PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια, για επιλογη GPS


MiSSLiTTleDeVil
02-10-07, 13:37
Λοιπον, θελω να παρω/βαλω GPS στην μπουμπου μου κι αυτο γιατι τα εχω εντελως χαμενα οταν πρεπει να παω καπου, οπου δεν γνωριζω την διαδρομη με αποτελεσμα να χανομαι και να βρισκομαι αλλου ντ' αλλου. :drive2:

[Τελευταια φορα, προσπαθουσα να βρω να παρκαρω στο Χαλανδρι και βρεθηκα να ψαχνομαι στα στενα του Αμαρουσιου. :takecover ]

Οι επιλογες λοιπον ειναι δυο:
α) Πηγαινω στην bmw -εκει που πηρα την μπουμπου- και μου κανουν εγκατασταση με 350€
β) Αγοραζω εγω ενα με 180€, και το τοποθετω (αυτο ειναι ενα μικρο θεμα καθως δεν εχω ιδεα τι/πως/γιατι κλπ).

Και στις δυο περιπτωσεις, δεν γνωριζω να σας πω "τυπο" και τα σχετικα, απλα θελω να παρω γνωμες για το τι ειναι καλυτερο να κανω.

Ευχαριστω! :rolleyes:

Snoopy
02-10-07, 13:39
Πας στην BMW και σου κάνουν εγκατάσταση.

Τέλος.

Fanis
02-10-07, 14:07
Προφανώς μιλάς για aftermarket και όχι το ΟΕΜ που έχει κοντά στα € 3.000.

Σε Aftermarket έχει πολλές επιλογές, με την καλύτερη να είναι ότι τρέχει Destinator χάρτες. Αυτά δεν χρειάζονται καμμια ειδική εγκατάσταση. Απλά αγοράζεις μια βάση, το βάζεις πάνω και το τροφοδοτείς από τον αναπτήρα. Οικονομική και καλή λύση είναι τα MIO. Κορυφαίο για εμένα (έχω δεί καμια 10αρια γιατί ψάχνω και εγώ) είναι το TIBO S-1000 αλλά έχει γύρω στα €450.

Εάν τώρα θες λύση aftermarket με μονιμη οθόνη και εγκατάσταση, θα ξεπεράσεις τα €1.000 και πρέπει να στην κάνει κάποιος ειδικός.

joseph
06-10-07, 16:18
φιλε παρε tibo, εχω δοκιμασει και αλλα ,ειναι κορυφαιο σε χαρτες και πολυ ευχρηστο

oldcarskickass
06-10-07, 17:03
Και μια πιο οικονομική λύση είναι να πάρεις την κεραιούλα αυτή (http://www.eshop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003244) σε περίπτωση που έχεις κάποιο από τα συμβατά κινητά που λέει.

Snoopy
06-10-07, 18:57
το αυτοκίνητο ειναι ακόμα στην εγγύηση.
αυτό θα ήθελα να τονίσω.

Οπότε αφτερμαρκετ και μονιμη εγκατάσταση δεν παίζει.

αν υπάρχει περίπτωση να βάλει κατι στην αντιπροσωπεία με 350 δεν υπάρχει θέμα.

Αλλιώς η κεραιούλα που λέει ο Κικαζ ειναι πολύ καλή περίπτωση.

MrZ
06-10-07, 19:18
Και μια πιο οικονομική λύση είναι να πάρεις την κεραιούλα αυτή (http://www.eshop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003244) σε περίπτωση που έχεις κάποιο από τα συμβατά κινητά που λέει.

Προσοχή! λέει :Το ασύρματο Nokia GPS Module LD-3W συνδέεται με συμβατό τηλέφωνο, Η/Υ ή PDA μέσω της τεχνολογίας ασύρματης σύνδεσης Bluetooth και έχει σχεδιαστεί ώστε να εξασφαλίζει συμβατότητα με μια μεγάλη ποικιλία εφαρμογών άλλων κατασκευαστών, όπως το Wayfinder Navigator, το ROUTE 66 Mobile, το ADnota album και το Genimap WeatherGuide.

