BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   Λάδια: ένδειξη κ πτώση στάθμης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31339)

MZ3 11-09-16 01:13

σίγουρα θα πήγε καλά αλλιώς θα το είχες καταλάβει
εμένα φάνηκε απο την έξοδο του συνεργείου
στο πρώτο χιλιόμετρο σταμάτησε την κάπνα όταν σταματούσα, και έκτοτε δεν παρατήρησα ξανά κάτι, επείσεις το λαμπάκι λαδιού άναβε κάθε 500 600 χιλιόμετρα περίπου και απο την επέμβαση και μετά έχω κάνει περίπου 2 χιλιάδες χιλιόμετρα και δεν άναψε λαμπάκι και ούτε κάπνα έχω δεί και το κακό είναι ότι δεν έχω κάνει την κίνηση στο δείκτη λαδιού να δώ αν έχει κάψει κάτι.

rapid_fast 12-09-16 15:54

Πάντα είμαι αντίθετος με αυτή την πρόχειρη επισκευή...
Αλλά αν το δείς με την ψυχρή λογική, έδωσες 5 φορές λιγότερα απο όσα θα έδινα εγώ..
(Ο οποίος παρά αυτά που λέω, δεν το έφτιαξα το συγκεκριμένο στο αυτοκίνητο και το έχω ακόμα έτσι γιατί δεν καίει μετά την αλλαγή του μοτέρ του βαλβρόνικ.....)
Και το ερώτημα, αντε και τα άλλαξα και πλήρωσα τα 1200 ευρώ..
Πόσο θα μου πάει? άλλα 100.000 χιλιόμετρα? δηλαδή 2 χρόνια χοντρικά..
Εσένα και 40.000 να σου πάει, πάλι 2 χρόνια...
Και θα έχεις δώσει και 6 φορές λιγότερα...
Στο συγκεκριμένο θέμα λοιπόν, με την ψυχρή λογική έχω άδικο.
Χρηματικά η επιλογή μου είναι η απολύτως λάθος..

MZ3 12-09-16 17:41

Εδώ θα ήθελα να προσθέσω εντελώς ενημερωτικά ότι για το συγκεκριμένο θέμα η αντιπροσωπία μου ζήτησε 2.500 για λύσιμο καπακιού και για ποιο σωστή επισκευή κάπου στα 4.500 με 5.000 μαζί με το ρεκτιφιέ για να είμαστε σίγουροι, οπότε δεν το λες στην δική μου περίπτωση 5 φορές κάτω, και ένα θετικό που βρίσκω προσωπικά σε αυτήν την πρόχειρη επισκευή είναι ότι δεν λύνεται το καπάκι και δεν φοβάσαι μετά αν δεν το δέσανε σωστά και να έχεις μελλοντικά προβλήματα με θερμοκρασίες και διάφορα άλλα, έχω δει να πηγαίνουν πολλά στραβά σε αντιπροσωπία (και όχι μόνο φυσικά) και μετά από αλλαγή καινούριας κεφαλής πόσο μάλλον να ξαναβάλουν μεταχειρησμένα πράγματα επάνω. Αν είχα δει έστω 5-6 επισκευές που να μην βγάλουν στο μέλλον πρόβλημα θα είχα άλλη άποψη στο θέμα αυτό αλλά και πάλη 4-5 χιλιάρικα δεν θα έδινα σε ένα αυτοκίνητο που αγόρασα ας πούμε 4 χιλιάρικα.

Επιπλέον θα ήθελα να προσθέσω ότι με το φτωχό μου το μυαλό είναι εντελώς διαφορετικό να αλλάξεις σε έναν ταλαιπωρημένο κινητήρα λαστιχάκια που θα έχουν φθορά και οι οδηγοί και εντελώς διαφορετικό να αλλάξεις λαστιχάκια σε έναν κινητήρα που τα λαστιχάκια του ήταν σχεδόν ελαττωματικά εξαρχής άρα οι οδηγοί θα είναι σε πολλή καλή κατάσταση χωρίς θέμα, στο κάτω κάτω και μόνο που είναι τόσο χαμηλό το κόστος αξίζει να δοκιμάσει κανείς πριν βουτήξει στα βαθιά!

