BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=97)
-   -   BMW M3 CSL Loaded (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=5437)

Kostas Christ 25-11-09 22:44

BMW M3 CSL Loaded
 
το απολυτο δρομισιο μ3

http://www.youtube.com/watch?v=ZgMR9OVEDIY

αν ηταν αγωνιστικο παντως σιγουρα θα επαιζε στα ισια τις rsr... αυτα παιζουν με σλικς στο 7λεπτο... οποτε μιλαμε για τρελο οχημα

EVANGELOS 01-12-09 21:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas Christ (Μήνυμα 344213)
το απολυτο δρομισιο μ3

αν ηταν αγωνιστικο παντως σιγουρα θα επαιζε στα ισια τις rsr... αυτα παιζουν με σλικς στο 7λεπτο... οποτε μιλαμε για τρελο οχημα

H απόλυτη ΒΛΑΚΕΙΑ ... ΜΠΟΥΡΔΑ της ESS σε όλο της το μεγαλείο !!!

Απαράδεκτο να υπερτροφοδοτείς csl !!! ... δε πα να έβγαλε και 1000 άλογα είναι τραγική ιδέα !!!

Αν ήταν αγωνιστικό ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να έβγαζε ούτε 4 συνεχόμενους γύρους !!! ...

όπως και όλα τα "βελτιωμένα" είναι για ένα δύο ανοίγματα και μετά κάτσε μία ώρα να κρυώσει !!!

Nick_compact 01-12-09 22:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 346253)
H απόλυτη ΒΛΑΚΕΙΑ ... ΜΠΟΥΡΔΑ της ESS σε όλο της το μεγαλείο !!!

Απαράδεκτο να υπερτροφοδοτείς csl !!! ... δε πα να έβγαλε και 1000 άλογα είναι τραγική ιδέα !!!

Αν ήταν αγωνιστικό ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να έβγαζε ούτε 4 συνεχόμενους γύρους !!! ...

όπως και όλα τα "βελτιωμένα" είναι για ένα δύο ανοίγματα και μετά κάτσε μία ώρα να κρυώσει !!!

To loaded πάντως άλλα μας έδειξε!

EVANGELOS 01-12-09 22:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact (Μήνυμα 346264)
To loaded πάντως άλλα μας έδειξε!

Για το λόαντεντ μιλάω !!! ... που μας έδειξε άλλα ???

Οκ έκανε καλό χρόνο ΓΙΑ ΕΝΑ ΓΥΡΟ !!!

Άλλο πράγμα τα ΚΑΘΑΡΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ τύπου gtr , rsr etc και άλλο ένα ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΗΜΕΝΟ CSL με κομπρέσορα που πάει γρήγορα !!

Lil 01-12-09 22:16

http://img130.imageshack.us/img130/4715/rips.jpg

EVANGELOS 01-12-09 22:19

χαχαχαχα !!!!!!! ...

πάντως γεγονός είναι ότι ΔΕΝ έσπασε το μοτέρ !!! ... απλά το κουτούλησε ο δημοσιογράφος !!! ...

BILL007 01-12-09 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 346269)
απλά το κουτούλησε ο δημοσιογράφος !!! ...

Δεν θα ήθελα,ούτε κάποιος άλλος πιστεύω,να ήταν στη θέση του...:banhim::105whistl:bugeye:

Lil 01-12-09 22:39

παλι καλα που το κουτουλησανε πριν σπασει....

Action Man 01-12-09 22:42

http://www.youtube.com/watch?v=Pvz91...eature=related

Nick_compact 01-12-09 22:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 346265)
Για το λόαντεντ μιλάω !!! ... που μας έδειξε άλλα ???

Οκ έκανε καλό χρόνο ΓΙΑ ΕΝΑ ΓΥΡΟ !!!

Άλλο πράγμα τα ΚΑΘΑΡΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ τύπου gtr , rsr etc και άλλο ένα ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΗΜΕΝΟ CSL με κομπρέσορα που πάει γρήγορα !!

Το loaded μέχρι να κάνει το 7.22, πήρε χρόνια, και δεν ακούστηκε τπτ για σπασμένο μοτέρ. Αγωνιστικά δεν είναι μόνο τα 24ωρα. Υπάρχουν και άλλα αγωνιστικά, που τρέχουν πχ μια ανάβαση, και κρατάει λίγα λεπτά. Οπότε, η έννοια αγωνιστικό, είναι πολύ γενική. Και για να την συνδέσεις και με την αξιοπιστία του μοτέρ, πρέπει να γίνει συγκεκριμένη. Κανένα εργοστασιακό μοτέρ δεν θα άντεχε 24ωρο αγώνα για κανέναν λόγο έτσι κι αλλιώς. Εσύ μπορεί να το αποκαλείς όπως θέλεις, αλλά ότι και να λες, όλοι το έχουμε λατρέψει, θαυμάσει, ονειρευτεί. (Είσαι ο 1ος που τολμά να το αποκαλεί έτσι) Και δεν πρόκειται για ένα απλά γρήγορο CSL... Αλλιώς θα γέμιζε το ring με κομπρεσοράτα Μ3 να γυρίζουν στα 7.30 ;)

zaharias 01-12-09 23:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Action Man (Μήνυμα 346275)

Ωραιο το βιντεο...

