PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδιοτητες και χαρακτηριστικα των λαδιων/λιπαντικων


God
30-09-07, 22:57
Μιας και εχω λιγο χρονο σημερα, ας κατσω να γραψω για τα λαδια. Καλο ειναι να γνωριζουμε τι σημαινουν οι αριθμοι των λαδιων καθως και διαφορες ιδιοτητες που εχουν. Εχω ακουσει αρκετα κουφα (ακομα και οτι το 5W30 ειναι το ευρος θερμοκρασιας περιβαλλοντος σε κελσιου που δουλευει το λαδι μου ειπε καποιος, καπου...) και ειναι επικινδυνα πραγματα αυτα, καλο ειναι να γνωριζουμε πριν μπουμε σε πειραματισμους.


Σε καμια περιπτωση δεν συνιστω να βαλει κανεις λιπαντικο που δεν προτεινεται για το αυτοκινητο του απο τον κατασκευαστη, εκτος και αν αυτο εχει σημαντικες αλλαγες/βελτιωσεις/φθορες που το καταστουν απαραιτητο.


Αρχιζουμε λοιπον:


Ιξωδες:

Ο δεικτης ιξωδους ειναι αυτος που συνηθως διαβαζουμε ως ??W?? (πχ 10W40). Το ιξωδες ειναι η ιδιοτητα που του δινει αντισταση στην ροη και δειχνει και την δυναμη ενωσεων των μοριων του. Μας ενδιαφερει γιατι ενα λαδι σε κρυο κινητηρα πρεπει να ειναι αρκετα λεπτο ωστε να φτανει γρηγορα και παντου, και οταν ειναι ζεστος ο κινητηρας πρεπει να εχει αρκετη συνεκτικοτητα ωστε να μην φευγει απο τις τριβομενες επιφανειες ευκολα και να μην συνθλιβονται οι δυναμεις ενωσεων των μοριων του.

Και τωρα το επιμαχο σημειο...Ο πρωτος αριθμος μας δειχνει το ιξωδες του λαδιου στους 0F, δηλαδη στους -17,8 κελσιου και μετριεται σε cP (Centipoise). Το W μας δειχνει οτι το λαδι ειναι καταλληλο για χειμωνα. Ο δευτερος αριθμος μας δειχνει το ιξωδες του λαδιου στους 210F, δηλαδη στους 98,8 βαθμους κελσιου αλλα μετριεται σε cST (centistrokes). Εχουν δηλαδη διαφορετικες μοναδες μετρησης!

Η συμβατικη τιμη του ιξωδους την παιρνουμε στους 40 κελσιου και μπορει να ειναι παρομοια για πολλα λαδια διαφορετικων τιμων ιξωδους, πχ ενα 5W40, 10W30 και 10W40 μπορει στους 40 βαθμους να εχουν παρομοιο ιξωδες, αλλα πχ το πρωτο στους 10 βαθμους θα εχει σοβαρη υπεροχη ως προς τα αλλα δυο.

Ενα λαδι δεν πρεπει να ειναι ουτε πολυ χοντρο γιατι θα ανεβασει πολυ μεγαλη πιεση στο κυκλωμα και ειδικα σε σημεια που χρησιμοποιουν το λαδι (πχ υδραυλικα ωστηρια) και δεν θα κινειται ευκολα, αλλα ουτε πολυ λεπτο ωστε να καταστρεφεται και να μην μπορει να λιπανει σωστα τον κινητηρα. Σε ακραιες περιπτωσεις απο λαθος ιξωδες μπορει να παρουσιαστει σπηλαιωση, συνθλιψη κτλ που προκαλει σημαντικη φθορα στον κινητηρα και καταστρεφει πολυ γρηγορα και το λιπαντικο, αν δεν το καψει τελειως.

Διασκορπισμος (dillution)

O διασκορπισμος δειχνει την δυνατοτητα του λαδιου να μπορει να συγκρατει μικρα σωματιδια στην μαζα του (πχ γρεζια, καταλοιπα καυσης κτλ) και να τα μεταφερει στο φιλτρο λαδιου. Λεγεται και 'απορρυπαντικοτητα' σε μερικα παλια βιβλια. Οσο μεγαλυτερος σαφως τοσο καλυτερα!

Θερμοκρασια αναφλεξης

Οπως ακριβως λεει το ονομα, η θερμοκρασια που αντεχει το λαδι προτου εκτοξευτει στον αλλο κοσμο. Σε αυτη την θερμοκρασια τα πτητικα στοιχεια του λαδιου αναφλεγονται και καταστρεφεται ακαριαια. Μαζι με τον κινητηρα!

Ειδικη θερμοτητα

Αυτο ειναι το αγαπημενο μου. Το κυριως συστημα ψυξης των αυτοκινητων ειναι του νερου, αλλα πολλα στηριζονται και στο λαδι ωστε να ψυξουν σημεια τους. Η ειδικη θερμοτητα του λαδιου δειχνει την θερμοαπαγωγιμοτητα και θερμοχωρητικοτητα του λαδιου, δηλαδη οσο καλυτερη ειναι τοσο περισσοτερη θερμοτητα και γρηγοροτερα μπορει να μεταφερει στο καρτερ/ψυγειο για ψυξη.

Ενημερωτικα οι διαφορες μεταξυ φτηνων και καλων λαδιων ειναι τεραστιες. Ενα Aral 10W40 blue basic elastic αγγιζε τους 95 βαθμους και στον ιδιο κινητηρα ενα Motul 300V 15W50 δεν ξεπερνουσε τους 65. Λαδι με το ιδιο ιξωδες μπορει να εχει πολυ καλυτερη ειδικη θερμοτητα. Πχ το Castrol RS 10W60 σε συγκριση με το Castrol TWS 10W60 εχει μονο το 75% της ειδικης του θερμοτητας!



Αυτα για σημερα...υπαρχουν και αλλα χαρακτηριστικα αλλα ειναι ασημαντα.

BILL007
30-09-07, 23:03
Mπράβο God...Ένα τέτοιο χρειαζόταν για τα λάδια...και πάλι μπράβο!

babisbabou
30-09-07, 23:03
Οκ απλά +1 καλά έκανες και τα έγραψες, έχουμε ακούσει πολλά κουλά ανά καιρούς.

Ayrton
30-09-07, 23:08
Πράγματι πολύ ενδιαφέροντα και....επίκαιρα για μένα όλα αυτά.

Τελικά άπ΄όσο μπορώ να καταλάβω είναι μύθος το "βάζε φτυνό λάδι αρκεί να το αλλάζεις συχνά"....

bmw316turbo
01-10-07, 00:08
Μιας και εχω λιγο χρονο σημερα, ας κατσω να γραψω για τα λαδια. Καλο ειναι να γνωριζουμε τι σημαινουν οι αριθμοι των λαδιων καθως και διαφορες ιδιοτητες που εχουν. Εχω ακουσει αρκετα κουφα (ακομα και οτι το 5W30 ειναι το ευρος θερμοκρασιας περιβαλλοντος σε κελσιου που δουλευει το λαδι μου ειπε καποιος, καπου...) και ειναι επικινδυνα πραγματα αυτα, καλο ειναι να γνωριζουμε πριν μπουμε σε πειραματισμους.


Σε καμια περιπτωση δεν συνιστω να βαλει κανεις λιπαντικο που δεν προτεινεται για το αυτοκινητο του απο τον κατασκευαστη, εκτος και αν αυτο εχει σημαντικες αλλαγες/βελτιωσεις/φθορες που το καταστουν απαραιτητο.


Αρχιζουμε λοιπον:


Ιξωδες:

Ο δεικτης ιξωδους ειναι αυτος που συνηθως διαβαζουμε ως ??W?? (πχ 10W40). Το ιξωδες ειναι η ιδιοτητα που του δινει αντισταση στην ροη και δειχνει και την δυναμη ενωσεων των μοριων του. Μας ενδιαφερει γιατι ενα λαδι σε κρυο κινητηρα πρεπει να ειναι αρκετα λεπτο ωστε να φτανει γρηγορα και παντου, και οταν ειναι ζεστος ο κινητηρας πρεπει να εχει αρκετη συνεκτικοτητα ωστε να μην φευγει απο τις τριβομενες επιφανειες ευκολα και να μην συνθλιβονται οι δυναμεις ενωσεων των μοριων του.

Και τωρα το επιμαχο σημειο...Ο πρωτος αριθμος μας δειχνει το ιξωδες του λαδιου στους 0F, δηλαδη στους -17,8 κελσιου και μετριεται σε cP (Centipoise). Το W μας δειχνει οτι το λαδι ειναι καταλληλο για χειμωνα. Ο δευτερος αριθμος μας δειχνει το ιξωδες του λαδιου στους 210F, δηλαδη στους 98,8 βαθμους κελσιου αλλα μετριεται σε cST (centistrokes). Εχουν δηλαδη διαφορετικες μοναδες μετρησης!

Η συμβατικη τιμη του ιξωδους την παιρνουμε στους 40 κελσιου και μπορει να ειναι παρομοια για πολλα λαδια διαφορετικων τιμων ιξωδους, πχ ενα 5W40, 10W30 και 10W40 μπορει στους 40 βαθμους να εχουν παρομοιο ιξωδες, αλλα πχ το πρωτο στους 10 βαθμους θα εχει σοβαρη υπεροχη ως προς τα αλλα δυο.

Ενα λαδι δεν πρεπει να ειναι ουτε πολυ χοντρο γιατι θα ανεβασει πολυ μεγαλη πιεση στο κυκλωμα και ειδικα σε σημεια που χρησιμοποιουν το λαδι (πχ υδραυλικα ωστηρια) και δεν θα κινειται ευκολα, αλλα ουτε πολυ λεπτο ωστε να καταστρεφεται και να μην μπορει να λιπανει σωστα τον κινητηρα. Σε ακραιες περιπτωσεις απο λαθος ιξωδες μπορει να παρουσιαστει σπηλαιωση, συνθλιψη κτλ που προκαλει σημαντικη φθορα στον κινητηρα και καταστρεφει πολυ γρηγορα και το λιπαντικο, αν δεν το καψει τελειως.

Διασκορπισμος (dillution)

O διασκορπισμος δειχνει την δυνατοτητα του λαδιου να μπορει να συγκρατει μικρα σωματιδια στην μαζα του (πχ γρεζια, καταλοιπα καυσης κτλ) και να τα μεταφερει στο φιλτρο λαδιου. Λεγεται και 'απορρυπαντικοτητα' σε μερικα παλια βιβλια. Οσο μεγαλυτερος σαφως τοσο καλυτερα!

Θερμοκρασια αναφλεξης

Οπως ακριβως λεει το ονομα, η θερμοκρασια που αντεχει το λαδι προτου εκτοξευτει στον αλλο κοσμο. Σε αυτη την θερμοκρασια τα πτητικα στοιχεια του λαδιου αναφλεγονται και καταστρεφεται ακαριαια. Μαζι με τον κινητηρα!

Ειδικη θερμοτητα

Αυτο ειναι το αγαπημενο μου. Το κυριως συστημα ψυξης των αυτοκινητων ειναι του νερου, αλλα πολλα στηριζονται και στο λαδι ωστε να ψυξουν σημεια τους. Η ειδικη θερμοτητα του λαδιου δειχνει την θερμοαπαγωγιμοτητα και θερμοχωρητικοτητα του λαδιου, δηλαδη οσο καλυτερη ειναι τοσο περισσοτερη θερμοτητα και γρηγοροτερα μπορει να μεταφερει στο καρτερ/ψυγειο για ψυξη.

Ενημερωτικα οι διαφορες μεταξυ φτηνων και καλων λαδιων ειναι τεραστιες. Ενα Aral 10W40 blue basic elastic αγγιζε τους 95 βαθμους και στον ιδιο κινητηρα ενα Motul 300V 15W50 δεν ξεπερνουσε τους 65. Λαδι με το ιδιο ιξωδες μπορει να εχει πολυ καλυτερη ειδικη θερμοτητα. Πχ το Castrol RS 10W60 σε συγκριση με το Castrol TWS 10W60 εχει μονο το 75% της ειδικης του θερμοτητας!



Αυτα για σημερα...υπαρχουν και αλλα χαρακτηριστικα αλλα ειναι ασημαντα.



Μπραβο υπερθεε που μας κατατοπησες.Συμφωνα με αυτα που γραφεις μαλλον καλα κανω και βαζω τα 300v γιατι μετα απο γρηγορη βολτα και οταν σταματαω στο φαναρι βλεπω 78-82 βαθμους για εποχη τωρινη με εξωτερικη 27 βαθμους.Δηλαδη ενα πανηγυριωτικο λαδι θα εφτανε 110 περιπου....ουτε θελω να σκεφτομαι για κοντρες στην εθνικη με 47 εξωτερικη....
Ευγε !!!

God
01-10-07, 00:41
Πράγματι πολύ ενδιαφέροντα και....επίκαιρα για μένα όλα αυτά.

Τελικά άπ΄όσο μπορώ να καταλάβω είναι μύθος το "βάζε φτυνό λάδι αρκεί να το αλλάζεις συχνά"....

Σιγουρα δεν ισχυει. Το να βαλεις ενα λαδι των 3 ευρω το κιλο δεν υπαρχει περιπτωση να εχει τις ιδιοτητες ενος των 10+ ευρω το κιλο ουτε αμα συγκρινεις φρεσκο με λαδι 1 ετους.

Κατα τα λοιπα, εχει μια βαση γιατι ολα (ΟΛΑ) τα λαδια με τη καθε μερα χανουν ιδιοτητες, και τα καλυτερα στον 1, αντε 1.5 χρονο θελουν απαραιτητως αλλαγμα. Αλλα ενα ορυκτελαιο θελει καθε 3-4 μηνες το πολυ. Τα ημισυνθετικα 6 μηνες με μαξιμουμ 1 χρονο.

Και επισης ακριβο λαδι δεν παει να πει οτι αντεχει πολυ. Ενα Castrol TWS 10W60 μπορει να βγαλει 1.5 χρονο και 25.000χλμ και να λυπασαι που το πετας. Ενα Castrol Syntec 5W50 ομως δεν κανει να μεινει πανω απο 1 χρονο η 10.000χλμ γιατι ναι μεν μεσα σε αυτο το χρονικο πλαισιο δεν παιζεται ως λαδι αλλα λογω απουσιας απορρυπαντικων προσθετων θα εχει βρωμισει πολυ και δεν θα λιπαινει και καλα τις τσιμουχες, ειναι αγωνιστικου τυπου.


Μπραβο υπερθεε που μας κατατοπησες.Συμφωνα με αυτα που γραφεις μαλλον καλα κανω και βαζω τα 300v γιατι μετα απο γρηγορη βολτα και οταν σταματαω στο φαναρι βλεπω 78-82 βαθμους για εποχη τωρινη με εξωτερικη 27 βαθμους.Δηλαδη ενα πανηγυριωτικο λαδι θα εφτανε 110 περιπου....ουτε θελω να σκεφτομαι για κοντρες στην εθνικη με 47 εξωτερικη....
Ευγε !!!

Βασικα αν δεν κανω λαθος ενα φτηνο λαδι 10-40 των 3-4 ευρω το κιλο εχει θερμοκρασια αναφλεξης 120 βαθμους...και επισης αν δεν κανω λαθος το 300V εχει κοντα 200...

Αδερφε, ουτε καν θα εφτανες στο φαναρι με τετοιο λαδι! :lamer:

Μονο το 300V θελει ψιλο-συχνες αλλαγες, περιπου καθε 8-10 χιλιαδες χλμ γιατι δεν εχει καλο dilution, λογω του οτι ειναι αγωνιστικο λαδι με ελαχιστα προσθετα και αυτα ειναι αντι-τριβικα.

Δοκιμασε μια φορα και Castrol Edge Sport 10W60...ισως να σου αρεσει. :yippee:

Babis_Compact
01-10-07, 03:10
Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε God για το thread, έμαθα πολλά πράγματα που δεν γνώριζα για τα λάδια/λιπαντικά.

konas
01-10-07, 09:14
+1. Κατατοπιστικοτατο

Chalyps
01-10-07, 09:27
Mπράβο God.
Thread αντάξιο για ένα forum σαν αυτό που αφορά κατόχους αυτοκινήτου υψηλών προδιαγραφών.
Περιεκτικότατο , τεκμηριωμένο , αναλυτικό.Δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης.
Συγχαρητήρια.

Fanis
01-10-07, 10:33
Εξαιρετικό ποστ...Συγχαρητήρια! :dblthumb2:dblthumb2

Μια ερώτηση μόνο....που βρίσκουμε την ειδική θερμότητα ενός λαδιού, το γράφει πάνω στο μπουκάλι με κάποιο σύμβολο ή οροδιαγραφές?

dreamwisperer
01-10-07, 10:52
Οκ τοτε παιδια ασ το παμε αναποδα!

Εσεις τί λαδι χρησιμοποιειτε?
Αλλαζετε λαδι μεταξυ Χειμωνα και Καλοκαιριου?
Να σας πω την μαυρη μου αληθεια οταν πηγα την Ε46 μου στον Σπανο για σερβις νομιζω τα 4λιτρα λαδιου εγραφαν Valvoline??????:bricks1:

optostyle
01-10-07, 11:01
Εγω θα ελεγα να κλειδωσει το thread ,και να μεινει στα αρχεια του φορουμ να το μελεταμε οταν κολλαμε σε κατι.ηταν κατατοπιστικοτατο,και απο δω και περα τα σχολια μας περισσευουν

Dim77
01-10-07, 11:04
Και εγώ θα έλεγα να μην αρχίσουμε να λέμε τι λάδια βάζει ο καθένας γιατί θα χαλάσει το ωραίο thread του God!!
God +1!!!
Να ανεβαίνει λίγο η ποιότητα!!
Καλό θα είναι να μη κλειδώσει απλά να μείνει καθαρό με τις ωραίες πληροφορίες. (Να σβηστεί και το δικό μου εαν καθαρίσει)

God
01-10-07, 12:21
Εξαιρετικό ποστ...Συγχαρητήρια! :dblthumb2:dblthumb2

Μια ερώτηση μόνο....που βρίσκουμε την ειδική θερμότητα ενός λαδιού, το γράφει πάνω στο μπουκάλι με κάποιο σύμβολο ή οροδιαγραφές?


Δυστυχως θα'πρεπε αλλα σπανιως το γραφουν. Θα πρεπει να ψαξεις απο το νετ για PDF data specs αρχεια αλλα και παλι δεν θα τα βρεις ολα. Τα αναλυτικα χαρακτηριστικα του λαδιου η καθε εταιρια τα δινει μονο 'by request'...και φυσικα οχι σε σενα και μενα.

Οκ τοτε παιδια ασ το παμε αναποδα!

Εσεις τί λαδι χρησιμοποιειτε?
Αλλαζετε λαδι μεταξυ Χειμωνα και Καλοκαιριου?
Να σας πω την μαυρη μου αληθεια οταν πηγα την Ε46 μου στον Σπανο για σερβις νομιζω τα 4λιτρα λαδιου εγραφαν Valvoline??????:bricks1:

Δεν εχει νοημα να αλλαζεις μεταξυ χειμωνα και καλοκαιριου. Τα πολυτυπα λαδια ειναι κατασκευασμενα ωστε να κρατανε ενα σωστο ιξωδες για λειτουργια σε ολες τις θερμοκρασιες. Το ιξωδες των πολυτυπων λαδιων προσπαθει παντα να μενει μεσα στην ιδανικη περιοχη για την εκαστοτε θερμοκρασια του κινητηρα. Ειναι αρκετα λεπτα οταν ειναι κρυα και αρκετα σκληρα οταν ζεσταθουν.

Απλως αναλογα με το μοτερ σου βαζε οτι λεει ο κατασκευαστης σου.

Fanis
01-10-07, 12:54
Ευχαριστώ God!! Για τα Castrol που χρησιμοποιώ έχω βρεί κάποια Spec Sheets στο internet, θα κοιτάξω εάν αναφέρουν εκεί την ειδική θερμότητα.

onyx
04-10-07, 18:34
Αρκετοί κατασκευαστές έχουν σελίδες pdf με πολλά από τα χαρακτηριστικά των λαδιών τους. Η αλήθεια είναι ότι αυτό για τη θερμοχωρητικότητα με ενδιέφερε αλλά δεν έχω βρει στοιχεία για αυτό ακόμα. Πολύ καλό το σχόλιο.
Αυτά που γράφει πιο πριν ο God δεν είναι λάθος αλλά είναι λίγα. Δυστυχώς και τα λάδια είναι μια μη απόλυτη επιστήμη (όπως οι αναρτήσεις, τα λάστιχα κλπ). Όσο πιο πολύ το ψάχνεις τόσο πιο πολλά μαθαίνεις αλλά και τόσο πιο πολλές αμφιβολίες δημιουργούνται. Ισχύει και στα λάδια το ότι κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις.
Φαίνεται ότι οι πατροπαράδοτες απόψεις για τα πιο παχιά λάδια στα ζεστά κλίματα τείνουν να αλλάξουν. Τα σύγχρονα λάδια είναι πολύ πιο καλά σε μεγαλύτερο εύρος θερμοκρασιών (και μάλιστα με λιγότερα πρόσθετα που αφήνουν κατάλοιπα). Καθώς μάλιστα οι περισσότερες φθορές γίνονται με κρύο τον κινητήρα τα λεπτά λάδια που κυλάνε καλά από την αρχή αλλά και στροφάρουν καλύτερα με λιγότερες απώλειες κερδίζουν έδαφος.
Το σίγουρο (σχεδόν σίγουρο, πάντα υπάρχουν κατασκευαστές με αντιρρήσεις) είναι ότι τα συνθετικά είναι πολύ πολύ καλύτερα από τα άλλα. Μόνο που και τα συνθετικά έχουν διαφορές. Προτιμώνται τα συνθετικά που είναι πλήρως συνθετικά (το τί εννοεί με τη λέξη συνθετικό ο κάθε κατασκευαστής στο κουτί δεν σε εξασφαλίζει πάντα) δηλαδή να είναι λιπαντικά group IV ή IV/V. Αν είναι και group V έχουν και εστέρες (της σωστής ακριβής μορφής) που είναι καλό μέχρι ένα σημείο. Τα απλά συνθετικά είναι group III. Μερικά καλά group III όμως μπορεί να είναι πιο καλά από μερικά μέτρια group IV!! Άντε βρες άκρη!
Κατά καιρούς διάφορες ουσίες θεοποιούνται και μετά καταδικάζονται. Μπορεί να έχουν καλές ιδιότητες σε κάποιες συνθήκες (πχ αντιτριβικές όταν μείνεις από λάδι) αλλά να κάνουν κατάλοιπα ή να είναι καρκινογόνα ή να χαλάνε τους καταλύτες κλπ. Μολυβδένια, συνθέσεις με φώσφορο, ψευδάργυρο κλπ κλπ. Άλλα θέλεις για αγώνα άλλα για πρωινές εκκινήσεις και μεγάλα διαστήματα αλλαγών.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε και τις προδιαγραφές τις άλλες εκτός από το ιξώδες (αυτές κατά API και ACEA). Πχ αν θέλει προδιαγραφή ACEA Α3 (η BMW μου τέτοια θέλει) σημαίνει ότι θέλει ένα λάδι ισχυρού φίλμ με υψηλό HTHS (High Temperature High Stress) στους 150 βαθμούς πάνω από 3,5 ενώ άλλοι κινητήρες με μικρές ανοχές θέλουν πιο λεπτό φίλμ (προδιαγραφή Α5 με HTHS<3,5). Κάποιοι κινητήρες πάλι θέλουν τα δικά τους σχετικά με ειδικούς καταλύτες και χαμηλές εκπομπές καυσαερίων και βγήκαν οι προδιαγραφές API SM που μπορεί να υστερούν στον τομέα λίπανσης σε σχέση με παλιότερες προδιαγραφές!
Το εύρος του ιξώδους δεν σημαίνει ότι 2 λάδια με το ίδιο πχ 5W-30 είναι ίδια. Απλά έχουν σχεδόν το ίδιο ιξώδες στους 0 και στους 100 βαθμούς. Το τί γίνεται όμως ενδιαμέσως και κυρίως ψηλότερα είναι αυτό που κάνει τη διαφορά. Το ίδιο το ιξώδες αλλάζει με τις θερμοκρασίες και με το πέρασμα του χρόνου διαφορετικά σε κάθε λάδι. Μερικά με τον καιρό ανεβαίνουν, τα περισσότερα κατεβαίνουν.
Η περίσσεια βάσης (ΤΒΝ) δείχνει πόσο πολλά οξέα μπορεί να εξουδετερώσει άρα δίνει μια ιδέα για την αντοχή στο χρόνο αλλά και το παρακάτω. Τα πλούσια μίγματα που αφήνουν και λίγο άκαυτο καύσιμο να περάσει από τους κυλίνδρους στο κάρτερ δημιουργούν fuel dilution (αραίωση του λαδιού με καύσιμο.... η βελόνα του λαδιού μπορεί να δείχνει max αλλά δεν είναι όλο λάδι!!) που ελαττώνουν το ιξώδες και γενικά καταστρέφουν το λάδι (τα dieselόλαδα είναι πιο ανθεκτικά σε αυτό). Όταν λοιπόν αλλάξεις πρόγραμμα ή βάλεις τσιπάκι κλπ και εμπλουτίζεις τα μίγματα είναι πιθανόν να καταπονείται το λάδι περισσότερο, ίσως να θέλεις άλλο λάδι πιο ισχυρό (και με μεγαλύτερο ιξώδες). Μήπως αυτός είναι ο λόγος που κάποιες Μ3 και Μ5 θέλουν το 60άρι ιξώδες τους...;;
Το πόσο πτητικό είναι το λάδι δείχνει και το πόσο χάνεται από εξάτμιση (δηλαδή δεν καίγεται λόγω τριβών ή τζόγων αλλά απλά εξατμίζεται ή/και μετά μπαίνει "νόμιμα" από την εισαγωγή αέρα και καίγεται με το καύσιμο).
Διάφοροι δέιχτες για υπολοιπόμενη στάχτη δείχνουν την ποσότητα καταλοίπων που μπορεί να δημιουργούνται (προτιμάμε μηδενικά).

God
04-10-07, 19:55
Σωστα φιλε Onyx. Εγω απλως προσπαθησα να εξηγησω τις βασικες εννοιες (που πολλοι δεν γνωριζουν) χωρις να γινω πολυ λεπτομερης. Ενας ανθρωπος που δεν ξερει τιποτα αν του μιλησεις για HTHS θα σε χασει πριν πεις την λεξη.

Επισης οπως ειπες και πρεπει να καταλαβουν ολοι, λαδια με το ιδιο ονομαστικο ιξωδες δεν παει να πει σε καμια περιπτωση οτι εχουν καμια σχεση μεταξυ τους!

Και για αυτο επιμενω, μονο λαδια που προτεινει ο κατασκευαστης. Αν για τον α/β λογο αναγκαστειτε να αλλαξετε, θελει ψαξιμο.

onyx
21-10-07, 10:38
O δικός μας κατασκευαστής προτείνει ιεραρχικά
-αρχικά κάποια μάρκα (συνήθως Castrol που τα έχουν συμφωνήσει)
-μετά μοντέλα λαδιών από διάφορες μάρκες (που πληρούν τις προδιαγραφές) και μετά αρχίζουν τα έστω (ελάχιστη προδιαγραφή)
-ιξώδη (εύρος πχ κάτι από 0-5W μέχρι 30-40) και τέλος
-προδιαγραφή ACEA Α3 (για να αντέχει στα ζόρια του κινητήρα)
Άρα δεν είναι πάρα πολύ αυστηρός ακόμα κι αν έχει τις προτιμήσεις του...

Chalyps
13-11-07, 12:28
Δεν το βρήκα και θα τολμήσω να ρωτήσω....
Ποιά η ποιοτική διαφορά μεταξύ ενος Long-Life 1 και Long-life 4? Eιναι πιό μακράς διαρκείας το 4?