Dokimos e36 12-09-16 19:15

Ρε παιδια!τι εξωφρενικα ποσα ειναι αυτα που λετε?τι 2.500 κ 5.000 κτλ?ολα αυτα για να βγαλει ενα καπακι να το στειλει ρεκτιφιε κ να το ξανακουμπωσει?δηλ εγω που περνω 500€ μισθο ποσες 10ετιες θα κανω να το επισκευασω?το 2014 το παλιο αμαξι του πατερα μ(Audi A4 b5 1.6 8v)εσπασε ο αθλιος τεντωτηρας ιμαντας εκκ που εχει το συγκεκριμενο μοντελο..εντομεταξυ 10 μερες μετα την αλλαγη του(imitasion)καρφωνει βαλβιδες..λεμε παει για πεταμα..το αφηνουμε στην ακρη κ περνει ο πατερας μ ενα mercedes c180 w202 του 95'..λεω..αφου θα παει για πεταμα δεν επιχειρω μηπως κ το φτιαξω κ οτι γινει.Το λοιπον!!!...βγαζω καπακι παω σε ρεκτιφιε κ εκανα..πλανιαρισμα,χημικο καθαρισμο,8 βαλβιδες καινουργιες με τσιμουχακια κ τους οδηγους τους κομπλε και ανοιξα καθαρισα μονος μου τα ωοστηρια.. τιμη? 384 €!!!Βαζω καπακι πανω με καινουρια φλατζα σφιγγω με ροποκλειδο αλλαζω κ τεντωτηρα 100€ γνησιο κ φωναζω ενα φιλο να το χρονισουμε μαζι γιατι ψιλοφοβομουν να το κανω μονος μ..δηλ.. 500€ υλικα τα παντα!το αμαξι δουλευει κομπλε απο τοτε!ειχε 198.436χλμ οταν επαθε ζημια κ τωρα καπου 220.000 χλμ που το πουλησα σε εναν γειτονα..κ τι εργασια για 8 ωρες δουλεια???1000 με 2000€???κατι δεν βγαινει σωστα..αυτοκινητο της σειρας ειναι κ αυτο..οχι διαστημοπλοιο..

santo 20-02-17 08:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 514633)
σίγουρα θα πήγε καλά αλλιώς θα το είχες καταλάβει
εμένα φάνηκε απο την έξοδο του συνεργείου
στο πρώτο χιλιόμετρο σταμάτησε την κάπνα όταν σταματούσα, και έκτοτε δεν παρατήρησα ξανά κάτι, επείσεις το λαμπάκι λαδιού άναβε κάθε 500 600 χιλιόμετρα περίπου και απο την επέμβαση και μετά έχω κάνει περίπου 2 χιλιάδες χιλιόμετρα και δεν άναψε λαμπάκι και ούτε κάπνα έχω δεί και το κακό είναι ότι δεν έχω κάνει την κίνηση στο δείκτη λαδιού να δώ αν έχει κάψει κάτι.

Στέλιο στο 39 έκανες την επισκευή αυτή ?..

MZ3 20-02-17 20:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από santo (Μήνυμα 516874)
Στέλιο στο 39 έκανες την επισκευή αυτή ?..

όχι στο ένα από τα δύο κόμπακτ που έχω (το αυτόματο)

santo 20-02-17 22:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 516892)
όχι στο ένα από τα δύο κόμπακτ που έχω (το αυτόματο)

Ήλπιζα μήπως μαγικά έφτιαχνε και ο S62 :nixweiss:

tasos.kamv 20-02-17 22:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από santo (Μήνυμα 516895)
Ήλπιζα μήπως μαγικά έφτιαχνε και ο S62 :nixweiss:

Γιατί ρε Σπύρο να μην φτιάχνει "μαγικά" όπως λες στον S62??
Εδώ φτιάχνει σε Ν42/46 που είναι ζόρι λόγω του Valvetronic.
Τι ιδιαίτερο έχουν τα καπάκια στα 8κύλινδρα..?? :scratchch

