το 118 νομιζω οτι ξεκιναει απο 27.500!!!!!!
Μπεμπα με κλειστα ματια!!!!

Harry_BMW 116i
01-10-07, 00:04
Γιαννη και συ 3θυρη την εχεις?Εχεις κανει διαδρομες με 5 ατομα μεσα?Ξερετε ποσο ελλιπης ειναι η απλη εκδοση στο 118?

christosroma
01-10-07, 00:15
H 118 Lifestyle ξεκινάει από 29.800 χωρίς διζωνικό κλιματισμό και χωρίς μεταλλικό χρώμα..
Κατα τα άλλα είναι πλήρης

giannis@118
01-10-07, 00:19
και εγω τριθυρη!!!!!
διστυχως ειμαι λιγο περιεργος με το αμαξι και μεχρι στιγμης εχω βαλει μολις τριτο!!!!!
εμενα ειναι τετραθεσιο!!!! με κονσολα στη μεση!!!!
Το δικο μου το πηρα 32.600 χωρις το δερμα(μαμα) που το εβαλα αργοτερα και τα ξενον που τα εχω παραγγηλει!!!!
το δικο μου ειναι σπορ με:17'' ζαντες/ αισθητηρα βροχης κ φωτων/ τιμονι σπορ- πολαπλων λειτουργιων/ επενδηση αλουμινιο!!!!!

giannis@118
01-10-07, 00:21
συστημα σταρτ/στοπ και διχωρο αυτοματο κλιματισμο που το ξεχασα!!!!!

manosm3
01-10-07, 02:17
Mηπως εχει ξεφυγει λιγο το θεματακι;;;;

EddieX
01-10-07, 09:14
Παιδια Ελεος αλλα οχι και 33,000 χιλιαρικα για σειρα 1. Ειναι παρα πολλα λεφτα για αυτην την BMW! Με τοσα παιρνει S2000 του 2005 η μια Καμπριο E46. Δηλαδη μακαρι και εμενα οι δικοι μου να μου περνανε το S αλλα οχι εχω λεφτα και τα δινω οπου να ναι. 11.000.000 εκατομυρια? Ποσο θα το κρατησεις φιλε μου Χαρη μιας που εισαι νεαρος ? Θα μπορεσεις να το κρατησεις 5χρονια χωρις να το βαρεθεις?

Harry_BMW 116i
01-10-07, 09:54
Η αληθεια ειναι πως εχουν μεγαλη διαφορα στην τιμη το φουλ εξτρα στη μπεμπα με το φουλ εξτρα στο χοντα.Τη μπεμπα την θελω 5αθεσια και να μην βγει πανω απο 30000 συνολικα.Με αυτα τα χρηματα δεν νομιζω να παιρνω την 118 σε καλη κατασταση,και δεν την θελω και αδεια.Ενω το χοντα στα 25000 ειναι φουλ εξτρα και 1.8.Αλλα δεν μ'αρεσει ρε γαμ#το εξωτερικα,εκει σκαλωνω.Αυτη τη βδομαδα θα παω και στον σαρακακη να παρω φυλλαδια για να το μελετησω καλυτερα

optostyle
01-10-07, 09:58
ok..οποτε θα περιμενουμε νεα σου,γιατι η συζητηση κανει τον ιδιο κυκλο τελικα..........να παρεις την καλυτερη αποφαση σου ευχομαι

Harry_BMW 116i
01-10-07, 10:03
Εχεις απολυτο δικαιο,σε αυτο το φορουμ βρηκα αρκετες απαντησεις σε αυτα που ηθελα και σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.Σας ψιλοεπρηξα αλλα βαλτε τον εαυτο σας στην θεση μου,πως θα νιωθατε λιγο πριν την επιλογη του πρωτου σας αυτοκινητου(ειδικα αν ειχατε να διαθεσετε ενα σεβαστο ποσο)?Anyway,εγω θα συνεχισω να παρακολουθω το φορουμ και να ποσταρω οταν θελω γιατι πανω απ ολα μετραει η αγαπη για την μπεμπα.Οπως ειχα πει ημουν αναμεσα στο audi και στην μπεμπα,ομως δεν γραφτηκα στο φορουμ τις αουντι,και τωρα που ειμαι αναμεσα σε αυτο και το σιβικ δεν γραφτηκα στις χοντα,αυτο γιατιλατρευω τις μπεμπες.

Aristomenis
01-10-07, 10:16
Φιλαράκι λάθος ερώτηση βρήκες να κάνεις εδώ μέσα. Σε κανένα φόρουμ δεν θα μπορέσεις να βγάλεις άκρη για το τί πρέπει να πάρεις και αυτό συμβαίνει διότι ο καθένας από εμάς ιεραρχεί διαφορετικά τα θέλω και τις ανάγκες του... Πάνε σε 2-3 αντιπροσωπείες, μπές μέσα, κάτσε πίσω, κάνε και από ένα test drive, σκέψου και κατέληξε. Ούτε φυλλάδια, προσπέκτους κτλ, ούτε τίποτα, είναι όλα μλκίες του maketing. Και μην ξεχνάς πως οι γερμανικοί κατασκευαστές είναι σχεδόν ίδιοι σε προδιαγραφές, πόσο καλύτερα μπορεί να είναι τα φρένα δηλαδή και το κράτημα ενός BMW από ένα Audi και το αντίστροφο για το μέσο οδηγο; Μας έχουν φλομωσει τα περιοδικά με τα κ@λοτεστ τους, οτι το ένα φρενάρει σε 35 μέτρα και το άλλο σε 34.5 και κάτι τρέχει στα γύφτικα. Πάρε αυτό που γουστάρεις και μην ακούς κανένα, να ξέρεις οτι τις αποφάσεις που παίρνεις με την καρδιά και το συναίσθημα τις μετανοιώνεις πολύ πιο δύσκολα από αυτές που παίρνονται υπό την επήρρεια άλλων...

jay
01-10-07, 11:10
33.000 είναι τραγικό ποσό για μια 118. Εγώ πήρα το Α3 sportback 1.8TFSI με πανοραμική ηλιοροφή sky open, πλήκτρα στο τιμόνι , χρώμα μεταλλικό περλέ και την έκδοση ambition που έχει σχεδόν τα πάντα, 31500 ευρώ μαζί με τα τέλη ταξινόμησης και είναι καλύτερο αυτοκίνητο απ' την 118 και την 120.(χάνει μόνο στο τιμόνι)

Πλάκα, πλάκα αφού λες ότι θες να ξοδέψεις μέχρι 30000, σκέψου το Α3 1.8TFSI στις εκδόσεις ambition ή ambiente που κάνουν 27800, βάλε το μεταλλικό που κάνει 800 και τα τέλη ταξινόμησης 450 και είσαι στα 29000 ευρώ και έχεις ένα ολοκληρωμένο αυτοκίνητο από κάθε άποψη. Έχει και πολύ καλούς χώρους πίσω για τους άλλους επιβάτες. Και μην ακούσω για ασφάλεια ή αξιοπιστία,λόγω του turbo κινητήρα :icon02: Μιλάμε για κινητήρες διαμάντια, που συμπεριφέρονται σαν ατμοσφαιρικοί και μάλιστα έχεις περισσότερη ενεργητική ασφάλεια, λόγω του turbo και της ροπής χαμηλά, πράγμα που θα καταλάβεις στα προσπεράσματα στην εθνική και δε νομίζω να διαφωνεί κανείς από εδώ μέσα μαζί μου. Όσο για την αξιοπιστία, απλά δείτε τον παλιό καλό 1.8Τ πόσες βελτιώσεις σήκωνε, χωρίς να παρουσιάζει μηχανικά προβλήματα.

EddieX
01-10-07, 11:59
Και ενα πραγμα αρκετα σημαντικο και υπερ του Honda ειναι :
Μετά την 7 ετή εγγύηση- χωρίς όριο χιλιομετρων- που προσφέρει η ελληνική αντιπροσωπεία για όλα τα μοντέλα της Χοντα,τώρα καθιερώνει και την 7 ετή οδική εξυπηρέτηση Honda Assist.

7 χρονια δεν ειναι λιγα!!!

jay
01-10-07, 12:05
Και ενα πραγμα αρκετα σημαντικο και υπερ του Honda ειναι :
Μετά την 7 ετή εγγύηση- χωρίς όριο χιλιομετρων- που προσφέρει η ελληνική αντιπροσωπεία για όλα τα μοντέλα της Χοντα,τώρα καθιερώνει και την 7 ετή οδική εξυπηρέτηση Honda Assist.

7 χρονια δεν ειναι λιγα!!!

Τόσα πολλά έχει; Μπράβο! Όχι πως θα πάθει τίποτα το χόντα σε 7 χρόνια...Σε 17 μπορεί...:ylsuper:

christosroma
01-10-07, 12:21
Όντως ακούγονται πολλά τα 33 χιλιάρικα για την 1 εστω κι αν είναι δίλιτρη..
Στην ουσία όμως είναι μια μικρή τριάρα..δεν υστερεί σε τίποτα..εκτός από χώρους...
Έχει τρελλό πάτημα στο δρόμο..
Σκεφτείτε ότι έχει μεγαλύτερο μεταξόνιο απο το σημερινό Α4 και κατανομή βάρους 50-50

eliashan
01-10-07, 14:49
Να διευκρινίσω για το πίσω κάθισμα ότι δεν υπάρχει έξτρα χρέωση, είτε είναι 4θέσιο με κεντρική κονσόλα/θήκη, είτε πενταθέσιο χωρίς κονσόλα. Απλώς διαλέγεις ποιο από τα δύο προτιμάς κατά την παραγγελία. Δεδομένου ότι η μεσαία θέση είναι αρκετά στριμωγμένη, η BMW θεωρεί στάνταρ τις δύο πίσω θέσεις, και έτσι θα είναι τα περισσότερα αυτοκίνητα που θα βρίσκεις στις εκθέσεις. Για 3 πίσω θέσεις θα πρέπει να το παραγγείλεις. Αλλά τις περισσότερες φορές για να έχεις χρώμα και εξοπλισμό που θέλεις, κάνεις παραγγελία και δεν παίρνεις έτοιμο αυτοκίνητο από την έκθεση, οπότε αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία εκτός αν βιάζεσαι για ετοιμοπαράδοτο.

Και εδώ ερχόμαστε σε άλλο ένα θέμα: BMW θα βρίσκεις ετοιμοπαράδοτες, ή θα παραγγείλεις ακριβώς μία όπως θέλεις και θα σε έρθει σε 2-3 μήνες. Το ίδιο και Audi. Για το Honda αν δεν κάνω λάθος οι χρόνοι παράδοσης είναι για όλα τα Civik 1.8 7-9 μήνες (!) χωρίς να έχεις ζητήσει καν κάτι περίεργο (έτσι και αλλιώς 2 επίπεδα εξοπλισμού υπάρχουν και είναι υπερπλήρη). Οπότε αν θέλεις αυτοκίνητο σε κάποιο λογικό χρονικό διάστημα το ξεχνάς, όπως το ξέχασα και εγώ όταν έψαχνα και έφυγα από την έκθεση γελώντας. Σε 9 μήνες η γυναίκα γενάει παιδί, ο Σαρακάκης τόσο θέλει για να φέρει ένα Honda;

Και Χάρη θα σε "μαλώσω" ξανά :D αλλά έχουμε φτάσει το thread στις 11 σελίδες, εκ των οποίων οι μισές αφορούν θέματα εξοπλισμού που μπορείς καλύτερα να λύσεις εκτός φόρουμ και που εν πολλοίς θα όφειλες να γνωρίζεις τη στιγμή που είσαι ένα κλικ πριν την αγορά αυτοκινήτου. Δεν μπορεί να ξέρουμε πόσοι εδώ μέσα ότι το 5 κάθισμα δεν χρεώνεται ενώ δεν μας ενδιαφέρει, και εσύ να μην έχεις μάθει απέξω και ανακατωτά τιμές και εξοπλισμούς κάθε μοντέλου που ετοιμάζεσαι να χρυσοπληρώσεις. Όπως είπαν και οι προηγούμενοι: Επειγόντως στις αντιπροσωπείες για αναλυτικούς καταλόγους τιμών/πακέτων/εξοπλισμού/προσφορών/χρόνων παράδοσης, και οπωσδήποτε test drive με τα οχήματα που σε ενδιαφέρουν! Και αν δεν χορτάσεις με το test drive του κάθε μοντέλου στον έναν αντιπρόσωπο, πήγαινε και σε άλλον μέχρι να "πάρεις" από τη δοκιμή μία επαρκή αίσθηση. Και αν δεν βρίσκεις καν τον ακριβή κινητήρα για test drive, πήγαινε και σε άλλη πόλη που θα τον βρεις (σοβαρολογώ)! Μιλάμε για πολλά λεφτά για να αγοράσεις γουρούνι στο σακί, και είναι καλύτερα να δώσεις 150€ για ένα αεροπορικό εισιτήριο πχ, παρά να μετανοιώνεις για 30.000€ ;)

EddieX
01-10-07, 15:32
όπως το ξέχασα και εγώ όταν έψαχνα και έφυγα από την έκθεση γελώντας. Σε 9 μήνες η γυναίκα γενάει παιδί, ο Σαρακάκης τόσο θέλει για να φέρει ένα Honda;

:p::rofl2::p: Ωραιο! Σωστος!

Harry_BMW 116i
02-10-07, 10:01
:p::rofl2::p: Ωραιο! Σωστος!


Σοβαρα μιλατε τωρα?Τοσο πολυ κανει?Γιατι ετσι?Δηλαδη σαν να λεμε θα εχω αμαξι του χρονου?Καλα δεν καταλαβαινει πως χανει παρα πολυ ετσι?Πρεπει να ειναι μεγαλος παπ@ρ@ς
ο σαρακακης,γενικα εχω ακουσει τα χειροτερα.Απο αντιπροσωπιες πηγα στην audi και στην bmw και πηρα τα απαραιτητα φυλλαδια αν και στον αδαμιδη που πηγα δεν ηξερε να μου πει και πολλα γιατι λεει πως το 116 το 3θυρο βγαινει στον οκτωβριο και περιμενουν και αυτοι να δουν τι εξοπλισμο και τιμες θα εχει.Τον ρωταω τι τιμη θα εχει και μου λεει: να μωρε γυρω στα 30000-23000, ειναι δυνατον λεω,λες και μιλαει για διαφορα στα 500 εκανε,σαν να μην τρεχει τιποτα.Τι να πεις,νομιζουν ο μεσος ελληνας ειναι βιομηχανος και δεν τον ενδιαφερει,γιαυτο ρωταω πολλα για την μπεμπα,δεν ηταν καθολου κατατοπιστικο το ατομο,ενω στην audi ηταν μια χαρα και τα καταλαβα ολα,μενει ο σαρακακης τωρα

eliashan
02-10-07, 10:10
Σοβαρα μιλατε τωρα?Τοσο πολυ κανει?Γιατι ετσι?Δηλαδη σαν να λεμε θα εχω αμαξι του χρονου?Καλα δεν καταλαβαινει πως χανει παρα πολυ ετσι?Πρεπει να ειναι μεγαλος παπ@ρ@ς
ο σαρακακης,γενικα εχω ακουσει τα χειροτερα.Απο αντιπροσωπιες πηγα στην audi και στην bmw και πηρα τα απαραιτητα φυλλαδια αν και στον αδαμιδη που πηγα δεν ηξερε να μου πει και πολλα γιατι λεει πως το 116 το 3θυρο βγαινει στον οκτωβριο και περιμενουν και αυτοι να δουν τι εξοπλισμο και τιμες θα εχει.Τον ρωταω τι τιμη θα εχει και μου λεει: να μωρε γυρω στα 30000-23000, ειναι δυνατον λεω,λες και μιλαει για διαφορα στα 500 εκανε,σαν να μην τρεχει τιποτα.Τι να πεις,νομιζουν ο μεσος ελληνας ειναι βιομηχανος και δεν τον ενδιαφερει,γιαυτο ρωταω πολλα για την μπεμπα,δεν ηταν καθολου κατατοπιστικο το ατομο,ενω στην audi ηταν μια χαρα και τα καταλαβα ολα,μενει ο σαρακακης τωρα

...και οι άλλοι αντιπρόσωποι BMW της πόλης (αν δεν κάνω λάθος ο Αδαμίδης είναι Θεσσαλονίκη, άρα έχεις και άλλες επιλογές).

