BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=79)
-   -   Ε46 και ήχος (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=7941)

Snoopy 12-04-07 11:35

Ε46 και ήχος
 
Ενα βασικό πρόβλημα που αντιμετώπίζουν οι κάτοχοι των Ε46 είναι η πηγή του ήχου.
Παρόλο που το εργοστασιακό RC εφαρμόζει άριστα στο ταμπλώ και έχει ομολογουμένων καλή απόδοση, ίσως υπάρχουν κάποιοι που ενδιαφέρονται για αυτό το -κάτι παραπάνω- στον ήχο τους.

Επειδή δοκίμασα σχεδόν τα πάντα, καταγράφω τις εμπειρίες μου, ώστε αν κάποιος θέλει να ακουλουθήσει τον δρόμο της βελτίωσης, να αποφύγει άσκοπα έξοδα και ίσως και να έχει πιό γρήγορα καλύτερα αποτελέσματα.

Πρόβλημα 1.
Το εργοστασιακό δεν έχει καλό ήχο γενικά.
Λύση 1.
Αλλάζουμε τα ηχεία.
Χρειάζεται μεγάλη προσοχή στη διαδικασία αυτή γιατί ανοίγουν τα πάνελ απο τις πόρτες και απο πίσω είναι οι αερόσακοι.
Θα πρέπει να βγούν οι πόλοι της μπαταρίας και να μείνει το αυτοκίνητο έτσι για 5 λεπτά πριν ξεκινήσει οποιαδήποτε εγκατάσταση.
Σε γενικές γραμμές το καλώδιο ήχου της BMW είναι καλό και δεν φθείρεται ή κανει παράσιτα, αλλά αυτή είναι μια καλή ευκαιρία για να αλλαχτεί, αν σκέφτεστε να αναβαθμισετε αργότερα και άλλο το σύστημά σας.
Για την αλλαγή των ηχείων τα πράγματα είναι πολύ απλά και το μόνο που χρειάζεστε είναι ένα κατσαβίδι.
Βγάζετε τα παλιά και περνάτε τα καινούργια που έχετε φροντίσει να ταιριάζουν στην εργοστασιακή τρύπα.
Υπάρχουν και σετ ηχείων που ναι μεν ταιριάζουν αλλά θέλουν διαφορετικό βίδωμα και σε αυτή την περίπτωση πρέπει να αναζητήσετε τον αποστάτη που τα συνοδεύει. Πρόκειται για ένα κυκλικό πλαστικό που δημιουργεί μια βάση για τις βίδες των ηχείων.
Προσοχή χρειάζεται να μην σκίσετε το πλαστικό υλικό που αδιαβροχοποιεί την πόρτα γιατί θα γεμίσετε νερά στο πρώτο πλύσιμο.
Είναι ένα μαύρο αφρώδες υλικό που αν σκιστεί μπορεί να μπαλωθεί με λίγη σιλικόνη και διάφανη ταινία.

Αν στο βήμα αυτό έχετε επιλέξει να αλλάξετε και καλώδια, τότε πρέπει να λύσετε αρκετά πράγματα, όπως η κονσόλα του CD καθώς και το περιφερειακο καλώδιο που φτάνει στα πίσω ηχεία.
Δοκιμάστε το μόνο αν είστε σχετικοί.

Η λύση που προτείνουν σε ορισμένα site κυρίως αμερικάνικα, να δεθεί το παλιό καλώδιο με το καινούργιο και να τραβήξετε το ένα ώστε να φέρει στη θέση του το άλλο, ΔΕΝ παίζει και μάλλον δεν έχει δοκιμαστεί ούτε απο αυτούς που το γράφουν.

Το λύσιμο είναι απαραίτητο.

Με τα νέα ηχεία θα έχετε πιό γεμάτο ήχο στα χαμηλά αλλά καθώς το υλικό τους είναι διαφορετικό απο το χαρτί που έχουν τα εργοστασιακά θα χάσετε ψηλά και ίσως δεν μπορεί η πηγή να τα διεγείρει, αν δοκιμάστε να τα τσιτώσετε απλά θα έχετε βουητό και βαβούρα ανευ λόγου.