Καλα, το ξαναδωσανε στο μλκ που το στουκαρε τοτε...??? :drive2:

sm6 01-12-09 23:49

θεωρω την προσπαθεια loaded ενα σπουδαιο κεφαλαιο στην ιστορια της φιρμας.

και λεω προσπαθεια διοτι μονο αν τη δει κανεις συνολικα μπορει να αποτιμησει το μεγεθος της και τη σπουδαια συνειφορα της.

αν δουμε απλα το αυτοκινητο, ως ενα "πειραγμενο" csl με υπερσυμπιεση, για να "τρεχει" στην ευθεια θα συμφωνησω οτι ειναι ιεροσυλια.

το loaded ομως ηταν πολλα περισσοτερα απο αυτο...
ηταν μια επιβεβαιωση οτι το θαυμασιο αυτο πλαισιο θα μπορουσε να κανει εναν εξαιρετικο χρονο στη πιο δυσκολη και απαιτητικη πιστα του κοσμου.
ηταν μια επιδεξη ιδεων για το πως ενα bmw μπορει να κερδισει τις πορσε ακομα και με λιγοτερους απο 8 κυλινδρους.
ηταν μια ομαδα πολυ σοβαρων και ταλαντουχων ανθρωπων που εξεπληξε πολλους με το αξεπεραστο (για bmw δρομου) 7.22...

η προσπαθεια δεν ηταν προχειρη. το αυτοκινητο βελτιωθηκε συνολικα και οχι μονο στο μοτερ εκανε αρκετα χιλιομετρα στην πιστα και τιποτα το κακο δεν ακουστηκε για την αξιοπιστια του...
αγωνιστικο δεν υπηρξε βεβαια διοτι αν δεν με απατα η μνημη μου δεν συμμετειχε σε καποιον αγωνα.
επισης επιλεχθηκε και ενας πολυ αξιολογος οδηγος που απ' οτι φανηκε πηρε το μεγιστο απο το πακετο. το 7.22 εγινε με κρυο και υγρασιες σε καποια σημεια της πιστας, σε ωρα και μερα ανοικτη στο κοινο.
αυτο κανει το εγχειρημα ακομα σπουδαιοτερο.
λεγεται οτι το αυτοκινητο ετοιμαζοταν για μια ακομα προσπαθεια οπου υπολογιζαν να κατεβουν ακομα παρακατω, αλλα το ατυχημα τους χαλασε τα σχεδια.

η προσπαθεια του csl loaded περασε οριστικα στην ιστορια, αφου και το site loaded.se εχει "κατεβει" εδω και καιρο.

καλη αναπαυση σε εναν παλιο πολεμιστη του ριγνκ, οπου κι αν βρισκεται.
θα τον θυμομαστε παντα (ο καθενας απο την πλευρα που το βλεπει) και θα βρισκεται στις καρδιες ολων των φανς, οπως βεβαια και αλλα αυτοκινητα που εγραψαν χρυσες σελιδες στο λιμπρο ντ΄ορο της αυτοκινησης....

nik200 02-12-09 01:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaharias (Μήνυμα 346282)
Ωραιο το βιντεο...

Καλα, το ξαναδωσανε στο μλκ που το στουκαρε τοτε...??? :drive2:

οι μ@λ@κιες επιστρεφονται....αχαχαχαχαχα:icon_kidr

zaharias 02-12-09 06:21

Πως φορτωνει ετσι...!!!!!
 
Ο ηχος ειναι κολαση..

http://www.youtube.com/watch?v=ZkIx7YBjVJM

alexk 02-12-09 06:38

Για να ξυπνήσουμε, αυτό είναι ένα 'μαμά' CSL του φίλου Rob με τελικό καζανάκι Supersprint race lightweight.
Θέλω να δω πόσες φορές θα με σταματήσει η Ελβετική τροχαία :yipee:

http://www.youtube.com/watch?v=zhFG2WN5HdY

alexk 11-12-09 08:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sm6 (Μήνυμα 346294)

η προσπαθεια του csl loaded περασε οριστικα στην ιστορια, αφου και το site loaded.se εχει "κατεβει" εδω και καιρο.

