PDA

Επιστροφή στο Forum : Καίει Λάδια;


Ayrton
30-09-07, 09:08
Κύριοι καλημέρα σας.
Έχω έναν 2 λιτρο Ε46 Valv. με τον οποίο έχω κάνει 77000Km. Πρώτη φορά χθες άναψε το κίρινο λαμπάκι της λαδιέρας. Αφού λοιπόν σταμάτησα διαπίστωσα ότι η στάθμη του λαδιού είχε φτάσει στο min και συμπλήρωσα σχεδόν μισό λίτρο λάδι. Η τελευταία αλλαγή λαδιών έιχε γίνει τον Μάιο στα 71000 Km. Έκανα μηχανής το τουτού δεν κάνει πολλά χιλιόμετρα και όσο γίνονται είναι μόνο σε ταξίδια.
Ρωτώ λοιπόν (αφού δεν μου έχει ξανατύχει): Είναι λογικό να έκαψε μισό λίτρο λάδι σε 6000Km;

bmw316turbo
30-09-07, 09:16
Κύριοι καλημέρα σας.
Έχω έναν 2 λιτρο Ε46 Valv. με τον οποίο έχω κάνει 77000Km. Πρώτη φορά χθες άναψε το κίρινο λαμπάκι της λαδιέρας. Αφού λοιπόν σταμάτησα διαπίστωσα ότι η στάθμη του λαδιού είχε φτάσει στο min και συμπλήρωσα σχεδόν μισό λίτρο λάδι. Η τελευταία αλλαγή λαδιών έιχε γίνει τον Μάιο στα 71000 Km. Έκανα μηχανής το τουτού δεν κάνει πολλά χιλιόμετρα και όσο γίνονται είναι μόνο σε ταξίδια.
Ρωτώ λοιπόν (αφού δεν μου έχει ξανατύχει): Είναι λογικό να έκαψε μισό λίτρο λάδι σε 6000Km;

Εγω βρισκω λογικο να σου καψει μισο λιτρο στα 6000km.Δεν πρεπει να πεθανεις κιολας.Υπαρχουν αλλα που καινε τα διπλασια στα μισα σου χιλιομετρα.Απλα παρακολουθησε το και αλλαξε ισως τη μαρκα - ποιοτητα συμφωνα με αυτα που εχουν ειπωθει απο συναδελφους εδω σε αλλα thread για λαδι που χρησιμοποιουν τα ε46 valv.

God
30-09-07, 09:52
Εγω βρισκω λογικο να σου καψει μισο λιτρο στα 6000km.Δεν πρεπει να πεθανεις κιολας.Υπαρχουν αλλα που καινε τα διπλασια στα μισα σου χιλιομετρα.Απλα παρακολουθησε το και αλλαξε ισως τη μαρκα - ποιοτητα συμφωνα με αυτα που εχουν ειπωθει απο συναδελφους εδω σε αλλα thread για λαδι που χρησιμοποιουν τα ε46 valv.


+1. Φυσιολογικο ειναι. Μπορει βεβαια και να βελτιωθει ισως, αναλογα με την μαρκα και ιξωδες λαδιου που βαζεις τωρα, ενα πιο 'σωστο' λαδι μπορει να μην καψει και καθολου.


Βεβαια, για να σου βαλω φιδια στον κορφο, κοιταξε το και μια απο κατω για διαρροες οταν πας στον μηχανικο και το σηκωσει. Μην ιδρωνει πουθενα και ταλαιπωρεισαι αδικα.

black BMW
30-09-07, 10:01
Συμφωνώ με τον BMW 316 turbo .Oυσιαστικό ρόλο παίζει και ο τρόπος που οδηγείς. Απότομο αφημα του γκαζιού- καπάκι επιτάχυνση και αυτό σε τακτά διαστήματα φτάνουν για να να σου κάψει λαδάκι .

doros-hm-26
30-09-07, 10:02
+1 παραπανω που τα 6000χλμ που εχουν κανει μεχρι τωρα τα λαδια ειναι ολα μεσα στο καλοκαιρι.

BMW-Racing
30-09-07, 12:37
Νομιζω πως οταν το δουλευεις ψηλα(πανω απο 4500 στροφες ) απο εδω κ περα θα εχεις καταναλωσει στο λαδι,γιατι εχουν πλεον ανοιξει οι ανοχες στις βαλβιδες κ στις τσιμουχες λογω φυσικα της χρησης.Αυτο βεβαια θα το παρατηρησεις κ εσυ αν κανεις καποια χλμ στη πολη με χαμηλες στροφες κ δεις οτι δεν θα σου εχει καψει τοσο οσο αν εκανες χλμ στην εθνικη με πολλες στροφες στο κινητηρα.Κανε μια δοκιμη κ πες μας αν οντως ειναι ετσι...

Ayrton
30-09-07, 14:56
Κατ΄αρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους σας για τις άμεσες απαντήσεις σας. Δεν πρόλαβα να θέσω το ερώτημα και μου απαντήσατε. Ειλικρινά ευχαριστώ.

Απ ότι καταλαβαίνω δεν πρέπει να ανησυχώ ιδιαίτερα...καλό όμως είναι να το τσεκάρω στην επόμενη αλλαγή.

Το τεστ με τα χιλιόμετρα μέσα στην πόλη δεν νομίζω να το κάνω καθώς για 1000 Km μέσα στην Αθηνά χρειάζομαι τουλάχιστον 10 χρόνια!!!!

Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι στο Ζ3 που είχα από το 1998 μέχρι το 2004 δεν συμπλήρωσα ποτέ ούτε 1 gr λάδι!!!!
Αυτός είναι και ο λόγος που μου προκάλεσε εντύπωση το συγκεκριμένο γεγονός.

percis
30-09-07, 15:31
Τα λάδια που του έβαλες ήταν αυτά ΑΚΡΙΒΩΣ που λέει το manual του αυτοκινήτου.

Εμένα μια φορά στην αντιπροσωπεία μου βάλανε οι ηλίθιοι άλλα λάδια με άλλο ιξώδες και τα έκαψε. Όταν όμως βάζω τον τύπο και το ιξώδες που γράφει το βιβλιαράκι του αυτοκινήτου δεν καίει τίποτα ακόμα και μετά απο 25.000 χιλιομετρα που λέει και εγκέφαλος.

Ότι λέει το βιβλιαράκι και ο εγκέφαλος θα κάνεις κατα γράμμα και δεν θα ακούς κανένα malaka ακόμα και αν είναι αρχιμηχανικός στην αντιπροσωπεία:icon02:.

God
30-09-07, 15:38
Ότι λέει το βιβλιαράκι και ο εγκέφαλος θα κάνεις κατα γράμμα και δεν θα ακούς κανένα malaka ακόμα και αν είναι αρχιμηχανικός στην αντιπροσωπεία:icon02:.

+2...γιατι ο malakas που εγραψε το βιβλιο ειχε τα μεγαλυτερα @@ απο ολους! :owned:

tasos x3
30-09-07, 18:20
Το δικο μου φιλε ayrton, εχει τον ιδιο κινητηρα με το δικο σου, στα πρωτα 5000κμ εκαψε μισο λτ. Ηταν τα λαδια απο το εργοστασιο. Κανω αλλαγη λαδιων 5-40 04 BMW longlife εκανα απο τοτε 15000χλμ και δεν εχει καψει γραμμαριο. Καποιος μου ειπε οτι εκαψε επειδη ηταν καινουργιο.