MZ3 21-02-17 21:30

αν δεν απατώμαι ο s 62 από τον σχεδιασμό του επειδή ήταν και ρεϊσονάτο ήταν σχεδιασμένο να καταναλώνει το λαδάκι του, μέχρι που γκρινιάξανε αρκετή κάτοχοι του αυτοκινήτου και άλλαξε μετά τα ελατήρια λαδιού και σταμάτησε κάπως το κακό για εμάς απλά για ρεϊσονάτη χρήση είναι φυσιολογικό να καίει το κάτιτις του. Τώρα σχετικά με τα μαγικά είναι πολλά πράγματα που μπορεί να φταίει μια αυξημένη κατανάλωση όπως ας πούμε ο διαχωριστής λαδιού που έχει μπροστά αυτό το μαύρο που είναι σαν το δήχαλο και έχει ένα μικρό φιλτράκι μέσα και προφανώς με τα χρόνια δεν θα υπάρχει τίποτα εκεί, φαντάζομαι το έχεις αλλάξει αυτό έ; Κάτι άλλο δεν μου έρχεται στα γρήγορα πάντως με θέμα στα λαστιχάκια άν είχε θα έβγαζε κάπνες σταματημένο και στα φανάρια όπως αυτά τα ψεύτικα αμάξια που έχουμε τώρα είναι μιας χρήσης ενώ το s62 είναι δύναμή πως να το κάνουμε

Dokimos e36 21-05-17 21:05

Καλησπερα..συνεχιζω το θεμα με βομβαρδισμο ερωτησεως προς τους γνωστες!παρακαλω την πολυτιμη βοηθεια σας..
Λοιπον..αρχικα εχω καταναλωση λαδιου στο 46αρι compact μου n42b18!(πρωτοτυπο..)δηλ γυρω στο 1λτ στα 4000 χλμ..εδω να προσθεσω οτι δεν εχω παρατηρησει αν υπαρχουν γενικα διαροοες παρα μονο της αντλιας κενου που την επισκευασα..επισεις στο ψευτοκαπακο ειδα λαδια στο ο-ring που κουμπωνει η στρογγυλη φισα!του valvetronic να φανταστω ειναι αυτη..(εβγαλα φισα κ ειχε λαδι μεσα..να φανταστω επικινδυνο για βραχυκυκλωμα)τωρα vanos,καρτερ κτλ δεν εχω ιδεα αν χανουν..θα παω να το κοιταξω ομως κ θελω να μου πει καποιος γνωστης n42 που αλλου μπορει να υπαρχει πιθανη διαροη λαδιου σ αυτον τον κινητηρα..εκτος στα τσιμουχακια που θελουν φυσικα αλλαγμα!
Ενα αλλο θεμα που θελω να ρωτησω ειναι,τι παιζει με το λαμπακι λαδιου(κιτρινο)..ποτε αναβει?γιατι δεν μου εχει αναψει ποτε!μαλλον..μια φορα μου αναψε για δευπτερολεπτα οταν αναψα την 2η σκαλα(πριν μιζαρω)κ εκτοτε..ποτε ξανα...
Σημερα κοιταξα λαδια κ ηταν λιγο πιο πανω απ το min!ελαχιστα δηλαδη..βαζω μπροστα λαμπακι τπτ..ολα κανονικα..(δεν επρεπε να αναψει?)λεω μηπως εχει χαλασει ο αισθητηρας λαδιου?η μηπως εχουνε κανει καμια μαιμουδια κ εχουνε γεφυρωσει τπτ κ δεν αναβει?παιζει τπτ τετοιο?
Και τελευταιο ερωτημα..ο δεικτης του λαδιου παρουσιαζει σκουρια..τον εχω αλλαξει με ενα μεταχειρο γιατι αυτος που ειχε ηταν τιγκα σκουριασμενος!αλλα κ αυτος παρουσιαζει τα ιδια συμπτωματα..δηλ το χειμωνα με κρυο κ υγρασια,αν κανω μερες να τον ελενξω κ τον τραβηξω κολλαει κ σε ενα συγκεκριμενο περιπου σημειο πιανει σκουρια κανονικα!επισεις εχει αυτη την λευκη γλιτσα,χωρις ομως να χανει την παραμικρη σταγονα παραφλου!καθολου τπτ δεν συμπληρωνω ποτε!(φτου φτου)αντιθετος το καλοκαιρι δεν εμφανιζετε ποτε αυτη η γλιτσα στα λαδια κ ο δεικτης δεν ποιανει σκουρια..μπορει καποιος να μου πει που οφειλετε αυτο?τι συμβαινει?μπαινει απο καπου υγρασια στα λαδια?castrol 5w30 edge titanium!αλλαγη σε λιγοτερο απο 5000χλμ..(μην ψαρωνετε..2 αλλαγες εχω προλαβει να κανω στον 1.5 χρονο που εχω το αμαξι)!οποιος μπορει ας βοηθησει στα ερωτηματα μου!ευχαριστω!

