BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   Αγορά Ε30 το 2014.. (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32412)

SAC 04-11-14 18:23

Αγορά Ε30 το 2014..
 
Έχω βρεί αυτό: http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5322626/ σε διαφορετική τιμή 0μέσω κοινού φίλου- και θέλω τι γνώμ σας:
Πως σας φαίνεται;
Τι θα πρέπει να προσέξω;
Δεδομενου ότι το θέλω για καθημερινή χρήση (όχι πάνω απο 10.000 χλμ./χρόνο) και είναι ο έρωτας της εφηβείας μου (...είμαι 41 και οικογενειάρχης πια..), δεν σας κρύβω ότι τη θέλω!!!
Ακούώ γνώμες/απόψεις/συμβουλές...

paganis 04-11-14 19:30

η αναφερομενη τιμη ειναι εκτος τοπου και χρονου. Να ειχε κανα αξιοπρεπες μοτερακι , να πω κατι παει να γινει.....αλλα Μ40????

Dim77 04-11-14 20:41

Με συγχωρείτε ρε παιδιά...μήπως εννοεί 1800 ευρώ?

Φίλε μου συγνώμη, αλλά είσαι 41 ετών οικογενειάρχης.

Για καθημερινό αυτοκίνητο που πας στην δουλειά σου, με κρύο, βροχή, χιόνια κλπ....που έχεις τη νύστα σου, την κούραση σου κλπ....

Πάρε ένα 1000-1100 σούπερμίνι καινούριο hyundai i10, renault twingo, toyota aygo στη βασική έκδοση με 9+ χιλιάδες ευρώ.... Που ασχέτως με ότι νομίζετε έχει χιλιάδες φορές καλύτερη παθητική και ενεργητική ασφάλεια. Να σε πηγαινοφέρνει από τη δουλειά σου ξεκούραστα. Με οικονομία στο καύσιμο.
Με απειροελάχιστη συντήρηση για αρκετά χρόνια.

Αν έλεγες ότι το θές για χαβαλέ για το ΣΚ, να σε καταλάβω ότι τη θέλεις. Και θα σε ευχαριστεί η οδήγηση (αν δεν είναι σαράβαλο στην πράξη αλλά καλοσυντηρημένο όπως φαίνεται).

Που και πάλι με 5800 Ε30 (ή 36 ακόμα και 46 σχεδόν) ούτε 325i γνήσιο δεν κάνει.

SAC 04-11-14 20:58

Έχω ένα corsa 1.4 του 2011. Πριν, είχα rav4 και το καταευχαριστήθηκα... Πλέον, στα 41 μου και έχοντας αλλάξει 4 μοτοσυκλέτες και 4 αυτοκίνητα, θέλω κάτι με "χαρακτήρα", κάτι που μου άρεσε από την εφηβεία μου, κάτι που όταν ανοίγω την πόρτα του parking μου να με κάνει να χαμογελάω. Ένα everydays car με ψυχή βρε αδερφέ!!!

PetrosD 04-11-14 21:55

Βλέπω σαλονάκι πανάκριβο, 5μπούλονη μετατροπή και ακριβές ζάντες. Επίσης πολύ καλοσυντηρημένο σασί-χρώμα.

paganis 04-11-14 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 502372)
Βλέπω σαλονάκι πανάκριβο, 5μπούλονη μετατροπή και ακριβές ζάντες. Επίσης πολύ καλοσυντηρημένο σασί-χρώμα.

οι ζαντες εχουν 500 ευρω καινουριες , την μετατροπη την κανεις με αλλα ακρα(φθηνα)...οσο για το σαλονακι , ναι εχει ενα κοστος... το μονο πανακριβο που βλεπω , ειναι η τιμη.

DiMiTrIs_ 04-11-14 23:55

1000 ευρω με το βαψιμο εχει μονο το μ τεκνικ λουκ
πες ενα 1 χιλιαρικο οι ζαντες μαζι με λαστιχα αν ειναι κανουρια
1500 το τριπορτο σασι με τη μηχανη που ειναι ηλιοροφατο κιολας
500 το σαλονι που ειναι πενα?
κατι η πενταμπουλωνη μετατροπη κατι το βαψιμο που ειναι πενα και δεν θα χρειαστει αλλο?
προεγκατασταση για πιτσιλιστηρια φανων βλεπω
υδραυλικο τιμονι με αιρκοντισιον λογικα και κεντρικο κλειδωμα
ηλεκτρικα παραθυρα..

ποσο θα σας ερχοταν εσας να το φερετε σε αυτη την κατασταση....
φρενα δεν τα ξερω τι ειναι
ειναι πολλα λεφτα για ενα αμαξι αυτης της ηλικιας...αλλα ο ιδιος εχει δαπανησει τοσα ισως και παραπανω και τοσα το ζηταει........δεν ειναι παραλογος

Stunt Mike 05-11-14 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SAC (Μήνυμα 502371)
Έχω ένα corsa 1.4 του 2011. Πριν, είχα rav4 και το καταευχαριστήθηκα... Πλέον, στα 41 μου και έχοντας αλλάξει 4 μοτοσυκλέτες και 4 αυτοκίνητα, θέλω κάτι με "χαρακτήρα", κάτι που μου άρεσε από την εφηβεία μου, κάτι που όταν ανοίγω την πόρτα του parking μου να με κάνει να χαμογελάω. Ένα everydays car με ψυχή βρε αδερφέ!!!

Μονο σταματημενο θα σε κανει να χαμογελας!!Τι να νιωσεις με 1600 κυβικακια?Κριμα το εξωτερικο look.Η τιμη ειναι εκτος τοπου και χρονου βεβαια.Σ'αυτα τα λεφτα παιρνεις παρομοιο Ε30 με Μ3-Μ5 κτλ μοτερ κι ας εχει και χειροτερο σαλονι.....Αν θες Ε30 με το ιδιο μοτερ εχει πολλα σε παρομοια κατασταση και με το 1/3 της τιμης αυτης....Γνωστος μου πουλαει,με κανα 1000αρικο λιγοτερο,πενα Ε30 με 28αρι μοτερ Ε36,μετατροπη ολο στον Σπανο.Μονο μειονεκτημα οτι ειναι 4πορτο....

6ylinder 05-11-14 08:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DiMiTrIs_ (Μήνυμα 502374)
1000 ευρω με το βαψιμο εχει μονο το μ τεκνικ λουκ
πες ενα 1 χιλιαρικο οι ζαντες μαζι με λαστιχα αν ειναι κανουρια
1500 το τριπορτο σασι με τη μηχανη που ειναι ηλιοροφατο κιολας
500 το σαλονι που ειναι πενα?
κατι η πενταμπουλωνη μετατροπη κατι το βαψιμο που ειναι πενα και δεν θα χρειαστει αλλο?
προεγκατασταση για πιτσιλιστηρια φανων βλεπω
υδραυλικο τιμονι με αιρκοντισιον λογικα και κεντρικο κλειδωμα
ηλεκτρικα παραθυρα..

ποσο θα σας ερχοταν εσας να το φερετε σε αυτη την κατασταση....
φρενα δεν τα ξερω τι ειναι
ειναι πολλα λεφτα για ενα αμαξι αυτης της ηλικιας...αλλα ο ιδιος εχει δαπανησει τοσα ισως και παραπανω και τοσα το ζηταει........δεν ειναι παραλογος

Δυστυχώς ή ευτυχώς...δεν προκύπτει έτσι η τιμή πώλησης ενός αυτοκινήτου. Η αγορά καθορίζει μία μέση τιμή για το κάθε αυτοκίνητο και ανάλογα κατάσταση, έξτρα κλπ τσιμπάς την τιμή. Η τιμή είναι λίγο παράταιρη για την πλειοψηφία των αγοραστών...αν και συμφωνώ στο ότι ο καθένας πουλάει όσο θέλει...

rapid_fast 05-11-14 09:00

Είναι ένα εξαιρετικό αυτοκίνητο..
Αλλά είναι 30 ετών..
Απλά μην το κάνεις..
Το αμάξωμα του, για την εποχή του ήταν αρκετά καλό, αλλά για την εποχή μας
δεν αντέχει ούτε τα βασικά..
Επιπρόσθετα, οι λαμαρίνες εκείνης της εποχής δεν ήταν γαλβανισμένες και θα σου βγάζει
συνέχεια σκουριές σε διάφορα σημεία..
Το μόνο θετικό, θα βρίσκεις πάμφθηνα ανταλλακτικά για ότι χαλάει..
Όπως είπα και πρίν..
Μην το κάνεις..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.