Το οποίο σημαίνει: Είναι μόνο η κεραία.Δεν σου δίνουν πρόγραμμα navigation μαζί.Έχω μια παρόμοια.Αν έχεις Nokia S60 και θέλεις να το δοκιμάσεις μπορώ να σε βοηθήσω.

Εγώ αγόρασα για ένα φίλο μου αυτό (http://www.pdaplus.nl/catalog/adapt-ad300-bluetooth-gps-receiver-p-798.html) Ενώ εγώ έχω αυτό (http://zteke.trustpass.alibaba.com/product/11302010/Bluetooth_GPS_Receiver.html).Και τα 2 τα αγόρασα από εδώ (http://www.play247.gr)Αλλά τώρα που έψαχνα δεν τα έβλεπα να τα έχουν.

MaSt0RaS
06-10-07, 20:04
Και μια πιο οικονομική λύση είναι να πάρεις την κεραιούλα αυτή (http://www.eshop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003244) σε περίπτωση που έχεις κάποιο από τα συμβατά κινητά που λέει.

Να σας ρωτησω κατι λεει οτι υποστηριζει και το Ν95 αλλα γιατι χρειαζεται αυτη η κεραια αφου το κινητο εχει gps απο μονο του? :newbie:

MrZ
06-10-07, 21:24
Να σας ρωτησω κατι λεει οτι υποστηριζει και το Ν95 αλλα γιατι χρειαζεται αυτη η κεραια αφου το κινητο εχει gps απο μονο του? :newbie:

Το λειτουργικό του κινητού επιτρέπει να το συνδέσεις με την κεραία άσχετα αν έχει ήδη το κινητό δική του.Είναι σαν να χρησιμοποιείς hands-free,το κινητό έχει ακουστικό και ηχεία αλλά εσύ συνδέεις ασύρματα γιοτί έτσι σε βολέυει.

Επειδή το ανέφερες και τυχαίνει να χρησιμοποιώ εγώ την κεραία μου με N95 θα σου πώ γιατί να το κάνει κάποιος αυτό.Γιατί έχω Ε36 και έχω το κινητό στη θέση κάτω από το ρολόι/μπροστά από το λεβιέ ταχυτήτων.Εκεί όμως η κεραία του κινητού δεν δείχνει στίγμα γιατί δεν έχει οπτική επαφή με δορυφόρους.Γι'αυτό εγώ βάζω τη bluetooth κεραιούλα μπροστά στο παρμπρίζ και το κινητό εκεί που το έχω και μου δείχνει στίγμα κανονικά ;)

MiSSLiTTleDeVil
08-10-07, 09:20
Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες!
Δεν με ενδιαφερει αυτο με την κεραια που αναφερθηκε, γιατι πρωτον συσκευες τηλεφωνου αλλαζω συχνα δεν θελω να δεσμευτω με το να πρεπει να χρησιμοποιω μια συγκεκριμενη και δευτερον εχω ηδη εγκατεστημενο bluetooth στο αυτοκινητο για τηλεφωνο (υποθετω οτι σε αυτην την περιπτωση βγαινει αχρηστο, σωστα?).

thanassis
08-10-07, 22:05
φίλε πάρε ένα MIO (Pocket Pc με GPS) και είσαι άρχοντας, αφού θα μπορείς να κάνεις αναβάθμιση-να βάλεις γνήσιο ή σπασμένο πρόγραμμα, να τ κουβαλάς μαζί σου.... γενικώς δεν σε περιορίζει και το κρύβεις και δεν χτυπάει και στο μάτι το όχημα

ΚΥΡΙΛΛΑΣ
09-10-07, 01:14
Επειδή και εμένα με ενδιαφέρει, πόσα λεφτά θα κοστίσει περίπου η εγατάσταση στο 36άρι μου, οθόνης που να "βγαίνει αυτόματα από την κονσόλα" κάθε φορά που το ενεργοποιώ; Δεν ξέρω αν καταλάβαινετε ακριβώς τι περιγράφω, αλλά το έχω δει και σε άλλα bmw και είναι πολύ ωραίο.Εγκαθίσταται σαν cd player και βγαίνει αναδυόμενη οθόνη...