Για όσους θέλουν απλά πιό καθαρό ήχο αλλά όχι ένταση, εδώ τελειώνει και η ιστορία.

Πρόβλημα 2
Εβαλα τα ηχεία αλλά θέλω και ένταση.
Λύση 2.
Με την εργοστασίακή πηγή, παρόλο που πολλοί λένε πως δεν γίνεται, δοκίμασα την λύση της μετατροπής των καλωδίων εξόδου και δούλεψε μιά χαρά.
Με έναν αντάπτορα που πουλάνε σε όλα τα μαγαζιά, παίρνει το HIGH σήμα και το βγάζει LOW σε RCA.
Ετσι μπορείτε να βάλετε όποιον ενισχυτή θέλετε αλλά χρειάζεται προσοχή.
Κατ αρχήν πρέπει να μπει ασφάλεια στην μπαταρία (ένας κύλινδρος διάφανος) και κατα δεύτερο δεν πρέπει να παίξει ποτέ πάνω απο το 80% της εξόδου γιατί πιθανά σε ένα περίεργο ρεύμα - πχ μιίζα ή βλάβη - θα φρυγανιάσει τον ενισχυτή και ίσως κάψει και τα ηχεία.
Αυτό βγάζει με αξιοπρέπεια πολύ δυνατό ήχο και σωστό μπάσο.

Σημείωση, υπάρχουν ενισχυτές πχ SONY XPLOD που έχουν έτοιμη HIGH είσοδο και κάνουν τα πράγματα πολύ εύκολα. Φυσικά το RCA είναι απαραίτητο για τη σύνδεση.

Προβλήματα με αυτή την εγκατάσταση δεν υπάρχουν εκτός απο τον χώρο στο πορτ μπαγκάζ που μειώνεται λιγάκι.

Πρόβλημα 3
Θέλω MP3 και θέλω και Bluetooth και θέλω, θέλω, θέλω κτλ.
Λύση 3
Είτε εργοστασιακό MP3 είτε εμπορίου.
Με ένα φιλέτο που μπαίνει στο ταμπλώ, κλείνει η είσοδος – τρύπα του εργοστασιακού και έτσι χωράει πρακτικά οποιοδήποτε standard din ράδιο CD.
Η Alpine και η Pioneer έχουν σετάρισμα για BMW και λέγεται Amber Red, όπου υπάρχει απόλυτη αρμονία με τα χρώματα του ταμπλώ και τα λαμπακια.
Αυτό κατα πολούς χαλάει το εργοστασιακό Look αλλά δίνει πολλούς πόντους όταν βάζεις ένα DVD με ήχο και ξεχνάς να το αλλάξεις – μιλάμε για 4 giga μουσική όχι αστεία.
Τώρα πλέον με αυτή την πηγή μπορείτε να παίξετε με ενισχυτές sub και ότι τραβάει η ψυχή σας.

Πρόβλημα 4
Θέλω όλα τα παραπάνω αλλά ΔΕΝ θέλω να χαλάσω την ομορφιά του εργοστασιακού.
Λύση 4.
www.ebay.com και βοήθειά σας.

Πρόβλημα 5
Υπάρχει τρόπος να κρατήσω την εργοστασιακή εμφάνιση αλλά απο πίσω να έχω καλύτερη πηγή?
Λύση 5
ΝΑΙ υπάρχει.
Στην Αμερική παίρνουν συνήθως Becker πηγές και τις μοντάρουν πίσω απο την μάσκα της BMW.
Το έχω δεί και στην Ελλάδα με Kenwood.
Κρατάς δηλαδή το φιλέτο και τα κουμπιά του εργοαστασιακού και καλωδιώνεις απο πίσω τους ένα after market ίδιας μάρκας με το δικό σου.
Ακόμα και η οθόνη δουλεύει αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό και δεν συνεργάζεται πάντα με τυχόν κουμπιά στο τιμόνι.
Για παράδειγμα μάστορας για αυτή την ιστορία ζήτησε 300 ευρώ και περίπου 2 εβδομάδες χρόνο.
Πάντως γίνεται αλλά θέλει δουλειά και κυρίως συμβατό cd με ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο αριθμό πλήκτρων και λειτουργιών με αυτό που έχεις.
(Τα Becker είναι λίγο πολύ στην ίδια λογική όλα).