Υ.Σ τι σεντονι ειναι αυτο..

MZ3 22-05-17 02:04

Στο κομμάτι με την βέργα και τον χειμώνα το σίγουρο είναι ότι η αναθυμιάσεις δεν πάνε εκεί που πρέπει, κάτι πρέπει να είναι φραγμένο και το παρουσιάζουν και πολλά αυτοκίνητα στο εξωτερικό, το καλοκαίρι δεν παγώνει αυτή η μαγιονέζα και κάπως είναι καλύτερα τα πράγματα, φυσιολογικά τον χειμώνα όταν το βάζεις μπροστά πρέπει να έχεις και λίγο άσπρο καπνό που είναι τα λάδια που δεν έχουν πάει στον δείκτη αλλά με της αναθυμιάσεις ξαναανεβένουν στο καπάκι, εικάζω ότι εκεί έχεις ένα θεματάκι με το φίλτρο αναθυμιάσεων και προφανώς και φραγμένο το σωληνάκι μετά την αναθύμιαση που καταλήγει στον δείκτη λαδιού και μετά στο κάρτερ. Αν δεν δουλεύει όλο αυτό σωστά έχεις και απώλεια λαδιού, δεν νομίζω να έχεις θέμα με τα λαστιχάκια γιατί θα είχες παραπάνω απώλεια λαδιού.
Στο δικό μου πριν φτιάξω μερικές διαρροές εδώ και εκεί στο δείκτη δεν είχα καμία απώλεια τουλάχιστον τόσο όσο να χρειάζονταν να συμπληρώσω.

Το κακό είναι αυτό για την αναθύμιαση ότι πρέπει να βγει η εισαγωγή για να το φτιάξεις ή να καθαρίσεις την σήτα, ίσως με επιφύλαξη το λέω για να μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου να βοηθήσει ένα καλό ξεκάπνισμα επι κάνα 20λεπτο να ζεσταθούν όλα καλά καλά να ξεφράξει η μπίχλα απο τα καφτά λάδια που θα στέλνει στην σίτα και ίσος ξεφράξουν ότι άλλο έχει θέμα και να μην χρειαστείς να κάνεις τίποτα. Εγώ έκανα το τελευταίο που είχα πρόβλημα με τον αισθητήρα βολάν και δεν μου ξαναέκανε κάτι απο τότε, βέβαια μια αισθάνομαι το αυτοκίνητο να πηγαίνει σωστά μια το αισθάνομαι να πηγαίνει λίιιγο ζορισμένο, οπότε και θα τον αλλάξω τον αισθητήρα με την πρώτη ευκαιρία.

Dokimos e36 22-05-17 09:57

Ευχαριστω!οταν λες φιλτρο αναθυμιασεων?τον διαχωριστη λαδιου κ τις σωληνωσεις του εννοεις?

MZ3 22-05-17 11:57

Ναι, αυτό ακριβώς, δεν κρατάει το λάδι εκεί στην σίτα και πάει μαζί με της αναθυμιάσεις στο καπάκι πάνω και καίγονται τα λάδια μαζί με τα αέρια γιαυτό και η κατανάλωση η παραπάνω που έχεις, σε όλο αυτό βοηθάει η κοντινές αποστάσεις που κάνει το αυτοκίνητο όπου δεν ζεσταίνεται επαρκώς και εγκλωβίζονται οι υδρατμοί στο μοτέρ γιαυτό και το καλοκαίρι δεν είναι τόσο αισθητό με την βέργα και ίσος και με την κατανάλωση να μην έχεις απώλεια όσο τον χειμώνα. Βάλε το και αυτό στο πρόγραμμα μαζί με τα άλλα χαχα, εγώ εχθές επειδή δεν δούλευε ο μύλος του καλοριφέρ έβγαλα ντουλαπάκι και μόλις κούνησα κάτι καλόδια στην μονάδα fsu κοινός τσουκγράνα πήρε μπρος, έσφιξα λίγο τα καλόδια τα ξανακούμπωσα και ελπίζω μην με ξανάαφήσει απο μύλο καλοριφέρ. Χαϊδεψα και λίγο το κάθισμα συνοδηγού το πασπάτεψα καλά και έσβησε και το λαμπάκι του αερόσακου, και ήμαστε σούπερ αλλά δεν ξέρω για πόσο πάλι...