God
13-11-07, 16:19
Δεν το βρήκα και θα τολμήσω να ρωτήσω....
Ποιά η ποιοτική διαφορά μεταξύ ενος Long-Life 1 και Long-life 4? Eιναι πιό μακράς διαρκείας το 4?

Οχι, καμια σχεση με την διαρκεια ζωης. Απλως ας πουμε τα 04 βρισκονταν στην λιστα της BMW το 2004 ενω τα αλλα το 2001. Διαφορετικες απαιτησεις του κατασκευαστη ανα χρονικη περιοδο βλεπεις.

Τυπικα, αν το αμαξι σου ειναι μοντελο >2004 τοτε κοιτας μονο 04 λαδια, απλα για το 'γαμωτο'.

Cabriolakias
04-12-07, 08:54
Δεν ξερω παιδες τι λετε περι λαδιου στα αυτοκινητα.. ισως να ειμαι λιγο off topic αλλα στα πιεστηρια που δουλευω εδω και 8 χρονια που εχουν πολυ ποιο ευαισθητους μηχανισμους και μακραν πολυ ποιο πολυπλοκους και δυσκολους απο ενα αυτοκινητο ποτε δεν υπηρξε προβλημα απο τα λαδια...το λαδι κατασκευαστηκε για ληπανση και μονο..για να μηωσουμε οσο μπορουμε τις τριβες των γραναζιων αναμεταξυ τους και αλλων μηχανισμων..

Οσο αναφορα τα αυτοκινητα δεν ειχα ποτε προβλημα με οποιοδηποτε λαδι εβαλα.. αρκει να ειναι 05w-40 ...οπως επισης ενα λαδι που αναγραφει οτι ειναι για π.χ. 10.000 κμ η 20.000 κμ μπορει να αντεξει ανετα αλλα 5.000 κμ χωρις προβλημα....

Αυτο που λενε αλλαζω τα λαδακια του στην ωρα τους η πριν την ωρα τους και δεν εχω προβλημα ειναι μηθος.. ποτε σε κανενα αυτοκινητο που ειχα δεν ειχα αλλαξει λαδια στην ωρα του...μεχρι και στο swift 1,0 που ειχα αλλαζα το λαδι 2.000 με 3.000 χλμ αργοτερα..

Η π.χ. οι περιβοητες βαλβολινες του σασμαν που αλλαξα σε αυτοκινητο με 135.000 κμ και τις επιασα με το χερι και ηταν σαν καινουριες... (δεν ηταν long life που και αυτο παπατζα ειναι..)







:deal:Αυτα ειχα να πω σαν προσοπηκη μου εμπειρια και πρωσοπικη μου αποψη με βαση την εμπειρια σαν μηχανολογος ηλεκτρονικος καποια χρονια.. μην βλεπετε την ηλικια μου ειμαι στο κουρμπετι απο 9 χρονων που ξεκινησα σκουπιζωντας εργοστασια.. Απο εκει και περα δεν εχω σκοπο να ασχολειθω με το συγκεκρημενο θρεντ αλλο διοτι ηθελα απλα να πω την εμπειρια μου περι λαδιων και να ενημερωσω και τιποτα αλλο...Επειδη λοιπον ξερω οτι καποιος απο εδω εχει σκοπο στο οτιδηποτε γραφω να μου το βγαζει στραβο κι αναποδο χωρις να υπαρχει καποιος λογος τον ενημερωνω οτι δεν θα ασχοληθω αλλο με το θρεντ.:deal:

Παντα φιλικα Ντινος.

babisbabou
04-12-07, 09:21
Δεν θα διαφωνήσω με αυτά που λες, ίσα ίσα θα συμφωνήσω αλλά και το λάδι έχει κάποια όρια σωστά? και αυτά αλλάζουν ανάλογα με την χρήση σωστά? άμα δουλεύεις σε ψηλές στροφές συνέχεια είσαι από ρελαντί στο κόφτη σε κάθε στροφή η φανάρι μειώνεται η συνοχή του λαδιού, απλά η πυκνότητα ή ποιο απλά η απόδοση του.
Άμα οδηγάς χαλαρά σαφώς δεν θα πάθει κάτι το μοτερ αρκεί να έχει μέσα λάδι, ότι και να είναι αυτό αρκεί να είναι στην στάθμη που χρειάζεται, συμφωνώ για τις μάρκες λαδιών και το ουσιαστικό ότι είναι το "νούμερο" τους μετράει και μόνο αυτό (αλλά το θέμα είναι αν όντως είναι αυτά τα λάδια ή αν απλά το γράφει επάνω η τάδε μάρκα...).
Το μόνο σίγουρο είναι καλό είναι να αλλάζουμε συχνά λάδια γιατί δεν φιλτράρει τα πάντα το φιλαράκι λαδιού...

God
04-12-07, 15:09
Το μόνο σίγουρο είναι καλό είναι να αλλάζουμε συχνά λάδια γιατί δεν φιλτράρει τα πάντα το φιλαράκι λαδιού...


+1.


Παντως για τα περι ποιοτητας των λαδιων, σαφως και η ποιοτητα παιζει σοβαρο ρολο. Οχι σε ενα αμαξι που παιζει μεχρι τις 3500 στροφες και εχει 10000χλμ, αλλα ειναι καθοριστικοτατος παραγοντας για την μακροζωια του μοτερ. Οι επιπτωσεις απο κακα λαδια η απο αμελειες στις αλλαγες τους δεν προκειται να φανουν τα πρωτα χρονια. Σε ενα μοτερ που εχει κανει καμια 300.000χλμ και δουλευει 15-16 χρονια, φαινεται το τι συντηρηση του εχεις κανει στο παρελθον.

ΥΓ. Δεν λεω πηγαιντε βαλτε ΟΤΙ ακριβοτερο. Απλα αυτο που λεει ο κατασκευαστης η κατι αποδεδειγμενα καλυτερο η προτεινομενο απο τον παραγωγο λιπαντικων.

panagos_77
25-02-08, 16:19
Πάρα πολύ καλό thread και καλά θα κάνουμε να το κρατήσουμε "ψηλά" για να ενημερώνεται ο κόσμος. Διάβασα όλα τα posts και βρίσκω πολύ σωστά τα περισσότερα από αυτά που έχουν ειπωθεί, (onyx - god ---> extra points!). :)
Θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ μαζί σας τις γνώσεις μου σαν μηχανολόγος, πρώην εμπλεκόμενος στα drugster και επίσης πρώην εργαζόμενος επί πολλά έτη σε κορυφαία εταιρία λιπαντικών. Πολλά από τα παρακάτω τα έχω γράψει σε άλλο thread μη γνωρίζοντας ότι υπήρχε αυτό που είναι εξειδικευμένο επί του θέματος και τα κάνω αντιγραφή, τροποποιώ δε κάποιες προτάσεις. Θα προσπαθήσω να μην αναφερθω σε πολλές τεχνικές λεπτομέρειες που σε πρώτη φάση δεν έχουν τόση σημασία. Ζητώ συγνώμη αν κουράζουν κάποια από αυτά εφ' όσον επαναλλαμβάνονται με αυτά των προλαλήσαντων, τα αφήνω όμως σαν σύνοψη.

Ξεκινώ λοιπόν κι εγώ ξεκαθαρίζοντας ότι πρέπει να ακολουθούμε με θρησκευτική ευλάβια τα όσα προδιαγράφει ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου και το οποία είναι:
1) Το ιξώδες. Πάντοτε παραθέτει και πίνακα με τα εναλλακτικά ιξώδη που μπορούν να χρησιμοποιηθούν.
2) Η κατηγορία (ορυκτό, ημισυνθετικό, συνθετικό).
3) Tις προδιαγραφές (API SL(Η,M κτλ) /CF, ACEA Ax,Bx (A για βενζινοκινητήρες, Β για πετρέλαιο), LL-0x (για bmw) 505, 506 κτλ (για VW) κ.ο.κ.)
4) Tην προτεινόμενη χιλιομετρική χρήση η οποία είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τις παραπάνω προδιαγραφές.

- Ο βασικός διαχωρισμός των λιπαντικών γίνεται με βάση το ιξώδες τους (η εσωτερική αντίσταση ενός υγρού στην κίνησή του) και διακρίνονται σε μονοβάθμια (10, 20, 30 κτλ) και πολυβάθμια (0W30, 0W-40, 5W-40 κοκ). Θα ασχοληθούμε με τα δεύτερα μια που είναι αυτά που χρησιμοποιούμε όλοι στα αυτοκίνητά μας.
Τα πολυβάθμια είναι ταξινομημένα κατα SAE (Society of Automotive Engineers) σύμφωνα με το ιξώδες τους (viscosity) και τις γενικές θερμοκρασίες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Ονομάστηκαν έτσι επειδή το ιξώδες τους μπορεί και μεταβάλλεται ανάλογα με τη θερμοκρασία. Το γράμμα "W" συμβολίζει τη ρευστότητα του υγρού (centistrokes) στις δεδομένη από τους πίνακες SAE θερμοκρασίες δοκιμών και τις ελάχιστες εξωτερικές θερμοκρασές περιβάλλοντος που προτείνονται για χρήση. Για παράδειγμα το 5W-40 δοκιμάστηκε μεν στους -17,8 Celcius μπορεί δε να χρησιμοποιηθεί σε ελαχιστη εξωτερική θερμοκρασία -30 Celcius. Όσο μικρότερος είναι ο 1ος αριθμός, σε τόσο χαμηλότερη εξωτερική θερμοκρασία μπορεί να χρησιμοποιηθεί το λιπαντικό. Αναφερόμαστε πάντα στη θερμοκρασία κατά το κρύο ξεκίνημα, αφού κατά τη λειτουργία η θερμοκρασία του κινητήρα ανεβαίνει. Ο 2ος αριθμός (10W-40) αναφέρεται στη ρευστότητα σε θερμοκρασία δοκιμής 98,8 Celcius και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μέγιστη εξωτερική θερμοκρασία 40 Celcius. Ομοίως με τον πρώτο, όσο μαγαλύτερος είναι ο αριθμός σε τόσο μεγαλύτερη εξωτερική θερμοκρασία ανταποκρίνεται.
(Θα ψάξω τους πίνακες SAE στο δίκτυο, όταν τους βρώ θα τους ανεβάσω)

- Η κατηγορίες των λιπαντικών είναι τρεις.
1)Τα ορυκτά ή πρωτογενή ορυκτέλαια (minerals)
Τα ορυκτέλαια είναι λιπαντικά που προκύπτουν από την διύλιση αργού πετρελείου στα οποία μπαίνουν κάποια πρόσθετα και έτσι έχουμε το τελικό προϊόν
2) τα ημισυνθετικά (semi-synthetic)
Όπως το λέει κι η λέξη είναι προϊόντα σύνθετα τα οποία περιέχουν ορυκτέλαιο και εργαστηριακό (χημικά κατασκευασμένο δηλαδή) συνθετικό λιπαντικό.
Εδώ επικρατεί μια σύγχηση στον τελικό καταναλωτή, αφού οι εταιρίες κάνουν διάφορα "τρικ" προκειμένου να προωθηθούν ως ανώτερης κατηγορίας (άρα και ποιότητας) τα λιπαντικά τους (ακόμη και ξακουστές εταιρίες, ονόματα δε λέμε). Ετοιμολογικά, ένα ημισυνθετικό λιπαντικό πρέπει να περιέχει 50% ορυκτέλαιο και 50% συνθετικό λιπαντικό. Το τρικ που προανέφερα γίνεται στην στην αναλογία των 2 συστατικών. Για παράδειγμα κυκλοφορούσε λιπαντικό που πλασάρονταν ως ημισυνθετικό (semi-synthetic) και η εργαστηριακή του ανάλυση έδειξε ότι ήταν μόλις κατά 5% συνθετικό. Το 95% δηλαδή ήταν ορυκτέλαιο!! Φυσικά είχε ξεσπάσει ντόρος και αποσύρθηκε! Είναι πάμπολλες οι περιπτώσεις γι' αυτό και θέλει προσοχή.
Από την άλλη υπάρχει εταιρία η οποία έχει ημισυνθετικό με αναλογία περίπου 70% συνθετικό και το πλασάρει ως συνθετικό, αφού όμως ξεκαθαρίζει το καθ' αυτού συνθετικό της ως "100% συνθετικό"! Είναι μεν έντιμη αλλά "παίζει" ύποπτα με τις λέξεις. Κάποια άλλη πάλι το πλασάρει με την τεχνολογία που χρησιμοποιήθηκε για την κατασκευή του. Συγκεκριμένα η Motul με το Technosynthese.

3) τα συνθετικά. (synthetic, full synthetic, 100% synthetic)
Είναι εξ' ολοκλήρου χημικά προϊόντα κατασκευασμένα σε εργαστήρα. Το προαναφερθέν τρικ γίνεται και στην εν λόγο κατηγορία αφού όταν ένα λιπαντικό δεν αναφέρεται ως 100% συνθετικό (ή full), αφήνει υπόνοιες, ή είναι αμφιβόλου σύνθεσης. Οι μέθοδοι κατασκευής τους (ή πατέντες) συνήθως αναγράφονται στο μπουκάλι (SuperSyn για την Mobil, Ester για την Motul κ.ά.)

Τα βασικότερα πρόσθετα που περιέχουν τα λιπαντικά αυτοκινήτων είναι τα αντιοξειδωτικά, αντιαφριστικά και καθαριστικά. Περιέχουν βέβαια και πολλά άλλα όπως βελτιωτικά ιξώδους και θερμοαπαγωγικά κ.τλ. Γίνεται λοιπόν σαφές ότι τα λιπαντικά κάνουν πολύ περισσότερα από το να λιπαίνουν απλώς τις τριβώμενες επιφάνεις.

ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

- Το 5W-40 είναι για τη Σιβηρία που πιάνει -30οC, βάλε 15W-50 (κι ακόμα χειρότερα 20W-50)!
ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ! To 5άρι αντέχει στο κρύο έχει όμως και τη ρευστότητα με την οποία ο κατασκευαστής θέλει να κυκλοφορεί το λιπαντικό στο κύκλωμα λίπανσης του κινητήρα του! Ο αριθμός βαλβίδων έχει αυξηθεί, οι ανοχές των κινητήρων μικραίνουν όσο μικραίνουν και οι διαστάσεις τους και κάπως έτσι φτάσαμε από το 20W-50 που χρησιμοποιούσαν πριν 20-30 χρόνια στο 0W-30. Δε σημαίνει ότι πάγωσε ο πλανήτης για να χρειαζόμαστε τέτοιο ιξώδες.
Κανένας σοβαρός μάστορας δεν θα επιτρέψει να χρησιμοποιηθεί (με πολύ ρίσκο πάλι και μόνο καλοκαίρι) πάνω από 15W-50 σε πολυβάλβιδο (16v ναι και άνω) και σίγουρα όχι τεχνολογικά εξελιγμένο πρόσφατο κινητήρα.
Μη νομίζετε ότι όλα τα μαστόρια έχουν ιδέα του τι τρέχει με τα λάδια (και με τα παραφλού και τις βαλβολίνες). Πρόσφατα είδα μάστορα να βάζει παραφλού G11 σε Audi A4 όπου στο καπάκι έγραφε κι όλας G12! Ύστερα φταίει η Audi (και η κάθε audi) που χαλάνε τα αλουμινένια κεφαλάρια. Η αποστομωτική του απάντηση ήταν ότι το "κόκκινο" (δεν το ήξερε καν σαν G12) είναι πράσινο (G11 δηλαδή) που το βάφουν κόκκινο για να το πουλάνε ακριβότερα!! Στο τσακ το γλίτωσα το εγκεφαλικό! Ειδικά όταν βλέπω μάστορα να τρίβει το λάδι στα δάχτυλα και να βγάζει συμπέρασμα για την κατάστασή του, η καλύτερή μου! Τα δαχτυλα του μάστορα δεν είναι χημείο (και άντε να του δώσεις να το καταλάβει).

- Τα long life service είναι υπολογισμένα σε τελείως αποστειρωμένες συνθήκες (Οβάλ πίστες δοκιμών, συνεχή οδήγηση χωρίς αυξομειώσεις στην ταχύτητα και χωρίς υπερβολές, θερμοκρασία και υγρασία περιβάλλοντος σε κανονικές συνθήκες). Κανένα αυτοκίνητο σε καθημερινή μικτή χρήση (πόλη-ταξίδι) δεν θα φτάσει τις 20000km ή 30000 χωρίς τουλάχιστον να συμπληρωθεί μια αρκετά μεγάλη ποσότητα λαδιού. Γι' αυτό και σε πολλά manual αναγράφεται ευκρινώς "μετά τις 5000km, κάθε 1000km ελέγχετε τη στάθμη λαδιού". Τα long life λιπαντικά πρέπει να αλλάζονται εναλλακτικά κάθε 2 χρόνια σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που αλλάζονται κάθε χρόνο (εφ' όσον εννοείται δεν έχουν καλύψει τη μέγιστα προβλεπόμενα χιλιόμετρα). Μην ακούτε κανέναν εκτός του κατασκευαστή του αυτοκινήτου για το πόσα χιλιόμετρα θα πρέπει να τα κρατήσετε, ειδικά αν τα όρια αυτά είναι παραπάνω από τα όρια που ορίζει αυτός! Ούτε καν τον κατασκευαστή του λιπαντικού μην συμβουλευτείτε (που κανένας από τους μεγάλους δεν προτείνει χιλιομετρική χρήση). Εννοείται ότι αν τα αλλάζετε συχνότερα απ' όσο προτείνετε δεν είναι κακό (κάποιες φορές χρειάζεται) αλλά σε πολλές περιπτώσεις δεν έχετε κάποιο ώφελος. Αυτά για τη normal (ακόμα και γρήγορη) οδήγηση και για τυποποιημένους κινητήρες. Οι αγωνιζόμενοι ή οι κάτοχοι βελτιωμένων αυτοκινήτων γνωρίζουν καλύτερα απ' όλους ότι όλα αυτά δεν έχουν καμία αξία όταν ο κινητήρας δουλεύει στο όριο στον κόφτη. Εκεί στόχος είναι η τέλεια λίπανση και μόνο αυτή. Ούτε η διάρκεια σε χιλιόμετρα, ούτε η κατανάλωση λιπαντικού, οπότε η χρήση ενός 100% συνθετικού λιπαντικού που προορίζεται για τέτοια χρήση, είναι μονόδρομος! (:bowdown: 300V!!!!)

- Καίει λάδια γι' αυτό θα βάλω πιο χοντρό
Τα λάδια μπορεί και να εξατμίζονται ως υγρά - ευκολότερα δε τα κατώτερης ποιότητας, οπότε η μετάβαση σε άλλης μάρκας λιπαντικό, κόντρα στη λογική που επικρατεί "αφού καίει βάλε φθηνό", μπορεί να μειώσει ή να εξαλείψει την κατανάλωση. Το πιο χοντρό (στην ουσία υψηλότερου ιξώδους λιπαντικό και κατά πάσα πιθανότητα κατώτερης ποιότητας) δεν λύνει το πρόβλημα και μπορεί να δημιουργήσει ακόμα μεγαλύτερο. Ένα λιπαντικό δεν επισκευάζει φθαρμένα ελατήρια, τσιμουχάκια βαλβίδων ή κυλίνδρους. Αντίθετα η μετάβαση από ημισυνθετικό σε 100% συνθετικό έχει εμπειρικά δείξει ότι μπορεί να μειώσει την κατανάλωση λαδιού. Θεωρητικά αυτό οφείλεται και στο φιλμ λαδιού που σχηματίζεται στα μέταλλα (και που εξηγείται παρακάτω) σταγανοποιώντας, σε ελάχιστο βαθμό βέβαια, τυχόν διαρροές μέσα και έξω από τον κινητήρα

- Τα πρώτα 90sec της λειτουργίας ενός κινητήρα είναι τα πιο κρίσιμα για την μακροζωία του.
Είναι η μεγαλύτερη αλήθεια που δεν γνωρίζει ή παραμελεί η πλειοψηφία των οδηγών!
Το κρύο ξεκίνημα είναι μια ιεροτελεστία που συντελείται στο εσωτερικό μιας μηχανής και που θα πρέπει να αφήσουμε να εξελιχθεί απρόσκοπτα. Το αυτοκίνητο ήταν σε στάση, ο κινητήρας δεν λειτουργούσε, τα μέταλα "στράγγυσαν" η μεγαλύτερη ποσότητα λαδιού βρίσκεται στο κάρτερ. Οι πρώτες στροφές του κινητήρα γίνονται με την ελάχιστη υπαρκτή ποσότητα λαδιού. Εδώ ένα 100% συνθετικό λιπαντικό ξεδιπλώνει μια από τις πολλές αρετές του. Τα λιπαντικά αυτά περιέχουν μόρια φορτισμένα και σαν μαγνήτης προσκολλούνται στα τοιχώματα του κινητήρα και τα τριβώμενα μέρη. Έτσι δημιουργούν ένα λεπτό φιλμ πάνω σ' αυτά και κάνουν ευκολότερο και πιο ανώδυνο για τον κινητήρα το κρύο ξεκίνημα. Τα μαρσαρίσματα απαγορεύονται δια ροπάλου εφ' όσων ο κορμός-τα χιτώνια είναι κρύα, τα ελατήρια ζεσταίνονται από τα έμβολα και τις αναφλέξεις που υφίστανται αυτά, και η τριβή μεταξύ των μετάλλων με άκρως διαφορετικές θερμοκρασίες φέρνει την φθορά με αποτέλεσμα την απώλεια συμπίεσης, την κατανάλωση λαδιού και την μειωμένη απόδοση του κινητήρα. Όπως χαρακτηριστικά μου είχε πει ο Frank Sieland (μηχανικός λίπανσης της ομάδας του Valentino Rossi) σε πηγαδάκι στο διάλλειμα ενός σεμιναρίου που είχα παρακολουθήσει στη Γερμανία, τη φθορά που μπορεί να υποστεί ένας κινητήρας στο κρύο ξεκίνημα, μπορεί να μην την πάθει ακόμα και σε 10 χιλιάδες χιλιόμετρα κανονικής οδήγησης!

- Τα λάδια που έβγαλα ήταν κατάμαυρα, οπότε πρέπει να τα αλλάζω νωρίτερα
Άλλη μια λάθος σκέψη του ιδιοκτήτη ή του μάστορα. Ένα καλό, επώνυμο λιπαντικό θα μαυρίσει ακόμα και σε 1000km λειτουργίας σε έναν κινητήρα. Αυτό συμβαίνει διότι τα καθαριστικά-απορρυπαντικά πρόσθετα που περιέχει είναι αυτά που αποροφούν και συγκρατούν όλα τα κατάλοιπα (ακόμα και πουρί!) που αφήνει το καμμένο λάδι όπως επίσης και τα προϊόντα ατελούς καύσης που παρασέρνουν τα έμβολα από το θάλαμο καύσης και καταλήγουν στο κύκλωμα λίπανσης.

- Τα λάδια της bmw είναι τα καλύτερα! (ή της toyota κ.ο.κ)
Τσούκ! Η bmw κατασκευάζει αυτοκίνητα, δεν παράγει λάδια! Το λάδι που φέρει το σήμα της bmw προέρχεται από εταιρία λιπαντικών που το κατασκευάζει κατόπιν παραγγελείας (ή τις περισσότερες φορές κολάει απλά ένα ταμπελάκι με τη φίρμα επάνω) για την bmw, η οποία το εκμεταλλεύεται σαν πρόσθετο κέρδος από τα σέρβις, ή αντιθέτως θέλει να μειώσει το κόστος συντήρησης μειώνοντας την τιμή λιανικής του "αυθεντικού". Απ' όσο γνωρίζω "το λάδι της bmw" το κατασκευάζει η Valvoline (ή η Castrol) οπότε αν μελετήσετε τις προδιαγραφές του και βρείτε το αντίστοιχο της μαμάς εταιρίας μην εκπλαγείτε αν έχει εντελώς διαφορετική τιμή ακόμη και προς τα πάνω από αυτό της αντιπροσωπίας. Αυτές βέβαια είναι συμφωνίες και συμμαχίες που αλλάζουν, οπότε του χρόνου μπορεί να το παράγει η Aral ή κάποια άλλη.
Επίσης κατάλληλα είναι όλα όσα αναγράφουν την προδιαγραφή της bmw (LL-0x) που ζητάει ο κατασκευαστής κι ας μην είναι της συνιστώμενης εταιρίας (είπαμε ότι είναι συμφωνίες που αλλάζουν αυτές). Σ' αυτή την περίπτωση ο "λαδάς" παρήγαγε το λάδι με τις προδιαγραφές που έθεσε το εργοστάσιο, και πλήρωσε για να δοκιμαστεί και να πάρει την έγκριση της bmw. Σαφώς και προτείνεται ανεπιφύλακτα!

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!: Στο εμπόριο κυκλοφορούν περισσότερες από 400 ετικέτες-φίρμες λιπαντικών. Μεταξύ αυτών πολλοί αρπακολατζήδες (ναι ναι και τέτοιοι) που αναγράφουν προδιαγραφή για την οποία δεν έχουν πάρει έγκριση, ή απλά γράφουν "κατάλληλο για bmw, για mercedes κτλ". Προτιμάτε πάντα επώνυμα που γράφουν ξεκάθαρα τη συγκεκριμένη προδιαγραφή! Εγκυκλοπεδικά, το "λάδι της suzuki" το κατασκευάζει η Motul, της VW (μέχρι πρότεινος) η DEA, της Τoyota η Texaco, της Renault η Elf και πάει λέγοντας.

- Βάζω 100% συνθετικό και επιπλέον πρόσθετο βελτιωτικό λαδιού-αντιτριβικό
Αυτό είναι από ανώφελο έως ζημιογόνο για τον κινητήρα. Ένα επώνυμο (ξανά) λιπαντικό έχει την κατάλληλη αναλογία πρόσθετων και βελτιωτικών ώστε να αρκεί από μόνο του. Τα δε 100% συνθετικά αρνούνται πεισματικά τις περισσότερες φορές να συνεργαστούν με τέτοια προϊόντα. Σε ερώτησή μου σχετικά με το θέμα στον προαναφερθέντα κύριο Sieland, μου έδωσε την εξής πανέξυπνη απάντηση εκ μέρους του κατασκευαστή λαδιού: "If our lubricant needs additives, then we didn't do correct our homework" (Αν το λιπαντικό μας χρειάζεται επιπλέον πρόσθετα, τότε δεν κάναμε καλή δουλειά).

- Τσιμπάει / Καίει λάδια (έκφραση συνοδευόμενη από κρύο ιδρώτα)!
Ε, ΚΑΙ?? Βάλε αυγό κάτω απ' το γκάζι για να καίει λιγότερα λάδια και λιγότερη βενζίνη!
Eφόσον μιλάμε για κατανάλωση μέσα στα όρια που δίνει ο κατασκευαστής (ή ακόμα και που δεν δίνει αλλά μιλάμε για νορμάλ ποσότητα), θα πρέπει να χαιρόμαστε για το λόγο ότι αυτό σημαίνει πως το λιπαντικό μας εισχωρεί παντού και προβλέπεται (ειδικά στις πρώτες χρήσεις συνθετικού ή σε καινούριους κινητήρες) μια ποσότητα να αποροφάται από της μη ορατές με γυμνό μάτι πορώδεις επιφάνειες των μετάλλων! Δεν μπορώ να δώσω ακριβές μέγεθος για το "νορμάλ" αφού έχω δει βιβλίο mercedes να δικαιολογεί έως 0,8λ/1000km!! Είχαμε και την 1η γενιά FSI που λόγο δημιουργίας υποπίεσης που οφειλόταν σε στροβιλισμούς του μίγματος στο θάλαμο καύσης παρέσερνε λιπαντικό από τα ελατήρια φτάνοντας την κατανάλωση λαδιού στα ύψη και προκαλώντας πανικό στους ιδιοκτήτες και φασαρίες με αιτήματα για αλλαγή αυτοκινήτου στις αντιπροσωπίες.

