BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=99)
-   -   TUNING Ν/Α S54 (M3 E46) (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=5956)

EVANGELOS 28-10-06 17:21

TUNING Ν/Α S54 (M3 E46)
 
Καθώς το ήδη υπάρχoν Thread προέκυψε από "μεταφορά" του δημοκράτη και γνωστού κυνηγού των off topic george - "ring master"... και κατέληξε σε άσκοπο μπίρι μπίρι ανοίγω αυτό με ΕΠΙΣΗΜΑ στοιχεία από ΕΠΙΣΗΜΑ site .

Αρχικά θα ασχοληθώ μόνο με n/a βελτιώσεις.

1ος σταθμός η Αμερικάνικη DINAN http://www.dinanbmw.com/ ,ίσως η κορυφαία εταιρία βελτίωσης BMW, τώρα που η AC ασχολείται σχεδόν μόνο με ζάντες....

Για τον S54 έχει τα κάτωθι :

*stgI software 300$ + k&n filter = +5hp

*stgII software 400$ +exhaust 1900$ = +7 hp

*stgIII software 600$ + high flow intake & air mass meter housing 1500$ = 355 hp (exhaust optional +2hp)

*stg IV software 700$ + high flow intake & air mass meter housing 1500$ + throttle bodies (πεταλούδες) 1300$ = 361 hp

*stg V software 700$ + high flow intake & air mass meter housing 1500$ + throttle bodies 1300$ + camschafts (εκκεντροφόροι) 2700$ = 369 hp

Τα παραπάνω για το US spec (333hp ονομαστικά) θα ρωτήσω τι "παίζει" για το EURO spec.

Παρατηρήσεις :

1) Πολύ σοβαρή εταιρία , το +5hp από software +7hp exhaust δείχνει ότι ΔΕΝ κοροιδεύουν. Ο Νίκος - speed&style- που έχει μπάξει τα πάντα και αυτός επιβεβαιώνει ότι η εξάτμιση της μαμάς ΔΕΝ βελτιώνεται εύκολα και δεν έχει σοβαρή διαφορά αν την αλλάξεις.

2) Από μόνοι τους βαθμολογούν τα προιόντα και ουσιαστικά μεγαλύτερη βαθμολογία δίνουν στην εισαγωγή-πρόγραμμα , αφού έχει το καλύτερο Value gained hp/money

3) Για τους εκκεντροφόρους λένε καθαρά ότι ΔΕΝ δίνει πάνω από +8hp στις ψηλές ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ της απόδοσης στις χαμηλές και είναι Race - spec. Στράτο τα έχω γράψει αυτά στο M3forum - χωρίς να έχω διαβάσει το site και τα επιβεβαιώνει και ο Dinan.
" As you would expect, the cams shift the power band a bit higher in the rpm range, resulting in a minor reduction in horsepower and torque below 4000 rpm in exchange for greater peak horsepower at the upper end of the rev-range. "

4)Για όλα τα παραπάνω έχει dyno charts (εξομαλυμένα πολύ...) που δείχνουν που κερδίζεις τι.

5) ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΑΦΡΩΜΕΝΑ ΒΟΛΑΝ και γενικά κάθε επέμβαση στο στρόφαλο. Με λίγα λόγια ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ και προειδοποιεί για προβλήματα στη διάρκεια ζωής του μοτέρ... Νίκο ρίξε μια ματιά : http://www.dinancars.com/whitepapersFile.asp?ID=5

6) Επίσης έχει πολύ σοβαρό άρθρο για τις δυναμομετρήσεις και πως είναι πιθανό να βγάλεις ΛΑΘΟΣ συμεράσματα.
π.χ.

*Αδυναμία να επιτύχεις την απαραίτητη ροή αέρα = μείωση hp
* Μεγάλη θερμοκρασία αέρα εισαγωγής (ειδικά αν το μοτέρ δεν μετράει θερμ από την εισαγωγή αλλά από το sensor στη θέση που το έχει η BMW. = Το μοτέρ ρίχνει το μείγμα (Στράτο μπορεί και γι'αυτό να βγάζει το δικό σου φτωχο Α/F και να μη φτάει το setup αλλά το dyno) και προφανώς τα Hp
* Ποιότητα βενζίνης ΕΙΔΙΚΑ στο Μ3 Ε46 είναι πολύ σημαντικό (αναφέρει +11 hp για + 2 οκτανια διαφορά). Στράτο ΠΑΛΙ για σένα ενδιαφέρον
* Και άλλα πολλά...

