BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Μεγάλες αλήθειες. (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33391)

PetrosD 30-01-17 18:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 (Μήνυμα 516604)
Ασχετο,πριν λίγο,έκατσα να βάλω τακάκια στο 46άρι μου.Λύνω τροχό,βάζω γρύλο,σηκώνω,βγάζω τις πλαστικές τάπες των βιδών της δαγκάνας.Κάτι με έτρωγε και δεν λύνω και τις υπόλοιπες ρόδες,αλλά αποφασίζω να δω τι νούμερο είναι το allen που λύνει την δαγκάνα και έχεις τα τακάκια μπροστά σου...Ξέρετε τι νούμερο έχει βάλει αυτή η πρόστυχη ράτσα???7!!!!!Εχω 2 πλήρης συλλογές εργαλείων και φυσικά καμία από τις 2 δεν έχει μέσα 7 allen γιατί πολύ απλά δε χρησιμοποιείται από κανέναν.Στη δουλειά μου,δεν το έχω συναντήσει ποτέ...

Αυτό είναι δικό σου πρόβλημα, όχι της BMW.
2 φορές που το έχω κάνει στο E30 μια χαρά έλυσα τη δαγκάνα. (δε θυμάμαι το νούμερο από το κλειδί).

MarinosE46 30-01-17 18:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 516612)
Αυτό είναι δικό σου πρόβλημα, όχι της BMW.
2 φορές που το έχω κάνει στο E30 μια χαρά έλυσα τη δαγκάνα. (δε θυμάμαι το νούμερο από το κλειδί).

δικό μου πρόβλημα,δεν είναι σε καμία περίπτωση.Θα μπορούσε να έχει ένα 8 allen όπως σε κάποια μοντέλα που είναι ένα κοινό νούμερο να τελειώνει το θέμα εκεί.Το πιο απλό θα σου πω.Κόλλησε η δαγκάνα και είσαι στη μέση του πουθενά.Τι θα κάνεις?Θα περιμένεις να περάσει καμιά αρκούδα να σου δώσει καρυδάκι?Η θα περιμένεις ώρες την οδική(αν έχεις κιόλας)...
Οι άνθρωποι είναι γελοίοι...Και ακόμα πιο γελοίος εγώ που κάθομαι και ασχολούμαι ακόμα με αυτό το παλιόπραμα.

PetrosD 30-01-17 18:49

Και γιατί να έχει 8 άλεν και να μην έχει 9; Καταλαβαίνεις με ποια έννοια το λέω.

MarinosE46 30-01-17 18:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 516614)
Και γιατί να έχει 8 άλεν και να μην έχει 9; Καταλαβαίνεις με ποια έννοια το λέω.

Γιατί τα συνηθισμένα και ευρέως χρησιμοποιούμενα allen είναι 5,6,8,10,12,14,17,22.Τα 7 και τα 9 ή οι βίδες με 16,18,20 κεφάλι υπάρχουν μόνο στα μυαλά των Γερμανών...Καμία συλλογή που θα αγοράσεις,είτε είναι facom,usag,beta,pastorino κλπ δε θα έχει μέσα 7 ή 9 allen.
Δεν είμαι γραφιάς για να μην ξέρω τι μου γίνεται.Της δουλειάς είμαι αλλά σε άλλο κλάδο.

PetrosD 30-01-17 19:08

Οκ, εγώ δεν τα ήξερα αυτά που λες, γιατί στο σπίτι έχουμε όλα τα νούμερα.
Αλλά αφού τα ξέρεις τα στραβόξυλα τους Γερμανούς, σου κάνει κόπο να αγοράσεις ένα άλεν 7 να το έχεις, αφού χρειάζεται στο αυτοκίνητο;

MarinosE46 30-01-17 19:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 516618)
Οκ, εγώ δεν τα ήξερα αυτά που λες, γιατί στο σπίτι έχουμε όλα τα νούμερα.
Αλλά αφού τα ξέρεις τα στραβόξυλα τους Γερμανούς, σου κάνει κόπο να αγοράσεις ένα άλεν 7 να το έχεις, αφού χρειάζεται στο αυτοκίνητο;

Καθόλου.Αυτό θα κάνω αύριο...Ηλπιζα μήπως το δικό μου το ρημάδι έχει 8.

tsalin 30-01-17 22:28

Λοιπόν το κορυφαίο είναι το εξής... Την τελευταία φορά που άλλαξα το ψυγείο και το μισό σύστημα ψύξης όταν πήγα να πάρω το αυτοκίνητο από το μάστορα, τον βρήκα να φουσάει και να ξεφουσάει βρίζοντας πάνω από το μοτέρ... Τι τρέχει ωρέ Τάσο του λέω?? Το έχω λύσει και δέσει τρεις φορές μου απαντάει... Όποτε βάζω εμπρός για να το δοκιμάσω σκάει και σε διαφορετικό σημείο... Και για να αποφύγω τις κακές σκέψεις, ο συγκεκριμένος είναι τσεκαρισμένο ότι (είναι δεν είναι καλός) είναι τίμιος...

Οπότε ναι, μπλε και στη θάλασσα, μην ταλαιπωρηθεί και κανένας άλλος Χριστιανός...

FD3S 31-01-17 11:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 516603)
Αν είχαν τη μεταχείριση των μοτέρ των S2000 και TS τα μοτέρ της BMW δε θα έφταναν, ούτε 50.000χλμ

Κοιτάζω και εγώ εδώ και χρόνια αγγελίες για Celica TS, και διαπιστώνω ότι γράφουν όλοι με καμάρι, ότι έχουν 150-180-220 χιλιάδες χιλιόμετρα, όταν σε αντίστοιχα BMW αν δηλώσεις πάνω από 99000χλμ, απλά δεν ανοίγει καν ο άλλος την αγγελία.

Αυτό είναι αλήθεια. Το Corolla TS του φίλου πραγματικά όπως και δύο Yarris χιλιάρια που και σε αυτά έχει κολλήσει το μοτέρ, έχουν υποστεί τα πάνδεινα. Σε ΒΜW θα είχε βγάλει 15000 με αυτή την μεταχείριση. :rofl2:

Πήγε και πήρε τώρα alfa giulleta. Περιμένω πότε θα με πάρει πάλι τηλέφωνο για τα μαντάτα....

tsalin 31-01-17 12:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από FD3S (Μήνυμα 516627)
Αυτό είναι αλήθεια. Το Corolla TS του φίλου πραγματικά όπως και δύο Yarris χιλιάρια που και σε αυτά έχει κολλήσει το μοτέρ, έχουν υποστεί τα πάνδεινα. Σε ΒΜW θα είχε βγάλει 15000 με αυτή την μεταχείριση. :rofl2:

Πήγε και πήρε τώρα alfa giulleta. Περιμένω πότε θα με πάρει πάλι τηλέφωνο για τα μαντάτα....

Καλά πώς κατάφερε να κολλήσει το μοτέρ του Yaris??? Εγώ είχα εταιρικό Corolla του 2005 -που είχε κάποια θέματα κυρίως λόγω κακής Βρετανικής συναρμογής του εσωτερικού- για το οποίο συνάδελφος με ρώτησε πότε κάνουμε το 1ο service, όταν το αυτοκίνητο του είχε ήδη +60Κ χιλιόμετρα... Στα αντίστοιχα χιλιόμετρα το επόμενο εταιρικό Astra είχε κάνει ήδη δύο βαρβάτες επισκέψεις με σοβαρά μηχανικά θέματα, που με τυχαίο τρόπο τις ίδιες βλάβες έπαθαν άλλα 6 οχήματα του ίδιου τύπου -στα ίδια πάνω κάτω χιλιόμετρα...

tacos 31-01-17 13:41

Για να κολλησει καποιος δυο μοτερια yaris αντι για λαδι θα εβαζε ξυδι.Οτι και να λεμε με βαση του καθενος μας τον "μικροκοσμο" τα αποτελεσματα ερευνων αξιοπιστιας κυριως για μετα τον τριτο χρονο δεν ειναι καθολου ενθαρυντικα για τα αυτοκινητα μας.Δυσκολοχωνευτο αλλα....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.