Chalyps
02-10-07, 10:15
Δύο βιομηχανίες με δύο διαφορετικές φιλοσοφίες.Η κάθε πλευρά έχει την δική της χάρη.
Καλά κάνεις και το ψάχνεις πολύ γιατί πρόκειται να μπεις σε έναν χώρο τον οποίο θα σε επιρεάσει για το μέλλον.Είναι τόσο δυνατά τα χαρακτηριστικά των δυο βιομηχανιών που με το που θα μπεις σε ένα απο αυτά που τελικά θα επιλέξεις θα γίνεις και πιστός οπαδός.
Η bmw όμως ακόμα θεωρείται απο το ευρύ κοινό αλλά και απο τα γκομενάκια ως αυτοκίνητο μεγαλύτερου κύρους , οπότε σου βάζω μια άλλη παράμετρο....θες περισσότερα γκομενάκια???πάρε bmw!!!

Harry_BMW 116i
02-10-07, 10:28
θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο αυτους που εχουν τον ασσο.Διαβασα χθες στο drive πως η 116 ειναι αρκετα αργο και δυσκινητο αμαξι και οτι απ την σειρα 1 αξιζει μονο η 130.Να φαντασο πως γραφουν μ@λακιες?

eliashan
02-10-07, 10:40
Σε σύγκριση με το A3 όπως είπαμε δεν θα έχει τρομερές διαφορές στην πράξη (αν και το turbo φυσικά έχει πλεονέκτημα). Το Honda με 140 άλογα και λιγότερο βάρος πώς να το κάνουμε, θα είναι πιο γρήγορο, πιο "άνετο", πιο "ζωηρό". Και η BMW αργή δεν είναι (με συνοδηγό+βαλίτσες εγώ κάνω ταξίδια κολλημένος στα 210 κοντέρ), αλλά είναι πιο νωχελική στο σταμάτα/ξεκίνα, δεν είναι αυτοκίνητο που θα έπαιρνες για κόντρες στα φανάρια.

Και οι 3άρες μ@λ@κίες είναι εκτός από τις Μ3, δεν αξίζουν, μην τις αγοράζετε! Και οι 5άρες χάλια, Μ5 μόνο. Και φυσικά μακριά από 6άρες αν δεν είναι M6! Αλλιώς, μακριά από τους μ@λ@κες που γράφουν αυτές τις μ@λ@κίες! :P:P:P Φυσικά και δεν έχει καμία σχέση η 116i με την 130i, το Α3 TSI με το S3, το Civic με το TypeR στις επιδόσεις, τα υπόλοιπα στοιχεία παραμένουν τα ίδια, και για το κύρος κάθε οχήματος, και για τις δυνατότητες του σασί του, και για το αγοραστικό κοινό του κλπ. Αν ψάχνεις κάτι σε 200+ ίππους να το εξετάσουμε, αλλά θα είναι τελείως άλλο thread :)

Harry_BMW 116i
02-10-07, 10:47
Σε σύγκριση με το A3 όπως είπαμε δεν θα έχει τρομερές διαφορές στην πράξη (αν και το turbo φυσικά έχει πλεονέκτημα). Το Honda με 140 άλογα και λιγότερο βάρος πώς να το κάνουμε, θα είναι πιο γρήγορο, πιο "άνετο", πιο "ζωηρό". Και η BMW αργή δεν είναι (με συνοδηγό+βαλίτσες εγώ κάνω ταξίδια κολλημένος στα 210 κοντέρ), αλλά είναι πιο νωχελική στο σταμάτα/ξεκίνα, δεν είναι αυτοκίνητο που θα έπαιρνες για κόντρες στα φανάρια.

Και οι 3άρες μ@λ@κίες είναι εκτός από τις Μ3, δεν αξίζουν, μην τις αγοράζετε! Και οι 5άρες χάλια, Μ5 μόνο. Και φυσικά μακριά από 6άρες αν δεν είναι M6! Αλλιώς, μακριά από τους μ@λ@κες που γράφουν αυτές τις μ@λ@κίες! :P:P:P Φυσικά και δεν έχει καμία σχέση η 116i με την 130i, το Α3 TSI με το S3, το Civic με το TypeR στις επιδόσεις, τα υπόλοιπα στοιχεία παραμένουν τα ίδια, και για το κύρος κάθε οχήματος, και για τις δυνατότητες του σασί του, και για το αγοραστικό κοινό του κλπ. Αν ψάχνεις κάτι σε 200+ ίππους να το εξετάσουμε, αλλά θα είναι τελείως άλλο thread :)


Οχι φιλε μου,σιγουρα δεν ψαχνω κατι με τοσους ιππους.Και οι 140 που εχει το χοντα πολλοι μου φαινοντε για την ωρα,θα προτιμουσα να υπηρχε και 1.6 εκδοση.Απλα το να πηγαινε καιποιο αμαξι με 200 ιππους και το να πηγαινει πολυ αργα ειναι κατι διαφορετικο,γιατι ουσιαστικα αυτο λεγαν στο drive,οτι η 116 τουλαχιστον ειναι πολυ αργη.Δεν με ενδιαφερει η τελικη αφου δεν σκοπευω να παταω 200,αλλα θελω να κανω ανετες προσπερασεις.Anyway,ξερω πως στα περιοδικα τα παραφουσκωνουν

Dimitris__
02-10-07, 10:58
Honda ολο προσόντα ή BMW λοιπον; θυμήθηκα ένα φίλο που σε παραπλήσιο προβληματισμό μου είχε πεί η BMW ειναι κ@υλ@ και ως τέτοια πληρώνεται!
είναι η αίσθηση που σου δίνει όταν την οδηγείς ακόμα κι αν δεν έχει 3000κεκ ή 6cyl η 0-100 κατω των 6 sec μια BMW σου δίνει και καταλαβαίνεις τι μαρκα οδηγείς και με κλειστά μάτια.
Επίσης και η αισθητική ικανοποιήση όταν τη κοιτας απ έξω ή μεσα και όλα είναι στη θέση τους, όπως πρέπει και η ομορφιά τους πηγάζει απο την χρηστικότητα χωρις δεκαδες κουμπάκια και λαμπάκια και π@π@ρ@κι@. Ολα είναι θέμα προτεραιοτητων, αν ψάχνεις αμάξι επιδόσεων ή μουν...γιδα με μικρό budget τότε σίγουρα υπάρχουν αλλες λύσεις

jay
02-10-07, 11:03
Οχι φιλε μου,σιγουρα δεν ψαχνω κατι με τοσους ιππους.Και οι 140 που εχει το χοντα πολλοι μου φαινοντε για την ωρα,θα προτιμουσα να υπηρχε και 1.6 εκδοση.Απλα το να πηγαινε καιποιο αμαξι με 200 ιππους και το να πηγαινει πολυ αργα ειναι κατι διαφορετικο,γιατι ουσιαστικα αυτο λεγαν στο drive,οτι η 116 τουλαχιστον ειναι πολυ αργη.Δεν με ενδιαφερει η τελικη αφου δεν σκοπευω να παταω 200,αλλα θελω να κανω ανετες προσπερασεις.Anyway,ξερω πως στα περιοδικα τα παραφουσκωνουν

Στις προσπεράσεις και γενικότερα στις ρεπρίζ, το Α3 θα είναι πιο γρήγορο και απ'το civic, λόγω ροπής. Έχει 20 και κάτι κιλά απ'τις 1500 στροφές;). Το honda θα' ναι πιο γρήγορο από στάση λόγω ιπποδύναμης.

Thronos
02-10-07, 11:04
Ναι αλλα να με συμπαθατε αλλα η σειρα 1 δεν ειναι καυλα απο τις 3αρες και πανω παλιες και νεες...

Harry_BMW 116i
02-10-07, 11:19
Ναι αλλα να με συμπαθατε αλλα η σειρα 1 δεν ειναι καυλα απο τις 3αρες και πανω παλιες και νεες...

γουστα ειναι αυτα.Απ οτι καταλαβα στα ατομα μεγαλυτερης ηλικιας δεν αρεσει γιατι δεν την θεωρουν και τοσο bmw ενω τα νες παιδια την γουσταρουν γιατι φανταζοντε τον εαυτο τους με μπεμπα.Ο πατερας μου παντως μου λεει πως δεν τη θεωρει καθαροαιμη μπεμπα.

Harry_BMW 116i
02-10-07, 11:21
Α!Κατι ακομα,οι κολλητοι μου με πρηζουν να παρω το χοντα με τον μεταβλητο χρονισμο κτλ και η κοπελα μου και οι φιλες μου την μπεμπα.Ειναι τελειως διαφορετικη φιλοσοφια,σε καποιον θα κανω το χατηρι

Dim77
02-10-07, 11:33
Επειδή έχω διαβάσει πολλές φορές σε αυτό το thread για το ''μεταβλητό χρονισμό'' που έχει το ένα ενώ το άλλο όχι....:icon11:

ΚΑΙ η BMW έχει διπλό Vanos (όπως έχει και το Honda απλό Vtec).
Μεταβλητό ΧΡΟΝΙΣΜΟ εκκεντροφόρων έχουν τα περισσότερα μοντέλα πια.

Το Vtec που εννοείς είναι ΚΑΙ για το βύθισμα των βαλβίδων εκτός του χρονισμού (όπως Valvetronic-BMW, i-VTEC-Honda τώρα, VVTLi-Toyota TS, NeoVVL-Nissan SR20VE)

Δε νομίζω ότι αυτό είναι το θέμα που θα κρίνει το αυτοκίνητο που θα πάρεις. (Ο χρονισμός των εκκεντροφόρων ή το βύθισμα):nono:

Πήγαινε σε αντιπροσωπείες να δείς από κοντά τα αυτοκίνητα, να κάτσεις μέσα, να ρωτήσεις με ακρίβεια τιμές, χρόνους παράδοσης κλπ.

Alf_116i
02-10-07, 11:34
Να σου λύσω μερικές απορίες για το 116
Ασφάλεια: Θεωρώ πως είναι κορυφαίο για την κατηγορία. Τιμόνι πάρα πολύ καλό. φρένα εξαιρετικά, σύστημα ευστάθεια που δουλεύει όταν χρειάζεται(ναι μου έχει τύχει)
Ταχύτητα: δεν είναι δυσκίνητο όπως φοβάσαι. (πάντως πιο ευκίνητο από την 3άρα 1600). Πιάνει εύκολα τα 200 και το έχω φτάσει έως 212). Δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερες στην Ελλάδα. Άλλωστε οι γονείς γκρινιάζουν(και καλά κάνουν)
Εμφάνιση: υποκειμενικά μου αρέσει και ακόμα τρελαίνομαι μετά από 2.5 χρόνια που την έχω. Και είναι BMW και όχι χοντα (από πλευράς πρεστιζ-γαμπριλίκι-γυναίκες)
Χώροι:μπροστά άνετα, Πίσω άνετα 2 και χωράει και ένας μικροκαμωμένος ακόμα(στριμωγμένος). Χώροι αποσκευών αρκετοι. (κια αν χρειαστεί ρίχνεις και τα καθίσματα και έχει φορτηγάκι(έχω κουβαλήσει κουζίνα έτσι).

Chalyps
02-10-07, 11:34
ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ & ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΣΟΥ!!!!!!!!
Φαντάσου πως θα σου ανταποδώσουν!!!!!!!!!!

Thronos
02-10-07, 11:42
Εγω ετσι οπως παει το πραμα με αυτο το θεμα σε βλεπω να αυτοκτονεις στο τελος.....

Harry_BMW 116i
02-10-07, 11:44
ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ & ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΣΟΥ!!!!!!!!
Φαντάσου πως θα σου ανταποδώσουν!!!!!!!!!!

lol,με επεισες φιλε μου,οχι τοσο για την κοπελα μου που το χω συνηθησει αλλα οι φιλες της... :P να ρωτησω ομως κατι?Γινεται τοσος ντορος για το v tec και οχι για; το διπλο vanos,γιατι αυτο?Θεωρειτε πως η μικρη μπεμπα εχει κανονικοτατα το πρεστιζ μιας μπεμπας?Σε αυτο πολλοι διαφωνουν

Aristomenis
02-10-07, 13:48
ΠΑΝΕ ΣΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ, ΚΑΤΣΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΔΗΓΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Μ@Λ@ΚΙΕΣ...

Harry_BMW 116i
02-10-07, 14:16
ΠΑΝΕ ΣΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ, ΚΑΤΣΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΔΗΓΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Μ@Λ@ΚΙΕΣ...

Πηγα στον αδαμιδη και ειδα το bmw.Το ιδιο και το Α3.Ο Αδαμιδης μαλιστα μου μιλησε αμεσως για test drive εκεινη τη στιγμη χωρις να αναφερω τιποτα και χωρις να μου πει για ραντεβου για το τεστ και αλλες μ@λακιες πραγμα που με χαροποιησε γιατι εδειξε πως πραγματικα ενδιαφερετε η αντπροσωπια να σου δειξει τι εμπορευετε και δεν φοβαται η ιδια να στο προτεινει γιατι ξερει το τι πουλαει,απ την αλλη εχω ακουσει τα χειροτερα για τον σαρακακη (η να τον λεμε σακαρακη :P)

EddieX
02-10-07, 14:46
Νομιζω οτι εχει κουρασει το θεμα και δεν βγαζει πουθενα! Ο Σαρακακης οντως ειναι ο Αντιχριστος της αυτοβιομηχανιας Honda αλλα τραβα ρωτα κιολας, κακο δεν κανει. Νομιζω φιλε μου οτι, οτι σου ειπαν μερικοι σου ειπαν, το μονο που κανεις τωρα ειναι να κουραζεις τον εαυτο σου. ΚΑΝΕ TEST DRIVE!!!

tzambos
02-10-07, 15:49
Μιλώντας ώς πρωην κάτοχος Α3 και νυν BMW η μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο είναι στο εξής:
Το audi είναι ένα πολύ καλό μέσο μεταφοράς (χωρίς καμία εμπάθεια)
Η BMW είναι η ερωμένη σου, απλά όταν ΟΛΟΙ οι άλλοι σε πρίζουν (δουλειά, οικογένεια, γκόμενες ) αυτή σε αγκαλιάζει σε προσέχει και ΑΠΛΑ σε κάνει να βρίσκεσαι αλλού.
Στην φάση που είσαι, οι διαφορές οι οποίοι αναλύθηκαν από όλους είναι μικρές υπέρ του ενός ή της άλλης, από αυτό το σημείο αναλαμβάνει η προσωπικότητα κάθε αυτοκινήτου εδώ θα πρέπει (με την βοήθεια του test drive) να το αποφασίσεις εσύ.

Fanis
02-10-07, 15:51
Απλά επειδή ρώτησες για τιμές και δεν σου έλεγαν, είναι οι εξής για την 116i 3θυρη (από τον επίσημο τιμοκατάλογο της BMW της 25/9/07):

- 116i Joy: € 22.950
- 116i Lifestyle: € 24.900
- 116i Sport: € 27.250

Harry_BMW 116i
02-10-07, 16:19
Μιλώντας ώς πρωην κάτοχος Α3 και νυν BMW η μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο είναι στο εξής:
Το audi είναι ένα πολύ καλό μέσο μεταφοράς (χωρίς καμία εμπάθεια)
Η BMW είναι η ερωμένη σου, απλά όταν ΟΛΟΙ οι άλλοι σε πρίζουν (δουλειά, οικογένεια, γκόμενες ) αυτή σε αγκαλιάζει σε προσέχει και ΑΠΛΑ σε κάνει να βρίσκεσαι αλλού.
Στην φάση που είσαι, οι διαφορές οι οποίοι αναλύθηκαν από όλους είναι μικρές υπέρ του ενός ή της άλλης, από αυτό το σημείο αναλαμβάνει η προσωπικότητα κάθε αυτοκινήτου εδώ θα πρέπει (με την βοήθεια του test drive) να το αποφασίσεις εσύ.