PetrosD 22-05-17 12:55

Χαχα, κι εγώ που νόμιζα ότι τέτοια βουντού πιάνουν μόνο στο E30!

Dokimos e36 22-05-17 19:54

Παντως κ μακρινες αποστασεις που εκανα το χειμωνα,δεν αλλαξε κατι..μηπως φταινει που δεν λειτουργει η δευτερευον αντλια αερα?η δεν παιζει ρολο?

Dokimos e36 22-05-17 19:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 518271)
Ναι, αυτό ακριβώς, δεν κρατάει το λάδι εκεί στην σίτα και πάει μαζί με της αναθυμιάσεις στο καπάκι πάνω και καίγονται τα λάδια μαζί με τα αέρια γιαυτό και η κατανάλωση η παραπάνω που έχεις, σε όλο αυτό βοηθάει η κοντινές αποστάσεις που κάνει το αυτοκίνητο όπου δεν ζεσταίνεται επαρκώς και εγκλωβίζονται οι υδρατμοί στο μοτέρ γιαυτό και το καλοκαίρι δεν είναι τόσο αισθητό με την βέργα και ίσος και με την κατανάλωση να μην έχεις απώλεια όσο τον χειμώνα. Βάλε το και αυτό στο πρόγραμμα μαζί με τα άλλα χαχα, εγώ εχθές επειδή δεν δούλευε ο μύλος του καλοριφέρ έβγαλα ντουλαπάκι και μόλις κούνησα κάτι καλόδια στην μονάδα fsu κοινός τσουκγράνα πήρε μπρος, έσφιξα λίγο τα καλόδια τα ξανακούμπωσα και ελπίζω μην με ξανάαφήσει απο μύλο καλοριφέρ. Χαϊδεψα και λίγο το κάθισμα συνοδηγού το πασπάτεψα καλά και έσβησε και το λαμπάκι του αερόσακου, και ήμαστε σούπερ αλλά δεν ξέρω για πόσο πάλι...

Στο καδο πρεπει να το βαλω με ολα τα αλλα..αλλα εχε χαρη...που φιλος με σειρα 1,εχει τα διπλασια προβληματα απο το δικο μου.!!!

MZ3 22-05-17 22:28

Εγώ πιστεύω ότι παρόλαυτά τα προβλήματα είναι περισσότερο αξιόπιστο από κάτι πιο καινούρια που έχουν τρελάνει τους ιδιοκτήτες με τα μπεκ και τους πολλαπλασιαστές και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Εδώ ότι και να πάθεις τι βγάζεις σχετικά οικονομικά και αν μπορείς να πιάσεις και κανένα κατσαβιδάκι να κάνεις και κάτι μόνος σου έχεις ένα οικονομικό μέσω μεταφοράς με αποδεκτή κατανάλωση βενζίνης και με τιμόνι που αγγίζει το τέλειο + dcs που είναι αρκετά ασφαλές στην οδήγηση και γενικός στα 3-4 χιλιάρικα που παίζουν οι τιμές δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι ανώτερο οδηγικά και πιο ασφαλές και οικονομικό ταυτόχρονα.

PetrosD 22-05-17 22:45

Ή ντίζελ, που δεν έχει ούτε πολλαπλασιαστές, ούτε μπουζί για αλλαγή, καίει και λιγότερο και έχει πιο φτηνό καύσιμο. (Για E46 μιλάω πάντα)

MZ3 22-05-17 22:49

Σωστά αν κάνεις πολλά πολλά χιλιόμετρα αξίζει και το ντίζελ αλλιώς άστο καλύτερα, μην αναφερθώ και στον κυβισμό που είναι δίλιτρα.

alex46 09-06-17 11:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv (Μήνυμα 514632)
Ευχαριστώ παιδιά!
Μου κόστισε ~220€.
Φλάντζα στο ψευτοκάπακο άφησα την ίδια. Την είχα αλλάξει παλιότερα σε επίσημη αντιπροσωπεία, οπότε ήταν σε καλή κατάσταση. Μέχρι στιγμής δεν έχω εντοπίσει διαρροή λαδιού απ' αυτήν, αλλά αν προκύψει θα την αλλάξουμε κι αυτή...
Νομίζω ότι πήγε καλά η όλη "επέμβαση".

