PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαξιματα και ασφαλιστικη


Thronos
11-10-07, 15:00
Μπορει να εχει συζητηθει το θεμα ξανα αλλα δεν το ειδα καπου.Θελω να ρωτησω εαν επεμβουμε εξωτερικα στο αμαξι μας π.χ του βαλουμε m pack,ξενον(αν και προφερονται ζινον)
φαναρια LED,τιποτα προσθαιτικα απο εταιριες οπως η schnizter ολα αυτα πρεπει να δηλωθουν στην ασφαλιστικη και αν οχι ολα ,ποια ξερει κανεις? Ευχαριστω προκαταβολικα.

Cabriolakias
11-10-07, 15:13
Πολυ σωστο το θρεντ που ανοιξες

Με ενδιαφερει και εμενα αυτο πολυ!

Τα φωτα σας παρακαλω...

Chalyps
11-10-07, 15:16
Θα το προωθήσω σε ασφαλιστή να μας πει αν και υποπτεύομαι τις απαντήσεις του...

MrZ
11-10-07, 15:33
Πιστέυω πως ενδιαφέρει πολλούς το θέμα αυτό!
Αν το κάνω look M3 και μου σπάσουν προφυλακτήρα,τί θα αποζημιωθώ προφυλακτήρα 320 ή Μ3?:twak:

Dim77
11-10-07, 16:05
Θα αποζημιωθείτε για ότι έχετε δηλώσει (και έχουν κοστολογήσει) και πληρώνετε τα αντίστοιχα ασφάλιστρα.
Τα έξτρα που μπαίνουν μετά την ασφάλεια δηλώνωνται και φωτογραφίζονται.

Thronos
11-10-07, 16:45
Εμενα ομως ποτε δε με ρωτησανε αν το αμαξι ειναι m pack και ουτε μου το φωτογραφισανε ποτε,αυτα γινονται οταν πας να κανεις μεικτη.

konc
11-10-07, 16:56
Αν έχεις οτιδήποτε ξένο πάνω στο αμάξι από από αυτό που αναφέρει ο αριθμός πλαισίου σου, είτε θελήσει είτε όχι η ασφαλιστική να στο φωτογραφίσει/κοιτάξει, πρέπει να το δηλώσεις γιατί αλλιώς παίρνεις...@@.
Αν συμβεί η στραβή και εσύ ένα απλό 316 το έχεις κάνει look Μ3 χωρίς να πεις τίποτα στην ασφαλιστική, η ασφαλιστική θα δει τον αριθμό πλαισίου, θα δει ότι το άμάξι ήταν απλό 316 και αυτά θα σου πληρώσει. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.
Εγώ μπορεί να έχω βάλει χρυσές ζάντες, αν μου τις κλέψουν λες να μου τις πληρώσουν? :)

Με λίγα λόγια, αν δεν δηλώσεις τις διαφοροποιήσεις από το μαμά αμαξι όταν κάνεις το συμβόλαιο, καλύπτεσαι (αφού κοστολογήθηκες και ανάλογα) για μαμά αμάξι. Λογικό είναι πάντως...

Aristomenis
11-10-07, 17:04
Με λίγα λόγια, αν δεν δηλώσεις τις διαφοροποιήσεις από το μαμά αμαξι όταν κάνεις το συμβόλαιο, καλύπτεσαι (αφού κοστολογήθηκες και ανάλογα) για μαμά αμάξι. Λογικό είναι πάντως...

Φυσικά και είναι έτσι, όπως φυσικό είναι πως όταν δηλώσεις τις διαφοροποιήσεις, θα σου διαφοροποιήσουν και το ασφάλιστρο (φυσικά προς τα πάνω :smashtard )

Chalyps
12-10-07, 14:19
Oπως είπαν και τα παιδιά για οτι κοστολογηθείς για αυτό θα αποζημιωθείς.
Τώρα αν ένα τυχαίο πχ βάζω , μαμά προφυλακτήρας κάνει 500 Ε και εσύ το είχες αντικαταστήσει ή έιχες προσθέσει κάτι που ανεβάζει λίγο το κόστος πχ 750-800 ευρώ , νομίζω πως δεν θα δημιουργηθεί προβλημα απο την ασφαλιστική και θα στα δώσει τα λεφτά επιδυκνείοντας το ανάλογο τιμολόγιο.
Αν τα αξεσουάρ-ανταλακτικά του μπαξίματος είναι ακριβά και θέλεις να καλύπτεσαι καλείς πραγματογνώμονα και ..... τα ακόλουθα τα καταλαβαίνεις

M3Convertible
12-10-07, 14:46
Μέχρι τώρα μου το έχουν φωτογραφήσει 3 φορές από την ασφαλιστική και θα ακολουθήσει και 4η και 5η και 6η για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

bmw316turbo
12-10-07, 15:06
Παιδες θα σας πω και εγω την αποψη μου.Οταν ενα αμαξι το κλεβουν τοτε η αποζημιωση που λαμβανεις απο την ασφαλιστικη ως αποζημιωση μετα το περας του τριμηνου ειναι απο τη μεση τιμη αγορας -πωλησης που εμφανιζεται στο περιοδικο auto triti για την αναλογη χρονολογια ,ανεξαρτητου ποσου που το εχεις ασφαλισει ,και συνεπως πληρωνεις ασφαλιστρα για αυτο το ποσο.Εγω οταν αγορασα το δικο μου ιχ,συμφωνα με τη χρονολογια του ,η τιμη που εμφανιζοταν στο περιοδικο για εκεινη τη χρονια ηταν ενα εκατομμυριο κατω απο τη πραγματικη τιμη που εδωσα να το αγορασω.Αλλα τα επιπλεον χρηματα που εδωσα εις γνωση μου για να αγορασω το συγκεκριμενο αμαξι ηταν κατ εμε τα εξτρα που φορουσε (τουρμπο Μ3 κλπ....) οποτε θα επρεπε με καποιο τροπο να το δηλωσω στην ασφαλιστικη ετσι ωστε σε περιπτωση κλοπης να μην αποζημιωθω με βαση το περιοδικο (1 εκατομμυριο κατω) αλλα με τα λεφτα που εδωσα.Το αποτελεσμα ηταν να το παω στην ασφαλιστικη και να μου φωτογραφησουν ενα ενα τα εξτρα ,μηχανη,προφυλακτηρες ζαντες,κλπ με αντιστοιχη καταγραφη επιμερους κοστους οποτε σε περιπτωση κλοπης να αποζημιωθω με το καταγραφεν κοστος ,ιδιο με την αξια ασφαλησης και οχι με αυτη της αξιας που εμφανιζετο στο περιοδικο.
Στην οικογενεια μας εχουν κλεψει δυστηχως δυο αμαξια.Και στις δυο περιπτωσεις αποζημιωθηκαμε με τον τροπο που περιγραφω πιο πανω (περιοδικο)!
Τωρα το βεμβε ακομα το εχω...για ποσο και τι αποζημιωση θα παρω ????????
Ουδεις γνωριζει
Πληροφοριακα

Aristomenis
12-10-07, 15:12
...Στην οικογενεια μας εχουν κλεψει δυστηχως δυο αμαξια...