Παιδια ολα ωραια και καλα και γω συμφωνω πως η μπεμπα ειναι κατι παραπανω απο αμαξι και οτι πραγματικα γινεται η ερωμενη σου αλλα θελω να κανω μια ερωτηση σε ολους τους κατοχους μπεμπας.Βλεπετε με μισο ματι την μικρη μπεμπα η οχι?Πολλοι δεν θεωρουν bmw τον ασσο και επισης δεν θεωρουν πως εχει το πρεστιζ της μπεμπας,γιατι καλα μιλατε ολοι με τις 3αρες και τις 5αρες σας,ποσοι ομως πηραν την μικρη?Οσοι εχουν μεγαλες Bmw φυσικα και ειναι ξετρελαμενοι.Αν μιλουσα για σειρα 3 και πανω δεν θα ρωτουσα καν αφου και γω τρελαμενος με τις μπεμπες ειμαι απο μικρος

Dim77
02-10-07, 16:23
Είναι ΚΑΝΟΝΙΚΗ BMW!!!
Τώρα που έχει βγεί και 3θυρη!!! super!
(Ασε που είναι και πιο εύκολη στην εύρεση θέσης πάρκινγκ!!!)

bmw316turbo
02-10-07, 16:42
Ειμαι κοκκαλο bmwδακιας και δεν νομιζω να αλλαξοπιστησω ποτε , αλλα σαν εξωτερικος παρατηρητης χωρις να εχω αυταπατες και συμφωνα με τα δικα μου γουστα θεωρω το audi A3 απλα καλυτερο αμαξι απο το bmw 1
Δεν θα μπω στη διαδικασια να βαλω στη ζυγαρια τα υπερ και κατα του καθενος αλλα πιστευω πως σαν ΠΑΚΕΤΟ ολα τα αυτοκινητα της AUDI κατω απο 35000 ευρω ειναι τα καλυτερα σαν value for money.Συνηθως ομως , εμεις οι τρελαμενοι, δεν περνουμε τα καλυτερα αλλα αυτα που μας μιλουν στη ψυχη!!!Επειδη ομως σε βλεπω να αμφιταλαντευεσαι χωρις συγκεκριμενα κριτηρια επιλογης απλα θες το πιο καλο απο τα καλα , νομιζω οτι συνολικα το Α3 ειναι οντως καλυτερο.
Να ξερεις οτι το πιο συντηρητικο σε εμφανιση αμαξι ειναι και το πιο διαχρονικο.......
Αποψη μου...

Dim77
02-10-07, 16:56
Να ξερεις οτι το πιο συντηρητικο σε εμφανιση αμαξι ειναι και το πιο διαχρονικο.......
Αποψη μου...

Αυτό ισχύει...αλλά όχι πάντα (και ειδικά στα μικρομεσαία hatchback, πιο πολύ σε μεγαλύτερα οχήματα).
Το προηγούμενο Α3 ασπούμε, τώρα σου φαίνεται ωραίο? δε φαίνεται σαν πανάρχαιο-απλό σχέδιο? Τα Γκολφ 3 και 4....Βγαίνει το νέο μοντέλο και το παλιό φαίνεται αμέσως...κουβάς!

Ενώ μια Compact E36 είναι ακόμα ενδιαφέρουσα σαν σχέδιο.

sotiris 328i
02-10-07, 17:06
προτείνω Α3.Κυριλέ,γκάζι,καλή τιμή,σταθερό κ στιβαρό.

Η 116 είναι πολύ καλή,όμορφη,ποιοτική,πισωκίνητη,είναι BMW,αλλά αδικαιολόγητα ακριβή

δυστυχώς το γκάζι της θα το βαρεθείς πολύ γρήγορα
(αν το κυνηγάς το θέμα ετσι,αν κ αφού λες είσαι 20 είναι σίγουρο..) Πολυ σωστος...συμφωνω

Dimitris__
02-10-07, 18:35
παίδες είχα ενα Α3 '2001 και με είχε ξεσκισει στις βλάβες στα ηλεκτρονικά μέχρι κονσόλα άλλαξα... επισης παπά κι αλλα που τα εχει απωθήσει η μνήμη μου απο το 2 χρονο και μετα και τα πλαστικά σε μια πενταετια είχαν σκάσει όλα, βέβαια είχε και θετικα οπωσ ποιότητα κύλισης, η λαμαρίνα και η βαφή άψογη σε γενικες γραμμες όμως ποιοτικά κατώτερο απο BMW

jay
02-10-07, 19:50
Ειμαι κοκκαλο bmwδακιας και δεν νομιζω να αλλαξοπιστησω ποτε , αλλα σαν εξωτερικος παρατηρητης χωρις να εχω αυταπατες και συμφωνα με τα δικα μου γουστα θεωρω το audi A3 απλα καλυτερο αμαξι απο το bmw 1
Δεν θα μπω στη διαδικασια να βαλω στη ζυγαρια τα υπερ και κατα του καθενος αλλα πιστευω πως σαν ΠΑΚΕΤΟ ολα τα αυτοκινητα της AUDI κατω απο 35000 ευρω ειναι τα καλυτερα σαν value for money.Συνηθως ομως , εμεις οι τρελαμενοι, δεν περνουμε τα καλυτερα αλλα αυτα που μας μιλουν στη ψυχη!!!Επειδη ομως σε βλεπω να αμφιταλαντευεσαι χωρις συγκεκριμενα κριτηρια επιλογης απλα θες το πιο καλο απο τα καλα , νομιζω οτι συνολικα το Α3 ειναι οντως καλυτερο.
Να ξερεις οτι το πιο συντηρητικο σε εμφανιση αμαξι ειναι και το πιο διαχρονικο.......
Αποψη μου...

:+1: Δεν είμαι κόκκαλο BMWδάκιας (κάποτε ήμουν), απλά είμαι αντικειμενικός. Δεν είμαι φανατικός οπαδός καμίας μάρκας (εκτός της Aston Martin, που πιθανότατα δε θα αποκτήσω ποτέ).
Πάντως ένας σημαντικός λόγος να μην πάρεις τη σειρά 1 (που κατά τα άλλα είναι πολύ καλό αυτοκίνητο, για να μην παρεξηγούμαι), είναι ότι θα έχετε μια 116 όπως είπες απ' τη δουλειά του πατέρα σου. Καλύτερα να κοιτάξεις προς honda και audi μεριά.

vosk
02-10-07, 20:41
Α!Κατι ακομα,οι κολλητοι μου με πρηζουν να παρω το χοντα με τον μεταβλητο χρονισμο κτλ και η κοπελα μου και οι φιλες μου την μπεμπα.Ειναι τελειως διαφορετικη φιλοσοφια,σε καποιον θα κανω το χατηρι
Πρωτο και κυριο, σε ΚΑΝΕΝΑ δεν θα κανεις χατηρι. Το αμαξι θα το οδηγεις ΕΣΥ και θα παρεις αυτο που θα ευχαριστισει και ικανοποιησει ΕΣΕΝΑ.
Εαν θες αγαπη και παθος για την οδηγηση, εαν σε ευχαριστει το "με το πλαι και οσο παει" τοτε παρε την σειρα 1 (και μετα βλεπε WRC απο την TV διοτι το 116, εε δεν τρεχει κι ολας. 0-100 εχει 12+. )
Εαν θες ποιοτητα και ενα πιο οικογενειακο και λογικευμενα χαρακτηρα, παρε A3.
Ζημιες θα βγαλουν και τα δυο. απο την τρομπα που σκαει και τα λαστιχα να κοβουν απο την υπερβολικη συγκλιση (116) μεχρι τον συμπλεκτη που τριζει και τα πλαστικα που αναποφευκτα μεχρι την 5 ετια θα εχουν φθαρει (A3)
Εαν θες να παρεις κατι ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ, να κοιταξεις προς ανατολη
παρε το Civic 5θυρο εαν θες να μην χαλασει ΠΟΤΕ.
αν θες κατι πιο φτηνο (με τις ιδιες ζημιες των 116 - A3) μπορεις να κοιταξεις και προς γενικοτερα VAGελη.
Οπως σε κοβω, το Suzuki Swift sport, ειναι κατι που σε πολυ λιγα λεφτα, θα σε ικανοποιησει πολυ.



Αυτό ισχύει...αλλά όχι πάντα (και ειδικά στα μικρομεσαία hatchback, πιο πολύ σε μεγαλύτερα οχήματα).
Το προηγούμενο Α3 ασπούμε, τώρα σου φαίνεται ωραίο? δε φαίνεται σαν πανάρχαιο-απλό σχέδιο? Τα Γκολφ 3 και 4....Βγαίνει το νέο μοντέλο και το παλιό φαίνεται αμέσως...κουβάς!

Ενώ μια Compact E36 είναι ακόμα ενδιαφέρουσα σαν σχέδιο.
Χωρις παρεξηγηση.... Εχεις δει τα πρωτα A4,A3,passat διπλα στην E36;

Dim77
02-10-07, 20:58
Χωρις παρεξηγηση.... Εχεις δει τα πρωτα A4,A3,passat διπλα στην E36;

Όταν παρουσιάστηκε η Ε36...το Audi λεγόταν 80...φανταστικό σχέδιο..για τη δεκαετία του '80 όμως:smashtard το Α4 βγήκε αρκετά μετά.(και είναι το καλύτερο Α4)
Για το πρώτης γενιάς Passat...εδώ γελάμε

Αν εξαιρέσεις το πρώτο Α4 που ήταν καλύτερο σε εμφάνιση από ΟΛΑ τα επόμενα, με χειρότερο αυτό που παρουσιάστηκε πριν 1 μήνα...το παλιό Α3 μοιάζει πλέον με ένα απλό Hatchback της σειράς,
όσο για το πρώτο....Passat ...εδώ γελάμε #2:icon18:

Εκτός αν δε κατάλαβες τι έγραφα πάνω. Κυρίως τα απλά (κλασσικά σχέδια) είναι καλά για πιο μεγάλα σεντάν και όχι για χατσμπακ. (γιαυτό και αναφέρθηκα σε Golf+A3 μόνο)

Βασικά έχουν ΣΚΑΣΕΙ όλοι για το τί αυτοκίνητο θα πάρει το παιδί.

Σε όλους τους φαίνονται λίγα τα 122ps της νέας 116.... Ξεχνάνε ότι είναι το πρώτο αυτοκίνητο του παιδιού, ότι του το ''χορηγούν'' οι γονείς του, ότι το ίδιο το παιδί ενδιαφέρεται πρωτίστως για την ασφάλεια του... κλπ.κλπ.

Ότι και να πάρει (από αυτά που έχει θέσει) καλό είναι.

Νομίζω ότι αυτό το θέμα έχει ...εξαντληθεί πια...:thread:

jay
02-10-07, 21:24
Εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=3154&highlight=%E1%F1%DD%F3%E5%E9+%F3%E5%E9%F1%DCβλέπω πάντως, πως σε ένα φόρουμ όπου το 60% και βάλε είναι πιστοί οπαδοί της BMW, σε ένα ποσοστό άνω του 52% δεν τους αρέσει η σειρά 1. Προσωπικά μου αρέσει, αλλά ας μην υπερβάλλουμε λέγοντας τα audi αδιάφορα και συντηρητικά.

Harry_BMW 116i
02-10-07, 21:46
Όταν παρουσιάστηκε η Ε36...το Audi λεγόταν 80...φανταστικό σχέδιο..για τη δεκαετία του '80 όμως:smashtard το Α4 βγήκε αρκετά μετά.(και είναι το καλύτερο Α4)
Για το πρώτης γενιάς Passat...εδώ γελάμε

Αν εξαιρέσεις το πρώτο Α4 που ήταν καλύτερο σε εμφάνιση από ΟΛΑ τα επόμενα, με χειρότερο αυτό που παρουσιάστηκε πριν 1 μήνα...το παλιό Α3 μοιάζει πλέον με ένα απλό Hatchback της σειράς,
όσο για το πρώτο....Passat ...εδώ γελάμε #2:icon18:

Εκτός αν δε κατάλαβες τι έγραφα πάνω. Κυρίως τα απλά (κλασσικά σχέδια) είναι καλά για πιο μεγάλα σεντάν και όχι για χατσμπακ. (γιαυτό και αναφέρθηκα σε Golf+A3 μόνο)

Βασικά έχουν ΣΚΑΣΕΙ όλοι για το τί αυτοκίνητο θα πάρει το παιδί.

Σε όλους τους φαίνονται λίγα τα 122ps της νέας 116.... Ξεχνάνε ότι είναι το πρώτο αυτοκίνητο του παιδιού, ότι του το ''χορηγούν'' οι γονείς του, ότι το ίδιο το παιδί ενδιαφέρεται πρωτίστως για την ασφάλεια του... κλπ.κλπ.

Ότι και να πάρει (από αυτά που έχει θέσει) καλό είναι.

Νομίζω ότι αυτό το θέμα έχει ...εξαντληθεί πια...:thread:

Η αληθεια ειναι πως εμαθα αυτα που ηθελα.Αν θελω κατι καινουργιο θα ρωτησω.Το thread μου εχει γινει πλεον μερος για να συγκρινουμε τη γιαπωνεζικη φιλοσοφια με την γερμανικη (σιβικ,μπεμπα) και γενικα για να πειτε τη γνωμη σας για τον ασσο,το τι θα παρω θα το δουμε.Παντως ευχαριστω ολους οσους με διαφωτισαν καπως.Θα μαθετε συντομα την αποφαση μου.Και ατι τελευταιο που δεν ξερω κατα ποσο ειναι ασχετο η σχετικο.Πριν κανα μισαωρο ηρθε ο πατερας μου και μου ειπε,χαρη,μπεμπα μαλλον.Δεν ξερω αν πηρε την αποφαση πανω του αλλα για να πω την αληθεια δινω ενα 45% στο σιβικ 55% στον ασσο.Το θεμα οντως εξαντληθηκε,χρησιμοποιηστε το αν θελετε ια να λετε τη γνωμη σας για το σιβικ η τον ασσο. Και dim οχι και my thread sucks :P

eliashan
02-10-07, 23:17
Ανακεφαλαίωση επιπέδων εξοπλισμού των Άσσων και σύγκριση με Audi, επειδή το χρωστούσα από προηγούμενο μήνυμα ;)

116i προ-facelift
- Joy-> Γυμνό, μακριά.
- Sport-> Καλούτσικος εξοπλισμός αλλά με κάποιες ελλείψεις. Οι περισσότερες E87 στους δρόμους είναι Sport. [+2000€ από το Joy].
- Dynamic-> Πλούσια εξοπλισμένο, με σπορ προσανατολισμό (σπορ καθίσματα, ανάρτηση) [+2000€ από το Sport / +4000€ από το Joy].
- Exclusive-> Πλούσια εξοπλισμένο, με έμφαση στην άνεση (αυτοματισμοί, φωτισμός) [+2000€ από το Sport / +4000€ από το Joy].

116i Facelift
- Joy-> Γυμνό, μακριά.
- Lifestyle-> Το παλιό Sport +κάποια έξτρα [+2000€ από το Joy].
- Sport (3d) & Dynamic (5d)-> Πλούσια εξοπλισμένο, με σπορ προσανατολισμό (σπορ καθίσματα, ανάρτηση) [+2000€ από το Lifestyle / +4000€ από το Joy].
- Exclusive-> Πλούσια εξοπλισμένο, με έμφαση στην άνεση (αυτοματισμοί, φωτισμός) [+2000€ από το Lifestyle / +4000€ από το Joy].

Τα αντίστοιχα επίπεδα της Audi είναι:
- Attraction: Το γυμνό (BMW Joy).
- Ambition: Το σπορ με 17άρες ζάντες, σπορ καθίσματα/ανάρτηση (αντίστοιχο BMW: Sport/Dynamic).
- Ambiente: Το "κυριλέ" με ξύλινες επενδύσεις, υποβραχιόνιο κλπ (Αντίστοιχο BMW: Exclusive).

Απευθείας σύγκριση Audi A3 TSI 125hp vs BMW 116i 3d 122hp:
- A3 Ambition 24.000€ <--> BMW Sport 27.250€
- A3 Ambiente 23.900€ <--> BMW Exclusive δεν υπάρχει σε 3d, σε 5d κάνει 27.750€ (αλλά όλες οι 5d είναι 500-1000€ πιο ακριβές, οπότε αν υπήρχε θα κόστιζε και αυτό περίπου 27.000€).

Όπως ακριβώς είχα γράψει πολλά posts πριν: Έκδοση με έκδοση το A3 είναι 3.000€ φθηνότερο από την BMW (χωρίς φυσικά να είναι BMW και πισωκίνητο ;)) [Οι FSI εκδόσεις ήταν ~2.000€ ακριβότερες].

Το Honda είναι μακράν το καλύτερο value for money γιατί με ~24.000 περιλαμβάνει στον εξοπλισμό του τα πάντα (π.χ. την πανοραμική οροφή που κοστίζει >1.000€ στους άλλους δύο και στην BMW τουλάχιστον δεν είναι καθόλου πανοραμική αλλά μία απλή ηλιοροφή), και μάλιστα σε ένα περιβάλλον σχεδίασης διαστημοπλοίου, ενώ BMW και Audi εξαντλούν τη γερμανική σοβαρότητά τους στο εσωτερικό. Από την άλλη βέβαια, εσύ ως λάτρης των ξύλινων επενδύσεων (ΜΠΛΙΑΧ βρε συ, μικρό παιδί και με σπορ όχημα) μπορεί να προτιμήσεις "συντηρητικά".