Στάθη το site σνέβηκε και ξέρω ότι το αμάξι ετοιμάζεται για την επιστροφή (γι'αυτό και πράσινο χρώμα - πράσινη κόλαση) για να κατεβάσει κάτω από 7.22.
http://www.loaded.se/

Πλέον έχουν και κοπέλα μοντέλο για το project οπότε με βεβαιότητα δεν πέθανε ;)

Τώρα για το κατακρεουγηρμένο κτλ που λέει ο Ευάγγελος, ΟΚ...
Είναι εντάξει να βελτιώνεις Μ3 για να κάνεις πάνω κάτω στο Ο.Χ., Α.Ο. κτλ κτλ και έγκλημα να βελτιώνεις M3 CSL για να πηγαίνεις πίστες και να στοχεύεις να σπάσεις το ρεκόρ στο Ρινγκ (και να το κάνεις).

evothrasix 11-12-09 15:23

alexk για μενα εγκλημα ειναι να παρεις εν csl και να το τουρμπισεις η να το κομπρεσαρεις και να λες κατεβασα χρονους και και ....αλλο να το βελτιοσεις σε φρενα αναρτησης και ατμοσφαιρικη δυναμη και να κατεβασεις το χρονο εκει ειναι ολο το παιχνιδι:yipee:....να μην χασει τον χαρακτηρα του ενα αμαξι.....

υγ.πιστευω οτι ειναι ιεροσυλια να κανεις τετοιες μετατροπες σε ενα τετοιο κοσμημα:shakehead

Nick_E60_GR 11-12-09 15:42

Λυπάμαι που το λέω, κι εγώ ατμόσφαιρα είμαι ακόμη, αλλά το μοτορσπορτ πλέον ...και πιό πολύ η αγορά, ζητάει αέρα, πολύ αέρα. Ασύγκριτα γκάζια με σχετική οικονομία στο καύσιμο χάρη στις νέες τεχνολογίες συμπίεσης της εταιρίας. Αν το έφτιαχνε πάλι το ίδιο αυτοκίνητο σήμερα η BMW, turbo θα το έκανε.....

EVANGELOS 11-12-09 17:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR (Μήνυμα 349961)
... Αν το έφτιαχνε πάλι το ίδιο αυτοκίνητο σήμερα η BMW, turbo θα το έκανε.....

Το έφτιαξε







σήμερα






και ΔΕΝ είναι τούρΠο !!!







είναι κάπως έτσι όμως

http://www.youtube.com/watch?v=tCzDOpVasHM

Fairytale 11-12-09 17:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexk (Μήνυμα 349758)
Στάθη το site σνέβηκε και ξέρω ότι το αμάξι ετοιμάζεται για την επιστροφή (γι'αυτό και πράσινο χρώμα - πράσινη κόλαση) για να κατεβάσει κάτω από 7.22.
http://www.loaded.se/

Πλέον έχουν και κοπέλα μοντέλο για το project οπότε με βεβαιότητα δεν πέθανε ;)

Τώρα για το κατακρεουγηρμένο κτλ που λέει ο Ευάγγελος, ΟΚ...
Είναι εντάξει να βελτιώνεις Μ3 για να κάνεις πάνω κάτω στο Ο.Χ., Α.Ο. κτλ κτλ και έγκλημα να βελτιώνεις M3 CSL για να πηγαίνεις πίστες και να στοχεύεις να σπάσεις το ρεκόρ στο Ρινγκ (και να το κάνεις).

Συμφωνώ με όλα αυτά. Το loaded είναι εξαιρετικό project και το αποδεικνύει με τον πλέον χαρακτηριστικό τρόπο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR (Μήνυμα 349961)
Λυπάμαι που το λέω, κι εγώ ατμόσφαιρα είμαι ακόμη, αλλά το μοτορσπορτ πλέον ...και πιό πολύ η αγορά, ζητάει αέρα, πολύ αέρα. Ασύγκριτα γκάζια με σχετική οικονομία στο καύσιμο χάρη στις νέες τεχνολογίες συμπίεσης της εταιρίας. Αν το έφτιαχνε πάλι το ίδιο αυτοκίνητο σήμερα η BMW, turbo θα το έκανε.....

Το έφτιαξε (και το ξέρεις) και ΔΕΝ είναι turbo http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=22232
C U out there

Dim77 11-12-09 17:13

Και αν δεν υπήρχαν οι τυποποιημένες μετρήσεις κατανάλωσης & εκπομπών ρύπων(CO2) που τα καταφέρνουν καλά τα νέο-VAGo-τούρμπο μοτέρ...θα συνέχιζε να βγάζει μόνο ατμοσφαιρικά:deal:

Nick_E60_GR 11-12-09 17:28

Ναι ρε παιδιά σωστό, δεν το συζητώ!!!!!!! αλλά μιλάω για ένα 3.2 που θα έπρεπε λόγω του σημερινού (και μελλοντικού) "ενδογερμανικού" ανταγωνισμού και όχι μόνο, να δυναμώσει κι άλλο.

sm6 11-12-09 17:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fairytale (Μήνυμα 349993)
Το έφτιαξε (και το ξέρεις) και ΔΕΝ είναι turbo

το επομενο θα ειναι ομως νικο... εξακυλινδρο...