- Πρέπει να συμπληρώσω λάδια, θα αγοράσω ένα λίτρο ό,τι να 'ναι για να κάνω τη δουλειά μου μέχρι να τα αλλάξω.
Όχι "ό,τι να'ναι"! Συμπληρώνουμε λιπαντικό ανεξαρτήτου μάρκας και κατηγορίας, με την προϋπόθεση ότι έχει το ίδιο ιξώδες με αυτό που έχουμε ήδη στον κινητήρα μας. Δηλαδή αν έχουμε 10W-40 ημισυνθετικό, θα συμπληρώσουμε 10W-40 κι ας είναι 100% συνθετικό ή ακόμα και ορυκτό (δεν υπάρχει αλλά το φέρνουμε ως παράδειγμα). Σε άλλη περίπτωση, βάζοντας π.χ. 20W-50, η πίεση άντλησης δεν είναι σταθερή (λόγο της διαφορετικής ρευστότητας) με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τη σωστή λίπανση, ή/και την αντλία μας.

- Έλα μωρέ τόσο καιρό αυτά βάζω (τα λάθος λάδια δηλαδή) και δεν έπαθε τίποτα
Ούτε εσύ θα πάθεις τίποτα αν πίνεις coca cola αντί νερό. Ο οργανισμός σου όμως αντιλαμβάνεσαι τι ζημιά θα πάθει και για πόσο θα αντέξει?

Η μηχανολογία είναι η τέχνη των συμβιβασμών. Από τους συμβιβασμούς αυτούς δεν ξεφεύγουν ούτε τα λιπαντικά. Ένα λεπτόρευστο που συστήνει ο κατασκευαστής (π.χ. 0-30) θα ρολάρει τον κινητήρα ελεύθερα και άνετα δίνοντας τη μέγιστη απόδοσή του ΑΛΛΑ θα είναι ευάλωτο σε πρόωρη διάσπαση των μορίων του λόγο και της θερμοκρασίας που μπορεί και αναπτύσσεται στον κινητήρα, αλλά και της εξωτερικής θερμοκρασίας. Επίσης επέρχεται αυξημένη κατανάλωσή του η οποία οφείλεται και στο γεγονός ότι εισχωρεί παντού - πιθανών και στο θάλαμο καύσης ή σε ένα πολύ μικρό και ασήμαντο, για άλλα ιξώδη, σημείο διαρροής.


Υ.Γ. Όποιος το διαβάσει όλο κερδίζει ένα κουτί ακανέδες Σερρών (με νεράκι από το Λαϊλιά) :D

panagos_77
25-02-08, 16:43
:deal:Αυτα ειχα να πω σαν προσοπηκη μου εμπειρια και πρωσοπικη μου αποψη με βαση την εμπειρια σαν μηχανολογος ηλεκτρονικος καποια χρονια.. μην βλεπετε την ηλικια μου ειμαι στο κουρμπετι απο 9 χρονων που ξεκινησα σκουπιζωντας εργοστασια.. Απο εκει και περα δεν εχω σκοπο να ασχολειθω με το συγκεκρημενο θρεντ αλλο διοτι ηθελα απλα να πω την εμπειρια μου περι λαδιων και να ενημερωσω και τιποτα αλλο...Επειδη λοιπον ξερω οτι καποιος απο εδω εχει σκοπο στο οτιδηποτε γραφω να μου το βγαζει στραβο κι αναποδο χωρις να υπαρχει καποιος λογος τον ενημερωνω οτι δεν θα ασχοληθω αλλο με το θρεντ.:deal:

Παντα φιλικα Ντινος.

Καλά κάνεις και καταθέτεις την προσωπική σου εμπειρία. Είτε σωστή, είτε λάθος, είναι ο τρόπος με τον οποίο βλέπεις εσύ κάποια πράγματα. Όλοι αυτό κάνουμε εδώ μέσα. Εγώ κι ας είμαι η τελευταία τρύπα του ζουρνά, ο "νέος" του φόρουμ σε θέλω εδώ μέσα! Όπως θέλω (πιστεύω συμφωνεί κι η συντριπτική πλειοψηφία, κι οι διαχειριστές του forum) όλο τον κόσμο να ενημερώνεται! Nα μην τρώει κουτόχορτο παραπέρα (βλ. ορισμένα συνεργεία). Nα κάνει τις ενστάσεις του, να διατυπώνει τις απορίες του και κάπως έτσι να γίνεται ένας δημοκρατικός διάλογος κι ας έχει λίγη ένταση (παθιασμένοι με αυτό που κάνουμε είμαστε εξάλλου). Κόντρα σε ορισμένους (οι παρώντες εξαιρούνται) που προσπαθούν βλακωδώς ή προσβάλλοντας να φιμώσουν την ελεύθερη ενημέρωση και την κατάθεση της άποψης του καθενός.

Ας θυμόμαστε όλοι μας ότι ο άνθρωπος που κρύβετα πίσω από την οθόνη μας, αυτός στον οποίο αναφερόμαστε, είναι κι αυτός άνθρωπος με αξιοπρέπεια, χαρακτήρα, οικογένεια, θρησκεία, πατρίδα, ευαισθησίες και ελαττώματα όπως κι εμείς!
(κλεμμένο από την υπογραφή κάποιου σε κάποιο φόρουμ)

gkaos
25-02-08, 16:53
Το διαβασα θελω το δωρο μου.!!Πολυ σωστoς φιλε παναγο.Μια διορθωση υπαρχει mineral 10 w 40(citgo supergard,π.χ)Κατα τα αλλα πολυ καλα τα πες μπραβο.

panagos_77
25-02-08, 17:14
Το διαβασα θελω το δωρο μου.!!Πολυ σωστoς φιλε παναγο.Μια διορθωση υπαρχει mineral 10 w 40(citgo supergard,π.χ)Κατα τα αλλα πολυ καλα τα πες μπραβο.

Γιατί ήμουν σίγουρος ότι αυτή θα ήταν η 1η παρατήρηση? :nod:
Δεν έχω αντίρρηση, 400+ λάδια κυκλοφορούν και η τεχνολογία προχωράει! :)

Το δωράκι θα σου ρθει την επόμενη φορά που θα πάω στη πίστα των Σερρών! Να είναι και φρέσκοι! :dblthumb2

tsilis
01-03-08, 22:19
θέλω ακανέδες Πανάγο!! :)

Ευχαριστώ πολύ για το υπερχρήσιμο ποστ,ένα από τα καλύτερα που έχω διαβάσει εδώ μέσα...

Chalyps
03-03-08, 09:46
Πάρα πολύ καλό thread και καλά θα κάνουμε να το κρατήσουμε "ψηλά" για να ενημερώνεται ο κόσμος
φίλε μου το post σου είναι θησαυρός για όποιον αναζητά γνώση.
Το ανταμοίβω με όποιο τρόπο μου παρέχουν τα εργαλεία του forum , καθώς επίσης και με την άδεια σου θα το αναδημοσιέυσω (αναφέροντας αρθογράφο και φορουμ/πηγή) και σε άλλο φορουμ....

ΓΙΑΝΝΗΣ
03-03-08, 09:58
Πάρα πολύ καλό thread και καλά θα κάνουμε να το κρατήσουμε "ψηλά" για να ενημερώνεται ο κόσμος. Διάβασα όλα τα posts και βρίσκω πολύ σωστά τα περισσότερα από αυτά που έχουν ειπωθεί, (onyx - god ---> extra points!). :)
Θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ μαζί σας τις γνώσεις μου σαν μηχανολόγος, πρώην εμπλεκόμενος στα drugster και επίσης πρώην εργαζόμενος επί πολλά έτη σε κορυφαία εταιρία λιπαντικών. Πολλά από τα παρακάτω τα έχω γράψει σε άλλο thread μη γνωρίζοντας ότι υπήρχε αυτό που είναι εξειδικευμένο επί του θέματος και τα κάνω αντιγραφή, τροποποιώ δε κάποιες προτάσεις. Θα προσπαθήσω να μην αναφερθω σε πολλές τεχνικές λεπτομέρειες που σε πρώτη φάση δεν έχουν τόση σημασία. Ζητώ συγνώμη αν κουράζουν κάποια από αυτά εφ' όσον επαναλλαμβάνονται με αυτά των προλαλήσαντων, τα αφήνω όμως σαν σύνοψη.

Ξεκινώ λοιπόν κι εγώ ξεκαθαρίζοντας ότι πρέπει να ακολουθούμε με θρησκευτική ευλάβια τα όσα προδιαγράφει ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου και το οποία είναι:
1) Το ιξώδες. Πάντοτε παραθέτει και πίνακα με τα εναλλακτικά ιξώδη που μπορούν να χρησιμοποιηθούν.
2) Η κατηγορία (ορυκτό, ημισυνθετικό, συνθετικό).
3) Tις προδιαγραφές (API SL(Η,M κτλ) /CF, ACEA Ax,Bx (A για βενζινοκινητήρες, Β για πετρέλαιο), LL-0x (για bmw) 505, 506 κτλ (για VW) κ.ο.κ.)
4) Tην προτεινόμενη χιλιομετρική χρήση η οποία είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τις παραπάνω προδιαγραφές.

- Ο βασικός διαχωρισμός των λιπαντικών γίνεται με βάση το ιξώδες τους (η εσωτερική αντίσταση ενός υγρού στην κίνησή του) και διακρίνονται σε μονοβάθμια (10, 20, 30 κτλ) και πολυβάθμια (0W30, 0W-40, 5W-40 κοκ). Θα ασχοληθούμε με τα δεύτερα μια που είναι αυτά που χρησιμοποιούμε όλοι στα αυτοκίνητά μας.
Τα πολυβάθμια είναι ταξινομημένα κατα SAE (Society of Automotive Engineers) σύμφωνα με το ιξώδες τους (viscosity) και τις γενικές θερμοκρασίες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Ονομάστηκαν έτσι επειδή το ιξώδες τους μπορεί και μεταβάλλεται ανάλογα με τη θερμοκρασία. Το γράμμα "W" συμβολίζει τη ρευστότητα του υγρού (centistrokes) στις δεδομένη από τους πίνακες SAE θερμοκρασίες δοκιμών και τις ελάχιστες εξωτερικές θερμοκρασές περιβάλλοντος που προτείνονται για χρήση. Για παράδειγμα το 5W-40 δοκιμάστηκε μεν στους -17,8 Celcius μπορεί δε να χρησιμοποιηθεί σε ελαχιστη εξωτερική θερμοκρασία -30 Celcius. Όσο μικρότερος είναι ο 1ος αριθμός, σε τόσο χαμηλότερη εξωτερική θερμοκρασία μπορεί να χρησιμοποιηθεί το λιπαντικό. Αναφερόμαστε πάντα στη θερμοκρασία κατά το κρύο ξεκίνημα, αφού κατά τη λειτουργία η θερμοκρασία του κινητήρα ανεβαίνει. Ο 2ος αριθμός (10W-40) αναφέρεται στη ρευστότητα σε θερμοκρασία δοκιμής 98,8 Celcius και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μέγιστη εξωτερική θερμοκρασία 40 Celcius. Ομοίως με τον πρώτο, όσο μαγαλύτερος είναι ο αριθμός σε τόσο μεγαλύτερη εξωτερική θερμοκρασία ανταποκρίνεται.
(Θα ψάξω τους πίνακες SAE στο δίκτυο, όταν τους βρώ θα τους ανεβάσω)

- Η κατηγορίες των λιπαντικών είναι τρεις.
1)Τα ορυκτά ή πρωτογενή ορυκτέλαια (minerals)
Τα ορυκτέλαια είναι λιπαντικά που προκύπτουν από την διύλιση αργού πετρελείου στα οποία μπαίνουν κάποια πρόσθετα και έτσι έχουμε το τελικό προϊόν
2) τα ημισυνθετικά (semi-synthetic)
Όπως το λέει κι η λέξη είναι προϊόντα σύνθετα τα οποία περιέχουν ορυκτέλαιο και εργαστηριακό (χημικά κατασκευασμένο δηλαδή) συνθετικό λιπαντικό.
Εδώ επικρατεί μια σύγχηση στον τελικό καταναλωτή, αφού οι εταιρίες κάνουν διάφορα "τρικ" προκειμένου να προωθηθούν ως ανώτερης κατηγορίας (άρα και ποιότητας) τα λιπαντικά τους (ακόμη και ξακουστές εταιρίες, ονόματα δε λέμε). Ετοιμολογικά, ένα ημισυνθετικό λιπαντικό πρέπει να περιέχει 50% ορυκτέλαιο και 50% συνθετικό λιπαντικό. Το τρικ που προανέφερα γίνεται στην στην αναλογία των 2 συστατικών. Για παράδειγμα κυκλοφορούσε λιπαντικό που πλασάρονταν ως ημισυνθετικό (semi-synthetic) και η εργαστηριακή του ανάλυση έδειξε ότι ήταν μόλις κατά 5% συνθετικό. Το 95% δηλαδή ήταν ορυκτέλαιο!! Φυσικά είχε ξεσπάσει ντόρος και αποσύρθηκε! Είναι πάμπολλες οι περιπτώσεις γι' αυτό και θέλει προσοχή.
Από την άλλη υπάρχει εταιρία η οποία έχει ημισυνθετικό με αναλογία περίπου 70% συνθετικό και το πλασάρει ως συνθετικό, αφού όμως ξεκαθαρίζει το καθ' αυτού συνθετικό της ως "100% συνθετικό"! Είναι μεν έντιμη αλλά "παίζει" ύποπτα με τις λέξεις. Κάποια άλλη πάλι το πλασάρει με την τεχνολογία που χρησιμοποιήθηκε για την κατασκευή του. Συγκεκριμένα η Motul με το Technosynthese.

3) τα συνθετικά. (synthetic, full synthetic, 100% synthetic)
Είναι εξ' ολοκλήρου χημικά προϊόντα κατασκευασμένα σε εργαστήρα. Το προαναφερθέν τρικ γίνεται και στην εν λόγο κατηγορία αφού όταν ένα λιπαντικό δεν αναφέρεται ως 100% συνθετικό (ή full), αφήνει υπόνοιες, ή είναι αμφιβόλου σύνθεσης. Οι μέθοδοι κατασκευής τους (ή πατέντες) συνήθως αναγράφονται στο μπουκάλι (SuperSyn για την Mobil, Ester για την Motul κ.ά.)

Τα βασικότερα πρόσθετα που περιέχουν τα λιπαντικά αυτοκινήτων είναι τα αντιοξειδωτικά, αντιαφριστικά και καθαριστικά. Περιέχουν βέβαια και πολλά άλλα όπως βελτιωτικά ιξώδους και θερμοαπαγωγικά κ.τλ. Γίνεται λοιπόν σαφές ότι τα λιπαντικά κάνουν πολύ περισσότερα από το να λιπαίνουν απλώς τις τριβώμενες επιφάνεις.

ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

- Το 5W-40 είναι για τη Σιβηρία που πιάνει -30οC, βάλε 15W-50 (κι ακόμα χειρότερα 20W-50)!
ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ! To 5άρι αντέχει στο κρύο έχει όμως και τη ρευστότητα με την οποία ο κατασκευαστής θέλει να κυκλοφορεί το λιπαντικό στο κύκλωμα λίπανσης του κινητήρα του! Ο αριθμός βαλβίδων έχει αυξηθεί, οι ανοχές των κινητήρων μικραίνουν όσο μικραίνουν και οι διαστάσεις τους και κάπως έτσι φτάσαμε από το 20W-50 που χρησιμοποιούσαν πριν 20-30 χρόνια στο 0W-30. Δε σημαίνει ότι πάγωσε ο πλανήτης για να χρειαζόμαστε τέτοιο ιξώδες.
Κανένας σοβαρός μάστορας δεν θα επιτρέψει να χρησιμοποιηθεί (με πολύ ρίσκο πάλι και μόνο καλοκαίρι) πάνω από 15W-50 σε πολυβάλβιδο (16v ναι και άνω) και σίγουρα όχι τεχνολογικά εξελιγμένο πρόσφατο κινητήρα.
Μη νομίζετε ότι όλα τα μαστόρια έχουν ιδέα του τι τρέχει με τα λάδια (και με τα παραφλού και τις βαλβολίνες). Πρόσφατα είδα μάστορα να βάζει παραφλού G11 σε Audi A4 όπου στο καπάκι έγραφε κι όλας G12! Ύστερα φταίει η Audi (και η κάθε audi) που χαλάνε τα αλουμινένια κεφαλάρια. Η αποστομωτική του απάντηση ήταν ότι το "κόκκινο" (δεν το ήξερε καν σαν G12) είναι πράσινο (G11 δηλαδή) που το βάφουν κόκκινο για να το πουλάνε ακριβότερα!! Στο τσακ το γλίτωσα το εγκεφαλικό! Ειδικά όταν βλέπω μάστορα να τρίβει το λάδι στα δάχτυλα και να βγάζει συμπέρασμα για την κατάστασή του, η καλύτερή μου! Τα δαχτυλα του μάστορα δεν είναι χημείο (και άντε να του δώσεις να το καταλάβει).

- Τα long life service είναι υπολογισμένα σε τελείως αποστειρωμένες συνθήκες (Οβάλ πίστες δοκιμών, συνεχή οδήγηση χωρίς αυξομειώσεις στην ταχύτητα και χωρίς υπερβολές, θερμοκρασία και υγρασία περιβάλλοντος σε κανονικές συνθήκες). Κανένα αυτοκίνητο σε καθημερινή μικτή χρήση (πόλη-ταξίδι) δεν θα φτάσει τις 20000km ή 30000 χωρίς τουλάχιστον να συμπληρωθεί μια αρκετά μεγάλη ποσότητα λαδιού. Γι' αυτό και σε πολλά manual αναγράφεται ευκρινώς "μετά τις 5000km, κάθε 1000km ελέγχετε τη στάθμη λαδιού". Τα long life λιπαντικά πρέπει να αλλάζονται εναλλακτικά κάθε 2 χρόνια σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που αλλάζονται κάθε χρόνο (εφ' όσον εννοείται δεν έχουν καλύψει τη μέγιστα προβλεπόμενα χιλιόμετρα). Μην ακούτε κανέναν εκτός του κατασκευαστή του αυτοκινήτου για το πόσα χιλιόμετρα θα πρέπει να τα κρατήσετε, ειδικά αν τα όρια αυτά είναι παραπάνω από τα όρια που ορίζει αυτός! Ούτε καν τον κατασκευαστή του λιπαντικού μην συμβουλευτείτε (που κανένας από τους μεγάλους δεν προτείνει χιλιομετρική χρήση). Εννοείται ότι αν τα αλλάζετε συχνότερα απ' όσο προτείνετε δεν είναι κακό (κάποιες φορές χρειάζεται) αλλά σε πολλές περιπτώσεις δεν έχετε κάποιο ώφελος. Αυτά για τη normal (ακόμα και γρήγορη) οδήγηση και για τυποποιημένους κινητήρες. Οι αγωνιζόμενοι ή οι κάτοχοι βελτιωμένων αυτοκινήτων γνωρίζουν καλύτερα απ' όλους ότι όλα αυτά δεν έχουν καμία αξία όταν ο κινητήρας δουλεύει στο όριο στον κόφτη. Εκεί στόχος είναι η τέλεια λίπανση και μόνο αυτή. Ούτε η διάρκεια σε χιλιόμετρα, ούτε η κατανάλωση λιπαντικού, οπότε η χρήση ενός 100% συνθετικού λιπαντικού που προορίζεται για τέτοια χρήση, είναι μονόδρομος! (:bowdown: 300V!!!!)

- Καίει λάδια γι' αυτό θα βάλω πιο χοντρό
Τα λάδια μπορεί και να εξατμίζονται ως υγρά - ευκολότερα δε τα κατώτερης ποιότητας, οπότε η μετάβαση σε άλλης μάρκας λιπαντικό, κόντρα στη λογική που επικρατεί "αφού καίει βάλε φθηνό", μπορεί να μειώσει ή να εξαλείψει την κατανάλωση. Το πιο χοντρό (στην ουσία υψηλότερου ιξώδους λιπαντικό και κατά πάσα πιθανότητα κατώτερης ποιότητας) δεν λύνει το πρόβλημα και μπορεί να δημιουργήσει ακόμα μεγαλύτερο. Ένα λιπαντικό δεν επισκευάζει φθαρμένα ελατήρια, τσιμουχάκια βαλβίδων ή κυλίνδρους. Αντίθετα η μετάβαση από ημισυνθετικό σε 100% συνθετικό έχει εμπειρικά δείξει ότι μπορεί να μειώσει την κατανάλωση λαδιού. Θεωρητικά αυτό οφείλεται και στο φιλμ λαδιού που σχηματίζεται στα μέταλλα (και που εξηγείται παρακάτω) σταγανοποιώντας, σε ελάχιστο βαθμό βέβαια, τυχόν διαρροές μέσα και έξω από τον κινητήρα

- Τα πρώτα 90sec της λειτουργίας ενός κινητήρα είναι τα πιο κρίσιμα για την μακροζωία του.
Είναι η μεγαλύτερη αλήθεια που δεν γνωρίζει ή παραμελεί η πλειοψηφία των οδηγών!
Το κρύο ξεκίνημα είναι μια ιεροτελεστία που συντελείται στο εσωτερικό μιας μηχανής και που θα πρέπει να αφήσουμε να εξελιχθεί απρόσκοπτα. Το αυτοκίνητο ήταν σε στάση, ο κινητήρας δεν λειτουργούσε, τα μέταλα "στράγγυσαν" η μεγαλύτερη ποσότητα λαδιού βρίσκεται στο κάρτερ. Οι πρώτες στροφές του κινητήρα γίνονται με την ελάχιστη υπαρκτή ποσότητα λαδιού. Εδώ ένα 100% συνθετικό λιπαντικό ξεδιπλώνει μια από τις πολλές αρετές του. Τα λιπαντικά αυτά περιέχουν μόρια φορτισμένα και σαν μαγνήτης προσκολλούνται στα τοιχώματα του κινητήρα και τα τριβώμενα μέρη. Έτσι δημιουργούν ένα λεπτό φιλμ πάνω σ' αυτά και κάνουν ευκολότερο και πιο ανώδυνο για τον κινητήρα το κρύο ξεκίνημα. Τα μαρσαρίσματα απαγορεύονται δια ροπάλου εφ' όσων ο κορμός-τα χιτώνια είναι κρύα, τα ελατήρια ζεσταίνονται από τα έμβολα και τις αναφλέξεις που υφίστανται αυτά, και η τριβή μεταξύ των μετάλλων με άκρως διαφορετικές θερμοκρασίες φέρνει την φθορά με αποτέλεσμα την απώλεια συμπίεσης, την κατανάλωση λαδιού και την μειωμένη απόδοση του κινητήρα. Όπως χαρακτηριστικά μου είχε πει ο Frank Sieland (μηχανικός λίπανσης της ομάδας του Valentino Rossi) σε πηγαδάκι στο διάλλειμα ενός σεμιναρίου που είχα παρακολουθήσει στη Γερμανία, τη φθορά που μπορεί να υποστεί ένας κινητήρας στο κρύο ξεκίνημα, μπορεί να μην την πάθει ακόμα και σε 10 χιλιάδες χιλιόμετρα κανονικής οδήγησης!

- Τα λάδια που έβγαλα ήταν κατάμαυρα, οπότε πρέπει να τα αλλάζω νωρίτερα
Άλλη μια λάθος σκέψη του ιδιοκτήτη ή του μάστορα. Ένα καλό, επώνυμο λιπαντικό θα μαυρίσει ακόμα και σε 1000km λειτουργίας σε έναν κινητήρα. Αυτό συμβαίνει διότι τα καθαριστικά-απορρυπαντικά πρόσθετα που περιέχει είναι αυτά που αποροφούν και συγκρατούν όλα τα κατάλοιπα (ακόμα και πουρί!) που αφήνει το καμμένο λάδι όπως επίσης και τα προϊόντα ατελούς καύσης που παρασέρνουν τα έμβολα από το θάλαμο καύσης και καταλήγουν στο κύκλωμα λίπανσης.

- Τα λάδια της bmw είναι τα καλύτερα! (ή της toyota κ.ο.κ)
Τσούκ! Η bmw κατασκευάζει αυτοκίνητα, δεν παράγει λάδια! Το λάδι που φέρει το σήμα της bmw προέρχεται από εταιρία λιπαντικών που το κατασκευάζει κατόπιν παραγγελείας (ή τις περισσότερες φορές κολάει απλά ένα ταμπελάκι με τη φίρμα επάνω) για την bmw, η οποία το εκμεταλλεύεται σαν πρόσθετο κέρδος από τα σέρβις, ή αντιθέτως θέλει να μειώσει το κόστος συντήρησης μειώνοντας την τιμή λιανικής του "αυθεντικού". Απ' όσο γνωρίζω "το λάδι της bmw" το κατασκευάζει η Valvoline (ή η Castrol) οπότε αν μελετήσετε τις προδιαγραφές του και βρείτε το αντίστοιχο της μαμάς εταιρίας μην εκπλαγείτε αν έχει εντελώς διαφορετική τιμή ακόμη και προς τα πάνω από αυτό της αντιπροσωπίας. Αυτές βέβαια είναι συμφωνίες και συμμαχίες που αλλάζουν, οπότε του χρόνου μπορεί να το παράγει η Aral ή κάποια άλλη.
Επίσης κατάλληλα είναι όλα όσα αναγράφουν την προδιαγραφή της bmw (LL-0x) που ζητάει ο κατασκευαστής κι ας μην είναι της συνιστώμενης εταιρίας (είπαμε ότι είναι συμφωνίες που αλλάζουν αυτές). Σ' αυτή την περίπτωση ο "λαδάς" παρήγαγε το λάδι με τις προδιαγραφές που έθεσε το εργοστάσιο, και πλήρωσε για να δοκιμαστεί και να πάρει την έγκριση της bmw. Σαφώς και προτείνεται ανεπιφύλακτα!

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!: Στο εμπόριο κυκλοφορούν περισσότερες από 400 ετικέτες-φίρμες λιπαντικών. Μεταξύ αυτών πολλοί αρπακολατζήδες (ναι ναι και τέτοιοι) που αναγράφουν προδιαγραφή για την οποία δεν έχουν πάρει έγκριση, ή απλά γράφουν "κατάλληλο για bmw, για mercedes κτλ". Προτιμάτε πάντα επώνυμα που γράφουν ξεκάθαρα τη συγκεκριμένη προδιαγραφή! Εγκυκλοπεδικά, το "λάδι της suzuki" το κατασκευάζει η Motul, της VW (μέχρι πρότεινος) η DEA, της Τoyota η Texaco, της Renault η Elf και πάει λέγοντας.

- Βάζω 100% συνθετικό και επιπλέον πρόσθετο βελτιωτικό λαδιού-αντιτριβικό
Αυτό είναι από ανώφελο έως ζημιογόνο για τον κινητήρα. Ένα επώνυμο (ξανά) λιπαντικό έχει την κατάλληλη αναλογία πρόσθετων και βελτιωτικών ώστε να αρκεί από μόνο του. Τα δε 100% συνθετικά αρνούνται πεισματικά τις περισσότερες φορές να συνεργαστούν με τέτοια προϊόντα. Σε ερώτησή μου σχετικά με το θέμα στον προαναφερθέντα κύριο Sieland, μου έδωσε την εξής πανέξυπνη απάντηση εκ μέρους του κατασκευαστή λαδιού: "If our lubricant needs additives, then we didn't do correct our homework" (Αν το λιπαντικό μας χρειάζεται επιπλέον πρόσθετα, τότε δεν κάναμε καλή δουλειά).

