BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Φρένα από CSL σε Μ3 Ε46!! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=4147)

sxint 16-03-06 22:33

Επειδή τα φρένα μου τα άλλαξαν πριν λίγο καιρό στην εγγύηση δεν είχα ασχοληθεί.
Τώρα που έληξε όμως ενημέρωσέ με που μπορώ να βρώ ένα σετ και να τα δω.

Octane 20-03-06 15:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strax
Έχεις δίκιο Στάθη σε αυτό. Είναι λογικό να έχεις άλλη αντίληψη με την εμπειρία που διαθέτεις! Αλλά σε προκαλώ νά βάλεις τα συγκεκριμένα τακάκια και να τα δοκιμάσεις στα Μέγαρα!! Εγώ στα δανείζω. Μπορείς να διαβάσεις και κάποια χαρακτηριστικά!

Στρατο τα τακακια που λες απ'οτι βλεπω ειναι race,οχι για καθημερινη-απλη χρηση!!
Επειδη αλλαξα τακακια + γω πολυ προσφατα + απεκλεισα τα αγωνιστικα (στο ibiza με τα τετραπιστονα) θελω να σε ρωτησω αν υπαρχει καποια διαφορα στα πρωτα φρεναρισματα,οταν δηλαδη ειναι κρυα!!Βασικα αυτος ηταν ο λογος που απεφυγα να επιλεξω τετοια λυση...με το σκεπτικο:
"Τι να την κανεις τη λιγο καλυτερη αντοχη στην παραλιακη για Σουνιο πχ,οταν πετυχεις 2-3 συνεχομενα πρασινα στη Βουλιαγμενης + αντε να φρεναρεις απ'τα 200+ με τα κρυα/αγωνιστικα τακακια..."

Nick_compact 20-03-06 17:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Octane
Στρατο τα τακακια που λες απ'οτι βλεπω ειναι race,οχι για καθημερινη-απλη χρηση!!
Επειδη αλλαξα τακακια + γω πολυ προσφατα + απεκλεισα τα αγωνιστικα (στο ibiza με τα τετραπιστονα) θελω να σε ρωτησω αν υπαρχει καποια διαφορα στα πρωτα φρεναρισματα,οταν δηλαδη ειναι κρυα!!Βασικα αυτος ηταν ο λογος που απεφυγα να επιλεξω τετοια λυση...με το σκεπτικο:
"Τι να την κανεις τη λιγο καλυτερη αντοχη στην παραλιακη για Σουνιο πχ,οταν πετυχεις 2-3 συνεχομενα πρασινα στη Βουλιαγμενης + αντε να φρεναρεις απ'τα 200+ με τα κρυα/αγωνιστικα τακακια..."

Στα πρώτα μέτρα του φρεναρίσματος 200-0 να είσαι σίγουρος οτι τα τακάκια θα ζεσταθούν!!!!

Strax 21-03-06 08:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Octane
Στρατο τα τακακια που λες απ'οτι βλεπω ειναι race,οχι για καθημερινη-απλη χρηση!!
Επειδη αλλαξα τακακια + γω πολυ προσφατα + απεκλεισα τα αγωνιστικα (στο ibiza με τα τετραπιστονα) θελω να σε ρωτησω αν υπαρχει καποια διαφορα στα πρωτα φρεναρισματα,οταν δηλαδη ειναι κρυα!!Βασικα αυτος ηταν ο λογος που απεφυγα να επιλεξω τετοια λυση...με το σκεπτικο:
"Τι να την κανεις τη λιγο καλυτερη αντοχη στην παραλιακη για Σουνιο πχ,οταν πετυχεις 2-3 συνεχομενα πρασινα στη Βουλιαγμενης + αντε να φρεναρεις απ'τα 200+ με τα κρυα/αγωνιστικα τακακια..."

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strax
Εκεί αποφάσισα ότι η αναβάθμιση στους δίσκους του CSL θα είναι υπέραρκετή για τις ανάγκες μου και ότι απλώς κάθε μου επίσκεψη στην πίστα θα προηγείται από την τοποθέτηση των αγωνιστικών μου τακακιών και θα ακουλουθείται από την τοποθέτηση των βολτίσιων!

Επίσης για τακάκι δρόμου ήδη αναβάθμισα σε Axxis Ultimate και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι παντού καλύτερα από μαμά, ακόμα και σε βρώμα. Μόνο μειονέκτημα είναι ότι καμμιά φορά ακούω σε πολύ αργό φρενάρισμα, όταν απλά τσουλάω, ένα πολύ πολύ μικρό σφύριγμα (πχ αν έχω χαμηλά μουσική δεν το ακούω). Και αυτό όχι πάντα. Άσε που έχουν μόλις 75€ περίπου.

Δεν τα έχω για καθημερινή χρήση, αλλά μόνο για πίστα. Για καθημερινή χρήση έχω τα Axxis Ultimate από τα οποία είμαι προς το παρόν πολύ ευχαριστημένος.

MZ3 24-11-06 19:55

μπας και εχει κανεις με μ3 κανενα σετ μπροστινα τακακια φαγωμενα τερμα να μου τα στειλη γιατη τα δικα μου παραδοσανε πνευμα και βρησκει το τακακι το ενα χωρις την παστα πλεον απο τιν μια πλευρα στον δισκο ....

ελπηζω μην γινει καμια χοντρη ζημεια μεχρη να ερθει η μια βαση δαγκανας απο γερμανια..

ολα τα αλλα δισκους τακακια και μια βαση (απο scl) υπαρχουν ετοιμοπαραδοτα (2-3 μερες) και απλα μεχρη να ερθει και η αλλη βαση απο γερμανια φεξε μου και γλυστρησε..