Fairytale 11-12-09 17:32

Τότε το Csl δεν χρειαζόταν τίποτα παραπάνω.
Τώρα θα πρέπει να σηκώσουν και άλλο πίεση... και ότι μείνει χεχεχε
C U out there

EVANGELOS 11-12-09 18:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexk (Μήνυμα 349758)
...Τώρα για το κατακρεουγηρμένο κτλ που λέει ο Ευάγγελος, ΟΚ...
Είναι εντάξει να βελτιώνεις Μ3 για να κάνεις πάνω κάτω στο Ο.Χ., Α.Ο. κτλ κτλ και έγκλημα να βελτιώνεις M3 CSL για να πηγαίνεις πίστες και να στοχεύεις να σπάσεις το ρεκόρ στο Ρινγκ (και να το κάνεις).

Aλέξη ΔΕΝ υπήρχε λόγος να χρησιμοποιήσει csl η ESS ...

Από τη στιγμή που διάλεξε το δρόμο της ΤΡΕΛΗΣ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗΣ με υπερπλήρωση ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ να καταστρέψει ένα τσε εσ ελ ???

Ας έκανε ότι ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ...

να έπαιρνε ένα απλό Μ3 να το έγδυνε , να έβαζε τα ρολμπαρ και τα λοιπά αγωνιστικά δεσίματα , φρένα κλπ κλπ ... το κομπρεσσέρ και ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΙΧΕ !!!

Εγώ θεωρώ ότι αμάξια σαν τα csl και sport evo ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ με τέτοια projects !!!

p.s. Οταν λες ΓΥΦΤΙΑ το πορτμπαγκαζ csl σε απλό Μ3 ... πως δε σε ενοχλεί το loaded ????

alexk 11-12-09 20:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 350060)
Aλέξη ΔΕΝ υπήρχε λόγος να χρησιμοποιήσει csl η ESS ...

Από τη στιγμή που διάλεξε το δρόμο της ΤΡΕΛΗΣ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗΣ με υπερπλήρωση ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ να καταστρέψει ένα τσε εσ ελ ???

Ας έκανε ότι ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ...

να έπαιρνε ένα απλό Μ3 να το έγδυνε , να έβαζε τα ρολμπαρ και τα λοιπά αγωνιστικά δεσίματα , φρένα κλπ κλπ ... το κομπρεσσέρ και ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΙΧΕ !!!

Εγώ θεωρώ ότι αμάξια σαν τα csl και sport evo ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ με τέτοια projects !!!

p.s. Οταν λες ΓΥΦΤΙΑ το πορτμπαγκαζ csl σε απλό Μ3 ... πως δε σε ενοχλεί το loaded ????

Κοίτα Βαγγέλη, ο καθένας κάνει ότι του καυλώσει φίλε... Έχω δει CSL με άλλη εισαγωγή και προσπαθούσε να με πείσει ότι είναι καλύτερη από την εργοστασιακή.
Από την άλλη, βλέπεις CSL με rollcage και sparco και και και και και συμφωνώ μαζί σου για το "ποιος ο λόγος να καταστρέψεις ένα CSL ? πάρε ένα απλό Μ3 και γάμα το".
Όμως, με το να το λέω και μόνο δεν αλλάζω τίποτα. Αυτό που εγώ προσωπικά έχω σαν στόχο είναι να σώσω 3 από αυτά τα αυτοκίνητα (2 γκρι και 1 μαύρο). Το λέω στον αδερφό μου να πάρει ένα και αυτός, μου λέει τα δικά του... Εντάξει, όσα σώσω ρε φίλε, ξέρεις αγωνιζόμενος είμαι και δεν τα βρήκα έτοιμα τα ρημάδια τα λεφτά.


Δεν κράζω να βάζουν πράγματα CSL σε Μ3 αλλά κουπέ, που να γίνει look M3 και μερικώς look CSL, σόρρυ το κράζω.
Το loaded δεν το κράζω γιατί δικό του είναι, το αγόρασε, το βελτίωσε κτλ. Αν εγώ κάνω το δικό μου έτσι, ας με πάρω με τις ντομάτες !
Θα μου πεις ίδια φάση είναι και ο shido... σωστό ναι. Δεν σημαίνει ότι και εγώ έχω πάντα δίκιο και δεν κάνω/λέω μαλακίες μερικές φορές.

kacey 11-12-09 22:59

Βαλανε κομπρεσσορα στο CSL κ του δωσανε δυναμη κ ροπη σε ολο το φασμα τον στροφων, τοση που ενα ατμοσφαιρικο μοτερ ουτε στα ονειρα του δεν θα εβλεπε, κ μερικοι σκιζουν τα ρουχα τους οτι "καταστρεψανε ενα συλλεκτικο αυτοκινητο". Σιγα ρε παιδια, σιγα το καλτσον του CSL που σκιστηκε...

stef 12-12-09 01:09

Μα αυτό λέμε, θα μπορούσανε να το κάνανε στο απλό Μ3....
Και θέλεις δεν θέλεις το CSL είναι συλλεκτικό!
Χώνεψέ το!