th_bou
09-10-07, 01:34
Επειδή και εμένα με ενδιαφέρει, πόσα λεφτά θα κοστίσει περίπου η εγατάσταση στο 36άρι μου, οθόνης που να "βγαίνει αυτόματα από την κονσόλα" κάθε φορά που το ενεργοποιώ; Δεν ξέρω αν καταλάβαινετε ακριβώς τι περιγράφω, αλλά το έχω δει και σε άλλα bmw και είναι πολύ ωραίο.Εγκαθίσταται σαν cd player και βγαίνει αναδυόμενη οθόνη...

Αυτο νομιζω ειναι απλο DVD h CD player στο οποιο υπαρχει προγραμμα για GPS. Αν κανω λαθος διορθωστεμαι

Fanis
09-10-07, 07:58
Επειδή και εμένα με ενδιαφέρει, πόσα λεφτά θα κοστίσει περίπου η εγατάσταση στο 36άρι μου, οθόνης που να "βγαίνει αυτόματα από την κονσόλα" κάθε φορά που το ενεργοποιώ; Δεν ξέρω αν καταλάβαινετε ακριβώς τι περιγράφω, αλλά το έχω δει και σε άλλα bmw και είναι πολύ ωραίο.Εγκαθίσταται σαν cd player και βγαίνει αναδυόμενη οθόνη...
Ουσιαστικά μιλάς για Οθόνη η οποία έχει μέγεθος 1DIN και χωράει στη θέση του Radio-CD. Κόστος υπολόγισε από €1.000 και πάνω (και λίγα λέω), διότι θές την μονάδα, το GPS Receiver, τους χάρτες και την εγκατάσταση.

bill987
09-10-07, 08:11
Επειδή και εμένα με ενδιαφέρει, πόσα λεφτά θα κοστίσει περίπου η εγατάσταση στο 36άρι μου, οθόνης που να "βγαίνει αυτόματα από την κονσόλα" κάθε φορά που το ενεργοποιώ; Δεν ξέρω αν καταλάβαινετε ακριβώς τι περιγράφω, αλλά το έχω δει και σε άλλα bmw και είναι πολύ ωραίο.Εγκαθίσταται σαν cd player και βγαίνει αναδυόμενη οθόνη...


Και να τα πούμε πιο συγκεκριμένα, οθόνη Kenwood 729 1000€, δεκτης GPS για την οθόνη μου απο Ελλάδα ( kenwood kna 520) το φθηνότερο που βρήκα 750 €, παραγγελία απο ebay 510 € βάλε και την εγκατάσταση 50 € σύνολο 1560 € βάλε και μερικές λαμακίες αφού τα βάλαμε που τα βάλαμε ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ 1700 € εάν θές και TV tuner υπολόγισε ακόμα 300 €.
Καλά τα σπρώξαμε πάλι :gaysex:

ΚΥΡΙΛΛΑΣ
09-10-07, 12:11
μάλιστα....

Εγώ είχα στο μυαλό μου ένα σύνολο γύρω στα 700 €, αλλά μου κόψατε τη χαρά.

Πάντως είναι πολύ ωραίο, έτσι;; Σε 36άρι γίνεται κανονικά η τοποθέτηση?

MrZ
09-10-07, 15:49
Είναι πολύ ωραίο,ναί.Αλλά άμα θέλεις κάτι με 700€ πάρε ένα mio.Το δίνουν με ενσωματωμένη κεραία gps και πρόγραμμα navigation mε χάρτη της ελλάδας και βάση/φορτιστή αυτοκινήτου.
Σε 36άρι γίνεται κανονικά η τοποθέτηση?
Κανονικότατα,είπαμε η πηγή έχει μέγεθος 1DIN όσο και η πηγή που έχεις τώρα δηλαδή.