- Τσιμπάει / Καίει λάδια (έκφραση συνοδευόμενη από κρύο ιδρώτα)!
Ε, ΚΑΙ?? Βάλε αυγό κάτω απ' το γκάζι για να καίει λιγότερα λάδια και λιγότερη βενζίνη!
Eφόσον μιλάμε για κατανάλωση μέσα στα όρια που δίνει ο κατασκευαστής (ή ακόμα και που δεν δίνει αλλά μιλάμε για νορμάλ ποσότητα), θα πρέπει να χαιρόμαστε για το λόγο ότι αυτό σημαίνει πως το λιπαντικό μας εισχωρεί παντού και προβλέπεται (ειδικά στις πρώτες χρήσεις συνθετικού ή σε καινούριους κινητήρες) μια ποσότητα να αποροφάται από της μη ορατές με γυμνό μάτι πορώδεις επιφάνειες των μετάλλων! Δεν μπορώ να δώσω ακριβές μέγεθος για το "νορμάλ" αφού έχω δει βιβλίο mercedes να δικαιολογεί έως 0,8λ/1000km!! Είχαμε και την 1η γενιά FSI που λόγο δημιουργίας υποπίεσης που οφειλόταν σε στροβιλισμούς του μίγματος στο θάλαμο καύσης παρέσερνε λιπαντικό από τα ελατήρια φτάνοντας την κατανάλωση λαδιού στα ύψη και προκαλώντας πανικό στους ιδιοκτήτες και φασαρίες με αιτήματα για αλλαγή αυτοκινήτου στις αντιπροσωπίες.

- Πρέπει να συμπληρώσω λάδια, θα αγοράσω ένα λίτρο ό,τι να 'ναι για να κάνω τη δουλειά μου μέχρι να τα αλλάξω.
Όχι "ό,τι να'ναι"! Συμπληρώνουμε λιπαντικό ανεξαρτήτου μάρκας και κατηγορίας, με την προϋπόθεση ότι έχει το ίδιο ιξώδες με αυτό που έχουμε ήδη στον κινητήρα μας. Δηλαδή αν έχουμε 10W-40 ημισυνθετικό, θα συμπληρώσουμε 10W-40 κι ας είναι 100% συνθετικό ή ακόμα και ορυκτό (δεν υπάρχει αλλά το φέρνουμε ως παράδειγμα). Σε άλλη περίπτωση, βάζοντας π.χ. 20W-50, η πίεση άντλησης δεν είναι σταθερή (λόγο της διαφορετικής ρευστότητας) με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τη σωστή λίπανση, ή/και την αντλία μας.

- Έλα μωρέ τόσο καιρό αυτά βάζω (τα λάθος λάδια δηλαδή) και δεν έπαθε τίποτα
Ούτε εσύ θα πάθεις τίποτα αν πίνεις coca cola αντί νερό. Ο οργανισμός σου όμως αντιλαμβάνεσαι τι ζημιά θα πάθει και για πόσο θα αντέξει?

Η μηχανολογία είναι η τέχνη των συμβιβασμών. Από τους συμβιβασμούς αυτούς δεν ξεφεύγουν ούτε τα λιπαντικά. Ένα λεπτόρευστο που συστήνει ο κατασκευαστής (π.χ. 0-30) θα ρολάρει τον κινητήρα ελεύθερα και άνετα δίνοντας τη μέγιστη απόδοσή του ΑΛΛΑ θα είναι ευάλωτο σε πρόωρη διάσπαση των μορίων του λόγο και της θερμοκρασίας που μπορεί και αναπτύσσεται στον κινητήρα, αλλά και της εξωτερικής θερμοκρασίας. Επίσης επέρχεται αυξημένη κατανάλωσή του η οποία οφείλεται και στο γεγονός ότι εισχωρεί παντού - πιθανών και στο θάλαμο καύσης ή σε ένα πολύ μικρό και ασήμαντο, για άλλα ιξώδη, σημείο διαρροής.


Υ.Γ. Όποιος το διαβάσει όλο κερδίζει ένα κουτί ακανέδες Σερρών (με νεράκι από το Λαϊλιά) :D
ΦΟΒΕΡΟ.μπραβο panago

panagos_77
03-03-08, 11:04
Πάρα πολύ καλό thread και καλά θα κάνουμε να το κρατήσουμε "ψηλά" για να ενημερώνεται ο κόσμος
φίλε μου το post σου είναι θησαυρός για όποιον αναζητά γνώση.
Το ανταμοίβω με όποιο τρόπο μου παρέχουν τα εργαλεία του forum , καθώς επίσης και με την άδεια σου θα το αναδημοσιέυσω (αναφέροντας αρθογράφο και φορουμ/πηγή) και σε άλλο φορουμ....

Από τη μεριά μου έχεις το ελεύθερο να το χρησιμοποιήσεις αυτούσιο, κάνοντας και τις μικροδιορθώσεις (ορθογραφικές-συντακτικές) που χρειάζονται. Σε καμία περίπτωση δεν το έχω για "μυστικό", πόσο μάλλον όντας δημοσιευμένο σε ένα φόρουμ. :)

Σας ευχαριστώ όλους για τα πολύ καλά σας λόγια και σχόλια. :hello:

panagos_77
06-03-08, 04:56
Καθώς παρατηρώ μια ανησυχητική τάση μελών του φόρουμ να χρησιμοποιούν πρόσθετα-βελτιωτικά λαδιού, νομίζω πρέπει να δώσουμε ιδιαίτερη βαρύτητα στο θέμα αυτό και να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. Παρακαλώ επίσης όποιον από τους moderators δει αυτό το μήνυμα να το προσθέσει στο μακροσκελές post μου με τους "μύθους και πραγματικότητα" σ' αυτό το thread ώστε να υπάρχει μια συνοχή. Θα πω για άλλη μια φορά για να μην υπάρξει παρεξήγηση ότι ούτε ξερόλας θέλω να το παίξω, ούτε σωτήρας. Γνωρίζω όσα χρειάζεται για να αποφεύγω τις κακοτοπιές και αυτά σας μεταδίδω!

***
Το ζήτημα "λίπανση" είναι μια ολόκληρη επιστήμη που δεν έχει αρχή και τέλος και δεν αναλύεται διεξοδικά σε 5 αράδες ενός φόρουμ. Ούτε σε ένα manual αυτοκινήτου. Όσο πολυπλοκότερο όμως είναι, τόσο απλοποιείται αν και όταν ακολουθούμε την οδηγία του κατασκευαστή, που δεν είναι παραπάνω από 1 πρόταση. "Θέλουμε το τάδε λάδι από την τάδε εταιρία, εναλλακτικά αυτό". ΣΤΟΠ! Ό,τι χρειάζετε να ξέρετε βρίσκεται σε αυτή την πρόταση! Μοτοκότες, ΜΡΖ, GBG, KGB, και κουραφέξαλα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΗ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΣΑΣ! Και δεν έχουν θέση για δύο λόγους:
1) Απουσιάζουν πιστοποιήσεις από επίσημους φορείς ελέγχου και που όσον αφορά το χώρο του αυτοκινήτου, οι φορείς αυτοί είναι το ACEA, το API και το SAE. Ας πάρουν πρώτα αυτές και μετά το συζητάμε.
2) Αυτό που κάνουν δεν είναι τίποτα παραπάνω από αυτό που επιτυγχάνουν τα επώνυμα 100% συνθετικά λιπαντικά, το να παρέχουν δηλαδή προστατευτικό φιλμ στα μέταλα. Και πάλι όμως τα επώνυμα λιπαντικά κάνουν τη διαφορά γιατί
α) Δεν χρησιμοποιούν τεφλόν ή άλλες απαγορευμένες ουσίες
β) Τα καυσαέρια παραμένουν στα επίπεδα που ορίζει ο κατασκευαστής και η εκάστοτε νομοθεσία
γ) Τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους και οι μέθοδοι που επιτυγχάνουν την όσο το δυνατόν καλύτερη λίπανση είναι επαναστατικές πιστοποιημένες και βρίσκονται στη διάθεση του καθενός με τη μορφή data sheets (εστέρες και πολυαλφαολεφίνες οι μέχρι πρότεινος αποδοτικότερες).
Γι΄αυτό το λόγο τα 100% συνθετικά λιπαντικά κοστίζουν τόσο ακριβά! Αν τώρα κάποιος έχει ένα παμπάλαιο ή κακοσυντηρημένο κατά το παρελθόν αυτοκίνητο, θα "δει" διαφορά με ένα βελτιωτικο αφού το προσθέτει στο ούτως ή άλλως άχρηστο SAVOURoil που χρησιμοποιεί! Οι υπόλοιποι απλά δεν το χρειάζονται, κι όσοι επιμένουν να το χρησιμοποιούν να ξέρουν ότι είναι άγνωστες ακόμα οι συνέπειές του μετά από μακροχρόνια χρήση.

Εύλογα εδώ προκύπτουν ερωτήματα και νέα ζητήματα που μας οδηγούν στο άλλο άκρο της υπερβολής και της χρήσης της αφρόκρεμας των λιπαντικών που προορίζονται για αγωνιστική χρήση και όχι για τυποποιημένους κινητήρες-νορμάλ οδήγηση. Το 300V για παράδειγμα (και άλλα κορυφαία λιπαντικά) διευκρινίζει στο ίδιο του το prospect ότι είναι λιπαντικό αγωνιστικών κινητήρων! Ψάξτε όσο θέλετε το κουτί του, δεν θα βρείτε τις προδιαγραφές που ζητάτε. Το λάδι αυτό είναι ό,τι χρειάζεται ο αγωνιζόμενος, δηλαδή όσο το δυνατόν περισσότερο λάδι και λιγότερα πρόσθετα! Απουσιάζουν λοιπόν ή είναι σε μικρότερη αναλογία πρόσθετα που χρειάζεται ένας κινητήρας σαν τον δικό μας που δεν θα λυθεί μετά από έναν αγώνα, που δεν ανεβάζει την πίεση που χρειάζεται για να αποδόσει αυτό το λάδι και που σίγουρα προορίζεται να γράψει χιλιάδες χιλιόμετρα περισσότερα από ένα αγωνιστικό! Οι δε συνθήκες οδήγησης και θερμοκρασιών είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα. Στον αντίποδα, τα λιπαντικά αυτά έχουν κάποια πρόσθετα σε μεγαλύτερη αναλογία γι΄αυτό οι περισσότεροι το 1ο που παρατηρούν κατά τη χρήση του είναι η διατήρηση χαμηλής θερμοκρασίας. Δεν είναι κακό λάδι, το αντίθετο μάλιστα! Εξακολουθεί κι αυτό όμως να μην είναι το καταλληλότερο.
Δεν θέλω να τρομοκρατήσω κανέναν, δε χαλάνε τόσο εύκολα δα οι κινητήρες, είναι όμως αξιοθαύμαστοι όταν μετά από πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα αποδίδουν το ίδιο με όταν ήταν καινούριοι, δεν μας εμφανίζουν βλάβες και κάνουν τα μαστόρια να τα θαυμάζουν σαν έργα τέχνης και να απορούν! Για να γίνουν αυτά όμως πρέπει επιτέλους να μπούμε όλοι σε μια λογική που ορίζει ο κατασκευαστής και να σεβόμαστε την προσταγή του όσο σεβόμαστε και τα χρήματα που του εμπιστευτήκαμε!

bmw316turbo
06-03-08, 09:39
Συμφωνω με τον φιλο μου , αλλα εν μερη ,και θετω τα δικα μου επιχειρηματα.
Το τι πραγματικα χρειαζεται ενας κινητηρας για να λειτουργει αψεγαδιαστα και αξιοπιστα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ με βελτιωμενα χαρακτηριστικα λειτουργιας.
Ο καθε κατασκευαστης στη τιμολογιακη πολιτικη που οριζει πχ σε ενα HUNDAI, που ειναι αντικειμενικα , φθηνο προιον, βαζει ενα λαδι αναλογης αξιας (λεγε με hundai oil, οπως toyota oil) προκειμενου να διατηρησει την υποσχομενη απο εκεινον αξιοπιστια που οριζει.Τωρα αν καποιος κατοχος βαλει καποιο πολυ ακριβοτερο λαδι -οχι απαραιτητα motul 300v - αυτο ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΛΑΒΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.
Σκοπος ,εκτιμω, των παιδιων που διαβαζουν τα διαφορα φορουμ δεν ειναι ειναι να επιβεβαιωσουν την δεδομενη αξιοπιστια των αυτοκινητων της bmw,συντηρωντας τα ,συμφωνα με τις προδιαγραφες και καλα, αλλα να βελτιωσουν την λειτουργια τους περα απο τα ορια που οριζει το κοστος αγορας τους.Ετσι κανενα παιδι δεν θα εβαζε συνεμπλοκ πολυουρεθανης σε 316 ,ουτε ψαλιδια απο Μ3, ουτε μπουζι ιριδιου, ουτε πανακριβα panel φιλτρα στο φιλτροκουτι ουτε,ουτε......Ουτε θα αλλαζε λαδια καθε 4000-6000χλμ και οχι καθε 15000 ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η BMW KΑΙ ΚΑΘΕ BMW.......Αν κανεις τη συντηρηση της bmw ΑΠΛΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΓΟΡΕΥΕΙ Η ΜΑΡΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΟΤΙ ΤΑ ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΑ (ΤΑ ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ ΠΟΥ ΛΕΣ) ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΥΠΟΥ MOTORKOTE δεν χρειαζονται, γιατι αν ηταν απαραιτητα οπως λες, οι εκαστοτε εταιριες θα τα χρησιμοποιουσαν ηδη στα μοτερ τους.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ Η ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ (λεω εγω) !!!!!!Και λεω εγω, στα φθηνοτερα μοντελα της Bmw πραγματι μπορει να κανουν δουλεια αλλα δεν χρειαζονται λογω κοστους να χρησιμοποιηθουν , ποιος ομως γνωριζει αν ηδη στα Μ3 χρησιμοποιουνται ή η επεξεργασια των κυλινδρων ειναι τετοια ,σε αυτα τα μοντελα, που να ειναι πιο φθηνο -απαραιτητο αντισταθμισμα???
Το ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΕΣΥ?? Εγω παντως οχι , αλλα ουτε απαξιωνω καθε τι προιον που κυκλοφορει χωρις να το δοκιμασω,ετσι απλα, αλλα μονο και μονο επειδη μου το ειπε καποιος καθηγητης στο πανεπιστημιο στη τεχνολογια υλικων! Ουτε dealer ειμαι, ουτε ξερολας αλλα δεν μπορω να δεχομαι επιχειρηματα αβιαστα τυπου - αυτοι ξερουν καλυτερα- για προιοντα οπως motorkote ,gpz , fuelmax κλπ .Τις προαλλες φτασαμε να αντιλογουμε για τη λειτουργια του fuelmax χρησιμοποιωντας στο λογο μας τη θεωρια του MAXWELL. ΗΜΑΡΤΟΝ!!!
Κλεινοντας θα πω πως -ενω δεν γνωριζω ουτε φατσικα τον GOD -βλεπω πως και ασχοληται πολυ με τη συντηρηση του ιχ του (υπερ-λαδάς!!) αλλα και εδωσε τη σωστη διασταση στο motorkote.ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕ!!!!
Παρεπιπτωντος και εγω εβαζα motul 300v αλλαζοντας το καθε 5000χλμ σε ενα ταπεινο 316 με αντιψυκτικα της evans npg+ (μηπως ΚΑΙ ΑΥΤΟ δεν βελτιωνει την ψυξη αφου δεν το προτεινει η bmw??) αλλα δεν ειπα ποτε οτι καθε τι βελτιωτικο πανω απο αυτο ειναι μπουρδα.......επειδη στην τεχνολογια υλικων τα αντιτριβικα δεν λειτουργουν ,και γιατι αν επαιζαν ,απλα θα τα χρησιμοποιουσαν οι βιομηχανιες.....Αμαν αυτες οι προδιαγραφες...και οι ελληνικες εταιριες εχουν πιστοποιηση ISO αλλα απο μεσα εχουν τις σουβλες με τα αρνια.....
Συγνωμη για το μεγαλο ποστ
Τελειως Φιλικα

panagos_77
06-03-08, 12:35
δεν μπορω να δεχομαι επιχειρηματα αβιαστα τυπου - αυτοι ξερουν καλυτερα- για προιοντα οπως motorkote ,gpz , fuelmax κλπ .

Φιλικά - φιλικά με είπες άσχετο χωρίς να συμφωνείς τελικά σε τίποτα. :)
Αν πιστεύεις ότι "αβίαστα" απορρίπτω τη χρήση τέτοιων προϊόντων τότε δεν έχει νόημα να αδειάζω το κεφάλι μου στις 5 το πρωί για να γράφω κατεβατά περί έλειψης πιστοποίησης και ιδιοτήτων τέτοιων προϊόντων. Σ' αρέσουν οι συγκρίσεις και οι παρομοιώσεις? Παρομοίωσε τότε τον κινητήρα με τον οργανισμό σου. Θέλω λέει βιταμίνες A B C D, νερό κτλ. Κάπως έτσι, όταν ο κατασκευαστής λέει θέλω API, ACEA στον κινητήρα μου, εννοεί θέλω αυτό που βάζεις να έχει αυτή την πιστοποίηση. Το θέμα τελειώνει εδώ! Τι πιο απλό για να κρίνεις κάτι ως ακατάλληλο? Βάζεις σινεμπλοκ και μπουζί διαφορετικού τύπου (όχι ποιότητας) από αυτό που λέει ο κατασκευαστής? Κακώς.

ενω δεν γνωριζω ουτε φατσικα τον GOD -βλεπω πως και ασχοληται πολυ με τη συντηρηση του ιχ του (υπερ-λαδάς!!) αλλα και εδωσε τη σωστη διασταση στο motorkote.ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕ!!!!
Ο god όπως και άλλα παιδιά εδώ μέσα είναι υποδειγματικός κάτοχος Ι.Χ., χαρά θεού για κάθε καλό μάστορα που θα μπει στο συνεργείο του και η αλήθεια είναι ότι με εκπλήσει που με τις γνώσεις που έχει χρησιμοποιεί τέτοια προϊόντα. Όχι δεν το έχω δοκιμάσει συνειδητά και κατόπιν μελέτης! Αυτό με κάνει άσχετο??? Πρέπει δηλαδή να πάρω ναρκωτικά για να πω ότι κάνουν κακό? Υπό την ίδια έννοια πάρε αναβολικά ή λίγη κοκαΐνη να τα κάνεις όλα σβέλτα και να αντέξεις σήμερα! ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ (όπως ανέφερες στην αρχή) σε μια τέτοια κατάσταση? Με τέτοια ποδοσφαιρικού επίπεδου επιχειρηματολογία, κουβέντα για τα λάδια δεν γίνεται!
Έχω δώσει ένα σκασμό λεφτά στη ζωή μου για βελτιώσεις σε αυτοκίνητο-μοτοσυκλέτα, έχω γράψει χιλιάδες χιλιόμετρα στην πίστα των Σερρών και το σημαντικότερο, είχα τη χαρά και αγκάθι ταυτόχρονα να δουλεύω για 5 χρόνια στον μεγαλύτερο ίσως κατασκευαστή λιπαντικών παγκοσμίως. Βρισκόμουν επί 12 ώρες την ημέρα σε συνεργεία-αντιπροσωπίες, έχω δει να γίνονται εγκλήματα σε κινητήρες κι έχω παρακολουθήσει διάφορα σεμινάρια λιπαντικών στην Ελλάδα και το εξωτερικό έχοντας την τύχη να μιλήσω με ανθρώπους που κατέχουν το θέμα όπως το ψωμί το αλεύρι! Και δεν θεωρώ τον εαυτό μου "λαδά"! Έδωσα έναν όρκο για να πάρω το πτυχίο μου και αυτόν τον όρκο τηρώ.


Παρεπιπτωντος και εγω εβαζα motul 300v....
Εγώ δούλευα στη Motul.... :tapedshut
δεν είχε νόημα να το πω μέχρι τώρα αλλά πως αλλιώς να σε πείσω που ούτε λίγο ούτε πολύ, τους έβγαλες όλους μαλάκες, από κατασκευαστές αυτοκινήτων και καθηγητές διδάκτορες μηχανολογίας, μέχρι οργανισμούς πιστοποίησης και εταιρίες λιπαντικών που γράφουν ιστορία στο χώρο! Και όλα αυτά για να υπερασπιστείς τη χρήση ενός προϊόντος που μέχρι πέρισυ θεοποιούνταν και φέτος βρέθηκε στο πυρ το εξώτερον σαν μαϊμού, άχρηστο, επιβλαβές κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο! Σκέφτεσαι λάθος και στο λέω όσο ειλικρινά και φιλικά μοιράζομαι αυτά που γνωρίζω μαζί σου!

bmw316turbo
06-03-08, 18:52
Φιλικά - φιλικά με είπες άσχετο χωρίς να συμφωνείς τελικά σε τίποτα. :)
Αν πιστεύεις ότι "αβίαστα" απορρίπτω τη χρήση τέτοιων προϊόντων τότε δεν έχει νόημα να αδειάζω το κεφάλι μου στις 5 το πρωί για να γράφω κατεβατά περί έλειψης πιστοποίησης και ιδιοτήτων τέτοιων προϊόντων. Σ' αρέσουν οι συγκρίσεις και οι παρομοιώσεις? Παρομοίωσε τότε τον κινητήρα με τον οργανισμό σου. Θέλω λέει βιταμίνες A B C D, νερό κτλ. Κάπως έτσι, όταν ο κατασκευαστής λέει θέλω API, ACEA στον κινητήρα μου, εννοεί θέλω αυτό που βάζεις να έχει αυτή την πιστοποίηση. Το θέμα τελειώνει εδώ! Τι πιο απλό για να κρίνεις κάτι ως ακατάλληλο? Βάζεις σινεμπλοκ και μπουζί διαφορετικού τύπου (όχι ποιότητας) από αυτό που λέει ο κατασκευαστής? Κακώς.


Ο god όπως και άλλα παιδιά εδώ μέσα είναι υποδειγματικός κάτοχος Ι.Χ., χαρά θεού για κάθε καλό μάστορα που θα μπει στο συνεργείο του και η αλήθεια είναι ότι με εκπλήσει που με τις γνώσεις που έχει χρησιμοποιεί τέτοια προϊόντα. Όχι δεν το έχω δοκιμάσει συνειδητά και κατόπιν μελέτης! Αυτό με κάνει άσχετο??? Πρέπει δηλαδή να πάρω ναρκωτικά για να πω ότι κάνουν κακό? Υπό την ίδια έννοια πάρε αναβολικά ή λίγη κοκαΐνη να τα κάνεις όλα σβέλτα και να αντέξεις σήμερα! ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ (όπως ανέφερες στην αρχή) σε μια τέτοια κατάσταση? Με τέτοια ποδοσφαιρικού επίπεδου επιχειρηματολογία, κουβέντα για τα λάδια δεν γίνεται!
Έχω δώσει ένα σκασμό λεφτά στη ζωή μου για βελτιώσεις σε αυτοκίνητο-μοτοσυκλέτα, έχω γράψει χιλιάδες χιλιόμετρα στην πίστα των Σερρών και το σημαντικότερο, είχα τη χαρά και αγκάθι ταυτόχρονα να δουλεύω για 5 χρόνια στον μεγαλύτερο ίσως κατασκευαστή λιπαντικών παγκοσμίως. Βρισκόμουν επί 12 ώρες την ημέρα σε συνεργεία-αντιπροσωπίες, έχω δει να γίνονται εγκλήματα σε κινητήρες κι έχω παρακολουθήσει διάφορα σεμινάρια λιπαντικών στην Ελλάδα και το εξωτερικό έχοντας την τύχη να μιλήσω με ανθρώπους που κατέχουν το θέμα όπως το ψωμί το αλεύρι! Και δεν θεωρώ τον εαυτό μου "λαδά"! Έδωσα έναν όρκο για να πάρω το πτυχίο μου και αυτόν τον όρκο τηρώ.


Εγώ δούλευα στη Motul.... :tapedshut
δεν είχε νόημα να το πω μέχρι τώρα αλλά πως αλλιώς να σε πείσω που ούτε λίγο ούτε πολύ, τους έβγαλες όλους μαλάκες, από κατασκευαστές αυτοκινήτων και καθηγητές διδάκτορες μηχανολογίας, μέχρι οργανισμούς πιστοποίησης και εταιρίες λιπαντικών που γράφουν ιστορία στο χώρο! Και όλα αυτά για να υπερασπιστείς τη χρήση ενός προϊόντος που μέχρι πέρισυ θεοποιούνταν και φέτος βρέθηκε στο πυρ το εξώτερον σαν μαϊμού, άχρηστο, επιβλαβές κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο! Σκέφτεσαι λάθος και στο λέω όσο ειλικρινά και φιλικά μοιράζομαι αυτά που γνωρίζω μαζί σου!