Νομίζω πολύ ενδιαφέρον πριν γίνει dyno να το διαβάσει κανείς γιατί εξηγεί πόσο εύκολο είναι να βγάλεις λάθος αποτέλεσμα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ....
http://www.dinancars.com/whitepapersFile.asp?ID=9

Θα ακολουθήσουν αντίστοιχα και για άλλες σοβαρές εταιρίες στο χώρο του tuning....

greekm3 28-10-06 17:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 81598)
Καθώς το ήδη υπάρχoν Thread προέκυψε από "μεταφορά" του δημοκράτη και γνωστού κυνηγού των off topic george - "ring master"... και κατέληξε σε άσκοπο μπίρι μπίρι ανοίγω αυτό με ΕΠΙΣΗΜΑ στοιχεία από ΕΠΙΣΗΜΑ site .

Αρχικά θα ασχοληθώ μόνο με n/a βελτιώσεις.

1ος σταθμός η Αμερικάνικη DINAN http://www.dinanbmw.com/ ,ίσως η κορυφαία εταιρία βελτίωσης BMW, τώρα που η AC ασχολείται σχεδόν μόνο με ζάντες....

Για τον S54 έχει τα κάτωθι :

*stgI software 300$ + k&n filter = +5hp

*stgII software 400$ +exhaust 1900$ = +7 hp

*stgIII software 600$ + high flow intake & air mass meter housing 1500$ = 355 hp (exhaust optional +2hp)

*stg IV software 700$ + high flow intake & air mass meter housing 1500$ + throttle bodies (πεταλούδες) 1300$ = 361 hp

*stg V software 700$ + high flow intake & air mass meter housing 1500$ + throttle bodies 1300$ + camschafts (εκκεντροφόροι) 2700$ = 369 hp

Τα παραπάνω για το US spec (333hp ονομαστικά) θα ρωτήσω τι "παίζει" για το EURO spec.

Παρατηρήσεις :

1) Πολύ σοβαρή εταιρία , το +5hp από software +7hp exhaust δείχνει ότι ΔΕΝ κοροιδεύουν. Ο Νίκος - speed&style- που έχει μπάξει τα πάντα και αυτός επιβεβαιώνει ότι η εξάτμιση της μαμάς ΔΕΝ βελτιώνεται εύκολα και δεν έχει σοβαρή διαφορά αν την αλλάξεις.

2) Από μόνοι τους βαθμολογούν τα προιόντα και ουσιαστικά μεγαλύτερη βαθμολογία δίνουν στην εισαγωγή-πρόγραμμα , αφού έχει το καλύτερο Value gained hp/money

3) Για τους εκκεντροφόρους λένε καθαρά ότι ΔΕΝ δίνει πάνω από +8hp στις ψηλές ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ της απόδοσης στις χαμηλές και είναι Race - spec. Στράτο τα έχω γράψει αυτά στο M3forum - χωρίς να έχω διαβάσει το site και τα επιβεβαιώνει και ο Dinan.
" As you would expect, the cams shift the power band a bit higher in the rpm range, resulting in a minor reduction in horsepower and torque below 4000 rpm in exchange for greater peak horsepower at the upper end of the rev-range. "

4)Για όλα τα παραπάνω έχει dyno charts (εξομαλυμένα πολύ...) που δείχνουν που κερδίζεις τι.

5) ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΑΦΡΩΜΕΝΑ ΒΟΛΑΝ και γενικά κάθε επέμβαση στο στρόφαλο. Με λίγα λόγια ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ και προειδοποιεί για προβλήματα στη διάρκεια ζωής του μοτέρ... Νίκο ρίξε μια ματιά : http://www.dinancars.com/whitepapersFile.asp?ID=5

6) Επίσης έχει πολύ σοβαρό άρθρο για τις δυναμομετρήσεις και πως είναι πιθανό να βγάλεις ΛΑΘΟΣ συμεράσματα.
π.χ.

*Αδυναμία να επιτύχεις την απαραίτητη ροή αέρα = μείωση hp
* Μεγάλη θερμοκρασία αέρα εισαγωγής (ειδικά αν το μοτέρ δεν μετράει θερμ από την εισαγωγή αλλά από το sensor στη θέση που το έχει η BMW. = Το μοτέρ ρίχνει το μείγμα (Στράτο μπορεί και γι'αυτό να βγάζει το δικό σου φτωχο Α/F και να μη φτάει το setup αλλά το dyno) και προφανώς τα Hp
* Ποιότητα βενζίνης ΕΙΔΙΚΑ στο Μ3 Ε46 είναι πολύ σημαντικό (αναφέρει +11 hp για + 2 οκτανια διαφορά). Στράτο ΠΑΛΙ για σένα ενδιαφέρον
* Και άλλα πολλά...

