BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=97)
-   -   M5 E34 3.8lt και βουλομένα μπεκ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=342)

santo 15-09-04 20:46

M5 E34 3.8lt και βουλομένα μπεκ
 
Πρόβλημα με βουλομένο μπεκ προκάλεσε τρύπα στο πιστόνι και γδάρσιμο στο κύλινδρο. Μπορείται να δείτε φωτογραφείες από το μοτέρ.

Engine Rebuild Pics

BMW Power 15-09-04 20:49

Που τις έχεις τις φωτογραφίες??? Πάρε το τρύπιο πιστόνι μαζί σου στο meeting να φέρω και εγώ το δικό μου από το Ε30 να κάνουμε κόντρες. :D ;)

santo 15-09-04 20:53

molis ekana edit!!
 
molis ekana edit!! deite kai postarete!!!
Sorry akoma den exei ginei refresh o server me tis fotografeies!! molis exw nea tha kanw edit..! Sorry!

BMW Power 15-09-04 21:00

Δυστυχώς ακόμη δεν μπορώ να δω τις φωτο. Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος στο link???

santo 15-09-04 21:44

ookok
 
τώρα είναι οκ το λινκ.

engine rebuild #1

BMW Power 16-09-04 02:26

Μπράβο!!!!!!
 
Μπράβο βρε φίλε έκανες πολύ καλή τρύπα στο πιστόνι, αλλά ψάξε να με βρεις στο meeting (ο πιο χοντρός είμαι) θα έχω και εγώ το δικό μου μαζί για να δεις και το δικό μου λιώσιμο. :D

Παρεμπιπτόντως πολύ καλές οι φωτογραφίες και πολύ μου άρεσε αυτή δίπλα στο Ε30. ;)

S38B38 Monsta 16-09-04 10:56

Πω πω ρε Σπύρο ωραία τρύπα ρε φίλε! Το μπεκ το γ@#$%^νο σου κανε τη ζημιά εεε? Είπα και γω γιατί τα S38B38 δεν σπάνε και τόσο εύκολα.

Τι θα κάνεις με την επισκευή στον κύλινδρο? Σου χουν δλωσει estimate για το κόστος??

Μήπως τώρα είναι μια καλή ευκαιρία να το κάνεις stroke σε 3.9 και να πικράνεις πολύ κοσμάκη??? :) :D

Strax 16-09-04 11:01

Κλασσική περίπτωση βλάβης!! Δυστυχώς, αυτά τα προβλήματα είναι συχνά και υπερβολικά επίπονα! Στην περίπτωση του βουλωμένου μπεκ σταματάει ή μειώνεται η παροχή βενζίνης στον συγκεκριμένο κύλινδρο. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την εμφάνιση προανάφλεξης (πυράκια), κάτι που φαίνεται από όλα τα μικρά σημαδάκια που έχει πάνω το πιστόνι. Η θερμοκρασία του κυλίνδρου εκτοξεύεται στα ύψη (μην ξεχνάται ότι η βενζίνη λειτουργεί και σαν ψυκτικό του κυλίνδρου) με αποτέλεσμα να λιώνει το πιστόνι. Τι κάνουμε λοιπόν? Είμαστε πάντα σε εγρήγορση για πυράκια, αλλά η πιο ασφαλής λύση είναι η τοποθέτηση ενός πυρόμετρου!

S38B38 Monsta 17-09-04 12:14

Σπύρο πολύ χάρηκα που γνωριστήκαμε χθες. Ελπίζω να τελειώσεις σύντομα με την επισκευή για να μπορέσω να δω τον δικό σου δράκουλα in full action.

Τελικά ρε φίλε μετά απ όλες αυτές τις βελτιώσεις που έχει η μοτερούκλα σου, πρέπει να ρίχνεις με άνεση σε νορμάλ Ε46 Μ3. Το θέμα είναι τώρα ότι πρέπει να οπλιστείς με πολύ υπομονή να στρώσεις σωστά το μοτέρ.

Θυμάσαι αν οι εκκεντροφόροι σου είναι Schrick και ποιος έφτιαξε το πρόγραμμα?

santo 17-09-04 15:37

Moter
 
Κώστα, θα ρωτήσω και τον μάστωρα για τους εκκεντροφόρους, αλλά για το πρόγραμμα είμαι αρκετά σίγουρος ότι είναι customia από Γερμανικό οίκο που έχει κλείσει και λεγόταν Holz Elektronik.

Αλήθεια για πόσα χιλιόμετρα λέτε να στρώσω το μοτέρ. Περίπου 2-3000 λέω.

!!! :confused:
Ανοίγω νεο τοπικ για στρώσιμο κινητήρων και σωστός τρόπος να το κάνεις.
είναι προτζεκτάκι έτσι??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.