Αν αυτα καταλαβαινεις.... τοτε δεν υπαρχει ουτε λογος να ξενυχτας ουτε τιποτα!
Ξαναδιαβασε πιο νηφαλια τα post μου για το τι υποστηριζω και τι οχι χωρις αγχος αυτη τη φορα και θα δεις οτι υποστηριζεις πραγματα γνωριζοντας τα??? μονο θεωρητικα

panagos_77
06-03-08, 19:23
Υπάρχει λόγος να ξενυχτάω όσο υπάρχουν ιδιοκτήτες και μέλη του φορουμ που καταλαβαίνουν τι θα πει "εγχειρίδιο χρήσης και καλής λειτουργίας". Υποστηρίζεις αναπόδεικτα επιστημονικά πράγματα και χρησιμοποιείς κουβέντες καφενείου! Πίστεψέ με δεν σε κατηγορω γι' αυτό, δεν είσαι υποχρεωμένος να αποδείξεις τίποτα σαν απλός χρήστης, το όλο θέμα είναι πλάνη γι αυτό και ξεκίνησα τους "μύθους και πραγματικότητα" σ' αυτό το thread. Είναι πράγματα που κανένας δε θα σου πει στα ίσα, γιατί παίζονται περισσότερα απ' όσα χωράει ο νους σου! Ίσως να μάθεις μόνο αν πληρώσεις για να αγοράσεις ένα περιοδικό που θα αναφέρει κάποια από αυτά, ή ένα σωρό γαμησιάτικα για να επαναφέρεις έστω με blue print τον κινητήρα σου! Δεν ειναι μόνο θεωρία το να περνάς 8 ώρες πάνω από μοτέρ evo VII ψάχνοντας να βρεις γιατί έσπασε, ούτε να παρατάς την γκόμενα με το στριγκάκι στον αστράγαλο στις 10 το βράδυ γιατί ο πελάτης σου έχει μια απορία για τον κινητήρα που έλυσε! Ούτε εγώ λοιπόν είμαι υποχρεωμένος να εξακολουθώ να κάνω κάτι τέτοιο. Υπάρχει κάτι παραπάνω από εμάς που λέγεται (ξανά) εγχειρίδιο χρήσης και που πρέπει κάποια στιγμή να το λάβουμε πολύ σοβαρά υπ' όψην μας! Είμαι νημφάλιος σαν δικαστής όσο μιλώ γι' αυτά τα πράγματα!

sakkunen
07-03-08, 00:47
Φίλε panago είσαι η απάντηση στην απορία μου τότε!Τα motul specific LL01 5-30 σε σχέση με τα castrol txt LL04 5-30 πως τα κρίνεις?

panagos_77
07-03-08, 07:53
Αναφέρεσαι σε 2 κορυφαίες εταιρίες για 2 διαφορετικά όμως λάδια. LL-01 το Motul, LL-04 το Castrol. Εσύ φυσικά θα χρησιμοποιήσεις όποια από τις δύο προδιαγραφές σου λέει η bmw. Στη δουλειά είχαμε διαπιστώσει ότι ορισμένα λιπαντικά συμπεριφερόταν καλύτερα από κάποια άλλα σε μερικούς κινητήρες ή για να το θεσω αλλιώς συνεργαζόταν καλύτερα. Όταν τώρα σου λέει "bmw recomments castrol" προφανώς κάτι τέτοιο εννοεί. Ο god πάντως κάπου έγραφε ότι χρησιμοποιεί motul και είναι ευχαριστημένος.

sakkunen
07-03-08, 18:34
Μου δίνει σαν επιλογή και το LL01 και το LL04.Απλά έλεγα μήπως σαν προδιαγραφές τα LL04 είναι ανώτερα απο τα LL01

panagos_77
08-03-08, 13:05
Αν είναι ξεκάθαρο αυτό τότε όποιο και να βάλεις είσαι οκ. Μήπως όμως το αναφέρει σαν "εναλλακτικά μπορείς και LL-01" που ερμηνεύεται και σαν "άμα δε βρεις αυτό βάλε εκείνο". Τι αμάξι είναι?
Εγώ παρ' όλο που έχω ιδιαίτερη συμπάθεια στα motul, ειδικά τα μοτοσυκλέτας, θα έβαζα castrol γιατί "bmw recomments castrol" και γιατί η LL-04 είναι πιο καινούρια και πιο εξελιγμένη προδιαγραφή που προφανώς καλύπτει και την LL-01.

sakkunen
11-03-08, 16:50
Οκ ευχαριστώ.Ε46 με Ν45 μοτέρ.
Είναι ξεκάθαρο θα έλεγα.

onyx
12-03-08, 13:05
bmw316turbo αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου και την άποψή σου αλλά έχει πολλά κενά.
Σαφώς και το καλύτερο δεν κάνει κακό, αλλά αν δεν χρειάζεται δεν κάνει καλό οπότε είναι άχρηστο (και ακριβό αν το πληρώνεις χωρίς να το χρειάζεσαι). Άρα δεν χρειάζεσαι αυτό που αντέχει η τσέπη σου. Αν είσαι 8 χρονών δεν θέλεις αντιρυτιδική κρέμα όσα λεφτά και νά έχεις.... Αν βάλεις πανάκριβο αεροπορικό καύσιμο λάθος προδιαγραφών θα διαλύσεις τον κινητήρα σου όσα πολλά κι αν έδωσες... Το ίδιο ισχύει στα περισσότερα πράματα. Πάρε ρούχο του τάδε διάσημου μόδιστρου σε λάθος νούμερο...άχρηστο. Πάρτο στο σωστό νούμερο αλλά από ουσία στην οποία είσαι αλλεργικός... πάλι άχρηστο!
Δεν είσαι σε θέση εσύ ή εγώ να αντιληφθούμε αν το τάδε λάδι και το τάδε προϊόν κάνει ή όχι αυτό που υπόσχεται. Το αυτί και η αφή μας δεν φτάνουν για τίποτα, οι συνθήκες παρατήρησης είναι πρακτικά τυχαίες και σίγουρα μη επαναλήψιμες ενώ όλες οι παρατηρήσεις μας είναι υποκειμενικές. Ειδικά αυτοί που σε κάθε αλλαγή δοκιμάζουν κι άλλο λάδι και εκφέρουν απόλυτη άποψη είναι απλά μη σοβαροί.
Οπότε αναγκαστικά πρέπει να στραφούμε σε επίσημα όργανα μέτρησης και σύγκρισης πράγμα που σημαίνει προδιαγραφές.

Το ότι μπορεί κάποιος να λέει ότι η συσκευή του δουλεύει με τη θεωρία του τάδε και η συσκευή να μην κάνει όσα υπόσχεται δεν ακυρώνει την επιστημονική θεωρία. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι είτε η συσκευή δεν πετυχαίνει να δουλέψει όπως υπόσχεται άρα ψιλοαπάτη είτε η επιστημονική θεωρία δεν έχει εφαρμογή εκεί που αναφέρεται (πχ αν τα μόρια της βενζίνης δεν είναι πολωμένα όσα μαγνητάκια και να βάλεις....) οπότε πάλι ψιλοαπάτη....
Επίσης φαίνεται ότι μερικά από τα πρόσθετα δεν είναι βελτιωτικά του λαδιού αλλά των μετάλλων. Αυτά φαίνεται ότι μάλλον έχουν κάποιο νόημα ύπαρξης σε κάποιες περιπτώσεις. Τέτοιο είναι και το motorkote αν δεν κάνω λάθος. Το οποίο όμως κυκλοφορεί σε διάφορες εκδόσεις εκ των οποίων η μία είναι η αυθεντική και οι άλλες είναι ελληνική ή αλαμπουρνέζικη απομίμηση...προσοχή λοιπόν. Έτσι κι αλλιώς για την τυπική εφαρμογή του κοινού αυτοκινήτου μας που ξεκινάει κάθε μέρα μας πάει παντού για 100-300 χιλιάδες χλμ αυτά τα προϊόντα ανήκουν στην κατηγορία που λέω πιο πριν.... αντιρυτιδική κρέμα για μωρά....

Chalyps
12-03-08, 14:05
bmw316turbo αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου και την άποψή σου αλλά έχει πολλά κενά.
Σαφώς και το καλύτερο δεν κάνει κακό, αλλά αν δεν χρειάζεται δεν κάνει καλό οπότε είναι άχρηστο (και ακριβό αν το πληρώνεις χωρίς να το χρειάζεσαι). Άρα δεν χρειάζεσαι αυτό που αντέχει η τσέπη σου. Αν είσαι 8 χρονών δεν θέλεις αντιρυτιδική κρέμα όσα λεφτά και νά έχεις.... Αν βάλεις πανάκριβο αεροπορικό καύσιμο λάθος προδιαγραφών θα διαλύσεις τον κινητήρα σου όσα πολλά κι αν έδωσες... Το ίδιο ισχύει στα περισσότερα πράματα. Πάρε ρούχο του τάδε διάσημου μόδιστρου σε λάθος νούμερο...άχρηστο. Πάρτο στο σωστό νούμερο αλλά από ουσία στην οποία είσαι αλλεργικός... πάλι άχρηστο!
Δεν είσαι σε θέση εσύ ή εγώ να αντιληφθούμε αν το τάδε λάδι και το τάδε προϊόν κάνει ή όχι αυτό που υπόσχεται. Το αυτί και η αφή μας δεν φτάνουν για τίποτα, οι συνθήκες παρατήρησης είναι πρακτικά τυχαίες και σίγουρα μη επαναλήψιμες ενώ όλες οι παρατηρήσεις μας είναι υποκειμενικές. Ειδικά αυτοί που σε κάθε αλλαγή δοκιμάζουν κι άλλο λάδι και εκφέρουν απόλυτη άποψη είναι απλά μη σοβαροί.
Οπότε αναγκαστικά πρέπει να στραφούμε σε επίσημα όργανα μέτρησης και σύγκρισης πράγμα που σημαίνει προδιαγραφές.

Το ότι μπορεί κάποιος να λέει ότι η συσκευή του δουλεύει με τη θεωρία του τάδε και η συσκευή να μην κάνει όσα υπόσχεται δεν ακυρώνει την επιστημονική θεωρία. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι είτε η συσκευή δεν πετυχαίνει να δουλέψει όπως υπόσχεται άρα ψιλοαπάτη είτε η επιστημονική θεωρία δεν έχει εφαρμογή εκεί που αναφέρεται (πχ αν τα μόρια της βενζίνης δεν είναι πολωμένα όσα μαγνητάκια και να βάλεις....) οπότε πάλι ψιλοαπάτη....
Επίσης φαίνεται ότι μερικά από τα πρόσθετα δεν είναι βελτιωτικά του λαδιού αλλά των μετάλλων. Αυτά φαίνεται ότι μάλλον έχουν κάποιο νόημα ύπαρξης σε κάποιες περιπτώσεις. Τέτοιο είναι και το motorkote αν δεν κάνω λάθος. Το οποίο όμως κυκλοφορεί σε διάφορες εκδόσεις εκ των οποίων η μία είναι η αυθεντική και οι άλλες είναι ελληνική ή αλαμπουρνέζικη απομίμηση...προσοχή λοιπόν. Έτσι κι αλλιώς για την τυπική εφαρμογή του κοινού αυτοκινήτου μας που ξεκινάει κάθε μέρα μας πάει παντού για 100-300 χιλιάδες χλμ αυτά τα προϊόντα ανήκουν στην κατηγορία που λέω πιο πριν.... αντιρυτιδική κρέμα για μωρά....Οχιιιιι!Ωπα!Ασε κάτω τα μέταλα δεν βελτιώνονται έτσι....:nono:

panagos_77
14-03-08, 19:50
Οχιιιιι!Ωπα!Ασε κάτω τα μέταλα δεν βελτιώνονται έτσι....:nono:

Μα γιατί το λες αυτό? Χαρίζει απλόχερα ιπποδύναμη, εκμηδενίζει τις τριβές, κάνετε οικονομία στα καύσιμα και βελτιώνει τα μέταλα. Το λενε οι ίδιοι που το πουλάνε στο προσπέκτ τους (motorkote100). Επίσης καταπολεμά φαλάκρα-τριχόπτωση-μπυροκοιλιά, κάνει τα παιδιά καλύτερους μαθητές και πηγαίνει μόνο του για ψώνια-πληρωμές λογαριασμών. Άμα λάχει κάνει και μια βαφή-επαναφορά μεταλων! :p:

E46 POWER
16-03-08, 15:23
+1 και ψηνει και πατατες χωρις να χαλαει το τηγανι!:rockon:

Marioz
17-03-08, 02:10
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα διαβάζοτας το πρώτο ποστ.
Δηλαδή όσο πιο χαμηλό το ιξώδες τόσο καλύτερη η συμπεριφορά του λαδιού?
Παραθέτω την πρποταση που διάβασα και μου έκανε εντύπωση

(Η συμβατικη τιμη του ιξωδους την παιρνουμε στους 40 κελσιου και μπορει να ειναι παρομοια για πολλα λαδια διαφορετικων τιμων ιξωδους, πχ ενα 5W40, 10W30 και 10W40 μπορει στους 40 βαθμους να εχουν παρομοιο ιξωδες, αλλα πχ το πρωτο στους 10 βαθμους θα εχει σοβαρη υπεροχη ως προς τα αλλα δυο).

God
17-03-08, 08:07
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα διαβάζοτας το πρώτο ποστ.
Δηλαδή όσο πιο χαμηλό το ιξώδες τόσο καλύτερη η συμπεριφορά του λαδιού?
Παραθέτω την πρποταση που διάβασα και μου έκανε εντύπωση

(Η συμβατικη τιμη του ιξωδους την παιρνουμε στους 40 κελσιου και μπορει να ειναι παρομοια για πολλα λαδια διαφορετικων τιμων ιξωδους, πχ ενα 5W40, 10W30 και 10W40 μπορει στους 40 βαθμους να εχουν παρομοιο ιξωδες, αλλα πχ το πρωτο στους 10 βαθμους θα εχει σοβαρη υπεροχη ως προς τα αλλα δυο).


Αυτο ειναι σχετικο. Συνηθως οσο πιο χαμηλη ειναι η πρωτη τιμη του ιξωδους, τοσο καλυτερο ειναι το λαδι γιατι ειναι πιο λεπτο και ευκινητο οταν ειναι κρυο και παγωνει πιο δυσκολα. Αλλα δεν ισχυει το ιδιο για την δευτερη τιμη που εκει θελουμε να ειναι το ιξωδες οσο πιο κοντα το ζητα ο κατασκευαστης στην θερμοκρασια λειτουργιας του κινητηρα. Ενα μεγαλυτερο ιξωδες θα κανει το λαδι πιο παχυρευστο και θα αυξησει την πιεση του λαδιου ενω ενα μικροτερο ιξωδες πιθανον θα το κανει υπερβολικα λεπτο και ευαισθητο, προκαλωντας καταναλωση λαδιου και πιθανον πτωση της πιεσης του κατω απο το ασφαλες οριο του κατασκευαστη.

Εν ολιγης, δεν υπαρχει καποιος γενικος κανονας περι καλυτερης συμπεριφορας αναλογα το ιξωδες. Την καλυτερη συμπεριφορα την εχει παντα το λαδι που εχει κινηματικο ιξωδες οσο το δυνατον πιο κοντα στην επιθυμητη τιμη απο τον κατασκευαστη. Τωρα τα λοιπα χαρακτηριστηκα του λαδιου (αντοχη, ποιοτητα, λιπανση, θερμοαπαγωγιμοτητα κτλ) ειναι που κανουν την διαφορα.

bmw316turbo
17-03-08, 10:32
Καλημερα σας και παλι.
Εχω να παραθεσω και εγω για αλλη μια φορα την γνωμη μου γιατι ισως να μην εγινα κατανοητος στο προηγουμενο post και επειδη θελω να κλεισω τα κενα που ισως ? δημιουργησα.Ουδεποτε ισχυριστικα οτι βελτιωνονται τα μεταλλα.
Αυτο που ειπα , φερνοντας ως παραδειγμα τη φτηνη μαρκα hundai,ειναι οτι εφοσον ανηκουν λογω τιμολογιακης πολιτικης στην φτηνη κατηγορια αυτοκινητων, αυτο εχει σαν αποτελεσμα φτηνα ειναι και τα υγρα φρενων ,και τα ΛΑΔΙΑ και τα ξυδια κλπ.Τοσο φτηνα ομως, ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΣΧΟΜΕΝΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΣΥΝΤΗΡΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ.Τωρα αν καποιος θελει αντι για λαδι HUNDAI OIL 10W-40 των 6 ευρω βαλει motul 10w-40 αντιστοιχων προδιαγραφων ,πολυ καλυτερης ποιοτητας και ΔΙΠΛΑΣΙΑΣ τιμης ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΩΝΕΙ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ με μονο αρνητικο το κοστος γιατι στην ουσια ειναι αχρειαστο .Το ιδιο ισχυει και για καθε τι βελτιωτικο ειτε ειναι ΜΟΤΟRKOTE ή MPZ ή X1R ή SLICK ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. Στα ακριβοτερα αυτοκινητα απαιτησεων ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ -ΟΥΤΕ ΕΓΩ- αν οντως η παρουσια αυτων των αντιτριβικων ειναι απαραιτητη και τα εργοστασια ΚΑΝΟΥΝ ΧΡΗΣΗ τους ΜΕ ΑΛΛΗ -ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ για αυτους ΜΟΡΦΗ- οπως αντιτριβικη επιστρωση στους κυλινδρους.Φιλε panago δεν απαξιωνω τα εργοστασια ουτε τους προφεσορες αλλα κραταω μια ιση αποσταση και απο τις δυο πλευρες με το επιχειρημα
" θα ηθελα να τα δοκιμασω πρωτα για να εχω προσωπικη αποψη για μενα!!!!! " ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΕΙΡΩΝΕΥΤΙΚΑ ή εβγαλα ασχετο.ΚΑΙ στην τελικη και τα βελτιωτικα προιοντα τα ανακαλυψαν μηχανικοι και πτυχιουχοι με δικες τους μελετες και δημοσιευσεις και οχι κομμωτριες ή ποιητες τωρα αν εσυ υποστηριζεις μονο τη μια πλευρα (εργοστασια, πιστοποιηση) με ειρωνικα επιχειρηματα εχω σπουδασει και ξερω , αυτοι ξερουν καλυτερα , με τα βελτιωτικα τηγανιζουν πατατες , βοηθουν την καραφλα ή παω στη σερρες και κανω 100 γυρους μετα ανοιγω το μοτερ και βλεπω φθορες, ή αφηνω την γκομενα με το στριγκακι εγω προσωπικα δεν τις ασπαζομαι γιατι και ανθρωποι απο τουτο εδω το φορουμ μπορει να εχουν τα διπλασια χρονια στη πλατη τους με σενα ,με διπλασια εμπειρια απο σενα και 5 πλασιες σπουδες για αυτο μιλα λιγοτερο ειρωνικα και μην εκτειθεσαι χωρις λογο μιας και συζητηση κανουμε.Το fuelmax το πηρα το δοκιμασα, εκανε δουλεια το ανεφερα στο φορουμ.Αν αυτο δεν το δεχονται οι διεθνεις πιστοποιησεις, ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ε! συγνωμη που το ανεφερα....
Λιγοτερη ειρωνια ρε παιδες και εγωισμος γιατι βλεπω οτι το φορουμ σιρικνωνεται απο παλαια μελη χωρις λογο.......
Συγνωμη για το μεγαλο ποστ....
Καλημερα σας

panagos_77
19-03-08, 09:36
Κατ' αρχήν σε συλλυπούμαι άλλη μια φορά για την κλοπη που υπέστεις.
Πρόσεχε πως εκφράζεσαι, δεν ειρωνεύομαι κανένα μέλος γιατί όπως έχω ξαναπεί κανένας δε είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει τόσα πράγματα. Αυτούς που με βαρύγδουπες ρεκλάμες προωθούν αυτά τα προϊόντα ειρωνεύομαι. Όσο αυτοί παίζουν με τη νοημοσύνη μας, τόσο θα τους ειρωνεύομαι!
Η διαφορά μεταξύ λειτουργίας και βελτιωμένης λειτουργίας που αναφέρεις, δεν είναι τίποτα παραπάνω από την "καλή λίπανση ή κακή λίπανση"! Αυτό είναι το ζητούμενο και η θέση μου εξακολουθεί να είναι ότι ένα επώνυμο κατάλληλο για τον κινητήρα μας λιπαντικό δεν χρειάζεται τετοια πρόσθετα. Αν τώρα βλέπεις "εγωιστική" αυτή τη θέση και σε στεναχωρεί που δεν την πρόβαλε κάποιο παλιό μέλος του φόρουμ, τότε προφανώς το πρόβλημά σου είμαι εγώ, ή είσαι έμπορος και σου δυσφημώ το εμπόρευμα.
Κι αν πιστεύεις ότι με το να με μειώνεις ή να με προσβάλλεις κερδιζεις τις εντυπώσεις, τότε πες μου εσύ με ποια ιδιότητα υποστηρίζεις αυτά που λες και κράτα την εμπάθειά σου μέχρι κάποιο από τα μέλη με "τα διπλάσια χρόνια και εμπειρίες από εμένα" συμφωνήσει μ' αυτά που λες..

Chalyps
19-03-08, 09:42
παιδιά χαλάμε ένα thread θυσαυρό.....

panagos_77
19-03-08, 10:02
παιδιά χαλάμε ένα thread θυσαυρό.....

Έχεις δίκιο. Η μισή αλήθεια είναι αυτή. Μεγάλη μ@λ@κί@ να περνάει σε προσωπικό επίπεδο η κουβέντα.
Η άλλη μισή είνα ότι σ' αυτό το thread εμβαθύνουμε και συμβάλλουμε στην απομυθοποίηση της λίπανσης του κινητήρα-των λιπαντικών. Όταν έρχεται ο άλλος τώρα και σου λέει "ποιος είσαι εσύ που τα λές, γιατί δεν τα λένε "οι παλιοί", τι να του πεις?!?
Όχι λοιπόν φίλε Chalyps, αν ο φίλος μας θέλει μεσαίωνα, δεν θα τον έχει σ' ένα θέμα που γνωρίζω τόσο καλά!

gkaos
05-06-08, 15:03
Διαβασα το εξης:

"H θερμοκρασία εξαγωγής αυξάνεται κατά 1 βαθμό για κάθε αυξανόμενο 1 βαθμό εισαγωγής.όταν έχουμε 40 βαθμούς έξω, η θερμοκρασία εξαγωγής θα είναι κατά 30 βαθμούς πάνω από το εαν είχαμε εξωτερική θερμοκρασία 10 βαθμούς...
Αυτό σημαίνει ότι το καλοκαίρι έχουμε αυτής της τάξης περίπου τις διαφορές στην πολλαπλή εξαγωγής, δηλαδή στα καυσαέρια... μέρος της αυξανόμενης θερμοκρασία απορροφάται από το νερό αλλά ένα μεγαλύτερο μέρος απορροφάται από το λάδι."

Kαι συμφωνα με αυτο ενα 5w-40ρι ειναι καλυτερο απο ενα5w-30ρι λαδι για καλοκαιρι και οτι οντως η εξωτερικη θερμοκρασια επηρεαζει το πως θα επιλεξουμε ιξωδες.Ακουω γνωμες αποψεις μια και στο θρεντ εχει υποστηριχτει και πως δεν επηρεαζει.

oldcarskickass
05-06-08, 15:10
Διαβασα το εξης:

"H θερμοκρασία εξαγωγής αυξάνεται κατά 1 βαθμό για κάθε αυξανόμενο 1 βαθμό εισαγωγής.όταν έχουμε 40 βαθμούς έξω, η θερμοκρασία εξαγωγής θα είναι κατά 30 βαθμούς πάνω από το εαν είχαμε εξωτερική θερμοκρασία 10 βαθμούς...
Αυτό σημαίνει ότι το καλοκαίρι έχουμε αυτής της τάξης περίπου τις διαφορές στην πολλαπλή εξαγωγής, δηλαδή στα καυσαέρια... μέρος της αυξανόμενης θερμοκρασία απορροφάται από το νερό αλλά ένα μεγαλύτερο μέρος απορροφάται από το λάδι."

Kαι συμφωνα με αυτο ενα 5w-40ρι ειναι καλυτερο απο ενα5w-30ρι λαδι για καλοκαιρι και οτι οντως η εξωτερικη θερμοκρασια επηρεαζει το πως θα επιλεξουμε ιξωδες.Ακουω γνωμες αποψεις μια και στο θρεντ εχει υποστηριχτει και πως δεν επηρεαζει.

Η θερμοκρασία εισαγωγής και εξαγωγής ποια είναι;

Η θερμοκρασία του αέρα;

δλδ η θερμοκρασία των καυσαερίων εξαρτάται ΜΟΝΟ από την εισαγωγής και όχι με το φορτίο;

Κάποια (ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ) πηγή από το που προέρχεται έχεις;

Γιατί αλλιώς είναι ψιλοάχρηστο.

gkaos
05-06-08, 15:34
Λευτερη εννοει θερμοκρασια εισαγωγης του αερα + θερμοτητα που θα λαβει κατα την καυση(θεορωντας τη σταθερη για να κανει την συγκριση)=θερμοκρασια εξαγωγης.Απο forum ειναι κ το κατεθεσα να το συζητησουμε

God
05-06-08, 19:37
Διαβασα το εξης:

"H θερμοκρασία εξαγωγής αυξάνεται κατά 1 βαθμό για κάθε αυξανόμενο 1 βαθμό εισαγωγής.όταν έχουμε 40 βαθμούς έξω, η θερμοκρασία εξαγωγής θα είναι κατά 30 βαθμούς πάνω από το εαν είχαμε εξωτερική θερμοκρασία 10 βαθμούς...
Αυτό σημαίνει ότι το καλοκαίρι έχουμε αυτής της τάξης περίπου τις διαφορές στην πολλαπλή εξαγωγής, δηλαδή στα καυσαέρια... μέρος της αυξανόμενης θερμοκρασία απορροφάται από το νερό αλλά ένα μεγαλύτερο μέρος απορροφάται από το λάδι."

Kαι συμφωνα με αυτο ενα 5w-40ρι ειναι καλυτερο απο ενα5w-30ρι λαδι για καλοκαιρι και οτι οντως η εξωτερικη θερμοκρασια επηρεαζει το πως θα επιλεξουμε ιξωδες.Ακουω γνωμες αποψεις μια και στο θρεντ εχει υποστηριχτει και πως δεν επηρεαζει.

Κοιταξε να δεις, θεωρητικα ετσι ειναι. Αλλα:

Θερμοκρασια εισοδου συστηματος λεμε οτιδηποτε προσφερει θερμοτητα, θερμοκρασια εξοδου λεμε το συνολο της απαγωγης της. Ο αερας ειναι ο 'υπολογισμος βασης', δηλαδη η θερμοκρασια με την βαση της οποιας μετραμε κατι στην θερμοδυναμικη (ειτε ψυξη ειτε θερμανση).

Θεωρητικα το παραπανω ισως να ειχε πρακτικη ισχυ αν κατ'αρχας δεν μιλουσαμε για θερμοκρασιες καυσης πολυ μεγαλυτερες του αερα. Δηλαδη μιλαμε για διαφορα θερμοκρασιας +10-20-30 βαθμους απο τον αερα οταν η καυση γινεται σε εκατονταδες βαθμους κελσιου και τα καυσαερια εξερχονται επισης σε εκατονταδες βαθμους. Οχι απλα μηδαμινη διαφορα η θερμοκρασια του αερα σε σχεση με το συστημα, απειρως αμελητεα. Εδω 3-4 μοιρες προπορεια ανεβαζουν την θερμοκρασια θαλαμου κατα 100-120 βαθμους σε ενα μεσο μοτερ. Και κατοπιν, την θερμοκρασια του συστηματος ψυξης την ελενχει ο θερμοστατης, το κομπλερ και πολλα αλλα. Δεν εχεις ενα σταθερο συστημα ψυξης που ετσι απλα μπορεις να παρεις χαρτι και μολυβι και να κανεις πραξεις θερμοδυναμικης, οποτε ολα τα παραπανω ναι μεν εχουν θεωρητικη υποσταση αλλα μονο για να τα συζητουμε στον καφε.

oldcarskickass
05-06-08, 19:38
Λευτερη εννοει θερμοκρασια εισαγωγης του αερα + θερμοτητα που θα λαβει κατα την καυση(θεορωντας τη σταθερη για να κανει την συγκριση)=θερμοκρασια εξαγωγης.Απο forum ειναι κ το κατεθεσα να το συζητησουμε

Ναι, και πάλι όμως φαίνεται (σε εμένα) λίίίίίίγο έως πολύ γενικό.

Δλδ έχουμε μεταβολή της θερμοκρασίας εξαγωγής κατά τόσους βαθμούς όσους ακριβώς μεταβάλλεται και η θερμοκρασία εισαγωγής.

Το ότι υπάρχει μια σχέση μεταξύ αυτών των θερμοκρασιών 1:1 μου φαίνεται περίεργο έως αδύνατο.

Γιατί όπως είπα είναι πολλοί οι παράγοντες μεταξύ της μιας θερμοκρασίας με την άλλη.

Επίσης σαν συμπέρασμα αναφέρει ότι επηρεάζεται η θερμοκρασία λαδιού, δε λέει αν ανεβαίνει ή όχι και κατά πόσο.

Η εξωτερική θερμοκρασία σε σχέση με αυτές που επικρατούν μέσα στο μοτέρ και ειδικά στο θάλαμο καύσης είναι αμεηλητέα και κυρίως αμελητέα κατά συνέπεια είναι η όποια μεταβολή της σε ίδιες εποχές του χρόνου (καλοκαίρι πχ από 25 μέχρι 45). Εκεί που παίζει ΜΕΓΑΛΟ ρόλο η εξωτερική θερμοκρασία είναι στο ότι αλλάζει τις ιδιότητες του αέρα και αυτή που μας ενδιαφέρει εδώ είναι η θερμοχωρητικότητά του (η οποία έτσι και αλλιώς μεταβάλλεται ελάχιστα) και ο συντελεστής συναγωγής του. (δες το convection >>http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_transfer). Δλδ πόση από τη θερμότητα του λαδιού και σε πόσο χρόνο μπορεί να μεταφέρει το λάδι στο αλουμίνιο (κάρτερ) και το αλουμίνιο στον αέρα.

Επίσης είναι ΠΑΡΑ πολύ σημαντικό σε ποιο σημείο του μοτέρ μετριούνται αυτές οι θερμοκρασίες, δλδ αν είναι κοντά στο λουφτ ή τέρμα στο τελικό της εξάτμισης.