Fairytale 12-12-09 01:25

Και αν γυρίσει κάποιος να σου απαντήσει ότι πλέον το αυτοκίνητο δεν είναι το ένα από τα 1500 Csl παραγωγής αλλά το ένα και μοναδικό Csl Loaded που έχει κάνει ΑΥΤΑ (μπλα μπλα μπλα) τι θα απαντήσεις;

Το αυτοκίνητο (το project) καλύτερα έχει αποκτήσει δική του ταυτότητα και την έχει κερδίσει επάξια. Δεν έχασε από την επέμβαση και θα το δεις στην τιμή μεταπώλησης του (παρά το στούκο του δημοσιογράφου).
C U out there

kacey 12-12-09 01:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stef (Μήνυμα 350239)
Μα αυτό λέμε, θα μπορούσανε να το κάνανε στο απλό Μ3....
Και θέλεις δεν θέλεις το CSL είναι συλλεκτικό!
Χώνεψέ το!

Γιατι ρε μαστορα, το χαλασανε για να λενε ολοι "κριμα που το κανατε σε CSL" ? Κ στην τελικη κομπρεσσορατα απλα Μ3 εχει βγαλει ο καθενας, αυτοι ηταν μαγκες κ το εκαναν σε CSL.

ΥΓ Εκτος αν αμφισβητει κανεις οτι το εκαναν καλυτερο απο οτι ηταν...

@Fairytale
Ωραιες ζαντες ρε :D

Nick_E60_GR 12-12-09 01:40

Τι συλλεκτικά ρε παιδιά? Πανάκριβα πιστάδικα αυτοκίνητα υποτίθεται ότι είναι. Μία εταιρία σαν τη BMW την ξέρει πάνω-κάτω τη ζήτηση στα πολύ extreme μοντέλα της. Είναι περιορισμένης παραγωγής γιατί πόσοι θα πάρουν ένα τέτοιο? Αν ήξερε η BMW θα πουλήσει 20000 κομμάτια, 20000 κομμάτια θα έφτιαχνε, χαζή θα ήταν? Αφού παράλληλα κυκλοφορούσε και το Μ3 το απλό τι να κάνει? Να αντικαταστήσει το Μ3 με το κατά πολύ ακριβότερο csl? Θα χαντάκωνε τις πωλήσεις του απλού Μ3 και ούτε και csl θα πουλούσε (λόγω τιμής κ.α περιορισμών, άνεση κλπ)

Γι' αυτό, βγάλτε τα csl απ' τα υπόγεια και τις συλλεκτικές αίθουσες και βάλτε τα στις πίστες να εξυπηρετούν και το σκοπό για τον οποίο κατασκευάστηκαν, μπας και αχρηστευτεί κανένα, να βρίσκουμε εμείς τροπέτα να φτιάχνουμε μετατροπές cabrio csl, Ζ4 csl κλπ, να τα ευχαριστιόμαστε χαχαχαχα

stef 12-12-09 08:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kacey (Μήνυμα 350243)
Γιατι ρε μαστορα, το χαλασανε για να λενε ολοι "κριμα που το κανατε σε CSL" ? Κ στην τελικη κομπρεσσορατα απλα Μ3 εχει βγαλει ο καθενας, αυτοι ηταν μαγκες κ το εκαναν σε CSL.

ΥΓ Εκτος αν αμφισβητει κανεις οτι το εκαναν καλυτερο απο οτι ηταν...

@Fairytale
Ωραιες ζαντες ρε :D

Τα συλλεκτικά αυτοκίνητα παραμένουν όπως βγήκαν από το εργοστάσιο και δεν πειράζεις ΤΙΠΟΤΑ
Απλό...