Αναλυτικός εξοπλισμός και τιμές του A3 εδώ: http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?CATEGORY_id=73&NEWS_DATA_ID=64701

Harry_BMW 116i
06-10-07, 15:56
Παιδια επιστρεφω μετα απο καιρο για να σας ανακοινωσω πως παιρνω την μπεμπα τελικα.BMW 116 3θυρη Exclusive ειναι το αυτοκινητο στο οποιο καταλειγω.Τωρα απο εξτρα σκεφτομαι να προσθεσω το δερματινο σαλονι boston,ξυλινες επενδυσεις (μ'αρεσουν eliashan,τι να κανουμε?) και ηλιοροφη.Οποτε οταν ερθει το αυτοκινητο και το παραλαβω θα ειμαι και γω κανονικα στο κλαμπ σας,για την ωρα ειμαι ντεμι μελος :P

Babis_Compact
06-10-07, 16:15
Άντε λοιπόν, με το καλό να παραγγελθεί και να αφιχθεί! Πολύ καλή επιλογή η ηλιοροφή. Εγώ που δεν έχω στο δικό μου με χαλάει λίγο. Ξύλινες επενδύσεις είχα κι εγώ. Στην αρχή μπορεί να σου αρέσουν, αλλά πιστεύω πως κάποια στιγμή θα τις αλλάξεις! Όταν θα θες πιο πολύ σπορ, παρά κυριλέ αμάξι.

Harry_BMW 116i
06-10-07, 16:21
Οι μικροτερης ηλικιας κατοχοι bmw προτιμουν τα σπορ και οσο μεγαλωνουν γινοντε πιο κυριλε,λες να ξεκινησα αναποδα?lol η αληθεια ειναι πως ημουν πολυ μπερδεμενος και οτι εφτασα να σκεφτομε μεχρι και το honda civic type R και το mazda rx8 αν και δεν ηθελα γκαζι τρελο.Με κερδισε ομως η μπεμπα.Επαιξε το ρολο του και η εξυπηρετηση στον Bmw Αδαμιδης που ηταν καλυτερη απ ολες τις αλλες αντιπροσωπιες που πηγα (AUDI,HONDA).Γνωριζετε ποσο καιρο περιπου κανει η παραδοση?Ειναι αναλογα με τα εξτρα που θα βαλεις ε?

giannis
06-10-07, 16:39
Μπράβο έκανες την καλήτερη επιλογή! Καλορίζικο το νέο BMW!

jay
06-10-07, 18:04
Καλορίζικο φίλε. Τι χρωματάκι θα του βάλεις; Αν επιτρέπεται πόσο πήγε το μαλλί;

Harry_BMW 116i
06-10-07, 20:18
Δεν το παρηγγειλα ακομα γιατι ο πατερας μου ψαχνει μηπως το φερουμε απο γερμανια φθηνοτερα,το πιο πιθανο ειναι ομως να το παρω απ τον Αδαμιδη.Η τιμη του ειναι 27824 στην exclusive εκδοση χωρις να υπολογιζω τα 2,3 εξτρα που θελω να βαλω.Δηλαδη,ηλιοροφη,δερμα boston kαι ξυλινες επενδυσεις απο καρυδια.Επειδη δεν το κοβω να πληρωνει ο πατερας και για τα 3 εξτρα μαλλον πρεπει να βολευτω με 2 τα οποια θα τα πληρωσω με δικα μου χρηματα οποτε με κοβω να κραταω την επενδυση και το σαλονι.Μηπως γνωριζεις τους χρονους παραδοσης?Δεν αντεχω να περιμενω,νομιζω παντως τελικα πως εκανα την καλυτερη επιλογη.Μπορει με τα 122 αλογα να μην ειναι τοσο γρηγορο ειναι ομως μπεμπα και εχω κολλημα με αυτη τη μαρκα (αφου σκεφτομαι να του βαλω και αυτοκολλητο οταν θα μεγαλωσω θα γινω Μ5 :P) για χρωμα το σκεφτομαι ακομα αλλα με βλεπω να καταλειγω η στο γραφιτη η στο ασπρο.Ποιο χρωμα λετε τις πηγαινει?

manosm3
06-10-07, 20:19
Aσε την επενδυση γι' αργοτερα! Η ηλιοροφη ειναι κατι που δεν μπαινει μετα!

Harry_BMW 116i
06-10-07, 20:21
Απλα για οροφη και δερματινα θελω κοντα 3000 και δεν ειναι μικρο ποσο.Παντως εχεις δικαιο,το μονο που δεν μπορω να βαλω εγω μετα ειναι η ηλιοροφη οποτε καλυτερα να ειναι η πρωτη επιλογη στα εξτρα,θα την ηθελα λιγο μεγαλυτερη την οροφη αλλα δεν πειραζει.

Babis_Compact
06-10-07, 21:03
Αν είναι να διαλέξεις ανάμεσα σε ένα από τα αξεσουάρ, οπωσδήποτε την ηλιοροφή. Δέρμα και ξύλο μπαίνουν και μετά. Η ηλιοροφή όμως όχι..

Thronos
06-10-07, 21:10
Νεαρε καταφερες να με απογοητευσεις με αυτα τα λεφτα θα μπορουσες να φερεις μεσω μιας εκθεσης απο γερμανια κατι τετοιο http://www.mobile.de/SIDpDrwvx9JV5GDKx48Y8QkRg-t-vaNexlCsAsCsK%F3P%F3R~BmSB11LsearchPublicJ11917002 09A2LsearchPublicD1100CCar%5B-t-vctpLtt~BmPA1C141B20C524%81P-t-vCaMiMkQuSeUnVb_X_Y_x_yrdsO~BSRA6B14B10D3500BGNCPK WA0HinPublicA2A0A0A0D2003A0/cgi-bin/da.pl?bereich=pkw&sprache=2&sr_qual=GN&top=146&id=11111111274312242&
και με τα μπαξιματα θα γινοτανε ετσι http://img204.imageshack.us/my.php?image=1181163624ph359ra9.jpg
αντε καλοριζικο και καλοταξιδο παντως και να το παεις σε ασπρο γιατι χανει σε αλλα χρωματα.

Harry_BMW 116i
06-10-07, 21:10
Mπορει καποιος που παρειγγειλε προσφατα τον ασσο να μου πει ποσο καιρο εκανε η παραδοση?Και το τι εξτρα εβαλε για να παρω μια ιδεα αν κατι ειναι απαραοτητο και πρεπει να το βαλω.Τα φωτα xenon ειναι απαραιτητα λετε?Δεν θελω να ξοδευτω τρελα

christosroma
06-10-07, 21:28
2,5 με 3 μήνες να υπολογίζεις....

Coyot
07-10-07, 04:19
Kαλορίζικο κι από 'μένα!
Ως προς τα έξτρα, επίτρεψέ μου να σου πω ότι το ξύλο ταιριάζει σε "οικογενειακές ταβέρνες" και ορεινά καταφύγια / κυνηγετικά περίπτερα περισσότερο, παρά σε αυτοκίνητα. Όπως έγραψε και ο αείμνηστος L.J. Setright, "cars are meant to be modern devices".
Βέβαια, περί γούστων και χρωμάτων δεν χωρεί συζήτηση, όπως έλεγαν και οι Ρωμαίοι (de gustibus et de coloribus non disputandum). Bαλ' του και σβουνιά πατημένη (κοπριά) αν αυτό σε εκφράζει. :):)

vosk
07-10-07, 09:52
Καλοριζικο φιλε μου, αν και για να σου πω την αληθεια , για ενα 1600cc με χερουλια στα παραθυρα αντι για ηλεκτρικα, 30 χιλιαρικα εγω δεν τα δινα.... Τωρα εαν θεωρεις οτι αυτο σου ταιριαζει, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.:D

jay
07-10-07, 10:01
27750 η καλή έκδοση; Ευκαιρία! :bugeye: :icon02:

Τόσο κάνει και η καλή έκδοση του Α3 1.8Τ! Αλλά τι να το κάνεις, που δεν είναι "ΠΕΜΒΕ"....!!!!

:takecover

valantis
07-10-07, 10:22
πανω απ ολα ηλιοροφη και ασε τα ξυλα...
αντε με το καλο....

Harry_BMW 116i
07-10-07, 10:49
Σας ευχαριστω παιδια.Οταν με το καλο ερθει το αυτοκινητο θα ανεβασω φωτογραφιες γιατι βαρεθηκα να μην εχω σαν επιλογη στο φορουμ "το γκαραζ μου) :P και οπως ειπατε πανω απ ολα η ηλιοροφη στα εξτρα,αυτο θα βαλω λοιπον.Τωρα αν ειναι πολυ χρησιμο καποιο αλλο εξτρα και καποιος το εβαλε να μου το πει.Ρωταω για τιποτα ηλεκτρικο που το θεωρειτε απαραιτητο αν και η exclusive εχει πολλα πραγματα.Περιμενω καποιον που πηρε τον ασσο να με διαφωτισει λιγο με τα εξτρα και το τι ειναι πολυ σημαντικο.Η ηλιοροφη ειναι ομως το στανταρ.Αρε μπεμπα,πως θα περιμενω εγω τωρα?

ekztage
07-10-07, 15:59
Φίλε Χάρη καλορίζικο κ απο μένα..Μιας κ γω που είμαι 20 χρονών κ σου εμπιστέυομαι οτι δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα..Σαν τα BMW δεν έχει..Αν κ με το 116i πολύ λίγα τα άλογα αλλά it's ok, μετά πάμε για Ζ4 2.2 κ τέλειωσε η υπόθεση!Αν είσαι θεσσαλονικιός (λόγω Αδαμίδη) τότε θα σε δώ στον δρόμο :P

Alf_116i
07-10-07, 16:37
Ηλιοροφή οπωσδήποτε. Και σπορ τιμόνι πολλαπλών. Είναι δύο από τα έξτρα που έχω στην δικιά μου και δεν το μετάνιωσα ποτέ. Και χρώμα σε προφυλακτήρες, χερούλια; κλπ στο χρώμα του αυτοκινήτου.

Harry_BMW 116i
07-10-07, 16:42
Ηλιοροφή οπωσδήποτε. Και σπορ τιμόνι πολλαπλών. Είναι δύο από τα έξτρα που έχω στην δικιά μου και δεν το μετάνιωσα ποτέ. Και χρώμα σε προφυλακτήρες, χερούλια; κλπ στο χρώμα του αυτοκινήτου.
Αυτο με το σπορ τιμονι πολλαπλων το εχει η exclusive και χρωμα σε προφυλακτηρες χερουλια νομιζω ειναι στανταρ στην face lift 116.Ηλιοροφη θα βαλω.Τα xenon τι ακριβως κανουν και ποσα απαραιτητα ειναι?Σκεφτομαι επισης και το crome line εξωτερικο που δειχνει απιστευτο

jay
07-10-07, 21:04
Άκου φίλε μου! Θα σου πω μερικά πραγματάκια, μιας και δεν έχεις παραγγείλει το αυτοκίνητο ακόμη και έτσι δε μπορείς να τα θεωρήσεις προσβλητικά.

Αυτό που πάς να διαπράξεις ονομάζεται "αυτοκτονία" και θα σου εξηγήσω το γιατί.
1ον Σκέφτεσαι να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο με το χειρότερο value for money της κατηγορίας. 27500 ευρώ ακούγονται γελοία έως τραγικά, για το συγκεκριμένο όχημα. Οι αντιπρόσωποι τρίβουν τα χεράκια τους μόλις βλέπουν κάτι τέτοιους πελάτες, που αγοράζουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Διάβασε κανένα περιοδικό, κάνε κανένα test drive (δες και λίγο TOP GEAR) και μη βγάζεις συμπεράσματα με βάση τα λεγόμενα του καθενός. Το BMW ΤΙ παραπάνω έχει να σου προσφέρει από τις προτάσεις του ανταγωνισμού και κοστίζει τόσο; ΤΙΠΟΤΑ. Δίνεις 27500 ευρώ και αγοράζεις ένα σήμα. Και στο AUDI πληρώνεις το σήμα, αλλά παίρνεις και κινητήρα (1.8Τ). Α ρε ελληνάρες, εμείς και ο "σκουριασμένος" τρόπος σκέψης μας...:twak:

2ον Μιλάς για πανάκριβα έξτρα, που θα εκτοξεύσουν την τιμή του αυτοκινήτου στα ύψη. Με λίγα λόγια θα δώσεις πάνω από 30000 ευρώ, για 1600 κυβικά. Αδικαιολόγητο ποσό, αφού με λιγότερα χρήματα αγοράζεις Α3 1.8TFSI ambition , C30 1.8 summum, GOLF GT (που είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ αυτοκίνητα) και αν βάλεις όλα τα έξτρα που αναφέρεις θα σου πάει γύρω στα 33000 ευρώ με τα οποία παίρνεις C30 Τ5 :bowdown:(δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης).
Αν πάλι επιμένεις στην επιλογή σου θα σου σύστηνα να πάρεις τη μεσαία εξοπλιστική έκδοση του 116, ειδάλλως μην παραξενευτείς όταν μια μέρα οι φίλοι σου σου πουν:

-Έλα Αλέκο (Χάρη), πόσο πήρες το 116;
-...
-Πόοοοοσοοο;:bugeye:

:rofl2:

Φιλικά,
Ιάσονας.

Harry_BMW 116i
07-10-07, 21:41
Άκου φίλε μου! Θα σου πω μερικά πραγματάκια, μιας και δεν έχεις παραγγείλει το αυτοκίνητο ακόμη και έτσι δε μπορείς να τα θεωρήσεις προσβλητικά.

Αυτό που πάς να διαπράξεις ονομάζεται "αυτοκτονία" και θα σου εξηγήσω το γιατί.
1ον Σκέφτεσαι να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο με το χειρότερο value for money της κατηγορίας. 27500 ευρώ ακούγονται γελοία έως τραγικά, για το συγκεκριμένο όχημα. Οι αντιπρόσωποι τρίβουν τα χεράκια τους μόλις βλέπουν κάτι τέτοιους πελάτες, που αγοράζουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Διάβασε κανένα περιοδικό, κάνε κανένα test drive (δες και λίγο TOP GEAR) και μη βγάζεις συμπεράσματα με βάση τα λεγόμενα του καθενός. Το BMW ΤΙ παραπάνω έχει να σου προσφέρει από τις προτάσεις του ανταγωνισμού και κοστίζει τόσο; ΤΙΠΟΤΑ. Δίνεις 27500 ευρώ και αγοράζεις ένα σήμα. Και στο AUDI πληρώνεις το σήμα, αλλά παίρνεις και κινητήρα (1.8Τ). Α ρε ελληνάρες, εμείς και ο "σκουριασμένος" τρόπος σκέψης μας...:twak:

2ον Μιλάς για πανάκριβα έξτρα, που θα εκτοξεύσουν την τιμή του αυτοκινήτου στα ύψη. Με λίγα λόγια θα δώσεις πάνω από 30000 ευρώ, για 1600 κυβικά. Αδικαιολόγητο ποσό, αφού με λιγότερα χρήματα αγοράζεις Α3 1.8TFSI ambition , C30 1.8 summum, GOLF GT (που είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ αυτοκίνητα) και αν βάλεις όλα τα έξτρα που αναφέρεις θα σου πάει γύρω στα 33000 ευρώ με τα οποία παίρνεις C30 Τ5 :bowdown:(δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης).
Αν πάλι επιμένεις στην επιλογή σου θα σου σύστηνα να πάρεις τη μεσαία εξοπλιστική έκδοση του 116, ειδάλλως μην παραξενευτείς όταν μια μέρα οι φίλοι σου σου πουν:

-Έλα Αλέκο (Χάρη), πόσο πήρες το 116;
-...
-Πόοοοοσοοο;:bugeye:

:rofl2:

Φιλικά,
Ιάσονας.