Πού μένεις ρε φιλαράκι;

Chalyps
12-10-07, 15:20
Παιδες θα σας πω και εγω την αποψη μου.Οταν ενα αμαξι το κλεβουν τοτε η αποζημιωση που λαμβανεις απο την ασφαλιστικη ως αποζημιωση μετα το περας του τριμηνου ειναι απο τη μεση τιμη αγορας -πωλησης που εμφανιζεται στο περιοδικο auto triti για την αναλογη χρονολογια ,ανεξαρτητου ποσου που το εχεις ασφαλισει ,και συνεπως πληρωνεις ασφαλιστρα για αυτο το ποσο.Εγω οταν αγορασα το δικο μου ιχ,συμφωνα με τη χρονολογια του ,η τιμη που εμφανιζοταν στο περιοδικο για εκεινη τη χρονια ηταν ενα εκατομμυριο κατω απο τη πραγματικη τιμη που εδωσα να το αγορασω.Αλλα τα επιπλεον χρηματα που εδωσα εις γνωση μου για να αγορασω το συγκεκριμενο αμαξι ηταν κατ εμε τα εξτρα που φορουσε (τουρμπο Μ3 κλπ....) οποτε θα επρεπε με καποιο τροπο να το δηλωσω στην ασφαλιστικη ετσι ωστε σε περιπτωση κλοπης να μην αποζημιωθω με βαση το περιοδικο (1 εκατομμυριο κατω) αλλα με τα λεφτα που εδωσα.Το αποτελεσμα ηταν να το παω στην ασφαλιστικη και να μου φωτογραφησουν ενα ενα τα εξτρα ,μηχανη,προφυλακτηρες ζαντες,κλπ με αντιστοιχη καταγραφη επιμερους κοστους οποτε σε περιπτωση κλοπης να αποζημιωθω με το καταγραφεν κοστος ,ιδιο με την αξια ασφαλησης και οχι με αυτη της αξιας που εμφανιζετο στο περιοδικο.
Στην οικογενεια μας εχουν κλεψει δυστηχως δυο αμαξια.Και στις δυο περιπτωσεις αποζημιωθηκαμε με τον τροπο που περιγραφω πιο πανω (περιοδικο)!
Τωρα το βεμβε ακομα το εχω...για ποσο και τι αποζημιωση θα παρω ????????
Ουδεις γνωριζει
Πληροφοριακα
Δίπλα απο την παροχή ¨κλοπή ολική¨ στο συμβόλαιο σου υπάρχει ένα ποσό πχ 7000 και δίπλα το ποσό του ασφαλίστρου που αντιστοιχεί στο ποσό αυτό.Ε το πρώτο ποσό είναι αυτό που θα διεκδικήσεις.

Chalyps
12-10-07, 15:21
Πού μένεις ρε φιλαράκι;οχι την επιτυχία του δεν την παρατήρησες?????¨τώρα το bmw μου το έχω ακόμα....¨

Μπραβοοοο!!:clap::clap: αλήθεια που μένεις?:ban:

Thronos
12-10-07, 15:53
Ρε παιδια συγνωμη αλλα αυτα που αναφερεται ειναι, σαν να αφορουν τα χρηματα που θα αποζημιωθω απο την ασφαλιστικη μου,ειναι σα να μου μιλατε για μεικτη ασφαλεια δηλαδη.Το θεμα δεν ειναι με την ασφαλιστικη τη δικη μου και σε τι θα με καλυψει αλλα με την ασφαλιστικη καποιου αλλου που θα με τρακαρει,στο κατω κατω εγω αν δεν εχω κανει μεικτη μπορει να μη θελω να τα δηλωσω για να μην πληρωσω περισσοτερα.Η ασφαλιστικη του αλλου λοιπον θα ζητησει το συμβολαιο μου απο την ασφαλιστικη μου, για να δει αν τα μπαξιματα ειναι δηλωμενα για να δει τι θα πληρωσει? Ενα αυτο και δευτερον το πλαισιο του αυτοκινητου που ανεφερε ενας φιλος μαρτυρα αν ενα αμαξι ειναι m pack ????!!!Για βοηθειστε με λιγο σε αυτα.

Thronos
12-10-07, 16:01
Επισης αρκετοι εχουν τοποθετησει καποια πραγματα στο αυτοκινητο τους που δεν ειναι τα γνησια π.χ φαναρια LED,καθρεπτες M3,μαιμου προσθαιτικα σχεδιου schnizter....κτλ.Αυτα θα τους τα κοστολογισει ως γνησια?Οπως βλεπεται ειναι πολλα τα ερωτηματα και μπερδεμενη η κατασταση(ετσι το βλεπω εγω)

Aristomenis
12-10-07, 17:22
Φίλε victor σε περίπτωση ατυχήματος θα έρθει ο εμπειρογνώμονας της ασφαλιστικής αυτού που σε χτύπησε και θα βγάλει το ποσό σε συνάρτηση με αυτά που θα δεί, αν δει δηλαδή κανονικό προφυλακτήρα τρακααρισμένο αποκλείεται να σου πληρώσει m-pack, αυτοί οι άνθρωποι έχουν μεγάλη εμπειρία (για να μην πω και τίπτα άλλο!) και είναι χρόνια στο κουρμπέτι...

Thronos
12-10-07, 17:34
Φιλε Αριστομενη ενοοω ακριβως το αντιθετο.Δηλαδη εχω m pack το οποιο δεν το εχω δηλωσει στην εταιρεια μου,με χτυπαει ενας τυπος και ερχεται ατομο απο την ασφαλιστικη του.Μου πληρωνει το m pack που εχω η μου πληρωνει απλο προφυλακτηρα επειδη δεν το εχω δηλωσει?
Γιατι αν ειναι να μου πληρωσει οτι ακριβως βλεπει τοτε ΟΚ!! αρα δεν χρειαζεται να το δηλωσουμε στην εταιρεια μας και να επιβαρυνθουμε, μονο στην περιπτωση που εχουμε κανει μεικτη αλλα εγω δε μιλαω για μεικτη.Αυτο ειναι το ερωτημα μου.Οπως επισης εχω και κατι δοντακια schnizter στον προφυλακτηρα τα οποια δεν τα εχω δηλωσει στην εταιρεια μου.Θα μου τα φτιαξει και αυτα? Το ερωτημα δηλαδη δεν εχει να κανει με τη δικη μας ασφαλιστικη αλλα με του αλλου.

bmw316turbo
12-10-07, 17:48
Πού μένεις ρε φιλαράκι;

Εμενα Αργυρουπολη....

Aristomenis
12-10-07, 17:49
Φιλε Αριστομενη ενοοω ακριβως το αντιθετο.Δηλαδη εχω m pack το οποιο δεν το εχω δηλωσει στην εταιρεια μου,με χτυπαει ενας τυπος και ερχεται ατομο απο την ασφαλιστικη του.Μου πληρωνει το m pack που εχω η μου πληρωνει απλο προφυλακτηρα επειδη δεν το εχω δηλωσει?
Γιατι αν ειναι να μου πληρωσει οτι ακριβως βλεπει τοτε ΟΚ!! αρα δεν χρειαζεται να το δηλωσουμε στην εταιρεια μας και να επιβαρυνθουμε, μονο στην περιπτωση που εχουμε κανει μεικτη αλλα εγω δε μιλαω για μεικτη.Αυτο ειναι το ερωτημα μου.Οπως επισης εχω και κατι δοντακια schnizter στον προφυλακτηρα τα οποια δεν τα εχω δηλωσει στην εταιρεια μου.Θα μου τα φτιαξει και αυτα? Το ερωτημα δηλαδη δεν εχει να κανει με τη δικη μας ασφαλιστικη αλλα με του αλλου.



Σε αυτήν τη περίπτωση νομίζω θα εξαρτηθεί από τα εξής:

Εάν γίνει ατύχημα και έρθει η αστυνομία να κάνει καταγραφή γεγονότων, αυτός που σε χτύπησε είναι υποχρεωμένος να πάει με το χαρτί της αστυνομίας στην ασφάλειά του, να κάνει δήλωση ατυχήματος και μετά η ασφάλεια του θα κινήσει τις διαδικασίες αποζημίωσής σου (εμπειρογνώμονας κτλ που ανέφερα πριν).

Εάν όμως επιλέξεις να κάνεις φιλική δήλωση ατυχήματος, τότε κατα πάσα πιθανότητα την πατας διότι η δική σου ασφάλεια είναι αυτή που θα σε αποζημιώσει (και μετά θα τα πάρει από τη ασφάλεια αυτού που προκάλεσε το ατύχημα), οπότε αυτή έχει το συμβόλαιο και θα σε πληρώσει σύμφωνα με το συμβόλαιο

Αυτά τα γνωρίζω από μικροατυχήματα δικά μου και γνωστών, μπορεί να διαφέρει κάτι από εταιρία σε εταιρία

bmw316turbo
12-10-07, 17:54
οχι την επιτυχία του δεν την παρατήρησες?????¨τώρα το bmw μου το έχω ακόμα....¨

Μπραβοοοο!!:clap::clap: αλήθεια που μένεις?:ban:

Πριν 6 χρονια μου κλεψανε ενα λουλουδι daihatsu charade gtti (μεχρι και ανακλινομενες λεκανες ειχα...με 160 αλογα...) και πριν 3 χρονια κλεψανε το saxo vts του αδερφου μου!!!
Συνολικα μας τα ειχαν "ανοιξει" αλλες 3 φορες για κλοπη ηχοσυστηματων!!!!