thomelef 12-12-09 10:24

έλα παιδιά μη τρελαθούμε κιόλα...
καταρχήν δε το κατακρεούργησαν...αυτό που έφτιαξαν κατακρεούργησε ότι κυκλοφορεί
στο ρίνγκ.
στο αυτοκίνητο υπάρχουν όλες οι επενδύσεις και υπάρχει ρολ κέιτζ που δεν αφαιρεί
τα πίσω καθήσματα...
το αυτοκίνητο πέραν της επέμβασης του κομπρέσορ στον κινητήρα ειπέστει όποια
καλύτερα βελτίωση μπορούσε να δεχτεί σε στήσιμο και φρενάρισμα με συγκεκριμένο
σκοπό...
όσο για ξιοπιστία κτλ... οι τύποι έχουν βαθιά τσέπη για να το κρατούν όσο αξιόπιστο
πρέπει να είναι για να κάνει τη δουλέιά του.
και τέλος πάντων ωραίος ο ρομαντισμός αλλά μη τα βάζουμε και όλα στο ίδιο καζάνι...
ουδεμία σχέση έχει το Ε30 με το συγκεκριμένο πρότζεκτ...
αν θέλαμε να κάνουμε σύγκριση ας κάναμε με το γκε τε αρ που αυτό ήταν το αυτοκίνητο
για να ομολγκαριστεί η εταιρεία,όπως και το Ε30 EVO...
υγ. το οτι κάποιοι πιστεύουν οτι το απόλυτο αυτοκίνητο πίστας της μπε εμ βε είναι ελειπές
για το έργο του δεν είναι κακό... ειδικά όταν μας το αποδεικνύουν με νούμερα...
υγ2. είναι κρίμα να κράζουμε για τα μάτια του ρομαντισμού όταν εμείς οι ίδιοι κατακρεουργούμε
αυτοκίνητα με αρετές με το να τα τρέχουμε σε ευθείες με τον όποιο κουβά...και να μιλάμε μετά
για αυτοκινητιστική παιδία.

sm6 12-12-09 10:34

συμφωνω θωμα με το σκεπτικο σου.

thomelef 14-12-09 10:09

βασικά επι τη ευκαιρία κάτι που έχω απωρεία με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο...
στα σπεκς όταν ήταν αναρτημένο στην ιστοσελίδα έγραφε διαστάσεις ελάστικών 265/35/18...
ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ...
μπορεί να περαστούν πισινές ζάντες στο μπροστά σύστημα χωρίς να πειραχτεί κάτι???
ρωτάω γιατί όπως το έχουν φωτογραφημένο απο το πλάι τώρα που είναι υπο κατασκευή
η ιστοσελίδα κάτι τέτοιο φαίνεται να έχει γίνει...οι μπροστινοί τροχοί είναι ίσα ίσα μέσα απο
τα φτερά...και οι ζάντες φαίνονται ολόιδιες μπρός πίσω.

manos///3 14-12-09 10:24

Θωμα και εγω την ιδια απορια ειχα και μου την έλυσε ο Νickm3...και τον ευχαριστω!

Βαζοντας ιδιες διαστασεις ελαστικων εμπρος-πισω πετυχαινεις ''square'' setup.
εκμηδενίζεις ετσι τις οποιες τασεις υποστροφης και συνεπως εχεις καλυτερο κρατημα.
Με το αναλογο οφφσετ μπροστινης ζαντας τοποθετείται και μεγαλυτερο ελαστικο.
Προτεινεται κυριως σε πιστα.

thomelef 14-12-09 10:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos///3 (Μήνυμα 351054)
Θωμα και εγω την ιδια απορια ειχα και μου την έλυσε ο Νickm3...και τον ευχαριστω!

Βαζοντας ιδιες διαστασεις ελαστικων εμπρος-πισω πετυχαινεις ''square'' setup.
εκμηδενίζεις ετσι τις οποιες τασεις υποστροφης και συνεπως εχεις καλυτερο κρατημα.
Με το αναλογο οφφσετ μπροστινης ζαντας τοποθετείται και μεγαλυτερο ελαστικο.
Προτεινεται κυριως σε πιστα.

οκ το καταλαβαίνω αυτό...
απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση το αυτοκίνητο φαίνεται να φοράει
ίδια ζάντα μπρός πίσω...
μπορεί να γίνει αυτό χωρίς άλλες επεμβάσεις???
δλδ bolt on και μπούλο για πίστα???

alexk 14-12-09 11:07

4 Συνημμένο(α)
Βασικά ο λόγος που πολλοί με CSL θέλουν να έχουν ίδια διάσταση εμπρός πίσω είναι για να έχουν τα ίδια ελαστικά και να μπορούν να τα κάνουν τράμπα.

Η πίσω ζάντα από CSL για να 'μπει' εμπρός χρειάζεται -3 κάμπερ.
Ιδανεικό θα ήταν να έχεις 9.5αρες ζάντες μπρος πίσω και με ίδιο offset (19x9.5 et32).

Προσοχή : τα παραπάνω θα δουλέψουν μόνο με αγωνιστική ανάρτηση και ρυθμιζόμενα camber plates ειδάλλως η ζάντα+ελαστικό θα βρίσκει στο φτερό.

CSL με πίσω ζάντες εμπρός
Συνημμένο Αρχείο 24658
Συνημμένο Αρχείο 24659

BBS CH 19x10 ET20
Συνημμένο Αρχείο 24661

BBS CH 19x9.5 ET28
Συνημμένο Αρχείο 24660

EVANGELOS 14-12-09 11:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kacey (Μήνυμα 350243)
Γιατι ρε μαστορα, το χαλασανε για να λενε ολοι "κριμα που το κανατε σε CSL" ? Κ στην τελικη κομπρεσσορατα απλα Μ3 εχει βγαλει ο καθενας, αυτοι ηταν μαγκες κ το εκαναν σε CSL.

