BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=99)
-   -   ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΚΑΚΙΑ Μ3 Ε46 ! ! ! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=26838)

cls 20-12-10 02:52

ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΚΑΚΙΑ Μ3 Ε46 ! ! !
 
Έχω 70.000 χλμ και σήμερα άρχισε να ακούγεται ο δίσκος από τη δεξιά μεριά....
Ήρθε λοιπόν η ώρα της αλλαγής ...
Επειδή διάβασα αρκετά θέματα αλλά κάτι ξεκάθαρο δεν είδα θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει στο άν πρέπει να αλλάξω το περιβόητο καλώδιο-αισθητήρα για την ένδειξη αλλαγής , το οποίο δεν μου έχει ανάψει .
Επίσης ποιά μάρκα πρέπει να προτιμήσω , γιατί είμαι και φρενάκιας , και φυσικά το κόστος τους. . .

Ή έστω ας μου υποδείξει κάποιος ένα τοπικ που θα με βοηθήσει στα παραπάνω....

Κάθε βοήθεια ή πληροφορία σας θα είναι σημαντική ....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων . . .:dblthumb2

ThaNOS E46coupe 20-12-10 15:39

να αλλάξεις όλο το σέτ..το καλωδιο πόσο να κάνει? καμια 20αριά ευρώ..αλλαξέ το κι αυτό..μιάς και έτσι είναι το σωστό....

BMW-Racing 20-12-10 18:45

Το καλώδιο κ να μην το αλλάξεις δεν πειράζει .Το αλλάζουμε μόνο όταν έχει ανάψει η ένδειξη στο ταμπλό ,γιατί τότε βραχυκυκλώνει κ για να σβήσει η ένδειξη το αντικαθιστούμε με καινούργιο.Δεν φθείρεται αλλιώς ...

kostasm3 20-12-10 19:17

για το καλωδιο καλα τα λεει ο φιλος bmw-racing .τακακια μονο μαμα η τα textar με τον ιδιο κοδικο με της μαμας,ειναι ποιο φτηνα και ακριβος ακριβος τα ιδια,μονο που δεν γραφουν bmw.οταν τα αλλαξεις θα δεις μεγαλη διαφορα στο φρενο.για αλλες μαρκες ειναι πεταμενα λ7,τσεκαρισμενο....

-E36IS- 20-12-10 20:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostasm3 (Μήνυμα 406845)
για το καλωδιο καλα τα λεει ο φιλος bmw-racing .τακακια μονο μαμα η τα textar με τον ιδιο κοδικο με της μαμας,ειναι ποιο φτηνα και ακριβος ακριβος τα ιδια,μονο που δεν γραφουν bmw.οταν τα αλλαξεις θα δεις μεγαλη διαφορα στο φρενο.για αλλες μαρκες ειναι πεταμενα λ7,τσεκαρισμενο....

Οπα μην τα ισωπεδονουμε ολα !!!
Ο φιλος ξεκαθαριζει οτι τα χρεισιμοποιει αρκετα τα φρενα, ΦΥΣΙΚΑ και υπαρχουν καλυτερα τακακια απο τα εργοστασιακα, πεταμενα λεφτα τα ferrodo ds2500-3000??? E oxi ντροπη...
Και δεν μιλαω μονο για τα ferrodo, υπαρχουν και αλλα πολλα τακακια τα οποια ειναι ανωτερα απο τα εργοστασιακα!!!
Το καλωδιο φυσικα και δεν χρειαζεται αλλαγη...
Τα τακακια δεν κανουν θορυβο ουτε ο δισκος οταν η ζωη τους τελειωνει...

mo328i 20-12-10 23:30

φοραω τα ferrodo ds-2500 απλα δεν εχουν επαφη με τα μαμα textar,καμια ομως!!

kostasm3 21-12-10 09:51

εγω φοραω στο m3 μου τα textar, που ειναι ιδια με τα μαμα,και μεχρι το τελος της ζωης τους κοντεβουν να μου πεταχτουν τα ματια εξω απο το φρεναρισμα.για να αλλαξω μαρκα πρεπει να μου δωσει καποιος τα ferodo του και αν δεν μου κανουν να τα παρει πισω με επιστροφη χρηματων.αν ο φιλος αγορασει τextar (ιδια με τα μαμα) και δεν του κανουν τα αγοραζω εγω..

billarasm3 21-12-10 15:46

τα μαμα τακακια δεν πανε πουθενα!!
σε ενα καλο φρεναρισμα τελος!!!
τα επομενα θα ειναι ferodo ds2500!!!

rapid_fast 21-12-10 17:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billarasm3 (Μήνυμα 406912)
τα μαμα τακακια δεν πανε πουθενα!!
σε ενα καλο φρεναρισμα τελος!!!
τα επομενα θα ειναι ferodo ds2500!!!

Ρε μη λέτε ο,τι ναναι..
Οποιος καταφέρει να φάει στρωμενα τακάκια, όχι με ένα καλο, αλλά με 20 τσαρουχωμένα φρεναρίσματα απο τα 200 στα μηδεν, θα του δώσω 1000 ευρώ..
Αλλιώς θα μου τα δώσει αυτός..

cls 21-12-10 17:46

Κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση...
Απο ότι έμαθα και εγώ τα Textar είναι εξίσου πολύ καλά αλλά και τα Ferrodo έχουν την διαφορά τους προς το καλύτερο . . .
Και η διαφορά στην τιμή τους δεν είναι μεγάλη σωστά?

Πάρα πολύ κοινά δηλαδή με όσα με πληροφορήσατε και εσείς παίδες. . . Μάλλον προς τα Ferrodo πάει η διάθεσή μου να σας πω την αλήθεια μου . . .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.