Τελικα μετακομισα αλλου, με κλειστο γκαραζ και με ....προσευχες για να μην υπαρχει και 3η κλοπη!!!

Thronos
12-10-07, 17:57
Ωπαια το θεμα ξεκαθαριζεται καπως τωρα το μονο που μενει ειναι να μας πει καποιος ΣΙΓΟΥΡΑ τι γινεται στην πρωτη περιπτωση οπως τις αριθμησες αν δηλαδη θα μας αποζιμιωσει η ξενη εταιρεια σε μπαξιματα που εχουμε κανει και δεν τα εχουμε δηλωσει στη δικη μας.

bmw316turbo
12-10-07, 17:58
Δίπλα απο την παροχή ¨κλοπή ολική¨ στο συμβόλαιο σου υπάρχει ένα ποσό πχ 7000 και δίπλα το ποσό του ασφαλίστρου που αντιστοιχεί στο ποσό αυτό.Ε το πρώτο ποσό είναι αυτό που θα διεκδικήσεις.


Αληθεια δεν το εχω κοιταξει (ΝΟΜΙΖΩ 10000) γιατι εχω τυφλη εμπιστοσυνη στον ασφαλιστη.Το εχω ασφαλισει μαζι με αλλα ιχ που ανηκουν στην εταιρια που δουλευω ,μεικτη ΓΙΑ ΟΛΑ, ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΚΛΕΨΟΥΝ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ....ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ

NAKATA-E30
12-10-07, 19:16
λοιπον καταρχην δεν θα προσπαθησω να το παιξω μαγκας αλλα να σας πω τις προσωπικες μου εμπειριες που θα σας λυσουν καποιες αποριες.1ον ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ=ΛΑΜΟΓΙΑ!,2ον ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ ΑΠΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ=ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ(ΜΑΡΚΑ) ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.ΜΟΝΟ!!τα περι φωτογραφιων και επαναφωτογραφησεις ας ερθει εμενα να μου τα πει ενας που το εχει κανει και να του εξηγησω πολυ απλους λογους που θα ενστερνιστουν ωστε να μην το πληρωσουν.ειχαμε ενα mitsu carisma του βαζουμε μποντικιτ το φωτογραφιζει εμπειρογνωμονας και του δινουμε φωτοτυπια τα τιμολογια,τρακαρει ο πατερας μου και περνουμε τα αρ@@@@α μου.<<κυριε η φωτογραφιση γινεται για περαιταιρω και γενικοτερη ενημερωση της ασφαλιστικης οχι για τετοιους σκοπους>>δευτερον,τρακαρω με την μηχανη ειχα βαλει εξατμιση την κανω χαλια μου λενε εμεις κυριε δεν πληρωνουμε εξατμιση που κοστιζει πανω απτο 30% της εργοστασιακης.εδω μου λεγανε οτι πως γινετε να πεσει κατω η μηχανη και να σπασουν οι χουφτες!!!!!!!!!!!!!!στο αμαξι εχω βαλει ενα φρυδι και πριν τις εκλογες βγαινει μια απο παρκαρισμενη και μου βρισκει λιγο φτερο και το φρυδι το ραγισε <<ποιο φρυδι κυριε?δεν εχουμε υποχρεωση να αποζημιωσουμε αφτερμαρκετ αγορες>>το εφτιαξα μονος μου.η εταιριες που πληρωνουν ειναι μια η εθνικη.αν εχεις μικτη εθνικη σωθηκες.στην χειροτερη ιντεραμερικαν.οι αλλοι απλα ας κανουν το σταυρο τους.και το αμαξι και την μηχανη την ειχα φωτογραφησει πριν και μετα!!οποιος νομιζει πως υπερβαλλω και εχει αμφιβολιες ας ερθει να του δειξω το ποδι μου πως ειναι 3 χρονια σχεδον μετα για το οποιο μου δινανε χαριστικα 300 ευρω!!!!!!!!!!!!!!!!!λες και πατησανε κανενα σκυλι!!λοιπον υπαρχουνε και περιπτωσεις που θα πληρωσουν κατευθειαν,αυτοι ειναι οι τυχεροι!απο κει και περα εξαντλουνε καθε πιθανοτητα να μην το κανουν.ποσο μαλλον οταν θα βαλεις στο αμαξι σου αφτερμαρκετ.!!τοσο καιρο αποτελεσμα------>εχω 2 δικαστηρια με ασφαλιστικες γιατι δεν πληρωνανε.ΛΛΛΛΑΑΑΜΜΜΟΟΟΓΓΓΙΙΙΑΑΑΑΑΑΑΑ ΜΑΚΡΙΑ!

Thronos
12-10-07, 20:22
Φιλε NAKATA στη περιπτωση που αναφερεις με το body kit που φωτογραφισες δεν σε πληρωνε
η δικη σου ασφαλιστικη??? (μαλλον θα ειχες κανει μεικτη αφου ο πατερας σου ευθυνοτανε αν καταλαβα καλα).Απλα προσπαθω να καταλαβω αν ακομα και σε μεικτη ασφαλεια η ιδια η ασφαλεια σου κανει τα παντα για να μην πληρωσει κατι aftermarket που μπορει να εχεις,οποτε αντιλαμαβανομαι οτι αν δεν το πληρωνει μια φορα η δικη σου ακομα και με μεικτη δεν θα το πληρωνει 1000 φορες η ασφαλεια του αλλου που θα σε εχει τρακαρει.Αν ισχυει κατι τετοιο το σκεφτομαι και φρικαρω δηλαδη,εχω βαλει m pack φαναρια led πισω καθρεπτες Μ3 δεν μπορω να σκεφτω οτι οποτε καποιος με τρακαρει σε αυτα τα σημεια θα τα πληρωνω απο την τσεπη μου εστω και τη διαφορα..Δηλαδη τσαμπα πανε τα μπαξιματα????

NAKATA-E30
12-10-07, 20:47
ρε φιλε τζαμπα δεν πανε,αν η ασφαλεια ειναι μικτη εισαι καλυμενος και ακομα καλθτερα αν ειναι μια απο αυτες που σου ειπα,τωρα αν τρακαρεις και σε πληρωνει η δικια σου ασφαλεια (και εχεις και μικτη) και εχεις φωτογραφισει το αμαξι με τα μπαξιματα θα σου ανεβασουν κανα ασφαλιστρο και (γνωμη μου)θα σε πληρωσουν.τωρα αν εχεις καμια ασφαλεια βασικη και μαρκα φεξε μου και γλιστρισα(βλεπε εγνατια που ηταν κολοσσος και ειχε και προσφατη συνεργασια με την λε μοντ και και και και και και ,και ενα μηνα πριν το δικαστηριο που ειχα μαζι της ,απτο πουθενα κυρησει πτωχευση και ακομα τα περιμενω απτο επικουρικο κεφαλαιο)και τρακαρεις better start praying.το λεω για αλλη μια φορα αν εχεις μικτη και μια απτις ασφαλειες που σου ειπα μην φοβασαι τιποτα,αν εχεις κατι αλλο και σου πουνε <<βεβαια δεν το συζηταω ειστε απολυτως καλυμενος κυριε εννοειται οτι θα πληρωθειται αμεσως σε μια τετοια περιπτωση αφου το λεει καθαρα και το συμβολαιο>>ε σε αυτη την περιπτωση μην το δεσεις σκοινι κορδονι και μην πεις τελος ειμαι καλυμενος γιατι οτι και να σου λεει οποιος και να στο λεει δεν εισαι ρε φιλε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Thronos
12-10-07, 21:10
Φιλε ετσι οπως το λες ειναι .Δεν πιστευω οτι θα μου πληρωσει καμια ασφαλιστικη τα μπαξιματα μου ΣΙΓΟΥΡΑ!.Η μονη περιπτωση ειναι αν εχω κανει μεικτη και μου εχουν ανεβασει τα ασφαλιστρα αρα τα αναγνωριζουν και επισης δεν πιστευω και κανενα ασφαλιστη αν δεν ειναι πολυ γνωστος μου οτι θα με καλυψει σε μια τετοια περιπτωση.
Γενικα παντως θεωρω(δε το εχω ψαξει ομως) οτι προιοντα που ειναι της ιδιας μαρκας με το αυτοκινητο τα πληρωνουν π.χ m pack που ειναι BMW,φαναρια LED που να ειναι BMW καθρεπτες που να ειναι BMW αν εχεις ομως τιποτα δοντακια οπως εγω schinzter ειμαι 1000% σιγουρος οτι θα παρω τα @@@ μου και αυτο γιατι πιστευω οτι οι οι ασφαλιστικες πληρωνουν συμφωνα με τα προιοντα που εχουν απο τις μαρκες των αυτοκινητων και οχι με τα αξεσουαρ που εχει ο καθε βελτιωτικος οικος.Μαλλον αυτο ειναι το συμπερασμα που βγαινει απο αυτο το thread τα προιοντα που ειναι τις ιδιας μαρκας με το αυτοκινητο πληρωνονται τα aftermarket ξεχαστε τα :)