ΥΓ Εκτος αν αμφισβητει κανεις οτι το εκαναν καλυτερο απο οτι ηταν..

Kα'αρχάς δεν κατάλαβα ποιά είναι η μαγκιά στο να βάλεις κομπρέσσορα στον s54 ???

Eπίσης όσον αφορά το χρόνο στο ρινγκ ... και ένα ΑΠΛΟ Μ3 με ΜΑΜΑ μοτέρ και φουλ αφωνιστικό σεταπ (γυμνό με δεσίματα , αγωνιστική ανάρτηση σεταρισμένη από οδηγό αγώνων στη συγκεκριμένη πίστα , σλικ ελαστικά και καλό οδήγο) ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΜΑ Μ3 !!! ...

Αν δε στο απλό Μ3 που περιγράφω παραπάνω βάλεις και υπερπλήρωση (κάμοντας το μοτέρ να αποδίδει 500+ άλογα) ... προφανώς θα κάνεις τρελό χρόνο σε σχέση με το ΜΑΜΑ CSL !!!

Το πρότζεκτ αυτό είναι κατ'εμέ ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΗΣΗ του csl όπως επίσης το ίδιο είναι και τα αντίστοιχα πρότζεκτς με engine transplant σε sport evo !!! ...

Το αμάξι ΔΕΝ είναι αγωνιστικό αφού ΔΕΝ συμμετείχε σε ΚΑΝΕΝΑ αγώνα και προφανώς ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ το μοτέρ να βγάλει 24 ώρες Ρινκγ ή Σπα κτλ , ΔΕΝ είναι δρομίσιο αφού έχει rollbar etc ... ΔΕΝ είναι αξιόπιστο αφού ΔΕΝ έχει καμία εγγύηση (όπως και όλες οι "βελτιώσεις") ...

Στην τελική είναι ΑΠΛΑ ένα ΚΟΜΠΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟ Μ3 με αγωνιστικό σεταπ ... υπάρχουν και ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΙΣΤΑΔΙΚΑ ... και ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ !!! ...

Παραδέχομαι τον ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ του (7:22:09)... αλλά στην τελική αν ψάχνεις για το ΑΠΟΛΥΤΟ time attack car στο ring υπάρχει και radical sr8 με( 6.55) ΜΑΜΑ !!!

και αν πάμε σε ΚΑΘΑΡΑ αγωνιστικά (που δηλαδή αντέχουν 24 ώρες αγώνα) υπάρχει το 997 GT3 RSR (7:03.28)

Για μένα αν κάτι είναι ΟΝΤΩΣ πολύ θετικό για το πρότζεκτ αυτό είναι ότι ΑΠΕΔΕΙΞΕ , το εκπληκτικό potential στο σασί του csl !!! ...

Όσοι αναρωτιούνται γιατί ΔΕΝ το έκανε αυτό η BMW ... η απάντηση λέγεται M3 E92 GTS !!! ... ΚΑΙ ΜΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ !!!

Υ.Γ. Το πως κρίνει ο καθένας το καλύτερο είναι ΣΧΕΤΙΚΟ !!! ... ας πούμε το ΚΑΘΑΡΑ αγωνιστικό 997 GT3 RSR , ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ ή ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ από το "απλο" δρομίσιο 997 GT3 RS ... διαφέρουν καμία 80 άλογα και 30 σεκ στο ring !!! ... όμως ΠΟΣΟΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΤΟ RSR ????

sm6 14-12-09 15:11

μιας και εχω λιγο χρονο ας τα παρουμε με τη σειρα...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 351068)
Kα'αρχάς δεν κατάλαβα ποιά είναι η μαγκιά στο να βάλεις κομπρέσσορα στον s54 ???

να βελτιωνεις αποτελεσματικα s μοτερ νομιζω δεν ειναι ευκολο... ειναι?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 351068)
και ένα ΑΠΛΟ Μ3 με ΜΑΜΑ μοτέρ και φουλ αφωνιστικό σεταπ, ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΜΑ Μ3 !!! ...

χαιρω πολυ, σταθης...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 351068)
Αν δε στο απλό Μ3 που περιγράφω παραπάνω βάλεις και υπερπλήρωση (κάμοντας το μοτέρ να αποδίδει 500+ άλογα) ... προφανώς θα κάνεις τρελό χρόνο σε σχέση με το ΜΑΜΑ CSL !!!

προφανως...
αλλα γιατι να ξεκινησουν απο το απλο Μ3 και να το φτασουν σε επιπεδο csl, οταν υπαρχει ετοιμο csl? μαλλον γι αυτο το διαλεξαν για το προτζεκτ αυτο. ξεκινησαν απο μια πολυ καλυτερη (και ευκολότερη για βελτιωση) βαση...