Ελπίζω να βοήθησα.

Αν θέλετε κάτι και ξέρω PM me.

konas 12-04-07 11:46

Πολύ καλό και εμπεριστατωμένο.
:+1:
Όσον αφορά εμένα προτίμησα τη λύση 3. Pioneer DEH P-77 και χωρις να αλλάξω ηχεια λογω των παραπάνω θεμάτων. Απίστευτη βελτιωση στην ποιότητα του ηχου (:hello: stefos)
Και να προσθέσω και εγω κάτι ακόμη για πηγές aftermarket. Σχετικά με την συνεργασία των πλήκτρων στο τιμόνι υπάρχουν ειδικοι add ons μετατροπείς που παρεμβάλλονται (ειναι μικρα κουτακια σε μεγεθος σπιρτοκουτου) μεταξύ πηγης και της φισσας της BMW και τοποθετουνται (με λιγη δυσκολια ειναι γεγονος, αλλά χωράει!!!) πισω απο την πηγη. Ετσι λειτουργει 100% η διαχειριση της πηγης απο τα πληκτρα του τιμονιού οπως το εργοστασιακό.

Γιωτηs 320ci 13-04-07 00:23

Μπραβο padapanda!!!:clap:
Εγω ασχοληθηκα αρκετα με αυτο το θεμα και τωρα μπορω να πω
οτι εχω ενα πολυ καλο ηχοσυνολο με λιγα χρηματα!
Πηγη εργοστασιακη( bussines cd)
Ηχεια εμπρος JBL grand touring 16,5 (80watt RMS)
Ηχεια πισω JBL grand touring oval (100watt RMS)
SUB WOOFER JBL grand touring (300watt RMS)
Ενισχυτης 6καναλος JBL grand touring (600watt RMS)
Πυκνωτης 1 farad
Πολυ καλη ποιοτητα ηχου με πολυ δυνατη αποδοση!!!

sotiris 328i 14-04-07 21:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιωτηs 320ci (Μήνυμα 110359)
Μπραβο padapanda!!!:clap:
Εγω ασχοληθηκα αρκετα με αυτο το θεμα και τωρα μπορω να πω
οτι εχω ενα πολυ καλο ηχοσυνολο με λιγα χρηματα!
Πηγη εργοστασιακη( bussines cd)
Ηχεια εμπρος JBL grand touring 16,5 (80watt RMS)
Ηχεια πισω JBL grand touring oval (100watt RMS)
SUB WOOFER JBL grand touring (300watt RMS)
Ενισχυτης 6καναλος JBL grand touring (600watt RMS)
Πυκνωτης 1 farad
Πολυ καλη ποιοτητα ηχου με πολυ δυνατη αποδοση!!!

Ποσο σου κοστισανε ολα μαζι περιπου?

Γιωτηs 320ci 14-04-07 22:05

Περιπου στα 700 ευροπουλα:bigthumb:

deepblue 14-04-07 23:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιωτηs 320ci (Μήνυμα 110359)
Μπραβο padapanda!!!:clap:
Εγω ασχοληθηκα αρκετα με αυτο το θεμα και τωρα μπορω να πω
οτι εχω ενα πολυ καλο ηχοσυνολο με λιγα χρηματα!
Πηγη εργοστασιακη( bussines cd)
Ηχεια εμπρος JBL grand touring 16,5 (80watt RMS)
Ηχεια πισω JBL grand touring oval (100watt RMS)
SUB WOOFER JBL grand touring (300watt RMS)
Ενισχυτης 6καναλος JBL grand touring (600watt RMS)
Πυκνωτης 1 farad
Πολυ καλη ποιοτητα ηχου με πολυ δυνατη αποδοση!!!