kacey
12-10-07, 21:50
ΚΑΝΟΝΙΚΑ:

η δικια σου ασφαλεια, σε περιπτωση εξτρα, σε πληρωνει για οτι εχεις δηλωσει (και πληρωσει). Η δικια σου ασφαλιστικη πληρωνει σε κλοπη ή σε τρακαρισμα οταν φταις εσυ και εχεις μεικτη. Πραγματα που δεν εχεις δηλωσει και πληρωσει στην ασφαλεια σου, δεν πληρωνονται.

ΟΤΑΝ ΣΕ ΤΡΑΚΑΡΕΙ ΑΛΛΟΣ, η ασφαλεια του ειναι υποχρεωμενη να σε αποζημειωσει τοσο ωστε να ερθεις στην προ του ατυχηματος κατασταση. Αν λοιπον εσυ εχεις βαλει ολο το γνησιο look Μ3 και ζαντες γνησιες CSL, πρεπει να σου πληρωσει αυτα. Ειναι ΑΣΧΕΤΟ το τι εχεις δηλωσει στην ΔΙΚΙΑ σου ασφαλιστικη, η εταιρεια αυτου που ΣΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΖΗΜΙΑ πρεπει να σου κανει το αμαξι ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ, ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ.
Ειτε ειναι BMW ειτε ειναι aftermarket. Αμα δηλαδη βαλεις BBS LeMans και σε στειλει ο αλλος στο πεζοδρομιο, BBS LeMans πρεπει να σου παρουν.

Ξερω πολλους που δεν ειχαν κανενα προβλημα με αυτη την διαδικασια, οπως επισης και πολλους που δεν τους τα πληρωνε η ασφαλεια του αλλου και δεν πηγαν στο δικαστηριο να τα ζητησουν. Αμα πηγαιναν, θα τα επαιρναν.

MZ3
13-10-07, 02:13
ΚΑΝΟΝΙΚΑ:

η δικια σου ασφαλεια, σε περιπτωση εξτρα, σε πληρωνει για οτι εχεις δηλωσει (και πληρωσει). Η δικια σου ασφαλιστικη πληρωνει σε κλοπη ή σε τρακαρισμα οταν φταις εσυ και εχεις μεικτη. Πραγματα που δεν εχεις δηλωσει και πληρωσει στην ασφαλεια σου, δεν πληρωνονται.

ΟΤΑΝ ΣΕ ΤΡΑΚΑΡΕΙ ΑΛΛΟΣ, η ασφαλεια του ειναι υποχρεωμενη να σε αποζημειωσει τοσο ωστε να ερθεις στην προ του ατυχηματος κατασταση. Αν λοιπον εσυ εχεις βαλει ολο το γνησιο look Μ3 και ζαντες γνησιες CSL, πρεπει να σου πληρωσει αυτα. Ειναι ΑΣΧΕΤΟ το τι εχεις δηλωσει στην ΔΙΚΙΑ σου ασφαλιστικη, η εταιρεια αυτου που ΣΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΖΗΜΙΑ πρεπει να σου κανει το αμαξι ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ, ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ.
Ειτε ειναι BMW ειτε ειναι aftermarket. Αμα δηλαδη βαλεις BBS LeMans και σε στειλει ο αλλος στο πεζοδρομιο, BBS LeMans πρεπει να σου παρουν.

Ξερω πολλους που δεν ειχαν κανενα προβλημα με αυτη την διαδικασια, οπως επισης και πολλους που δεν τους τα πληρωνε η ασφαλεια του αλλου και δεν πηγαν στο δικαστηριο να τα ζητησουν. Αμα πηγαιναν, θα τα επαιρναν.


Και εγω ετσι ακρηβως τα ξερω..

E36 M POWER
13-10-07, 08:22
παιδια τα πραγματα ειναι απλα!!!
βαζεις κατι στο αμαξι σου; παιρνεις τηλεφωνακι στην ασφαλεια και το δηλωνεις και ειναι υποχρεωμενοι να ερθουν να το φωτογραφισουν και σαφως να σου αυξησουν και τα ασφαλιστρα κρατοντας παντα αντιγραφο του τιμολογιου που σου κοστισε η αλλαγη!!!
αυτα σου τα αντικαθηστα επ'ακριβως τα ιδια σε περιπτωση βεβαια που καλυπτεσαι απο το συμφωνιτικο που εκανες με την οποια ασφαλιστικη εταιρεια!!!
αν ας πουμε εχεις m-pack και δεν το δηλωσεις το εχασες!!!!
οπως ειπανε ομως και αλλοι εχουμε να κανουμε με επαγγελματιες ΛΑΜΟΓΙΑ και το σιγουρο ειναι οτι ξερουν τα ψιλα γραμματα που γραφουν μεσα στις πολυαριθμες σελιδες που σου παρουσιαζουν σαν συμφωνιτικο και εσυ οπως και εγω οπως και ολοι μας πιστευω που δεν καθομαστε να τα διαβασουμε την παταμε ''στα ψιλα γραμματα''!!!

kacey
13-10-07, 08:52
Ειναι ξεκαθαρο οτι οταν ειναι να αποζημειωθεις απο την εταιρια σου (την οποια πληρωνεις για να σε καλυπτει), θα πληρωθεις μονο οτι εχεις δηλωσει, ΕΧΟΥΝ ΔΕΧΤΕΙ εκεινοι οτι υπαρχει, εχει γραφτει στο συμβολαιο, και φυσικα πληρωνεις εξτρα ασφαλιστρο.

Το θεμα που εχει προκυψει ειναι το τι πληρωνει η ασφαλιστικη αυτου που σε τρακαρε. Αυτοι λοιπον οπως ειπαμε ειναι υποχρεωμενοι να σου φερουν το αμαξι στην κατασταση που ηταν, οποτε πρεπει να πληρωσουν οτι φοραει το αμαξι (και μπορεις να αποδειξεις οτι το φοραει).

konc
13-10-07, 10:31
Το θεμα που εχει προκυψει ειναι το τι πληρωνει η ασφαλιστικη αυτου που σε τρακαρε. Αυτοι λοιπον οπως ειπαμε ειναι υποχρεωμενοι να σου φερουν το αμαξι στην κατασταση που ηταν, οποτε πρεπει να πληρωσουν οτι φοραει το αμαξι (και μπορεις να αποδειξεις οτι το φοραει).

Sorry, για να σιγουρευτώ ότι κατάλαβα καλά:
Αν έχω στο αμάξι ζάντες πανάκριβες και αναρτήσεις διαστημικές των 5000ευρώ και βγεί ένας από στενό κα σκάσει στη ζάντα μου και σπάσει ζάντα και αμορτισέρ, η ασφαλιστική του θα μου πληρώσει ότι είχα πάνω στο αμάξι?
Αν αυτό ισχύει 100%, με πιάσαν κορόιδο...