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 351068)
Το πρότζεκτ αυτό είναι κατ'εμέ ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΗΣΗ του csl

σιγα ρε μαν, απανταχου υπερασπιστη των csl... το προτζεκτ ειχε ενα στοχο και τον εκπληρωσε... τοσο πολυ σε πειραξε που ενα ηδη εξαιρετικο αυτοκινητο βελτιωθηκε, μπηκε στην πιστα και γ@μησε...?
οπως πολυ σωστα ειπωθηκε πιο πανω, τα κακομοιρα τα απλα κατακρεουργημενα Μ3 που τρεχουν απο δω κι απο κει και γινονται ρομπες πατωντας με σαξοραλα και πουντο δε σε πειραζουν...?
θα συμφωνουσα με την προσεγγιση σου, αν τη μετατροπη αυτη την εκανες εσυ π.χ. (ή αλλος), για να πατας στο ο.χ. και την κερατεα...
για το σκοπο ομως που εξυπηρετησε το προτζεκτ loaded δεν ενοχλει καθολου η επιλογη csl... εγραφη ιστορια με χρυσα γραμματα...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 351068)
τα αντίστοιχα πρότζεκτς με engine transplant σε sport evo !!! ...

εδω συμφωνω απολυτα... εγκλημα...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 351068)
προφανώς ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ το μοτέρ να βγάλει 24 ώρες Ρινκγ ή Σπα κτλ , ΔΕΝ είναι δρομίσιο αφού έχει rollbar etc ...

αυτα αποτελουν δικες σου εικασιες... ας τρεξει πρωτα και μετα λεμε οτι δεν αντεχει το μοτερ... τωρα ειναι απλα αγνωστο...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 351068)
Στην τελική είναι ΑΠΛΑ ένα ΚΟΜΠΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟ Μ3 με αγωνιστικό σεταπ ... υπάρχουν και ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΙΣΤΑΔΙΚΑ ... και ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ !!! ...

σιγουρα υπαρχουν...
αλλα για να βρουμε bmw να κανει αυτο το χρονο πρεπει να ψαξουμε πολυ...
ισως τωρα το gts... μακαρι...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 351068)
Παραδέχομαι τον ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ του (7:22:09)... αλλά στην τελική αν ψάχνεις για το ΑΠΟΛΥΤΟ time attack car στο ring υπάρχει και radical sr8 με( 6.55) ΜΑΜΑ !!!

και αν πάμε σε ΚΑΘΑΡΑ αγωνιστικά (που δηλαδή αντέχουν 24 ώρες αγώνα) υπάρχει το 997 GT3 RSR (7:03.28)

Για μένα αν κάτι είναι ΟΝΤΩΣ πολύ θετικό για το πρότζεκτ αυτό είναι ότι ΑΠΕΔΕΙΞΕ , το εκπληκτικό potential στο σασί του csl !!! ...

παλι καλα που το παραδεχεσαι... ειναι μια προοδος κι αυτη...

σε καθαρα αγωνιστικα εχουμε την Raeder Lamborghini Gallardo VLN SP8, 6:44.3
(ατιμο γκρουπ...:D)
το radical sr8 ειναι μονο κατ' ευφημισμόν αυτοκινητο δρομου... προκειται για πρωτοτυπο... απλα δεν εχει επαφη...

θεωρω οτι ειναι ασεβεια πραγματικα προς τους ανθρωπους της ομαδας Loaded να μην αναγνωριζουμε οτι εφτιαξαν κατι που παει στην πιστα πιο γρηγορα απο εντσο και καρρερα GT....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 351068)
Όσοι αναρωτιούνται γιατί ΔΕΝ το έκανε αυτό η BMW ...

το εκανε...:
7:10 -- 173.10 km/h - BMW M3 GTR, 450 PS/1350 kg, Joerg Mueller (practice 24hrs race 03)
7:00 -- 176.25 km/h - BMW M3 GTR, 450 PS/1100 kg (sport auto 06/04)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 351068)
Υ.Γ. Το πως κρίνει ο καθένας το καλύτερο είναι ΣΧΕΤΙΚΟ !!! ... ας πούμε το ΚΑΘΑΡΑ αγωνιστικό 997 GT3 RSR , ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ ή ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ από το "απλο" δρομίσιο 997 GT3 RS ... διαφέρουν καμία 80 άλογα και 30 σεκ στο ring !!! ... όμως ΠΟΣΟΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΤΟ RSR ????

δικιο εχεις... κανεις...
απλα εδω κανουμε μια φιλολογικη κουβεντα... δεν ειμαστε νομιζω υποψηφιοι αγοραστες RSR και αγωνιζομενοι σε 24ωρα...:greenboun


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.