Εισαι βεβαιος οτι μπροστα εβαλες 16,5?
δεν χρειαστηκε να κοψεις τιποτα?
Μηπως ξερεις το βαθος που υπαρχει στην πισω εταζερα?

deepblue 14-04-07 23:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από padapanta (Μήνυμα 110125)
Ενα βασικό πρόβλημα που αντιμετώπίζουν οι κάτοχοι των Ε46 είναι η πηγή του ήχου.
Παρόλο που το εργοστασιακό RC εφαρμόζει άριστα στο ταμπλώ και έχει ομολογουμένων καλή απόδοση, ίσως υπάρχουν κάποιοι που ενδιαφέρονται για αυτό το -κάτι παραπάνω- στον ήχο τους.

Επειδή δοκίμασα σχεδόν τα πάντα, καταγράφω τις εμπειρίες μου, ώστε αν κάποιος θέλει να ακουλουθήσει τον δρόμο της βελτίωσης, να αποφύγει άσκοπα έξοδα και ίσως και να έχει πιό γρήγορα καλύτερα αποτελέσματα.

Πρόβλημα 1.
Το εργοστασιακό δεν έχει καλό ήχο γενικά.
Λύση 1.
Αλλάζουμε τα ηχεία.
Χρειάζεται μεγάλη προσοχή στη διαδικασία αυτή γιατί ανοίγουν τα πάνελ απο τις πόρτες και απο πίσω είναι οι αερόσακοι.
Θα πρέπει να βγούν οι πόλοι της μπαταρίας και να μείνει το αυτοκίνητο έτσι για 5 λεπτά πριν ξεκινήσει οποιαδήποτε εγκατάσταση.
Σε γενικές γραμμές το καλώδιο ήχου της BMW είναι καλό και δεν φθείρεται ή κανει παράσιτα, αλλά αυτή είναι μια καλή ευκαιρία για να αλλαχτεί, αν σκέφτεστε να αναβαθμισετε αργότερα και άλλο το σύστημά σας.
Για την αλλαγή των ηχείων τα πράγματα είναι πολύ απλά και το μόνο που χρειάζεστε είναι ένα κατσαβίδι.
Βγάζετε τα παλιά και περνάτε τα καινούργια που έχετε φροντίσει να ταιριάζουν στην εργοστασιακή τρύπα.
Υπάρχουν και σετ ηχείων που ναι μεν ταιριάζουν αλλά θέλουν διαφορετικό βίδωμα και σε αυτή την περίπτωση πρέπει να αναζητήσετε τον αποστάτη που τα συνοδεύει. Πρόκειται για ένα κυκλικό πλαστικό που δημιουργεί μια βάση για τις βίδες των ηχείων.
Προσοχή χρειάζεται να μην σκίσετε το πλαστικό υλικό που αδιαβροχοποιεί την πόρτα γιατί θα γεμίσετε νερά στο πρώτο πλύσιμο.
Είναι ένα μαύρο αφρώδες υλικό που αν σκιστεί μπορεί να μπαλωθεί με λίγη σιλικόνη και διάφανη ταινία.

Αν στο βήμα αυτό έχετε επιλέξει να αλλάξετε και καλώδια, τότε πρέπει να λύσετε αρκετά πράγματα, όπως η κονσόλα του CD καθώς και το περιφερειακο καλώδιο που φτάνει στα πίσω ηχεία.
Δοκιμάστε το μόνο αν είστε σχετικοί.

