BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=98)
-   -   Γεωμετρία ανάρτησης M3 E46 + M3 CSL E46 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21406)

alexk 15-09-09 19:38

Γεωμετρία ανάρτησης M3 E46 + M3 CSL E46
 
Ανοίγω το θέμα, μιας και αρχίσαμε να λέμε κάτι με τον Μάνο στο άλλο τόπικ με την πίστα.

Σχετικά με την γεωμετρία. Εγώ είμαι σε κάμπερ -1.5 εμπρός και -1.5 πίσω.
Αυτά με άδειο το αυτοκίνητο (χωρίς βάρος), πράγμα που σημαίνει ότι όταν κάθεται ο οδηγός ανοίγει ακόμη λίγο.

Το να ανοίξεις πάνω από -1.5 εμπρός είναι αδύνατο άν δεν σπάσεις τις 'ασφάλειες' των εμπρός top mounts.
Η λύση συνήθως είναι aftermarket ρυθμιζόμενα top mounts.

Και πίσω είναι στην τέρμα ρύθμιση για -1.5 στο δικό μου. Για παραπάνω θέλει aftermarket κάτω ψαλίδι.

Εσύ Μάνο (αλλά και άλλοι) τι ρυθμίσεις έχετε ?

thomelef 15-09-09 19:43

μαμά. το θέμα δε το έχω ψάξει καθόλου γενικά με την ανάρτηση.
η μοναδική αλλαγή που έχω κάνει είναι η μαμά ανάρτηση με ελαφρώς χαμηλότερα ελατήρια.
μετά απο αυτά πόσο μάλον να έχω μπερδευτεί με το κάμπερ.

EVERGET 15-09-09 20:41

Ελπίζω να μην είμαι παντελώς off topic αλλά έχει κανείς δοκιμάσει τα pss10? αν ναι κάνουν μεγάλη διαφορά με το μαμά sachs???

InsaneDriver 15-09-09 21:00

Αν βάλεις αντίθετα τα top mount τι δεδομένα έχεις μετά; Το έχω ακούσει ως λύση αν θυμάμαι στο παρελθόν.

alexk 15-09-09 21:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver (Μήνυμα 320987)
Αν βάλεις αντίθετα τα top mount τι δεδομένα έχεις μετά; Το έχω ακούσει ως λύση αν θυμάμαι στο παρελθόν.

Προσωπικά νομίζω ότι είναι πολύ πρόχειρη λύση.
Στο δρόμο δεν χρειάζεσαι παραπάνω κάμπερ.
Πίστα, πολλοί λένε ότι χρειάζεται.
Με ρυθμιζόμενα top mounts το αλλάζεις σχετικά εύκολα.

InsaneDriver 15-09-09 21:37

Άρα καλά θυμάμαι. Εννοείται Αλέξη όταν έχεις τέτοιο εργαλείο βάζεις κατευθείαν φουλ ρυθμιζόμενα top mount και arm.

mo328i 16-09-09 03:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVERGET (Μήνυμα 320978)
Ελπίζω να μην είμαι παντελώς off topic αλλά έχει κανείς δοκιμάσει τα pss10? αν ναι κάνουν μεγάλη διαφορά με το μαμά sachs???

φιλαρακι πριν περιπου μια εβδομαδα εβαλα τα pss10 στο e46 m3 που εχω και τα ρυθμισαμε οπως τα θελω αλλα με την δευτερη φορα,εγω την αγορασα 1600 τοποθετημενη ρυθμισμενη με ευθυγραμμιση κλπ η αισθηση ειναι απιστευτη σε ολους τους τομεις,απλα μπαινεις σε μια στροφη και δεν μπορεις να καταλαβεις τα ορια του αυτοκινητου εχεις φορτωσει τοσα χιλιομετρα απλα στριβεις και το αυτοκινητο υπακουει...αξιζει να την βαλεις και δεν την συγκρινω με κανεναν συνδιασμο αμορτισερ ελατηρια,εκτος ρυθμιζομενης...

thomelef 16-09-09 08:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mo328i (Μήνυμα 321135)
φιλαρακι πριν περιπου μια εβδομαδα εβαλα τα pss10 στο e46 m3 που εχω και τα ρυθμισαμε οπως τα θελω αλλα με την δευτερη φορα,εγω την αγορασα 1600 τοποθετημενη ρυθμισμενη με ευθυγραμμιση κλπ η αισθηση ειναι απιστευτη σε ολους τους τομεις,απλα μπαινεις σε μια στροφη και δεν μπορεις να καταλαβεις τα ορια του αυτοκινητου εχεις φορτωσει τοσα χιλιομετρα απλα στριβεις και το αυτοκινητο υπακουει...αξιζει να την βαλεις και δεν την συγκρινω με κανεναν συνδιασμο αμορτισερ ελατηρια,εκτος ρυθμιζομενης...


είναι άνετη γενικά ή σε κουράζει ώρες ώρες;
σκέφτομαι και εγώ για την ίδια αλλά επειδή είναι το καθημερινής χρήσης αυτοκίνητο για μένα φοβάμαι μήπως γίνει πολύ κούτσουρο και κοπανάει όλο το αμάξι...
είδη με τη μανίσια είναι ελαφρώς σκληρό αλλά όχι τόσο που να με ενοχλεί.

alexk 16-09-09 08:38

Ανοίξαμε θρεντ για γεωμετρία και εσείς μιλάτε για bilstein PSS :thread:

Μήπως θέλετε να μιλήσετε και για μπάλα ???

ΕΛΕΟΣ

manos///3 16-09-09 10:29

Oι ρυθμίσεις καμπερ βοηθουν τα ελαστικα να καθονται σωστα στην ασφαλτο με αποτελσμα καλυτερο κρατημα..Δεν νομιζω οτι εχουν αμεση σχεση με τις συνεπειες υποστροφης /υπερστροφης..αλλα εμμεση!

Επισης οταν χαμηλωνεις το αυτοκινητο επιρεαζει το καμπερ και ετσι πρεπει να επεμβεις.

Στο δικο μου οι ρυθμισεις καμπερ ειναι -2.2 μοιρες εμπρος και -1.2 πισω.

Για να δώσω περισσοτερο χρειαζονται αλλαγη τα εμπρος top mounts και οι μπαρες (camber arms) πισω.

Αλλο ενα σημαντικο ειναι η συγκληση ή αποκληση των τροχων μεταξυ τους και τι επιρεαζουν αυτες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.