υ.γ (τελικα δεν πρεπει να πεταμε τα τακακια στην αλλαγη ποτε δεν ξερεις :banghead:
υ.γ 2 το κουφο ειναι οτι υπολογιζα οτι μεχρη να αναψη λαμπακη εχω δεκα μερες χαλαρα αλλα το ατοιμο ακομα να αναψη

υ.γ 3 κουφο , μαμα το μ3 φοραει 325 χιλιοστα μπροσα και πισω 326 :rofl2:

Christos 330i ///M 24-11-06 20:40

Απο εκει που δεν ειχα προβλημα με τα φρενα εχω αποκτησει και εγω . . .
Στεις μεγαλες ταχυτητες 240 -250 βγαζει ενα μουγκριτο θα λεγα και σαν να τρεμει το τιμονι . . .
Οι δισκοι μου ειναι 325 χιλιοστα σκεφτωμαι να βαλω η δαγκανες σε αυτους
τους δισκους η να ψαχτω για Μ3 δισκους που ειναι ποιο αποδοτικοι για εμενα . . .
Ειδωμεν . . . !

MZ3 24-11-06 21:12

παρε και εσυ βασεις δαγκανας απο scl και δισκους τακακια και κανενα μοτουλ v 600 και εχεις μια σημαντικη αναβαθμηση

345 ειναι ο δισκος απο scl δεν ειναι και ασχημα
κοστος συνολικο καπου στο χιλιαρικο

Christos 330i ///M 24-11-06 21:21

Μονο αυτο και τελειωσε η υποθεση ; ; ;

MZ3 24-11-06 22:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Christos 330i ///M (Μήνυμα 84434)
Μονο αυτο και τελειωσε η υποθεση ; ; ;



ε ναι τι αλλο ηθελες τιποτα 6πιστονες? :D


αν εχεις φρενα απο τριλιτρο καθαριζεις ετσι απλα και να σου πω γιατι


πηγα σε γνωστο μηχανικο που ηξερα οτι ειχε κατι δισκους απο Μ3 και πηγα να τα παρω μιας και τα ειχα δη και ηταν ολιγον τι καινουρια
(αν δεν τα ειχε θα επερνα καινουρια αλλα csl)
ελα μου που το παληκαρη που δουλευη εκει πηρε κουπε ε 46 και ειχε φρενα απο τριλιτρο (δεν θημαμαι/ξερω αν εχει και μηχανη απο τριλιτρο)
και πειρε τα φρενακια και τα εβαλε με διαβεβεωσεδ οτι μπενουν σε τριλιτρο μιας και η διαμετρος ουτος η αλλος ιδεια ειναι και απλα ειναι αεριζομενη και πλευστη του Μ3

δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου αλλα ψαξε το λιγο

αν περημενεις καμια 15 μερες δεν ξερω ποσο θα παρει να ερθουν τα φρενα μου στου στελνο τζαμπε μια δισκοπλακα με τακακια να κανεις μια δοκημη στα σηγουρα αν τεριαζουν πανο στα δικα σου
αν ταιριαζουν τοτε με βασεις δαγκανες εχεις κανει δουλεια

πληρωσε την μεταφορα μονο για το δισκο αν σε ενδιαφερη

υγ υπαρχει περηπτοση να το δοκημασουμαι σε φιλου 330 οποτε ισος να μην χρειαστη καν να σου τα στειλω και να σου πω στα σηγουρα
αυτα

υγ 2 κανενα τακακη κανεις? ενα μονο .. :bullhorn:

Nick_compact 29-11-06 23:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 84440)
ε ναι τι αλλο ηθελες τιποτα 6πιστονες? :D


αν εχεις φρενα απο τριλιτρο καθαριζεις ετσι απλα και να σου πω γιατι


πηγα σε γνωστο μηχανικο που ηξερα οτι ειχε κατι δισκους απο Μ3 και πηγα να τα παρω μιας και τα ειχα δη και ηταν ολιγον τι καινουρια
(αν δεν τα ειχε θα επερνα καινουρια αλλα csl)
ελα μου που το παληκαρη που δουλευη εκει πηρε κουπε ε 46 και ειχε φρενα απο τριλιτρο (δεν θημαμαι/ξερω αν εχει και μηχανη απο τριλιτρο)
και πειρε τα φρενακια και τα εβαλε με διαβεβεωσεδ οτι μπενουν σε τριλιτρο μιας και η διαμετρος ουτος η αλλος ιδεια ειναι και απλα ειναι αεριζομενη και πλευστη του Μ3

δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου αλλα ψαξε το λιγο

αν περημενεις καμια 15 μερες δεν ξερω ποσο θα παρει να ερθουν τα φρενα μου στου στελνο τζαμπε μια δισκοπλακα με τακακια να κανεις μια δοκημη στα σηγουρα αν τεριαζουν πανο στα δικα σου
αν ταιριαζουν τοτε με βασεις δαγκανες εχεις κανει δουλεια

πληρωσε την μεταφορα μονο για το δισκο αν σε ενδιαφερη

υγ υπαρχει περηπτοση να το δοκημασουμαι σε φιλου 330 οποτε ισος να μην χρειαστη καν να σου τα στειλω και να σου πω στα σηγουρα
αυτα

υγ 2 κανενα τακακη κανεις? ενα μονο .. :bullhorn:



Οι δισκόπλακες του 330 έχω την εντύπωση οτί δεν μπαίνουν σε 330 γιατί είναι κάποια χιλ παχύτερες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.