κοιταξε φιλε μου Ιασονα.Απο παιδι ειχα τρελα με τις μπεμπες και εφτασε η ωρα να παρω την πρωτη μου.Τα 1.6 με 122 αλογα μου ειναι αρκετα.Επισης δεν θελω τουρμπισιο και γιαυτο απερριψα το Α3 οποτε το 1.8 tfsi δεν μου κανει.Τα εξτρα μπορει να μην τα βαλω ολα αμεσως.(θα μου πεις παλι χρηματα θα δωσεις).Η μεταπωλητικη αξια καθε μπεμπας ειναι πολυ μεγαλη οποτε οταν αποφασισω να την δωσω και να ανεβω μια κατηγορια πανω οπως η 3.25 ας πουμε θα μπορεσω να την δωσω στην αντιπροσωπια της bmw.Αυτα που δινει η μπεμπα με καλυπτουν αν και τα χρηματα ειναι οντως αρκετα γιαυτο που περνεις.Ειναι ομως απιστευτη η αισθηση του να εχεις bmw.Αυτο ακουω εδω και χρονια απ τους συγγενεις μου που εχουν.Βεβαια δεν ειναι η μπεμπα τους ιδια με την δικη μου αλλα για την ηλικια μου πιστευω ειναι μια καλη αρχη στον κοσμο της Βmw.Στα χρηματα που θα διαθεσει ο πατερας μου ειναι η καλυτερη επιλογη για μενα εφοσον δεν θελω κατι ταχυτερο.Τα πολλα εξτρα δε με ενδιαφερουν και τοσο.Η 2η εκδοση της μικρης μπεμπας ειναι καλη περιπτωση.Ισως παρω την δευτερη και προσθεσω αυτα που θελω απ την exclusive εκδοση.

sakkunen
07-10-07, 22:29
Kαλορίζικο κι από 'μένα!
Ως προς τα έξτρα, επίτρεψέ μου να σου πω ότι το ξύλο ταιριάζει σε "οικογενειακές ταβέρνες" και ορεινά καταφύγια / κυνηγετικά περίπτερα περισσότερο, παρά σε αυτοκίνητα. Όπως έγραψε και ο αείμνηστος L.J. Setright, "cars are meant to be modern devices".


Ενδιαφέρουσα άποψη, δε λέω, αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις- μιας κ επικαλείσαι τη ρήση του Setright- πως συμβαδίζει το skoda octavia που έχεις-όπως βλέπω- με το ''μοντέρνα συσκευή'';Τι το μοντέρνο βλέπεις σε αυτό το αυτοκίνητο;

jay
07-10-07, 22:33
κοιταξε φιλε μου Ιασονα.Απο παιδι ειχα τρελα με τις μπεμπες και εφτασε η ωρα να παρω την πρωτη μου.Τα 1.6 με 122 αλογα μου ειναι αρκετα.Επισης δεν θελω τουρμπισιο και γιαυτο απερριψα το Α3 οποτε το 1.8 tfsi δεν μου κανει.Τα εξτρα μπορει να μην τα βαλω ολα αμεσως.(θα μου πεις παλι χρηματα θα δωσεις).Η μεταπωλητικη αξια καθε μπεμπας ειναι πολυ μεγαλη οποτε οταν αποφασισω να την δωσω και να ανεβω μια κατηγορια πανω οπως η 3.25 ας πουμε θα μπορεσω να την δωσω στην αντιπροσωπια της bmw.Αυτα που δινει η μπεμπα με καλυπτουν αν και τα χρηματα ειναι οντως αρκετα γιαυτο που περνεις.Ειναι ομως απιστευτη η αισθηση του να εχεις bmw.Αυτο ακουω εδω και χρονια απ τους συγγενεις μου που εχουν.Βεβαια δεν ειναι η μπεμπα τους ιδια με την δικη μου αλλα για την ηλικια μου πιστευω ειναι μια καλη αρχη στον κοσμο της Βmw.Στα χρηματα που θα διαθεσει ο πατερας μου ειναι η καλυτερη επιλογη για μενα εφοσον δεν θελω κατι ταχυτερο.Τα πολλα εξτρα δε με ενδιαφερουν και τοσο.Η 2η εκδοση της μικρης μπεμπας ειναι καλη περιπτωση.Ισως παρω την δευτερη και προσθεσω αυτα που θελω απ την exclusive εκδοση.

Δεν αγοράζει κάποιος αυτοκίνητο, με γνώμονα τη μεταπωλητική του αξία. Επίσης, η audi όπως και άλλες exclusive εταιρείες, έχουν εξίσου καλή μεταπωλητική αξία με τις BMW.

Τι εννοείς με το "είναι απίστευτη η αίσθηση του να έχεις BMW"; Το ίδιο απίστευτη είναι η αίσθηση του να έχεις Audi, ακόμη και Golf GT, το καθένα για διαφορετικούς λόγους. Μήπως εννοείς, είναι απίστευτη η αίσθηση να οδηγείς BMW στην Ελλάδα;

Ο πατέρας σου έχει εξετάσει τις υπόλοιπες εναλλακτικές προτάσεις; Το θεωρείς καλύτερο, επειδή είναι το πιο ακριβό-αργό αυτοκίνητο; Αυτό μόνο ως αρνητικό μπορεί να το εκλάβει κανείς. Γιατί να μην αρκεστείς, τουλάχιστον σε μια φθηνότερη έκδοση, να ελαφρύνεις και τον πατέρα και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, ότι δεν πέταξες τα λεφτά σου.

Nick_compact
07-10-07, 22:51
H αληθεια είναι, οτί σε αυτά τα χρήματα είναι πολύ ακυρη επιλογή η 116i. Πραγματικά δεν αξίζει αυτό το τεράστιο ποσο, αλλα αυτό δεν σημαίνει οτί δεν είναι και ωραίο αυτοκινητο.

Dim77
07-10-07, 22:58
Ακουστηκαν εδώ ωραία πράγματα στις τελευταίες σελίδες...
Έχουμε φτάσει στα 162 replys για το τι αυτοκίνητο ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ πρέπει να πάρει ο Harry.
Ασχετα με το τί θέλει το παιδί, τι του αρέσει, τι ΘΕΛΕΙ να πληρώσει ο πατέρας του.


Αυτό που πάς να διαπράξεις ονομάζεται "αυτοκτονία"


1ον Σκέφτεσαι να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο με το χειρότερο value for money της κατηγορίας. 27500 ευρώ ακούγονται γελοία έως τραγικά, για το συγκεκριμένο όχημα.
Δηλαδή αν το πάρει τελικά ή όποιοι άλλοι το έχουν πάρει είναι γελοίοι?


κάτι τέτοιους πελάτες
Δηλαδή? Γελοίοι? #2

(δες και λίγο TOP GEAR)
Για να αποφασίσει θα δεί top gear?

μη βγάζεις συμπεράσματα με βάση τα λεγόμενα του καθενός.
Σωστό, αλλά ούτε και από τα λεγόμενα σου (και τα δικά μου και άλλων)


Το BMW ΤΙ παραπάνω έχει να σου προσφέρει από τις προτάσεις του ανταγωνισμού και κοστίζει τόσο; ΤΙΠΟΤΑ.
Κάτι έχει.


Δίνεις 27500 ευρώ και αγοράζεις ένα σήμα. Και στο AUDI πληρώνεις το σήμα, αλλά παίρνεις και κινητήρα (1.8Τ). Α ρε ελληνάρες, εμείς και ο "σκουριασμένος" τρόπος σκέψης μας...
Στο Audi ειδικά σου κάνουν δώρο το ΤΡΑΓΙΚΟ τιμόνι που είναι χειρότερο από του αντίστοιχου Seat Leon 1.8T που κάνει και 5000 λιγότερο


αγοράζεις Α3 1.8TFSI ambition , C30 1.8 summum, GOLF GT (που είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ αυτοκίνητα)

C30 Τ5 :bowdown:(δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης)

Καλά δεν έχουν σχέση αυτά ακριβώς μεταξύ τους...ειδικά το C30 1.8 σου φαίνεται πιο σβέλτο από την 116?
Το C30 T5....υπόκλιση? μάλλον όχι...


Αν πάλι επιμένεις στην επιλογή σου θα σου σύστηνα να πάρεις τη μεσαία εξοπλιστική έκδοση του 116, ειδάλλως μην παραξενευτείς όταν μια μέρα οι φίλοι σου σου πουν:

-Έλα Αλέκο (Χάρη), πόσο πήρες το 116;
-...
-Πόοοοοσοοο;

Σωστό να περιορίσει τα έξτρα στο 116 αλλά αν γελάνε οι φίλοι του...να μη μπαίνουν μέσα

27750 η καλή έκδοση; Ευκαιρία! :bugeye: :icon02:
Πάλι κοροιδεύεις όσους το έχουν πάρει (αρκετοί εδώ μέσα)


Τόσο κάνει και η καλή έκδοση του Α3 1.8Τ! Αλλά τι να το κάνεις, που δεν είναι "ΠΕΜΒΕ"....!!!!
Είπαμε είναι Audi με το φοβερό τιμόνι... Γιατί δε προτείνεις Seat Leon ας πούμε που είναι το ίδιο με το Α3...μάλλον ΚΑΛΥΤΕΡΟ και φτηνότερο?


Δεν αγοράζει κάποιος αυτοκίνητο, με γνώμονα τη μεταπωλητική του αξία. Επίσης, η audi όπως και άλλες exclusive εταιρείες, έχουν εξίσου καλή μεταπωλητική αξία με τις BMW.
Η Audi πάντως έχει χαμηλότερη (κατά πολύ) μεταπωλητική αξία απο τις BMW


Τι εννοείς με το "είναι απίστευτη η αίσθηση του να έχεις BMW"; Το ίδιο απίστευτη είναι η αίσθηση του να έχεις Audi, ακόμη και Golf GT, το καθένα για διαφορετικούς λόγους. Μήπως εννοείς, είναι απίστευτη η αίσθηση να οδηγείς BMW στην Ελλάδα;
Τα ίδια με το Audi πάλι...


Ο πατέρας σου έχει εξετάσει τις υπόλοιπες εναλλακτικές προτάσεις; Το θεωρείς καλύτερο, επειδή είναι το πιο ακριβό-αργό αυτοκίνητο; Αυτό μόνο ως αρνητικό μπορεί να το εκλάβει κανείς. Γιατί να μην αρκεστείς, τουλάχιστον σε μια φθηνότερη έκδοση, να ελαφρύνεις και τον πατέρα και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, ότι δεν πέταξες τα λεφτά σου.

Και τέλος...αν δεν πάρει το Audi που σου αρέσει εσένα και καλύπτει τις δικές σου ανάγκες...θα έχει πετάξει τα λεφτά του...

Με τα ίδια χρήματα (κοντά στα 27-30.000) αν θέλει γρήγορο-σπορτιφ χατσμπακ έχει ΠΟΛΥ καλύτερες επιλογές από το A3...
Πάντως αν θέλει να πάρει την καλύτερη μάρκα ....BMW...:deal:

Dimitris__
08-10-07, 07:36
συμφωνω και επαυξανω με τον Dim!!!!

jay
08-10-07, 08:49
Δηλαδή αν το πάρει τελικά ή όποιοι άλλοι το έχουν πάρει είναι γελοίοι?

Αν παρατήρησες στην αρχή του post, τονίζω πως δε θέλω να προσβάλλω το Χάρη και τα έγραψα αυτά αφού δεν έχει παραγγείλει ακόμη το αυτοκίνητο.
Δε χαρακτήρισα τους αγοραστές του γελοίους, αλλά την τιμή τους. Μην ξεχνάς, ότι οι περισσότεροι το πήραν πριν εμφανιστούν οι νέες ανταγωνιστικές προτάσεις με πολλά άλογακαι έμφαση στο value for money. Τέλος, μιλάω για την ακριβή έκδοση του 116 που μαζί με τέλη, πινακίδες, βγαίνει 29000 ευρώ.

Δηλαδή? Γελοίοι? #2

Το ανάλυσα παραπάνω. Επιπλέον, έχω εκφέρει την άποψή μου για το αμάξι σε προηγούμενα post. Με λίγα λόγια, μου αρέσει, αλλά δεν το θεωρώ ανταγωνιστικό με αυτή την τιμή.

Για να αποφασίσει θα δεί top gear?

Είναι η καλύτερη αυτοκινητιστική εκπομπή στον κόσμο και η πλέον αντικειμενική.

Σωστό, αλλά ούτε και από τα λεγόμενα σου (και τα δικά μου και άλλων)

Συμφωνώ.

Κάτι έχει.

Έχει ένα πράγμα (τιμόνι), έναντι των πολλών που έχουν τα άλλα μοντέλα (χώροι, ποιότητα, κινητήρας, τιμή)

Στο Audi ειδικά σου κάνουν δώρο το ΤΡΑΓΙΚΟ τιμόνι που είναι χειρότερο από του αντίστοιχου Seat Leon 1.8T που κάνει και 5000 λιγότερο.

Το τραγικό τιμόνι έχει βελτιωθεί και είναι πλέον λιγότερο τραγικό :nod:. Δεν πρότεινα Seat Leon κτλ, επειδή δεν ανήκουν στην κατηγορία που κοιτάζει το παιδί. Μόνο το Golf GT είπα επειδή έχει περίπου την ίδια τιμή και καλή ποιότητα.

Καλά δεν έχουν σχέση αυτά ακριβώς μεταξύ τους...ειδικά το C30 1.8 σου φαίνεται πιο σβέλτο από την 116?
Το C30 T5....υπόκλιση? μάλλον όχι...

Το C30 1.8 είναι πιο γρήγορο απ'την 116 (για μετρημένες επιδόσεις μιλάω), αλλά δες και τον εξολισμό της έκδοσης summum, που παίρνεις με τα ίδια χρήματα.
Γιατί όχι υπόκλιση στο Τ5; Είναι ΠΟΛΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ για τα λεφτά του.

Σωστό να περιορίσει τα έξτρα στο 116 αλλά αν γελάνε οι φίλοι του...να μη μπαίνουν μέσα

Πάλι κοροιδεύεις όσους το έχουν πάρει (αρκετοί εδώ μέσα)

Μην προσπαθείς να δημιουργήσεις πρόβλημα.

Είπαμε είναι Audi με το φοβερό τιμόνι... Γιατί δε προτείνεις Seat Leon ας πούμε που είναι το ίδιο με το Α3...μάλλον ΚΑΛΥΤΕΡΟ και φτηνότερο?

Είναι άλλη κατηγορία.

Η Audi πάντως έχει χαμηλότερη (κατά πολύ) μεταπωλητική αξία απο τις BMW

Λάθος

Τα ίδια με το Audi πάλι...

Αναφέρομαι στο κόμπλεξ που υπάρχει στην Ελλάδα...

Και τέλος...αν δεν πάρει το Audi που σου αρέσει εσένα και καλύπτει τις δικές σου ανάγκες...θα έχει πετάξει τα λεφτά του...

Δε ζήτησε, όμως οδηγική ευχαρίστηση, αλλά ένα all around αυτοκίνητο.

Με τα ίδια χρήματα (κοντά στα 27-30.000) αν θέλει γρήγορο-σπορτιφ χατσμπακ έχει ΠΟΛΥ καλύτερες επιλογές από το A3...

Σίγουρα. Αλλά δε θέλει, γι' αυτό και δεν τα ανέφερα.


Πάντως αν θέλει να πάρει την καλύτερη μάρκα ....BMW...:deal:

Με αυτό το τελευταίο, αναιρείς τα λεγόμενά σου και επιβεβαιώνεις τα δικά μου. Σήμα αγοράζεις ή αυτοκίνητο; Το ότι η BMW έχει μεγαλύτερη ιστορία από την Audi, δε σημαίνει ότι ένα BMW είναι πάντα καλύτερο απ' το αντίστοιχο Audi. Το ίδιο ισχύει και για τις υπόλοιπες πολυτελείς μάρκες.

mixalhs
08-10-07, 08:57
Βαλτε ενα τελος σε αυτην την φαρσοκωμωδια σας παρακαλω πολυ!:bowdown::bowdown:

Dim77
08-10-07, 09:07
Ακουστηκαν εδώ ωραία πράγματα στις τελευταίες σελίδες...
Έχουμε φτάσει στα 162 replys για το τι αυτοκίνητο ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ πρέπει να πάρει ο Harry.
Ασχετα με το τί θέλει το παιδί, τι του αρέσει, τι ΘΕΛΕΙ να πληρώσει ο πατέρας του.


Πλέον 167 replys....


Δεν πρότεινα Seat Leon κτλ, επειδή δεν ανήκουν στην κατηγορία που κοιτάζει το παιδί. Μόνο το Golf GT είπα επειδή έχει περίπου την ίδια τιμή και καλή ποιότητα.