NAKATA-E30
15-10-07, 17:47
φιλε kasey να εισαι σιγουρος οτι λεμε τα ιδια πραγματα!σιγουρα μπορεις να το αποδειξεις οτι εσυ φοραγες αυτα τα πραγματα,απλα αν δεν τους συμφερει κατα ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο(αυτο που λεω ακουγεται λιγο γενικο αλλα πιστευω καταλαβαινεται),το αποδειξεις δεν το αποδειξεις δεν τους νοιαζει!σου λεει κυριε δεν πληρωνω αποδειξε το οσες φορες θες εσυ!και εγω τωρα λογικα θα τα παρω τα λεφτα μου τα οποια εχουν εκδικαστει και τα περιμενω,και ας μου κανανε παλι αγωγη για να τα γλιτωσουνε!!!!(δεν εχουν ουτε ιερο ουτε οσιο!!)αν ειναι ομως εσυ να εισαι τυπικος να βαζεις καθε εξαμηνο τα 400 και οταν τρακαρεις να κανεις να παρεις τα λεφτα σου 3,5 χρονια και να παιρνας και ολη αυτην την κατασταση που ειναι ψυχοφθορα,να το βρασω αμα δικαιωθεις στο τελος,ουσιαστικα κοροιδο ποιαστηκες!(αυτο το λεω επειδη ειπες οτι γνωστοι σου αν πηγαιναν δικαστικα θα δικαιωνοντουσαν)

kacey
15-10-07, 18:25
konc

ναι, αν το εξαρτημα που εχεις βαλει πανω ειναι νομιμο (και αρα εχεις δικαιωμα να το βαλεις και να κυκλοφορεις το αυτοκινητο σου ετσι), τοτε η ασφαλεια αυτου που σου προκαλεσε ζημια πρεπει να σε αποκαταστησει στην κατασταση που ησουν.

Nakata
επειδη καπου λες "να βαζεις καθε 6μηνο 400", εσυ ειναι να παρεις λεφτα απο την δικια σου ασφαλιστικη?

Thronos
15-10-07, 19:14
Με ολα αυτα τα τοσο σημαντικα που εχουν γραψει οι φιλοι θα προσπαθησω να προβω σε μερικα συμπερασματα.

1ον ΜΕΙΚΤΗ ΑΣΦΛΑΕΙΑ
Δηλωνουμε τα μπαξιματα ,αν εχουμε κανει μεικτη ασφαλεια ,διοτι ειναι ευλογο οτι δεν θα αποζημειωθουμε σε ενα τυχον τρακαρισμα που θα μας συμβει και θα ευθυνομαστε εμεις.

2ον ΑΠΛΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ
Εδω λοιπον το θεμα ειναι τι θα μας αποζημειωσει η ασφαλεια του ατομου που μας τρακαρε.
Απο οσα γραφτηκαν λοιπον το συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι η ασφαλεια υποχρεουται κανονικα να μας επαναφερει το οχημα στην προ του τρακαρισματος κατασταση.Το κανονικα ομως δεν ισχυει παντα ,1ον γιατι εχουμε να κανουμε με λαμογια που ειναι οι ασφαλιστικες και 2ον ειμαστε στην ΕΛΛΑΔΑ.Οποτε λοιπον ενα δεν δεχτουν να μας αποζημιωσουν η μονη λυση ειναι το δικαστηριο.

3ον.
Οπως ανεφερε ενας φιλος και το βρισκω λογικο εαν δεν εχουμε δηλωσει τα μπαξιματα μας στην ασφαλιστικη μας καλο ειναι να μην κανουμε φιλικη δηλωση σε περιπτωση ατυχηματος διοτι οταν θα ερθει η ωρα να αποζημιωθουμε απο την ασφαλιστικη μας(η οποια θα τα παρει μετα απο την αλλη εταιρεια)εμεις θα αποζημιωθουμε μονο οτι εχουμε δηλωσει.

4ον
Αποψη μου ειναι να μην δηλωνουμε τα μπαξιματα μας αν εχουμε κανει απλη ασφαλεια αφου το μονο που θα καταφερουμε θα ειναι να ανεβασουμε τα ασφαλιστρα μας και σιγα την παραπανω αποζημιωση που θα παρουμε αν μας το κλεψουν.

5ον
Πιστευω οτι μπαξιματα που εχουμε κανει στο αυτοκινητο μας που ειναι ειναι της ιδιας εταιρειας με το αμαξι δεν υπαρχει περιπτωση να αρνηθουν να μας τα πληρωσουν γιατι δεν προκειται να καταλαβουν οτι ειναι μπαξιματα,ολη η φασαρια γινεται στα afrtermarket που δεν εχουν καταλογους για τετοια προιοντα και θα κανουν οτι μπορουν για να γλιτωσουν ιδιως οταν πολλα ειναι μαιμου και θα αναγκαστουν να τα πληρωσουν γνησια.

Ενα υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να αναφερθει η ειμαι καπου λαθος, παρακαλω.....

kacey
16-10-07, 14:25
Στο θεμα της φιλικης, νομιζω οτι μπαζει λιγο ο συλλογισμος σου. Θα μας πληρωσει μεν η δικη μας ασφαλιστικη, η οποια θα ζητησει τα λεφτα που εδωσε απο την ασφαλιστικη του αλλου που εφταιγε. Το οτι μας πληρωνει η δικη μας ασφαλιστικη ειναι καθαρα θεμα δικης μας διευκολυνσης, παλι η ασφαλεια του αλλου πληρωνει τελικα.

Και δεδομενου του οτι το τι φοραγε το αμαξι (εργοστασιακο η αftermarket) και τι επαθε ζημια, το αποφασιζει ο πραγματογνωμονας ο οποιος ειναι ανεξαρτητο προσωπο, δεν νομιζω να παιζει ρολο το οτι καναμε φιλικη ή το απο ποιον θα παρουμε εμεις τα χρηματα.

ΔΕΝ γνωριζω 100% για το συγκεκριμενο, αλλα νομιζω οτι ο δικος μου συλλογισμος ειναι πιο σωστος.

lkm86
17-10-07, 14:00
πολλές μπερδεμένες σκέψεις και αν και γνωρίζω το αντικείμενο δεν ξέρω πως να απαντήσω και σε τι.
Ας ξεκινήσω από τα βασικά.
Στον φιλικό διακανονισμό(άτυπος-χωρίς συμπλήρωση φιλικής δήλωσης)μας αποζημιώνει η εταιρεία μας, η οποία εν συνεχεία ζητάει τα χρήματα από την ασφαλιστική του υπαιτίου.
Τα χρήματα που εγκρίνονται είναι απόφαση που αρχικά καθορίζεται από τον πραγματογνώμονα ο οποίος και θα εκτιμήσει στο συνεργείο το ύψος της ζημιάς.
Σχετικά με το αρχικό ερώτημα οι ασφαλιστικές εταιρείες καλύπτουν ο,τι μπορεί να έχετε βάλει στο αυτοκίνητο σας,(π.χ ζάντες,προφυλακτήρες κ.α)οφείλουν δε να φέρουν το αυτοκίνητο στην κατάσταση προ του ατυχήματος(το ορίζει η νομοθεσία).Οπότε εαν έχετε προφυλακτήρα Μ θα τον αντικαταστήσετε με έναν προφυλακτήρα Μ και δεν έχει καμμία απολύτως σχέση η φωτογράφηση με την αποζημίωση σε περίπτωση ατυχήματος.
(Ο πραγματογνώμονας θα βγάλει φωτογραφίες μετά το ατύχημα)
H φωτογράφηση που αναφέρατε έχει να κάνει μόνο σε περίπτωση κλοπής ή μικτής(οπότε και καλούμε εμπειρογνώμονα)για εκτίμηση του οχήματος και φωτογράφηση για το αρχείο της εταιρείας.

Chalyps
19-10-07, 14:21
Σε ευχαριστούμε lkm86!Πάντα η γνώμη/γνώση του ειδικού είναι πολύτιμη!
+1

lkm86
19-10-07, 15:26
Σε ευχαριστούμε lkm86!Πάντα η γνώμη/γνώση του ειδικού είναι πολύτιμη!
+1

καταννοώ οτι υπάρχει μια σύγχυση σχετικά με τα ασφαλιστικά ζητήματα, κυρίως εξαιτίας των ανθρώπων που δεν γνωρίζουν το αντικείμενο και δυστυχώς παραπληροφορούν τους ασφαλιζόμενους.
Εδώ είμαστε για να λύσουμε οποιαδήποτε απορία και να βοηθήσουμε.