καλημερα αν επιτρεπεται που το εκανες?

Dokimos e36 15-10-17 13:06

Τι ελεγα πιο παλια σε προηγουμενα ποστ για το κιτρινο λαμπακι?οτι δεν μου εχει αναψει ποτε..κτλ..ε δεν μελεταγα κανα εκατομυριο?θα τα χα οικονομισει κ θα απαλλαγωμουν κ αυτη την κινητη συμφορα!(αστειευομαι φυσικα..)μου αναψε κ αυτο το λαμπακι εχθες,αλλα οχι εν κινησει,ουτε οταν εβαλα μπροστα..παρα μονο οταν εσβησα το αμαξι κ εβγαλα το κλειδι,παρεμεινε αναμενο για μισο λεπτο..το ξαναεβαλα μπροστα επιτοπου,το ξαναεσβησα κ τπτ δεν αναψε παλι!λαδια δεν κοιταξα..το παρατησα κ εφυγα,γιατι μου την εχει δωσει που το ποιανουν ολα τα ψυχολογικα του μαζι!οποιος ξερει παρακαλω..τι μπορει να σημαινει το παραπανω συμπτωμα?

s1fis 15-10-17 13:33

Νομίζω πως πρέπει να κοιτάξεις τα λάδια. Και μένα έτσι μου έκανε στην αρχή μέχρι που ερχόταν όλο και πιο συχνά και είδα πως είχε κάψει ένα λίτρο σχεδόν.

Dokimos e36 15-10-17 13:55

Τα κοιταξα τωρα μολις..ειναι ελαχιστα πιο πανω απο το min!αν ξερεις..απο το min μεχρι το max ποση ποσοτητα ειναι?για να καταλαβω τι καιει!επισεις ποτε αναβει στο δρομο το κιτρινο λαμπακι σταθερα?η δεν αναβει στο δρομο καθολου κ μονο κανει αυτο που αναφερω παραπανω?

s1fis 15-10-17 14:08

Ένας γνωστός απ'την bmw μου είχε πει πως το κίτρινο σημαίνει πως έχει κάψει ένα λίτρο και απ'το min στο max είναι ένα λίτρο. Μόνιμα θα ανάψει όταν πάει για τα καλά κάτω απ' το λίτρο. Φαντάζομαι πως θα ανάψει και κατά την οδήγηση. Επίσης θα ανάψει κόκκινο όταν μείνει ένα λίτρο μέσα. Αυτά για το compact έτσι, 1800cc.

Dokimos e36 15-10-17 17:03

Ναι κατι τετοιο εχω ακουσει κ εγω για το min-max!e46 compact n42b18 εχω!

s1fis 15-10-17 17:37

Ακριβώς το ίδιο!

PetrosD 17-10-17 02:03

Κι εγώ, όταν έσβηνα το E46 μου άναβε για λίγα δευτερόλεπτα κίτρινο λαμπάκι. Ήταν πεσμένη η στάθμη. Μόλις συμπλήρωσα, δεν ξαναάναψε.

Dokimos e36 17-10-17 07:05

Ναι σωστο κ αυτο που κανει!αλλα δεν επρεπε να αναβει σταθερα κ οταν κυκλοφορει?γιατι εγω π.χ μπορει να μην το προσεχα την ωρα που το σβηνω..

s1fis 17-10-17 10:14

Η στάθμη δε σου είχε πέσει κάτω από λίτρο, αλλά είναι η λίπανση έτσι που όταν σταματάει το αυτοκίνητο προφανώς βλέπει ψευδώς πως έχει πέσει αλλά όταν κάτσει το λάδι μετά δε σου ξανά ανάβει γιατί ανεβαίνει πάλι. Νομίζω πως σε μια αλλαγή λαδιών μπορεί να τσεκαριστεί με ανοιχτό διακόπτη. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Raptor 26-10-17 17:07

σαν αρχική προειδοποίηση,μένει αναμμένο το πορτοκαλί λαμπάκι όταν σβήνεις. αν το αγνοείς συστηματικά και πέσει κι άλλο η στάθμη ,θα σου ανάψει πορτοκαλί λαμπάκι ενώ βρίσκεσαι εν κινήσει. αν συνεχίζεις να το αγνοείς,θα σου πει "άντε και γ@μήσου" και θα κάνει "allahu akbar" :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.