10000% θα υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ των θερμοκρασιών αυτών και της θερμοκρασίας (άρα και των ιδιοτήτων του λαδιού) αλλά εγώ δεν έχω βρει κάτι που να το ποσοτικοποιεί αυτό, ΕΚΤΟΣ από τη συσχέτιση μεταξύ εξωτερικού αέρα και λαδιού, δλδ τους αριθμούς που βλέπουμε στις συσκευασίες (τους οποίους αν λάβεις υπόψη ότι τους εκίδουν και με κάποιο συντελεστή ασφαλέιας έχουμε και ένα μεγαλύτερο όριο).

Αν και περισσότερο αυτή η συσχέτιση μεταξύ αέρα και λαδιού έχει περισσότερο να κάνει με το όταν είναι κρύο το μοτέρ και δουλεύει οπότε το λάδι είναι σε Tπεριβάλλοντος (άρα με γνωστές ιδιότητες και ΜΕΓΑΛΕΣ απαιτήσεις από αυτό, δλδ άμεση λίπανση σε όλα τα μέρη, αν θεωρήσουμε ότι έχει στραγγίξει όλο στο κάρτερ).

Δε ξέρω, μέχρι να το ψάξω (να βρω το χρόνο δλδ) είμαι αρκετά επιφυλακτικός.

Ας περιμένουμε και απάντηση του panagos_77,που από ότι φαίνεται το κατέχει το θέμα.

oldcarskickass
05-06-08, 19:50
Κοιταξε να δεις, θεωρητικα ετσι ειναι. Αλλα:

Θερμοκρασια εισοδου συστηματος λεμε οτιδηποτε προσφερει θερμοτητα, θερμοκρασια εξοδου λεμε το συνολο της απαγωγης της. Ο αερας ειναι ο 'υπολογισμος βασης', δηλαδη η θερμοκρασια με την βαση της οποιας μετραμε κατι στην θερμοδυναμικη (ειτε ψυξη ειτε θερμανση).

Θεωρητικα το παραπανω ισως να ειχε πρακτικη ισχυ αν κατ'αρχας δεν μιλουσαμε για θερμοκρασιες καυσης πολυ μεγαλυτερες του αερα. Δηλαδη μιλαμε για διαφορα θερμοκρασιας +10-20-30 βαθμους απο τον αερα οταν η καυση γινεται σε εκατονταδες βαθμους κελσιου και τα καυσαερια εξερχονται επισης σε εκατονταδες βαθμους. Οχι απλα μηδαμινη διαφορα η θερμοκρασια του αερα σε σχεση με το συστημα, απειρως αμελητεα. Εδω 3-4 μοιρες προπορεια ανεβαζουν την θερμοκρασια θαλαμου κατα 100-120 βαθμους σε ενα μεσο μοτερ. Και κατοπιν, την θερμοκρασια του συστηματος ψυξης την ελενχει ο θερμοστατης, το κομπλερ και πολλα αλλα. Δεν εχεις ενα σταθερο συστημα ψυξης που ετσι απλα μπορεις να παρεις χαρτι και μολυβι και να κανεις πραξεις θερμοδυναμικης, οποτε ολα τα παραπανω ναι μεν εχουν θεωρητικη υποσταση αλλα μονο για να τα συζητουμε στον καφε.
Βασικά Μανο στο θάλαμο έχεις χιλιάδες βαθμούς (κατά το ΑΝΣ και την έναρξη εκτόνωσης) και στην εξαγωγή σε πλήρες φορτίο περί τους 800 - 1200 C.

Άρα είναι πιο αμελητέα και από την αμελητέα, εγώ η μόνη μεταβολή που θα καταλάβαινα θα ήταν στο πόσο μείγμα καίγεται (θερμότερος αέρας = αραιότερος αέρας>> λιγότερο μείγμα).

God
05-06-08, 22:28
Βασικά Μανο στο θάλαμο έχεις χιλιάδες βαθμούς (κατά το ΑΝΣ και την έναρξη εκτόνωσης) και στην εξαγωγή σε πλήρες φορτίο περί τους 800 - 1200 C.

Άρα είναι πιο αμελητέα και από την αμελητέα, εγώ η μόνη μεταβολή που θα καταλάβαινα θα ήταν στο πόσο μείγμα καίγεται (θερμότερος αέρας = αραιότερος αέρας>> λιγότερο μείγμα).

Σωστα, και οπως ειπες ειναι πιο αμελητεα και απο αμελητεα. Και οπως σωστα ειπες ειναι παρα πολλοι οι παραγοντες που θα επηρεασουν την θερμοκρασια οταν ανεβει η περιβαλλοντος. 1:1 το παιρνει κανεις σε απλη ασκηση θερμοδυναμικης, αλλιως αμα πεσεις σε κανενα τρελαμενο καθηγητη και του βαλεις ιδεες αντε να περασεις το μαθημα. :P

Η μεταβολη της πυκνοτητας του αερα εχει σημασια μονο σε αμαξι που δεν διορθωνει μιγμα αυτοματα, αν δηλαδη θεωρουσαμε οτι το αμαξι ειχε σταθερο ψεκασμο/εισαγωγη βενζινης. Εκει το μιγμα θα γινοταν πλουσιοτερο. Αλλα εδω και δεκαετιες τα αυτοκινητα διορθωνουν μονα του (και τα καρμπυρατερ ακομα). Ετσι το εισερχομενο μιγμα οπως σωστα ειπες μειωνεται και πεφτει (ελαχιστα) η αποδοση του κινητηρα. Ετσι ομως πεφτει και το εργο, και η παραγωγη θερμοτητας (λιγοτερη ισχυς) και ολα τα συναφη.

Επειδη στο δικο μου αμαξι εχω δεικτη θερμοκρασιας λαδιου και μπορω να βλεπω τι γινεται, ειτε τον χειμωνα με τα χιονια ειτε τωρα εχω ακριβως την ιδια θερμοκρασια (χωρις κλιματισμο). Και οχι μονο την ιδια θερμοκρασια αλλα και η διαφορα χρονου που κανει να την πιασει ειναι με τα βιας 300 μετρα κινησης λιγοτερα. Αρα τουλαχιστον το δικο μου μοτερ δεν πολυκαταλαβαινει απο ζεστη, και ας ψυχει τα λαδια παθητικα απο τον αερα του περιβαλλοντος και μονο (αλουμινενιο καρτερ).

oldcarskickass
05-06-08, 23:34
Σωστα, και οπως ειπες ειναι πιο αμελητεα και απο αμελητεα. Και οπως σωστα ειπες ειναι παρα πολλοι οι παραγοντες που θα επηρεασουν την θερμοκρασια οταν ανεβει η περιβαλλοντος. 1:1 το παιρνει κανεις σε απλη ασκηση θερμοδυναμικης, αλλιως αμα πεσεις σε κανενα τρελαμενο καθηγητη και του βαλεις ιδεες αντε να περασεις το μαθημα. :P

Η μεταβολη της πυκνοτητας του αερα εχει σημασια μονο σε αμαξι που δεν διορθωνει μιγμα αυτοματα, αν δηλαδη θεωρουσαμε οτι το αμαξι ειχε σταθερο ψεκασμο/εισαγωγη βενζινης. Εκει το μιγμα θα γινοταν πλουσιοτερο. Αλλα εδω και δεκαετιες τα αυτοκινητα διορθωνουν μονα του (και τα καρμπυρατερ ακομα). Ετσι το εισερχομενο μιγμα οπως σωστα ειπες μειωνεται και πεφτει (ελαχιστα) η αποδοση του κινητηρα. Ετσι ομως πεφτει και το εργο, και η παραγωγη θερμοτητας (λιγοτερη ισχυς) και ολα τα συναφη.

Επειδη στο δικο μου αμαξι εχω δεικτη θερμοκρασιας λαδιου και μπορω να βλεπω τι γινεται, ειτε τον χειμωνα με τα χιονια ειτε τωρα εχω ακριβως την ιδια θερμοκρασια (χωρις κλιματισμο). Και οχι μονο την ιδια θερμοκρασια αλλα και η διαφορα χρονου που κανει να την πιασει ειναι με τα βιας 300 μετρα κινησης λιγοτερα. Αρα τουλαχιστον το δικο μου μοτερ δεν πολυκαταλαβαινει απο ζεστη, και ας ψυχει τα λαδια παθητικα απο τον αερα του περιβαλλοντος και μονο (αλουμινενιο καρτερ).

Ναι ρε συ είπα ΠΟΣΟ μείγμα καίγεται όχι τι αναλογία (αυτό που είπες για την διόρθωση;) ).

Αλήθεια που βλέπεις μεγαλύτερη θερμοκρασία λαδιού;

Πόλη ή εθνική; Με ανθρώπινη οδήγηση.

God
06-06-08, 01:46
Ναι ρε συ είπα ΠΟΣΟ μείγμα καίγεται όχι τι αναλογία (αυτό που είπες για την διόρθωση;) ).

Αλήθεια που βλέπεις μεγαλύτερη θερμοκρασία λαδιού;

Πόλη ή εθνική; Με ανθρώπινη οδήγηση.

Το καταλαβα, απλα το ανελυσα λιγακι.

Πολη, περιπου 10 βαθμους παραπανω απο εθνικη. Στο σταματα δεν ψυχονται τα λαδια και εκει ανεβαζουν πιο πολυ απο το να πηγαινει σταθερα στην Εθνικη ανεξαρτητως ταχυτητας. Εθνικη εχω παντα σταθερη θερμοκρασια λαδιου, εκτος αν το σανιδωσω. Σε επαρχιακο δρομο (2ρα-3η στροφες και ανηφορα) μου ανεβαζει λιγο αλλα οχι πιο πανω απο οταν ειναι ακινητο. Σε τετοιο δρομο ομως δεν το παω σπασμενο.

gkaos
06-06-08, 10:19
Νομιζω θα συμφωνησω και γω πως 30-40 βαθμοι μπροστα στους 1000 περιπου που εχουν οπως ειπατε τα καυσαερια στην εξαγωγη ειναι αμεληταιοι..Thank you gentlemen

ΝΙΤΟΧ74
01-12-10, 09:41
Μιας και εχω λιγο χρονο σημερα, ας κατσω να γραψω για τα λαδια. Καλο ειναι να γνωριζουμε τι σημαινουν οι αριθμοι των λαδιων καθως και διαφορες ιδιοτητες που εχουν. Εχω ακουσει αρκετα κουφα (ακομα και οτι το 5W30 ειναι το ευρος θερμοκρασιας περιβαλλοντος σε κελσιου που δουλευει το λαδι μου ειπε καποιος, καπου...) και ειναι επικινδυνα πραγματα αυτα, καλο ειναι να γνωριζουμε πριν μπουμε σε πειραματισμους.


Σε καμια περιπτωση δεν συνιστω να βαλει κανεις λιπαντικο που δεν προτεινεται για το αυτοκινητο του απο τον κατασκευαστη, εκτος και αν αυτο εχει σημαντικες αλλαγες/βελτιωσεις/φθορες που το καταστουν απαραιτητο.


Αρχιζουμε λοιπον:


Ιξωδες:

Ο δεικτης ιξωδους ειναι αυτος που συνηθως διαβαζουμε ως ??W?? (πχ 10W40). Το ιξωδες ειναι η ιδιοτητα που του δινει αντισταση στην ροη και δειχνει και την δυναμη ενωσεων των μοριων του. Μας ενδιαφερει γιατι ενα λαδι σε κρυο κινητηρα πρεπει να ειναι αρκετα λεπτο ωστε να φτανει γρηγορα και παντου, και οταν ειναι ζεστος ο κινητηρας πρεπει να εχει αρκετη συνεκτικοτητα ωστε να μην φευγει απο τις τριβομενες επιφανειες ευκολα και να μην συνθλιβονται οι δυναμεις ενωσεων των μοριων του.

Και τωρα το επιμαχο σημειο...Ο πρωτος αριθμος μας δειχνει το ιξωδες του λαδιου στους 0F, δηλαδη στους -17,8 κελσιου και μετριεται σε cP (Centipoise). Το W μας δειχνει οτι το λαδι ειναι καταλληλο για χειμωνα. Ο δευτερος αριθμος μας δειχνει το ιξωδες του λαδιου στους 210F, δηλαδη στους 98,8 βαθμους κελσιου αλλα μετριεται σε cST (centistrokes). Εχουν δηλαδη διαφορετικες μοναδες μετρησης!

Η συμβατικη τιμη του ιξωδους την παιρνουμε στους 40 κελσιου και μπορει να ειναι παρομοια για πολλα λαδια διαφορετικων τιμων ιξωδους, πχ ενα 5W40, 10W30 και 10W40 μπορει στους 40 βαθμους να εχουν παρομοιο ιξωδες, αλλα πχ το πρωτο στους 10 βαθμους θα εχει σοβαρη υπεροχη ως προς τα αλλα δυο.

Ενα λαδι δεν πρεπει να ειναι ουτε πολυ χοντρο γιατι θα ανεβασει πολυ μεγαλη πιεση στο κυκλωμα και ειδικα σε σημεια που χρησιμοποιουν το λαδι (πχ υδραυλικα ωστηρια) και δεν θα κινειται ευκολα, αλλα ουτε πολυ λεπτο ωστε να καταστρεφεται και να μην μπορει να λιπανει σωστα τον κινητηρα. Σε ακραιες περιπτωσεις απο λαθος ιξωδες μπορει να παρουσιαστει σπηλαιωση, συνθλιψη κτλ που προκαλει σημαντικη φθορα στον κινητηρα και καταστρεφει πολυ γρηγορα και το λιπαντικο, αν δεν το καψει τελειως.

Διασκορπισμος (dillution)

O διασκορπισμος δειχνει την δυνατοτητα του λαδιου να μπορει να συγκρατει μικρα σωματιδια στην μαζα του (πχ γρεζια, καταλοιπα καυσης κτλ) και να τα μεταφερει στο φιλτρο λαδιου. Λεγεται και 'απορρυπαντικοτητα' σε μερικα παλια βιβλια. Οσο μεγαλυτερος σαφως τοσο καλυτερα!

Θερμοκρασια αναφλεξης

Οπως ακριβως λεει το ονομα, η θερμοκρασια που αντεχει το λαδι προτου εκτοξευτει στον αλλο κοσμο. Σε αυτη την θερμοκρασια τα πτητικα στοιχεια του λαδιου αναφλεγονται και καταστρεφεται ακαριαια. Μαζι με τον κινητηρα!

Ειδικη θερμοτητα

Αυτο ειναι το αγαπημενο μου. Το κυριως συστημα ψυξης των αυτοκινητων ειναι του νερου, αλλα πολλα στηριζονται και στο λαδι ωστε να ψυξουν σημεια τους. Η ειδικη θερμοτητα του λαδιου δειχνει την θερμοαπαγωγιμοτητα και θερμοχωρητικοτητα του λαδιου, δηλαδη οσο καλυτερη ειναι τοσο περισσοτερη θερμοτητα και γρηγοροτερα μπορει να μεταφερει στο καρτερ/ψυγειο για ψυξη.

Ενημερωτικα οι διαφορες μεταξυ φτηνων και καλων λαδιων ειναι τεραστιες. Ενα Aral 10W40 blue basic elastic αγγιζε τους 95 βαθμους και στον ιδιο κινητηρα ενα Motul 300V 15W50 δεν ξεπερνουσε τους 65. Λαδι με το ιδιο ιξωδες μπορει να εχει πολυ καλυτερη ειδικη θερμοτητα. Πχ το Castrol RS 10W60 σε συγκριση με το Castrol TWS 10W60 εχει μονο το 75% της ειδικης του θερμοτητας!



Αυτα για σημερα...υπαρχουν και αλλα χαρακτηριστικα αλλα ειναι ασημαντα.
Καλημέρα, ονομάζομαι Παναγιώτης Κατσιλάρετος και είμαι ένας από αυτούς που υποστηρίζουν ότι το μοντέλο ??W?? στη βασική ένδειξη των λαδιών κινητήρων έχει άμεση σχέση με τις θερμοκρασίες του περιβάλλοντος. Δε θα διαφωνήσω με τα χαρακτηριστικά των λαδιών όπως τα περιγράφεις αλλά υπάρχει μία άμεση σχέση με τις θερμοκρασίες περιβάλλοντος. Φιλικά εμού :)

BMW Power
06-02-11, 10:14
TOP 10 Λάδια by makos

Περιοδικό Power

V4V
21-10-11, 19:27
παιδια πολυ ωραιο thread και πολυ αναλυτικο
τελικως αυτοι οι κωδικοι Lx κτλ απο που τους βλεπουμε?

εμενα το Ζ3 1,9 μου λεει 15-40 η μαμα και λαδι bmw highpower(non longlife)

εγω τι λαδι να παρω , τι μαρκα?

στο συνεργειο μου βαζουνε 10-40 bmw (ετσι λενε)

μπορειτε να βοηθησετε?
να κρατησω το 10-40 που λεει το συνεργειο?
τι μαρκα να παρω ?
στο συνεργειο μου χρεωνουν 48 ευρω τα 4 λιτρα ειναι ειναι ακριβο πολυ νομιζω...

Dim77
21-10-11, 19:36
παιδια πολυ ωραιο thread και πολυ αναλυτικο
τελικως αυτοι οι κωδικοι Lx κτλ απο που τους βλεπουμε?

εμενα το Ζ3 1,9 μου λεει 15-40 η μαμα και λαδι bmw highpower(non longlife)

εγω τι λαδι να παρω , τι μαρκα?

στο συνεργειο μου βαζουνε 10-40 bmw (ετσι λενε)

μπορειτε να βοηθησετε?
να κρατησω το 10-40 που λεει το συνεργειο?
τι μαρκα να παρω ?
στο συνεργειο μου χρεωνουν 48 ευρω τα 4 λιτρα ειναι ειναι ακριβο πολυ νομιζω...

Το αν καλύπτει το λάδι κάποια προδιαγραφή Longlife (L-01, L-04 κλπ) το γράφει επάνω στο μπουκάλι.

Τώρα,

ποια μαμά :confused: σου λέει να βάλεις 15W-40 λάδι?
Από εκεί και πέρα, δεν υπάρχει κανένα λάδι 10W-40 που να καλύπτει προδιαγραφή LL-01 ή νεότερη.
Την άλλη φορά που θα πάς στο συνεργείο πάρε τα λάδια μόνος σου (που με 12 ευρώ το λίτρο παίρνεις από Ελληνικό μαγαζί από τα ακριβότερα λάδια προδιαγραφών LL-04, την νεότερη προδιαγραφή) και θα ηρεμήσουν.

(Θα σου πούν φυσικά ότι το δικό τους είναι καλύτερο για την Ελλάδα:friday:...αλλά γράψε τους εκεί που ...πρέπει).

Και αν στο πούν βασικά...σημαίνει ότι ή είναι αδαείς οι άνθρωποι (πράγμα επικίνδυνο) ή πονηροί (το λέω ευγενικά) που είναι επίσης επικίνδυνο.

V4V
21-10-11, 20:56
με το σκεπτικο οτι αυτη τι στιγμη παω στα τυφλα , και δεν εχω μπουκαλι στα χερια μου , εχουμε τα εξης δεδομενα
- τι μου βαζουν στο συνεργειο (εξουσιοδοτημενο)
-τι λεει το βιβλιο του αυτοκινητου

αυτο με τα L δεν το λεει καπου το βιβλιαρακι του
στο συνεργειο ειπαν bmw highpower 10-40 (non longlife) ημισυνθετικο

οποτε με αυτα τα δεδομενα καλουμαι να διαλεξω λαδι που θα το αγορασω μονος μου και θα το βαζω μονος μου απο δω και περα.

εγω παντως για να σε βγαλω απο τον κοπο να μου πεις μακρα ελεγα για το καστρολ ή το αραλ το 10-40 , ημισυνθετικο . δεν νομιζω οτι εχει πανω απο 28 ευρω τα 4 λιτρα. με χρεωνουν 49 ακριβως ΜΟΝΟ το λαδι...

ελπιζω να μην σε κουρασα και ευχαριστω για τις απαντησεις

Driver M
21-10-11, 21:19
Γιατί να βάλεις ημισυνθετικα (κοινώς λίγο καλύτερα ορυκτέλαια) και όχι φουλ συνθετικα που είναι σαφώς πιο ποιοτικά και βγάζουν και περισσότερα χιλιόμετρα?

Στη θέση σου θα έβαζα κάποιο 5w40 LL01 ή LL04.

God
21-10-11, 23:07
οποτε με αυτα τα δεδομενα καλουμαι να διαλεξω λαδι που θα το αγορασω μονος μου και θα το βαζω μονος μου απο δω και περα.

εγω παντως για να σε βγαλω απο τον κοπο να μου πεις μακρα ελεγα για το καστρολ ή το αραλ το 10-40 , ημισυνθετικο . δεν νομιζω οτι εχει πανω απο 28 ευρω τα 4 λιτρα. με χρεωνουν 49 ακριβως ΜΟΝΟ το λαδι...

10W40 δεν υπάρχει εγκεκριμένο για τον κινητήρα σου, γιατί απλά δεν κάνει. Οπότε ορθά να βάλεις ένα λιπαντικό όποιο θέλεις, αλλά εγκεκριμένο. 5W40 είναι η καλύτερη κατηγορία για εσένα (αυτό δεν σημαίνει ότι όλα τα 5W40 κάνουν!).

Τα 5W40 της BMW έχουν 4.5€ το λίτρο από Γερμανία αν δεν κάνω λάθος και τα μεταφορικά είναι flat rate (όσα πάρεις δηλαδή τα ίδια) 22€. Δηλαδή από τα 49€ που σε χρέωναν, σε συνέφερε να φέρεις τα φουλ συνθετικά από Γερμανία και να πληρώσεις και τα μεταφορικά...

Εδώ τα περισσότερα εγκεκριμένα 5W40 έχουν περίπου 10€ το λίτρο πάνω κάτω. Τα Motul π.χ. έχουν 8€ το λίτρο.

V4V
21-10-11, 23:07
να αγνοησουμε τοσο την μαμα bmw που λεει 15-40?
αντε 10-40 το δεχομαι

δεν εχω θεμα ημισυνθετικο ή φουλ συνθετικο , αρκει να κανει καλο στο μοτερ μου
δεν ειναι και τοοοσα τα χιλιομετρα που του κανω
λαδια αλλαζω 2 φορες το χρονο αν το μετραω καλα

αλλα με τα ημισυνθετικα θελει καθε 7500 νομιζω
με τα φουλ θαναι 15.000 λογικα ε?

God
21-10-11, 23:10
να αγνοησουμε τοσο την μαμα bmw που λεει 15-40?


Η BMW ποτέ, ΠΟΤΕ δεν έβαλε σε όχημά της βενζινοκίνητο 15W40 λιπαντικό. Όποιος στο είπε αυτό κάνει ναρκωτικά και μάλιστα σκληρά.

V4V
21-10-11, 23:10
10W40 δεν υπάρχει εγκεκριμένο για τον κινητήρα σου, γιατί απλά δεν κάνει. Οπότε ορθά να βάλεις ένα λιπαντικό όποιο θέλεις, αλλά εγκεκριμένο. 5W40 είναι η καλύτερη κατηγορία για εσένα (αυτό δεν σημαίνει ότι όλα τα 5W40 κάνουν!).

Τα 5W40 της BMW έχουν 4.5€ το λίτρο από Γερμανία αν δεν κάνω λάθος και τα μεταφορικά είναι flat rate (όσα πάρεις δηλαδή τα ίδια) 22€. Δηλαδή από τα 49€ που σε χρέωναν, σε συνέφερε να φέρεις τα φουλ συνθετικά από Γερμανία και να πληρώσεις και τα μεταφορικά...

Εδώ τα περισσότερα εγκεκριμένα 5W40 έχουν περίπου 10€ το λίτρο πάνω κάτω. Τα Motul π.χ. έχουν 8€ το λίτρο.

να παρω το μοτουλ λοιπον?
πανω κατω ιδια λεφτα βγαινουν ομως
τι 40 τι 49 ...
κατι shell που ειδα 15-40 ειχαν 28 ευρω τα 4 κιλα

God
21-10-11, 23:14
κατι shell που ειδα 15-40 ειχαν 28 ευρω τα 4 κιλα

Να λιπαντικό και με 12€ τα 4 λίτρα.

http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=608&category_id=101&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el

Βέβαια στην άλλη αλλαγή πιθανόν να αλλάξεις και μοτέρ μία και καλή.

Δεν υπάρχει νόημα να κάνουμε συζητήσεις επί συζητήσεων. Σου είπαμε όλοι ότι απλά χρειάζεται να πάρεις εγκεκριμένο λιπαντικό. Αφού το διάβασες και το κατανόησες (ελπίζω), πάρε ότι κάνει κέφι η καρδιά σου.

Driver M
22-10-11, 00:02
να αγνοησουμε τοσο την μαμα bmw που λεει 15-40?
αντε 10-40 το δεχομαι

δεν εχω θεμα ημισυνθετικο ή φουλ συνθετικο , αρκει να κανει καλο στο μοτερ μου
δεν ειναι και τοοοσα τα χιλιομετρα που του κανω
λαδια αλλαζω 2 φορες το χρονο αν το μετραω καλα

αλλα με τα ημισυνθετικα θελει καθε 7500 νομιζω
με τα φουλ θαναι 15.000 λογικα ε?
Όχι.

Τα συνθετικά, ανάλογα και τη χρήση, τα αλλάζεις ανα 10-12.000χλμ περίπου ή κάθε χρόνο.
Τα 7500χλμ πάλι για ημισυνθετικά είναι σχετικά πολλά.