Thronos
19-10-07, 16:11
Oποτε λοιπον κακως που καποιες ασφαλιστικες εταιριες δεν αποζημιωσαν ενα φιλο τον ΝΑΚΑΤΑ και ετρεχε στα δικαστηρια να βρει το δικιο του ετσι?

lkm86
22-10-07, 14:57
Oποτε λοιπον κακως που καποιες ασφαλιστικες εταιριες δεν αποζημιωσαν ενα φιλο τον ΝΑΚΑΤΑ και ετρεχε στα δικαστηρια να βρει το δικιο του ετσι?

φαντάζομαι κακώς,αλλά εαν δεν έχουμε όλα τα στοιχεία δεν μπορούμε να πούμε κάτι έτσι αυθαίρετα.

6ylinder
13-10-14, 14:34
Ύστερα από μεταφορά με οδική βοήθεια του οχήματός μου, είδα ότι είχε σπάσει ο προφυλακτήρας λίγο στο κάτω μέρος και στράβωσε το ψυγείο του A/C. Δεν το είδα από την αρχή, το είδα πιο μετά. Ήρθε πραγματογνώμων και έβγαλε φωτογραφίες. Μου είπαν από την ασφαλιστική να το πάω σε ένα συνεργείο, να έρθουν και αυτοί για να δούνε την τιμή της επισκευής.

Τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση με τα ανταλλακτικά;; Τί δέχονται να πληρώσουν και τί όχι. Πχ, το ψυγείο το αντικαθιστούν με γνήσιο ή αρχίζουν τα κόλπα; Πρέπει να προσέξω κάτι;

tasos.kamv
13-10-14, 14:44
Μητσάρα μήπως ψηφίζεις Μητσοτάκη..??? :takecover
Πρώτη φορά ακούω τέτοιο κουφό πράγμα! :bugeye:
Έφτιαξες το πρόβλημα με τον θερμοστάτη και έφυγες με άλλο πρόβλημα.... τί να πω ρε φίλε...
Καλά & ανώδυνα ξεμπερδέματα!
Ελπίζω να σου αποκαταστήσουν πλήρως την ζημιά στην is-άρα σου!

rapid_fast
13-10-14, 15:45
Βασικά αν έχεις μικτή, τα πρώτα 500 τα βάζεις απο την τσέπη..
(ίσως λιγότερα, ίσως περισσότερα, εξαρτάται απο το συμβόλαιο)
Αν δεν έχεις, αλλά θα στα καλύψει η ασφαλιστική του μεταφορέα, μη περιμένεις
να σε καλύψουν σε καινούριο ή γνήσιο, χωρίς συντελεστή παλαιότητας.
Κατά 99% θα σου πούνε να το αφήσεις σε συνεργαζόμενο συνεργείο, αυτοί θα αφαιρέσουν τον προφυλακτήρα, και θα τον επισκευάσουν.
Ψυγείο μάλλον θα το ισιώσουν απλά, ειδικά αν δεν έχει διαρροή.

6ylinder
13-10-14, 15:55
Κατά 99% θα σου πούνε να το αφήσεις σε συνεργαζόμενο συνεργείο, αυτοί θα αφαιρέσουν τον προφυλακτήρα, και θα τον επισκευάσουν.

Παραδόξως λοιπόν δεν μου το είπαν...μου είπαν διαλέξτε ένα συνεργείο της αρεσκείας σας και θα έρθει ο πραγματογνώμων για να δει το κόστος...βέβαια δεν έχει και πολύ λογική. Αν επιλέξω δλδ να το πάω στη BMW θα δεχθούν; Δεν νομίζω...

Απλή ασφάλεια έχω.

SUPERCHARGER
13-10-14, 16:25
ναι θα το δεχτουν.

gearboxer
13-10-14, 16:33
Μήτσο θα το δεχτούν αλλά δε θα σου πληρώσουν γνήσια ανταλλακτικά, που βάζει η BMW. Θα σου καλύψουν ένα ποσοστό και τα υπόλοιπα θα κληθείς να τα πληρώσεις εσύ...Το πιο πιθανόν είναι να σου βγάλουν τον προφυλακτήρα αντικατάσταση με κάλυψη 100% αλλά με καινούργιο ιμιτασιόν, λόγω παλαιότητας του αυτοκινήτου. Σκέτη αλητεία οι ασφαλιστικές και το λέω με πλήρη γνώση έχοντας πολλές εμπειρίες...

6ylinder
13-10-14, 16:53
Μήτσο θα το δεχτούν αλλά δε θα σου πληρώσουν γνήσια ανταλλακτικά, που βάζει η BMW. Θα σου καλύψουν ένα ποσοστό και τα υπόλοιπα θα κληθείς να τα πληρώσεις εσύ...Το πιο πιθανόν είναι να σου βγάλουν τον προφυλακτήρα αντικατάσταση με κάλυψη 100% αλλά με καινούργιο ιμιτασιόν, λόγω παλαιότητας του αυτοκινήτου. Σκέτη αλητεία οι ασφαλιστικές και το λέω με πλήρη γνώση έχοντας πολλές εμπειρίες...

Εγώ ιδανικά θα ήθελα να μου τα αντικαταστήσουν και τα 2. Ο προφυλακτήρας ημιτασιόν είναι έτσι κι αλλιώς, προφανώς και δεν ζητάω γνήσιο, αλλά για το ψυγείο μου φαίνεται θα τα φάμε τα μουστάκια μας...και βλέπω στο τέλος ως συνήθως ο πελάτης να είναι χαμένος...ίδωμεν.

gupakos
13-10-14, 21:04
Εγώ ιδανικά θα ήθελα να μου τα αντικαταστήσουν και τα 2. Ο προφυλακτήρας ημιτασιόν είναι έτσι κι αλλιώς, προφανώς και δεν ζητάω γνήσιο, αλλά για το ψυγείο μου φαίνεται θα τα φάμε τα μουστάκια μας...και βλέπω στο τέλος ως συνήθως ο πελάτης να είναι χαμένος...ίδωμεν.

Πάντως θα μπορούσες με (όχι πάνω από 50ευρω) να φτιάξεις τον προφυλακτήρα και να 'ριξεις' το βάρος της διεκδίκησης στο ψυγείο. Νομίζω πάντως ότι και το ψυγείο μπορεί να ισιώσει χωρίς πρόβλημα (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος για τη συγκεκριμένη ζημιά βεβαίως). Πάντως ειλικρινά κουράγιο. Αν θες μας λες σε παρακαλώ ποια ήρθε ως Οδική και ποια ασφαλιστική έχεις;

6ylinder
14-10-14, 08:52
Anytime ασφαλιστική και οδική βοήθεια της ιδίας.

gupakos
15-10-14, 11:55
Την είχα και εγώ, αλλά άλλαξα σε hellasdirect (πολύ ικανοποιημένος) με την οποία θα ανανεώσω (είναι και αρκετά πιο φθηνή, τουλάχιστον στο δίλιτρο).

Πάντως προχώρησε σε διαπραγμάτευση-πακέτο μαζί τους, ώστε να κάνεις εσύ μετά κουμάντο στο πως θα επιμερίσεις τα λεφτά, με το βάρος να πέφτει στο ψυγείο, καθότι εκτιμώ ότι ο προφυλακτήρας φτιάχνεται εύκολα.

6ylinder
15-10-14, 12:11
Πάντως προχώρησε σε διαπραγμάτευση-πακέτο μαζί τους, ώστε να κάνεις εσύ μετά κουμάντο στο πως θα επιμερίσεις τα λεφτά

Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Ο πραγματογνώμων θα έρθει σε συμφωνία με μένα και το συνεργείο για το τί θα αλλαχθεί και το πόσο θα κοστίσει. Τα λεφτά λένε τα πληρώνω όλα εγώ και μετά τους προσκομίζω αποδείξεις κλπ και μου κόβουν επιταγή. Οπότε δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό που λες.

