BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Ερώτηση περί καταλύτη Ε36=Ε46 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32553)

Harisp 15-01-15 21:59

Ερώτηση περί καταλύτη Ε36=Ε46
 
Μηχανικός της BMW, μού ανέφερε ότι αν τοποθετήσω καταλύτη από Ε46 ( το αυτοκίνητό μου είναι 318 Μ43 ) θα γλυτώσω από το θόρυβο, λόγω σχήματος. Ισχύει αυτό; Θα κερδίσω λίγη ησυχία στην καμπίνα ή όχι;
Ευχαριστώ.

rapid_fast 16-01-15 09:07

Ω θεοί του Ολύμπου...
Βάλε απλά ένα καλό ηχομονωτικό στο καπώ και θα γλυτώσεις απο πάρα πολλά..
Βάλε το σωστό θερμο μονωτικό και ηχομονωτικό πάνω απο την εξάτμιση και θα γλυτώσεις
απο πολλά..
Βάλε το σωστό ηχομονωτικό στους θόλους και θα γλυτώσεις απο πολλά..
Οτιδήποτε ΝΕΟ καταλύτη και αν βάλεις, λόγω σωστών και όχι τρύπιων διαφραγμάτων, ο ήχος θα είναι μειωμένος..
Ασχέτως σειράς ή σχήματος..
Με κοινοτική οδηγία πάντως, όσο περνούν τα χρόνια, τόσο λιγότερο θόρυβο εκπέμπουν τα οχήματα προς το περιβάλλον..
Οπότε ανεξαρτήτως αιτιολογίας σχήματος, οι εκπομπές θορύβου είναι μειωμένες..

Harisp 16-01-15 20:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 504112)
Ω θεοί του Ολύμπου...
Βάλε απλά ένα καλό ηχομονωτικό στο καπώ και θα γλυτώσεις απο πάρα πολλά..
Βάλε το σωστό θερμο μονωτικό και ηχομονωτικό πάνω απο την εξάτμιση και θα γλυτώσεις
απο πολλά..
Βάλε το σωστό ηχομονωτικό στους θόλους και θα γλυτώσεις απο πολλά..

Όσα λες, Rapid και ακόμα περισσότερα, τα έχω κάνει΄. Έχω σπαταλήσει πολλές ώρες για να καταφέρω να το ηχομονώσω. Αλλά μάταια. Έχω απελπιστεί πια. Εδώ και δύο χρόνια δεν τον αντέχω τόσο θόρυβο... Ολη η οικογένεια παραπονιέται όταν πάω πάνω από 100 - 110...

MZ3 16-01-15 21:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Harisp (Μήνυμα 504144)
Όσα λες, Rapid και ακόμα περισσότερα, τα έχω κάνει΄. Έχω σπαταλήσει πολλές ώρες για να καταφέρω να το ηχομονώσω. Αλλά μάταια. Έχω απελπιστεί πια. Εδώ και δύο χρόνια δεν τον αντέχω τόσο θόρυβο... Ολη η οικογένεια παραπονιέται όταν πάω πάνω από 100 - 110...

και τι ακριβως ακους?

μηπως στο τελικο δεν εχει μηνει τιποτα απο διαφραγματα?

Harisp 16-01-15 21:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 504149)
και τι ακριβως ακους?

μηπως στο τελικο δεν εχει μηνει τιποτα απο διαφράγματα?

Ακόμα και το τελικό άλλαξα. Γνήσιο, καινούργιο, BMW...
Την Τρίτη αλλάζω καταλύτη και ρουλεμάν μεσαίας τριβής.

MZ3 16-01-15 23:06

ισως στην ραμπα πανω και με μια ταχυτητα να ακουστει απο που προερχεται ο θορυβος?

απο διαφορικο ειμαστε οκ?

δεν θεωρώ λυση να τα αλλαξης ολα μπας και το πετύχεις στην τύχει τον σαματά

panos 316T 17-01-15 11:24

Μήπως έχει καμια τρύπα η εξάτμιση σου ; δεν δικαιολογείται να υπάρχει θόρυβος σε ενα μαμισιο σαν το δικο μας.

Harisp 21-01-15 17:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos 316T (Μήνυμα 504160)
Μήπως έχει καμια τρύπα η εξάτμιση σου ; δεν δικαιολογείται να υπάρχει θόρυβος σε ενα μαμισιο σαν το δικο μας.

Σήμερα άλλαξα τον καταλύτη και τον άξονα, μαζί με ρουλεμάν μεσαίας τριβής. Έχει γλυκάνει, λίγο... πολύ λίγο... Σαν κάτι να γρανιάρει. Πάω με 120 και το ακούω, αλλά όταν πατάω συμπλέκτη ενώ τα χιλιόμετρα είναι τα ίδια ( το κάνω για να δω μήπως είναι ρουλεμάν τροχών ) δεν το ακούω τόσο έντονα. Αρκετά πιο γλυκά...
Τι να πω...

rapid_fast 21-01-15 18:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Harisp (Μήνυμα 504257)
Σήμερα άλλαξα τον καταλύτη και τον άξονα, μαζί με ρουλεμάν μεσαίας τριβής. Έχει γλυκάνει, λίγο... πολύ λίγο... Σαν κάτι να γρανιάρει. Πάω με 120 και το ακούω, αλλά όταν πατάω συμπλέκτη ενώ τα χιλιόμετρα είναι τα ίδια ( το κάνω για να δω μήπως είναι ρουλεμάν τροχών ) δεν το ακούω τόσο έντονα. Αρκετά πιο γλυκά...
Τι να πω...

Στο κοπή τη πίτα.. ;) θα το δούμε παρέα...

Harisp 24-01-15 18:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 504260)
Στο κοπή τη πίτα.. ;) θα το δούμε παρέα...

Να είσαι καλά φίλε!
Ελπίζω να γίνει σε ημέρα και τόπο που θα με ευνοεί, λόγω υποχρεώσεων...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.