Όπως και να'χει, δεν έχεις λόγο να μην προτιμήσεις συνθετικά λάδια τα οποία και πάλι θα σου'ρθουν λιγότερο από αυτά που βάζεις τώρα.
Από εκεί και πέρα είναι επιλογή σου.

rapid_fast
24-02-12, 07:17
Επίσης μιας και είναι πρόσφατο θέμα, ένα Ν4χ που άλλαζε λάδια 10-40 (ή ότι πιο φτηνό του έβαζαν στο συνεργείο με την προτροπή ''εδώ είναι Ελλάδα και κάνει ζέστη'':bricks1: μη γελάτε...συμβαίνει πολύ συχνά ) κάθε 10.000χλμ και ένα που έβαζε LL-01(04) κάθε 10-12000 και ένα που έβαζε πάλι LL-01(04) κάθε 25000χλμ ΔΕΝ είναι ίδια...
Θα στο πετάξω εδώ το μπαλάκι, γιατί έχει ενδιαφέρον το θέμα..
Αν κρίνεις, το ρίχνουμε σε άλλο τόπικ..
Σε πάω με τον τρόπο μου και τα δεδομένα της BMW, για να σε παγιδέψω στο λέω εξ'αρχής..
Λές να βάλω Long life 04.
Οκ, μένω Θεσσαλονίκη, κάνω 62 χιλιόμετρα βόρεια περνάω τα σύνορα και μπαίνω Π.Γ.Δ.Μ.
Το λάδι μου είναι ακατάλληλο, πρέπει να το αλλάξω θα κάνω ζημιά.
Μένω Αλεξανδρούπολη, πηγαίνω 36 χιλιόμετρα ανατολικά, και περνάω τα σύνορα της Τουρκίας.
Το λάδι μου είναι ακατάλληλο, πρέπει να το αλλάξω θα κάνω ζημιά..
Μένω Φλώρινα, κάνω 30 χιλιόμετρα δυτικά, μπαίνω Αλβανία..
Το λάδι μου είναι ακατάλληλο, πρέπει να το αλλάξω θα κάνω ζημιά..
Τι αλλάζει στο λιπαντικό? τίποτα. Στις θερμοκρασίες περιβάλλοντος? τίποτα..
Το αφήνω το Long life 04..
-------------------------------------------------------------------------------------------
Πάω στο long life 01fe που είναι μαμά για valvetronic να δώ τι είναι..
Υπερλεπτόρευστο λάδι, για κινητήρα σχεδιασμένο ειδικά για υπερλεπτόρευστο λάδι
το οποίο έχει τη δυνατότητα να μειώνει την κατανάλωση καυσίμου.. FE=fuel economy
Ενθουσιάζομαι τώρα..
Δε το βρίσκω στον κατάλογο της BMW.. Είμαι άτυχος..τι να βάλω εναλλακτικά χωρίς να
προκαλέσω φθορά στο μοτέρ μου? Διαβάζω στο έντυπο της BMW.. Βρήκα εναλλακτικό λάδι..
Να το βάλω όπως λέει η BMW, ή θα προκαλέσω φθορά??
Και γιατί μου λέει να προσέξω, να το αντικαταστήσω στις 15.000 χιλιόμετρα και όχι
στις 25000 όπως έκανα μέχρι σήμερα. Μήπως το λάδι αυτό δεν έχει την ικανότητα
λίπανσης για περισσότερα απο 15000 χιλιόμετρα σε αντίθεση με το Long life 01??
Το θέμα παραμένει όμως ένα, ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΩ ΦΘΟΡΑ??
----------------------------------------------------------------------------------------
Πάμε τώρα επι της γνώσης.. Έστω οτι μιλάμε για το ίδιο λάδι π.χ. ΧΧW-ΧΧ
Spezialöl: λάδι της μπεμβε με παρατεταμένο χρόνο ζωής. (μέχρι 15.000 χλμ)
Longlife-98 λάδι της μπεμβε με παρατεταμένο χρόνο ζωής. (πάνω απο 15.000 χλμ)
Longlife-01 λάδι της μπεμβε με παρατεταμένο χρόνο ζωής. (μέχρι 25.000 χλμ)
Longlife-04 λάδι της μπεμβε για πετρελαιοκινητήρες χαμηλής εκπομπής καυσαερίων,
όπου στήν εξάτμιση έχουμε παγίδα σωματιδίων πετρελαίου και δεν θέλουμε να μας
βουλώσει από σωματίδια λαδιού..
Με εξαίρεση του τελευταίου λαδιου, ποιά είναι η διαφορά στη λιπαντική ικανότητα??
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Θέλω να προδιαγράψω ένα λάδι για έναν κινητήρα.
Το πιο σούπερ μοτεράκι μου, ένα Μ μότορσπορτ, που τα σπάει και τα κάνει όλα λίμπα,
με απίστευτες πιέσεις και καταπονήσεις, με κόφτες στις 10.000 στροφές με πυρόμετρα
και 200 συστήματα ελέγχου προστασίας, ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟ ΣΤΗ ΛΙΠΑΝΣΗ..
Πώς το προδιαγράφω? ποιά είναι η βάση μου??
Η εμπορική περιοχή που θα το πουλήσω και οι κλιματολογικές συνθήκες (οι πιο ακραίες)
που θα συναντήσει το αυτοκίνητο. Οτι και να γίνει, πρέπει το όχημα να είναι εξίσου
ικανό να λειτουργήσει στην Αλάσκα, και στη Σαουδική Αραβία..
Δεν μπορώ όμως να βγάζω προδιαγραφές για 100 χώρες χωριστά, έχει μεγάλο κόστος..
Πρέπει να βγάλω μία προδιαγραφή, που θα καλύπτει και τις 100 χώρες..
Δεν μπορώ να βάζω άλλο ψυγείο νερού στο σουηδικό όχημα και άλλο στο όχημα Σαουδικής
Αραβίας όπως παλιά, γιατί μπορεί το Σουηδικό Μ να καταλήξει στην Σαουδική Αραβία
(σε ταξίδι) και να καεί το μοτέρ απο υπερθέρμανση..
Ούτε θέλω να υποχρεώσω τον Γερμανό τουρίστα που ξεκινάει με το αυτοκίνητο να κάνει 20 μέρες διακοπές στην Ευρώπη, να σταματάει κάθε λίγο και λιγάκι να αλλάζει λάδια
είτε απο διαφορετικές θερμοκρασίες, είτε απο χρόνο ζωής.
Βγάζω λοιπόν προδιαγραφή 10W-60 για το μοτεράκι του Ευάγγελου..
Κάνει λοιπόν ο Ευάγγελος το σέρβις του και την επόμενη μέρα, κάνει τα πατήματα του..
Και του ανάβει το λαμπάκι ότι λείπει λάδι..
Και ο Ευάγγελος στο βενζινάδικο δεν βρίσκει το λάδι που λέει η BMW..
Ποιό εναλλακτικό λάδι μπορεί να βάλει χωρίς να φθείρει το μοτέρ του??
-------------------------------------------------------------------------------------------
Ολες οι απαντήσεις είναι στα PDF...

Dim77
24-02-12, 08:32
Παναγιώτη, αν βάλεις LL-04 0-30 ή 0-40, πήγαινε από όποια χώρα θέλεις σε όποια θέλεις και έχεις μια χαρά λάδι που καλύπτει ικανοποιητικά το μοτέρ σου...

Στο κρύο ξεκίνημα σε καλύπτουν πλήρως από το πρώτο λεπτό, και στους 105 βαθμούς που δουλεύει το μοτέρ σε καλύπτουν πάλι, και στη Νορβηγία και στη Σαουδική Αραβία.

rapid_fast
24-02-12, 20:11
Παναγιώτη, αν βάλεις LL-04 0-30 ή 0-40, πήγαινε από όποια χώρα θέλεις σε όποια θέλεις και έχεις μια χαρά λάδι που καλύπτει ικανοποιητικά το μοτέρ σου...

Στο κρύο ξεκίνημα σε καλύπτουν πλήρως από το πρώτο λεπτό, και στους 105 βαθμούς που δουλεύει το μοτέρ σε καλύπτουν πάλι, και στη Νορβηγία και στη Σαουδική Αραβία.

Καταρχήν ευχαριστώ που βάλατε το κείμενο στη σωστή ενότητα..
Δεν αμφισβητώ την ικανότητα του λαδιου..
Κοίτα λίγο στο τρίτο αρχείο.. (εκεί είναι το κλειδί για Αλβανία Τουρκία ΠΓΔΜ και Σαουδική
Αραβία..
Longlife-04 oils must not be used in BMW spark-ignition engines in
countries outside Europe EU plus Switzerland, Norway and Liechtenstein).
Κατάλαβες??
Τι βάζω εκεί? 10-40..
Για ποιόν λόγο???
The most suitable viscosity grade should be selected using the viscosity/temperature diagram. Here
again, making the right choice will avoid the need for purely seasonal oil changes
Είσαι στο φάσμα θερμοκρασιών περιβάλλοντος?? Ναι, άρα είσαι οκ..
Δεν καθορίζει ο κινητήρας το λάδι, η θερμοκρασία περιβάλλοντος και μόνο το καθορίζει..
Με εξαίρεση το FE που έχει ιξώδες 3,0 mPas στους 40 κελσίου.

jim318i
24-02-12, 22:11
Χωρίς να είμαι ειδικός, το ll04 είναι εγκεκριμένο μόνο στις προαναφερθείσες χώρες της Ευρώπης γιατί προϋποθέτει καύσιμο με χαμηλή περιεκτικότητα σε θείο. Οι λιπαντικές του ιδιότητες είναι ίδιες με αυτές των ll01 με μόνη διαφορά τη μικρότερη περιεκτικότητα σε κάποια αντιδιαβρωτικά πρόσθετα, ώστε να είναι συμβατό με τα φίλτρα σωματιδίων των diesel.
Φυσικά και δεν θα γίνει κάτι αν ταξιδέψεις εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης και φουλάρεις μια-δυο φορές σε μη εγκεκριμένες χώρες, απλά δεν συνιστάται για αυτοκίνητα που είναι μονίμως εγκατεστημένα εκεί, στα οποία βάζουμε ll01.
Προσωπικά, με όσα έχω διαβάσει εδώ αλλά και σε ξένα φόρουμ δεν θα έβαζα ποτέ ημισυνθετικό λάδι (πχ 10-40) σε κινητήρες bmw Μ40 και νεώτερους.

rapid_fast
24-02-12, 22:37
Χωρίς να είμαι ειδικός, το ll04 είναι εγκεκριμένο μόνο στις προαναφερθείσες χώρες της Ευρώπης γιατί προϋποθέτει καύσιμο με χαμηλή περιεκτικότητα σε θείο. Οι λιπαντικές του ιδιότητες είναι ίδιες με αυτές των ll01 με μόνη διαφορά τη μικρότερη περιεκτικότητα σε κάποια αντιδιαβρωτικά πρόσθετα, ώστε να είναι συμβατό με τα φίλτρα σωματιδίων των diesel.

Longlife-04 oils must not be used in BMW spark-ignition engines in
countries outside Europe EU plus Switzerland, Norway and Liechtenstein).

God
25-02-12, 00:09
Δεν καθορίζει ο κινητήρας το λάδι, η θερμοκρασία περιβάλλοντος και μόνο το καθορίζει..
.

Μην τρελαθούμε κιόλας. Η θερμοκρασία λιπαντικού είναι άρρηκτα συνενδεμένη με την θερμοκρασία λειτουργίας του κινητήρα. Ασχέτως της θερμοκρασίας του περιβάλλοντος, στην κατάσταση κανονικής λειτουργίας του κινητήρα το λιπαντικό έχει πάντα την ίδια θερμοκρασία +/- 2 με 3 βαθμούς. Αν είχες όργανο θερμοκρασίας λαδιού όπως έχω και εγώ, με λιπαντικό BMW 5-40 θα έβλεπες θερμοκρασία π.χ. 67-68 βαθμούς με Μ40 κινητήρα χειμώνα-καλοκαίρι (από -10 εώς +40 περιβάλλοντος).

Επίσης, διάβασε την πλήρη παράγραφο γιατί ο κακομοίρης ο Jim έχει ένα δίκιο, αν και έδωσε την μισή απάντηση.

Longlife-04 oils must not be used in BMW spark-ignition engines in
countries outside Europe EU plus Switzerland, Norway and Liechtenstein).

These have been developed to guarantee an optimum service life for the particulate filter in diesel
engines. These oils are stipulated for all diesel engines with particulate filter, but may also be used in
almost all other BMW engines. Like Longlife-01 and Longlife-01 FE oils, they satisfy currently BMW's
most stringent quality requirements. Longlife-04 oils must not be used in BMW spark-ignition engines in
countries outside Europe (EU plus Switzerland, Norway and Liechtenstein).

Δεν κάνει να χρησιμοποιηθούν σε κινητήρες εκτός Ευρώπης γιατί πολλές χώρες προσθέτουν διάφορα στην βενζίνη (π.χ. και κατά προτεραιότητα, Αιθανόλη) που καταστρέφει εντελώς βάσεις λιπαντικών σχεδιασμένες για να αντέχουν στις συνθήκες Diesel κινητήρων (τεράστιες συμπιέσεις). Για τον ίδιο λόγο αυτά τα λιπαντικά προκαλούν φθορά σε όσουν βάζουν LPG (δεν τα πάνε καθόλου μα καθόλου καλά με την υγρασία). Ειδάλλως θα έκαναν για όλο τον πλανήτη, καθώς και πολικό ψύχος έχουμε στην Ευρώπη (Νορβηγία, Αυστρία, Ελβετία) και καύσωνες Σαχάρας (Ελλάδα, Σικελία, Ισπανία).

Η θερμοκρασία περιβάλλοντος παίζει μηδαμινό ρόλο στην θερμοκρασία του λιπαντικού όταν ο κινητήρας έρθει σε θερμοκρασία λειτουργίας. Η θερμοκρασία του λιπαντικού (και ήτοι του κινητήρα) όταν αυτό φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας ελέγχεται από το σύστημα ψύξης, το οποίο πάντα θα το διατηρήσει σε συγκεκριμένο φάσμα. Αλίμονο αν η θερμοκρασία του κινητήρα πήγαινε σε συγκεκριμένη θερμοκρασία και το λιπαντικό έπαιζε 50 βαθμούς πάνω/κάτω!

rapid_fast
28-02-12, 20:42
Μην τρελαθούμε κιόλας. Η θερμοκρασία λιπαντικού είναι άρρηκτα συνενδεμένη με την θερμοκρασία λειτουργίας του κινητήρα. Ασχέτως της θερμοκρασίας του περιβάλλοντος, στην κατάσταση κανονικής λειτουργίας του κινητήρα το λιπαντικό έχει πάντα την ίδια θερμοκρασία +/- 2 με 3 βαθμούς. Αν είχες όργανο θερμοκρασίας λαδιού όπως έχω και εγώ, με λιπαντικό BMW 5-40 θα έβλεπες θερμοκρασία π.χ. 67-68 βαθμούς με Μ40 κινητήρα χειμώνα-καλοκαίρι (από -10 εώς +40 περιβάλλοντος).

Επίσης, διάβασε την πλήρη παράγραφο γιατί ο κακομοίρης ο Jim έχει ένα δίκιο, αν και έδωσε την μισή απάντηση.
Δεν κάνει να χρησιμοποιηθούν σε κινητήρες εκτός Ευρώπης γιατί πολλές χώρες προσθέτουν διάφορα στην βενζίνη (π.χ. και κατά προτεραιότητα, Αιθανόλη) που καταστρέφει εντελώς βάσεις λιπαντικών σχεδιασμένες για να αντέχουν στις συνθήκες Diesel κινητήρων (τεράστιες συμπιέσεις). Για τον ίδιο λόγο αυτά τα λιπαντικά προκαλούν φθορά σε όσουν βάζουν LPG (δεν τα πάνε καθόλου μα καθόλου καλά με την υγρασία). Ειδάλλως θα έκαναν για όλο τον πλανήτη, καθώς και πολικό ψύχος έχουμε στην Ευρώπη (Νορβηγία, Αυστρία, Ελβετία) και καύσωνες Σαχάρας (Ελλάδα, Σικελία, Ισπανία).

Η θερμοκρασία περιβάλλοντος παίζει μηδαμινό ρόλο στην θερμοκρασία του λιπαντικού όταν ο κινητήρας έρθει σε θερμοκρασία λειτουργίας. Η θερμοκρασία του λιπαντικού (και ήτοι του κινητήρα) όταν αυτό φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας ελέγχεται από το σύστημα ψύξης, το οποίο πάντα θα το διατηρήσει σε συγκεκριμένο φάσμα. Αλίμονο αν η θερμοκρασία του κινητήρα πήγαινε σε συγκεκριμένη θερμοκρασία και το λιπαντικό έπαιζε 50 βαθμούς πάνω/κάτω!
Σωστά μιλάς,
απλά εγώ ξέρω εκ διαμέτρου αντίθετα πράγματα..
1) 90%+ απο φθορές στον κινητήρα, είναι κατά την εκκίνηση..
2) Όποια και αν είναι η θερμοκρασία του κινητήρα, τα λάδια στους 124-125 εξατμίζονται..
3) Κατά την υπερθέρμανση του μοτέρ, τα κινητά μέρη φθείρονται πρόωρα..
4) Στην φόρμουλα 1, όπου τα καύσιμα είναι ίδια όλη τη χρονιά, τα λάδια αλλάζουν αγώνα με
τον αγώνα ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες..
Τέλος πάντων, ας είναι.. Μπορεί να τα ξέρω και όλα ανάποδα..
βάζω και έναν οδηγό μιας εταιρίας, που λέει 5-6 πράγματα..

God
28-02-12, 21:39
Σωστά μιλάς,
απλά εγώ ξέρω εκ διαμέτρου αντίθετα πράγματα..
1) 90%+ απο φθορές στον κινητήρα, είναι κατά την εκκίνηση..
2) Όποια και αν είναι η θερμοκρασία του κινητήρα, τα λάδια στους 124-125 εξατμίζονται..
3) Κατά την υπερθέρμανση του μοτέρ, τα κινητά μέρη φθείρονται πρόωρα..
4) Στην φόρμουλα 1, όπου τα καύσιμα είναι ίδια όλη τη χρονιά, τα λάδια αλλάζουν αγώνα με
τον αγώνα ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες..
Τέλος πάντων, ας είναι.. Μπορεί να τα ξέρω και όλα ανάποδα..
βάζω και έναν οδηγό μιας εταιρίας, που λέει 5-6 πράγματα..

1) Δεν είπα το αντίθετο ποτέ. Ούτε έθιξα το θέμα.

2) Το χειρότερο λάδι έχει πάνω από 170 βαθμούς flash point. Τα σύγχρονα λιπαντικά πάνω από 200.

3) Ούτε και αυτό έθιξα ποτέ.

4) Στην φόρμουλα 1 αλλάζουν από λάστιχα στα μονοθέσια ως φόρμες στους οδηγούς αναλόγως την θερμοκρασία...δεν είναι ακριβώς μέτρο σύγκρισης για συμβατικά αυτοκίνητα. Ούτε καίνε απλή αμόλυβδη, αιθανόλη ή/και βάζουν 5W40 πολύτυπο λαδάκι...

Οι απαιτήσεις του λιπαντικού δεν αλλάζουν ποτέ αναλόγως την θερμοκρασία (εκτός αν μιλάμε για πολικό ψύχος), καθώς ο κινητήρας θα φτάσει πάντα στην θερμοκρασία λειτουργίας του και το λιπαντικό το ίδιο. Να συζητάμε για διαφορά θερμοκρασιών "εντός-εκτός Ευρώπης" είναι γελοίο από μόνο του - η διακύμανση στην Ευρώπη είναι από -40 στην Σκανδιναβία και ορεινή Γερμανία ως +45 στην νότια Ισπανία και Ελλάδα. Μόνο εντός Ελλάδος έχουμε από -30 στην Φλώρινα ως +45 στην Ιεράπετρα. Τι θερμοκρασίες δηλαδή θα περίμενε κάποιος να συναντήσει εκτός Ευρώπης και ξαφνικά πρέπει να αλλάξει λιπαντικό; Άρα δεν φταίει ούτε το λιπαντικό, ούτε οι θερμοκρασίες. Απλή λογική...

Τέλος, από το αρχείο που έβαλες...

The best way to find the correct lubricant grade and recommendation is to refer to your vehicle owner’s manual.

rapid_fast
29-02-12, 21:59
2) Το χειρότερο λάδι έχει πάνω από 170 βαθμούς flash point. Τα σύγχρονα λιπαντικά πάνω από 200.

Εχεις απόλυτο δίκιο.. τα 124-125 τα κάνουμε 224-225 για να γλυτώσουμε το ρεζιλίκι..
Για τα θέματα που λές οτι δεν έθιξες, λεω απλά πώς το ξέρω και είναι έτσι.
Δεν τα έθιξες, εγώ τα πέταξα σπόντες..

topmar
10-11-13, 23:13
Καλησπέρα,

επειδή πλησιάζει ο καιρός για αλλαγή λαδιών (σκέφτομαι να αλλάξω ρευστότητα), θα παραθέσω παρακάτω τα τεχνικά χαρακτηριστικά των λαδιών που προβλέπει η εταιρία Castrol για το αμάξι μου (Ε90 320d N47D2A) και παρακαλώ τους γνώστες για μια επεξήγηση τι σημαίνει το καθένα και ποιο θωρούν καλύτερο για τις Ελληνικές συνθήκες, κατά σειρά κατάταξης.....

Castrol EDGE 0W-30

Pour Point: -57 °C
Flash Point: 208 °C
Density 844 kg/m³ (0.844 g/cm³) at 15°C
Viscosity: Kinematic: 56,4 mm2/s (56,4 cSt) at 40°C // 9.7 mm2/s (9.7 cSt) at 100°C


Castrol EDGE 5W-30

Pour Point: -42 °C
Flash Point: 202 °C
Density 851,3 kg/m³ (0.851 g/cm³) at 15°C
Viscosity: Kinematic: 70 mm2/s (70 cSt) at 40°C // 12 mm2/s (12 cSt) at 100°C


Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40

Pour Point: -48 °C
Flash Point: 210 °C
Density 848 kg/m³ (0.848 g/cm³) at 15°C
Viscosity: Kinematic: 82 mm2/s (82 cSt) at 40°C // 13.9 mm2/s (13.9 cSt) at 100°C


Castrol Magnatec 5W-40 C3

Pour Point: -45 °C
Flash Point: 207 °C
Density : -
Viscosity: Kinematic: 81,15 mm2/s (81,15 cSt) at 40°C // 13,44 mm2/s (13,44 cSt) at 100°C

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

...και ένα τελευταίο:

Castrol Magnatec 5W-30 C3

Pour Point: -39 °C
Flash Point: 207 °C
Density 852 kg/m³ (0.852 g/cm³) at 15°C
Viscosity: Kinematic: 72 mm2/s (72 cSt) at 40°C // 12,8 mm2/s (12,8 cSt) at 100°C


....

topmar
17-03-14, 23:12
Καλησπέρα,

προ λίγων ημερών έγινε η αλλαγή λαδιών στο αμάξι της υπογραφής (Ν47D20A) και χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά το Castrol Edge FST 5W-40 Turbo Diesel (http://www.opieoils.co.uk/showproduct.aspx?ProductID=719&SEName=castrol-edge-turbo-diesel-fst-5w-40-advanced-synthetic-engine-oil).

Θα δω σε σχέση με το προηγούμενο που είχε μέσα (Original BMW LL04 5W-30) εάν υπάρξουν διαφορές στην λειτουργία του μοτέρ .......προς το παρόν, παρατήρησα έναν ελαφρώς χαμηλότερο ακουστικά ήχο στο μοτέρ (placebo effect ίσως).....

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40
Pour Point: -48 °C
Flash Point: 210 °C
Density 848 kg/m³ (0.848 g/cm³) at 15°C
Viscosity: Kinematic: 82 mm2/s (82 cSt) at 40°C // 13.9 mm2/s (13.9 cSt) at 100°C

Το έχει χρησιμοποιήσει κανένας άλλος αυτό το συγκεκριμένο λάδι? Ο μηχανικός μου είπε πως στα Group VW μοτέρ το χρησιμοποιούν και είναι πάρα πολύ ευχαριστημένοι....

rapid_fast
18-03-14, 09:41
Καλησπέρα,

προ λίγων ημερών έγινε η αλλαγή λαδιών στο αμάξι της υπογραφής (Ν47D20A) και χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά το Castrol Edge FST 5W-40 Turbo Diesel (http://www.opieoils.co.uk/showproduct.aspx?ProductID=719&SEName=castrol-edge-turbo-diesel-fst-5w-40-advanced-synthetic-engine-oil).

Θα δω σε σχέση με το προηγούμενο που είχε μέσα (Original BMW LL04 5W-30) εάν υπάρξουν διαφορές στην λειτουργία του μοτέρ .......προς το παρόν, παρατήρησα έναν ελαφρώς χαμηλότερο ακουστικά ήχο στο μοτέρ (placebo effect ίσως).....

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40
Pour Point: -48 °C
Flash Point: 210 °C
Density 848 kg/m³ (0.848 g/cm³) at 15°C
Viscosity: Kinematic: 82 mm2/s (82 cSt) at 40°C // 13.9 mm2/s (13.9 cSt) at 100°C

Το έχει χρησιμοποιήσει κανένας άλλος αυτό το συγκεκριμένο λάδι? Ο μηχανικός μου είπε πως στα Group VW μοτέρ το χρησιμοποιούν και είναι πάρα πολύ ευχαριστημένοι....

Μα κάθε φορά που αλλάζεις λάδι, ο θόρυβος του κινητήρα μειώνεται, αφού έχεις αυξημένη
λιπαντική ικανότητα..

topmar
18-03-14, 11:59
Μα κάθε φορά που αλλάζεις λάδι, ο θόρυβος του κινητήρα μειώνεται, αφού έχεις αυξημένη
λιπαντική ικανότητα..

Από το Castrol 0W-30 στο BMW 5W-30 δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.....μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια....

compact
08-10-14, 17:17
εδω και 30.000 χλμ εβαζα το 10/60 tws castrol για τα Μ3 στο 330 αλλα τωρα δεν βρηκα και εβαλα τα castrol edge formula rs 10/60 εχουν καποια διαφορα το ενα με το αλλο? 86 ευρω τα 2 4λιτρα!

Driver M
08-10-14, 23:03
Εντελως λαθος λαδι για τον κινητηρα σου και το τωρινο και το προηγουμενο.
Επεστρεψε στο καταλληλο ιξωδες οσο πιο γρηγορα μπορεις.

Fanis
09-10-14, 08:16
εδω και 30.000 χλμ εβαζα το 10/60 tws castrol για τα Μ3 στο 330 αλλα τωρα δεν βρηκα και εβαλα τα castrol edge formula rs 10/60 εχουν καποια διαφορα το ενα με το αλλο? 86 ευρω τα 2 4λιτρα!
Δεν κάνεις καθόλου καλό στον κινητήρα σου με αυτό το λάδι....άλλαξε το πριν κάνεις ζημιά.

compact
09-10-14, 12:59
οταν τσιμπαγε αρκετα λαδακια με τα bmw longlife λαδια 10/40 τοτε ο Μητσης που προτεινε τα λαδια του μ3 και ειδα αρκετη διαφορα ως προς την καταναλωση λαδιου.γι'αυτο συνεχιζω με αυτα.

Dim77
09-10-14, 13:24
Αυτο ειναι σχετικο. Συνηθως οσο πιο χαμηλη ειναι η πρωτη τιμη του ιξωδους, τοσο καλυτερο ειναι το λαδι γιατι ειναι πιο λεπτο και ευκινητο οταν ειναι κρυο και παγωνει πιο δυσκολα. Αλλα δεν ισχυει το ιδιο για την δευτερη τιμη που εκει θελουμε να ειναι το ιξωδες οσο πιο κοντα το ζητα ο κατασκευαστης στην θερμοκρασια λειτουργιας του κινητηρα. Ενα μεγαλυτερο ιξωδες θα κανει το λαδι πιο παχυρευστο και θα αυξησει την πιεση του λαδιου ενω ενα μικροτερο ιξωδες πιθανον θα το κανει υπερβολικα λεπτο και ευαισθητο, προκαλωντας καταναλωση λαδιου και πιθανον πτωση της πιεσης του κατω απο το ασφαλες οριο του κατασκευαστη.

Εν ολιγης, δεν υπαρχει καποιος γενικος κανονας περι καλυτερης συμπεριφορας αναλογα το ιξωδες. Την καλυτερη συμπεριφορα την εχει παντα το λαδι που εχει κινηματικο ιξωδες οσο το δυνατον πιο κοντα στην επιθυμητη τιμη απο τον κατασκευαστη. Τωρα τα λοιπα χαρακτηριστηκα του λαδιου (αντοχη, ποιοτητα, λιπανση, θερμοαπαγωγιμοτητα κτλ) ειναι που κανουν την διαφορα.

Κώστα κάνεις κακό στο μοτέρ σου με το 60άρι σε κινητήρα που δουλεύει με 30-40 στην κανονική θερμοκρασία λειτουργίας του. Διαβασε ξανά τον God.

Fanis
09-10-14, 13:45
Όταν καίει λάδι ένας κινητήρας η λύση ΔΕΝ είναι να βάλουμε πιο χοντρό ιξώδες.

rapid_fast
09-10-14, 15:23
In the SAE classification, oils are identified according to their viscosity, not taking account of any other qualitative feature.
The first number refers to cold viscosity for winter use (symbol W = winter), while the second one considers hot viscosity.
The choice criterion must take account of the minimum environment temperature the engine will be subjected to for winter and of the maximum operating temperature for summer.
In the case of sporty and urban driving or when the air temperature is high, the engine undergoes high temperatures that accentuate the phenomenon. It is therefore fundamental to use an oil that stays sufficiently fluid, to distribute well in the engine, protect the mechanical parts and facilitate ignition.
Monograde oils are generally used when the operating temperature does not vary much.
A multigrade oil is less sensitive to temperature.
Multigrade oils are a particular class of oils, which have a viscosity curve that complies with several SAE numbers. For example a 15W-40 oil covers the 15W-20/30/40 grade range.
ΔΕΝ υπάρχουν κρυμμένα μυστικά στο θέμα.
ΤΕΛΟΣ

Driver M
09-10-14, 15:54
οταν τσιμπαγε αρκετα λαδακια με τα bmw longlife λαδια 10/40 τοτε ο Μητσης που προτεινε τα λαδια του μ3 και ειδα αρκετη διαφορα ως προς την καταναλωση λαδιου.γι'αυτο συνεχιζω με αυτα.
Nαι είδες διαφορά στην κατανάλωση αλλά σε λίγο δεν θα έχεις κινητήρα με το λάδι αυτό, το οποιο πλέον η bmw δεν προτείνει ούτε για τα Μ μοντέλα της.
Αν θες χρησιμοποίησε ένα φουλ συνθετικό 5-40, 0-40 και βρες γιατί είχες αυξημένη κατανάλωση λαδιού και επισκεύασέ την αιτία (πιθανόν τσιμουχάκια βαλβίδων).
Αλλιώς κάνε του κεφαλιού σου και μετά θα ψάχνεις για καινουριο κινητήρα.

