BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΤΕΡ ΣΕ 3.16 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=3126)

skotinos21R 01-12-05 18:26

ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΤΕΡ ΣΕ 3.16
 
μετα απο σκεψη πηρα την αποφαση να αλλαξω κινητιρα στο μικρο
3.16 ε36 κουπεδακι μου!
ετσι λεω να βαλω τον 3.18is για να μπορω να τον δηλωσω κιολασ μιασ κ θελω να ειμαι νομιμοσ.εχω βρει το συγκεκριμενο μοτερ 1200ευρο.ειναι καλα?η πολλα?
δευτερον:τα 143 μου φαινονται λιγα. γιαυτο λεω να το τουρμπισω κιολασ κ το μοτερ να ξυριζει.
εκτοσ απο αυτο θα αλλξουν κ καπια αλλα πραγματακια.
οπωσ κ το χρωμα λεω να το κανω μπλε χαμελεον!
εχω κανει ενα κοστολογιο γυρο στα 8000ευρο
αν εχετε να προτινετε κατι εκτοσ απο το τουρμπο για να ανεβασω τα αλλογα λιγο ακομα....

nikosm3 01-12-05 18:32

με 5000 βρισκεις σασμαν μηχανη κομπλε to 2.5.παντως καλυτερη φαση θαταν ενα 2,0λτ 3000σασμαν διαφορικο 400μπλοκε 2500φρενα μπρος πισω (brembo αεριζομενα 380mm μπροστα και κατι μικροτερα πισω).Μην ξεχνας πως θαναι 6κυλινδρο που εχει και κ@βλα ηχο επισης το 2,0 αποτι ξερω απο ενα φιλαρακι μου ρουφαει λιγοτερο απο το 318is τωρα το γιατι δεν το γνωριζω...αυτα τα ολιγα...καλη μετατροπη!!α και πουσαι καλυτερα ατμοσφαιρα!!!

skotinos21R 01-12-05 18:56

νομιζω οτι μονο 200 κυβικα πανω απο αυτα που εχεισ μπορεισ να δειλωσεισ.
αρα 1600-1800 γιαυτο λεω να βαλω ισ κ οχι κατι μεγαλιτερο.

nikosm3 01-12-05 19:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skotinos21R
νομιζω οτι μονο 200 κυβικα πανω απο αυτα που εχεισ μπορεισ να δειλωσεισ.
αρα 1600-1800 γιαυτο λεω να βαλω ισ κ οχι κατι μεγαλιτερο.

ειναι κατι που δεν τοχα ξανακουσει και συγκεκριμενα ο απεναντυ μου ειχε ενα 318is και τοκανε μ3 και το δηλωσε...σιγουρο αυτο...ομως δεν ξερω αν τον φορολογισαν...μπορει αυτο που λες με τα 200 κυβικα ναναι μετατροπη αφορολογητη...πως λεμε αφορολογητη δωρεα...κατι τετοιο!ας πει καποιος που εχει κανει μετατροπη πανω απο 200 κυβικα και τοχει δηλωσει..!

GS1821 01-12-05 19:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skotinos21R
νομιζω οτι μονο 200 κυβικα πανω απο αυτα που εχεισ μπορεισ να δειλωσεισ.
αρα 1600-1800 γιαυτο λεω να βαλω ισ κ οχι κατι μεγαλιτερο.

Μπορείς να βάλεις οτι μοτέρ θες .....
Και εγώ είχα 316 και το έκανα 318 ιs. Θα δείς μεγάλη διαφορά σε σχέση με πρίν .Για το τούρμπο θα σε στεναχωρήσω λίγο ...ένας γνώστος μου το τούρμπισε 318ιs( του είχαν πει οτι το συγκεκριμένο μοτέρ βαραεί κεφαλή μετα το τούρμπισμα ) .........και πράγματι του παρέδωσε πνεύμα!!!!! ..Επειδη όμως με ζαλιζουν τα τουρμπατα αν βρεις καμία ακρη πες μου και εμένα...!!!!
Και τέλος αν θες την γνώμη μου βαλε 2,5 και δήλωσετο για 2,0 και τα δύο ειναι 6 κύλινδρα........

Fad3In 01-12-05 21:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GS1821
Και τέλος αν θες την γνώμη μου βαλε 2,5 και δήλωσετο για 2,0 και τα δύο ειναι 6 κύλινδρα........

Και να τον σταματανε καθε λιγο οι μπατσοι να παρακαλαει,ετσι; :banghead:
Ασε,ρωτα τον The_Condor να σου πει ιστοριες...

Μεταξυ μας,ο 1800is ειναι η καλυτερη επιλογη και για μενα σε 36αρι!
Ελαφρυ αμαξι και αρκετη δυναμη! :icon42:
Ν.