Η λύση που προτείνουν σε ορισμένα site κυρίως αμερικάνικα, να δεθεί το παλιό καλώδιο με το καινούργιο και να τραβήξετε το ένα ώστε να φέρει στη θέση του το άλλο, ΔΕΝ παίζει και μάλλον δεν έχει δοκιμαστεί ούτε απο αυτούς που το γράφουν.

Το λύσιμο είναι απαραίτητο.

Με τα νέα ηχεία θα έχετε πιό γεμάτο ήχο στα χαμηλά αλλά καθώς το υλικό τους είναι διαφορετικό απο το χαρτί που έχουν τα εργοστασιακά θα χάσετε ψηλά και ίσως δεν μπορεί η πηγή να τα διεγείρει, αν δοκιμάστε να τα τσιτώσετε απλά θα έχετε βουητό και βαβούρα ανευ λόγου.

Για όσους θέλουν απλά πιό καθαρό ήχο αλλά όχι ένταση, εδώ τελειώνει και η ιστορία.

Πρόβλημα 2
Εβαλα τα ηχεία αλλά θέλω και ένταση.
Λύση 2.
Με την εργοστασίακή πηγή, παρόλο που πολλοί λένε πως δεν γίνεται, δοκίμασα την λύση της μετατροπής των καλωδίων εξόδου και δούλεψε μιά χαρά.
Με έναν αντάπτορα που πουλάνε σε όλα τα μαγαζιά, παίρνει το HIGH σήμα και το βγάζει LOW σε RCA.
Ετσι μπορείτε να βάλετε όποιον ενισχυτή θέλετε αλλά χρειάζεται προσοχή.
Κατ αρχήν πρέπει να μπει ασφάλεια στην μπαταρία (ένας κύλινδρος διάφανος) και κατα δεύτερο δεν πρέπει να παίξει ποτέ πάνω απο το 80% της εξόδου γιατί πιθανά σε ένα περίεργο ρεύμα - πχ μιίζα ή βλάβη - θα φρυγανιάσει τον ενισχυτή και ίσως κάψει και τα ηχεία.
Αυτό βγάζει με αξιοπρέπεια πολύ δυνατό ήχο και σωστό μπάσο.

Σημείωση, υπάρχουν ενισχυτές πχ SONY XPLOD που έχουν έτοιμη HIGH είσοδο και κάνουν τα πράγματα πολύ εύκολα. Φυσικά το RCA είναι απαραίτητο για τη σύνδεση.

Προβλήματα με αυτή την εγκατάσταση δεν υπάρχουν εκτός απο τον χώρο στο πορτ μπαγκάζ που μειώνεται λιγάκι.

Πρόβλημα 3
Θέλω MP3 και θέλω και Bluetooth και θέλω, θέλω, θέλω κτλ.
Λύση 3
Είτε εργοστασιακό MP3 είτε εμπορίου.
Με ένα φιλέτο που μπαίνει στο ταμπλώ, κλείνει η είσοδος – τρύπα του εργοστασιακού και έτσι χωράει πρακτικά οποιοδήποτε standard din ράδιο CD.
Η Alpine και η Pioneer έχουν σετάρισμα για BMW και λέγεται Amber Red, όπου υπάρχει απόλυτη αρμονία με τα χρώματα του ταμπλώ και τα λαμπακια.
Αυτό κατα πολούς χαλάει το εργοστασιακό Look αλλά δίνει πολλούς πόντους όταν βάζεις ένα DVD με ήχο και ξεχνάς να το αλλάξεις – μιλάμε για 4 giga μουσική όχι αστεία.
Τώρα πλέον με αυτή την πηγή μπορείτε να παίξετε με ενισχυτές sub και ότι τραβάει η ψυχή σας.

Πρόβλημα 4
Θέλω όλα τα παραπάνω αλλά ΔΕΝ θέλω να χαλάσω την ομορφιά του εργοστασιακού.
Λύση 4.
www.ebay.com και βοήθειά σας.