Πέρασα από μία αντιπροσωπεία και ένα εξειδικευμένο. Και οι 2 μου είπαν για τον προφυλακτήρα ότι θέλει αλλαγή. Το εξειδικευμένο επίσης μου είπε ότι θα του πούνε να αλλαχθεί το ψυγείο με γνήσιο μτχ...

gupakos
15-10-14, 23:25
Τα λεφτά λένε τα πληρώνω όλα εγώ και μετά τους προσκομίζω αποδείξεις κλπ και μου κόβουν επιταγή. Οπότε δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό που λες.

Πέρασα από μία αντιπροσωπεία και ένα εξειδικευμένο. Και οι 2 μου είπαν για τον προφυλακτήρα ότι θέλει αλλαγή. Το εξειδικευμένο επίσης μου είπε ότι θα του πούνε να αλλαχθεί το ψυγείο με γνήσιο μτχ...

Νομίζω ότι μπορείς να κανονίσεις (έτσι έχω κάνει και εγώ 2 φορές) να μην πληρώσεις εσύ τίποτα και να τα βρούνε το συνεργείο με την ασφαλιστική. Με το συνεργείο λοιπόν κάνεις τη συμφωνία για π.χ. επισκευή προφυλακτήρα (δεν είμαι ειδικός αλλά εκτιμώ ότι σχεδόν σίγουρα επισκευάζεται και δε χρειάζεται αντικατάσταση) και αλλαγή ψυγείου.

PetrosD
16-10-14, 00:09
Καλύτερα να μη πεις στο μάστορα ότι θα αποζημιωθείς από την ασφαλιστική.

6ylinder
16-10-14, 08:30
Νομίζω ότι μπορείς να κανονίσεις (έτσι έχω κάνει και εγώ 2 φορές) να μην πληρώσεις εσύ τίποτα και να τα βρούνε το συνεργείο με την ασφαλιστική. Με το συνεργείο λοιπόν κάνεις τη συμφωνία για π.χ. επισκευή προφυλακτήρα (δεν είμαι ειδικός αλλά εκτιμώ ότι σχεδόν σίγουρα επισκευάζεται και δε χρειάζεται αντικατάσταση) και αλλαγή ψυγείου.

2 φορές σου έχει κάνει ζημιά η ασφαλιστική σου;; Δεν νομίζω. Δεν είναι περίπτωση φιλικής δήλωσης κλπ όπου προφανώς κ γίνεται αυτό που λες. Ρώτησα στο συνεργείο για αυτό που λες κ μου είπε προφανώς όχι. Μας πληρώνεις και σου κόβουμε τιμολόγιο...σιγά μην κάτσει το συνεργείο να μπλέξει για πάρτη μου.

Καλύτερα να μη πεις στο μάστορα ότι θα αποζημιωθείς από την ασφαλιστική.

Πέτρο δεν γίνεται αυτό που λες. Αφού θα έρθει πραγματογνώμων...

rapid_fast
16-10-14, 10:45
Εγώ νομίζω οτι η διαδικασία είναι η ακόλουθη..
Επισκευάζεις
Πληρώνεις
προσκομίζεις τιμολόγια στην ασφαλιστική..
Σου δίνουν επιταγή για το ποσό..
Περίπτωση Α
Χρησιμοποιείς μεταχειρισμένα, η ιμιτασιόν, η επισκευάζεις πληρώνεσαι στο 100%
Περίπτωση β
Χρησιμοποιείς γνήσια καινούρια, πληρώνεσαι στο 100%-απομείωση παλαιότητας
ή πηγαίνεις δικαστικά, δεν παίρνεις φράγκο, και κερδίζεις το πλήρες ποσό και τα δικαστικά σε 3-4 χρόνια..

6ylinder
16-10-14, 10:58
Εγώ νομίζω οτι η διαδικασία είναι η ακόλουθη..
Επισκευάζεις
Πληρώνεις
προσκομίζεις τιμολόγια στην ασφαλιστική..
Σου δίνουν επιταγή για το ποσό..

Έτσι είναι, μόνο που η αξία (στο περίπου λογικά...) ανταλλακτικών/επισκευής, θα συμφωνηθεί πρώτα με τον πραγματογνώμων είπαν. Όταν έχω νεότερα θα σας ενημερώσω.

6ylinder
17-10-14, 12:43
Για την ιστορία, σήμερα είχα ραντεβού με τον πραγματογνώμων στο συνεργείο...άκαρπη.

Αφού από την αρχή ήταν διστακτικός ως προς την όλη φάση...άρχισε να λέει πως πρόκειται για ένα αυτοκίνητο πολύ παλιό, αφού δεν ήταν παρών ο οδηγός στη ζημιά που να ξέρω εγώ ότι δεν προϋπήρχε κλπ. Με ρώτησε αν ο οδηγός παραδέχθηκε τη ζημιά, του είπα πως δήλωσε ότι δεν προκάλεσε αυτός καμία ζημιά και είπε πως τότε δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Εκτός κι αν αλλάξει τη δήλωσή του ή αποφασίσει η ασφαλιστική να σας το φτιάξει...θα φτιάξει λέει μια έκθεση και θα τη στείλει στην ασφαλιστική...

Καλά Χριστούγεννα...

MZ3
18-10-14, 00:44
Ύστερα από μεταφορά με οδική βοήθεια του οχήματός μου, είδα ότι είχε σπάσει ο προφυλακτήρας λίγο στο κάτω μέρος και στράβωσε το ψυγείο του A/C. Δεν το είδα από την αρχή, το είδα πιο μετά. Ήρθε πραγματογνώμων και έβγαλε φωτογραφίες. Μου είπαν από την ασφαλιστική να το πάω σε ένα συνεργείο, να έρθουν και αυτοί για να δούνε την τιμή της επισκευής.

Τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση με τα ανταλλακτικά;; Τί δέχονται να πληρώσουν και τί όχι. Πχ, το ψυγείο το αντικαθιστούν με γνήσιο ή αρχίζουν τα κόλπα; Πρέπει να προσέξω κάτι;

Για την ιστορία, σήμερα είχα ραντεβού με τον πραγματογνώμων στο συνεργείο...άκαρπη.

Αφού από την αρχή ήταν διστακτικός ως προς την όλη φάση...άρχισε να λέει πως πρόκειται για ένα αυτοκίνητο πολύ παλιό, αφού δεν ήταν παρών ο οδηγός στη ζημιά που να ξέρω εγώ ότι δεν προϋπήρχε κλπ. Με ρώτησε αν ο οδηγός παραδέχθηκε τη ζημιά, του είπα πως δήλωσε ότι δεν προκάλεσε αυτός καμία ζημιά και είπε πως τότε δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Εκτός κι αν αλλάξει τη δήλωσή του ή αποφασίσει η ασφαλιστική να σας το φτιάξει...θα φτιάξει λέει μια έκθεση και θα τη στείλει στην ασφαλιστική...

Καλά Χριστούγεννα...


καλη φαση
σου λενε πηγενε να το φτιαξεις και σου στελνουμε πραγματογνωμονα
κοινος το παραδεχτηκανε, και μολις πας εχουν συνεννοηθεί με τον οδηγο
οτι ζημια δεν εγεινε με δικη τους ευθηνη επειδη μαλον ειναι παλιο το αμαξη????

αυτη ειναι η δουλεια του Ελληνα πραγματογνωμονα, να πηγενει να κοβει την φαση
πως ειναι και να τα αρνητε ολα αν τον περνει

και ο Ελληνας εργαζομενος στην εταιρια φυσικα ειναι γαμώ τα παιδια και
δεν εκανε καμια ζημια. Μονο αν παρακολουθηση κανεις πως ανεβαζουν τα αμαξια
πανω στο φορτηγα θα δει οτι 9 στα 10 παθαίνουν ζημια που φυσικα δεν φταινε η οδηγοι τους
και μην διανοηθει κανας εξυπνακιας να τους πει πως να το βαλουν το αμαξη πάνω χωρίς
να βρει, αλίμονό του του εξυπνακια το τι θα ακουσει !!

MarinosE46
18-10-14, 06:56
Nα κάνω μια ερώτηση?Οταν φορτώθηκε το αυτοκίνητο δεν το ελέγξατε γύρω γύρω για τις φθορές που έχει το όχημα συμπληρώνοντας ένα έντυπο που έλεγε πχ ''έχει μια γρατσουνιά στη δεξιά πόρτα'' κλπ.???