Το C30 1.8 είναι πιο γρήγορο απ'την 116 (για μετρημένες επιδόσεις μιλάω), αλλά δες και τον εξολισμό της έκδοσης summum, που παίρνεις με τα ίδια χρήματα.
Γιατί όχι υπόκλιση στο Τ5; Είναι ΠΟΛΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ για τα λεφτά του.

Είναι άλλη κατηγορία.

Λάθος

Με αυτό το τελευταίο, αναιρείς τα λεγόμενά σου και επιβεβαιώνεις τα δικά μου. Σήμα αγοράζεις ή αυτοκίνητο; Το ότι η BMW έχει μεγαλύτερη ιστορία από την Audi, δε σημαίνει ότι ένα BMW είναι πάντα καλύτερο απ' το αντίστοιχο Audi. Το ίδιο ισχύει και για τις υπόλοιπες πολυτελείς μάρκες.

Βασικά το A3 παραπάνω απο το Seat Leon έχει ΜΟΝΟ το ''πολυτελές'' σήμα... (και χειρότερο τιμόνι):D

Δεν είναι τόσο διαφορετική κατηγορία όπως νομίζεις, είναι παρόμοια αυτοκίνητα (μα...εντελώς) και απλά μοιράζονται ...άλλο σήμα. (που δεν έχει σημασία όσον αφορά τις BMW όπως πιστεύεις εσύ)

Όσο για το Volvo...είναι καλό και ''all around'' αλλά είναι ακριβό...και όταν θα το πουλήσει...θα αναρωτιέται γιατί του δίνουν ΛΙΓΟΤΕΡΑ από οποιοδήποτε άλλο GTi-Cupra-ακόμα και...116 !!!

Ας πάρει ότι του αρέσει (και ότι θέλει να πληρώσει ο άνθρωπος...προς Θεού...δε τα παίρνει από μας).

Πλέον το thread αυτό είναι ανώφελο και πολύ κουραστικό.
:thread:

jay
08-10-07, 09:54
Πλέον 167 replys....


Βασικά το A3 παραπάνω απο το Seat Leon έχει ΜΟΝΟ το ''πολυτελές'' σήμα... (και χειρότερο τιμόνι):D

Δεν είναι τόσο διαφορετική κατηγορία όπως νομίζεις, είναι παρόμοια αυτοκίνητα (μα...εντελώς) και απλά μοιράζονται ...άλλο σήμα. (που δεν έχει σημασία όσον αφορά τις BMW όπως πιστεύεις εσύ)

Όσο για το Volvo...είναι καλό και ''all around'' αλλά είναι ακριβό...και όταν θα το πουλήσει...θα αναρωτιέται γιατί του δίνουν ΛΙΓΟΤΕΡΑ από οποιοδήποτε άλλο GTi-Cupra-ακόμα και...116 !!!

Ας πάρει ότι του αρέσει (και ότι θέλει να πληρώσει ο άνθρωπος...προς Θεού...δε τα παίρνει από μας).

Πλέον το thread αυτό είναι ανώφελο και πολύ κουραστικό.
:thread:

Ίσως απ' την άλλη το Leon να είναι ένα φθηνό Α3 (γι' αυτό παίρνει και τόσες διακρίσεις). Όπως και να χει, το Α3 έιναι καλύτερο αυτοκίνητο απ' τη BMW 1 και μπορώ να το αποδείξω.

Μη συγκρίνουμε το 116 με το C30 T5 (ακόμη και σε αξία μεταπώλησης), γιατί είναι πολύ τραβηγμένο....

Να πάρει ότι θέλει το παιδί, όπως λες και μακάρι να ήταν αυτά τα προβλήματα του κόσμου.:bigthumb:

Harry_BMW 116i
08-10-07, 11:35
Να πάρει ότι θέλει το παιδί, όπως λες και μακάρι να ήταν αυτά τα προβλήματα του κόσμου.:bigthumb:

+1,παιδια εχει κλεισει το θεμα αυτη τη βδομαδα θα παω στον Αδαμιδη για να με συμβουλεψουν λιγο για τα εξτρα,Η αληθεια ειναι πως δεν θελω να τον επιβαρυνω πολυ τον πατερα μου γιατι εκτος το αμαξι θα με στειλει στο manchester μαζι με τον αδερφο μου και τον ιδιο να παρακολουθησουμε αγωνα της αγαπημενης μου united μεσα στα χριστουγεννα οποτε φαγαμε ηδη πολλα λεφτα,

μια απορια εχω μονο για τα xenon Που δεν μου τη λυσατε,ποσα αναγκαια ειναι και τι κανουν ακριβως?

BMW523i
08-10-07, 12:09
Λοιπόν δεν είπα την γνώμη μου διότι δεν είχα αρκετά μεγάλη συμβίωση με τον άσσο! Το αυτοκίνητο που έλιωσα για 2 μέρες ήταν ένα 116 σπορ(του ξαδέλφου μου), από θέμα τιμόνι ανάρτηση και ταχύτητες είναι ΤΕΛΙΟ! Γκάζι μπορεί να μην βάζει φωτιά αλλά το κινεί πολύ άνετα και παντιλίκια έκανε! Δεν ξέρω αλλά η σειρά 1 μετά από αυτή την εμπειρία ανέβηκε κατά πολύ στα μάτια μου, μιλάμε για ένα πολύ ολοκληρωμένο αυτοκίνητο! Δεν είναι ο φτωχός συγγενής και αυτοί που το πήραν κάναν πολύ καλή επιλογή(κατ εμέ)!

Dimitris__
08-10-07, 12:44
+1,παιδια εχει κλεισει το θεμα αυτη τη βδομαδα θα παω στον Αδαμιδη για να με συμβουλεψουν λιγο για τα εξτρα,Η αληθεια ειναι πως δεν θελω να τον επιβαρυνω πολυ τον πατερα μου γιατι εκτος το αμαξι θα με στειλει στο manchester μαζι με τον αδερφο μου και τον ιδιο να παρακολουθησουμε αγωνα της αγαπημενης μου united μεσα στα χριστουγεννα οποτε φαγαμε ηδη πολλα λεφτα,

μια απορια εχω μονο για τα xenon Που δεν μου τη λυσατε,ποσα αναγκαια ειναι και τι κανουν ακριβως?

το πως λειτουργουν κτλ δε ξερω να σου πω, αυτο που ξερω ειναι οτι κάνουν την νυχτα μέρα και την οδήγηση αισθητα πιο ξεκούραστη σε σκοτεινούς δρόμους.

giannisarv
08-10-07, 13:00
Αν διέθετα 27000 και ήμουν 20 θα έπαιρνα αυτή τη στιγμή το Focus ST. Πιο όμορφο κι από τα 2 (κατά τη γνώμη μου) κια σίγουρα πιο γρήγορο. Βέβαια σαν νέος οδηγός θα πρέπει να προσέχεις τα πολλά άλογα καθότι πολύ γλυκό το γκάζι και όντως για νέο δε θα το πρότεινα. Δεν ξέρω βέβαια αν έχεις τον ιό μέσα σου (της ταχύτητας). Εγώ που τον έχω αυτό θα έπαιρνα με κλειστά μάτια.
Πάντα φιλικά,
Γιάννης

Thronos
08-10-07, 13:01
Φιλε Harry κανε μου μια χαρη να ποσταρεις ξανα αφου θα εχεις παρει το αμαξι.

Harry_BMW 116i
08-10-07, 13:04
Φιλε Harry κανε μου μια χαρη να ποσταρεις ξανα αφου θα εχεις παρει το αμαξι.

γιατι,οποιος δεν εχει bmw δεν μπορει να ποσταρει?Δεν το καταλαβα αυτο

fast-enough
08-10-07, 13:19
γιατι,οποιος δεν εχει bmw δεν μπορει να ποσταρει?Δεν το καταλαβα αυτο

Μην το παίρνεις στραβά. Υποθέτω πως θέλει να δει τις εντυπώσεις σου με το καινούργιο σου αυτοκίνητο.

Είναι γεγονός πως η BMW γενικότερα βγάζει ωραία αυτοκίνητα τα οποία ικανοποιούν τον οδηγό. Σίγουρα τα άλογα τα πληρώνεις ακριβά, ακριβότερα από άλλες εταιρείες, αλλά υπάρχουν διαφορές. Εγώ, όντας 32 χρονών, πέρασα από opel, vw (golf) και bmw.
Πλέον έχω τη 2η BMW μου μετά από συμβίωση με την προηγούμενη για 7 χρόνια. Σκέφτηκα + έψαξα πολύ αλλά τελικά κατέληξα στην ίδια εταιρεία.
Το προηγούμενο (316 coupe) πέρασε αρκετά στάδια βελτίωσης (xenon, αναρτήσεις, δερμάτινα bucket ηλεκτρικά, ICE κλπ, καθώς και από κινητήρα έγινε 2000 και μετά 2800cc.
Τώρα από τα 193 άλογα και τα 28,5 κιλά ροπής έπεσα σε 143 με 20. Το θέμα είναι πως δεν το μετάνιωσα, γιατί ενώ θα μπορούσα να έχω πιο πολλά άλογα στα ίδια χρήματα, δε θα είχα με τίποτα την αίσθηση που έχω τώρα με το 318ci μου που είναι φουλ εξτρα.
Η συμβουλή μου είναι η εξής:
Πρόσεξε πολύ πριν αγοράσεις μια BMW, γιατί στο μέλλον οι επιλογές σου θα είναι φιλτραρισμένες μέσα από το πρίσμα της ποιότητας και της αίσθησης που πιστεύω κανένα άλλο αυτοκίνητο όσο γρήγορο ή φτηνό κι αν είναι δε θα μπορέσει να σου δώσει. Αν ποτέ θελήσεις στο μέλλον να αλλάξεις αυτοκίνητο θα καταλήξεις σε BMW.
Καλή παραγγελία λοιπόν και συμπεριέλαβε σε αυτήν οπωσδήποτε τα xenon και την οροφή. Τα λοιπά (επένδυση και δερμάτινα) μπαίνουν αργότερα χωρίς κόπο σε αντίθεση με τα φώτα (πλυστικά κλπ) και την οροφή (αδύνατο να γίνει μετά).
Σε χαιρετώ.

dimkyr
08-10-07, 14:23
Γεια σου Harry και απο μενα,

Ας προσθεσω και εγω την γνωμη ως κατοχος ενος 116, στο τεραστιο αυτο ποστ!

Θα σταθω στα αρχικα σου κριτηρια, αυτα που ανεφερες για ηρεμα χιλιομετρα, κυριλε οδηγηση, χωρις πολλα γκαζια για περισσοτερη ασφαλεια κτλ, σε συγκριση με το Α3.

Επειδη πιστευω οτι τα 2 αυτα αυτοκινητα ειναι ισαξια, στη θεση σου θα εκλινα προς Α3 μερια επειδη το εσωτερικο του ειναι πιο "κυριλατο", και οπου θα ταιριαζε καλυτερα μια ξυλινη επενδυση. Στο 116, δεν θυμαμαι καν στο διαφημιστικο φυλλαδιο τετοια επιλογη. Αλλωστε νομιζω οτι το εσωτερικο της 116 ειναι πιο σπαρτιατικο, πιο λιτο, οποτε και της ταιριαζει καλυτερα μια "σπορ" επενδυση. Αυτα βεβαια, ειναι γουστα του καθενος!

Επιπλεον, πρεπει με την υπαρξη του τουρμπο να ειναι λιγακι πιο γρηγορο απο το 116.
Στο λεω αυτο καθως, αν και τωρα δεν σε πολυνοιαζει, θα ερθει η στιγμη που θα χρειαστει να προσπερασεις, να μεταφερεις κοσμο και μπαγκαζια και εκει θα δεις οτι το 116 ηθελε παραπανω αλογακια. Ειναι κατι που δεν το παρατηρεις σε 1 test drive αλλα με το καιρο συμβιωνοντας με το αυτοκινητο. Προσεξε, δεν ζηταμε αλογατα για καγκουριες, μιλαμε καθαρα για παθητικη ασφαλεια.

Τελος σαν αρνητικο στο 116 προσαπτω και τα run-flat τα οποια αφαιρουν αρκετη απο την ανεση που νομιζω οτι ζητας!

Τωρα θα μου πεις τι πηγες και πηρες το 116. Δεν το εκανα ουτε για τη μοστρα, αλλωστε το δικο μου δεν εχει καν δερματινο τιμονι, ουτε για να ριχνω γκομενακια. Επελεξα το αμαξι που με ενθουσιαζε εμφανισιακα, που θα με μετακινουσε ασφαλως απο το σημειο Α στο Β και που θα κρατουσε την μεταπωλητικη του αξια παραπανω απο αλλα στην κατηγορια του. Στην πορεια ηρθαν και αλλα, που για μενα κανουν την διαφορα, οπως ισσοροπια στο δρομο, κρατημα, φρενα, και γενικα η χαρα της πισω κινησης.

Τελος, οπως ανεφεραν και αλλα παιδια, βαλε οπωσδηποτε ηλιοροφη!
Νομιζω παντως, οτι στο γκρουπ VAG οι ηλιοροφες ειναι μικροτερες - αυτη την αισθηση εχω τουλαχιστον...

Αυτα απο μενα, καλη επιλογη!
οτι αλλο θες, εδω ειμαστε...

da.angello *BMW for ever*
08-10-07, 14:25
Δεν νομίζετε οτι έχει αρχίσει να κουράζει λίγο το θέμα.
Harry στο κάτω κάτω το αμάξι θα το οδηγείς εσύ..και ο πατέρας σου θα το πληρώνει..οπότε εσείς θα αποφασίσετε..
προσωπικά την 116i την οδηγεί η αδερφή μου.. και είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι.. μην το κουράζεις άλλο το θέμα.. ρώτησες αυτά που ήθελες να μάθεις.. από εκεί και πέρα οι αποφάσεις είναι δικές σου..

optostyle
08-10-07, 14:39
Δεν νομίζετε οτι έχει αρχίσει να κουράζει λίγο το θέμα.
Harry στο κάτω κάτω το αμάξι θα το οδηγείς εσύ..και ο πατέρας σου θα το πληρώνει..οπότε εσείς θα αποφασίσετε..
προσωπικά την 116i την οδηγεί η αδερφή μου.. και είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι.. μην το κουράζεις άλλο το θέμα.. ρώτησες αυτά που ήθελες να μάθεις.. από εκεί και πέρα οι αποφάσεις είναι δικές σου..
Δες λιγο στη 10η σελιδα αυτου του thread μια απαντηση μου

billys.bmw
08-10-07, 15:37
Aν ειναι να φοβασαι το 116, παρε seicento!

ακριβός

καλος όρισες πάνω από όλα

jay
08-10-07, 17:37
Γεια σου Harry και απο μενα,

Ας προσθεσω και εγω την γνωμη ως κατοχος ενος 116, στο τεραστιο αυτο ποστ!

Θα σταθω στα αρχικα σου κριτηρια, αυτα που ανεφερες για ηρεμα χιλιομετρα, κυριλε οδηγηση, χωρις πολλα γκαζια για περισσοτερη ασφαλεια κτλ, σε συγκριση με το Α3.

Επειδη πιστευω οτι τα 2 αυτα αυτοκινητα ειναι ισαξια, στη θεση σου θα εκλινα προς Α3 μερια επειδη το εσωτερικο του ειναι πιο "κυριλατο", και οπου θα ταιριαζε καλυτερα μια ξυλινη επενδυση. Στο 116, δεν θυμαμαι καν στο διαφημιστικο φυλλαδιο τετοια επιλογη. Αλλωστε νομιζω οτι το εσωτερικο της 116 ειναι πιο σπαρτιατικο, πιο λιτο, οποτε και της ταιριαζει καλυτερα μια "σπορ" επενδυση. Αυτα βεβαια, ειναι γουστα του καθενος!

Επιπλεον, πρεπει με την υπαρξη του τουρμπο να ειναι λιγακι πιο γρηγορο απο το 116.
Στο λεω αυτο καθως, αν και τωρα δεν σε πολυνοιαζει, θα ερθει η στιγμη που θα χρειαστει να προσπερασεις, να μεταφερεις κοσμο και μπαγκαζια και εκει θα δεις οτι το 116 ηθελε παραπανω αλογακια. Ειναι κατι που δεν το παρατηρεις σε 1 test drive αλλα με το καιρο συμβιωνοντας με το αυτοκινητο. Προσεξε, δεν ζηταμε αλογατα για καγκουριες, μιλαμε καθαρα για παθητικη ασφαλεια.

Τελος σαν αρνητικο στο 116 προσαπτω και τα run-flat τα οποια αφαιρουν αρκετη απο την ανεση που νομιζω οτι ζητας!

Τωρα θα μου πεις τι πηγες και πηρες το 116. Δεν το εκανα ουτε για τη μοστρα, αλλωστε το δικο μου δεν εχει καν δερματινο τιμονι, ουτε για να ριχνω γκομενακια. Επελεξα το αμαξι που με ενθουσιαζε εμφανισιακα, που θα με μετακινουσε ασφαλως απο το σημειο Α στο Β και που θα κρατουσε την μεταπωλητικη του αξια παραπανω απο αλλα στην κατηγορια του. Στην πορεια ηρθαν και αλλα, που για μενα κανουν την διαφορα, οπως ισσοροπια στο δρομο, κρατημα, φρενα, και γενικα η χαρα της πισω κινησης.

Τελος, οπως ανεφεραν και αλλα παιδια, βαλε οπωσδηποτε ηλιοροφη!
Νομιζω παντως, οτι στο γκρουπ VAG οι ηλιοροφες ειναι μικροτερες - αυτη την αισθηση εχω τουλαχιστον...

Αυτα απο μενα, καλη επιλογη!
οτι αλλο θες, εδω ειμαστε...

Φίλε, σε βρίσκω πολύ σωστό και αντικειμενικό.:dblthumb2

vosk
08-10-07, 18:21
H αληθεια είναι, οτί σε αυτά τα χρήματα είναι πολύ ακυρη επιλογή η 116i. Πραγματικά δεν αξίζει αυτό το τεράστιο ποσο, αλλα αυτό δεν σημαίνει οτί δεν είναι και ωραίο αυτοκινητο.
πρωτο και κυριο αυτο. συμφωνω απολυτα.


Κάτι έχει.


Εαν εννοεις το γκαζι, τοτε μαλλον εχασες. ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ δεν συγκρινεται το 12αρι του 116 (για πιο μεγαλα κυβικα σαφως και αλλαζει το πραγμα, αλλα ποσο κανει το 120 και ποσο το C30 T5 που οποιος αρνηθει την παντοδυναμια του σε συγκριση με την 120 , πρεπει να ξαναδει κανενα test) με το "λιγο κατω απο 8" του 1.8Τ και την ασφαλεια, που σου προσφερει. Για να μην μιλησω για το ESP του.... Εχοντας βρεθει κοντα και στα δυο αμαξια πολλες φορες, το Α3 προσφερει πολυ καλυτερη συμπεριφορα σε αυτον τον τομεα. Το ant-spin στην σειρα 1 απλα σε κοβει μεχρι αηδιας (ενω στο Α3 απλα σε κραταει στα ορια της προσφυσης, με ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ τροπο), μεχρι την αναρτηση, που ενω στην 116 ειναι πολυ πιο κουραστικη, σε βλακωδη βαθμο, δεν προσφερει ιδιαιτερα καλυτερη συμπεριφορα.
Εαν παλι μιλας για την εξωτερικη ομορφια, πασο. Εμενα δεν μου πολυαρεασει, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ομως.
Για εσωτερικη ομορφια, οποιος μου πει οτι η πορτα της σειρας 1 ειναι ομορφη, τοτε μαλλον εχει δει το καινουριο Impreza και του αρεσε. Ειναι απλα ενα κομματι πλαστικο με διαφορες "τσακισεις" και ενα καμπυλοτο χερουλι. Τελεια και παυλα. ΑΑα. εχει και μια ασφαλεια σαν καπακι απο στυλο μπικ. Οι πορτες του C30 αν και κλασσικοτερου σχεδιασμου, ειναι πιο ενδιαφερουσες τουλαχιστον. Για το ποσο ομορφες ειναι σας τις αφηνω στην κριση σας.
Η κονσολα στην 1 εχει το κλασσικο προσανατολισμο της BMW, με τον οδηγο κυριαρχο, χωρις ομως να αφηνει τους επιβατες χωρις ενδιαφερον. Αντιστοιχα του Α3, ειναι το κλασσικα φωτισμενο κοκκινο σαν διαολισμενο, με πολλες λεπτομερειες να σε κανουν να χαμογελας , και εχει και ενα ηχοσυστημα 10 + sub νομιζω στανταρ , στο 1.8Τ. Ποσο καλυτερο ειναι δεν θα το κουβεντιασω (το ηχοσυστημα). Η σειρα 1 ειναι φτωχη στα λεφτα που ενα αλλο αμαξι, και πιο γρηγορο ειναι, και πιο ελαστικο στον δρομο λογω ιπποδυναμης, και οπως και να το κανουμε, εαν δεν σκοπευεις να πηγαινεις με το πλαι, τοτε δεν βρισκω κανενα λογικο επιχειρημα να το παρεις.
Ειπα λογικο ετσι; Μπορει απλα να σου αρεσει περισσοτερο, οποτε ξαναλεω περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.
Οσο για τα τιμονια εγω προτιμω του Α3, ειναι τιμονι ξεκουραστο, και ας πασχει σε πληροφορια απο τον δρομο. Αντιθετα το τιμονι της σειρας 1 ειναι υπερβολικα WRC... βαρυ και αβολο για την απλη μετακινηση
Και για πειτε μου, ποσο μεγαλη μεταπωλητικη αξια εχει ενας Ασσος με 1600cc, σε συγκριση με το 1.8Τ πχ, η ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ με το C30 T5. Η τεχνολογια μονο που κουβαλαει το C30 ειναι διαστημικη. Σε πεντε χρονια ΜΠΟΡΕΙ να δουμε μερικα αντιστοιχα πραγματα στις υπολοιπες μη γαλλικες εταιριες.
Οσο για ασφαλεια, πειτε μου ΠΟΥ μπορειτε να βασισετε την υπεροχη του ασσου, σε συγκριση με τον ανταγωνισμο.
Κατα την γνωμη μου, ο ασσος πηγαινε να γινει ενα ακριβο μινι, και δεν πηγε καλα στην πορεια, οποτε εμεινε απλα ακριβο.

Dim77
08-10-07, 20:07
Βασικά Vosk δεν εννοούσα το γκάζι και ΔΕΝ έχασα.
Βλέπω πάντως ότι και εσύ Audi έχεις.
Τώρα αφού σας αρέσει το Volvo C30 να σας υπενθυμίσω ότι σύμφωνα με την ΥΠΕΥΘΥΝΗ σχεδιασμού για αυτό είναι ένα αυτοκίνητο σχεδιασμένο από γυναίκες για γυναίκες!
:icon18::lockie::bricks1:
Ε μα πια...ΕΛΕΟΣ

Με αναγκάζετε δηλαδή να εκφραστώ χειρότερα από όσο θέλω.

Το βγάλαμε το Ε87 τραγικό παντού, και στο σχέδιο κλπ.κλπ.

Να σου πώ κάτι?
Φυσικά και υπάρχουν άλλα πολύ καλά στα 27-32000...
Civic Type R
Mazda 3 MPS
Seat Leon Cupra
Seat Leon TFSi
Ford Focus ST
Opel Astra OPC

Εγώ ένα από αυτά θα προτιμούσα για 1000 λόγους. To θέμα είναι ότι ΔΕ παίρνω ούτε εγώ, ούτε εσύ παρά μόνο ο Harry.
Το τι του αρέσει και τον βολεύει είναι δικό του θέμα.
Έλεος...Έλεος
Αφήστε τα έχασες...κλπ...ανοησίες!
:thread:

Όσοι θέλετε να ξανασχοληθείτε και να σχολιάσετε ΔΙΑΒΑΣΤΕ από την αρχή όλα τα ποστ του thread! (και όλα τα δικά μου από την αρχή)

ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει καταλάβει τι αυτοκίνητο θέλει το παιδί?

Δε θα του φτάνουν τα ''άλογα'' να προσπεράσει φορτωμένος...έλεος πια.
Νέος οδηγός είναι. Να περιμένει μέχρι να τον βοηθάει η ορατότητα. Αφήστε να διαλέξει ότι γουστάρει το παιδί (και οι δικοί του). Εξέφρασε μια απορία στην αρχή αν θα είναι ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ το 116 λόγω πίσω κίνησης και ότι το Audi A3 1.4 TFSi δε το θέλει λόγω turbo...και έχετε στείλει τη συζήτηση για το αν είναι καλύτερο το A3 1.8turbo και το C30 T5 ...

IDAR~E30
08-10-07, 20:26
εγω παδος 8α σου προτινα να παρεις κατι φτινοτερο μεταχιρισμενο μεχρι να κατασταλα3εις κι μετα βλεπεις!!!!

Thronos
08-10-07, 20:34
Το θεμα φιλε dim77 ειναι οτι ο Harry ο οποιος θα παρει το αμαξι μας εχει πριξει τα @@@ και ακομα δεν το εχει παρει.Εχουμε φτασει τις 18 σελιδες και συζηταμε το οτι ο Harry ειναι bmwdακιας και οτι δεν θελει τα αλλα αυτοκινητα, στις 50 πιστευω θα εχει αποφασισει και τα εξτρα.Μου φαινεται οτι ο Harry δεν εχει τι να κανει και οταν βαριεται ποσταρει και κατι για να μας εχει σε εγρηγορση.Φιλε Harry ακου τα αυτοκινητα που κοιτας ειναι ολα καλα αμα δεν τα σκιζεις και τα οδηγας με προσοχη,απο εκει και περα με οποιο νιωθεις καλυτερα και σου κανει το κλικ που λεμε παρτο,απλα τα λεφτα που δινεις ειναι ξεφτυλα για ενα τετοιο αμαξι
που οταν θα βαλεις 4 ατομα μεσα θα σερνεται και θα το δεις στην πορεια αυτο.Τωρα δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει αλλα εχεις κουρασει και αυτο γινεται γιατι ποσταρεις συνεχεια χωρις λογο και ολο και καποιος απαντα.Δε νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο να σου απαντησει κανεις παρε την BMW και για τα extra στις αντιπροσωπιες,ΤΕΛΟΣ ΛΕΜΕ!!!!!!

eliashan
08-10-07, 21:56
Με το συμπάθειο κιόλας, αλλά σαν πολλά μας τα λέτε μερικοί εδώ μέσα, ειδικά με το A3.

Απάντησα από τους πρώτους στον Χάρη σχετικά με Audi A3 FSI vs BMW 116i που ήταν και οι δύο δικές μου τελικές επιλογές την άνοιξη που άλλαζα αυτοκίνητο (και για τα αντίστοιχα τωρινά μοντέλα 122-125 ίππων). Και φυσικά το A3 είναι κατά τη γνώμη μου πολύ καλό, αλλιώς δεν θα το εξέταζα, και αυτό έγραψα και στο Χάρη (πρόσθεσα δε ότι για αυτόν που δεν έχει οδηγικές γνώσεις και απαιτήσεις, το A3 δεν θα ήταν απλώς πολύ καλό, αλλά μάλλον και καλύτερο από την 116i ως πιο all-around και φθηνότερο).

Θα μπορούσα λοιπόν να έχω και εγώ ένα A3 σήμερα (+2-3 χιλιάδες € κέρδος στην τσέπη) και να μην ήμουν εδώ, και θα ήμουν εξίσου χαρούμενος, αλλά δεν θα έλεγα ότι το Α3 ήταν καλύτερο αυτοκίνητο από την BMW 116i γιατί συγνώμη αλλά δεν είναι! Διάβασα οποιοδήποτε τεστ και των δύο μοντέλων υπήρχε σε 3 τρεις γλώσσες και 10 χώρες, και σε κανένα άρθρο δεν υπήρχε καμία απόκλιση όσον αφορά τα συμπεράσματα: Η BMW είναι καλύτερη οδηγικά, τελεία και παύλα (τιμόνι, φρένα, κράτημα, ευχαρίστηση). Ομολογουμένως το A3 περνάει στα περισσότερα τα test οριακά μπροστά, λόγω των πόντων που μαζεύει από χώρους, τιμή και ποιότητα κάποιωνυλικών (και λίγο επιδόσεων) -αλλά αυτά δεν είναι ακριβώς κριτήρια... αυτοκίνησης. Γι'αυτό μπορεί μεν το A3 να απευθύνεται σε πολύ ευρύτερο κοινό, αλλά μέχρι εκεί, εκτός αν δεν βαριόμαστε να διαβάσουμε ακόμα και τα πινακάκια αναλυτικής βαθμολογίας.

Οσο για ασφαλεια, πειτε μου ΠΟΥ μπορειτε να βασισετε την υπεροχη του ασσου, σε συγκριση με τον ανταγωνισμο.

Και ένα τελευταίο σχόλιο για το παραπάνω, γιατί λογικό είναι να μας αρέσει το αυτοκίνητο που αγοράσαμε, αλλά οι εικονικές πραγματικότητες με βγάζουν από τα ρούχα μου.

Εμείς την βασίζουμε στα 5 αστέρια της 116i και τα 4 του A3. Εσύ έχεις διαφορετική άποψη από το EuroNCAP; Κάνεις ιδιωτικές δοκιμές; Εκτός αν εννοείς ότι το Volvo έχει περισσότερη παθητική ασφάλεια, οπότε θα συμπληρώσω "το Leon περισσότερη ενεργητική, το A3 περισσότερη χλιδή με ξύλα, το Golf καλύτερη τιμή, και τα τέσσερα μαζί είναι καλύτερα από την BMW μόνη της". Ναι, πάσο....

http://www.euroncap.com/tests/bmw_1_series_2004/202.aspx
http://www.euroncap.com/tests/audi_a3_2003/176.aspx

manosm3
08-10-07, 22:24
Το θεμα φιλε dim77 ειναι οτι ο Harry ο οποιος θα παρει το αμαξι μας εχει πριξει τα @@@ και ακομα δεν το εχει παρει.Εχουμε φτασει τις 18 σελιδες και συζηταμε το οτι ο Harry ειναι bmwdακιας και οτι δεν θελει τα αλλα αυτοκινητα, στις 50 πιστευω θα εχει αποφασισει και τα εξτρα.Μου φαινεται οτι ο Harry δεν εχει τι να κανει και οταν βαριεται ποσταρει και κατι για να μας εχει σε εγρηγορση.Φιλε Harry ακου τα αυτοκινητα που κοιτας ειναι ολα καλα αμα δεν τα σκιζεις και τα οδηγας με προσοχη,απο εκει και περα με οποιο νιωθεις καλυτερα και σου κανει το κλικ που λεμε παρτο,απλα τα λεφτα που δινεις ειναι ξεφτυλα για ενα τετοιο αμαξι
που οταν θα βαλεις 4 ατομα μεσα θα σερνεται και θα το δεις στην πορεια αυτο.Τωρα δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει αλλα εχεις κουρασει και αυτο γινεται γιατι ποσταρεις συνεχεια χωρις λογο και ολο και καποιος απαντα.Δε νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο να σου απαντησει κανεις παρε την BMW και για τα extra στις αντιπροσωπιες,ΤΕΛΟΣ ΛΕΜΕ!!!!!!

Σου εχει πρηξει τ @@ αλλα ασχολεισαι με το θεμα του...

Thronos
08-10-07, 22:33
Μπαινω να δω ποιος πιπας συνεχιζει να απανταει και ειδα εσενα τωρα.

manosm3
08-10-07, 22:43
Μπαινω να δω ποιος πιπας συνεχιζει να απανταει και ειδα εσενα τωρα.

Δες ποσες παπαριες εχεις γραψει και μετα πες για μενα...

Thronos
08-10-07, 22:55
Βλεπω δεν τον απαρνησε τον τιτλο που σου εδωσα συνεχισε να ποσταρεις και θα σου δωσω και αλλον ακομα μεγαλλυτερο σε αξια.Τελος απο μενα γιατι κουραστικα αλλα στους εξυπνακιδες παντα θα απανταω.

optostyle
08-10-07, 22:58
ρε σεις..................

jay
09-10-07, 08:37
Με το συμπάθειο κιόλας, αλλά σαν πολλά μας τα λέτε μερικοί εδώ μέσα, ειδικά με το A3.

Απάντησα από τους πρώτους στον Χάρη σχετικά με Audi A3 FSI vs BMW 116i που ήταν και οι δύο δικές μου τελικές επιλογές την άνοιξη που άλλαζα αυτοκίνητο (και για τα αντίστοιχα τωρινά μοντέλα 122-125 ίππων). Και φυσικά το A3 είναι κατά τη γνώμη μου πολύ καλό, αλλιώς δεν θα το εξέταζα, και αυτό έγραψα και στο Χάρη (πρόσθεσα δε ότι για αυτόν που δεν έχει οδηγικές γνώσεις και απαιτήσεις, το A3 δεν θα ήταν απλώς πολύ καλό, αλλά μάλλον και καλύτερο από την 116i ως πιο all-around και φθηνότερο).

Θα μπορούσα λοιπόν να έχω και εγώ ένα A3 σήμερα (+2-3 χιλιάδες € κέρδος στην τσέπη) και να μην ήμουν εδώ, και θα ήμουν εξίσου χαρούμενος, αλλά δεν θα έλεγα ότι το Α3 ήταν καλύτερο αυτοκίνητο από την BMW 116i γιατί συγνώμη αλλά δεν είναι! Διάβασαοποιοδήποτε τεστ και των δύο μοντέλων υπήρχε σε 3 τρεις γλώσσες και 10 χώρες, και σε κανένα άρθρο δεν υπήρχε καμία απόκλιση όσον αφορά τα συμπεράσματα: Η BMW είναι καλύτερη οδηγικά, τελεία και παύλα (τιμόνι, φρένα, κράτημα, ευχαρίστηση). Ομολογουμένως το A3 περνάει στα περισσότερα τα test οριακά μπροστά, λόγω των πόντων που μαζεύει από χώρους, τιμή και ποιότητα κάποιωνυλικών (και λίγο επιδόσεων) -αλλά αυτά δεν είναι ακριβώς κριτήρια... αυτοκίνησης. Γι'αυτό μπορεί μεν το A3 να απευθύνεται σε πολύ ευρύτερο κοινό, αλλά μέχρι εκεί, εκτός αν δεν βαριόμαστε να διαβάσουμε ακόμα και τα πινακάκια αναλυτικής βαθμολογίας.

Σε τελική βαθμολογία πάντα το Α3 βγαίνει μπροστά από τη σειρά 1, καθότι το δεύτερο υπερέχει μόνο στον τομέα που προανέφερες (κανείς δεν το αμφισβήτησε αυτό) και το πρώτο σε όλους τους υπόλοιπους. Καλύτερο αυτοκίνητο, είναι το πιο ολοκληρωμένο που προσφέρεται στην πιο προσιτή τιμή. Από κει και πέρα, ο καθένας μπορεί να έχει τα δικά του κριτήρια και να επιλέγει με βάση αυτά.
Όμως, επίτρεψέ μου, αλλά πιστεύω πως αν θες οδηγική απόλαυση σε αυτά τα λεφτά δεν παίρνεις 116, αλλά RX8 ή κάποιο GTI.
Τέλος, δε νομίζω εσύ να αγόραζες 116 στα λεφτά που παίρνεις Α3 1.8Τ (27750), γιατί δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης και μάλιστα το Α3 είναι σίγουρα πιο διασκεδαστικό, αφού έχει και επιδόσεις.

Και ένα τελευταίο σχόλιο για το παραπάνω, γιατί λογικό είναι να μας αρέσει το αυτοκίνητο που αγοράσαμε, αλλά οι εικονικές πραγματικότητες με βγάζουν από τα ρούχα μου.

Εμείς την βασίζουμε στα 5 αστέρια της 116i και τα 4 του A3. Εσύ έχεις διαφορετική άποψη από το EuroNCAP; Κάνεις ιδιωτικές δοκιμές; Εκτός αν εννοείς ότι το Volvo έχει περισσότερη παθητική ασφάλεια, οπότε θα συμπληρώσω "το Leon περισσότερη ενεργητική, το A3 περισσότερη χλιδή με ξύλα, το Golf καλύτερη τιμή, και τα τέσσερα μαζί είναι καλύτερα από την BMW μόνη της". Ναι, πάσο....

http://www.euroncap.com/tests/bmw_1_series_2004/202.aspx
http://www.euroncap.com/tests/audi_a3_2003/176.aspx

Μάλλον, ο Vosk αναφέρεται στον τομέα της ενεργητικής ασφάλειας, όπου τα Α3 1.4Τ, Α3 1.8Τ, Golf GT, C30 Τ5 κτλ, υπερέχουν της 116.:bigthumb:

christosroma
09-10-07, 12:00
Παρόλο που είμαι κάτοχος της 118 θα συμφωνήσω κι εγώ ...
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ 116 και Α3 1,8Τ....
Την 116 την παίρνεις μέχρι 25 χιλιάρικα..
Από κει και πάνω το Α3 είναι μονόδρομος!Ακόμα κι εγώ είχα μπει σε πειρασμό!!
Θλιβερό το γεγονός πάντως ένας πιτσιρικάς να γουστάρει ξύλο και δέρμα από το γκάζι...

Dim77
09-10-07, 12:06
Θλιβερό το γεγονός πάντως ένας πιτσιρικάς να γουστάρει ξύλο και δέρμα από το γκάζι...

Θλιβερό ΔΕΝ είναι!
Ίσα ίσα που το παιδί είναι σώφρον και ξέρει ότι είναι νωρίς για γκάζια!!!
Κοιτάει την ασφάλεια του.
Άλλοι είναι θλιβεροί που με ΜΗΔΕΝΙΚΗ εμπειρία δε τους φτάνουν 150-200-300 άλογα....:icon_toil

christosroma
09-10-07, 12:18
160 άλογα δεν είναι 300!!Απλά μαθηματικα!!
Το Α3 είναι ένα ασφαλέστατο προσθιοκίνητο και χωρίς τερτίπια...
Ο άσχετος θα σκοτωθεί και με 50 άλογα!!
Επίσης...το πεντάλ του γκαζιού δεν πατιέται από μόνο του.....κάποιος πρέπει να το πατήσει!!
Απλά..στο Α3 1,8Τ το χαιδεύεις..στην 116 τρυπάς το πάτωμα!!

Harry_BMW 116i
09-10-07, 13:13
Θλιβερό ΔΕΝ είναι!
Ίσα ίσα που το παιδί είναι σώφρον και ξέρει ότι είναι νωρίς για γκάζια!!!
Κοιτάει την ασφάλεια του.
Άλλοι είναι θλιβεροί που με ΜΗΔΕΝΙΚΗ εμπειρία δε τους φτάνουν 150-200-300 άλογα....:icon_toil

thanx dim,οπως τα λες ειναι,ο καθενας με τα γουστα του και θλιβερο για σενα σωστο και μουρατο για τα δικα μου γουστα,Αν ηθελα γκαζοα δεν θα παιρνα μπεμπα.Και victor, σου πριξα τα αρχιδια αλλα ποιο πολλα ποστ απο μενα εχεις κανει στο θεμα μου.Κομπλεξαρα.Ισως νιωθεις ασχημα που δικα σου threads δεν εχουν αποδοχη ..Εχω απορειες και το σαιτ αυτο ειναι για να μου τις λυσει,αν δεν θες να βοηθησεις μην απαντας,δεν θα λειψει η απαντηση σου.Οκ?Και να ξες,δινεις την καλυτερη εικονα στο forum με το στυλακι σου.Οποιον κουρασε το θεμα να μην απαντει,δεν ζητησα απο κανενα απαντηση.

Και αμα ψαξεις λιγο ρε φιογκο (ναι εσενα λεω victor) θα δεις πως εχω κανει λιγα post για ενα thread τοσων σελιδων,αν τα παιδια του φορουμ διαφωνουν για το πιο ειναι καλυτερο και στελνουν συνεχεια δεν ειναι δικο μου θεμα και καλα κανουν κατα τη γνωμη μου γιατι γιαυτο ειναι τα φορουμ..Και αν γουσταρω θα κανω και 10000 σελιδες για τα εξτρα και αν γουσταρω δεν παιρνω και την μπεμπα,δεν σου πεφτει λογος.Το να ερχεσε στο θεμα μου και να μου λες μας επρηξες τα αρχιδια ειναι τελειως ανωριμο γιατι εισαι σε μια ηλικια που θα πρεπε να ξερεις πως οτι δεν σου αρεσει δεν συμμετεχεις και δεν χωνεσαι για φασαρια.Και κατι τελευταιο,παραδεχομαι πως δεν εχω την εμπειρια που λογικα εχεις και μαλλον δεν ξερω ακομα τι ζηταω απο ενα αμαξι(Πραγμα λογικο αφου ειμαι 20),εσυ victor που εχεις τετοια επειρια θα διαλεξεις αμαξι και εξτρα σε 2 λεπτα,MΑΓΚΙΑ ΣΟΥ,εγω μπορει να κανω και 2 μηνες,..Αλλα αυτο δεν σου δινει δικαιωμα να μου την πεις.Αντε γεια

eliashan
09-10-07, 13:37
Παρόλο που είμαι κάτοχος της 118 θα συμφωνήσω κι εγώ ...
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ 116 και Α3 1,8Τ....
Την 116 την παίρνεις μέχρι 25 χιλιάρικα..
Από κει και πάνω το Α3 είναι μονόδρομος!Ακόμα κι εγώ είχα μπει σε πειρασμό!!
Θλιβερό το γεγονός πάντως ένας πιτσιρικάς να γουστάρει ξύλο και δέρμα από το γκάζι...

Βρε Χρήστο θα μας τρελάνεις και εσύ :D Πήρες την 118i (Sport ας πούμε) 32.950€, δηλαδή 5.700€ακριβότερα από την 116i (27.250€). Και είσαι στα 143 άλογα που είναι επίσης καμία σχέση με τα 160 τουρμπίσια του A3 1.8TFSI, το οποίο κοστίζει μόλις 28.000€ (έδωσες 5.000€ παραπάνω για να έχεις 20 άλογα λιγότερα).

Άρα και η δική σου αγορά με βάση το σκεπτικό σου είναι άθλια όσον αφορά το value for money, γιατί αντί να δώσεις 33.000€ για την BMW θα μπορούσες ή να γλυτώσεις 5.000€ (1.8 TFSI) ή να γλυτώσεις 1.500€ δίνοντας 31.500€ για το A3 2.0 TFSI (200hp) με λιγότερο μεν εξοπλισμό (και να τσοντάρεις τα άλλα 1.500€ σε έξτρα). Και φυσικά οι 143 με τους 200 να δεις καμία σχέση! Και αν ήθελες να τους πλησιάζεις (από μακριά) με BMW θα μιλούσαμε για τους 170hp της 120i, που τιμώνται 35.000€, ή 120d 36.700€ ή για να έχεις ακριβώς 200 τουρμπίσια άλογα, 123d από 37.400€ και βάλε.

Όπως και να το κάνουμε, όσο και να (μας) πονάει, σε όλες τις εκδόσεις το Α3 είναι πάντα 3 με 5 χιλιάδες € φθηνότερο από τους Άσσους. Καμία έκδοση της BMW δεν αξίζει τα λεφτά της αν το πάμε με ίππους και εξοπλισμό. Θέλω να πιστεύω ότι όσοι αγοράσαμε την BMW το κάναμε εν γνώσει μας ότι πληρώνουμε ένα premium για αυτά στα οποία υπερτερεί και που εμείς θεωρήσαμε σημαντικότερα από αυτά στα οποία πάσχει.

Οι λέξεις value for money δεν κολάνε με τη λέξη BMW, και δεν εννοώ μόνο τους Άσσους (πχ με 32.500 παίρνεις ένα εξαιρετικό και full extra Passat 2.0TFSI 200hp, ποσό που δεν φτάνει ούτε για καλοεξοπλισμένη 316i, οπότε give me a break).

Fairytale
09-10-07, 13:39
Harry, αν θες το θέμα σου να μην κλειδωθεί και εσύ να μην γίνεις banned ακόμα δεν σε γνωρίσαμε, να διορθώσεις το ύφος, τις εκφράσεις και τους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιείς στο τελευταίο σου post, ανεξάρτητα από το τι διαβάζεις σαν απαντήσεις. Είσαι ο άνθρωπος που θα έπρεπε να ενδιαφέρεται εδώ μέσα περισσότερο από όλους για το thread σου. Δείξτο γιατί είσαι και αυτός που θα χάσει τα περισσότερα από την πορεία ρήξης που επέλεξες που οδηγεί σε κλείδωμά του.
C U out there

da.angello *BMW for ever*
09-10-07, 13:43
Εγώ πάντως συμφωνώ με Victor.. έχει καταντήσει κουραστικό..

Harry_BMW 116i
09-10-07, 13:46
συγνωμη κιολας,οι αλλοι σιγουρα δεν φταινε να βλεπουν τσακωμους αλλα ρε συ ειδες το πως απανταει?Το οτι εχω μερικες απορειες παραπανω δεν του δινει το δικαιωμα να μιλαει ετσι,σωστα?Αμα διαβασεις τα ποστ του αυτο που λεει μονιμος ειναι μας επρηξες και τελειωνε,και τετοια ενω κανεις δεν του ζητησε να απαντησει.Και δεν νομιζω να μην ενδιαφερομαι για το τοπικ μου αφου οτι ηθελα απο κει το εμαθα,Το γεγονος οτι απανταει πολυς κοσμος για να με βοηθησει η απλα για να συζητησουμε και ετσι φτανουν σε μεγαλο αριθμο οι σελιδες του thread μου δεν με καθιστα υπευθυνο που βαρεθηκε ο victor.Σε καθε σελιδα του το πολυ μια απαντηση να εχω εδω και ποσες σελιδες,οχι και να μας την πει ο αλλος χωρις λογο.

optostyle
09-10-07, 13:49
Ρε Χαρη κοφτο ............ακου τις γνωμες αυτων που σε συμβουλευουν και μην απαντας ετσι για να λεμε................σε παρακαλω πολυ

da.angello *BMW for ever*
09-10-07, 13:49
ναι αλλά πιστεύω πώς όταν αγοράζουμε ένα αυτοκίνητο.. πέρνουμε οποιοδήποτε θεωρούμε εμείς καλύτερο για τον εαυτό μας.. οποιοδήποτε θεωρούμε οτι μας αρέσει και μας κάνει κλικ την πρώτη μέρα που θα το δούμε στο δρόμο ή σε μια φωτογραφία.. και φυσικά ένα αυτοκίνητο που και θα μας βολέψει αλλά και θα είναι για την ανάλογη εμπειρία που έχουμε..Δεν παίρνεις την Μ3 για πρώτο αμάξι και τα σχετικά..

στο έγραψα και παραπάνω.. το αμάξι θα είναι δικό σου.. θα το οδηγάς εσύ.. πάρε το BMW άμα σου αρέσει καλύτερα από όλα..

Fairytale
09-10-07, 13:54
Harry, o καθένας είναι υπεύθυνος για όσα και για όποιον τρόπο γράφει. Από εκεί και πέρα η ίδια απάντηση μπορεί να δοθεί με πολλούς τρόπους, έχεις διαλέξει τον χειρότερο δυνατό. Είναι προφανές ότι το να απαντάς με τέτοιο τρόπο σε όποιον μπουρλοτιάζει το thread σου, σε εσένα θα κάνει μεγαλύτερο κακό. Έχω παρακολουθήσει πολλούς τσακωμούς εδώ μέσα και έχουν όλοι την ίδια κατάληξη. Προστάτεψε τα συμφέροντα σου...
C U out there

Harry_BMW 116i
09-10-07, 13:56
Παιδια ποσες φορες θα το πω πως εκλεισε το θεμα και οτι παιρνω την 116?Εγω φταιω που απαντανε ατομα απ το φορουμ και λενε το αν συμφωνουν η οχι και ετσι φενεται πως συνεχιζει το thread??Da angelo εχω αποφασησει εδω και 3 σελιδες πιο αυτοκινητο θα παρω και τωρα θα το κλεισω.Δεν καταλαβα γιατι γινεται η ολη η φασαρια.Και optostyle,εχω αδικο σε αυτα που λεω και στο οτι αν κουρασε καποιον μπορει απλα να μην απανταει?Δεν νομιζω.ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΤΟΣΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ.Εχει ισως και παραπανω απο 3 σελιδες που ειπα ας το κλεισουμε και οτι αποφασησα.Το προβλημα παρουσιαστηκε γιατι μερικοι απαντουν σε εντονο υφος χωρις λογο.Σορυ αν θιχτηκε καποιος απο δικη μου απαντηση

mpikounis
09-10-07, 14:00
Το θέμα τελείωσε και ως εκ τούτου κλειδώνει. Παρακαλώ για πιο κόσμιες απαντήσεις απο εδώ και στο εξής και να λείπουν χαρακτηρισμοί για τους συνομιλητές μας.