Νομίζω πολύ ενδιαφέρον πριν γίνει dyno να το διαβάσει κανείς γιατί εξηγεί πόσο εύκολο είναι να βγάλεις λάθος αποτέλεσμα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ....
http://www.dinancars.com/whitepapersFile.asp?ID=9

Θα ακολουθήσουν αντίστοιχα και για άλλες σοβαρές εταιρίες στο χώρο του tuning....

απο πολλους φιλους που εχω εκει στο αμερικα,και απο παλιοτερα που ξημεροβραδιαζα στο m3forum μου εχουνε πει οχι και τοσο κολαυκευτικα λογια για τον dinan...χωρις φυσικα να εχω προσωπικη πειρα ...εαν ξαναεταιχνα το Μ3 μου θα το εστελνα στον delage ή στην kk-automobile.....

EVANGELOS 29-10-06 17:25

2ος σταθμός η Βρεττανική CA-automotive http://www.ca-automotive.co.uk ... επιλογή του Νίκου.

* carbon - ram air intake : 580 GBP
* generic - carbon - ram air intake : 265 GBP
* CSL style (με διατήρηση MAF βλ. site για details) 1690 GBP + software 440 GBP , gain = 23 bhp aprox)
* CSL style (με ALPHA N και κατάργηση MAF) 1600 GBP + software από 600 GBP (δεν αναφέρει τιμή βελτίωσης Hp)

*software +11 hp δηλ. 354 hp (δεν αναφέρει τιμή)

Strax 30-10-06 10:01

Not all camshafts are created (designed) equally!!!

O Dinan μιλάει για τους δικούς του εκκεντροφόρυς που οι φήμνες λένε ότι είναι πρώτου σταδίου. Η Schrick για παράδειγμα βγάζει 3 σετ εκκεντροφόρων για το M3 E46 με διαφορετικά χαρακτηριστικά το καθένα. Δεν κάνουν όλα την ίδια δουλειά, ούτε έχουν την ίδια απόδοση.

Επίσης, λόγω διπλού Vanos δεν είναι τόσο έντονα τα φαινόμενα, θα χάσω χαμηλά θα πάρω ψηλά. Μπορείς με την ανάλογη ρύθμιση να βελτιώσεις πολύ αυτό το φαινόμενο.

streetracing 30-10-06 10:40

μια κοντρα που ειχα δει αναμεσα σε ΑΑ +DINAN Supercharged μη 1η ηταν πολυ μπροστα.

EVANGELOS 30-10-06 18:00

1 Συνημμένο(α)
Όσον αφορά τους εκκεντροφόρους , δεν επιμένω αφού όντως με τον μεταβλητό χρονισμό μπορέις να αλλάξεις τα χαρακτηριστικά χαμηλά ώστε να κρατήσεις χαμηλή επιπορία και να τη δώσεις ΟΛΗ ψήλα.
Πάντως και ο DINAN στο stgV (παίζει (στα χαρτιά) σαν το Delage 370hp flywheel aprox.)

Όσον αφορά το intake του DINAN από διάβασμα έμαθα επίσης :

Ουσιαστικά μεγαλώνει το housing του maf και αλλάζει τη θέση του σενσορα (μπάινει πλέον στη θέση του duct κοντά στα φρένα ώστε να "διαβάζει" τον αέρα με τη θερμοκρασία εισαγωγής πριν "αρπάξει"). Βέβαια έτσι θέλει τρυπήματα ο προφυλ. κλπ και ΣΙΓΟΥΡΑ το software και όντως ΔΥΣΚΟΛΗ τοποθέτηση...
Όμως αν δεν πας σε alpha N μου φαίνεται η καλύτερη intake...

Και εδώ έρχομαι στην hiop και το Νίκο (speed&style) που το κιτ-άκι του (εισαγωγή από csl και software alpha n) λέει ότι δουλεύει άψογα αλλά είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ 4500euro (ή και 5...).

Και απευθύνομαι στους έμπειρους , νομίζετε ότι θα δουλέψει ??? ή θα παρατηρηθεί το κλασσικό πρόβλημα με τις μετατροπές alpha n και την κατάργηση του maf: κάκιστη λειτουργία χαμηλά και πολύ καλή ψηλά ???

Πάρτε και μία φωτο του dinan intake χωρις καπάκι :

NICK_M3 30-10-06 20:00

εάν θέλεις να κάνεις καλή δουλεια πρέπει να χώσεις λεφτά!!!!
τελεία και παύλα....

όσον αφορα τους εκκεντροφόρους θα ξέρω να σου πω στο τέλος της βδομάδας τι ακριβώς κάνουν.....

η λύση του csl oem βοχ είναι πάρα πολυ καλή και αξίζει τα λεφτά της....πάντως το αμάξι του νικου δεν είδα χαμηλά να έχει κάποιο πρόβλημα....δούλευε παντού τέλεια και ψηλά απλα γάζωνε.....

m_power_lunatic 30-10-06 20:49

Xμμμμμ.....
 
Βολτα πρεπει να γινει και απο τον κυριο HANS NOWACK και τον γιο του και τα κεφαλαια γραμματα τα βαζω για οσους ξερουν την ιστορια του εν λογω κυριου και με ποιους εχει δουλεψει...απο τα πρωτα προγραμματα βελτιωσης για Μ3 Ε46 αρκετα χρονια πριν για τους παλιους και ενημερωμενους.Το προγραμμα βελτιωσης Ν400 για Μ3 Ε46 το αφηνω προς μελετη στους κατοχους των Μ3 Ε46.Θα ηθελα να ακουσω γνωμες,βρειτε τον στο www.nowack-tuning.de ....ωραιο thread!!!:+1:

Panoz 31-10-06 10:32

Θα ξαναπώ την άποψή μου και θα ξαναγίνω κουραστικός....(ίσως και κακός).

Το Μ3 δεν αξίζει να το πειράξεις ατμόσφαιρα. Τα χρήματα που θα δώσεις θα είναι πολλά και τα ωφέλη μικρά. Δε πιστεύω ότι υπάρχει καλύτερα βελτιωμένος κινητήρας απο του CSL, ούτε και πιστεύω ότι μπορείς να πας πάνω απο 360 hp χωρίς να κάνεις το αυτοκίνητο αγωνιστικό.

Θες να το τουμπανιάσεις? Βεβήλωσε το με υπερτροφοδότηση.

Το Μ3 δεν φτιάχτηκε για κόντρες.
Θες κοντράδικο? Πάρε ένα EVO και τουμπάνιασέ το να μη σε περνάει κανείς. Αλλού είναι τα χαρίσματα του Μ3.

Δε νομίζω επίσης ότι κανένας απο εμάς έχει υπερβεί τα όρια ενός αυτοκινήτου 340 ίππων και χρειάζεται παραπάνω.

Αφήστε λοιπόν τα αυτοκίνητα ήσυχα και κοιτάξτε να εξερευνήσετε τα οδηγικά όριά τους. Σας διαβεβαιώ ότι θα χαλάσετε λιγότερα χρήματα και θα το ευχαριστηθείτε περισσότερο.

Για τους νέους, τα παραπάνω δε τα βγάζω απο το κεφάλι μου. Ήμουν κάτοχος Μ3 και είχα κάνει τα πάντα. Τα συμπεράσματά μου ήταν τα εξής:

1) Χταπόδια, καταλύτες και εξάτμιση: +13 hp τροχό και πακέτο οι ωτοασπίδες.
2) Μια καλή ανάρτηση είναι ότι πρέπει. (χωρίς υπερβολικό χαμήλωμα και το εμπρός μέρος να είναι 1cm χαμηλότερα απο το πίσω).
3) Εάν γίνεται συχνή χρήση πίστας, ένα καλό σετ φρένα χρειάζεται οπωσδήποτε. Ακόμα και αυτό που έκανε ο Strax (δίσκοι CSL και σκληρά τακάκια) είναι ένα σοβαρό upgrade.

Αν γίνουν τα παραπάνω, το αυτοκίνητο θα είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ.

InsaneDriver 31-10-06 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Panoz (Μήνυμα 81934)
Δε νομίζω επίσης ότι κανένας απο εμάς έχει υπερβεί τα όρια ενός αυτοκινήτου 340 ίππων και χρειάζεται παραπάνω.

Aν και τον λέτε Buxton είπε τη μεγαλύτερη αλήθεια...:dblthumb2


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.