6ylinder
09-10-14, 15:54
Σύμφωνα με τη φωτό και μιας και από ό,τι έχει πάρει το μάτι μου πολλοί με Ε46 βάζουν 0-30 ή 5-30, έχουν λάθος, μια και η θερμοκρασία περιβάλλοντος το καλοκαίρι είναι πολλές φορές πάνω από 35οC;;

rapid_fast
09-10-14, 16:36
Σύμφωνα με τη φωτό και μιας και από ό,τι έχει πάρει το μάτι μου πολλοί με Ε46 βάζουν 0-30 ή 5-30, έχουν λάθος, μια και η θερμοκρασία περιβάλλοντος το καλοκαίρι είναι πολλές φορές πάνω από 35οC;;
Εγώ προσωπικά νομίζω πως ναι..
Σύμφωνα με την ίδια την BMW όπως λέει αυτή η εικόνα παραμένω προβληματισμένος..

Dim77
09-10-14, 18:08
Τα αυτοκίνητα με τον χαρτογραφημένο θερμοστάτη, δουλεύουν (κανονική θερμοκρασία λειτουργίας) στους 105-110 C είτε είναι στη Σουηδία το χειμώνα με -25, είτε στην Σαουδική Αραβία το καλοκαίρι με +50...

compact
09-10-14, 18:30
Nαι είδες διαφορά στην κατανάλωση αλλά σε λίγο δεν θα έχεις κινητήρα με το λάδι αυτό, το οποιο πλέον η bmw δεν προτείνει ούτε για τα Μ μοντέλα της.
Αν θες χρησιμοποίησε ένα φουλ συνθετικό 5-40, 0-40 και βρες γιατί είχες αυξημένη κατανάλωση λαδιού και επισκεύασέ την αιτία (πιθανόν τσιμουχάκια βαλβίδων).
Αλλιώς κάνε του κεφαλιού σου και μετά θα ψάχνεις για καινουριο κινητήρα.

δεν εκανα του κεφαλιου μου!τα λαδια τα προτεινε ενας απο τους καλυτερους στα νοτια προαστεια.

6ylinder
09-10-14, 18:42
Τα αυτοκίνητα με τον χαρτογραφημένο θερμοστάτη, δουλεύουν (κανονική θερμοκρασία λειτουργίας) στους 105-110 C είτε είναι στη Σουηδία το χειμώνα με -25, είτε στην Σαουδική Αραβία το καλοκαίρι με +50...

Dim οι παραπάνω φωτό όμως δεν αναφέρονται σε θερμοκρασία λειτουργίας του μοτέρ, αλλά μέγιστη και ελάχιστη εξωτερική...υποθέτω πως έχουν να κάνουν με την εκκίνηση του μοτέρ σε κρύα κατάσταση, ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία. Ειδάλλως, αν δλδ είχαν να κάνουν με τη θερμοκρασία λειτουργίας του κινητήρα, θα σήμαινε ότι κανένα δεν είναι κατάλληλο...

Dim77
09-10-14, 18:56
Παιδιά, τα αρχεία υπάρχουν χρόνια, τα συνεργεία το προτείνουν σαν εύκολη λύση όταν έχει πρόβλημα το μοτέρ σου (και χάνει λαδάκι). Αλλά δεν επισκευάζει το πρόβλημα....

Λυπάμαι να χαλάω το παλιό καλό thread.

Όσο για τους καλύτερους και μη καλύτερους....εγώ αν μου πρότειναν τέτοιο πράγμα θα καταλάβαινα ότι δεν είναι οι καλύτεροι τελικά.

Πάντως η BMW επίτηδες δεν προτείνει....αλλιώς θα σου έβαζαν TWS 10-60 που το χρέωναν και παραπάνω.
Όπως επισης δεν πρότειναν όλα τα 10-60 στα S54, αλλά ένα και μόνο συγκεκριμένο. Κάποιος λόγος υπάρχει. Και αυτός είναι διάφορες ιδιαιτερότητες πέραν από σκέτους αριθμούς.

Είσαι στην αρχή της ''χαλάρωσης'' του μοτέρ.
Χάνεις λαδάκι από την κεφαλή, έχεις πτώση πίεσης.
Ναι βάζοντας 60 αντί 40, αυξάνεις πίεση και μειώνεις την απώλεια. Φτιάχνεις τη ζημιά? Όχι. Ούτε τσιμούχες φτιάχνουν, ούτε ανοχές κλείνουν.
Ίσα ίσα, οδηγείς ακάθεκτος στο να μεγαλώνει το πρόβλημα.

Edit: Οι εξωτερικές θερμοκρασίες έχουν απόλυτη σχέση με τον πρώτο αριθμό του ιξώδους (της κρύας εκκίνησης). Εκεί θέλεις όσο πιο λεπτό χρειάζεται για την συγκεκριμένη θερμοκρασία που είσαι.

Ο καθένας κάνει ότι θέλει φυσικά στο αμάξι του.

rapid_fast
09-10-14, 22:08
Δημήτρη..
Οταν μιλάμε για αριθμούς και πρότυπο SAE μας ενδιαφέρει μόνο η θερμοκρασία
περιβάλλοντος..
Αδιαφορούμε απολύτως για την θερμοκρασία του κινητήρα.
Είναι συγκεκριμένο πρότυπο, μετράει συγκεκριμένα, βγήκε για εντελώς συγκεκριμένο σκοπό.
Η αντοχή των λαδιών στα ίδα νούμερα SAE είναι διαφορετική, ανάλογα με τα πρόσθετα που βάζουν οι εταιρίες.
Οταν υπάρξει πρότυπο που θα βασίζεται στο ιξώδες του λαδιού σε σχέση με τη θερμοκρασία του κινητήρα, και όχι του περιβάλλοντος, εγώ προσωπικά ευχαρίστως να το ακολουθήσω..

Driver M
10-10-14, 01:34
δεν εκανα του κεφαλιου μου!τα λαδια τα προτεινε ενας απο τους καλυτερους στα νοτια προαστεια.
Όταν προτείνει 10-60 (ένα πολύ ειδικό λάδι για αγωνιστικούς κινητήρες) για κινητήρα που ως δεύτερο ιξώδες παίρνει μέχρι 40 (πχ 5-40), τότε στον τομέα αυτό τουλάχιστον δεν ξέρει την τύφλα του.

compact
10-10-14, 20:50
In the SAE classification, oils are identified according to their viscosity, not taking account of any other qualitative feature.
The first number refers to cold viscosity for winter use (symbol W = winter), while the second one considers hot viscosity.
The choice criterion must take account of the minimum environment temperature the engine will be subjected to for winter and of the maximum operating temperature for summer.
In the case of sporty and urban driving or when the air temperature is high, the engine undergoes high temperatures that accentuate the phenomenon. It is therefore fundamental to use an oil that stays sufficiently fluid, to distribute well in the engine, protect the mechanical parts and facilitate ignition.
Monograde oils are generally used when the operating temperature does not vary much.
A multigrade oil is less sensitive to temperature.
Multigrade oils are a particular class of oils, which have a viscosity curve that complies with several SAE numbers. For example a 15W-40 oil covers the 15W-20/30/40 grade range.
ΔΕΝ υπάρχουν κρυμμένα μυστικά στο θέμα.
ΤΕΛΟΣ

συμφωνα με αυτον τον πινακα ακαταλληλο για μενα ειναι και το 40αρι,γιατι μην μου πειτε οτι δεν ειναι συνηθες στην ελλαδα να ξεκινησει ο κινητηρας με 40 βαθμους ή και παραπανω το καλοκαιρι!! και για την ιστορια θα το ψαξω πολυ καλυτερα γιατι η καταναλωση που εχω ειναι 270ml λαδι ανα 1000χλμ.δεν ειναι και φριτεζα!!για 330 νομιζω ειναι καλα.

rapid_fast
10-10-14, 21:10
συμφωνα με αυτον τον πινακα ακαταλληλο για μενα ειναι και το 40αρι,γιατι μην μου πειτε οτι δεν ειναι συνηθες στην ελλαδα να ξεκινησει ο κινητηρας με 40 βαθμους ή και παραπανω το καλοκαιρι!! και για την ιστορια θα το ψαξω πολυ καλυτερα γιατι η καταναλωση που εχω ειναι 270ml λαδι ανα 1000χλμ.δεν ειναι και φριτεζα!!για 330 νομιζω ειναι καλα.

Καλό αλλά ακριβό, είναι να έχουμε άλλο λάδι 6 μήνες του χειμώνα και άλλο τους 6 του καλοκαιριού...

compact
19-10-14, 04:34
συμφωνα με αυτον τον πινακα ακαταλληλο για μενα ειναι και το 40αρι,γιατι μην μου πειτε οτι δεν ειναι συνηθες στην ελλαδα να ξεκινησει ο κινητηρας με 40 βαθμους ή και παραπανω το καλοκαιρι!! και για την ιστορια θα το ψαξω πολυ καλυτερα γιατι η καταναλωση που εχω ειναι 270ml λαδι ανα 1000χλμ.δεν ειναι και φριτεζα!!για 330 νομιζω ειναι καλα.

για ντιζελ βεβαια αλλα 10/60.
http://www.ebay.com/itm/5L-Huile-CASTROL-EDGE-FST-TITANIUM-10W60-BMW-E46-330-D-184CH-204CH-/351195274299?pt=LH_DefaultDomain_71&hash=item51c4de9c3b

LefterisK
20-10-14, 13:58
Καλό αλλά ακριβό, είναι να έχουμε άλλο λάδι 6 μήνες του χειμώνα και άλλο τους 6 του καλοκαιριού...

καλη προταση αλλα κατι τετοιο νομιζω θα εχει νοημα σε περιοχη με αισθητη κλιματικη αλλαγη περιβαλλοντος, οπως λ.χ. βορεια ελλαδα και οχι νοτια.

rapid_fast
27-10-14, 13:47
καλη προταση αλλα κατι τετοιο νομιζω θα εχει νοημα σε περιοχη με αισθητη κλιματικη αλλαγη περιβαλλοντος, οπως λ.χ. βορεια ελλαδα και οχι νοτια.

Τι να κάνουμε.. εμείς είμαστε απο την Β. Ελλάδα.. Χτές είχαμε 4 βαθμούς.. ;)
Φυσικά και δεν τηρώ τον κανόνα, πάντα 10-40 βάζω..
Αλλά νομίζω είναι οκ σε γενικές γραμμές..
Και τα 340.000 χλμ του μοτέρ μου αυτό δείχνουν... ;)

topmar
02-02-15, 22:28
Καλησπέρα,

ένα μικρό quiz για γνώστες......με δεδομένο ότι τα 2 παρακάτω λάδια κινητήρα αυτοκινήτου, έχουν την ίδια προδιαγραφή BMW LL04 και είναι ίδιας ρευστότητας (5W-40), ποιο κατά τη γνώμη σας είναι καλύτερο για τις Ελληνικές κλιματικές συνθήκες και γιατί??

Λάδι Α
Viscosity class : 5W-40
Viscosity at +40 °C : 85.0 mm²/s DIN 51562
Viscosity at +100 °C : 14.0 mm²/s DIN 51562
Viscosity index : 170 DIN ISO 2909
Flash point : 236 °C DIN ISO 2592
Pour point : -39 °C DIN ISO 3016


Λάδι Β
iscosity class : 5W-40
Viscosity at +40 °C : 82.0 mm²/s DIN 51562
Viscosity at +100 °C : 13.9 mm²/s DIN 51562
Viscosity index : 174 DIN ISO 2909
Flash point : 210 °C DIN ISO 2592
Pour point : -48 °C DIN ISO 3016

Τις μάρκες λαδιών θα τις βάλω αργότερα στη συζήτηση, για να μην επηρεαστούν όσοι θελήσουν να απαντήσουν....

rapid_fast
03-02-15, 10:25
Καλησπέρα,

ένα μικρό quiz για γνώστες......με δεδομένο ότι τα 2 παρακάτω λάδια κινητήρα αυτοκινήτου, έχουν την ίδια προδιαγραφή BMW LL04 και είναι ίδιας ρευστότητας (5W-40), ποιο κατά τη γνώμη σας είναι καλύτερο για τις Ελληνικές κλιματικές συνθήκες και γιατί??

Λάδι Α
Viscosity class : 5W-40
Viscosity at +40 °C : 85.0 mm²/s DIN 51562
Viscosity at +100 °C : 14.0 mm²/s DIN 51562
Viscosity index : 170 DIN ISO 2909
Flash point : 236 °C DIN ISO 2592
Pour point : -39 °C DIN ISO 3016


Λάδι Β
iscosity class : 5W-40
Viscosity at +40 °C : 82.0 mm²/s DIN 51562
Viscosity at +100 °C : 13.9 mm²/s DIN 51562
Viscosity index : 174 DIN ISO 2909
Flash point : 210 °C DIN ISO 2592
Pour point : -48 °C DIN ISO 3016

Τις μάρκες λαδιών θα τις βάλω αργότερα στη συζήτηση, για να μην επηρεαστούν όσοι θελήσουν να απαντήσουν....

To A υπερτερεί σε θερμά κλίματα, το Β υπερτερεί σε κρύα κλίματα..
Αμφότερα έπρεπε να αντέχουν στους -30 όπου και προφανώς αντέχουν..
Εγώ προσωπικά στην Ελλάδα θα έβαζα το Α γιατί δεν χρειάζεται τόση αντοχή στο κρύο όση προσφέρει το Β.

topmar
03-02-15, 10:43
To A υπερτερεί σε θερμά κλίματα, το Β υπερτερεί σε κρύα κλίματα..
Αμφότερα έπρεπε να αντέχουν στους -30 όπου και προφανώς αντέχουν..
Εγώ προσωπικά στην Ελλάδα θα έβαζα το Α γιατί δεν χρειάζεται τόση αντοχή στο κρύο όση προσφέρει το Β.

Ευχαριστώ για την απάντηση, προσωπικά βάζω επί 6 χρόνια το Β λιπαντικό, αλλά έτσι για αλλαγή σκέφτομαι να δοκιμάσω το Α αυτή τη φορά, στην επόμενη αλλαγή λαδιών, εντός του έτους, για τον λόγο ότι έχει καλύτερα χαρακτηριστικά βλέπω, για το ελληνικό κλίμα πάντα.. ..

ΥΓ: καμιά ιδέα για το ποια είναι τα λάδια Α και Β;

:)

gearboxer
03-02-15, 15:40
Όποιο λάδι και να χρησιμοποιήσεις θα σε καλύψει 110% για χρήση στο Ελληνικό κλίμα..οπότε για μένα βάλε το πιο οικονομικό από τα δύο. Καλό είναι να μην αλλάζεις συχνά κατασκευαστή γιατί το κάθε λάδι δημιουργεί το δικό του προστατευτικό φίλμ στον κινητήρα..

BMW Power
01-12-16, 14:44
https://www.youtube.com/watch?v=6VLMfUz34R0&feature=em-uploademail

rapid_fast
01-12-16, 18:59
Με άλλα λόγια,
αυτός λέει ξεκάθαρα ότι έλεγα εγώ στα πόστς #74 και κάτω το 2012 και με :icon42::icon42:
Οι δείκτες έχουν να κάνουν με την εξωτερική θερμοκρασία και μόνο...:greenboun
Μέχρι και το 60ρι λάδι της Μ3 λέει να κατεβάζεις στο 40 και είναι καλύτερα
γιατί στις μισές περιοχές της Αμερικής δεν ζεσταίνεται κάν, και δεν πιάνει ποτέ
θερμοκρασία λειτουργίας...
Και όταν το κάνει, ξεφεύγει πιο γρήγορα προς τα επάνω, παρά ένα λάδι με μικρότερο
δείκτη...
Σόρρυ ρε παιδιά δεν ξεχνώ...:bowdown:
Σε ευχαριστώ που το έβαλες αγαπημένε admin...

Raptor
07-12-16, 19:24
Με άλλα λόγια,
αυτός λέει ξεκάθαρα ότι έλεγα εγώ στα πόστς #74 και κάτω το 2012 και με :icon42::icon42:
Οι δείκτες έχουν να κάνουν με την εξωτερική θερμοκρασία και μόνο...:greenboun
Μέχρι και το 60ρι λάδι της Μ3 λέει να κατεβάζεις στο 40 και είναι καλύτερα
γιατί στις μισές περιοχές της Αμερικής δεν ζεσταίνεται κάν, και δεν πιάνει ποτέ
θερμοκρασία λειτουργίας...
Και όταν το κάνει, ξεφεύγει πιο γρήγορα προς τα επάνω, παρά ένα λάδι με μικρότερο
δείκτη...
Σόρρυ ρε παιδιά δεν ξεχνώ...:bowdown:
Σε ευχαριστώ που το έβαλες αγαπημένε admin...

εδώ πάντως αλλιώς τα λέει Παναγιώτη.Συγκεκριμένα στο κεφάλαιο viscosity λέει ότι ο w δείκτης παίζει ανάλογα την θερμοκρασία περιβάλλοντος αλλά ο operation temperature δείκτης είναι ίδιος όπου κι αν είσαι. δλδ πχ 0W-30 για κρύες περιοχές,5W-30 για πιο ζεστές. το 30 λέει μένει ίδιο όπου κι αν βρίσκεσαι περιβαλλοντολογικά .

https://youtu.be/6VLMfUz34R0?t=4m43s (http://youtu.be/6VLMfUz34R0?t=4m43s)

rapid_fast
07-12-16, 19:35
εδώ πάντως αλλιώς τα λέει Παναγιώτη.Συγκεκριμένα στο κεφάλαιο viscosity λέει ότι ο w δείκτης παίζει ανάλογα την θερμοκρασία περιβάλλοντος αλλά ο operation temperature δείκτης είναι ίδιος όπου κι αν είσαι. δλδ πχ 0W-30 για κρύες περιοχές,5W-30 για πιο ζεστές. το 30 λέει μένει ίδιο όπου κι αν βρίσκεσαι περιβαλλοντολογικά .

https://youtu.be/6VLMfUz34R0?t=4m43s (http://youtu.be/6VLMfUz34R0?t=4m43s)

Βρε άκου καλά τι λέει στο 6:30...

Raptor
07-12-16, 19:48
Βρε άκου καλά τι λέει στο 6:30...

εκεί λέει για τα 10-60 των M cars τα οποία αργούν λέει να πιάσουν θερμοκρασία λειτουργίας (λαδιού) και μόλις την πιάσουν δεν έχουν γυρισμό.

και από κει και πέρα για τα απλά bmw (και γενικά αυτοκίνητα με vanos,vvt etc) που κάνουν track days λέει ότι πρέπει να έχουμε target operation temperature 212F~100C) γιατί αν την ξεπεράσουμε το λάδι γίνεται στην πραγματικότητα πιο λεπτόρευστο από το ονομαστικό του και άρα το 30 άρι θα είναι πιο κάτω άρα δε θα δουλεύουν σωστά τα υποσυστήματα του κινητήρα που λειτουργούν με την πίεση λαδιού.(vanos etc.) και η πρότασή του είναι ,αυτοί που κάνουν track days να πηγαίνουν σε 40άρι για να πετυχαίνουν την targeted operation oil temperature.άρα αυτό που λέει είναι ότι όντως ο δεύτερος δείκτης είναι operation temperature dependant και δεν έχει να κάνει με τη θερμοκρασία περιβάλλοντος.

PetrosD
07-12-16, 20:48
Το ίδιο δε λέτε;

Raptor
07-12-16, 21:08
Το ίδιο δε λέτε;

Βασικά δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη,ότι λέει ο άνθρωπος της redline λέω,άρα δε διαφωνώ εγώ κάπου :D

ο Πάνος λέει πως όλα εξαρτώνται από τις περιβαλλοντολογικές συνθήκες ενώ ο redline όχι. Τουλάχιστον απ'ότι έχω καταλάβει... :D

rapid_fast
09-12-16, 14:23
εκεί λέει για τα 10-60 των M cars τα οποία αργούν λέει να πιάσουν θερμοκρασία λειτουργίας (λαδιού) και μόλις την πιάσουν δεν έχουν γυρισμό.

και από κει και πέρα για τα απλά bmw (και γενικά αυτοκίνητα με vanos,vvt etc) που κάνουν track days λέει ότι πρέπει να έχουμε target operation temperature 212F~100C) γιατί αν την ξεπεράσουμε το λάδι γίνεται στην πραγματικότητα πιο λεπτόρευστο από το ονομαστικό του και άρα το 30 άρι θα είναι πιο κάτω άρα δε θα δουλεύουν σωστά τα υποσυστήματα του κινητήρα που λειτουργούν με την πίεση λαδιού.(vanos etc.) και η πρότασή του είναι ,αυτοί που κάνουν track days να πηγαίνουν σε 40άρι για να πετυχαίνουν την targeted operation oil temperature.άρα αυτό που λέει είναι ότι όντως ο δεύτερος δείκτης είναι operation temperature dependant και δεν έχει να κάνει με τη θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Ναι και εκεί λέει οτι πάρα πολοί κατεβάζουν το λάδι απο 60 σε 50 ή ακόμα και 40
για να μπορεί να πιάσει το σωστό ιξώδες όταν είναι σε θερμοκρασία λειτουργίας το μοτεράκι..
Και επειδή το 40ρι λάδι μπορεί ΚΑΙ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙ την θερμοκρασία πιο εύκολα απο το 60ρι
το οποίο μετά απο την θερμοκρασία λειτουργίας παύει πλέον να προσφέρει ψυκτική ικανότητα..
Και πότε ένα λάδι ζεσταίνεται πιο γρήγορα?
Οταν έχουμε ζέστη στο περιβάλλον ή όταν έχουμε κρύο?
Το δεδομένο μας είναι οτι μετά απο 5 λεπτά το μοτέρ έχει θερμοκρασία λειτουργίας..
(αλλά το 60 κοιμάται ενώ το 40ρι έχει πιάσει ιξώδες όπως πρέπει)
Και τι άλλο λέει?
Πως, λάδι κάτω απο 30 δεν παίζει σωστά σε μπεμβε και ότι το 40ρι είναι το
μίνιμουμ αλλά και το ιδανικό ακόμα και σε τράκ ντέη, (όπου το αμάξι τρώει σκίσιμο)
επειδή η πίεση λαδιού κατά τη λειτουργία είναι κρίσιμη και για τα βάνος και τις υδραυλικές
βαλβίδες...

Raptor
09-12-16, 23:59
Ναι και εκεί λέει οτι πάρα πολοί κατεβάζουν το λάδι απο 60 σε 50 ή ακόμα και 40
για να μπορεί να πιάσει το σωστό ιξώδες όταν είναι σε θερμοκρασία λειτουργίας το μοτεράκι..
Και επειδή το 40ρι λάδι μπορεί ΚΑΙ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙ την θερμοκρασία πιο εύκολα απο το 60ρι
το οποίο μετά απο την θερμοκρασία λειτουργίας παύει πλέον να προσφέρει ψυκτική ικανότητα..
Και πότε ένα λάδι ζεσταίνεται πιο γρήγορα?
Οταν έχουμε ζέστη στο περιβάλλον ή όταν έχουμε κρύο?
Το δεδομένο μας είναι οτι μετά απο 5 λεπτά το μοτέρ έχει θερμοκρασία λειτουργίας..
(αλλά το 60 κοιμάται ενώ το 40ρι έχει πιάσει ιξώδες όπως πρέπει)
Και τι άλλο λέει?
Πως, λάδι κάτω απο 30 δεν παίζει σωστά σε μπεμβε και ότι το 40ρι είναι το
μίνιμουμ αλλά και το ιδανικό ακόμα και σε τράκ ντέη, (όπου το αμάξι τρώει σκίσιμο)
επειδή η πίεση λαδιού κατά τη λειτουργία είναι κρίσιμη και για τα βάνος και τις υδραυλικές
βαλβίδες...

Ναι στην τελική 40άρι λάδι προτείνει για μοτέρ που τρώνε σκίσιμο, είτε Μ ,είτε απλά. Βασικά 50άρι λέει για Μ κι ότι μερικοί πελάτες βάζουν ακόμη και 40άρι.

Το 30άρι μια χαρά παίζει σε όχι οριακά φορτία της πίστας,σύμφωνα πάντα με αυτά που λέει.

topmar
01-07-18, 22:45
Καλησπέρα,

ψάχνοντας πριν λίγες ημέρες στην αποθήκη μου για λάδια, μιας και είχε έρθει η ώρα για την ετήσια αλλαγή στο μοτέρ, βρήκα ότι είχα εκτός από 4l Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40, επιπλέον και 5l+0,5l από το προηγούμενο χρησιμοποιούμενο στο μοτέρ, Liqui Moly Top Tec 4100 5W-40.

Θυμάμαι ότι την πρώτη (& τελευταία) φορά που το χρησιμοποίησα (Μάιος 2016), είχε κάψει κοντά στα 350ml λάδι στα 13.000 ΚΜ χρήσης του (1 έτος) και γιαυτό δεν το έβαλα ξανά. Όμως φαίνεται ότι είχα πάρει 2 σετ αλλαγής λαδιων από αυτά (5,5l X 2 φορές = 11l σύνολο) και αποφάσισα να τα δοκιμάσω (για να τελειώνουν μιας και είναι παλαιότερα ας πούμε) για άλλη μια φορά στο μοτέρ, στην φετινή αλλαγή λαδιών (ανά έτος) που θα κάνω (μετά από 11.000ΚΜ χρήσης του προηγούμενου Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40 με περίπου μηδενική απώλεια λαδιού όπως το βλέπω στο δείκτη).

Εξακολουθώ να απορώ γιατί έκαψε αυτά τα 350ml με το Liqui Moly Top Tec 4100 το μοτέρ την προηγούμενη φορά, γιατί ρίχνω μια ματιά ξανά στα χαρακτηριστικά του λαδιού και συγκριτικά με αυτά του Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40, θεωρώ ότι είναι ίσα, αν όχι και καλύτερα (αυτά του Liqui Moly).

Τέλος πάντων, για 1 έτος και περίπου 10-12.000ΚΜ μένουν στο μοτέρ τα λάδια, αφού τόσα περίπου χιλιόμετρα κάνει το αμάξι, με τις αλλαγές κάθε έτος πλέον (και ας είναι LL-04 για τα διπλάσια χιλιόμετρα αυτά τα λάδια). Οπότε άλλη μια φορά θα τα δοκιμάσω και θα δω πως θα κάτσουν αυτή τη φορά στο μοτέρ....

Για δείτε τα χαρακτηριστικά τους δίπλα-δίπλα και πείτε μου τη γνώμη σας όμως, έτσι από περιέργεια....

Η πρώτη τιμή αφορά το Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40, η δεύτερη τιμή το Liqui Moly Top Tech 4100 5W-40.

Pour Point: -42 °C / -39 °C

Flash Point: 202 °C / 230 °C

Density at 15°C: 850 kg/m³ / 855 kg/m³

Viskosity Index: 174 / 169

Viscosity Kinematic:

75 mm2/s at 40°C / 88 mm2/s at 40°C

13 mm2/s at 100°C / 14,3 mm2/s at 100°C