Πρόβλημα 5
Υπάρχει τρόπος να κρατήσω την εργοστασιακή εμφάνιση αλλά απο πίσω να έχω καλύτερη πηγή?
Λύση 5
ΝΑΙ υπάρχει.
Στην Αμερική παίρνουν συνήθως Becker πηγές και τις μοντάρουν πίσω απο την μάσκα της BMW.
Το έχω δεί και στην Ελλάδα με Kenwood.
Κρατάς δηλαδή το φιλέτο και τα κουμπιά του εργοαστασιακού και καλωδιώνεις απο πίσω τους ένα after market ίδιας μάρκας με το δικό σου.
Ακόμα και η οθόνη δουλεύει αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό και δεν συνεργάζεται πάντα με τυχόν κουμπιά στο τιμόνι.
Για παράδειγμα μάστορας για αυτή την ιστορία ζήτησε 300 ευρώ και περίπου 2 εβδομάδες χρόνο.
Πάντως γίνεται αλλά θέλει δουλειά και κυρίως συμβατό cd με ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο αριθμό πλήκτρων και λειτουργιών με αυτό που έχεις.
(Τα Becker είναι λίγο πολύ στην ίδια λογική όλα).

Ελπίζω να βοήθησα.

Αν θέλετε κάτι και ξέρω PM me.

Μηπως ξερεις αν υπαρχει καποιο din η και ραδιο cd που να συνεργαζετε απολυτα με το τιμονι αλλα και με τη συσκευη τηλεφωνου που εχει η μαμα?
σου θυμιζω οτι απο το τιμονι μπορεις ακομα και κλησεις να κανεις βλεποντας ακομα και τον τηλεφωνικο καταλογο που εχεις καταχωρισει?

optostyle 14-04-07 23:19

απλα να συμπληρωσω οτι το τελικο αποτελεσμα του ηχου,ειναι πολυ σχετικο και θεμα γουστου..,και αν δεν μετρηθει με τα καταλληλα οργανα,μπορει να λες πχ ο ηχος μου ειναι τελειος ,και να ειναι σκετο πανηγυρι απλα επειδη σου αρεσουν τα πολλα μπασα, η να σε τρυπανε τα πριμα στα αυτια και εσυ να γουσταρεις....και σε περιπτωση που μετρηθει(βαση χωρου παντα) και αλλαξουμε τις παραμετρους,ειτε χαμηλες ειτε μεσσαιες, ειτε τις υψηλες,θα ξαναγυρισουμε στο ιδιο αποτελεσμα δηλαδη στο σχεδονπεριπου..η καλη μουσικη στο αυτοκινητο ειναι αρκετα δυσκολη αλλα οχι ακατορθωτη..(θα γινω κακος αν μπω σε ενα αμαξι που ο ιδιοκτητης του φωναζει απο τη χαρα του για τον ηχο,αλλα οταν βγω του πω .......μας τα πρηξες??????) δεν απευθυνομαι σε κανεναν απολυτως...φιλικα κωστας

Tasulis 15-04-07 09:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από deepblue (Μήνυμα 110790)
Εισαι βεβαιος οτι μπροστα εβαλες 16,5?
δεν χρειαστηκε να κοψεις τιποτα?
Μηπως ξερεις το βαθος που υπαρχει στην πισω εταζερα?

Και εγώ αυτη την απορία εχω, τελικά τι μπήκε μπροστα????

Γιατι ο χώρος στις πόρτες ειναι περιορισμένος και μπαίνουν μόνο ειδικού τυπου ηχεία, χωρις βάθος.
Επισης αυτός ο αντάπτορας για το τιμόνι με εβγαλέ την ψυχή να τον στριμώξω εκεί μέσα στα πλαστικά και στα καλώδια.
Οταν ομως βγαινει το cd απο τη πηγη, ειναι ετοιμο να λείωσει και ας έχει fan on board.

Γιωτηs 320ci 15-04-07 18:10

Μπροστα εβαλα 16,5 με τις πατουρες για Ε46. Οσο αναφορα το βαθος δεν ειχα κανενα προβλημα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.