6ylinder
18-10-14, 13:50
Οχι, δεν εγινε κατι τετοιο...δε το ηξερα. Ισχυει; Να το χρησιμοποιησω..

6ylinder
18-10-14, 21:09
καλη φαση
σου λενε πηγενε να το φτιαξεις και σου στελνουμε πραγματογνωμονα
κοινος το παραδεχτηκανε, και μολις πας εχουν συνεννοηθεί με τον οδηγο
οτι ζημια δεν εγεινε με δικη τους ευθηνη επειδη μαλον ειναι παλιο το αμαξη????


Τηλεφωνικως η υπευθυνη στην ουσια δεχθηκε οτι η οδικη προκαλεσε τη βλαβη. Μου ειπε να ερθει ο πραγματογνωμων να κοστολογηθει η ζημια και οχι να ερθει για να κρινει αν οντως φταιει η οδικη για τη ζημια...

MarinosE46
18-10-14, 23:46
Οχι, δεν εγινε κατι τετοιο...δε το ηξερα. Ισχυει; Να το χρησιμοποιησω..

κάποτε που έμεινα στο δρόμο με μοτοσυκλέτα,όταν φορτώθηκε από την interamerican στην Κόρινθο συμπληρώσαμε ένα έντυπο που είχε ένα όχημα σε σκίτσο και στην περίπτωσή μου έγραφε ''φέρει γρατζουνιές στο πίσω δεξί καπάκι'' καθώς και την αιτία της μεταφοράς.Κράτησα ένα αντίγραφο εγώ και ένα ο οδηγός του οχήματος και πράγματι δεν έγινε κάποια περαιτέρω ζημιά...

rapid_fast
20-10-14, 09:02
Οχι, δεν εγινε κατι τετοιο...δε το ηξερα. Ισχυει; Να το χρησιμοποιησω..

Οχι, δεν ισχύει..

6ylinder
20-10-14, 13:55
Απο την ασφαλιστικη τελικα μου ειπαν οτι δεχονται την υπαιτιοτητα της ζημιας. Τωρα ξανα ραντεβου με τον πραγματογνωμων οπου αυτη τη φορα οντως θα κοστολογηθει η ζημια στο συνεργειο κλπ...

LefterisK
20-10-14, 14:56
αντε να δουμε δημητρη, οταν τελειωσουν ολες αυτες οι ιστοριες με το καλο κανε κ εναν αγιασμο στην αμαξαρα σου

6ylinder
20-10-14, 15:41
...κανε κ εναν αγιασμο...

Συμβαίνουν, τί να κάνεις...όπως και χθες που ενώ έφευγα από χωριό για Αθήνα, έσκασε και ο διακλαδωτήρας...προφανώς από τα ζόρια που έφαγε από τον κλειστό θερμοστάτη!:thefinger:bricks1:

6ylinder
21-10-14, 13:45
Ενημερώθηκα από το συνεργείο ότι εκτιμήθηκε ζημιά ύψους ~800€ κ είναι λεφτά που θα βγουν από την τσέπη μου!!! Προφανώς και το κόστος είναι πολύ μικρότερο, αφού συμφωνήθηκε αντικατάσταση προφυλακτήρα με καινούργιο ημιτασιόν κ ψυγείο με γνήσιο μτχ. Με μια πρόχειρη εκτίμηση ανταλλακτικών κ εργασίας, γύρω στο 400-450€ τα υπολογίζω....βέβαια ό,τι κάνουν θα πρέπει να υπάρχει κ το αντίστοιχο τιμολόγιο...Την Πέμπτη είπαν θα οριστεί κ η τελική τιμή μετά τις εργασίες.
Τί πιστεύετε;;

MZ3
21-10-14, 22:19
να κοψεις τα τιμολογια να πληρώσεις το φπα χωρίς να φτιάξεις το αμάξι
και μολις παρεις το χρημα πας και το φτιαχνεις αναλογα με τα χρηματα που πειρες


εγω σε ενα μικρο ατυχημα στο μηχανάκι μου ειπα στον πραγματογνομονα οτι δεν θελω
να το φτιαξω και θα το πουλήσω
μου κοστολογισε την ζημια 300 ευρο μειον το φπα που δεν το εφτιαξα και μου στειλανε
τα υπολοιπα επιταγη
φυσικα στο ατύχημα ειχα δηλωση τραυματισμο πραγμα που ισος βοηθεισε την ολη υποθεση
αν και δεν εκανα καμια χρηση τελικα

LefterisK
21-10-14, 23:08
μπορει να γινει κατι τετοιο οταν στελνει η ασφαλιστικη πραγματογνωμωνα πριν την εναρξη εργασιων και στην ληξη;
δες τι εγγυηση θα εχεις για το μεταχειρο ψυγειο

6ylinder
22-10-14, 09:02
να κοψεις τα τιμολογια να πληρώσεις το φπα χωρίς να φτιάξεις το αμάξι
και μολις παρεις το χρημα πας και το φτιαχνεις αναλογα με τα χρηματα που πειρες

μπορει να γινει κατι τετοιο οταν στελνει η ασφαλιστικη πραγματογνωμωνα πριν την εναρξη εργασιων και στην ληξη;
δες τι εγγυηση θα εχεις για το μεταχειρο ψυγειο

ΜΖ3 δεν γίνεται αυτό καθότι ο πραγματογνώμων θα είναι παρών στο πέρας των εργασιών. Βασικά......θα ήταν παρών αν γινόντουσαν οι εργασίες, καθότι η ασφαλιστική έδωσε άκυρο στον πραγματογμώμων για το 800άρι, πράγμα απολύτως λογικό, αφού κατάλαβαν πως το κονδύλι παραείναι φουσκωμένο κ δεν αντιστοιχεί στην επισκευή. Κ τώρα, για τις μ@λ@κίες πραγματογνώμων-συνεργείου, θα συνεχίσω να τραβιέμαι...

ΥΓ: Λευτέρη πιστεύεις θα δώσει το συνεργείο ή ο προμηθευτής τους εγγύηση για ψυγείο 15-20ετίας;;; Δεν νομίζω. Κάτσε πρώτα να βρεθεί άκρη ως προς το τί θα γίνει...

LefterisK
23-10-14, 11:56
ετσι γινεται συνηθως, αυτοι ερχονται πριν κατα τη διαρκεια κ μετα τραβαν κ καμια φωτο κ ολα καλα.
δημητρη, μακαρι να βρεθει ανταλλακτικο μεταχειρο του 05-10 κ οχι του 98..αλλα κ παλι θα μπορουσε να δωσει καποιους μηνες εγγυησης.
να ρωτησω, εσυ δεν μιλησες με πραγματογνωμων περι φουσκωμενου λογαριασμου; κυνηγησε τον λιγο. γτ ουσιαστικα τωρα εσυ εισαι αυτος που δεν κανεις την δουλεια και δεν εχεις αμαξι.

6ylinder
23-10-14, 12:27
Λευτέρη σιγά μη βρεθεί ανταλλακτικό του 05-10. Και να υπάρχει ποιός το ξέρει;;

Τα περί φουσκωμένου λογαριασμού άλλαξαν πλέον. Η ασφαλιστική είπε ότι κάποια παρεξήγηση έγινε και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για το 800άρι...τι να πω.

6ylinder
30-10-14, 08:38
Εν τέλει, τέλος καλό όλα καλά. Δεν έβγαλα τίποτα από την τσέπη μου, απλά πήγα τα τιμολόγια στην ασφαλιστική, μου έδωσαν επιταγή και με αυτή πλήρωσα το συνεργείο. Λευτέρη, τελικά για το ψυγείο μου έδωσε το συνεργείο 6 μήνες εγγύηση.

tasos.kamv
30-10-14, 08:52
Εύγε Μητς!!!
Μία πρώτη εικόνα που πήρε εχθές το βράδυ από κοντά το μάτι μου, η is-άρα σου επανήλθε στα φυσιολογικά επίπεδα!!!!
Καλές & sport διαδρομές φίλτατε!!! :drive2: