BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   καθε ποτε αλλαζουμε καταλυτες? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=15349)

Speedy 22-09-08 20:40

Ο Lil Mike αλλξε προσφατ καταλυτες ισως μπορει να μας πει εκεινος κατι,απο τι ξερω οταν χρειαστουν αλλαγαμ πρεπει να κανουν καποιος θυρυβους μεταλικους κατι τετοιο εχω ακουσει.

Strax 23-09-08 09:25

Οι καταλύτες αλλάζουν για δύο λόγους:

1) Δεν βγάζουν πλέον τα σωστά καυσαέρια, γιατί έχουν "τελειώσει" τα ευγενή μέταλλα που περιέχουν ή έγινε κακή χρήση.

2) Έχει καταρεύσει αλλοιωθεί η εσωτερική τους δομή και μπλοκάρουν τα καυσαέρια. Αυτό είναι πιο συχνό με τους κεραμεικούς καταλύτες, όπου μπορούν από κάποιο χτύπημα να σπάσουν εσωτερικά και σπανιότερο με τους μεταλλικούς, οι οποίοι όμως μπορεί και αυτοί να "λιώσουν" μετά από κακοποίηση (κυρίως σε πίστα).

shido 23-09-08 11:07

Επικοινωνησα σημερα.
καταλυτες και τελικο εχουν 2 χρονια εγγυηση.
Αυριο θα μιλησει ο ανθρωπος με Ιταλια γιατι ειναι εκτος Αθηνων,99% δεν θα εχουμε θεμα,ομως του φανηκε πολυ παραξενο.

Ο καταλυτης που εχω προβλημα κουδουνιζει και δευτερον δεν κραταει καυσαερια.

ΥΓ

Στρατο κακη χρηση τι εννοεις?

georgiou 23-09-08 12:22

ελαχιστα εκτος θεματος γιατι το αμαξι μου ειναι πετρελαιοκινητο...

εχω κοφτη στις 4500 οταν το σκαω το γκαζι και στην αλλαγη ταχυτητας κοντα στις 4000 βγαζει πισω

μαυριλα..αρκετη. ενω παλιοτερα δεν εβγαζε ... εχει κανει 125Κ ΚΜμεσα σε 4 χρονια και τα

25000 κμ στα δικα μου χερια μεσα σε 8μηνες...

το περασα κτεο αλλα η μετρηση δεν ειναι και πολυ "αξιοπιστη"...

320 open 23-09-08 16:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strax (Μήνυμα 218410)
Οι καταλύτες αλλάζουν για δύο λόγους:

1) Δεν βγάζουν πλέον τα σωστά καυσαέρια, γιατί έχουν "τελειώσει" τα ευγενή μέταλλα που περιέχουν ή έγινε κακή χρήση.

2) Έχει καταρεύσει αλλοιωθεί η εσωτερική τους δομή και μπλοκάρουν τα καυσαέρια. Αυτό είναι πιο συχνό με τους κεραμεικούς καταλύτες, όπου μπορούν από κάποιο χτύπημα να σπάσουν εσωτερικά και σπανιότερο με τους μεταλλικούς, οι οποίοι όμως μπορεί και αυτοί να "λιώσουν" μετά από κακοποίηση (κυρίως σε πίστα).

συμφωνα με τα λεγομενα σου δεν υπαρχει θεμα αντικαταστασης λογω φραγμενου απο μαυριλα καταλυτη σε συγκεκριμενο ευρος (χωρις χρηση πιστας)χλμ.αυτο πιστευω και εγω

BMW-Racing 23-09-08 17:03

φιλοι μου ο καταλυτης γαινεται αν ειναι χαλασμενος με δθο τροπους:1)μετραμε τα καυσερια με το μηχανημα που βγαζουμε τη καρτα καυσαεριων(αλλωστε το κανουμε τουλαχιστον μια φορα το χρονο).2)απ το διαγνωστικο φαινεται οταν περνει σωστα ή λαθος ενδειξεις απ τον αισθητηρα λαμδα.Φυσικα κ οπτικα σε περιπτωση ραγισματος ή χτυπηματος απο κατω.

335i.e92 23-09-08 18:22

Μέτρησα πριν απο λιγες μερες καυσαέρια , πέρασα και κτεο, ο καταλυτης μου συμπεριφέρετει θαυμάσια και τα χιλιομ. 300.000.

Ολα αυτα σε audi tq


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.