TheCondor 01-12-05 22:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fad3In
Και να τον σταματανε καθε λιγο οι μπατσοι να παρακαλαει,ετσι; :banghead:
Ασε,ρωτα τον The_Condor να σου πει ιστοριες...

Μεταξυ μας,ο 1800is ειναι η καλυτερη επιλογη και για μενα σε 36αρι!
Ελαφρυ αμαξι και αρκετη δυναμη! :icon42:
Ν.

Aν το δηλωσει δεν θα εχει προβλημα, οπως θα κανω και εγω με τον καινουριο χρονο. Απο ιστοριες, να φανε και οι κοτες!!

Αυτο που μπορεις να κανεις και να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο ειναι να βαλεις ενα 2.5 μοτερ και να χτυπησεις νουμερα απο διλιτρο πανω ετσι ωστε να το δηλωσεις διλιτρο.

Το 36αρι δεν ειναι ελαφρυ Νικητα :chair: :chair:

Geo_3D 01-12-05 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skotinos21R
νομιζω οτι μονο 200 κυβικα πανω απο αυτα που εχεισ μπορεισ να δειλωσεισ.
αρα 1600-1800 γιαυτο λεω να βαλω ισ κ οχι κατι μεγαλιτερο.

Το μεγαλυτερο μοτερ που μπηκε στη εκαστοτε καροτσα +20% ακομα ειναι ο ανωτερος κινητηρας που μπορεις να βαλεις

p_sE36 02-12-05 00:36

η γνωμη μου ειναι πως το 318is ειναι πολυ καλο μοτερ, και γρηγορο και με αρκετη ροπη, και βεβαια με ενα προγραμματακι, ενα χταποδι-τελικο και ενα καλο φιλτρο θα πεταει! ειδικα αν βρεις το is το 1900 κυβικα ακομα καλυτερα! δεν ξερω βεβαια απο θεμα αξιοπιστιας τι γινεται, το μεταχειρισμενο is θελει καλο ψαξιμο πριν το παρεις γιατι οπως κι εσυ, κανεις δεν επελεξε is για να πηγαινει με 3000 στροφες, ψαξτο καλα μην εχει "φαει τα ψωμια του" δηλαδη και σε τρελανει στα προβληματα! σκεψου καλυτερα και για το διλιτρο το εξακυλινδρο, αλλο πραγμα, αλλος ηχος και αλλη αξιοπιστια εστω και μεταχειρισμενο, και στα ιδια λεφτα περιπου, και στη δηλωση για υπερκυβισμο δεν εχει μεγαλη διαφορα, και με ενα Φ-Π-Ε, 4 αμορτισερακια, λιγο μεγαλυτερα φρενα(πχ απο το 2.5), μια καλη ζαμφορ και μια μπαρα θολων πιστευω θα εισαι μια χαρα, και ξεχνας τα turbo! αργοτερα αν βαρεθεις βλεπεις για ενα supercharger!

bmw4ever 02-12-05 12:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από p_sE36
η γνωμη μου ειναι πως το 318is ειναι πολυ καλο μοτερ, και γρηγορο και με αρκετη ροπη, και βεβαια με ενα προγραμματακι, ενα χταποδι-τελικο και ενα καλο φιλτρο θα πεταει! ειδικα αν βρεις το is το 1900 κυβικα ακομα καλυτερα! δεν ξερω βεβαια απο θεμα αξιοπιστιας τι γινεται, το μεταχειρισμενο is θελει καλο ψαξιμο πριν το παρεις γιατι οπως κι εσυ, κανεις δεν επελεξε is για να πηγαινει με 3000 στροφες, ψαξτο καλα μην εχει "φαει τα ψωμια του" δηλαδη και σε τρελανει στα προβληματα! σκεψου καλυτερα και για το διλιτρο το εξακυλινδρο, αλλο πραγμα, αλλος ηχος και αλλη αξιοπιστια εστω και μεταχειρισμενο, και στα ιδια λεφτα περιπου, και στη δηλωση για υπερκυβισμο δεν εχει μεγαλη διαφορα, και με ενα Φ-Π-Ε, 4 αμορτισερακια, λιγο μεγαλυτερα φρενα(πχ απο το 2.5), μια καλη ζαμφορ και μια μπαρα θολων πιστευω θα εισαι μια χαρα, και ξεχνας τα turbo! αργοτερα αν βαρεθεις βλεπεις για ενα supercharger!

Εχω και'γω ένα 316 και θέλω να κάνω την μετατροπή που λέει ο φίλος(3.18is) αλλα επειδή είμαι καινούργιος στο χώρο δέν ξέρω
1. αν αξίζει τον κόπο
2.τι κόστος έχει αυτη η μετατροπή
3.ποιά η διαφορά με το 2λιτρο (επιδόσεις,τιμή)
4.τι παίζει με φορολογίες και τέτοια..
PLEASE HELP...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.