PDA

Επιστροφή στο Forum : Ford Focus 1.4 vs "ΤΡΟΠΕΤΑ"


Geo_3D
29-01-05, 03:53
Την καλησπερα μου σε ολους πρωτα απο ολα.Σε αυτο το post,το μονο σχετικο με την BMW,ειναι ο συνοδηγος του Ford Focus,δηλαδη εγω.Κατα τα αλλα αναφερεται σε 2 αγαπημενα μας "τροπετα".Διαβαστε παρακατω και θα καταλαβετε
Καθως γυρνουσαμε λοιπον σημερα απο Λαρισα με τον κολλητο,κατοχο Ford Focus 1.4,βρηκαμε στο Βελεστινο μπλοκα απο τρακτερ,οποτε βγηκαμε απο την Εθνικη και πηραμε και εμεις παραδρομο οπως και ολοι οι υπολοιποι,υστερα απο υποδειξη των ευγενεστατων κατα τα αλλα αστυνομικων οργανων.(Ασχετο,αλλα ο παραδρομος ηταν μια γαμάτη ειδικη 6-7 χλμ).Εκει λοιπον που πηγαιναμε,ερχεται απο πισω ενα Audi και μας κολλαει απο πισω.Κανει να κατεβασει τριτη ο φιλος μου (στα 150 τερματιζει η 3η,το ειδα με τα ματια μου) αλλα που???????Εκανε μια ετσι το Audi και μας περασε σαν σταματημενους,εγραφε και S3 απο πισω,ειναι και ψοφιο το Fordακι,λεμε κατσε εδω δεξια που καθεσαι ,καλα εισαι.Ελα ομως που ξαφνικα και εντελως απτο πουθενα εμφανιζεται ενα ΜΒ Vito (2 lt,130 hp).Γυριζω και λεω στο φιλο μου,"μη σε περασει κακομοιρη μου το φορτηγο,που ειναι και ΜΒ,μαυρο φιδι που σε εφαγε".Εκει ξανακατεβαζει 3η,και λεει "ρε πουστη μου θα την σπασω τη γαμ***νη την 3η,αλλα το φορτηγο ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΡΝΑΕΙ".Και τελικα ετσι εγινε.Αφου ερχεται απο πισω μας το "τροπετο" και μας κολλαει,ξαναβγαινουμε παλι εθνικη,τερμα γκαζι οσο παει και σε συνδιασμο με μπροστινες αποτομες κινησεις των κορμιων μας,μπας και το σπρωξουμε να παει λιιιιιγο πιο γρηγορα ηρθε το επιθημητο αποτελεσμα.Εφτασε διπλα μας το Vito αλλα δε μας περασε.Ισα ισα που οσο ανεβαιναναν τα χλμ του καναμε και διαφορα.Αρα το σκορ ανοιξε υπερ μας,Ford Focus 1.4 + co-driver BMW owner VS "TΡΟΠΕΤΟ" :1-0.Στη συνεχεια και εχοντας φτασει στα διοδια των Αφιδνων πετυχαινουμε μπροστα μας ενα "τροπετο Νο2" που ονομαζοτανε ΜΒ Sportscoupe 230 KOMPRESSOR.Ειμασταν λοιπον αριστερη λωριδα με καμια 130 χλμ και αναβουμε φωτα στο πρωαναφερθεν "τροπετο Νο2" που δεν πρεπει να πηγαινε πανω απο 110.Δε κουνησε πραμα ο γροθος(μιας και ο φιλος μου ειναι Κρητικος).Ισα ισα που αφου μας εκανε να φρεναρουμε αποτομα,ανοιγει γκαζι και φευγει αφηνοντας μας επιδεικτικα πισω.Τι ηθελε και το εκανε????Δεν ηθελε και τιποτα αλλο ο συνοδηγος και ο γραφων αυτου του post,και αφου μπριζωνει για τα καλα τον οδηγο(βασικα ειχε ηδη μπριζωθει με αυτο που εκανε ο τυπος,απλως με το που ειδε και εμενα συμπαραστατη και πρωτοπαλικαρο στο ολο σκηνικο) ξεκιναει η επιχειρηση: :icon42: "Το ***** σου φλογες βγαζει,λες να'ναι πετρογκαζι???" :icon42: .Ξεκιναω λοιπον σαν συνοδηγος να ελεγχω ολο το αμαξι σε 360 μοιρες γωνια,ωστε να του δινω πολλες πληροφοριες για την κατασταση του δρομου και των αυτοκινητων γυρω μας και αυτος να ειναι προσηλωμενος στο τιμονι και το "τροπετο" μπροστα μας.Αφου λοιπον μαζεψαμε χλμ και τον φτασαμε,αφου βρηκε πιο αργο αυτοκινητο μπροστα του,κανει το λαθος ο τυπος και παει να περασει τον μπροστινο του απο δεξια.Το μετανοιωνει ομως καθοτι υπαρχει αλλο αμαξι στη μεσαια λωριδα.Πολυ αργα ομως.Στη θεα του τροπετου να κανει δεξια,γυριζω και φωναζω στον φιλο μου ΧΩΣΟΥΥΥΥΥΥΥ.Πλεον ο τυπος δεν μπορει να ξαναμπει αριστερη λωριδα διοτι του "φαγαμε" τη θεση και αναγκαστικα κοβει ταχυτητα και με μια γρηγορη κινηση,ερχεται και μπαινει απο πισω μας και μας πηγαινει προφυλακτηρες.Με το που κανει ο μπροστινος μας δεξια και τον περνάμε,η μεσαια λωριδα ειναι ελευθερη και εκει ξεδιπλωνει ολα του τα μουλαρια στο δρομο το τροπετο και μας περναει απο δεξια,ολιγον τι σαν σταματημενους.Δεν πτοουμαστε,οσο συνεχιζει ο δρομος,εχουμε ωρα ακομα.Καποια στιγμη τον ξαναφτανουμε,Και εκει πραγματικα εδωσα ρεστα καθοτι ο οδηγος και φιλος μου επρεπε να ακολουθησει τις οδηγιες μου πιστα και χωρις αμφιβολια για να μην χασει τα υπερπολυτιμα δεκατα δευτερολεπτων για να επιβεβαιωσει(οταν εχεις πολυ πιο αργο αυτοκινητο,μετραει κυριολεκτικα και το ενα δεκατο του δευτερολεπτου).Με το που πλησιαζουμε λοιπον και αφου μαζι με το τροπετο μπροστα μας ειναι και καμια 10ρια αυτοκινητα σε διαφορα σημεια.Και ξεκιναω:Περιμενε,περιμενε,ΤΩΡΑΑΑ,ΧΩΣΟΥ,ΕΜΠΑ ΤΕΡΜΑ ΔΕΞΙΑ,ΠΕΡΝΑ ΤΟΝ,ΜΠΕΣ ΜΕΣΑΙΑ,ΠΕΡΙΜΕΝΕ,ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑ,ΧΩΣΟΥΥΥΥΥΥΥΥ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.Με 2 λογια,για να περασουμε ολα τα αυτοκινητα,μπηκαμε τερμα δεξια,μειναμε λιγο εκει,μετα μεσαια για ενα αυτοκινητο ακομη και μετα αριστερα που ηταν ανοιχτος ο δρομος.Ο τυπος τους περασε και αυτος ολους χρησιμοποιοντας εναλλαξ αριστερη-μεσαια λωριδα.Αποτελεσμα????Οταν μπηκαμε αριστερη λωριδα βγηκαμε σχεδον μιση καροτσα μπροστα απο το "τροπετο Νο2".Θριαμβος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Αφου ηρεμησαμε απο την εκρηξη τεραστιας ποσοτητας αδρεναλινης αλλα και τεστοστερονης(το πιασατε το υπονοουμενο??) και καναμε δεξια για να μας περασει ο τυπος και να παει στην ευχη της Παναγιας,κοιταζοντας τον με ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια την ωρα που περνουσε :flipa: ,ειπαμε να αναψουμε απο ενα Μarlboro.Μετα απο τετοιο σεξ πιστευω οτι χρειαζοτανε.Ο φιλος μου ειχε παθει την πλακα του."Θα το λεω στα παιδια μου και δεν θα με πιστευουνε,Focus 1.4 μαμα με 230 kompressor και εφαγε τον π......".Υστερα αφου αλληλοσυγχαριθηκαμε,συνεχισαμε χαλαρα χαλαρα να απολαμβανουμε το καφεδακι μας,με το σκορ στο 2-0!!! :dance:

****ΠΡΟΣΟΧΗ****
Μπορει να δινω καπως μεγαλη εμφαση και να ειμαι αναλυτικος στον τροπο που περιγραφω το γεγονος,αλλα ολα αυτα δεν εγιναν με ταχυτητα μεγαλυτερη των 130χλμ και σε καμια μα καμια περιπτωση δεν περνουσαμε ξυστα απο τα αλλα αυτοκινητα με κινδυνο ατυχηματος

jim m5
29-01-05, 07:35
:yippee: μπραβο geo εισαι φοβερος.μας εφτιαξες την μερα

ks50:50
29-01-05, 11:38
Πάω να το πω στον γείτονα μου που θέλει να αγοράσει C230 compressor :flipa:

DUKE
01-02-05, 03:30
Einai ligo tafos to Focus...

Einai poy einai to moter, toy balan k sxeseis 8kylindroy... teleiwse...
An hxeres ena palikari apo to TFRC me Hyundai H-1, 8a allazes gnwmh gia toys tafous-Tropeta...

Phganame kommatia Dionyso, ena Astra, k egw me to amaxi ths kopelas moy k ekeinos me to forthgo htan sxedon mesa sto aytokinhto...

K opoios nomizei oti h eimai koulos h oti aytos den einai trelos as er8ei na paei bolta...

Argotera ekeinh thn hmera h kloyba mphke sto Esaki ths Khfisias me 2 rodes... :smiley_ab

Geo_3D
01-02-05, 13:52
Einai ligo tafos to Focus...

Einai poy einai to moter, toy balan k sxeseis 8kylindroy... teleiwse...
An hxeres ena palikari apo to TFRC me Hyundai H-1, 8a allazes gnwmh gia toys tafous-Tropeta...

Phganame kommatia Dionyso, ena Astra, k egw me to amaxi ths kopelas moy k ekeinos me to forthgo htan sxedon mesa sto aytokinhto...

K opoios nomizei oti h eimai koulos h oti aytos den einai trelos as er8ei na paei bolta...

Argotera ekeinh thn hmera h kloyba mphke sto Esaki ths Khfisias me 2 rodes... :smiley_ab
Aδερφε ειμαι ο τελευταιος που θα κακολογησει τις κλουβες και τα φορτηγακια γενικοτερα.Υπαρχει και ενα Skoda Pickup που χρησιμοποιουμε στη δουλεια και πιστεψε με,εχω δει με τα ματια μου να χτυπιουνται οι οδηγοι στο τιμονι επειδη χασανε την κοντρα απο το φορτηγακι.Το θεμα στην προκειμενη περιπτωση δεν ειναι αν ηταν φορτηγο-κλουβα ή οχι.Ηταν ΜΒ.